OP 200.000 RODEN RUKKEN NAAR SEOUL m van Rustige Oudejaarsviering Koninklijk Gezin HOE STALIN LEEFT UNO-divisie bijna geheel vernietigd Mogelijke prijsverlaging van sommige artikelen NIEUWJAARSWENSEN OVER HEEL DE WERELD Moskou houdt deur open voor conferentie van de Grote Vier L J Twee branden te Groningen KARL RENNER, 80 JAAR, OVERLEDEN Tot hoofd en hart Chinezen golven aan.... Suiker één cent duurder Heilige Vader pleit opnieuw voor vrede Pauselijke zegen voor diplomaten Amerika niet optimistisch over Sovjet-nota 5200 stuks Iers vee naar Nederland Het weer. Vroege Nieuwjaarsaabade van dorpsmuziek Eén dode en vijf bewustelozen Moord om een meisje Stichter van eerste en tweede Oostenrijkse republiek Vrijdag de begrafenis MAASTRICHT EN WEERT IN GRENSSTROOK? Dienstplichtigen onder de wapenen DINSDAG 2 JANUARI 1951 74e JAARGANG Nó. 24960 OFFENSIEF IN KOREA BEGONNEN OMZETBELASTING EN PRIJZEN Geen koper meer voor civiele producten ^MORRIS iejmifca&üjl LAMSHUID WANTEN Ter nivellering vleesprijzen Correspondentie voor huuradviescommissie Van Geelkerken in cassatie MacArthur: Japan misschien herbewapenen Dean Acheson: Bloed, zweet en tranen voor V.S. nodig Z weed se coaster in moeilijkheden NIEUW RUSSISCH VIJFJARENPLAN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 0. 0. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Het verwachte offensief der communistische troepen in Korea is Maandag; begonnen. Een leger van 200.000 man Chinese troepen en Noord-Koreanen rukt op naar Seoul en was daarvan hedenmorgen nog circa 30 km. verwij derd. Een brede en diepe bres is in de geallieerde verdedigingslinie geslagen. Een UNO-divisie werd nagenoeg geheel vernietigd. Om aan omsingeling te ontkomen nam het achtste leger nieuwe stellingen in en gaf de linies langs de rivier de Imjin prijs. De aanval werd des nachts ingezet, waardoor het de geallieerde luchtmacht onmogelijk was haar troepen steun te verlenen. Het offensief geschiedt over een breedte van 32 km. Nieuwe aanvalsstoten wor den op andere punten verwacht. Zuid-Koreaanse troepen, die de zwaarste aanval te verduren kregen, werden tien km. teruggeworpen. Zij vie len op sommige plaatsen terug tot zes tien km. ten Zuiden van de 38ste breed tegraad in de eerste uren van het offen sief. Volgens de laatste berichten rukken de Noordelijke troepen nog steeds op. Zij stormden bij dageraad over de bevro ren Imjin, nadat gedurende de gehele nacht de stellingen van de verbonden troepen onder artillerievuur hadden ge legen. Omdat de rivier bevroren was, konden de Noordelijken lichte artillerie meenemen. Zij gebruikten in de eerste stadia van het offensief echter nog geen tanks. Men gelooft, dat de aanval het begin ls van een algemeen offensief. Het is klaarblijkelijk de bedoeling door te stoten via de corridor Jontsjon-Ouijong- bou-Seoul. De grootste aanval zal ver moedelijk in het centrum van het sehier-eiland in het gebied van Lun- chon worden ingezet. De steden 30 km. ten Noorden van Seoul en andere dichterbij werden ontruimd. Geallieerde officieren verborgen niet hun teleurstelling over het feit, dat de UNO-troepen ondanks hun versterkte stellingen de aanval niet hadden kunnen te genhouden. Golven Chinezen rukten op over mijnenvelden, tegen prikkeldraad versterkingen en door een artille rie-barrage, totdat de verdedigings linie bezweek. Drie Chinese legers het 39ste, het 38ste en het 66ste alsmede ne gen Noord-Koreaanse divisies zijn geïdentificeerd. Uit gezaghebbende bron A.P., dat het misschien de Beeld van de ellende der vluchtelingen j in Korea. Een jonge en een oude vrouw, j beladen met alles wat hun dierbaar is, vluchten voor de Rode legers. Op de achtergrond de Amerikaanse tanks. maarschalk Grigori K. Zjoekov is, die het nieuwe offensief der communisten in Korea leidt uit een gemeenschappe lijk Kussisch-Chinees hoofdkwartier in Moekden. Het bestaan van een dergelijk hoofd kwartier zou op of voor 24 December aan de Amerikaanse inlichtingendienst gemeld zijn. Volgens deze melding zou Zjoekov, de veroveraar van Berlijn in 1945, opper bevelhebber op dit hoofdkwartier zijn. Generaal Lin Piao, de commandant van het vierde Chinese veldleger, werd genoemd als Zjoekov's plaatsvervanger. Een Amerikaans zegsman heeft naar U.P. meldt medegedeeld, dat de V.S. overwegen om snel een bijeenkomst sa men te roepen van de Algemene Ver gadering van de V.N. om zich bezig te houden met het nieuwe Chinese com munistische offensief in Korea. Sinds enige dagen vertoeven de drie Prinsessen, Beatrix;. Irene en Margriet in het Oostenrijkse bergstadje Sankt Anton, waar de Koninklijke familie reeds ver schillende m\en de wintervacantie heeft doorgebrachtZoals bekend hebben thans Koningin Juliana en Prins Bernhard zich bij hun dochters gevoegd, om enkele weken van de wintersport te genieten. Onder leiding van de skileraar Ludwig Tscholl maken de Prinsessen reeds goede vorderingen op de ski's. Beatrix, Irene en Margriet vóór de afdaling van een der berghellingen. Achter hen mr. H. p. Linthorst Homan. Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, die met zijn echtgenote ook in Sankt Anton verblijft. Bij de intrede van het nieuwe jaar hebben in alle landen ministers en staats hoofden zich gericht tot de volkeren en hen overtuigd van hun bereidheid tot vrede maar ook van hun voornemen, die vrede door een vastberaden houding kracht en zo nodig kracht van wapenen bij te zetten. Acheson vroeg de Amerikanen om meer productie, de Franse premier Pleven pleitte voor groter defensieve kracht, Franco sprak de wens uit, dat Spanje wordt ingeschakeld in de plannen der Westerse wereld om het communisme te bestrijden en gene raal MacArthur verklaarde, dat Japan misschien zal moeten herbewapenen. Ook de stem van de Heilige Vader klonk door de aether. Van zijn rede laten wij de tekst hieronder het eerst volgen. In een Nieuwjaarsboodschap heeft de Heilige Vader gisteren opnieuw een be roep gedaan op alle mensen van de wereld om de vrede te bewaren. Tot de leden van het Diplomatieke Corps, die Hij gisteren in een Nieuwjaarsaudiëntie ontving, zei de Paus, dat Hij van mening was, dat de Heilig-Jaar-viering van de Katholieke Kerk een levend bewijs vormde van het algemeen verlangen naar vrede. „Dit Heilig Jaar was niet de afsluiting van een tijdperk in de geschie denis, maar veeleer de eerste stap op een nieuwe weg. Van alle uitingen, waar van wij in het Heilig Jaar getuige konden zijn, is er geen, menselijkerwijs ge sproken, belangrijker dan de voortdurend weer betoonde wil van de volkeren om de vrede te handhaven. Een standvastige vrede, een vrede, waarin wij gevrijwaard zullen zijn voor onrechtvaardige toestanden en ondraag lijke lasten. Eenieder ziet naar deze vrede uit. Eenieder wenst dit. Eenieder smeekt deze vrede af. Alle volkeren ge ven overduidelijk uiting aan hun afkeer van oorlog. Zij zijn er alle van over tuigd. dat men met een oorlog geen con- flidffer oplost en geen rechtvaardighi I :1 kan grondvesten. Allc#i door middel van op vrije en loyale wijze gesloten verdragen kunnen deze conflicten wor den opgelost. Er kunnen geen „volks"- oorlogen bestaan, in die zin, dat deze oorlogen zouden beantwoorden aan de wil van een volk. De imposante opkomst naar Rome, symbool van de Christe lijke eenheid - die levensgemeenschap zonder nationale ressentimenten, maar met wederzijdse waardering en liefde die ontroerende ontmoeting van vlag gen en naties, die eerlijke vreugde om samen gelukkig te zijn, zonder echter het eigen land te vergeten, dit alles kreeg het karakter van een volks stemming voor de vrede, niet alleen in de naam van de Christenheid, maar in die van de gehele mensheid. Met die gedachte en met die hoop wensen wij u een goed en gelukkig jaar, terwijl wij de bescherming van de Almachtige af- Te Washington, Londen en Parijs is op Nieuwjaarsdag het Sovjet-antwoord ontvangen op de nota s die Frankrijk, Engeland en Amerika December j.i. te Moskou hebben ingediend, waarin het Westen tegenvoorstellen deed voor een bijeenkomst van de „Grote Vier". Hoe wel de inhoud van de Russische ant woordnota nog niet officieel is hekend gemaakt, wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat de Russische regering zich accoord heeft verklaard met een bijeenkomst van plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier", om de agenda te be spreken voor de conferentie van de ministers zelf. Moskou heeft echter te kennen gegeven, dat deze bijeenkomst niet in New York dient te worden ge houden. Een zegsman van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond volgens A. P. verklaard, dat Rusland het voorstel van het Westen, om een bijeenkomst van de vier grote mogendheden te houden over alle we reldvraagstukken, heeft aanvaard en ook te Londen heeft men naar aanlei ding van de Sovjet-nota een zeker op timisme aan de dag gelegd. Functiona rissen te Washington zijn echter minder optimistisch gestemd. In alle drie de hoofdsteden is men het er in ieder geval over eens, dat de Sovjet-nota hoewel vervat in de gebruikelijke propaganda- termen de deur openhoudt voor een bijeenkomst van de Grote Vier. Volgens onbevestigde berichten wordt in de Russische^ antwoordnota gezegd, dat er vóór de conferentie van de „Grote Vier" geen stappen dienen te worden gedaan tot bewapening van West- Duitsland, dat de resoluties van Praag naar Russische mening de beste basis vormen voor de voorgestelde bespre kingen en dat het de Russische regering onmogelijk voorkomt de besprekingen uit te breiden tot het Verre Oosten, zolang communistisch China niet tot de Verenigde Naties is toegelaten en zijn regering niet algemeen is erkend. De Amerikaanse regering heeft het ge- Druik van koper verboden voor de fabri cage van meer dan 300 niet-militaire producten. Het verbod gaat in op 1 Maart a.s. Het betreft o.m. potten en pannen, bouwmateriaal, meubelen, elee- tnsche artikelen, juwelen, speelgoed eii£. Amerika De leider van de Ameri kaanse burgerverdediging, Millard Cald well, heeft gisteren te Washington ver klaard van mening te zijn dat het Ame rikaanse radarwaarschuwingsstelsel een verrassende luchtaanval op dë Verenig de Staten „vrijwel onmogelijk" zal ma ken. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL, 13439 Vaak moeten teleurstellingen ons be- wust maken van de kracht, die er in ons schuilt. Naar wij vernemen, is in het dezer dagen gesloten handelsverdrag tussen Nederland en Ierland een post opgeno men, volgens welke Ierland zich tegen over Nederland verplicht 5200 stuks rundvee ter beschikking te houden in de lopende periode tot 1 Juli 1951, de datum, waarop het nieuwe handelsver drag afloopt. Van deze 5200 stuks wor den er 1200 bestemd voor de bereiding van serum tegen mond- en klauwzeer; alle overige worden geslacht om het vlees in consumptie te brengen. Dit zal een nivellerende invloed uitoefenen op de vleesprijzen in ons land. Nu 1 Januari de huurwet in werking is getreden, zal in het rechtsgebied van ieder kantongerecht een huuradvies commissie worden ingesteld. Aan deze commissie zullen verhuurders, huur ders en onderhuurders advies kunnen vragen over de wettige huurpreis in hun geval. Hoewel de voorbereiding van de huuradviescommissies vrij ver gevor derd is, zullen zij niet onmiddellijk na 1 Januari geïnstalleerd zijn. Intussen behoeft dit belanghebbenden niet te weerhouden zich reeds thans schrifte lijk tot de commissie in hun gebied te wenden. Zij kunnen hun corresponden tie daartoe richten tot de huuradvies commissie en deze adressen aan het ge meentehuis in c!e plaats, waar het kan tongerecht is gevestigd. De Bijzondere Raad van Cassatie zal 28 Februari behandelen de zaak tegen Van Geelkerken, destijds plaatsvervan gend leider der N.S.B.. hoofdstormer van de Nationale Jeugdstorm en in specteur-generaal van de Nederlandse Landwacht. De bijzondere strafkamer te Utrecht heeft hem tot levenslang veroordeeld, nadat de officier van Jus titie de doodstraf had geëist. De offi cier kwam van deze uitspraak in cas satie. smeken over de volkeren, die door u, diplomaten, zo waardig worden verte genwoordigd. De Heilige Vader besloot zijn toe spraak met het geven van de Pause lijke Zegen aan de diplomaten, hun gezinnen en hun regeringen. Zestien ambassadeurs en zestien gezanten werden door de H. Vader ontvangen in het consistorium van het Vaticaanse Paleis. Alle landen die diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan onder houden, waren vertegenwoordigd, met uitzondering van Joegoslavië en India. Van de toespraken, die bij gelegenheid van Nieuwjaar voorts hebben geklon ken, is de boodschap van generaal MacArthur wel zeer opvallend. IIjj ver klaarde, dat Japan misschien zal moe ten herbewapenen, indien de „interna tionale wetteloosheid de vrede blijft be dreigen". De generaal hoopte, dat dit niet no dig zou zijn, maar indien het geval zich zou voordoen, zou Japans veilig heid „alle andere vrije landen in het gebied van de Stille Oceaan zeer ter harte gaan". De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, hield Zondag een radiorede. Hij zeide daarin onder meer, dat de V.S. nu nodig hebben, wat Churchill in 1940 de enige oplossing voor Engeland achtte, namelijk „bloed, zweet en tranen". „Doch", vervolgde de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, „hier moet nog iets bij: ge loof, geloof in ons land en geloof, dat de grootse taak, die ons wacht, vol bracht kan en zal worden." „Wjj bezitten", zeide hjj verder, „de macht om ons duchtig te wreken op el ke aanvaller, die ons en onze vrienden zou willen aanvallen. En deze macht kan niet over het hoofd worden gezien. Amerika's grootste behoefte is thans: meer productie. De bedreiging van agressie, die de wereld in haar ban houdt, maakt het noodzakelijk, dat wjj onze kracht opbouwen. Wjj moeten ka nonnen, gevechtswagens vervaardigen en wjj moeten dit sneller doen dan tot dusverre het geval was. Vier voordelen zijn de onze: Onze zaak is rechtvaardig. Wij heb ben vrienden, die geloven in dezelfde waarden als wij. Wij en onze bondge noten hebben tezamen het grootste productievermogen ter wereld, het geen onze posities zeer sterk kan ma ken. Onze vloot is onovertroffen, wij hebben een krachtige luchtmacht en ons leger is de kern, waaromheen wij een geduchte strijdmacht te land kunnen bouwen". De inwerkingtreding van de wet „verhoging en technische wijziging van de omzetbelasting" betekent voor een groot aantal artikelen, ook artikelen in de levensmiddelengroep, verhoging van invoerbelasting, resp. bij aflevering door de fabrikant van omzetbelasting. Voor belangrijke levensmiddelen als magari- ne, bak- en braadvet, gort(moutj en havermout zullen dan ook weliswaar de verkoopprijzen van fabrikant en tussen handel worden verhoogd, doch de detail list heeft voor zijn hogere aankoopprijs compensatie in de thans voor hem gel dende vrijstelling van omzetbelasting. Prijsverhoging voor de consument treedt dus voor deze artikelen niet op, lerwjjl bjj vrjje prjjsvorming prijsverla ging kan optreden voor sommige levens middelen, waarvoor met ingang van I Januari 1951 algehele vrjjstelling van omzetbelasting geldt, n.I. appelmoes, be schuit, beschuitbollen, eieren, graanvlok- ken, groenten (verduurzaamd), haring (gerookt), jam, kaas, koffie, koffiesurro- gaat, koffiestroop, krentenbrood, ontbijt koek (peperkoek), peulvruchten, spek (ook verder bereid of verduurzaamd), stroop (huishoud- en appel-), thee, vet ten, (rund-, varkens- en andere), vis, vlees en vleeswaren. Suiker staat niet op de lijst van artikelen., waarvoor vrijstelling geldt, en is in de levensmiddelen- groep de enige uitzondering, waar- Voor Prinses Margriet valt het skiën nog niet mee, maar door een val in de sneeuw laat ze zich niet afschrikken. Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen- en sneeuwbuien en enkele verspreide opklaringen. Aanvankelijk meest zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Temperaturen om het vriespunt, tot lichte dooi. Son 8.48—16.40. Maan 3.38—12.37. Koningin Juliana en Prins Bernhard, die zich Zaterdag bjj de prinsessen in Sankt Anton hadden gevoegd, hebben dc Oudejaarsavond aldaar rustig tezamen doorgebracht. Toen om precies twaalf uur in hotel Post het licht uitging om de jaarwisseling aan te duiden, serpentines in het rond vlogen en de champagnekur- ken knalden, had de gehele Koninklijke Famili^ zich teruggetrokken op haar kamer, om ver boven het gewoel in stilte het nieuwe jaar in te gaan. Op Nieuwjaarsochtend vroeg reeds heeft de dorpsmuziek van Sankt Anton de Koninklijke Familie een aubade ge bracht. Ze hadden nog slaperige ge zichten, de blazers en de trommelaars, want de meesten hunner hadden niet meer dan twee of drie uur slaap genoten. De Koningin, de Prins en de prinses sen echter voelden zich volkomen fit en stonden alweer vroeg met de ski's ge reed om er op uit te trekken. Zij behoor den tot de eerste hotelgasten die Maan- De bemanning van de Zweed Ann-Char- lotte, een coaster van 261 ton uit Norköp- ping, heeft de eerste dag van het nieuwe jaar benauwde uren doorgemaakt. Het schip, dat met pijpaarde geladen was, ge raakte ter hoogte van Den Helder uit de koers en liep op de Haaksgronden vast. Even na de middag vertrokken uit IJmui- den de sleepboten Nestor en Stentor, ter wijl uit Den Helder de reddingsboot Dorus Rijkers zee koos. De reddingsboot behoefde geen hulp te verlenen, want tegen half ne gen slaagden de sleepboten er in de coaster vlot te krijgen en naar Den Helder te sle pen. Het is een gevecht tegen de tijd ge worden, want het steeds slechter wordende weer voorspelde niet veel goeds voor het vastgelopen scheepje. dagochtend aan het ontbijt verschenen en hadden zelfs de gids verzocht wat vroeger dan gewoonlijk te komen. „Men moet elke dag, die men hier is, benut ten om van de sneeuw en zon te genie ten", zegt de Prins en de Koningin en de prinsessen bleken het geheel en al met hem eens te zijn. voor de herziening van de omzetbe lasting leidt tot prijsverhoging voor de consument met één cent per kg. Koffie staat wél op de lijst van vrij stellingen en zou door het wegvallen van de omzetbelasting in prijs verlaagd kunnen worden, ware het niet dat op deze prijsverlaging zeer binnenkort een veel grotere prijsverhoging zou moeten volgen door de gestegen koffieprijzen op de wereldmarkt. Naar het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning mededeelt, geeft de regering er de voorkeur aan thans het prijspeil van koffie ongewijzigd te laten, waardoor de thans op basis van de wereldmarktprijs nog tè lage consumentenprijs langer ge handhaafd kan blijven. Een felle brand heeft Zaterdag gewoed in de boerderij van de heer J. K. aan het Oostereind te Winschoten. De Win- schoter brandweer. die spoedig ter plaatse was, stond aanvankelijk voor een hopeloze taak. Men moest water pompen uit een brandgracht. die drie honderd meter van de vuurhaard ver wijderd was en bevroren bleek. Met vier stralen werd evenwel later het vuur bestreden. De brand was ontstaan doordat een kachel uit elkaar sprong, toen deze werd aangemaakt met trac torolie. Bij deze exDlosie geraakten de kleren van de echtgenote van de heer K. in brand. Met ernstige brandwonden werd zij naar het Winsehoter zieken huis overgebracht, waar zij in de nacht van Zaterdag op Zondag overleed. Haar man. die haar de brandende kleren wilde afrukken, liep ook ernstige brandwon den op en werd eveneens in het zieken huis opgenomen. Het gezin K. zou 'de volgende maand daar Canada emigre ren. In de stad Groningen brak op Nieuw jaarsochtend een binnenbrand uit in de machinefabriek van de firma Naayer en Houtman. Bij de blussingswerkzaam- heden werden viif brandweerlieden door de rook bedwelmd. Op Oudejaarsavond heeft onder de gemeente Marum (Gron.) de 30-jarige boerenknecht I. P. te Roden de twee gebroeders S. met messteken dermate gewond, dat een van de broers kort daarop overleed. De toestand van de tweede is zéér zorgwekkend. P. had omgang met een zuster van de gebroeders S. Deze omgang was de laatste tijd niet erg vredelievend meer, waardoor P. die avond de toegang tot de woning van het meisje werd ont zegd. Hij trok hierop zijn mes met vermeld gevolg. P. is in arrest gesteld. Het Franse weekblad „Paris Match" schrijft, dat een voormalige kapitein van de persoonlijke wacht van Stalin gezegd heeft, dat de Russische leider altijd reist in twee auto's of twee treinen. Pas 10 minuten voor het vertrek beslist generaal Poskrebychev, hoofd van het particuliere secretari aat van Stalin, welke van de twee door Stalin ge bruikt zal worden. Het blad gaf als naam van de kapitein op: „Iwan Nikiforovitsj Mirkin, ka pitein van de speciale troepen belast met de be scherming van Stalin". Hij is op 6 October het ijzeren gordijn gepasseerd én heeft zo juist via Fin land en Zweden Parijs be reikt. Het blad schreef niets omtrent de redenen van Mirkin's vlucht. Bij het artikel stond een foto van een goed uitziende jonge man in het uniform van het rode leger. Het onder schrift luidde: „Gisteren bewaakte deze officier nog Stalin". Volgens Mir kin heet de huidige vrouw van Stalin „Kameraad Raskova". Zij is een voor malige aviatrice, verbon den aan de commissie voor Aërodynamisch Onderzoek. Zij is groot, goed gevuld, heeft brede schouders, kastanje-bruin haar en „twee verbaasde ogen in een rond gezicht". Zij gaat elegant gekleed en bestuurt vaak haar eigen Packard. Mirkin gaf volgens „Pa ris Match" de volgende indeling van Stalin's dag: Opstaan om 10 uur. Ontbijt om 10.45 uur, bijna altijd met Raskova, generaal Poskrebytsjev en soms met de waarnemend premier Molotof of La- vrentii Beria, het hoofd van de geheime politie. 11.45 uur tot 2 uur werkt hij op zijn bureau, waar Proskrebytjev hem het nieuws voorleest, dat hem door de ministeries van Binnenlandse en Buiten landse zaken gezonden wordt. Van 2 tot 3 uur leest hij de kranten. Om 3 uur lunch en rus ten tot 5 uur. Van 5 uur tot 8.30 werkt hij en gaat dan dineren. Soms komt om 5 uur zijn dochter Svetlana met haar twee kinderen. Na 8.30 uur bezoeken van vrienden, leden van het Politbureau en vice- premiers. Mirkin vertelde, dat Stalin zich levendig inte resseert voor tuinieren en vertelde de volgende ge schiedenis over St „in i Molotof. Zij speelde z uf in de tuin van Stalin's huis in Sochi aan de Zwa: ie Zee. Op een ,:oet dag stond Stalin met zijn tuinman te praten - ij hadden het er over oe een stek van een Si ehe appelboom te ent op een uit de Krim Molofnf verscheen op het t ei. gekleed op de bekende vormelijke wijze, een contrast met Stalin, die bloo'shoofds was en een wit linnen pak droeg. Voor lat Molotof de kans h iets te zeggen, gaf Stfn hem de snoei- schaar van de tuinman en zei d;a hij „nu voor een keer eens iets nuttigs moest doen". Toen Mo lotof aarzelde, zei Stalin lachend: ,.K kameraad Pipot (de tuir.man), kijk, Vyacheslav a lovitsj is op de Po ly li anische School ge- v :"st hij kent de hele v. reld. Hij is in Amerika gr woest, maar hij weet r t hoe hij een snoei- iiaar moet vasthouden. Dr. Karl Renner, de president van Oostenrijk, is in de nacht van Zaterdag op Zondag even na één uur in de ouderdom van 80 jaar overleden. Renner, die zijn gehele leven tot de rechtervleugel der socialistische partij behoord heeft, was de stichter van de eerste en de tweede Oostenrijkse republiek. Op Kerstavond werd hij ziek. Eerst liet zijn toestand zich niet zo ernstig aan zien, maar Zaterdag trad een ongunstige wending in. Volgens dr. Fritz Meznik, perschef van de regering, heeft de viering van zijn tachtigste verjaardag bijge dragen tot zijn dood. Renner stierf in zün villa in Wenen, de stad, waar hij in 1870 geboren werd. Dat Oostenrijk gevrijwaard is voor Russische overheersing is gedeeltelijk aan Kenner te danken. Hoewel in Marxistische traditie opgevoed, was hjj niettemin een felle anti-communist. De begrafenis zal Vrijdagmiddag met een speciale begrafenisdienst in de gro te zaal van het stadhuis van Wenen be ginnen. Het stoffelijk overschot is naar de Hufbrug, waar het presidentiële bu reau is gevestigd, overgebracht. Woens dag en Donderdag zal het publiek toe gang tot de opgebaarde stoffelijke res ten hebben. Dr. Renner is sinds December 1945 president geweest. Hij werd tot deze functie geroepen, nadat hij kanselier was geweest in de eerste naoorlogse regering, die in April 1945 werd ge vormd. Voordat de Russen op 13 April Wenen veroverden was dr. Renner besprekingen met hen begonnen over di ming van een voorlopige re gering. 27 jaar geleden vervulde dr. Ren ner een soortgelijke rol, toen hij de eerste kanselier werd van de Oosten rijkse republiek bij haar geboorte en toen hij het aftreden van de Oosten rijkse keizer Karl bewerkte. Dr. Den- ner tekende het vredesverdrag van St. Germain voor de nieuwe republiek. Om tien uur kreeg H. M. Koningin Juliana te Sankt Anton Zondagochtend het overlijdensbericht van de Oosten rijkse bondspresident dr. Renner. Wei nig kon zij vermoeden, dat zij enkele uren later nog namens dezelfde over leden president een bloemengroet zou krijgen. Het was de laatste regerings daad van dr. Renner, die daarmede de vorstin, die zijn land andermaal als vacantieoord had gekozen, wilde ver welkomen. Aan dr. Wilhelm Korab, de Oostenrijkse kabinetssecretaris, had hij opgedragen van Wenen naar Sankt An ton te reizen om de orchideeën te over handigen en de Koningin namens hem te begroeten. De Sovjet-Unie heeft Zondag haar vierde vijfjarenplan besloten, maar zij zal onmiddellijk met een vijfde in zee gaan. De plaatsvervangende premier V. M. Molotov heeft in Maart 1.1. bekend ge maakt, dat in 1951 een aanvang gemaakt zou worden met een nieuw vijfjarenplan. Het nieuwe plan zal begin 1951 tijdens een bijeenkomst van de opperste Sovjet (parlement) in grote lijnen uiteengezet worden. Dr. Karl Renner. Op vragen van de heer F. Coorens uit Swalmen heeft de voorzitter der pro vinciale Limburgse Kamer van Koop handel en Fabrieken, ir. L. Lhoëst, op de slotbijeenkomst van dit lichaam, medegedeeld, dat er een uitbreiding van de grensstrook Nederland-Eluitsland te verwachten is in die vorm, dat Maas tricht en Weert ook in het grensgebied zullen vallen, hetgeen de ontwikkeling van de handel op Duitsland, waarmee b.v. Maastricht altijd een intensief han delsverkeer heeft onderhouden, weer zal bevorderen. De besprekingen dienaangaande zijn met de minister van Justitie geopend. Donderdag 4 Januari a.s. zullen enige duizenden dienstplichtigen voor de artil lerie en de cavalerie voor eerste oefening onder de wapenen komen. Staatsblad K 654 bevat de afkondiging van de wet van 29 December 1950 be treffende uitzending van dienstplichti gen. De wet is 1 Januari in werking ge treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1