Dringende oproep tot vrede Wederzijds vertrouwen moet hersteld worden De grote misdaden van een kleine man Tachtig procent van de stad Ambon is verwoest Ook 1950 sluit voor K.L.M. met een deficit Samenwerking is de enige uitweg uit ontredderde wereldtoestand Overpeinzingen Kerstboodschap Paus Pias XII „Kerk heeft steeds voor vrede gewerkt" Van de acht kerken vijf verwoest Gunstiger perspectieven voor 1951 20 pet. van vrachtvervoer naar New York Vertrouwen in landbouw beleid geschokt Extra huishoud geld in deze dure dagen Dienstknechten van God zullen in het Kerstfeest het eeuwige licht ontmoeten Het goede roept het goede op Willem Mengelberg zal niet dirigeren van Snorrebor I Weer Nederlandse boter naar de Y.S.? WOENSDAG 27 DECEMBER 1950 PAGINA 3 LANDBOUW-OVERLEG BEGINT MORGEN Benelux in Den Haag West-Europ. agrarische pool Pro Ecclesia et Pontifice „De Grafische" opgericht Incident te Djakarta tussen Ambonezen Finse gezant vertrekt Verlaagde melkprijs Stichting voor de Landbouw richt zich tot Tweede Kamer De „Zuiderkruis" komt vroeger KERSTBOODSCHAP VAN H. Af. DE KONINGIN Credieten voor Israël door LESLIE FORD Adventsboodschap van Prinses Wilhelmina MOHAMMEDAANSE ACTIE IN ZAAK BERTHA HERT0GH In Maart proces in hoger beroep STRIJD OM EEN 7-JARIGE JONGEN Jan L. Plasman posthuum onderscheiden In zyn Kerstboodschap, welke Z. H. de Paus Zaterdag tot de wereld heeft ge richt, heeft de Heilige Vader opnieuw de volkeren der wereld bezworen de vre de te bewaren en de Christelijke gedachte te verbreiden. De Paus herinnerde aan de grote gebeurtenissen van het Heilig Jaar 1950 en maakte bekend, dat officieel is vastgesteld, dat het graf van Sint Petrus zich onder de Sint Pieter bevindt. Het is evenwel niet met zekerheid te bewijzen, dat de stoffelijke resten, welke daar zijn gevonden, die van de Eerste Apostel zijn. De Heilige Vader wees in zijn rede op de betekenis van het Heilig Jaar 1950. De viering daarvan heeft de meest op timistische verwachtingen overtroffen, zo zeide hij. Een onnoemelijk aantal pelgrims is gekomen, groter dan ooit te voren, om de jubileumaflaat te verdie nen. Het is een jaar van in waarheid onvergelijkelijke wonderen. Thans, zo vervolgde de Heilige Vader, gaan onze gedachten vooral uit naar zekere christelijke gemeenschappen, die van contact met het centrum der chris tenheid beroofd zijn en wier leden de grote afwezigen te Rome waren in het Heilige Jaar. „Met diep gevoel van me delijden voor degenen, die in concen tratie- of dwangarbeidskampen vertoe ven gaan onze gebeden tot troost naar hen uit," aldus de Paus. Spiekend over „mensen, die zich laten verblinden door economische be loften", zeide de Paus: „Wij leven in een periode van crisis voor het kapi talistische systeem. Sommige volkeren streven naar onafhankelijkheid, terwijl andere vechten voor hun bestaan. De klove, die de wereld in twee kam pen verdeelt, is zo vergroot, dat de vrede op gevaarlijke wijze bedreigd wordt. Het gevaar is zo ernstig geworden, dat het dringend geboden is geen enkele gelegenheid, die de overwinning van de wijsheid en rechtvaardigheid in het te ken van eendracht cn vrede kan ver zekeren, onbenut te laten. Het is nodig, dat men niets ongedaan laat om de ge voelens van goedheid en medelijden ten opzichte van de volken, die oprecht en uitsluitend naar vrede streven, te bevor deren, cn dat het wederzijds vertrouwen, berustend on oprechtheid van voorne mens en eerlijkheid bij besprekingen, op nieuw gaat heersen in de wereldlicha men. Het is tijd dat men de grenzen openzet, het prikkeldraad wegneemt, elk volk de vrijheid laat om het leven van al de andere volken te zien en dat men een einde maakt aan de afzondering van sommige landen van de rest van de be schaafde wereld, daar die afzondering in zo grote mate de zaak van de vrede schaadt. Men mag niet om wille van prestige of verouderde ideeën politieke of econo mische moeilijkheden laten ontstaan. Na de volken bezworen te hebben er zich rekenschap van te geven, dat het geloof in God boven de nationale of po litieke belangen de zekerste bondgenoot is, vervolgde de Paus: Wij zeggen dit bij het zien van de dub belzinnigheid en het gebrek aan beslist heid bij het front van de ware vrienden van de vrede, tegenover zo grote geva ren, omdat het heil van alle volken ons ter harte gaat. Wij menen, dat nauwe aaneensluiting van alle volken, die meester zijn over hun toekomst cn ver bonden door gevoelens van wederzijds vertrouwen en onderlinge hulp, het eni ge middel is om de vrede te verdedigen en de beste waarborg om die vrede te herstellen. De Kerk heeft steeds voor de vrede geijverd en gewerkt. Men belastert haar zwaar wanneer men beweert, dat zij „de imperialistische mogendheden tot oorlog aanzet". Met nadruk zeide de Paus: „Wij willen hier verder geen toe spelingen maken op de agressor, die van buiten komt. die, trots op zijn kracht, een ieders recht veracht en iedere barmhartigheid. Hij vindt in de crisis der volken, in hun gebrek aan geestelijke en morele samen hang, een machtig wapen en bijna zijn hulptroepen in het binnenlandse leven van de landen." De Paus gaf uiting aan zijn afgrijzen voor een nieuwe oorlog en voor de ver nietiging, die moderne wapens kunnen teweeg brengen. „Vandaag zouden wapens van zulk een vernielende kracht kunnen zijn, dat zij de aarde vrjjwel „woest en ledig" kun nen maken. Alle volkeren zouden er bij betrokken zijn en het conflict zou zich herhalen tussen de burgers van ieder land. Alle burgerlijke instellingen ep de geestelijke waarden zouden in zeer groot gevaar gebracht worden, omdat de on- Van officiële zijde verneemt het A.N.P., dat over een uitstel van de in werkingtreding van het te Luxemburg op 21 October door de drie Benelux- regeringen ondertekende Landbouw- protocol geen enkele beslissing is ge nomen. Het is bekend, dat de Belgische rege ring in het Parlement is gecritiseerd over haar aanvaarding van dit protocol. Daarom ligt het voor de hand, zo werd gezegd, dat de Belgische regering over leg met de regeringen der partnerlan- den wenst te plegen. Te dien einde zul len Donderdag a.s. in Den Haag minis teriële besprekingen worden begonnen. Zowel van Nederlandse als van Bel gische zijde wenst men een einde te ma ken aan de uiteenlopende interpreta ties van sommige bepalingen van het protocol van Luxemburg. Anderzijds is het bekend, dat België streeft naar een versnelde vrijwaringsprocedure, voor het geval dat zijn nationale landbouw productie bedreigd zou worden door de al te lage Nederlandse prijzen. De besprekingen in Den Haag zul len geleid worden door de ministers van Landbouw. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ook de eerste ministers van de Benelux-landen er aan deelnemen en wellicht ook de ministers van Buiten landse Zaken er bij betrokken worden. Frankrijk zal de landen van West-Euro pa uitnodigen een pool hunner landbouw producten te vormen zodra het Plan Schuman voor de steenkolen- en staalin dustrie werkelijkheid geworden is. Volgens zegslieden, die het plan tot poolvorming bestudeerd hebben, ligt de nadruk meer op het marktaspect dan op de productie. Eerste Kerstdag is aan de heer L. Dobben te Heemstede door pater H. Finken van het het H. Hart het ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice uitge reikt. De aanvraag vcor deze onder scheiding was o.a. ingediend door mgi. enigheid thans in zich draagt alle bran-1 Cobben uit Finland, wegens de grote dende problemen, die in vroegere tijden verdiensten van de heer Dobben voor ieder afzonderlijk naar voren kwamen." de missie. De eerste indruk, welke de stad Am- bon op een bezoeker maakt, is die ener ontwrichte maatschappij en van ver nieling ook: afgebrande huizen en onop geruimde puinhopen. Daartussen leeft de bevolking, die geestelijk en materieel zware slagen te incasseren kreeg en een lange lijdensweg had te gaan. aldus de correspondent van Aneta, die het eiland Ambon bezocht .heeft. Ongeveer tachtig procent van de stad Ambon is vernield in de huis-aan-huis gevechten. In het stadscentrum is rond de onbeschadigde Missigit vrijwel alles kapot. Buiten de stad is de vernieling Het vijfde na-oorlogse jaar is voor de KLM ongetwijfeld hoopvol geweest, zo deelt men ons van de zijde der KLM mede. De moeilijke omstandigheden echter, die in 1949 tot voor de KLM ongunstige resultaten hebben geleid, heb ben niet nagelaten ook nog op 1950, zij het in verminderde mate, hun stempel te drukken. Ook voor dit jaar dus mag men niet op een overschot rekenen. Evenwel moet hier terstond aan worden toegevoegd, dat de toeneming van het vervoer tezamen met de toegepaste kos tenverlagingen gunstiger perspectieven voor l!jjjl openen. Verwacht wordt, dat in het komende jaar door nog grotere efficiency het onkostenpeil verder zal kunnen worden gedrukt en dat, zowel in Nederland als in het buitenland, de omzet zal kunnen worden verhoogd, waardoor een evenwicht tussen kosten en inkomsten wordt bereikt. Op de lijndiensten naar Canada, de Verenigde Staten. West-Indië, Zuid- Amerika, Zuid-Afrika, het Nabije en Verre Oosten alsook in West-Indië en Europa beantwoordde het vervoer in het algemeen aan de verwachtingen. In to taal vlogen niet minder dan 415.000 pas sagiers met de KLM en werden 1.410.000 kg post en 10.320.000 kg vracht vervoerd. De vliegtuigen legden in 118.000 vliegu ren niet minder dan 38.380.000 km af, hetgeen neerkomt op een afstand van 960 maal de aardomtrek. Niet alleen werden er in 19.50 meer passagiers ver voerd dan in 1949, maar deze legden gezamenlijk ook een aanmerkelijk gro tere afstand af. Het vrachtvervoer is ten opzichte van het vorige jaar verdubbeld. De KLM beschikt thans over drie spe ciaal voor vrachtvervoer ingerichte vliegtuigen en zjj onderhoudt regelma tig vrachtdiensten naar Kopenhagen, Londen, Teheran en New York. Vooral naar Amerika is het vrachtvervoer be langrijk. De KLM neemt ongeveer 20 pet. van de totale luchtvracht op dit traject voor haar rekening. Gebruikmakend van de reserves van de luchtvloot heeft ook het bedrijf bij zondere vluchten in 1950 zeer goede re sultaten kunnen boeken. Er werden tweemaal zoveel chartervluchten uitge voerd als in het voorgaande jaar, n.l. 460. hetgeen neerkomt op een gemiddel de van meer dan een chartervlucht per dag. Een ander aspect van het charter- vervoer was dit jaar het vervoer van Advertentie Brandend maagzuur is maar een kwestie van één of twee minuten als ge een paar Rennies bij de hand hebt. Die blusser, dat zuurbranden op Uw maag onmiddellijk en alle pijn behoort prompt tot het verleden. Een langdurige kuur is hierbij niet nodig. Als ge vandaag last van zuurbranden op de maag hebt. kunt ge ook vandaag reeds zelf constateren, wat Rennies ook voor U zo in een hand-om draaien doen. Inderdaad een ideale remedie, prettig, practisch en smakelijk. Vraag Rennies bij Uw Apotheker o£ Drogist. emigranten door de lucht naar Canada, Australië eft Nieuw-Zeeland. In totaal werden in 31 vluchten niet minder dan 1750 emigranten vervoerd, voor het me rendeel naar Australië waarheen 22 vluchten werden gemaakt. De vooruit zichten voor 1951 voor emigrantenver- voer zijn goed. Reeds zijn enkele vluch ten naar Canada in voorbereiding, ter wijl plannen bestaan naar Australië on geveer 100 vluchten voor het vervoer van ca. 5000 emigranten te maken. Het personeel in binnen- en buiten land bedroeg per December 1950 11.172 man, waarvan er 1003 behoorden tot het vliegend personeel. Hiervan waren 358 vliegers, 207 boordwerktuigkundigen, 174 radio-telegrafisten, 126 stewards en 138 stewardessen. De Nederlandse kring van grafici, aangesloten bij de Nederlandse federa tie van beroepsver. van kunstenaars en de vereniging tot bevordering der gra fische kunst, hebben besloten tot fusie over te gaan. De vereniging zal de naam dragen „Vereniging tot bevorde ring der grafische kunst" „De Grafi sche". Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: H. van Dokkum. Ie voorzitter: J- M. Prange, 2e voorzitter; H. van Kruiningen, le secretaris; J. Sleper, 2e secretaris; M. v. d. Jagt, pen ningmeester; G. Gerrits, archivaris. Hiermede is een grafische vereniging van alle Nederlandse grafici een feit geworden. minder, doch ook hier ziet men velerlei sporen van de strijd. Van dc acht kerken zijn er vijf ver nield en men maakt thans noodkerken van sagopalmnerf. De pastorie, waar de Nederlandse pastoor Westerkamp woont, bleef gespaard cn er is weer clectriciteit. echter niet in de voormalige kweek school, waar het grootste deel van de Nederlandse kolonie verblijft. Men is doende het monument „Door de Eeuwen Trouw" op te blazen. In plaats daarvan komt een „Merdeka"- monument. De gehele Nederlandse kolonie bestaat uit tweehonderd personen. Enkelen be vinden zich nog in de bergen, waarheen zij vluchtten toen de acties begonnen- Enkelen wonen in de stad. De meeste Nederlanders hebben de wens tot eva cuatie te kennen gegeven. „Ambon is een groot kamp," aldus de correspondent van Aneta. Ongeveer 20.000 burgers zijn in kampen onderge bracht. Allen ontvangen 250 gram distri- butierijst dagelijks. Er zal gratis textiel gedistribueerd worden. Het Indonesische Rode Kruis zendt, evenals het Interna tionale Rode Kruis, levensmiddelen en medicijnen. Het bureau Zuid-Molukken te Den Haag deelt mede, dat de troepen van de Zuid-Molukken Ceram ontruimd heb ben. Zij hebben op Ambon een felle aanval ingezet op dat deel van de stad Ambon, dat in handen is van de R.I.- troepen. Daarbij zijn de aanlegsteigers in de lucht gevlogen. Merkwaardig is, dat een der stukken ondertekend is door het hoofd van Bui tenlandse Zaken, dr. Soumokil, alhoewel de R.I. heeft meegedeeld, dat hij was gevlucht, aldus het bureau Zuid-Moluk ken. De sinds enkele dagen heersende wrij ving tussen Ambonese en Apri-militairen en voormalig Ambonese leden van de K.N.I.L. met de K.L.-status heeft Eerste Kerstdag een incident te Djakarta veroorzaakt. Een aantal militairen van beide groeperingen ontmoette elkaar op Kramat, waarbij een schietpartij ontstond. Een Ambonees var de K.L. raakte gewond. Menend dat hij ontvoerd was, ging een Ambonees contin gent van de K.L., dat daar in de omgeving gelegerd is, in stelling rond het kampe ment. Toen zij echter vernam dat de col lega in het hospitaal lag, keerde de rust weer. Intussen was de Matramanbuurt ge durende enige uren afgezet. De Finse gezant bij het Nederland se Hof, de heer Ivrlo, zal 1 Februari Den Haag verlaten. Hij gaat ziin land vertegenwoordigen in Ankara. Ver wacht wordt, dat de huidige Finse ge zant in Ankara, de heer Roskinen, in Den Haag zal worden benoemd. eric de noorman: cber Séeppen 73. Voor Eric strekte zich een eindeloze, doodse vlakte uit. De lucht trilde heet hoven de met diepe kloven doorsneden rotsige bodem. Geen plantengroei, geen schaduw, slechts rotsen, zand en hitte. Alleen heel in de verte staken twee scherp- getande bergpieken op. Daar lag het Dal der Opperhoofden, waar Gonor vertoefde, onbewust van het dodelijke gevaar, dat hem thans naderde. Moedeloosheid bekroop de Noorman toen hij de afstand trachtte te schatten welke hem van die bergen scheidde. Hij bleef op de stenige rand liggen, waarlangs hij naar boven geklommen was, en schudde somber het hoofd. De „Geestensteen" had Onga het gebied genoemd, dat thans voor hem lag. Hij kon de ontzetting begrijpen, die de nomaden voor deze hoogvlakte gevoelden. Dit was een rijk waarin alle leven geweken was. En tochals hij Gonor wilde redden zou hij moeten doortrekken zo snel als maar enigszins mogelijk was. Hij klemde de tanden op elkaar. Zijn schouder veroorzaakte hem moordende pijn. Maar met grimmige vastberadenheid verwijderde hij de pijl en verzorgde de wonde zo goed mogelijk. Toen rees hij moeilijk op. Er was een onverzettelijk licht in zijn ogen. Hoe onmogelijk het ook leek om dit gebied te doortrekken, hij zou het proberen ook al zou die daad de laatste zijn, welke hij nog kon ondernemen. Steunend op zijn boog deed hij de eerste stappen. En zelfs in zijn meest verbitterde gevechten en overwinningen was hij nooit dapperder geweest dan op dit ogenblik, nu hij zwak, uitgeput, gewond, de hel van zand en hete rotsen introk in een wanhopige poging zijn vriend te redden De stekende zon droogde zijn kleren in een oogwenk. Terwijl hij verder liep voelde hij zijn wond schrijnen onder het schuren van de droge stof. Zand wolklc op onder zijn voetstappen, En naarmate de uren verstreken werden de stappen lomer en verloren zij hun veerkracht. Hij hijgde. De iconde begon steeds meer pijn te doen en veroorzaakte kcrorts. Een brandende gloed klopte door zijn aderen en maakte zijn mond droog. Hij kon niet meer helder denken. Er was nog maar één ding, dat hem vasthield, de bergen in dc verte, die maar niet nader scheven te komen. Zijn koortsig schitterende ogen hielden die toppen vast, ook toen zij al lang niets meer konden onderscheiden. Zo sleepte hij zich verder, langzamer, steeds lang zamer. terwijl het stof in brede banen om hem heen bleef hangen en de zon heet glinsterde op de rotsen Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft aan de leden van de Tweede Kamer verslag uitge bracht van het resultaat der besprekin gen, die door de overheid en de Stich ting voor de Landbouw zijn gevoerd over de melkprijs 'voor het jaar 1950/1951. Hierin wordt o.m gezegd, dat het hoofd bestuur in volledige overeenstemming met het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond van mening blijft, dat de regering de verlaging van de ga rantiemelkprijs gebaseerd heeft op nict- houdbaar gebleken motieven. Nu de re gering toch haar beslissing handhaaft, kan de georganiseerde landbouw niet aan de indruk ontkomen, dat in feite an dere motieven van financiële aard, alsook in verband met de loon- en prijs politiek van doorslaggevende beteke nis zijn geweest. Hierdoor zijn de onge rustheid en ontstemming in landbouw- kringen van hoog tot laag in bijzondere mate versterkt. Met zorg constateert het hoofdbestuur, dat bij vele boeren ,in toenemende mate de opvatting gaat heersen, dat een voort gaan op de weg naar verdere rationali satie van de bedrijfsvoering voor hen geen zin heeft, indien de overheid reeds bij voorbaat bij haar prijsstelling de meer dere resultaten van nog aan te brengen bedrijfsverbeteringen gaat wegnemen. Juist met het oog op de rol. die de landbouw in de gehele economie van ons land ook verder zal kunnen en moeten vervullen, acht het hoofdbestuur het be denkelijk, dat de onrust in de landbouw de laatste tijd sterk is toegenomen en dat het vertrouwen in het huidige cn toe komstige landbouwbeleid van de rege ring geschokt is. De „Zuiderkruis", die met 1600 repa- triërenden uit Indonesië op Oudejaars dag te Rotterdam werd verwacht, zal reeds in de nacht van Donderdag op Vrijdag arriveren. Advertentie re staat ervan te kijken, dat zoveel huisvrouwen extra huishoudgeld heb- ben als het erop aan komt: Hoe doen ze dat? Heel eenvoudig: als er wat extra's nodig is. wisselen ze De Gruyter s cassabons in. Voor elke tien gulden aan bons krijgen ze één gulden contant uitbetaald. En alle extra uitgaven voor de feestdagen brengen weer extra cassabonnen- winst. Daarom is het winkelen bij De Gruyter voor een huisvrouw, die bij de pin ken is juist in deze tijd vanzelfsprekend. H.M. de Koningin heeft Eerste Kerst dag over beide Hilversumsc zenders en de kortegolfzenders van de Wereldom roep een Kerstrede uitgesproken. Hier in heeft H.M. o.m. het volgende gezegd: „Over het algemeen voelen we het Kerstfeest als het licht in de nacht, de hoop in de nood, en we voelen de be hoefte, dit op de een of andere wijze te beleven, en eens in het jaar, als een tl oost, ons te laten doorgloeien. Dit willen we gaarne samen doen. Daartegenover steekt dan af onze mensen-machteloosheid, allen tezamen datgene van onze wereld te maken, wat we, eik van ons, zo duidelijk voor ons zien, zoals het mogelijk zou moeten zijn: zonder oorlog, zonder gebrek, misschien zelfs zonder ziekte en, als iedereen er zich ten volle voor gaf, zelfs zonder haat en nijd. Daarbij mogen mensen onder lings enigszins verschillen van idealen maar hoofdzaak is, dat vast staat, dat we vrede op aarde willen, en die aarde veilig en vruchtbaar, waar het leven goed is. omdat wij goed voor elkander zouden zijn. Dit is onbereikbaar, zo lang enkelin gen, ja ook groepen, ja zelfs zeer grote groepen, zich buiten de gemeenschap houden, of er zich tegen keren. Laten 'we het bekennen, dat ons aller liefste wens zou zijn, dat dat veran derde. Maar intussen kunnen we de hand aan de ploeg slaan en beginnen de na-oorlogse gemeenschap wel degelijk op te bouwen, voor zover dat binnen ons bereik ligt. Gelukkig is dat begin gemaakt, maar wij moeten er met volle kracht aan doorwerken, wetende, dat als man aan iets goeds werkt, er ook altijd iets goeds uit voortkomt, zij het resultaat ook soms anders dan was verwacht. Deze gemeenschapsopbouw zal op internationaal plan moeten geschieden, even goed als tussen de verschillende groepen van onze eigen samenleving onderling. Het zich stellen buiten de gemeen schap, het niet meedoen, is de eerste stap naar het strijden er tegen. Afzij digheid in een strijd op leven en dood Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben van het bestuur van het Concertgebouw vernomen, dat noch bij het bestuur noch bij de directie van het Concertgebouw van een uitnodiging aan dr. Willem Mengelberg om te diri geren iets bekend is, aldus delen B. en W. in de Memorie van Antwoord inzake de gemeentebegroting 1951 mede. De Export-Import-bank heeft, bekend gemaakt dat Israël voor 35 milioen dol lar nieuwe credieten zijn verleend buiten de 100 millioen dollar die reeds voor het grootste deel zijn besteed. De nieuwe cre dieten dienen voor aankoop in de Ver. Staten van landbouwmachinerieën en ma terialen. Deze aankopen zullen worden gebruikt voor de verbetering van de land bouw in Israël. Hebzucht en wraakzucht geven aan dit werk zijn aantrekkelijkheid. Be halve dan, dat ik nooit voorge steld had, dat Betty Livingstone hier heen zou komen. Ik had een telefoon gesprek met haar, terwijl ze in het Pres ton Hotel was. Ze zou in het hotel van de Stubblefields verschijnen, niét hier. Ik stond even verbijsterd als de ande ren, toen ze binnentrad. Naderhand heb ik gedacht, dat het een idee van Kramer was geweest, maar nu vermoed ik, dat het van haarzelf afkomstig was. Kra mer had blijkbaar zijn gevolgtrekkingen gemaakt, toen hij inij bij het Preston Hotel naar haar hoorde vragen. Ik denk, dat hij er de volgende dag heen is ge gaan in de veronderstelling, er enkele inlichtingen te krijgen, die ze achterge laten had, toen ze naar I Street vertrok". „Het zou zeer pijnlijk voor u zijn ge weest, als hij zulke inlichtingen had ge kregen, nietwaar?" Het was er uit. voor ik goed besefte, wat ik eigenlijk zei en voor ik de ver schrikte blik in Dorothy s ogen had op gevangen. Het stond natuurlijk gelijk met hem van moord, althans van drijf veren tot moord, te beschuldigen. Ik wilde, dat ik mijn mond had gehouden. Terwijl hij me aankeek kroop opnieuw de koude rilling langs mijn rug. De roerloze, ondoorgrondelijke blik waar- I mee hij mij scheen te meten, gaf mij een gevoel van huivering. Ik maakte mijn lippen vochtig. Ik was bijna niet tot spreken in staat, want ook mijn keel voelde kurkdroog. „Ik bedoel „Ik weet wat u bedoelt, mevrouw Latham. U bedoelt precies wat u zegt. En u hebt gelijk. Op dat ogenblik, ter wijl ik nog aan de uitvoering van mijn plan werkte, zou het buitengewoon pijn lijk voor mij zijn geweest. Het zou om razend te worden zijn geweest. En daar op kunt u voortbouwen. U kunt zeg gen, dat de reden waarom ik vanochtend mijn voornemen opgaf, was, dat ik al te veel onder hoogspanning had gestaan. Met twee moorden op mijn geweten kon mijn wraakgierigheid in zekere zin be vredigd worden geacht en kon ik mij veroorloven Stubblefield met rust te la ten en mijn geld te redden. Misschien ook, mevrouw Latham, oordeelde ik het veiliger, niet verder te gaan met de po litie reeds op mijn spoor. En vooral, me vrouw Latham, zoudt u kunnen volhou den, dat een levende Betty Livingstone, die mij wellicht zou herkennen, en een argwanende Joe Kramer, die mij naar het hotel volgde, beiden meer dan ge vaarlijk voor mij waren. Ik zal de laat ste zijn om dit te ontkennen, aangezien de dag voor mij aangebroken schijnt, waarop ik open kaart zal spelen". „Ik geloof niet, dat zij dat bedoelde. Ellery", kwam Dorothy vlug tussenbei de. „Het was maar een gedachte, die haar zo inviel" „Ongetwijfeld", zei Ellery Seymour koel. „Ik vertrouw, dat niemand andets zulke invallen zal krijgenen dat ze geen plannen maakt, het als een theorie ten overstaan van kapitein Lamb te ontwikkelen." De koude rilling langs mijn rug ging over in een trommelvuur van ijzige spel- deprikken. „Het zou trouwens moeilijk te bewij zen zij, mevrouw Latham," zei hij los jes. „Ik doe zelden Op dat ogenblik werd hij onderbro ken door het gerinkel van de telefoon en Dorothy rees haastig op Dorothy, die ik nog nooit haastig een telefoon had zien opnemen, al stond zij er vlak naast. Ze liep vlug naar de salon en opende het Chinese kabinet. „Met me vrouw Hallet," hoorde ik haar zeggen, terwijl Ellerv Seymour de rest van wat hij had willen zeggen, scheen in te slikken en zich tot Susan Kent wendde. „Het spijt me, dat ik je daarin be trokken heb, Susan", zei hij. „Dat is de enige verontschuldiging die ik aan te bieden heb. Ik vrees, dat ik je in het begin niet erg hoog heb aangeslagen en het liet me betrekkelijk onverschillig, of en in hoeverre jij door mijn opzet het slachtoffer zou worden. Ik dacht, dat je eenvoudig een van die eerzuch tige vrouwen was. die een deugdelijk onderzoeker de geldmarkt op trachten te jagen. Ik heb misschien zelfs ge dacht, dat hoe gauwer hij toe zou hap pen, hoe beter hij af zou zijn:" Susan ging rechtop zitten. „Je hoeft dat allemaal niet te zeggen Ellery. Het was mijn eigen schuld. En als ik epn greintje hersens had gehad, dan zou ik begrepen hebben, dat ik je niet kon beetnemen. Laat het hier maar bij. Ik tel niet langer mee. En ik zal je terug betalen." „Het geld, dat je hebt gekregen, heb je ruimschoots verdiend". „Maar Bill Ze had zijn naam nauwelijks over haar lippen, of Dorothy's stem klonk door de open balcondeur: „O. het is onmogelijk. Ik geloof het niet! En Bill Kent het kan niet!" Susan was in een tél overeind en ren de naar de salon. Ze scheen te trachten Dorothy de telefoon uit de hand te ruk ken, want ik hoorde Dorothy's scherpe vermaning: „Schei uit, Susan! Doe niet dwaas!" Daarna richtte ze haar stem weer tot de microfoon; „Neem me niet kwalijk," zei ze ademloos. „Ga door." Ze luisterde zwijgend. Toen hoorde ik haar zeggen: „O hemelse goedheid!" en daarna zweeg ze met: „Goed," waarna een klik van de haak het gesprek afsloot. „Toe Susan, ga zitten," zei ze. „Wat is er?" vroeg Susan hartstochte lijk. „Zeg me, wat er met Bill aan de hand is. Wat is er?" „Ga zitten, dan zal ik het je vertellen. Je kunt niets doen." Ze kwam terug naar het balcor., door Dorothy aan haar arm meegevoerd. Alle kleur was uit haar gezicht geweken, fk had haar nog nooit zo gezien. Ellery Seymour stond op. „Wat is er Dorothy?" Haar stem klonk volmaakt beheerst. „Mijnheer Stubblefield is doodgescho ten. Ze hebben Bill Kent gearresteerd." HOOFDSTUK XVI THEODORE Duidelijk drong het gezoem van de onafgebroken stroom auto's over de Massachusetts Brug door in de stilte, die tussen, ons hing. (Wordt vervolgd) is onbestaanbaar, het is een laffe uit vlucht van de ziende blinde, die daar door onvermijdelijk in het verkeerde kamp eindigt. En we kennen allen de gulden waar heid van het feit, dat men het als deel van een samenleving beter heeft, dat men ook beter tot zijn recht komt, dan alleen, eenzaam en mokkend in zijn ho ge souvereiniteit. Ik spreek niet over gedwongen samengaan maar over sa menwerking. Dit woord houdt aller vrij willigheid en hoogste verantwoordelijk heid in. Dit alles geldt over de hele linie: voor de enkele mens. het geldt tussen naties, en ook voor alle andere soorten van groeperingen van mensen, dat samen werking nog nooit iemand heeft pijn ge daan, integendeel geholpen en vaak meer geholpen dan werd verwacht. U hebt allen uw herinneringen uit de oor logstijd; daar wil ik naar verwijzen. Willen we uitredding uit de toestand waarin onze wereld thans verkeert, dan is samenwerking de enige uitweg ge lukkig. Wel worden we door aile om standigheden tot meer eenheid g e - dwongen, maar het staat ons allen vrij, dit op waardige wijze te aanvaar den, bewust en vrijwillig. Ons wordt nu een kans geboden iets van de wereld te maken. Nooit waren we technisch beter toe gerust, noch geestelijk rijper, noch zo aan het losscheuren van verkeerde tra dities. Doen wij het niet. dan verdienen wij zeker niet, het aardrijk té beërven. Het is merkwaardig, dat dit interna tionaal saamhorigheidsgevoel, onbewust instinctief, veel sterker leeft dan men oppervlakkig gezien aanneemt. Ik ben zelf in de g^.egenheid geweest, dit waar te nemen. Wij hoeven ons dat alleen maar allen bewust te worden, en wij zijn een heel eind verder. Onze wereld een heel stuk bewoon baarder te maken is eigenlijk maar zo'n kleine prestatie, vergeleken bij wat een mens verder in zijn leven presteren moet. Op een feest als Kerstmis mogen wij daar met elkaar wel over spreken, want we weten allen heel goed, dat onze le vens niet beëindigd worden, dan nadat we uiteindelijk het uiterste geofferd hebben van wat we bezaten zij het, dat dit verspreid ligt -over een heel le ven, zij het. dat het samengevoegd is in enkele seconden. Blijkbaar verbetert onze aarde niet zonder onze medewerking en dan na tuurlijk ons aller medewerking. De gebeurtenissen in de wereld, die de tijdperken als het ware ontzetten, kun nen maar niet tot voldongen, feit bezin ken, omdat de wereld in zichzelf daar voor niet te vinden is. De maskeraden, die dc tijden verbin den als wereldse heerschappijen, worden toch daarheen geleid, waar de dreigende volkomen vernietiging zich overgeeft aan de lotsbeschikking van de wereld door God. Daarom zullen zij, die. door ilnzct van hun eigen leven, trachten te komen tot begrip van deze lotsbestem ming, dienstknechten zijn van God, zij zullen in het Kestfeest het eeuwige licht ontmoeten, wat in de duisternis aanwezig is, en zij zullen daaruit de kracht ontvangen om de mensheid door de duisternis heen te leiden naar zijn bestemming van kinderen van God in dc wereld. Voor hen zal Christus niet een histo risch feit betekenen, maar het levende zoenoffer voor nu en alle tijden. En juist in deze tijd zal een wecr- standsvlak ontstaan van dit licht, waar tegen iedere duisternis opgolft, om in dit weerstandsvlak te worden opgeno men en z zullen de tijden worden be stendigd in dit licht. Van Prinses Wilhelmina is een Ad ventsboodschap op de gramofoonplaat opgenomen. Voor het ogenblik, dat onze Heiland, aldus H.K.H., onze gestalte aannam in die zalige Kerstnacht, gaat als het ware de hemel uiteen en ont vouwt zich voor ons geestesoog Gods heerlijke plan. Dit treedt nog altoos in werking. Dit is de grote blijdschap, de eenvoud en de diep aangrijpende wer kelijkheid, waarmede Kerstmis zich nu weer voor ons plaatst met de vraag van de Heiland tot ieder persoonlijk en tot de mensheid als geheel, of zij zich wil keren tot Hem, die de enige weg is terug tot de Vader. De Grote Onbekende en Zijn leer zijn volkomen onherkenbaar door al het onware, wat in de wereld van Hem gemaakt is. In het openbare leven is er niets gekomen van waar achtigheid, van naastenliefde, van eenvoud en eerlijkheid des harten. Als oasen in de woestijn van zelfzucht en eigenbelang en onwaarachtigheid zijn zij. die een verkwikkende uitzondering daarop maken. Weet ge, wie er nooit genoeg kunnen zijn? Dat zijn mensen, die Christus laten zien in het dagelijkse leven, op kantoor, op de fabriek, op de boerderij, in hun gezinnen. Mensen, die de eenvoud des harten en waarachtig heid hebben 'teruggevonden. Die naas tenliefde betrachten en, zichzelf verge tend, zich aan de medemens geven. am* üiiiiiniiiitiiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiis „De Rode Chinese delegatie, die de oorlogspolitiek in Korea nog niet wil opgeven, had bii haar vertrek uit Amerika het Amerikaanse volk de bes te wensen voor Kerstmis doen toe komen en op doorreis in Londen had ze dezelfde vriendelijkheid aan het Engelse volk bewezen, maar in Tsje. choslowakije hield ze de kiezen op elkaar. Waarom? Wel, dat is. dunkt me, nog al duidelijk. In Amerika en En geland had ze met Chinese beleefd heden, die je, zoals je weet, met wel een pond zout moet nemen, gespecu leerd op de Angelsaksische Christmas, gevoeligheid, maar in Tsjechoslowakije was ze al dicht bij Vadertje Stalin en dat is een Kerstmannetje, dat niets van het Kerstkindje en alles wat daar maar op zinspeelt moet hebben. Trou wens, de Tsjechen zaten onder de com. munistische terreur bij een Kerstboom van prikkeldraadhulst met bloeddrop pels als bessen. Hun een prettig Kerstfeest toewensen, zou een al te wrange spot zijn geweest, die hen maar woedend zou hebben gemaakt. Als de Chinezen het wel hadden gedaan, zou den ze misschien als spionnen in dienst van het kapitalistische, imperialistische Amerika achter slot en grendel zijn gezet of als dwangarbeider naar de uraniummijnen zijn gestuurd. Wij, hier 'in Nederland, mogen God danken, dat we elkaar nog een echt Zalig Kerst feest hebben kunnen wensen, want juist in slechte en angstige tijden heeft het arme Kerstkindje in de krib met een Golgotha in het verschiet ons veel te leren." Snorrebor stopte nadenkend zijn pijp met tabak, die Mien onder de Kerstboom had gelegd. Ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van Landbouw zijn momenteel sterk van mening, dat de regering der Ver. S^ten overweegt om voor het eer ste kwartaal van 1951 op beperkte schaal de invoer van boter uit Denemar ken, Nederland en Nieuw-Zeeland toe te staan. Dit zou voor het eerst weer boter- export naar de V.S. zijn na ruim 10 jaar, aldus U.P. De voorraad boter van de regering slinkt zo snel, dat hij misschien al in een maand is uitgeput. Een ambtenaar verklaarde, dat het mi nisterie niet bereid was importquota be schikbaar te stellen voordat de huidige voorraad is uitgeput. De gedelegeerden op de Mohamme daanse zendingsconferentie voor Zuid- Oost-Azië, te Singapore, hebben Maan dag de tweede en laatste dag hunner conferentie besloten met een gebed, dat Nadra Binte Maarof (Bertha Hertogh) het Islamietische geloof trouw zal blij ven. De conferentie gaf uiting aan haar afkeuring over „de relletjes, die een gevolg waren van het besluit van het hof te Singapore, om Bertha aan haar Nederlandse moeder terug te geven". In een uit negen punten bestaande resolutie wekte de conferentie, die ge leid werd door Maulana Abdul Aleem Siddiqui. uit Pakistan, alle Mohamme danen op bij te dragen aan een „Nadra- fonds", om de beste juridische hulp le verkrijgen voor een beroep op het hoog ste Hof van Appèl. Het doel van dat appèl is Bertha terug te geven aan Tsje Aminah, haar Mohammedaanse pleegmoeder, cn Mansoer Adabi, haar Maleise echtgenoot, wiens huwelijk met het meisje door een Britse rechtbank van nul en gener waarde verklaard werd. Het appèl zal in Maart aanstaande behandeld worden door het opperste gerechtshof van Singapore. Het echtpaar MeindersRossChaert in Assen voert al sinds enkele jaren strijd om zijn zevenjarig zoontje Nanno Sjoert, dat in 1943, toen beide ouders gedwon gen in Bremen werkzaam waren, is ge boren. Daar toen aan de baby weinig zorg kon worden besteed is hij tijdelijk bij pleegouders, het echtpaar Üllner, ondergebracht. Tengevolge van de oor logshandelingen verloor het echtpaar Meinders de familie Ullner uit het oog, maar toen deze later weer werd opge spoord, bleek zij weigerachtig het kind af te staan. Frau Ullner is ongeveer twee jaar ge leden in Assen bij het echtpaar Mein ders geweest Zij gaf toen te kennen dat zij niet van plan was het kind af te staan. Sindsdien zijn er vele brieven naar vele instanties geschreven, doch voor lopig zit de Nederlandse jongen Nanno Sjoert nog in Duitsland. De consul-generaal van Frankrijk heeft aan dr Plesman het oorlogskruis 19391945 met de palm uitgereikt als posthume onderscheiding van zijn zoon. de reserve-kapitein Jan L. Plesman. Jan Plesmen sneuvelde 1 December 1944 bij een luchtgevecht boven Saint - Omer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3