Tentoonstelling „De Keukenhof wordt dit jaar uitgebreid ea Zatehdag. fakt- franke.* 2}JiC&ko.nCng.eh.d\oo.d jaeger interlock agenda Balans van mousserend kunstleven Haarlem en omgeving art 50 jaar géfcOeri DICQ VAN DER MEER TER AARDE BESTELD VERHUIZINGEN - VERPAKKINGEN - MEUBELOPSLAG - PIANOTRANSPORT Initiatief tot oprichting van landelijke kwam uit de bloemenstad Nieuw paviljoen is verrezen met een oppervlakte van 2000 M2. Wfonzekünt Arrestant uit politie bureau ontsnapt Concert van „Euphonia r Warm winterondergoed DONDERDAG 4 JANUARI 1951 PAGINA 2 HET BEGON BIJ „ST. ELISABETH F. DAMIAANS ZN. - ZIJLVEST 41 - HAARLEM - TELEFOON 12456-14155-11141 De feestviering De a-sociale vrouw VLIEGER E. RANDAG TER AARDE BESTELD ZANDVOORT Jac. Siep 80 jaar Wit-Gele Kruis Zandvoort VASTE MARKT Beurs van New York Beurs van Amsterdam HEEMSTEDE De nieuwe verkeerswet Slecht einde van het oude jaar De ijsbaan wordt weer heropend Feestavond Katholieke Vrouwenbeweging JAEGER Halfwollen JAEGER Kersttentoonstelling 195Q Advertentie In al deze takken van ons bedrijf krijgt U bij ons een prima bediening door betrouwbaar, vakkundig personeel BIOSCOPEN: Rembrandt: Ma pomme (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Onder moeders vleugels (a. 1.)» 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Salomé (14 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Sa boteur (14 j.), 2.30, 7 uur; City: Vrouwen gevangenis (18 j2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De duivelsval (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 4 Januari Concertgebouw: R.K. Ver. voor het Gezin met kindervoorstelling, 2 uur. Vrijdag 5 Januari Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Toon Verhey, 8 uur. (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling is heden morgen het stoffelijk overschot van de K.R.O.-tekstdichter Dico van der Meer op de R.K. begraafplaats aan de Bos- drift te Hilversum ter aarde besteld. De Requiemmis in de St. Vituskerk werd opgedragen, door de weleerw. heer F. A. Gilsing. d^far de voorzitter van de K.R.O., prof. Kors O.P., door ziekte ver hinderd was. Het koor der St. Vituspa- rochie zong de Requiemmis van Perosi, waarbij dc soli werden uitgevoerd door Henk Dorel. De directeur van de K.R.O., de heer P. A. M. Speet, een afvaardi ging van het hoofdbestuur alsmede col lega's en medewerkers van de afdeling amusement en voorts talloze leidingge vende personeelsleden van de K.R.O. en vele vrienden van andere omroepver enigingen woonden de Requiemmis bij. Naaste medewerkers als Jan de Cler, Klaas van Beeck, Piet Lustenhouwer, J. Evers, O. Postma, J. Molenaar, L. Po- vel, W. Jansen en L. Pagano droegen de baar en escorteerden de lijkauto naar de K.R.O.-studio, waar het gehele per soneel een laatste groet aan een geres pecteerd en bemind medewerker bracht. Namens de directie hechtte de heer Speet een krans aan de kist. Jan de Cler voegde er een krans aan toe mede na mens Alexander Pola, Piet Lustenhou wer namens de leden van het Amuse mentsorkest. Tot slot werd een krans aan de kist gehecht namens alle K.R.O.- medewerkers. Terwijl binnen een feestprogramma ter gelegenheid van de duizendste Zon nebloem de aether inging, gleden de zwarte auto's door de natte sneeuw verder. in verschillende bedrijven een wilde staking uit, in 1918 gevolgd door een door de bond gesteunde algemene sta king in de gehele bloembollenstreek. Hoewel de werkgevers hier scherp tegen in gingen, o.a. door uitsluiting, begon de macht van de plaatselijke afdeling en de centrale bond toch duidelijk te wor den. Teneinde een streep te zetten onder de wantoestanden, waaraan hoveniers knechten dikwijls waren overgeleverd, ging de Haarlemse afdeling in 11919 zo ver hier een gesloten bedrijf van te ma ken; dat bleek echter te voortvarend ge weest te zijn, hetgeen wel tot uiting kwam in het volgende incident. Een be kend werkgever trad uit de patroons vereniging. De bond, de begreep, dat de ze man nu zelfstandig de arbeidsvoor waarden kon gaan vaststellen, met alle gevaren die daaraan waren verbonden, riep onmiddelijk een algemene staking uit; een oproep die op een fiasco uitliep, daar de hoveniersknechts weigerden in staking te gaan, daar de lonen en ar beidsvoorwaarden nog goed waren. Terwijl dez« acties ten bate van de hoveniers plaats vonden, krompen dc werkzaamheden van de Haarlemse af deling op het gebied van het bloem- bollenbedrijf steeds meer in, daar deze tak steeds meer naar het Zuiden werd verplaatst. Het gevolg was, dat ook het aantal leden van de afdeling Haarlem sterk terugliep, daar de bloemisten knechts toch de kern vormden, waar omheen de organisatie was opgebouwd. Daarom besloot men tot samenvoeging van de afdelingen Haarlem en Over- veen, welke combinatie thans 140 leden telt Bij dit roemruchte bestaan viert thans de Haarlemse afdeling haar gou den jubileum. Deze viering is vastge steld op Zondag 14 Januari. Om halt negen zal die dag in de Paterskerk aari de Groenmarkt een plechtige H. Mis worden opgedragen voor de levende en overleden leden van de afdeling. Na de H. Mis komen de leden teza men in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat voor een gemeenschappe lijk ontbijt. Van drie uur tot half vijf volgt dan een receptie, waarbij men in de gelegenheid zal zijn het afdelings bestuur te complimenteren. Des avonds veert de R.K. gemengde toneelvereniging „St. Genesius" in het St. Bavo-gebouw het blijspel „Pygma lion" van G. B. Shaw op. Op die avond, die om half acht begint, zullen enige jubilarissen gehuldigd worden: aller eerst de heer Salman, die sinds 1920 af delingsvoorzitter is en sinds 1918 secre taris van de centrale bond. en verder de heer J. van Kuieren, de penning meester van de afdeling, die op dit ge bied enorme verdiensten heeft. Zo is hij er in geslaagd in zijn sinds 1915 lopen de ambtsperiode het spock „contribu tieschuld" steeds uit de verslagen van de vereniging te weren. Na afloop van het toneelstuk volgt o.l.v. de heer Schröder een gezellig samenzijn. Entre- actes en dansmuziek zullen worden ge bracht onder leiding van de heer J. Nibbering. Voor de Plaatselijke Raad Haarlem van de Nationale Vrouwenraad van Ne derland spreekt op Donderdag 11 Jan. om acht uur in restaurant Brinkmann Grote Markt Haarlem, prof. mr. D. Ha- zewinkel-Suringa, hoogleraar in het Strafrecht te Amsterdam. over „De a-sociale vrouw". De afdeling Haarlem van de Neder landse R.K, Landarbeidersbond St. Deusdedit bestaat 50 jaar. Een halve eeuw wordt thans gewerkt voor het so ciaal en geestelijk heil van tuinders-, bloemist-, hoveniersknechten en allen, die als werknemers in de open lucht het dagelijks brood verdienen. Moeilijk kan men ontkennen, dat een dergelijk jubileum de moeite van het vieren waard is; een enkele blik in het ver leden kan ons overtuigen van het be langrijke werk, dat door de Haarlemse afdeling verzet werd. De omstandigheden, waarin vóór 1870 gewerkt werd. waren allerbedroevendst. Voor f 5.40 per week moest van de vroege morgen tot 's avonds laat arbeid worden verricht, terwijl gedurende de wintermaanden dat sobere loon nog tot f 4.80 werd verlaagd. Een nog verdere verlaging van de lonen, goedgekeurd door de gezamenlijke werkgevers, kon slechts verhinderd worden door de so ciaal georiënteerde werkgever, de heer Zocher, die juist loonsverhoging be pleitte. Het moet gezegd worden, dat in Haarlem de lonen iets hoger en de werktijden wat korter waren. Daar entegen waren in deze omgeving de kosten van het levensonderhoud door allerlei plaatselijke omstandigheden hoger; daarom waren vele ouders er zeer tegen gekant dat hun zoons b.v. in het bloembollenbedrijf gingen. Tegen deze ongunstige omstandighe den kwam eindelijk in 1901 verzet. Zon der de verdiensten van de onlangs over leden pionier, de heer A. J. Loerakker, tekort te doen, moet gezegd worden, dat vooral de heer B. N. Loerakker be schouwd moet worden als voorvechter van de rechten der landarbeiders. Op 4 Januari van dat jaar werd „Sint Elisa beth" opgericht, een Haarlemse organi satie, waarin behalve bloemistenknechts ook kleine zelfstandige kwekers zaten, met een totaal aantal leden van 22. On nodig te zeggen, dat deze tweeledige vereniging vrij rommelig was en lang zaam werkte. Daarom zijn de zelfstandigen later naar de LTB overgegaan. De moeilijkheden waarmede de ver eniging te kampen had. waren er vele, aldus vertelde ons de heer J. Salman, de huidige voorzitter van de Haarlemse afdeling. De contributie b.v. bedroeg destijds vijf cent per week; dat was echter toevallig ook de prijs van de toen malige borrel, hetgeen vele landarbei ders. die en dat was toen zeer begrij pelijk hun enige afleiding vonden in de alcohol, voor een afschuwelijk dilem ma plaatste. Toch groeide de vereniging, inplaats van uitsluitend bloemisten knechts omvatte zij tenslotte ook de werknemende tuniders en hoveniers. Om tot groter en centraal geleide krachtsontplooiing te komen, richtte het bestuur van de St. Elisabethvereniging zich reeds in 1904 tot dc plaatselijke bonden van Amsterdam, Heemstede, Sas- senhetm en Leiden met het voorstel en nationale bond op te richten. Dit ingrij pende plan, waarvan de eer toekomt aan Haarlem, kwam op 3 Januari van dat jar tot verwezenlijking, waarbij de heer J. Schipper tot bondsvoorzitter werd gekozen van de Nederlandse R.K. Bond van landarbeider „St. Deusdedit" Ofschoon het aantal leden van de Haarlemse afdeling voortdurend steeg, en omstreeks 1913 zelfs in staat was 500 plaatsen in het Bavogebouw te vullen, vond van de zijde der patroons geen erkenning plaats; tengevolge van de hierdoor ontstane wrijving brak in 1913 78 Bewoners van cle Bakenesser- gracht hebben aan de gemeenteraad een adres gezonden waarin zij ver zoeken die gracht te dempen omdat de toestand en de stank voortdurend onhoudbaarder worden. schikking heeft over een niet al te grote tuin. Ook bleek het vorig jaar, dat restau rant en theehuis niet voldoende capaci teit bezaten om de geweldige toeloop te verwerken en besloten werd om tot een belangrijke vergroting over te gaan. Beide gebouwen zullen dit jaar een op pervlakte beslaan, die dubbel zo groot is als het vorig jaar. Ook is meer aan dacht geschonken aan de bedieningsca paciteit; deze is eveneens ruim verhoogd, terwijl buitenbuffetten de bediening zul len vergemakkelijken en versnellen. Om het publiek reeds vanaf het be gin der tentoonstelling volop van de bloemen' te laten genieten, is er thans een prachtig paviljoen met een opper vlakte van 2000 m2 op het terrein ver rezen. Een enorme constructie van gias en staal en voorzien van een geheel nieuw verwarmingssysteem, waarin een binnententoonstelling is aangelegd. Men kan dus weer genieten van de prachtige aanleg van het park met de feeërieke waterpartijen en een binnen tentoonstelling bewonderen waarbij ue bloemen, doordat zij onder glas en ver warmd naar voren worden gebracht, hun schone kleuren nog feller kunnen tonen. Het succes van de eerste tentoonstel ling „De Keukenhof" die het vorig jaar duizenden bezoekers in vervoering bracht met zijn combinatie van wilde natuur en aangelegde bloembollenvclden en perken, heeft het bestuur doen be sluiten om tot grote uitbreiding van dc tentoonstelling over te gaan. Voor dit jaar zijn grote gedeelten van het wilde hakhout hier en daar wegge kapt om plaats te maken voor nieuwe tuinen die tegen de achtergrond van grillig, door elkaar groeiend gewas en laag geboomte een fraai effect zullen vormen. Zo is o.a. het bos in het verlengde van het theehuis, dat vorig jaar nog onge rept was, thans geheel in de tentoonstel ling opgenomen. Is het vroegere berken- bos met slingerpaden aangelegd, dit ge deelte is geheel anders van opbouw. De rechtlijnige stijl, die hier is toegepast, zal meer het idee geven van een grote Engelse tuin. Ook zijn dit jaar „hoveniers-tuinen" z.g. stadstuinen aangelegd, waarmee wordt aangetoond, wat men met bloem bollen kan bereiken, als men de be- De gemeente Bloemendaal heeft thans electrisch licht en men moet zeggen dat deze nieuwigheid over het algemeen goed voldoet. Voor de betrekking van agent van politie te Zandvoort jaarwedde 450 plus deelneming in het pen sioenfonds hebben zich vier en twintig sollicitanten gemeld. De raad besloot in de groote trouw zaal van het stadhuis een planken vloer te leggen omdat bruidsparen altijd zoo'n last van koude voeten hebben. De standplaatsen voor rijtuigen zijn van gemeentewege verpacht. De tarie ven zijn o.a. als volgt: Open rijtuig met een paard 30 ct. per kwartier; gesloten rijtuigen met. een paard 80 ct. per uur; nachttarief 15 ct. meer. Sinds eenige weken wordt op Zon dag betoogd voor de Haarlemsche brood- en meelfabriek, om te trach ten, afschaffing van Zondagsarbeid te verkrijgen. Het is deze maand 25 jaar geleden, dat het Vliegend Blad „De Spaarne Bode" door de heeren Uitenbosch en wijlen J. P. Nobels werd opgericht. Een boodschapper bracht bij een bewoner aan de Sophiastraat twee schelvisschen thuis, waarvoor hij 10 cents zou ontvangen. Geen klein geld voorhanden zijnde, kreeg de man een gulden 07n te wisselen en is sindsdien met de Noorderzon vertrokken. Onder grote belangstelling is op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de vlieger E. F. W. M. Randag, gezagvoerder bij de „Garu- da Indonesian Airwcys", die in Novem ber j.l. bij een noodlanding op het vlieg veld Surabaja om het leven is gekomen. Aan de teraardebestelling ging een H. Requiemmis vooraf in de R.K. kerk van Onze Lieve Vrouw van Lourdes aan de Berkenbos Blokstraat. Bij de talrijke aanwezigen bevond zich o.m. dr. E. van Konijnenburg, directeur van de „Garuda Indonesian Airways". Op 6 Januari wordt de heer Jac. Siep 80 jaar. De heer Siep woont te Zand voort aan de Koninginneweg no 20 en was in zijn jonge jaren een internatio naal bekend wielrenner. In 1892 werd hef kampioenschap op de weg over 50 km verreden en de heer Siep kwam als tweede binnen, 35 meter achter Jaap Eden, In 1893 klopte hij in München Gladbach de Duitse sprinter Fritz Opel Na een lange succesvolle renners-car rière geniet de heer Siep in Zandvoort van zijn welverdiende rust. De tachtig jarige is nog kerngezond en zeer vlug ter been; een enkele maal bestijgt hij nog eens het stalen ros om in een snel tempo van Zandvoort en zijn schone omgeving te genieten. Zuster Hoogenbosch legde in 1950 3876 bezoeken af, waarvan aan kraam vrouwen 401 en aan t.b.c.-patiënten 139 bezoeken. Het aantal patiënten bedroeg 139, onder wie 26 kraamvrouwen en 17 t.b.c.-patiënten. De zuster assisteerde 21 maal de dokter en verleende 9 maal de laatste hulp. Uit het magazijn wer den 383 artikelen uitgeleend. Amsterdam, 3 Jan. 1951. Ook vandaag was de stemming ter beurze over het geheel weer gunstig. Aand. Kon. Olie werden gestimuleerd door de aankondiging van het interim dividend van 4%, waarover gisteren reeds geruchten hadden gelopen en zet ten de koersstijging verder voort. Boven dien zijn de verwachtingen omtrent een slot-dividend wat het percentage betreft vrij optimistisch en wordt dat op circa 8 a 9% getaxeerd, zodat met een totaal dividend van 12 a 13% over het afgelo pen boekjaar rekening wordt gehouden. Nadat de koers tot ruim 306 was op gelopen, kwam het slot vandaag met een avance van ruim 3 pet. op 304%. De Scheepvaartmarkt had een geanimeerd verloop. Ook Indon. fondsen waren vast ge stemd en deze sloten vrijwel alle op net hoogste punt van de dag. De locale markt gaf lichte verbeteringen tot 5 pet. te zien. De Staatsfondsenmarkt was tamelijk prijshoudend. 3/1 2/1 Anaconda Copper 40% 40% Bethlehem Steel 50% 50'% Chrysler Corp. 69% 69% General Electric 49% 50% General Motors 46% 46 V\ Hudson Motors 16% 16 Kennecott Copper 751 - 76'/, Montgomery Ward 65% 65(4 North American Co. 17% I8 Radio Corp 16% 16% Republic Steel 42% 43% Shell Union Oil 55 54% Southern Pacific 67 67% Southern Railway 51 51% Tidewater 37 38% U.S. Steel 43% 43 (Niet-officiële Koersen' Vorig Opening slot 4/1 3% Nederl. 1948 97% 3% pCt. Ned. 1950 97%1 3-3'4 Nederland 1947 97/ 974 3 Ned. 62-64 bel.fac. 96% lnschr. Grtbk.'48 3 pCt. 95% Ned. Handel Mil cert. 142% A.K.U. 167 Van Berkels Patent 116gh Caivè-Delft cert. 123gb Van Gelder 170gb Kon Hoogovens cert 148t&gb Unilever cert. 220% -L 222)4 Ned. Kabel 235gb Philips 228gb Kon. Petroleum 30415-6 "09.2 „Amsterdam" Rubber 118gb 118,* Holl. Amerika Lijn 186 ,7L, Kon. N Stoomb Ml]. 142%3gl 143 j/2 Ned. Scheepv. Unie 153-'/2gl r,ï,4 H.V.A. 111%-2 113/2 Deli Mij. cert. 100%-1 lOl/i Uit een advertentie van Philip de Vries in de Gierstraat: luxe potten import-gember 30 cents 25 grote sinaasappelen 50 cents grote moten zalm 40 cents B. en W. hebben een voorstel aan genomen betreffende de verkoop van melk, waardoor de melkboeren voort aan vergunningsrecht zullen, moeten aanvragen en koopen. 26 inschrijvers hadden belangstel ling voor de aanbesteding van de gemeentelijke lichtfabrieken. De laag ste was de heer H. van Rijn te Naar dien voor 692.800. Gisteravond lag op het trottoir in de Jansstraat eene smoordronken vrouw. Zij scheen eene bekende drinkster te zijn. Het dierlijk vrouw- mensch werd door de politie per handwagen opgebracht. De aandacht van .belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat iedere morgen van 910 uur aan het bureau van politie aanvraagformulieren afgehaald kunnen worden teneinde in het bezit te komen van het nieuwe kenteken voor motorrij tuigen. Op het terrein van de gemeentereini ging ontstond een twist tussen de ge meentearbeider De R. en de woonschuit bewoner P. over het neerwerpen van afval. Laatstgenoemde meende dat hij een riek er bij moest halen om door het toepassen van krachtige argumenten gelijk te krijgen. Het einde was, dat De R. een wonde in de zij kreeg en in het ziekenhuis verbonden moest wor den. terwijl tegen P. proces-verbaal werd opgemaakt wegens mishandeling. Men kan het geloven of niet, doch blijkens een mededeling van de secreta ris van de IJsvereniging „De Volhar ding", de heer P. Tromp, wordt heden middag te 2 uur de ijsbaan aan de Wagnerkade wederom heropend. Wan neer het vanavond even gaat opvriezen, zal de baan eveneens van 710 uur ge opend zijn. De afdeling Heemstede van de Kath. Vrouwenbeweging organiseerde Woens- avond een feestavond voor de kinderen van de leden, welke zich in een buiten gewone belangstelling mocht verheugen. Er werden enige aardige films gedraaid door kapelaan Bakker en de gebruike lijke tractatie viel ook ditmaal weer zeer in de smaak. De ijsbaan aan den Zijlweg is voor de leden geopend. Op de ijsvlakte aan de Zomervaart werd een arren- wedstrijd gehouden. In het jaar 1900 zijn uit deze ge meente naar Amerika vertrokken 5 mannen en 3 vrouwen, onder wie een huisvader met vrouw en vier kin deren. De gemeente Heemstede telde op 1 Januari 1901 een bevolking van 5074 personen, iets meer vrouwen dan mannen. Eindelijk is de vissersvloot van Zandvoort geheel verdwenen. De laat ste schuit is aan een Katwijker reeder verkocht. In eene 9 Januari gehouden ver gadering van journalisten is besloten tot oprichting van een plaatselijke vereeniging van beroepsgenooten. B. en W. verleenden aan de heeren Anderheggen en Neumeier concessie tot het exploiteeren van electrische trams in de stad tot 1 Januari 1951. Goedgekeurd werden plannen voor bebouwing bij den Schoterweg en de Brouwersvaart. De minister heeft medegedeeld, dat er een nieuw spoorwegstation kan kofuen op de oude plaats. Er komen tunnels bij de overwegen bij Jans en Kruisweg en het goederenstation gaat naar de Leidsche Vaart achter de kathedraal. Op 20 Januari werd aan 718 kinderen en 285 volwassenen kosteloos brood en koffie verstrekt. In de Korte Heerenstraat is een hoogbejaard echtpaar, dat daar 13 jaar woonde, uit zijn woning gezet wegens huurschuld. Een bedroevend werk! Ten raadhuize der gemeente is in het afgelopen jaar in de bruidenbus gestort een bedrag van f 581.45yt, om onder de armen te verdeeleh. Woensdag 23 Januari 1901 overleed Koningin Victoria van Engeland, op wie 7 maal een aanslag was ge pleegd. Deze maand is het 550 jaar geleden, dat de bierbouwerij „Het Scheepje" te Haarlem werd opgericht. Het is de oudste der nog bestaande inrichtin gen op dit gebied. 15 Augustus 1951 herdenkt de oud stadgenoot pater Nivardus Heems, mon nik van de Cistercienser-abdij u. L. v. van Sion te Diepenveen (O.), zijn 40- jarig priesterjubileum. Advertentie Advertentie Lange pantalons met elastiek 4.80 Borstrokken, ronde hals 3.85 Sterke kwaliteit Lange pantalons 3.50 Borstrokken, k. mouw ƒ,3.90 Borstrokken, k. mouw, vanaf 5.75 Lange pantalons met elast. v.a. 7.25 EXTRA AANBIEDING INTERLOCK Korte pantalons v.a. m. 4 3.25 Hemdjes z. mouw v.a. 3.35 Borstrokken, k. mouw vanaf 3.50 Lange pantalons v.a. 4.30 RUIM GESORTEERD IN FLANELLEN - MOLTON en BAAIEN HEMDEN Advertentie PflPRlOnRSTEEG-HfiftRLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2