Iets 0ev ,vroilXÜ Met één hamerslag millioenen crediet voor energiebedrijf Toekomst is aan de eenmansbus f 4000.- voor „Algemeen Jeugdwerk" REEMERS WeUgtyonilerlJwIijk LAXEER-AKKERTJES Debat over 66 woningen ten behoeve van werknemers in de Haarlemse industrieën ÜGEXDA Aanvraag verwezen naar Commissie van Sociale Zaken Woningstichting „Het Oosten" in het zilver V001' MINISTER VAN SCHAIK NAAR DE WEST Intern, grondstoffen- organisatie G. J. H. de Graaff naar Londen Hoe spelende R.K. clubs? VOLKSWAGENS DONDERDAG 21 DECEMBER 1950 PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Halve ton voor Flora 1953 Subsidie voor „Flora Woningen voor industrieën Burgerlijke Stand Twee nieuwe modellen in dienst van N.Z.H. T.I.S.N.A. in Frans Halsmuseum Door wethouder D. J. A. Geluk geopend STILLE ARMEN Concert in Begijnhofkapel Kersttentoonstelling „Huis van Looy" BEGROTING VAN ZANDVOORT werken HEEMSTEDE KATH. MIDDENSTANDS BOND Sociaal doel op de voorgrond Ijsbaan Kleverlaan niet open Duivensport Wie verloor zijn middag maal? Ga naar Dr. A. Olierook 60 jaar „Heilbronkruiden"- oplossing voor alle kwalen Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd Onderscheiding voor J. Verhage TROEPEN SCHEPEN REPATRIËRINGS' EN VRIJ VASTE MARKT Beurs van Amsterdam - Beurs van New York 't FRIESCHE SCHATHUIS' KOPERWERK Wees verstandig Eeg het geld klaar! BRANDSTOF'FENHANDEL HAARLEM EN OMSTREKEN Geeft bij Jubilea iets blijvends: |Geefi een goed schilderij Grote collectie ter bezichtiging r Het kan in een gemeenteraad soms merkwaardig lopen. De Haarlemse vroede va deren en moeders begonnen gk.zrmiddag aan een agenda van niet minder dan 36 punten, waarvan er enige zeer belangrijke financiële gevolgen zouden hebben. Maar ziet, met een hamerslag werd ccn kapitaal van vijf millioen zeven-honderd- dcrtig-duizend gulden beschikbaar gesteld aan het gemeentelijk energiebedrijf, dat uit zjjn pakje is gegroeid. Vijf millioen voor versterking van het hoogspan ningsdistributienet, ƒ700.000 voor een watergasinstallatie en ƒ30.000 voor twee stoomovervcrhitters. Daartegenover werd bezwaar gemaakt tegen het plaatsen van een gaskachel, inplaats van een salamander in een school en tegen het kopen van een beter kleed in de kamer van een hoofdingenieur. Tenslotte verzeilden we in de woningbouw, zodat het nog zes uur werd eer de voorzitter de raad op kerst reces kon zenden. De schenking van een groot aantal schilderijen en tekeningen door me vrouw G. Wallbrink-Oud aan de ge meente gaf enige raadsleden aanleiding tot het uitspreken van hun w«rme dank. Wethouder GELUK onderschreef deze namens het gemeentebestuur tenvolle en sprak de hoop uit, dat andere burgers dit voorbeeld in de toekomst zouden volgen. In de vorige vergadering kwamen de ontwerp-statuten aan de orde voor de ..Stichting tot Bevordering van de In dustrialisatie te Haarlem". De heer Voogd diende bij de behandeling een voorstel m om de raad meer zeggenschap in het bestuur van de stichting te geven en de voorzitter een lid van het college van B. en W. te doen zijn. De stemmen staakten over dit amendement, zodat thans herstemming noodzakelijk was. De raad aanvaardde nu dit denkbeeld met 2212 stemmen. Tegen stemden da leden van de K.V.P. en wethouders van de andera partijen. De statuten werden daarna goedgekeurd. Enige raadsleden maakten bezwaren tegen het voorstel om het terrein, waar op de voormalige Jansweg-Schouwburg stond, voor vier jaar te verhuren aan de kolenhandel N.' van Breemen Co. De heer v. d. GIESSEN (P.v.d.A vroeg zich af, of dit terrein niet goed kan dienen voor recreatie van de kinde ren uit de wijde omgeving. In het bui tenland heeft men een systeem gevon den. waarbij de fantasie van de jeugd mooie kansen krijgt. Zou men ter plaatse een proef kunnen nemen? En laat men dc- huur tot 1 April 1952 vaststellen. De heer MOL (Comm.) vond dc opslag van oude auto's op dit terrein niet pret tig, maar van cokes nog minder. De omwonenden kunnen last van stof hep- ben. Is er geen gelegenheid een dienst gebouw te bouwen? Wethouder ANGENENT verklaarde zich bereid het terrein te verhuren met een opzeggingstermijn van 6 maanden. Het denkbeeld van de heer v. d. Giessen zal bestudeerd worden. Cokes geeft wei nig overlast door stof. Vastgesteld werd een regeling voor het verlenen van bijslag op de premie voor vrijwillige ziekenfondsverzekering. Het daarvoor benodigde bedrag in 1951 is geraamd op f 50.000, waarmede dan de kleine zelfstandigen geholpen worden. B. en W. stelden voor aan de Alg. Ver voor Bloembollencultuur ten behoeve van de in 1953 te Heemstede te houden tentoonstelling Flora 1953 een subsidie te verlenen van ten hoogste f 50.000. Zo nodig zal dit bedrag als voorschot ver strekt worden. Dit subsidie zal worden terugbetaald voorzover het voor een sluitende rekening niet nodig is. De heer STOFFELS (V.V.D.) hield een krachtig pleidooi voor de verlening van deze bijdrage, maar vroeg zich af, waar om het Rijk niet gevraagd is. In Lisse is ook nog „De Keukenhof", die haar poorten waarschijnlijk in 1953 niet zal sluiten. Het is zeer te betreuren, dat geen samenwerking bereikt kon worden, omdat daardoor beider risico veel klei ner zou zijn. Wethouder BAKKER meende, dat Haarlem naast Heemstede de grootste belangen bij deze Flora heeft. Er zal een intense reclame in het buitenland wor den gemaakt. Ook spr. hoopte, dat over eenstemming met Lisse verkregen zou worden. Het risico, dat „De Keukenhof" in 1953 zal moeten dragen, zou spr. niet graag delen. De subsidie werd toegestaan. De raad besloot verweer te voeren tegen de door de Stichting Muziekinsti tuut van de kathedraal St. Bavo .inge stelde rechtsvoidering om haar eigen dom aan het Wilhelminapark, waarin het gemeentelijk kinderhuis gevestigd is, vrij te krijgen. Men weet, dat in de vorige raadsvergadering het pand aan de Spruytenoosstraat, dat voor kinderhuis geschikt kon worden gemaakt, niet werd aangekocht, waardoor de koorsdhool nog steeds zonder onderdak moest blijven. De voorzitter meende, dat de gemeente zich consequent verzetten moest, even-, tueel ook in hoger beroep en cassatie. Gehoopt wordt echter, dat een oplossing voor de impasse te vinden zal zijn. Een extra crediet van f 14.625 werd verleend voor het maken van 78 doorstroomappa- raten in de in aanbouw zijnde huizen van de woningbouwvereniging „Onze Woning" boven de Jan Gijzenvaart. Mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) was er tegen, maar de andere fracties meenden, dat het hier een goede sociale verzorging betreft, te meer daar in het uiterste noorden van de gemeente geen bad huis is. Aan de woningbouwvereniging „Zorg vliet" werd een voorschot verleend van f 671.650 voor de bouw van 60 etagewo- nmgen, 9 duplexhuizen, 8 beneden- en bovenwoningen en een kantoortje met GEBOREN: J. KroonEikenberg, z; E. Slokvan Kleeff, z; T. Wielart Snoeks, z; M. H. SpieringsGoers, z; C- C. HartgringHeijnsdijk, z; T. T. G. Molenaarvan Gemert, d; L. C. A. Ei kerboutWesselink,. d; M. C. van We genvan der Hulst, d. ONDERTROUWD: 20 Dec.: W. Ken- sclaar en T. F. Kubatz; A. Vaal en P. M. Gahrmann; R. H. de Grooth en A. J. Tanis; P. Persoon en E M. Klerk; C. Vreeken en M. A. S. van Delden; C. M. Schalkwijk en H. E. Goedemans; E. L. Bouhuijs en A. A. van Kleeff; J. D. Bouterse en H. Hoekstra; J. van Soest en P. Calandt- J. Kuijper en Z. in 't Hout; K. G. Bsiihl en A. E. van der Wei den. GETROUWD: 20 Dec.: P. J. Verver en J. J. Riemens; T W. J. van Dijk en A. Donker: G. Heitlager en A. A. van der Voort; A. G. Lagerweij en M. A. M. van der Pauw Kraan; C. Simmerman en J. C. Balvert; L. Visser en H. van der Linden; K. D. P. Jacobs en J. Sieraad; A. L. de Graaf en J. Snoek; J. P. A. Broeken en D. M. Langedijk; J. Stapel en M. C. Flipse; C. Sietses en H. N. Brüring; J. P. Zwart en A. Alting; A. A. Kokernoot en M. Missaar; A. M. RosaTas en W. M. J. van Meel. OVERLEDEN: G. Zoetelief, 86 j„ Crayenesterlaan: W. Houtkooper, 64 j., Leidsevaart; P. F. Henneman, 76 j„ Reg- gestraat; J. Keijzcr, 47 j., Zijlweg; J. J. Vink, 31 j., Gasthuisvest. bovenwening op terreinen aan de Roer dompstraat, de Vondelweg en de Nachte gaalstraat. Begin van dit jaar werd reeds aan deze vereniging een crediet verleend van f 554.755 voor een ander, thans ge wijzigd plan. De industriële ondernemin gen in Haarlem hebben zich bereid ver klaard om voor 66 woningen een bijdra ge van f420 per woning tg geven. Hier door wordt aan financiële bezwaren van het Rijk tegemoet gekomen. Enige raadsleden maakten bezwaar tegen de verhuur aan de ondernemingen voor de tijd van 5 jaar, omdat daardoor de bewoners eigenlijk onderhuurders worden. De communisten meenden, dat er nu een politiek element in de woning bouw binnensluipt. De bewoner mooi niet aan zijn werkgever gebonden wor den, merkte de heer Mol op. De heer v. VELSEN (K.V.P.) betreur, de het, dat ook nu weer niet aan de grote gezinnen gedacht is. Al werd er maar op 3 of 4 gezinnen gerekend. Hoe komt die overeenstemming met de industriëlen tot stand? Er zijn er zes uitgenodigd en be drijven als Holland Nautic en Figee blij ken er niet toe je behoren. Komen er meer van die voorstellen? vroeg spr. aan het college. De heer GOEDEE (P.v.d.A.) zag in deze voordracht veel haken en ogen. Spr. zou gaarne zien, dat de industriëlen het recht hebben om de eerste maal een bewoner aan te wijzen. Een overeen komst van 5 jaar kon hij niet aanvaar den. Ook spr. zou graag de grote gezin nen helpen, maar dan via bestaande grotere woningen. Wethouder ANGENENT verklaarde dat de verdeling van de woningen voor de industrieën al geschied is. Anderhalf jaar geleden is een enquête gehouden onder de industriëlen om de belangstel ling te peilen. Daar kwam weinig anr woord op, maar nu zijn de 66 woningen het bewijs van de interesse. De huur overeenkomst voor 5 jaar bindt volgens spr. werkgevers en werknemers niet, zo als gesuggereerd is, daar ér voldoende wetten en verordeningen bestaan om de balans in evenwicht te houden. De wethouder meende, dat grotere woningen geen oude kasten vrijge maakt moeten worden voor het grote gezin. Het betreffende complex moet dit jaar nog zijn gegund. Wethouder HAPPÊ (P.v.d.A.) voegde bij dit betoog, dat hij de huurovereen komst van 5 jaar met de industrie rede lijk en ongevaarlijk acht. Zou een arbei der overlijden en zijn gezin een andere woning moeten zoeken, dan is spr. er van overtuigd, dat er geen moeilijkheden zullen ontstaan. De onderhandelingen met de industriëlen zijn zeer prettig ver lopen. Wat de huisvesting in het alge meen betreft, deelde de wethouder mede. dat het aantal onhoudbare gevallen ver der moet dalen en dat daarvoor alle mogelijkheden, die de wet toelaat, ge hanteerd worden. Tot slot van de vergadering kregen de communisten gelegenheid om hun vra gen te stellen over het verlenen van kerstgratificaties aan gemeentepersoneel en ondersteunden. In alle gemeenteraden vragen zij hetzelfde om overal hetzelfde afwijzend antwoord te krijgen. Dergelij ke verzoeken horen eerst in Den Haag thuis. Tot curatoren van de gemeentelijke gymnasia en lycea werden benoemd mevrouw C. G. Hoff-Vermeer en mr. C. Briët. De voorzitter wijdde enige vriendelij ke woorden aan het adres van het afge treden C.H.-lid, A. J. van Houwelingen Rijkhoek, die zal worden opgevolgd door mr. A. Wensing. BIOSCOPEN: Rembrandt: Horizon in vlammen (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Malakka (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Af gekeurd; Frans Hals: Week-end in Ha vana (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Laatste signaal (14 ;j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: „De zoon der Apachen" en „Jamboree" (14 j.). 2.30, 7 en £15 uur. Donderdag 21 December Concertgebouw: Het Jeugdkoor „Inter Nos" o. 1. v. Jan Booda, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bernard Yzerdraat niet zijn gamelanorkest (Com. van Jonge Toonkunstenaars), 8 uur. Tussen de N.Z.H.-bussen, die sinds het uitvallen van de oude, vertrouwde tram in Haarlem ook al weer ingeburgerd zijn, heeft men sinds enige tijd een nieuwe verschijning kunnen opmerken; het is de z.g. „eenmanswagen", die slechts door één lid van het personeel wordt be diend, n.l. de chauffeur; deze verzorgt dus ook de werkzaamheden van de vroe gere conducteur. Deze nieuwe Crossley's vormen de voorlopers van een reeks van dertig eenmanswagens, die gedurende de komende winter verbouwd zullen wor den. Als deze verbouwing een feit zal zijn, kan men twee soorten bussen onderschei den. Op de eerste plaats 10 stuks, ont staan uit de bussen met de oorspronke lijke „Beynes"-carrossene; dit type heeft twee middendeuren, waarvan in de nieu we vorm de voorste deur nog verder naar voren zal verhuizen, zodat zij vlak achter het voorwiel komt te zitten. Er is dan tussen deze deur en de afscheiding met de chauffeur nog net ruimte voor één plaats. De ruit in de afscheiding wordt weggenqmen, zodat de chauffeur de instappende passagiers vlot kan be dienen. Het zal voor hen, die graag mee rijden zonder te betalen, niet zo makke lijk zijn langs de chauffeur heen te glip pen, terwijl deze met een ander bezig is, want in het looppad is een stang aange bracht. Bovendien is het ook vrijwel on mogelijk, langs de achterste deur, die de uitdrukkelijke bestemming van „uitstap- deur" heeft gekregen, naar binnen te dringen, want terwijl daar de passagiers uitstappen, houdt de bestuurder de deur door een extra-grote spiegel in de gaten, om door middel van een kraan vanaf een afstand de deur onmiddellijk te sluiten, zo gauw de laatste is uitgestapt. Deze uitstapdeur kan in geval van nood van buiten af geopend worden. Het aantal zitplaatsen in de verbouw de bussen zal iets kleiner zijn. Van de vijf plaatsen tegen het separatie-schot blijven er slechts de linkse twee over. Door de gewijzigde plaats van de deuren worden er verder nog'wat plaatsen ver wisseld, o.a. de voorste tweepersoonszit ting, maar het resultaat is toch, dat het totaal aantal plaatsen van 46 wordt te ruggebracht op 43. De tweede soort bussen, die men bin nenkort vrij algemeen zal- kunnen aan schouwen, bestaat uit 20 bussen met de door Verheul gebouwde carrosserie en verschilt slechts in zoverre met de eer ste, dat de middendeur ongewijzigd blijft en een geheel nieuwe deur vooraan wordt aangebracht. Bij de z.g. Engelse Crossley's is bovendien deze instapdeur van een bijzondere constructie; iets, wat voor het publiek van belang is, vooral voor hen, die reeds menigmaal met een door de smeerstoffen bevuilde hoed thuiskwamen. De draaipunten van de deuren bevinden zich boven de deurkast en onder de trede. Ook in dit tweede type bus is het aan tal zitplaatsen gewijzigd. Door een en ander werd die verandering groter dan bij de eerste soort; van 42 zitplaatsen wordt dit aantal teruggebracht op 38. Zoals men reeds zal hebben bemerkt, kondigen de bussen reeds vanuit de verte door een bord op de voorruit aan, of zij een eenmansbus zijn of niet. En het tijdverlies, dat ontstaat, doordat men bij het instappen direct moet be talen, wordt weer enigszins gecompen seerd door het feit, dat men niet meer behoeft te wachten tot de anderen zijn uitgestapt. De tentoonstelling T.I.S.N.A. die in het Frans Halsmuseum gehouden wordt, werd gistermiddag om drie uur in te genwoordigheid van een vertegenwoor diger van de commissaris van de pro vincie en verscheidene autoriteiten, door wethouder D. J. A. Geluk geopend De heer Van Velsen, voorzitter van Tisna, sprak als eerste en roemde de typerende samenwerking, waardoor de tentoonstelling tot stand was gebracht. Hierna voerde de algemene secretaris van het Indisch Instituut, de heer Aber- son, het woord. Deze expositie was eigenlijk de zwanenzang van de T.I.S. N.A., zeide hij, want zeer binnenkort zal een fusie worden aangegaan met het Indisch Instituut. De heer Aberson zette dan de taak van dit Instituut uiteen, die er in bestaat, -dat het bij de mensen, vooral de jongeren, interesse moet wek ken voor Indonesië. Men moet optimis tisch blijven, want ook in Indonesië zal de rust weerkeren en dan moet het in Nederland een steun vinden, bereid het te helpen. Wethouder D. J. A. Geluk, aie in plaats van de burgemeester, die door de raadszitting verhinderd was, de expo sitie opende, wekte op, naar een toe komst in samenwerking met Indonesië te zien. Hij wees dan op de grote be langen van deze tentoonstelling en prees de aesthetische waarde. Vooral voor de schooljeugd is de T.I.S.N.A. belangrijk, maar door de Kerstvacantie zal een georganiseerd schoolbezoek helaas niet mogelijk zijn. Met de wens, dat de T.I.S.N.A. veel be zoekers mocht trekken, verklaarde de wethouder de tentoonstelling voor ge opend. Hierna werd tot bezichtiging van de expositie overgegaan. •Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de volgende giften binnengekomen: W. D. de G. ƒ2.50; mevr. V.-M. ƒ10.—, I.-D. ƒ2.50, fa. H. J. G. tien konijnen, fa. v. d. G. zes Kerstkransen, hr. A.: een paar herenschoenen, mevr. K.: een paar damesschoenen, meVr. N. N.: da mesmantel, hr. N. N.: herenjas en ver der nog een paar herenschoenen, een paar damesschoenen en een paar heren overschoenen. Bij de Twentsche Bank is ingekomen: N.V. H. B. v. H. F. ƒ50.—, Th. H. en C. J. H. H. 50.—, S. J. J. 10.—, S. P. R. en Co.'s H. M. ƒ50.—, F. C. M. ƒ25.—, E. J. B. ƒ10..—, N.V. Wed. O. Zn. 10.—, K. fabr. H. N.V. 100.—, B. en Expl. Mij. 10.—, W. D. 25.—. Op ons bureau is bezorgd: tweede lichting bus in de kapel van Maria ƒ41.—, L. S. ƒ10.—, S. v. S. ƒ1.—, N. O. 1.mevr. wed. P. V.-J. 10.mevr. J. A.-C. 5.—. Op 28 December zal in de Begijnhof kapel een concert worden gegeven o.l.v. Jan Hensen. De medewerkenden zijn: het dameskoor Arcis, het gemengd koor Ons Genoegen, Nelly Wolffers sopraan, Willy Wolffers, tenor, Wim Lamane, ba riton, Francina Hinlopen narp, Gijs Beths Jr. viool, Arnold Koning cello en Johan Jong orgel. Om zoveel mogelijk aan de belangen en wensen der Haarlemse beroepskun stenaars tegemoet te komen, hebben Burgemeester en Wethouders van Haarlem, in overleg met de subcommis sie voor de Beeldende Kunsten en de directeur van het Frans-Halsmuseum, een groep kunstenaars uitgenodigd om deel te nemen aan de Kersttentoonstel ling 1950 in het Museum „Het Huis Van Looy". De door deze kunstenaars ingezonden werken zijn niet aan het oordeel van een jury onderworpen. Het resultaat van dit experiment mag zeer gelukkig genoemd worden. De expositie, dia a.s. Zaterdag om 14 uur door de burgemeester zal wor den geopend, telt 160 werken. Het ligt in de bedoeling, voor Kerst mis 1951 onder dezelfde voorwaarden een andere groep kunstenaars uit te no digen wier werken een even harmonieus geheel zullen vormen als die van de thans exposerende groep. De Zandvoortse raad zette Woens dagmiddag de behandeling van de ge meentebegroting 1951 voort. Burge meester Van Fenema antwoordde de heer Siegers, dat in het plan van het nieuwe verzorgingshuis op een tuin is gerekend. Wat de portefeuille van pu blieke werken betreft, als het gemeente belang dat vordert (dit zou kunnen blij ken uit het binnenkort te verwachten efficiency-rapport) zal spr. er zich niet tegen verzetten om een deel daarvan aan een van de wethouders over te dra gen. Hierna begon de artikelsgewijze behandeling der begroting. Voorgesteld werd het subsidie van de R.K,. cn de algemene reclasseringsver- enigingen van f 75.tot f 50.te ver lagen en met het vrijgekomen bedrag de Chr. reclasseringsvereniging te subsidi ëren. De heer Siegers (KVP) maakte tegen de verlaging bezwaar en wist te berei ken dat de drie verenigingen elk f 75. krijgen. De heer Koning (AZB) achtte de post van f 2050 voor de bereden strandpolitie overbodig, maar de voor zitter wees er op, dat de bereden poli tie 's zomers onmisbaar is, vooral voor toezicht in de duinen; de immoraliteit is stijgende. Bij de afdeling „Volksgezondheid" drong mevr. Mol (P. v. d. A.) aan op instelling van een schooltandartsen dienst. Wethouder Kerkman heeft eerst gepoogd Zandvoort te doen aansluiten bij de Heemsteedse dienst, maar Heem stede is niet bereid de zeggenschap te delen. Spr. heeft nu contact met Bloe- mcndaal om gezamenlijk een school tandartsendienst op te richten. De heer Siegers (KVP) vroeg bij aanstelling van de tweede kraamverzorgster voor rang voor Zandvoortse gediplomeerde krachten. De voorzitter zegde dit toe. „Openbare werken" gaf aanleiding tot klachten van de heren Tates en Siegers over onvoldoende sneeuwruimen en zandstrooien gedurende de laatste da gen. Ir. van Kuiik was daarover wel te vreden en zei dat de rijwielpaden be ter verzorgd werden dan de grote we gen. In Bloemendaal werd het omge keerde het geval. Spr. ziet daarin een weerspiegeling van de sociale structuur der beide gemeenten! Van de klachten werd nota genomen. In verband met de verlaging van het schoolgeld werd voorgesteld het subsi die aan de R.K. kleuterschool te ver hogen met f 1000 en dat voor de Chr. kleuterschool met f 1300. De heer Go- sen (AR) toonde aan dat de Chr. school pl.m. f 2300 extra nodig heeft. Weth. Kerkman zei dat men rekening had ge houden met de nieuwe wet op het kleuteronderwijs. De heer Lindman (KVP) achtte dit echter onjuist Ge zien de précaire financiële positie der gemeente en de aanvrage bij het ge meentefonds wil spr, ook met dit risico rekening houden en f 1000 meer ramen. De raad ging daarmede accoord. Hierna kwam de aanvrage van de stichting „Algemeen Jeugdwerk Zand voort" om f 4000 subsidie in behande ling. Weth. Slagveld (CH) zegt dat dit een belangrijke zaak is, maar gezien het hoge bedrag dat gevraagd wordt wil spr. deze aanvraag in de commis sie voor sociale zaken behandelen. De heer Lindeman (KVP) is het daarmede eens en wil zijn oordeel opschorten. De heer Weber (AZB) is er niet van over tuigd dat de Zandv. jeugd op het hel lend vlak is. De heer Tates (WD) is door het rapport niet overtuigd; de in vloed van de badgasten op de jeugd acht spr. niet objectief weergegeven. Ir van Kuijk (P. v. d. A.) meent dat het rapport juist wèl objectief is gebaseerd; het typische seizoenbeeld komt daar in goed tot uiting. De heer v. d. Werff (CH) meent dat de stichting het te ge makkelijk opvat door aanstonds een jeugdleider aan te willen stellen op kosten van de overheid. Laten de be stuursleden zelf gaan aanpakken. Het voorstel-Slagveld werd tenslotte aange nomen. Bij de kapitaaldienst ging men met de inrichting van een terrein voor „ca ravans", waarmee f 17000 gemoeid is voetstoots accoord, maar als er iets voor de mensen met smalle beurzen gedaan moet worden, heeft men bezwaren. De voorzitter zegt dat deze bedenking te gen het strandschap, alle grond mist. Het caravans-terrein behoort niet tot de bevoegdheden van het strandschap, het zal bovendien niet in het Zuiden, maar in het Noordelijk deel van de ge meente ingericht -worden. Met dit debat wordt de behandeling van de begroting gesloten. Bijzondere dank bracht de voorzitter aan de heer Zonneveld en zijn medewerkers, die de begroting hebben samengesteld. Advertentie _LgJLg- H .verstopping Woensdagavond hield de afdeling Heemstede van de Kath. Middenstands bond een ledenvergadering in het Paro chiehuis aan de Achterweg, die een buitengewoon groot succes is geworden, niet het minst door de zeer grote op komst en de gezellige kienpartij die wel bijzonder is ingeslagen. Na de gebruikelijke opening hield kapelaan P. Riep een korte overweging over de Advent. Deze wees er op dat de Kerk een meesteres is in het aan geven en het brengen van een bepaalde stemming, hetwelk zij uitsluitend met geestelijke middelen doet, dus niet door een Kerstmannetje, rode lichtjes en Kerstkaarten met „Vrolijk Kerstfeest Het paars is bij het opdragen van de H. Mis gedurende de eerste weken de hoofdzaak, het altaar is niet versierd met bloemen en alles staat in het teken van de verwachting. Deze verwachting om de komst van de Verlosser krijgt een steeds biijder toon om eindelijk haar hoogtepunt te vinden in het feest zelf. Op deze wijze wil de kerk ons in een groot én vurig verlangen brengen naar de komst van Christus en spreker licht te dit met tal van voorbeelden uit de mooie Liturgie in de Adventstijd toe. De voorzitter, de heer A. Verdonschot, vestigde er vervolgens de aandacht op, dat in 1952 de afdeling het 40-jarig be staan hoopt te vieren. Telt de afdeling thans 118 leden, dit aantal kan worden opgevoerd tot 220. Hij wekte de aanwe zigen op, krachtig mede te werken, tot het bereiken van dit doel, zodat het 40-jarig bestaan een hoogtepunt wordt. Daarna begon men met het kienen en er heerste weldra een uitmuntende stemming, die nog werd verhoogd door een groot aantal prima gramofoonplaten welke tussen de verschillende ronden werden afgedraaid. Vele leden hadden reeds vooraf mooie prijzen ter beschik king gesteld en voor de laatste ronde, waarvoor het bestuur alleen een kalkoen had geschonken, regende het letterlijk geschenken, variërend van liters slag room tot taarten en een H.L. anthraciet. De klok had al lang twaalf uur geslagen, toen aan deze zeer bijzondere avond een einde kwam en toen was het feitelijk nog te vroeg. Ter gelegenheid van haar vijf en twintigjarig bestaan recipieerde gister middag in de kroonzalen van Brink- mann de woningstichting „Het Oosten"; deze stichting werd in 1925 geboren uit de reeds in 1912 opgerichte woning bouwvereniging voor het gemeente- personeel. Deze bouwde in 1918 77 wo ningen en verder tot 1925 154 huizen op Hof van Egmond en 26 in de Jacob Geclstraat. In 1925 vormde zich uit de huurders van de 77 woningen een zelf standig bestuur; de rest van de be stuursleden ging over naar de nieuwe stichting „Het Oosten". De werkzaam heden van „Het Oosten" zijn niet ge ring te noemen: 38 woningen verrezen op de Zonnekade, 30 in de Slachthuis- slraat, 26 in de Jacob Geelstraat en in 1934 nogmaals 21 in de Noormannen- straat. Thans beoogt de stichting bin nenkort nog een aantal huizen op de weg naar Schiphol te doen bouwen, „want," aldus de voorzitter de heer J. de Ruiter, „er valt nog zeer veel te doen." Het bestuur wil de vaak onhoud bare woontoestanden, die in de oude stad nog heersen (en heus niet alleen ten gevolge van de inwoning) in een zo kort mogelijke tijd opheffen. De receptie, die druk was bezocht, werd opgefleurd door vele bloemstuk ken, die van tal van sympathiserenden waren ontvangen. Het bestuur, waar onder ook de heer A. L. Staphorst en vooral penningmeester J. W. Veen, moest menig huldebetoon in ontvangst nemen. De voorzitter schetste de beelden, die in zijn herinnering opdoemen bij dit jubileum, waarna de gelukwensen van de heer M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in Utrecht en die van B. en W., die wegens drukke werkzaam heden verhinderd waren persoonlijk aanwezig te zijn, werden voorgelezen. Hierna sprak de heer W. C. van Kam pen namens de Haarlemse Federatie van Woningbouwverenigingen; spreker feliciteerde vooral de penningmeester met het feit, dat hij thans acht en der tig jaar bestuurslid is. Hij bood een electrische klok aan, terwijl de pen ningmeester extra werd bedacht met een kist sigaren. Vervolgens betoogde de heer H. Groenendaal namens de aan nemers en anderen, die met de stich ting samenwerken, dat deze samen werking van hun kant alleen een so ciaal doel heeft; de verdiensten, die wij et aan hebben, aldus spreker, zijn slechts een noodzakelijk kwaad. Spreker deed zijn woorden vergezeld gaan van een gebrandschilderd raam. Dc volgende spreker, de voorzitter van de woningbouwvereniging „Ons Belang", dacht met dankbaarheid terug aan de samenwerking, die er steeds heeft bestaan tussen deze zustervereni gingen; in dezelfde geest liet zich de heer iMeeuwisse van de Volkshuisves ting uit, die in het kort de samenwer king met de gemeente memoreerde. Nadat ook nog de heer De Hartog na mens de gemeente vooral de heer Veen, de penningmeester, in zijn complimen ten herdacht, sprak de voorzitter een dankwoord uit. Behalve deze sprekers waren nog op de receptie aanwezig vertegenwoordi gers van dei woningstichting „Eigen Woning", de Woningvereniging voor Gemeentepersoneel, Bouw. cn Woning toezicht, Bouwvereniging „Bloemhof enige gemeente-ambtenaren, de woning stichtingen „Vooruitgang'", „Voorzorg" „Spaarnoog", „Patrimonium" en „On ze Woning" en verschillende andere be langstellenden, o.m. architect Zandstia. Nadat alle sprekers hun gelukwen sen hadden geuit, bleef men nog enige tijd in Brinkmann bijeen. In tegenstelling met onze aankondi ging van gisteren, dat de ijsbaan aan de Kleverlaan hedenmiddag zou wor den geopend, deelt men ons thans me de dat men de openstelling tengevolge van het veranderende weer onverwaent voor onbepaalde tijd heeft moeten uit stellen. De Postduivenvereniging „Noorder kwartier' houdt een tentoonstelling op 30 en 31 December in het lokaal van de speeltuinvereniging Weltevreden in de Cherubonstraat. De toegang is vrij. Alle sportvrienden zijn welkom. Aan het hoofdbureau van poütie op het Nassauplein zijn van 10.30 tot 1^° inlichtingen te krijgen over gevonden voorwerpen: autopeds, armbanden, breekijzer, gymbroekje, leerboekje, bontkraag, brillen, broches, ceintuurs, cape, capuchon, duimstok, stropdas, dek sel van een mand, enveloppe met post zegels, schoolétui met inhoud, veldfles, fluitje, gewicht, bank- en muntbiljetten, hoofddoek, hamer, handschoenen, hon den horloges, jassen, lampekap, halsket tingen, kinderkousjes, ledige kist, diverse laarzen, draagrmedaille, mondorgel, zak mes mutsen, nummerplaat, plank, pakje n et' inhoud, pull-over, portemonnaies met inhoud, padvindersriem, regenpijpen, zegelring, rozenkransen, sjaals, schroe vendraaier, bosje snoer, spons, over schoen, diverse schoenen, sleutels, das speld, truitje, tekening, tube met in houd, trommeltje met brood, tassen met inhoud, vaatje met inhoud, vulpotlood, vulpennen, windjack, reservewiel van auto, wanten, zweep, zeiltje van kin derwagen, dekzeil. Advertentie leuk model, met Franse beugel, moiré gevoerd in 5 kleuren, slechts f 4.95 prima boxine, vlot model, met fraaie beugel, alle modetinten, slechts f 5.25 U kunt vrij naar binnen gaan KRUISSTRAAT 35 voor 10 gulden cassabonnen 30 cent contant terug. De minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik zal 2 Januari a.s. voor een kort bezcek aan de Neder landse Antillen vertrekken vergezeld door mr. W. C. L. van der Grinten, Staatssecretaris van Economische Za ken, mr. W. H. van Helsdingen en mr. P. G. Hoöghoudt van de afdeling Suri name en de Nederlandse Antillen van Minuor, ter bespreking van de eilan den regeling voor de Nederlandse An tillen. Dr. A. A. Olierook, de rector van het A. C. de Bruijn-instituut is vandaag tiO jaar geworden. Sinds 1937 was hij geestelijke en sociale raadsman van de Ned. R.K. Volksbond en enkele vakbon den. Ook was hij rector van het St. Bcrnardusgesticht en voorzitter van de R.K. School voor Maatschappelijk Werk. Sinds 1 Maart is dr. Olierook rector van het H. C. de Bruijn-instituut en direc teur van de Ontwikkelingscentrale K.A.B. Uit diplomatieke bron wordt tc Washington door U. P. vernomen, dat Amerikaanse en Britse economische deskundigen het in beginsel eens zijn geworden over de stichting van een on afhankelijk lichaam, dat zich zal be zighouden met het aanleggen van voor raden en het toewijzen van grondstof fen. Het accoord moet nog goedgekeurd worden door de regeringen van dc Ver enigde Staten en Groot-Brlttannië en zal vervolgens aan andere landen wor den voorgelegd. Diplomatieke zegslieden verklaar den, dat de deskundigen eerst over wogen hebben dit lichaam op te ne men in de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie, doch later tot de conclusie kwamen dat het wenselijk zou zijn wanneer ook de belangrijke producenten van grondstoffen, die buiten de verdragsorganisatie staan, zitting zouden nemen in bedoeld li chaam. Over de samenstelling dezer instantie is naar vernomen wordt nog geen besluit genomen. Volgens de di plomatieke zegslieden mag men ver wachten, dat de landen van het At lantische Pact voorrang krijgen ten aanzien van grondstoffen voor hun herbewapening. Het wordt waarschijnlijk geacht dat landen als Indonesië met zijn tin en rubber- en Chili met zijn koperproduc tie deel zouden uitmaken van een der gelijk lichaam. Te Landsmeer is gearresteerd de Amsterdammer J. B. (o.m. bekend als de Hilversumse vulpendokter) ter zake van oplichting cn het uitoefenen van een beroep, waartoe hij niet bevoegd is. Hij bezocht verscheidene mensen naar de politie vermoedt in vele plaatsen van ons land en gaf voor hen van diverse ziekten te kunnen ge nezen met „heilbronkruiden", die als thee getrokken moesten worden. Advertentie Voor de a.s. feestdagen leveren wij weer onze wel welbekende Hors d'Oeuvres Russische eieren Huzaren-salades 'Polonaises gevuld met ijs STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Polonaises gevuld met slagroom Ijstaarten Naar wij van officiële zijde verne men is op verzoek van de regering de heer G. J. H. de Graaff, thans direc teur van de Javase Bank te Amster dam, bereid gevonden de functie op zich te nemen van vertegenwoordiger van de regeringscommissaris voor het militaire hulpprogram bij de organi satie van het Noord-Atlantisch Pact te Londen, onder de algemeen coör dinerende leiding van jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. V In de raad van plaatsvervangers van het Noord-Atlantisch Pact zal de heer De Graaff worden belast met de co ördinatie van allerlei financiële en eco nomische vraagstukken Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer J. Ver hage, directeur van het aan- en verkoop bureau van akkerbouwproducten te 's Gravenhage, welke instelling hij per 1 Januari a.s. verlaat. In de laatste faze van de oorlog, in 1944/1945 had hij een belangrijk aandeel in de distributie van de Rode Kruis- goederen en de distributie van de op vliegvelden „gedropte" levensmiddelen in de Meidagen van 1945. Voor zijn medewerking aan de doorvoer van ge allieerde goederen naar de troepen in Duitsland ontving hij een Engelse on derscheiding. In April 1949 werd hij n.l. „Honory member of the civil division of the most excellent order of the British empire" (M.B.E.). Op Zondag 24 December j QSCVelsen Alkm. B.—GVO KinheimWijk a. Zee TYBBPostduiven ZaanlandiaADO Swift—NAS DSSWilskracht LisseArchipel DOCOSTeylingen ASC—VVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende clu'o is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. BOSKOOP, pass. 20 Dec. Ouessant, n. Barbados. CAMERONIA (R. Lloyd), pass. 20 Dec. Gibraltar, n. R'dam. GROOTE BEER, 20 Dec. te Djakarta. KOTA INTEN, pass. 20 Dec. Gibral tar, n. Djakarta. RANCHI (Nederl.), vertr. verm. 24 Dec. van Djakarta n. Amst. SOMERSETSHIRE (Nederl.), 1 Jan. ca. 9 u. v.m. te Amst. verw. VOLENDAM. 19 Dec. van Djakarta; 17 Jan. te R'dam verw. ZUIDERKRUIS, 20 Dec. te Suez. Amsterdam, 20 Dec. 1950. Nadat gisteren reeds een wat gunstiger stemming was doorgebroken, heeft de aandelenmarkt vandaag verdere koers- verbeteringen te zien gegeven. De han del was daarbij wét ruimer en verschil lende actieve fondsen werden weer in open hoeken verhandeld. Vooral de In donesische fondsen profiteerden van de betere stemming. Ook de scheepvaart markt was vast gestemd, mede in ver band met de vaste vrachtenmarkt. Bij cultuuraand. kwam H.V.A. op een 3% a 4 pet. hoger niveau. Voorts was er een vrij levendige handel in aand. Se- nembah, die 1 a 2 punten opliepen. De staatsfondsenmarkt bleef zwak gestemd. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 21/12 3IA Nederl. 1948 98 1. 3>4 pCt. Ned. 1950 97V;> go 3-3y2 Nederland 1947 961gl 96|ï 3 Ned. 62-64 bel.fac. 96 M, Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 95'4 Ned. Handel Mij. eert. 14214 g b A.K.U. 163-4 169$4 Van Berkels Patent 113gb Calvé-Delft eert. 125gb Van Gelder 163Vofeb Kon. Hoogovens eert. 45 gl Unilever cert. 220V4--4 220 Ned. Kabel 237gb Philips 224 Kon. Petroleum 291'/2-% 291% „Amsterdam" Rubber 116gb-% 117 Holl. Amerika Lijn 1791/2 Kon. N. Stoomb. Mij. 138% 139 Ned. Scheepv. Unie 151% 150 H.V.A. lllV22gl 112 Deli Mij. eert. 100%-11/4 100 pCt. Kon. Olie lOöiA 20/12 19/12 Anaconda Copper 38% 38) j Bethlehem Steel 49 49 Chrysler Corp. 67% 67 General Electric 49 48% General Motors 45% 46 Hudson Motors 14% 14% Kennecott Copper Montgomery Ward 75 Vs 02% 75 63% North American Co. 16 <,4 16% Radio Corp. 17 18% Republic Steel 42% 42% Shell Union Oil 55 54% Southern Pacific 66% 66% Southern Railway 50% Tidewater 36% U.S. Steel 41% 41% Advertentie ZONDER CHAUFFEUR „13000" Plein 33 Advertentie Het speciale koperwinkeltje heeft tóch 'n aparte sortering JANSSTRAAT 8 GROTE MARKT 20 t/o Nutsspaarbank Vishal. Heden- en morgenavond tot 9 uur geopend. Advertentie Dat is de enig juiste oplossing voor U en Uw kolenleverancier. FEDERATIE Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2