mm DE ZUIVERINGSINSTALLATIE TE HEEMSTEDE Schaatsdrukte in Haarlem vooral op ijsbaan op Kleverlaan BLIKSEMAFLEIDERS w' rv t%06 HftlS AGENDA „De Eerbiedige Lichtekooi" Zaak-Oldebroek voor de Krijgsraad Hoe spelen de R.K.clubs? SLOT DEFECT? 55.000 schaatsers passeerden de loketten Werk aangenomen ondanks verbod Weihnachtsoratoriam Uitbreiding Grote Voorjaars- beurs voor de Vrouw-1951 Taxi? Bel 1.2.3.4.5 TOESLAG OP VERV0ER- TARIEVEN HERINGA WUTHRICH 10% KORTING!! Slechts korte tijd Haarlems Matrassen liuis WOENSDAG 27 DECEMBER 1950 PAGINA 2 De Kerstnacht van de bandiet De weg was weer glad Spreekuur Wijkcomité Haarlem-N. Beeldende kunst VIERDE KERSTTENTOON STELLING IN HAARLEM Door burgemeester Cremers geopend DIENSTREGELING N.Z.H. De algemene weekmarkt Interessante modeshow Schoolschaak-tournooi IJspret gedurende de feestdagen Brillante vertoning va/i Comedia STILLE ARMEN HAARLEMSE KUNST GEMEENSCHAP Dr. Spoelder voorzitter Buitengewoon concert H.O.V. Inbraak BILJARTEN Wedstrijden op de ijsbaan „De Volharding" GEMEENTERAADS VERGADERING Jaarvergadering Onderlinge T uinliedenvereniging ZANDVOORT KORT NIEUWS R.K. VOETBAL VERENIGING T.Z.B. „HET WITTE PAARD" Schaken DANSKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND BLOEMENDAAL Spreekuur B. en W. Beurs van Amsterdam Beurs van New York WIE KOMEN ER THUIS? Waterstanden WASSERIJ DUYN ^CAFETARIA „FLUKS VOOR OUDEJAARSAVOND „DE SLEUTELSPECIALIST" Wie gedroomd had, dat Haarlem be halve een witte Kerstmis ook volop ge legenheid zou krijgen gedurende het af gelopen weekend de schaatsen onder te binden en een paar stevige baantjes te maken, is in zoverre bedrogen uitgeko men, dat in de stad zelf het ijs slechts met enkele brokstukken in grachten en singels lag of waar het water was dichtgevroren in ieder geval onbe trouwbaar was. Maar gelukkig bracht hier voor velen de ijsbaan aan de Klever, laan een oplossing en zo trok een einde loze file van schaatsliefhebbers Noord- W'est-waarts om op deze ijsbaan het no dige vertier te vinden. De exploitatie van de baan is dit jaar wel bijzonder goed uitgevallen, in verge lijking met het vorige jaar. Behalve dat de weersomstandigheden veel gunstiger genoemd mochten worden, was nu ook de organisatie beter geregeld. Het vorige jaar immers was het 't eerste seizoen van de ijsbaan na de oorlog en de ervaring, toen opgedaan, heeft er toe geleid, dat alles opvallend beter kon verlopen. Bij de loketten bijvoorbeeld kon alles betrekkelijk vlot worden afgewerkt, de verlichting was verdubbeld, waardoor het tegen de avond ook veilig schaatsen werd. De goede verdeling der banen ver. zekerde een naar omstandigheden rustig „verkeer", kortom de organisatie was bijzonder bevredigend. Tijdens de voorverkoop waren er reeds 3000 seizoenkaarten van de hand gedaan en de kopers hebben daar Zon dag veel plezier van kunnen beleven, toen de ijsbaan dc gehele dag voor hen bleef gereserveerd. Eerste Kerstdag na twaalf uur was de baan ook vrij voor de andere liefhebbers en die dag wer den er ongeveer 1100 kaarten verkocht. Tweede Kerstdag bleek dat aantal nog groter te zijn, want in totaal gingen er bij de verkoop 1500 kaarten weg. Ruw geschat zijn er tijdens deze dagen 5500 schaatsliefhebbers de loketten gepas seerd. Doordat de gelegenheid tot schaatsen betrekkelijk op een punt was geconcen treerd, is het begrijpelijk, dat de drukte in de omgeving van de Kleverlaan bij zonder groot was. Gistermiddag was het wel het hoogtepunt, want het was ten slotte niet meer mogelijk een auto op de Kleverlaan te parkeren. De heer Hellemink, die zijn zetel heeft Advertentie VRIJDAG 29 DEC. IN Het Amsterdams gerechtshof behan delde vanmiddag het beroep, dat de gebrs. K. uit Vinkeveen haaden aange tekend tegen het vonnis van de Utrech- se politierechter, die hen ieder had ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf. Hun was ten laste gelegd, dat zij ondanks dat hun dit door de Bijzon dere Raad van Cassatie voor tien jaar was ontzegd een leidende functie in het bouw- en grondbedrijf hadden uit geoefend. In het bijzonder ging het hier om het betegelen van een schoolplein in Waver veen, welk werk hun gegund was bij besluit van B. en W. Het bekleden van een leidende functie in het bouw en grondbedrijf werd hun ontzegd, om dat zij in de bezetting o.m. hun werk zaamheden hebben doen uitvoeren op het vliegveld Twente ten behoeve van de Duitsers. De gebroeders en hun verdediger, mr. A. Th. E. Kastein, merkten op, dat het verbod niet is overtreden, want het werk is uitgevoerd met de eigen handen zon der hulp van wie ook. De opvatting van de president was: „U hebt het werk aan genomen, wie het uitvoert doet niet ter zake." Toen kwam echter de burgemees ter van Vinkeveen als getuige en produ ceerde een boekje van de vakgroep, waarin een lijst is opgenomen van aan nemers „van wie vaststaat, dat ze het bedrijf mogen uitoefenen". En de naam van de gebroeders staat op deze lijst ver. meld. „Het is inderdaad zeer vreemd", zei de president, „maar ik heb niets met lijsten te maken, uitsluitend met het vonnis". Daarop toonden de gebroeders een document, waaruit bleek, dat zij ook contributie hebben betaald aan de vak groep Wegenbouw en wel degelijk offi cieel lid daarvan waren. De procureur-generaal wilde bij zijn eis rekening houden met het feit, dat de gebroeders ondanks de ontzegging con tributie hebben betaald aan de vakgroep. Zijn eis luidde zes weken voor ieder. Uitspraak 5 Januari. De toneelvereniging D. O. V., onder afdeling der Ka jotters van Haarlem II van de St. Janparochie, opende gister avond een serie kerstavonden met bo- 1 vengenoemd toneelstuk in drie bedrij ven van Harry Batenburg. De aalmoe zenier, kapelaan A. Cras, opende deze avond en gaf een toelichting van het toneelstuk o.a. hoe de Kerk en de pries ters in heel de wereldgeschiedenis zijn vervolgd en hoe thans in Hongarije de Kerk van de vervolging te lijden heeft. Het is een goede gedachte geweest van de schrijver om dit toneelstuk aan de primaat van Hongarije, kardinaal Mind- szenky. op te dragen. Kapelaan A. Cras vroeg dan ook in zijn openingswoord clementie voor de jonge spelers, die dit zware stuk op hun programma hadden gezet. Met aandacht volgden de vele aanwe zigen het spel. De spelers hebben, gezien hun jeugdige leeftijd, dit toneelstuk op behoorlijke wijze vertolkt en hier past zeer zeker een woord van lof voor het geen zij deze avond gepresteerd hebben Jammer dat door enkele aanwezigen gelachen werd, waar de grootste ernst aanwezig was, wat zeer stoorde. Dit toneelwerk wordt heden- en morgenavond nogmaals opgevoerd en wij mogen de parochianen van Sint Jan zeker wel aanbevelen deze avonden te bezoeken in het jeugd gebouw Tey ler- plein. Kaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar. Zaterdagmiddag slipte in de Pegasus- straat een personenauto, die een bocht naar links wilde nemen; de auto botste tegen een lantaarnpaal, die werd be schadigd; iets waaraan trouwens ook de auto niet ontkwam. De bestuurder liep een wond aan het voorhoofd op. Het wijkcomité Haarlem-Noord' houdt Vrijdagavond 29 December van 8 tot 9 uur weer spreekuur in een lokaal van de Kleuterschool aan de Tessel- schadestraat. op de afdeling Lichamelijke Opvoeding van het stadhuis, was voor enkele dagen naar de ijsbaan verhuisd en deze was vol lof over de samenwerking met de politie, waardoos alles ordelijk kon verlopen. Hij sprak er ook zijn voldoening over uit, dat de E.H.B.O. niet alleen steeds aan wezig was, maar ook dadelijk de helpen de hand bood. Enkele ongevallen moes ten worden genoteerd, maar over het al gemeen was de afloop niet zo heel ern stig. Een 22-jarige fabrieksarbeider kwam Eerste Kerstdag 's middags wel zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn linker arm brak en een hersenschudding opliep. Het slachtoffer moest met een zieken auto naar het ziekenhuis „Sint Joannes de Deo" worden overgebracht. Zoals gezegd, elders in Haarlem was er niet veel gelegenheid om een paar goede baantjes te maken. Een uitzonde ring vormde de Delft, waar het ijs nog wel zo goed was om de schaatsers te ont vangen. Deze hebben daar dan ook een goed gebruik van gemaakt. Naar wij vernemen zal de ijsbaan aan de Klevcrlaan ijs en weder dienende ook vanavond van 7—10 uur geopend zijn. Ook dit jaar was een groot aantal be langstellenden bijeen in het Museum „Het Huis Van Looy" voor de opening van de vierde Kersttentoonstelling van beeldende kunst. En zij hebben daar burgemeester Cremers horen zeggen, dat het hem een genoegen was deze ten toonstelling te mogen openen, onder mededeling, dat deze formule niet als een jaarlijks cliché mocht worden op gevat, maar dat het spreker inderdaad en met recht een genoegen was het ope ningswoord te mogen spreken. Voor de gemeentebestuurder, die zijn taak verstaat, moet het prettig zijn de beeldende kunst te mogen stimuleren, en ook persoonlijk was het hem een genoegen deze taak te mogen verrichten. Door het nauwe contact in de laatste jaren met kunstenaars en hun werk, aldus de burgemeester, heb ik veel ge leerd: ik leg nu geen privé-criterium meer aan, maar zie de verrichtingen der kustenaars vanuit hun gezichtshoek. Over de voorgaande tentoonstellingen kon men tevreden zijn, maar niet vol daan. Waren zijn in staat bij te dragen een ruimer belangstelling gaande te maken voor jonge kunst, die vrijwel beperkt bleef tot collega's en intimi van de kunstenaars, de binnenkant van de expositie vertoonde herhaaldelijk wrij vingen. critiek op de jury en geharrewar tussen de kunstenaars onderling. B. en W. hebben, na rijp beraad met de commissie van advies uit de raad, be sloten om jaarlijks een onderling har monieuze groep uit te nodigen, van welke invitatie deze tentonstelling het resultaat is. Deze tentoonstellingen be tekenen wist, zowel voor publiek als voor kunstenaars. Tussen volk en kun stenaar is nog steeds een te grote af stand: moge deze expositie ertoe bijdra gen. die afstand te verkleinen. Met deze wens verklaarde mr. Cremers de ten toonstelling voor geopend. Zondag 31 December, Oudejaarsavond, zal de N.Z.H. de normale tram- en autobusdienst tussen 10 en 11 uur be ëindigen. Na 11 uur blijft op bepaalde lijnen een uiterst beperkte dienstrege ling van kracht. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij het personeel en aan de halte-kantoren. In verband met Nieuwjaarsdag wordt de algemene markt van 1 Januari ver zet naar Dinsdag 2 Januari. Het Haarlems Gemengd Koor onder leiding van Jan Boda. gaf tweede Kerstdag in de Gem. Concertzaal haar traditionele jaarlijkse uitvoering van Bach's Weihnachtsoratorium. Welke de oorzaken waren, dat er, in verhouding genomen, zo weinig bezoekers waren weten we niet. of het moest zijn dat de orkestbezetting van verleden jaar nog zo vast in het geheugen is blijven han gen van de toenmalige bezoekers. Dit keer hebben zij wat dit betreft misge- rekend. De H.Ö.V. verzorgde op artis tieke wijze de dikwijls zeer moeilijke partij. Willen we hierbij in details tre den dan noemen we vooreerst de trom pet, die haar moeilijk liggende passages zowel rhythmisch als technisch, dik wijls fraai van toon blies. Ook fluit, hobo en hoorn moeten in dit verband genoemd worden. Jan Boda leidt zijn koor ongetwijfeld met vaste hand. Hoe hij er echter toe komt hier en daar de meest willekeu rige ritenuto's toe te passen is mij een raadsel. Dat wil niet zeggen dat alles maar rechtuit, rechtaan moet, maar vertragingen zoals bijvoorbeeld in de Pastorale (vóór het tweede deel), ette lijke keren voorkwamen en vooral in het openingskoor van het vijfde deel, op het voor de vierde keer gezongen „Ehre sei dir Gott", is niet gemotiveerd. Dit waren slechts enkele voorbeelden. Het slotkoraal van het vierde deel zou ik mij verstilder denken, terwijl het allereerste choraal „Wie soli ich dich empfangen" wel wat erg langzaam was. Hiertegenover staan echter ook goede dingen als het beginkoor „Jauch zet, frohlocket", en Herscher des Himmels" die fraai van klank waren. Van de so listen noemen wij allereerst Han le Fèvre die zowel de recitatieven als ae aria's geheel in de sfeer van het werk zong. Een extra vermelding verdient zijn zuivere weergave van de aria „Frohe Hirten", hierbij prachtig gese- cundeerd door de fluitist Marius Ruy- tink. De alt Cora Canne-Mgyer heeft vooral in de middenligging een mooi warm geluid, dat in de diepte meer draagkracht moet verkrijgen.. De aria „Schlafe mein Liebster" had echter ze ker een muzikale ondertoon die wat te zeggen had. Herman Hülsman was de betrouwbare en muzikale bas die spe ciaal in de aria „Groszer Herr una König" uitmuntte. De sopraan Hely de Bock verrichtte goed tyerk in de echo aria, met haar niet groot, maar sympa thiek geluid. Emmy van Eden vervulde muzikaal haar clavecymbelpartij aan de vleugel. Jan Laarveld Door de grote belangstelling, welke er van standhouderszijde voor de 9e Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw bestaat, zal een groot Paviljoen aan het Krelagehuis worden toege voegd. Het bestuur heeft namelijk de hand weten te leggen op het grote en moderne regeringspaviljoen, dat in Frankfort op een expositie zeer de aan dacht trok en dat nu op het open ter. rein naast het Krelagehuis zal worden opgetrokken. Dit Paviljoen zal zodanig worden opgesteld dat hef direct aan sluitend is met het Beursgebouw en als het ware één geheel met dit gebouw vormt. Deze Beurs, die dus in omvang nog groter wordt dan die, welke in Maart van dit jaar werd gehouden, zal ook met vele nieuwe attracties en interes sante demonstraties verrijkt worden. Wij vernamen o.m. ook, dat de zo populaire Modeshow voor de dames in plaats van 4 maal nu 5 maal per dag zal worden gehouden (des morgens, 's middags en 's avonds). Natuurlijk weer onder de bekende leiding van Mevr. Hans Smit en haar mannequins (waaronder een grote maat 46). Deze Beurs voor de Vrouw in Haaarlem zil de eerste zijn in het jaar 1951, die de reeks van beur zen in de overige plaatsen van Neder, land zal openen, namelijk van 23 Fe bruari t.m. 2 Maart 1951. Donderdagmorgen 28 December om half tien vindt bij Brinkmann de ope ning plaats van het 15e Schoolschaak- tournooi. Dit tournooi van de Haarlem se Schoolsehaakbond zal gehouden wor den op 28, 29 en 30 December. Zoals men zich zal herinneren, werd in de laatstgehouden zitting van de ge meenteraad o.m. besloten tot de bouw van een zuiveringsinstallatie. Deze in stallatie nu, zal, naar wij vernemen, op het terrein van de gemeentereiniging worden aangelegd. Men heeft hier ruim te genoeg om verschillende gebouwtjes te plaatsen en waar deze installatie een zeer moderne is, behoeven de bewoners van de Cruquiusweg met bang te zijn voor minder welriekende geuren. De gehele installatie bestaat om te be ginnen uit 5 pompen, waarvan 2 een ca paciteit hebben van 200 m3. per uur, 2 van 400 m3. en 1 van 600 m3. Deze pom pen het water naar een voorbezinkings- bassin, dat een doorsnede heeft van 26 m. en 840 m3. kan bevatten. Dat bassin draait langzaam rond, zodat het gezui verde water wordt afgevoerd en het slib overblijft. Dat slib komt vervolgens te recht in een grote gistingstank, welke een doorsnede heeft van 10 m. en 870 m3. kan bevatten. Dit slib bevat o.m. me thaangas, echter niet in voldoende mate om het buiten de tank productief te ma ken, en daarom wordt 't gebruikt om 't in wendige van de tank en dus ook 't slib te verwarmen, waardoor het rottingsproces ten zeerste wordt bevorderd. Daartoe is deze tank voorzien van een beweegbare gashouder met roerwerk, zodat het slib voortdurend in beweging blijft, waar door het proces van omzetting eveneens wordt versneld. Zijn alle gassen verwij derd en is het rottingsproces in een be paald stadium gekomen, dan wordt het slib gevoerd naar een terrein, dat 1626 m2. groot is en waarop een aantal droog- bedden, bestaande uit een aantal beton nen bakken, staan. Het slib wordt dan gedroogd en vormt, door de grote rijkdom aan humus, een uitstekende mest, waarvoor in land- bouwkringen grote belangstelling be staat. Hoeveel kg. per jaar geproduceerd kan worden, is momenteel nog niet te zeggen, omdat er plannen bestaan, net eindproduct te vermengen met huisvuil, waardoor eveneens een zeer goede mest stof verkregen wordt. Deze plannen moe ten echter op het stuk van uitvoerbaar- neid nog nader onder het oog worden gezien en van het resultaat van de te maken berekeningen zal het afhangen of zij in werkelijkheid worden omgezet. In elk geval worden geen daverende op brengsten van de te leveren mest ver wacht en het enige voordeel is op net ogenblik, dat men, behalve dan het reuk loos houden van de binnenwateren en het voldoen aan een eis van Rijnland, geen afzonderlijk personeel voor dit doel behoeft aan te stellen, omdat de instal latie geheel automatisch werkt. Zij zal worden gebouwd onder toezicht van het 'Ingenieursbureau Dorr Olivier N.V. te Amsterdam, doch de aanbesteding zal door het gemeentebestuur in het open baar geschieden. De totale kosten van deze installatie worden geraamd op 742.000, doch de mogelijkheid is niet 1 uitgesloten, dat dit bedrag als gevolg van de jongste prijsstijgingen niet vol doende zal blijken. Vergeleken met Haarlem, waar even eens zal moeten worden overgegaan tot het bouwen van een soortgelijke instal latie, heeft Heemstede het grote voor deel, dat vrijwel door geheel Heemstede, met uitzondering van het stuk Alg. Be graafplaats, de Glip, een groot stamriool ligt. Reeds in 1935 is men daarmede be gonnen en waar het beleid van vorige gemeenteraden wel eens gelaakt is m verband met al te grote zuinigheid, mag hier wel een pluim op de hoed worden gestoken van de toenmalige gemeente raad. Er werden toen voor dit karwei een groot aantal werklozen aan het werk gezet en onder de naam „Zesdaagse" kreeg dit werk bij de Heemstedenaren spoedig een zekere vermaardheid. Wan neer dit stamriool thans door geheel Heemstede moest worden aangelegd, zou het stellig een kwestie van enige mil- lioenen zijn, daarvoor behoeft mep alleen maar te kijken naar de aanleg van een soortgelijk riool in de Wilhelminastraat te Haarlem. Goed beschouwd komt Heemstede er dus nog met een koopje af. Intussen streeft het gemeentebestuur cr naar, zo spoedig mogelijk de aanbeste ding te doen houden, teneinde met de meest mogelijke spoed te laten beginnen met de bouw van de zo nodige instal latie. Hoe eerder men klaar is, des te eerder zijn vooral de bewoners van de Havenstraat bevrijd van de onwelrie kende geur, die vooral op warme dagen een ware plaag kan zijn. De ijsbaan „De Volharding" heeft ge durende de feestdagen veel schaatsen- liefhebsters en liefhebbers, zowel grote als kleine, getrokken en vooral des middags was het druk. De baan ver keert, dank zij de goede zorgen van het bestuur, in behoorlijke conditie. Alle grachten en vaarten zijn tot nog toe onberijdbaar en de jeugd zal ver standig doen, zich niet op. breed water te wagen, want het ijs is absoluut onbe trouwbaar. Op de Lelievijver, de vijver bij het Seminarie „Hageveid" en ver schillende slootjes en ondergelopen stukken land, is het wel te doen, al is het ijs nu niet bepaald fraai te noemen. Natuurlijk zijn er waaghalzen en dat het ijs b.v. van de v. Merlenvaart nabij het Molentje nog niet sterk genoeg is, ondervond le Kerstdag een meisje; ze zakte tot aan de hals er in, maar wist zich gelukkig spoedig te redden, zodat het met een nat pak zonder verdere schadelijke gevolgen afliep. Een waar schuwend woord tot de jeugd óm ge durende de nog resterende vacantic dagen geen risico te lopen en liever op een slootje te blijven krabbelen of naar de ijsbaan te gaan, dan onnodig risico i te lopen, mag niet achterwege blijven. BIOSCOPEN: Rembrandt: Als mijn vrouw dat wist, (a. l.)i 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Dertien stoelen (a. 1), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Love-Happy (18 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Je kunt het toch niet mee nemen (a. 1), 2.30, 7 en 9.15 uur; City: Vrouwengevangenis (18 j2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: De zoon van Zorro (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 28 December Concertgebouw: Kindermatinée „George van de Rebellenclub", half 3 Advertentie AM STERDAM 6CUB RIJTUIG MIJ De Franse letterkundige Jean Paul Sartre is een existentialist, wat kortweg wil zeggen, dat hij het zondige bestaan van de mens wijsgerig bekijkt, ruw-rea- listisch weergeeft en zich van sophismen bedient, die uitmunten door gevaarlijke bedrieglijkheid. Zijn meeste werken staan op de index. Cola Debrot heeft in een rede voor de Maastrichtse Kunstkring gezegd: „De noodkreet van het existentialisme zal pas verklinken, wanneer de wereld door een waarachtiger menselijkheid en die per doorleefd christendom een nieuwe aanjvijzing heeft verkregen. Wie deze hoop heeft laten varen, voor die is het leven nauwelijks meer levenswaard." In het programma van „La Putain Respec- tueuse" 't toneelspel van Sartre, dat Co- media in ons land opvoert onder de titel: „De Eerbiedige Lichtekooi" haait de vertaler en regisseur Jan Teulings deze uitspraak aan, als had hij behoefte het onderhavige toneelspel in zijn schrijnend realisme een tegenwicht te geven. „De Eerbiedige Lichtekooi" is niet verboden, maar kan door de aard van het onderwerp, waarop de titel reeds wijst, geenszins geschikt geacht worden voor een minder ontwikkeld publiek. Wantrouwen, kwade trouw en ver raad zijn er de ingrediënten voor, maar de schrijver doet evenzeer een keuze voor de menselijke waardigheid, al vindt deze dan ook de verpersoonlijking in een jonge vrouw van lichte zeden. Zij heeft ergens in Zuid-Amerika een kamer gehuurd en is bij aankomst in de stad getuige van een moord, die een vooraanstaand blanke op een neger pleegt. Ze moet getuigen naar eer en geweten, maar een duivels geraffineerde senator en diens zoon, familieleden van de dader, zoeken haar j en brengen haar dusdanig in vertwijfeling, dat zij een verkeerde keuze maakt, maar die onmiddellijk wil herroepen. En terwijl de blanken intussen de negers vervol gen en lynchen, vlucht er een bij de lichtekooi, waaruit de nodige compli catie voortvloeien. De zoon van de se nator schiet op de neger, maar mist en dan vraagt hij als een verwilderd man aan de volkomen aan de mensheid twij felende „eerbiedige lichtekooi" zijn vrouw te worden. Psychologisch is de uitwerking van dit gegeven een meesterwerk; in de tekst en de situatie-schildering, fel realistisch, streng voorbehoud afdwingend. „Comedia" heeft er Zaterdagavond in de Stadsschouwburg een prachtige ver toning van gemaakt. Telkens valt weer op, hoezeer deze groep een sterke be zetting weet te formeren, waardoor een harmonische eenheid verzekerd wordt. Dat neemt niet weg, dat My ra Ward 'excelleerde door van Lizzie de lichte kooi een diep-menselijke, door de tra giek van het domme-hartstochtelijke ontroerende vertolking te geven. Een groot actrice, die na de voorstelling met reent langdurig werd toegejuicht. Ko van Dijk kreeg weer gelegenheid om een vierkante persoonlijkheid op de planken te zetten. Als zoon van de se nator wist hij sterk te boeien in de dia logen met Lizzy. Daartegenover stelde Jules Verstraete een rustige, geslepen, fieltige politicus. Een bijzonder compli ment ook voor Otto gterman, die zich zelf in de opgejaagde en gefolterde ne ger overtrof. Het stuk duurt maar een uur en daar om werd voor de pauze een één-acter van de Nederlandse schrijfster Luisa Treves opgevoerd, n.l. „De brief van Don Juan". Een vrij smakeloos geval, knap gespeeld in een duur, aantrekke lijk decor, onder regie van Peter Cha- rov, die er ook buiten had kunnen blij ven. v. W. Advertentie Op ons bureau zijn de volgende gif ten voor de stille armen nog binnenge komen: N. N. f 1.—, V. f 1.—, Corr. V. f20.— H. f 5.—. Giften kunnen op ons bureau Smede- straat 5 worden bezorgd of gestort op giro no. 143480 ten name van de Nieu we Haarlemse Courant. Dr. C. Spoelder, aftredend rector van het Gemeentelijk Gymnasium te Haar lem, heeft zich bereid verklaard het voorzittei schap te aanvaarden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap. Na 1 Januari zal hij het presidium waarne men. Dr. Spoelder neemt het voorzitter schap over op een ogenblik, waarop de H.K.G. zich in opgaande lijn bevindt. De laatste drie maanden traden 424 nieuwe leden toe. Zoals gewoonlijk geeft de H.O.V. wederom aan het eind van het jaar, n.l. op Vrijdag 29 December, een bui tengewoon concert dat ditmaal bestaat uit werken van Tschaikowsky. De vermaarde Poolse pianist Jan Smeterlin zal hieraan zijn solistische medewerking verlenen met een uitvoe ring van Tschaikowsky's Pianoconcert. Voorts vermeldt het programma de Se. renade voor strijkorkest, terwijl het concert wordt besloten met de Zesde Symphonie „Pathétique." Toon Verhey zal dit Tschaikowsky- concert leiden. Iemand, die zich afdoende tegen het slechte weer wilde beschermen, drong in de Kerstnacht een woning in de G. v. Heesstraat binnen, terwijl de bewo ners afwezig waren. Nadat hij om bin nen te komen een ruitje had ingedrukt, nam hij een dames- en herenregenjas mee, benevens negen knotten wol; met deze buit is hij spoorloos verdwenen. Enige personen, die hun kerstmaal op ongerechtvaardigde wijze trachtten sa men te stellen, zijn door de recherche op de (lange) vingers getikt. Zo werd reeds Zaterdagmiddag de 50-jarige T. J. v. L. aangehouden, omdat hi een zak had volgestopt met boerenkool, die aan een tuinder toebehoorde. Een nog fijnere smaak had uiteraard de 33-ja- rige kellner B. B., die Dinsdagmiddag in zijn woning werd verrast door een (blijkbaar met een even fijne neus be gaafde) rechercheur, toen hij twee dui ven op het aanrecht had liggen, „ken nelijk geslacht" volgens de politie. De ringetjes zaten de arme dieren nog om de poten; en posthuum wezen zij aldus de wettige eigenaar aan. Mis schien zal die kellner nu een muis ge consumeerd hebben, en wel een met een staartje. FBHO. 7e ronde. A klas:. ZandvoortADO I 0—8 ADO II—KR 6—2 SEG IIDoelen 4—4 CentrumBW 0—2 B klas: ADO IZandvoort 4—4 BW—ADO II 6—2 OostenTelescoop I 4—4 Telescoop IIKampervest 6—2 KR—H. West 2—6 C klas: Doelen IDuvelshoek 0—8 KR— Doelen II 2—6 BWCentrum 4—4 SEGTelescoop 6—2 H. WestOosten 5—3 D klas: Centrum IIADO I 6—2 ADO II—BW 7—1 KRCentrum I 2—6 DuvelshoekH. West 5—3 DWOOosten 4—2 E klas: KampervestADO I 7—1 ZandvoortBW 3—3 TelescoopSEG 4—4 OostenH. West 4—4 Op de ijsbaan „De Volharding" aan de Wagnerkade zullen morgen (Don derdag) politiewedstrijden worden ge houden. Aan deze wedstrijden nemen politiemannen deel uit Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort. Op Zaterdag 30 December, des mid dags om twee uur zullen, uitsluitend voor leden, estafettewedstrijden wor den gehouden voor kinderen van 12 tot 15 jaar. Des middags om drie uur worden voor de heren en dames die lid zijn van „De Volharding" kortebaan- wedstrijden gehouden, waarbij tevens het clubkampioenschap verreden zal worden. De heren rijden over een af stand van 160 m., de dames over 140 m. Vanzelfsprekend is aan deze wed strijden de bepaling „ijs en weder die nende" verbonden. De raad komt Donderdag 28 Decem ber om half vijf bijeen voor het behan delen van een zeer kleine en onbeteke nende agenda. B. en W. vragen vaststelling van de uitbreidingsplannen voor de terreinen zuidelijk van de Meerweg, oostelijk van de Sportparklaan en noordelijk van de sportterreinen. Dit gehele complex is bestemd voor de stichting van een zweminrichting en andere sportdoelein- den. Bij ter visie-legging zijn geen be zwaren binnengekomen. De verordening op de heffing van vergunning- en verlofsrecht moet gewij zigd worden in verband met r|euwe tarieven, die op 1 Mei 1951 ingaan. Het recht voor een nieuw bedrijf zal f 170. bedragen (thans f 100.—voor een ho telvergunning f 45.(thans f 25.en voor een verlof A f 45.(thans f 25. De totale opbrengst is geschat op f300 waarvan de helft aan het Rijk moet wor den afgedragen. Voor het parochiehuis aan de Ach terweg is verlof gevraagd. Daar de zaal niet voldoet aan alle eisen vragen B. en W. machtiging voor een deel van deze eisen af te zien. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" houdt heden in het „Volkskoffiehuis' aan de Heemsteedse Dreef een zeer belang rijke jaarvergadering. De agenda ver meldt o.m. jaarverslagen van de 2e se cretaris en penningmeester, overzicht van 40 jaar verenigingswerk en verkie zing van bestuursleden. Ten slotte is er aan het eind van de vergadering een gratis verloting, zodat er redenen zijn voor de leden in ondanks wellicht min- ,er gunstige weersomstandigheden in groten getale deze vergadering te be- zoeken. Met de geestelijke verzorging van de in Zandvoort ondergebrachte gerepa- trieerden is belast pater Nolascus die zijn intrek heeft genomen in de R. K, pastorie te Zandvoort. De gemeentelijke bureaux van Zand voort zullen op Zaterdag 30 December gesloten zijn. Het bureau van de stichting „Touring Zandvoort" is verplaatst van het Dorps plein naar de kiosk op het Stations plein. Het telefoonnummer is gewijzigd in 2262. Op 3 en 4 Januari zal bloed wor den afgenomen van degenen die zich bij het Zandvoortse Rode Kruis als donor voor de bloedtransfusiedienst hebben aangemeld. Nieuwe aanmeldin gen mits onmiddellijk gedaan worden nog aangenomen door de heer J. van der Ven, Emmaweg no. 13, Zand voort. De R. K. voetbalvereniging „T.Z.B." hield dezer dagen een' geanimeerde le denvergadering onder leiding van dr. Robbers. Het ledental neemt gestadig toe en heeft de 50 reeds verre over schreden. De vereniging brengt mo menteel drie elftallen in het veld en dat geeft moeilijkheden omdat de ver eniging eenmaal per 14 dagen over één veld beschikt. Het bestuur zoekt naar een oplossing voor dit vraagstuk De „indoor"-training kan niet in het patronaatsgebouw geschieden. Het be stuur heeft daarvoor het gebruik van een gemeentelijk gymnastieklokaal ge vraagd, maar dat blijkt niet eenvoudig te zijn, althans voor deze vereniging. Het bestuur beeft thans een nieuw ver zoek tot B. en W. gericht en hoopt thans op een gunstige beslissing. Donderdag 21 Dec. speelde H.W.P. 3 te IJ muiden tegen „Kijk Uit" 4 en behaalde een overwinning mét de voorlopige cijfers 62. Vermoedelijke uitslag 73. Woensdag 27 Dec. behaalde H.W.P. 1 de tweede overwinning in successie, nl. tegen „Bloemendaal 2" met de cijfers 91. De gedetailleerde uitslag luidt: Bloemendaal 2—H.W.P. 1 W. F. CramerE. de Ree 01 C. BolsenbroekH. Verstegen 10 J. LankampP. Stam 01 P. v. d. DriftJ. v. Emmerik 01 D. J. VerkerkA. Hablous 01 J. HaanstraN. Hoogland 0—1 A. SchultinkTh. v. Osch 01 G. L. v. d. MeyM. v. d. Berg 01 H. v. d. BrinkJ. Stolvoort 01 O. A. SleeuwTh. Happel Sr. 01 Totaal 1—9 Voor de onderlinge wintercompetitie werd op 21 Dec. nog gespeeld: Groep I N. HooglandA. Hablous 01 J. de LangeW. Happel Jr. 01 J. v. EmmerikE. J. de Ree 01 Groep II Th. Happel Sr.L. Stevens 10 H. v. d. Velde—P. v. Deyzen 1—0 B. SpoorL. Stevens Sr. 01 Th. Happel Sr.—E. Heymans 10 Groep III J. GosenG. de Vos 01 R. VersnelG. Ensink V2 Va H. BoonH. M. Holtkamp 01 Donderdag hield H.W.P. haar traditione le Kerst-gongwedstrijden. Na een avond van sportieve stijd en vrolijkheid volgde de prijsuitreiking. A. Hablous werd no. 1, M. Stevens 2, R. Versnel 3. Er was echter wel voor gezorgd, dat elke deelnemer met een prijsje huiswaarts ging en mede daar door werden de gongwedstrijden ook dit jaar een groot succes. Tenslotte veroverde P. Kloos nog een eer ste prijs in de 2e ronde van de probleem wedstrijden. Ongeveer 100 dansparen, amateurs, leerlingen van verschillende scholen in Noord-Holland, hebben Zondag in de H.K.B. te Haarlem gepoogd het dam kampioenschap 1950/1951 van Noord- Holland te behalen. Een drietal Haar lemse dansleraren hadden deze kam pioenschapswedstrijden georganiseerd onder auspiciën van de Nederlandse Bond en een uiterst deskundige jury heeft urenlang steeds weer andere pa ren moeten beoordelen, alvorens de eind-uitslag bekend te kunnen maken. Tijdens de wedstrijden bleek, dat het peil van het dansen vooruit was gegaan. Er werd beheerst gedanst en wat voor al opviel, was dat er hiet alleen jonge ren naar de titel dongen, maar dat ook de ouderen vertegenwoordigd waren, en met ere. Na afloop kon de jury mededelen, dat in klasse A de landskampioen 1949/50, A. Kleinhout van dansschool Van Beek uit Amsterdam, winnaar en daarmee titelhouder was geworden. De overige prijswinnaars in deze klasse waren Schutter (v. Beek, Amsterdam), Hermelink (Knol, Haarlem), Sligting (v. Beek, Amsterdam) en Smit (v. Beek, Amsterdam). In klasse B gingen de prijzen naar Benjamin (v. Beek, Amsterdam), v. d. Tak (Homma), Schor (v. Beek, Am sterdam), Egmond (v. Beek, Amster dam), Oldenburg (Knol, Haarlem) en Zwart (Stol, IJmuiden). De prijswinnaars in klasse C. werden Burger (Gobitz, Amsterdam). Heyst (Fortgens, Haarlem), Boerkoop (Vlie ger, Amsterdam), Oudshoorn (Fortgens, Haarlem), Vrenegoor (Knol, Haarlem) en Tegger (Gobitz, Amsterdam). In klasse D. werden de beste presta ties geleverd door Haver (Beeht, Am sterdam), Kuil (Vlieger, Amsterdam), Etch (Knol. Haarlem), Osinga (v. d. Moolen, Heemstede), Joosten (Stol, IJmuiden) en Vught (Fortgens, Haar lem). De winnaars ontvingen fraaie prijzen. Op 3 Januari herdenkt de heer J. J. Ooelemans, A. L. Dyserinckstraat 66, zijn zilveren jubileum bij de N.Z.H. De jubi laris is thans als conducteur bij het be drijf werkzaam. B. en W. van de gemeente Bloemen daal zullen deze week geen spreekuur houden. Bovendien vervalt op 2 Januari het spreekuur van de wethouder van Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hyszeler Aangaande de geruchtmakende affaire- Oldebroek vernemen wij van justitiële zijde, dat voldoende termen aanwezig zijn om de commandant van de leger plaats Oldebroek door de Arnhemse krijgsraad te doen vervolgen. Het is ge bleken, dat de wijze, waarop het onder zoek door de marechaussee is geschied, volkomen wordt gerechtvaardigd door de ernst van de aan de dag getreden fei ten. Het onderzoek is nog niet beëindigd. De volledige omvang van deze zeer ge compliceerde zaak kan nog niet worden overzien, enkele hoofdzaken, die van ernstige aard zijn, staan echter vast. De directeur-generaal van het Verkeer heeft bepaald, dat in het interlocaal ver voer de maximumprijzen, welke volgens de betreffende prijzenbeschikkingen voor wegtransport mogen worden berekend, tot nader aankondiging, met ten hoogste 25 pet. zullen mogen worden verhoogd, indien bij het tenuitvoerleggen van het vervoer hinder wordt ondervonden van sneeuwval en/of gladde wegen. In het locaal vervoer zal deze verhoging ten hoogste 10 pet. mogen bedragen. Staan gelden, laad- en loslonen en andere bij komende kosten mogen ecther niet wor. den verhoogd. (Niet-officiële 314 Nederl. 1948 3>4 pCt. Ned. 1950 3-31/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 Oel.fac. inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij eert A.K.U. Van Berkels Patent Calve-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoom b Mij Ned. Seheepv. Unie H.V.A. Deh Mi), eert. Koersen Vorig slot 9714 95% 961/2 95 14214 169% 126 167% 144=4 218 Vz 235 229% 291% 113% 183 1331,4 149% 108% 98 slot 27/12 96% 70% 218% 294 108 138% 151 97.% Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Waro North American C» Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwat Tidewater U.S. Steel 26/2 38% 48 69% 47% 46% 15 74% 63% 17% 16% 41% 54% 65% 49% 37% 22/12 39 48% 69% 47% 46% 14% 74% 65 16% 16% 42 54 66% 50-% 36% 40% Op Zondag 31 December QSCWijk a. Zee IVV—DEM GVOKinheim TerrasvogelsVitesse Zandvoortm.TYBB ADOPurmersteijn Onze GezellenDSS LugdunumVVSB LisseRouwkoop Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N Z. Voorburgwal 6573. Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd.- Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie Met de „Zuiderkruis", aankomst Rot terdam 31 December, komen thuis uit Haarlem: Barten, H. J., Orionweg 82; Ban, S. P. v. d„ Stephensonstraat 60; Drukker, F. L. P. E., Zaanenstraat 45 rd.; Gouwentak, G., Reyer Anslostraat 34: Koningsbrugge, M. H. v., Gierstraat 2 rd.; Kruiswijk, J., Pijnboomstraat 117; Nijssen, S., Brouwersvaart 12; Roden burg, P., Zuid Polderstraat 84 B; Ver- woerdt. G., Hagestraat 23 zw.; Gros kamp, P„ Rollandstraat 67; Goossen, J. W., Oranjeboomstraat 89; Roose, J., H. v. Alphenstraat 5; Schouten. C. P., Emma- laan 34; Verton, A. C., Dr. Leydsstraat 69; Goede. J. N. de, Teslastraat i0; Hous- sart. A., Junopihntsoen 43; Pielage, A. P. M., Judith Leysterstraat 28; Roodt, J., Borkistraat 8 B rd.; Vries, A. de, Elzen plein 6; Bonte, K. W., Heïmbrekersteeg 11 rd.; Eerden. J. H. L. van. Gen. Botha- straat 48; Hentze, L. H., Ged. Volders gracht 18; Keizer, M. P. de, Zocherstraat 90; Meulen, A. v. d„ Lange Lakenstraat 33; Poppenburg, C. F., Joh. de Witlaan 22; Visser. J. L., Wagenweg 188. acht Beverwijk: Blaauw, J., Alkmaarseweg 36; Sminia, B. A., Pruimendijk 2b Bloemendaal: Velde, T. v. d., Over- veen, Julianalaan 18; Wolff, E., De Ge- nestetstraat 28; Vermeer, J. A., Aer denhout, Veldlaan 7. Haarlemmerliede: Pollé, W., Halfweg, Schoolstraat 2. Haarlemmermeer: Berrevoets, J. H., Hoofddorp, Aalsmeerderdi.jk 469; Dam, H. van, Molenweg 74; Visser, A. J„ Badhoevedorp, Leeuwerikstraat 42; Boogaard. J., Nieuw Vennep, Sloterweg 1239; Honk, A. W. van. Aalsmeerderweg 264; Middelkoop. H. J., Nieuw Vennep, Hoofdweg 1323; Quist, J. J., Vijfhuizer- dijk 157; Leeuwen. L. van, Hoofddorp, Raadhuislaan 18; Spek, C. v. d„ Abbe- nes, Lisserdijk 10; Leegwater, J., Rijk, Aalsmeerderdijk 183; Willemse, J. G. M„ Vijfhuizen, Spieringweg 406. Heemskerk: Dekker, T. H„ Jan van Kuikweg 9; Duivenvoorde, C. van, Geilweg 4. Heemstede: Duivenvoorden*,' "H. P„ Eikenlaan 45; Vogel, S. H., Kerklaan 1. Hillegom: Sistermans, Th.. Hoofdstraat 109; Oorthuis. M J„ Krochtstraat 21; Zuilen, D., Talmastraat 9. Lisse: Steyn, P. J. van, le Poellaan 103. Noordwijk: Mooy, C„ Voorstraat 72. Noordwijkerhout: Nederstigt, J. A„ Zilkerduinweg 99. Sassenheim: Spruit, C. A. A., Blijdorp- sfraat 39. Velsen: Pont, J. F. de, IJmuiden, Vcl- serduin 197 A; Steen, v, d„ IJmuiden, de la Reystraat 11 rd. Zandvoort: Petegom, V. K. van. Kerk straat 28; Sterrenburf, G. S., Brederode- straat 93; Donker, D., Zandvoortselaan 54. IJMUIDEN Woensdag 27 December: Hoog water: 5.32 u. en 17.44 u. Laag water: 1.11 u. en 13.30 u. Donderdag 28 December: Hoog water: 6.09 u. en 18.21 u. Laag water: 1.47 u. en 14.04 u. Advertentie amsteroamsevaartZO th, 11053 Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 23 Hors d'Oeuvres, Russiscne eieren vanat I.— per persoon Oliebollen, Appelbeignets 10 ct. Appelbollen, Saucijzenbroodjes 25 ct. Sneeuwballen, gevuld m. slagroom 20 ct. Zoute koekjes per pond 63 ct. Uw bestellingen worden gratis thuisbezorgd. Advertentie HAARLEM Advertentie op alle Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen s Morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF, Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2