Landbouwprotocol treedt toch per 1 Januari in werking K Wh Zalig Nieuwjaar Tot hoofd en hart Maar arbitrage-clausule blijft voorlopig nog buiten werking Pauselijke hulp voor Ambon m Vorst duurt voort Ten besluite RODE TROEPEN DRINGEN OP Inbreker stuurt zijn buit terug HET JAAR WISSELT, DE WACHT BLIJFT K 1950 tot 1951: „Nou ajuus, het beste hoor. Ik heb het erop zitten!' Mgr. Beran in Januari voor het gerecht? De steen van Scone Industriekolen worden duurder .Het weer. Kans op sneeuwval neemt toe Veldsport-wedstrijden afgelast Baan Monnikendam- Marken reeds uitgezet Vlissingen-Breskens in zeven uur Auto in sloot gereden OVULATION PERMANENTE „Eugène ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 74959 Toestand bij Seoul critiek Raadsel voor politie j» iMGAtDv.t VOORSTEL BIJ ONDERWIJSRAAD VERSCHUIVING TOELATINGSLEEFTIJD Gasprijs mag worden verhoogd Wijziging pensiontarieven BISSCHOP Bovme/v/ Veerboot in moeilijkheden w MORRIS Lfoieycu érnj! I HAPPY NEW YEAR A. DE JONG Maandag, 1 Januari, Nieuw jaarsdag, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 215441 Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per IcwartaaL Wij gaan 1951 met schrik en be ven tegemoet. Er is geen reden om de werkelijkheid te ont veinzen, dat wij in een bedreigde we reld leven. Van de andere kant is er ook geen aanleiding om rampen te voorzien of te voorspellen, die moge lijkerwijze in de toekomst liggen. Ieder mens weet, dat zijn bestaan te allen tijde ongewis zal zijn. Het ge bruik, elkaar een Gelukkig Nieuwjaar toe te wensen dankt immers zijn ont staan aan het besef, dat wij bij de wisseling der jaren doordrongen wor den van de kans op onheil. De Nieuwjaarswens behoort tot de oude wintergebruiken der volkeren van het Zuiden. In Frankrijk is N' euwj aarsdag de dag der geschen ken op dezelfde wijze als bij ons Sin terklaas of bij de Duitsers het Kerst feest. Deze gewoonte om elkander ge schenken en goede wensen toe te stu ren in het hart van de winter ontstond Uit de vrees, dat het nog komende gedeelte van het gure jaargetijde voor de landbewoner en zijn vee noodlot tig zou kunnen worden door overma tige gestrengheid. Men wenste aanvankelijk elkander toe, het einde van de winter gezond en wel te mogen beleven. Tegenwoor dig kunnen wij, stedelingen of be woners van huizen, waar de haard brandt, de radio en de krant ons van het wereldnieuws op de hoogte hou den, alle kamers door het omdraaien van een knop te verlichten zijn, nau welijks meer voorstellen, hoe de plat teland-bevolking voor meer dan twintig eeuwen uitzag naar de zon newende, als de dagen weer beginnen te lengen. Wij moeten aan de honger winter 19441945 terugdenken om te begrijpen, hoe onze verre voorouders naar de lente uitzagen als naar een bevrijding. Is het wonder, dat zij omstreeks het midden van de winter elkanders ge zelschap zochten en elkaar met ge schenken uit de wintervoorraad en met goede wensen tegemoet traden? Wensen wij elkander een Zalig Nieuwjaar toe, dan bedoelen wij toch feitelijk nog hetzelfde als die voor ouders. Wij hopen, dat degene, die wij Zalig Nieuwjaar wensen, gezond en voorspoedig de bedreigingen, door elk jaar meegebracht, ontwijken of trot seren mag. Wij hopen, dat het jaar mild en vruchtbaar moge wezen. Dit drukken wij uit in de oude heil wens: „Gelukkig Nieuwjaar". Doch niet alleen aan tijdelijke voorspoed, lichamelijke gezondheid en stoffelijke genoegens is het heil gelegen. Daarom wensen wij „Zalig" Nieuw jaar. In dit woordje „Zalig" is meer besloten dan het aardse geluk. Zeker wordt dit er niet door ontkend of ver kleind, maar het treedt als het ware op de achtergrond om plaats te maken voor dat veel hogere geluk, waarvan alle aardse genietingen, indien zij niet zondig zijn, slechts de schemertoe stand mogen heten, de dageraad, die een veel schonere en rijkere dag aan kondigt. Ook in een sombere tijd behoudt dit „zalig" zijn volle betekenis. Misschien mogen wij wel zeggen, dat juist in een sombere tijd de gees telijke gelukstoestand onontbeerlijk is. Wie in het midden der twintigste eeuw uitsluitend op het stoffelijke wil vertrouwen, bouwt zijn huis op drijf zand. Neen, in de wereld van tegenwoor dig moet men zijn geluk niet bij we reldse zaken zoeken. Hoe onbetrouw baar zij zijn leert ons de ervaring maar al te duidelijk. Doch de geeste lijke vreugde van een rijk gemoed is een schat, waar de vergankelijkheid der aardse zaken aan voorbijgaat. Deze gemoedsrijkdom blijft iemand bij in voorspoed of kommer, in ge zondheid of ziekte. Het onverwoest bare geluk der zaligheid bestaat in de ware zielevrede, dat is de toestand van evenwicht tussen de ziel en haar Schepper. Wie met God in vriend schap leeft, bezit hier op aarde reeds de zaligheid van het ware geluk. Hem straalt alles vreugde toe. Tussen zijn medemensen is hij een drager en een brenger van geluk. Immers het geluk is nooit een bezit van ik-zuchtigen. De gelukkige mens ontvangt slechts wat hij geeft. Zaligheid is niets anders dan het vermogen om iedereen geluk kig te maken uit het geluk, dat de eigen ziel vervult. Zalig Nieuwjaar! roepen wij al onze lezers van harte toe bij de ingang van 1951. Wij bedoelen daarmee, dat hun allen het geluk gegeven moge zijn van de waarlijk zaligen hier op aarde, de eenvoudigen, de zachtmoedigen, de barmhartigen. Hoe het jaar verlopen zal, is voor ons nog verborgen, maar dat het met zijn wisselvalligheden niet in staat zal zijn, het diepe zielsgeluk der zaligen te verstoren, daarvan zijn wij overtuigd. En daarom herhalen wij: Zalig Nieuwjaar! De communistische troepen op Korea drongen gisteren ruim 13 km ten Zui den van de 38ste breedtegraad door in de defensielinie van de Verenigde Na ties die dwars over het schiereiland loopt. In Seoul zei een Amerikaanse zegs man dat er nog geen doorbraak had plaats gevonden en geen zware aanval op de Oostelijke flank was uitgevoerd, maar de toestand was critiek. Aan de Westelijke flank werden een volledige Chinese divisie en tenminste twee regimenten van het Noord-Ko- reaanse leger officieel geïdentificeerd in en ten Zuiden van Kaesong. Deze troepen bewegen zich naar de Imjin 50 km ten Noordwesten van Seoul. Zij hebben echter de geallieerde defensie nog niet bereikt doch hun opmars werd vanaf de grond niet bestreden. I Wat geweest is, is van veel minder belang dan wat komen gaat. (Van onze politieke redacteur) De Benelux-landbouwconferentie is gisteravond tot een einde gebracht met een aantal preciseringen, waarover de partijen het eens zijn geworden en die inter pretaties bevatten, zoals dat heet, welke noodzakelijk waren voor de uitvoering van het landbouwprotocol, dat in October te Luxemburg gesloten is. De ministers Héger en Mansholt spraken ons toe en zij gewaagden ervan, dat zij zich gelukkig gevoelden ons te kunnen mededelen hoe voortreffelijk zij het weer met elkaar eens waren, maar de stem van minister Héger klonk geforceerd en de stem van minister Mansholt had iets van een grafstem. Wü betwijfelen of dit werd veroor zaakt door zijn gebroken pols, waarvan hij zich niet veel scheen aan te trekken. De hartgrondige overeenstemming komt dan op het volgende neer: het protocol treedt per 1 Januari inderdaad in werking, maar de arbitrage-clausule is eruit. Zjj is tydelijk buiten werking, om het correct te zeggen, want in de verklaring wordt gezegd, dat om constitutionele reden de arbitragcclausule niet in werking kan treden vóór het protocol door de Belgische en Luxemburgse parlementen is goedgekeurd. Wanneer die goedkeuring kan komen, daaromtrent is niets bepaald en wij ge loven.eerlijk gezegd ook niét, dat zij heel spoedig zal komen. Misschien komt zij tegelijk met de goedkeuring van het Unieverdrag, wanneer men het daar ein delijk over eens geworden zal zijn, doch alles wat wij er met zekerheid over kun nen zeggen is, dat Nederland erop blijft staan, dat de arbitrage aan het protocol zal worden toegevoegd, al heeft het dan nu moeten zwichten voor de constitutio nele onmogelijkheid om dit gedaan te krijgen. Maar het maakt bepaald wel een zeer slechte indruk, wanneer men minister Héger zonder blikken of blozen hoort verklaren, dat het nu op 39 December te laat is om het parlement nog iets te laten goedkeuren, dat op 1 Januari in werking moet treden. Op zulk een on nozele verklaring past natuurlek een even onnozele vraag: heeft de Belgische regering dan pas tydens de Kerstdagen bedacht, dat zij reeds op 32 October iets was overeengekomen, dat nog de goed keuring van het parlement behoefde? Het kan nauwelijks meer een camou flage genoemd worden. De Belgische re gering heeft het afgelegd tegen de be kende machten, die sterker zyn dan zy, en dat het protocol toch op 1 Januari in werking treedt, is waariyk niet aan haar te danken, doch uitsluitend aan de wei gerachtigheid van de Nederlandse rege ring om het uit te stellen. Daartegénover heeft Nederland dan de prijs van het uitstel der arbitrage moeten betalen, wilde men niet voor het beschamende fiasco komen, dat men in Benelux eeh wettig ondertekende over- Namens Z. H. de Paus heeft de Fau- seiyke Internuntiatuur te Djakarta 4000 rupiah aan de pastoor van Ambon ge zonden ter leniging van de nood der bevolking. Van de zijde van de Inter nuntiatuur is aan Aneta medegedeeld, dat biykens de jongste berichten uit Ambon de pastoor, de zusters en broe ders van de R. K. missie in goede wel stand verkeren. Dezer dagen bezorgde de post op het po litiebureau te Enschede een pakket, inhou dende bankbiljetten met een totale waarde van f 2896.50, die naar een ingesloten brief mededeelde afkomstig waren van een in braak, welke drie weken geleden was ge pleegd ten huize van de slager G. W. D. te Enschede. Uit de inbraak bleek dat de dief goed op de hoogte moest zijn geweest van de situatie ten huize van D. Merk waardig was echter dat een aanzienlijk bedrag, dat zich eveneens in het geplun derde geldkistje bevond, niet was aange roerd. De recherche speurde vergeefs tot het pakket aan het politiebureau was be zorgd. De dief deelde in een brief mede, dat het bijgaande bedrag beslist alles is, hetgeen hij had meegenomen. eenkomst ongedaan moest maken, het geen de Belgen overigens juist uiter mate naar de zin geweest zou zijn. Het punt verdient een nadere toelich ting, omdat men eruit kan leren, dat ook in dit opzicht de Nederlandse regering haar huid duur verkocht heeft en de Belgen weer tot een concessie heeft ge dwongen, die Nederland nog volstrekt niet machteloos doet staan. In het oor spronkelijke protocol van Luxemburg is bepaald, dat de minimum-prijzen in gezamenlijk overleg moeten worden vastgesteld, doch dat men in geval van gebrek aan overeenstemming tussen de deskundigen beroep had op de ministers zelf, die in acht dagen tijds een uit spraak moesten doen. Faalden ook die in het bereiken van overeenstem ming, dan kon arbitrage worden inge roepen, een bindende scheidsrechterlij ke uitspraak dus. Doch reeds na het falen van de ministers en in afwachting van de arbitrale uitspraak zou het im porterende land (lees: België) de be voegdheid hebben om de beschermende maatregel tegen het product in kwestie te nemen, die het geboden zou achten, b.v. de contingentering of algehele stop zetting van de invoer. Nu ging het ver der om handhaving van een eenmaal vastgestelde minimumprijs. Het zou na melijk kunnen gebeuren, dat er toch een geïmporteerd product werd verkocht beneden die prijs, b.v. door frauduleuze invoer, waarbij men aan de heffingen, die worden ingesteld ter gelijkmaking van de prijs, is ontkomen, of eenvoudig uit dumping-politiek. In zulk een geval moet er kunnen worden opgetreden en ook dan was in het nieuwe protocol de zelfde procedure voorgeschreven. Ditmaal nu wilde België zonder meer het recht hebben onder alle om standigheden, uitsluitend ter eigen be oordeling staande, de invoer stop te zetten. Dit heeft Nederland vlak af ge weigerd, aangezien het hiermee weer geheel en al aan de willekeur van de Belgische regering, lees de Boeren bond, zou zijn overgeleverd. Het voor stel was zo onredelijk, dat de Belgische delegatie het ook niet heeft volgehou den. De regeling, die dan nu gevonden is, komt op het volgende neer: (Vervolg op pag. 3) Ter bevordering van een geleidelijke leerlingenaanwas, welke op grond van de geboortecijfers van de jaren na de oorlog over enkele jaren bij liet lager onderwijs wordt verwachtacht de minister van O., K. en W. zo lezen wij in de Memorie van Antwoord op de begroting van dat depar tement een tijdelijke verschuiving van de toelatingsleeftijd binnen een limiet van enkele maanden, zowel uit een oogpunt van een goede schoolorganisatie als op finan ciële gronden, inderdaad wenselijk. Een voorstel dienaangaande is thans bij de on derwijsraad aanhangig. De nota voor het geheel van onderwijs voorzieningen hoopt de minister nog in de loop van het huidige zittingsjaar gereed te hebben. De verslechtering in de toestand van 's lands financiën heeft de minister ge noodzaakt tot enkele wijzigingen in de re- MAND jonqiong Hjf fpnjin. CHiNE •KHtfjoc ijangjm Pjoktong S38Ï NOORD kopeane. NOORD KOREA Jongpjong r\_/ •Anjo* «ktsjon inodoc Hamhocri PJONJANG CHINEZEN iTsjinnampo NOORD BR. GRAAD Kan Intijon TROEPEN Hamtsjang Andong angjot •TAEJON Joagdong Wa«gwan TAEGOE Ko*mian Tijinjo? #Kwangjoc So«ntsJon« geling van het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs, waarvan het wetsont werp nagenoeg gereed was. De nota betref fende het lager en middelbaar technisch onderwijs voor jongens kan binnenkort worden tegemoet gezien. Binnenkort zullen ook nadere mededelingen volgen over de decentralisatie van het technisch hoger onderwijs. Het ontwerp voor de nieuwe Hoger- Onderwijswet kan binnen enkele maan den worden tegemoet gezien. Het rapport van de tweede commissie- Holst over de decentralisatie van het Technisch Hoger Onderwijs kan binnen kort aan de Kamer, worden voorgelegd. Volgens de Vaticaanse radio zal mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, in Januari aanstaande berecht worden door een Tsjechoslowaaks Hof. Vijf an dere bisschoppen, onder wie die van Brno, Litomerice en Ziin, zouden waarschynlijk tegelijk met hem terecht moeten staan. Een Schots blad heeft brieven ont vangen, waarvan de schrijvers bewe ren de kroningssteen uit Westminster Abbey weggenomen te hebben en waarby teruggave van de steen aange boden wordt onder voorwaarde, dat de steen in Schotland blijft. Met ingang van X Januari zullen bij be schiking van de minister van Economische Zaken de prijzen van industriekolen wor den verhoogd in verband met stijging van de prijzen van geïmporteerde kolen. In verband hiermede is aan de gasbe drijven toegestaan de kolenprijzenver- hoging door te berekenen tot ten hoogste een halve cent per .kubieke meter gas. In de Nederlandse Staatscourant is af gekondigd de tweede wijziging van de prijzenbeschikking pensions 1949. Hierdoor worden ingaande 6 Januari de pen siontarieven aan het huidige kostenpeil van deze bedrijven aangepast. HcLPT Verwachting tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige sneeuw. Matige nu en dan vrij krachtige Zuideiyke tot Zuid- Oostelijke wind. Bqna overal strenge tot matige vorst. Zondag: Zon 8.4816.38 Maan onder 11.57. Maandag: Zon 8.4816.38 Maan 0.4612. Dinsdag: Zon: 8.4816.39 Maan 2.10—12.31. Nadat Woensdag koude lucht van Po len uit Nederland begon binnen te drin gen, zijn ook hier de temperaturen voortdurend naar beneden gegaan. Vrij dagochtend vroor het plaatselijk in Noord-Brabant en Ltmburg 15 graden, vanmorgen werd daar 16 graden vorst gemeten. Intussen begint in vrijwel geheel West-Europa de luchtdruk te dalen, hetgeen samenhangt met een depres- siegebied boven Ierland, dat in Zuid- Oostelijke richting beweegt. Dit kan komende dagen dicht langs het Zuiden van ons land passeren, het geen de kans op sneeuw doet toene men. Als gevolg van de nadering van deze depressie zal de wind tijdelijk uit Zuid tot Oost waaien, waardoor de koude in Midden-Europa aanwezige lucht over ons land blijft stromen. Na het passe ren van de depressie kan de wind ver anderlijk worden en plaatselijk eni^e tijd uit zee waaien, doch ook de over de Noordzee aangevoerde lucht heeft thans een zodanig lage temperatuur, dat dit slechts dicht bij zee gedurende korte tijd het kwik tot even boven het vriespunt kan doen stijgen. De algemene toestand met vorst blijft dus voortduren. Alle voetbal-, handbal-, hockey- en korfbalwedstrijden, die .voor vandaag en morgen zijn vastgesteld, gaan niet door i.v.m. de gesteldheid van de terreinen. De baan MonnikendamMarken over de Gouwzee is Vrijdag uitgezet. Het ijs is goed berijdbaar en reeds zeer velen maakten de tocht. Op de Gouwzee heeft een luxe-auto enige tijd rondgereden. Het veer over de Lek te Schoon hoven is in verband met de ijsgang gesloten voor autoverkeer. Er is een motorboot beschikbaar voor het over zetten van rijwielen en voetgangers. De veerboot „Prins Hendrik", die gistermiddag om tien voor vöf uit Vlis- singen was vertrokken is eerst des avonds om kwart voor twaalf in Brgs- ken s aangekomen. Het blijkt, dat de boot kort na het vertrek uit Vlissingen Vrijdagmiddag voor anker was gegaan op de ree van Vlissingen. De mist was op dat ogen blik namelijk zeer dicht. Er bevonden zich ongeveer tweehonderd tot twee honderd vijftig personen aan boord en circa vijf en dertig auto's. De passagiers werden, toen het wachten langer duurde dan was vermoed, beziggehou den door soldaten die op weg naar huis waren met verlof. Toen de mist iets was opgetrokken en de bemanning het anker wilde op halen bleek dit niet mogelijk. De „pre sident Wierdsma" spoorde de „Prins Hendrik" op en via de radio van de reddingboot werd het hoofdkantoor van de provinciale stoombootdienst op de hoogte gebracht van de moeilijkhe den en werden instructies gevraagd. Deze werden gegeven en na anderhalf a twee uur hard werken slaagde de bemanning van de veerboot er in het anker te klaren en koers te zetten naar Breskens. Vrijdagmiddag is bij een auto-ongeval te Wogmeer de 56-jarige G. Stapel uit Sybekarspel om het leven gkomen. De luxe auto, bestuurd door de heer S., waarin nog twee personen uit Sybe karspel zaten, had een erf te Wogmeer verlaten, toen de heer S. voor een wiel rijder moest uitwijken. De auto slipte en geraakte in een vrij diepe sloot. Binnen enkele minpten konden de drie inzittenden uit hun benarde positie worden bevrijd. De heer S. had zich blijkbaar het gebeurde zó sterk aange trokken, dat hij een shock kreeg en enkele uren later overleed. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Advertentie „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AM ERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoellngen - Amerikaans - France Jacobijnestraat 13 - Telef. 18 7 31 Nationaal-Intemationaal bekroond p.f. (Van een bijzondere medewerker) Voor de tweede maal in haar bestaan heeft de Stichting van de Arbeid zich in een manifest gericht tot de Nederlandse werkgevers en werkne mers en daarmede practisch tot het ge hele Nederlandse volk. Tien namen van mannen, die niet alleen in de kring, waaruit zij zijn voortgekomen vertrou wen genieten, maar vooral ook bij de leidende figuren der andere maatschap pelijke groepen, onderschrijven geza menlijk dit manifest en tonen een grote eensgezindheid, waar het betreft de zorg voor het totale welzijn van ons Vader land, Het is merkwaardig, dat dit manifest verschijnt op het moment, dat de eerste helft van de 20ste eeuw ten einde is. Dezer dagen werd ons een compliment gemaakt, omdat we ten einde de wel dadige invloed van goede sociale organi saties te bewijzen, niet zoals dit veelal de gewoonte is al te veel spraken over de slechte toestanden van 50 en 60 jaar geleden. Toch kan men er op een mo ment, als bij het verschijnen van dit manifest, niet aan ontkomen te denken: „Wat kan er enorm veel veranderen in dien de mensen elkander leren verstaan". En men hoeft dan heus geen 50 jaar ■terug te gaan om vergelijkingen te kun nen maken. Voor ons ligt het indertijd zoveel opschudding veroorzaakt hebben de boekwerk „Om waarheid en recht", wapen in een zeer onsympathieke strijd tussen katholieke werkgevers en katho lieke werknemers en waarbij dus twee groepen van mensen levend uit eenzelf de geloofsovertuiging en strevend naar een gelijk religieus ideaal, diametraal tegenover elkander stonden. Toen we het aan een vriend, uit werkgeverskringen, lieten zien (hij kende dit boek overigens niet) en deze er even in had gebladerd, verklaarde hij gedecideerd: „Dit zou thans niet meer mogelijk zijn. De katho lieke werkgevers hebben geleerd de band terug te vinden die bestaat tussen gods dienst en leven". Misschien is dit wat al te 'mooi ge zegd. Nog altijd is de invloed van het materialisme van een enorme kracht. Feiten en cijfers kunnen aantonen hoe funest de invloed van deze meest klas sieke en meest gevaarlijke ketterij juist in dit tijdsgewricht is, maar het feit blijft niettemin, dat het denken der werkgevers evenals dat van de werk nemers in het algemeen volkomen is veTanderd. Bekijk nu nog eens de spot prenten van Albert Hahn, blader nu nog eens in de Roskam, lees nog eens in oude nummers van Voorhoede, Tijd en Cen trum en ieder weet wat er veranderd is. Het is een klein kunstje een grote lijst samen te stellen van de feitelijke veranderingen, die zich in deze halve eeuw hebben voltrokken. Vijftig sociale wetten hebben een ring van beschermen de maatregelen gelegd om de economisch zwakkeren en dag in dag uit metselen onze sociale en politieke voorlieden verder aan deze stevige muur. Nauw lettend speuren de binnen deze ring wonenden zelf naar zwakke plekken en zelfs naar architectonische onvolkomen heden. Dientengevolge mag zonder meer worden vastgesteld, dat Nederland geen massaal pauperisme meer kent. Ondanks het feit, dat er nog heel wat wenselijk heden en noodzakelijkheden tot activi teit blijven verplichten/ Maar dat alles is voor ons niet het meest belangrijke. Telkens en telkens hebben we ons af te vragen, waardoor het mogelijk werd, dat in 1950 een wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie ondanks terzake be staande verschillen van inzicht een meerderheid in onze wetgevende orga nen kon vinden. We vinden een ziekte wet, een ongevallenwet, een wettelijk geregelde zorg voor de Volksgezondheid zo gewoon als een fiets. Om dezelfde zaken werden bij het begin van onze eeuw sociale idealisten uitgelachen en weggehoond. De man die zich durfde te organiseren werd ontslagen, de werk gever die hetzelfde durfde werd door zijn collegae practisch buiten de ge meenschap gesloten en met het deni grerende woord „idealist" bestempeld. Wanneer we uit het publiek telkens op nieuw ongeduldsklanken vernemen ter zake een noodzakelijke maatregel; als arbeiders vragen: „waarom komt die of die maatregel toch niet sneller", als middenstanders rechtmatige wensen for muleren en die niet onmiddellijk ver wezenlijkt zien, als onze boeren er zich over beklagen, dat ze blijkbaar in ver schillend opzicht nog niet voldoende meetellen, dan beroepen wij ens steeds op de geschiedenis, dan menen we al tijd weer gerechtigd te zijn, te wijzen op het feit dat men geschiedenis niet mag zien in weken en maanden, maar in decennia en perioden. Want op de vraag: „Hoe kwam dit alles tot stand?" is het antwoord: „Hier spreekt een mentaliteitswijziging, die slechts zeer geleidelijk zich voltrekken kan." Juist in dit opzicht spreekt zo overduidelijk de opleiding van onze intellectuelen. Onze universiteiten en onze seminaria, die de eigenlijke leiders van het volk moeten afleveren, vormen wel haast de belangrijkste bronnen van waaruit de gestadige omgroei wordt gevoed. Van daar immers komen de leraren aan onze Lycea en Gymnasia, de juridische, sociale en economische adviseurs van ons bedrijfsleven, de leiders van onze journalistiek en indirect de leiders van onze sociale organisaties. Dit laatste zal misschien op verzet stuiten bij de auto didacten onder onze sociale leiders Zij bezochten immers nooit een universi teit, zij hadden hun gezond verstand, hun sterk sociale inslag, hun grote lief de voor de evenmens en daarmee gin gen ze aan het werk. Maar spreek met deze mapnen en vraag hun hoe ze leer den lopèn op het moeilijke terrein van het sociale leven en u krijgt vast en ze ker ten antwoord: „Van die priester, van die hoogleraar, van die kranten man, leerde ik mijn gedachten ordenen en richting geven." Vandaar dat we ge rechtigd menen te zijn van een indirec te vorming te mogen spreken. Moeilijker worden de tijden, ingewik kelder de problemen, steeds meer inter nationaal de noodzakelijke oriëntatie steeds hoger dus stijgen de eisen, die aan de leiders van het volk mogen en moeten worden gesteld en daarom is het goed er aan te denken, dat naast die we tenschappelijke vorming en leiding, of liever gezegd nog daarboven uit, dat andere element blijft torenen: de over tuiging dat alleen een ordening van het sociale leven overeenkomstig Gods bedoelingen de juiste mentaliteit kan bepalen. En dit blijft het zorgenpunt bij uit stek, ook voor de tweede helft der 20ste eeuw, die naar wij hopen in deze ge dachte en overtuiging moge worden in gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1