MacArthur waarschuwt voor nieuw rood offensief ■tyl VOORSTEL TOT CEASE-FIRE VERWORPEN KERSTMIS bijna 30 cent per week hoger qe\A Tsjoe en Lai herhaalt vroegere eisen Kinderbijslag van vierde kind af Kinderbijslag verhoogd NAAR DE K.R.O. Tot hoofd en hart Veel activiteit achter breedtegraad Burgers uit Hungnam geëvacueerd CU» be&poor&As .Het weer. Chinese premier verklaart Aanval op politiek van V.S. GENERAAL WALKER OMGEKOMEN DRIE MILLIOEN MAN IN ATL. LEGER MORRIS iejouifcu iiuf! WeerNederlands employé vermoord Op het Hoogfeest van Kerst mis, Maandag en Dinsdag, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. O weerloos Christuskind, O zuiv're Moedermaagd, uit wie na duizend eeuwen nacht de redding daagt, de blijde boodschap van het zingend Kerstmislicht ontsluit het eeuwig vergezicht. H. van Merlet Luistert VANAVOND 21.53 UUR Inschakeling van Spanje en Joegoslavië? WET HUISVESTING GEREPATRIEERDEN MERRY CHRISTMAS ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24955 H£LPT 0£ BISSCHOP KBKHBH BOUWEH.' Overal ter wereld bereiden de ge lovige mensen zich in deze dagen voor op het nabije, hoogheilige Kerstfeest. Vanaf de dag, dat de Christus, de lang verwachte Messias, te Bethlehem geboren werd, is Zijn komst op aarde, elk jaar opnieuw, met innige vreugde en dankbaarheid her dacht, omdat de goddelijke Verlosser van het verloren mensdom ons de vrede met God en met onszelf heeft teruggeschonken, die de wereld sinds ae opstand tegen haar Schepper in het paradijs eeuwenlang op allerpijnlijk ste wijze heeft ontbeerd. Zo is de herdenking van Christus' geboorte «het vredesfeest bij uitne mendheid geworden. Gelovige tijden hebben om dit feest een sfeer van onderlinge welwillendheid geweven, van rust en blijheid en vreugde, en de harten der mensen waren vervuld van dankbaarheid jegens God, Wiens overmatige liefde de gevallen mens heeft opgeheven uit zijn staat van verworpenheid en zijn leven een die pe, volkomen bevredigende zin schonk, met het vooruitzicht op de uiteindelijke, eeuwig-gelukkige ver eniging met zijn Oorsprong. Deze zekerheid, geboren uit diep gelovig vertrouwen in God, is de enige verklaring van het wezenlijke kenmerk van Kerstmis: het vredes- I est bij uitstek. Vrede met God voor eerst, maar evenzeer vrede met ons zelf en al onze medemensen. Vrede op aarde zo luidde immers de bood schap der Engelen in de eerste Kerst nacht vrede op aarde aan alle men sen van goede wil. Met goddelijke waarachtigheid en betrouwbaarheid werd deze vredes boodschap aan de wereld gegeven, en nooit zal zij ook maar het geringste van haar volle inhoud verliezen. God heeft inderdaad de vrede op aarde teruggebracht en heel de geschiedenis door, sinds het eerste Kerstfeest, heb ben alle mensen van waarlijk goede wil deze hemelse vrede als een waarachtig Godsgeschenk in hun eigen leven ervarcm en hem aan an deren medegedeeld: Deze onvergan kelijke, want goddelijke Waarheid be houdt haar volle geldigheid tot in »lle eeuwigheid. Voor velen is het moeilijk in onze tijd nog daarin te geloven. Het trieste wereldgebeuren schijnt een aanfluiting te zijn van Gods vredesbelofte. Bijna tweeduizend jaar Christendom schij nen tevergeefs de vredesboodschap te hebben gepredikt. Maar ondanks de dreiging van een derde wereld-oorlog, ondanks de hand over hand toene mende vertwijfeling b 1 ij f t Gods be lofte van kracht. Om dit in te zien, om deze overtui ging, tegen alle sombere vooruitzich ten in, staande te houden, is het nodig de juiste betekenis van de goddelijke vredesboodschap niet uit het oog te verliezen. Vrede op aarde, aan alle mensen van goede wil! God beloofde geen vrede als een gratis geschenk. Om deze vrede deelachtig te worden is onze medewerking een essen tieel vereiste. Eerst moeten wij mensen willen zijn. vangoedewil, die door onze gehoorzaamheid aan Gods scheppingsorde Zijn welbeha gen verdienen. Door God in ons per soonlijk en maatschappelijk leven de plaats te geven die Hem toekomt, door op beide levensterreinen Zijn H. Wil als hoogste nornt voor al onze activi teit te erkennen, scheppen wij op aarde rust en orde, die de wezensken merken van de vrede uitmaken. Waar met Gods scheppingsorde geen reke ning wordt gehouden, ontstaat na tuurnoodzakelijk wanorde, onrust, on vrede. Welnu, de mensheid wijst God af, heeft Hem, naar het woord van kardinaal Suhard, tot de Grote Afwe zige in deze wereld gemaakt. Daar ligt de oorzaak, de enige grondoorzaak van alle onvrede op onze aarde. Niet Gods belofte blijkt onbetrouwbaar, maar wij, mensen, vervullen de voor waarde niet van goede wil te z ij n, Is er dan geen hoop meer? Het Boek der Boeken, de H. Schrift, geeft ons daarop een prachtig antwoord. De Godsspraken van de profeet Isaias tonen ons de weg, die wij te gaan hebben terugkeer tot God, boete.... en zo niet, dan zal de straf niet uitblijven. De godsdienstige en zedelijke ontaarding van Juda, het voortwoekerende heidendom riepen om Gods wraak! Gevaren van binnen en buiten bedreigden het Joodse volksbestaan. De levenssfeer van het uitverkoren volk in Isaias' tijd wet tigt een vergelijking met de onze. Oók doof wanhoop en vertwijfeling, dreigingen van oorlog, verwoesting en ballingschap! De hoogste vertroosting van de Godsgezant lag dan ook uit sluitend in zijn'vermaningen tot ver trouwen in de Verlosser, Wiens komst hij duidelijk voorzegde: „Eenmaal zal de nacht verdwijnen, zal er geen donker meer zijn voor wie nu nog beangst is" (8.23). „Het volk, dat in duisternis wandelt, zal dan een helder licht aanschouwen. Die wonen in de schaduwen des doodseen glans zal over hen stra len (9.1)" „Want een Kind is ons ge borende heerschappij wordt op zijn schouders gelegd en zijn naam wordt genoemd: wonderbaar Raads man, goddelijke Held, Vader voor im mer, Vorst van de vrede" (9.5). Maar om deze weldaden deelachtig te worden zal nodig zijn, dat „niemand meer zondigt of- kwaad doet op mijn heilige berg. Want het land is vervuld van de kennis van Jahwe, zoals de bodem der zee is bedekt door het wa ter" (11.9). Zo werden de Joden gewezen óp de komende Verlosser als op de eni ge Redder uit de algemene nood. Zo wijst hetzelfde heilige boek o n s op de gekomen Verlosser, van Wie alleen uitkomst is te verwachten. Onophou delijk wijst de H. Kerk door haar li turgie, bij monde van Z. H. de Paus, vooral in dit H. Jaar, en door de ver manende stemmen van de Bisschop pen, ons dezelfde weg. Terugkeer tot God, boete en levensverbetering. Zo lang wij daaraan niet al onze kracht geven, hebben wij geen recht tot kla gen, tot wanhoop of vertwijfeling; zolang zijn wij zelf oorzaak, dat Gods Een stal, een krib en aan de einder ver een kruis, de kind'ren en de wijzen weten zich er thuis. Alleen de dwazen wenden het verblind gelaat van wat hun hoogmoed niet verstaat. Want liefde en ootmoed, alle tyrannie te sterk, zijn het geheim van de Verlosser en zijn Kerk. Helaas, de wereld heeft slechts spot en ergernis voor wat niet van de wereld is. vredesbelofte niet kan verwezenlijkt worden. Kerstmis is en blijft het vredesfeest, omdat wij op deze dag de geboorte van de Vorst des vredes herdenken, Die tegelijk de Overwinnaar is van de vorst dezer wereld. Morgen op de vi giliedag van het H. Kerstfeest houdt de christelijke wereld een biddag voor de bedreigde wereldvrede. Wanneer het ons ernst is met ons verlangen naar waarachtige vrede, de vrede, dië alleen God schenken kan, dan zal deze gezamenlijke biddag een radicale ommekeer in ons leven te weeg brengen en tevens een beloften- rijke voorbereiding zijn op dit Kerst feest van het H. Jaar, dat op deze wijze door een massale terugkeer tot God de wereld de vrede verzekert die zij zolang heeft ontbeerd. Een min of meer sentimenteel be leven van een romantisch Kerstfeest heeft in deze harde tijden niet de minste zin. Het is integendeel een ont wijding van het geboortefeest van ons aller Verlosser. Wie zó Kerstmis viert, weigert zijn medewerking aan de we reldvrede, die wij slechts kunnen ver werven door een onvoorwaarde lijke onderwerping aan God. Kunnen wij daartoe besluiten, dan zal niet alleen voor ons maar voor de hele wereld het Kerstfeest van dit jaar een waarlijk Zalig Kerstfeest zijfe. Terwül de aanvallen van de communisten langs de 38ste breedtegraad, via de Noord-Oostelijke toegangswegen tot Seoul, voortdurend in omvang en hevigheid toenemen, heeft generaal MacArthur in een communiqué de waarschuwing laten horen, dat wellicht een nieuw en groot offensief aanstaande is. Doelend op het ongewoon drukke verkeer achter de linies en de grote activiteit van de vijand, verklaarde MacArthur: „Dit is normaal gesproken de beginphase van een aan val". Waarnemers veronderstelden, dat Zondagavond, de avond vóór Kerstmis, de Roden egn nieuw offensief zullen beginnen. De Britse soldaten in Korea heb ben vandaag twaalfduizend Kerstpakketten ontvangen van de bevolking van Hongkong De Zuid-Koreaanse president,, Syngman Rhee, heeft ter gelegenheid van het Kerstfeest een gedeeltelijke amnestie afgekondigd voor alle gevangenen in de gevangenissen van Seoul. verliezen te lijden. De strijd speelde zich af bij de Mandsjoerijse grens. Volgens het overzicht van MacArthur zijn 10 tot 12 divisies langs de 38ste breedtegraad waargenomen. De eerste rode aanvallen, die gisteren gedaan wer den met een troepenmacht ter sterkte van een regiment, waren gericht tegen Zuid-Koreaanse troepen ten Noord-Oos ten van Chunchon, het wegenknooppunt 72 kilometer ten Noord-Oosten van Seoul. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmid dag goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging der kinderbijslagwet, waar door de kinderbijslag zal worden aan gepast aan de laatste loonsverhoging met vijf procent. De bijslag wordt voor het eerste kind gesteld op f 0.44, voor het tweede en derde kind op f 0.49 per kind en per dag en voor het vierde en volgende kind op f 0.60 per kind en per dag. Het gemiddelde dagloon, dat min stens moet worden verdiend om over alle werkdagen van een kwartaal voor kinderbijslag in aanmerking te komen, wordt eveneens met vijf pet. verhoogd en mitsdien gebracht van f 4 op f 4.20. MacArthur verklaarde, dat het feit, dat er bij de aanvallen ten Noorden van Chunchon pakpaarden en kamelen ge bruikt werden, „er op wees, dat de aan vallers Chinese communistische troepen Acht Amerikaanse straaljagers van het type F-86 „Sabre", dat beschouwd wordt als 's werelds snelste jachtvliegtuig, heb ben gisteravond, tijdens het grootste luchtgevecht uit de Koreaanse oorlog, van een groep van vijftien tot twintig Mig-15 straaljagers van Russische makelij zes toestellen neergeschoten, zonder zelf Bijna 25.000 Noord-Koreaanse vluch telingen, voor het merendeel personen in overheidsdienst, zijn uit het geal lieerde bruggenhoofd Hungnam geëva cueerd, Zij werden met Zuid-Koreaan se vaartuigen overgebracht naar zuide lijker gelegen havens. Zij zouden in het grootste gevaar verkeerd hebben, daar zelfs mensen, die alleen maar in een door de verbonden troepen bezette Advertentie plaats gebleven zijn, door de Roden als collaborateur bestempeld worden. De geheime dienst van generaal Mac Arthur is van mening, dat de communis tische troepen in Noord-West-Korea de voornaamste geallieerde linie aldaar op beperkte schaal aanvallen, om te pogen de sterkte dezer linie te peilen. Dit zou geschieden met het oog op de mogelijk heid van een „winteroffensief" der com munisten in de richting van Seoul, dat dan met tachtig- tot honderdduizend man zou worden ondernomen. Hoeveel moed iemand heeft, blijkt niet als hij sterk, maar als hij zwak staat. mi iiiiiiiiimiimi in iiiiiiiiii milium in mm mil inn minimi Advertentie (Van onze" parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gistermiddag om kwart over zes op Kerstreces gegaan na 3}4 maand van vrijwel onafgebroken vergaderen. De voorzitter hield zijn gebrui kelijke toespraak, ditmaal zonder bespiegelingen over de manier, waarop de Kamer haar taak vervult hij wilde over het nieuwe systeem van begrotings behandeling nog geen oordeel uitspreken maar met veel welgekozen woorden, zoals dat in de Kerststemming past. En hij herinnerde aan mr. Donker, die bij de vervulling van zijn taak als voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie zijn gezondheid verspeeld heeft. De Kamer heeft zich op deze middag niet door vacantiestemmingen laten drij ven. Zij heeft nog hard gevochten met minister Joekes, over wiens antwoorden zij slechts matig tevreden was. De heer De Kort diende zijn motie in tot finan ciële gelijkstelling der particuliere bu reaux voor beroepskeuze en smaakte het genoegen haar aanvaard te zien in een stemming, waarbij socialisten en com munisten tegen waren. De minister was er niet in geslaagd deze motie te ont zenuwen. Meer succes had hij met een motie van de heer Biewenga, waarin werd ge vraagd om indiening van een wetsont werp op de emigratie-organisatie. Om dat de minister het wetsontwerp feite lijk had beloofd mitsgaders alle overleg, trok de heer Biewenga die motie weer in. Wat de in uitzicht gestelde verhoging van de kinderbijslag van het vierde kind af betreft, hield de Kamer zich aanvankelijk over het alge meen lauw. Namens de Katholieken in formeerde de heer Van» Vliet slechts. Zou de verhoging 30 ets. per kind bedragen? Zou er ook iets gedaan worden voor ouden van dagen en steuntrekkers? De socialistische woordvoerder v. d. Born was fel en afwijzend. De kinder bijslag vond hij geen oplossing en hij eiste maatregelen voor ouden van dagen e.d. groepen. Hij dreigde zelfs met voor stellen uit de Kamer. Minister Joekes bleef vaag. Ouden van dagen hield hij op een afstand, maar als er groepen in moeilijkheden komen, dan kunnen ze zich tot de gemeenten wen den, vond hij. De verhoging zal wel iets lager dan 30 ets. uitvallen. Tot slot, na de Kerstrede van de voor zitter, brak het algemene verzoenings moment aan, waarbij al die geharnaste strijders elkander ontroerd de hand ston den te schudden en op de schouder te kloppen. Verwachting tot Zondagavond: Nu en dan opklaringen, voorname lijk in de Zuidelijke provincies, met in de nacht en ochtend plaatselijk matige vorst. Overigens zwaar be wolkt, maar overwegend droog weer, met lichte vorst. Langs de Wadden- kust temperaturen om het vriespunt. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Zondag: Zon 8.4716.33 Maan 15.57—9.30. Maandag: Zon 8.4816.32 Maan 17.02—10.13. Dinsdag: Zon 8.4816.33 Maan 18.15—10.44. Woensdag: Zon'8.4816 34 Maan 19.32—11.06. De Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, heeft Vrijdag in een rede voor radio-Peking verklaard, dat de regering van Sovjet- China het voorstel van de uit de U.N.O. gevormde commissie, die tot taak heeft een wapenstilstand voor te bereiden, heeft verworpen. Als motief hiervoor geeft de Chinese regering op, dat zij het voorstel om het vuren te staken in Ko rea als onwettig beschouwt, aangezien de Chinese communistische delegatie, die tot het begin van de week in Lake Success heeft vertoefd, niet gekend is in de opstelling er van. In de verklaring van Tsjoe en Lai worden de vroegere eisen, die door Pe king ten aanzien van het Koreaanse conflict zijn gesteld herhaald, t.w.: te rugtrekking van de buitenlandse troe pen uit Korea, (zoals bekend worden de Chinese troepen in Korea niet daaronder gerekend door de regering in Peking), regeling van de Koreaanse burgeroor log, terugtrekking van de strijdkrachten der Verenigde Staten uit Formosa en de wateren daar omheen, en toelating van Sovjet-China tot de organisatie der Verenigde Naties. Zonder inwilliging van deze eisen is een vreedzame schik king van het Koreaanse probleem en de overige belangrijke problemen in Azië niet mogelijk, heeft Tsjoe en Lai ver klaard. De rest van de verklaring der Chi nese regering is grotendeels een aanval op de politiek der Verenigde Staten, die er van beschuldigd worden de Koreaan se oorlog te hebben ontketend en aan gewakkerd, Formosa te zijn binnen ge vallen en Mandsjoerije gebombardeerd te hebben. Malcolm MacDonald, de Britse hoge commissaris voor Zuid-Oost-Azië, heeft in een radiorede, die uit Singapore werd uitgezonden, de Chinese communisten gewaarschuwd, dat het geduld van de Britse autoriteiten in .faefc Verre Oosten uitgeput raakt. „Als de Chinese commu nisten vijandig blijven staan tegenover de Westelijke naties, zich blijven ver zetten tegen de Aziatische landen, die streven naar samenwerking tussen Oost en West en de besluiten van de Verenig de Naties blijven negeren, dan zullen wij dienovereenkomstig handelen", aldus de Britse hoge commissaris, die er voorts de Chinese politieke leiders van beschul digde de Sovjet-Russische ambities en doeleinden te dienen. Overigens voegde hij hieraan toe, dat de Britse regering en de regeringen van de Commonwealth met scherpzinnigheid blijven zoeken naar een regeling tussen China en de de mocratische landen. Dean Acheson heeft gisteren voor de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen van het Amerikaanse Con gress verklaard, dat de Noord-Atlanti sche mogendheden voor nemens zijn een leger van drie millioen man op te bou wen tegen 1953, aldus hebben twee Con gressleden, die niet nader genoemd wil len worden, medegedeeld. Acheson had niet willen verklaren, hoeveel Ameri kaanse manschappen aan dit leger zou den deelnemen. Volgens één senator had Acheson ge zegd, dat overleg wordt gepleegd over nauwe samenwerking met de strijd krachten van maarschalk Tito van Joego-Slavië en dat ook met Spanje re kening wordt gehouden in de plannen voor de defensie van West-Europa. Maar andere senatoren zeiden, dat Acheson onjuist geciteerd was. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft voorts gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie alle suggesties, dat de V. S. zich moeten ontdoen van hun verplich tingen in West-Europa, van de hand ge wezen. In Staatsblad K 555 is afgekondigd de wet Huisvesting Gerepatrieerden. Zij treedt in werking op 24 December 1950 en geldt tot 1 Januari 1953. De bevelhebber van het Amerikaanse Achtste Leger in Korea, lt.-generaal Walton H. Walker, is vandaag bij een ongeluk met een jeep om het leven ge komen. De generaal, die tijdens ed tweede wereldoorlog deelnam aan de strijd in Normandië en de veldtocht in Frankrijk en Duitsland, was een en zestig jaar. Toen hij zich vanmorgen naar de 27e Commonwealth brigade begaf om deze eenheid persoonlijk een onderscheiding toe te kennen, botste zijn jeep tegen een Koreaanse legertruck, die op de gladde weg plotseling zijwaarts uit een colonne week. Generaal Walker werd uit de jeep geslingerd en overreden. Hij stierf in een Amerikaanse Hulp Ver- bandplaats. Tot opvolger van Walker als bevel hebber van het Achtste Leger is be noemd lt.-generaal Metthew Bridgway, voorheen bevelvoerend generaal van de 82ste Luchtlandingsdivisie en het 18e Luchtlandingscorps in Europa in de tweede wereldoorlog. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Employé Van der Kalk (het is ook mo gelijk, dat deze naam moet luiden: Van der Valk) van de suikeronderneming Krem- boen in Oost-Java, die vermist werd sedert Maandag, toen hij begeleid door twee le den van de mobiele brigade, de tuinen ging bemesten, blijkt door de leden van dc groep A. S. Pelor te zijn gedood: ook zijn begeleiders werden gedood. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaaL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1