RODE TROEPEN TRACHTEN UNO-LEGER TE SPLITSEN Eisenhower: Opofferingen van bondgenoten moeten gelijk zijn Geen bombardement op China zonder machtiging V.N." Ook Inchon thans ontruimd Spoedig wapenlevering aan Spanje Tot hoofd en hart Straaljager in zee gestort L J Spanning duurt voort Indonesische debatten duren voort RUSSISCHE TROEPEN IN CHINA? Aantal doden in Peru minstens 120 Het weer Besprekingen te Parijs Piloot zou uit toestel gesprongen zijn Jachtopziener schiet stroper neer DRIE GEDETINEERDEN ONTSNAPT Achtervolging over de Han Kwestie-Nieuw-Guinea Regering antwoordt Maandag Vijfde dynamietlading ontplofte later Kind door ijs gezakt en verdronken NEDERLANDS SCHIP REDT 72 MAN Ei van ruim twee ons CONFERENTIES OVER VERDEDIGING EUROPA Spaanse bijdrage DE „EVERTSEN" KREEG DE POST TERUG Truman maakt bekend: Tijdstip voor oorlogsverklaring acht president nog niet gekomen Tropische cycloon eist 500 doden Rede van Spofford Franse invitatie Uit zelfverdediging KAMPHUISEN VERMOORD MET EEN DOLK DRIE LIJKEN AANGESPOELD OP AMELAND LEDEREN KLEDING Twee later gegrepen, één nog voortvluchtig VRIJDAG 5 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24963 Hacjoc 'Jong Jong Kangnocng DOOR CHINEZEN BEZET V «Wonjoc ,Samtijok Sotwon •Pjongtock ^jofligjoe Hamtijang fjongdok Tatjon Kocnsan ♦Tatgo* T»Jnjo« 'OESAN Kwangjot Mokpo" Donderdagavond hebben de verbonden troepen ook de haven Inchon aan de Westkust van Korea, 36 km. ten Zuiden van Seoul ontruimd. Het gros der troe pen trok over land terug. Scheepsgeschut bestookte de naderende Chinezen. De communistische aanvallers zetten hun machtige aanval op de L NO-legers on verdroten voort. Zij trokken over de Han en volgden daarmee de eenheden, die Seoul tot het laatst hadden verdedigd, op de voet. Een communistisch leger, ter sterkte van ongeveer 200.000 man voert in midden-Korea^ een stoot uit, welKe ten doel heeft de verbonden troepen in twee delen te splitsen, voordat zij hun posities hebben gestabiliseerd in een nieuwe verdedigingslinie ten zuiden van Seoul, waarvan de juiste ligging nog geheim wordt gehouden. iHiiiMiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii De debatten in het Indonesische par lement over de regeringsverklaring naar aanleiding van het mislukken van de Nieuw-Guinea-conferentie, zijn nog niet geëindigd. Van de 26 sprekers, die zich hadden laten inschrijven, moeten er nog vier het woord voeren. Hiertoe bestond vandaag gelegenheid. Minister Leimena verklaarde namens de regering, dat het regeringsantwoord op zijn vroegst Zaterdag gereed zal zijn. Hij verzocht het parlement, de regering in de gelegenheid te stellen Maandag ochtend te antwoorden. Daarop werd besloten, dat het parlement Maandag ochtend in plenaire openbare vergade ring bijeen zal komen voor het aanhoren van het regeringsantwoord. Volgens onlangs in Hongkong nit China gearriveerde reizigers zmmen eenheden van het Russische lef®» l™ China zijn aangekomen en in bjangnai en Tsjing Tao (een haven aan ae ueie Zee) alsmede in Charbin (Mandsjoerye) gelegerd zijn. Russische soldaten met volledige uitrusting, waaronder pantser voertuigen, zouden volgens genoemde zegslieden in de tweede helft van No vember via Peking naar Tsjmg Tao vervoerd zijn. Een reiziger uit Charbin verzekerde tegenover journalisten, dat toen hij de stad tegen midden December verliet, een volledig gemotoriseerde divisie, samengesteld uit Russen en andere Europeanen, in Charbin gestationneerd was. Deze reiziger, die de Russische troepenmacht in Charbin on 10.000 man schatte, verklaarde, dat het Russische opperbevel strenge disciplinaire maat regelen had genomen om elk incident tussen de militairen en de bevolking tè voorkomen. In een particuliere mededeling uit Sjanghai werd gezegd, dat onlangs tal rijke Russische soldaten officieren, onder-offieren en manschappen in Sjanghai aangekomen waren. Zij zouden iri een Westelijke wijk van de stad in gekwartierd zijn. Volgens dezelfde bron zouden ok vele Russische artsen zich in Sjanghai bevinden, waar zij een nieuwe geneesmethode voor tuberculose zouden toepassen. De autoriteiten van Peru hebben mee gedeeld, dat er Woensdag bij een ont ploffing in de omgeving van een hydro- electrische centrale in de Santa River Vallei minstens 120 personen gedood en 72 gewond zijn. De ontploffing vond plaats bij het werk aan de spoorlijn van Chimbote naar Huallanca, die in October j.l. tijdens een lawine gedeeltelijk werd vernield. Volgens ooggetuigen hadden de inge nieurs vijf dynamietladingen aange bracht om gedeelten van de spoordijk te doen springen. Vier ladingen ontploften volgens het schema. Nadat er 40 minu ten waren voorbijgegaan, nam men aan dat de vijfde lading weigerde. Toen de arbeiders naar het werk waren te ruggekeerd. kwam de ontploffing toen. De mannen werden begraven onder de vallende rotsblokken. Donderdag is uit het water langs de spoorbaan 's-GravenhageRotterdam opgehaald het stoffelijk overschot van de zevenjarige H. S. W. uit de Vaal- rivierstraat te 's-Gravenhage, Het kind is blijkbaar door het ijs gezakt. De stad Seoul viel Donderdag te één uur in handen van de vijand. Volgens het hoofdkwartier van het achtste leger zijn deze Chinezen er niet in geslaagd in Seoul geallieerde eenheden te omsin gelen. De laatste geallieerde soldaten gingen met slechts enkele minuten voor sprong op hun achtervolgers over een pontonbrug ten Zuiden van Seoul. Deze brug werd opgeblazen toen Chinese voorhoeden er nog ongeveer één kilo meter van verwijderd waren. Het opblazen der brug richtte echter niet veel uit, omdat de rivier de Han, waarover de verbonden legers zich te rugtrokken, met een 30 cm. dikke laag ijs was bedekt. Communistische troepen, ter sterkte van een bataljon, staken de Han reeds ten Westen van Seoul over. Het wegvoeren van verbonden troepen uit de ter hoogte van Seoul gelegen ha ven Inchon, 24 uur na de val van de Zuid-Koreaanse hoofdstad, vond plaats onder dekking van oorlogsschepen van vijf landen. De manschappen, die achter hoedegevechten leverden, hebben eerst de toegangen tot Seoul bewaakt, waar na zij in de richting van Inchon trok ken om de Chinese opmars te vertra gen en over zee te ontkomen. De havenwerken van Inchon zijn vol komen verwoest. Onder de sluizen, die toegang tot de haven boden, werd een ton dynamiet tot ontploffing gebracht. Niet ver van de sluizen stonden zes wa gons munitie, die op de Noord-Koreanen veroverd waren. Ook die gingen de lucht in. De grond beefde, toen de wagom uiteengereten werden. Vervolgens was een partij van onge veer 4.000.000 liter petroleum, die in vaten bij de haven opgeslagen lag, aan de vernietiging prijsgegeven. Dit ver oorzaakte een enorme explosie en een brand, welke vlammen-de haven in een spookachtige gloed zetten. Vele schepen vervoerden Zuid-Kore aanse vluchtelingen. Twee tankschepen kwamen aan de grond te zitten. Men hoopte ze met vloed vlot te krijgen. Scheepsgeschut beschoot de weg, die tot Inchon toegang gaf. In Delfzijl, de havenstad van het Noorden, heerst voortdurend grote bedrijvigheid. Vele kustvaarders lopen de haven van deze bloeiende stad binnen om materialen voor de Groningse industrieën te lossen of producten van deze bedrijven te laden Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen, voor namelijk in de nacht en ochtend, la ter plaatselijke opklaringen. Matige tot krachtige en langs de kust tijde lijk wellicht harde Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Vrij zacht. Zon: 8.48—16.44, Maan: 8.07—14.31. Het Nederlandse vrachtschip de „Sing- kep" heeft ter hoogte van Noord-Oost- Australië de gehele bemanning van de op een rif gelopen Britse vrachtvaarder „Palona" overgenomen. In totaal zijn 72 personen gered. In de gemeente Warder heeft een kip van pluimveehouder C. Doets een ei ge legd van twee ons en zeven gram. CHINE SE AANVALLEN 38*<e BR.GRAAD •Katsong Z.KOREAANSE REGERING De verdediging van Europa vormde Donderdag het onderwerp van beraadsla gingen en conferenties. Generaal Eisenhower hield een persconferentie. Hij verklaarde, dat alles vergeefs zal zijn als tegenover de offers, die de V. S. bren gen, niet een gelijkwaardig offer der Europese democratieën staat. In de raad van plaatsvervangers van de landen van het Atlantisch Pact wees de voorzitter, de Amerikaan Spofford, op de fataliteit in de houding van afwachten, die men in Europa aanneemt. Voorts lieten Britse militaire kringen zich uit over de Spaanse bijdrage tot de Europese defensie. Zij verwachtten, dat binnen een jaar wapenleveranties aan Franco een feit zullen zijn. Generaal Eisenhower zeide in een persconferentie, dat West-Europa niet met succes verdedigd kan worden, ten zij de grootte der opoffering en vast beslotenheid onder alle bondgenoten gelijk is. Eisenhower kondigde zijn reis naar Europa officieel aan. Hij zei, dat hij er zich van overtuigen wil, dat de vast beslotenheid der V.N. om de vrije we reld te verdedigen, in gelijke mate in de hoofdsteden van het Atlantisch pact gedeeld wordt. „Ik wil er zeker van zijn, dat ik langs niemand anders heen werk", al dus de generaal. Eisenhower dacht niet, dat Rusland bereid is een derde wereldoorlog te beginnen. „Ik denk niet, dat wie dan ook de verantwoordelijkheid voor zulk een beslissing durft te nemen, zonder zich daarover diep bezonnen te heb ben", meende hij. Toen hem gevraagd werd naar de kansen op recrutering van Duitse sol daten, antwoordde de generaal, dat de VB geen natie aan hun zijde wensen, die niet vrijwillig komt. Volgens Britse militaire kringen zul. Ien de V.S. waarschijnlijk binnen een jaar met wapenleveranties aan Spanje Weken lang hebben familieleden en kennissen van opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", die in de Koreaanse wateren tezamen met de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties opereert, het zonder enig bericht van deze oorlogsbodem moeten stellen. Door een vergissing, welke vermoe delijk werd begaan op een postkantoor van de Britse marine, werden namelijk vier postzakken met de brieven, welke de bemanning van Hr. Ms. „Evertsen" tussen 6 en 22 December verzond, naar dit schip teruggezonden. Uiteraard zal alles in het werk wor den gesteld, om de hierdoor ontstane vertraging zo snel mogelijk op te hef-' fen en om herhaling van dergelijke on aangename verrassingen te voorkomen. Het ijs kruit en even heeft het er naar uitgezien, dat een aantal huizen op Marken door de enorme ijsmassa's zouden worden gekraakt. Doch door inspanning van alle krachten kon het onheil voorkomen worden. President Truman heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten China niet zullen bombarderen zonder machtiging van de V. N. De president sprak op nieuw de hoop uit, dat een derde we reldoorlog dit jaar zou kunnen worden vermeden. In antwoord op vragen hoever de ont wikkeling zou kunnen gaan voordat hij met het Congress zou moeten beraad slagen over een oorlogsverklaring, zeide de president, dat, indien de juiste tijd gekomen was, de juiste maatregelen zouden worden genomen. Hij hoopte, dat het tijdstip waarop hij om een oorlogs verklaring zou moeten verzoeken nim mer zou aanbreken. Hij voegde er aan toe, dat dit nog niet gekomen was. De president deelde de journalisten mede, dat de Amerikaanse regering geen verzoek aan de V. N. om communis tisch China te bombarderen in overwe ging had. Toen hem gevraagd werd of hjj van mening was, dat de V. S. zich thans formeel in oorlog bevonden, zeide Tru man, dat dit niet het geval was en dat de V. S. hun verplichtingen tegenover de V. N. naleefden. De president weigerde zich uit te laten over de notawisseling met de Sovjet- Unie over een eventuele samenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken. Hij verwees de verslaggevers naar de Woensdag door Dean Acheson afgelegde verklaring, die hij had goed gekeurd. Truman zeide, dat de bereidheid van de V. S. om besprekingen tussen de vier mogendheden aan te gaan niet betekende, dat de V. S. de V. N zouden willen passeren. Indien de viermogendhedenconfe- rentie zou worden gehouden, zou zij beperkt zijn tot een bespreking van geschillen tussen de V. S en de Sovjet-Unie en de twee andere mo gendheden. Wanneer deze geschillen waren geregeld zouden de V. N. weer volledig functionneren. De president weigerde enig commen taar te leveren op de militaire situatie in Korea. Dat deed wel de Amerikaanse minister van landsverdediging Marshall. Hij verklaarde Donderdag te Washing ton, dat de situatie in Korea „zich bijna juist zo ontwikkelt, als werd verwacht. De verbonden strijdkrachten worden ontplooid, om aan deze ontwikkeling het hoofd te bieden". „De verbonden troepen hebben in vele gevallen tegen een bijna ongelofelijke overmacht der communisten aan man schappen moeten vechten", voegde hij hieraan toe. Vijfhonderd personen zijn omgeko men tijdens een tropische cycloon, die de Comoren-Archipel in de Indische Oceaan heeft geteisterd. De natuur ramp heeft volgens binnengekomen be richten veertig duizend mensen dakloos gemaakt soms houden verwijlen lof en goed- keuringen een blaam in. j beginnen. Waarschijnlijk zal Spanje ook in het Atlantische Pact worden op genomen. De V.S. hebben een ambassa deur bij de Spaanse regering benoemd en Groot-Brittannië zal binnenkort zijn ambassadeur naar Madrid doen terug keren. De volgende stap zou logischer wijs de benoeming van een militaire missie zijn, gevolgd door wapcnleveran- ties. In Groot-Brittannië en vooral ook in Frankrijk zullen ongetwijfeld protes ten tegen een dergelijke gang van za ken opgaan, doch de voortdurende inter nationale crisis zal deze protesten smo ren. Reeds heeft Portugal verscheidene malen voorgesteld om Spanje uit te no digen toe te treden tot het Noord-At lantische Pact. Waarschijnlijk zal het binnenkort opnieuw een poging wagen. Uitrusting is het grote gebrek van het Spaanse leger, waarvan de omvang op ongeveer 550.000 man wordt geschat. De rest van West-Europa kan dit jaar voor Eisenhower nog geen dozijn divisies bij elkaar brengen. Spanje, Joegoslavië, Griekenland en Turkije zijn alle naties buiten het pact, welker legers waardevol zouden zijn in geval van een Russische aanval. ge nesteld als zij liggen van de Dardanel les tot aan Gibraltar. Er zijn aanwijzingen, dat misschien een voorraad militaire uitrusting zal worden gevormd misschien via Triëst welke in geval van een aan val naar Tito's leger van twee en der tig divisies zal worden gezonden. Intussen heeft president Truman Woensdag op een persconferentie ver klaard, dat de „benoeming van een Amerikaanse ambassadeur in Spanje niet inhoudt, dat Spanje zal delen in hei Amerikaanse programma voor hulp verlening aan het buitenland. Dit is niet overwogen, althans niet door mij", zo zeide Truman. Donderdag is voor het eerst sinds het midden van September een ver gadering gehouden van de raad van plaatsvervangers van het Atlantische j Pact. Spofford, de Amerikaanse voor- zitter, heeft mededelingen gedaan om- j trent het plan van generaal Eisenho- j wer om een studiereis door de Pact- landen te maken. Er zijn voorts be- i sprekingen gevoerd over de benoe ming van vertegenwoordigers in de productieraad voor de defensie. Naar verluidt zijn verscheidene landen nog niet bereid een vertegenwoordiger in dit orgaan te benoemen. Onder meer zou over de Britse vertegenwoordiger nog beraadslaagd worden. In zijn rede tijdens deze vergadering wees Spof ford er op, dat er een gaping bestaat tussen de manschappen, het materiaal en de fondsen, die nodig zijn voor een behoorlijke verdediging, en het poten tieel, dat thans beschikbaar is. De plaatsvervangers hadden deze te kortkomingen in Augustus van het vo rige jaar erkend. Er was sindsdien wei iets gedaan, maar niet genoeg. „Ik durf te zeggen," aldus Spofford, „dat het tempo bij het dichten van de lacune te langzaam en onbevredigend is geweest. De aarzeling van de regeringen en de volken om de realiteit van de be dreiging der gewapende agressie te aanvaarden, is begrijpelijk, doch zij heeft geleid tot een houding, die hier in bestaat, dat men afwacht wat de an: deren doen. Het voortduren van deze geestesgesteldheid zou fataal zijn." Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag bekend gemaakt, dat Frank rijk binnenkort vertegenwoordigers van West-Duitsland, Italië en de Benelux- landen zal uitnodigen, deel te nemen aan besprekingen te Parijs over een Europees leger. Engeland zou worden uitgenodigd, de besprekingen by te wonen en zou „bijna zeker" een waarnemer naar de conferen- Aan de Waddenkust ten Zuiden van Hoilum (Ameland) is hedenmorgen een Engelse straaljager van het type Me teor VIII in zee gestort. De piloot had tevoren geseind, dat zijn machine de fect was en dat hij in de omgeving van Leeuwarden uit het toestel zou sprin gen. Deze Meteor-toestellen hebben een zg. uitschietbare stoeL Volgens de eerste berichten zouden enkele personen gezien hebben dat de parachute zich heeft geopend. Tot op dit ogenblik is de piloot echter nog niet gevonden. Een M L.D.-Mitcheil zoekt momen teel de streek tussen Leeuwarden en Ameland af. Van Hoilum uit zijn red dingboten uitgevaren. De particuliere jachtopziener Suy- len, uit Susteren, ontdekte Donderdag op zijn inspectietocht een drietal stro pers in het veld ten Zuiden van Suste ren, bij de grens van Nieuwstadt. Hij sommeerde het drietal te blijven staan. Twee liepen weg. De derde trok een mes en keerde zich tot de' jachtopzie ner. Deze laatste maakte van zijn vuur wapen gebruik en trof deze stroper, ze kere E.. uit Sittard, aan de hals. E. werd levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. Zijn toe stand was Donderdagavond nog zorg wekkend. De beide andere stropers wer den gearresteerd. Een arts te Cairo, die het stoffelijk overschot van de Nederlandse journalist, mr. G. Kamphuisen, heeft onderzocht, is tot de conclusie gekomen, dat hij ver moord is met een dolk. De politie zoekt twee jongelieden, die op de avond van de misdaad in gezelschap van de ver moorde zijn gezien. Hedenmorgen vroeg is op Oostelijk Ameland een Duits scheepje „Hunsia" op het strand gevonden. Op de Oostpunt van het eiland zijn drie lichamen van leden van de bemanning aangespoeld. Uit de papieren bleek, dat zes mannen aan boord moeten zijn geweest. De jongste foto van generaal Eisen- houwer, opperbevelhebber der strijd krachten van de bij het Atlantisch pact aangesloten landen. tie sturen. De conferentie zou trachten een oplossing te vinden voor de kwes tie van de vorm van de Duitse deelne ming. Generaal Hans Speidel, voormalig chef van de Duitse generale staf van wijlen veldmaarschalk Erwin Rommel en generaal Heusinger, gewezen hoofd van de afdeling strategie der vroegere Duitse legerleiding, hebben 'oondskanse- ler dr. Konrad Adenauer Donderdag medegedeeld, dat zij hun benoemingen tot militaire raadgevers van de federa le West-Duitse regering aanvaarden. De beide Duitse generaals zullen met geal lieerde collega s deel uitmaken van een commissie, die ermede belast is de ver wezenlijking van de op de conferentie van Brussel genomen besluiten voor te bereiden. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Donderdagavond omstreeks tien uur hebben drie gedetineerden uit de bij zondere strafgevangenis te Leeuwarden kans gezien te ontsnappen. Twee ervan zijn inmiddels weer gepakt. De gevan genen zagen kans een deur te force ren, waardoor zij in een op een ver dieping lager gelegen magazijn terecht kwamen. Daar bemachtigden zij een touw, met behulp waarvan zij op de begane grond terecht kwamen en kans zagen te ontvluchten. Er stonden toe vallig enkele fietsen, waarvan zij een dankbaar gebruik maakten. De nacht waker had hen zien gaan en deze waar. schuwde onmiddellijk de politie. Men zette direct een achtervolging in en om ongeveer één uur 's nachts wist men twee van de drie aan de Lekkumerweg te Leeuwarden weer te grijpen. Deze twee moesten nog een lange straftijd doorbrengen. De derde, die nog voort vluchtig is, behoefde nog slechts en kele maanden in de gevangenis te ver blijven. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ru»». Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De zich snel ontwikkelende wereld situatie heeft sedert de eerste dag van dit nieuwe jaar in voldoende mate een eigen zij het uiteraard voorlopige vorm aangenomen, om aanleiding te geven tot enige gissingen naar het verloop daarvan in de naaste toekomst. Zoals te verwachten viel, be vestigt de politieke werkelijkheid van het ogenblik de gerechtvaardigdheid van de zorgelijke vooruitzichten waar van de openbare mening zo goed als de uitspraken der verantwoordelijke staatshoofden bij de jaarwisseling heb ben getuigd. In Korea is de al eerder verwachte voortzetting van het communistische offensief tot ontoombare hevigheid ont brand: de Chinese en Noord-Koreaan- se horden dwingen door de overmacht van hun getal de verbonden legers tot het opgeven van de ene stelling na de andere en het is op zijn minst twijfel achtig, of deze laatste inderdaad op de duur in staat zullen zijn vaste voet in Korea te behouden, zoals van Ameri kaanse zijde herhaaldelijk voor zeker werd aangenomen. Tezelfdertijd blijken Mao Tse Toeng en de zijnen geenszins bereid, de mogelijkheid van een „staakt het vuren" in Korea te bespreken. De daartoe vanwege de Ver. Naties inge stelde commissie heeft niets kunnen uit richten, omdat Peking iedere bemidde ling van de zijde der U.N.O. wenst te negeren, zolang het zelf geen deel heeri aan de in dat verband gevoerde bespre kingen. Opnieuw bepalen de feiten de woorden: nu de krijgskans voor de communisten gunstig is valt Peking's onverzettelijkheid niet toevallig samen met de iets meer verzoenende toon, door Amerika's afgevaardigde Warren Austin onlangs in de Politieke Commis sie der V. N. aangeslagen. In het Westen vraagt intussen het meest de aandacht de drukke diploma tieke activiteit, waartoe het Russische antwoord op de geallieerde nota's van 22 December omtrent het houden van een conferentie der Grote Vier de jong ste aanleiding vormt. Dat Russische antwoord, in het kort neerkomend op een vage bereidheid tot het houden van een voorbereidende conferentie welke uitsluitend het Duitse probleem op de agenda zou plaatsen, is het meest in teressant om het tijdstip waarop het is gekomen, om de zo juist aangeduide verplicht gestelde beperking en om de enigszins verschillende waardering, welke het in de Westelijke landen heeft gekregen. Om met het laatste te beginnen: in de scala van waarderingen blijkt Amerika het meest afwijzend te staan tegenover het Russische antwoord, Engeland denkt er iets gunstiger over en Frankrijk schijnt wel het vurigst te ho pen, dat de conferentie alsnog doorgang zal vinden. Misschien zal het alweer iets meer moeite kosten om een gelijkluiden de antwoordnota opgesteld te krijgen. De voorbereidende besprekingen daarover zijn reeds begonnen. Voor Rusland vormt zonder enige twij fel de herbewapening van West-Duits land de kern der zaak. Om deze te ver ijdelen, juist op bet ogenblik, waarop het de communisten in het Verre Oosten voor de wind gaat, heeft het twee be langrijke pijlen op zijn boog gezet: de bespreking van het probleem Duitsland in zijn geheel met de Westerse geallieer den en de door de stroman Grotewohl (minister-president van Oost-Duitsland op touw gezette pogingen om West- Duitsland uit de Atlantische invloeds sfeer los te weken via bepaalde voor spiegelingen omtrent de hereniging van het Duitse rijk. Rusland weet zeer goed, dat het de meest gevoelige Duitse senti menten bespeelt, wanneer het de moge lijkheid van Duitslands eenwording voorspiegelt. Tussen deze zoet-gevooisde loktonen en de verwerkelijking van het daardoor gewekte droombeeld ligt echter nog een hele afstand, zoals men in West- Duitsland (met uitzondering van bepaal de kringen) ook wel blijkt te beseffen. Wat zou er bijvoorbeeld terecht komen van de dan als noodzakelijke voorwaarde te stellen vrije verkiezingen in Oost- Duitsland? Maar wat men van Russische en dus ook van Oost-Duitse zijde voor lopig alleen maar wil, is het hoe dan ook vertroebelen der tot dan toe scherp gemarkeerde verhoudingen, opdat de deelname van West-Duitse contingenten aan een Atlantisch leger te elfder ure zal worden verhinderd. Op dit doel schijnt iedere diplomatieke zet van Rusland te zijn gericht. Het openhouden van de deur tot de vier mo- gendheden-conferentie beoogt stellig niets anders. Nu ware het inderdaad toe te juichen, wanneer enige samen spraak tussen Oost en West een wezenlijke ontspanning van de geladen sfeer tengevolge zou hebben. Maar wie scherp toeziet, bemerkt in alles, dat het Rusland daar allerminst om te doen is, Het streeft zijn eigen imperialistische doeleinden na en interesseert zich geen zier voor de vrede der volkeren, d.w.z. de vrede der mensen, evenmin als het wereldcommunisme enig mededogen heeft met de Chinese „vrijwilligers", die in Korea als vee de dood worden inge dreven. Het is zaak, dat de geallieerden zich niet van de wijs laten brengen en, le- ring. trekkend uit het Russische voor beeld, met doelbewuste werkelijkheids zin hun weg gaan, zlc" ln reder geval niet laten afdringen van de kortste weg naar eigen beveiliging- Elan zal enig gesprek misschien ooit vrucht baar zijn op de basis van een indruk wekkende machtspositie. Groter ee en een nadere aaneensluiting van aiie vrije landen blijft daarbij een noodzake lijke voorwaarde. In dat verband ware het gunstig, wanneer de niet-communis- tische Aziatische landen eindelijk eens kleur zouden bekennen. In India schijnt dienaangaande enige kentering te groei- Misschien zal daaromtrent nader Wijken op de conferentie van het Geme nebest, dig 0p het ogenblik in Londen w-dt gehouden. En wat het resoluut gaan van een eigen weg betreft: de aangekondigde overdracht van alle souvereine rechten op de regering van Bonn vormt een longste aanwijzing in die richting. Zelfs in t jk schijnt daar van harte mee le stemmen. Het lijkt een verstandige c"nsequente daad, de nood der om- aiJ "eden in aanmerking genomen. hilvH breken met het politieke ge- j van voorheen nu maar gevolgd v. door een tactische diplomatie ten wanenrf Van de Sovjets, opdat de ge- i vrede althans eens op een wer kelijke vrede zal gaan lijken. China Volgens radio-Peking heeft e®11 ^merikaans vliegtuig op Oudejaars avond vier bommen laten vallen op Antoeng, een sta(j jn jjandsjoerije, die vlak bij de Koreaanse grens ligt. Radio- Pekmg vertelde, dat 5 Chinezen gedood en 51 gewond werden en dat 78 huizen beschadigd werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1