Tweede Kamer houdt pleidooi voor ongeregeld particulier vervoer VcfïoesT Scherpe critiek op Duitse houding t.a.v. de Rijnvaart HET DOMEI Het feestelijk Kerstmaal Een BONTJAS, de WENSDROOM GOED DEBUUT VAN RIJVERS Belevenissen van de struisvogel Rasmus Minister wil overleg met N.S. over urgentie van 1 baanovergangen ABBUSiROOP N' D Barna op r Wij luisteren naar v.. Kostbare zege van Never Down Sparta wint met dubbele cijfers „A.T.O. wordt niet voorgetrokken Regering acht de „stop van Lobith" gerech tvaa rdigd .y Beste speler in aanval ,St. Etienne van Sim, Sam en Rasmus als uit vinders Rotterdams voetbalteam voor 2e Kerstdag WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 PAGINA 5 Rust noodzakelijk Overheidsinvloed Waterstaat I Sportsnippers Tien inschrijvingen voor groot biljart 71/2 MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichten (Vergadering van Dinsdag, geopend te 13 uur; voorzitter mr. Kortenhorst) Prof. GERBRANDY (A.R.) verzoekt de Kamer verlof om op korte termijn de minister van Oorlog en Marine en zonodig de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen enkele vra gen te mogen stellen over de afvloeiing en verscheping van ex-KNIL-militairen, met name de Ambonezen. Woensdag bij de aanvang van de ver gadering zal over dit verzoek worden beslist. Verworpen worden de moties-Gcjrtzak (Comm.) tot toekenning van een va- cantietoeslag voor het Overheidsperso neel; tot toekenning van een Kerst gratificatie van het Overheidspersoneel en tot toekenning van een bijslag op„de pensioenen (resp. met 653, 655 655 stemmen; vóór de Comm.) Aan de orde is de behandeling "va begroting van Verkeer en Waterstaat. De heer KROL (C.H.) zegt met be trekking tot het vervoersbeleid, dat de geest van de Minister niet de zijne is. Rust en eenheid zijn bovendien nog steeds niet bereikt. Spr. pleit voor een soepeler houding tegenover het particu lier ongeregelde vervoer en voor een bevredigende procedure met betrekking tot de vergunningen voor geregelde lijndiensten. Mr. ALGERA (A.R.) onderschrijft dé mening van de Minister, dat de Spoor- wegen geen Staatsbedrijf mogen wor den. De richtlijnen van de commissie ver gunningen personenvervoer (C.V.P.) zijn thans bekend gemaakt. Deze be sprekend, zegt spr. dat de commissie in haar beoordeling niet de positie van de Spoorwegen dient te betrekken. Het ongeregelde vervoer dient over gelaten te worden aan de toerwagen- ondernemingen, die geen vaste lijndien sten onderhouden. De heer ZEGERING HADDERS (VVD) zegt, dat de ongeregelde ver voerders terecht ontevreden zijn over het feit, dat het ongeregelde vervoer steeds wordt toegewezen aan de spoor wegen en aan de lijndienst-ondernemers. De beste organisatie zou zijn, als het streekvervoer r^lrd toegewezen aan de lijndiensten, het groepsvervoer aan de lijndiensten en de toerwagenonderne- mingen en de toerwagenritten aan de toer wagenondernemingen. Mr. N. VAN DEN HEUVEL (kath.) vraagt zich af, of het algemene vervoers beleid niet scherper omlijnd dient te worden. Op verscheidene punten o.m. de tarieven heerst nog grote onrust. De minister zou er goed aan doen deze weg te nemen voordat hij voortgaat met de coördinatiemaatregelen. Dr. POSTHUMUS (Arb.) zegt, dat de overheid allengs een grote invloed op het vervoer heeft gekregen. Op deze weg kon thans geen stap terug meer gezet worden. Spr. pleit voor een goede planpolitiek in het kader van de ruimtelijke orde ning. De subsidie aan de bond voor vei lig verkeer acht spr. onvoldoende. Op deze wijze kunnen de gedecentraliseerde organen niet in bevredigende zin wer ken. Het probleem van de spoorwegover gangen kon slechts worden opgelost door een kruising op verschillend niveau. De kosten dienen verdeeld te worden tussen de spoorwegen en de locale organen. Ir. VAN DIS (St. Ger.) zegt, dat de A.T.O. word» voorgetrokken ten koste van de particuliere vervoersonderne- mers. Dit is onjuist. De regering make het de particuliere vervoerders niet on mogelijk hun bedrijf voort te zetten. Hun lasten zyn reeds zwaar genoeg. Spr. pro testeert tegen vervoer op Zondag. De minister van Verkeer en Water staat, mr. SPITZEN, zegt, dat de heer Krol niet kan twijfelen aan de goede geest van het departement t.o.v. het be drijfsleven, aangezien hij er toch getuige van is, dat de regering steeds het vrije bedrijf bij alles tracht in te schakelen. De richtlijnen voor de C.V.P. geven een gedachtenrichting aan. Zij geven geen beslissingen voor bepaalde geval len en moeten dus een zekere vaagheid bezitten. Dit voorkomt tevens starheid en verambtelijking. Het ongeregelde vervoer zou pas voor het geregelde moeten wijken, als van ontoelaatbare concurrentie sprake is. Maar wat is „ontoelaatbaar"?; boven dien dienen we het algemeen vervoer- beiang in het oog te houden. De A.T.O. vervoert geen personen meer. Spr. zal nauwlettend toezien op het personenvervoer van dochteronder nemingen. De sanering van de binnenscheep vaart wil spr. niet door de overheid ter hand laten nemen. Bij de komende wet kunnen de organen geschapen worden, die deze taak op zich nemen. De suggestie om alle onbewaakte overwegen van flikkerlichten te voor zien zou totaal 135 millioen kosten. Hier ligt dus wel een groot bezwaar. Spr. wil wel met de N. S. overleg ple gen over een urgentieprogramma voor de overgangen. In zijn dupliek merkt de minister nog op, dat wat hem betreft „de Eeuwige Laan" in Bergen beschermd zal worden. Ook spr. acht dit stukje natuurschoon een groot goed. Spr. ge looft, dat de gemeente Bergen on danks haar verlangen naar een uit breiding van het autoverkeer er ook prijs op zal stellen de schoonheid van de laan te behouden. Advertentie Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw luchtwegen van ziektekiemen met de snelwerkende „sW&rt&fcfXü&ste Hoé&ts/röo, Met betrekking tot de afdeling scheepvaart en luchtvaart merkte de heer SCHILTHUIS (Arb.) op, dat Rot terdam zeer te Uiden heeft van de ach teruitgang van het transitoverkeer. Dit verkeer kan niet dadelijk hersteld wor den. maar wel mogen wij eisen, dat ons een zelfde omvang als voor de oorlog, wordt gegeven van het Duitse verkeer. De Belgische havens hebben grotere omvang verkregen dan ze voor de oorlog hadden. De regering trachte door internationaal overleg een oplos sing voor dit probleem te vinden. De Nederlandse Rijnvloot houdt 2,4 miliioen ton in; dit is meer dan van alle andere landen tezamen. In nor male tijden, reserveren deze landen nu de te vervoeren goederen voor hun eigen schepen. Pas wanneer de hoeveelheid goederen te groot wordt, roept men de hulp van de Nederland se vloot in, die zo een soort reserve- vloot wordt. Dit mag niet langer zo voortduren. West-Duitsland handelt nog steeds in strijd met de akte van Mannheim, wat het binnen-Duitse vervoer aangaat. Spr. pleit voor overleg over de Rijnvaart. De regering late dit niet over aan de particulieren. In West-Duitsland moet men het wantrouwen tegenover de con current Nederland kwijt raken. Het voortbestaan van de Rijnvaart, die een belangrijke deviezenbron is staat op het spel. Mr. ALGERA (A.R.) vraagt of de regering overleg heeft gepleegd over onze opvatting over de vrije Rijnvaart met de andere betrokken landen. Dit om te voorkomen, dat men ons zal ver wijten, dat wij ook de Acte van Mann heim schenden. Voorts vraagt spreker wat de minis ter beoogt met de organisaticplicht in de Rijnvaart. De vrije schippers hebben bezwaar tegen aansluiting bjj de Neder landse particuliere Rijnvaartcentrale Zij voelen zich gedegradeerd tot aan deelhouders. Gaat er lading verloren doordat het vrachtenpeil bij de N.P.R.C. lager is dan by de vrije schippers? Met betrekking tot het internationale wegverkeer vraagt spreker nadere in lichtingen over 's ministers houding te genover de confessionele bonden. De minister zegt, dat de Nederland se Rijnvloot inderdaad voor een groot deel afhankelijk is van de vrijheid op de Rijn. Spreker is de heer Schilthuis dankbaar voor hetgeen deze over de kwestie zei. De regering is zich er wel van bewust, dat alles in het werk moet. worden gesteld om de vroegere vrijheid terug te doen krijgen. De regering moet kunnen instaan voor wat onze deelne mers aan de Rijnvaart doen. Het is zaak, dat de regering de Rijnvaart kan be heersen en dat het buitenland op een bepaalde houding kan rekenen. In het verleden was het zo, dat de Vegering de deelnemers niet in de hand had. Daar om moesten sprekers voorgangers de or- ganisatiedwang uit de bezettingstijd handhaven. Bovendien moest voorkomen worden, dat zij, die geen vereiste pa pieren hadden hef land uitgingen. Zo ontstond de naam „Stop van Lobith" Dit is met zeer veel geduld gepaard gegaan. Men vroeg zich zelfs af of het nu werkelijk ernst met deze zaak was. Overigens: is de naam „stop" wel ge rechtvaardigd' Op zoveel terreinen worden immers papieren geëist. Geluk kig heeft de, rechter ook uitgesproken, dat de stop niet in strijd is met de Acte van Mannheim. Het verschil met het Duitse verbod inzake het binnen-Duitse verkeer is hierin gelegen, dat de maat regel tegen landgenoten is gericht, ter wijl de Duitse maatregel is gericht te gen buitenlanders. Deze lichte dwang van landgenoten moet toch gerechtvaar digd geacht worden, waar het gaat om tegenspel te kunnen bieden aan de Duitsers. Het privaat karakter van de N.I.W.O. is groter dan van de bedrijfsgroep. Daar om kan spreker niet zo maar zeggen, neem de beide confessionele organisaties op Bovendien verkeerde de N.I.W.O. in moeilijkheden in verband met interne reorganisaties. Spreker hoopt dat al deze moeilijkheden opgelost kunnen worden maar wijst erop dat de confessionele organisaties toch zullen moeten beschik ken over een aantal leden, dat deelneemt aan het internationaal verkeer. Uit een oogpunt van luchtvaart moe ten wij ons goed de consequenties reali seren van een blijvende uitbreiding van Ypenburg. De afstand tot Schievcen is maar klein, dus het kon niet anders, dat de vliegveldkwestie op deze zaak van invloed is. Spreker zal alles doen om deze kwestie zo spoedig mogelijk op te lossen. Als men meer commerciële be doelingen met Ypenburg heeft, treedt de factor van de nabije bebouwing wel meer naar voren, dan toen men Ypen burg voornamelijk als sportveld zag. De heer DE RUITER (C.H.) vraagt aandacht van de minister voor het ver- ziltingsprobleem; kan de minister con crete nadere mededelingen doen? Spre ker pleit voor de aanleg van een haven in Katwijk. Door inpompen van boezem water kan verzilting tegengegaan wor den, omdat het peil van de boezemwate ren hoger ligt dan dat van de zee. Spre ker dringt o.m. ook aan op verbetering van de haven van Scheveningen. De heer ZEGERING HADDERS (V.V.D). merkt op, dat de gelden die be schikbaar worden gesteld voor wegver- betering slechts gering zijn vergeleken met hetgeen door het verkeer aan belas ting wordt opgebracht. De heer ENGELBERTINK (Kath.) acht bespoediging van de kanalisatie van Nederrijn en Lek dringend noodzake lijk. Mr ALGERA (A.R.) dringt aan op spoedige verbetering van de weg Am sterdamUtrecht. De heer MAENEN (Kath.) zegt te begrijpen, dat de minister zich thans niet kan uitlaten over de besprekin gen in de Nederlands-Belgische Ka- nalencommissie. Het aangekondigde rapport wordt met grote belangstel ling tegemoet gezien. Deze kwesties mogen de verhouding tot onze Zui derburen niet vertroebelen. De MINISTER verzoekt de sprekers in de volgende vergadering te mogen beantwoorden. De vergadering wordt Woensdag te 13.30 gesloten. og een paar dagen, dan is het weer Kerstmis. Reeds is alles met een witte sneeuwlaag bedekt en hoewel we als nuchtere ster velingen misschien geneigd zijn te denken aan het vuil en het ongemak dat dat mee brengt, moeten we toch toe geven, dat het zeer bijdraagt tot het scheppen van de ware sfeer. Zelden hebben we een witte Kerst, maar sinds onze vroegste jeugd hoort het in onze gedachten bij elkaar: Kerstmis en sneeuw. Hoe hoopten wij als kinderen, dat er sneeuw zou liggen als wij door de donkere straten ter nachtmis zouden gaan. Altijd waren wij een beetje teleur gesteld, als het witte hemel- strooisel verstek liet gaan Het was net of de nachtelijke kerstklokken dan iets misten hoewel zij even dapper luid den om de blijde boodschap te verkondigen, dat Christus was geboren. Even mooi klonk de zang in de nacht mis, maar heimelijk waren wij blij, dat de watten vlok jes op de kerststal ons toch de illusie gaven van sneeuw. Zo immers moest het geweest zijn, in die nacht van Bethle hem: Maria en Jozef samen dwalend door de straten met hun ezeltje en de sneeuw die neerdwarrelde, nu en dan vermengd met hagel. Zo koud moest Maria het gehad hebben, dat zij al blij was üat ze eindelijk een grot von den, waar ze beschermd wa ren voor die verblindende sneeuw en voor de kou. Daar was toen het Kindje geboren, het Kindje, dat God was. Dat was voor ons uit de hemel ge komen en geboren in een stal. Terwijl rondom dn sneeuw neerdwarrelde, was Jezus geboren. De lieflijkheid van dat tafereel: het Kindje in de kribbe, Zijn vader en moeder daarbij en de os en de ezel, die Het met hun adem verwarmden, deed ons helemaal de ellende van de toestand vergeten. Wij voel den, dat dit iets groots was God, Die in een stal ter we reld kwam voor ons, terwijl Zijn moeder Hem moest neerleggen in een krib. Als bij ons een broertje of zusje werd geboren, stond er een witte wieg klaar met blauwe strikken en warme dekentjes Dat Jezus voor Zijn geboor te een stal en een krib had gekozen, deed voor ons niets af aan de schoonheid van het Kerstgebeuren. Er was een Kindje geboren in deze Kerstnacht, een Kindje, pre cies zo als ons eigen broer tje, dus was er vreugde in de wereld, want dit Kind was een Broertje voor alle men sen. Toen wisten wij nog nier dat er in de wereld veel mensen zijn, die de geboorte van een kindje niet met vreugde begroeten. Dat er mensen zijn, die er meer op uit zijn anderen te doden, dan zich te verheugen over de komst van een klein kina. Maar zelfs nu wij dit weten, is voor ons het vredige van dit feest gebleven, het feest van de ILBrstvrede in ons hart. En als wij nu knielen voor de kerststal, waar een Klein Kind Zijn handen uit strekt naar de wereld, bid den wij, dat deze vrede ook weer zal komen in de harten van hen, die zich hebben af gekeerd van God, opdat er weer zal heersen Vrede oo Aarde, waar de mensen van goeden wille zijn. at men ter ere van een feest een feestdis aan richt, is bijna zo oud als de mensheid. Kerstmis is een van de grootste feesten en de huiselijke viering daar van uit zich onder anderen in cen'/verzorgd Kerstmaal, aan een met groen en rood lint versierde tafel, waarop de kaarsen branden. Het is niet de kostbaar heid, die het kerst-eten fees telijk maakt, het is veeleer de sfeer, die men ook met eenvoudige middelen kan be reiken. Hieronder volgen twee DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.15 Morgengebed, 7.30 zender sluiting. 9.00 nieuws, 9.10 vrouw, 9.35 gram., 9.40 schoolradio. NCRV10.00 gram.. 10.15 prot. kerkd., 10.45 orgel concert. KRO: 11.00 zieken, 11.45 school radio, 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 omroeporkest. NCRV: 14.00 Pro menade-orkest, 14.30 vrouw, 15.25 ko perkwartet, 15.40 prot. kerkd., 16.30 zen dersluiting, 18.00 jeugd. 18.30 land- en tuinbouw-causerie. 18.45 causerie, 19.00 nieuws, 19.15 Levensvragen van aller lei aard", 19.30 „In dienst van het va derland", 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 radioschaakwedstrijd Noorwegen Nederland 20.06 familiecompetitie en spraakwaterval, 20.10 gevar. progr., 22.10 gram., 22.15 buitenlands overz., 22.35 Bachkoor, 22.45 prot. kerkd.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 prot. kerkd., 9.25 gram., 9.30 populair concert, 10.30 „De Ant woordman", 10.45 gram., 10.50 kleuters, 11.00 gram., 11.45 „Is er iets nieuws onder de zon?", causerie, 12.00 Metro- pole-orkest, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.20 zang en piano, 13.45 ,,U kunt het ge loven of niet", 13.50 gram., 14.00 vrouw. 14.30 gram., 15.00 zieken, 16.00 orgel en accordeon, 16.30 zendersl., 18.00 nieuws, 18.15 sportpraatjes, 18.30 dansorkest, 19.00 Voor burger en militair, 19.10 or kestconcert, 19.45 „Opvoeding tot Staatsburger", causerie, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 Radio Philh. Orkest, 21.15 „Eugenie Grandet", hoor spel, 22.45 vocaal dubbelkwartet, 23.00 nieuws, 23.15 sportactualiteiten, 23.30 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 13.00 gram., 15.00 marsen en walsen, 15.45 gevar. muziek, 16.40 orkestconcert, 19.20 lichte muziek, 20.00 gevar: muziek. BBC, light progr.. 247 en 1500 m.: 12.15 BBC West of England Light Orchestra, 14.00 BBC Midland Light Orchestra en soliste, 16.00 lichte muziek, 166.45 lichte muziek, 17.45 Schots Variété Orkest, 21.30 orkest, koor en soliste, 23.20 dans orkest, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 operettemuziek. 14.15 amu sementsmuziek, 15.40 Tango-orkest, 17.05 orkestconcert, 21.35 solistenconcert, 23.50 kamermuziek, 0.35 gevar. muziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.15 lichte muziek. 12.40 lichte muziek, 15.00 Engelse les, 15.40 Franse les, 22.15 strijkkwartet. 484 m.: 12.05 omroeporkest en solisten, 19.00 omroeporkest. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.; 12.30 orkestconcert. 14.05 harp- recital, 19.00 licht concert, 22.00 kamer muziek. Sparta 8 8 0 0 16 71— 9 Quick 8 5 2 1 12 45—35 Well Shot 8 5 0 3 10 41—39 M.T.T.C. 8 4 1 3 9 42—38 Ned. Lloyd 7 3 1 3 7 32—38 Wifra 7 2 2 3 6 34—36 Rapid 7 1 2 4 4 29—41 Barna 7 1 2 4 4 26—44 Never Down 8 0 0 8 0 20—60 Advertentie Nu ik dit geproefd heb... is m ij.n keus voor goed gemaakt! In de strijd om de hoogste tafeltennis- titel bracht Sparta zyn naaste concur rent Quick een zo groot mogelijke ne derlaag toe. Wifra vestigde de aandacht op zich door een overwinning op Ned. Lloyd. Quick had voor zijn grote strijd te gen Sparta een ongekend aantal sup porters bijeengebracht. Desondanks zorgde Sparta er voor, dat er geen twij fel bestond wie van de twee het sterkste was. Met niet minder dan 100 wonnen de Spartanen deze wedstrijd. Slechts in één partij was een beslissende game noodzakelijk. Door een 6—4-overwinning op Ra pid, nestelde M.T.T.C. zich op de vierde plaats. Deze overwinning is wel op een heel bijzondere manier tot stand geko men. Rapid nam al heel spoedig een 4—0-voorsprong en meende hier door blijkbaar, dat de zaak „bekeken" was. De Maastrichtenaren dachten er echter anders over en door hun enthou siast spel zorgden zij er voor, dat de resterende partijen in winst werden om gezet. De wedstrijd Ned. LloydWifra is in een 73-overwinning voor de Rotter dammers geëindigd- De opstelling van J. Willemstein bij Wifra. die de plaats van H. Mostert innam, betekende een geduchte versterking. Gewonnen werd van Boon en Bierman, terwijl hij zijn partij tegen P. Krteuger, die C. Pelser verving, in drie games verloor. Zijn broer, R. Willemstein zorgde voor drie overwinningen en C. Voormolen bracht het alleen tegen Boon tot winst. Het dubbelspel werd een gemakkelijke Rot terdamse zege. De strijd tussen Barna en Never Down, welke van groot belang was voor het bezetten van de onderste plaats, is na veel spanning in het voordeel van de Utrechtenaren beslist. Van het begin tot het einde ging de strijd vrijwel gelijk op en na de enkelspelen was de stand 54 in het voordeel van Barna. Het dubbelspel bracht tenslotte een ver diende overwinning voor Utrecht on I record voor St. Etienne) waren hier- Barna won hierdoor de wedstrijd met voor door sneeuw en koude naar het 64. stadion getrokken. Zij zullen gedeelte- Deze opzichtige Amerikaanse bont mantel van echte „seal" heeft gebor duurde knopen en zakken. De mouwen kunnen door grote manchetten die men terugslaat tot drie kwart mouw wor den. Wat eigenlijk onlogisch is, want zo'n jas heeft als eerste functie warm te zitten. Maar de aesthetische kant gaat tegenwoordig vóór. Nu de winter met een dikke laag sneeuw, zijn intrede heeft gedaan, en men niet weet wat ons aan vorst nog te wachten staat, gaat het verlangen van welhaast iedere vrouw uit naar een bontmantel de meest behaaglijke, maar ook de meest flatteuze winter- dracht. Wie er over denkt zich deze winter een bontjasje, lang of kort, eerste gezicht niet beoordelen aan te schaffen en daar- wat hem aangeboden wordt, voor gewacht heeft tot de En om een van haar wens- uitverkoop komt, die ver- dromen te vervullen, legt de gete met, dat het kopen vrouw haar verstand wel van bont een vertrouwens- eens het zwijgen op! zaak is. De leek kan op het Kerstmenu's, waaruit men kan kiezen, met enkele uit gewerkte recepten. KERSTMENU I Garnalencroquetjes, toma tensoep, aardappelen, rolla de, Brussels lof, beschuitge bakjes. KERSTMENU II Bruine ragoütsoep, aardap pelen, konijn met citroen, cranberrie-compóte of appel- póte, schuimige sinaasappel pudding. Garnalencroquetjes (8 a 10 stuks): 200 gr. garnalen, 2 dl. (ruim 1 kopje) melk of bouillon, 30 gram (3 eetlepels) bloem, 30 gram (2 eet lepels) boter of margarine, zout, peper, nootmuscaat, pa neermeel, 1 eiwit of een pap je van 1 deel bloem op 2 de len water, frituurvet. De garnalen wassen in zout water en goed uit laten lekken. De boter of de mar garine smelten, de bloem toevoegen en glad roeren met de gesmolten boter of margarine. Het vocht er bij doen. Het geheel aan de kook laten komen en tot een gladde, gebonden massa roeren. De saus afmaken met zout, pe per, nootmuscaat en de gar nalen toevoegen. De massa op een bord uitgespreid la ten afkoelen en er met twee lepels croquetjes van vor men. Deze door paneermeel wentelen, bijvormen, door losgeklopt eiwit (zonder schuim) of door een glad dik papje van bloem en water halen en nogmaals paneren. Frituurvet dampend heet laten worden en de croquet- ten hierin bruin bakken. Tomatensoep: 1 liter bouillon of water met bouillonblokjes, 35 gr. stervermicelli. 1 blikje toma- tenpurée, zout, peper, 1 lau rierblad, 2 kruidnagelen, 1 ui, boter of margarine. De ui fijnsnipperen en fruiten in wat boter of mar garine. De bouillon of het water met bouillonblokjes en de tomatenpurée toevoe gen, evenals de rest van de kruiden en zout. De soep pl.m. 20 minuten laten trek ken en zeven. Het gezeefde vocht weer aan de kook brengen, de vermicelli er :n strooien en dé soep nog 10 minuten laten doorkoken. Konijn met citroen: 1 konijn, 100 a 200 gr. bo ter of margarine, zout, 50 gr. lardeerspek, schil en sap van 1 of VA citroen, 1 lau rierblaadje. Het konijn in stukken snij den, wassen, inwrijven met zout en afdrogen. Op ieder stuk een stukje citroenschil leggen en hierop een dun reepje lardeerspek. Dit met een draadje om de stukken konijn vastbinden. De boter of de margarine verhitten in een braadpan. Hierin de stukken konijn in 1 a VA uur gaar braden. De jus aanlen gen met wat water (of bouil lon, van de kop en de lever getrokken) en citroensap. Onder het braden een lau rierblaadje toevoegen. Het vlees is gaar, wanneer het gemakkelijk van het been loslaat. Schuimige sinaasappelpud ding. Sap van 3 sinaasappelen en 1 citroen (tezamen 2 dl., dat is ruim 1 kopje), 60 gr. (5 eetlepels) basterdsuiker, 3 eieren, 8 gr. (4 blaadjes of 1 eetlepel poeder-) gela tine. Dé eieren splitsen in dooier en wit. De gelatine gedu rende 10 minuten weken (bladgelatine in een kom met koud water; poederge- latine in een klein komme tje, aangemengd met 8 maal zoveel water, dus voor 8 gram 0.6 dl. of 4 eetlepels water). De dooiers schuimig kloppen met 4 eetlepels sui ker. Het sap toevoegen en de massa au bain marie (d.w.z. in een kom of pan netje, geplaatst in een andere pan met kokend water) on der goed roeren lichtgebon- den laten worden. De blad gelatine uitknijpen, oplossen in zo weinig mogelijk heet water (ongeveer A dl. en aan het sap toevoegen. Poe- dergeletine oplossen door het kommetje in heet water te plaatsen en ze in vloeibare toestand bij het sap te doen. Gelatine mag niet koken. De eiwitten stijf kloppen met 1 eetlepel suiker en door de massa scheppen De pud ding laten staan tot ze dril- lig wordt en ze dan over doen in een, met eiwit inge smeerde vorm. Als bij het keren de pudding in de vorm vastzit, de vorm héél even in heet water plaatsen Beschuitgebakjes: 4 beschuiten, 4 eetlepels rode jam, 1 eiwit, 1 eetlepel suiker, boter of margarine. Het eiwit met de suiker kloppen tot een stijve massa. De beschuiten in een koeken pan bakken in ruim boter of margarine. Als één kant ge bakken is, de beschuit keren en de gebakken kant al vast met jam bestrijken. De beschuiten overdoen on een schoteltje en er een vlok stijfgeklopt eiwit op leggen. Op het eiwit met een gloeiende pook ruitjes trek ken en het gerecht meteen opdienen. de fijnste chocolade-drank St. Etienne, 19 December In en thousiaste en prijzende bewoordingen beschrijft het Franse sportblad l'Equipe het debuut van Kees Kijvers in het be roepsvoetbal. Met niet minder dan 5-1 won St. Etienne, de nieuwe club van de Bredanaar, op een bevroren en glad veld. van Rijssel. Er! was nog een debutant in deze wedstrijd, en wel de Deen Jensen, die onlangs voor Rijssel tekende. In enkele bladen was vóór de wedstrijd gespro ken van een duel Rijvers-Jensen en ve len van de 18.300 toeschouwers (een Copyright P I. 8. Bon 6 Copenhogen 31. Sam zette het vliegtuig keurig aan de grond, precies op dezelfde plaats, waar ze opgestegen wa ren, ..Wacht hier even," zei Rasmus tegen Sim en Sam. ,.Ik moet even gaan kijken met hoeveel pre cies we het wereldrecord aeslaaen hebben." Hij liep weg, maar bleef het volgende ogenblik stokstijf staan. Wat hij nu zag, was toch wel heel erg merkt waardig. Hij wreef zich de ogen uit en kneep zich zelf m de arm (om te zien of hij niet droomde). Hij riep Sim en Sam er bij, maar die zagen het ook. Het was er dus en alledrie stonden ze stokstijf van verbazing Rasmus vond het zo onbegrijpelijk, dat hij begon te beven van schrik. Wat zagen ze nu eigenlijk? lijk zijn teleurgesteld, want er was eigenlijk in het geheel geen sprake van een duel tussen beide buitenlanders om de eenvoudige reden, dat, zoals l'Equipe het uitdrukte: Le Hollandais Rijvers a éclipsé Ie Danios Jensen. Met andere woorden: Jensen kon niet in de scha duw van de Nederlander staan. Reeds zijn eerste minuut officieel prof-voetbal was verrassend, onmiddel lijk na de aftrap loste Rijvers zo'n scherp en verrassend schot op de linker hoek, dat de doelman van Rijssel, d'Ar- changelo, slechts ten koste van een hoekschop kon redden. Uit deze hoek schop opende Domingo de score voor de thuisclub. Nog vier maal slaagde St. Etienne er in te doelpunten. Rijssel bracht het niet verder dan tot één doelpunt. Hoewel Rijvers niet scoorde, was hij met zijn actief, levendig en constructief spel verreweg de beste aanvaller van het veld en naast de in ternationaal Cuissard de grote uitblin ker van het elftal. Het Franse sport blad is van mening, dat het inspireren de spel van Rijvers in staat zal blijken het rendement van de aanval van St. Etienne te verdubbelen. De beste spe ler bij Rijssel noemt l'Equipe rechtshalf Van der Hart, de vroegere spil van Ajax. Na de wedstrijd gaven de trainers van beide clubs hun mening over de ver richtingen van hun nieuwste aanwin sten. Snella, de oefenmeester van St. Etienne, was van mening, dat Rijvers en Jensen van ongeveer gelijke kwaliteit waren, doch dat het temperament van Rijvers ontvankelijker is voor het Franse spel dan dat van de Deen. Cheuva, de trainer van Rijssel, be kende openhartig, dat hij veel van Jen sen had verwacht, dcch dat de kleine Hollander van de tegenpartij op hem de meeste indruk had gemaakt. De Dinsdagavond gespeelde volleybal wedstrijd AmsterdamUtrecht is ge wonnen door Amsterdam met 30. In een vriendschappelijke ijshockey- wedstrijd heeft Tilburg Dinsdagavond met 65 van de ploeg van de Oxford University gewonnen. Tussenscores 13, 2—0, 3—2. Voor de voetbalwedstrijd Rotterdam Zwaluwen, welke 26 December, tweede Kerstdag, in het Feijenoord.stadion wordt gespeeld, is het Rotterdams elf tal als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta) Achter: Corveleyn en Steenbergen (SVV) Midden: Kroon (Feijenoord), Terlouw (Sparta) en Van den Engel (Feijenoord) Voor: Van Male en Benningshof (Spar ta), Beun (Xerxes), Van der Tuyn en Joop Heyster (HDVS). Reserves: Van der Bijl (Feijenoord), Tiebout (Sparta), Van Meerwijk (SVV) en Van Ede (Spai'ta). Tien inschrijvingen zijn binnengeko men voor het kampioenschap van Ne. derland hoofdklasse groot biljart anker kader 71/2, dat van 25 tot en met 28 Januari in Delft wordt gespeeld. Drie niet geclassificeerde spelers, J. A. Eichelsheim, J. H. de Jong en J. Kastelijn, zullen voorwedstrijden spelen. De zeven overige finalisten zijn: P. J. van de Pol Rottei-dam)C. de Ruyter (Waalwijk), H. Metz (Den Haag), P. de Leeuw (Amsterdam), J. H. Sweering (Amsterdam), P. A. Kobus (Haarlem) en P. Kruythof (Barendrecht). Het is nog niet zeker of Metz aan het kampioenschap zal kunnen deelnemen, omdat de Hagenaar dit jaar is overge gaan van de Haagse Cader Club naar K.R.A.Z. in Delft. Officieel heeft het Bondsbestuur aan Metz nog geen toe stemming verleend voor deze overschrij ving en pas als dit *s gebeurd, is zijn deelnemen aan dit kampioenschap zeker. KAASMARKT BODEGRAVEN, 19 Dec. Aanvoer 125 partijen, prijzen eerste soort f 2.232.30, tweede soort f 2.182.22. Handel kalm. ROTTERDAM, Veemarkt, 19 December. Aanvoer in totaal 5238, vette koeien en ossen 1025, gebruiksvee 1554, vette kalveren 40, graskalveren 185, nuchtere kalveren 849, varkens 190, biggen 389, paarden 214, veu lens 4, schapen of lammeren 711. Vette koeien resp. le, 2e en 3e kw. 2.25— 2 45 1.95—2.15 1.85—1.95, vette kalveren 3.00 —3.20 2.60—2.80 2.10—2.40, slachtpaarden 1.70 1.60 1 55. Graskalveren per stuk resp. le, 2e en 3e kw. 340 240 180, nuchtere kalveren 63 57 52. biggen 45 40 30, schapen 110 90 60, lammeren 95 80 65. melk- en kalfkoeien 980 800 700, vare koeien 570 520 470, vaar zen 650 600 500, pinken 450 400 325. Vette koeien niet geheel prijshoudend, vette kalveren prijshoudend, melk- en kali koeien, stille handei, prijzen onveranderd. VEEMARKT PCRMEREND, 19 Dec. Eieren. 5000 kippeneieren f 1315 per 100 st, 2500 eendeneieren f 12 per 100 stuks. Vee markt. Runderen, totaal 604 stuks. 312 vette koeien 1.90—2.60 p. kg., stug; 179 gelde- koeien f 3.906.25 p. st., stug; 62 melkkoeien f 650875 p. st.. stil; 24 pinken f 325—52,9 p. si., stug; 13 stieren f 600—1650 p. st., stug: 14 graskalveren f 160250 p. st., stug; 10 vette kalveren f 150—275 p. St., stug; 234 nuchtere kalveren v. d. sl. 50115 p. st., stug; 294 vette varkens v. d. slacht f 3.60 1.70 p. kg., stug: 825 magere varkens en biggen; varkens f 4060 p. st., kalm; Biggen AKKRUMDIJK p. 19 Freetown, AMSTEL- PARK p. 19 Kp. Vilano, AMSTELSTAD p. 19 Finisterre, AMSTELVAART 19 v. Djibouti, APPXNGEDAM 20 te Gibraltar,' ARUNDO p. 20 Azoren, AVERDIJK p. 20 Scilly, BENG- KAUS 20 v. Aden, BEVERWIJK p. 20 St. Vincent. BOSKOOP p. 20 Ouessant n Bar bados, CALTEX NEDERL. p. 20 Malta, CAL- TEX PERNIS p. 20 Perim, CAMERONIA p. 20 Gibr. n. Rott., EEMLAND p. 20 Finister re, 24 te Amst. verw., ENA 20 te Curacao, ESSO DEN HAAG 19 te Vado, GOOILAND 10 v. Montevideo, GROOTE BEER 20 te Djakarta. HAARLEM 18 n. Fimentel, HE CUBA 20 te Demerara, HEEMSKERK 20 v. Havre n. Amst,. HELDER 20 te Bahia, HER MES 19 te Ciud. Truj'o, JOHAN v. OL- DENBARNEVELT p. 19 Europapoint, JUPI TER p. 19 Holtenau, KELBERGEN p. 20 Algiers. KIELDRECHT 20 te Marseille, KO- TA GEDE p. 20 Gibraltar n. Rott., KOTA INTEN p. 20 Gibraltar, LAAGKERK 17 n. Karachi, LEERDAM 20 op Schelde door mist vb., LINDEKERK 19 te Basra, MAASLAND 20 te Amst., MACUBA p. 20 Azoren n. Tur ku. MALVINA p. 20 Finisterre. MARISA p. 19 Kp Palos. METULA p. 19 Gibr., ORANJE p. 20 Guardafui, ORANJEFONTEIN p. 19 Dakar. ORESTES 18 te Montevideo, ORION 19 v. Gibr. n. Malta, PHRONTIS 20 v. Aden n. Amsterd., POLYPHEMUS 20 v. Suez, PRINS ALEXANDER 20 te St. John, PRINS FRED HENDRIK 20 le Hamburg, PRINS MAURITS p. 20 St. Vincent, PR. WILL. v. ORANJE p. 20 Dover, REMPANG 21 te Ma kassar verw., RIDDERKERK p. 19 Messina, ROF.PAT 20 te Belawan, ROSSUM p. 20 Fi nisterre, 21 te Lissabon, RIJNLAND 20 te Ilheos. SABANG 20 te Aden, SINGKEP 21 te Brisbane verw., SOMMELSDIJK 20 te Antwerpen. STAD ALKMAAR 21 te Narvik verw., STAD ARNHEM p. 19 Ouessant. STAD DORDRECHT p. 20 Ouessant n. Rot terdam, STAD HAARLEM p. 20 St. Vincent. STAD SCHIEDAM 19 te Casablanca. STAD VLAARDINGEN 20 voor Hoek v. H. mist. SUMATRA 19 v. New Orleans. TARIA p. 20 Finisterre, TEIRESIAS 19 te Surabaja. TO- MORI p. 20 Kp. Gata. VOLENDAM 19 v. Djakarta n. Rott., WILLEMSTAD 20 dwars St. Vincent, WINSUM p. 20 Burlings n. Vlaard., ZUIDERKRUIS 20 te Suez. f 2440 p. st., kalm; 1100 schapen en lam meren: vette schapen f 65—110, p. st., kalm; lammeren i 70105 p. st., goed; 34 bokken en geiten f 1050 p. st., stug; 36 paarden f 450700 p. st., stug; 3 fokzeugen geen no tering. Totaal aantal dieren 3140 stuks. Pluimvee. 4800 oude kippen en hanen (witte en rode) f 2.252.60 p. kg.; 1900 jonge hanen (blauwe) i 2.752.95 p. kg.; 800 ionge en oude eenden, f 1.502.75 p. st.; 1500 ko nijnen f 2.00—12.50 p. st.; 140 ganzen f 11— 14 p. st.; 10 zwanen geen notering; 60 kal koenen f 623 p. st. GRAANBEURS GRONINGEN, 19 Dec. Rode tarwe 19.20—23.60, witte tarwe 19.20 23.60, inlandse rogge 20.2029.85, wintergerst 24.2030.20, zomergerst 20.2030.65, Mans- holtgerst 30.6532.20. halacapucijners 50.25 67.75, groene erwten 33.2539.75, duivenbo- nen 30 2535.25, koolzaad 50.30—59, karwij- zaad 100.40142.40, kanariezaad 40.3051.30, blauwe maanzaad 100.50141.50, witte haver 23.20—28.20. VEEMARKT GRONINGEN, 19 Dec. Kalf- en melkkoeien 925—975, 825—875, 650—775, kalfvaarzen 775—850. 600700, voorjaarskal- vende goeien 725850, 575625, vare koeien 600—650, 450—525, stieren 2.10—2.20. 1.80—2.— per kg. slachtgewieht. kalveren en pinken 150—450, slachtvee 2.30—2.35, 2.10—2.15, 1.70— 1.95 per kg. slachtgewieht. nuchtere kalve ren 3235, weideschapen 8595, 6575, vet te lammeren 6595, vette schapen 95120, biggen 26—30 1820, vette varkens 1.601.68, 1.441.50 per kilogr. levend gewicht, zouters 1.521.56 per kg. levend gewicht. Aanvoer: 744 runderen, 593 kalveren, 513 schapen, 922 varkens. 320 biggen, 36 paarden, 38 bokken en geiten, 3166 totaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5