w N.-Guinea-conferentie zonder resultaat Activiteit van patrouilles rond de 38e breedtegraad K.P.M. moet dwangsom van f 250.000 betalen J Mislukt Nederl. souvereiniteit en status quo blijven gehandhaafd PRINSESJES IN SANKT ANTON V.S. hervatten diplomatieke betrekkingen met Spanje 1.350.000 rode soldaten in reserve voor het verwachte grote offensief Tot hoofd en hart Geen uitspraak over Nederlands voorstel tot beroep op U.N.C.I. Regering streeft nog naar oplossing Het weer Grif fis Amerikaans ambassadeur in Madrid Toestand in Djakarta gespannen INCIDENT AAN DE JOEGOSLAVISCHE GRENS Zuid-Molukken in het gelijk gesteld Z.H. de Paus ontvangt nog 7000 pelgrims DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24957 De N.-Guinea-conferentie is gisteren zonder resultaat geëindigd, 'n een door de voorzitter van de Nederlandse delegatie afge legde verklaring wordt gezegd, dat de Nederlandse souvereini teit en de status quo over Nieuw-Guinea gehandhaafd blijven en dat het geschil niet is opgelost. De Nederlandse regering heeft voorgesteld de onderhande lingen zodra mogelijk voort te zetten onder de bijstand van de UNCI of een ander orgaan, dat aan partijen goede diensten zou kunnen bewijzen. Omtrent dit voorstel heeft de Indonesische delegatie verklaard, dat haar instructies haar niet toelieten zich daarover uit te spreken. De Nederlandse delegatie handhaaft het door haar gedane voorstel en ziet daarop alsnog gaarne het antwoord van de Indonesische regering tegemoet. De voorzitter van de Indonesische delegatie heeft hierna ver klaard, dat de Republik Indonesia haar aanspraak op West N.- Guinea blijft handhaven, namelijk dat dit nebied deel uitmaakt van het grondgebied Indonesia en dat de status quo over West- N.-Guinea, die volgens de Ronde Tafel-Conferentie slechts met ♦oestemming van Indonesië zou voortduren, vanaf deze dag wordt voortgezet, evenwel zonder evenbedoelde instemming van de zijde van de Republik Indonesia. Dorpsharmonie was al naar huis De skischoenen vergeten..*. Voorwaardelijke straf voor ex-hoofd P.O.D. Grote vijandelijke overmacht Rapporten MacArthur COLBERTJASJES MET ÉÉN ZAK Pseudo-vogelpest in Den lip In Amerika ergste koude van het jaar In Lone Rock 36 graden onder nul Natsir is niet verbaasd Tal van moorden in Indonesië Zeventien doden? Postboot aan de grond gelopen Later te Terschelling aangekomen Roemeens officier doodgeschoten Joegoslavië verhoogt defensie-uitgaven Laxnshuid handschoenen Straaljagers voor defensie van New-York BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 2Ó800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45, tel 3928 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr 27, tel 5790 Voor klachten over d§ bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. I W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. heoWredacteur: W Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. at wel te verwachten was is ge schied: de Nieuw-Guinea-confe- rentie is zonder resultaat uiteen gegaan. Het heeft zeker niet aan Neder land gelegen, dat de besprekingen op een mislukking zijn uitgelopen. Van Ne derlandse zijde is men met zijn voorstel len zelfs zover gegaan, dat er in som mige politieke kringen reeds grote on rust heerste over de al te ver strekkende concessies. Zou de Regering nog verder zijn gegaan. en die grens was reeds bereikt dan zou er hoogstwaarschijn lijk een kabinetscrisis zijn ontstaan. De Indonesische delegatie is van het begin af aan op haar standpunt blijven staan en nam met niets minder genoegen dan de volle souvereiniteit over Nieuw-Gui- nea. Vrijwel geen concessie is van haar kant gedaan. Zij kon dit ook moeilijk, want president Sukarno had een jaar lang te pas en te onpas het Indonesische volk de toezegging gedaan, dat vóór het opgaan van de zon in Januari 1951.... enfin, onze lezers kennen het eentonig verhaal. Dit zal thans niet geschieden. Op 1 Januari waait de rood-witte repu blikeinse vlag niet op Irian, maar wél het rood-wit-blauw op Nederlands Nieuw-Guinea. De Nederlandse regering heeft de deur voor onderhandelingen niet gesloten, in tegendeel. Zij heeft zich bereid verklaard de besprekingen voort te zetten met ge bruikmaking van de goede diensten van de U.N.C.I. Ook op dit voorstel is Mo hammed Rum niet ingegaan. Men ziet intussen hoezeer de Nederlandse rege ring bereid was om tot een vredelievende oplossing te komen, dat zij zelfs de U-N. C.I. wenste in te schakelen, een instel ling van de Ver. Naties, waar Nederland in het verleden toch verre van prettige herinneringen aan heeft. Het blijkt, dat naast het voorstel, waarover wij gisteren schreven de Nieuw-Guinea-raad, waarin Nederland en Indonesië gelijkelijk zouden verte genwoordigd zijn nog een voorstel is gedaan van Nederlandse zijde, dat de overdracht van de souvereiniteit van Nederlands Nieuw-Guinea aan de Ned.- Indonesische Unie inhield. Ook dit laat ste voorstel was o.i. geenszins nieuw. Reeds bij het begin der conferentie maakten buitenlandse bladen van deze merkwaardige figuur melding en in een der Nederlandse bladen kon men toen het verwijt lezen aan de Ned. regering, dat wij dergelijke mededelingen uit het buitenland moesten ontvangen. Intussen verwondert het ons niet, dat de Indonesische regering pok op dit laatste voorstel niet wenste in te gaan. De Unie i s voor haar immers niets an ders en is voor haar ook nooit iets an ders geweest dan een fictie. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Djakarta dit Nederland in de nabije toekomst nog maals zeer nadrukkelijk zal laten blij ken Reeds meer dan eens heeft de In donesische regering laten doorscheme ren dat niet de al of met-oplossing van' de Nieuw-Guinea-kwestie de Unie zou staan of vallen. Doch, wat ook de ge volgen zullen zijn, de Nederlandse re gering heeft dit keer de morele verant woordelijkheid tegenover de bevolking van Nieuw-Guinea blijkbaar zwaarder laten wegen dan de mogelijke represail le-maatregelen, die Djakarta tegen de toch reeds précaire Nederlandse finan ciële belangen in Indonesië dreigde te nemen. Afgezien zelfs van de morele ver plichtingen tegenover de inheemse be volking en onze nationale belangen, zou d-e souvereiniteitsoverdracht in interna tionale kringen zeer ernstige repercus sies hebben veroorzaakt met name in Australië, dat ongetwijfeld maatregelen zou hebben getroffen, die de gespannen atmosfeer in het Verre Oosten nog ge vaarlijker zouden hebben gemaakt. Australië had ,de Nederlandse regering hierover niet in twijfel gelaten. En zo is dan ook deze conferentie mislukt. Als de Indonesische regering verwacht had, dat Nederland evenals in het verleden tóch wel onder Indonesi sche druk van boycot en gemanoeuvreer met de Unie zou toegeven, dan heeft zij zich deze keer vergist. Sukarno's emo tionele beloften aan zijn volk een jaar lang herhaald. Rum's eis om vóór 27 December de beslissing te laten vallen schiepen van het begin af een weinig prettige sfeer voor de besprekingen. Nederland heeft ook nu nog de deur wijd opengehouden. Wij geloven echter niet, dat de besprekingen spoedig her vat zullen worden. Wat betekent Ne derland immers nog in Indonesische ogen! De letterlijke tekst van de Nederland se verklaring luidt als volgt: „Tijdens de Nieuw-Guinea-confe- rentie, welke volgens het voorstel der Nederlandse regering op 30 Sep tember j.l. had kunnen aanvangen, doch die ingevolge verzoek van de Indonesische regering eerst op 4 De cember 1950 kon worden geopend, heeft de Nederlandse delegatie in een eerste oral note, welke zij aan de Indonesische delegatie deed toe komen, uiteengezet, waarom Neder land aanspraken, welke Indonesië op Nederlands Nieuw-Guinea doet gelden, niet kan erkennen. De Ne derlandse regering ziet zich ver plicht bij deze uiteenzetting te vol harden, ook na bestudering van de nadere uiteenzetting van het Indo nesische voorstel. Zij heeft echter, geleid door de wens om het tussen Indonesië en Nederland ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea be staande geschil tot een oplossing te brengen, een tweetal voorstellen aan de Indonesische delegatie ge daan. By het eerste voorstel, dat de Neder landse delegatie op 14 December j.l deed, werd aan het beginsel, dat het volk van Nederlands Nieuw-Guinea recht heeft om zelf zodra mogelijk over zijn toekomst te beslissen en aan het begin sel, dat tussen Nederlands Nieuw-Gui nea en Indonesië een goede nabuurschap moet bevorderd worden, een uitwerking gegeven. Voorgesteld werd daarom, dat te zijner tijd de autochtone bevolking van Nieuw-Guinea door middel van een plebisciet over zijn staatkundige status zou kunnen beslissen en dat dit plebis ciet zou worden gehouden onder ge meenschappelijk toezicht van Indonesië en Nederland, nadat aan dit plebisciet een periode van vrije voorlichting zou zijn voorafgegaan. Daarnaast werd voor gesteld om een Nieuw-Guinea-raad te vormen, waarin Nederland en Indonesië paritair zouden vertegenwoordigd zijn. Aan deze raad zou door het Neder lands bestuur over Nieuw-Guinea jaar lijks verslag worden uitgebracht over de staat en de ontwikkeling van Neder- lands-Nieuw-Guinea en deze raad zou bevoegd zijn besluiten te nemen ten aanzien van het in Nieuw-Guinea te voeren beleid. In dit voorstel zou de Ne- Sankt Anton was er zich Woensdag avond. nauwelijks van bewust, dat de Arlbergexpress, die om twee en twintig minuten over zes in het stationnetje binnenliep, enige leden van het Neder landse Koninklijk Huis naar het Oos tenrijkse wintersportplaatsje bracht. Wél hadden de kranten reeds enige da gen geleden de voorgenomen kornst van het Koninklijk paar en de Prinsesjes aangekondigd, doch in de loop van de dag hadden zoveel tegenstrijdige be richten de ronde gedaan, dat eigenlijk niemand nog op een harer rekende. De dertig man sterke dorpsharmonie, ge kleed in nationale klederdracht, die om kwart over één (bij het binnenkomen van de eerste expresstrein) besteld was, was weer naar huis gestuurd. Zo kon het gebeuren, dat slechts zeer wei nigen getuige waren van de aankomst der Prinsesjes, die, in haar grijze bont manteltjes, nieuwsgierig door de ramen van de express naar buiten gluurden. Prinses Beatrix nam onmiddellijk de leiding over haar zusjes. Als eerste stapte zij uit de trein, nam Prinses Margriet stevig aan de hand en reso luut stapte zij te midden van de andere reizigers, die hier uitstapten, over het perron naar de uitgang van net statión. Geen ogenblik tijdens de korte wande ling naar hotel Post bleef zij staan. Rechtstreeks liepen Prinses Beatrix en haar zusjes de ingang van het hotel binnen, de hall dcor en onmiddellijk naar de lift. Maar "drie minuten later reeds waren ze alle drie terug om on der aan de trap een praatje te maken met een paar goede vrienden: Rudi Matt en Ludwig Tscholl, de Oostenrijk se skileraren, die met hen zullen op trekken. En toen bleek, wat Prinses Beatrix reeds had gevreesd: de ski schoenen waren vergeten. „Als er dan toch nieuwe schoenen moeten komen, dan ook maar meteen nieuwe ski's", vond Rudi Matt. Met haar zusje Margriet stevig aan de hand en gevolgd door prinses Irene begeeft prinses Beatrix zich na de aan komst in Sankt Anton naar het hotel, waar zij verblijf houden. De Arrondissementsrechtbank te Rot terdam heeft de 47-jarige T. E., uit Rotterdam, ex-hoofd van de.P.O.D. al daar, veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van één jaar. De rechtbank achtte niet bewezen dat E. zich gelden heeft toegeëigend, die hij als verzetsleider onder zijn beheer had. derlandse souvereiniteit blijven totdat het zelfbeschikkingsrecht door de be volking van Nieuw-Guinea zou zijn uit geoefend en zou ook Nederland Nieuw- Guinea blijven besturen met inachtne ming van besluiten, welke de Nieuw- Guinea-raad zou nemen. Dit voorstel werd door de Indonesische delegatie blijkens hare verklaring van 23 Decem ber j.l. niet aanvaard. Daarna heeft de Nederlandse re gering een tweede poging gedaan om het geschil te overbruggen. De Ne derlandse regering stelde voor om onder handhaving van het Neder lands bestuur over Nieuw-Guinea de souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea op te dragen aan de Nederlands-Indonesische Unie, die dan door middel van haar organen de samenwerking tussen Nederland en Indonesië ten aanzien van Neder lands Nieuw-Guinea zou kunnen verwezenlijken en daardoor het pro bleem uit de sfeer der antithese zou kunnen brengen in de sfeer der co- operatie. Gezien de gunstige resultaten, welke de Nederlands-Indonesische Unie reeds in het eerste jaar van haar bestaan heeft bereikt, meende de Nederlandse regering dat ook het vraagstuk Nieuw-Guinea aoor onderling overleg binnen het raam van de Nederlands-Indonesische Unie geleidelijk tot een beide partijen bevre digende oplossing zou kunnen worden gebracht. Tot haar leedwezen heeft de Nederlandse delegatie ook op dit voor stel niet de instemming van de Indo nesische delegatie kunnen verkrijgen. Belde delegaties hebben daarom moeten vaststellen, dat de onderhan delingen, die ten doel hadden de staatkundige status van Nederlands Nieuw-Guinea te bepalen, niet bin nen het vooraf bepaalde tijdvak het beoogde resultaat hebben opgele verd. Dit brengt naar het oordeel der Nederlandse delegatie met zich dat de Nederlandse souvereiniteit en de status quo gehandhaafd blijven, en dat het geschil niet is opgelost. Daar ochter beide partijen zich ver bonden hebben door vreedzame en redelijke middelen hun geschil be treffende Nederlands Nieuw-Guinea tot oplossing te brengen, heeft de Nederlandse regering zich reken schap gegeven van de vraag op wel ke wijze een oplossing alsnog zou kunnen worden nagestreefd. Gezien het feit, dat de onderhande lingen omtrent Nederlands Nieuw- Guinea beschouwd moeten worden als een voortzetting op een bepaald onbe slist gebleven punt van de onderhande lingen, die ter Ronde Tafel-Conferentie hebben plaéts gehad, en in aanmerking nemende, dat de onderhandelingen ter Ronde Tafel-Conferentie zijn gevoerd onder bijstand van de United Nations Commission for Indonesia, die daarbij haar goede diensten heeft bewezen, heeft de Nederlandse regering voorge steld de onderhandelingen met betrek king tot Nederlands Nieuw-Guinea zo dra mogelijk voort te zetten onder de bijstand van de UNCI of een ander or gaan. dat aan partijen goede diensten zou kunnen bewijzen. Omtrent dit voor stel heeft de Indonesische delegatie verklaard, dat haar instructies haar niet toelieten zich daarover uit te spreken. De Nederlandse delegatie handhaaft het door haar gedane voorstel en ziet daarop alsnog gaarne het antwoord van de Indonesische regering tegemoet. De Nederlandse delegatie is erkente lijk voor het feit, dat de Indonesische delegatie voor deze onderhandelingen naar Nederland heeft willen komen. „Het was de Nederlandse regering een voorrecht haar in Nederland te ont vangen". (Vervolg op pag, 3) f Verwachting tot Vrijdagavond: In het Zuiden van het land vrij veel bewolking met later mogelijk enige sneeuw. Elders flinke opklaringen. Krachtige tot matige, maar langs de kust van Holland en Zeeland tijdelijk harde Oostelijke wind. In de nacht en ochtend hier en daar strenge, ove rigens lichte tot matige vorst. Zon: 8.48—16.36. Maan: 22.08—11.36. Hier vond generaal Walker, commandant van het Amerikaanse achtste leger, in Korea de dood. Links de verwoeste jeep, waarin de generaal naar het front reed en geheel rechts de truck waarmede het voertuig in botsing kwam. Het Witte Huis heeft gisteren bekend gemaakt, dat Staunton Griffis benoemd zal worden tot Amerikaans ambassadeur in Spanje. Dit betekent, dat de Verenigde Staten voor het eerst sedert vijf jaar de volledige diplomatieke betrekkingen met Madrid hervatten. Een woordvoerder zeide, dat president Truman in Januari aan de senaat zal vragen de benoeming goed te keuren van de 63-jarige Griffis, die onlangs zijn functie van ambassadeur in Argentinië neerlegde. Griffis zal de eerste Amerikaanse ambassadeur in Spanje zijn sedert Norman Armour zich in 1945 van die post terugtrok. Sedertdien zijn de Verenigde Staten in Madrid alleen vertegenwoordigd geweest door een zaakgelastigde. De diploma tieke impasse van vijf jaar vloeide voort uit Spanje's houding vóór en gedurende de tweede wereldoorlog en de resolutie van 1946 van de assemblee der V.N., die het terugtrekken der ambassadeurs en gezanten uit Madrid verlangde. Gelijktijdig met de aankondiging over Griffis maakte Spanje bekend, dat het José Felix Lequerica als ambassadeur in de Verenigde Staten aanwees. Lequerica is een vroegere minister van Buiten landse Zaken en heeft in de Verenigde Gezeten op zijn prachtige paradeschimmel, inspecteert maarschalk Tito een élite corps van het Joegoslavische leger, dat in verband met de dreigementen van de Cominform en de gespannen situatie in de. wereld voortdurend in alarmtoestand verkeert. Terwijl volgens het hoofdkwartier van generaal Douglas MacArthur 1.350.000 rode soldaten in reserve worden gehouden voor het verwachte grote offensief tegen de Verenigde troepen, drongien Chinese en Noord-Koreaanse patrouilles door tot 10 km. ten Zuiden van de 38e breedtegraad. Geallieerde officieren hiel den er rekening mee dat de grote aanval spoedig zou worden ontketend. Som migen meenden dat die over 10 dagen zou komen, anderen dachten dat de vijand de grote stormloop op Seoul pas over twee weken zou beginnen. De patrouilleactiviteit van de vijand was merkbaar van Kaesong in het Wes ten lot 35 k.m. van de Oostkust. De nieuwe verdedigingslinie van de Ver enigde troepen loopt over een afstand van 225 k.m. van kust tot kust over het Koreaanse schiereiland. Het grootste gevaar leverden echter ten Noorden van Seoul 200.000 Chinese en Noord-Kore aanse soldaten op. Aan het front was men volgens United Press algemeen van oordeel, dat de Verenigde troepen wel licht Seoul prijs moeten geven en moe ten trachten verder Zuidelijk stand te houden indien de aanval zeer krachtig is. Een minder krachtige aanval zou hen echter in staat stellen Seoul te be houden en ten Noorden daarvan stand te houden. Volgens U.P. heeft de vijand op 50 k.m. van Seoul 200.000 Chinese en 25.000 Noord-Koreaanse soldaten geconcen treerd en verder naar het Oosten 75.000 a 100.000 Noord-Koreaanse soldaten op gesteld voor een eventuele poging Seoul te omsingelen en het achtste Ameri kaanse leger in twee delen te snijden. Volgens een schatting van het hoofd kwartier van gen. Douglas MacArthur beschikt de vijand in Korea thans over ongeveer 445.000 soldaten. te weten 277.000 Chinezen en 168.000 Noord-Ko- reanen. De sterkte van de Verenigde troepen in Korea bedraagt ongeveer 250.000 man. De 1.350.000 soldaten, die volgens het hoofdkwartier van gen. Douglas Mac Arthur in gereedheid worden gehouden, bevinden zich in Mandsjoerije voor op leiding. Tot die reserve zouden behoren drie veldlegers en een Noord-Chinese legergroep. Het vierde Chinese veldle ger staat tegenover de verdedigingslinie van de Verenigde strijdkrachten cn on derdelen van het derde leger zijn sa mengetrokken nabij Hoengnam. Het Amerikaanse tiende corps, dat kortgeleden werd geëvacueerd vanuit Noord-Oost-Korea, hield gisteren op te bestaan en. kwam onder commando van het achtste leger. Te Lake Success zijn gisteren twee rapporten van de geallieerde opperbe velhebber in Korea, generaal Douglas MacArthur, ontvangen, waarin hij mede deelt. dat de Chinese communisten klaarblijkelijk de rechtstreekse verant woordelijkheid op zich hebben genomen voor het gehele Noord-Koreaanse front, terwijl de Noord-Koreanen naar Mand sjoerije worden gezonden en aldaar wor den opgeleid. In zijn rapporten, die de gebeurtenis sen in Korea in November j.l. behande len, zegt MacArthur o.m.: „De enige mi litaire macht van betekenis, waarmede de verbonden troepen in Korea thans te maken hebben, is het communistische China. Geen enkele bewering, dat „Chi nese vrijwilligers de Noord-Koreanen in beperkte mate zouden helpen" of welke andere uitvlucht ook heeft thans ook maar de geringste waarde behou den. Onwederlegbarc feiten leveren het bewijs dat de regering te Peking haar troepen heeft opgedragen Korea binnen te vallen." De wolhandelaren van de New York- se beurs hebben vandaag sober- heidsmaatregelcn ten aanzien van het wolvcrbruik voorspeld. Deze maatrege len zullen waarschijnlijk inhouden, dat herencostuums het volgend jaar ver vaardigd zullen worden met broekspij pen zonder omslagen, colberts met slechts écn buitenzak en zonder vest. Deze en andere materiaalbesparingen zullen nodig zijn wegens de toenemende militaire behoeften. Sommige waarne mers verwachten, dat de regering het volgend jaar zal voorschrijven, hoeveel wol in elk costuum zal mogen worden verwerkt. Staten veel diplomatieke arbeid ver richt. Het Witte Huis zegt, dat de Ver enigde Staten de keuze van Lequerica goedkeuren. 4 November hieven de V.N. het verbod van vertegenwoordiging in Spanje door ambassadeurs en gezanten op. Vele landen hadden het verbod inmiddels reeds genegeerd. Spanje is geen lid van het Marshall plan en evenmin van het Atlantisch De fensie Pact en men gelooft, dat herstel van de volledige diplomatieke betrek kingen met de Verenigde Staten een nauwer samenwerking kan betekenen tussen Spanje en de anti-communisti sche Marshall-landen van West-Europa. Het besluit der Verenigde Staten om weer een ambassadeur naar Spanje te sturen, gaat gepaard met een verzach- port-Bank aanvragen om leningen aan Spanje. Vele maanden geleden werd bekend gemaakt, dat de Ameri kaanse regering via de Export-Im- portBank aanvragen om leningen door Spanje ingediend wilde overwe gen op dezelfde basis als die van an dere niet-communistische landen. Om streeks dezelfde tijd werden de ban den met Spanje aangehaald door het besluit van het Congress om 62.5 mil- lioen dollar aan Spanje te lenen. Ge durende de gehele periode van het verbod heeft Amerika een ambassade in Madrid aangehouden onder leiding van Paul Culbertson met de rang van ambassaderaad en de Spaanse ambas sade bleef in Washington functionne- ren met gezant Eduardo Propper de Callejon als zaakgelastigde. De nieu we (82ste) senaat, die over de benoe ming van Griffis moet beslissen, komt 3 Januari bijeen. Men verwacht, dat Engeland eveneens spoedig een ambassadeur in Spanje zal benoemen. In dit verband wordt de naam genoemd van John Balfour, die momenteel ambassadeur in Argentinië is. De Spaanse zaakgelastigde in Londen, de hertog van San Lucar ie Mayor, is thans met verlof in Spanje en men ver wacht, dat hjj ais Spaans ambassadeur naar Londen zal terugkeren. Bij de pluimveehouder S. R. te Den Hp heeft zich een geval van pseudo-vogelpest voorgedaan. De 1500 dieren van dit bedrijf zijn gedood. De Verenigde Staten leden gisteren nog steeds onder de ergste koude van liet jaar. De koude was volgens de laat ste berichten oorzaak dat gisteren 14 personen zijn omgekomen. In New York City waar tijdens een hevige sneeuwstorm die 13 uren heeft geduurd 17 centimtr. sneeuw is gevallen in de loop van de Tweede Kerstdag waren ploegen sneeuwruimers druk bezig de sneeuw op te ruimen. In Chi cago lag 22 centimeter sneeuw. Het treinverkeer tussen New York en Chi cago had zes uur vertraging. De straten van New York en de wegen rond de stad waren spiegel glad. Daarom gaf het gemeentebestuur autobestuurders de raad hun wagens te parkeren en gebruik te maken van openbare vervoermiddelen. Honderden autobotsingen werden gemeld maar ernstige persoonlijke ongelukken de den zich daarbij niet voor. De koudste temperatuur werd gemeld in Lone Rock (Wisconsin) waar het kwik daalde tot 36 graden onder nul. In Djakarta was de toestand vandaag, nadat het eerste nieuws over de impas se in de besprekingen omtrent Weste lijk Nieuw-Guinea bekend werd, ge spannen, aldus meldt Reuter. Soldaten en militaire politie door kruisten in vrachtwagens, jeeps en op motorfietsen de stad. Bewapende poli tie bewaakte de gebouwen waar Neder landse firma's gevestigd zijn. Vele Ne derlanders hebben in de afgelopen we ken anonieme brieven ontvangen, waar in zij met represaillemaatregelen be dreigd werden. Een hoge Indonesische autoriteit zei te vrezen, dat de Nederlanders nu „alle goodwill" in Indonesië zouden verlie zen. Hij voorspelde het einde van de Nederlands-Indonesische Unie. De Indonesische minister-president Natsir zei: „Ik ben niet verbaasd over het negatieve resultaat van de confe rentie te Den Haag. Wij zullen van alle diplomatieke middelen gebruik maken om ons doel te bereiken." Op de weg tussen Bandung en Garut zijn majoor D. Sjamsu van de A.P.R.I. commandant van het onder-territoriale commando Priangan, en de heer Ada- widjaja, ambtenaar van de Volksbank, door een bende, waarvan de leden in uniform waren gekleed, met hun auto tot stoppen gedwongen en gedood. Tussen Tsjisaat en Parankuda nabij Sukabumi is voorts een overval gepleegd op een gezelschap, bestaande uit negen Indonesiërs, twee Chinezen, een Euro peaan en een Europese dame. Voor zo ver bekend, zouden allen om het leven zijn gekomen. Vermoedelijk is roof de drijfveer geweest. De Nederlandse beheerder van de schouwburg te Djakarta. H.M., is gear resteerd omdat bij het doorzoeken der schouwburg door de politie een pistool, twee handgranaten en een hoeveelheid munitie werden gevonden. De postboot „Noord-Nederland" van de rederij Doeksen is gistermiddag om streeks vier uur ten gevolge van de bij de huidige Oostenwind zeer lage water stand aan het eind van het zoge naamde Schuitegat onder de kust van Terschelling aan de grond gelopen, ter wijl zij op weg was van Harlingen naa; Terschelling. De sleepboot „Stortemelk" van dezelfde rederij -voer kort daarna uit en nam de passagiers van de vast gelopen postboot over om ze vervolgens op Terschelling aan land te zetten. Om zeven uur des avonds slaagde de postboot er in weer los te komen. Kort daarna is ook zij de haven van Ter schelling binnengelopen, waarna de post aan land is gebracht. Officieel is te Belgrado meegedeeld, dat Joegoslavische grenswachten giste ren „een persoon in Roemeens uniform" hebben doodgeschoten 600 meter binnen Joegoslavisch gebied aan de grens met Roemenië. Het incident gebeurde bij het dorp Radojevo. In een later door de Joegoslavische regering uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat de bewuste „persoon", die een officier van het Rcemeense leger bleek te zijn, door twee soldaten was vergezeld, die in totaal veertig schoten losten. „De drie Roemeense militairen waren verschillende malen gewaarschuwd dat zij de Joegoslavische grens hadden overschreden, doch zij bleven doorlo pen". Radio-Belgrado riep gisteravond om dat 150 man Roemeense troepen later poogden het lük van de neergeschoten Roemeense officier te verwijderen, waarby zy Joegoslavische grenswachten beschoten. Het Joegoslavische ministe rie van Buitenlandse Zaken ontbood gisteravond de Roemeense zaakgelastig de te Belgrado en verzocht hem zich met zijn regering in verbinding te stel len, „opdat een einde zou kunnen ko men aan de uitdagende handelingen, die op het grensincident volgden". Eerder op de dag verzocht de Joe goslavische regering haar ambassa deur te Boekarest de Roemeense re gering te vragen, leden te benoemen voor een gemengde Roemeens-Joego- slavische commissie, die een onder zoek naar het grensincident zou moe ten instellen. De Joegoslavische autoriteiten zijn gewoon de bijzonderheden van grens incidenten eerst twee of drie dagen na dato bekend te maken. Dat zij nu hier van zijn afgeweken en reeds dezelfde dag tot volledige publicatie zijn over gegaan, toont, volgens Westerse waar nemers te Belgrado, aan dat de Joego slavische regering het voorgevallene een grensincident van meer dan gewo ne betekenis acht Joegoslavië zal voor 1951 zijn defen sieuitgaven met 3,9 procent vermeerde ren. Met de landsverdediging zal 29,1 milliard dinar of ongeveer 16 procent van de gehele begroting gemoeid zyn. De president van de Amsterdam se arrondissementsrechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in een kort geding, aanhangig gemaakt door de Koninklijke Paketvaart Mij. contra de Republiek der Zuid- Molukken en daarin deze laatste in het geli,ik gesteld. De K.P.M. had schorsing gevraagd van de executie van het vonnis, waarin aan de K.P.M. verboden werd. zolang de krijgsverrichtingen in het gebied1 der Zuid-Molukken zouden voort duren. schepen al of niet met be manning, ter beschikking te stellen van de Republiek Indonesia voor het vervoer van troepen naar de eilanden der Zuid-Molukken, zulks op straffe van een dwangsom van f 250.000 per schip. 12 December kondigde de procureur van de yepubliek der Zuid-Molukken beslag aan op de eigendommen van de K.P.M.. waar twee schepen van deze maatschappij troepen naar Ambon zou den hebben vervoerd- De K.P.M. vroeg daarop schorsing der executie in een kort geding, waarin zij, stelde, dat de krijgsverrichtingen op Ambon waren afgelopen en de troepen, dia met het schip „Waiwerang" naar Ambon zouden zijn vervoerd, slechts bezettingstroepen zouden zijn ter af lossing van de daar aanwezige stoot troepen. De advocaat der Zuid-Moluk ken bepaalde in dat kort geding, dat slechts een dwangsom gevraagd zou worden voor dit ene schip. Vanmorgen recht doende weigerde de president de schorsing der executie, Wie zich onvolmaaktheid bewust is, I behoeft zich daardoor nog niet ver- nederd te gevoelen. daar volgens hem de krygsverrichtingen in de gebieden der Zuid-Molukken voortduren en ook eiseres toegeeft troepen te hebben vervoerd. Hij be paalde, dat de 250.000.gestort zullen moeten worden op de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam met deze bepaling, (lat de som zal moeten worden uitbe taald aan die party, die in laatste in stantie het gevoerde proces zal winnen. De K.P.M. werd veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde 85. Advertentie DARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Heilige Vader heeft gisteren in een algemene audiëntie nog bijna 7000 pel grims ontvangen. Deze pelgrims kwamen uit Italië, België, Duitsland. Engeland, Argentinië, Brazilië, Amerika en Oos- tenryk. De Paus sprak hen toe in zes talen; in het Italiaans, Frans, Engels, Spaans, Portugees en Duits. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteravond bekend gemaakt, dat New York City en het industriegebied van Oost-Amerika thans wordt verdedigd door F 94 straaljagers, die een snelheid hebben van meer dan 960 km per uur. Het zijn Lockheed-machines met Ali- son-straalmotoren, gebouwd voor ver dediging tegen vijandeiyke bommen werpers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1