Kees Broekman ijsbaan te demonstreert op Wateringen DALENDE BELANGSTELLING VOOR ENGELS VOETBAL Belevenissen van de struisvogel Rasmus Roosenburg maakt kennis met Italië Best betaalde Ned. beroepsvoetballer Overschrijvingen van bekende voetballers Vele clubs staan voor bankroet BESPREKING OVER DEELNAME AAN EUROPEES LEGER ZEER URGENT" Wij luisteren naar Charisius en Maarsse driemaal winnaar Plannen voor schaatsen in Olympisch Stadion Enorme belangstelling Bijeenkomst Grote Vier zal conferentie over defensie niet verstoren STAAT IN HOGER BEROEP V.. .J Sim, Sam DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 PAGINA 5 In eigen huis Programma Wie valt uurrecord van Strijbis aan? Engelse pers ontevreden over continentaal voetbal Australië wint twééde testmatch voor Engeland—Argentinië Recordpoging Kees Kievit NIET ALLEEN IN NEDERLAND Cup brengt geld op Tafeltennis Nederland— België te Zaandam PROMOTIE TE ROME Pater dr. Athanasius van der Weyden O.E.S.A. Minister Lichtveld vertrokken Zeer pessimistisch gestemd BESPREKINGEN OVER LANDBOUWPROTOCOL Belgische en Luxemburgse ministers in ons land SCHRIFTELIJK GEDEEL TE EINDEXAMENS Prijzenbureaux voor onroerende zaken POOS EN SLAGTER WEER IN CASSATIE Examens JOHN McCLOY OVER WEST-DUITSLAND Ambonese ex-K.N.I.L.-ers Salaris voorzitter SER te hoog geacht „Zuiderkruis" Zaterdag in Amsterdam Het antwoord aan Grotewohl MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichten en Rasmus als uit vinders ummmm Op de baan van de Heulse Schaats te Wateringen/K win tshcul lijn Woensdag middag: wedstrijden in het hardrijden lange baan gehouden, waaraan ook Kees Broekman, gisteren per vliegtuig uit Noorwegen teruggekeerd, deelnam. Broekman reed alleen op de 3000 meter in een rit tegen Abram Chardon, die ook in Hamar heeft getraind, waarbij Kees een tijd noteerde van 6 min. 4 sec. op slecht ijs. De rit was meer als demon stratie bedoeld dan als een ernstige krachtmeting. Chardon kwam te vallen en gaf de strijd op. Van der Knaap uit Den Haag maakte de snelste tijd op de 3000 meter met 6 min. 16.3 sec. met Mo- ret uit Wateringen als tweede in 6 min. 17.5 sec. Verder bleef Veldhoven uit Poeldijk onder de 7 minuten met 6 min 53 sec. Gevraagd naar zijn verdere plannen verklaarde Broekman, dat deze geheel afhankelijk zijn van de duur van de vorstperiode in Nederland. Mocht het blijven vriezen, dan is het de bedoeling, dat enkele buitenlandse rijders naar Ne derland komen om tezamen met de beste Nederlandse cracks op enkele wedstrijden in eigen land te starten, wedstrijden, welke, naar hij hoopte, grote belangstelling zouden trekken. Broekman toonde zich enigszins te leurgesteld toen hij vernam, dat Van der Voort en De Koning niet naar Ne derland zouden terugkeren voor het Nederlands kampioenschap. Beide rij ders oefenen in Valadalen in Zweden. In Hamar had hij nog niet aan wed strijden deelgenomen. Zijn beste trai- ningstijden waren geweest 45,4 over de 500 meter en 4 min. '56.7 over de 3000 meter. Onder grote püblieke belangstelling werden te Kollum nationale langebaan- wedstrijden gehouden, welke waren ge organiseerd door de IJsclub Concordia. Het ijs was met bijzonder goed en er stond een scherpe wind, hetgeen de pres taties ongunstig beïnvloedde. De uitslagen luiden: 500 m.: 1. Charisius (Leeuwarden) 53.7 sec.; 2. Santema (Wytgaard) 54.6; 3. Van den Berg (Wartcna) 55.1. 1500 m.: 1. Charisius 2 min. 53 sec.; 2. Van den Berg 2.57.4; 3. Terpstra 2.58. 3000 nr.: 1. Charisius 5.53.3; 2. Van den Berg 5.53.4; 3. Terpstra 6.13. Eindklassement: 1. Charisius (Leeu warden) 170.25; 2. Van den Berg (Warte na) 173.13; 3. Terpstra tHuizum) 176.90; 4. Santema (Wytgaard) 179.34. Maarsse uit Aalsmeer heeft gisteren in zijn eigen dorp op alle drié de afstanden gezegevierd in de nationale langebaan- wedstrijde» op de schaats, die daar van middag onder organisatie van de IJsclub Aalsmeer zijn gehouden. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Maarsse, Aalsm., 51 sec.; 2. Stigter, Aalsm., 55 sec.; 3. Ekelschot, A'dam. 55.4 sec. 1500 meter: 1. Maarsse 2.50.0; 2. Stig ter 3.03.2; 3. Pannekoek, Aalsm., 3.04.0. 3000 meter: 1. Maarsse 6.09.0; 2. Nan- ninga, AmSt'elv.,6.2413; 3. Pannekoek 6.31.0. Algemeen ^klassement: 168.124 pnt.; 2. Stigter 184.217 pnt.; 3. Pannekoek 184.317 pnt. De voor de schaatsenrijders gunstige weerberichten hebben tot gevolg gehad, dat een groot aantal aanvragen voo- wedstrijden bij het bondsbureau van de K.N.S.B. zijn binnengekomen. Hier volgt de wedstrijdkalender voor de komende dagen: 4 Januari: Nederl. kampioenschap schoonrijden voor paren te Almelo. Lange baan: 29 December: prov. kam pioenschap van Drente te Assen; prov. kampioenschap van Noord-Holland te Bergen; prov. kampioenschap van Fries land te Leeuwarden; nationale wedstrij den te Wateringen-Kwintsheul; natio nale wedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter te Oud-Beijerland; nationale langebaanwedstrijden te Breukelen. Korte baan: 30 December: kampioeh- schap van Overijssel voor dames te Kampen; kampioenschap van Overijssel voor heren te Vollenhove; prov. kam pioenschap van Friesland voor dames te Stiens. 1 Januari: prov. kampioenschap lange baan van Friesland voor heren te Oudkerk. 6 Januari: Nederl. kampioenschap korte baan te Appingedam voor heren. De directeur van het Olympisch Sta dion te Amsterdam, de heer D. Bessem, is de vraag voorgelegd wanneer een ijsbaan zou worden uitgezet met de bedoeling daarop internationale wed strijden in het hardrijden te houden met deelneming van de beste Europese krachten, wedstrijden, die reeds het vorig jaar geprojecteerd waren, maar door dooiWeer niet doorgingen. De heer Bessem verklaarde, dat in het stadion slechts een 250 meterbaan kan worden uitgezet en dat hij niet eerder met de daarvoor noodzakelijk te verrichten werkzaamheden zou begin nen alvorens het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrijders- bond daarom zou verzoeken. De kwestie is liil., dat internationale wedstrijden op de lange baan slechts mogen wor den gehouden op een standaard-hard- r'ijbaan van 400 meter of van 3331/3 meter en, mocht dat niet mogelijk zijn, op een baan van 300 meter lengte. In het internationale wedstrijdreglement wordt uitdrukkelijk gestipuleerd, dat een baanlengte van minder dan 300 meter niet is toegestaan. Toestemming moet dus komen van de internaticmaie bond, de I.S.V. KEES BROEKMAN, de Nederlandse schaatsenrijder, die uit Koorwegen naar Nederland is geko men, o.a. om a.s. Zaterdag en Zondag deel te nemen aan do nationale kam pioenschappen te Zutphen. In vrijwel de hele Britse sportpers worden de laatste tijd artikelen aange troffen, waarin de buitenlandse ploe gen, die wel eens tegenover een Brits elftal hebben gestaan, worden beschul digd van ongeoorloofd spel. Men noemt het geen „gemeen spel", doch spel te gen de regels indruisend en tegen de geest van dit spel ingaand. Volgens de Engelse voetbalschrijvers maken alle buitenlandse elftallen zich schuldig aan ongeoorloofde obstructie. Als voorbeel den van de meest voorkomende overtre dingen worden dan genoemd: het spelen van de bal met de hand, wan neer het been er niet meer bij kan. en het. afhouden van een tegenspeler, wan neer geen bal binnen het speetbereik is. Typisch continentale gewoonten, aldus de Engelsen. Vooral na de wedstrijd Schotland Oostenrijk, welke onlangs te Glasgow werd gespeeld en door de Oostenrijkers met 1o werd gewonnen, is de Britse pers fel van leer getrokken. In deze wedstrijd scoorde Oostenrijk in de eer ste helft het doelpunt. Hierna trok de gehele ploeg zich in de verdediging te rug en met kunst en vliegwerk heeft men toen de Schotse gelijkmaker weten te voorkomen. Tientallen overtredingen als onnodig hands, ongeoorloofd afhou den van de teaenstander en vasthouden werden hierbij door de Oostenrijkers begaan. Een der journalisten opperde 'n zijn blad om, wanneer straks tjjdens het Festival of Britain het land over stroomd wordt met elftallen van het vasteland, aan elke speler een kleine brochure te verstrekken met wenken als: Voetbal wordt gespeeld met de voeten, niet met de handen: shirts ziin gemaakt om te worden gedragen, niet om van het lichaam te worden ge trokken, enz. Op 27 Februari 1947 vestigde Marius Strijbis het Nederlands uurrecord schaat sen door een afstand af te leggen van 30.056 km. Sedert het seizoen 1946/47 is er geen gelegenheid meer geweest om een poging te doen dit uurrecord scher per te stellen. Aangezien Strijbis het record op de voor dit doel uitstekend ge legen baan van de Amersfoortse ijsclub heeft gemaakt, wil het bestuur van deze vereniging thans rijders in de gelegen heid stellen het uurrecord te verbeteren door zijn baan ^aarvoor ter beschikking te Biel Jen..:;. Na een opwindende strijd op een pitch die de bowlers bevoordeelde heeft Australië de tweede testmatch tegeri Engeland met 28 runs gewonnen. De tweede Engelse innings levertje i50 runs op, terwijl er 179 nodig waren voor een Engelse zege. Einduitslag: Australië, eerste innings 194, tweede innings 181. Engeland, eerste innings 197, tweede innings 150. Kees Broekman is gisteren onverwacht in ons land teruggekeerd. Hij zal hier o.a. deelnemen aan de nationale kampioenschappen op de lange baan in Zutphen. Men ziet Kees hier- op Schiphol temidden van een aantal vrienden en supporters. André Roosenburg, de midvoor van de Noordelijke eerste klasser Sneek en zeven maal leider van de oranje-aanval, heeft zo als reeds gemeld een contract getekend, waarmee hij zich voor 2 yt jaar als beroeps- voetballer heeft verbonden aan de Italiaan se eerste klasser „Florentina" uit Florence. De koopsom bedraagt niet minder dan 16 millioen lire, bijna honderd duizend gulden, waarmee de 27-jarige de best betaalde Ne derlandse beroepsvoetballer is geworden. Bovendien zal hij een maandsalaris ont vangen van 85.000 lire, ruim 500 gulden. Hierbij komen dan nog de premies voor ge wonnen en gelijk gespeelde wedstrijden. Voor de wedstrijd EngelandArgen tinië, welke 9 Mei a.s. in het kader van het Festival of Britain gespeeld wordt, is de belangstelling thans reeds ge weldig en zelfs ongeëvenaard. Officials van het Wembley Stadion menen dat de ontmoeting een van de grootste at tracties zal blijken te zijn in de ge schiedenis van het stadion, en dat wil nog al wat zeggen, want de cupfinale trekt elk jaar honderd duizend toe schouwers, terwijl de wedstrijd Enge landSchotland er eenmaal in de twee jaar zonder uitzondering voor een uit verkocht huis gespeeld wordt. Tot nu toe zijn reeds meer dan twin tig duizend aanvragen om kaarten bin nengekomen, wat, met nog vier maan den voor de boeg, een record is. Zeer veel aanvragen komen van het conti nent en men verwacht dat reeds vroeg in 1951 geen plaats mger beschikbaar zal zijn. Zondagmiddag 31 December a.s, om jhalf twee zal de Eindhovenaar Kees Kievit in het Sportfondsenbad Eindho- veh een poging doen het Nederlands record op de 400 meter rugslag te ver beteren. (5 min. 30.9 sec.) Thans is officieel aangekondigd, dat Tjepkema van Blauw Wit overschrij ving heeft aangevraagd naar Ajax. Ook Verbruggen van Zeeburgia zal naar Ajax overgaan. A. van Hoeven (Neptu- nus) komt het volgend seizoen uit voor Sparta. J. Hamers van Stormvogels gaat naar V. S. V. Roosenburg heeft het contract al op 12 December te Sneek getekend en verwacht niet, dat men hem van de zijde van de K.N.V.B. moeilijkheden in de weg zou leg gen, daar het contract reeds was getekend voordat het bondsbestuur het besluit nam voortaan pas drie maanden na het binnen komen van het desbetreffende verzoek toe stemming te verlenen. In de voorwaarden, aan het contract ver bonden, staat, dat voor 31 December a.s. de toestemming van de K.N.V.B. te Florence binnen moet zijn. Is dit op deze datum nog niet gebeurd, dan zal de transactie niet doorgaan. Komt de toestemming wel op tijd af en Roosenburg heeft hierin het volste vertrouwen, temeer daar de voorzitter van de Italiaanse voetbalbond hem heeft beloofd een telegram aan de K.N.V.B.-praeses, de heer Lotsy, te zullen zenden met het ver zoek alle medewerking te verlenen dan gaat de Sneker met vrouw en zoon dadelijk na Nieuwjaar naar Italië, waar hij Zondag 7 Januari zijn eerste competitiewedstrijd, thuis tegen Roma, speelt. Roosenburg is de afgelopen week al een kijkje gaan nemen in Florence en de eer ste kennismaking is hem best bevallen. In het schitterende stadion nam hij deel aan de training en ook speelde hij op de mid voor plaats in een partijtje" tussen twee elftal len van Florentina. De ploeg met de A- voorhoede, waarin onze landgenoot stond opgesteld, won met 12—2 van het elftal met de A-achterhoede. Roosenburg maakte zelf drie doelpunten alle van buiten het strafschopgebied en bood daarnaast nog talrijke scoringskansen aan zijn medespe lers, onder wie de Duitser Janda, die als linksbinnen naast hem speelde. Wanneer de overschrijving definitief is, zal Florentina onmiddellijk een gemeubileerde étage voor Roosenburg en zijn gezin huren. Vele clubs uit de Engelse League staan voor een financiële crisis en sommige zelfs voor een bankroet. Al leen de allerbeste ploegen spelen voor uitverkochte huizen. Het is zelfs moge lijk dat enkele clubs in de derde divisie, waar de recettes het laagst zijn, zich aan het einde van het seizoen uit de League zullen moeten terugtrekken. Overigens zijn er ook eerste divisie clubs die hun ontvangsten geleidelijk zien dalen, me<t alle onaangenaamheden daaraan verbonden. De zaak staat zo, dat het Engelse publiek, hoe verzot het ook is op goed voetbal, toch niet altijd automatisch naar wedstrijden gaat. Het komt alleen in groten getale voor be langrijke ontmoetingen en om beroemde spelers in actie te zien. Wat dit laatste betreft trekt Stanley Matthews, alhoewel hij zeer zeker over zijn hoogtepunt heen is, waarschijnlijk meer toeschouwers dan enige andere ster. En dat niet alleen in de thuiswed strijden van zijn club Blackpool. Want als andere ploegen op eigen terrein te gen Blackpool uitkomen constateren zij dat de recette stijgt. Evenwei laat het publiek niet verstek gaan wanneer het redelijkerwijs goed spel kan verwachten. Succesvolle ploe gen, zoals Arsenal en het pas gepro moveerde Tottenham, hebben over de opkomst van het publiek niet te klagen, want ze spelen elke Zaterdag voor stampvolle tribunes. De afwezigheid van de Spurs doet zich in de tweede divisie duidelijk voelen. In die afdeling lopen namelijk de aantallen toeschou wers aanzienlijk terug en Luton Town bijvoorbeeld trekt er slechts ongeveer 13.000 per wedstrijd. Da ergste klappen vallen in de derde divisie en speciaal in de Noordelijke afdeling. Daar verkeren sommige ploe gen in een schier hopeloze positie om dat er elke week geld bij moet en het gat in het budget zodoende steeds gro ter wordt. Weliswaar zijn er grootmoe dige en gefortuneerde bestuursleden die de tekorten uit eigen zak aanvullen, maar het spreekt vanzelf dat za dit niet kunnen blijven doen. Er zijn twee of drie derde-klassers die gemiddeld slechts tweeduizend toeschouwers par wedstrijd trekken en soms nog minder, terwijl geraamd wordt dat er minstens achtduizend moeten komen wil een League-club de eindjes aan elkaar kun nen knopen. Alleen voor Cupwedstrijden hand haven de ontvangsten zich op het hoge peil van kort na de oorlog. Voor de kleine, noodlijdende clubs is het van het allergrootste belang dal ze zo lang mogelijk in deze competitie blij ven, en de besturen zijn dan ook ten zeerste geïnteresseerd in de verschil lende lotingen. Ze weten wel dat hun ploeg het niet ver zal brengen, en hopen dat de uitschakelilng zal ge schieden in een uitwedstrijd tegen een beroemde tegenstander, want dan zijn ze tenminste zeker van een aandeel in een grote recette. Financieel is dat veel beter dan een of twee ronden langer aan te blijven tegen minder bekende opponenten. De Cup heeft overal in het land haar grote aan trekkingskracht behouden, getuige de vraag naar kaarten voor d? wed strijden van de derde ronde, die op 6 Januari gespeeld worden. Wat is nu de oorzaak van de achter uitgang in de opkomst van het pu bliek?De vraag is gemakkelijker gesteld dan beantwoord. Misschien heeft de televisie er iets mee te ma ken. Want ai worden de Leaguematches dan niet getelevisionneerd, er zijn talloze Engelsen, die liever thuis in een gemak kelijke stoel voor hun televisietoestel zitten, zelfs al verschijnen er dan geen momenten van voetbalwedstrijden op het scherm, dan dat ze buiten vorst, regen of sneeuw trotseren. Verder is het geld over het algemeen krap, wat ook blijkt uit de dalende recettes bij sportgebeurtenissen, zelfs bij de paar denrennen. Op sportgebied is er nog steeds belangstelling voor het aller beste. Maar alles wat een tikje minder is schijnt zijn vat op het publiek te heb ben verloren. In dit licht moet de kwestie van de betaling der spelers bezien worden. Het publiek vraagt zich soms af waarom de salarissen zo laag zijn, en de spelers zelf menen vast dat ze veel meer ver dienen dan ze ontvangen en voeren sinds jaren een actie voor salarisverho ging. Nu is het een feit dat de rijke clubs hun spelers gemakkelijk meer zouden kunnen betalen. Maar lang niet alle clubs zijn rijk en over het algemeen houden de besturen staande dat ze geen stuiver méér voor salarissen kunnen uitstrekken. Er zijn er zelfs die verkla ren dat de huidige salarissen hun krachten al te boven gaan. Het is niet zo dat ze de spelers een hoger loon misgunnen maar ze kunnen het een voudig niet betalen omdat hun bank rekening er zich tegen verzet. lANDRé ROOSENBURG. Bijna honderdduizend gulden ineens, ruim vijfhonderd gulden per maand, premies en gratis wonen in gemeubi leerde kamers! Zaterdagmiddag 30 December wordt in Zaandam een tafeltenniswedstrijd NederlandBelgië gehouden. De Nederlandse spelers zijn Cor Pel ser, kampioen van Nederland 1950, H. Grijzenhout, Jeugdkampioen van Ne derland 1950, Cor du Buy en Wil van Zoelen. De wedstrijd wordt gehouden in ..Ons Huis" aan de Gedempte Gracht te Zaan dam en wordt georganiseerd door het district Zaanstreek van de Nederlandse Tafeltennisbond, met medewerking van de afdeling Amsterdam. Aan het Pauselijk Bijbelinstituut te Rome is kortgeleden pater Athanasius van der Weijden O.E.S.A., Subprior van het Augustijnenklooster te Nijmegen, op een dissertatie „Die „Gerechtigkeit" in den Psalmen" gepromoveerd tot doctor in de Schriftuurwetenschap. Bij deze academische plechtigheid, die onder leiding stond van Z.Em. Josepn Kardinaal Pizzardo, prefect van de H. Congregatie der Seminaries en Univer siteiten waren aanwezig Z. H. Mgr. Olav Smit, bisschop van Paralus i.p.i.; Z.Exc. jhr. mr. M. van Weede, Nederlands ge zant bij de H. Stoel; de hoogsteerw. pater Joseph Hickey, Generaal der Augustij nerorde, met zijn assistent-generaal p. dr. Servus Makaay; p. dr. Athanasius Miller O.S.B., secretaris der Pauselijke Bijbelcommissie; p. dr. P. Duncker O.P., deken van de theologische faculteit van het Pontificium Institutum Angelicum, en talrijke studenten van de Romeinse Athanaea. Vóór zijn vertrek Woensdag naar Paramaribo heeft minister L, Lichtveld, die als leider van de coalitie in de Staten van Suriname besprekingen gevoerd heeft met de Nederlandse regering over de moeilijkheden in Suriname, o.m. ver klaard, dat hij de toestand zéér pes simistisch inziet. „Er is eigenlijke hele maal geen overeenstemming bereikt," zo zei hij, „en als ik in Suriname terug kom, zullen dezelfde moeilijkheden, die er reeds bestonden, 'zich herhalen." De minister vertrok met een K.L.M.- machine naar Londen, vandaar uit zet hij zijn reis met de Pan-American voort. Hij zal in New York twee dagen verblijven voor hij naar Paramaribo verder reist. Op het vliegveld waren bij het afscheid aanwezig de gecommit teerde voor Surinaamse zaken, mr. H. L. de Vries, en de vertegenwoordiger voor Suriname in Nederland, mr. dr. H. R. Pos. Op station „Hollands Spoor" te 's-Gra venhage zijn gisteren aangekomen de Belgische en Luxemburgse ministers, die vandaag deelnemen aan de hernieuwde besprekingen over het op 21 October j.l. te Luxemburg gesloten landbouwproto- col, dat op 1 Januari in werking zou treden. Het Belgische gezelschap bestond uit dé heren Joseph Pholien, eerste mi nister; Héger, minister van Landbouw; Baron Snoy, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken; en d'Aspremont Lynden, kabinetssecretaris van de eerste minister. Zij werden be groet door de Belgische ambassadeur, de heer F. Serroen, landbouwattaché. Namens de Nederlandse regering was o.m. aanwezig mr. J. Visser, chef van het protocol. De Luxemburgse vertegenwoordigers waren reeds eerder aangekomen. Dit ge zelschap bestond uit de ministers J. Bech (Buitenlandse Zaken) en Zimon (Land bouw) en hun adviseurs. Zij werden be groet door de heer Auguste Collart. de gezant van Luxemburg in Den Haag en namens de Nederlandse regering door mr. J. Visser. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de Hogere Burgerscholen A en B zal in het jaar 1951 worden ge houden 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei; het schriftelijk gedeelte van de eindexa mens van de Gymnasia 16, 17 en 18 Mei; het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de Middelbare school voor meisjes 23, 24 en 25 Mei; het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de Handelsdagscholen 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei; het schriftelijk gedeelte van de Handelsavondscholen met drie- én vijf jarige cursus 2, 4, 7, 8, 9, 10 en 11 Mei. In verband met de inwerkingtreding van de huurwet zullen de prijzenbu reaux voor onroerende zaken met in gang van 1 Januari a.s. in hun huidige vorm ophouden te bestaan. Hun taak ten aanzien van de vaststelling van de huurprijzen wordt overgenomen door de huuradviescommissies. De prijzenbureaux houden echter nog hun bescheiden taak op grond van het vervreemdingsbesluit onroergndg zaken. Deze taak is thans" opgedragen"aan de hoofdingenieurs-directeuren van de We deropbouw en de Volkshuisvesting in de onderscheiden provincies, die dus zullen fungeren als prijzenbureaux voor onroerende zaken in hun ambtsgebied. Voor de Noord-Oostpolder is met deze functie belast de inspecteur van de Volkshuisvesting in dat gebied. De Bijzondere Raad van Cassatie zal 31 Januari opnieuw behandelen de za ken tegen de Haagse politiemannen L. A. Poos en M. Slagter, die wegens sa menwerking met de vijand in bezettings tijd in eerste instantie door het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage zijn veroordeeld tot de doodstraf. De Bij zondere Raad van Cassatie heeft toen dit arrest vernietigd en de zaak verwe zen naar de Bijzondere Strafkamer te Amsterdam, die ieder achttien jaar ge vangenisstraf oplegde. Van deze uit spraak is de Officier van Justitie te Am sterdam in cassatie gegaan. M. O. Handelswetensch. Bussum; Ch. Koopman, AMSTERDAM - B: Jacob Slagter, Den Helder. AMSTERDAM Cand. wis- en nat.: M. J. Sterk (rectificatie). DELFT. Propaed. werkt, ingen.: J. Coops, Bussum; E. Grützmacher, 's-Graven hage; J. Remijnse, Breukelen; Cand. werkt, ingen.: H. Bakker, 's-Gravenhage; J. Es- meyer, 's-Gravenhage; D. Houtman, 's-Gra venhage; W. de Jong, Menaldumadeel; J. Klaarenbeek, Gouda; T. de Koningh, Haar lem; J. de Ligny, Dordrecht; A. de Mooij, Stolwijkersluis; Ong Tjin Goan, Pijnacker; P. Pulles, Roermond; T. Schiffelers, Kerkrade; F. de Vries, Wapserween; ing. ex. scheik. ing.: G. Been, Delft, M. Bouts, Blerick; F. Cusell, 's-Gravenhage; W-. Droog, Rotterdam; M. Hus, Amsterdam; M. Koedood, Lekker- kerk; J. Meijs (met lof), Heerlen; J. Nieu- wenhuis, Roermond; Roukema, Rotter dam; G. v. d. Stoep, Rotterdam; H. Veder, Pijnacker; J. Verstappen, 's-Gravenhage; W. Wisse, Zaamslag. LEIDEN. Cand. geneesk. de dames J. Lammers Enschede, M. v. d. Vlis Vlaardin- gen. M. Wabeke Leiden, heren: G. v. Dam Bilthoven, J. Gouweloos R'dam, G. v. Klop penburg Bloemendaal, Th. v. Loo R'dam, A. Peuchen Den Haag, R. Schimmempen- ninck Leiderdorp, R. v. Tijn Leiden en A. de Vos N.-H. Cand. Ned. Ind. recht: mej. G. Lim Gwat Go Den Haag, heren: K. Na- huijs R'dam, H. Palm Haarlem, C. Dobken Den Haag. Cand. klass. lett. de dames; M. Terstroet R'dam, L. v. Zwet Den Haag. Doctoraal klass. lett.: W. Tacx Leiden. Doctoraal gesch.: H. Vessum Oegstgeest. Cand. Chinees-Japanse taal A. Kremer Boskoop. Doctoraal Chinese lett.: Ijo Swie Hong Leiden. Doctoraal Ned. Ind. recht: C. Fransen Rijswijk, Abdulah Haviel Leiden. Doctoraal Ned. recht: A. v. d. Möhlen Am sterdam. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John J. McCloy, heeft gisteren gezegd, dat de besprekingen over West' Duitse deelname aan de Europese defensie zullen worden voortgezet, ongeacht de voorstellen tot een viermogendheden~con- ferentie. Op een persconferentie deelde McCloy mee, dat de kwestie der Duitse herbewapening zeer urgent was en niet be' perkt werd door overwegingen van bespre kingen tussen de Grote Vier. In antwoord op een vraag zei McCloy: „Ik zou niet willen zeggen, dat iedere be slissing. op een viermogendheden-confe- rentie bereikt, ten koste zou gaan van Duitsland. Wij hebben getoond, dat de Duitse belangen ons ter harte gaan. Duits land zal niet over de conferentie-tafel ver kocht worden", zo verzekerde McCloy. Op de vraag of hij van mening was, dat Duitsland zowel wapens en munitie als troepen diende te leveren, antwoordde McCloy: ,,Ik ben van mening dat de Duitse bijdrage gezien moet worden in het licht van het Duitse productie-vermo gen. Het zou bijvoorbeeld dwaas zijn Duitsland straalbommenwerpers te laten maken, maar op het gebied van electro- nen kan Duitsland waardevolle hulp verlenen". Over de economische vooruitgang van West-Duitsland in het afgelopen jaar zei Naar wij vernemen heeft de Staat der Nederlanden hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de Haagse recht bank in het kort geding betreffende de afvloeiing van de Ambonese militairen van het voormalige KNIL. Het Tweede Kamerlid, de heer Krol (C.H.), heeft de minister van Economi sche Zaken vragen gesteld over de be groting van de Sociaal-Economische Raad, speciaal over het salaris dat voor de voorzitter van deze raad is uitge trokken. Dit bedraagt f 10.857.per jaar, benevens een representatie-toe lage van f 1828.per jaar. Meent de minister, aldus vraagt de heer Krol, dat het verantwoord is deze bedragen toe te kennen aan de voorzitter, wiens func tie geen hoofdbetrekking geacht mag worden en die daarnaast de betrekking van hoogleraar vervult, terwijl bijv. de voorzitter van de Eerste Kamer geen andere vergoeding ontvangt dan f 50. per vergadering? Verder meent de heer Krol, dat het totaal van 29 secretaris sen en administratieve ambtenaren te hoog is. Gevraagd wordt tenslotte of de minister de begroting van de S. E. R. ten opzichte van dit salaris en de toe lage aanzienlijk wil verlagen. De „Zuiderkruis" blijkt de voorsprong die het schip op de normale reisduur had, niet tot het eind toe te kunnen be houden. Het wordt nu in de nacht van Vrijdag op Zaterdag a.s. verwacht. De ontscheping zal dan Zaterdagmorgen niet te Rotterdam geschieden, maar in Amsterdam, waar het schip voor reke ning van de regering zal worden ver bouwd tot emigrantenschip. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken is aan prof. dr. A. H. M. Albregts, te "s-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de raad van toezicht op de Rijks verzekeringsbank, zulks onder dankbe tuiging voor de in die functie bewezen diensten, en is als zodanig aangewezen mr. A. J. Hammerstein, aldaar. McCloy, dat de productie-index was geste gen van 95 procent van het normale peil tot 128 pet. De export bedroeg 740.000.000 dollar meer dan het vorige jaar, waarvan 50 tot 65 procent eindproducten waren. De stecnkolenproductie was gestegen van 356.000 ton per maand tot 400.000 ton, en in Berlijn was de productie-index gestegen van 17 procent van het peil van 1936 tot 40 procent. Politiek, aldus McCloy, heeft West-Duits- land de schok der internationale gebeur tenissen weerstaan, terwijl de vreedzame algemene verkiezingen de politieke rijp heid van de West-Duitse republiek hebben aangetoond. De Westelijke geallieerden hebben er geen bezwaar tegen, dat de West-Duitse kanselier Adenauer antwoordt op het Oost- Duitse verzoek tot een Ronde-Tafelconfe rentie om de eenheid van Duitsland te herstellen, zo is door een Britse functiona ris te Bonn verklaard. Uit officiële bron verluidt, dat Adenauer niet voor volgende week een besluit zal nemen. KAASMARKT BODEGRAVEN 27 Dec. Aanvoer 27 partijen kaas, eerste soort 2.24 —2.30, tweede soort 2.19—2.23, extra tot 2.35. Handel matig. KAASMARKT WOERDEN, 27 Dec. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 44 par tijen eerste soort f 222228, tweede soort f 214220. Handel matig. TELEURSTELLENDE UIENHANDEL In kringen van de uienhandel acht men de maanden November en December zeer teleurstellend, speciaal wat betreft de prij zen en geëxporteerde hoeveelheden. Frankrijk en België komen als kopers in het geheel niet aan de markt, even min als Duitsland. Het gevolg hiervan is, dat Engeland voor onze uien een prijs be taalt, die het zelf vaststelt Een prijs van 3>/2 5 4 cent per kg. In deze maanden door de exporteurs aan de telers betaald, levert in vele gevallen voor de exporteurs nog verlies op. Wel nam Oostenrijk deze maanden een hoeveelheid af, ctle echter te klein was om stimulerend op de prijs te werken. Tengevolge van de vroeg inge vallen vorst werd de markt voor Enge land ook iets vaster. Winterweer is uien- weer, vooral ook bij de Engelsen. De totale hoeveelheid uien, die in No vember werd verzonden, was 13.091.779 kg. verdeeld als volgt: Engeland 9.161.478, Oos tenrijk 1.772.000, West-Indië 676.450, Fin land 509.025, Noorwegen 445.916, Engels le ger 126.025. Afrika 125.025, Zwitserland 105.500. Noord-Amerika 55.200, Duitsland 30.210. IJsland 30.000. Indonesië 29.000, Mid- den-Amerika 25.500. Joegoslavië 250 kg. De totale export in 1950 steeg daardoor tot 71.403.236 kg. AAGTEKERK p. 27 Kp. Palos n. Japan, AARDIJK p. 2/7 Bermuda n. Londen, ADIN- DA 27 te Saigon. ALDERAMIN 27 n. Bor deaux, ALIOTH p. 27 Fernando Noronha n. Rotterdam, AMSTELKERK 27 n. Porto Afn- boin. ARIADNE 27 n. Gibraltar, BLITAR 28 te Djakarta, BLOEMFONTEIN 28 n. Antwer pen, BOSCHFONTEIN 27 bij Oporto, CAL- TEX NEDERLAND p. 27 Elba n. Rastanura, CAMPHUYS 27 n. Menado, CLAVELLA p. 27 Daendalus Rifs n. Bahrein, ESSO DEN HAAG 27 n. Aruba, ESSO ROTTERDAM p. 27 Start Point n. Aruba, GAASTERKERK 27 n. Port Elizabeth, GROOTE BEER p. 28 Kp. Guardefui n. Amsterdam, GROOTEKERK 27 te Antwerpen. HER A 27 te Amsterdam, HERCULES 27 n. Tanger, HESTIA 26 n. Barranquilla. HELBERGEN 27 n. Rotterdam, KLIPFONTErN 27 n. Zanzibar, KOTA AGOENG 28 te Aden, LAURENSKERK p. 27 Finisterre n. Spezia. LOMBOK 27 n. Ma nilla. MAASKERK 27 n. Dakar. MAPIA p. 27 Gibraltar n. Indonesië. MELISKERK p. 28 P. de Galle n. Japan. MODJOKERTO 28 te Cheribon. MOLENKERK 30 te Amster dam, MYONIA 27 n. Yarrow. NIEUW AM STERDAM 28 te Christobal. NIGERSTROOM 28 te Port Bouet, ORANJE 27 te Belawan, OVERIJSEL 28 te Cochin, POELAU LAUT 28 te Surabaia, RADJA 27 n. Durban, SCHERPENDRECHT 28 te Philadelphia, SOMMERSETSHIRE p. 27 Gibraltar n. Am sterdam. STAD ALKMAAR 27 n. Rotterdam, STAD HAARLEM 27 te Rotterdam, STAD MAASTRICHT 28 te Hoek van Holland, STAD SCHIEDAM p. 28 Finisterre n. Vlaar- dineen. TANKHAVEN 27 n, Telokansan, TARAKAN 27 bij Djeddah, TARIA 28 te Port Said, TOSARI p. 27 Fayal n. Alexan- drië, UTRECHT p. 27 Mona nil. n. Kaap stad. VENUS 27 n. Kavaila. WAAL p. 27 Fayal n. Antwerpen, WATERLAND p. 27 St. Paul's Rock n. B. Aires. WILLEM RUYS p. 27 Burlings, WOENSDRECHT 28 te Curacao, ZEELAND 27 n. Bahrein, ZIJPENBERG p. 27 Kp. de Gata n. Savona. VRUDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 710 gram., 7.15 prot. kerkd., 7.30 zendersluiting. 9.00 nieuws, 9.15 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 10.30 kerkdienst, 11.00 alt en piano, 11.20 gram., 12.00 viool en piano, 12.33 mari nierskapel. 13.00 nieuws, 13.15 mando- linemuziek, 13.45 gram., 14 00 kamer orkest en solist. 14.40 voordracht, 15.00 amusem.muz., 15.30 gram., 15.40 voor dracht, 16.00 orgelconcert, 16.30 zender sluiting, 18.00 „Culturele betrekkingen Nederl.Indonesië", 18.10 „In dienst v. het vaderland", causerie, 18 20 zigeuner kwintet. 18.30 „25 jaar landelijke rui tersport", causerie, 18.45 mannenkoor, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 radio- schaakwedstr. Noorw.Nederland, 20.06 Duitse kerkmuziek, 21-30 „De levende Kerk", causerie. 21.45 amusem.muziek, 22.15 vocaal dubbelkwartet, 22.30 „Langs wegen van kunst en schoonheid", cau serie, 22.45 prot. kerkd., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 7.15 gymn-, 7.30 zendersluiting. 9.00 nieuws, 9.10 gram.. 9.12 huisvrouw, 9.33 gram. VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", psychologische causerie, 10.05 prot. kerkd. VARA: 10.20 gram., 10-30 zieken, 11.05 vrouw, 11.20 piano en tenor, 11.40 radiofeuilleton. AVRO: 12.00 orkestconcert, 12.33 sport- praatje, 13.00 nieuws, 13.15 lichte muz 13.45 orgelspel, 14.00 kookpraatje, 14.20 „Een serenade in St. Jansnacht", zang spel, 15.00 boekenschouw, 15.20 tenor en piano, 15.35 herh. hersengymn., VARA: 16.00 muzikale causerie, 16.30 zender- sluiting, 18.00 nieuws, 18.15 orgel en zang, 18.45 „Denk om de bocht", 19.00 meisjeskoor, 19.15 „Beurs en Buikriem", prijzenpraatje. VPRO: 19.30 „Heden en morgen in het Vrijz. Protestantisme", jaarbeschouwing, 19.45 „De schoolradio van de VPRO", causerie, 19.55 berich ten, 20.00 nieuws, 20.05 boek, 2010 gram., 20.35 „Man en Macht", hoorspel. VARA: 21.00 theaterkoor en -ork., 21.30 aether- forum 22.00 buitenl. overzicht, 22.15 in strument. trio. VPRO: 22.40 „Vanaag", causerie, 22.45 avondwijding. VARA: 23.00 nieuws, 23 15 „Huwelijk van A tot Z", causerie, 23.30 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.00 lichte muziek, 16.45 BBC Mid land Light Orchestra. 17.30 Round Britain Quiz, 21.40 volksliederen. BBC, light progr.. 1500 en 237 m.: 13.00 lichte muziek, 14.00 BBC Northern Or chestra en solist, 16.00 lichte muziek, 16.45 amusem-muziek, 23.45 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 walsmuziek, 15.40 amuse mentsmuziek, 17.05 kamermuziek, 18.00 omroeporkest en solisten, 21.45 amusem. muziek, 22.40 lichte muziek, 23.00 popu lair concert, 0.35 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.32 kopersextet, 16.00 Internationale Radio-Universiteit, 20.15 symphonie-orkest. 484 m.: 12.05 lichte muziek, 20.00 om roeporkest en solisten. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.: 12.30 orkestconc., 1315 Engelse muziek, 20.00 „Hansel und Gretel", opera. Copyright P I B Bo» 6 Copenhogon 36. „Twee uur geleden," zei Herlock Sholmes, „zijn de juwelen van de koningin op het vliegveld gesto len." ..Nee," zei Rasmus, „ze zijn helemaal niet ge stolen. We wis ten, dat de dieven zouden komen en we hebben hier op ze zitten wachten." Herlock Shol mes was erg blij, dat hij de dieven en de juwelen achterhaald had. Hij nam de dieven mee naar het bureau en Sim, Sam en Rasmus gaf hij een grote zak met geld. Zij hadden heel wat tijd nodig om het alle maal te tellen. Uit dankbaarheid gaven zij hun vlugge vliegtuig aan Herlock Sholmes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5