NKS MAG GERUST STREVEN NAAR GROTER POPULARITEIT H PONTIAC R.K. ATHLETIEKCLUB IN 'T GOOI NOODZAKELIJK m m mm m m m m m a ten m m m m m a m m Belevenissen van de struisvogel Rasmus '0 Intensieve en vakkundige propaganda noodzakelijk Alleen anti-Proteus? m m 0 0 „Gezellig Samenzijn" schudt „Jozeph Blankenaar" van zich af Damclub IJmuiden grijpt de laatste strohalm i 11 B li I pi m m mz KATHOLIEKE PERS GEEN Z0NDENB0K! Rekenkundige opgave m Si ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 PAGINA 4 Andere mogelijkheid Resultaat nihil OOK ONDER Contact met Duitse IJshockey- ploegen DAMRUBRIEK Q - m 'n „lekkere" versnapering tegen de hoest! B.v. met steun van nog op te richten Sportcentrale Eindstand reserve-hoofdklas Nederlandse Dambond SCHAATSTOCHTEN UITGESTELD Genève etappe-plaats in Tour de France Oostzaan nog altijd onderaan SCHAAKRUBRIEK EFFECTENBEURS TOT WOENSDAG GESLOTEN Hr. Ms. „Kortenaer" land ons Nieuwe gezant in Mexico Sim, Sam en Rasmus als uit vinders vW"b 3k~\ Niemand van ons, die de ontwikkeling van het sportleven in de loop der jaren heeft gevolgd, zal kunnen of willen ont kennen, dat de Nederlandse Katholieke Sportbond een functie vervult, welke hem voor de katholieke sportbeoefenaar rot een onmisbaar bezit stempelt. Verre van zich te bemoeien met technische aangelegenheden, dan in gevallen waar dit ab soluut onvermijdelijk is omdat er,geen technische fusie bestaat, beperkt de N.K.S. zijn werkzaamheden strikt tot de behartiging van de geestelijke belangen zijner leden en inderdaad heeft hij als zodanig arbeid verricht, welke zijn bestaan volledig recht vaardigt. De praktijk heeft immers uitgewezen dat een voort durend en onverflauwd toezicht op deze belangen noodzake lijk is; niet op de eerste plaats als gevolg van kwade trouw bij de algemene instanties, maar omdat men daar nu eenmaal niet altijd het juiste begrip heeft omdat men het eenvoudig daar riet kan hebben voor de eisen welke de katholieken aan de (sportieve) opvoeding van hun jeugd nu eenmaal moeten stellen. Maar al te goed voelt vrijwel iedereen aan dat een gezagheb bend orgaan-voor-hogere-belangen in deze constellatie onmis baar is. Wel echter is ons herhaalde malen gebleken, dat er van het werk, dat de N.K.S. verricht, eigenlijk maar heel weinig tot de meeste katholieke sportbeoefenaars doordringt en nu is het maar de vraag of er geen wegen zijn, om de organisatie een grotere bekendheid en vooral populariteit te geven. Nu wordt er heel graag beweerd, dat de katholieke pers en radio ten deze niet altijd hun plicht verstaan of heb ben verstaan. Dat er te weinig propa ganda wordt gemaakt, te weinig voor lichtende artikelen worden geschreven, te weinig wedstrijden van katholieke clubs met veel aplomb worden versla gen enz. enz. Maar zélfs wanneer men zou willen toegeven, dat het misschien mogelijk ware zo hier en daar een gra dueel iets hogere activiteit te betrach ten, dan kan men daarop toch altijd nog antwoorden, dat een groot deel van de klachten tegen een gebrek aan activi teit van de katholieke pers en radio, op z'n zachtst gezegd, schromelijk overdre ven is. Wat stelt men zich namelijk voor van voorlichtende artikelen? Wij weten maar al te goed dat het belangrijk is, wanneer er zo nu en dan van gezag hebbende zijde, als pers en radio zijn op bepaalde punten de aandacht wordt gevestigd en wij geloven niet dat een dezer organen op het stuk van werke lijk belangrijke punten, als regel in gebreke is gebleven. Maar mogen wij daaraan eerlijk toevoegen dat wij de werkelijke waarde van voorlichtende, opvoedende en stichtende sportartike len in zoiets oppervlakkigs als hetpaar- juuiiimiiiiiniiiiiiiimiimniiHniiUiiimimtiiiiiiHiiiimiiii In de korte tijd van zijn bestaan is de 'Nederlandse Katholieke Sportbond uitge groeid tot een machtige organisatie, waarbij 1550 verenigingen met in totaal ongeveer 150.000 leden zijn aangesloten. Het aan tal senior- en juniorleden is vrijwel gelijk. Er zijn bij de senioren 62.000 heren tegen over 10.000 dames. niiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniHiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii uurs-bestaan van het dagblad, zeer ge ring achten? Wij zijn er namelijk stel lig van overtuigd, dat de man die men met deze artikelen wil „vangen" de man dus die nog niet gewonnen is ze na een vluchtige blik op de koppen eenvoudig overslaat en zich hartstoch telijk stort op het „aanbod van een ton aan Lenstra" en meer dergelijke op zienbarende actualiteiten. Dat de pers zich daérom van dergelijke artikelen zou mogen onthouden is natuurlijk niet juist, maar wel mag worden beweerd dat deze propaganda volstrekt niet doel treffend kan heten. De beste'propagan da dat kan al het water van de zee niet wegwassen is nog altijd de propaganda van het goede resultaat. Weet de pers daar soms geen weg mee? Herinnert u zich niet de tijd waarin de Sittardse Boys furore maakten in de Zuidelijke eerste klas? De katholieke pers zat er bovenop. Heeft u de opmars gevolgd van de enige katholieke tweede klasser in het Westen. Volendam? Zo niet, dan heeft u dus niet gemerkt hoe de katnolieke sportpers dit feit met belde handen (al was het alleen maar door zijn op schriften) heeft aangegrepen om deze katholieke sportclub en daarmee dus de katholieke sportbeweging eens flink in het zonnetje te zetten. En lees eens na wat er de laatste tijd wordt gepu bliceerd over de resultaten van onze voortreffelijke katholieke turnclubs! Kolommen kostelijke propaganda üij alle mogelijke gelegenheden. Maar vraag niet van de katholieke pers, dat zjj met holle frasen en alge meenheden een prestatie uit het niets naar het iets haalt en zich daarmee het risico van een volslagen blamage op de hals haalt. Hoewel wij er ten volle van over tuigd zijn dat een doelbewuste, leven dige actie van de katholieke pers, bij de propagering van de katholieke sport- gedachte onmisbaar is, hebben wij aan de hand van de praktijk een andere weg gezien, waarlangs men de popula risering van de principiële sportbewe ging misschien ter hand zou kunnen nemen. Het is namelijk onze stellige overtui ging dat de N.K.S. tot nu toe te beschei den is geweest. Hij heeft zijn werk ge daan en daarmee basta. Maar daarmee heeft hij absoluut verkeerd gedaan. Zijn werk, dat immers niet in cijfers of standen of competitieschema's kan wor den uitgedrukt, moest veel meer aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Ik denk da..rbij aan een voorbeeldige ac tiviteit als die van de z.g. Commissie Katholiek Voetbal te Amsterdam, waar men zijn leden op geregelde tijden een stenciltje voorschotelt en daarin vertelt wat er allemaal is gedaan en wat er lééft in dat district, iets waarmee men daar zeer content is. Zijn de leiders van de N.K.S. er niet van overtuigd, dat een dergelijke publiciteit van de landelijke en diocesane afdelingen tot eenzelfde resultaat zou leiden? Tot nu toe en ik' zou dat willen zeggen als een soort zoete wraakoefe ning in verband met de beschuldigingen tegen de katholieke persl heeft de Nederlandse Katholieke Sportbond zich o$er zijn propaganda-middelen zélf niet erg druk gemaakt. Lang geleden heeft hij eens «en persconferentie belegd met de katholieke Nederlandse sportjourna listen. Daar is ten eerste betoogd dat het nuttig zou zijn deze bijeenkomsten elk half jaar en zeker elk jaar te her halen. En ten tweede is daar door de journalisten zélf aangedrongen op meer voorlichting door de N.K S., opdat men in de krant meer ten bate van de ka tholieke doen. sportbeweging zou kunnen Helaas, het resultaat van dat alles is nihil geweest. De conferenties zijn na dien niet meer gehouden en de mede delingen van de I..K.S. hebben zich be paald tot één enkel p-opagandastukje vol algemeenheden, dat geen enkele publiciteitswaarde had, en tot een paar circulaires van districten of diocesen, waar men de zaken wat beter aanpakte, en van bepaalde verenigingen, speciaal op het gebied van de turnsport. Over een enquête, welke door de N.K.S. werd ingesteld en waarbij het merendeel van de aangeschrevenen het antwoord schuldig bleef, kwam, door haar onbe kendheid met deze materie, geen woord in de pers; over de jeugdkampen prachtig propagandamiddel! geen be richt voor de pers; dat er in Tilburg en Oegstgeest belangrijke turnwedstrijden werden gehouden en in Den Haag zelfs een landenwëdstrijd NederlandFrank rijk, heeft de pers op de affiches en in de clubbladen moeten lezen. En waarom krijgt zij geen circulaires als die van het Landelijk Bestuur Afdeling Voetbal van de Nederlandse Katholieke Sport bond, gedateerd op 12 December 1.1.? Omdat de N.K.S., op het stuk van propaganda, de zaken nog steeds niet goed heeft aangepakt. Omdat men .ver zuimt het prachtige werk, dat er ver richt wordt, in d i e mate wereldkundig te maken, dat op de eerste plaats de eigen leden wéten, welk een goed de Nederlandse Katholieke Sportbond in wezen voor hen betekent. Meer dan goed bedoelde artikeltjes, welke tóch in hoofdzaak worden gelezen door dege nen, die ze niet meer nodig hebben, zou een gecentraliseerde en vakkundige pro- paganda-actie de katholieke sportbewe ging kunnen dienen. Een propaganda- actie met een Amerikaans tintje des noods! JAN COTTAAR. et bestuur en de leden van de Nederlandse Roei Bond heb ben zich op hun Zondag' j.l. te Amsterdam gehouden jaarverga dering weer laten kennen van een zijde, waarover men in katholieke kringen alle recht heeft het zijne te denken. Voor de derde achter eenvolgende maal heeft deze ver gadering toelating tot de bond ge weigerd van de jonge Delftse Stu dentenvereniging Proteus, zonder dat daartoe volgens het oordeel van de neutrale insiders*), ook maar de minste reden bestaat. Wij heb ben indertijd uiteengezet, dat deze actie tegen Proteus, geïnspireerd door haar zustervereniging De Delftse Sport, werd geleid door een zó verregaande „broodnijd", dat geen middel ongeschikt werd geacht om de Delftse Studenten uit de bond en zijn wedstrijdpi ogramma's te we ren. Dat het bestuur en de algeme ne vergadering zich daardoor één maal hebben laten overrompelen, zouden we ons nog kunnen voor stellen. Dat zij nu echter voor de derde maal en met 'gering ver schil, maar veel onthoudingen geweigerd hebben zonder enige werkelijke reden dus om de Delftse club in hun organisatie op te nemen, getuigt van een verregaande, ja lompe onspor- tiviteit, waarvan het bestaan in dit milieu ons ten zeerste verbaast en waarbij we enige moeite hebben om de atmosfeer met de kwalifica ties „onsportief" en „kleingeestig" als volledig geschilderd te beschou wen. Meer nog dan de leden, die zich eenvoudig hebben laten opdrij ven als een kudde suffe schapen, treft in dezen het bestuur schuld, dat weliswaar een andere zienswijze zou huldigen, maar dat niet de min ste moeite heeft gedaan om zijn le den af te houden van de dwaze en bedenkelijke reprise, welke er Zondag onder haar regie in Krasna- polsky is gegeven. Wij vragen ons af, of andere R.K. roeiclubs, die wél bij de bond zijn aangesloten, zich in dit milieu van op zijn zachtst gezegd kleinburgerlijk heid wel op hun plaats zullen voe len en ook of de katholieke sport leiders hier niet op een of andere manier de grote trom moeten slaan. Het relletje ziet er echt een beetje anti-katholiek uit, weet V, en dat hebben we bij de fusie der sport bonden toch werkelijk niet zo af gesproken. Cr. J. Hoven in „Sportief'. Advertentie ONTHOUD N£T KOOK LATEO. PONTtAC-T'JD JUISTE T'JD r watèrdlcH',va f.94.- niel - waterdicht1 v.a. f. 55 - .CtA- 3^»— 2 jaar verzekerd tegen verlies, diefstal en ongevallen ZALIG KERST FEEST Indien door de letters I en G het zelfde cijfer wordt voorgesteld en ove rigens de verschillende letters een ver schillend, en dezelfde letters hetzelfde cijfer voorstellen, terwijl het getal voor gesteld door ZALIG een 11-voud en het getal, voorgesteld door KERST een 35-voud is. hoe luidt dan deze optel som in cijfers? Inzendingen tot en met 2 Januari aan 't Kasteel van Aemstel (afd. Prijsraad sel), N. Z. Voorburgwal 65, Amster dam. Oplossing 9 December: hoe ego ven lat som rem pul 4- mep ros ras -f oom 4- pit tam 4- mus 4- oor hen vel 4- vod zin 4- hun eek een 4- ruw 4- dos kei 4- tol 4- eng roe 4- bon 4- dol ren 4- dan 4- pen Hoogeveen Ammerstol Loppersum Stamprooi Ootmarsum Veldhoven Enkhuizen Renswoude Kloetinge Oldeboorn Pannerden In de gegeven volgorde vormen de beginletters van deze plaatsnamen het bekende gezegde: „HALS OVER KOP". Na loting werden de prijzen toege kend aan: J. Dieterich, Ringdijk 49 c, Amsterdam; Mej. R. Koot, Larenseweg 145, Hilversum; Mej. M. Rossenaar, Varkensmarkt 13, Purmerend; G. Lam- merse, Kruisweg 1114 a, Haarlemmer meer, post Vijfhuizen; G. Opstal, Rave- lingsteeg 2a rood Haarlem; le It. L. Malherbe, 260718188. R.R. gebouw, Vliegbasis Soesterberg, post Den Dolder. Dr. J. Miedema. hoofd van de afdeling lichamelijke opvoeding en spox-t van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en broodspot, voorzitter van de Nederland- Wetenschappen en mr, J. A. C. Bieren- se IJshockey Bond hebben in Dusseldorf besprekingen gevoerd inzake het spelen van enkele ijshockeywedstrijden tussen Duitse en Nederlandse ploegen. In Januari a.s. zullen twee wedstrij den worden gespeeld in Dusseldorf en Krefeld, terwijl het in de bedoeling ligt de retumwedstrijden nog dit seizoen te Tilburg te organiseren. Probleem No. 1891 van P. J. Eype te Haarlem, voor geoefende oplossers. Advertentie Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk 15 Jan. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36 Heemstede. Oplossingen. Serie van H. J. C. A. Nunnink te Delft. No. 1881: 35-30, 30, 19, 21, 39, 24 en wint. No. 1882: 33-29, 49-44, 38-32, 31, 37, 43, 20. 11, 6, en wint. No. 1883: 13, 28-22, 22, 41, 27, 43, 10, 8, 1, zl9, 34, zll, 39, zl6, 43, z23, 38, z28, 27, z33, 43 en wint. Dit probleem is van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. Interesante serie van zeer goed ge halte; het eindspel van No. 1883 is, hoe wel niet nieuw, toch voor velen zeer leerzaam. De prijs ad f 5.over de maand Oct. werd gewonnen door A. P. de Caluwe te Wateringen. VOOR BEGINNERS No. 133 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. Wit speelt en wint; oplossingen van de nummers 133 en 134 kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 15 Januari. Oplossingen van de nummers 129 en 130. No. 129 van F. L. Steenbergen te Heemstede heeft verschillende oplossers nogal last bezorgd, de oplossing gaat aldus: 49-44, een zet waarvan men nog niet direct de bedoeling ziet. 37x46, 28-22!!! Zwart moet nu 3 stukken slaan n.l. 46x49. 39-34! 49x18, 34x5 en wint gemakkelijk. Een heel mooi miniatuur! Ofschoon de oplossing slechts 4 zetten diep is, is deze door de zeer verrassende zetten nog vrij lastig te vinden. No. 130 van A. H. de Jong, Sanatorium Zonlichtheide te Gennep is ook niet zo erg gemakkelijk; de oplossing luidt: 23-18 en niet 26-21 omdat na de beide slagen geen aantoonbare winst is. 28x48, 45-40, 35x33, nu 26-21, 48x19, 21x5, 13x22, 5x39 en wint. Eveneens een heel mooi stukje dat economisch is opge bouwd. Namen van oplossers en prijswinnaars in de volgende rubriek. De heer W. Dijkstra te Hilversum loopt al heel wat jaren mee in de athletiekwereld. Vroeger was hij se cretaris van de R.K. club VIF en de mooiste tijd, die hij daarin beleefde, viel tussen 1936 en 1938, toen dé ka tholieke vereniging van Hilversum heel wat leden telde en het plaatselijk sportpark week-in-wcek-uit het do mein was van tientallen katholieke Gooi-bewoners. Er werd naar harte lust gietraind en dé bosrijke omgeving was in de wintermaanden een eldo rado voor degenen, die zich in con ditie wilden houden voor het komen de seizoen. Het ging uitstekend, niet alleen met VIF, maar ook met de R.K. athletiekvereniging DWS in Bus- sumtotdat de oorlog kwam en beide clubs over de kop gingen. ..Jammer!" verzucht de heer W. Dijkstra, die zich na de bevrijding ui* het verenigingsleven terugtrok, be stuurslid werd van de K.N.A.U. en zitting nam in het landelijk bestuur van de Nederlandse Katholieke Sportbond om de belangen van de athleten in deze lichamen te behar tigen. In 't Gooi is de athletieksport thans uitgepraat. De katholieke be oefenaren werden noodgedwongen lid van neutrale clubs, omdat KDO (Am sterdam), DEM (Beverwijk) en Hol land (Haarlem) hun werkterrein en oefengelegenheden te ver van het Gooise hebben. Een ideale oplossing is een nieuwe R.K. athletiekvereniging tussen Amersfoort en Amsterdam, maar de moeilijkheden voor de oprichting zijn zo groot en zo talrijk, dat men hier toe alleen kan overgaan, wanneer enkele bekwame en volhardende lie den er de schouders onder zetten. VIF probeerde het na de bevrijding, zon der succes echter, want het grote pro bleem van een goede oefenmeester was het struikelblok, waarvoor geen oplossing te vinden was. „En toch moet het mogelijk zijn" vindt de heer W. Dijkstra, die een goed resultaat verwacht, b.v. wanneer er in 't Gooi een districtsbestuur van de N.K.S. wordt opgericht voor alle takken van sport, zoals b.v. Amster dam de zeer actieve en werkzame R.K Sportcentrale heeft, welke voor minder goed bedeelde takken van sport in de bres kan springen". „Iets dergelijks moet ook mogelijk zijn voor 't Gooi, een lichaam, dat de belangen behartigt van alle takken van sport in katholiek verband, na tuurlijk vooral die, welke er het slechtst aan toe zijn". En de heer Dijk stra beëindigt zijn betoog met ..aan athleten zal men geen gebrek hebben in ons rayon, dat vroeger veel goede krachten leverde. Maar er moet op het ogenblik eerst een R.K. club ko men, een vereniging, die misschien alleen in het begin van haar bestaan steun vindt bij een R.K. Sportcen trale, zoals Amsterdam, Twente, Oost- Gelderland en Arnhem die kennen. Het is allemaal heel goed mogelijk, maar wie pakt dit karwei aan?" De heer Dijkstra is ook in de turn- wereld een leidinggevend persoon. Als voorzitter van de R.K.N.G.F. (Rooms Kath. Ned. Gymnastiek Fe deratie) en voorzitter van de Aarts diocesane Gymnastiekbond heeft hij een groot aandeel in het organisatie wezen van de NKS. Er zijn zeven R.K. turnclubs in 't Gooi, te weten WIK (Laren). SDO (Bussum) Wils kracht (Naarden), VIF (Hilversum), Actif (Baarn), Crescendo (Soest) en St. Hubertus (Amersfoort), terwijl ook 's Graveland sinds kort een ka tholieke turnvereniging binnen zijn grenzen heeft. Van dit front komen vrijwel overal gunstige berichten. Een sterke groei van het ledental gaat, in vele plaatsen samen met het nastreven van een hoger turnpeil, vooral bij de dames, die over de hele linie, zowel kwantitatief als kwalita tief, domineren. De heren-turners zijn veel geringer in aantal, vooral in het Westen, Oosten en Noorden van het land. Toch zal het Aartsdiocees Utrecht twee afgevaardigden zenden naar de katholieke nationale kam pioenschappen, welke op 8 April te Enschede worden gehouden. En er bestaat een goede kans, dat er in het volgende seizoen nog een Oostelijke vertegenwoordiger bijkomt, een zeer bekwaam turner, die thans nop als coming-man moet worden gewaar deerd. S. Y. Ook in de reservehoofdklasse van de Nederlandse Dambond is de competitie op een oor na gevild. In groep B kwa men DCG en „Jozeph Blankenaar" met veertien punten gelijk aan, zodat hier een beslissingswedstrijd noodzakelijk werd. Daarentegen duurt de spanning in groep A nog even voort. De leider „Het Oosten" heeft 14 punten, terwijl daarachter nog twee kanshebbers, t.w. Gezellig Samenzijn met 13 en DKZ met 12 punten, op het kampioenschap be slag kunnen leggen. De laatste ronde zal hier de oeslissing moeten brengen. De eindstand van groep B werd inmiddels.' DCG Joz. Blankenaar St. Canisius Aalsmeer DDV DID ODV Ouderkerk Gez. Samenzijn 14 109-51 14 102-58 10 69-71 81-79 75-85 70-90 68-92 69-91 57-103 De toertocht, Molendrecht over 50 km. en de drie provincietocht eveneens over 50 km., welke door het Hollandse Me- rendistrict van de KNSB waren aange kondigd voor Zaterdag 23 en Zondag 24 December, gaan wegens het slechts ijs niet door. De wedstrijden om de provinciale kampioenschappen van Zuid-Holland, welke vandaag te Rotterdam zouden worden verreden, gaan niet door wegens de slechte toestand van het ijs. Ook de Zuidlaardmeer-rit, een tocht over 75 km. is wegens de slechte toe stand van het ijs uitgesteld tot Woens dag 27 December. Het staat thans vast, dat Genève in 1951 etappe-plaats in de Ronde van Frankrijk zal worden. Vermoedelijk wordt een etappe Aix les BainsGenève ingesteld, en tegen het uurwerk gereden. Wat dammers met ijsvermaak te ma ken kunnen hebben, bleek heel duide lijk uit het verloop van de competitie wedstrijden, welke deze week waren vastgesteld. Liefst vier van de zes vastgestelde ontmoetingen gingen niet door wegens de gestaakte verkeersver bindingen. Niettemin kwamen In de twee resterende wedstrijden even zovele belangrijke beslissingen tot stand. Want „Gezellig Samenzijn" schudde haar enige concurrent, het hoofdstedelijke „Jozeph Blankenaar" met 128 energiek van zich af en troont nu, met nog één wedstrijd voor de boeg, vorstelijk alleen aan de leiding. Niemand had trouwens van de lands kampioene anders verwacht, zelfs naar ernstigste belaagster niet! En aan de staart kwam eveneens een zeer belang rijke beslissing tot stand, want de IJ- muider dammers wisten, met het de gradatiegevaar in zicht, het toch altijd zeer sterke Weesp met 128 te klop pen. Deze laatste zege voor de ha venmensen helaas de eerste bracht het wegens „vorstverlet" niet spelende Oostzaan vrijwel zeker op de laatste plaats. Het is geen spannende strijd met fel rode oortjes geworden in het hol van ...Tozeph Blankenaar". Wel waren de Blankenaren zeer gebrand op de zege en hadden zij zich zelfs mentaal probe ren voor te bereiden, maar de tegen standers waren nu eenmaal sterker. Dat bleek wel heel duidelijk uit het score verloop. Want Herman de Jongh, de oud-kampioen van Frankrijk, annon ceerde zijn partner, den Doop, bij de aanvang reeds dat hij alle negen com petitiewedstrijden had weten te winnen. Of de Blankenaar-penningmeester zijn tegenstander in deze jubileumpartij nu veel tegemoet is gekomen werd niet be kend, maar na amper twee uur spelen prijkte de tiende winst voor De Jongh op het scorebord. Toen even daarna het staartbord van Blankenaar eveneens was vermorzeld, stond de zaak er al hopeloos voor. En bij al die misère maakte aanvoerder Metz een zeldzame blunder toen hij tegen Keiler in een remise-eindspel was beland. Toch hiel den de gedunde; gelederen van Blanke naar nog braaf stand en het was voor zitter Van der Sleen, die, sissend als een stoomhamer om stilte verzoekende, zijn partner in een zwaar eindspel voor blauw-blauw liet slaan. Maar nog zag het er daarmede niet rooskleuriger uit voor „Jozeph Blanke naar", want de grimmig grommende „Gezellig Samenzijners" stonden haast allen overwegend. Taai volhoudend kon men die standen tenslotte toch nog naar de remise schuiven, maar er moesten nog vele „gladdigheden" genomen wor den voor de puntenverdelingen op stal stonden. Met 128 als eindstand kon voorzitter Vos opgelucht zijn clubgeno ten een elfde kampioenstitel voorspel len. In de vorm waarin de spelers van „Gezellig Samenzijn" deze competitie hebben gespeeld zijn zij inderdaad de sterkste damclub van Nederland! Nog kon het kampioenschap geen feit zijn, want de laatste ontmoeting tegen de staartclub Oostzaan mag nu eenmaal niet verloren gaan. Maar het dambord is nu eenmaal altijd glad, ook als het niet vriest! Dat ondervonden de Weespenaren toen zij de degradatiecan- didate, de Damclub IJmuiden, moesten bestrijden. De mannen van Dukel en Laros waren bezeten met de wil om te winnen, terwijl daarentegen de Wees per schuivers hun neergang nog niet te boven waren. Het werd zodoende een wild-sensationele wedstrijd met „g'ij- dertjes" aan beide kanten. De IJmuide- naren hielden de koppen echter bij el kaar en wonnen tenslotte door de langste adem! Dc stand van de deel nemende verenigingen werd hierdoor als volgt: Gez. Samenzijn 10 10 0 0 20 143— 57 Joz. Blankenaar 10 9 0 1 18 126— 74 Haarl. Damclub 9 6 3 12 90— 90 Oosterkwartier 9 5 'l 3 11 100— 80 Weesper Damcl. 10 5 0 5 10 102— 98 C.D.A. 9 4 1 4 9 85— 95 D.S.T.O. 9 4 0 5 8 88— 92 St. Bavo 9 2 2 5 6 81— 99 D.W.W. 9 2 1 6 5 82— 98 Zaandam 9 2 1 6 5 75—105 Damcl. IJmuiden 9 1 2 6 4 73—107 Oostzaan 8 1 0 7 2 56—104 LADDERWEDSTRIJD. Met 377 pun ten won de heer H. F. Fluitman, Enk huizen. de prijs in de periode September OctoberNovember Daarop volgen de heren C. J. Bunnik, Den Haag, met 306 pnt. en H. A. Schrauwen, Oudenbosch met 298 pnt. enz. enz. Oplossing van de tweezet nr. 970 van N. Y. J. Tei-maat, eerste publicatie. 1. Dh2 dreigt 2. Dd2 mat. Zwart ontpent wit en zwart, waardoor de ontpenning een actieve dualbestrijding is. 1. Tb4, 2. Pf3 mat. 1. Tb2, 2. Pc6 mat. Enz. Probleem nr. 973 van Mr. P. ten Cate, Rotterdam. Eerste publicatie. Advertentie abc defgh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingeix binnen drie weken te zen den aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwers straat 40, Amsterdam C. Het is voldoende van tweezetten alleen de sleutelzet in te zenden. BAD AUSSEE 1921. Geweigei'd Koningsgambiet. Wit: Dr. M. Euwe Zw.: G. Maroczy 1. e2e4, e7—e5; 2. f2—f4. Rf8—c5. (In die dagen het meest gebruikelijk. Tegen woordig geeft men de voorkeur aan het Falkbeer gambiet, of het aannemen van het gambiet). 3. Pglf3, d7d6; 4. c2—c3, Rc8g4; 5. f4xe5, d6xeo; 6. Ddl a4t. (Een venijnig schaak. De zwarte raadsheer moet nu terug, want anders gaat de e-pion verloren). 6Rg4d7; 7. Da4c2 (Wit staat nu pi-achtig: hij kan binnenkort aan de koningszijde rocheren, daar, zoals uit het vervolg blijkt, Rc5 zijn gevaarlijke diagonaal zai moeten verlaten) 7Dd8e7; 8. d2d4, e5xd4. (Beter was 8Rd6 om wits centrum althans niet tc helpen versteiken). 9. c3xd4, Rc5b4t; 10. Pblc3. (Wit heeft nu alles wat hij wil de bereikt: niet alleen heeft hij het cen trum in zijn macht, maar ook kan hij gemakkelijk tot de rochade komen, nu de zwarte raadsheer van c5 verdreven is). 10Rd7-c6. (Zwart hoopt nog de normale ontwikkeling der witte strij d- krachten te belemmeren, zulks echter ten koste van zijn eigen ontwikkeling, een onderneming die hem duur komt te staan). 11. Rfld3, Rb4xc31'. (Het begin van een gewaagde combina tie, die faalt wegens de onveilige stelling van de zwarte koning). 12. b2xc3. Rc6xe4; 13. Rd3xe4, f7—f5; 14. 00, f5xe4. (Zwart is een pion voorgekomen, maar zijn po sitie is niet benijdenswaardig). 15. Dc2 b3, c7—c5; 16. Rel—a3, Pg8—f6; 17. Ra3x c5, De7—f7; 18. c3c4. (Het paard kon nog steeds „en prise" blijven staan). 18. b7—b6; 19. Pf3—g5; Df7—d7; 20. Tflxf6. (Hiex-mede wordt het belangrijk ste verdedigingsstuk geëlimineerd). 20. g7xf6; 21. Pg5xe4. (Nadat eerst Pf3 vijf zetten lang ingestaan heeft, moet nu, op zijn beurt Rc5 de vuurproef door staan). 21Dd7e6; 22. Talel, b6xc5; 23. Pe4xf6t, Ke8—f7; 24. Db3— b7t. Zwart geeft het op. Schaakpartijeh van Dr. M. Euwe. Uit het Engels be werkt door Lod. Prins. Ze hebben 673 Directeuren van Naamloze Vennootschap pen gevraagd waar ze het meest van houden. 86 hebben geantwoord: van belasting betalen 507 hebben geantwoord: van mijn vrouw 62 hebben geantwoord: van golf 17 hadden geen tijd om te antwoorden 1 heeft geantwoord: in een hangmat in de zon liggen met mijn Bond Street sigaretten In alle ernstDe sigaret met de record omzet De Amsterdamse effectenbeurs is met ingang van heden gesloten tot Woens dag 27 December. m Na een verblijf van twee en een half jaar in Indonesië is Hr. Ms. „Kortenaer" Vrijdagmiddag, één uur later dan ver wacht werd, onder commando van de luitenant ter zee eerste klasse F. L. Ca- pel, de haven van Nieuwediep binnen gelopen. De torpedobootjager heeft op de terugreis Nieuw-Guinea aangedaan cn daar de vei'schillende wateren ver kend. Na enige weken werd de reis voortgezet naar Australië, waar de op varenden van de oorlogsbodem een groot onthaal werd bereid, vooral door de vele Nederlandse emigranten, die in Brisbane en Sydney wonen. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van dr. H. R. van Houten tot Hr. Ms. buitenge woon gezant in Mexico. Dx-. Van Hou ten zal in zijn tegenwoordige functie van chef bij de directie buitenlandse dienst van het ministerie van Buiten landse Zaken worden opgevolgd door de heer Ch. J. H. Daubanton, laatste lijk Hr. Ms. gezant in Mexico, CopyHqM P I B Bo« 6 CopeoHqg^» 34. Die tweede vlucht om de wereld ging even gauw als de eerste en toen ze op het vliegveld terug wa ren, was het nog eens twee uur vroeger dan toen ze vertrokken. Zij stapten uit en zagen een grote kist mot een zwaar hangslot staan. Daar zouden de dia manten wel in zitten. „Laat ons nou maar wachten tot de dieven komen opdagen," zei Rasmus. Zij ver borgen zich hier en daar, totdat de dieven het vlieg veld op kwamen geslopen. Rasmus sloop achter hen aan en hoorde alles, wat zij zeiden. Dit was een prachtige gelegenheid om ze te vangen. Herlock Sholmes was er natuurlijk nog niet, want die wist nog helemaal niets van de diefstal af, omdat het nu twee uur vroeger was dan straks, toen hij met zijn poli tieauto het vliegveld op kwam stuiven, en de diefstal dus nog moest gebeuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4