CHINEZEN NADEREN SEOUL jaar zes brigadegroepen onder de wapenen Het Heilig Jaar P ZUID-AFRIKA HEEFT 25.000 IMMIGRANTEN NODIG Jaarbeurs zal deskundig worden geïllumineerd Tot hoofd en hart c Communisten aanvallen moeten duizend lacht- van V.N. verduren J GEVAARLIJKE GENEESMIDDELEN VOOR LUCHTVARENDEN mw Geallieerde linie geheel teruggenomen NOG GEEN SANCTIES TEGEN PEKING Rapport van de Commissie van Drie Employé suikerfabriek vermoord Financiële positie gunstig Amerikaan als brigadecommandant Het weer. HONDERD JACHT BOMMENWERPERS Voor de tactische luchtmacht Deken L. J. J. Schamper heeft auto-ongeluk Zware straf voor arts Rijksluchtvaartdienst waarschuwt Heel Utrecht komt onder schijnwerpers J WOENSDAG 3 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24961 Chinese troepen in Indo-China? Zij zouden twee ontruimde voorposten hebben bezet Zes manieren om de Kerk te bestrijden Radio-Vaticana over inhoud van Russische pamfletten BEROEP OP OUDERE LICHTINGEN Gerepatrieerde militairen nodig voor hun vele ervaring Geen behoefte aan ongeschoolden MINISTER VAN SCHAIK NAAR DE WEST VERTROKKEN Ruzie loopt uit op steekpartij In ziekenhuis opgenomen WINDJACKETS ITALIANEN BIJ BIESBROUCK BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per wee*, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De troepen der V. N. hebben ook Dinsdag zware aanvallen der Chinese com munisten en Noord-Koreanen te verduren gehad. Zij trokken op vrijwel alle linies terug. De Chinezen staan op nog geen 13 km. van Seouul. De stad Uyong- bu Is door de roden veroverd. Ook Chunchong, een belangrijk kruispunt van wegen in het midden van de verdedigingsstellingen over het schiereiland, is opgegeven. De communisten vallen en masse aan. Zij kregen duizend luchtaan vallen te verduren, leden zware verliezen aan manschappen, maar bleven voort gaan te beuken op de legers der V. N., die gevaarlijk worden bedreigd. allieerde vliegtuigen wordt bestookt, zou zich nog op flinke afstand van het achtste leger bevinden. Uit de frontberichten blijkt nog niet of het offensief der communisten onder Chinese of Noord-Koreaanse leiding wordt uitgevoerd. In militaire kringen te Tokio voorspelt men, dat er aan het Westelijke front mogelijk gedurende verscheidene dagen een stilstand in de krijgshandelingen zal intreden, welke door de communisten zou worden ge bruikt om versterkingen aan man schappen en uitrusting over de lm dj in te brengen. Dinsdag was de geallieerde lucht macht voortdurend in actie; vier en ze ventig door de communisten bezette steden werden aangevallen, evenals troepen, artilleriestellingen, gebouwen, voorraden, brandstofopslagplaafsen en vervoermiddelen. Tsjorwon, een be langrijk beyoorradingscentrum der com munisten, dat in de centrale frontsector ten Noorden van de 38ste breedtegraad is gelegen, is in brand gebombardeerd. In de Oostelijke frontsector bleef de toestand Dinsdagavond verward. Het is niet nauwkeurig bekend hoe diep de communistische troepen in de geallieer de linies zijn doorgedrongen. Wel is het duidelijk dat de gehele geallieerde li nie, als gevolg van het communistische Nieuwjaarsoffensief. in Zuidelijke rich ting moest worden verplaatst. Het acht ste Amerikaanse leger valt terug op te voren gereed gemaakte stellingen; het wordt daarbij op de voet door Chinese en Noord-Koreaanse patrouilles gevolgd. De hoofdmacht der communistische troepen, die uit de lucht hevig door ge- Het hoofd van de Vietnamese voor lichtingsmissie te New Delhi, Nguejan Doey Thanh, heeft Dinsdag op een persconferentie medegedeeld, dat de voorposten Langson en Coabang, die onlangs door Franse troepen werden ontruimd, door Chinese troepen zijn be zet. Hjj voegde er aan toe, dat een gor del troepen van de Vietminh de door Chinezen bezette voorposten bescherm de. De Franse regering heeft geen offi ciële inlichtingen ontvangen over de berichten, dat de Chinese communisti sche troepen twee verlaten grensposten in Indo-China hebben bezet. Een officiële woordvoerder zei: „Wij hebben tot dusver niets vernomen". Hij weigerde verder commentaar. Het onafhankelijke blad „Observatory Daily" in Hongkong berichtte Dinsdag, dat eenheden van het Chinese tweede veldleger in Indo-China vechten. Generaal de Lattre de Tassigny, de nieuwe Franse opperbevelhebber in Indo-China, is voornemens nieuwe moderne forten in Noord-Tonkin te doen bouwen, waardoor een nieuwe krachtige frontlinie zal worden gescha pen. Cement en andere materialen voor de bouw zijn reeds besteld. De generaal bezocht de Franse troe pen te Phoeoten, in Noord-Tonkin, dat nauwelijksvijftig kilometer ten Noor den van de Tonkinese hoofdstad Hanoi is gelegen. Hij zeide binnenkort „meer bewegingsruimte voor zijn troepen in het Tv, kinese delta-bruggenhoofd nodig te heboen". Woensdag vlak voor het aanbreken van de dag heeft de vijand de nieu we defensielinie van een Ameri kaanse infanteriedivisie op twee plaatsen aangevallen. Of die aanval het begin was van een nieuw groot offensief viel nog niet meteen te zeggen. Zonder cn(ge officiële bekendmaking is de Zuid-Koreaanse regering vandaag uit Seoul vertrokken. President Syng- man Rhee verliet de stad heden om tien uur plaatselijke tijd en de ministers volgden spoedig na hem. Een der mi nisters, die het langst in de stad bleet, was de minister van Binnenlandse z,a- ken, Chough Pyong Ok. Voor de re- gerings. en openbare gebouwen zag men vrachtauto's staan, die geladen werden met de persoonlijke eigendommen van de ambtenaren, die het langst m de stad bleven. TUNG ifIO«ijO«— mhoeng ftntsjo» A PA NS -7.EF.I ae>on Radio-Vaticana heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat in Moskou dertig milliocn pamfletten zijn gedrukt, waarin zes ma nieren worden aangegeven om de R.K. Kerk te bestrijden. De pamfletten wor den thans in de Sovjet-Unie en in andere volksdemocratieën verspreid. De zes manieren zijn: 1. Het scheiden van bisschoppen en priesters van de gelovigen. 2. Er mogen in geen geval martelaren Het verzoek van Amerika aan de UNO om een krachtiger optreden van de V. N. tegen communistisch China is Dinsdag- *varU moeilijkheden gestuit, aldus meldt A. P.. «erlu'<^ zÜn verscheidene leden der UNO en in het bijzonder die der Aziatische landen nog niet bereid Peking als de agressor op Korea te brandmer ken. Het ziet er naar uit, dat een besluit verscheidene dagen uitgesteld zal wor den. De commissie van «trie, die streeft naar een staken van het vuren, trof inmiddels voorbereidingen om haar formele rapport vandaag aan de poli tieke commissie voor te leggen. De landen van het Britse gemenebest ■wachten de resultaten af van de Lon- dense besprekingen van de minister president van het gemenebest. Deze be sprekingen beginnen Donderdag. Welingelichte woordvoerders zeiden, dat het resultaat van die besprekingen rechtstreeks verband houdt met de vraag hoever Groot-Brittannië, India, Birma, Australië en Canada zullen gaan met een V. N.-actie tegen China. De V.N.-commissie van Drie voor een staken van het vuren in Korea zal van- vst® aan de Politieke Commissie van de N. rapport uitbrengen van haar pogin- om een einde te maken aan de ge- °P Korea. Naar vernomen wordt, bevat het rapport slechts een op- van de gebeurtenissen, zonder a" .velinger, wat betreft nieuwe stap- ?^L,J^ervVacllt wordt, dat de Politieke i?, Sjle na llet horen van het rapport zal worden verdaagd. WeB naar de riettuinen in het Bululawangse is de baanopzichter van de suikerfabriek Kabon Agung, de heer F. Lubeck, bij een beschieting met auto matische wapens gedood. worden geschapen. Daarom moeten de gearresteerde priesters, monniken en kloosterzusters van „schandelijke mis daden" worden beschuldigd. 3. Ook onder de priesters moet de klassenstrijd worden verbreid. Dit moet geschieden door de armere priesters tegen de prelaten op te zetten. 4. In elk land moeten kleine godsdien stige groeperingen, die geen deel uit maken van het voornaamste kerkge nootschap in dat land, worden gesteund. 5. Het gezag over kerkelijke instellin gen en aangelegenheden moet aan de staat worden getrokken, door commu nisten in de leiding van godsdienstige organisaties en verenigingen te benoe men. 6. De verschillende orden moeten wor den vernietigd, „want zij zijn bij uitstek de steunpilaren van het pausdom en van de R.K. Kerk". Dit jaar zal weer een beroep moeten worden gedaan op het personeel van oudere lichtingen, dat in Indonesië heeft gediend. Aldus schrijft generaal mr. H. J. Kruis in een artikel in de „Militaire Spectator". Velen zullen het een on billijkheid vinden, dat deze mensen, op wie de dienstplicht reeds zo zwaar heeft gedrukt, thans wederom de uniform moeten aantrekken. Zij hebben gelijk. Het is onbillijk, maar het is onvermijdelijk om twee redenen. De eerste is, dat wij deze geoefende mensen met lange militaire ervaring onder de huidige omstan digheden niet buiten beschouwing mogen laten en zij op korte termijn niet ver- vangbaar zijn door overeenkomstige aantallen, die nog geheel geoefend moeten worden. De tweede is, dat zij een zekere mate van herscholing (vooral in groter verband) niet kunnen missen en zonder dat hun handen en die van hun aan- voerders in geval van een plotselinge oorlog geheel verkeerd zouden staan. Dit i jaar zullen zes brigadetroepen achter elkander worden opgeroepen. Zij zullen een mobilisatie-oefening houden, hun militaire kennis weer opfrissen en uitbreden en tenslotte oefenen in brigadeverband. Onder hel oorlogsmateriaal, dat door de troepen van de Verenigde Naties op de Noord-Koreanen werd buitgemaakt, bevinden zich ook talrijke stukken gemotori seerd 'geschut van Russische makelij. Bij hun terugtocht zijn de verbonden strijd krachten er in geslaagd behalve het eigen materiaal ook de oorlogsbuit mede te nemen. (Van onze Haagse redactie) Voor de eerste drie a vijf jaren kunnen er in de Unie van Zuid-Afrika ruim 25.000 emigranten geschoolde arbeiders geplaatst worden. Het land heeft ze nodig om het ernstig tekort aan mankracht, dat ontstaan is door de snelle ontwik keling van de industrie, aan te vullen. Ook voor het mijnwezen zijn dringend arbeidskrachten nodigOp het ogenblik is een Zuid-Afrikaanse missie bezig met een wervingstocht door West-Europa voor arbeiders in de mijnindustrie. Verder is er in Zuid-Afrika een toekomst weggelegd voor verpleegsters in de hospitalen. Er is ook een grote behoefte aan P.T.T.-personeel in verband met de uitbreiding van het telefoonstelsel. Dit alles deelde dr. T. E. Dönges, minister van Binnen landse Zaken en Immigratie van de Unie van Zuid-Afrika een forse gestalte, die men gaarne als een typisch, voorbeeld zou willen nemen van het ras, dat zijn afstamming niet verraadt tijdens een persconferentie medeMinister Dönges voert met onze regering besprekingen over de betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika. de vooruitzichten zeer gunstig. Op de eerste plaats begint men in 1951 met de exploratie van nieuwe goudmijnen en verder gaat men het uranium, dat ge vonden wordt in verbinding met het gouderts, aan Amerika en Engeland ver kopen. Zuid-Afrika zal in de toekomst potentieel de grootste producent van uranium ter wereld worden. Vervolgens worden onedele en strategische minera len in ongekende hoeveelheden aange troffen. Zo is er b.v. een grote produc tie van mangaan, ijzererts en chroom. Wanneer deze ertsen tot ferro-metalen zouden kunnen worden omgewerkt, zou dit de financiële positie van het land Aangezien een der vereisten voor de emigranten is, dat zij een der officiële landstalen moeten spreken, is Zuid- Afrika aangewezen op Nederland, België en wellicht nog Scandinavië. De behoefte aan landbouwers is in Zuid-Afrika niet zo groot. Wel is er plaats voor landbouwtechnici. De tech nische voorsprong, die Nederland op dit gebied heeft, zou Zuid-Afrika wel tot dè hare willen maken, aldus minister Dönges. Ook de behoefte aan academici is 'niet zo erg groot, met uitzondering dan van waterbouwkundige ingenieurs, die nodig zijn voor de irrigatie-werken, van landmeters, en calculators. Met grote nadruk verklaarde de Zuid- Afrikaanse minister, dat het land in geen enkel opzicht behoefte heeft aan ongeschoolde werkkrachten. De Staat zal er voor zorgen, dat ongewenste cate gorieën niet binnen kunnen komen. Ver der wordt het aan het particuliere be drijfsleven overgelaten om immigranten aan te trekken. Hun passage wordt be taald; er wordt voor hen voor een woning gezorgd en ze genieten verder nog andere faciliteiten. Het liefst zou de Zuid-Afrikaanse regering zien, dat hele industrieën of gedeelten daarvan „ge ëxporteerd" zouden worden. Sprekende over de financiële en eco nomische positie van Zuid-Afrika zei minister Dönges, dat dit jaar voor de eer st. maal in de geschiedenis van de Unie de handelsbalans met een batig saldo sluL. Ook de kapitaalspositie is aanmer kelijk verbeterd. Er is een aanzienlijk bedrag aan privaat-kapitaal ingekomen en er zijn verschillende Staatsleningen gesloten. Waar vroeger Londen de bron was, werd het afgelopen jaar geleend in de U.S.A. en in Zwitserland. Binnen kort is een nieuwe grote Staatslening in de U.S.A. te verwachten. De financiële toestand is dus gezond en daarbij zijn W.sS». aanmerkelijk, versterken. Ook de. voor raad steenkool is welhaast onbeperkt en de prijs is de laagste ter wereld. Binnen kort begint men met het vervaardigen van benzine uit steenkool. Daarnaast zaj. de electriciteitsvoorziening belang rijk worden uitgebreid. Dalles zal echter mogelijk zijn, wan neer Zuid-Afrika over voldoende ar beidskrachten kan beschikken Neder landse immigranten zijn in de Unie zeer gewild, maar hun emigratie verliep niet zo vlot als men dat wel zou wensen. „Mijn b- aa. Nederland heeft dan ook voornamelijk als doel", aldus minis- te. Dönges, „de moeilijkheden en mis verstanden, die er op dit gebied bestaan, uk de weg te ruimen". Dinsdagavond is de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik, vergezeld door de heren mr. W. C. L. van der Grinten, staatssecretaris van Economische Zaken en mr. W. H van Helsdingen en mr. P. G. Hooghoudt van de afdeling Suriname en de Nederlandse Antillen van het departement van Unie zaken en Overzeese rijksdelen, naar de West vertrokken. Voor zijn vertrek vertelde minister Van Schaik, dat het niet in zijn bedoeling ligt Suri name te bezoeken. De regeling die tus sen Nederland en het gebied in West- Indië tot stand is gekomen, behoeft enige aanvulling. Ter bespreking daar van is minister Van Schaik vertrokken. In een woning in de Sumatrastraat te 's-Gravenhage ontstond Dinsdagavond een echtelijke ruzie, die tenslotte op een Hun organisatie wordt Amerikaans, terwijl zij voorlopig met Brits en Cana dees materiaal zullen oefenen. Mocht het Amerikaanse materiaal tijdig in vol doende mate aankomen, dan zal ook dit nog bij de herhalingsoefeningen worden ingeschakeld. Wachten daarop is echter onverantwoord. Er wordt hard gewerkt om het kamp Oirschot tijdig zodanig in te richten, dat een gehele brigade daar kan worden ondergebracht. De legering zal eenvou dig zijn, eenvoudiger in elk geval dan in onze kazernes. De brigades zullen de encadrering aan officieren en onderoffi cieren krijgen, waarmede zij ook zullen mobiliseren. Zij zullen dus oefenen onder de brigade-, de bataljons- en de afdelingscommandanten, die ook in geval van mobilisatie het bevel zullen voeren. Bij de samenstelling der bri gades zal zoveel mogelijk het verband, in Indonesië gevormd, worden behouden. Aan de oefening van het kader, dat Verwachting tot Donderdagavond: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen, weinig wind en op vele plaatsen mist. In de nacht en ochtend op enkele plaatsen ma tige vorst; overigens lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.48—16.42. Maan: 5.11—13.00. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal Nederland nog in de loop van 1951 uit het Amerikaanse militaire hulpprogramma honderd jachtbommenwerpers krijgen en wel van het type Thunderjet. Deze moderne snelle jachtbommenwerpers zullen die nen voor het opbouwen van de tactische luchtmacht, die Nederland volgens het opgestelde militaire programma van het Atlantische Pact volgens dit gamma worden ook onze militaire vliegers in Canada opgeleid ter beschikking zal hebben. Dinsdagavond is een auto van de taxi-ondernemer Groothuizen te Pur- merend op de Sloterstraatweg nabij Amsterdam geslipt. De vier inzittenden, de zeereerw. heer L, J. J. Schamper, deken en pastoor van Purmerend, diens zuster en mej. de Wolf, alsmede de be stuurder, de heer C. Groothuizen, allen uit Purmerend, werden daarbij ge wond. De laatste heeft een schouder fractuur opgelopen en mej. de Wolf kreeg een lichte hersenschudding. De ken Schamper en zijn zuster liepen lichte schaafwonden op en klaagden Van de inzit- steekpartij uitliep. Het slachtoffer werd °veJ inwendige pijnen. uiteindelijk de echtgenoot, die door zijn tenden kan de bestuurder thuis wor- vrouw H. de K.V. danig met eqn mes werd toegetakeld. Hij kreeg snijwonden in nek en rug, welke in het ziekenhuis Zuidwal moesten worden verbonden, voor hij zich weer goed genoeg voelde om de nacht bij zijn kinderen te kun nen doorbrengen. De echtgenote is door de politie in bewaring gesteld. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 den verpleegd: de overigen moesten in ziekenhuizen te Amsterdam worden opgenomen. Het Amsterdams Gerechtshof heeft de heer W. G., te Utrecht, wegens het afgeven van valse verklaringen (be trekking hebbende op aanstaande moe ders) aan vrouwen, die daar geen recht op hadden, veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar eneen geldboete van f 2500, sub. drie maanden. Tegen deze arts was twee maanden onvoorwaardelijk ge- eist. In Azië en in het Midden Oosten heeft de Organisatie der Verenigde Naties ver schillende conflicten kunnen voorkomen of doen bijleggen. Om na te gaan. of een overeenkomst betreffende het staken van het vuren door een der partijen wordt geschonden, patrouilleren speciale waarnemers van de Verenigde Naties onafge broken in de grensgebieden. Een vredespatrouille trekt door het bergachtig gebied van Kashmir. Sedert enige tijd worden verschillende preparaten in de handel gebracht ter voor koming en bestrijding van verkoudheid, in fluenza, sinusitis, alsook asthma, hooikoorts en andere allergische aandoeningen. Lucht- varenden worden door de Rijksluchtvaart dienst gewaarschuwd dat het gebruik van deze geneesmiddelen, die gewoonlijk met de verzamelnaam „anti-histaminc preparaten" worden aangeduid, een tijdelijk voor hen gevaarlijke na-werking kan hebben. Hier van worden genoemd: slaperigheid, dui zeligheid, troebeling van het gezichtsveld, suilieid en flauwvallen. Bij behandeling van ziekten van de aard als bovengenoemd door een arts dienen lucht/varenden die arts te vragen of de door hem voorgeschreven geneesmiddelen „anti histamine" preparaten bevatten. Indien dit laatste het geval Is, zullen luchtvarenden hun werkzaamheden aan boord van vlieg tuigen tijdens een vlucht pas mogen uit oefenen 48 uur nadat voor de laatste maal het geneesmiddel is ingenomen. Het gebruik van deze middelen op eigen Initiatief wordt sterk ontraden, In elk geval geldt ook dan de 48-uurs marge. Tot deze anti-histamine groep behoren ook de onder verschillende namen in de handel gebrachte preparaten tegen zee- en luchtziekte. Ook het gebruik van deze middelen is aan luchtvarend personeel in functie niet toegestaan. Tegen het gebruik van zgn. „wek-aminen" en soortgelijke sti mulerende preparaten door luchtvarend per soneel wordt zéér ernstig gewaarschuwd. eerder opkomt, en van de brigades zal leiding worden gegeven door een bri gade-instructieteam, dat tevens zal moeten verzekeren, dat er de nodige eenheid in wordt gebracht en telkens met de ondervinding van de voorafgaan de keer rekening kan worden gehouden. In overleg met onze Amerikaanse vrienden wordt getracht de beschikking te krygen over een Amerikaans officier met oorlogservaring als brigadecomman dant, teneinde het instructieteam te kunnen leiden. Het zou zeer gewenst zijn, aldus gaat gen in divisieverband te kunnen houden, gen n divisieverband te kunnen houden. In hoeverre dat mogelijk zal zijn, wordt onderzocht. Behalve het kamp Oirschot is nog een tweede kamp in aanbouw om te dienen voor legering tijdens de herhalingsoefe ningen. Dat ligt midden op de Veluwe, bij Stroe. Daar zullen de oefeningen worden gehouden met de troepen, die in de eerste plaats bestemd zijn voor de territoriale verdediging. Hun oefenings periode zal wat korter zijn en in het bijzonder op de territoriale verdediging zijn ingericht. Deze onderdelen worden eveneens gevormd uit personeel, dat in Indonesië heeft gediend, aangevuld met hen, die in Nederland dienden. Van de lichting 1951 komt in het voor jaar wederom een halve lichting in werkelijke dienst en wel bij die onder delen der vredesorganisatie waar de lichting 1949 H haar verdere scholing heeft gekregen. Het ligt niet in de be doeling de samenstelling van déze lich tingshelft in belangrijke mate te doen afwijken van die der lichting 1950 II. In het najaar valt de opkomst van de tweede piocg van de lichting 1951. Het is niet uitgesloten, dat sterkte en samen stelling van deze ploeg enigszins afwij-' kend zullen zijn van die der vorige. Wij mogen, aldus generaal Kruis, namelijk aannemen, dat inmiddels een duidelijker beeld zal zjjn verkregen van de verdere opbouw van onze Koninklijke Land macht en dat het op grond daarvan mo gelijk zal zijn tijdig de juiste samenstel ling van deze lichtingsploeg te bepalen. olitiek is 1950 nu niet bepaald een heilig jaar geweest. De draad, waaraan het Daniocleszwaard van een derde wereldoorlog hangt, is angstwekkend dun geworden, maar wij zijn het niet eens met degenen, die be weren, dat het jaar in geestelijk op zicht niet zo heilig is geworden als on ze H. Vader het verklaarde. In zijn Nieuwjaarsboodschap tot de bij het Va- licaan geaccrediteerde diplomaten heeft Paus Pjus XII de massale pelgrimage van mülioenen naar de Eeuwige Stad een volksstemming voor de vrede ge noemd. En inderdaad het i s een inter nationale wereldvolksstemming gewor den, waaraan de volkeren uit alle lan den der wereld behalve die van achter het IJzeren Gordijn hebben kunnen deelnemen en hebben deelgenomen. Het Heilig Jaar in Rome is een impo sante manifestatie geworden van de wereldomvattende Katholieke interna tionale, waarin een ieder met behoud van eigen nationaliteit en aard zich voelde opgenomen in de universele eenheid van de' Rooms Katholieke Kerk. Wie zal de werking van Gods genade, zo overvloedig uitgestort in millioenen harten, meten? Die werking behoeft zich niet onmiddellijk in dui delijk herkenbare tekenen te openba ren. Gods molens werken soms lang zaam. ook in de door het leven aan gevreten zielen. En nu heeft de H. Va der de sluizen des hemels voor heel de wereld opengesteld door allen, die ver hinderd waren het graf van Sint Pe trus, de onwankelbare Steenrots. te bezoeken, in eigen land en stad en dorp in de gelegenheid te stellen als nog de volle Jubileumaflaat te verdie nen, Allen, ook zij, die vervolging om wille van de rechtvaardigheid lijden achter het IJzeren Gordijn. Neen, niet de uiterlijke verschijnse len, het zichtbaar waarneembare al leen, biedt een betrouwbare maatstaf voor het bepalen van de geestelijke betekenis van een periode in de ge schiedenis. Juist in de nood leert de ziel bidden en uit de beproeving bloeit de loutering op, die vatt waarde is voor de eeuwigheid. Niet alleen de volkeren, maar ook zij, die de verantwoordelijk heid voor het lot van de volkeren dra gen, hebben bij de jaarwisseling hun ernstige wil tot het behoud van de vrede en de handhaving van de men senrechten uilgesproken en zich bereid verklaard zo nodig daarvoor te strijden en offers te brengen. Wij hechten daar méér betekenis aan dan aan de bedrieg lijke vredesacties, die door de com munistische machthebbers en macht- b egeerders werden op touw gezet. Want goede wil dient zich te uiten in daaraan beantwoordende daden. Goede trouw moet blijken, zegt het oude spreekwoord. En dat bij de Verenigde Naties goede trouw aanwezig is, blykt uit de wjjze, waarop zij zich tegen on rechtmatige agressie en oorlogsgeweld hebben gekeerdZij mogen daarbij nog niet het verhoopte succes hebben ge had, maar niet het succes, maar de grootheid van het gebrachte offer biedt de toetssteen voor de zuiverheid van wil en bedoeling. Waar de goede wil aanwezig is, moet een weg kunnen worden gevonden. Laten wij daarom met onwankelbaar Godsvertrouwen dit nieuwe jaar aan vangen, wij, die geloven in Christus, die de weg, de waarheid en het le ven is. REFLECTOR. In Berlijn vond een merkwaardig „jubileum" plaats. Men herdacht n.l. het feit, dat de 250.000ste kubieke meter puin. afkomstig van de grote bunker in de die rentuin, per vrachtauto naar de stortplaats werd vervoerd. (Van onze correspondent) De Utrechtse Handelsvereniging, de Leovereniging en de Christelijke Mid denstandsvereniging afd. Utrecht heb ben het afgelopen jaar met de zo uit nemend geslaagde tentoonstelling „De Drie Zuilen" getoond, wat hun samen werking in de Federatie van Midden standsverenigingen tet Utrecht vermag. Het is dan ook niet verwonderlijk dat zij besloten hebben bij hun verdere sa menwerking de naam „De Drie Zuilen" te blijven voeren. Een der eerstvolgende activiteiten van „De Drie Zuilen" zal zijn te tonen, dat de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs ook inderdaad de Utrechtse Jaar beurs is, en daarom wil de Federatie gedurende de Jaarbeurzen Utrecht ver levendigen en tot een middelpunt van ontspanning maken. Het is immers een steeds weerkerend (en voor de objec tieve toeschouwer niet geheel onbegrij pelijk) verschijnsel, dat vele Jaarbeurs bezoekers in de avonduren naar Am sterdam, Den Haag e.d. trekken voor hun ontspanning, een verschijnsel, dat ech ter de laatste tijd al wat afneemt dank zij verschillende initatieven. Het nieuwste initiatief, uitgaande van „De Drie Zuilen", zal zijn Utrecht tij dens de Jaarbeurzen tot een lichtstad te maken. En die verlichting zal dan niet moeten bestaan uit enkel slingers met lampjes, maar uit een rijk gevarieerde De waarde van ons leven wordt slechts bepaald door de inhoud. illuminatie, die het schone en markante van de Domstad ook zal doen uitkomen. Deskundigen, die dit jaar de illumi natie van het Festival of Britain zullen verzorgen, zijn zelfs geraadpleegd, op dat de verlichting rijk geschakeerd en aesthetisch verantwoord zal zijn. De opzet zal zijn dat niet slechts de oude stad binnen de singels, maar dat iedere straat en elke wijk zal deelne men, liefst in een eigen stijl, waarbij voor een harmonieuze overgang zal worden zorg gedragen. Het geheel zal afwisselend, doch zeker niet „bont" in de ongunstige zin van het woord mo gen zijn. Het doel moet dan ook zijn Utrecht zowel letterlijk als symbolisch „Onder de schijnwerper" te plaatsen. Binnenkort zal van „De Drie Zuilen" een oproep uitgaan tot alle winkeliers- en buurtverenigingen, om door hun medewerking het plan te doen slagen. Voorlopig geeft men zich vrijblijvend voor medewerking op. Want „De Drie Zuilen" zou geen federatie van midden standers zijn, als er eerst geen kosten berekeningen zouden worden gemaakt. Maar als er, anderzijds, mensen zijn, die weten dat de cost voor de baet uitgaat, dan zijn het ook weer de middenstan ders. Wij geloven niet dat het aan hen zal liggen, als Utrecht niet ook buiten Vre- denburg en Croeselaan vele bezoekers zal trekken. Twee Italianen hebben,naar wij vernemen, gistermiddag een bezoek gebracht aan de R.C.H.-speler en in ternationaal L. Biasbrouck. Zij kwamen met een aanbieding voor een niet na der genoemde Italiaanse profclub. Bies- brouck had er kennelijk wel oren naar, maar wilde het aanbod eerst nader om lijnd zien. Vanmiddag zouden de Ita lianen terugkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1