1950 naar prestaties gerekend jaar voor de sport goed een Ondanks de magere jaren van de voetballers rwwrm 1 I m m m m m I m m y m s m i: m\z m A i itm m m m m mum a D.W.T. GROOTSTE ZWEMCLUB IN NEDERLAND mm KRUISWOORD RAADSEL J J BROEKMAN, VERMEULEN en Van der BERG schaatskampioenen Belevenissen van de struisvogel Rasmus l Oosterkwartier verovert eervolle derde plaats in damcompetitie r mm m m m Gem. 5 ct. contributie per lid, maar Lawine van schaats wedstrijden en -tochten Wij luisteren naar Voortdurende strijd tegen professionalisme I W *P IPm m s a e 18 m til té mi Oostzaan aan het nood lot overgeleverd Sim, Sam ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 PAGINA 5 Bedenkingen VRIJWEL ALLE MATADOREN NAAR ZUTPHEN Wijzigingen in elftal van Oud-internationals DAMRUBRIEK - m wm w\ pft """ffn A SCHAAKRUBRIEK I Hf 'n §m I en Rasmus op de boerderij J Men kan de winst welke de sport in een bepaalde periode heeft behaald niet met tijden en afstanden afmeten, maar anders zouden wij ondanks het magere jaar voor onze voetballers wel willen beweren, dat het jaar 1950 voor de sport een voortreffelijk jaar is geweest. Ik denk daarbij aan onze hockeyers, die het tournooi te Barcelona wonnen en kort daarop in het Olym pisch Stadion zo eervol met 21 sneuvelden tegen de weergaloze grootmees ters uit het Verre Oosten: Pakistan. Ik denk aan onze zwemmers en zwemsters, die te Wenen viermaal op de bovenste treden van het erepodium stonden: Irma Schumacher, Ria van der Horst, de dames-estafetteploeg en tenslotte die voor treffelijke equipe, welke er onder Frans kuiper's leiding is gegroeid uit dat stelletje beren van knapen dat de kwaliteit van het Nederlandse waterpoloteam al enkele jaren met zoveel overtuiging naar buiten uitdraagt. Ik vergeet dan de athleten niet, die met drie gouden medailles van Fanny Blankers-Koen en écn van Slijkhuis niet op de 5000, maar op de 1500 meter tot de besten behoor den tijdens de wedstrijden om de Europese titels te Brussel, waar ditmaal ook Russische kampioenen de trappen naar de koningsloge betraden, om een ge lukwens van de Koninklijke Prins in ontvangst te nemen. integendeel. Maar het is niet moeilijk vast te stellen, dat de echte, onvervalste sportgedachte hoe langer hoe minder aanhangers telt en dat zelfs het idealis me van de principiële sportbonden de gedachte van Pierre de Coubertin („Niet de overwinning, maar de deelname is belangrijk") niet meer kan redden. De zucht naar topprestaties heeft links en rechts het element der ware sportiviteit aardig geweld aangedaan en langzaam, maar zeker zijn we het hellend vlak naar de volslagen oppervlakkigheid van de uiterlijke schijn weer een stukje ver der afgegleden. De voetballers, kennelijk weer eens verzeild geraakt in hun magere jaren, moeten de smeekbeden van de massa om prestaties en niets dan prestaties wel heel duidelijk ondervinden. Aange- M 1950 bood ABE LENSTRA een profcon tract Wet Fiorentina tegen de lieflijke gage van bijna 'n ton. En waren daar niet onze biljarters, die op hun terrein eveneens voor schit terende lauweren zorgden? Het jaar begon met een enerverend duel tussen Van de Pol en de intelligente Belg Cle ment van Hassel tijdens het Europees kampioenschap 71/2 te Luik, waar onze landgenoot na barrage genoegen moest nemen met de tweede plaats. Maar Kees de Ruyter, dit jaar eindelijk ook als biljarter man geworden, wreekte zijn strijdmakker precies vier maanden later in de strijd om het librekampioenschap te Wenen, waar hij diezelfde Van Hassel, eveneens na barrage, te sterk was in hun gezamenlijke greep naar de titel. Het was zijn tweede, omdat hij in Februari te st. Etienne al met het Europees kampioenschap 47/2 was schoot gegaan en het werkte eraan mee om de Neder landse Biljartbond een trilogie van in ternationale titels te bezorgen, daar Wevers in 't driebandentournooi te Am- Sterdam, tegen alle verwachting, de buitenlandse cracks Lagache, Domingo en Siguret te sterk af was. Ik heb dan no„ niet gesproken over de Nederlandse wielrenners, die voor het eerst sinds vele jaren met lege han den thuiskwamen van de wereldkam pioenschappen (in België), maar die toch door de prachtige prestaties van Mid delkamp, Schulte, Van Est, Derksen, Pronk, Van Vliet, Hijzelendoorn e.a. de tweede plaats bezetten in het landen- klassement. Eigenlijk zijn de Nederland se successen in het internationaal ver keer teveel om op te noemen. Daar zijn bijvoorbeeld de overwinningen van de Nederlandse honkbal- en korfbalploegen tegen de Belgen, de talloze, schitterende tournees van Nederlandse zwemsters en athleten langs de buitenlandse baden en banen, de tweede plaats voor Neumeier op de Europese roeikampioenschappen te Milaan, de schitterende zege van Wim van Est in BordeauxParijs enz. enz. Maar het zijn nu eenmaal niet uitslui tend de technische resultaten, welke de sportieve waarde van een bepaalde pe riode bepalen. Wanneer ik denk hoe in de laatste drie etappes van de door La- keman gewonnen Ronde van Nederland de renners zelfs de schqn niet wisten op te houden, zodat de Ronde een spor tieve debacle werd; wanneer we de cha os in de Nederlandse bokswereld eens uit de doeken zouden willen doen, wan neer we alle voetbal- en andere vlegels op onze sportvelden en in de sportzalen eens in de nek konden grijpen, dan zou de Hans Sachs van de Nederlandse sportwereld met zijn critisch krijtje kunnen knetteren als MacArthur en Mao Tse dat doen met machinegeweren. Stellig is er geen sprake van, dat men de Nederlandse sportbeoefenaar (ster) als onsportief zou kunnen brandmerken, Vrijdagavond waren de bestuurderen van de Zutphense IJsvereniging in ,,De Houten Tent" bij de ijsbaan tezamen gekomen om de laatste voorbereidin gen te treffen voor de Nederlandse kampioenschappen, welke vandaag en Zondag op de baan van de Zutphense IJsvereniging worden gehouden. Reeds waren per telefoon, telegram en brief inschrijvingen van de meest bekende rijders in Nederland bij het secretariaat binnengekomen o.a. van Kees Broekman, Anton Huiskes, Her man Buyen, Cor Heus, Egbert van 't Oever, Leo Dijkstra, Jan Breed, Jan Langedijk, Jan van der Berg, Theo Ekelschot, Siem van Hoorn, Charisius, Kees Kortenoever, Luc de Goede en Wim Egas, waaruit blijkt, dat behalve Wim van der Voort en Aad de Koning, de sterkste cracks zullen mededingen naar de hoogste titel welke op de lange baan in Nederland bereikbaar is. De opstelling van het elftal der oud- internatioiials, dat tegen HFC uitkomt, is gewijzigd. Het elftal wordt pas Zater dagavond definitief samengesteld. De Wedstrijd begint niet om half drie, zoals aanvankelijk werd gemeld, maar om twee uur. Gisteravond heeft te Amsterdam de Nederlandse clubkampioen tafeltennis Sparta" van de Belgische ploeg „La Palette" uit Brussel met 73 gewon nen. De wedstrijd werd gespeeld ter gelegenheid van het 12%-jarig jubileum Sparta. PANNY BLANKERSKOEN bemach tigde op de Europese kampioenschappen te Brussel weer drie gouden medailles. KEES DE RUYTER keerde met interna tionale biljarttitels uit St. Etienne en We nen terug. vuurd door een groot deel van de pers, beginnen de supporters, die pas in de goede stemming komen, wanneer ze luidkeels „We gaan naar Rome" kunnen zingen, te morren tegen de K.N.V.B., die maar halsstarrig vasthoudt aan het amateurisme en verklaart, dat hij zelfs een amateurisme met fouten prefereert boven het gehonoreerd voetbalplezier. Dat hij waarlijk niet blind is voor de fouten en onvolkomenheden in de hui dige constellatie, maar dat hij niet wil proberen Beëlzebub met de duivel uit te drijven en dat hij niet de minste be hoefte heeft aan de mis- en wantoestan den,welke in de landen van het geheel of gedeeltelijk voetbalprofessionalisme de technisch inderdaad betere prestaties ondérlijnen. Dat hij tenslotte bereid is, de consekwenties daarvan (d.w.z. ojS een enkele uitzondering na nederlagen te gen prof-teams of zelfs het afbreken van het contact mét die teams), te dra gen en dat hij zich zal blijven beijveren om het tegenwicht te vinden voor die klatergoud-verhalen van Nederlandse voetballers, die in den vreemde zo'n weelderig paradijs hebben gevonden. Tezamen met het bericht, dat sommi ge landen hun grenzen geheel of gedeel telijk voor buitenlandse voetballers hebben gesloten, geeft dit program ons hoop en vertrouwen dat de mogelijk heden om het Nederlandse voetbal voor het amateurisme te bewaren in de ko mende tijd eerder zullen toe- dan af nemen. Wij zijn ons er van bewust dat hier met hand en tand tegen een ver dere devaluatie van de sportieve men taliteit wordt gestreden en dat er aan wordt gewerkt om de Nederlandse sportbeoefenaar van de nabije en verre toekomst er van te doordringen, dat de honorering van sportieve inspannin gen hoe men de zaak ook bekijkt tenslotte altijd beschouwd moet worden als decadentie. JAN COTTAAR. Probleem voor geoefende oplossers, no. 1892 van G. v. Leeuwen Amsterdam. fc' f. itr-Jl i. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk 15 Jan. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing: no. 1884 van G. v. Leeuwen. Dit probleem dat waarschijnlijk uit de vorige eeuw dateert is heel wat moei lijker dan gedacht werd. Er zitten listig verborgen schijnoplossingen in, bijv. 11, 17, 22, 39 en als zwart nu niet naar 25 of 50 doch naar 30 slaat, is het spel wegens direct slaan 48x5 niet te winnen. Ook 11, 17, 29, 34, 44 geeft geen winst omdat zwart niet verder slaat dan veld 30. De auteursoplossing: 11, 35-30, 17, 22, 30, 34, 29, 44, 18 enz. laat zien dat men vroe ger meer aandacht besteedde aan moei lijkheid dan aan scherpe regels. VOOR BEGINNERS No. 134 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. sW W/>%t y, ÉB /I '*-ïl i P.r,- 1 2 4 5 7 8 9 10 11 i2 15 14 15 li 17 18 19 20 21 22 23 24 A 26 27 28 29 iO 31 32 33 34 35 3^> 37 J9 40 42 43 4J li 46 47 48 4? 56 31 5? 55 $4 55 56 51 5e 59 60 tl <»2 6j 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 '15 Horizontaal: 1. plaats in Limburg; 3. plaats in Groningen; 7. plaats in Utrecht; 12. plaats in Noord-Brabant; 14. noot; 16. heesterachtige vlinderbloemige plant; 18. stookplaats; 19. noot; 21. Ita liaanse rivier; 22. noot; 23. waterstand; 24. voorzetsel; 25. Franse ontkenning; 26. ambtshalve (afk.); 27. pers. voorn.; 28. lengtemaat; 29. losplaats; 30. bekende motorwedstrijden (afk.); 31. overheids bedrijf (afk); 32. bloem; 35. Bijbels per soon; 39. water in Friesland; 40. heilige (afk.); 41. plaats in Gelderland; 43. plaats in Zuid-Holland; 45. onder het nodige voorbehoud (afk.); 46. voorzetsel; 47. herkauwer; 48. pers. voorn.; 49. water stand; 50 voertuig; 51. pers. voorn. 52. rund, 53. noot; 54. mijne heren (afk).; 55. voer tuig; 56. pers. voorn.; 57. vreemde titel (afk.); 58. familielid; 59. tijdbepaling (afk)' 60 vreemde titel (afk.); 61. Anti- Revol'utionnair (afk.); 62. en andere (afk.); 63. gezwel; 67. winterkost; 71. momenteel; 72. nummer (afk.); 73. plaats in Gelderland; 74. plaats in Friesland; 75. term (afk.). Verticaal: 1. waarnemend (afk 2. plaats in Overijsel; 3. plaats in Drente; 4. bijwoord; 5. noot; 6. plaats in Zuid- Holland; 7. plaats in Noord-Hol land; 8. noot; 9. voorzetsel; 10. titel (afk.); 11 beruchte Duitse- instantie (afk.); 12. boom; 13. plaats in Friesland; 15. door er tegen te trappen iets ope nen; 16. zoogdier; 17. vogel; 18. gebogen metalen voorwerp; 20. belangwekkend; 33. voorzetsel; 34. voorzetsel; 36. verbrandingsrest; 37. opschrift (af korting); 38. plaats in Zeeland; 42. sappige vrucht; 44 zelfzuchtig per soon; 63. familielid; 64. woonplaats van de aartsvader Abraham; 65. voorzetsel; 66. Engelse munt (afk.); 67. beruchte Duitse instantie (afk.); 68. deel van de Bijbel (afk.); 69. voedsel; 70. noot. Inzendingen tot en met 9 Januari 1951 aan 't Kasteel van Aemstel (afd. Prijs raadsel) N.Z. Voorburgwal 65 Amster dam. Oplossing 16 December: AMNEST IE CAMPAGNE F L A M B O UW S T R A M I EN CYCLAMEN NEKKRAMP VOORNAAM PANORAMA OPPERMAN BRAHMAAN ZEEMACHT DEMAGOOG SMACHTEN* MANI FEST Na loting werden de prijzen toege kend aan: F. Wacker, Hoofdweg 307 Am sterdam; J. Assman, Denijs van Hulle- laan 39 Overveen; C. v. Hees, 2e Ooster parkstraat 121 II, Amsterdam; J. v d. Ven-Philippcau, Reitzstraat 11, Haar lem; H. Kuipers, 3e Schinkelstraat 12 II Amsterdam; G. Damen, Meerstraat 24, Hillegom. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 133 en 134 kunnen ingezon den worden aan bovengenoemd adres tot 15 Jan. a.s. Uitslag van de nummers 129 en 130. Nummer 129 heeft blijkbaar verschillen de oplossers parten gespeeld; men heeft in de vorige rubriek echter kunnen zien dat de oplossing toch werkelijk niet zo vreselijk moeilijk was. Goede oplossingen kwamen binnen van sold. W. J. Sweyen Haarlem; Th. Bandsma Santpoort; G. Faay Haarlem; M. Meyer Bussum; G. de Breeser en H. Manie te 's-Hertogenbosch; P. J. Smit Haarlem; K. Verschuuren Valkenswaard; M. Vogelsang Haarlem; J- J- Spanjaard en C. Spanjaard Beverwijk; V. Andringa Haarlem; J. J. Heytel Amsterdam; H. Prins Jr. Gennep; Th. de Zwart Sassen- heim. De prijsjes werden gewonnen door V. Andringa te Haarlem en Th. Bandsma te Santpoort. LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de tweezet nr. 971 van P. J. v. d. Hoeven, Utrecht, eerste publicatie. 1. Pa6 dreigt 2. Pc7 mat. Jammer, er is nog een nevenoplossing: 1. Dxe3. De oplossers die beide oplossingen in zonden: drie punten. De inzenders van alleen de auteursoplossing: twee pun ten en de talrijke inzenders van alleen de nevenoplossing: één punt. UIT „SCHAAKPARTIJEN VAN Dr. M. EUWE" Amsterdam 1933. Engelse opening. Wit: Dr. M. Euwe. Zwart; E. Mulder. 1. c2c4, e7e5. (Zwart wil een Si- ciliaanse partij in de voorhand spelen, een opening, die grote gevaren met zich mee kan brengen, speciaal na zwart's derde zet in deze partij.) 2. g2—g3, Pg8 f6- 3. Rflg2, d7d5; 4. c4xd5, Pf6x d5; 5. Pblc3, c7—c6; 6. Pgl—f3. Dd8— c7; 7. d2d4, e5xd4. (Het beste was nog 7Pxc3.) 8. Pc3xd5. (Bezorgt zwart een geïsoleerde pion.) 8Dc7 a5t. (In de hoop met de dame te kun nen terugnemen. Wit kan dat echter verhinderen.) 9. Pf3d2! c6xd5; 10. 00, Rc8e6. (Sterker was hier 10Pc6. Wel zou zwart ook dan een zwakke pion hebben, maar hij zou tenminste zijn stukken goed in het spel kunnen brengen, wat na de tekstzet niet zo eenvoudig is.) 11. Pd2b3, Da5b6; 12. Pb3xd4, Pb8c6; 13. Pd4xe6, f7xe0. (Nu is de zwakte van d5 naar e6 verplaatst.) 14. Rg2h3, Pc6d8. (Vrijwel de enige zet.) 15. e2e4! (Breekt het zwarte De grootste zwemvereniging in Ne derland, met ongeveer duizend leden, is de katholieke club De Watertrap pers in Haarlem, beter bekend als D.W.T., dat het Sportfondsenbad wekelijks negen uren heeft gereser veerd voor zjjn zwemmers en zwem sters. Er komt wel iets voor kijken om een zo groot lichaam goede lei ding te geven, want juist in de zwemsport is het vaak zeer moeilijk de katholieke sfeer te handhaven, zo wel in als buiten het water. Vandaag, de dertigste December dus, bestaat D.W.T. twintig jaar, een mijlpaal, die een stralende kroon is op het werk, dat tientallen leiders in de loop der jaren voor de beoefening van de zwemsport hebben gedaan. De vereniging De Watertrappers geeft, zonder meer, gelegenheid tot zwem men, en is evengoed de club voor be ginnelingen, die geen verschil weten tussen rugslag en borstcrawl, als voor prominenten, die de 100 meter school slag om en nabij de anderhalve minuut zwemmen. Het persoonlijke wed- strijdzwemmen wordt in D.W.T. ge zien als een noodzakelijk kwaad om meer bekendheid te krijgen in de Nederlandse zwemwereld. In ploeg- wedstrijden en zwemkampen staat D.W.T. daarentegen alleen en een zaam aan de kop van de nationale ladder van de katholieke verenigin gen. hetgeen bewijst, hoe groot de teamgeest is en hoe fel er wordt ge streden, wanneer het gaat om de eer van de club. Zeker negentig procent van de kleine duizend leden is lid van de Haarlemse Watertrappers alleen om het zwemmen; slechts een klein aantal hoopt nog eens prestaties te bereiken, die dc publieke schijnwer pers op hen zal richten. Tekenend voor de uitstekende op vattingen van het bestuur is de zeer lage contributie, die van de leden wordt gevraagd, een kleine geldelijke bijdrage per hoofd om de onkosten te dekken, die een vakkundig beleid van de penningmeester eist. Zelfs be staat er in D.W.T. nog een reductie voor meer kinderen uit één gezin, een tegemoetkoming, die er nog net af kan, want van drie cent per week voor adspiranten en acht cent per week voor senioren kan men geen bokkesprongen maken. Jammer is 't daarentegen, dat de toe gangsprijs van de leden tot het Sport fondsenbad Haarlem wekelijks 35 tot 50 cent bedraagt, een uitgave, die velen zich niet kunnen veroorloven. De directie kan hier, gezien de grote onderhoudskosten van bet bad, wei nig aan doen, maar misschien is hier een oplossing te vinden in de vorm van een subsidie van gemeentewege. Voor schoolzwemmen wordt jaar lijks een flink bedrag uit de gemeen tekas beschikbaar gesteld een zeer lofwaardige maatregel maar zou er in die richting ook niet iets gedaan kunnen worden voor de zwemvereni gingen. die vooral de jeugd van twaalf jaar en ouder opvangen? Ai- leen in D.W.T. zijn al vijfhonderd en vijftig leden, die nog maar kort ge leden de banken van de lagere school hebben verlaten. En in de lagere re gionen zijn er beginnelingen, die in D.W.T. de zwemkunst leren en te zijner tijd met het officiële diploma beloond worden. De katholieke zwemvereniging in Haarlem doet veel goeds voor de beoefening van de sport in het zilte nat en wij hopen, dat de stille wens van de clubs in de Spaarnestad nog eens weerklank zal mogen vinden in het gemeentebe stuur, dat zo'n uitstekend begrip heeft van de waarde, die de sport heeft voor de beoefenaren. S. Y. BERGEN, 29 December Onder gun stige weersomstandigheden het ijs was echter wat stroef zijn op de baan van de Berger IJssportvereniging de wed strijden gereden om het kampioenschap van Noord-Holland op de lange baan. Kees Broekman was onverwacht geko men om aan dit kampioenschap deel te nemen. Hjj won de drie afstanden en werd gemakkelijk kampioen van de pro vincie. Ook Jan Langedijk, die weer in training was gegaan, reed mee en werd derde in het algemeen klassement. 500 meter: 1. Broekman 49.7 sec.; 2. Rozendaal (Warmenhuizen) 50.4 sec.; 3. Langedijk (Beemster) 50.6 sec. 1500 meter; I. Broekman 2 min. 36.8 sec.; 2. Chardon 2 min. 44.9 sec.; 3. Lan gedijk 2 min. 49.9 sec. 5000 meter: 1. Broekman 9 min. 24.1 sec.; 2. Chardon 10 min. 8.1 sec.; 3. Strij- bis (Harenkarspel) 10 min. 23.4 sec. Algemeen klassement: 1. en Noord- Hollands kampioen Broekman 158.377 punten; 2. Chardon 168.977 punten; 3. Langedijk 170.243 punten; 4. Ekelschot (Amsterdam) 173.703 punten; 5. Strijbts 174.307 punten. centrum open.) 15d5d4; 16. Ddl a4t, Ke8f7. (Gedwongen als zwart geen pion wil verliezen.) 17. Da4d7t. Rf8e7; 18. Rele3: Het interessan te moment van de partij. 18dxe3 leidt tot wilde verwikkelingen, die voordelig zijn voor wit.) 18Db6 d6; 19. Dd7xd6, Re7xd6; 20. Re3xd4 (Met eeji pion meer en in het bezit van het raadsheerpaar kan wit ook nu ge makkelijk winnen.) 20e6e5; 21. Rd4c3, Pd8c6; 22. Tal—dl, Ta8—d8; 23. f2—f4, Rd6—c5t; 24. Kgl—g2, e5xf4; 25. Rh3xe6t. Kf7xe6; 26. g3xf4, Ke6—f7; 27. f4—f5, Rc5b6; 28. e4e5. Zwart geeft het op. Probleem nr. 974 van N. Y. J. Termaat. Eerste publicatie Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brou wersstraat 40, Amsterdam-C. Er was met die damwedstrijd tegvn de Haarlemse Damclub wel geen ton te ver dienen, maar toch wreef vader Aebe de ong zich na afloop vergenoegd in de handen. Zijn zoons beide succesvolle „kwekelingen" van wereldkampioen Piet Koozenburg hadden tezamen met de „kleine" Grote Piet de gebroeders Van Dartelen in toom weten te houden. En, omdat Poppen reeds direct de poppen aan het dansen had gebracht in de plaat selijke strijd tussen Oosterkwartier en deHaarlemse Damclub, wisten de wijzen uit hqt Oosten middels een 146 zege de eervolle derde plaats op de ranglijst te veroveren. Door het niet beschikbaar zijn van de speelzaal en, doordat de laatste wedstrijd tegen de kampioene in spé „Gezellig Samenzijn" gaat, kwam Oostzaan vrij wel zeker in de degradatiezone terecht. Inplaats van een zielszalig 1951 gingen de Oostzaners zodoende een zaalzielig Nieuwjaar tegemoet. Ook de wedstrijd tussen de gecombineerde Wormerveer- ders, D.W.W.. en C.D.A. ging. door de vorst niet door en werd verschoven naar 2 Januari 1951. Hierdoor werd de volgorde van de deelnemende damclubs als hieronder: G. Samenzijn 10 10 0 0 20 143- -57 J. Blankenaar 10 9 0 1 18 126—74 Oosterkwart. 10 6 1 3 13 114—86 Haarl. Damcl. 10 6 0 4 12 96—104 Weesp 10 5 0 5 10 102- -98 C.D.A. 9 4 1 4 9 85—95 D.S.T.O. 10 4 1 5 9 98- -102 St. Bavo 9 2 2 5 6 81- -99 Zaandam 10 2 2 6 6 85—115 D.W.W. 9 2 1 6 5 82- -98 D.cl. IJmuiden 9 1 2 6 4 73- -107 Oostzaan 8 1 0 7 2 56—104 Bo« 6 Copenhagen Assen De ijsvereninging Voor waarts uit Assen organiseerde het pro vinciaal kampioenschap lange baan van Drenthe. Het ijs van de Bosbaan was in goede staat. Het weer was prachtig en er stond geen wind. Vermeulen uit Breukelen won de 500 en de 5000 meter en bracht dus, door 2 van de 3 afstanden als eerste te ein digen, het kampioenschap van Drenthe op zijn naam. Algemeen klassement: 1. Scheer 168.33 pnt. 2. Vermeulen 168.63 pnt. 3. Van Wijk 174.06 pnt. LEEUWARDEN. De Koninklijke ver eniging „De IJsclub" te Leeuwarden organiseerde het provinciaal kampioen schap lange baan van Friesland. Het publiek toonde voor deze wedstrijden welke op een goede baan werden ver reden, grote belangstelling. Van der Berg (Wartena) veroverde de titel. Algemeen klassement: 1. en kampioen van Friesland, lange baan: Van der Berg 164.010 pnt, 2. Nauta 166.560 pnt., 3. De Vries 167.107 pnt. HOOFDDORP. Te Hoofddorp is onder grote belangstelling het provin ciaal kampioenschap van Noord-Hol land schoonrijden verreden. De uitslagen luiden: Dames: 1. mevr. BrinkmeyerKoelemey (Beets) kampioen, 2. mevr. Rommelaar- Timmerman (Hengelo), 3. mej. Mole naar (Hoofddorp). Heren: 1. Visser (Schagen) kampioen, 2. Wes- selo (Bussum), 3. Goedhart (Zaandijk). Paren: 1. mevr. BrinkmeyerKoelemey en Haselbach (Gouda), 2. mej. Molenaar en Wesselo, 3. mevr. RommelaarTim merman en Blauwboer (Middenmeer).. De aanvragen voor het houden van wedstrijden op de schaats blijven op het bondsbureau binnenstromen. 1 Januari: Toertocht door Alblasser- waard, door de Alblasserdamse JJsclub langs Alblasserdam, Groot-Ammers en Pinkeveer. Starturen van 10.00 tot 13.00 uur. Het provinciaal kampioenschap Noord- Holland korte baan voor heren te An na Paulowna, door „Eendracht Maakt Macht", wordt 31 December verreden (niet op 2 Januari, zoals eerder gemeld.) Het gewest Zuid-Holland van de K.N.S.B., Hollands Merendistrict, orga niseert op Zondag 31 December de be kende 1, 2, 3 en 4 merentochten, respec tievelijk over een afstand van 20, 40, 60 en 90 k.m., uitgezet over de Kagerplas- sen, Brasemermeer, Langeraarse en Nieuwkoopse plassen. Op Maandag 1 Januari a.s. wordt de Bloemen-Sleutelstadtocht gehouden van Aalsmeer naar Leiden en terug, over een afstand van 70 k.m. Deze tocht gaat via Westeinderplas- sen, Brasemermeer en Kagerplassen. 1. Sim, Sam en Rasmus waren dus van plan boer te worden en ze wilden een echte boerderij gaan kopen. Op het eerste plaatje zie je Sam, die naar een goede boerderij aan het zoeken ie. Plotseling ziet h-ii een dikke boer, die net een bordje op hangt: „Boerderij te koop, als je het k-unt betalen". „Die moet ik nu net hebben," roept Sam. „Maar vertel me eens, kan ik al de dieren, die u hebt, even lenen? Weet Rasmus, die het moet betalen, wil de dieren zien, voor hij ze koopt." JZeker wel," zei de boer. ZONDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.15 gram. IKOR: 8.30 kerkd. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 kamerorkest en solist, 1015 gram., 10.25 Hoogmis, 12.00 gram., 12.15 Apologie, 12.35 gram.. 12.40 lunchconcert, 12.55 zonnewijzer, 13.45 omroeporkest en solist. 14.30 „De inven taris van mijnhe«r Crépin", hoorspel, 15.50 lichte muziek, 16.10 Thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 prot. kerkd., 18.30 gewijde muziek, 18.40 orgelconcert, 19.10 „Aan de eindpaal", toespraak, 19.30 nieuws. KRO: 19.45 ac tualiteiten, 19.52 boek, 20.05 de gewone man, 20.12 muzikaal jaaroverz., 2100 „Varia uit Tralala", 21.15 muzikaal jaaroverzicht, 21.45 jaaroverzich, 22.45 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gezongen jaaroverzicht. 21.45 jaaroverzicht, 22.45 van het oude jaar, 0.00 klokslag, 0.02 Te Deum, 0.10 Nieuwjaarstoespraak, 015 gram. NCRV: 0.30 „In het begin des jaars", toespraak, 1.00 Nieuwjaarsgroe ten. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gi'am., 8.30 „De hond en zijn verzorging", causerie, 8.40 voor mi litairen, 9.12 sport, 9.15| verzoekprogr., 9 45 „Geestelijk leven", causerie. VPRO: voordr. IKOR: 10.30 protr. kerkd. AVRO: 12.00 orkestconcert, 12.25 jeugd, 12.45 orgelspel, 13.00 nieuws, 13.20 populair concert, 13.50 „Even afrekenen, heren!", 14.00 gram., 14.05 boek, 14.30 omroep orkest, 15 30 filmpraatje, 15.45 dansmuz., 16.30 sportrevue. VPRO: 17.00 Nieuw jaarsrede. VARA: 17.30 „De dood van apotheker Dekkinga", hoorspel, 17.45 nieuws, 18.00 flitsen uit het jubileum jaar van de VARA: VPRO: 19.00 Oude- jaarsavondgroeten, 19.30 prot. kerkd., 20.50 „Afscheid van het oude jaar", toe^ spraak. AVRO: 21.00 gram-, 21.45 gevar. progr., 23.00 nieuws, 23.15 strijkorkest, 23.45 toespraak, 23.00 nieuwjaarsinlei ding, 0.02 toespraak, 0.07' gram. VARA: 0.30 toespraken, 1.00 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 14 30 operamuziek, 17.00 operakoor en orkest, 19.15 symphonie-orkest, 0.03 strijkorkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 21.00 orkestconcert, 24.00 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 omroeporkest, koor en so listen, 13.20 omroeporkest en soliste, 20.25 „Die Fledermaus", operette, 22.25 dansmuziek, 23-25 symphonie-orkest, omroepkoor en solisten, 0.05 lichte mu ziek, 2.00 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 lichte muziek, 12.32 lichte muziek, 18.00 klassieke mu ziek, 23.05 dansmuziek. 484 m.: 12.08 omroeporkest en soliste, 14.30 symphonie-orkest en solisten, 16.30 dansmuziek, 20.00 omroeporkest, koor en solisten. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.: 12.00 gevar. muziek, 15.00 „La Périchole", opera van Offenbach, 17.45 orkestconcert, 20.00 gevar. muziek, 22.30 kamermuziek. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 Nieuwjaarsgroeten uit Brussel, 8.25 gram9.15 prot. kerkd., 9.30 kamerorkest, 10.30 gevar. muziek, 11.50 Nieuwjaarsgroeten uit Parijs, 12.00 instrumentaal ensemble. 12.33 In 't spionnetje, 12.38 kinderk., 13.00 nieuws, 13.20 Musette-orkest, 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 14.20 gram., 14-50 Nieuwjaarsgroeten uit Am sterdam, 15.00 Concertgebouworkest en solisten, 16.00 „Musicalender", 16.30 dansmuziek. 17.00 zigeunermuz., 18.30 Metropole-orkest en solisten, 18.00 nieuws, 18.15 Nieuwjaarsgroeten uit Londen, 18.25 Nieuwjaarsgroeten, 18.50 „Langzaam groeit' de padi", 19.00 „Dis cogram", 19.30 cabaret, 20.00 nieuws, 20-10 Radioscoop 22.30 Nieuwjaarsgroe ten uit Brussel, 22.40 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 gram. IKOR: 1000 „Veel heil en zegen", 10.30 kerkdienst. NCRV: 12.00 „Wat gaat en wat blijft", causerie, 12.30 orgelconc., 13.00 nieuws, 13.15 lichte muz., 14.00 jeugd, 14.30 gram., 15-15 Padvindersvereniging, 15.45 gram., 16.00 tuinbouw, 16.25 strijkkwin tet, 17.00 orgelspel, 17.30 instr. dubbel kwintet, 18.00 jeugd, 18.15 omroeporkest, 19.00 nieuws, 19.15 vocaal ensemble, 19-30 boekbespr., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 salonorkest, 20.35 „Om het kind", hoorspel, 21.25 Philh. Orkest, koor en solisten, 22.45 prot. progr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.00 lichte muziek, 12.30 sopraan en cello, 15.00 orkestconcert, 16.20 orkest concert, 19.30 BBC Northern Orchestra. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muziek. 14.15 BBC Welsh Or chestra, 16.00 lichte muziek, 16.45 lichte muziek, 23-20 dansmuziek, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 operetteconcert, 13.20 ope rettemuziek, 14.00 amusem.muziek, 18.00 symphonie-orkest, 23.00 rhythmische muziek, 0.10 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.15 operamuziek, 12.40 operamuziek, 16.00 kamermuziek, 17-10 lichte muziek, 18.00 Franse les, 20.00 kamerorkest en solist. 484 m.: 12.08 omroeporkest, 13.10 ver zoekprogr., 14.00 symphonie-orkest en solist, 22.00 omroeporkest, 21.15 strijk kwartet en solisten, 23.00 dansmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.: 11.15 omroeporkest en solisten, 15.30 orkestconcprt, 2000 gewijd conc., 20.30 orkestconcert, 23.20 kamermuziek. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 zendersluiting. 9.00 nieuws, 9.10 prot. kerkd.. 9.25 gram-, 9.30 waterstanden, 9.35 populair conc., 10.30 vrouw, 10.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 Alt en piano, 11.30 zieken, 12-00 orgelspel. 12.33 platteland. 12.40 gram., 13.00 nieuws, 13.20 financieel weekover zicht, 13.30 Promenade-orkest, 14.00 vrouw, 14.30 gram., 14.55 „Onze Ameri kaanse buren", 15.10 jeugd. 16-10 kin derkoor, 16.30 zendersluiting, 18.00 nieuws, 18.15 pianospel, 18.30 R.V.U.: „Het geweten". 19.00 fanfare-orkest, 19.25 „Paris vous parle", 19.30 piano en orgel, 19.50 voor burger en militair. 20.00 nieuws, 20-05 radioschaakwedstrijd Noorw.—Nederland, 20.06 actualiteiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 „Een daad", praatje. 21.20 „De Antwoordman". 21.35 gram., 22.00 „Goede moed", causerie, 22.15 pianorecital 22.45 buitenl. overz.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 zender sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 gram., 9-35 Lichtbaken, 10.00 kinderen, 10.15 gram.. 11.00 huisvrouw, 11.30 kamerkoor, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 actualiteiten, 13.25 amusem.muz., 14.00 gevar. progr.. 14.53 gram., 15.30 Ziekenlof, 16.00 zieken, 1630 zendersluiting, 18.00 gram., 18.15 amuAm.muz., 18.48 sport, „Dit is le ven", jeugd, 19.00 nieuws, 19.15 actuali teiten, 19.23 lichte muz., 19.40 gram.. 19.52 parlementair overz. en buitenlands overzicht, 20.00 nieuws. 20.05 radio- schaakwedstr. Nederl.—Noorw., 20-06 De gewone man, 20.12 Philh. Orkest en de clamatie, 22.10 actualiteiten, 22.20 zang en piano, 22.45 Avondgeb., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.00 licht orkest en solist, 12.30 fluit, piano en bariton, 15-10 BBC Welsh Orchestra en solist, 19.20 mars- en wals muziek, 23.15 strijkkwartet. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muziek, 13.00 orkestconcert, 14.00 Schots orkest, 16.00 lichte muziek. 17.30 strijkorkest en solisten, 18.45 lichte mu ziek. 21.00 lichte muziek. 23.20 lichte muziek, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m 12.00 operetteconcert, 13.20 om roeporkest, 14.15 amusem.muziek. 15.00 lichte muziek, 15.40 operettemuziek, 17.05 kamermuziek, 17.20 pianoconcert, 18.00 lichte muziek, 20.05 dansmuziek, 22.40 dansmuziek, 23.15 pianoconcert, 0.35 dansmuziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.32 lichte muziek, 13.15 Vlaamse koren, 16.00 kamermuz., 22.15 jazzmuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 14.00 klas sieke muziek, 19.00 omroeporkest, 20.00 omroeporkest, koor en solisten, 23.00 dansmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 14.05 viool recital, 19.01 orkestconcert, 23.20 kamer muziek-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5