I Geen verandering voor woningen na 1940 gereedgekomen £Ric de noorman: *Z)e Zoning 1 50 JAAR TRADITION Bouwstop wordt verlengd tot 1 Februari De grote misdaden I van een kleine man I XoMen kous ea dippen Chefarine Thuisfront Niet zeker dat plan in zijn geheel kan worden uitgevoerd KORSTEN van 1848 Brochure ter verduidelijking op komst Kantonrechter beslist bij geschillen VIRGINIA- TRADITIE ALLE LICHTRECLAMES onder verbodsbepaling DAMPO lielpt trouw bij de zwaarste kou RESA - HILVERSUM Herhalingsoefen ingen in 1951 Korea-detachement in goede welstand KORT GEDING TUSSEN TWEE SPORTBLADEN ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 PAGINA 7 Heerengracht 408 Amsterdam centrale: verwarming Uit voorraad leverbaar GENERAL ELECTRIC OLIEBRANDERS DE HUURVERHOGING PER 1 JANUARI 1951 De practijk Huuradviescommissies IN VIRGINIA MGR. TH. M. BEKKERS ZEVENTIG JAAR „De grote missionaris van de binnenkamer Een prysvraag Geslaagd dank zij. door LESLIE FORD GEEN PRESSIE OP EX-K.N.I.L.-ERS Wrijving tussen Ambonezen en onze militairen Uitslagen prijsvraag vervalst V olkswagen De roem stijgt naar het hoofd Eisenhower's huzarenslaatje Viervoudige bestrijding van pijnen en griep. De vier geneesmiddelen in één tablei Chefarine „4" verenigd, brengen dikwijls baat, wanneer een ander middel (aalt. Tezamen werken zij dan ook bijzonder krachtig en weldadig. wsamwwstMMWLW* Advertentie Telefoon 37132-37133 OLIESTOOKIN ST ALLATIES (Van een bijzondere medewerker) In het leven van een doorgewinterde organisatieman is het niet altijd even eenvoudig de harmonie tussen woor den en daden te handhaven. Zo is het houden van 'n goede speech over apos tolaat nog helemaal geen garantie, dat de spreker in casu ook per se een voor beeld is van zuiver apostolisch leven. Een bekend organisator hoorden we zichzelf eens aanduiden als: een gods dienstige en culturele minimum-lijder en een alles behalve goed huisvader. Hiermede is niets nieuws gesteld. St. Paulus toch bekende reeds de Heer te bidden, 'dat hij na anderen gepredikt te hebben, zelve niet verloren mocht gaan. Dat de waarschuwende bekentenis van St. Paulus nog volop actueel is, vindt dagelijks haar bewijzen en ieder, die wel eens moraliseren moet, weet zulks. Voor het eerste deel van de zelfqualificatie van bovenbedoelde organisator ligt in deze waarschuwing ook de remedie en onder ander opzicht eveneens voor het tweede en het derde. Overigens is er ten deze nog wel ruimte voor kanttekenin gen. Toen we onze zegsman een nadere verklaring vroegen vertelde hij: het or ganisatieleven neemt mij zodanig in be slag, dat ik b.v. nooit in het Lof kom, slechts bij hoge uitzondering „door de week" eens naar de kerk ga en 's Zon dags vaak moet volstaan met een „gauw gauw-mis". Tijd voor e»n concert, een goed toneelstuk, een nieuw niet-studie- boek is er nooit, kaartavondjes ken ik niet, voor bezoek aan vrienden is geen plaats in mijn zwartbeschreven zak agenda. En wat dat- huisvaderschap be treft, het is niet scherper te formuleren dan op de wijze, als eens geschiedde door de vrouw van een collega, die geestig maar scherp haar man eens toevoegde: als jij nog eens doodgaat mis ik niets dan je salaris! En ze heeft nog bijna gelijk ook. De opvoeding van de kinderen is zeker in dat soort gezinnen voor een veel te groot deel uitsluitend op de schouders van de vrouw gelegd. Vader is vaak al weg als het gezamenlijk morgengebed nog moet worden gebeden en keert weer als het hele gezin al rust. Dat hier iets heel ernstig fout is en daardoor nog gro ter waarden fout dreigen te gaan, is zon der meer duidelijk. Het „thuisfront" immers wordt te zwaar belast en is niet in staat vader te volgen, laat staan dat zulks met enthou siasme zou geschieden. We kennen heus wel de argumenten, die hiertegenover zijn aan te voeren: Het werk moet toch gebeuren; als ik het niet doe, gebeurt het helemaal niet; er zijn zo weinig goede krachten, enz., enz. Er mag inmid dels aan getwijfeld worden of deze argu menten wel opgaan; er zijn nu eenmaal waarden in het leven, die zelfs voor be langrijk werk ten behoeve van de ge meenschap niet straffeloos kunnen wor den verwaarloosd. ntussen heeft deze aangelegenheid van het „thuisfront" nog een ander as pect. Vooral in Katholieke kringen is lange jaren veel minder aandacht ge schonken aan de buiten-kerkelijk gods dienstige, maatschappelijke en politieke beïnvloeding van de vrouw dan zulks bij andere sociale bewegingen het geval was. In socialistische kringen b.v. was aan het begin van deze eeuw reeds een zeer belangrijke vrouwenactiviteit waar neembaar, (hier geldt uiteraard niet onze opmerking over de godsdienstige beïnvloeding) die zonder enige twijfel van beduidende invloed is geweest op de ontwikkeling van de socialistische poli tieke en sociale beweging. Men leze er o.a. Vliegen, Schaper en Troelstra eens op na om te constateren hoe er een wis selwerking bestond tussen de sociale en politieke beweging van de mannen en van de vrouwen. Men heeft zich daar van het begin af krachtig gericht op massa-beïnvloeding. Weliswaar kwam van Katholieke zijde reeds in 1913 het Episcopale initiatief tot stichting van 5 diocesane Katholieke vrouwenbonden en vonden deze elkaar in 1918 in de federatie van R.K. Vrou wenbonden, weliswaar hebben deze or ganisaties veel en goed werk gedaan, maar van feitelijke godsdienstige, sociale en politieke beïnvloeding der massa- vrouw (excuseer het afschuwelijke woord) kwam niet zo bijster veel te recht. Tal van werkelijk belangrijke stichtingen danken wij aan de activiteit van deze federatie, zoals de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam, vele vak- en huishoudscholen, een school tot opleiding van vroedvrouwen en voorts waren er talloze plaatselijke ac ties, die van betekenis zijn geweest. Men versta ons daarom goed: we hebben waardering voor wat gebeurde, maar wijzen daarnaast op een manco, dat zich thans wreekt: er werd veel gedaan voor de vrouw, maar te weinig door de vrouw. Het besef hiervan heeft na de oorlog tot een volkomen reorganisatie van de or ganisatie der Katholieke vrouw in ons land geleid; men ging zich meer instel len op beweging. Evenwel wilde men tot elke prijs de nationale eenheid hand haven; geen uiteenvallen derhalve in al lerlei zelfstandige standsgroeperingen, ook niet al zouden deze in de top en plaatselijk federatief zijn verbonden. In middels is deze wens een vrome geble ken. In Limburg en Brabant bestaan autonome Kath. Arbeiders Vrouwen organisaties en ook in het Aartsbisdom kennen we een zelfstandige R.K."- Boe- rinnenbond. In het Haarlemse Diocees is na heel veel overleg een feitelijke zelf standige K.A.V. ontstaan, die heel nauw met de algemene Katholieke vrouwen organisatie verbonden is. Wij zijn van oordeel, dat deze geleidelijke ontwikke ling door de feiten is geïnspireerd en be antwoordt aan de natuurlijk gegroeide standseigen sfeer der onderscheiden maatschappelijke groeperingen. Al zijn we derhalve wel wat erg laat, ér zit nu toch schot in voor wat betreft het mas saal rechtstreeks inwerken op de menta liteit ook der Katholieke vrouw. Hier door kan een achterstand worden inge haald, die ter zake in ons kamp bestond. Een vrouw, die beseft, dat in het huidig tijdsbestek zuiver Katholieke, maar niet- kerkelijke organisaties, onder verant woordelijkheid derhalve van leken, prac- tisch onmisbare middelen zijn geworden, zal een heel wat krachtiger deel van het „thuisfront" blijken, zal soepeler staan tegenover de „organisatie-ziekte" van haar man. Vallen we nu eigenlijk onze eigen, in de aanhef dezes opgeworpen stelling niet aan, door naast de man ook nog de vrouw tot organisatie aan te sporen? Dat behoeft zeker niet het geval te zijn. Nog sterker dan de man zal de (vooral ge huwde) vrouw hebben te waken tegen overdrijving. De dames zullen o.i. haar voornaamste kracht niet moeten zoeken in veelvuldig vergaderen, maar in het vormen van kernen, die naar het voor beeld van de Belgische Vrouwengilden als echte wijkleidsters persoonlijk con tact met de massa onderhouden. Dan kan een echt thuisfront groeien, waar begrip is voor de strijd in de fabriekshal en op het kantoor, voor het behoud en de uiteindelijke triomph van de Christe- lijk-religieuze en Chris te hjk-sociale ge dachte. (Van onze Haagse redacteur) „Vijftien procent huurverhoging op 1 Januari" dat i& het begrip, waar huur ders en verhuurders zich na de Kamerdebatten wel vertrouwd mee hebben ge maakt; aan een zo gecompliceerde aangelegenheid als het huurvraagstuk zit echter uiteraard behalve deze grondstelling nog wel wat meer vast, ook al heeft men er naar gestreefd met de Huurwet en de daarop steunende uit voeringsvoorschriften zich aan de grote lijnen te houden en niet alle varianten te regelen, omdat perfectionisme op dit gebied illusoir is. De voornaamste van deze hoofdlijnen vindt men in een begin Januari ad. tien cent aan de postkantoren verkrijgbare brochure, die allereerst het begrip „huurprijs" uit de doeken doet; het is namelijk een „naakte" huurprijs ver goedingen voor bijzondere voorzieningen (levering van gas e.d., gebruik van meubilair, schoonhouden enz.) vallen er buiten. Ontruiming tenslotte kan plaats vin den op een van deze drie gronden: Misdragingen van de huurder tegenover de verhuurder of medehuurders, het weigeren van door de verhuurder elders aangeboden woonruimte en wei' Uitdrukkelijk wordt voorts onderscheid gemaakt tussen de huurprijzen van wo ningen (lees daarachter steeds: „en be drijfsruimten"), die een zelfstandig ge heel vormen en de huurprijzen voor ge deelten van woningen: de onderhuren en deelhuren. Dan is er de belangrijke scheidsdatum 27 December 1940 (dit is de dag, waarop de huurstop inging): bij de woningen vóór die datum gereed gekomen wordt de op 31 December 1950 geldende naakte huurprijs met 15 procent verhoogd, on afhankelijk van hetgeen in het huurcon tract is bepaald; bij de op of na die datum gereed gekomen huizen blijft de ultimo van dit jaar geldende prijs ge handhaafd. In plaats van de tot dusver gelden de regeling, die het bij inwoning aan de verhuurders veroorloofde een toeslag van 5 tot 30 procent te leg gen op de huurprijs, komt voorts een regeling van verhoging met 4 procent ingeval vier of vijf personen inwonen, met 8 y. procent voor in woning van zes tot zeven personen en met 13 procent voor acht of meer personen. Deze bepalingen gelden ook wanneer de hoofdbewoner geen huurder, maar zelf eigenaar is. Hoewel verschillende kwesties aan de jurisprudentie zijn overgelaten worden op bovenstaande regelingen toch een aantal uitzonderingsbepalingen met name genoemd. Een daarvan is, dat, wanneer bij de vorming van de oude huurprijs ener bedrijfsruimte stand en ligging van overwegende betekenis zijn geweest, een lager percentage dan 15 kan worden vastgesteld. Een ander is, dat in de zgn. vrije sector dc huurprijzen practisch ge sproken vrij blijven; dit staat aldus ge formuleerd: Voor woningen of bedrijfs ruimten, welke op of na 5 Mei 1945 zijn tot stand gekomen zonder financiële steun van de overheid, geldt de huur prijs welke partijen overeenkomen. Voor woonschepen en woonwagens geldt eveneens de prijs, door partijen overeen gekomen. Indien na de in werking treding der wet de huurwaarde van een perceel stijgt door verbeteringen, mag de prijs worden verhoogd met tien procent per jaar van de redelijke kosten dezer ver betering. Heeft men een stuk van een woning gehuurd van de huurder (on derhuur) of rechtstreeks van de eigenaar (deelhuur), dan betaalt men een daarmee overeenkomend deel van de totale huur prijs, waarbij rekening dient te worden gehouden met het gebruiksgenot, dit is de aantrekkelijkheid. Is de eigenaar zelf hoofdbewoner, dan mag hij deze huur prijs verhogen met 20 procent voor ongerief. Voor het gebruik van meubelen of stoffering mag een bedrag worden be rekend gelijk aan twintig procent per jaar van de verkoopwaarde (dus niet de aanschaffingsprijs) op het ogenblik van ingebruikneming. Bij dit alles is het beginsel, dat huur der en verhuurder zelf tezamen de nieu we prijs uitmaken. Gelukt het echter niet tot een resultaat te komen, dan zul len meningsverschillen tussen verhuur ders, huurders en onderhuurders ook kamerbewoners tegen betaling van f 2.50 kunnen worden voorgelegd aan Huuradviescommissies, waarvan er in het rechtsgebied van elke kantonrechter minstens één gevestigd wordt. De leden van deze commissie (huurders en ver huurders zijn er in gelijke mate in ver tegenwoordigd) worden benoemd door Cedeputeerde Staten. Is ook na het ad vies van de commissie geen accoord be reikt, dan zal de kantonrechter de huur prijs kunnen vaststellen bij eenvoudige procedure, zodat er dus geen advocaat nodig is. De kantonrechter doet dit slechts nadat het advies van de com missie is overgelegd en hij is meteen de laatste instantie. De huurder c.q. onderhuurder zal bij een geschil niet direct de door de verhuurder gevraagde prijs behoeven te betalen en eerst daarna recht zoeken: hij kan de uitspraak van de adviescommissie en zo nodig kanton rechter afwachten. Men moet er wel op rekenen, dat niet weinigen, vooral in gevallen van inwo ning, waarbij voorheen een te hoge prijs werd gevraagd, zich minstens tot de ad viescommissie zullen wenden; waar no dig zullen deze in verschillende kamers worden gesplitst. gering door de huurder van een nieuw contract. Belangrijk is nog, dat bij overdracht van een woning aan een andere eigenaar een ontruimingsproces tegenover de huurder pas uitvoerbaar is drie jaar na de aankoop. Om uit de nieuwe huurprijsregelin gen wijs te worden kan een voorbeeld verduidelijkend werken. Gekozen is een woning, waarvan de prijs op 31 December 1950 f 8.per week be draagt. In deze prijs is begrepen 35 cent voor waterlevering en tien procent toe slag wegens inwoning door twee per sonen. De nieuwe huurprijs berekent men nu als volgt: Van de f 8.wordt 35 cent (water) afgetrokken en vervol gens 1/11 van het alsdan verkregen be drag ad f 7.65 10 procent van de oorspronkelijke huurprijs) zodat de oude huurprijs, zijnde f 6.95, wordt ver kregen. De oude huurprijs wordt ver hoogd met 15 procent, hetgeen na af ronding f 8.(nieuwe huurprijs) op levert. Hierbij komen dan weer de kosten voor water ad 35 cent; toeslag wegens inwoning mag niet worden ge heven, aangezien het aantal medebewo ners geringer is dan vier. De nieuwe Drijs wordt dus f 8.35. Éen ander voorbeeld. wederom bij een woning met een nieuwe huurprijs van f 8.per week zonder water. Hoe wordt nu de situatie voor de twee ge zinnen, die deze woning bewonen? Stel, dat het inwonend gezin de helft van de woning bewoont. Dit gezin (onder huurder) betaalt dan f 4.plus 20 pro cent, dus f 4.80 aan de hoofdbewoner. De huurprijs voor de hoofdbewoner daalt hierdoor in feite tot f 3.20. Van de kosten voor water, die hij moet vol doen, brengt hij een evenredig deel in rekening aan de onderhuurder. In Staatsblad K 579 Is afgekondigd een K.B. houdende voorschriften, nopens huuradvies-commissies. 72. Met een grijns van tevredenheid zagen Toeghir en het oude opperhoofd der Stichi de Noorman in het bruisende water verdwijnen. „Wy hebben geluk", mompelde Toeghir. „Eric is uitgeschakeld. Ik had niet ge dacht, dat onze laatste aanval zo'n goede uitslag zou hebben." „Een kleine overwinning. Maar vergeet het meisje niet," antwoordde Char. „Haar kunSien wij niet meer weerhoudende nomaden te waarschuwen. Thans moeten wij zo snel wij kunnen naar het Dal der Opperhoofden rijden om met Gonor af te rekenen, eer de Nomaden hem ter hulp kunnen komen." „Maar wij hebben een voorsprong." „Wij hebben een voorsprong van tenminste tien uren," grinnikte Char voldaan, terwijl hij een laatste blik op de kolkende watermassa in de diepte wierp. „En er is niemand die ons daarvan kan beroven." Tevreden draaiden zij zich om en haastten zich terug. Zij zagen de slanke gestatte niet meer, die zich onder een overhangende rots aan de stenen vastklampte. De stroom trachtte Eric de Noorman mee te zuigen. De pijl, die hem in de schouder getroffen hadveroorzaakte onduldbare pijn. Maar met inspanning van al zijn krachten wist hij zich vast te houden, tot zijn achtervolgers vertrokken waren. Toen begon hij moeizaam langs de stenen omhoog te klimmen. Terwijl hij onder de over» hangende steen wachtte, waren de woorden van Toeghir en Char gedempt tot hem doorgedrongen. En hoe hevig de pijn en het bloedverlies ook waren, zijn besluit stond vast. Hij moest Gonor waarschuwen. Onga en haar mannen zouden nimmer op tijd komen Bezield door die gedachte bereikte hij de rand. Maar daar ontzonk hem de moed bij het vergezicht dat zich daar voor hem opende Advertentie Vandaag 23 December viert Mgr. Th. M. P. Bekkers te Voorschoten zijn ze ventigste verjaardag. Geboren te Dordrecht op 23 December 1380 werd hij 15 Aug. 1904 priester ge wijd, was eerst assistent te Delft (H. Ilipp.), daarna kapelaan te Spierdijk, Vlaardingen en Leiden (H. Petrus) en sedert 30 Jan. 1915 rector van Huize Bijdorp te Voorschoten, het Moederhuis en Pensionaat van de Zusters Dominica nessen. Mgr. Bekkers is niet alleen bekend in eigen bisdom maar in het gehele land, over de gehele wereld tot in de verste missiegebieden. Door zijn buitengewoon organisatietalent, onvermoeide ijver en zijn grote liefde voor de wereldmission- ne-ing neemt Nederland, wat missie actie en opbrengsten voor de missies be treft, een voorname plaats in. Rome heeft zijn verdiensten erkend en beloond door de hoge onderscheiding, de benoeming tot Protonotarius Apostoli- cus. In het bisdom Haarlem was Mgr. Bek kers eerst redacteur van het godsdien stig tijdschrift „St. Bavo", daarna voor zitter van het Liefdewerk voor de Arme Parochies; voorzitter van de Commissie voor kerkelijk crediet en sanering der financiën van de noodlijdende parochies; voorzitter van de Raad van Beheer van de parochiebladen „Sursum Corda"; bis schoppelijk gecommitteerde voor het godsdienstdiploma B en de eerste dioce sane directeur van het Pauselijk Liefde werk van de H. Apostel Petrus. Door de bisschop van Haarlem werd hij benoemd tot ere-kanunnik van het kathedrale Kapittel. Voor ons gehele land is Mgr. Bekkers bekend o.a. als bestuurslid van de Apo logetische Vereniging „Petrus Canisius", Nationaal Secretaris en later Nationaal Directeur van het Pauselijk Liefdewerk van de H. Apostel Petrus; Nationaal Directeur van het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting van het Geloof en van de H. Kindsheid; nationaal-secretaris van de Priester-Missiebond en later bij de reorganisatie Directeur van het Nat. Verbond van de Pauselijke Missie-actie; penningmeester van de Indische Missie vereniging en voorzitter van de „Indi sche Missieweek". Missielievend Nederland vrage dc goede God hem nog vele jaren in goede gezondheid te schenken. In aansluiting op het onlangs gepu bliceerde bericht betreffende de maat regelen tot het beperken van het elec- triciteitsverbruik ook buiten de piek uren wordt van de zijde van het minis terie van Economische Zaken het vol gende medegedeeld: Ter voorkoming van misverstand bjj de uitleg van het begrip lichtreclame, waarover gesproken wordt in de minis teriële beschikking, wordt medegedeeld, dat onder deze lichtreclame vallen alle reclameverlichtingen van welk soort en uitvoering ook, die aan gebouwen zijn aangebracht om, hetzij de aandacht te vestigen op een bepaald artikel, dan wel de firma-naam onder de aandacht van het publiek te brengen. Onder deze be palingen vallen daarentegen niet recla meverlichtingen, welke in étalages zijn opgesteld. Advertentie Om het noodzakelijke evenwicht op de bouwmarkt te behouden zal de enige tijd geleden aangekondigde bouwstop worden verlengd tot 1 Februari a_s. Dit heeft minister In 't Veld medegedeeld in een rede in het „Bouwcentrum" te Botterdam, waar hij, behalve over de woning bouw, ook over de te houden wo- ningbouwprijsvraag sprak. Wat het bouwprogramma betreft, was de minister van oordeel dat opnieuw bekeken zal moeten worcen of het plan in volle omvang kan worden uitge voerd. Hij meende, dat het mogelijk is, dat men op het vrijlaten van de bouw van scholen, kleuterscholen en gymnas- tielokalen zal moeten terugkomen. Hij gaf als zijn oordeel, dat de bouw kosten verminderd dienen te worden, anders zullen er minder woningen ge bouwd moeten worden. Ook de rijks bijdragen en premieregelingen kunnen niet worden verhoogd. Integendeel, de minister zei blij te zijn, wanneer deze niet minder zullen worden. Mr. In 't Veld wilde onder geen be ding verlaging van het woonpeil. Hij meende een oplossing in de eerste plaats te moeten zoeken in een ster kere differentiatie en wees in dit ver band op een gemeente, die in de bouw verordening woningen met minder dan drie slaapkamers niet toestond. Hij zei te overwegen die gemeente te vragen hier binnen drie maanden verandering in te brengen op straffe van onthou ding van medewerking van zijn depar tement. Ook in de opvoering van de arbeidsproductiviteit zag de minister mogelijkheden. Over de te houden prijsvraag spre kende, wees de minister op de vele woningen in andere landen. De huur- centrale voorzieningen in nieuwe prijzen in Nederland vergelijkend met het buitenland, merkte hij op, dat hoger huurpeil voor een groot deel der arbeidersbevolking thans niet goed mogelük is. Evenmin laat de financiële toestand toe de Rijksbijdrage voor de woning bouw omhoog te brengen. Een en ander maakt het niet gemakkelijk arbeiders woningen met voorzieningen zoals cen trale verwarming, warm water en was- en drooginrichtingen uit te rusten. Spr. meende daarom dat het verstandig is te beginnen met aandacht te wijden aan woningen voor kleine middenstanders en voor iets beter gesitueerde arbeiders. Woningen dus, die met behulp van de premieregeling kunnen worden gebouwd en waarvoor de bewoners bereid zijn een hogere prijs te betalen als de woning meer comfort biedt. Om nu na te gaan of het mogelijk is voor deze groep van de bevolking een ideale woning te ontwerpen met een redelijke huur, heb ik zo vervolgde spr. het plan opgevat een prijsvraag Advertentie •i (Bekende Schriftelijke Cursus Vraagt ons prospectus: Moderne Bedrijfsadministratie - Prakttjk Boekhouden - Boekh. M.O. - S.P.D. Wiskunde L.O. en M.O. KI en K5. 58 „Wat zijn de feiten, Ellery! Ik dacht, dat je op de koop had aangedrongen?" Dorothy's gezicht geleek een stalen mas ker. „Ik dacht, dat je daarop.... aange stuurd had." Hij keek haar enkele ogenblikken on derzoekend aan. Zo hij uit het veld ge slagen was, dan verried hij dit toch door niets, behalve misschien doordat hij lan ger aarzelde niet antwoorden dan ge woonlijk. Hij scheen elk van zijn woor den zorgvuldig te overwegen. „Ik heb er jarenlang op aangestuurd behoedzaam en met overleg," zei hij ten laatste. „Alles wat ik te doen had, was wachten tot mijn kans kwam en dit was de kans. Hij wist geen weerstand te bieden aan al wat grootscheeps en opzienbarend is. Hij heeft altijd geloofd, dat twee eigenschappen de drijfveren waren van alle menselijke handelingen ijdelheid en hebzucht, trots en eigen liefde. Doordat hijzelf daardoor beheerst werd, oordeelde hij alle mensen gelijk. En omdat ze hem beheersten, kostte het mij weinig moeite, ze tegen hem te han teren. Het. zou zover niet gekomen zijn, ir.dien nij zich er niet door had laten verblinden daar door en door zijn allesoverheersend „ik". Het was allemaal zo ongelooflijk simpel." „Maar je bracht het niet tot een ein de?" vroeg Dorothy, toen hij zweeg en weer naar buiten over de groene boom toppen van het park staarde. „Waarom zette je niet door?" „Waarom?" Hij herhaalde het woord, zonder zijn blik van de groene verten af te wenden. „Waarom ik niet door zette? Omdat het me allemaal verder onverschillig liet. Het is een eigenhandig iets. Vanmorgen stond ik op met een gevoel, alsof ik de gehele wereld zou onderwerpen en ik gir.g naar zijn ver trekken, gereed hem de genadeslag toe te dienen. Ik kan niet precies zeggen wat er gebeurde, maar er gebeurde iets. Toen ik hem daar aan zijn lessenaar zag zitten, toen hij opstond, naar me toe kwam en me op mijn schouder sloeg, als een wereld veroveraar Hij maakte een hopeloos gebaar met zijn handen en haalde zijn schouders op. „Er gebeurde iets met het bouwsel, dat ik steen voor steen, moeizaam, dag in dag uit, jaar na jaar heb opgetrokken Het brokkelde af tot op de grond. Ik verlangde niet meer het te gebruiken voor het doel waartoe ik het had opge richt. Het raakte me r.iet langer. Ik had geen spijt, ik was niet blij. Het liet me eenvoudig koud. Zijn aanmatiging en zijn geldzucht lieten me plotseling on verschillig. Ik zei hem, dat hij de con tracten wel kon verscheuren en in de prullemand gooien. Ik vertelde hem, dat er geen toverformule bestond om ook maar een milligram rubber uit afge roomde melk te bereiden. Ik zei hem, het een leugen als een koe was. Ik vertelde hem een heleboel dingen. Ik vertelde hem niet, wat mij bezield heeft, sedert en zolang ik hem ken, omdat dat niet ter zake diende." Ellery Seymour zweeg een ogenblik. Toen vervolgde hij rustig: „Hij ge loofde me eerst niet. Hij zei, dat ik nooit mijn eigen geld tegelijk met het zijne op het spel zou durven zetten. Hij hij begreep het niet. Hij be schuldigde mij ervan, dat, ik mc aan een ander had verkocht. Maar dat trok me evenmin aan. Ik gaf hem de raad Bill Kent op te bellen. Daarna ben ik weggegaan. Ik ben hier naar toe ge komen. Voor het eerst sinds jaren heb ik weer als een vrij man over straat gelopen. Dorothy sloeg hem rustig gade. Su san had haar hootd tegen het grijs-en- geel geborduurde kussen achter zich gelegd en zat met gesloten ogen. De druk was niet van haar afgenomen. Ze dacht ongetwijfeld aan Bill, die door mijnheer Stubblefield was opge beld om de waarheid te getuigen van wat Ellery Seymour hem had verteld. „Ik heb jarenlang getracht te ontle den, wat mij bezielde," ging Ellery Seymour na een korte rustpoos voort. „Wat het is doet nu niet terzake. Maar ik geloof, dat als mijnheer Stubblefield me er niet jaar in, jaar uit, telkens als we in gezelschap bijeen waren, aan herinnerd had, hoe ik inderdaad op een schoen en een slof en halfverhon- gerd bij hem heb aangeklopt, en als mevrouw Stubblefield niet steeds haar waarzegster te berde had gebracht, die mijn beginletters in de sterren of in het koffiedik had gelezen ik ge loof, dat ik het dan vergeten zou zijn. Het valt moeilijk uit te maken. Ik ge- loof, dat ik van nature niet wraak gierig ben. Ik ben zo geworden door... iets, dat in mijn leven is voorgevallen". Een ogenblik meende ik, dat hij ons de geschiedenis ging vertellen. Maar hij liet dat rusten. „Misschien heeft het gebeurde met Betty Livingstone, wier vader en dien tengevolge zijn vrouw en dochter met hem, één van Stubblefield'B slachtof fers was, mij meer aangegrepen, dan ik besefte", zei Seymour. „Ik mocht Kramer niet. Ik wist niet, dat hy me door iemand liet schaduwen. Ik wist wel, dat hij zelf mij volgde, toen ik, nadat de Stubblefields naar bed waren gegaan, het hotel verliet om Betty in het Preston Hotel op te zoeken. Na derhand volgde hij me, toen Theodore opbelde en me vertelde, waar zij was en tóen ik naar het huis in de I Street ging, waar ik hooide dat ze dood was". Ik schoof even onrustig heen en weer. Uit het raam achter me scheen een kil le tocht naar binnen te waaien en langs mijn nek en rug omlaag te kruipen. El lery Seymour keek een ogenblik mijn kant op. „Ik- huurde Betty Livingstone natuur lijk. om de Stubblefields vrees aan te jagen", zei hij bedaard. „Ik zelf ont moette haar nooit. Ik wist alleen, dat ze de dochter van Bertha Taylor was en dat ze aan het toneel was. Ik stelde me telefonisch met haar in verbinding. Ze wist niet, wie ik was. Ze wist alleen, dat wij allebei Enoch B. Stubblefield haatten. Ze was opgetogen by de gedach te, hem angst te kunnen aanjagen. Ma dame Tigane, mevrouw Stubblefields, zieneres, deed niets liever dan een paar honderd dollar extra verdienen, door af en toe Bertha Taylor's verschijning te voorspellen. (Wordt vervolgd) uit te schrijven, waaraan zowel door Nederlandse als door buitenlandse archi tecten kan worden deelgenomen. Het is spr.'s voornemen de prijswin naars zo enigszins mogelijk, in de ge legenheid te stellen de bekroonde ont werpen tot uitvoering te brengen. In de nota naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rap porteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot uitzending van dienstplichtigen, deelt de minister van Oorlog en van Marine o.m. mede, dat geen pressie wordt uitgeoefend op ex- K.N.I.L.-ers om naar Ambon af te vloei en. De regering heeft zich op het stand punt gesteld, dat de status-quo ten aan zien van de afvloeiing van de Ambone zen gedurende het tijdvak tussen 16 en 21 December j.l. moest worden gehand haafd. Het is de minister eind November ter ore gekomen, dat de verhouding tussen de Ambonezen en onze militai ren te wensen overlaat. Een onderzoek door hem, opgedragen aan twee vanuit Nederland ter zake uitgezonden officie ren van hoge rang, heeft uitgewezen, dat de verhouding, mets te wensen overlaat ten aanzien van dc Ambone zen in de kampen, aan wie de tijdelijke K.L.-status is verleend, en de Neder landse militairen, met de wachtdiensten rondom deze kampen belast. Elders ko men helaas wel enkele wrijvingen voor. De regering verkeert inderdaad in een dwangpositie, hetgeen niets afdoet aan haar vurige wens om deze moeilij ke aangelegenheid vóór 1 April a.s. tot een goed einde te brengen. De regering is van oordeel, dat het bekende kort geding een remming voor haar betekent. Voor zover tot heden kon worden nagegaan, is behalve het transport van 250 personen naar de Kei-eilanden en Zuid-Molukken geen transport meer vertrokken. In Sema- rang zou men inderdaad het verloop van het kort geding hebben willen af wachten. Naar uit het jaaroverzicht Van de Le- gervoorlichtingsdienst blijkt, zullen in 1951 herhalingsoefeningen worden ge houden voor het reserve-personeel van de eerste en tweede divisie, dat dit jaar voor één dag is opgeroepen voor regis tratie en herindeling. Advertentie Naar de Legervoorliehtingsdienst me dedeelt, wórdt er bij het Nederlandse detachement Verenigde Naties nog steeds zeer druk getraind. De gezond heidstoestand van en de stemming on der de militairen van het detachement laten niets te wensen over. Er heerst in Korea een strenge koude, maar de kle ding is daarop berekend. De directie van het weekblad „De Sportwereld", tevens directie van het weekblad „Koning Voetbal" heeft de N.V. het weekblad „Sport" in kort ge ding gedagvaard Donderdag a.s. voor de president van de Amsterdamse recht- bankbank naar aanleiding van de door genoemde directie beledigend geachte berichten in „Sport" over onregelma tigheden bij de toekenning en uitkering van prijzen voor de wekelijkse prijs vraag in „Koning Voetbal". Een controleur van deze prijsvraag werd door de politie gearresteerd om dat hij uitslagen op naam van zijn zwager tussen de ingekomen uitslagen schoof waardoor hij gemakkelijk eerste en tweede prijzen kon winnen. En bo vendien heeft de voormalige directeur van „Koning Voetbal" geknoeid bij de uitbetaling van prijzen voor de prijs vraag. Inmiddels heeft de directie van „De Sportwereld", die tot dusver niets te maken had met „Koning Voetbal", dit orgaan overgenomen de redactie blijft echter ongewijzigd en staat dus geheel buiten de malversaties. Zij be schuldigt achter het weekblad „Sport" dat het een. tegelijk met ander perso neel van „Koning Voetbal" ontslagen acquisiteur heeft trachten om te ko pen om aldus inlichtingen te krijgen over de gang van zaken bij „Koning Voetbal". Deze acquisiteur zou dit in bijzijn van drie getuigen hebben be kend. „Sport" heeft daarop berichten over „Koning Voetbal" gelanceerd, die de nieuwe directie van dit orgaan be ledigend acht. Inmiddels heeft de nieu we directie aan alle prijswinnaars van „Koning Voetbal" de hun nog toeko mende prijzen uitgekeerd er was een grote achterstand terwijl ook nage gaan zal worden of de prijzen wel goed berekend zijn. De nieuwe prijsvragen van „Koning Voetbal" staan thans on der directe controle van een notaris. Men herinnert zich, dat de Volkswa gen onder het Hitler-regime in Duits land werd ontworpen als hét voertuig van de nationaal-secialistische arbei der, die weliswaar kanonnen in plaats van boter kreeg, maar met zijn ramme lende maag in een niet-rammelend au- to-tje zou mogen rijden. Op zijn loon werd al bij voorbaat een bedrag afge houden voor de eventuele aanschaf van de eventuele Volkswagen. Waar dit ar- beidersgeld gebleven is? In ieder geval kwam er van de productie van Volks wagens onder de oorlog niets. En na de ondergang van het duizendjarig Hitler- rijk waren de Duitse arbeiders al blij als ze het vochtige kelderdak van "een bunker boven hun hoofd hadden. Onder de geallieerde bezetting werd de pro ductie echter ter hand genomen. De Volkswagen, ontworpen voor de arbei ders van een rijk, dat geen stand kon houden, werd» een kleine luxe wagen, waar Duitse arbeiders het nakijken naar hebben. Men oogst niet alles, wat men heeft gezaaid. Thans worden er 400 Volkswagens per dag geproduceerd om aan de buitenlandse vraag te voldoen. Duitse arbeiders verdienen er In ieder geval thans hun brood mee. U weet flog wel wie Brumas is. Het schattige jonge beestje uit de Londerise Zoo, waarover alle Engelsen, jong en oud, maanden lang van vertedering hebben gekwijld, dat snoezige speel goeddier, dat meer gefotografeerd is ge worden dan de beroemdste filmster zonder hersens, maar met een explosie ve lading sex-appeal, dat pluizige dotje, waarvoor bijna evenveel belangstelling was als voor een koninklijke baby. Brumas is één jaar oud geworden, maar zijn populariteit is sterk gedaald. De tijd van de nieuwe dans, de „Bru- mastrot", van de kiekjes in alle kran ten, van de liedjes, die op hem gemaakt werden, en van het zeepmerk, dat naar hem genoemd werd, is voorbij. Want Brumas is nu een weinig fotogeniek scharminkel geworden in een bemod- derde pels. Zijn oppasser moet beken nen, dat Brumas een lastig en humeu rig dier is geworden, zó kwaadaardig, dat men zijn moeder naar een andere kooi heeft moeten overbrengen. Toch ontving Brumas op zijn eerste verjaar dag nog honderden verjaarskaarten, die hij niet kon lezen, en enkele koeken en versnaperingen, waar hij de bruine neus voor optrok. De roem is Brumas naar het hoofd gestegen en het heeft deze Shirley Temple onder de beren even min goed gedaan. Men weet, dat de bonte reeksen on derscheidingen, die hoge militairen op hun fiere borst plegen te dragen, wel eens niet onvermakelijk „huzaren- slaatje" worden genoemd. Wanneer ge neraal Dwight Eisenhower in Januari 1951 naar Europa zal komen om het op perbevelhebberschap van Europa te aan vaarden, zal zijn huzarenslaatje uit 51 verschillende ingrediënten bestaan en zelfs de „regenboog" van veldmaarschalk Montgomery in omvang overtreffen. Hij verwierf deze onderscheidingen in 34 jaar militaire dienst, maar de meeste na 1940. Onder Eisenhowers eretekenen be vindt zich ook een Russisch, namelijk de eerste klasse van de orde van Soevo- rof. Gelukkig is dat niet genoeg voor een Russische salade. ettuetzaapy

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7