RODE TROEPEN RUKKEN SEOUL REEDS BINNEN Nieuwe grondslagen nodig voor Uniestatuut PEKING WEIGERT DERGELIJK PLAN TE BESPREKEN Chinezen vallen in alle sectoren aan demonstratie in „Een Amerikaanse samenzwering" V.S. blijven bereid tot onderhandelen TWINTIG LUCHTJE UREN IN EEN OP WEG NAAR TREIN MET EEN KN0FL00K- HET FRONT Opmerkelijke uitlatingen Tot hoofd en hart Dynamiet-ontploffing eist 72 doden ee MORRIS iefmycufimj! TWEE GEESTELIJKEN GEDOOD Biesbrouck naar Italië? Verslag Cease-Fire-commissie Het weer Soldatenhumor houdt de stemming erin Sigaretten, zuurtjes en 'n guitaar.... Oplossing moet worden gevonden Nederlander vermoord in Cairo DONDERDAG 4 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24962 Felle aanvallen van luchtmacht 80 gewonden DAMESPANTALONS Bij auto-ongeluk in België DE HOOFDSTAD „Weg met het fascisme 13 99 NAT SIR OVER NIEUW-GUINEA: Standpunt der V.S. Arbeidsconflict na handtastelijkheid Bij Palmolive-Colgate te Amsterdam PROF. GERRETSON ONDER EEN TRAM GEKOMEN In ziekenhuis te Amsterdam opgenomen Scherpe motie Rijkspostspaarbank verhoogt rente BIJ DE VRIJWILLIGERS IN KOREA Herziening bestaande pacten v. d. Goes over N.-Guinea P. v. d. A. wil nieuwe onderhandelingen Geen telegraafverkeer met Korea BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 0. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H, W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Vandaag: hebben Chinese froepen de Z.-Koreaanse hoofdstad Seoul bezet, nadat de stad door de troepen der V.N. was verlaten. De verbonden troepen begon nen gisteravond uit de stad te trekken. De ten Noorden van Seoul gelegde verdedigingsring had tot die tijd stand gehouden. Plunderaars en verborgen gebleven communisten kregen toen vrij spel in de stad, waarin verschillende branden woedden. Drie maanden is Seoul in handen van de UNO-legers ge weest. Van de 1.500.000 inwoners zijn er naar schatting 200.000 achtergebleven. Duizenden vluchtten Woensdag nog, op last van de regering, uit de stad. De val van Seoul is tekenend voor de ernstige situatie, waarin zich de verbonden legers op Korea thans bevinden. Uit communiqué's en frontberichten kon Woensdagavond het volgende beeld van de situatie aan het front worden ver kregen: Westelijke sector: Chinese troepen en tanks bereikten in een dubbele aanvals- beweging Seoul en zetten hun aanval uit het Noordwesten en Noorden in zon der acht te slaan op de zware verliezen die de geallieerde luchtmacht in massale aanvallen toebracht. Twee geallieerde compagnieën van 200 man elk, werden omsingeld en vernietigd. Centrale sector: Chinese en Noordko- reaanse troepen zijn bij Chounchon en Kapjong, resp. 43 en 32 mijl ten Noord oosten van Seoul, doorgebroken. Ver scheidene eenheden van de verenigde troepen werden afgesneden en ontvin gen bevoorrading uit de lucht. Oostelijke sector: Vijandelijke voor hoeden zijn om de Oostelijke flank van het achtste leger heengetrokken en zijn snel opgerukt tot 55 mijl ten Oosten van Seoul. Zij zijn geallieerde voorposten gepasseerd en hebben de aanval ge opend op de hoofdverkeersweg van Seoul naar Taegoe en Pusan. Het vijfde Amerikaanse luchtleger heeft bij Munsan en Jontsjon in een ge bied van 300 vierkant mijl de vijand in luchtaanvallen van „maximale sterk te" fel bestookt en getracht zyn opmars te vertragen. Woensdag ondernam dat luchtleger 529 aanvalsvluchten. 235 daar van hadden voornamelijk directe steun voor het front ten doel. Op het vliegveld te Kimpo konden duidelijk verschillende in Seoul woeden de branden worden waargenomen. Naar schatting 10.000 vrouwen en kin deren stonden langs de oever van de rivier de Han, ten Zuiden van Seoul te Twee en zeventig spoorwegarbei ders werden gisteravond gedood en 80 gewond als gevolg van een dynamiet- ontploffing in het dal van de Santa ri vier in Noordwest Peru. De arbeiders waren bezig met opruimingswerkzaam heden aan een spoorlijn, die in October van het vorig jaar versperd werd door en aardverschuiving. Vijf grote ladingen dynamiet, die om halftwaalf in de mor gen tot ontploffing moesten komen, ex plodeerden pas tegen het middaguur, toen een groot aantal werklieden naar het werk was teruggekeerd, aldus meldt U.P. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Een auto bestuurd door kapelaan S. Sleegcrs uit Oss is gisternacht ge slipt op de Antwerpse Steenweg te Westmalle en togen een boom gereden. Rector A. van Nistelrooij, leraar aan de H.B.S. te Vcghcl, en kapelaan L. Dam mers uit Helmond, kwamen hierbij om het leven. Kapelaan Sleegers werd licht gewond, evenals pastoor Van der Wiel uit Oss. Woensdagavond om kwart over acht is m de omgeving van de Ferdinand Bolstraat Amsterdam een demonstratie gehouaei. waarbij leuzen werden geroepen als i.w~° met het fascisme" en „wij zijn teSen .o herbewapening van Duitsland". De politie heeft de demonstranten verspreid en öaaroij één arrestatie verricht, als gevolg van verzet. (Eigen bericht) Zoals we reeds gisteren berichtten, heeft ook de R.C.H.-speler Biesbrouck bezoek gehad van de Italiaanse voetbal scouts. Woensdagmiddag had de R.C.H.- er een onderhoud met twee Italianen, van wie de een Frans en Duits sprak en de ander als tolk optrad. Tot een overeenkomst is het evenwel nog niet gekomen. Wel heeft Biesbrouck oren naar een prof-contract, maar hij wilde het voorstel van de Italiaanse profclub, waarvan de heren de naam nog niet wilden noemen, enige dagen in beraad houden. De club zou ergens in Zuid-Italië gehuisvest zijn. Ook deed men nog geen toezegging omtrent een bepaald bedrag dat men voor Bies brouck wilde neerleggen. Dezer dagen heeft een nieuw onder houd plaats, waarop dan waarschijn lijk de plannen een meer definitieve vórm kunnen krijgen. wachten op hun beurt om over het ijs naar de Zuidelijke oever te trekken. Generaal MacArthiir heeft medege deeld, dat marinestrijdkrachten der V.N. posities aan de Westkust hebben inge nomen en het kustgebied met ver dra gend geschut bestrijken. Transportsche pen cn gehuurde koopvaardijschepen liggen voor de kust „voor het geval de landstrijdkrachten zouden wensen via de zee in staat gesteld te worden zich op nieuw te ontplooien". Andere schepen van de V.N. zijn be zig met de evacuatie van duizenden bur gers. Vele van hen zijn leden en aan hangers van de Zuidkoreaanse regering en hun gezinnen. De Amerikaanse kruiser Rochester" opende Woensdagavond het vuur op de Chinezen, die op Seoul aanrukten. Minister-president Natsir heeft in het parlement een regeringsverklaring inzake Nieuw-Guinca afgelegd. Hierin zegt hij, dat de regering op behoorlijke wijze zal blijven strijden voor de nationale aanspraak op Nieuw-Guinea; onderhandelin gen in de toekomst kunnen slechts worden gehouden op basis van overdracht van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië. De Indonesische regering is van mening, dat een conferentie, die niet gebaseerd is op deze overdracht, niet tot resultaat kan leiden, zelfs wanneer zij zou worden bijgewoond door een derde partij. Het vraagstuk Nieuw-Guinea is de erfenis van het Nederlands-Indonesische geschil, waarvan de regeling ter Ronde Tafel-Conferentie werd uitgesteld, zodat Nieuw-Guinea tijdelijk een positie kreeg, die verschilt van die van de an dere delen van Indonesië, zo vervolgde Natsir. Dit wordt door het Indonesische volk als een druk gevoeld, evenals ver schillende andere aangelegenheden in de verhouding tussen Indonesië en Ne derland, vervat in het overeengekome- ne, welke eveneens hetzelfde karakter hebben. Maandag j.l. ontving Paus Pius XII in de consistoriezaal van het Vati- caan tijdens een korte plechtigheid de diplomaten, die bij de Heilige Stoel geaccrediteerd zijn, om hun nieuwjaarswensen in ontvangst te nemen. De Heilige Vader in gesprek met Jhr. van Weede, de Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel. Links: Kardinaal Montini. De politieke commissie der V.N. is Woensdag bijeen geweest om het verslag te aanhoren dat de Cease Fire-Commissie uitbracht over haar mislukte pogingen om een Staakt-het-vuren op Korea te bewerkstelligen. De commissie onthulde bij monde van haar voorzitter, Sir Benegal Rau, dat Peking geweigerd heeft een plan voor een cease fire op Korea te bespreken. Dit ondanks de verzekering der commissie, dat een volledige discussie over alle problemen van het Verre Oosten zou plaats vinden in geval de strijd op Korea gestaakt zou worden. Na de verklaringen van Sir Benegal Rau voerden verschillende gedelegeerden het woord. Met 46 tegen 5 stemmen bij 7 onthoudingen besloot de commissie Vrij dag weer bijeen te komen. Intussen krijgen dan de leden gelegenheid te beraad slagen over wat thans gedaan moet worden. wereld thans te doen staat, zeide hij. „Daar mijn regering van mening is, dat de V.N. er naar moeten blij ven streven op vreedzame wijze het Koreaanse conflict te beëindigen, blijft zjj bereid, op een daarvoor ge schikt tijdstip cn op een daarvoor geëigende wijze, besprekingen te voeren met de Chinese communisti sche regering. Doch de V N. moeten, in overeenstemming met de beginse len der collectieve veiligheid, de monstreren dat zij niet vrijwillig de aanvaller zullen belonen." Sir Benegal Rau gaf de politieke com missie der V.N een „onomwonden en ongekleurd verslag" van het werk der commissie sinds 14 December j.l. Hij zeide, dat de commissie van drie het aanvaarden van de volgende zes voor waarden door beide partijen een „rede lijke basis" achtte voor het tot star.d komen van een Staakt-het-vuren in Korea. Deze voorwaarden waren: 1. Het staken van alle oorlogshande lingen in geheel Korea. 2. Het tot stand brengen van een ge demilitariseerde zone dwars over Korea, tei diepte van ongeveer dertig kilometer, die de 38ste breedtegraad als Zuidelijke grens zou hebben. 3. Alle grondstrijdkrachten zouden op de door hen op het ogenblik van het sluiten van de wapenstilstand ingenomen posities moeten blijven of naar de ach terhoede moeten worden teruggetrokken De wederzijdse strijdmachten, de gueril la's inbegrepen, zouden achter het gede militariseerde gebied moeten worden opgesteld. 4. Een commissie van de V.N. zou toezicht moeten uitoefenen op de nale ving van de wapenstilstandsbepalingen. Zij zou hiervoor vrije toegang moeten hebben tot geheel Korea. 5 De wederzijdse troepenmachten zou den niet verder mogen worden versterkt. 6 Krijgsgevangenen zouden worden uitgewisseld op een basis van één tegen één. Sir Benegal Rau deelde mede, dat het geallieerde opperbevel deze voorwaarden als een bevredigende basis voor besprekingen, om tot een staakt-het-vuren te komen, had aan vaard. De commissie heeft daarop aan houdend gepoogd het vraagstuk te bespreken met de leider van de op dat ogenblik te New York verblij vende Chinese communistische dele gatie, generaal Woe Hsioe Tsjoean. Op zestien December werd de regering te Peking via de Zweedse ambassade verzocht generaal Woe nog in New York te doen blijven en hem te machtigen onderhandelingen over een staakt-het- vuren in Korea te voeren. Hierop werd door de Chinese communistische mi nister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, geantwoord, dat de hiervoor door de Algemene Vergadering der V.N. ge nomen besluiten „onwettig en van nul cn gener waarde zijn", daar geen ver tegenwoordiger van Peking aan de besprekingen had deelgenomen. Daar om, oordeelde Peking, had het ook geen zin generaal Woe nog te New York te doen blijven. Vervolgens riep radio-Peking op 22 December een lange verklaring om, waarin werd verklaard, dat de gehele poging der V.N. om tot een staakt-het- vuren in Korea te komen, niets anders was dan een „Amerikaanse samenzwe ring". De schriftelijke tekst van deze verklaring werd de commissie van drie door Peking toegezonden. Na deze verklaring gaven verschillen de gedelegeerden hun mening te kennen. Jacob Malik voerde weer een lange rij van beschuldigingen aan, die de V.S. en Engeland kenschetsten als saboteurs van de pogingen om de vrede op Korea te herstellen. De Amerikaanse afgevaardig de Warren Austin verklaarde, dat de troepen der V.S. op Korea blijven door vechten in overeenstemming met de ver antwoordelijkheid, die alle leden der V.N. te dragen hebben gekregen door het aanvaarden van de resoluties over Korea. Peking heeft op de pogingen der V.N om de vrede in Korea te herstellen, gereageerd met het doen inzetten van een offensief. Wij moeten, rekening hou dende met deze nieuwe aanval en met de atmosfeer, geschapen door de toe spraak van de Sovjet-vertegenwoordiger Malik, tezamen overleggen wat de vrije Woensdagmiddag is een arbeidsconflict uitgebroken bij de Palmolive Colgate- fabriek in het Entrepotdok te Amster dam. 2 van de arbeidsters maakten zich schuldig aan handtastelijkheid tegenover een toezichthoudster. Zij werden op grond daarvan op staande voet ontslagen. Als protest hiertegen verlieten 26 andere vrouwelijke arbeiders het werk. Het personeel - ongeveer twintig meisjes werkzaam bij de N.V. Kuy- ken, confectie-atelier (vervaardiging van herenpantalons), te Amsterdam is gis termiddag in staking gegaan. De directie zou de fabricage hebben verlangd van een evengroot aantal pantalons in be werkelijker vorm als in de vroegere eenvoudiger uitvoering werden gemaakt, zonder verhoging van loon. Voorts zou een deel van het loon der meisjes zijn afgehouden ais het vereiste aantal niet werd bereikt. Het personeel eist: vast stelling van het aantal te vervaardigen broeken op 55 en uitbetaling van het ingehouden loon. De Utrechtse hoogleraar en publicist, prof. dr. F. C Gerretson is Woensdagavond op het Stationsplein te Amsterdam onder een motorwagen van lijn 1 gekomen. Vermoede lijk lieeft de hoogleraar niet voldoende op hét verkeer gelet. Hij is met verwondingen aan het hoofd naar een der Amsterdamse ziekenhuizen overgebracht en daar ter ver pleging opgenomen. Tenslotte stelde Jacob Malik voor, dat de leden der politieke commissie, nadat het besluit tot verdaging van de zitting tot Vrijdag reeds was gevallen, nog zou den blijven om naar de vertoning van een film te kijken, waarin zou worden aangetoond", dat de V.S. „gruwelen" in Korea zouden hebben bedreven. D t voorstel werd echter zonder meer ver worpen als zijnde niet aan de orde. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan eni ge regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde wind tussen Zuid cn Zuid-West. Ver dere stijging van temperatuur. Zon: 8.48—16.43; Maan: 6.44—13.36. In verband hiermede is de regering van mening, dat de overeenkomsten tussen Indonesië en Nederland, waaron der het Uniestatuut, een nadere be schouwing behoeven en dat nieuwe grondslagen dienen te worden gezocht. Het voorstel om de souvereiniteit aan de Unie over te dragen was niet be doeld om een oplossing te bereiken, maar om indruk tegenover het buiten land te maken, aldus Natsir. In het Indonesische parlement heeft heden bij de debatten over de regerings verklaring de woordvoerder van de Masjumi, mr. Wibisono, verklaard, dat de Nederlandse weigering om de souve reiniteit over te dragen nog geen reden is om de unie op te zeggen. Met de re gering is spr. het eens, dat met de Ne derlanders nog kan worden onderhan deld op de basis van de overdracht der souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Een eenzijdige opzegging van een internationaal verdrag als de R.T.C. zou, aldus spr.. de goede naam van Indo nesië bezoedelen. Bij het secretariaat van het Indonesi sche parlement is een ontwerp-motie in gediend, o.a. ondertekend door de frac ties van de Partai Indonesia Rakjat, de Partai Indonesia Raja, de katholieke fractie en de democratische fractie. In deze motie wordt er op aangedron gen, dat de regering slechts bereid zal zijn, de onderhandelingen over Nieuw- Guinea te hervatten op basis van de overdracht der souvereiniteit over West- N.-Guinca aan Indonesië, verder dat aan Nederland uiterlijk twee maanden tijd zal worden gegeven om deze cis van In donesië te beantwoorden en ten slotte dat, indien het antwoord binnen de vast gestelde tijd onbevredigend mocht zijn het Uniestatuut zal worden geannuleerd cn de overeenkomsten van de R.T.C. en andere met Nederland gesloten verdra gen, die nadelig zijn voor Indonesië, in Gisteren heeft de directeur-gene raal van het staatsbedrijf der P.T.T., de herr L. Neher, voor vertegen woordigers van bedrijfsonderdelen uit het gehele land zijn traditionele Nieuwjaarsrede gehouden. Hierin heeft hij medegedeeld, dat de ren tevergoeding op de saldi der inleg gers bij de Rijkspostspaarbank met ingang van 1 Januari 1951 van 2.16 procent t°t 2.28 procent is verhoogd. Een der Nederlandse vrijwilligers in Korea schrijft ons: Wit zou u denken, lezer, van een reisje door een met sneeuw bedekt land, een dag en een nacht lang, in een niet verwarmde trein, die voor drie kwart geen ramen heeft, ja waarvan sommige wagens zelfs helemaal geen banken hebben? Ik stel me zo voor, dat u dat niet prettig zoudt vinden, temeer als de reis door een gebied gaat, dat nu niet bepaald „veilig" genoemd kan worden. Maar Iaat ik bij het begin beginnen cn dat was in Taegu, in het United Nations' Reception Center, waar we op de kop af negen dagen hebben gezeten. Wat we in die negen dagen zoal hebben gedaan? Uitrusting ontvangen, een marsje ma ken en onze wapens inschieten op de zogenaamde „Riflc Range". Administra teurs trachtten hun bureaux in te richten, koks gingen hun keukens opzetten de doktoren openden hun gelukkig steeds schaars bezette ziekenzalen, ja zélfs dacht de facteur erover post uit te gaan reiken. (De goede man heeft daar in Taegu slechts één keer de gelegenheid voor gekregen). diende te worden, zodat men het toppunt van pakdrukte kon meemaken: ergens werd uitgepakt, twee meter verder stond men te testen en weer twee meter ver der stelden een aantal zwoegende solda ten alle pogingen in het werk om de geteste apparaten weer in de kisten te stouwen Jeeps en trucks reden af en aan door het stoffige kamp en zelfs gedurende de nacht was er nauwelijks iets merkbaar van verminderde activiteit. En zo werd het Maandagmorgen, het tijdstip van vertrek van het grootste gedeelte van het detachement. Van te voren waren er namelijk drie convooien vertrokken per auto. Eén kwartiermakers-convooi en twee jeeps- en truckconvooien, die res pectievelijk tot taak hadden legering te zoeken en het wagenmateriaal over te brengen. De rest ging dus, zoals gezegd, per trein. En wat voor trein! Onze eerste gedachte bij het zien van de fraaie verzameling wagons was: „Op de dump er mee". Het geval bleek ech ter wel degelijk voorbestemd om ons „naar het hoge Noorden" te transporte ren en onder veel hilariteit werd de wankele massa ijzer cn hout beklom men. Bepaald schoon was het interieur ook niet en de typische knoflooklucht die in heel Korea hangt was ook hier duidelijk merkbaar. Men moet echter een troep soldaten hebben, om dit alles des te meer te kun nen waarderen. Enfin, U begrijpt wat ik bedoel: we pakten uit. Of een legeronderdeel le velde nu ergens een uur dan wel dne maanden blijft zitten, uitgepakt wórdt er. En dus kwamen ook bij ons de spul len voor de dag. En juist begon de boel een beetje te draaien, toen er op die bewuste negende dag, een Zaterdag avond nog wel, het bericht binnenkwam: „Alles inpakken en morgenochtend om zes uur weg, naar het Noorden." Wég was de illusie van een héél klem beetje Zondagsrust (ofschoon we tot nu toe altijd door hebben gewerkt, is er toch altijd iéts, dat ie aan de Zondag doei denken). Wég de gedachte van een klem half uurtje later opstaan, een kerkgang en een extra briefje schrijven. Inpakken! De Zaterdagavondsfeer, die we, als rechtgeaarde Hollanders toch overal mee naar toe schijnen te nemen, was verdwenen. Iedereen greep naar bul len, iedereen rende, haastte en jachtte om op tijd klaar te komen. Gelukkig werd de soep zoals zo vaak ook hier niet zo heet gegeten, als ze wel werd opgediend, want het bleek al gauw, dat het vertrek 24 uur werd uitgesteld en bepaald werd op Maan dagmorgen 4 December. Dit nam ech ter niet weg, dat er haast gemaakt diende te worden! Het was een enorme drukte. We ren den, timmerden, zaagden, pakten en sjouwden. Iedereen had het druk met zijn eigen en met andermans spullen. Op vrijwel het laatste ogenblik kwam er nog een zending materiaal uit de haven plaats Pusan aan, welke voorraad getest U had die „trein" eens moeten zien met haar fraaie opschriften als: „Res tauratie", „Alléén le klasse", „Gereser veerd tot Den Haag" enz. De tocht met deze „Oriënt-cxpress" heeft bijna twin tig uren geduurd. We waren op een lange tocht voorbereid. Er waren rant soenen en er was muziek en een goede stemming. Misschien denkt u dat alleen rantsoenen van belang zijn en dat dat andere op de tweede plaats komt. Ik geloof dat niet. Niemand gelooft dat. Neem een wagen, een veewagen, die tocht door al zijn kieren en spleten. Zet er een stel soldaten in met een doos „Rations" en een guitaar. De koekjes, de sigaretten en de z.uurtjes uit het rantsoen zijn zó op, maar van de guitaar en de stemming, die er a 11 ij d is, leven ze drie dagen Ge moet eens een avond meemaken in zo'n duistere trein, die zich hortend en stotend door bergen, dalen en passen een weg zoekt. Ge moet eens een avond hebben gezeten met een deken om u heen en een vuurtje aan uw voeten, waarop ge uw „white potatoes" op warmt. Ge moet eens met zijn allen in een goederenwagen hebben gelegen, kris, kras door en over elkaar en dan eens luisteren naar die troep. Die troep, die op weg is naar het Noorden, naar het gevaar, dat toch eigenlijk steeds dichter bij komt. Als ge u dat even voor kunt stellen, dan zult gehaast niet willen geloven dat men daar „Home on the range" zingt cn „Oh, give me land, lots of land" en „Kleine Greetje uit de polder". Dan zult ge niet willen geloven, dat de humor hoogtij viert, dat de ene mop na de andere verteld wordt. En de trein slingert voort, station na station. Even rijden, even stoppen. Want al is het hier koud, al ligt de sneeuw op de velden en op de sawahs, al vriest het hier soms, dat het kraakt: ge zijt hier in het Oosten en alles gaat er langzaam. Maar we zijn er gekomen, zingend en kleumend cn rations etend. Aan het eindstation hebben we de kachel ge doofd. die vindingrijke kou-lijders ge fabriekt hadden. 's Morgens om een uur of acht sten den we op het eindstation en kon ieder een zijn benen wat strekken en zijn dekens weer oprollen. We waren twintig uren sporens „op gerukt". Toen stapte, op het besneeuwde per ron een soldaat op me af, die zei: „Vindt U ook niet, dat de stemming zó was?" „Ja", zei ik, „maar had je anders ver wacht?" Teen gaf hij een antwoord, dat ik U niet wil onthouden. Hij zei namelijk dit: „Gek is dat, maar is het niet zo, dai humor en ontbering eigenlijk aan el kaar grenzen?" Ik heb met m'n hoofd geknikt er, hem nagekeken toen ie het perron af liep met z'n zware ransel op zijn rug De sneeuw kraakte onder zijn voeten Soldaten kunnen soms zulke verduiveld rake dingen zeggen...... beschouwing zullen worden genomen met het doel om tot annulering ervan te komen. De P.N.I. heeft een motie ingediend waarvan de punten zijn: handhaving van de eis van samenvoeging van N.- Guinea en Indcnesië met dezelfde sta tus als de andere Indonesische gebie den, annulering van de Unie en binnen drie maanden een nadere beschouwing van de overeenkomsten der R.T.C. met de bedoeling, deze overeenkomsten op te zeggen. Na afloop van de parlcmentszitting heeft Natsir aan Associated Press het volgende medegedeeld: „Wij kunnen de samenwerking met Nederland niet op dezelfde wijze als voorheen voortzetten, aangezien Nederland heeft besloten een gedeelte van het Indonesische grondge bied als kolonie te behouden. Aan de andere kant wenst de regering echter niet alle verdragen met de Nederlan ders te herroepen. Indonesië is voorne mens de Nederlanders uit te nodigen gemeenschappelijk een herziening uit te werken van de bestaande pacten in het licht van de gewijzigde betrekkingen tussen de beide landen". „Voor de Partij van de Arbeid is de kwestie-Nicuw-Guinea nog niet afge daan. Zij zal, indien enigszins mogelijk, trachten de onderhandelingen opnieuw op gang te brengen na de behandeling van de binnenkort te verwachten rege ringsnota over het verloop van de confe rentie in de Tweede Kamer", aldus ver klaarde de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, mr. M. van der Goes van Naters, tegenover het A.N.P. Wij zijn in beginsel niet afkerig van hernieuwde onderhandelingen op ba sis van soevereiniteitsoverdracht over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Als voor waarden moeten wij echter stellen een voortzetting van het Nederlandse beheer voor de eerstkomende dertig jaar, een behoorlijke financiële regeling tussen de beide landen en een regeling ter waar borging van orde en veiligheid in Nieuw-Guinea. Wij stellen deze voor waarden echter niet zo absoluut, dat bij eventuele nieuwe onderhandelingen niet zou kunnen blijken, dat andere oplossin gen of andere uitwerkingen beter zou den zijn. Hoofdzaak is voor ons, dat een oplossing gevonden wordt, omdat im mers de samenwerking met Indonesië voor ons nog steeds veel belangrijker is dan een eventueel behoud van de Ne derlandse souvereiniteit over Nieuw- Guinea." Wat het voorstel van de Nederlandse regering betreffende goede diensten van derden aangaat, meent de heer Van der Goes, dat deze weg tot oplossing van het probleem, indien Indonesië hiertoe zou zijn te bewegen, door de Partij van de Arbeid gaarne zou worden gevolgd. Onder de Nieuwjaarsboodschappen van de groten of de vermeende groten der aarde verdienen er twee bijzondere aandacht. Ten eerste de zeer opvallende zin speling van generaal MacArthur op een mogelijke herbewapening van Ja pan, Het heeft ons steeds verbaasd, dat Amerika na de catastrofe in Korea wel van de atoombom en een boycot van het rode China gewaagde, maar niet van een eventuele remilitarisatie van Japan. Wilde het deze troefkaart achter de hand houden om die alleen in re hoogste nood uit tespelen? Mac Arthur heeft by herhaling de rol van een „enfant terrible" gespeeld, dat er te pas en te onpas scheen uit te flap pen, wat geheim heettete moeten blijven, om naama officieel op de vin gers te worden getikt.... en gehand haafd en weer geaaid te worden. Wij geloven niet, dat de generaal zo dom is om almaar zijn mond voorbij te praten, maar veeleer, dat hij bewust en r. overleg met Washington proef ballonnetjes oplaat, die na bevind van zaken al of niet officieel doorgeprikt kunnen worden. Een herbewapend Japan, dat aan de Chinezen méér dan één broertje dood heeft, zou een ge vaarlijk pistool op de borst van het rode China zijn, zoals het indertijd voor het China van Tsjang Kai Tsjek is geweest. Japan neemt in het Verre Oosten enigszins de positie in van West-Duitsland in het Europa. Even als de Duitsers zullen de Japanners trachten hun huid zo duur mogelijk te verkopenAl vroeger heeft de Japanse regering te kennen gegeven, dat zij niets voor herbewapening voelt, dat wil natuurlijk zeggen, alleen zolang als zij geen vredesverdrag en volledi ge gelijkberechtigdheid krijgt. Indien het wezenlijk tot een herbewapening van Japan zou komen, dient te wor den afgewacht, of Sovjet-Rusland en China daar net zo op zullen reageren als de Sovjets thans tengevolge van het veld winnende denkbeeld van een herbewapend Duitsland T i tweede is de uitlating van de premier van het tussen Oost en West bemiddelen willende India, Pandit Nehroe, zeer opmerkelijk. Hij zeide o.m.: „Wij zijn geen pacifisten. Wij hebben een leger, een vloot en een luchtmacht, waarvan wij ons, zo ge vaar dreigt, zullen bedienen. Wij wil len niemand overheersen, doch eisen, dat men ons in vrede onze eigen be langen laat regelen." Verder herinner de hij er aan, „dat het lot van de mensheid thans in het geding is en dat de vrede niet kan worden ver worven door een compromis of capi tulaties. Wanneer men van vrede spreekt, zijn er die menen, dat men de eisen van nooit verzadigde landen wenst in te willigen, maar de vrede kan niet verzekerd worden door me thodes, die zelf een uiting zijn van vredesafwijzing." Deze woorden van het verzoenings gezinde India, dat de illusie van een eigen onafhankelijke politiek tussen Oost er West koestert, bewijzen, dat de schrik voor het expansieve rode China na de inval in Tibet het in de benen is geschoten. De positie van het yro' maar door Pakistan, waarmee het op gespannen voet leeft, afge brokkelde India als grootste niet-com- munistische Aziatische mogendheid is hachelijk, vooral daar zijn leger, zijn vloot en zijn luchtmacht, waarvan Pandit Nehroe zo hoog opgeeft, nu niet zo héél veel betekenen en de eco nomische en sociale toestanden in het oude rijk der kasten eerder communis me bevorderend dan werend zijn. Dat het de vrede niet wil handhaven ten koste van compromissen en capitula ties, die even zovele sancties voor agressieve daden zouden zijn, moet Amerika wel aangenaam in de oren klinken, vooral omdat zij komen uit de mond van een broeder, wiens eigen zwakheid tot nu toe maar al te zeer geneigd bleek grote verzoendag met de onverzoenlijken te vieren. REFLECTOR. Ook H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben in Sankt Anton de ski's onder gebonden en genieten van hun korte vacantie in het Oostenrijkse bergland. Achter de Koningin Prinses Beatrix. De Rijkstelegraafdienst deelt mede. dat het telegraafverkeer met Korea tot nader order is stopgezet. IE r zyn er velen, die ut rumoer en luidruchtigheid de stem van hun ge- weten trachten te smoren. j De Nederlander mr. G. Kamphuisen, correspondent van Het Vrije Volk te Caïro, is vermoord gevonden in zijn flat in een buitenwijk van Caïro. Hem is waarschijnlijk met een scherp voorwerp een hoofdwonde toegebracht, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. De concierge van de flat en diens vrouw zijn als verdachten gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1