REIS VAN RUM ZOU GEEN TOENADERING HEBBEN OPGELEVERD HEILIGE VADER SLUIT DE HEILIGE DEUR Huiselijke Kerstviering paleis Soestdijk op Naar een kabinets crisis? Ml Kabinetscrisis mogelijk Verlenging van H. Jaar tot eind 1951 per bal bekend gemaakt STEEN VAN SCONE" UIT DE WESTMINSTER ABBEY GESTOLEN Tot hoofd en hart Langdurige vorst periode? Nieuw-Guinea valt buiten overdracht K.. 0ee 3RRIS iefrn i/m U Het weer Tienduizenden wonen plechtigheid bij Koninklijk Paar niet naar Sankt Anton J Koningin leest op ontroerende wijze het Kerstevangelie voor Bartei LEDEREN KLEDING r/OENSDAC 27 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24956 Russisch ingrijpen? Indien Mandsjoerije zou worden gebombardeerd Merkwaardige diefstal in Engeland Schotse nationalisten de daders? Prins heeft lichte griep Nachtmis in St. Pieter Op het IJsselmeer wordt geschaatst Maar het ijs is niet overal betrouivbaar stenen in de een der drie Z. H. Paus Pius XII De Kerstdagen zijn in politieke kringen in Den Haag verre van rustig verlopen. De oorzaak van deze onrust was de nadering van de 27ste December, de dag, waarop de Indonesische delegatie een beslissing van de Nederlandse regering over de souvereiniteit van Nieuw-Guinea wenste. Het wordt dan ook waar schijnlijk geacht, dat de Nederlandse regering vandaag een verklaring zal publiceren, waarin zij haar standpunt tegenover de eisen van de Indonesi sche delegatie, die nog steeds geba seerd zijn op volledige souvereiniteits- overdracht, nader zal bepalen. Het is in verband met deze verklaring, dat gisteren ernstige geruchten de ronde deden over een op handen zijnde kabi netscrisis. Onze parlementaire redac teur maakt hiernevens eveneens van deze geruchten melding en wijst op de drukke politieke besprekingen, die vooral gisteren gevoerd zijn tussen de Unie-commissies van de Tweede én Eerste Kamer en de ministers Van Maarseveen en Drees. Hoewel deze besprekingen uiteraard geheim worden gehouden, vernemen wij uit betrouwbare bron, dat de Ne derlandse regering een geheim voor stel aan de Indonesische delegatie heeft gedaan, waarvan de Papoea-de legatie officieel niets weet. Volgens dit voorstel zou de souvereiniteit van Ne derland over Nieuw-Guinea worden gehandhaafd, maar h«t bestuur over Nieuw-Guinea zou gevoerd worden door een consultatieve raad, waarin zowel Indonesiërs als Nederlanders zitting zouden nemen. Deze consulta tieve raad zou boven de gouverneur staan en de adviezen van deze raad zouden door de gouverneur moeten worden opgevolgd. De Partij van de Arbeid zou zich hiermede hebben ac- coord verklaard, alsook de Kath. Volkspartij. Naar aanleiding van dit geheime voorstel is Mohammed Rum naar In donesië gevlogen. Wij menen echter te weten, dat hij is teruggekomen met de eis, dat de Republiek Indonesië slechts genoegen zal nemen met de volle sou vereiniteit over Nieuw-Guinea. De P- v. d. Arbeid schijnt geneigd aan deze eis toe te geven, terwijl de K.V.P. zich blijft verzetten tegen over dracht van de volle souvereiniteit. In verband hiermede zou een regerings crisis dreigen. Wij menen te weten, dat de Papoea's tegen een dergelijke oplossing radicaal gekant zijn. Mocht Nederland niet de volle souvereiniteit over Nieuw-Guinea behouden, dan zullen de Papoea's aanslui ting zoeken bij Australië, aangezien zij onder geen beding bij Indonesië wensen te worden ingelijfd. Indien het tot een regeringscrisis in Nederland komt, dan zou de P.v.d.A. hoogstwaarschijnlijk met de commu nisten tegenover de andere partijen komen te staan. Wij- zouden hierbij nog willen opmerken, dat het voorstel van een consultatieve raad reeds in eerder stadium van de onderhandelin gen is gedaan. Om alsnog een uitweg te vinden, schijnt men het opnieuw ter hand te hebben genomen. Ook Het Vrije Volk van hedenmor gen zegt, dat het nieuwe voorstel een verdere ontwikkeling der gedachte van de gemengde Nederlands-Indone sische Nieuw-Guinea Raad, zoals deze reeds eerder door de Nederlandse de legatie is voorgesteld, inhoudt. Het wachten is nu op een verklaring van onze regering. Advertentie LOOI RISSTRAAT 20 TEL. 13439 Naar aanleiding van een vanwege de Indonesische regering gegeven voorstel ling van zaken als zou een weigering van Nederland „om de souvereiniteit binnen de tijdslimiet, die in de overeen komst van de R.T.C. gesteld werd, over te dragen, een inbreuk betekenen op de belofte van de Nederlandse delegatie in de algemene vergadering der Ver. Naties, dat de souvereiniteit over Ned. Indië volledig en onvoorwaardelijk aan Indo nesië zou worden overgedragen" vestigt een woordvoerder van Minuor er de aandacht op, dat, van de overeenkomst van Linggadjati van 25 Maart 1947 af en daarna bij de Renville-overeenkomst, de verklaringen Van RoyenRum, de ver klaringen van de Nederlandse vertegen woordiger bij de Ver. Naties, bij de R.T.C., en tenslotte bij de besprekingen van de resultaten van de R.T.C. in de Veiligheidsraad, er met betrekking tot overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië over Nieuw-Guinea steeds een Uitzondering is gemaakt. (Dit vermelden wij, wellicht ten overvloede, in aanslui ting op hetgeen wij Zaterdag reeds be richtten van de correspondent van Reu ter Red.) Bij de wisseling der „oral notes" tij dens de thans in gang zijnde N.-Guinea- conferentie is namens de» Nederlandse regering herhaald, wat zij reeds dikwijls heeft betoogd, dat de Verklaringen door Nederland in de Veiligheidsraad afge legd e n blijkens de bewoordingen waar in deze vervat waren e n blijkens de ondubbelzinnige verklaringen van de Nederlandse regering zelf geen betrek king hadden op N.-Guinea. Het standpunt: N.-Guinea los van de souvereiniteitsoverdracht is bij alle on derhandelingen en beslissingen gehand haafd. .Politieke waarnemers in Djakarta zijn van mening, dat de kwestie Nieuw- Guinea een wijziging kan veroorzaken in de samenstelling van het kabinet- Natsir indien geen bevredigende oplos sing zou worden bereikt. De mogelijk heid van het aftreden van Natsir wordt niet uitgesloten geacht, voornamelijk omdat de nationalistische partij niet in de regering vertegenwoordigd is. BUREAU: SMEDESIRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredeeteur: Drs. H W M van Run. V/nd, hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dtibbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaaL Verwachting tot Donderdagavond: (Van onze politieke redacteur) Na de terugkeer Vrijdagavond van minister Mohammed Rum uit Djakarta is Zaterdag allereerst een informele bespreking gehouden in het kader van dc Nieuw-Guinca-confcrentie, waarna Zaterdagmiddag dè Ministerraad in verga dering te Den Haag bijeen is geweest. Daarna is er uiterlijk geen teken van leven geweest tot de middag van de Tweede Kerstdag, toen in opvolging de Unie-commissies van de Tweede en Eerste Kamer mef minister Van Maarse veen en de minister-president vergaderden. Om vijf uur van dezelfde middag kwamen opnieuw de voornaamste persoonlijkheden van de delegaties ter Nieuw-Guinea-conferentie bijeen in een bespreking, die circa vijf kwartier duurde. Hedenmorgen om elf uur had wederom een informele bijeenkomst plaats. Om een uur hedenmiddag kwamen de voltallige delegaties bijeen. Deze hijeen- komst zou om vijf uur worden voortgezet. Naar men algemeen verwacht, zou deze laatste bijeenkomst tevens de voorlopige sluitingsvcrgadcring van de con ferentie zjjn. Dit zijn de uiterlijke tekenen van de laatste dagen, waaromheen diep onder de rust van de Kerstdagen verborgen in ingewijde politieke kringen spanningen hebben geheerst. Vooreerst menen wij reden te hebben om aan te nemen, dat de reis van mi nister Rum naar Djakarta geen wezen lijke toenadering tussen het Nederlandse en het Indonesische standpunt tot gevolg heeft gehad. Als wij ons niet vergissen, staan de Indonesiërs ook nu nog op de ietwat milde vorm van souvereiniteits overdracht, zoals zij die in de eerste en de derde der gepubliceerde „oral notes" hebben kenbaar gemaakt, dat wil zeggen een verklaring van de Nederlandse be reidheid tot overdracht der souvereini teit op zeer korte termijn en na de vol trekking van dit feit een ruime over gangsperiode, waarin de Nederlanders op verschillende punten de gelegenheid zaf worden gegeven aan het bestuur van Nieuw-Guinea deel te nemen. Wat dan ook de nog altijd door de Nederlandse regering geheim gehouden voorstellen mogen zijn die minister Rum aanleiding hebben gicgeven zijn regering te Djakarta te raadplegen, het lijkt onwaarschijnlijk, dat de partijen elkander in dit opzicht wezenlijk genaderd zijn. Van de andere kant bewijzen de Ministerraad van Zaterdagmiddag en de vergaderingen met de Uniecommissies reeds, dat er van Nederlandse zijde een diepgaand en veelzijdig beraad is ge pleegd over de mogelijkheden, die nog zouden kunnen openstaan om tot een oplossing van het geschil te komen op een wijze, die voor beide partijen aan vaardbaar zou kunnen zijn. Niet alleen overigens voor Indonesië en Nederland, maar evenzeer voor de verschillende politieke componenten, waaruit de partij Nederland is samengesteld. Het is geen geheim gebleven, dat er in het Nederlandse kamp divergentie van meningen te dien aanzien bestaat, waarbij men een hele scala tegenkomt van uiteenlopende opvattingen tussen de beide uitersten, die bestaan uit strak handhaven van de Nederlandse souvereiniteit enerzijds en afstand van Rusland heeft Rood-China beloofd in Korea te zullen ingrijpen met troepen en vliegtuigen als Mandsjoerijse steden worden gebombardeerd door vliegtuigen van de V.N., aldus meldt U. P. uit Parijs. Rusland en Rood-China zouden op 15 November een overeenkomst geslo ten hebben, welke Russische militaire hulp in geval van bombardering van Mandsjoerijse steden regelt. Naar ver luidt zou Rood-China in dat geval on middellijk de beschikking krijgen over 100 Russische gevechtsvliegtuigen en steun krijgen van 8 a 9 Russische divi sies infanterie, twee cavaleriedivi sies en 30.000 herschoolde gewezen Japanse krijgsgevangenen. Op het ogenblik zouden nabij de grens van Korea 350 Russische jacht vliegtuigen en lichte bommenwerpers en ongeveer 300 Chinese vliegtuigen ge concentreerd zijn. Voorts zouden de Russen zijn begonnen met training van 1000 Chinese piloten en 2000 Chinese parachutisten. Krachtens genoemde overeenkomst komen in geval van uitbreiding van het Koreaanse conflict alle Chinese en Noord-Koreaanse troepen onder bevel van een Russische maarschalk. de souvereiniteit anderzijds. Dit alles heeft aanleiding gegeven tot geruchten nopens een op handen zijnde kabinets crisis, maar zonder nu de toestand zo licht te willen schatten, dat hij in het geheel niet zou kunnen leiden tot het uitbreken van een crisis, menen wij toch dat op dit ogenblik die geruchten voorbarig zijn. Wij willen hiermede geen enkele voor spelling suggereren noch in de richting van een crisis, noch in de richting van het achterwege blijven daarvan Wij brengen een eventuele crisis slechts ter sprake, omdat de geruchten, naar het ons bleek, op Tweede Kerstdag vrij snel om zich heen grepen. Wij wijzen voor dit moment slechts op het feit, dat Neder landse delegatie Dinsdag laat in de middag een vrij langdurig onderhoud met de Indonesiërs hebben gehad, nadat de regering de beide Uniecommissies van de Kamers had geraadpleegd. Wat deze laatste bijeenkomsten de regering ge leerd zulien hebben is natuurlijk niet openbaar gemaakt, evenmin als tot dus verre openbaar is gemaakt wat de re gering met de Indonesiërs te bespreken heeft gehad. Maar het feit, dat de Neder landse delegatie met de Indonesiërs een bijeenkomst heeft gehouden, duidt er wel op, dat de regering op zichzelf eensge zind is ten aanzien van de tactiek, die op dit ogenblik beproefd moet worden. De moeilijkheid blijft, dat die moge lijkheden uitermate gering zijn. Want wel kan men een aantal oplossingen be denken, doch de partijen hebben zich van de aanvang af zo diep vastgebeten in hun diametraal tegenovergestelde standpunten, dat de manoeuvreermarge uiterst gering is. De hoop, dat de partijen elkaar op een wederzijds aanvaardbaar voorstel zouden kunnen' vinden, blijft dan ook onveran derd zeer klein, nog afgezien van de grote vraag of. indien zulk een overeen stemming tussen de delegaties al gevon den zou kunnen worden, deze voor de beide parlementen aanvaardbaar zou blijken. Dit' is, naar het ons voorkomt, het beeld van het moment. Niemand die zich verheelt, dat het reden geeft tot ern- stige bezorgdheid met betrekking tot een vastlopen der conferentie, met alle on berekenbare gevolgen die daar in meer dan één opzicht uit zouden kunnen voortkomen. Doch men moet ook niet te gemakkelijk gehoor geven aan sensatio nele geruchten, aangezien een fluctue rende politieke situatie altijd van uur tot uur veranderen kan. Met goede moed vertrekken de Nederlandse vrijwilligers naar het front in Korea. Tot dan toe hadden zij een speciale opleiding genoten en diensten verricht acht er het front. Heilige Deur als symbool van de De ruim elfhonderd jaar oude Steen van Scone, die bij de kroning van Britse vorsten een rol speelt, is Maandagochtend in alle vroegte uit de Westminster Abbey te Ronden ontvreemd. De steen, die afkomstig is uit de oude a ij cl ij van Scone (uit het Schotse graafschap Perthshire) waar vroeger de Schotse konin gen werden gekroond, werd in 1296 naar Westminster overgebracht. De „Scone Stone" bevond zich onder de kroningszetel. Het is een rechthoekig blok zand steen van 150 kilogram. Scotland Yard speurt intensief naar de daders, maar tot nog toe zonder resul taat. In radio wagens patrouilleert de politic op de wegen naar het Noorden. Men neemt aan, dat de diefstal is gepleegd door Schotse nationalisten. Binnen in de Westminster Abbey zijn vele sporen van de dieven gevonden, doch daar buiten maar weinig. Men acht het mogelijk, dat de dieven de steen voorlopig hebben begraven, om hem la ter, als de aandacht is verslapt, naar Schotland te voeren. Men vermoedt, dat de dieven de laatste Kerstdienst, die Maandagmorgen (Kerstmis) om kwart over vijf beëindigd werd, hebben bijge woond en zich in een van de kapellen hebben verborgen, teneinde rustig te kunnen wachten op een kans om de steen te kunnen stelen. De politie zoekt vooral naar een kleine Britse auto, be stuurd door een man van ongeveer 29 jaar, met een Schots accent. Hij wordt begeleid door een vrouw van ongeveer 25 jaar met lang, donker haar, een lan ge, spitse neus en een frisse gelaatskleur. Gedurende ruim 400 jaar werd de steen gebruikt tijdens de kronings plechtigheid der Schotse koningen. In Januari j.l. dreigde een anonymus de steen te zullen beschadigen of weg te nemen, indien hij niet naar Schotland terugkeerde. Toen heeft men 60 uur lang een politieagent bij de steen ge plaatst, maar er gebeurde niets. De steen heeft ook een rol gespeeld bij de kroning van Groot-Brittannïë's huidige koning. George de Zesde. In de tweede wereldoorlog, toen een in vasie dreigde, werd de steen in de ab dij begraven, terwijl een kaart, waar op de juiste plaats voorkwam, naar Canada gezonden werd. Evenals in Noord-Ierland bestaat er in Schotland een beweging voor „Home Rule". Een kleine groep Schotse extre misten heeft zelfs aangedrongen op de volledige afscheiding van Schotland. Ook Schotten van gematigde politieke overtuiging vinden, dat de steen eigen lijk eerder aan Schotland dan aan En geland toebehoort. Maandagavond ver klaarde de hertog van Montrose: „Als het waar is, dat onze oude noodlotssteen op de terugweg naar Schotland is, dan heb ik daar geen spijt van. Onze oude Schotse charters worden aan Edinburgh teruggegeven en iedereen is het er over eens, dat dit juist is. Ik zie niet in, waarom met de steen anders gehandeld moet worden. Hij is een deel van onze oude Keltische geschiedenis. Engeland Met het leggen van dc eerste stenen der muur, die gedurende vijf en twintig jaar de Heilige Deur zal afsluiten, heeft Paus Pius XII Zondagmorgen de laatste plechtigheid verricht van het Heilig Jaar 1950, dat vier millioen pelgrims van over geheel de wereld naar Rome heeft doen gaan. Tienduizenden waren weer samengestroomd in en buiten de Sint Pieter, toen de Paus door het plaatsen van deze drie gouden stenen het Jubeljaar sloot. „Coclistis urbs Jerusalem" hief op dat ogenblik het zangkoor aan, de gelovigen opwekkend de levende stenen te zijn van de geestelijke tempel der Christen heid. Een jubelende menigte juichte dc Paus toe, toen hij na het verrichten der ceremonie plaats nam op de Sedia gestatoria en terugkeerde binnen het Vaticaan. In een Pauselijke bul, die Eerste Kerstdag is gepubliceerd, heeft de Heilige Va der het Heilig Jaar voor de gehele wereld tot eind 1951 verlengd. De bul is getiteld: „Per annum sacrum", spoort aan tot een groot gebedsleven en bevat de voorwaarden waaraan voor het verdienen der Jubileum-aflaat voldaan moet worden. In het document beveelt de Paus de bisschoppen aan geestelijke oefeningen en bidstonden te houden, „om van God voornamelijk de wereldvrede, kracht voor hen, die folteringen doorstaan, verheffing van het geestelijke en zede lijke peil van het gezin, dc eendracht van allen in rechtvaardigheid en naas tenliefde en de triomf van de Kerk af te smeken." Daarna volgen de voorschriften, die in acht genomen moeten worden om de gunsten te genieten van de jubileum aflaat. die van 1 Januari tot 31 Decem ber 1951 van kracht is. Deze voorwaarden bestaan in het bezoeken van vier door dc bisschop pen aan te duiden kerken, het bidden van vijf maal het „Onze Vader", vijf maal het „Wees Gegroet", vijfmaal het „Glorie zjj den Vader", plus een „Onze Vader", een „Wees Gegroet" en een „Eer aan dc Vader", ter in tentie van de Paus, het Credo en drie „Wees Gegrocten» met de aanroeping „Koningin van de Vrede, bid voor ons" en een „Salve Rcgina". De Paus spoort de gelovigen even eens aan, het gebed van het Heilig Jaar op te zeggen, hoewel zulks niet verplicht is. Voor de plaatsen waar slechts één kerk bestaat, zullen de ge lovigen viermaal dezelfde kerk mogen bezoeken. Volgens hel document zal de congregatie voor het Oosten de gebeden bepalen, die de gelovigen van de Oos terse ritus zullen moeten opzeggen. De inwoners van Rome, die de aflaat nog niet hebben verdiend, kunnen zulks doen aan vier kerken, die buiten het bisdom zijn gelegen. De bedevaartgan gers, die te Rome zijn geweest, kunnen de jubileumaflaat één- of meermalen in hun bisdom verdienen, ter intentie van de overledenen. Tot slot zegt het document, dat de tijdens het Heilig Jaar opgeschorte aflaten zijn hersteld. Een menigte van naar schatting hon derdduizend personen heeft Zondagmor gen de luisterrijke plechtigheid bijge woond, waarmee het Heilig Jaar 1950 werd besloten. Deze plechtigheid nam een aanvang in het Vaticaan, waar de kardinalen en bisschoppen, alsmede alle prelaten en hoogwaardigheidsbekleders, die gewoon lijk aanwezig zijn bij Pauselijke plech tigheden, aan de ingang van de „para- I menti"zaal de Heilige Vader opwachtten. De Paus nam plaats in de sedia en de stoet zette zich in beweging naar de basiliek. sluiting van het Heilig Jaar 1950. Door een lichte griep is Prins Bernhard verhinderd voor een korte vacantie naar Sankt Anton te vertrekken. In verband hiermede en mede door zeer drukke werk zaamheden heeft de Koningin er de voor keur aan gegeven de reis naar Oostenrijk uit te stellen. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zullen in gezelschap van jonkvrouwe Sickinghe wel naar Sankt Anton gaan, om zich in haar vacantie enige tijd aan de win tersport te kunnen wijden. heeft geen reden om te jammeren als de steen naar Schotland zou terugke ren." Vertegenwoordigers van het dorp Scone, waar de steen tot 1296 lag, heb ben inmiddels in de Graafschapsraad van Schotse nationalistische partij voor de Perthshire de hoop uitgesproken, dat de diefstal niet verantwoordelijk is. De leidster van de vereniging van Schotse patriotten, Miss Wendy Wood, is Maandagavond in haar woning te Sa- len in Argylshire door de politie ver hoord. Zij verklaarde van het complot niets te weten, maar bljj te ijn, dat de steen was weggenomen. „De steen is teruggehaald en niet gestolen," zei zij. „Als iemand je horloge heeft gestolen en je neemt het terug, dan zou dat geen diefstal zijn. Als het Engelse volk dat zal inzien, kunnen de mensen, die <e steen wegnamen, voer de dag komen." Iemand willen vergeten is aan hem j denken. In het plechtig-trage rhythme van de dragers trok de sedia naar de Heilige Deur, welke de Paus te voet binnentrad. Intussen zegende hij de gelovigen. Binnen de basiliek wer den de koren, waarmee de Heilige Vader werd begroet, overstemd door de toejuichingen van de menigte. Voor het altaar hield de sedia stil en nam de Paus plaats in het fal- distorium, waar hij gedurende enkele ogenblikken de lijdensreliquieën vereerde. Daarna keerde de Paus zich naar de menigte en gaf zijn zegen. In de sedia begaf hij zich naar de kapel van het Heilig Sacrament en boog korte tijd in aanbidding voor de Eucharistie. Dan begaf de Heilige Vader zich te voet en met de kaars in de hand naar de Heilige Deur, welke hij alleen door ging, om vervolgens plaats te nemen op de troon, buiten de basiliek. Iiy zegende de stenen, het zand en de kalk zeggende: „God, gij die alle zaken, grote, kleine en onbeduidende onder uwe hoede neemt, die alle schepselen op neemt, heilig en zegen ook dit gescha pene: de stenen, de kalk en het zand". Na een speciaal voorschoot te hebben aangedaan besprenkelde en bewierookte Hij deze voorwerpen en knielde op de gcwjjde dorpel, waar Hjj de troffel over nam uit de handen van kardinaal Canali, groot-poenitentiarius, en de steen drie maal met mortel bestreek, eerst onder de woorden: „In het geloof en de kracht van Onze Heer Jezus Christus, Zoon van de levende God", en vervolgens „Die aan dc Prins der apostelen heeft gezegd: Gy zyt steenrots", om te beslui ten: „En op deze steenrots zal ik myo Kerk bouwen". Daarna plaatste Pius XII de drie gouden stenen, welke hem door de de groot-poenitentiarius werden over gereikt, onder de woorden: „Wy leg gen deze eerste steen om de Heilige Deur af te sluiten, welke bij ieder jubeljaar zal worden geopend." De Paus sloeg driemaal het kruisteken, terwijl de koren de zang „Coelestls urbis Jerusalem" aanhieven. Nadat de Heilige Vader was terugge keerd naar zijn troon en zich de handen bad gewassen, legde de groot-poeniten tiarius drie witte stenen op de andere. Vier poenitentiariussen legden daarna de hele rij vol met gewone bakstenen. Voorlopig wordt de opening afgesloten met een groot scherm, met in het mid den een latijns kruis, waarna de deur opening door het personeel van de basi liek zal worden dichtgemetseld. Terug op zijn troon zeide Pius XII het laatste „Oremus" met de woorden: „Maak, Heer, dat het heiligdom van deze plaatsen ongeschonden moge blijven en dat alle gelovigen zich verheugen in het bezit van uw gaven." Vervolgens wer den de kaarsen gedoofd, welke de Heili ge Vader en de andere prelaten tot dus ver in de hand droegen. Het „Te Deum" weerklonk. De Paus zegende de aanwe zigen en proclameerde, dat deze zegen een volle aflaat schenkt „in de aard van de jubileumaflaat." Twee kardinalen herhaalden in het latijn en in het Italiaans de aflaalfor- muie en de stoet werd opnieuw ge vormd. Toejuichingen stegen op uit de menigte. Duizenden handen wuifden geestdriftig met hoeden en zakdoeken naar de Heilige Vader. Paus Pius XII heeft in de Kerstnacht de H. Mis gecelebreerd in de basiliek van Sint Pieter. De plechtigheid, die een uur duurde, werd bijgewoond door naar schatting 45.000 mensen. Duitse pelgrims zongen de Kerstliederen. Na de H. Mis werd de Paus in de Sedia gestatoria langs de juichende en applaudisserende menigte gedragen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met op veie plaatsen enige sneeuw. La ter opklaringen. Krachtige tot ma tige Oostelijke wind. Lichte tot ma tige vorst. Zon: 8.48—16.35. Maan: 20.51—11.23. Momenteel handhaaft zich in onze om geving een tamelijk krachtige Noord oostelijke stroming, die de koude lucht over Noord-Duitsland naar ons land voert. Zolang deze lucht hierbij over de nog open Oostzee stroomt, waarvan de temperatuur nog betrekkelijk hoog is. behoeft evenwel geen strenge vorst te worden, gevreesd. De temperende in vloed van het Oostzcewater neemt ech ter met de dag af. Over enkele dagen zal daarom de vorst bij ons weer stren ger kunnen worden. Een verdere ongun stige factor in de toekomstige weers ontwikkeling is een hogedrukgebied. dat zich boven Noord-Siberië en het gebied van Nova-Zembla vormde. Dit is gevuld met buitengewoon koude lucht met tem peraturen van ongeveer dertig graden onder nul. Het ziet er naar uit, dat deze lucht weldra uit het hogedrukgebied weg zal stromen en dan zijn weg over Noord-Rusland, dus voortdurend over land. zal kiezen naar Midden- en- West- Europa. De Bilt verwacht, dat er de eerstko mende dagen alleen maar wijzigingen van ondergeschikt belang in de lucht drukverdeling tot stand zullen komen. De wind, die tijdelijk weer in kracht af gaat nemen, blijft in hoofdzaak in de Oosthoek. Men houde rekening met de mogelijkheid van een vorstperiode van lange duur. Als gevolg van de strenge vorst is de scheepvaart op het IJsselmeer gestremd. De bootdienst van de Groninger-Lemmer Stoombootmaatschappij, die de dienst LemmerAmsterdam v.v. onderhoudt, heeft de vaart gestaakt. Bij Lemmer is een ijsveld ter grootte van enkele kilometers, dat zeer geschikt is voor de schaatssport. Duizenden heb ben daarvan gedurende de Kerstdagen gebruik gemaakt. Hoewel Eerste Kerstdag twee inwoners van Monnikendam op de schaats naar Marken zijn gegaan, wordt het toch de schaatsenrijders ten sterkste afgeraden deze tocht nu reeds te ondernemen. Er is nog geen baan uitgezet. Het ijs is nog te onbetrouwbaar. Het Koninklijk Gezin heeft Zaterdag middag met het personeel van het paleis Soestdijk, dat van het bureau van de staf van de inspecteur-generaal der Ko ninklijke Landmacht en het vliegveld Soesterberg het Kerstfeest gevierd, op een wijze, die voor velen der deelnemers herinneringen zal hebben gewekt en voor allen blijde ontroering bracht. Het was een echt huiselijk feest, dat in een der versierde dienstgebouwen in een goed samenzijn werd gevierd. Het was een voorbeeld van een gezinsfeest. De huiselijke sfeer werd misschien wel het best getypeerd door het eenvoudige welkomstwoord, dat Prins Bernhard sprak „ook namens mijn vrouw". Op een Kerstfeest worden de mooie bekende Kerstliederen gezongen. Zo ook hier. In samenzang, maar ook door een koortje, uit het personeel van hoog tot laag. En er was pianospel en mevrouw Rosa Spier speelde harp. Maar het treffendst was toch stel lig de schriftlezing door H. M. de Koningin, die het Kerstevangelie naar Lucas ontroerend zegde. Prins Bernhard heeft een toe spraak gehouden, geheel passend in de sfeer van de Kerstviering, zoals een vader dat op plechtige ogenblik ken in het gezin kan doen. Gewa gend van wat er gebeurt in de wijde wereld, waar krachten en tegen krachten werkzaam zijn om dan te komen tot de Kerstgedachte, die te midden der worstelingen verschijnt: Christus' geboorte, het teken, dat er een toekomst is, een bron van le vensmoed, die de kracht geeft door te gaan. Als we de betekenis van Kerstmis beseffen, weten we ons ge dragen door een kracht, die sterker is dan wat ook. En dan geeft de Prins zijn toehoorders een les mee: er worden geen grootse daden van ons gevraagd, maar wel, dat ieder iets van zijn leven probeert te ma ken, probeert iets voor anderen te zijn. Een groepje kinderen van verschillen de gezindte uit de omgeving heeft deze middag verder een Kerstspel uitgevoerd. Chocolade en krentenbollen accentueer den weer op andere wijze de feestelijke stemming. Na het Heilige Jaar gesloten te hebben door het plaatsen van een gouden steen in de opening van de Heilige Deur, zegent Z. H. Paus Pius XII van de Pauselijke troon, geplaatst aan de ingang van de St. Pieter, de meer dan zestigduizend personen, die bij de plechtigheid tegenwoordig waren. De Heilige Deur rechtswerd na de sluitingsplechtigheid met een voorhang bedekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1