RuslandDemilitarisatie Duitsland van primair belang New York als plaats van samenkomst van de hand gewezen ¥'m:' K m w£ m Zullen V. S. zich tegen de Sovjet-nota verzetten? Ook Rood China aan de conferentietafel? KWESTIE-KASHMIR STRUIKELBLOK VAN GEMENEBEST-CONFERENTIE Welke maatregelen worden genomen tegen kruiend ijs A.s. Zaterdag tweede etappe voor tafeltennisclubs Tilburgsc ijshockeyers verliezen van Amsterdam r Wij luisteren naar Snuif en wrijf Bewapening 0.-Duitsland ontkend Auriol naar Truman Besprekingen verwacht tussen Amerika, Engeland en Frankrijk Eisenhower Zaterdag naar Europa Oost-Berlijn bij Oost-Duitsland Adenauer weigert commentaar 1 1 Premier van Pakistan niet naar Londen Volendam op zijn hoede Volledig Nedlloyd naar Maastricht V.I.F.? NED. ELFTALCLUB IN OL. STADION BIJEEN Euwe én Pilnik winnaars te Luzern IV- J WOENSDAG 3 JANUARI 1951 PAGINA 4 DE CONFERENTIE VAN DE GROTE VIER Amerikaanse Congress keurt defensie-uitgaven goed MARKTBERICHTEN Britse troepen op vasteland onder zijn bevel Pleidooi van Ebert Adenauer confereert met McCloy M J Packard gaat 1800 arbeiders ontslaan STIJGENDE PRIJZEN IN DE V. S. TUINBOUWEXPORT NAAR DUITSLAND China liquideert Amerik. instellingen Scheepvaartberichten Herstel van Iedere Dinsdagavond Italiaans koppel wint Zesdaagse te Münster ANDERSEN WINT SCHAATS WEDSTRIJDEN TE OSLO Ned.-Delgië (ijshockey) op 17 Januari Canadese ijshockeyploeg naar Nederland Tafeltennisranglijst '50 „DE TWAALFDE MAN" De tekst van het Russische antwoord aan Frankrijk, Engeland en de V. S. inzake een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier is Dinsdag door radio-Moskou bekend gemaakt. In dit antwoord verklaart de Sovjet-Unie, dat het van essentieel belang is in de eerste plaats de demili tarisatie van Duitsland te bespreken, omdat dit het meest acute probleem van Europa is. Rusland stemt in met een voorbereidende conferentie om de agenda der Viermogendhedenbijeenkomst vast te stellen, maar wyst New York als plaats van samenkomst van de hand. De door radio-Moskou uitgezonden tekst is die van de Russische nota aan de Franse regering. De nota's aan de re geringen van de VS. en Engeland zijn gelijkluidend. De Russische nota wijst de Westerse verklaring, dat besprekingen over de besluiten van Praag geen b^sis kunnen zijn voor een democratische oplossing van het Duitse vraagstuk van de hand. Verder wordt ontkend, dat Oost-Duits- land zou worden bewapend. De verkla ringen in deze geest worden verzinsels genoemd. De Russische nota zegt vervolgens, dat de houding van de Sovjet-Unie in zake verkiezingen voor geheel Duits land welbekend is. De nota acht het duidelijk uit de be kend gemaakte feiten, dat de drie Wes terse mogendheden een geregeld Duits leger in West-Duitsland op de been wil len Wengen. De kwestie der demilitarisatie is er eriiter een waaraan Rusland groot be lang hecht, daar de verwezenlijking van de militarisatie van Duitsland niet al leen in de overeenkomst van Potsdam van de V.S., Groot-Brittannië en Frank rijk overeengekomen is, maar de be langrijkste voorwaarde blijft voor de waarborging van vrede en veiligheid in Europa en ook in overeenstemming is met de nationale belangen van het Het Amerikaanse Congress heeft het bedrag van bijna 20 milliard dollar voor defensie-uitgaven goedgekeurd. Het ont werp is naar het Witte Huis gezonden. Hiermede is het bedrag voor de ver sterking der defensie voor de financiële jaar gestegen tot 43 milliard dollar. Het Congress heeft voorts gestemd tegen het verlenen van noodvolmachten voor president Truman tot reorganisa tie van regeringsbureaux. Het Huis keurde een lijst van „oor logsvolmachten" goed, waarin eerder genoemde niet voorkomen. De lijst is aan de Senaat gezonden. Zij voorziet slechts in presidentiële volmachten tot herziening van defensiecontracten ten einde de essentiële oorlogsproductie te garanderen. Ook is het wetsontwerp goedge keurd. volgens hetwelk de regering uitgebreide volmachten verkrijgt voor de burgerverdediging voor het geval van een aanval op de V. S. Daarna is het Congress uiteenge gaan. Vandaag zou het nieuwe Con gress, waarin de meerderheid der democratische regering geringer is, voor het eerst bijeenkomen. President Truman zal op 15 Januari zijn begroting voor het fiscale jaar 1952 naar het Congress sturen. Tevens heeft Truman besloten de „State of the Union" Maandag a.s. per soonlijk voor te lezen voor. een geza menlijke zitting van Huis en Senaat. Tussen 8 Januari en 15 Januari zal de president tevens zijn jaarlijkse eco nomische boodschap naar het Congress sturen. De Franse president, Vincent Auriol, wordt op 28 Maart in Washington ver wacht als gast van president Truman, aldus hebben functionarissen te Wash ington medegedeeld. Zij verklaarden, dat het een beleefdheids, en vriend- schapsbezoek zal zijn. President Auriol zal tot 3 April in Washington blijven en vervolgens naar Canada gaan. VEEMARKT ROTTERDAM, 2 Jan. Aan voer in totaal 4062. Vette koeien en ossen 1175, gebruikvee 1288, graskalveren 125, nuchtere kalveren 640, varkens 430, biggen 90, paarden 113. veulens 3, schapen of lam meren 178. Prijzen: vette koeien le kw. 2 25—2.50, 2e kw 1.95—2.20, 3e kw. 1.851.96: varkens (lev gew.) 1.80, 1.75, 1.72: slacht- paarden 1.70', 1.60, 1.55. alles per kg. Graskalveren le kw. 340, 2e kw. 240. 3e kw. 180; nuchtere kalveren 56, 50, 40; big gen 40, 35, 30: schapen 120, 90, 60; lam meren 105 90, 75; melk- en kalfkoeien 980, 800, 700; vare koeien 550, 500, 450; vaarzen 650, 600. 500; pinken 450, 400, 325, alles p. st. VEEMARKT PURMEBEND, 2 Jan. Eieren; 3000 kipeieren f 12.5014.50 per 100 stuks. 1000 Eendeneieren f 11.5012.00 per 100 st. Veemarkt: Runderen, totaal 357 stuks. 202 vette koeien f 1.90—2.90 p. kg., handel goed: 62 geldekoeien f 390675 p. st-, matig; 61 melkkoeien f 625925 p. st., stil; 14 pinken f 330—500 D. st., stil; 8 stieren f 6251200 p. St.. kalm; 10 graskalveren f 180230 p. St., stil; 202 nuchtere kalveren v. d. sl. f50415 p. st„ vlug; 231 vette varkens v d. slacht f 1.701.86 per kg., afloop minder; 723 ma gere varkens en biggen, magere varkens f 5065 p. St.. goed, biggen f 3050 p. st., goed; 444 schapen en lammeren, schapen f 80—115, stugger, lammeren f 75100, stug ger; 20 bokken en geiten f 1050 p. st., stug; 10 paarden f450—600, stug; 5 fokzeugen f 180225 p. st., kalm. Totaal aantal dieren 1992. Pluim veemarkt; 1600 oude kippen en hanen (witte en rode) f2.252.40 p. kg.: 1050 jonge hanen (blauwe) f3.003.10 p. kg.; 400 jonge en oude eenden, f 1.252.75 p. st.; 150 konijnen f 2.00—10.00 p. st.; 35 zwanen f 1520 per stuk. Veemarkt Groningen. 2 Dec. Kalf en melkkoeien 925975. 825875, 650775 kalfvaarzen 775—850, 600—700,, voorj. kalvende koeien 72a—875; 575-62; vare koeien 600650, 450525; stieren 2.10 2.20, 1.08—2.— per kg. sl. gew., kalveren en pinken f 150450.slachtvee 2.35 2.40, 2.152.20, 1.70—2.— sl. gew., nuch tere kalveren 32—55.—; weideschapen 85—95.6575.vette lammeren 65 100.vette schapen 95120.loopvar kens 4575.biggen 2630, 1822; ve'te varkens 1.661.70, 1.451.54; zou ters 1.54—1.57. Aanvoer: 436 runderen, 464 kalveren, 209 schapen, 657 varkens, 209 biggen, 1 paard, 14 bokken en geiten, 1972 totaal. KAASMARKT BODEGRAVEN, 2 Jan. Aanvoer 77 partijen kaas. Eerste soort 2.26 —2.30, tweede soort 2.18—2.25, extra tot 2.36 Handel kalm. Duitse volk zelf. Met de herbewapening van West-Duitsland willen bepaalde agressieve kringen de volkeren van Europa voor een voldongen feit stellen, zo zegt de nota. Het is onnodig te bewijzen, dat derge lijke besluiten duidelijk in strijd zijn met de verplichtingen die de regeringen op zich genomen hebben met betrek king tot de noodzaak van de uitvoering van de demilitairisatie van Duitsland en ernstige moeilijkheden scheppen bij de oplossing van alle problemen, die be sproken moeten worden door de raad van ministers van Buitenlandse Zaken, welker bijeenroeping om enkele rede nen voor onbepaalde tijd opgeschort is. Tenslotte verklaart Rusland zich be reid ook andere op Duitsland betrek king hebbende vraagstukken te bespre ken. *28 «45* Luchtfoto van de „Etoile" te Parijs. In het midden de Are de Triomphe. In de witte cirkel het Hotel Astoria, waar generaal Eisenhower als opperbevelhebber van de Atlantisch Pact-legers zijn intrek zal nemenHet hotel is gelegen op de hoek van de Champs Elysées en de Rue de Pressbourg. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat verwacht wordt, dat spoedig een bespreking tussen Amerika, Engeland en Frankrijk gehouden zal worden over het antwoord op de Sovjet-nota aan de drie grote mogendheden. Officieel commentaar werd niet geleverd, maar men verwacht, dat de V.S. zich tegen aanvaarding der Russische voorstellen zullen verzetten. In Londen en Parijs waren de reacties iets gunstiger. De nota wordt daar niet direct als negatief beschouwd. Zij zou de deur openlaten voor een vier-mogendheden-conferentie. Advertentie Functionarissen van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken staan sceptisch tegenover de mogelijk heid van een daadwerkelijke verminde ring der spanning tussen de Sovjet- Unie en het Westen. Zij verklaren, dat de Sovjet-Unie blijkbaar inwilliging van de twee volgende voorwaarden on ontbeerlijk acht voor het aanvangen van besprekingen: V Er mag door de ministers van Bui tenlandse Zaken der „Grote Vier" slechts over vraagstukken, „betrekking hebbende op Duitsland", worden ge sproken. 2. Het vraagstuk der Duitse ontwa pening moet het eerste punt zijn van Generaal Eisenhower, de bevelhebber van het Noord-Atlantisch leger, heeft medegedeeld, dat hij Zaterdag naar Europa zal vertrekken om besprekin gen te voeren met functionarissen der mogendheden van het Atlantisch pact. Zijn stafchef, luitenant-gen. Gruen- ther en een kleine staf zou mee reizen. Naar Reuter van gewoonlijk betrouw, bare zijde te Londen verneemt, zal ge neraal Eisenhower, bijna terstond na aankomst in Europa, een „bliksembe zoek" brengen aan de hoofdsteden van de landen van het Atlantisch Pact. Na afloop van zijn bezoeken, die ver moedelijk twee tot drie weken in be slag zullen nemen, zal hij naar de V.S. terugkeren om verslag uit te brengen op het hoofdkwartier van het Atlantisch Pact. Er is nog geen beslissing gevallen over zijn definitief hoofdkwartier in Europa. Van gezaghebbende zijde te Londen verneemt Reuter voorts, dat alle Britse troepen op het vasteland onder het be vel van generaal Eisenhower zullen worden gesteld, zodra h(j zijn hoofd kwartier in Europa vestigt. Hij zal meer dan drie Britse divisies onder zijn bevel krijgen. Deze troepen zijn gelegerd in West-Duitsland, Oostenrijk en Triest. Friedrich Ebert, de burgemeester van Oost-Berlijn, heeft op een massaverga dering in Oost-Berlijn er op aangedron gen, dat Oost-Berlijn volledig onder jurisdictie van de Oost-Duitse staat ge plaatst wordt en daardoor in feite het zesde land van de Oost-Duitse repu bliek zal worden. Het opnemen van Berlijn in de Oost-Duitse eenheid was een onbetwistbare noodzaak, zeide hij. Ebert zeide, dat de eenheid van Ber lijn en Oost-Duitsland niet door „juri dische spitsvondigheden" verhinderd mocht worden. Binnenkort zouden „de materiële en ideologische verschillen tussen de Russische zone en Berlijn" uit de weg geruimd worden. In Amerikaanse kringen te Berlijn wordt verklaard dat, indien de berich ten over een voorgenomen volledige opneming van Oost-Berlijn in de Oost- Duitse volksdemocratische republiek juist zijn, de Amerikaanse autoriteiten deze stap zullen beschouwen als „een volslagen schending van de vier-mo- gendheden-overeenkomsten betreffende de status van Berlijn". Te Bonn heeft Dinsdag de Ameri kaanse Hoge Commissaris in West- Duitsland, John J. McCloy, een onder houd gehad met de West-Duitse bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer. De algemene toestand na de jongste Sovjet-Russische nota over het houden van vier-mogendheden-besprekingien, werd besproken, evenals de veiligheid van West-Duitsland. Men kwam voorts overeen, dat de technische besprekingen in zake de herbewapening van West-Duitsland de volgende week zullen aanvangen. Deze besprekingen zullen worden gevoerd door geallieerde en West-Duitse gene- i raals. elke agenda voor het houden van vier- mogendheden-besprekingen. Mocht Rusland willen voorstellen het Verre Oosten ook op de agenda van een toekomstige vier-mogendheden-confe- rentie te plaatsen, dan zullen de Weste lijke grote mogendheden inwilliging van dat verzoek afhankelijk stellen van on middellijke afkondiging van een Staakt het vuren in Korea, zo verneemt United Press te Londen. De Westelijke mogendheden verwach ten, dat Rusland er op zal staan, dat Rood China aan de conferentietafcf. wordt uitgenodigd. Bondskanselier Konrad Adenauer verklaarde gisteravond te Bonn dat hij zich nog niet op de hoogte had kunnen stellen van de officiële tekst van de Russische nota aan de Weste lijke Grote Drie in zake een nieuwe viermogendhedencqnferentie. Hij wei gerde commentaar te leveren op basis van persberichten. Wel deelde hij mede dat hij over de inhoud van de nota overleg had gepleegd met John McCloy, de Amerikaanse Hoge Com missaris, echter zonder de tekst van de jongste Russische nota. West-Duitse regeringszegslieden waren van oordeel dat de Russische nota niet zo krachtig is als wel was verwacht. Zij meenden dat de nota niet de vorm heeft van een ultima tum. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met De Packard Motor Car Cy zal beginnen haar productie met 20 procent te besnoeien ten gevolge van de regeringsbeperkingen op het gebruik van belangrijke grond stoffen. Dit besluit zal het ontslag van on geveer 1800 arbeiders met zich brengen Voor de zevende achtereenvolgende week bereikte de gemiddelde groothan- delsprijs in de V.S. een nieuw record. Het bureau voor arbeidsstatistiek zegt dat haar groothandelsprijsindex verleden week Dinsdag op 176 stond, met die van 1926 op 100 gesteld. Dat was 2.4 procent hoger dan een maand geleden en 12.2 procent boven het peil van voor de Ko reaanse oorlog en 16.4 procent hoger dan een jaar geleden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Op Donderdag begint in Londen een conferentie van de eerste ministers van het gehele Britse Gemenebest, (Malan van Zuid-Afrika zal worden vertegen woordigd door Donges, zijn minister van Binnenlandse Zaken). Deze conferentie is, dank zij de ontwikkeling van de ge beurtenissen in Korea sinds tot de con ferentie werd besloten, van uitermate groot belang, ware het slechts omdat een eensgezinde en vastberaden houding van het gezamenlijke Gemenebest belangrijk zou kunnen bijdragen tot gunstige be ïnvloeding van de publieke opinie in Amerika die, zoals bekend, momenteel geneigd is de Amerikaanse buitenlandse politiek te beschouwen als een geloofs artikel welk iedere democratische rege ring behoort te onderschrijven, wii zij niet verdacht worden van linkse ketterij. Helaas is op het laatste ogenblik door Liaquat Ali Khan, de eerste minister van Pakistan, een spaak in het imperiale wiel gestoken Hjj liet tijdens de naweek weten, dat hij zich niet naar Londen zal begeven Momentcel wordt achter de schermen druk gewerkt om hem van ge dachte te doen veranderen, want zijn afwezigheid, toegevoegd aan de reeds bestaande openlijke en latente menings verschillen in het Gemenebest, dreigt de gehele opzet van de conferentie teniet te doen. Er is geen sprake van dat Liaquat Ali Khan op het laatste ogenblik uit nukkigheid besloten zou hebben weg te blijven. Volgens betrouwbare be richten welke Londen uit Karachi be reikt hebben, is Liaquat Ali Khan ge weken voor de druk van de publieke opinie in eigen land, waar men meent dat India en Groot-Brittannië onder één hoedje spelen inzake de kwestie- Kashmir waarvan Pakistan en India elkaar het bezit betwisten ten koste van beider economische positie en van de defensieve paraatheid ten opzichte van het gevaar dat geheel Azië be- di eigt. Liaquat Ali Khan wenste van tevoren toezegging van Attlee te ontvangen dat het Kashmir-dispuut onderwerp van be spreking zou vormen op de conferentie te Londen. Doch ten eerste is het niet de gewoonte dat Engeiands eerste mini ster een agenda voorlegt aan een impe riale vergadering en ten tweede is het niet de bedoeling de meningsverschillen tussen leden van het gemenebest te ac centueren door het tegenovergestelde, dat wil zeggen naar buiten de grootst mogelijke eenheid te demonsteren. Er valt op het ogenblik niet te zeggen wat er zal gebeuren. Er is weinig hoop dat Pandit Nehru, die zich in de Kashmir- kwestie volkomen intransigent heeft ge toond, bakzeil zal halen om Pakistans eerste minister in staat te stellen aan de conferentie deel te nemen. (Van onze correspondent) Maandagavond stak er een felle Zuid-Oostelijke wind op, die gierend over het IJselmeer joeg. De mensen, die langs de zee wonen aan het Noord einde, zijn uiteraard wel iets gewend, maar zij weten zich tegen de storm veilig beschut achter de dijk, want hun huisjes zijn aan de voet van de dijk gebouwd, die trouwe dijk, waar van Jan Engelman in een gedicht zegt: „Hij is gestegen uit de vloeden met norse langzaamheid, hij is tot schutten en tot hoedden, tot worstelen bereid". De dijk kan het water dan ook wel aan, en hierin doet hij zijn roeping al eeuwen gestand, maar wat vermag hjj te doen als zijn erfvijand, het water, door koning Thialf is gemaakt tot een gigantische vloer van ijs, die gaat dan sen op de adem van de wind? Men kon het van de dijk af zien ge beuren, en men hoorde de ijsvloer een scheuren met daverende klappen, als het afvuren van zwaar geschut. De eerste zware schotsen schoven te Volendam tegen de dijkglooiing op daar tuussen Sentenie en bakker van Baar vooral, en steeds voerde de zware Zuid-Ooster nieuwe schotsen aan. Het begon er bedenkelijk uit te zien. Het is nogal eens gebeurd, even buiten ons dorp, dat enorme ijsbergen onstonden, en die reikten zeer ver het land in. Meters hoog lag het toen over de rijweg, en het heeft heel wat moei te gekost om de weg uit te graven. En we herinneren ons nog, hoe de arbei ders met hun houwelen opeens op een luxe wagen stuitten, waarvan de eigenaar het vege lijf maar nauwelijks had kunnen redden. De goede man wist niet nauwkeurig meer te zeggen, waar zijn wagentje gestrand was, maar de arbeiders hadden hem als troost ge geven; „Nou, meneer, het moet al erg gek lopen, als we hem vandaag of mor gen niet tegenkomen!" En zo liep het ook af, maar toen ze het wagentje „ontmoetten" had een „onwetende" 'houweel een koplamp verbrijzeld. De arbeider kon zich troosten met de ge dachte dat „zijn koplamp" nog niet eens 'n gek figuur sloeg tegenover de rest van de „ingevroren auto"! Deze herinnering aan een barre winter deed het volk op zijn qui vive zijn, om zo nodig in te grijpen als het aanschuivende ijs wat al te brutaal over de dijk zou gluren. Moeder Na tuur wilde met haar wispelturige nukken echter niet het uiterste vergen van de gespannen zenuwen van de dijkbewoners, want juist, toen iedereen dacht; nou. zet je maar schrap, draaide de wind een andere kant uit. en op staande voet nam hij de grootste zorg mee. Dit neemt niet weg, dat de gehe le nacht door onze politie een oogje in In de Bundesanzeiger van West-Duits land is een publicatie verschenen, waar bij een groot bedrag aan dollars wordt vrijgegeven voor de invoer van Neder landse tuinbouwproducten en vis. Hier bij wordt vooruitgelopen op de resulta ten van de besprekingen over het nieuwe handelsverdrag. De besprekingen zijn opgeschort tot 8 Januari a.s. Het thans vrijgegeven bedrag beloopt 1.310.000 dollar. Waarvan 500.000 dollar aan groenten, 300.000 dollar gezouten haring, 100.000 dollar verse zeevis, 20.000 dollar poot- uien en plantsjalotten en 390.000 dollar groentenzaden. Radio Peking heeft Zaterdag bekend ge maakt, dat de regering van de Chinese volksrepubliek besloten heeft, alle Ameri kaanse invloed op kerken, scholen cn cul turele en sociale instellingen in Shina te vernietigen. In een rapport, door de regering aange nomen, zegt de Vice-Premier Kuo Mo Jo, dat „het Amerikaanse imperialisme voort durend getracht heeft, deze organisaties en lichamen te gebruiken voor het voeren van een bedekte reactionnaire propaganda". het zeil hield om op verraderlijke ge beurtenissen voorbereid te zijn. Maar wat, zo vragen wij ons af, had men kunnen ondernemen, als het inderdaad eens mis gelopen was? We hoorden zeggen, dat men als oplossing de genie van het garnizoen Amsterdam gevraagd zou hebben om met handgranaten de ijsblokken te verpulveren. Het zou wel licht een goede methode zijn, maar dan toch zeker alleen als men tijdig aan wezig is. Hoe dacht men zich dit in? Zou de genie altijd startklaar staan om uit te rukken? En dan; er waren, op die avond zeer gladde wegen. Van Amsterdam naar ons dorp waren auto's 1!) a 2 uur onderweg. Met een orkaan- wind, zoals die Maandagavond woei, heeft kruiend ijs niet veel tijd nodig om eens 'n kijkje aan de andere kant van de dijk te nemen! Een ouderwetse, maar beproefde manier is het, om het schuivende ijs met bijlenkort te hou den, zoals dit in vroegere jaren, zoais men ons vertelde, nog al eens gebeur de. Toen waren er speciale bijlen voor, die in het houten huisje naast Sentenie startklaar bewaard werden. We schrij ven: werden, want nu zijn ze er niet meer, dus het is inderdaad verleden tijd! Laat men niet al te modern gaan denken, en het heil verwachten van springstoffen, die het meest dichtbij in Amsterdam aanwezig zijn. Men zou al zo handelen, als de visser, die als ant woord gaf, toen hem in volle zee ge vraagd werd een kabel toe te gooien, om een stuurloze botter op te slepen: „Ik heb nog wel een beste kabel, maar die ligt bij mij thuis op zolder!" ALPHACCA 3 te Vittoria, ALUDRA 2 van Montevideo n. Dakar, AMSTELPARK n. Basra, 3 te Pt. Said. AMSTELVAART 3 te Bombay, ARMILLA 3 te Penang, ATLAN TIS 2 te Tanger, BACCHUS 2 v. TrujtUo n. Baltimore, BAUD 2 v. Djakarta n. Singap., BENNEKOM 30 v. Colon n. Chili, BINTANA 3 v. Pt Said n. Indon., BLOEMFONTEIN 3 v. Antw. 4 te Amst., BOISSEVAIN 3 v. Mauritius n. Singapore, BRITSUM p.. 3 Opor to n. Savona, CALTEX DELFT 3 te Rasta- nura, CALTEX LEIDEN p. 3 Finisterre n. Rott.. CALTEX PERNIS tl. R'dam 3 te Suez, CERAM 2 v. Madras n. Calcutta, CERONIA p. 2 Pt. Galle n. Heysham, CHAMA p. 2 Martinique n. Genua. CLAVELLA p. 2 Ras- fartak n. Bahrein, CLEODORA 2 v. Fre- derica n, Thameshavn, CORILLA p. 2 Ber muda n. Curagao, DALERDIJK 3 te Antw-, DOURO 29 te Cristobal, DUIVENDRECHT 3 te Vlaard. vd., ELMINA 3 te Lagos. ENA 3 te Kingston, ERINNA 2 v. Surabaja n. Balikpapan, FELIPES p. 2 Natuna eil. n. Hong., FRIESLAND 3 te Djiddah, GAAS- TERKERK 3 v. Luderitz- n. Walvisbaai, GA- ROET p. 3 Algiers n. Djakarta. GORDIAS 3 v. Rott. n. Gibr., GROOTE BEER 3 v. Pt. Said n. Amst., GROOTEKERK 3 v. Antw. 4 te Bremen, HAARLEM 3 te Balboa, HEC TOR te R'dam, HELDER 29 le Sao Luiz, HELENA 2 te Demarara, HELICOM-3 te Aru ba, HERCULES 2 v. Algiers n. Patras, HER MES p. 3 Azoren n. Antw., JAPARA 29 te Houston, JOH. v. OLDENB. p. 3 l'/2 gr.- Kan. n. Fremantle, KARSIK 2 te Tanawang- ko, KELBERGEN 3 te Amst.. LAERTES p. 1 Sabang n. Amst., LANGLEESCOT 30 te Singapore, LAWAK 26 te Portland Or„ LEOPOLDSKERK 29 te Bombay, LINDE- KERK 3 te Dubai, LOMBOK 3 v. Manilla n. Los Angelos. LOOSDRECHT p. 3 Finister. n. Calcutta, LUNA 2 v. Limasol n. Haifa, MAAS 3 te Maracaibo, MADOERA 27 te Be- lawan, MARIEKERK 29 te Nagoya, MENTOR p. 3 Finisterre n. Rott., NOORDWIJK 2 v. Norfolk n. Nordenhamn, NOTOS 29 te Pt. au Prince, ORANJEFONTEIN 3 te Pt. Eli sabeth. ORANJESTAD 2 v. Madeira n. Ply mouth, OVERIJSEL 31 te Colombo, PARK HAVEN p. 3 Las Palm as n. Rott., PERNA 29 v. Kaapstad n. B. Aires, PHRONTIS p. 2 Kreta n. Amst.. PRINS WILLEM IV p. 2 Scilly n. Malaga, RIDDERKERK 3 te Mom- bassa, RIOUW 3 te Djakarta, ROEBIAH p. 2 Perim n. Amst., ROTTI 3 te Marseille, RIJNLAND p. 2 Kp. Verd. eil. n Amst., SABANG p. 2 Donöra n Smgap., SAIDJA 3 te Singapore. SAPAROEA 2 te Daresa- lam, SLAMAT 2 te Pt. Swettenham, SOM- MELSDIJK 2 te Hamburg, STAD ALK MAAR 3 V. Rott. n. Narvik, STAD BREDA 29 v. Vancouver n. Japan, STAD SCHIE DAM 3 v. Vlaard. n. Saffi, STENTOR p 3 Malta n. Valencia, SUMATRA 29 te N. Y„ TARAKAN p. 2 Malta n. Galveston. TARIA p. 2 Djeddah n. Singapore, TEIRESIAS 3 te Djakarta. TELAMON 31 v. N. Y. n. Pam- patar, TIBERIUS 31 v. N. Y. n. Ciud. Bo livar. TJISADONE 2 v. Singapore n. Mun- tok, TJIWANI 2 v. Amst. n. Hongk., TJIT- JALIA 2 v. Muntok n. Hongk., TJIMEN- TENG 31 te Nagoya, VENUS 2 v. Catania n. Algiers, VULCANUS 4 te Tunis verw., WAAL 3 te Antw., WELTEVREDEN 30 te Surabaja, WOENSDRECHT 4 te Boston verw. AMSTERDAM, aangekomen 2 Jan.; Ta- lisse, Djakarta. laatst Londen, stukg.. pass. en palmolie; Borneo. Antwerpen en Londen, stukg.; Durward, Grangemouth, laatst IJmui- den. stukg.: Dotterel, Liverpool, stukg. Vertrokken 2 Jan.: Tjiwangi, Hongkong, stukg.: Wota, ledig, R'dam; Somersetshire, Liverpool, ledig. Zaterdag 6 Januari a.s. zal er een begin worden gemaakt met de tweede helft van de tafeltenniscompetitie. Een voor het eerst In dit seizoen compleet Ned lloyd (Boon, Kreuger cn Pelser) zal de verre reis naar het Maastrichtse M.T.T.C. maken om waarschijnlijk met de volle winst huiswaarts te keren. Het Amster damse Rapid gaat op bezoek bij Well Shot. Een kleine zege van de Nijmege- naren ligt in de lijn der verwachtingen. Barna ontvangt het leidende Sparta en zal tot zijn spijt beide punten naar de a.s. kampioenen zien verdwijnen. Dg wedstrijd WifraQuick belooft spannend te worden, doch gezien de stand in deze afdeling houden wij het op een kleine overwinning voor de be zoekers. Sparta Quick Well Shot M.T.T.C. Wifra Nedlloyd Rapid Barna Never Down In de Overgangsklasse B ontvangt VIF de hekkesluiter in deze afdeling 't Bal letje. De resultaten van VIF 4 punten uit 7 wedstrijden zijn tot op heden nu niet bepaald succesvol te noemen, doch wij hebben reden aan te nemen, dat de Hilversummers zich in de tweede helft van een andere zijde laten zien. In deze belangrijke strijd zal VIF dus moeten bewijzen, dat het ernst is met zijn voornemen door met een overwin, ning te starten. Overige vastgestelde wedstrijden: Bar na II—UTTC, KKKA VGA, Hilversum Quick II. worden. Een zware opgave voor Putman c.s„ doch geen onmogelijke. Winfried krijgt dit keer bezoek van het Amsterdamse AMVJ. Het eerste tref fen tussen deze clubs eindigde weliswaar met een 10—0 overwinning voor Win fried, doch wij geloven niet, dat het deze keer ook zo makkelijk zal gaan. Het kan echter geen kwaad indien Hoonhout. Duineveld en Smit weer eens voor twee punten zouden zorgen, want de plaats, welke Winfried nu op de ranglijst in neemt, kan zeker verbeterd worden. Overige vastgestelde wedstrijden: Ra pid II—Sparta II, A VGA II—TOG II. 8 8 0 0 16 71— 9 8 5 2 1 12 45—35 8 5 0 3 10 41—39 8 4 1 3 9 42—38 8 3 2 3 8 41—39 8 3 1 4 7 36—44 8 2 2 4 6 35—45 8 1 2 5 4 29—51 8 0 0 8 0 20—60 KKK Hilversum UTTC Barna II Quick II A VGA VIF 't Balletje 52—18 36—34 40—30 38—32 32—38 29—41 28—42 25—45 Disnie Sparta II Jong Leven A VGA II AMVJ Rapid II Winfried TOG II 2 0 12 52—18 2 0 12 52—18 1 2 9 39—31 2 2 8 36—34 2 3 6 28—42 1 4 5 33—37 0 5 4 33—37 0 7 0 7—63 In afdeling C gaat onze belangstelling uit naar het grote treffen tussen Jong Leven en het leidende Disnie uit Hoorn. Wil Jong Leven zijn aanspraken op de titel blijven behouden, dan zal deze wed strijd in ieder geval gewonnen dienen te Dinsdagavond is te Tilburg de wed strijd TilburgAmsterdam gespeeld in het kader van de ijshockey-competitie om de VVest-Europa-beker. Amsterdam won met 91 (42, 14 en 41). De zeer snel gespeelde wedstrijd werd in de derde periode beslist toen TYSC het hoge tempo niet meer kon volhouden en ineenzakte. De eerste periode viel in twee zeer verschillende helften uiteen. Het begin was geheel voor Tilburg, dat met doel- punten van Rutten en F. van Rijswijk een 20 voorsprong nam. Amsterdam antwoordde met enige gevaarlijke com binaties waaruit Feenstra en Smit twee goals scoorden. Een effectvol schot van de blauwe lijn af door Vaal ingezonden verraste de Tilburgse doelman en kort voor tijd bracht Overakker de stand op 42 voor de bezoekers. In de tweede periode bombardeerde Tilburg de Amsterdamse veste waarin doelman Van Os veel en zwaar werk kreeg te verrichten. Hij moest al zeer spoedig zwichten voor schoten van Rutten en Cremers, die hem feilloos passeerden. Door dezelfde spelers werd de stand 64, waarna Lamar met een ver schot de achterstand voor Amster dam verkleinde. Amsterdam sloeg terug in de derde periode met vier doelpunten resp. van Feenstra, Lamar, Feenstra en Hooger- vorst. Hoewel Tilburg nog enkele goede kansen kreeg bleef het bij een enkel doelpunt van De Laat. De wondertent op het VUC-terrein heeft afgedaan in het bestaan van de Ne derlands Elftalclub. Voortaan zal men in verband met de training van ons na tionale elftal dienen te spreken van de „kuil" en de „sauna" van het Olympisch Stadion te Amsterdam, waar de uitver korenen van het Nederlandse voetbal elke Dinsdag bijeen komen. Dinsdagavond was daar de eerste bij eenkomst, waarvoor waren uitgenodigd Schjjvenaar (EDO), Biesbrouck (RCH), Möring (Enschede), Van Schijndel (SVV), Groeneveld (Haarlem), Snoek en Van Melis (beiden Eindhoven), Van der Tuyn (HDVS), Terlouw (Sparta), Lenstra (Heerenveen), De Jong (ADO) en Kraak (Stormvogels). De laatste vier lieten verstek gaan maar de overige acht waagden zich in trainingspak ken gestoken op de dikke sneeuw vacht, die het veld van het stadion nog steeds bedekt. Rond de 250 m. lange ijsbaan, die op het veld is uitgezet, werden rondjes gelopen, lichamelijke oefeningen gedaan en sprintjes gemaakt. Een vermoeiende bezigheid voor de spe lers, die tot over hun enkels in de sneeuw wegzakten. De bal kwam er niet aan te pas, maar wel ondergingen allen een saunabad, dat trouwens elke Dinsdag een onderdeel van het pro gramma zal uitmaken. Tot slot kwa men de spelers bijeen in de „kuil" van het stadion waar een gedekte tafel de hongerigen tot eten noodde. In de zevende en laatste ronde van het schaaktournooi te Luzern. kwamen Euwe (N.) en Pilnik (Arg.) tegen elkaar uit. De partij werd na spannende strijd remise. De eindstand van het tournooi is: 1/2 Euwe en Pilnik 5 y2 pnt.; 3/4 Christoffel en Giustolisi 3i/2 pnt.; 5/6/7 Blau, Grob en Kupper 3 pnt.; 8. Kaliwoda 1 pnt. Het Italiaanse koppel RigoniTer- ruzzi heeft de Zesdaagse van Munster gewonnen met twee ronden voorsprong op de gebroeders Hoermann (Duitsl), In de laatste phase staakten enkele ren- ners de strijd. Er deden zich enkele valpartijen voor waarvan o.m. de Lu xemburger Kilian het slachtoffer werd. Hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. 3. VoorenHolthoefer (Ned. /Duitsl.) 325 pnt. op 5 ronden; 5 Bak kerVan Beek (Ned.) 146 pnt. op 10 ronden; 9. LakemanZims (Ned./ Duitsl.) 210 pnt. In het Bislet Stadion te Oslo werden Dinsdag de nationale schaatswedstrij den van Noorwegen voortgezet. Het eindklassement van deze twee daagse wedstrijd ziet er als volgt uit: 1. Hjalmar Andersen 192.860; 2, Han sen 195.993; 3. Haugli 196.273; 4. Mar- tinsen 196.314; 5. Farstad 196.796. Woensdagavond 17 Januari a.s. zal op de Hokij te Den Haag de ijshockey- wedstrijd NederlandBelgië worden gespeeld. Het Canadese ijshockeyteam, The Lethbrid- ge Maple Leafs, dat Canada zal vertegen- woordingen in het tournooi om het wereld kampioenschap, dat in Maart te Parijs wordt gehouden, zal half Februari enkele wed strijden in ons land komen spelen. Waar, tegen welke tegenstanders en wanneer deze ontmoetingen zullen zijn, is nog niet bekend. De ranglijsten van de internationale tafeltennisfederatie voor 1950 zien er ais volgt uit; Heren: 1. Bergmann (Eng.); 2. Sido (Hong.); 3. Vana (Ts.sl.); 4. Soos (Hong.); 5 Tcreba (Ts.sl.). Ploegenklassement: 1. Tsjechoslowa- kije; 2. Engeland; 3. Hongarije, 4. Frank rijk, 5. Zuid-Slavië. Dames: 1. Roseanu (Roem.); 2. Farkas (Hong.); 3. Szaz (Roem.); 4. Pritzi (Oost.); 5. Karpati (Hong.). Ploegenklassement; 1. Roemenië; 2 Hongarije; 3. Engeland; 4. Amerika; 5. Frankrijk. In Durban (Z.-Afrika) spelen de inlan ders geen voetbal met een elftal, doch met een twaalftal. De twaalfde man raakt de bal niet aan. doch fungeert als „Inyanga": toverdokter. De uitslag van elke match is afhankelijk van zijn „Mtakati": toverkunst. Hij smeert des nachts, vóór de wedstrijd, de goalpalen met een geheimzinnig goedje in e* ge niet een inkomen van zijn club, variëren de tussen 10 en 12 p. st. per maand. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 prot. kerkd., 9.25 gram.. 9.35 gram., 10.30 „De Antwoordman 10.45 gram., 10.50 kleuters, 11.00 orgel concert, 11.45 „Bismarck en het Baby lint", causerie, 12.00 zang en piano, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.20 strijkorkest, 13.45 „U kunt het geloven of niet", 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.30 pianorecital, 15.00 zieken, 16.00 gram., 16.30 zendersluiting, 18.00 nieuws, 18.15 sport. 18.30 dansorkest, 19.00 actualiteiten, 19,10 lichte muziek, 19.45 economische causerie, 20.00 nieuws, 20.05 Radioschaakwedstrijd Noorw.—Ne derland, 20.06 De groeten van nuchte- ren, 20.20 Radio Philh. Ork. en soliste, 21.20 Ronde-Ta'felgesprekken over in ternationale vraagstukken, 21.50 orkest concert, 22.20 „Let op de bel", 23,00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 zender sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 en 9.40 gram. NCRV: 10.00 gram., 10.15 prot. kerkd., 10.45 gewijde muz. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 amuse- mentsmuz., 13.00 nieuws, 13.20 gram. 13.35 piano a quatre-mains. NCRV: 14.00 en 14.15 gram., 14.45 vrouw, 15.30 vocaal ensemble, 15.45 bijbellezing, 16.30 zen dersluiting, 18.00 jeugd, 18.30 „Op de drempel van het nieuwe jaar", cause rie, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.15 vra- genbeantwoording, 19.30 „In dienst van het Vaderland", causerie, 19.40 radio- krant, 20.00 nieuws. 20.05 radioschaak wedstrijd Noorw.Nederl., 20.06 gevar. progr., 22.00 gram., 22.15 buitenl. overz.. 22.35 gram.. 22.45 prot. kerkd., 23.00 nieuws, 23.15 platennieuws. ENGELAND, BBC, home service. 330 m.: 12.00 lichte muziek, 14.20 filmmuz., 15.00 lichte muziek, 15.30 amusem.muz„ 16.40 BBC Northern Orchestra, 19.20 lichte muziek, 20.30 concert. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 BBC West of England Light Orchestra, 14.00 orkestconcert, 16.00 lichte muziek. 16.45 lichte muziek, 17.45 lichte muziek, 18.30 BBC Midland Light Orchestra, 23.20 dansmuziek, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert. 13.20 om roeporkest en solist, 14.15 amusem.orkest. 15.40 dansmuziek, 17.05 strijkkwartet, 21.20 gevar. muziek, 23.40 kamermuziek, 0.35 swingmuziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.00 gram., 12.15 lichte muziek, 12.40 lichte muziek, 15.40 Franse les, 22.15 kamermuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest en soliste. 17.10 dansmuziek, 22.15 dansmuz., 23.00 klassieke muziek. FRANKRIJK, nationaal progr.. 347 en 249 m.: 12.30 klassieke muziek, 13.15 klassieke muz., 14.05 vioolrecital, 17.10 orgelconcert. 19.01 lichte muziek, 20.00 orkestconcert. 22.00 kamermuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4