MIDDENSTANDER MOET ZICH DOOR STUDIE HANDELS- EN VAKBEKWAAM MAKEN KAREL DOORMAN" TERUG IN ROTTERDAM ebic venoorman: lOe'X&Mn# De gtfote misdaden van een kleine man GMEP Subsidie Nederl. Opera verloren geld? Vestigingswet dwingt tot studie Ook academisch geschoolden Nachtelijke Kerstmuziek in Maastricht Ambonezen willen niet naar Zuid-Molukken Feestdagen zijn dure dagen voor een huisvrouw Tienduizend Spanjaarden kwamen het schip bezichtigen „Men han niet bezuinigen zonder te staan voor een onaangename plicht" Een gesclienk -bed is ook voor U ideaal! JAN MUSCH a.s. VRIJDAG 75 JAAR 70.000 militairen zijn teruggekeerd Nieuwe spoorbomen in gebruik Enquête-commissie vordert goed VROUWEN! WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 PAGINA 3 TER 'VOORKOMING VAN CHAOS 99 VA jaar voor smokkelkoning Geldboete van vijftig mille PROVINCIALE STATEN NOORD-HOLLAND Antwoord Gedeputeerden Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Hoor LESLIE FORD 98 pet. aan het werk Onderzoek geschriften Mgr. F. Hamer Halve bomen met rode seinen Tegen Uw weecstand vecUocyt Begin 1951 publicatie van vijfde deel Verpleegstersschool „Vronestein" Consul te Montevideo overleden - (Van een speciale verslaggever) Et is een tijd geweest, dat iedereen, die meende over voldoende zakelijke aanleg te beschikken, vrijelijk een winkel kon openen. En een ander, die in do overtuiging leefde dat hij een bepaald vak beheerste, kon zich zon der bezwaar in het edele ambacht storten. Het gevolg van deze gang van zaken was, dat van lieverlede een niet geringe chaos ontstond, zowel in het ambacht als in de detail handel. Dat kwam vooral tot uiting in de crisisjaren tussen de twee wereld oorlogen, toen vele kleine bedrijven failliet gingen, terwijl anderen meenden dat er in het winkelbedrijf nog wel iets te verdienen was en op goed geluk zaken openden. Inderdaad dateren uit die tijd enige bloeiende zaken, maar het meren deel der gevallen liep op niets uit, met alle maatschappelijke gevolgen van dien. Veel individueel kapitaal, dat in die dagen juist zo broodnodig was, ging verlo ren. De „Vestigingswet Kleinbedrijf" van 1937 heeft in deze situatie veel verande ring gebracht door de toekomstige middenstander te dwingen zich de nodige bedrijfseconomische kennis en vakbekwaamheid eigen te maken alvorens hij zich in het economische leven mag gaan bewegen. maar om dat er economisch verant woorde bedrijven komen, waarin het geïnvesteerde bezit op zo juist mogelij ke wijze rendabel wordt gemaakt. En zonder de meest elementaire kennis van zaken is dat niet mogelijk. Nu moeten de middenstanders ons hierom niet boos aankijken, want wij hebben dit uit officiële monden ver nomen, van mensen die het weten kunnen en die zelf beseffen dat het middenstandshandelsonderricht nog betrekkelijk jong is en dat daar nog vele feilen aan kleven. Anders is het gesteld met het vak onderwijs. Er bestonden reeds sedert jaar en dag ambachtsscholen en ver schillende vakorganisaties hadden ook ai voor de totstandkoming van de ves tigingswet hun eigen vakdiploma's In totaal werden in deze sector in het tijd vak van 19381949 63.340 diploma's uitgereikt, benevens 51.565 ministeriële verklaringen van vakbekwaamheid. Het terrein dat het vakonderricht moet be strijken is veel ruimer dan dat van het handelsonderwijs. Men heeft hier rekening te houden met tenminste vijf tig onderscheiden vakken en het is begrijpelijk dat er ook hier nog wel eens moeilijkheden rijzen. Binnenkort zal er een ontwerp van een nieuwe vestigingswet verschijnen. Reeds circuleert een voorontwerp langs de verschillende instanties. Deze nieuwe wet zal niet veel wijziging brengen in de bestaande toestand. Wat de eisen van vak- en handelsbekwaamheid be treft zal de zaak ongeveer gelijk blij ven; alleen is de factor „credietwaar- digheid" komen te vervallen. Want de beslissing over deze credietwaardig- heid lag bij de Kamers van Koophan del en was uiteraard aan subjectieve normen onderhevig. Vandaar dat men deze eis helemaal heeft willen schrap pen. Er gaan stemmen op die in deze vestigingswet het behoefte-element wil- Er bestonden in ons land, ook al voor de totstandkoming van de vestigingswet, ambachtsscholen en cursussen voor han. delsonderricht. Reeds in 1911 is er sprake van een handelsavondschool van de R. K. Middenstandsbond, maar deze gaf veel meer een opleiding voor kantoor bedienden, dan een bedrijfs-econo mische scholing. Daarom was dit instituut van betrekkelijk weinig waar de. De vestigingswet stelde de midden standsbonden en vakoi-ganisaties voor de taak dit onderricht danig uit te breiden. Want deze privaatrechtelijke lichamen kregen publiekrechtelijke bevoegdheden daar zij zelf de eisen mochten vaststellen die ten grondslag zouden liggen aan de verplichte diploma's. En de vestigings wet eist zowel een diploma van vak- als handelsbekwaamheid. Deze wet heeft in de praktijk vele voordelen afgeworpen. Op de eerste plaats werden de middenstanders ver plicht te gaan leren! Elke zakenman diende zich rekenschap te gaan geven van de bedrijfseconomische problemen van zijn zaak. Men moest verkoopkunde, vak- en materlalenkennis opdoen, zodat beden ten dage iedere winkelier b.v. weet wat hij verkoopt. Tien jaar gele den wist b.v. het merendeel van hen niet wat „omzctsnelheid" is. Thans kun nen zg daar een hele verhandeling over houden. Vanaf 1937 heeft het middenstands- onderricht zich in een grote belangstel ling mogen verheugen. Tot en met dit jaar is door 282.272 personen het midden standsexamen afgelegd, waarvan 172.474 dat is 60 procent met goed gevolg. Hierbij zijn inbegrepen de vele militairen, die in Indonesië examens deden. Met het toenemen van het aantal leerlingen ook uit de middenstand aan H.B.S., M.T.S. of handelsschool, neemt de be langstelling voor het specifieke midden- standsonderricht af. Waren er het vorige jaar ruim 28.000 candidaten. dit jaar leg den er 25.000 het examen af. Door deze grote toename is het onder wijs in deze sector echter nogal wat veranderd. De heer E. F. F. Manse, di recteur van de Centrale, Katholiek Handelsonderwijs, heeft dat ruiterlijk erkend. Het middenstandsdiploma, .dat bedoeld is om de „beunhazerij" onder dc middenstand tegen te gaan, heeft een grote „beunhazerij" in het onder wijs opgeroepen. „Iedereen, die bij wijze van spreken een vulpen vast kan houden, voelt zich bij machte om een toekomstige midden stander klaar te stomen voor het exa men, maar kan hem geen op de prak tijk gerichte bedrijfseconomische vor ming meegeven". Aan de sanering van het middenstandsonderwijs wordt hu hard gewerkt. Er dient er de geschapen te worden onder de duizend en een in- dividuelen en particuliere instellinkjes die candidaten in een minimum van tijd klaar maken voor het midden standsexamen. Men dient hierbij echter wel de medewerking te hebben van de betrokkenen zelf. En deze is helaas niet zo bijzonder groot. Want te velen zien het verplichte middenstandsdiploma te zeer als een „lastig iets", een vervelende noodzaak, waaraan niet te ontkomen is. En zij vol gen liever een opleiding die hen in een jaar tijds klaarstoomt, dan de officiële cursussen van de Centr. Kath. Handels onderwijs b.v. die daar twee tot drie jaar voor vraagt. Men beseft zelf nog niet helemaal voldoende dat deze hele vestigingswet, die van hen vraagt dat zij over voldoende vak- en handelsbe kwaamheid en credietwaardigheid be schikken, in feite in hun eigen belang is ontworpen. Want het gaat er toch De Kerstviering van Limburg bloeit. Maastricht gaat zelfs iets nieuws beleven. Dc zangvereniging „Wiekcr Eindrach" gaf hiertoe de stoot. Dit een zestigtal mannenstemmen omvattende corps, trekt er, met een verlichting van stallantaarns op hoge stokken, tegen middernacht op uit, om op de drukste punten der stad, tussen twaalf en twee, kerstliederen te zingen, begeleid door muziekinstrumen- en. Dan zal door de plechtige stilte klin ken het blijde „Kom, Coridon" en het ontroerende „Stille Nacht". Bij deze gezongen muziek zal het niet blijven. Ook de instrumentale muziek wil haar hulde brengen aan het Kerst kindje. Koperkwartetten zullen van to rens en transen de blijde mare verkon digen en andere kleine ensembles zullen voor de kerken, bij aanvang en einde der Kerstmissen, in nachtelijk duister en prille ochtend, de grote gebeurtenis in het verre Bethlehem in herinnering brengen. En men zal het sonore gebrom horen van de „grote klok" van St. Ser- vaas een van de grootste ter wereld en het feestelijke luiden van de tien tallen andere klokken der stad. Het „Vrede op aarde voor wie van goeden wille zijn" moet, vooral dit jaar, wel diepe indruk maken. Wel naar Nieuw-Guinea In tegenstelling met het bericht van gisteren over het vervoer van de eerste groep Ambonese militairen van het voormalige K.N.I.L. met de „Ouds hoorn" naar de Zuid-Molukken, deelt het bureau Zuid-Molukken te Den Haag mede, dat dit transport niet vrijwillig is geschied. Vertrouwenslieden der Am bonese militairen hebben geweigerd een verklaring te tekenen, waarin stond vermeld, dat deze afvoer vrijwillig is geschied. Het hoofdbureau van de Am bonese ex-K.N.I.L.-militairen te Dja karta heeft van de vertrouwensleiders uit alle kampen der Ambonese militai ren op Java een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Am bonese militairen weigeren te worden afgevoerd naar door dc Apri bezette gebieden in de Zuid-Molukken Allen hebben gevraagd te mogen wor den afgevoerd naar Nieuw-Guinea. len zien vastgelegd. Dat zal echter ge regeld worden in de wet op bedrijfs- vergunningen die," naar gelang de be hoefte is bevredigd, vestigingen in een bepaalde vakgroep zal kunnen sluiten. Wat de hervorming en uitbreiding van het middenstandsonderwijs betreft tenslotte, wil men veel verder gaan dan tot nu toe. Men wil dit zelfs in de aca demische sfeer gaam betrekken. Men is van mening cn de heer Manse heeft ons dat verzekerd dat de bedrijfs economische wetenschap, die aan onze hogescholen wordt gedoceerd, te veel gericht is op het grootbedrijf en de in dustrie. Men vraagt daarin nu ook plaats voor het kleinbedrijf. Men is er van overtuigd dat in de middenstand een ruim emplooi te vinden is voor speciaal daarvoor academisch ge schoolden. Reeds heeft men grote aan dacht weten te winnen bij de middel bare acten Handelswetenschappen en Boekhouden. De stichting Centrale Kath. Handelsonderwijs heeft met het doel om te komen tot een leerstoel voor de middenstand aan de Economische Hogeschool reeds een fonds uitgetrok ken, maar innerlijke moeilijkheden in de middenstand hebben remmend ge werkt op dc totstandkoming hiervan. Advertentie rr wordt natuurlijk iets extra's gedaan en dat brengt extra uitgaven mee. Gelukkig maar, dat er aan Uw extra uilgaven bij De Gruyter extra cassabons zijn te verdienen. Juist in deze dure dagen is het winkelen bij De Gruyter voor U van bijzonder veel voordeel. Van elke gulden, die U aan De Gruyter- artikelen besteedt, komt er een dubbeltje weer bij u terug. Is dat niet een uit komst juist nu? (Van onze Rotterdamse redactie) Dinsdagmorgen is het vliegkampschip „Karei Doorman" in Rotterdam terug gekeerd van een betrekkelijk kort verblijf in dc Middellandse Zee 9 November vertrok de oorlogsbodem met als volgschip het fregat „De Bit ter". De oefentijd, zo verklaarde de commandant van het schip, kapitein ter zee C. W. Slot, is eigenlijk te kort geweest, vooral ook omdat er te veel meuw personeel aan boord was. In het algemeen was hij echter wel te spreken over deze reis; er is bereikt wat men wilde bereiken en zelfs meer dan dat. Over de verrichtingen van het volg schip „De Bitter" was de commandant niet zo erg te spreken. Het schip was eigenlijk niet berekend voor zijn taak en had nog al eens moeilijkheden, het geen de oefeningen vertraagd heeft. Zo was het wel een erg ongelukkig toeval, dat juist toen Z.K.H. Prins Bernhard de „Karei Doorman" een bezoek bracht het volgschip uitviel. De Engelse marine heeft deze moeilijkheid echter weten op te lossen door het zenden van een jager. Het is echter hiet alleen een nuttige, maar ook een aardige reis geweest. Ais havenplaatsen heeft men Malta en Va lencia aangedaan en vooral over het on officiële bezoek aan de Spaanse haven was de commandant erg enthousiast. Hij meende, dat er nog nooit zoveel belang stelling is geweest voor een Nederlands oorlogsschip. Urenlang hebben de men sen in de rij gestaan om de „Karei Door man" te kunnen bezichtigen en er zijn naar schatting zeker tienduizend bezoe kers aan boord geweest! Ook het con tact dat men gehad heeft met de Neder landse kolonie was buitengewoon harte lijk. Toen het schip vertrokken was, stuurden de Nederlandse Spanjaarden een telegram aan de commandant, waar in zij zeiden, dat zij de Nederlandse oorlogsbodem met „weemoed en trots" hadden zien vertrekken! Hedenmorgen heeft het gerechtshof te 's-Hertogenbosch uitspraak gedaan in de zaak tegen de Antwerpse „smokkelko ning" Henri de S., tegen wie de advo caat-generaal mr. J. S. van der Hoeven een gevangenisstraf van twee en een half jaar en een geldboete van honderd duizend gulden had geëist. Het Hof ver oordeelde hem vandaag in appel con form het vonnis van de bijzondere politierechter te Breda tot een gevange nisstraf van een jaar en vier maanden en een geldboete van vijftigduizend gulden. 69. De laatste woorden van de Noorman sloegen Onga geheel uit het veld. Ook. zij zag thans in, dat de Stichi Gonor in het Dal der Opperhoofden zouden aanvallen en dat de doodsvijanden van het jonge opperhoofd een voorsprong hadden van ten minste tien uur. „Wat moeten wij doen," fluisterde ze, terwijl haar gezichtje asgrauw van angst werd. „Hoe kunnen wij hem nog redden?" ..Waar ligt het Dal der Opperhoofden eigenlijk?" Eric had enkele pijlen op de Stichi afgevuurd als antwoord op de pijl die zo dicht langs hen scheerde, en wendde zich thans weer om. Het meisje omvatte de bergen achter hen met een weids gebaar. „Aan het einde van de hoogvlakte, waarvan deze vlakte de uiterste rand is. Indien ge over deze bergrug klimt, dan zoudt ge de beide besneeuwde pieken kunnen onderscheiden. Zij duiden de ingang tot het dal aan." „Aan het einde van deze hoogvlakte riep Eric verrast uit. „Maar dan moet het toch mogelijk zijn van deze plek, waar wij ons thans bevinden, in rechte lijn naar Gonor te gaan, over de hoogvlakte. Die weg moet toch veel sneller zijn dan die van de Stichi." Maar het meisje schudde somber het hoofd. „Gc kent die hoogvlakte niet. Wij noemen haar de Geestensteen. Het is een woestijn zonder schaduw, zonder een enkele bron. Overal heerst grillig drijfzand. De bodem is doorsneden met diepe voren. Geen sterveling waagt zich daar. Onder de gloeiende zon ligt de Geestensteen als een kolossale hel van rotsen en hitte. Niemand is daar ooit levend doorgetrokken. Paarden kunnen op dat terrein niet vooruit komen, en ook te voet is men vrijwel zeker in het drijfzand terecht t€ komen!" Zij wierp hem een smekende blik toe. „Ik wil alles doen om Gonor te redden maar probeer niet het onmogelijke, heet Eric. Waag u niet op de Geestensteen. Wees verstandig!" „Ik zal inderdaad verstandig zijn," zei de Noorman. Maar er lag een eigenaardige uitdrukking in de blik, waarmee hij de achter hem liggende rotsen bekeek. Het meisje zag het en smeekte hem nog eens geen nutteloze gevaren te wagen. Doch de ft oorman sneed haar woord af. „Wat er ook gebeurt, Onga, in ieder geval dient gij zo snel mogelijk op mijn paard vaar uw stam terug te keren en uw krijgers naar het Dal der Opperhoofden te zenden. Verlies geen ogenblik! Haast u!" Hij kon weinig meer zeggen, want op hetzelfde ogenblik klonk beneden hem een nieuw krijgsgehuil op, en een troep der Stichi deed een nieuwe, aanval op de kloof. Eric had al zijn aandacht voor de aanvallers nodig. Het meisje begreep dit ook. Zonder hem te storen, liet zij zich langs de rotsen omlaag glijden en terwijl de Noorman de pas verdedigde bereikte zij het paard en stormde weg. Hij hoorde het getrappel van paardenhoeven en toen hij een blik in die richting wierp zag hij nog het laatste handgebaar waarmee zij hem groette, alvorens achter de rotsen te ver dwijnen. Doch zelfs het korte ogenblik dat hij ztjn aanvallers uit hel oog verloor, dreigde hem noodlottig te worden, want hij zag de krijger niet, die geruisloos langs de rots wand naar hem toesloop Bij de voortzetting van de algemene beschouwngen, gisteren tijdens de zit ting van de Provinciale Staten van Noord-Holland, werden er bepaald geen schokkende dingen gezegd. Dat de heer Caron (V.V.D.) het nodige zou zeggen over dn samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten, lag in de lijn der verwachtingen. Hij wees er op, dat bij dc laatste verkiezing zijn partij met maar liefst 4% omhoog gesprongen was. De middenpartijen tellen thans samen 21 zetels, doch slechts 1 zetel in het col lege. Spreker noemde dat een gevolg van partij-egoïsme en zei daarover het nodi ge aan het adres van de P.v.d.A. en de K.V.P. Meer over de begroting zelf sprekend verklaarde de heer Caron, dat het stre ven er op gericht moet zijn sluitende be grotingen te maken. Hij onderstreepte verder, wat de heer Baas enkele uren te voren gezegd had, namelijk, dat de reser ve moest worden geïnvesteerd. Zo zou men bijvoorbeeld de schulden kunnen aflossen. De heer Bouma (Arb.) liet daarente gen een heel ander geluid horen. Hij noemde de uitdrukking „aantasting van de reserve" onjuist. Spreker kon volko men accoord gaan met het beleid van Ged. Staten. In vier jaar tijd immers was de reserve van niets uitgegroeid tot zes millioen. Daarom kon er naar zijn mening gerust eens een greep uit worden gedaan. Hij vond het echter onjuist, dat er een bepaalde bestemming aan de reserve zou worden gegeven. Hoe zouden anders te korten kunnen worden gedekt, zonder de uitgaven te verlagen en de belastingen te verhogen. Dat laatste thema werd die middag wel meer gehoord. Zowel de heren Kapteyn (Arb.) en Van Bruggen (C.H.) als de heer Schippers (K.V.P.) gaven hun visie op het financieel beleid en laatstgenoem de achtte het gelukkig, dat er geen ver hoging van belasting hoefde te komen. Deze is immers toch al hoog genoeg, ter wijl het bovendien psychologisch ver keerd zou zijn. Wel vroeg hij evenals verschillende andere sprekers meer aandacht voor een goede efficiency en hij achtte het niet onmogelijk, dat betere organisatie der werkzaamheden meer besparing zou kunnen geven. De heer Schippers merkte vervol gens op, dat men niet kan bezuinigen zonder te staan voor een onaangename plicht. Doch naar zijn mening diende de subsidiepolitiek toch te worden bezien en herzien. Van de 10 millioen aan uitgaven zijn er lv£ aan subsidies. Spreker noemde de zin voor traditie in dezen schoon, indien de zakelijkheid er tenminste niet onder zou lijden. Hij vroeg zich dan ook bijvoorbeeld af, of die f 25.000 voor de Ned. Opera wel nodig zouden zijn. Uit de toelichting van Ged. Staten blijkt wel, dat zij met deze subsidie de levensvatbaarheid niet willen bevestigen van de Opera en derhalve zag de heer Schippers de subsidie als verloren geld. Zijn fractie zou tenminste daaraan haar stem niet geven. Tenslotte was het spreker wel bekend, dat de minister van Financiën beperking vraagt van investering, maar de heer Schippers drong er toch op aan, dat zulks niet het geval zou zijn bij de wo- ningpolitiek. Verschillende andere sprekers lieten hun licht op de begroting vallen en ten slotte kon de heer Van der Donk (K.V.P.) als lid van Gedeputeerde Staten met en kele min of meer algemene opmerkingen de vragenstellers antwoorden. Spreker verklaarde allereerst, dat hij de vragen over verhoging van presentie geld en de opera bij de afzonderlijke hoofdstukken zou beantwoorden. Met een reeks van cijfers toonde hij vervolgens aan, dat de ramingen het geen door verschillende sprekers was bestreden geheel verantwoord waren opgezet. De heer Van der Donk zag de toestand nog niet zo slecht. De rekening in 1948 gaf een batig saldo van 1 ton, in 1949 was dat ton en 1950 zelfs 3V4 ton. Dat alles vanwege niet-verwachte bij dragen van het Rijk. Bedroeg de capaciteit voor de provin- Advertentie voot elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tubeHamea Gelei (Mijnhardt)pr. 90 ct. eie per inwoner voor de oorlog f 6.50, in 1947 (het donkerste jaar) bedroeg dat f 3.70, terwijl dit jaar een capaciteit te zien geeft van f 5.70. Gedeputeerde De Vries (Arb.) kwam terug op de opmerking over de on- kruidbestrijding hij was van mening, dat een provinciale verordening te ver kiezen zou zijn boven een gemeente lijke. Waarschijnlijk wordt deze kwestie bij de wet geregeld, maar mocht zulks niet het geval zijn of mocht deze rege ling al te laag uitblijven, dan zal de provincie met een verordening komffli. De waterverontreiniging in de provin- effet zal hebben. Ook hier zal de pro- omdat daardoor de zo kostbare bestrij ding van de t.b.c. onder het vee weinig effest zal hebben. Ook hier zal de pro vincie regelend optreden, zo dat van rijkswege niet geschiedt. Gedeputeerde Bouwman (K.V.P.) wil de niet dieper ingaan op de ernstige verwijten, die van communistische zij de waren gemaakt op het personeels beleid van Gedeputeerde Staten. Daai hij dat beleid reeds meermalen had uit eengezet en de goedkeuring van de Staten had gekregen, voelde hij geen behoefte tot een nieuwe uiteenzetting. Omtrent 't voorstel van de Kerstgrati ficatie meende hij afwijzend te moeten adviseren en voorts gaf hij de verzeke ring, dat er aan verbetering gewerkt wordt van de salarispositie van het verplegend personeel. Daarna kwamen de replieken, waar bij het politiek woordenspel weer met veel verve werd beoefend, doch waarin overigens niet veel nieuws naar voren werd gebracht. Advertentie Jzn Muscli wordt 22 December a.s. vijf en zeventig jaar en mag dus onze oudste toneelspeler genoemd worden. Eigenlijk is hij geen toneel speler meer, want sinds de bevrijding heeft hij zich van de „grote" planken teruggetrokken en schittert hij alleen nog maar in het cabaret. Het is met Musch gegaan als met zovelen Hij wilde al vroeg naar het toneel en probeerde het bij de Toneelschool, die hem echter weigerde. Daar zijn meer grote spelers geweest, die de faze vaji Toneelschool hebben overgeslagen. Op een goeie dag stond Musch toch ergens op de planken en wel als korist in de Salon des Variétés, zodat men van hem zeggen kan. dat hij ongeveer eindigen zal, waar hij begon: bij de lichte Muze. Tussen die twee uitersten liggen echter heel wat toneelprestaties van formaat. Afgezien van zijn vele voordrachten uit Shakespeare, Vondel, de oude Grieken, voordrachten, die hij met een prachtige stem en een beheerste mimiek tot een schitterend einde bracht, hebben we daar een lange lijst van toneelfiguren: Puck, Adam, (bij Vondel), Adam in Laudy's Paradijsvloek, de hoofdrol uit Ibsen's John Gabriel Borkman, Harpa- gon van Molière enz. enz. en niet te ver geten: :de Wijze Kater, Musch' meest populaire creatie, die het Nederlandse volk te pas en te onpas de woorden; „Geef mij maar een lekker bakkie melk" in de mond heeft gelegd. Jan Musch behoort nog tot de ge neratie, die men de romantische zou kunnen noemen, hoewel men hem moeilijk kan onderbrengen bij een 55 De enige aan wie niemand dacht was Freddie Mollinson. Freddie bleef bui ten het geding. Freddie, als gezel van een blonde dame een dubbel leven lei dend, was even ondenkbaar als kolo nel Primrose als slachtoffer van een ziekte die hij op zijn zesde of zevende levensjaar had moeten hebben. In elk geval was Freddie nog tot zijn kamer veroordeeld, zinnend op een aanneme lijke verklaring voor zijn uittocht uit het huis van de Hallets. Hij zou het eenvoudig niet gewaagd hebben zijn terneergeslagen trekken aan het dag licht prijs te geven, teneinde Joe Kra mer per ploertendoder naar de andere wereld te verschepen, zelfs niet, indien hij bij gruwelijk toeval bij nacht uit een donkere kast in I Street ontsnapt mocht zijn. Het was geruststellend te weten, dat er tenminste één persoon was, die, ter wijl zijn geschiedenis zich via de be dienden van de ene salon naar de an dere voortplantte, rustig de ondergang van zijn maatschappelijk leven kon gadeslaan, zonder zich bezorgd te hoe ven te maken met de stekelige stralen krans van moordenaar bedacht te wor den. Arme Freddie, zonder dat had hij al genoeg te verwerken. Het schandaal kroop, als een inktvlek midden op een damasten tafellaken, onverbiddellijk voort in de onberispelijke kringen, die Freddie met zijn aanwezigheid placht op te luisteren. „Kindlief, wat heb ik gehoord, heeft die arme Freddie bij Dorothy thuis een hartaanval gekre gen?" Die vraag was mij in de afgelo pen twee dagen al vier keer gesteld tijdens toevallige ontmoetingen op straat Massa's bloemstukken, genoeg voor een vorstelijke begrafenis, had den hun weg gevonden naar de ontoe gankelijke stee, waar Freddie achter neergelaten gordijnen lag als een zwaarmoedige achttiende-eeuwse her togin. Ik was van plan geweest hem gladiolen te sturen, maar ik was er nog niet toe gekomen. Maar dat alles waren bijkomstighe den. Waar het hier om ging was moord moord en nog iets anders. En zelfs dat vergat ik, toen ik Dorothy Hallet zag. Was ik haar in een drukke straat tegen gekomen, ik zou haar, geloof ik, niet herkend hebben. Ze was boven, in haar eigen zitkamer en nam papieren uit een notenhouten kistje, dat op een tafel tussen twee ramen stond. Ze be merkte mij pas, toen ik in de kamer stond. Ze keerde zich snel om, met haar lichaam het kistje aan het gezicht onttrekkend. De opluchting, die in haar ogen verscheen was bijna even ver bijsterend als de verandering die in haar had plaats gehad. Ik bedoel niet, dat ze er verwilderd uitzag op een ma nier zoals ik eruit gezien zou hebben na twee slapeloze nachten en bij alle zorg, die op haar drukte. Ik zou er als een vod uitgezien hebben. Zij was uit wendig volmaakt kalm, na die eerste onbeheerste beweging. Haar gezicht vertoonde geen rimpel. Maar overigens leek ze lamgeslagen. Ze zag er uit, alsof ze in een dag vijftien pond was afgevallen en haar kalmte en zelf beheersing vergden een uiterste krachtsinspanning. „O, ben jij het kind," zei ze. „Kom binnen. Ik ben juist mijn geheime la aan het opruimen." Haar poging om die vage, half-bedwongen glimlach voort te brengen, die een van haar bekoorlijk heden uitmaakt, slaagde slechts ten dele. „Had je hem al eens gezien?" Ze schoof opzij en wees op iets, dat mij altijd een gewoon paneel toege schenen had. Ze had het paneel nu in haar hand. Er achter bevonden zich twee laden met moderne sloten. Eén daarvan had 'n ouderwetse bewerkte koperen schuif, die met vinger en duim opzij bewogen kon worden. Ze glim lachte en trok de lade open. Er bevond zich een pak brieven in. Ze nam ze er uit, scheurde ze een voor een in kleine snippers en wierp die in een reeds half gevulde zilveren schaal. „Je wilt me wel verontschuldigen, kindlief," zei ze. Ze nam de schaal en droeg haar naar de badkamer. „Rook zou verdacht zijn bij dit weer." Ik hoorde de spoelinrichting van het toilet een paar keer gaan; daarna kwam ze terug en zette de lege schaal op de tafel. „Alleen maar een voorzorgsmaatre gel," zei ze. Ze plaatste het paneel weer over de laden. „Ik geloof, dat ik in mijn hart nog van de oude stempel ben. Ik heb altijd wantrouwen gekoesterd tegen banken en brandkasten. Ik placht mijn liefdesbrieven hierin te bewaren vóór ik er de sloten op liet zetten. Het was een idee van mijn grootmoe der. Ze zei, dat dat het enige geheim was, dat zij ooit voor haar gezin had gehad. Ik heb mijn geheim ook be waard." Ze ging naar de luie stoel en viel er op neer. „En, wat is er aan de hand? Ik zie, dat je nog in leven bent." „Tot op heden, ja," zei ik. „Theodore is naar zijn hoofdkwartier toe. Ze hebben besloten het verven toch maar door te zetten. Dat geloof ik tenminste. Hij zou vanochtend met mevrouw Stubblefield gaan praten om te zien of hij haar tot andere gedachten kon brengen. Er is niets, dat hen tegen behoeft te houden, zou ik zeggen. Heb jij nog nieuws gehoord?" Ik vertelde haar van sergeant Buck's nachtelijk optreden als schildwacht en daarna van Susan's bekentenis en de brieven, die kapitein Lamb in zijn bezit had Ze luisterde, haar ogen naar de grond gericht. Op een gegeven ogenblik wanneer, weet ik niet precies sloot ze haar ogen en liet haar hoofd roerloos tegen de kussens rusten, „Het is een janboel, niet?" zei ze ter loops, toen ik klaar was. „Inderdaad," zei ik. „Zo, dus dat is dat. We zullen mijn heer Stubblefield nu verder maar rustig met het rubberprobleem laten worste len. Ik hoop, dat hij iets bereikt, niet tegenstaande Bill's falen tegen wil en dank. Het mag dan een erg onedele ge dachte zijn, maar ik zou Freddie Mol linson best eens willen zien werken, in plaats van hem onophoudelijk te horen klagen over de toestand op de natuur- rubbermarkt. Het enige, dat hij tegen de Jappen had was, dat hun bezetting van Birma en Indië hem zijn dividend gekost heeft. Hij heeft me werkelijk verleden jaar toevertrouwd, dat hij ad miraal Nimitz had geschreven, dat zijn reserves nog maar voor drie jaar toe reikend waren en of ze dus maar een beetje wilden opschieten. Maar dat doet allemaal weinig ter zake op het ogenblik. En ze zullen er nooit achter komen, wie Betty Livingstone ver moord heeft." f Woedt veroelgd) Jan Musch in een van zijn beste rollen: Harpagon in „De Vrek" van Molière. school als bijvoorbeeld die van Royaards. Hij is altijd min of meer een aparte figuur geweest, een na tuurlijk talent, dat zich voornamelijk ontwikkeld heeft door het spelen zélf, meer dan door de aanwijzingen van leermeesters. Zijn mislukking bij de Toneelschool kan men dan ook als het eerste blijk van een zelfstan dig en apart talent zien. Hij is nu dus van het grote toneel verdwenen. Uit eigen vrije wil. En we zullen hem niet meer horen in de alleen spraken van Coriolanus, noch ook als de Russische vorst in Towaritsch, een rol, die hij naast Else Mauhs zo voortref felijk speelde, dat men er nog jarenlang de herinnering aan bewaart. Als Musch gehuldigd moet worden, kan men in zijn lange loopbaan stof ge noeg vinden. Er zullen duizenden be wonderaars zijn, die er graag aan mee zouden doen. Dit jaar kwamen ruim 70.000 militairen van de K. I,. uit Indonesië terug in Neder land. 98 Pet. van hen heeft weer een be trekking gevonden in de burgermaatschap pij. Thans verblijven nog ruim 3000 man in Indonesië. Aldus deelt de Legcrvoorlich- tingsdienst mede. Het ligt in de bedoeling in 1951, zoals in het afgelopen jaar, groepen dienstplichtigen voor één dag op te roepen voor registratie en herindeling. De Congregatie der H.H. Riten heeft Dmsdag een onderzoek ingesteld naar de geschriften van mgr. Ferdinand Hamer, die met zijn gezellen tijdens de Bokser opstand in China werd gedood. De Eerste Kamer heeft Dinsdagavond het ontwerp wijziging Loterijwet 1905 aanvaard met 23 tegen 8 stemmen. Vrijdag 29 December zullen op de op afstand bediende overweg aan de Ze- venhuizerlaan te Heiloo een nieuw type overwegbomen in dienst worden gesteld. Het betreft hier zogenaamde Ameri kaanse halve sluitbomen, voorzien van lichten die bij nadering van een trein rode seinen zullen geven. In gesloten toestand beslaan de bomen alleen de rechterweghelften, zodat weggebruikers niet tussen de bomen opgesloten kun nen worden. Advertentie en verkoudheid j||]ki Een combinatie van Kinine en VlTAMINE^C, die'-" Prijs per buisje 80 cent De parlementaire enquête-commissie deelt mede, dat het vijfde deel van haar verslag vrijwel gereed is. De publicatie kan in de eerste maanden van 1951 lege- moet worden gezien. Het zesde deel is zover gevorderd dat het in elk geval in de loop van 1951 zal verschijnen. Aan. het zevende en achtste deel wordt hard gewerkt. Gehoopt wordt dat deze delen ook het volgend jaar nog gereed zullen komen. De commissie vraagt thans weer om verlenging van de termijn binnen welke zij haar verslag moet uitbrengen. Zij wil deze termijn verlengt zien tot 1951. De commissie heeft zich ook in deze verslagperiode genoodzaakt gezien maat regelen te nemen met betrekking tot een geval, waarin een vermoeden van mein eed was gerezen en waarin bovendien waarschijnlijk schending van de geheim houdingsplicht had plaats gevonden. De minister van Justitie is van een cn ander op de hoogte gebracht. Van het vierde deel van het verslag, dat de resultaten omvat van het onder zoek naar de werking van de Nederland se geheime diensten te Londen en de verbindingen met het bezette gebied werden door het staatsdrukkerij- en uit geversbedrijf tot 30 November in totaal 3694 exemplaren afgeleverd. Dc oplage bedroeg 6000 stuks. Advertentie Vro.u wen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, "ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijn- verdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, 28 December zal de eerste cursus voortgezette opleiding voor katholieke stafverpleegsters worden afgesloten. Aan een dertigtal verpleegsters, groten deels reeds in leidende functies, zal het aan dezr cursus verbonden diploma worden uitgereikt. In Februari 1951 zal de tweede cur sus, eveneens in de Verpleegstersschool Vronestein te Voorburg, beginnen. In verband hiermede zal, evenals dit is geschied, vóór de eerste cursus, in de maand Januari a.s. een weekend wor den gehouden voor degenen, die aan deze tweede cursus zullen deelnemen. Op dit weekend wordt de bedoeling en de werkwijze van de cursus uiteen gezet en er wordt gelegenheid gegeven om met de docenten kennis te maken. Verpleegsters, die in aanmerking ko men aan deze „Voortgezette Opleiding" deel te nemen, kunnen zich voor dit weekend opgeven. Inlichtingen en opgaven voor het weekend bij de Verpleegstersschool „Vronestein", Park Vronestein 14 te Voorburg. De consul der Nederlanden te Monte video, mr. H. van Maanen, is 18 Decem ber aldaar overleden. De heer Van Maa nen was van 1923 af directeur van de Banco Italiano del Uruguay. In 1936 werd hij benoemd als vice-consul te Montevideo. Zijn bevordering tot con sul volgde in 1946.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3