Ondersteuning van behoeftigen en werklozen 5 Broeders van 0. L. Vr. van Lourdes veriaten „Boschbeek" BLIKSEMAFLEIDERS overleg Wat de gemeente moest uittrekken in het crisisjaar 1936 en nu „Natuurgeneesheren" AGEXDA 1 Zusters van de Voorzienigheid" hebben buitengoed in Heemstede aangekocht Land- en Tuinbouwjongeren Alleen in onderling HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? WOENSDAG 3 JANUARI 1951 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Gé Houbein bij ,,'t Luifeltje" Werk uit twee perioden FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Overveners leverden (dure) zon en lucht op het matje Allianceging op rolletjes Succesvolle Oudejaars-sterrit van hockey-junioren Benoeming R.K. Vereniging voor het Gezin gaf kinderfeest in Concertgebouw Nieuwe ambulance-wagen bij Holland Nautic Schepen voor Indonesië nog niet gebouwd „Het Witte Paard" Zesde H.O.V.-Vrijdagavond- concert Lezing in Fr. Halsmuseum 0WÈÊÊÈË STILLE ARMEN Benzine naast kachel ONVOORZICHTIGHEID VER OORZAAKTE EXPLOSIE HAARLEMSE VAKCENTRALEN 4de populair concert Haarlemse Reddingsbrigade Retraiteclub „St. Raphael" NED. COMPOSITIES VOOR I.S.C.M.-FESTIVAL R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Dove man aangereden Nuts-Spaarbank te Haarlem SANTPOORT Amateurisme kan ge vaarlijk zijn ZANDVOORT 150 donors REPATRIËRINGS- EN TROEPEN SCHEPEN Grote culturele ontwik kelingsdag in Lisse HEEMSTEDE DE HEER P. WESTRA NAM AFSCHEID Een kwart eeuw kapper Opzegging van de Unie? Goed prijshoudende markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York WASSERIJ DUYN „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT IS - TEL. 11493 Aan de hand van de begroting in 1936 •o 1951 hebben wij eens nagegaan, wel ke uitgaven toen en nu noodzakelijk waren, resp. zijn, voor de verzorging en ondersteuning van behoeftigen en werk- 'own iaar 1936 was namelijk een crisisjaar en hoewel het niet aangenaam is er aan te herinneren, zijn de verge lijkende cijfers interessant genoeg. Bij de vergelijking dient men echter in aan merking te nemen, dat bepaalde posten thans een ander karakter he'oben dan vijftien jaar geleden. In 1936 werd uitgetrokken voor steun aan zogenaamde uitgetrokken werklo zen 1.000.000 of een vierde meer dan het jaar daarvoor. Ten behoeve van tewerkstelling bij werkverschaffings- werken was uitgetrokken ƒ225.000. On- ndersteuning aan valide werklozen in geld vroeg 880.000 en met voedingsmid delen, brandstof en aandeel in de alge mene onkosten liep de post op tot bijna een millioen. De jaarwedden van ambtenaren en be ambten voor deze gemeentelijke dienst bedroegen bijna ƒ36.000, zodat het be nodigde bedrag toen plusminus 2.260.000 was. Voor dit jaar is voor steun aan valide en invalide armlastigen geraamd op 1.723.900. Het aandeel in de algemene kosten van de Dienst voor Sociale Za ken ten behoeve van de werklozenzorg is 173.400. Het totaal komt hier dan neer op ƒ1.897.300. Men zou zo zeggen, dat het nogal dui delijk is, dat de werkloosheid in het cri sisjaar geheel anders is dan die van thans. Maar de na-oorlogse jaren hebben nieuwe noden opgeroepen. De volgende posten zijn daarvoor op de begroting ge plaatst. Steun aan gezinnen van politieke de linquenten en vreemdelingen ƒ40.000. Geneeskundige armenzorg 137.556. Sociaal Voorlichtingsbureau ƒ6.700. Hulpverlening aan oorlogsslachtoffers ƒ295.150. Uitkeringen ingevolge de overbrug gingsregeling ruim 1.000.000. Voor deze uitkeringen komen in aanmerking va lide en bonafide werknemers, die geheel of gedeeltelijk zonder werk zijn en in wier levensonderhoud niet door opne ming in een wachtgeldregeling of op an dere wijze is voorzien. De uitkering wordt toegekend over een tijdvak van ten hoogste dertien weken. Na het ver strijken van deze termijn komen betrok kenen in aanmerking voor een uitkering krachtens de sociale bijstandsregeling. Een der figuren, die als deelnemer aan een groepstentoonstelling in staat waren de aandacht van keer tot keer te trekken, debuteert in deze weken met een eigen tentoonstel ling in ,,'t Luifeltje". Hoewel de nauw keurig geselecteerde verzameling die w daar zagen is genomen uit vrij re cent werk, getuigt het geheel toch van twee opvattingen. Of beter gezegd: de expositie wordt gehouden op het mo ment dat juist een wijziging is ingetre den, waardoor het laatste werk uit de verlaten periode en de eerste resulta ten van de jongste visie zijn bijeenge- br ht. Aldus werd een doorsnee gegeven op het evoluerend bestaan dat een schilder leidt. De verlaten periode is verwant aan de idealen van een groepje Haarlemse jongeren, van wie de techniek bedacht zaam en stug is, de toon zwaar en de constructie, sterk benadrukt en plas tisch, de compositie steunt Ook Hou bein heeft in deze trant prettig gewerkt. Het nieuwere werk is kennelijk een reactie: het accent in de compositie wordt verlegd van de tekening naar de kleur. Deze is voller en blonder ge worden, de vormgeving speelser. Een verlangen naar weelderiger coloriet heeft hij trouwens nooit volledig kun nen onderdrukker. In het laatste werk ontwaren we pic turale volwassenheid, die zich in het verloop van de periode zeker verder zal ontpoppen. Waar die rijping toe zal lei den eon mens is nieuwsgierig moe ten wij rustig afwachten. De eerlijke en in zekere zin nederige inspanning die Houbein zich getroost om verder te ko men, is hem een zekerheid om tot ;n de nok van zijn talent te klimmen. Men verzocht ons mee te delen, dat de tentoonstelling verlengd is tot en met 7 Januari a.s. L. T. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 2 Januari 1951 failliet verklaard: G. Ballentijn, Haarlem, Tuinlaantje 4 en te Amsterdam handelende onder de firmabenaming „Gebe's Fabrieken" Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. L. V. Hoog, Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het faillissement van: Jacobus Jongkind, verwarmingsinstal lateur, Aalsmeer, Aalsmeerderweg 489. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. Roggeveen, Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: H. J. Nachbar. Zaandam. Zuiddijk 158. Rechter-commissaris: mr. J P. Petersen. Curator: mr. D. Aten, Zaandam. H. Th. van Poeteren. exploitant van het café-restaurant ..Lido" annex dan cing, Plein 19. Haarlem, wonende aldaar aan de Gibraltarstraat 5. Rechter-com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cu rator: mr. L. V. Hoog, Haarlem. ONDERTROUWD: P. A. Loerakker en W. de Korte. GEBOREN: A. A. Rotteveel-Tanis, z.; A. Hooning-Bakker, z.; M. ter Maat- Boogaard, z.; C. M. Herfst-Van Leeu wen, z.; M. van Helden-Den Dekker, d.; C. A. Bosse-Nieman, d.; W. P. Riemens- Noordhuizen, d.; F. G. Verbeek-Van de Wetering, d.; A. H. Buijtenhek-De Geest, d.; M. A. van Rossum-Van Oers, d.; E. Swart-Boon, d.; P. C. van der Weiden- Lammerse. d.: A. J. Meljado-Portier, d. OVERLEDEN: J. Spaargaren, 83 j Amsterdamsevaart; H. Buiskool. 71 j„ Kampstraat; M. Strijland. 73 j., Schoter- weg; A. Bakker-Mooij. 76 j., Schoter singel; J. H. Braad, 87 j., Tetterode straat; J. Kok, 76 j., Aelbertsbergstraat; W. M. van Hoogdalem, 69 j„ Vosmaer- straat; J. van Haren, 63 j., Rijksetraat- weg; G. Boerkoel-Oosterom, 66 j., Wou- wermanstraat: W. S. H. Snijders, 72 j., Kruisstraat; M. Kruijmel, 84 j„ Wes- terhoutpark; E. H. van der Veen, 50 j., Orionweg; N. Klooster-Kwaak, 86 j. Brouwersstraat; C. A. Verwaaijen. 57 j„ Kamperlaan; T. de Groot, 75 j., Wester- houtpark; J. Prinsen, 85 j„ Raamsingel; A. B. Koppen, 63 j., Spaarnhovenstraat M. C. Clifford-Smit, 70 j, Centaurus straat. Deze utkeringen zijn geraamd op ƒ615.865. Dan is er nog eeni post kosten van sociaal-economische hulpverlening aan kleine zelfstandigen ad 30.000 en voor sociale bijstand aan beeldende kunstenaars van 15.000. Tenslotte vinden wij dan nog een post kosten van werkverruiming door of van wege de gemeente ondernomen ad 100.000. Na-oorlogs is ook de post hulpverle ning aan gedemobiliseerde militairen, waarvan de kosten bijna 60.000 bedra gen. Al met al kanm en zeggen, dat het cri sisjaar 1936 wel veel geld gekost heeft, maar dat 1951 ons min of meer grijze haren kan bezorgen. „Alle ziekten wordem veroorzaakt door afwijkingen in het bloed; en deze zijn alleen te genezen met levende bouillons, getrokken uit Marokkaanse planten en Arabische levenselixers". Deze revo- lutionnaire theorie werd onlaaigs voor liet Haarlemse kantongerecht door twee oude heertjes verkondigd, zo meldt het „Maandblad tegen de kwakzalverij". De twee oude heertjes heetten de gebroe ders Van de Graaf en zij waren voor de groene tafel gezet, omdat met hun „in Marokko opgerichte" trust niet al leen propaganda maakten tegen de zgn. „Medische Trust", maar ook daadwerke lijk een aan hun kennis en vaardigheid aangepaste natuurgeneeswijze beoefen, den, welke geneeswijze uiteraard op geen bijzonder hoog peil stond. Boven dien kregen de heren „doctoren" hun cliënten nimmer te zien, daar de be handeling schriftelijk geschiedde. De ambtenaar van het O.M. bedacht tijdens de zitting de naam „kwakzalvers over de post". De gebroeders, die zichzelf directeu ren gemaakt hebben van het „Instituut voor Diaetetiek en Biologie" te Over- veen, kregen het van de Ambtenaar zwaar te verduren. Hij achtte de pam- fletten-propaganda van de gebroeders tegen de normale medische geneeswijze meer dan onverantwoordelijk; en dat hun eigen methoden de toets der critiek in het geheel niet konden doorstaan, bleek wel uit het feit, dat zij aan pa tiënten met totaal verschillende ziekten dezelfde „medicijn" gaven. De bejaarde verdachten bleken zelf ook niet zo'n hoge dunk van hun nieu we methode te hebben; zij deden al thans geen moeite, hun „natuurgenees wijze" wetenschappelijk te verdedigen. In plaats daarvan trachtten zij met siinkse maar doorzichtige uitvluchtjes aan de uitgestrekte arm der gerechtig heid te ontkomen. Zij hadden ook een verdediger meegebracht en deze man probeerde het edele doel van de ge broeders aan de gerechtsdienaren aan de overkant van de tafel duidelijk te maken, daarbij royaal over het hoofd ziend, dat zijn cliënten dik aan hun „on schuldige kruiden", water, lucht, licht en zon hadden verdiend. Hij wilde graag vrijspraak voor deze strijders te gen de vergiften. De Ambtenaar was het echter hele maal niet met de handelwijze van de verdachten eens. Hij wilde geen stel ling nemen tegen de natuurgeneeswijze, maar achtte de handelingen van de beide verdachten onverantwoordelijk. Zo vond hij het zeer te laken dat de gebroeders hun kruiden, die zij vlak in de buurt betrokken, de eer toeschreven uit het verre buitenland afkomstig te zijn. Tweemaal honderdvijftig gulden boete dacht hij een toepasselijke straf voor de kwakzalvers. De mannetjes mokten nog wat, maar schikten zich verder in het onvermijdelijke; wellicht in de hoop, dat de uitspraak anders zou zijn. In dat geval zijn zij echter ba- drogen uitgekomen; ieder van de kwak zalvende broers kreeg een boete van ƒ150.— of dertig dagen, met daarop nog een voorwaardelijke straf van 200. met een proeftijd van twee jaar. De gebroeders zullen dus twee jaartjes moeten wachten, voor zij zich weer enigszins veilig aan hun humane taak kunnen wagen; hoewel het begin hun niet mee zal vallen, daar al hun krui- denrommel met de daarbij behorende spullen op last van de kantonrechter vernietigd werd. BIOSCOPEN: Rembrandt: Ma pomme (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Onder moeders vleugels (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Salomé (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Sa boteur (14 j2.30, 7 uur; City: Vrouwen gevangenis (18 j.), 2.13, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De duivelsval (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 3 Januari Concertgebouw: Euphonia, 8 uur. Concertgebouw: R.K. Ver. voor het Gezin met kindermatinée, 2 uur. Donderdag 4 Januari Concertgebouw: R.K. Ver. voor het Gezin met kindervoorstelling, 2 uur. Al hebben ijs en sneeuw de sport in hun greep, het enthousiasme vandeHTC Alliance blijft uit die koude vingers en laat zich niet verstarren. Daarvan is op Oudejaars Zondag weer eens blijk ge geven in de door deze vereniging ge organiseerde vossenjacht per auto, na het bijwonen van een H. Mis opgedragen door de Moderator en een gezamenlijk ontbijt, vertrok men naar de start. Kraantje Lek was het begin en het eindpunt in deze spannende tijd- en nauwkeurigheidsrace-strijd, die geleverd werd door de junioren-bemanningen. De bestuurders waren een gewillig instru ment in de handen van de jongelui en reden op hun aanwijzingen. De beste prestaties leverden de jonge dames Tineke Bouwman en Maria Bij voet met bestuurder mej. Annemiek ten Berge en de jongedames Maggie Schnei ders, Annemarie Molkenboer en Riet Barnhoom met bestuurder de heer L. Hellebrekers. Het traject, uitgezet door de ralley- rijder Hoogeveen, bleek voor velen nog al eens moeilijkheden op te leveren. Paal V 71 was onvindbaar en driesprongen werkten misleidend, zodat er slechts 10 van de 22 deelnemende wagens binnen de tijdslimiet door de finish gingen. In de uitspanning was het na afloop een drukte van belang. De prijsuitrei king bracht menige ovatie en het na woord van de voorzitter der HTC, de heer Charles Thunnissen „dat deze pres tatie-rit een traditie moge worden onder de Alliance-familie" ondervond storm achtige bijval. Met een hartelijk woord van dank aan ouders en belangstellen den, die hun wagens en zichzelf ter be schikking stelden om de jeugd een ge zellige dag te bezorgen, besloot hij deze dag. Pater Rafaël H. Hooy C.s.s.R. is be noemd tot rector van het klooster (te vens Groot-Seminarie) Florestra in Bra zilië en tot consultor van de provinciaal, Hij blijff echter in functie als professor in de moraal-theoiogie. Duizend kinderen ongeveer genoten gistermiddag in het Concertgebouw van het feest, dat de R.K. Vereniging van het Gezin hun aanbood. Het was dan ook een allergenoeglijkst programma wat ze te zien kregen en ook de moeders, die hier en daar tussen hun grut gezeten wa ren, volgden vol aandacht de verwikke lingen op het toneel. Het feest begon om twee uur en het duurde tot omstreeks vijf uur. Een hele tijd dus om een grote zaal vol woelwa ters zoet te houden! Maar het lukte, be halve natuurlijk dat er zo nu en dan, waneer het toneelstuk èrg spannend was. spontaan hele spreekkoren ont stonden, waaraan een politieke partij een voorbeeld kon nemen en waarboven de spelers en speelsters nauwelijks uit konden komen. De middag was ingezet met het gezamenlijk zingen van enige Kerstliedjes. Natuurlijk was daar ook het mooie „De herdertjes lagen bij nach- te" bij. Daarna kwam dan het boeiende relaas van de avonturen, die Jan Klaas- sen en Katrijn bij de kabouters beleef den. De kabouterkoning Zorgeloos had Jan een wonderkruid beloofd, dat maak te, dat je nooit meer ziek werd en al tijd moest lachen. Helaas had Katrijn haar mond niet kunnen houden en het geheim aan de boswachter verteld. Die boswachter was een rare snaak. Hij had van Zorgeloos een derde been gekregen om sneller achter vossen en stropers aan te zitten. Nu wilde hij het kruid hebben. Op zijn speurtocht werd hij echter door een heks, die het geheim gehoord had en eveneens het wonderkruid wilde heb ben in een hondje veranderd. Ook Ka trijn moest het ontgelden; ze veranderde in een mooie witte geit. Koning Zorge loos kwam gelukkig tussenbeide; Jan Klaassen kreeg het kruid en Katrijn en de boswachter werden weer genezen. Om te laten zien hoe blij ze hierom waren, trok het hele kaboutervolkje met hun koning, de heks en de boswachter, Jan en Katrijn in optocht door de zaal. De band van de KAJ, die de hele mid dag al voor muziek had gezorgd, ging voorop. Toen volgde de pauze, waarin de kinderen getracteerd werden. Tot besluit volgde een film over een jongen, die niet durfde duiken en daar om niet mee kon doen in een school- zwemwedstrijd. In een circus leerde hij koorddansen en daardoor durfde hij nu voortaan wel te duiken en kon hij voor zijn school de overwinning behalen. Van middag en morgenmiddag is er weder om een feestmiddag voor de kinderen. De 7de April van het vorige jaar kreeg de Holland-Nautic opdracht vqn de „Djacarta Lloyd" uit Indonesië om acht schepen te bouwen. Deze zouden bestemd zijn voor het verkeer tussen de eilanden in Indonesië. Deze op dracht, die bijna veertien millioen gul den bedroeg, kreeg men doordat een employé naar het Eilandenrijk was ge togen om met diverse instanties aldaar over een mogelijke order te onderhan delen. Deze opdracht nu was voor Haarlem van grote betekenis. Niet alleen kwam deze Haarlemse industrie daardcor weer in de voorste rijen, ook zouden er vele werklozen ingeschakeld moeten worden. Men had het aantal op 200 a 300 geschat. Bij nadere informatie werd ons van de zijde der directie medege deeld, dat er aangaande deze acht schepen nog steeds onderhandelingen gevoerd worden. Met de definitieve bouw is nog niet begonnen. Er is even wel iets anders, waarop de directie trots kan gaan en wel de nieuwe am bulance-auto, die pas kortgeleden is gereedgekomen. In totaal heeft men er drie gebouwd en hiermede wordt over al in het land gedemonstreerd. Deze wagen nu kan als het summum op dit gebied beschouwd worden. Zij is van de nieuwste snufjes voorzien en hier door is een algehele vernieuwing be reikt van de tot nu vervaardigde zie kenauto's. De Holland-Nautic is voor nemens om na bewezen geschiktheid tot productie van deze wagens over te gaan. Voor een onderlinge competitie van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard", werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep I: v, EmmerikHablous 10, De ReeHoogland 10, VerstegenDe Lange 34—54- Groep II: L. Stevensv. Deyzen 3434, v. d. VeldeTh. Happel 10. Groep III: KleinUilenbroek 10, Th. Schoorlv. d. Stoop 3434, Hol dorpKloos 01, Uilenbroek—-Komen 34—34- Groep IV: H. M. HoltkampBanken 01. PolléBeelen 10, Goudeman De Vos 10, H. HoltkampEnsink 10. Voor de Bondscompetitie speelde H. W. P. 3 tegen Kijk Uit 4. De volledige scores waren: Kijk Uit 4 H. W. P. 3 v. Tolv. Hoesel 3434 Korffv. Egmond 3434 v, d. PlasBurgman 34 BöhmKlein 01 KrabKomen 3434 Huizenv. d. Stoop 01 Spuls Jr.»—Reeuwijk Jr. 3434 SiewertsenBanken 01 Hogewindv. d. Berg 01 BlokUilenbroek 3434 Einduitslag 37 Op Vrijdag 5 Januari geeft de H.O.V. het 6e concert in de serie Vrijdagavond concerten. O.l.v. Marinus Adam en met solistische medewerking van de jonge celliste Frangoise Vetter zullen de vol gende werken worden uitgevoerd: de 4e symphonie van Robert Schumann, met Frangoise Vetter als soliste, en ten slotte de Notenki akersuite van Tschai- kowsky. In het kader van de T.I.S.N.A. houdt ir. W. L. Utermark Vrijdagavond om 8 uur een lezing in het Frans Halsmuseum over de economische ontwikkeling van Suriname na de tweede wereldoorlog. Oudejaarsdag zijn te Uitgeest een drieling en een tweeling geboren. Mevr. BrandjesAardenburg, Meldijlc 41, schonk het leven aan een drieling en mevr. ZonneveldBergstraat, aan een tweelingBovenste foto: mevr. Zonneveld met Kees en Gerda. Onderste foto: mevr. Brandjes met Gerardus Maria, Johannes Maria en Wilhelmus Maria. 't Comité voor de Stille Armen zendt ons de laatste verantwoording en tevens een dankbetuiging van het Comité. Bij het Comité zijn de volgende gaven bin nengekomen: Mr. R. C. v. d. B. J. J v. L. f 20.— 10.— 43,12 Diverse bussen G. R. 2 pr. damesschoenen A. S. damesmantel en herenjas Twentsche Bank: Dr. A. M. 10.— Coöp. V. 10. W. F. H. B. 25.— V. B. N. V. 100— Het Comité schrijft ons: Hierbij betuigen wij onze welge meende dank aan allen, die ons met hun bijdragen hebben gesteund. In het bijzonder gaat onze dank uit naar de Pers, die in zo bijzondere mate tot het succes der inzameling heeft bijgedra gen. Wij hebben hierdoor een zeer groot aantal gezinnen met een Kerstgave kunnen verblijden. In totaal is tot heden f 18500.ont vangen. Het Comité voor de Stille Armen Mr. R. C. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK. Voorzitter. Mr. P. E. BARBAS, Secretaris. Hedenmorgen om half elf ontplofte in een woonhuis aan de Raamvest, naast het meubelmagazijn „De Jager", een hoeveelheid benzine, waarmee men bezig was kledingstukken te reinigen; de benzine bevond zich vlak naast e'en brandende kachel. Na de ontploffing brak een beperkte, maar hevige brand uit. Verschillende artikelen konden uit de brandende keuken gered worden, terwijl de onmiddellijk gewaarschuwde brandweer met een waterstraal spoedig het gevaar wist te bezweren. Zij kon echter niet verhinderen, dat de keuken tengevolge van de explosie en het daar na uitgebroken vuur geheel uitbrandde. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Dat de H.O.V.-concertcn nog steeds in belangstelling stijgen bij de leden van de kath.. arbeidersbeweging, N.V.V. en C.N.V., bleek wel bij het laatste concert, dat een groot succes is geworden. Het vierde populaire concert wordt nu gege ven Maandag 15 Januari a.s. in de grote zaal van het Concertgebouw, des avonds acht uur. De Raad van Overleg van de Haar lemse Vakcentralen heeft dan ook voor di - concert gaarne het advies van de heer Toon Verhey aanvaard en het vol gend programma is samengesteld: 1. Vioolconcert van Ludwig van Beet hoven, solist Jan Keesen. 2. Italiaanse Symphonie van Mendels sohn. De uitleg is wederom toevertrouwd aan de heer Wouter Paap. Op verzoek van zeer velen is er geen gelegenheid tot plaatsbespreken. Kaar- aan de bekende adressen en bij de vakorganisaties verkrijgbaar. Onder auspiciën van de Ongevallen Dienst zal de voorzitter van de Haar lemse Reddingsbrigade, de heer Joh. M Schmidt, op Donderdagavond 4 Januari a.s. in het Schoolgebouw aan de Rijks- stfhatweg bij de St. Bavostraat voor leden en genodigden van de Speeltuin ver. Het Vondelkwartier een filmvoor dracht houden over het zwemmen in het algemeen en het reddend zwemmen in 't bijzonder. Meer speciaal zal de hulpver lening bij ijsongevallen behandeld wor den. Door enige leden van de H.R.B. zal gedemonstreerd worden met reddings materiaal. De bijeenkomst begint om 8 De retraiteclub van het spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphaël" houdt Vrijdag 5 Januari des avonds acht uur een bijeenkomst in het gebouw St. Bavo waar alle leden van „St. Raphaël" ver wacht worden. De zeereerw. pater Vo gelpoel uit Amersfoort komt spreken over het onderwerp: Retraite onder de schutse van „St. Raphaël". Tevens wor den op deze bijeenkomst een viertal be stuursleden gekozen wegens uitbreiding van bestuur en het bedanken van de heren J. P. Giesbn en C. Marchand. Na men van candidaten kunnen tot voor het begin van de vergadering worden inge zonden. In Juni van het volgend jaar wordt in Frankfort het 25ste festival van de In ternational Society for contemporary Music gehouden. Begin Januari komt daar de internationale jury bijeen die een keuze zal maken uit de composities die door elk van de deelnemende landen worden ingezonden. Dezer dagen heeft de Nederlandse jury bestaande uit de heren Jan Mul, Hans Henkemans en Paul Hupperts de werken uitgekozen van de Neder landse componisten. Naar Frankfort zullen worden gezonden: Mariacyclus voor gemengd koor, fluit en cello van Henk Badings, Magnificat voor solisten, koor en orkest van Jurriaan Andriessen, Quatre mouvements symphoniques voor orkest van Guillaume Landré, So nate voor viool en piano van Henk Stam, Sonate voor viool en piano van Rudolf Escher en Partita piccola voor gemengd koor van Lex van Delden In deze vacantieweek tussen Kerstmis en Nieuwjaar biedt de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht, 70, de volgende nieuwe romans: Carl Aszlanyi. Zeven oorvegen. Myles Connolly. De klap op Branni- gans' hoofd, of: Hoe één klap aanleiding kan zijn tot vermakelijke en vreemde gebeurtenissen. Francis Owen Dudley. Michael; een verhaal van de ijzeren monnik. Etienne de Greeff. Het duister is mijn licht. Bruce Marshall. De werkers van het elfde uur. Hugo Marti. Het kerkje van de zeven wonderen. Jan Mens. Er wacht een haven. Bucklin Moon. Zonder magnolia's. Jeanna Oterdahl. Bouquet in de herfst. Evelyn Waugh. De laatste Latinist. Antonia White. De eenzame reiziger. Marie van Zeggelen. Machteld ter Crone. Ook op de Rijksstraatweg zijn de trottoirs hier en daar met sneeuw en ijs bedekt, hetgeen de huizenkant in ver band met de ingevallen dooi op die plaatsen onbegaanbaar maakt. Daarom koos gisteren omstreeks de middag een 74-jarige man de middenweg nabij de Planetenlaan als voetpad. Achter hem aan kwam een paard en wagen, wat de oude man evenwel niet bemerkte, daar hij aan doofheid leed. Toen de voerman plotseling het paard in hield, reed de wagen tegen de achterbenen van het dier aan; het paard steigerde, waardoor de kar de man aanreed. Hij viel op de weg en wefd per auto naar het Joannes de Deo ziekenhuis over gebracht. In het jaar 1950 is bij de Nutsspaar- bank ingelegd f 9.046.484.99. waaronder via de Ophaaldienst f 420.382.90 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 30.658.28. Terugbetaald werd f 9.491.142.81. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4518, terwijl zich 2813 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaarbank hebben aange meld. De spaarbank schreef over 1950 aan rente bij een bedrag van f 549.854.75. Op 31 December 1950 bedroeg het totaal aantal inleggers 62.237 met een tegoed van f 24.471.045.29. De Katholieke Vrouwenbeweging afd. Haarlem houdt morgen, Donderdagmid dag om 2 uur een bijeenkomst in café- rest. Brinkmann. De heer Johan Beyk zal daarbij fraaie plaatjes over Haarlem vertonen. De Santpoortse brandweer is in actie moeten komen om een brandje te bezwe ren in een perceel aan de Hagelinger- weg, waar vuur uit een open haard de omgeving had aangetast. De oorzaak moet gezocht worden in de zeer ondes kundige vervaardiging van de haard. Ongeveer 150 personen hebben gevolg gegeven aan de oproep van de afdeling Zandvoort van het Nederl. Rode Kruis en zich aangemeld als „donor" voor de bloedtransfusiedienst. De bloedafname zal hedenavond (Woensdagavond) weer plaats vinden in „Hotel Keur". Deze maand nog zal het buiten „Boschbeek" te Heemstede zijn be woners zien vertrekken, nadat deze sedert 1 April 1949 daar hun huis vesting hadden gevonden. Het ligt in de bedoeling, dat de Zusters van de „Voorzienigheid", van wie het Moederhuis in Amsterdam staat, in de loop van dit jaar lraar intrek zullen nemen in „Boschbeek". Bijna twee jaar nu werkten de Broe ders van Onze Lieve Vrouwe van Lour des in Heemstede op het buitengoed, dat zij hebben ingericht als instituut voor hun pupillen. Ofschoon het in de bedoeling lag het instituut daar voor goed te vestigen, wees de praktijk toch uit, dat het Buiten dan slechts aan de eisen van het werk zouden kunnen vol doen, wanneer er grootscheepse ver bouwd kon worden. Dat bleek mede door de historische waarde niet moge lijk te zijn en daarom hebben de Broe ders uitgezien naar een andere gelegen heid, waar zij hun werk tot volle ont plooiing konden brengen. Zij zijn daarin geslaagd in Doorn waar zij aan het einde van deze maand hun intrek hopen te emen in Huize ..Beukenrode". De tien broeders en vijf tig jongens zullen dan tegelijk overgaan. Naar ons van de zijde van de Broe- GROOTE BEER, 2 Jan. te Suez. RANCHI (Nederl.), pass. 2 Jan. Kaap Guardefui, via Aden n. Amst. SIBAJAK, 1 Jan. van Port Said n. Rotterdam. SOMERSETSHIRE (Nederl.), 2 Jan. te Amsterdam. VOLENDAM, pass. 1 Jan. Perim, n. Rotterdam. De grote culturele ontwikkeiingdag van de Land- en Tuinbouwjongeren, die in Lisse werd gehouden, werd door de voorzitter van het district Bloembollen streek, de heer B. Warmerdam uit Hille- gom, geopend met het L.T.J.-gebed en de jongerengroet. Na de vormende waarde van de L.T.J uiteengezet te hebben vervolgde de Voorz. met de woorden: We zullen ge zamenlijk moeten blijven streven in onze organisatie. Onze persoonlijke inzet is hiervoor nodig, hiervan hangt af het welslagen van ons werk. Wij moeten Realistisch zijn en toch met idealisme blijven streven naar dat ene hoge doel: „God." Hierna werd het woord gegeven aan Ir. Rooyackers, die sprak over „De situ atie van de Ned. Land- en Tuinbouw organisaties in vergelijking met de om liggende Europese landen Spreker schetste de betekenis van de P.B.O. en de verhoudingen tussen ons en de overheid. Als we de toestand van de organisaties in de Land- en Tuinbouw vergelijken met die der omliggende lan den dan moeten we constateren dat ons kleine Holland aan de kop staat. Hét is zelfs zo dat Frankrijk het Nederlandse organisatiewezen tot voorbeeld neemt De organisaties moeten gestaafd zijn aar. de Christelijke beginselen zoals deze beschreven staan in Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Ook in de Benelux ligt nog veel werk. Spr. wekte de Jongeren op om toch vooral hun organisaties sterk en hecht te maken. Voor vele L.T.J.-ers ligt er een taak te wachten in de verschillende organisaties, zowel in de bedrijfsvoor lichting. in de P.B.O., als in de Benelux. Aan Minister Mansholt werd het vol gende telegram verstuurd: „300 Agrarische jongeren in algemene bijeenkomst te Lisse bijeen, gezien en óverwegende de betreurenswaardige gang van zaken met de melkprijs, moe ten u allerdringend verzoeken alsnog aan de eis van de Stichting van de Landbouw tegemoet te komen." In het patronaatsgebouw sprak dr. Dinther voor de dames. Toen deze spre ker gereed was en ook Ir. Rooyakkers was uitgesproken, werd in' het bonds- gebouw de lunch gebruikt. Hierna sprak aalmoezenier Brans; hij wees er op dat eensgezindheid van het grootste belang is en dat deze voorkomt uit het geloof. Dinsdagmiddag had het gehele perso neel van het raadhuis met de burge meester, mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard en de wethouders de heren E. J. v. Lent en mr. R. C. Bakhuizen van den Brink zich in een der zalen van restau rant „Groenendaal" verenigd om afscheid te nemen van de heer P. Westra, con troleur der gemeente-financiën die als gevolg van het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd na 50 jaren ge meentedienst, waarvan 30 te Heemstede, deze ging verlaten. De burgemeester beschreef de loop baan van de heer Westra als ambtenaar, welke begon te Leeuwarderadeel, voort gezet werd te Hilversum en thans in Heemstede eindigt, en meende dat deze dag wel een mooie dag moest zijn, om dat de heer Westra niet alleen bereikt heeft wat hij wilde, maar omdat hij op een eervolle loopbaan mag terugzien. Als blijk van waardering bood de bur gemeester namens het gemeentebestuur een zilveren presse-papier aan, voorzien van het wapen van Heemstede. Na de burgemeester werd het woord gevoerd door de gemeentesecretaris, de heer N. Vos, die de goede vriendschap beschreef welke tussen de scheidende controleur en het personeel van het raadhuis altijd heeft bestaan. Hij bood namens hen aan de heer Westra en zijn echtgenote een fraai eetservies aan. De heer Th. Schel ling, hoofd van de 2e afdeling, on derstreepte deze woorden nog eens door oude herinneringen op te halen en ten slotte kwam ook nog een onverwachte hulde van ingezetenen zelf, in de per soon van ds. A. Dondorp. Nadat verversingen waren rondge diend, dankte de heer P. Westra in een uitvoerige toespraak de sprekers en alle aanwezigen voor de ondervonden vriend schap en medewerking welke culmineer den in de hem gebrachte hulde. Op 4 Januari hoopt de heer M. Knip pers, Binnenweg 65, de dag te herden ken waarop hij zich 25 jaar ge leden als kapper te Heemstede vestigde. Het aantal mannelijke gelaten dat hij in deze periode heeft bewerkt, is niet te tellen en de wijze waarop hij dat gedaan heeft, is voor vele heren aanlei ding geweest, zich voor wat betreft het uiterlijk aanzijn aan zijn zorgen toe te vertrouwen. Behalve als kapper heeft hij ook ia sportkringen grote bekendheid. der werd medegedeeld, betreurt men het zeer Heemstede te moeten verla ten, omdat „Boschbeek" uitstekend was gelegen op een centraal punt in het Westen van het land en omgeven door veel natuurschoon. De belang stelling van buiten af was bijzonder groot, hetgeen wel bleek op de laat ste afscheidsavond, waarop de pupil len een kerstspel opvoerden in tegen woordigheid van het gemeentebestuur van Haamstede en andere genodigden. Bij die gelegenheid zijn er ook harte lijke woorden van dank gesproken voor die belangstelling en medewer king. Gevraagd naar de resultaten van het werk, werd ons verzekerd, dat men bui tengewoon tevreden was en dat daarom met goede verwachtingen het werk in Doorn zou worden voortgezet. Zoals gezegd, de Zusters van de „Voor zienigheid" zullen er nu haar intrek ne men. De Broeders hadden het buiten goed in huur, maar de Zusters hebben het officieel gekocht. De overdracht heeft reeds de vorige week plaats gevon den. Men wil nu Boschbeek" inrichten als herstellingsoord en rusthuis voor de zusters van de Congregatie. Momenteel heeft de Congregatie van de „Voorzienig heid" reeds een dergelijk huis in Sche- veningen, doch wanneer het nieuwe in gebruik kan worden genomen, zal het Scheveningse worden verkocht. Overigens zitten ook de Zusters met de moeilijkheid, dat het Buiten in zijn huidige staat niet helemaal te gebruiken is voor het doel, waartoe het is aange kocht. Ook nu zal er het een en ander verbouwd moeten worden, doch deze verbouwing zal wel van die aard zijn, dat daarvoor toestemming zal worden verkregen. Wanneer de Zusters van Seheveningen naar Heemstede zullen verhuizen, is nog niet precies bekend, doch het is vrijwel zeker, dat het in dit jaar nog zal geschieden. „Eenzijdige opzegging van het Unie verdrag is niet mogelijk. Alleen in on derling overleg zou men tot opheffing van de Unie-verhouding kunnen komen." al dus vernemen wij in welingelichte krin gen te Den Haag naar aanleiding van de berichten uit Djakarta, die spreken over een eventuele opzegging van de Unie. Een verzoek om opzegging, aldus zei men verder, zou door partijen gezamen lijk moeten worden besproken. Een zo danig verzoek zou bovendien slechts rechtmatig zijn volgens de regels die gelden bij internationale verdragen indien redenen van algemeen staatbe lang een der partijen hiertoe nopen. Deze redenen dienen inderdaad zeer dringen te zijn, te meer omdat het unie verdrag zelf geen opzeggingsclausule bevat. (Reeds geplaatst in een deel van van onze vorige oplage). De Franse minister-president, René Pleven, zal zich in de loop van deze maand naar Washington begeven om met president Truman te spreken over de huidige kritieke situatie in de wereld, aldus verneemt U. P. uit officiële bron nen te Parüs. Verwacht wordt dat Pleven zal ver trekken, nadat het Parlement zijn defi nitieve goedkeuring heeft gehecht aan de Franse herbewapeningsbegroting, die een bedrag vertegenwoordigt van 355 milliard francs. Amsterdam, 2 Jan. 1951. De eerste dag van het jaar zette ter beurze in met een vrij gunstige stemming. De omvang van de affaire was weliswaar niet groot, doch in verschillende afdelingen werden bij opening lichte koersverbeterin- gen van circa 1% 3 pet. geboekt, die ook in het verder verloop van de beurs vrij goed behouden konden blijven. Aand. Kon. Olie hadden de leiding en kwamen kort na opening op een koers van 302hetgeen een avans van ruim 3 pet. betekende. De meerdere belangstelling voor het fonds werd gewekt door ter beurze opnieuw cir culerende geruchten omtrent de hervatting van de uitkering van een interim-dividend, Zoals men weet is in de na-oorlogse jaren nog geen voorlopig dividend uitgekeerd in tegenstelling tot vroeger, toen dit wel ge bruikelijk was en het ongeveer medio Januari betaalbaar werd gesteld. (Niet-officiële 334 Nederl. 1948 334 PCt Ned. 1950 3-3V2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel-fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Hande) Mij eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever eert Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N Stoomb Mij Ned. Scheepv Unie H.V.A. Dell Mij. eert koersen Vorig Opening slot 3/1 97% 97A Agb%gl 97 h 96% 9511 14134 169 11534 gb 12734 168 V- 147- 9i/2gb-20 22# '235gb 227% 30034-134 1153416gl 185 4-14134 gl 5134-34 sl 08i/2gb-9 305 115 141 151% 1081-4 98 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 2/1 40% 50% 69% 50% 4634 16 7634 65% 18 16% 43% 54% 67% 51% 38% 29/12 4034 49 69% 49% 46% 15% 75% 65'/4 17% 16% 42% 3434 65% 50% 3734 ■1234 Advertentie AMSTERDAMSEVA AK'r 20 TEL. 11055 Advertentie HAARLEM Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2