Evacuatie uit bruggenhoofd Hungnam voltooid Rood-China niet bereid het vuren te staken Verklaring officieel bevestigd Belevenissen van de struisvogel Rasmus e/o Zwitsalettea Oproep tot gebed voor vrede r v. a Wij luisteren naar llBKI „Iedere Duitser wil vrede' Vijandelijk offensief in voorbereiding Truman onderbreekt zijn Kerstvacantie Ulbricht in Moskou Kerstboodschap van de Britse Koning HOOrOVUN? „Wij moeten ons vertrouwen in God vernieuwen VERSTEKEUNGEN ONTDEKT WOENSDAG 27 DECEMBER 1950 PAGINA 5 Zuid-Koreanen ontruimen Seoul Roemrijke terugtocht Conferentie met Marshall en Dean Acheson „Berlijnse crisis 1948-1949 gevaarlijker" Radiorede van Tteygve Lie Grotewohl vraagt Adenauer om antwoord J DALAI LAMA NAAR INDIA GEVLUCHT? Debat over de Franse bewapening uitgesteld Twintig jaar geëist tegen von Falkenhausen Sim, Sam en Rasmus als uit vinders 35-1 Copyright P I B. Bo» 6 Copenhog.n n nieuwe edele drank Adenauer houdt Kerst toespraak S Britse divisies voor Atlantisch leger STEEKPARTIJ TE VEENDAM Tijdens de Kerstnacht Brandbare „Kerstsneeuw Kerstboodschappen van generaal Kruis KERSTBOODSCHAP VAN TRUMAN Eisenhowers hoofdkwartier Definitief in Parijs MINISTER DREES VOOR DE AMERIKAANSE RADIO Negen negers leden honger en koude WOONSCHUIT GESCHONKEN Dronken autobestuurder aangehouden Brand in Parijse Opera Oude man in hol gevonden Catalogus voor Limburgse bibliotheken? Nederlandse opstellen bekroond Examens Scheepvaartberichten De voornaamste ontwikkelingen in Korea gedurende het Kerstweekeinde zijn als volgt samen te vatten: In Zuid-Koreaanse militaire kringen schatte men Zondag het aantal Chinese troepen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad op zeven tot tien duizend man. Deze raming was gebaseerd op verklaringen van krijgsgevangenen. Het verwachte grote offensief is nog niet begonnen. De Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee gaf Zondag bevel tot onmiddel lijke evacuatie van Seoul door de burgerbevolking „op aanraden van de Ame rikaanse commandant". Hij maakte verder bekend, dat zijn regering naar het Zuiden zou vertrekken. Op Eerste Kerstdag maakte generaal Mac Arthur bekend, dat de resterende Amerikaanse troepen in Noord-Oost-Korea uit het bruggenhoofd van Hung nam waren geëvacueerd. In 11 dagen tijds waren meer dan 100.000 man troe pen, hetzelfde aantal vluchtelingen, 17.300 voertuigen en 350.000 ton voorra den en uitrusting ingescheept en weggevoerd. Amerikaanse officieren noem den de operatie „de meest geslaagde tactische terugtocht in de militaire ge schiedenis." i Het tiende Amerikaanse legerkorps en het Amerikaanse achtste leger hebben in Zuid-Korea na veel moeite een van kust tot kust reikende verdedigingslinie op gebouwd, welke een verdere opmars van de vijand in de richting van Seoul moet voorkomen. De linie, die gisteren gereed kwam, staat onder éénhoofdig commando. De nieuwe verdedigingslinie zal onder commando staan van lt.-gen. Matthew Ridgway die uit Washington is over gekomen als opvolger van lt.-gen. Wal ton Walker die Zaterdag om het leven is gekomen. Walker was voordien com mandant van het 8e leger. Reuter en A.P. melden, dat Zuid- Koreaanse troepen vandaag vijftien honderd Noord-Koreanen, een volledig regiment, hebben ingesloten, die eerder door de verdedigingslinie waren heen- geslipt. Volgens A.P. zou dit 27 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad bij Chorwon gebeurd zijn. Het hoofdkwar tier van het Achtste Leger heeft mede gedeeld, dat uit positieve aanwijzingen de aanwezigheid van Chinese troepen ten Zuiden van de breedtegraad is ge bleken. Er werd vandaag' verder geen melding gemaakt van belangrijk contact tussen de strijdkrachten van de V.N. en de Chinese communistische troepen. Front- berichten zeiden echter dat de commu nisten het tempo van hun patrouille activiteit ten Noorden van Seoul heb ben verhoogd. Het aantal botsingen tussen patrouilles aan weerszijden van de 38ste breedtegraad neemt toe. Seoul is een stervende stad. De be woners stromen bij tienduizenden de stad uit en ieder uur worden de stra ten stiller. Ongeveer 50.000 personen hebben de stad gedurende de Kerst dagen verlaten; 60 pet. van de bevol king van één en een kwart millioen mensen was vanmorgen reeds uit de stad getrokken. Het Amerikaanse departement van defensie heeft Zondagavond bekend ge maakt, dat de laatste resten van de ver bonden legers op Noord-Oostelijk Korea uit het bruggehoofd Hungnam geëva cueerd zijn. Een van de roemrijkste terugtochten uit de militaire geschiedenis is aan de ontruiming van het bruggehoofd vooraf gegaan. Amerikaanse mariniers en in fanteristen benevens .esp klein groepje Britse commandotroepen Jjaanden zich al vechtend een weg van het stuwmeer van Tsjangjin naar het bruggehoofd Hungnam, dat 80 kilometer Oostelijker lag. Door de massale interventie van de Chinezen waren deze troepen opgesloten. Ook een Amerikaans regiment, dat tot aan de Mandsjoèrijse grens opgerukt was en een aantal Zuid-Koreaanse sol daten wisten het bruggehoofd. te be reiken. De 25.000 soldaten bij Tsjangjin hebben 12 dagen nodig gehad om zich uit de omsingeling los te maken. Op 11 December kwamen de laatste mannen van de ingesloten eenheden op de vlakte van Hamhoeng aan. Voor de haven van Hungnam bij Hamhoeng lagen Ameri kaanse schepen gereed. Op 13 December begon de evacuatie. Generaal MacArthur heeft in een Dinsdag gepubliceerd persoonlijk com muniqué verklaard, dat het terugtrek ken van het tiende legerkorps uit President Truman heeft zijn kerstvacan tie onderbroken en is gisteren naar Washing ton terug gevlogen voor een conferentie met de ministers Dean Achcson en George Marshall over de toestand op Korea en an dere defensieproblemen. Joseph Short, de perschef van de presi dent, zei nadrukkelijk, dat het besluit van Truman niet het gevolg is van een be paalde gebeurtenis. Op de agenda van gisteravond stonden de volgende punten: 1. regelingen voor liet vertrek van gen. Eisenhower naar Europa. 2. regelingen inzake de Chinesg activi teit op Korea. 3. de defensie van Amerika De president zou aanvankelijk vandaag pas naar Washington teruggekeerd zijn, maar hij heeft zijn plannen veranderd na tele foongesprekken met Acheson en Marshall. Palestina Aan de vooravond Kerstmis reden twintig auto's m# uza van di plomaten en hun gezinnen uit Jeruzalem naar Bethlehem langs de weg die vol gens de overlevering de Drie Koningen gevolgd zouden hebben. Het van mijnen gezuiverde gedeelte van de weg was met een witte streep aangegeven. Hungnam aan de Oostkust de heror dening van de verbonden legers, die door het deelnemen van de Chinezen aan de Koreaanse oorlog noodzakelijk was geworden, heeft voltooid. In een overzicht van de gebeurte nissen na de inval van China in Korea verklaart MacArthur: „Wij brachten, voordat het te laat was, geheime poli tieke en militaire besluiten van ge weldige draagwijdte aan het licht en brachten de militaire voorbereidingen, waarmee de vijand heimelijk een zo grote strijdmacht wilde bijeenbrengen, dat onze legers met één machtige slag van grote omvang vernietigd zouden kunnen worden, uit het evenwicht. De geallieerde opmars naar Mandsjoerije was de laatste peiling van de Chinese bedoelingen," aldus MacArthur. President Truman heeft verklaard, dat de succesvolle ontruiming van Hungnalm „het mooiste kerstgeschenk" is dat hij kon krijgen. Luitenant-generaal Walton Walker za* op het ..Arlington National Cemetery" te Washington begraven worden, aldus is Zondag aan zijn moeder medegedeeld. Volgens welingelichte militaire krin gen te Tokio hebben Russische officie ren in uniform Amerikaanse krijgs gevangenen in Korea ondervraagd. Een Amerikaans officier, die door de Chi nezen krijgsgevangen was gemaakt, werd na zulk een ondervraging vrij gelaten. Hij was verhoord op een Chi nees divisie-hoofdkwartier te Chorwon, ongeveer 30 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De Rus sprak on berispelijk Engels en had de Ameri kaan vriendelijk behandeld. De Ame rikaan had verklaard, dat aan elk Chinees divisie-hoofdkwartier vier Rus sische officieren schijnen te zijn ver bonden, aldus meldt Reuter. In een radiorede heeft Trygve Lie, die zijn Kerstvacantie in Noorwegen doorbrengt, Dinsdag verklaard, dat de UNO niet van haar doel In Korea kan afwijken. De aanval op de Zuid-Kore aanse republiek zal vröeg of laat moe ten worden afgeslagen, zeide hij. Hij was van mening, dat het Koreaan se probleem voortgaat alle andere kwes ties in de wereld te overschaduwen, doch erkende, dat eok andere critieke problemen door de UNO moeten wor den opgelost. Lie verklaarde, dat hij persoon- lijk de Berlijnse crisis van 1948 1949 voor de wereldvrede gevaarlij ker had geacht dan het huidige con flict in Korea. De vreedzame oplos sing van het conflict in Berlijn wees er op, dat men nooit de hoop moest opgeven, zelfs al zou het no dig ziin, zich op het ergste voor te bereiden. Met betrekking tot China sprak Lie de hoop uit, dat de regering te Peking werkelijk de belangrijkheid van vreed zame internationale samenwerking zou inzien. Dat was volgens hem het belang van het gehele Chinese volk. De wereld symphatiseert met China. Het is niet juist dat de geschiedenis zich steed herhaalt en dat na revoluties steeds interventie-oorlogen komen zoals in Frankriik en in Rusland. De wereld zou met China willen samenwerken en het zo mogelijk willen helpen, zo besloot hjj. De minister-president van Oost-Duits- land, Otto Grotewahl, vroeg Zondag in het orgaan der communistische partij ..Neues Deutschland". van bondskanse lier Adenauer een antwoord op zijn brief van 30 November, waarin hij „on derhandelingen over de oprichting van een Groot-Duitse Constitutionele Raad" voorstelde. De Westelijken zien in bedoeld voor stel in wezen hetzelfde als dat waar mede de communistische ministers van Buitenlandse Zaken in Praag te voor schijn zijn gekomen een poging om de herbewapening van Duitsland op te houden en te voorkomen dat het poten tieel machtige land wordt opgenomen in het West-Europese verdedigingsstel- scl. In zijn artikel van Zondag zegt Grotewohl dat hij al „vijf jaar wacht op de oplossing der Duitse vraagstuk ken door de buitenwereld. In het zesde jaar moeten we de zaken zelf in han den nemen. Het is tijd om te handelen hoe sneller hoe beter", aldus Grote wohl. Nazrollah Entezam, de voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties, heeft Zaterdag het Chinese antwoord op het voorstel tot het staken van het vuren in Korea ontvangen. Blijkens een officiële verklaring is het Chinese apfttybrd T> Radio-l'eking omgeroepen etzelfdte aj| de do' troepen t JferMarii or n S Buiten van de Chinese minister Iandse Zaken, Chu en Lai. (Vrijdag had Chu en Lai verklaard dat het voorstel- tot het staken van hel vuren in Korea door de Chinezen werd verworpen, aangezien de gede legeerden van Rood-China te Lake Success niet in de opstelling van dit voorstel gekend waren. Het voorstel was bijgevolg, aldus Chu en Lai, on wettig). De commissie van drie, die bij het staken van het vuren zou moeten be middelen, is onmiddellijk bijeen geko men. In kringen, die met de commissie in contact staan, gelooft men niet, dat het Chinese antwoord alle hoop op vreedzame onderhandelingen met ver tegenwoordigers van Peking heeft doen vervliegen. De negen communistisch-Chinese ge delegeerden, die uit Lake Success naar Peking onderweg zijn, zijn inmiddeis Zaterdag per vliegtuig uit Praag naar Moskou vertrokken. Zjj hadden sinds Woensdag in Praag vertoefd. Andrei Vishinsky, de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, is Zondag uit Lake Success te Moskou terugge keerd. In een radiorede, uitgezonden door Radio-Peking gisteren, heeft de Chinese militaire leider Chu Teh geëist, dat de troepen van de U.N.O. Korea zouden Drie van Europa's meest vooraanstaande communistenleiders zijn op het ogenblik in Moskou. Welingelichte woordvoerders in Oost-Berlijn hebben Zaterdag onthuld, dat Walter Ulbricht, de leider van de Oost- Duitse communistische partij, begin Decem ber in het geheim naar Moskou gereisd is en dat generaal Wassily TsjoeikoA', de chef van het Russische leger in Duitsland, zich enkele dagen geleden bij hem gevoegd had. Palmire Togliatti (Italië) en Maurice Tho- rez (Frankrijk) zijn in verband met „rust kuren" eveneens in de Sovjet-Unie. Wilhelm Pieck, de 74-jarige president van Oost- Duitsland, is zojuist van een bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie terugge keerd. Deze bijeenkomst geschiedt op een ogen blik, dat de Sovjets aansturen op een vier- mogendheden-conferentie met het Duitse probleem als hoofdpunt. DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 715 Morgengebed, 7.30 zender sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw, 9.35 gram. NCRV: 10.00 gram., 10.15 kerkd.. 10.45 zang. KRO: 11.00 zieken, 11.45 pia norecital. 12.15 gram.. 12.55 zonnewijzer, 13 00 nieuws, 13.20 omroeporkest. NCRV: 14.00 gram.. 14.45 vrouw. 15.30 vocaal kwartet. 15.45 lezing, 16.30 zenderslui ting, 18.00 jeugd. 18.30 Christel. Vakbe weging, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.15 „Levensvragen van allerlei aard". 19.30 ,,In dienst van het vaderland", toespr., 1940 radiokrant. 20.00 nieuws. 20.05 ra- dioschaakwedstr. Noorw.Nederl., 20.06 gevar. progr.. 22.00 gram.. 22.15 buiten lands overzicht, 22.35 gram., 22.45 prot. kerkd.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws. 9.10 prot. kerkd., 9.25 gram., 9410 gram.. 10.30 „De Antwoordman", 10.50 kinderen, 11.00 pianovoordr., 11.30 gram., 11.45 voordracht, 12.00 lichte mu ziek, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 piano en orgel, 13.00 nieuws, 13.20 accordeon festival. 13.50 „U kunt het geloven of niet", 13.55 AVRO-orkest, 14.30 sopraan en piano. 15 00 zieken. 16.00 gram., 16.30 zendersluiting, 18.00 nieuws, 18.15 sport- praatje, 18.20 sportpraatje, 18.30 lichte muziek, 19.00 „Gesprek met de brand weerman", 19.10 winterromantiek, 19.50 maandoverz. Koninklijke Marine, 20.20 nieuws, 20.05 radioschaakwedst. Noorw. —Nederl., 20.06 actualiteiten, 20.15 Phil- harmonisch Orkest en solist. 21.25 „De Familie Kegge", hoorspel. 22-40 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.00 Zuid-Amerik. muziek, 15.00 BBC Northern Orchestra, 20.45 strijk- kwartét en piano. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 BBC Midland Light Orchestra, 14.00 symphonieconcert, 16.00 lichte muziek, 17.45 Variété-orkest, 18.45 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 12.00 gevar. muziek, 13.20 lunchconc,, 14.15 amusem.muziek, 15.00 solistencon cert, 15.40 dansmuziek, 18.00 lichte mu ziek, 20.05 „Die verkaufte Braut", opera. BRUSSEL, 324 m.: 12.15 lichte muziek, 12 40 lichte muz., 15.00 Engelse les, 15.40 Franse les, 22.25 symphonieconc. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30. ka mermuziek, 19.00 omroeporkest, 22.15 dansmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m-: 12.30 omroeporkest en solisten, 13.15 omroeporkest, 19.00 lichte muz., 22.00 kamermuziek. verlaten, dat Amerika z|jn strijdkrachten van Formosa zou terugtrekken en dat China een zetel zou krijgen in de Ver. Naties. Wij hopen nog.gteeds, dat de oorlog »nKorea tot een snelle vrods zal let- dqp. S|han er' oft, ddt she 'Vreerride troepén stïel uit Korea Vorden terug getrokken en dat de binnenlandse aan gelegenheden van Korea door de Ko- reanen zelf .worden geregeld, aldus Chu. Volgens onbevestigde berichten uit Kalimpong is de Dalai Lama, de heer ser van Tibet, met een lijfwacht van 600 man uit Lhasa «n die richting van India gevlucht. De Indische vertegenwoordigers uit Lhasa en Peking hebben hierover ech ter niets gemeld. In Kalimpong wilden Tibetaanse functionarissen over het be richt slechts zeggen, „dat het waar schijnlijk is". Koning George de Zesde heeft op eerste Kerstdag in zijn gebruikelijke kerstbood schap gezegd: „Indien onze wereld zo wil blijven bestaan, dat dit voortbestaan de moeite waard is. moet zij leren lief hebben en niet haten, scheppen en niet vernietigen". De koning zei, dat zijn gedachten en die van de koningin in de allereerste plaats uitgingen naar diegenen, die een verwant in de strijd op Korea verloren hebben en naar de gezinnen, waar angst heerst om zonen en broeders aan het front. Het is moeilijk het geluk en vreugde, die uiteraard bij Kerstmis behoren, te voelen, wanneer de grimmige schaduw van de oor log op de wereld zichtbaar is. zei hij. Ieder onzer zal moeten beslissen of het geestelijke erfgoed dat gemeengoed in ons moederland en de daarmede bevriende na ties is behouden, blijft of vernietigd zal worden. Dat erfgoed is niet het product van een streng systeem. Het is iets dat veel menselijker is dan dat. Het is de collectieve levensuiting van talloze duizelden mannen en vrouwen, die onafgebroken gearbeid hebben voor het welzijn van hun mede mensen. Met 303 tegen 289 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering gisteren besloten, het debat over de militaire begroting van 1951 minstens 24 uur uit te stellen. Het voorstel daartoe werd gedaan door de voorzitter van de Nationale De fensie-Commissie, afgevaardigde Pierre Montel van de rechtse P.R.L. (Partie Republicaine de la Liberté). Hjj vroeg 48 uur uitstel op grond van het feit, dat de commissie niet voldoende tijd had gehad om de laatste begrotingsrappor ten te bestuderen. Zijn voorstel werd prompt door de communisten ondersteund. W' Premier Pleven beklaagde zich bit ter over „het succes van Montel en zijn zeer machtige bondgenoten". Geprik keld schreeuwden Montel en zijn partij genoten, dat zij even anti-communis tisch waren als Pleven. In het debat betoonde Pleven, dat de discussie over de Franse bewapening al te lang was uitgesteld. „Het debat had Vrijdag moe ten plaats hebben en de regering had heden (Dinsdag) een votum van ver trouwen dienen te verkrijgen", zei hij. De regering stemde er tenslotte mee In, het debat tot vandaag uit te sellen. De militaire aiiditeur te Brussel heeft Zaterdagmiddag zijn requisitoir in het pro ces tegen de voormalig/e Duitse generaals beëindigd en tegen Von Falkenhausen en Reeder 20 .iaar dwangarbeid en tegen B'er- tran én Von Claer 15 jaar geëist. a 35. Het was erg opwindend om zo maar rustig ach- Rasmus twee grote windzakken, die hij op het vlieg- i gen waren ze Toen gingen Sim, Sam en Rasmus rus ter de dieven te staan en te kijken, wat zij deden.lveld geleend had en zonder dat de dieven het merk- tig zitten wachten op de komst van Herlock Sholmet, Toen ze begonnen het hangslot open te breken, nam'ten, gooide hij die zakken over hun hoofden. Gevan-Nu, die kwam al gauw m zijn auto aangesutsa. Advertentie De Duitse Kanselier, Adenauer, heeft op Eerste Kerstdag in een kersttoespraak via de radio tot het Duitse volk de ba lans opgemaakt van de werkzaamheden der Bondsregering. „Iedere Duitser af zonderlijk en het gehele volk verlangen voor alles vrede", aldus Adenauer. „Wy willen ons mannen van goede wil tonen en niet versagen, in de hoop dat de vrede in het komende jaar kan bewaard blijven" „Nochtans mogen wij niet vergeten dat de vrede gevaarlijk bedreigd wordt. Een groot gedeelte van de wereld heeft de ethische en geestelijke beginselen van het Christendom de rug toegekeerd en heeft een machtige politiek opgebouwd, die de vrede- en vrijheidslievende vol ken bedreigt." Doelend op de Duitsers uit de Sovjet- zone zeide Adenauer: „Met diepe droef heid kijken wij over de muur, die mid den door het Duitse grondgebied werd opgericht. In de Sovjetzone bestaat geen vrijheid en men wil de Duitser^ belet ten het. Kerstfeest te- vieren. Ik. .bender van overtuigd, dat men daarin niet zal slagen'. „Na „in de mate van het mogelijk" zijn steun aan de vluchtelingen uit het Oosten te hebben toegezegd, verklaarde de kanselier vastbesloten te zijn de wet op de denazificatie spoed bij te zetten daar de procedure welke gegrond was op een gemeenschappelijke medeplich tigheid steeds verhinderd had de ware schuldigen te straffen." In verband met het probleem van de werkloosheid verklaarde de kanselier dat zijn regering in 1930 werkgelegen heid heeft verschaft aan meer dan één millioen werklozen en dat 330.000 wo ningen werden gebouwd waardoor ver scheidene honderdduizenden daklozen een onderkomen vonden. Polen In een op de Eerste Kerst dag in alle R.K. kerken voorgelezen herderlijk schrijven van het Poolse Episcopaat, is de gelovigen gevraagd voor de vrede te bidden en er aan te denken, dat hun leven op de eerste plaats aan God en niet aan een partij of wereldlijke dingen toegewijd moet zijn. Voor het eerst in de geschiedenis van het katholieke Polen reden er op de Eerste Kerstdag trams, bussen en taxi's Engeland Eenheden van de Britse thuisvloot zullen samen met de zesde Amerikaanse vloot en de Britse Middel- landse-Zeevloot in Februari manoeuvres houden. Groot-Brittannië zou volgend jaar vijf divisies aan de Noordatlantische strijd krachten willen leveren, aldus verneemt U.P. te Londen. Dat zou betekenen, dat meer dan het dubbele van de huidige Britse troepen sterkte in Europa ter beschikking wordt gesteld. Op het ogenblik heeft En geland namelijk twee divisies in West- Duitsland en één brigade in Berlijn Reeds had Engeland op zich genomen één divisie naar Duitsland te zenden. De recente politieke ontwikkelingen en de besluiten van de conferentie te Brus. sel, zouden de Britse regering echter bewogen hebben aanzienlijk meer bij te dragen. (Van onze correspondent) De Kerstnachtvrede werd in Veendam wel heel ernstig verstoord toen bij een vechtpartij tussen de kellner A. K. en drie jongemannen de kellner met een mes in zijn hals werd gestoken en ern stig bloedend onder behandeling van een dokter moest worden gesteld. In café „Parkzicht" te Veendam wilden na melijk op het ogenblik van sluiting om middernacht nog een drietal jongelui binnen. De kellner A. K. ontzegde hun de toegang, maar de heren begonnen toen te vechten en een hunner stak de kellner met een mes naar de hals. Het mes ketste af op de boord en veroor zaakte een minder gevaarlijke verwon ding. De dader M. G. werd opgesloten in het politiebureau. j» De hoofdinspecteur van het brandweer wezen vestigt er de aandacht op, dat „Kerstsneeuw" in de handel is gebracht, die wordt gebruikt voor het versieren van Kerstbomen, het maken van sneeuw- hoopjes onder Kerstbomen, besneeuwde weggetjes en dergelijke. Deze „Kerst sneeuw" blijkt zeer brandbaar te zijn. Daarom wordt aangeraden hiermede de grootste voorzichtigheid in acht te ne men. Het verdient aanbeveling eerst na te gaan of de gebruikte „Kerstsneeuw" inderdaad wel veilig is. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft de chef van de generale staf, mr. H. J. Kruis, een toespraak gericht tot de leden van de Nederlandse Krijgs macht Overzee en een tot de mannen en vrouwen van het leger en de luchtmacht. Hij heeft hun een Zalig Kerstfeest toe gewenst en speciaal de mannen overzee voorgehouden, dat al zijn de omstandig heden voor hen, ver van huis lang niet ideaal, men het Kerstfeest kan vieren, waar ter wereld ook en onder welke omstandigheden ook. Kerstmis is, aldus generaal Kruis, een beleving in jezelf, die mooier is wanneer ze gedeeld wordt met verwanten en vrienden, maar die ook van diepe betekenis kan zijn wan neer je eenzaam bent. Advertentie President Truman heeft Zondagavond in een Kerstboodschap de Amerikanen opgeroepen tot gebed voor „een vrede, die de vrucht is van rechtvaardigheid". Over de gehele wereld, aldus de Amerikaanse president, voelt de vredelievende mens zich bevreesd en eenzaam. „Velen hebben de nederige omstandigheden van de geboorte van het Goddelijk Kind vergeten en hoe uit een stal een licht scheen, dat reeds bijna twintig eeuwen lang de mensen kracht en rust heeft geschonken. Op dit Kerstfeest moeten wij ons vertrouwen in God vernieuwen". Truman zeide verder nog: „Wij zyn allen verhonden in de strijd tegen de ty- rannie van het communisme. Het communisme is goddeloos. Democratie is de oogst van het geloof, het geloof in zichzelf, in zyn buren, in God. Het krachtig ste wapen van de democratie is niet het kanon, de tank of de bom. Het is het geloof in de broederschap én de waardigheid van de mens voor God." In zijn Kerstboodschap tot de wereld sprak Truman zijn vertrouwen er in uit, dat „de vrije volken" gestadig zul len blijven voortschrijden op de weg naar „vrede en vrijheid". In de rede, die door de „Stem van Amerika" werd uitgezonden, verklaarde de Amerikaan se president, dat de gedachten en gebe den van de Verenigde Staten uitgingen naar alle mensen van göede wil, zon der onderscheid van ras, geloof of na tionaliteit. „Op deze dag van gebed en wijding wil ik aan onze vrienden in andere lan den de beste wensen van het Ameri kaanse volk en van mij persoonlijk aan bieden", zo zeide Truman. Uit gewoonlijk welingelichte bronnen ver neemt Reuter, dat generaal Eisenhower het Astoria-hotel te Parijs zal gebruiken als zijn eerste tijdelijke hoofdkwartier in zijn hoedanigheid van Atlantisch opperbevel hebber. Officieren en manschappen van de Franse sectie van het Europese commando van de Amerikaanse strijdkrachten zijn Dinsdag be gonnen met de verhuizing naar andere kwar*. tieren. den ten einde onze kinderen de mo gelijkheid te bieden een Kerstfeest tc vieren in een wereld, waar vrede zal heersen. In het Kerstprogram van de Ameri kaanse radio (NBC) hebben de minis ter-presidenten van de Marshall-landen korte redevoeringen gehouden. Onder hen was ook minister Drees, die het volgende zei: „Gezien de huidige internationale toe stand schijnen wij ver te zijn van de idealen van een blijvende vrede en broederschap tussen de volkeren der wereld. Het is gemakkelijk gebeurte nissen in de wereld van vandaag op te sommen, welke tot grote ongerust heid aanleiding geven. Op dit ogenblik echter moesten wij ons ook voor ogen stellen, wat bereikt is in samenwerking tussen de naties. In dit opzicht is het Marshall-plan een voorbeeld van hetgeen goede wil en waar staatsmanscnap voor de wereld betekenen. Het Europees herstelpro gram moet ons aanmoedigen, het werk van onze hand en onze geest te richten op de versteviging van de ware samen werking tussen de vrijheidlievende lan- Toen Zondagmiddag de luiken van het Engelse schip „Sungrest", dat juist in de Amsterdamse haven was aange komen, werden geopend, ontdekte de bemanning, dat er zich negen versteke lingen aan boord bevonden. Het waren negen negers, die zich op de Goudkust, waar het schip vandaan kwam, clan destien aan boord hadden begeven, met de bedoeling op die wijze Engeland te bereiken. De arme kerels hadden de gehele reis geen eten gekregen en ook geen drin ken en vooral toen zij in de Noorde lijke wateren kwamen, moet de koude hen aanzienlijk hebben gekweld, want zij waren slechts gekleed in een dunne broek en een overhemd. De bemanning van de „Sungrest" heeft niet geaarzeld om hen van kle ren te voorzien. De Nederlandse haven politie heeft enkele dekens gegeven, terwijl zij bovendien, zodra zij ontdekt waren, volop te eten hebben gekregen. Aanvankelijk was het plan de ver stekelingen, zoals te doen gebruikelijk, over te breqgen naar een cel in het hoofdbureau van politie om hen kort voor het vertrek van het schip weer aan boord te brengen. Deze versteke lingen echter verzetten zich hier hevig tegen en daarom is in overleg met de kapitein van de „Sungrest" besloten dat zij aan boord konden blijven, vermits zij daar ook bewaakt zouden worden. Vrijdag vertrekt de „Sungrest" weer en dan zullen zij naar Engeland gaan. Of het hen daar zal lukkeh aan wal te komen, is uiteraard nog een vraag. An ders zullen zij aan boord van de „Sun grest" weer de reis naar de Goudkust maken en „thuis" aan land worden ge zet. Het woningprobleem wordt in deze tijd op verschillende manieren opgelost. Eén daarvan is het wonen in een woon schuit. Naast het wonen in een derge lijke schuit heeft ook het bouwen van zo'n woongelegenheid meerdere liefheb bers gekregen. Dat dit niet altijd even vakkundig gebeurt, ondervond het ge zin Kraaima te Diemen, dat in de Mui der Trekvaart een nieuwe schuit had betrokken. Terwijl de Eerste Kerstdag allerwegen gezelligheid heerste en der halve de vrouw des huizes, in dit geval der arke, dampende koffie schonk, merkte zij een suizend geluid en men begrijpe haar schrik, toen zij bij het openen van een in de ark zittend luik bemerkte dat het water met kracht in de betonnen onderbouw liep. In allerijl werd het huisraad op de kant gezet en de Diemer brandweer gealarmeerd, die met de politie spoedig ter plaatse was. De brandweer probeerde in plaats van te spuiten, het water op te zuigen, doch het binnenstromende water won het van het afvloeiende, zodat de ark al heel spoedig een slagzij maakte van 1.10 me ter. De oorzaak moet gezocht Worden in het feit, dat door de lage waterstand de ark de vorige dag reeds dertig graden slagzij had gemaakt, terwijl de lozing van de waterleiding niet was aangeslo ten, zodat er water vrijelijk naar bin nen kon stromen. De meubels, die troos teloos aan de walkant stonden, werden in Diemen elders ondergebracht, terwijl de man en vrouw (kinderen hadden ze niet) bij vrienden hun intrek namen. Begrijpelijkerwijs trok een en ander aan deze drukke weg op de Eerste Kerst dag veel belangstelling. Op Eerste Kerstdag kreeg de rijkspo litie te Diemen van haar collega's te Naarden bericht dat een dronken auto bestuurder een bus van de N.B.M. had aangereden en was doorgereden. Onge veer één uur des nachts heeft de rijks politie de chauffeur, de Amsterdammer J. A. de L. aangehouden. Zijn wagen werd in beslag genomen, terwijl de po litie te Naarden hem heeft opgesloten. In de vroege ochtenduren van de Eerste Kerstdag heeft een brand enige schade in de beroemde Parijse Opera aangericht. De brand, die vermoedelijk het ge volg is van de zorgeloosheid van een roker, brak kort na de avondvoorstel ling uit. De brandweer was het vuur in een half uur meester. De schade aan de stoelen en ander meubilair is aanzienlijk. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Van onze correspondent) In een bos te Beekbergen (Gld.) heeft de politie een oude inwoner van Beekbergen als holbewoner aangetrof fen. Hij verkeerde in verregaande staat van verwaarlozing. De man had zich een hol in de grond gegraven en dit met oude zakken en lompen afgedekt. Hij hield ook een paar kippen en konijnen. De oude man moet er wel reeds geruime tijd hebben ge leefd zonder dat er iemand van op de hoogte was. Hij was, nu men hem vond. geestelijk en lichamelijk zo uitgeput, dat hij om trent zijn lot generlei mededelingen meer kon doen. De stichting „Het Hoo- geland" heeft zich over hem ontfermd en in haar ziekenhuis ondergebracht, waar de oude man heden tengevolge van de tijdens zijn holbewoning geleden ontberingen is overleden. In Limburgse culturele kringen gaan stemmen op om voor de gezamenlijke bibliotheken een catalogus uit te ge ven. Door onvoldoende coördinatie kun nen thans veel werken niet worden be nut. Voor het samenstellen van deze gezamenlijke catalogus hoopt men op de medewerking van de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage. Leerlingen van Middelbare scholen in Nederland hebben opstellen gemaakt over „Onze weg naar vrede". De twee beste opstellen zouden door de „Coun cil for Education in world citizenship" te Londen worden beloond met een driemaandelijks verblijf in Engeland. De thans bekroonde opstellen zijn van: Jannie Lok, leerlinge van de vijf de klas van het lyceum te Drachten, en van Jos. Bijvoet, leerling van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht, even eens een vijfde-klasser. Met afgevaardigden uit 18 verschil lende landen zullen zij van 10 Maart tot 16 Mei in Engeland verblijven. AMSTERDAM, doctoraal econ. W. Christiaanse (Amsterdam), J. v. d. Marei (Amsterdam), W. Blaisse (Amsterdam), J. Vredenberg v. d. Horst (Amsterdam) en R. Wessels (Amsterdam). Cand. idem R. v. d. Sanden (Amsterdam), K. Woens- dregt (Amsterdam) en I. Bier (Haarlem). AMSTERDAM Doctoraal psych, mej. A» Bouma (Loosdrecht) (cum laude), cand. psych, mej. H. Molenaar, Amsterdam, cand. wis en nat. L. Koerts, Amstelveen en H. Jansz, Haarlem. AMSTERDAM (V. U.) Cand. econ. D. Butijn, Bergen op Zoom; E. de Jongh, Amsterdam en P. Stouthamer, Haarlem. AMSTERDAM Cand. econ. P. v. 's Haaff Amsterdam, J. Engelhart, Amsterdam en K. Terpstra. Amsterdam. GRONINGEN Bevorderd tot tand arts: J. Ancion, Alphen (N.Br.); B. den Dekker, Nieuwendijk. Doet. RechtsgeL mevr. A. TlemensHartman, Gronin gen. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid P. Vonk, geb. te Molenaars graaf. op het proefschrift; „Autocratie, aristocratie, democratie. Een poging tot indeling der staten haar de staatsvorm"; tot doctor in de geneeskunde A. Nuyen, geb. te Boxmeer, op proefschrift: „Over de uitscheiding der 17-ketosteroiden in de urine, in het bijzonder bij zwangeren en pasgeborenen". 's-GRAVENHAGE M. O. Ned. taal en lett. B: mej. M. v. d. Ende, Rotterdam, mej. A. Mes, Rotterdam, J. Stalpers, Tilburg, mej. L. van Vooren, Dongen; M. O. Geschiedenis: W. Lafeber, Voorschoten, mej. A. Lauret, Eindhoven, W. Spronek, Houthem. GRONINGEN Op proefschrift „Tri- chloormethaansulfeenchloride met mer- captanen, sulfinaten en olefinen" is ge- prom. tot doctor in de wis- en nat. E. Westerhuis, geb. te Groningen, en op proefschrift „De klederdracht van Hin delopen" tot doctor in de lett. en wijsb. F. baron van Heemstra, .geboren te 's-Gravenhage. LEIDEN, Ned. recht de dames W. Kooyman R'dam, C. Ris Den Haag, H. Engel R'dam, idem de heren J. Boreel Den Haag, P. Reeling Brouwer Hilver sum, J. Eleonora Leiden, J. Brouwer Voorburg, P. Nieman Voorburg, H. v. d. Kolff Amsterdam, L. Dorhout Leeuwar den. Doctoraal Ned. recht R. Gebel Den Haag. LEIDEN Cand. indol. (taalk.) R. Lopu- lalan, Leiden; doctoraal Ind. (Econ.) A. Trouwborst, Wassenaar; N. Kouwenhoven, H'stede; Semietische lett. A. Sarlouis, Lei den; doet. Ned. recht T. de Jong, Den Haag; cand. kunstgesch. mej. E. Tholen, Den Haag, L. Bouma, Leiden (cum laude). LEIDEN Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgel. op proefschrift „Administratief rechtelijke nulliteiten" D. v. d. Wel geb. te Rotterdam en wonende te Haarlem; gepro moveerd tot doctor in de wis- en nat. op proefschrift „Monograph on the foramini- fera of the type-locality of the maestrich- tian" mej. A. Visser geb. te Batavia, wo nende te Leiden. TILBURG (Psychol. Paed. Inst. der RK. Leergangen). Akte paedagogiek M.O.A.: mej. M. A. Nijkamp te Am sterdam en J. Beunen te Kerkrade. UTRECHT Cand. rechten: F. Landman, Rotterdam; G. v. Noort, Oud-Loosdrecht, J. Balankenberg, Utrecht, J. v. Spanje, Utrecht, mej. E. Goettsch, Tilburg, J. Vrij, Utrecht, mej. A. Jansen, Apeldoorn; Taalk. cand. ind.: F. Veldkamp. Utrecht; Cand. Indisch recht: A. Blokdijk, Purmerend, R. Aatmosoe- dirdjo. Maarsen; Doet. Semietische lett.: W. de Haas, Oegstgeest en J. v. Loon, Leiden: apothekers-ex.: mej. E. Bijdendijk, Wasse naar, mej. C. Meijerink, Zeist, mej. A. Wool- drik. Utrecht. Ch. Benoist. Breukelen, J. Lodder. Goedereede, R. Rutten, Oudenrijn, H. Wuite, Zwolle. UTRECHT Semi-arts: D. Struijk, Vreeswijk; R. Verhaak, Breda; A. Boel, Utrecht. Arts-ex.: H. Menko, Zeist; F. Oostvogel. Enschede; E. Hoejenbos, Utrecht; A. v. d. Vijver, Sluis (Z.V1.); J. v. Halewijn, Utrecht; A. den Hol lander, Middelharnis. Tand-arts: D. Crombach. Arnhem; C. v. d. Sluijs. Rotterdam; E. Schroeder, Tilburg; mej. C. de Haan, Gorinchem; S. de Haan, idem; M. v. d. Marei, Kat wijk a. Zee; H. Petter, Utrecht. AAGTEKERK p. 26 St. Vincent n. Ja pan. AALSD1JK 26 v. N. Orleans n. Le Havre. ABBEDIJK 25 v. Reciffe n. R. de Janeiro, ALBIREO 26 te Santos, ALHENA 31 te Antw. verw., ALMDIJK 25 v. Rot terdam te N. York, ALPHACCA 26 te Pa- nagua, AMSTELPARK 26 v. Marseille n. Genua, ANDIJK 26 te Mobile, ANNEN- KERK p. 26 Perin. ARKELDIJK 25 te Gal veston, ARNEDIJK 24 te W. Palm Beach, BENGKALIS 26 v. Port Saïd. BEVERWIJK p. 26 Kaap Bon, BLIJDENDIJK p. 26 Beachy Head. BOISSEVAIN 26 te Durban, BOSCH FONTEIN p. 26 Ouessant, CALTEX LEI DEN 26 v. P. Saïd, CALTEX PERNIS 25 Ras Tuma n. R'dam, CAMERONIA 24 te R'dam v. Djakarta, CLAVELLA 26 v. Suez, COT- TICA 26 v. Trinidad n. Paramaribo, DUI- VENDRECHT 26 te Duinkerken, DUIVEN- DIJK 25 v. Vancouver te R'dam. EDAM p. 26 Scillies, ESSO ROTTERDAM 26 v. A'dam n. Aruba. HECUBA 25 v. Paramaribo. HEL DER 26 v. Recife n. S. Lulg. HERSILLIA 27 te Antwerpen, KOTA AGOENG p. 27 Guardafui. KOTA GEDE 26 te A'dam. KO TA INTEN 26 v. Suez n. Aden. LAREN- BERG 24 v. R'dam n. Spezia, LAURENS- KERK '26 te Bushire, LINDEKERK 26 v. Basrah n Khorramshar, LOPPERSUM p. 26 Algiers n. Ned., MACUBA p. 26 Dover. MEERKERK 26 v. R'dam n. Sydney, NIEUW AMSTERDAM 26 te Cartagena, NIGER- STROOM 26 v. Freetown n. Vridi, ORAN JE p. 26 Sabang. PRINS WILLEM III 27 te Valencia, PRINS WILLEM VAN ORAN JE 23 te R'dam, RIDDERKERK 26 v. P. Sudan n. Aden, ROTTI 26 v. Aden n. Suez, SALAWATI 26 v. Beyrouth n. Tripolis, SAR- PEDON 27 te Aruba, SCHIEDIJK 26 te Ant werpen, SIBAJAK 27 te Aden. SLOTER- DIJK 26 te Savanna, SOMMELSDIJK 25 te A'dam v. Le Havre, STAD DORDRECHT p 26 Ouessant, STAD LEIDEN 26 te Mel bourne. STAD MAASTRICHT p. 26 Oues sant. STAD SCHIEDAM p. 26 Finisterre, TtMO p. 26 Madeira. TARAKAN 25 V. Dji bouti n. Suez. TITUS 26 v. Algiers n. Tu nis. VEENDAM 26 te Havanna verw., WES- TERDAM 26 te N. York n. R'dam, WIL LEM RUYS p. 26 Gibraltar 30 te R'dam, WINSUM 24 te R'dam v. Huelva. ZUIDER KRUIS p. 26 Gibraltar n. R'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5