Morgen antwoordnota's van V.S., Frankrijk en Engeland IN WEST-KOREA LAAIT DE STRIJD WEER OP *W%-W :"*Jr EX-K.N.I.L.-ERS NIET NAAR ZUID-MOLUKKEN J Bruggenhoofd Hungnam steeds kleiner _Het weer. Op straffe van betaling van één millioen galden Indonesië geeft hoop nog niet op Anderhalf jaar voor C. 0verhof f Eerste Kamer aanvaardt de belastingontwerpen Tot hoofd en hart Frans antwoord op beschuldiging Sovjets Noordelijken organiseren een nieuw leger van tenminste 150.000 man HOOFDKWARTIER TE FONTAINEBLEAU PÉTAIN SPOEDIG IN VRIJHEID? Kerstboodschap van Z.H. de Paus Jia Nieuwe koffiebonnen (jfee MORRIS {ejeteyou iwj! CHINEZEN IN PRAAG Hamsteren uit vrees voor boycot DONDERDAG 21 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24953 ACCOORD OVER CONFERENTIE GROTE VIER —BW I Westerse Unie Ter beschikking gesteld van generaal Eisenhower Nieuw proces zou worden overwogen Raad van Europa Oude jaarsnacht uitzending uit Straatsburg Zaterdag uitzending in 23 talen STALIN 71 JAAR Ook West-Berlijn stuurde een verrassing Samenstelling van de staf begonnen België verdubbelt lichtingen IJSSELMEER BIJNA DICHT Trein grijpt auto Twee inzittenden gewond Uitspraak kort geding .jÉfjijSÉ ffiifwiÉH ,v Kwestie-Nieuw-Guinea Vroeg Lenstra 16.000.000 lire? WINDJACKETS EISENHOWER NIET PESSIMISTISCH Geen beste wensen voor T sjechoslowakije? Verloving Boudewi jn met Isabelle? SUMITROwapen werkt als een boemerang DE SCHIETPARTIJ IN BANDUNG Nederland protesteert DE AMERIKAANSE DEFENSIE BUREAU: SMEDESIRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiussfr. 45, tel. 3998 Bijkant, IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 .Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur; J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. VVnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per_m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 160 per maand, f 4.80 per kwartaaL Amerika, Frankrijk en Engeland zullen morgen op het ministerie van Buiten landse Zaken te Moskou afzonderlijke antwoordnota's overhandigen op het Rus sische voorstel tot het houden van een conferentie van de Grote Vier over de kwestie-Duitsland. De Westerse Grote Drie, die in de nota's één standpunt hebben ingenomen, zullen de Sovjet-Unie mededelen, dat zij in beginsel instemmen met een bijeenkomst van de vier mogendheden, mits een groot aantal onderwerpen, het Oosten en het Westen betreffende, besproken zal worden. Amerika, Frank rijk en Engeland weigeren zich uitsluitend te bepalen bij de kwestie-Duitsland, aldus verluidt in Washington, Londen en Parijs. Zoals onze Belgische' correspondent reeds gemeld heeft, zijn Acheson, Bevin en Schuman het Dinsdagavond te Brussel eens geworden over de tekst van het ant woord. Diplomatieke autoriteiten in Lon den zijn van oordeel, dat Russische instemming voor het voeren van be sprekingen, als voorgesteld door de Westelijke geallieerden, gevolgd zou Worden door een vergadering van de plaatsvervangende ministers van Bui tenlandse Zaken der vier landen. Zij zouden tot taak hebben een agenda op te stellen, die voor alle partijen aanvaardbaar is. Eerst daarna zou dan de vergadering van de Grote Vier volgen. Frankrijk werkt thans ook aan de tekst van een antwoord op de Russi sche nota van Vrijdag j.l„ waarin Frankrijk er van wordt beschuldigd het Frans-Russische bondgenootschaps verdrag te hebben geschonden, door m te stemmen met herbewapening van West-Duitsland en zich aan te sluiten bij het Atlantisch Pact. In het Franse antwoord zullen de Russische beschul digingen van de hand worden gewezen. Het antwoord zal echter pas na Kerst mis worden verzonden, aldus meldt U. P. Bonn heeft officieel bevestigd, dat Vandaag de Atlantische plannen voor de verdediging van het Westen door de drie Hoge Commissarissen in Duitsland aan bondskanselier dr. Adenauer zouden worden voorgelegd. Ook de Franse Hoge Commissaris, André Francois-Foncet, die deze maand voorzitter is van de Hoge Commissie, heeft verklaard, dat de kan selier vandaag volledig op de hoogte ge bracht zou worden van de besprekingen in Brussel. „De eventuele koppeling van West-Duitsland aan de gemeenschappe lijke verdediging zal ook besproken worden," zo zei hij. „De kanselier zal de gelegenheid krijgen zijn zienswijze uit een te zetten." Adenauer heeft gisteren ondertussen reeds laten weten, dat hij de tijd zal ne men voor een beslissing. In 'n verklaring van zijn Christen-Democratische partij een middel waarvan Adenauer zich vaak bedient, indien hij niet regelrecht wenst te spreken wordt gezegd, dat, wanneer Adenauer de details van de geallieerde plannen vernomen heeft, hij ja noch neen zal zeggen. Het blijkt, dat Bonn niet van plan is zijn plannen voor het Kerstreces te veranderen en dat de regering die tijd in feite beschouwt als geschikt om rustig over de dingen na te denken. De West-Duitse bladen en politici heb ben gisteren vrijwel zonder uitzondering verklaard, dat de overeenkomst van Brussel nog niet ver genoeg gaat, wat de concessies aan Duitsland betreft. „Volledige gelijkheid" voor West-Duits land was de eis, die in alle kringen ge steld werd. Volgens A.P. zou men Bonn wel „militaire gelijkheid" willen ver lenen. Veel leed en ellende is er onder de duizenden vluchtelingen op Korea, die voor de oprukkende Noord-Koreaanse en Chinese communistische troepen naar het Zuidelijk deel van het land trekken. Een vrouw, die haar kind op de rug draagt, tracht nog iets te redden van haar schamele bezittingen, die onder een trein terecht kwamen. Tanks en gemotoriseerd gesehut, bemand door Amerikaanse soldaten, hebben gis teren de aanvallen van Noord-Koreanen en Chinezen op het bruggenhoofd van Hungnam afgeslagen. Inmiddels heeft zich, volgens een bekendmaking van MacArthur, een nieuwe bedreiging voor de verhonden troepen gevormd op West- Korea, waar de geveshten zijn opgelaaid. De Noord-Koreanen organiseren daar een nieuw lcgei van tenminste 150.000 man. Deze legermacht zal zekev even groot zijn als die waarmee zij in Juni van dit jaar de aanval op Zuid-Korea be gonnen. Waar zij hun kanonnen en uitrusting vandaan haalden, verklaart het communiqué van MacArthur niet. In de bekendmaking werd medegedeeld, dat de vijand ten minste vijf en mogelijk nog meer corpsen bijeen brengt, die te zamen wel 15 divisies zouden kunnen vormen. De normale sterkte van een Noorci- Koreaanse divisie is 10.000 man. m- - Door het berglandschap van Sariwon trekken de UNO-troepen naar hun nieuwe linies bij Seoul. Een eindeloze rij tanks, vrachtwagens, jeeps.... Frankrijk, Engeland, België, Neder land en Luxemburg, de vijf landen van de West-Europese Unie, hebben besloten de militaire organisatie van het pact te wijzigena Zij zullen hun militaire staf in Fontainebleau ter beschikking stellen flf* strijdmacht in Een woordvoerder van nisters van Buitenlandse Zaken, die gisteren te Brussel dit besluit genomen hebben, zinspeelde erop, dat Duitsland mogelijk zal worden toegevoegd aan de landen van de West-Europese Unie. „Speciaal op politiek, maatschappelijk en cultureel gebied zal de nauwere samenwerking der vijf mogendheden voortduren. In een communiqué werd gezegd, dat de vijl' ministers „de rap porten over de sociale en culturele sa menwerking hebben goedgekeurd. De Consultatieve Raad heeft richtlijnen verstrekt voor de voortzetting van dit werk", aldus het communiqué. Maarschalk Pétain zal volgens een goed ingelichte zegsman uit de om geving van de regering, waarschijnlijk „binnen enkele dagen" in vrijheid wor den gesteld, aldus meldt U.P. Pétain, die na de oorlog tot levenslang werd veroordeeld, zit gevangen op het eilandje Yeu in de Atlantische Oceaan. De minister van Justitie, René Mayer, zou een tweehonderd pagina's tellend rapport van het Hof van Cassatie het hoogste rechterlijk college van Frankrijk hebben goedgekeurd. Uit dat rapport zou zijn gebleken dat thans zoveel nieuw materiaal is verzameld dat een nieuw proces gewettigd is Wordt tot een nieuw proces besloten, dan moet Pétain krachtens de Franse wet in vrijheid worden gesteld. De re gering zal wellicht uit politieke over wegingen president Vincent Auriol ver zoeken Pétain gratie te verlenen tenein de een nieuw proces overbodig te ma ken. De Raad van Europa zal 31 Decem ber te middernacht een speciale radio- uitzending uit Straatsburg verzorgen, die onder meer door Hilversum wordt gerelayeerd. Na gelui van de klokken van de kathedraal te Straatsburg zul len Graaf Sforza, voorzitter van het co mité van ministers, Paul Henri Spaak, voorzitter van de consultatieve verga dering, en Jacques Camille Paris, alge meen secretaris van de Raad van Euro pa, een kort woord spreken. Vervolgens worden in alle talen van de vijftien bij de Raad van Europa aangesloten lan den nieuwjaarswensen uitgesproken. Een officier van de voorlichtingsdienst van het Achtste Leger heeft verklaard dat de Noord-Koreanen enige beperkte vorderingen gemaakt hebben langs de 38ste breedtegraad. Zij deden aanvallen op de verbonden legers in Chunchon, 16 kilometer ten Zuiden van de parallel. Bommenwerpers en gevechtstoestellen deden aanvallen op Rode concentraties van troepen en voorraden. MacArthur heeft volledige militaire censuur in Korea ingesteld. Alle be richten over militaire operaties moe ten nu eerst voorgelegd worden aan de persdienst, die op verzoek van de correspondenten enige dagen geleden ingesteld werd. Deze stap werd uit veiligheidsoverwegingen genomen. Door de hevigheid van het vuur van artillerie en tanks werd de vijand bij het bruggenhoofd rond Hungnam uit het gezicht gehouden, hoewel in het wit ge klede Chinese soldaten trachtten de heu vels aan de Oostzijde te bestormen. Talrijke Koreaanse vluchtelingen vor men in het bruggenhoofd een lastig pro bleem. Het terugtrekken verloopt vol gens plan. De Amerikanen hebben nog slechts enkele vierkante mijlen in hun bezit. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Paus Pius XII zal zich Zaterdagmor gen om elf uur via de aether met een Kerstboodschap tot de wereld richten. Zeer waarschijnlijk zal de Heilige Vader evenals vorige jaren over de wereld problemen spreken. Radio Vaticana zendt de Pauselijke Kerstrede uit over 31.10, 25.55 en 19.84 meter en verschillende andere stations zullen haar relayeren. Onmiddellijk na het uitspreken van de Kerstboodschap in het Italiaans begint Radio Vaticana over dezelfde golflengten met de uitzending vande vertaling in 23 talen. Hiermede wordt de gehele dag voortgegaan. In de Kerstnacht wordt vanuit Naza reth een nachtmis uitgezonden, die men Zondagavond elf uur (24.00 uur plaat selijke tijd) over de kortegolf kan be luisteren over de 33.3 meterband. Maarschalk Joseph Stalin viert van daag zijn 71ste verjaardag. Alle hoofden der Oost-Europese staten hebben hem hun gelukwensen doen toekomen: Radio- Praag zond een nieuwe cantate van een Tsjechoslowaakse componist uit, getiteld „Hulde, hulde aan Stalin"; Radio-Praag en Tirana riepen de slagzin om: „Waar Stalin is, daar is overwinning". De Alba nese ministerraad heeft de industriestad Kucova, de op een na grootste stad van Albanië, herdoopt in Stalin en volgens Radio-Bockarest hebben de Roemeense arbeiders in verband met deze belang rijke dag hun productiequotum met 200, 300 en 700% overschreden. De anti-communistische organisatie van West-Berlijn de „strijdgroep tegen onmenselijkheid" heeft vandaag plechtig een verjaardagsverrassing voor Stalin gepost: een krans van prikkeldraad, waarmee zij hem er aan willen herin neren, „dat zich nog vele Duitse gevan genen achter Russisch prikkeldraad be vinden". Generaal Eisenhower, de opperbevel hebber van het nieuwe Noord-Atlanti sche leger, is reeds begonnen met de samenstelling van een internationale generale staf, heeft Reuter in kringen die in nauw contact staan met de Atlan tische organisatie te Brussel vernomen. Men voorspelde, dat generaal Eisenho wer volgende maand, als de Atlantische Raad te Parijs opnieuw bijeen Jiomt, reeds zal zijn begonnen met de plannen voor de verdediging van West-Europa Eisenhower is reeds begonnen met het consulteren van verschillende mili taire persoonlijkheden. Waarnemers ge loven, dat de generaal, die zelf een legerbevelhebber is, zijn plaatsvervanger uit een andere afdeling van de strijd krachten zal kiezen, waarschijnlijk uit de luchtmacht, gezien het belang van dit wapen in een moderne oorlogvoering. De Britse luchtmaarschalk Tedder acht men de meest waarschijnlijke candidaat voor deze post. Tedder was ook Eisen hower's plaatsvervanger in de tweede wereldoorlog. Eisenhower, die gisteravond te Denver opnieuw de pers te woord stond, toonde zich vastbesloten en in het geheel niet pessimistisch. „Op hot ogenblik is de toestand niet zo don ker-als in de lente van 1942", zo zei hij. En zonder Rusland met name te noemen, verklaarde hij: „Als men een wereldoorlog kiest, tonen zij niet meer het verstand te bezitten, dat zij tot nu toe gehad hebben." Hij deelde verder mede, dat hij de j tiet leven betaalt altijd iedere j krachtsinspanning terug. j opneming van West-Duitse militaire eenheden zou toejuichen. Hij geloofde echter, dat die eenheden alleen aan hun doel zullen beantwoorden, wanneer zij vrijwillig worden afgestaan. „Wij moe ten er zeker van zijn, dat wij er sterker op worden en niet zwakker", zei hij. Hij deed een beroep op de Amerikanen eensgezind te zijn. Hij verklaarde nog niet te weten of zijn hoofdkwartier in Europa zal wor den gevestigd. Hij zal alle landen, die troepen zullen afstaan, bezoeken en daarna besluiten, waar hij zijn tenten zal opslaan. Dat zal hoogst waarschijn lijk niet in West-Duitsland zijn, zo zei hij. Het Belgische Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond besloten in 1951 het aantal militairen bijna te verdubbelen, en in totaal 150000 dienstplichtigen op te roe pen. De stemming was 105 (C.V.P.') tegen 67 (socialisten en communisten). De libe ralen (14) onthielden zich van stemming. De liberalen en de socialisten verklaar den dat de regering onvoldoende inlich tingen aan het parlement had verstrekt. De Belgische minister van Defensie deel de het Huis mee, dat het nu geen tijd was voor lange discussies maar voor concrete daden. Inmiddels verneemt - U.P. uit betrouw bare bron, dat de Belgische regering heeft toegezegd voor het eind van 1951 twee infanterie-divisies en twee tankdivisies aan de strijdkrachten van het Atlantisch Pact af te staan. India. De regering van de staat Erissa heeft bekend gemaakt, dat de cholera-epidemie, die door personen, die naar een .heilig aTgenezend kruid" zoch ten verspreid was, bedwongen is. Vol gens gisteren ontvangen berichten zijn tijdens de epidemie meer dan duizend mensen overleden. De staatsziekenhuizen zijn vrijwel door hun voorraden genees middelen heen. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk enige lichte sneeuw of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Oost. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon:' 8.46—16.31. Maan: 14.28—7.28. Door de vorst is de scheepvaart over het IJsselmcer bijna geheel stilgelegd. Voor zeilschepen is er geen kans om over het IJsselmeer te komen, terwijl alleen voor sterke motorschepen de mo gelijkheid nog bestaat om van Amster dam naar Lemmer te komen. Woensdagmiddag is nog een motor boot met sleep van Urk naar Lemmer gevaren. Andere schepen, die van Am sterdam vertrokken waren, moesten terugkeren. Mede door de N.O.-wind gaat veel drijfijs in de richting van Pampus. De „Jan Nieveen" een motor schip, dat van Lemmer naar Amsterdam is vertrokken, had weinig vertraging. Vrijwel de gehele scheepvaart op de Nieuwe Waterweg is lam gelegd tenge volge van de mist, die dichter dan ooit over het water hangt en zeer onvol doende zicht laat. Sinds Dinsdagmiddag vier uur is er geen enkel schip, voor Rotterdam bestemd, de pieren van Hoek van Holland binnen kunnen varen. Buitengaats liggen talrijke schepen te wachten om, zodra zij de kans schoon zien, binnen te lopen. Ondanks een dikke mist, die vele sche pen op de Waterweg ten anker had doen gaan, kwam in de afgelopen nacht de „Volsella", een der nieuwe 28.000 ton tankers van de Koninklijke Shell groep, op haar eerste reis naar Nederland met behulp van haar radar-installatie veilig voor de wal van de raffinaderij te Pernis. Waarschijnlijk tengevolge van het slechte zicht door de mist, is Woensdag morgen een bestelauto in de Zevenaar- polder te Terneuzen door de trein van Terneuzen naar België gegrepen. De auto werd in de naast de spoorlijn lopende sloot geslingerd. Hij werd geheel vernield. De twee inzittenden liepen verwondingen op. Zij zijn naar het zie kenhuis te Terneuzen overgebracht. (Van onze Haagse redactie) De president van de Haagse arron dissementsrechtbank heeft heden morgen uitpraak gedaan in de zaak Ambonese militairen contra de Staat der Nederlanden, die in kort geding gediend heeft. In- het vonnis, dat uit voorraad uitvoerbaar is, wordt aan de Staat der Nederlanden verboden de afvloeiing en wegvoe ring van ex-KNIL-militairen en hun gezinnen op Java naar Ambon of naar een ander door de republiek Indonesia bezet of beheerst gebied, zonder toestemming van de betrok kenen. Er wordt in dit vonnis ver der een dwangsom van één millioen geëist voor elk schip, dat men toch met deze militairen naar de boven genoemde gebieden vertrekt, zon der dat tevoren uitdrukkelijk ver zekerd is, dat dit transport geschiedt overeenkomstig de keuze der mili tairen en hun gezinnen. De Staat der Nederlanden werd tenslotte ver oordeeld tot betaling van de kosten van het geding. In het reglement landstrijdkrachten 1935, zo wordt in overweging van dit vonnis gesteld, wordt gezegd, dat KNIL- militairen, nadat zij de dienst verlaten hebben, mogen afvloeien naar iedere plaats in Nederlands Oost-Indië waar heen zij wensen te gaan. Nergens blijkt, dat dit nu beperkt zou ziin tot de te genwoordige republiek Indonesia. Der halve, zo overweegt de rechtbank, zijn de ex-KNIL-militairen gerechtigd om óók Nieuw-Guinea te kiezen. Zij komen in een noodtoestand te verkeren, wan neer zij naar Ambon zouden moeten vertrekken, en dit mag de Staat der ■mmmWmËm De snelste bommenwerper ter wereld, de Amerikaanse B.-47A. Dit vliegtuig, dat voorzien is van achterwaarts gerichte vleugels en staart, een totaal gewicht heeft van 83 ton en gedreven wordt door 6 straalmotoren, kan een snelheid van meer dan 900 km. per uur bereiken. Het kan een bommcnlast van 10 ton meevoeren. De bemanning bestaat uit drie koppen. Nederlanden niet bevorderen. Verder is de practische onmogelijkheid om hen naar Nieuw-Guinea te brengen, niet ge bleken. Déze Ambonese militairen heb ben zelf te kennen gegeven, genoegen te willen nemen met een onderkomen in kampen. Daarnaast hebben zij laten weten, dat particulieren wel in hun on derhoud zouden voorzien, wanneer de regering dit niet zou kunnen. Als verdediger van de Staat der Ne derlanden trad op mr. D. Veegens; voor de Ambonese militairen pleitte mr. K. van Rijckevorsel. De Indonesische regering heeft de hoop nog niet opgegeven, dat Neder land op de besprekingen te Den Haag zal toestemmen in de overdracht van de souvereiniteit over West-Nieuw- Guinea. In een te Djakarta gepubliceer de regeringsverklaring wordt gezegd, dat met Nederland nog steeds kan wor den samengewerkt. De rechtbank te Amsterdam heeft de beide firmanten van het voormalige effectenkantoor Kerkhoven en Co. te Amsterdam, C. Overhoff en Van der Beke Callenfels, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van anderhalf jaar. De verdediger van Van der Beke Cal lenfels. mr. De Vrieze, verklaarde, dat zijn cliënt in hoger beroep zal gaan. De verdediger van Overhoff, mr. J. Jolles, wenste appèl nog te overwegen maar achtte het zeer waarschijnlijk. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 487 algemeen (A- en B-kaarten) en bon 495 algemeen (D-kaart) aangewe zen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 6 Januari. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal 1 Februari 1951 geschieden. De Nederlandse voetballer André Roosenburg zou vandaag voor de Ita liaanse prefclub „Fiorentina" zijn offi ciële proefwedstrijd spelen. Gisteren heeft de speler op het veld een lichte athletiekproef moeten afleggen. Naar verluidt zou Lenstra voor het tekenen van een contract 16 millioen lire ge- gevraagcf hebben. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Terwijl de TJNO-commissie voor het staken van het vuren op Korea nog steeds wacht op antwoord van Peking over haar Zaterdag verzonden telegra fische uitnodiging om tot onderhande lingen te geraken, gaat de delegatie van Rood-China voort vriendelijke Kerst- en Nieuwjaarsgroeten over te brengen aan het land, waar zij op haar terugreis naar China een tussenlanding maakt. Gistermiddag viel deze eer te beurt aan „het vredelievende volk van Enge land", dat door de leider van de Chi nese delegatie, Woe, „prettige Kerstda gen en een gelukkig Nieuwjaar" werd toegewenst. Generaal Woe die breedlachend voor de lenzen van de persfotografen ver scheen, legde een korte verklaring af, waarin hij opnieuw de Amerikaanse „oorlogspolitiek" critiseerde. Het com munistische China zou zijn „uiterste best" blijven doen om 'n vreedzame re geling te vinden voor de problemen in het Verre Oosten, ook al had de Vei ligheidsraad de basisvoorstellen verwor pen. Vreemd genoeg weigerden de negen leden van de delegatie tegenover journalisten iets te zëggen, toen zij gisteravond met een vliegtuig van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaat schappij in Praag aankwamen. Men denkt, dat zij een paar dagen in Praag zullen blijven alvorens via Moskou naar Peking te gaan. De „Cease-fire"-commissie is Dinsdag avond wederom bijeengekomen. Beslo ten werd tot het einde dezer week nog op een antwoord van Peking op de Za terdag j.l. gezonden boodschap te wach ten. Men neemt aan, dat deze bood schap Maandag te Peking ontvangen kan zijn. Vervolgens wil men rapport uitbrengen aan de Politieke Commis sie. Volgens het Parijse onafhankelijk linkse blad „Combat" zou koning Leopold van België de graaf van Parijs, pretendent voor de Franse troon, gevraagd hebben of hij bereid zou zijn een huwelijk van zijn oud ste dochter, prinses Isabelle, met prins Bou- dewijn te overwegen. Prinses Isabelle stu deert op het ogenblik wijsbegeerte te Parijs. Zij is 18 jaa** De Eerste Kamer heeft Woensdag middag de vijf belastingontwerpen, verlaging van inkomsten, en loon belasting, verhoging en technische' wij ziging van de omzetbelasting en wijzi ging van de Rcgistratiewet, Wet op per sonele belasting en Zegelwet goed gekeurd. Alleen bij het ontwerp betreffende de omzetbelasting werd stemming ge vraagd. Het werd aangenomen met 26 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de A.R. en C.P.N.-leden. De andere wets ontwerpen gingen vlot onder de hamer door, alleen voor wat de communisten betreft met de gebruikelijke beperking, Minister Lieftinck heeft opgemerkt, dat de heffing van 4 pet. omzetbelas ting op de diensten ons een stap dichter „Persoonlijk ben ik tegen uitvoering van elke boycot tegen Nederlandse belangen in Indonesië in verband met de kwestie N.-Guinea, zowel om mo rele als om practische redenen" zo heeft de Indonesische minister van Handel, Sumitro, in een onderhoud met Ane- ta gezegd. „Ons volk en de leiders, die het tot een boycot van Nederlandse be langen aanzetten, dienen wel te besef fen, dat dit wapen zal werken als een boemerang. Uit vrees voor een komen de boycot gaan de Nederlanders ham steren, hetgeen op zichzelf mogelijk niet van grote invloed op de totale om zet van goederen zou zijn. De gevolgen blijven echter niet beperkt tot deze groep. In een land. dat nog steeds lijdt aan een tekort aan voedingsmiddelen en consumptieartikelen waarvan de prijzen met moeite op peil moeten worden gehouden, grijpt de speculatie ve handel onmiddellijk iedere gelegen heid aan om de prijzen op te voeren. Het gehele prijspeil wordt zodoende omhoog getrokken", aldus zette de mi nister zijn practische bezwaren tegen een boycot nader uiteen. brengt bij de verwezenlijking van de Benelux. Als deze tot stand is gekomen zal men tot 5 pet. moéten komen. Langs de weg van fiscale maatregelen kan voor ettelijke honderdduizenden gezinnen, die geen loon- en inkomsten belastingen betalen, niets gedaan wor den. Hoe aan deze gezinnen een com pensatie kan worden gegeven, is nog een onderwerp van beraad ïo het kabi net. Over enige weken kunnen hierover nadere mededelingen worden gedaan. Dr. Schurmann, de plaatsvervangende Nederlandse Hoge Commissaris, heeft bij het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen de schietpartij Zondag op een voetbal veld iin Bandung, waarbij vijf personen gedood werden en verscheidene ge wonden vielen. Betrouwbare zegslieden betogen, al dus A.P.. dat de Nederlandse en Ambo nese militairen op het veld niet bewa pend waren en verrast werden door Indonesische troepen, die zich een weg naar het terrein baanden, nadat hun geweigerd was de voetbalwedstrijd tus sen een Indonesisch en Nederlands mi litair elftal gratis bij te wonen. Indonesische officieren hebben alle aanwezige Nederlandse militairen na cupwedstrijd gefouilleerd, maar zij von den slechts een pistool.'Hiermede was echter geen schot gelost. De senaatscommissie voor de toewijzin gen ging gisteravond accoord met een wetsvoorstel inzake verhoging van de de fensieuil gaven met ruim twintig millioen dollar. Het Huis van Afgevaardigden steunde met 247 tegen 1 stemmen de op richting van een nieuwe luchtbescher mingsdienst welke in verloop van drie ja ren ruim drie milliard dollar zal vergen van de natie, de verschillende staten en de gemeenten. Het Huis van Afgevaardigden heeft reeds ingestemd met verhoging van de defensieuitgaven, de Senaat nog niet. Het merendeel van het enorme bedrag zal worden besteed voor leger, luchtmacht en marine.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1