1950: WESTERSE DEFENSIE IN NIEUWE FAZE 25 Juni een „dies irae", einde van de koude oorlog Schuman nam op 9 Mei een prachtig initiatief Medeplichtigheid aan onrechtmatige daad moet bestraft worden Generaal Wu middelpunt in Lake Success Naar een Verenigd Europa Permanente Commissie Nederlandse rechter bevoegd? Missionarissen van de H. Familie Persoonlijkheden, die ons ontvielen ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 PAGINA 13 Het gebeurde op een Zondagochtend in de zomer van dit jaar. Truman had het Witte Huis verlaten en genoot in Missouri van een welverdiende vacantie. Toen werd hij uit Washington opgebeld. Voorlopig zou hem niet veel rust meer gegund worden, want een ontstellende boodschap dwong de president onmiddellijk weer aan het werk te gaan. 's Avonds keerde hij per vliegtuig in de Amerikaanse hoofdstad terug. Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken, en Johnson, toen nog minister van Defensie, stonden met bezorgde gezichten op het vliegveld te wachten, toen de president arriveerde. Er was iets gebeurd, waardoor de wereldpolitiek plotseling een geheel ander aanzien had gekregen. Op deze Zondagochtend, bij het aanbreken van de dag, waren communistische troepen Zuid- Korea binnengevallen. Het was het einde van de koude oorlog. 25 Juni 1950 was de datum die de kalender aanwees. Een dies irae, een dag van gramschap; ongetwijfeld de meest gedenk waardige dag van het afgelopen jaar. Het gewapend conflict in Korea vormde een ernstige waar schuwing voor het Westen om de verdediging van het Atlantisch gebied met de grootst mogelijke spoed op peil te brengen. De voorbereiding van die verdediging was echter inmiddels reeds in een nieuwe faze gekomen. Op Donderdag 18 Mei was te Lon den de Permanente Defensiecommissie van de Noord-Atlanti sche Raad ingesteld. De militaire paraatheid van West-Europa liet nog zeer veel te wensen over. In de tweede helft van dit jaar begon men dat steeds beter te beseffen, al ging er nog heel wat kostbare tijd verloren met delibereren over problemen van ondergeschikt belang. De meeste West-Europese naties begrepen intussen wel, dat zij zich nauw aaneen moesten sluiten als zij zich op den duur wilden handhaven. Op Dinsdag 9 Mei kwam Robert Schuman, Frankrijks minister van Buitenlandse Zaken, 's avonds zijn depar tement binnen. Hij haalde een document uit zijn actentas. Toen ae inhoud was voorgelezen, bleek een grootse bijdrage te zijn geleverd tot de éénwording van Europa. De vereniging van de Franse en Duitse kolen- en staalindustrie, zoals die door Schu man werd voorgesteld, zou het Oude Werelddeel weer nieuwe kracht kunnen geven. Deze drie data zijn bruikbare aanknopingspunten voor een overzicht van de ontwikkeling der buitenlandse politiek in het jaar 1950. Het communistisch gevaar in Azië, de verdediging van de Westerse wereld en de groeiende eenheid van West- Europa zullen de drie onderwerpen zijn van deze bechouwing. DE ZUID-MOLUKKEN EN DE K.P.M. 25 jaar missie-arbeid op Borneo BENOEMING KATH. ILLUSTRATIE Op deze delegatie-leider, Wu genaamd, waren alle ogen gericht in de eerste zitting die door de Rode Chinezen werd bijgewoond. De UNO-vergaderingen wer. den plotseling gedomineerd door de ver tegenwoordiger van een land dat niet tot liet lidmaatschap van de Verenigde Na ties was toegelaten. Een merkwaardige paradox, waarvan de onhoudbaarheid door Attlee werd ingezien, die dan ook overigens tevergeefs Truman trachtte te overreden Rood China tot de V.N. toe te laten. In Lake Success schaarden de Rus sen, bij monde van Malik en Vishins- ky, zich volkomen aan de zijde van het nieuwe China. Maar in hoeverre het Kremlin precies de acties van Mao Tse Tung beïnvloedt werd de wereld ook bij deze gelegenheid niet geheel duidelijk. Wel herinnerde men zich hoe deze zelfde Vishinsky, diè zich nu zo voor zijn Chinese geestverwanten beijverde, in het begin van dit jaar mede-ondertekenaar was geweest van een Chinees—Russisch vriendschaps verdrag. Mao Tse Tung zelf, die twee maanden in Moskou verbleef, was de andere ondertekenaar van deze op Dinsdag 14 Februari in de Sovjet- Russische hoofdstad gesloten overeen komst. De tekst" van het verdrag werd gepubliceerd, maar de diploma ten in Londen, Parijs en Washington kwamen al spoedig tot de ontdekking dat dit nie* de volledige tekst geweest kon zijn en dat er nog heel wat meer werd afgesproken, waarvan de wereld voorlopig onkundig zou blijven. MacArthur, de opperbevelhebber van de verbonden strijdkrachten in het Verre Oosten. sche front reeds door MacArthur werd geleid, zcu aan het Europese front een andere generaal die in de Tweede We reldoorlog beroemd werd de leiding krijgen: de populaire Eisenhower werd Dinsdagochtend 19 December aangesteld tot opperbevelhebber van de Atlanti sche strijdkrachten in West-Europa. Een lang verbeide benoeming die door alle betrokkenen met grote voldoening werd ontvangen. Aan de constructie van atoombommen is dit jaar in Amerika krachtig doorge werkt. De atoombom immers is het voor naamste wapen van het Westen, al zal het nooit het enige beslissende wapen kunnen zijn. Eerj bom die een duizend maal sterkere uitwerking zou hebben als deze atoombom werd intussen ontwor pen. Het is de waterstof- ook wel H-bom genoemd waarvan de productie Dinsdag 31 Januari te Washington door presi dent Truman werd aangekondigd. In tussen heeft Vishinsky medegedeeld dat Rusland zowel over de A- als over de H-bom beschikt. In hoeverre dit waar is kan uiteraard aan deze kant van het IJzeren Gordijn niemand zeggen. Zolang de Westerse mogendheden nog niet we ten of de formules van hun atoom- en waterstofbom inderdaad niet in Moskou bekend zijn is de grootste behoedzaam heid geboden bij de productie van deze wapenen. Dat er toch nog lekkages wa ren bleek op 3 Februari toen de arres tatie werd bekend gemaakt van dr. Klaus Fuchs, een 38-jarige Britse atoom geleerde. Op 1 Maart stond Fuchs te recht. In de gerechtszaal van de Old Bailey te Londen stond de spion tegen over Engelands voornaamste officier van Justitie, Procureur-Generaal Sir Hartley Shawcross, en Engelands eerste rechter, Lord Goddard. De maximumstraf door de Britse wet in een dergelijk geval toe gestaan werd de verrader opgelegd: 14 jaar. Op het einde van dit jaar werd te Brussel een conferentie op het hoogste niveau over de Westerse defensie ge houden. De inschakeling van Duits land in de verdediging van West- Europa vormde daarbij een der groot ste problemen. In Oost-Duitsland is ook dit jaar weer hard gewerkt aan de opbouw van een sterke militaire macht, het werd dus steeds meer nood zakelijk dat daar in het Westen iets tegenover zou komen te staan. Met Pinksteren (28 Mei) hadden de Oost- Duitsers een indrukwekkende demon stratie willen organiseren om het Wes ten vrees in te boezemen en om pro paganda te maken voor het commu nisme dat in West-Duitsland weinig succes heeft. Zij hadden daartoe in Berlijn een bijeenkomst geënsceneerd van de Oost-Duitse jeugd. De regie van die vertoning bleek echter niet al te best geregeld te zijn. Bijzonder im posant was deze „Pinkstermars" niet en incidenten, waarvoor men aanvan kelijk had gevreest, vonden er niet plaats. Op 25 Juni staken de Noord-Koreanen de 38ste breedtegraad over. Dat was het einde van de koude oorlog. De niet-com- munistische UNO-leden gaven de agressors een duidelijk antwoord. De strijd op dit schiereiland had echter wel een zeer verrassend verloop. werking (OEEC) ook aan die econo mische coördinatie voortgebouwd. Een Nederlander, minister Stikker, werd op Dinsdag 31 Januari tot leider van deze organisatie benoemd. Op Maan dag 7 Augustus kwam een andere in stelling die zich met de unificatie van Europa bezig houdt, de Europese As- semblée, te Straatsburg bijeen om een leider te kiezen. Spaak werd bij deze gelegenheid tot voorzitter benoemd. Spaak, te Straatsburg een der grote voorvechters van een verenigd Europa, had in de loop van het jaar, met niet altijd even fraaie middelen, de eenheid van België in groot gevaar gebracht. Zolang er in Europa nog dergelijke con flicten kunnen ontbranden als hier tus sen de Leopoldisten en hun tegenstan ders, staan wij nog ver af van een wer kelijk eendrachtig Europa. Op Dinsdag 1 Augustus in de vroege ochtend deelde koning Leopold, vanuit zijn paleis te Laeken. aan zjjn volk mee dat hjj zich genoodzaakt zag afstand te doen van de troon ten behoeve van zijn zoon Boudewjjn. Reeds waren op die zelfde morgen tienduizenden Waalse arbeiders hun aangekondigde opmars Op 6 December 1941 wisten niet veel mensen waar Pearl Harbour lag, en op 24 Juni 1950 waren weinigen op de hoogte met de nauwkeurige geografi sche ligging van Korea. Maar in 1941 hebben de Japanse fascisten en in 1950 de Noord-Koreaanse communisten ons op hardhandige wijze aardrijkskunde gedoceerd. Uit een andere soortgelijke les herinnerden de Westerse geallieer den zich Mönchen nog, en die les bleek men te hebben begrepen. l'Histoire se répète, maar slechts ten dele. Truman dacht er niet aan om naar Moskou te reizen, waar deze plotselinge bedrei ging van de wereldvrede misschien af gekocht had kunnen worden. Truman wist dat Stalin's prijs te hoog zou zijn. Onderhandeld zou er later nog kunnen worden. Nu moest ondubbelzinnig blij- ken dat het Westen zich niet liet intimi deren; vandaag werd Korea overwel digd, morgen zou het zelfde kunnen ge beuren met Indo-China, met Burma, met Perzië en straks.... met West- Duitsland en de rest van West-Europa. Twee dagen na de verraderlijke in val der Noord-Koreanen wisten de Rode machthebbers, in Pyongyang, in Peking en in Moskou, waar zij aan toe waren. In Washington verklaarde president Truman, dat Amerika de veiligheid van het gebied van de Stil le Oceaan wilde gehandhaafd zien. Hij gaf de Amerikaanse luchtmacht en vloot (later zouden ook troepen gestuurd worden) opdracht de Zuid- Koreanen te steunen. Maar hij ging verder: ook Formosa, de Philippijnen en Indo-China zouden door Amerika beschermd worden. Amerika, dat zich reeds in het Atlantisch Pact verbonden had Europa zonodig ge wapende hulp te bieden, gaf nu blijk dat 't aan geen der beide grote oceanen ordeverstoringen duldde. West-Europa kon met voldoening constateren dat de Amerikanen hun papieren toe zeggingen, als het er op aan zou ko men, ook metterdaad gestand zouden doen. Het tweede historische besluit, dat op deze zelfde dag, laat in de avond, werd genomen, was de beslissing van de Veiligheidsraad der V.N., in spoed zitting bijeen, om de leden van de U.N.O. te adviseren de Zuid-Koreanen te helpen. (De Sovjets hadden hun boycott van deze en andere U.N.O.- organisaties nog niet beëindigd en wa ren dus op deze vergadering niet ver tegenwoordigd). De strijd op dat schiereiland in het Verre Oosten zoo wel een zeer ver rassend verloop hebben. Twee strate gische manoeuvres, de tweede nog veel belangrijker dan de eerste, gaven de Koreaanse oorlog tweemaal een beslis sende wending. Op 15 September, toen de Noord-Ko reanen hun tegenstanders nog slechts een klein bruggenhoofd, rond de Zuid- Oostelijke havenstad Pusan, hadden ge laten en de geallieerden gevaar liepen geheel van het schiereiland te worden verdreven, wisten de U.N.O.-strijd- krachten plotseling het initiatief te hor- nemen. Bijna was, na precies tien jaar, Pusan een tweede Duinkerken gewor den. Een grootscheepse landing bij Inchon, tegenover Zuid-Korea's hoofdstad Seoul, deed echter de kansen keren voor Mac- Arthur's trijdkrachten. De oorlog scheen spoedig in het voordeel van de verbon den legers te zullen worden beslist. MacArthur ging in zijn optimisme zelfs zo ver dat hij zijn strijders beloofde hen voor Kerstmis naar huis te laten gaan. Kort te voren was (op Zondag 15 Octo ber) Truman de Stille Oceaan over gevlogen en had hij MacArthur op Wake, een onaanzienlijk koraaleiland, ontmoet. Het herstel van het reeds als veroverd beschouwde Korea was het voornaam ste punt van bespreking. Maar het zou anders lopen, zoals enkele weken later duidelijk werd. Hoorngeschal weerklonk op 26 Novem ber, nog voor de zon was opgekomen, vanuit het vijandelijk kamp in het Noord-Westen van Korea. Met dit hoorn geschal, zo constateerden de UNO-le- gers korte tijd later, was een fel tegen offensief aangekondigd. Over een front van 50 km. breedte rukten sterke com munistische eenheden op. De Roden had den opnieuw de leiding in de Koreaanse strijd. De Westerse politici maakten zich met reden ernstig ongerust. Frankrijks premier Pleven vloog naar Attlee, Attlee vloog naar Truman. Vrijdagavond 8 De cember gaven de president van de Ver enigde Staten en de premier van het Verenigd Koninkrijk een gezamenlijk communiqué uit: ,,Wij dulden geen agressie, noch in het Verre Oosten, noch elders", verklaarden zij. Tevens toonden de beide staatslieden zich echter bereid te onderhandelen met de communistische leiders die achter het nieuwe offensief stonden. Het waren nu niet meer de Noord-Koreanen waarvoor men- vooral bevreesd was. Troepen van de Chinese Volksrepubliek waren in zo groten getale de Noordelijken komen versterken dat de UNO-strijdkrachten met kracht wer den teruggedreven. Oorlog met dit nieu we China zou een ramp betekenen voor het Westen. Mocht er al niet direct een derde wereldoorlog uit ontstaan, dan toch zouden de Westerse geallieerden zo in het Verre Oosten gebonden worden dat de verdediging van het Atlantisch gebied gevaar zou lopen. Wat waren de plannen van Mao Tse Tung, Stalin's machtige bondgenoot? Men trachtte het antwoord op deze bange vraag te ver nemen van de leider der met spanning verbeide delegatie van Rood China bij de UNO. Mao Tse Tung, Stalin's bondgenoot in China, sloot op 14 Februari te Moskou een verdrag met Rusland. De interventie van de Chinese communisten in de Ko reaanse oorlog deed de kansen keren voor de UN O-troepen. Aan de West-Europese defensie zou in een versneld tempo gewerkt worden, zo kwamen Attlee en Truman op het einde van hun besprekingen te Washington overeen. Die defensie van de Westerse wereld kon eerst doelmatig worden voorbereid, toen op Donderdag 18 Mei de ministers van buitenlandse zaken van de ledenstaten van het Noord-Atlantisch Pact, die vier dagen te Londen gecon fereerd hadden, besloten plaatsvervan gers aan te wijzen die zich geheel aan de opbouw van deze organisatie zouden kunnen wijden. Daarmee kwam de Per manente Defensie-commissie van het Noord-Atlantisch Pact tot stand, een commissie, die onder meer een oplos sing zou moeten vinden voor de coördi natie van economische en militaire kwesties die zich zouden voordoen bij de voorbereiding van de Westerse defensie. Amerika zou bij deze verdediging van het Atlantisch gebied uiteraard de lei ding hebben. Amerika zag zich op Dins dag 12 September genoodzaakt een nieu we minister van Defensie aan te stellen. Louis Johnson, mede verantwoordelijk voor het Koreaanse avontuur en deswe ge door de Amerikaanse Republikeinse partij fel becritiseerd, moest het veld ruimen, ook al omdat Acheson het niet met zijn opvattingen eens was. Een man wiens naam, door het naar hem genoem de plan, in Europa een goede klank heeft, en die ook bij het Amerikaanse volk een grote populariteit geniet, kwam aan het hoofd te staan van het Pentagon, Ame- rika's ministerie van Defensie. (Had Truman deze drastische maatregel niet genomen dan zou hij er bij de verkiezin gen die op Dinsdag 7 November werden gehouden heel wat slechter afgekomen zijn. Nu behield zijn Democratische par tij in het Congress een kleine meerder heid.) Met de benoeming van Marshall kwam de Amerikaanse verdediging in een nieuw stadium. Maar enkele maan den later ging Truman nog een stap ver der; Rood-China had zich nu rechtstreeks met de Koreaanse oorlog ingelaten en bijgevolg werd men in de V.S. meer ongerust over een mogelijk conflict met deze onmetelijke Oosterse natie. Zater dagmiddag 16 December werd in het Witte Huis te Washington de president een stuk ter ondertekening voorgelegd: in de Verenigde Staten werd de nood toestand ingesteld; aan het Amerikaanse staatshoofd werden tal van bevoegd heden verleend, waardoor snel gehan deld zou kunnen worden wanneer het tot een botsing zou komen. Terwijl de verdediging van de niet- communistische wereld aan het Aziati- „Hier passeert u de 38ste Breedte graad" staat op dit bord, dat door Amerikanen ergens op de grens van Noord- en Zuid-Korea werd opgericht. Toen precies in het mid den van dit jaar communistische troepen deze grens overschreden, ontbrandde een oorlog, die een wel zeer verrassend verloop zou heb ben. De 38ste Breedtegraad zou, zo werd reeds in de oorlog tussen Amerika en Rusland overeengeko men, het schiereiland in tweeën de len. De Russen bezetten aanvanke lijk het Noordelijk deel, de Ameri kanen het Zuiden. In 1948 trokken de Russen zich terug, in Juli 1945 de Amerikanen. Noord-Korea werd een communistische staat, Zuid- Korea een parlementaire democra tie. Frankrijk heeft dit jaar (Dinsdag 9 Mei) een uiterst belangrijk initiatief ge nomen. Men spreekt over het Plan- Schuman, men zou met meer recht kun nen spreken over het Plan-Monnet, want niet de minister van Buitenlandse Zaken, maar Frankrijks commissaris voor de economische Wederopbouw was de gees telijke vader van dit project. Maar hoe dan ook, het waren Fransen die hier een waardevolle bijdrage hadden geleverd tot de eenwording van Europa. Frank rijk stak Duitsland de hand toe, en kwam met een plan dat de basis zou kunnen worden voor een hecht West- Europees verbond. Duitsland, Italië en de Benelux-landen verklaarden zich bereid tot deelname. Engeland, aanvankelijk ook aangezocht, hield zich afzijdig. De zes West-Europese naties zouden hun kolen- en staalproduc- tie coördineren. Zij zouden onderling geen invoerrechten meer heffen voor deze producten. Zij zouden het trans port goedkoper doen worden en ondoel matige mijnen en hoogovens zouden worden opgeheven. Al deze maatregelen zouden onderworpen zijn aan het gezag van een boven-natiooaal bestuur, dat de Hoge Autoriteit zou worden genoemd. De betrokken ministers van Buitenland se Zaken moeten dit plan nu nog offi cieel goedkeuren, nadat zij reeds in prin cipe hun instemming betuigd hebben. Dan zullen de zes parlementen er hun oordeel over uitspreken. In het komen de voorjaar is dat alles wellicht gebeurd en kan het Plan-Schuman in werking treden Intussen heeft dit jaar de Organisa tie van Europese Economische Samen- naar Brussel begonnen, waar zjj Leopold tot abdicatie badden willen dwingen. Sinds op Maandag 1 Maart de uitslag van de volksstemming, oyer terugkeer of niet, slechts een geringe meerderheid voor de koningsgezinden had aangewe zen, was de spanning in België voortdu rend toegenomen. Toen Leopold's laatste besluit bekend gemaakt werd, keerde de rust weer, maar het was een zwarte dag voor België. Europa telt nog maar wei- nij» monarchieën, de Belgische monar chie was ditmaal gespaard gebleven, maar het prestige was ernstig onder mijnd. Nog een andere gebeurtenis in het oude Europa trok dit jaar de bijzon dere aandacht. Op 22 Februari gingen de Britten ter stembus. De Conserva tieven maakten een goede kans. Ten slotte kwam Labour met de hakken over de sloot. Met een uiterst geringe meerderheid hielden de socialisten de leiding in het Britse Lagerhuis. Het rode gevaar in het Verre Oosten, de Westerse defensie, en de unificatie van Europa, de drie thema's van boven staand betoog, zullen ons ook het vol gend jaar wel weer voortdurend bezig houden. Als we tenminste veronderstel len mogen dat de wereldvrede bewaard blijft, hetgeen we maar vurig moeten blijven hopen! H. BRONKHORST Het proces, dat door de republiek der Zuid-Molukkcn contra de K.P.M. wordt gevoerd,was Vrijdagmorgen in tweede instantie in het stadium gekomen der pleidooien voor het gerechtshof te Am sterdam. Mr. Masthoff voerde namens de K.P.M. aan, dat de republiek der Zuid- Molukken werd geproclameerd door de Zuid-Molukkenraad. zonder dat enig plebisciet was gehouden of op andere wijze de volkswil was gepeild. De repu bliek is nimmer door enig andere staat erkend. De Nederlandse regering is op het punt der n i e t-erkenning zelfs zeer positief geweest. Bovendien is de Neder landse rechter onbevoegd kennis te ne men van dit geschil. Mr. dr. Berkhouwer, optredende na mens de Zuid-Molukken, zei, dat de rechter niet is getreden in de politieke sfeer der overheid. Het staat de rechter vrij te constateren, dat verdragen wor den geschonden. Is dc republiek Zuid-Molukken zo maar in het leven geroepen? vroeg mr. Berkhouwer zich af. Tot de vorming der republiek is besloten na dc gebeurte nissen in Makassar, waar het zelfbe schikkingsrecht was geschonden en na dat er overal volksvergaderingen waren gehouden, zodat wel degelijk de mening van de bevolking was getoest. De R.I. heeft Unierecht en Nederlands tractaten- recht geschonden. Dat mag de Neder landse rechter constateren en hjj mag medeplichtigheid daaraan door een Ne derlandse maatschappij bestraffen. De republiek der Zuid-Molukken is een staat. Hij persisteerde bij de reeds eerder genomen conclusie. Vrijdagmiddag werd voorwaarde- 1 Januari zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat dc eerste missionarissen van de H. Familie naar Borneo ver trokken om er van de paters Capucjjnen het missiegebied in de Zuider- en Oos terafdeling over te nemen. Er was toen maar één statie, Laham, op 600 km van de kust verwijderd. Bij de overname kwamen er twee pa ters en één broeder. Maar sindsdien begon de missie uit te groeien. In 1938 werd het gebied tot Apostolische Pre fectuur en in Maart van het vorig jaar tot Apostolisch Vicariaat verheven, met als zetel Bandjarmasin. Onder de leiding xan Z. H. Exc. mgr. J. Groen, van de zelfde congregatie, werken er nu 32 priesters en 3 broeders en telt het Vi cariaat twintig staties en verschillende bijstaties. Hendrik Timan, Dajak van geboorte, trad in 1946 tot de congregatie toe en genoot zijn theologische opleiding in het Scholasticaat te Oudenbosch. 12 Januari keert hij naar zijn land terug, om er uit de handen van mgr. Groen de heilige wijdingen te ontvangen en er dan, als eerste priester van zijn volk, werkzaam te zijn. Schuman (geheel links), Frankrijk's minister van Buitenlandse Zaken, maakte op 9 Mei een project bekend, dat een krachtige stoot zou geven aan de unificatie van Europa. Met de Franse premier Pleven (geheel rechts) trachtte hij Attlee en Bevin voor de idee van een verenigd Europa te winnen. lijk behandeld de incidentele con clusie tot interventie, uitgebracht namens P. W. Lokollo, vertegen- wooriger der Zuid-Molukken in Ne derland, en F. A. Apono. hoofd van de delegatie van oud-K.N.I.L.-mili- tairen, door mr. Van Rijckevorsel, bijgestaan door de procureur mr, Giltay Veth. Mr. van Rijckevorsel betoogde, dat het de Ambonezen niet te doen is om het geld van de dwangsom, slechts om het recht. Zij willen dat de K.P.M. niet meer vaart, zolang de vernielende krijgsver richtingen voortduren. Mr. Masthoff, die vervolgens zijn con clusie van antwoord uitsprak, bestreed, dat de republiek der Zuid-Molukken berust op de volkswil. De R.T.C.-over- cenkomsten regarderen niet personen en dus kunnen individuele Ambonezen daaruit geen rechten ontlenen. H(j voer de aan, dat de K.P.M. volgens het zgn. „Groot-Archipel-contract" verplicht is schepen aan de regering van Indonesië beschikbaar te stellen ook voor troepen vervoer. Mr. Masthoff concludeerde, dat het Hof onbevoegd is kennis te nemen van de vordering. Het Hof zal 8 Februari uitspraak doen. In 1950 zijn ons land o.m. de volgende bekende persoonlijkheden door de dood ontvallen: mr. J. B. Luykx, notaris, Hilversum, dr. H. J. Beckers, Limb, archeoloog. George Tielens, kunstschilder, prof. dr. C. de Lange, kinderarts, ir. W. v. Rijckevorsel, oud-dir. Nederl. Spoorwegen, dr. S. E. B. Bierema, Eesste Kamerlid, prof. mr. dr. J. C. Naber, oud-hoogleraar. Utrecht. Th. B. J. Wilmer, hoofdred. Leidse Cou rant. ir. T. E. v. Putten, oud-dir. Gem. Tram, Amsterdam, mr. A. I. M. J. baron v. Wijnbergen, oud lid Tweede Kamer. J. W. J. Hutschenruyter, oud-dir. Con certgebouw, mevr. dr. J. Aleida Nijland, Vondelken- ster. prof. mr. G. André de la Porte, A'dam. mgr. Jos. Sweens, Apost. Vicaris van Zuid-Nyanza. F. J. M. Oremus, dir. Utr. Kath. Dagblad. A. Asscher, dir. diamantslijperij, A dam. W. Maas, architect. B. H. M. Lips, dir. brandkasten- en slo- tenfabriek. dr. R. J. Th. Meurer, Amsterdam, prof. dr. C. F. A. Koch, heelkundige, pater dr. B. Lijdsman, oud-secr. Kard. v. Rossum z.g. E. J. Voute, burg. A'dam tds. bezetting, mevr. J. J. Riemens-Reurslag, red. „Het Kind". mgr. F. Filbry, plebaan en proost kapit tel, Haarlem. H. Rongen, prior abdij Tegelen. H. N. P. J. Berkhout, em.-rector Maag denhuis Amsterdam, historicus, mr. J. A. de Visser, oud-minister v. Jus titie. prof. dr. R. H. A. Huysmans, Rolduc. Balthazar Verhagen, oud-dir. Toneel school, Amsterdam. A. J. Loerakker, oud-Tweede Kamerlid. Jan Oudegeest, oud-voorz. SDAP. A. J. Boskamp, dir. Alg. Handelsblad. Nelly Ernst, actrice, prof. dr. A. A. Verdenius, oud-hoog leraar, Amsterdam. Carel Scharten. letterkundige, pater J. C. J. Kleyntjens S.J., historicus, drs. Wim Snitker, journalist, prof. G. v. d. Leeuw, oud-minister van O., K. en W. mgr. H. Schrauwen, oud-plebaan en ka nunnik, Breda. J. H. v. Oosten, oud-lid hoofdred. Nw. Haarl. Crt. pater L. Verschueren O.F.M., lector. Maastricht. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector van het In- situut St. Jeroen te Noord wijk, de wei- eerw. heer P. J. van Bakel. Het Oudejaarsnummer bevat een ge- iliustreerd artikel over een nieuwe werk wijze voor de bereiding van mond- cn klauwzeer, gevonden door dr. H. S. Frenkel, directeur van het Staats -Veeartsenij kundig Onderzoekingsinstituut te Amsterdam, welke ook in het buitenland veel belangstelling heeft getrokken. Dank zij de zending per speciale KLM-vluchten van ruim 23.000 ke vaccin kon in Venezuela het op gro*e schaal heersende mond- en klauwzeer krachtig worden bestreden. Er zijn voorts fotoreportages van een H. Mis, opgedragen in een afgelegen hoeve in Ierland, ter berinnering aan de geheime samenkomsten daar in de tijden der vervolging; van een geheel nieuw, schilderachtig dorp langs de Nijl, gebouwd in Arabische stijl, maar met toepassing van moderne doelmatigheid en hygiëne, met mooie foto's van de K.I.-foto- graaf; van de levensgevaarlijke grensover schrijdingen door Tsjechoslowaaksc vluch telingen, die in Duitsland de vrijheid zoe ken, en twee pagina's foto's van de fami lie Hertogh te Bergen op Zoom, na de terugkeer van Bertha, met een nabeschou wing over de loop van zaken. Verder arti kelen, roman, verhalen en de gewone rubrieken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 13