Kijkje in gemeentelijk huishoudboekje DE WEEK IN STAD EN STREEK Hr COLD WAVE?? Onder Moeders Vleugels TAXI? bei 13000 IB? 3Z?f|§ m m s> DE JAARLIJKSE OPRUIMING V- DOORN'S WONINGINRICHTING Als ge de getallen ziet is belasting betalen een vreugde AGEXDA MOLENDIJK'S KAPSALON Café-Restaurant DIEOEX Een hartelijke film zonder enige pretentie In Cinema Palace „Trekvogels" besluiten het jaar Ongevallen op het ijs Het Haarlems School- Schaaktournooi SLEUTEL WEG? 1' HERINGA WUTHRICH Radio Moors P. van Geldorp Aannemer ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING TSCHAIKOWSKY- CONCERT Een avond met gemengde indrukken Sigarenmagazijn „TIMMY" I 1 Burgerlijke Stand VANAF 2 JANUARI AS. SPEELT IN Stationsplein Pianist-Entertainer RENÉ KRIJGSMAN 99 Rembrandt Frans Hals Luxor City Spaarne R.K. Reclasseringsvereniging afd. Haarlem Carillonbespeling JUBILEUM A. KOOMEN Koor Katholiek Haarlem SPAARNDAM Wedstrijden „Nova-Zembla" SANTPOORT Kerkbericht Zondagsdienst f HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten G.'CoUVK EURftFl IS CHAMPAGNE gebr. Chin. IndL Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 ZIG-ZIG-NAAIMACHINES „DE SLEUTELSPECIALIST" De grootste keuze in: RADIO RADIO Gramofoons - Pick-up en platenspelers De meest uitgebreide collectie GRAMMOFOON PLATEN in ieder genre In verband met inventarisatie-werk- zaamheden zijn wij a.s. Dinsdag 2 Januari de gehele dag GESLOTEN. CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS bij BEGINT DINSDAG 2 JANUARI met tientallen extra koopjes in meubelen, bedden en karpetten U kunt nu geld verdienen door te profiteren van v. DOORN's OPRUIMING A. VISSER De Rijwielspecialist Hoofdstraat 164 Velsen-IJ maiden TH. KEET Examenopleiding De gemeente-begroting van Haarlem doorbladerende, ontwaart men talrijke posten, die verder strekken dan het administratieve en een interessant in zicht geven in tal van gemeentelijke takken. 1. Secretarieleges en rechten van de burgerlijke stand bréngen f 80.000 op, waarvan f 30.000 afkomstig is van huwe lijksvoltrekkingen. 2. Het schoonhouden van het Stad huis en de raadzaal kost f 15.000, ver lichting en verwarming f 13.690. 3. Daar er het volgend jaar geen ver kiezingen zullen plaats hebben, werd op de begroting een bedrag van f 23.000 bespaard. 4._ Voor het eerst is een post van f 15.000 geraamd voor sociografische onderzoekingen, d.w.z. een sociaal-eco nomische beschrijving van de Haarlemse bevolkingsgroep. 5. Alleen aan jaarwedden en lonen kost de politie ons f 1.367.000. Aan schaffen en onderhoud van voertuigen vraagt ruim een ton en kleding, wape ning en uitrusten f 110.500. Het traditionele H.O.V.-concert in de Kerstvacantie had een uitsluitend Tschaikowsky-programnja. De Poolse pianist Jan Smeterlin droeg het eerste pianoconcert voor en het orkest voerde de zesde symphonie, de z.g. „Pathéti- que" en daarnevens een minder bekend, maar verre van onbelangrijk werk: de „Serenade" voor strijkorkest uit. Deze Serenade is, althans voor een Tschaikowsky-werk, kort en eenvoudig van bouw en bezonken van inhoud. Elk onderdeel schenkt voldoening, niet het minst de Elégie met haar dieptreffende, klagende melodie, die in meerdere ma te Slavisch aandoet dan het Russische thema in de Finale. Het werk doet, b.v. tegenover het thans gespeelde piano concert, als een jeugdwerk aan. Toch is het dit niet, want het draagt als opus getal 48, het concert daarentegen van 23! In dit werk heeft men opnieuw kun nen constateren, dat het strijk-orkest van de H.O.V. voortreffelijk is. Prach tig van klank, knap van techniek (ook in het door dirigent Verhey in een ge waagd tempo genomen eerste deel), homogeen van samenspel en bovenal in-muzikaal speelden ook thans onz,e strijkers. De keuze van Smeterlin bevreemdde ons. Deze voortreffelijke pianist, die Chopin-werken steeds zo uiterst gedis tingeerd vertolkt, het nimmer in on nodige effecten, verbijsterende klankvo lumes en grillige tegenstellingen zoekt, greep nu naar een werk. dat geen al te sterke innerlijkheid bevat. Men hoorde dan ook het eerste con cert in een andere opvatting dan ge woonlijk. Smeterlin zoekt het niet zo zeer in een uiterlijke schittering, pronkt ook niet met zijn fabelachtig techniek doch laat de muziek, voor zover het kan, innerlijk zo duidelijk mogelijk spre ken zonder overgevoeligheden te de- ïh'onstreren. Het virtuoze element do mineert bij hem nooit, alles gaat deze pianist even gemakkelijk, bijna bemin- mthnelijk af. Het lyrische element voor al is bij Smeterlin in goede handen en doet doorgaans verrukkelijk aan. Het bovenstaande geldt voor de eer ste twee delen. We zouden liever over het derde deel geen woord schrijven, doch eerlijkheidshalve zijn we het te genover het orkest verplicht. Waarom? Omdat vele bezoekers wellicht de in druk hebben gekregen, dat het orkest in dit deel de solist niet correct kon volgen, een moment er geheel uit was. Dit was niet het geval. De solist had een geheugenstoornis. Verhey besloot goed gezien maar door te spelen. Tegen het slot speelde Smeterlin wederom zijn partij. Na de pauze de „Pathétique", de meest geliefde Tschaikowsky-sympho- nie, waarmede elk orkestlid en elke concertbezoeker volkomen vertrouwd is. Men kan zich nu moeilijk voorstel len dat het Amsterdams Concertge bouworkest 50 jaar geleden van een uitvoering afzag. Kort na de dood van de componist reisde namelijk zijn vriend, de dirigent Wassili Safonoff, door West-Europa om overal Tschaikowsky's laatste werk te intro duceren. In de hoofdstad gelukte het Safonoff ten slotte de première voor Nederland te geven met het opera-or kest van Cor v. d. Linden in de toneel zaal van het Paleis voor Volksvlijt! Dat onze H O.V. met haar eminente dirigent in dit werk geheel opgaat, bo ven de vereiste techniek staat, steeds het coloriet verkrijgt en de spanning weet te behouden, behoeft eigenlijk geen betoog. Meerdere malen, heden avond niet het minst, heeft ze dat ten volle bewezen. We dalen nu met opzet niet in finesses af, want het ene onder deel stak niet boven het andere uit. Het was een zo volmaakte uitvoering, dat men niet_ op détails gaat letten. Deze „Pathétique"-uitvoering deed de minder aangename gewaarwordingen van het pianoconcert geheel vergeten. Het was een Tschaikowsky-avond, die, goed begonnen, doch bovenal schitterend is afgesloten. Een avond, waarop vermoe delijk vele kunstminners in hoofdzaak zijn verschenen vanwege de solistische medewerking, maar hun aandacht zal zeer zeker voortdurend getrokken zijn geweest door het buitengewoon fraai orkestspel! De zaal was uitverkocht. OL. KOOP Advertentie WENST U EEN GELUKKIG 1951. RIJKSSTRAATWEG 108 hoek Spaarnhovenpjein 6. De brandweer kost f 179.860. De brandmelders en brandalarminstallatie 'inclusief 131 brandwekkers voor de vrijwilligers) vragen f 7000. 7. Het gemeentelijk bureau voor huis vesting is van zo'n grote betekenis, dat er het volgend jaar f 84.800 voor moet worden uitgegeven of f 10.000 meer dan in 1950. Elf makelaars ontvangen samen f 20.400. De vordering van woonruimte eist f 1750. 8. En nu weer eens iets van de kant der inkomsten, opdat u niet al te pessi mistisch wordt. Alle verhuizingen in de stad brengen f 7500 op. Brug-, haven en soortgelijke gelden f 61.000, marktgelden f 43.000, begrafenisrechten f 106.000. 9. Helaas we gaan weer grote bedra gen uitgeven. Bijna een half millioen voor onderhoud van straten, wegen en voetpaden. Dat geld hebben we er echter graag voor over, want daarvoor hebben de fietsen, auto's en ingewanden een langer leven. 10. Haarlem heeft nog altijd 19 brug wachters in dienst, die met reserveper- soneel f 61.220 van de gemeentelijke schatkist vragen. 11. De dienst van meneer Dorresteyn wordt gelukkig niet beknot. Hij kost de dienst f 350.580, maar u zoudt voor geen geld van de wereld onze Hout en Plantsoenen in desolate toestand willen zien. Er komt f 30.000 van terug, waar van een derde deel door verkoop van gevelde bomen. 12. Onze stadsklokken en het carillon worden voor f 6000 levend gehouden. Daar zijn waarachtig ook nog auteurs rechten bij voor de deuntjes, waarmede de stadsbeiaardier ons in prettige stem ming brengt. 13. En nu onze musea. Frans Hals heeft een netto post van f 55.000. Van Looy f 9100. De Stadsbibliotheek en Leeszaal is duurder: uitgaven f 174.935, inkomsten f 50.400. 14. De toneelgroep „Comedia"' zal weer maximum f 30.000 subsidie krijgen en de H.O.V. f 80.000. 15. De verzorging van oorlogsslacht offers vraagt in onze stad altijd nog f 295.000. 16. Haarlems Bloei moet het met f 13.000 doen, een bedrag dat vergeleken met andere uitgaven ten voordele van de propaganda voor de stad nog steeds miniem is. En hierbij zullen we het ditmaal laten. Wilt u een vergelijking met tien jaar geleden, trek die dan op de basis van uw eigen inkomsten en uitgaven en ge zult een begrijpend mens zijn. BIOSCOPEN: Rembrandt: Ma pomme (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.15 en 7 uur; Palace: On der moeders vleugels, (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.15 en 7 u.; Luxor: Salomé (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.15 en 7 uur; Frans Hals: Saboteur (14 j.) 2,30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.30 en 7 u.; City: Vrou wengevangenis (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9 15 u.; Zo.: 2.15, 4.30 en 7 u.; Spaarne: De duivels- val (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2 en 4.15 uur. Zaterdag 30 December Schouwburg: Spaanse dansavond, 8 uur. Maandag 1 Januari Schouwburg: Het Vrije Toneel met „Zo gaat 't soms", 8 uur. Concertgebouw: Bonte avond m. m. v. Ac- cordeole en Heintje Davids, 8 uur. Dinsdag 2 Januari Schouwburg: Het Vrije Toneel met „De familie Gregory", 8 uur. Concertgebouw: R.K. Ver. voor het Gezin met Kindermatinée, 2 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: „Tisna". Stichting tot het organiseren van Indische tentoonstellingen en filmvoorstel lingen voor de Nederlandse jeugd, (t/m 18 Jan.). Geopend op werkdagen van 1017 u. 's Zo. van 1317 uur. Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103: Kersttëntoonstelling „Jonge Kunst" (t/m 16 Jan.). Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Re producties en Facsimilé's. Editions Braun en Cie. en Die Piperdrucke. Geopend op werk dagen van 10—17 uur (t/m 31 Dec.). Ifet Luifeitje, Gr<*>t Heiligland 15: Wer ken van Houbein. Geopend op werkdagen van 1016 uur. 's Zo. van 1016 uur, (t/m 4 Jan.). APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 30 December tot 7 Januari waargenomen door: Fa. Duym Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378: Begemann Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren Medische leiders: dag. van 13 3014.30 of na afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdags van 16.0017.00 en 19.3020.30 of na af spraak R.K. Militair Tehuis „De Burcht'», dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur. Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.3021.00 uur. RK. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15)Kraam- verzorging, spreekuren: Ma. 24 u.; Wo. 23 u.; Do. 1011 uur. Huwelijksvoorlich ting: Di 45 uur; iedere avond 89 uur (Rector Brans. Vrijd. 19.3020.30 u.) Kan tooruren 95 uur. Advertentie Advertentie Ja, maai vac SANTPOORTERPLEIN L Tel. 19706 G. N. Geboren: S. H. M. GeelsBrugman, z.; T. L. de GrootTouwen, z.; M. D. Perquin Fleer, z.; J. A. J. E. JellesKlijn, z.; J. M. WestdorpLommerse, z., G. ter Maat Noordhuis, z.; E. J. de HaasDiepen horst, z.; S. H. M. GeelsBrugman, d.; S. Baan—Pieterse, d.; H. StokerSchram d.; A. KraanKoopmans, d.; J. van Gulik van Ling, d.; M. van Rees—van Nimwe- gen, d.; C. A. Hennekam—Weijers, d.; J. LankhofBaas, d.; J. RoestVan Maas, d. Overleden: W. Valentijn, 57 j.. Gasthuis vest; D. Baartse. 73 j., Nagtzaamplein; C de GrootKramer, 70 j., Bloemveldlaan; W K. Petri, 1 j.. Dreef; A. Noppen, 54 j., Ged Voldersgracht; W. Corsten, 54 j., Rusten burgerlaan. Een doodgewoon verhaal, door de camera nog niet eens met opval lende allure vastgelegd. Dat zou eigenlijk de eerste indruk moeten zijn na het zien van de film „Onder Moeders Vleugels", welke deze week in Cinema Palace draait. Maar toch verlaat de film liefhebber met een zeker heimwee zijn stoel en betreurt hij het min of meer. dat hij het gezin March even plotseling moet verlaten als hij er in is terecht ge komen. Twee uren lang immers is hij de ongeziene gast geweest van een geluk kige familie, welke als het ware iedere seconde demonstreert, dat het geluk in alle dingen van de dag te vinden is. En dat geeft aan deze film juist zo'n beko ring. De gelukkige en hartelijke sfeer iS tastbaar aanwezig, zonder dat daar al te veel en opdringerig het gezinsleven wordt geïdealiseerd. Lief en leed vallen ook deze familie ruimschoots ten deel, de dood werpt ook daar zijn schaduw neer en verder zijn daar de kleine atten ties en verdrietigheidjes, welke ons alle maal wel eens overvallen. Het verhaal draait om een moeder en vier charmante dochters de vader is in dienst die met een gezellige huis houdster, zoals de vorige eeuw er dui zenden gekend moet hebben, een niet bepaald weelderig bestaan leiden, maar die uit dat bestaan het schoonste weten te puren, dat maar mogelijk is. En dat blijkt heel veel te zijn, vooral wanneer het gelukkige stel in contact komt met de welgestelde overburen en een zwie rige jongeman aan het geheel de nodige luister bijzet. Liefdesidyllen blijven uiteraard niet achterwege, maar alles gaat zo natuurlijk en verrassend, dat de toeschouwer met een tevreden gevoel huiswaarts gaat. Hier en daar wordt het verhaal wel licht wat week, doch gevoel en geest overheersen. De uiteenlopende karakters van de vier zusjes zijn ongetwijfeld uit stekend getekend, terwijl in deze film de technicolor binnen de grenzen van bet aanvaardbare blijft. Meer zullen wij er niet van zeggen. Alleen dit nog: jong en oud zullen deze film gerust en met ple zier kunnen gaan zien. H. Wij wachtten sedert „Pièges" (Val strikken) nog altijd op een film-Che- valier, wiens zonnig levenspad nu eens niet een aaneenschakeling zou zijn van amoureuze avontuurtjes. „Le Roi" was in dit opzicht een desillusie, maar in „Ma Pomme" heeft men de befaamde chansonnier nu eens zóver gekregen, dat hij niet van de ene vrouwen geschiedenis in de andere rolt. Volwas senen kunnen in Rembrandt gaan zien hoe Chevalier als zwerver helemaal niet zo erg in zijn schik is met een er fenis van 600 millioen frs. en liever vagebonderend door Parijs zwerft, zijn Serenade en zijn Ma Pomme zingend- Deze film staat, wat gevoeglijkheid be treft, heel wat dichter bij „Pièges" dan „Le Roi", maar haar volledig evenaren doet zij toch niet. „Saboteur", een goede sensatiefilm van Alfred Hitchcock, met Priscilla Lane, Robert Cummings en Otto Kruger in de hoofdrollen, verhaalt de toeschou wer van een complot, dat gesmeed wordt in Amerika om een vliegtuigfa briek te saboteren. Een jonge arbeider, die er ten onrechte van verdacht wordt in deze misdadige handelingen betrok ken te zijn, ontsnapt uit de handen van de politie en vlucht. Opgejaagd zwerft hij door het land, waarbij hij gecon fronteerd wordt met allerlei situaties. Tenslotte ontmaskert hij de ware sabo teur tijdens een klimpartij in het Vrij heidsbeeld; een scène, waar de maker van de film zijn zucht naar sensatie wel erg de vrije loop heeft gelaten. „Sabo teur" is goedgekeurd voor veertienjari gen. In „Salome" een van de meest chaotische van alle warrige rolprenten, die wij ooit mochten aanschouwen wordt Anne-Marie, een balletdanseres, respectievelijk aanbeden door een Prui sische graaf in Berlijn, een Russische edelman in San Francisco, door een journalist en door een hoofdman van een bende bandieten. Er worden u bo vendien zeer argeloos geënsceneerde snapshots uit de Pruisisch-Oostenrijkse oorlog, zowel als uit de Amerikaanse burgeroorlog, voorgedraaid; een vol maakt overbodig gevecht op de degen en een Chinees in een goud-geel tech- nicolor-pakje die op gezette tijden al lerlei wijsheden loslaat. O ja, Anne- Marie zingt nog van „O, Tannenbaum, o. Tannenbaum" in een rovershol in de „Far West". Er is kortom geen touw vast te knopen aan deze film, die voor 14-jarigen te zien is. City heeft de boeiende film „Vrouwen gevangenis" geprolongeerd. Achttien jarigen kunnen deze gaan zien. Boven dien iedere morgen om elf uur een speciaal en attractief jeugdprogramma. Een vervolg op de spannende film „De zoon van Zorro" is „Duivelsval", waarin levolvers schieten, paarden galopperen en eerlijke mannen een strijd op leven en dood voor vrede en recht leveren. Deze rolprent is dus kostje voor het grage mondje van de Kleine Houtstraat bezoeker. Geldt slechts de bepaling, dat hij veertien jaar moet zijn. T T erleden week kwam, het grote 1/ nieuws uit De Zilk, waar een kleuter de broodtrommel als slee gebruikte. Nu is de beurt aan Krom menie, waar groot rumoer ontstond in de Weverstraat om vijf zwanen, die woonachtig zijn in Uitgeest, maar wel eens wat meer van de wereld wilden zien. Ze waren in Uitgeest uitgekeken en besloten in de kerstvacantie een reisje te maken naar de Zaanstreek. Midden in het dorp streken ze neer met veel gekrijs en spoedig kwamen de mensen van allekanten aanlopen om de prachtige, kolossale, witte vogels te be wonderen. Maar daar kwam een auto bus aan. Claxoneren hielp niét, lieve woordjes lieten de beesten langs zich heen gaan...: ze bleven waar ze wa ren. Een schrander burger kwam op de gedachte de politie to waarschuwen, maar ene meneer Autsema had een dergelijke morele invloed op de zwa nen, dat zij hem voorzichtig volgden naar zijn woning in de.Zivaanstraat. Zou de reis dan toch om een familie bezoek ondernomen zijn? Jammer, dat de Haarlemmers zo iets niet hebben meegemaakt in de Grote Houtstraat of in de Generaal Cronjé. Het is in de hoofdstad van de provin cie nog rustiger dan op hot platteland, in drie dagen werd zelfs geen verkeers ongeval geregistreerd. Dat de gemeen telijke financiën er het volgend jaar met een millioen op achteruit zullen gaan, gaat langs onze inderdaad koutoe kleren heen. Wat gaat ons dat eigen lijk aan? 'Als hot wegdek in onze straat maar eindelijk kuilvrij is, als de vuil nisman maar op tijd komt en het ener giebedrijf maar stroom en gas levert. Moet de alledaagse burger zich iets aantrekken van de „zorgelijke toe stand" der gemeente-financiën? Maakt het hem wat uit of er vier, vijf of acht ton te kort is? Hij heeft al genoeg zorg om zijn eigen tekorten en hij kan fail liet gaan, maar de gemeente niet. B. en W. dekken een tekort van bijna een half millioen door een bijzondere uit kering aan het Rijk te vragen. Klaar is Kees, of liever klaar is wethouder Bakker. Maar als de vrouw van de wethouder honderd gulden te weinig heeft, kan hij niet een bijzondere uit kering vragen aan de gemeen te-ont vanger. Hij kan het wel doen, maar hij zal nul op het request krijgen, tenzy de ontvanger begrip heeft voor de finan ciële moeilijkheden van de particulier, die hij zelf waarschijnlijk ook is. Al die cijfers met vele- nullen interesseren de eerzame stadgenoot niet. Hij heeft tegen zijn vrouw gezegd, dat er een nieuw circus- en kermisterrein komt bij de Verspronckweg en dat heeft ze groot nieuws genoemd. Nieuwe scho len: fijn, nieuwe brug over de Delft bij de Orionweg: voortreffelijk, maar al die duizenden voor riolering eigenlijk zonde van het geld. Daar zie je alleen de rommel maar van. TV e Volkshuisvesting heeft zijn tti- J tense belangstelling, behalve als hij zelf goed zit en kan blijven zitten. Nu ja, het is wel verschrikke lijk, dat Pietersen nog steeds zo krap zit, zowel in z'n contracten als in z'n woonruimte, maar als de belasting ver laagd kan worden door minder dure huizen te bouwen, zou dat toch wel een goede maatregel zijn. En nu we dan toch aan het eind van ken. Laat het u dan een troost zijn, dat zen en terugblikken, goed en kwaad van ons zelf afwegen, komt de vraag naar voren: hoe is het samenwonen ge gaan? „Praat me d'r niet over," hoor ik vele lezers al met een zucht opmer ken. Laat u dan een troost zijn, dat volgens minister Van den Brink 250.000 gezinnen in ons land inwonend zijn. Als dat allemaal ruzie gaf, zou Korea maar een losse geweer-flodder zijn. Natuurlijk, er is wel eens wat en mis schien wel eens heel wat, maar u hebt een hemel op aarde als u bedenkt, dat vandaag in Haarlem bij het Huisves tingsbureau nog te boek staan 160 on houdbare gevallen, 1550 zeer urgente, terwijl ruim 100 ouden van dagen ge holpen moeten worden. Op Oudejaarsavond moet alles verge ven en vergeten zijn. Leuk, de inwo- nenden samen om de tafel; de ene partij heeft voor oliebollen gezorgd en de 'andere voor appelbeignets, de een voor een warme groc en de ander voor 'n neutje. Er. dan elkanders verdraag zaamheid testen door een stevig kaart spelletje met het mes op tafel. Als het dan tien minuten voor twaalven is, volgt een kort openbaar gewetens onderzoek over de incidenten in het stervende jaar en klokslag midder nacht zo'n luidruchtig handgeschud, dat de reeds slapende alleenwonende buren tegen de wanden tikken. T T 7 e zullen Zondagavond met ons 1/1/ gezin spelletjes doen. Ganzen bord, monopoly, paardenrennen of hoe de moderne min of meer dure spelen ook mogen heten. Laat u dan niet overkomen, wat bij ons gebeurd is. De Sint had enige rijksdaalders uit gegeven om de jeugd aan „spelen" te helpen; dat had hij graag voor de kin deren over. Maar het kroost had aan één doodgewone dobbelsteen genoeg. Je mag net zo lang ogen gooien en bij elkaar tellen, totdat er 'n één op tafel valt. Dan ben je alle punten kwijt. Het gaat er dus om niet te egoïstisch te zijn. met het onderste uit de kan te willen hebben, de wil te oefenen. En het spelletje eindigt, wanneer een der medespelenden bijvoorbeeld twee hon derd punten heeft. Daar koop je nu dat dure speelgoed voor.' Nu zult u mis schien de vraag stellen of dit dobbelen want dat is het de voorbeeldige paedagogie geweld aandoet. Is elk spel niet een gokje? Om nog maar over het leven te zwijgen. Kijk, daar speelt het Oudejaar ons toch weer parten.. Mijmeren, het ge- welen onderzoeken, maar ookde maag strelen. Zo wens ik u een Zalig uiteinde. SPAARNEBABBELAAR Onder veel belangstelling besloten Trekvogels" gisteravond net jaar 1950. In een gezellig en smaakvol versierd Trekvogelhuis aan de Jansstraat kwa men de meisjes tegen acht uur binnen- zwermen om na hun volbrachte dag taak ook nu, zoals op de gewone club avonden, hun ontspanning en verpozing met en voor eikaar te zoeken. Verschillende dames-Werkgeefsters kwamen ditmaal eens met hun meisje mee, om zelf eens te zien hoe de vrije avonden eigenlijk besteed worden. Ook was er belangstelling van de presidente der St. Elisabethsvereniging, enkele da mes-bestuursleden der St. Martha-ver- eniging en Moeder Overste en haar eer ste assistente van het Margarethahuis. een tehuis voor werkende meisjes. De avond werd geopend met een welkomstwoord door de directeur, ka pelaan De Kleermaeker. Door de Trek vogels zelf werd gezongen, gedanst, ge declameerd en op werkelijk kunstzin nige wijze werdpn hoogtijdagen en grote feesten der club zoals: de Oranjeavond, de vacantie- en kampeerweek aan zee, de mooie Adventsavond en vooral de zo bijzonder geslaagde St. Nïcolaas- en Kerstfeestviering uitgebeeld. Ook 1950 als het Heilig Jaar werd op originele wijze herdacht, terwijl de verkiezing van de H. Maria Goretti tot Patrones van het Trekvogelgezin en de meeviering van de Dogmaverklaring te Rome een ereplaats in het programma kregen. Al de gasten waren vol lof, niet alleen over de uitvoering door de ze meisjes, maar vooral ook over het goede en mooie werk dat hier in dit verband, onder de leiding van toege wijde leidsters wordt gedaan. Meisjes, die in Haarlem werken en nog geen Trekvogel zijn, komt gauw eens kijken en laat u in het gezin opne men. Het zal u nooit spijten. Alle verdere belangstellenden en zij, die nader met dit werk willen kennis maken, delen wij mede, dat op veler verzoek deze Oudejaarsavondviering nog eenmaal herhaald zal worden en wel op Donderdag 4 Januari des avonds om acht uur in het clubgebouw Jans straat 49. Allen zijn hartelijk welkom. Het ijs blijkt nog niet overal even vei- lif* te zijn. De politie heeft het daarom wenselijk geoordeeld het gladde vlak nog niet vrij te geven. Dat deze voor zichtigheid niet overbodig is, blijkt uit een ongeval dat gistermiddag plaats vond, en dat gelukkig nog goed is afge lopen. Een 5-jarig meisje was het ijs opgegaan om via de bevroren water wegen naar de ijsbaan aan de Kleverlaan te glijden. Zij zag echter niet, dat het ijs bij een afwateringsbuis bijzonder dun was; op een gegeven moment zakte zij erdoor en verdween onder de opper vlakte. Een onbekend voorbijganger, die zag dat het kind onder het ijs was ge raakt, was gelukkig in staat het meisje eri*it te halen. Een ernstig ongeluk vond in een ander stadsdeel plaats. Een oude man van 74 jaar viel op het ijs aan de Zomervaart; hij kwam zo ongelukkig terecht dat hij een rugwervel brak en per ambulance naar het Diaconessenziekenhuis moest worden vervoerd. Ook de Kleverlaan-ijsbaan zelf moest Wber enige kleine ongevallen noteren. Een 22-jarige typiste gleed bij het schaatsen uit en viel op de schaats van een voorbijganger. Zij werd met een snijwonde van enige centimeters in de onderkaak naar het Joannes de Deo Ziekenhuis gebracht. Tenslotte was een ander meisje van 14 jaar zo ongelukkig bij het schaatsen een beenspier te scheu ren. Met ingang van 1 Januari 1951 zal het Zaterdagse spreekuur niet meer ge houden worden in het gebouw Prinsen- bolwerk 1, doch in het Militair Tehuis, Donker Begijnhof, achter de kerk. Reinout Heering zal op Nieuwjaarsdag van twaalf tot een uur het volgende spelen: Toccata Jubilante, Bonset; De lendenen omgord, Bastiaans; Vader, U zij toegewijd, Barnly; Mit dezen nieuwen Jahre, idem; Gavotte, J. S. Bach; A. Hunting we will go, idem; The Merry Bells of London Town, idem; John Peel, idem; Turkse Mars, Mozart; Suite voor carillon, Wagenaar; Inleiding, Holland se Mars, Liedje van de steenlegging, Menuet, Uittocht van David van Bour- gondië, Utrechts Jolijt, Menuet, Van Hoof; Strooi vandaag een enk'le bloem, Van Rennes; Brechtje-buur, idem; Hin doe-lied uit „Sadko", Rimsky-Korsakof; Improvisatie over: „Wat de toekomst brenge moge", Zundel. De heer A. Koomen, administratief hoofdambtenaar sinds 1 Januari 1948, zal op Nieuwjaarsdag zijn veertigjarig ju bileum bij de Incassodienst te Haarlem vieren. Veertig jaar geleden trad de ju bilaris, die toen 17 jaar oud was, als klerk tweede klasse in dienst bij deze instelling. In Maart 1934 werd hij over geplaatst naar de Incassodienst. Hij werd toen kassier, een belangrijke post, te meer daar in deze maand ook de Centree Kas van de gemeente Haarlem aan deze dienst werd toegevoegd. De heer Koomen heeft zich in al de jaren van zijn dienst onderscheiden door zijn groot verantwoordelijkheidsgevoel, zijn nauwgezetheid en behulpzaamheid Het zal hem daarom op de eerste Ja nuari, wanneer hij zijn jubileum viert niet aan belangstelling ontbreken. Van 3 tot 5 uur zal er bij de jubilaris thuis. Kloppersingel 183, receptie zijn. Kloppersigel 183, receptie zijn. Na de vierde ronde van het Haarlems School-Schaaktournooi is de stand in het Hoofdtournooi (waarbij het afval- systeem gebezigd wordt) als volgt: 1. J. P. Bommel, kampioen 1950 (Gem. Lyceum, Den Helder); 2. O. den Boeft (Chr. Lyceum); 3. J. G. Waardenburg (Sted. Gymn.); 4. J. Snoek (Chr. Lyc.). De stand is in de tweede afdeling van het Invitat.ie-Tourncoi. waarin twaalf oud-deelnemers mespeien: 1. P. A. Hoogendoorn 4 uit 4; 2. B. Verwey Ï'M uit 4; 3. K. A. Ploeg, A. H. v. Hinte en H. Bosman 1 xft uit 4; 4. O. Kamerling 1 punt. De tweede afdeling: 1. P. J. Verhoeff 3% uit 4; 2. A. M. Schneiders en T. M. Halbertsma 2'A uit 4; 3. A. H. Haitsma l'/ü uit 4; 4. D. J. Bongertman, J. D. J. Waardenburg, sa men 1 punt. In het Bij-tournooi hebben de leiding: le afdeling A. de Klerk (Sted. Gymn.) 4 uit 4; 2e afdeling R. Heybroek (Ken- nemer Lyc.) 4uit 6 (deze stand is definitief); 3e afdeling J. Vonk (Chr. Lyc.) 4 uit 4; 4e afdeling A. Tan (Sted. Gymn.) 4 uit 4. De leden wordt medegedeeld, dat op Dinsdag 2 Januari een extra-repetitie gehouden zal worden voor de heren In gebouw Sint Bavo, Smedestraat en voor de dames op Woensdag 3 Januari in ge bouw De Nijverheid, Jansstraat, des avonds om 8 uur. Het ijs van de baan „Nova-Zembla" js van Zondag af al goed berijdbaar ga- maakt en nu is zoveel sneeuw van de banen verwijderd, dat alle ijssport- liefhebbers verwacht kunnen worden. Voor Zondag 31 December staat een koppelwedstrijd op het programma over 40 km. Mooie prijzen zijn beschik baar. Maandag 1 Januari is er een es tafettewedstrijd voor alle voetbalama teurs om wisselbeker en medailles. Te vens wordt die dag een wedstrijd ge houden voor motorrijwielen op het ijs. Aanvang van de wedstrijden is om twee uur. Opgave tot één uur in Café v. d. Putte, telef. 221-281 (K. 2504). Zondag om 2 uur zal de ijsvereniging „De Liede" nabij tramhalte „De Lie- brug" een nationale ringrijderij organi seren. O. L. Vrouw van Altydd. Bijstand: ZONDAG H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Oudejaarsavond- Lof. NIEUWJAARSDAG: H.H. Missen als Zondag, 7 uur Lof. IN DE WEEK H.H. Missen 7 en 8 uur. DINSDAG 8 uur Maria-Congr. Dames. WOENSDAG 7.30 uur H. Familie Jeugd. DONDERDAG 8 uur H. Familie Heren. VRIJDAG 6.30 uur extra H. Mis; 's avonds 7.30 uur Lof ZATERDAG 5—9 uur biechten, 7.30 uui Broederschaps-Lof. Artsen: Zondag: M. de Groot, W. Da- niëlslaan 44, Santpoort, tel. 8410 en Nieuwjaarsdag D. R. Mansholt, Vinke- baan 23, Santpoort, tel. 8320. Apotheken (beide Zondagen en nacht dienst): Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500-22181. Advertentie Das; en nacht 26 Januari 1951 Dinsdag: 8 uur repetitie R. K. Har monie „St. Michaël", 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor. Woensdag: 4 uur repetitie Kath. Kin derkoor. 7.30 clubavond Damclub St. Bavo, 8 uur Kinderfeest Kath. Vrou wenbeweging. Donderdag: 8 uur repetitie Dames koor Viva Maria. 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur repetitie Toneelvereni ging „Door Eendracht Sterk". De Zondagsdiensten voor artsen wor den als volgt waargenomen: 31 December: Dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70; tel. 27913 en Dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef, tel. 29903. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camplaan 17. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98. tel. 28197; Aerdenhout ADotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. 1 Januari 1951: Dr. J. G. M. van Wal- sum, Bronsteeweg 32, tel. 28377 en Dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: als op 31 Dec. Politie en brandweer: tel. 28850. Advertentie BOER Advertentie BESTAANDE UIT: SOEP - LOEMPIA-BAMI OF NASI GORENG KOFFIE HAARLEM SMEDESTRAAT 21 Advertentie JAN GEYLVOET Jr. - Doelstraat 3» Haarlem Tel. 13538. Opgericht 1900 SPECIALE REPARATIE-INRICHTING Advert entte LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Advertentie RADIO-en GRAHOFOONSP6CIALIST SftOOTE HOUTSTRAAT108 TELB044 HtARlEfc De burgemeester van Zandvoort en mevrouw Van Fenema-Brantsma stellen zich voor Maandag 1 Januari des mid dags van half vier tot 5 uur ten raad- huize in de raadzaal een nieuwjaars receptie te houden. Advertentie HAARLEM Advertentie Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem zoals zwaar huiskamergarnituur van 150.voor 110. Extra zwaar Clubstel vanaf195. Old-finish dressoir, grote maat 98. Eén- en tweepers. bedstellen, welke niet 25 tot 50 procent ver laagde prijs worden verkocht. Grote partij zware wollen huis kamerkarpetten van ƒ155.- voor 135. Wiltons, Bouclé's en Haarvelours karpetten tegen sterk verlaagde prijzen. GEN. CKONJéSTR. 113, Haarlem, Tel. 19141 Allo clientele en begunstigen Z. N. Liedeweg 25, Haarlemmcrlledt Z.N. Santpoort levensmiddelen-bedrijf Wassenaarstr. 1, IJmuiden-O. Z.N. Associatie, L.O. en M.O. C. Denijs L. Denijs Ier. FRANS M.O., DUITS M.O., ENGELS M.O. A en B. Zaanenlaan 114, Tel. 23907

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2