Belevenissen van de struisvogel Rasmus f NEEM 2ÈLF PE PROEF! Kampioen Wevers verliest tweemaal op eerste dag Koop bij die man - KLEIN MAAR DAPPER weer no. 1 Mej. M. Rorane beëindigt haar werk Wij luisteren naar Overpeinzingen Heren- en Jongeherenkleding """"AKKERTJE C3 r Meer dan 26 jaar de toegewijde secretaresse Sim, Sam Strijd om driebanden- titel begon nen VRIJDAG 5 JANUARI 1951 PAGINA 5 WERELDUNIE KATHOLIEKE VROUWEN 9È* Spit. rheumatiek (e/n 'n GOEDGELEIDE EMIGRATIE IS NOODZAKELIJK Dr. Plesman geeft zijn visie over Nederlands toekomst Geen K.A.B.-vertegenwoor- diging in Noordelijke Kamer van Koophandel Geen plannen voor kunst ijsbaan in Eindhoven vermouth Torino Gronings K.L.M.-piloot begraven Driemaal is scheepsrecht en Rasmus op de boerderij EINDHOVEN VIERT GROOT FEEST IN MEI N.V. Philips bestaat dan 60 jaar Koorwerken Steek eens naast Uw gewone sigaret Boston op en U zult constateren BOSTON,de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak perfecte mildheid. NGOMBEZI EMITTEERT 900.000 AANDELEN Chef luchtmachtstaf naar de V.S. Klaverjastournooi te Zaandam GROENEVELD BLIJFT IN HAARLEM Sportsnippers BROEKMAN ZEGEVIERT OP TE ZACHT IJS Geen recordverbetering van Snorrebor Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN Ook in 1951 blijft Zaterdagmorgen om 9 uur begint de grote opruiming mr Wij hebben GEEN filialen H Na zes en twintig en een half jaar, met grote nauwgezetheid en ambitie, secretaresse en bestuurslid te zijn ge weest van de „Union Internationale des Ligues Feminines catholiques", de we reldorganisatie der katholieke vrouwen, die zes en twintig millioen leden telt, is mejuffrouw Marie Romme op 1 Januari 1951 als zodanig afgetreden. Een samenloop van omstandigheden noopt haar tot het verlaten van deze post als rechterhand van mevrouw F. SteenbergheEngeringh, de vijf en ze ventigjarige presidente, die sinds 1922 onafgebroken, telkens voor vier jaar door Z. H. de Paus is herbenoemd. Mej. Romme, die de eerste secretaresse van mevrouw SteenbergheAnnie Meyer, opvolgde, toen deze in 1924 Kamerlid Werd, is sindsdien telkens mee als se cretaresse en stemgerechtigd bestuurs lid herbenoemd. DP presidente en dege ne met wie zij het nauwst samenwerkt zijn, begrijpelijkerwijze, steeds uit het zelfde land. Van 1937 tot kortgeleden was mej. Ronrme naast deze reeds zeer tijdroven de functie aan de Unie, bovendien ge meenteraadslid van Den Haag, waar ze zitting had in verschillende commissies. Het sociale had steeds haar grote be langstelling. Meer dan het doceren van Engels, waarvoor ze zich door haar studie had bekwaamd. Via een bestuurs functie in de Vrouwenbond te Amster dam, waar ze toentertijd woonde, rol de haar werk „als een sneeuwbal ver der", zoals ze het zelf uitdrukt, als wij haar bezoeken m het Haagse flatge bouw waar ze thans gehuisvest is. na dat in het laatste oorlogsjaar haar have en goed en het gehele archief van haar secretariaat werd weggebombardeerd. Dat laatste is haar hevig ter harte ge gaan, want ze had het met de grootste zorgvuldigheid ingericht. Mejuffrouw M. Romme. Rustig, objectief en met de reser ve van degenen die zichzelf met op de voorgrond willen stellen, vertelt deze vrouw, wier leven een aaneen schakeling van vergaderingen is ge weest, over haar werk, haar ontmoe tingen, haar reizen in het buiten land. Luisteren en spreken, lezen en samenstellen, bestuderen eü ad viseren, corresponderen en repre senteren voor dit laatste was he laas eigenlijk te weinig tijd vul den haar dagen als een puzzle waar geen hoekje aan ontbrak. Iedere vier jaar is er een congres van de Union in Rome, tweemaal per jaar vergadert het bestuur „ergens in Euro pa",, één a twee maal per jaar is er een studiebijeenkomst, waar internationale, sociale en culturele vraagstukken be sproken worden. „Warschau is het ver ste punt Oostelijk waar we geweest zijn", vertelt mej. Romme. Na de oor log was het meest Parijs, Brussel of Luxemburg. Vóór de oorlog was er bo vendien een soort va et vient met Ge- nève, de zetel van de Volkenbond. En iedere vergadering moet worden voorbereid, opgenomen en uitgewerkt, een perscommuniqué moet worden klaar gestoomd. Na ieder congres is er ont zettend veel werk, behalve alleen al het congresboek, dat ook door de secreta resse wordt samengesteld. Toch zag mej. Romme kans om bij dat alles nog toe hoorster te zijn bij de bestuursverga- ,®rtn9en van de vaderlandse katholieke jouwenorganisatie, teneinde voortdu- tvee °S de h°ogte te zijn. Hetgeen haar in Jnodige vertegenwoordigingen j. herenigingen bezorgde. O.a. in «nor *v}elc°mmissie van de Hoge Raad nrheid waarin ze de vrouwen haar °f meer tegen haruch J?estijds de minister van het beruente wetsontwerp, in! wat3 eerf perfect Union Frans is, wat een periecte beheersing dier taal vereis. de secretaresse zich nauwelil als een verzwarende bijkomstigheid van haar werk. Maar na de oorlog heeft het Engels het Frans grotendeels verdrongen. Sinds de UNO de mensheid gelukkig wil maken, is het werk van de Internationale Katholieke Vrouwen Unie veeleisender geworden, daar ze in dit lichaam een raadgevende stem heeft op sociaal en 'économisch ge bied; en er voortdurend keirnis te nemen valt van de bemoeiingen der UNO met haar tien studiecommissies, die talrijke raakpunten hebben op terreinen, die ook de wereldorganisatie der Kath. Vrouwen bestrijkt. Pakken met paperassen stroomden dagelijks door de brievenbus van mej. Romme, wier leven met papieren en paperassen wél gevuld is geweest. En die met grote nauwgezetheid en toe wijding, met bekwaamheid en algehele zelfvergetelheid, zo lange jaren op deze belangrijke internationale post heeft ge staan. Een opvolgster is nog niet be noemd. Voorlopig wordt het werk ver richt door mej. mr. Swagemakers op het bureau dat thans te Utrecht is ge- VeStigd" A. Bgl. Advertentie Dr. A. Plesman heeft Donderdagavond voor de radio zijn visie gegeven over een mogelijke weg naar betere levens omstandigheden. Over de nationale vraagstukken zei hij o.m.: „Nationaal bezien acht ik het voor ons land als een taak van de eerste orde om zo spoedig mogelijk tot een klare verhouding te komen met Indone sië. de Antillen en Suriname. Een ander probleem, dat om een op lossing vraagt, is naar zijn mening de overbevolking van ons land. Een goed geleide emigratie naar gebieden, waar de emigrant ook voor de toekomst van Nederland nog zijn waarde behoudt, naar Indonesië, naar Canada. Australië en Nieuw-Zeeland, is noodzakelijk. Bo vendien is het in dit verband van be lang, dat er grote aandacht wordt ge schonken aan een doeltreffende indus trialisatie. Deze problemen zijn van grote draagwijdte, maar ik ben er van overtuigd, dat het Nederlandse volk met zijn aangeboren gevoel voor ver houdingen de kracht in zich heeft om deze vastberaden aan te pakken en tor een goed einde te brengen. Deze krach die wel eens tijdelijk kan msluime maar toch door de eeuwen heen land een plaats van betekenis m wereld heeft bezorgd, schrijf ik voor namelijk toe aan het feit, dat he derlandse volk in/ezen 'S en daardoor steeds weer het vertrou- wen in zichzelf hervindt (Van onze correspondent) Zoals bekend is bij de jongste wets wijziging een bepaling opgenomen, dat ook werknemers vertegenwoordigd zou den zijn in de Kamers van Koophandel middels hun organisaties. In verschillen de plaatsen geschiedde dit ook, o.a. te Amsterdam en te Groningen. In het Noorden van het land zijn evenwel en kele Kamers van Koophandel, waar de K.A.B. is gepasseerd, hetgeen grote te leurstelling heeft gewekt bij de districts- bestüren. In Leeuwarden heeft het zit tend bestuur zelfs geweigerd om meer dan twee candidaten voor te dragen. De K.A.B. als kleinste van de drie vakcen trales in het Noorden, werd hierbij ge passeerd. In Meppel en Veendam is geen enkele stap gedaan om ook de K.A.B. in deze benoeming te kennen, hoewel de beweging hier zeker over geschikte krachten beschikt. De K.A.B. vraagt zich in dezen af hoe de minister met een der. gelijke gang van zaken accoord kon gaan. Het hoofdbestuur, zo werd ons van de zijde der K.A.B. medegedeeld, zal een en ander ernstig onderzoeken. (Van onze Brabantse redactie) Terwijl de plannen om de Tilburgse kunstijsbaan te overdekken gestadig voortgang vinden en men redelijkerwijs mag verwachten, dat binnenkort aan de verwezenlijking kan worden begonnen, doen hardnekkige geruchten de ronde, dat men voornemens is in Eindhoven eveneens een overdekte kunstijsbaan te openen. Dit plan zou uitgaan van de N.V. Philips en verwezenlijkt worden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van dit bedrijf. Bij informatie deelde men ons mede, dat deze geruchten vol komen uit de lucht gegrepen zijn en dat bij Philips van een dergelijk plan geen sprake is. Wel heeft men dezer dagen het initiatief genomen tot oprichting van een Philips-ijsvereniging, omdat de Eind- hovense banen bij vorst overbevolkt zijn. Men wil nu trachten een eigen ijs baan te stichten, waardoor voor serieuze schaatsers meer gelegenheid tot training zou geschapen worden als het vriest. Advertentie MTiHfl (Van onze correspondent) Vele ex-illegale werkers uit het Noor den en luchtvaartautoriteiten waren vanmiddag aanwezig op de begraaf plaats Selwerderhof, toen aldaar het stoffelijk overschot van de op 17 No vember te Soerabaja om het leven ge komen vlieger, de 38-jarige Groninger H. F. Legger, werd herbegraven. Zoals men zich zal herinneren verloren 2 piloten het leven toen een Dakota van de Garuda Indonesian Airways op het vliegveld Surabaja bij het landen met kon remmen. H. Legger was in de be zettingstijd een bekend illegaal werker en daarom waren onder de zeer vele belangstellenden velen uit die kringen. Rond de baar had zich voorts opgesteld een erebemanning van de K.L.M., be staande uit de gezagvoerder A. Viruiy. de piloot Van Oord, de telegrafist A Venema en de stewardess mej. K Brugman Verder waren aanwezig de directeur van de Garuda Indonesian Airways dr. E. van Konijnenburg en de heer A. A. Posthumes namens de K.L.M.-directie. Onder de velen die aan de geopende groeve het woord voerden was de heer Viruiy, die uit drukking gaf aan het verlies dat dc K.L.M. heeft geleden in H. Legger, een van de meest enthousiaste vliegers. Beide piloten hebben door hun optre den het leven van hun passagiers ge red, aldus de heer Viruiy, en deze moed mag een troost zijn voor de ach- terblijvenden. Drie aanrijdingen en vier zwaar be schadigde auto s tengevolge van onop lettendheid leverden de Baarnse politie handen vol werk op. Het eerste treffen had plaats op de Biltse Straatweg tus sen de wagens van de heren P. Z. uit Soest en de heer J. de B. uit Loos- drecht. De heer Z., die van de Konin- ginnelaan kwam, verleende geen voor rang. Een zwaar beschadigde auto van hem die de verkeersfout maakte, was het resultaat. Fvcu later had op de Bisschop een aanrijding plaats tussen de Bunschoter vrachtrijder E. de J. en mijnheer De J„ die uit de richting Baarn kwam. Hier was mist de oorzaak, dat beide wagens tegen elkaar botsten, waardoor de luxe auto van de heer De J. in een volkomen wrakke toestand kwam te verkeren. De laatste botsing greep plaats bij de Oranjeboom. De heer A. J. van O. uit Soest moest stoppen voor een voor hem rijdende handkar. Daar hij evenwel geen stopteken gaf, botste een achter hem komende automobilist met grote vaart tegen het* achterstel van de voor hem rijdende wagen op. Gevolg: twee zwaar beschadigde wagens. P. B. Box 6 Copenhagen 5. Het was maar goed, dat ze die koeienkop en de oude kleren gevonden hadden. Want nu liepen in derdaad alle dieren achter hen aan het huis uit. Daar trokken Sim en Sam de kleren weer uit, en ze gingen alle drie op de rug van een beest zitten. Zo ging het t» optocht naar de boerderij toe. Het varken had het 't gemakkelijkst, want hij zat op een wagentje en werd voortgetrokken. En 't was een hele uitkomst, dal ze ook wortelen bij zich hadden. Van 13 tot 20 Mei zal de N.V. Philips haar 60-jarig bestaan vieren. Dit jubi leum zal worden gevierd omdat dit met het halve eeuwfeest in 1941 niet offi cieel kon geschieden. Een uitgebreid comité is reeds maan den met de voorbereidingen bezig. Zo zal de Grote Markt te Eindhoven ge transformeerd worden in een Europees uitgaanscentrum. Er zullen winkels, café's, wijnhuizen enz. worden opge trokken, waarin wordt bediend door mensen uit de diverse staten in de kle derdracht van hun land. Op het po dium zullen dan dansers uit vele lan den de nationale dansen demonstreren. De toegangswegen naar de markt zullen gemarkeerd worden door een aan tal stadspoorten. Een tweede cen trum van de feestviering zal het Stads- wandelpark zijn dat door de N.V. Phi lips zal worden verlicht en gemetamor- phoseerd in een wondertuin, waar op voeringen van allerlei aard de attrac ties van een bezoek zullen verhogen. Bovendien zal iedere stadswijk van Eindhoven haar deel krijgen in manifes taties van velerlei aard. Zondag 14 Januari 8.15 uur geeft de Ned. Ver. voor Hedendaagse Muziek een concert in de KI. Zaal van het Concert gebouw te Amsterdam met medewerking van het Collegium Musicum Amsteloda- mense o.l.v. Toon Vranken en het Radio Philharmonisch Sextet. Het programma vermeldt koorwerken van Hendrik Andriessen, Diepenbrock, Marius Flothuis, Jan Ingenhoven, Jan Mul, Ernest W. Mulder, Max Vreden- burg en Henri Zagwijn. Voorts komen de kwintetten voor 5 blaas-instrumenten van Adriaan Bonsel en Daniël Ruyne- man tot uitvoering, welke in opdracht van de Nederlandse regering werden gecomponeerd. Advertentie ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersiuitmg, 9.00 nieuws, 9.12 gram. VPRO: 10.00 me dische caus.. 10.05 prot. kerkd. VARA: heih., 11.30 viool en piano, 12.00 gram., 12.33 pianoduo, 13.00 nieuws, 13.15 dans muziek, 13.45 gram.. 14.00 jeugd, 14.30 gram., 14.50 streekuitzending, 15.15 banjo-ensemble, 15.45 „Van de wieg tot het graf", 16.00 gram., 16.30 sportpraatje, 16.45 kamerorkest en solisten, 17.30 jeugd. 18.00 nieuws, 18.25 gram., 18.40 „Westerse defensie". 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie, 19.40 causerie, 19.55 „Deze Week", causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 radioschaakwedstr. Noorw.Ne derland, 20.06 actualiteiten. 20.15 gevar. Progr., 21.15 Weense muz., 21.45 socia listisch commentaar, 22.00 populair con cert, 22.40 „Onder de pannen", hoorspel, 83.00 nieuws, 23.15 orgelspel, 23.30 gram. Hilversum n, 298 m. kro. 7.00 bieuws, 7.15 Morgengebed. 7.30 zender- ïwiting, 9.00 nieuws, 910 Hoogmis, 10.30 philharmonisch Orkest en soliste, 11.00 "teken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 bjnusem.orkest, 12.55 zonnewijzer, 13.00 bleuws, 13.20 gram., 14.00 pianospel. *4-20 Engelse les, 15.20 fanfare-orkest en madrigaal koor. 15.20 kroniek van let- is™ e,1 kunsten, 15.55 amusemmuz., riót_ .7 e schoonheid van het Grego- 181,?8 17.00 jeugd, 18.00 filmmuziek, sport-, fallteiten, 18.25 orgelspel. 18.48 jeu*,3 ,n& ..Dit is leven", causerie, 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 20.06 20.15 he- 19.00 22.00 weekinfe"!.? orgel, 19.52 journalistiek schaakwert'ót n'euws. 20.05 radio- degewonp Nederl.-Noorw., „Lichtbaken" gr3m" h reni" 91 no J 80.40 „Steek eens op, he- u doen?" progr' 2153 Wat zou godsdienstig program^nm mUZiek' Esperanto, 23.22 gram nieuws, 23.Ij ENGELAND, BBC. home service 330 m.: 12.00 Schots orkest «eivice, 330 BBC, light progr., 1500 en 247 m 1 <511 BBC West of England Light Orchestra 17.00 lichte muz.. 17 30 idem, jazzmuziek, 21.15 lichte muziek.' orkëstconcert. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muz., 13.20 gevar muziek, 14.00 lichte muziek. 17.30 dans muziek, 18.30 Kerstliederen, 20.05 dans muziek, 22.25 symphonisch concert, 0.10 dansmuziek 1.00 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 lichte muziek, 12.32 licht orkest, 20.00 omroeporkest en soliste, 23.05 jazzmuziek.. 484 m.: 12.05 omroeporkest en solist, 17.10 lichte muziek, 19.00 klassieke mu ziek, 20.00 omroeporkest en solisten. 21.30 jazzmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.: 12.10 klassieke muziek, 12.30 orkestconcert, 13.15 harprecital, 14.12 omroeporkest en solist, 16.50 kamermu ziek, 20.00 strijkorkest, 22.50 klassieke muziek. ClOARET MAR»* Advertentie Bij de kantoren van Van der Werff en Hubrecht te Amsterdam wordt, op 12 Januari a.s. de inschrijving opengesteld op f900.000 aandelen in de Cult. Mij. Ngonibezi te Amsterdam tot de koers van 135 pet. De inschrijving wordt open gesteld uitsluitend voor oude aandeel houders in dier voege, dat vier aandelen van f 600 recht geven op toewijzingen van drie nieuwe aandelen. De theore tische waarde van een claim is ca. f200. Het grootste deel van de hierdoor te verkrijgen middelen zal worden aange wend voor deelneming in een gezamen lijk met een Zwitserse en enkele Engelse sisalondernemingen op te richten maat schappij, die de vroegere Duitse onder neming Tungi in Tanganiyka heeft ver worven met een beplante oppervlakte van 2400 ha. en een productie van ca 2300 ton sisal per jaar. Het belang van de Ngombezi bedraagt 17 pet., terwijl daarnaast middelen nodig zijn voor de aangekochte onderneming Mandera, waarover wij onlangs uitvoerig be richtten. Op de gehouden buitengewone verga dering van aandeelhouders werd behal ve machtiging van bovengenoemde emissie een bestuursvoorstel goedge keurd tot bijstempeling van de oude aandelen van f 600 op f 1000. Deze bij stempeling zal in ieder geval geschieden, ongeacht de wet op de herkapitalisatie, er. wel op 30 Nov. 1951. De chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal I. A. Aler, zal op uitno diging van generaal Hoyt S. Vandenberg, chef van de luchtmachtstaf van de V.S., een bezoek brengen aan de Amerikaan se luchtmacht. Lt.-gen. Aler zal zich tijdens zijn be zoek oriënteren omtrent de organisatie en de werkwijze van de Amerikaanse luchtmacht waarbij hij vooral aandacht zal schenken aan de luchtverdediging, de tactische luchtmacht en de opleidings- methóden. Het ligt in het voornemen van de chef van de luchtmachtstaf van zijn aanwezigheid in de Ver. Staten gebruik te maken om een bezoek te brengen aan de Nederlandse leerling-vliegers, die thans op Amerikaanse bases hun oplei ding tot vlieger ontvangen. In Maart organiseert de Zaandamse gemeenschap weer een klaverjastour nooi. Het bestuur heeft het voornemen niet minder dan 3400 clubs in Noord en Zuid-Holland voor dit tournooi uit te nodigen. De baten komen ten goede aan het Koningin Wilhelminafonds, af deling Zaandam. De handelsbesprekingen tussen Neder land en West-Duitsland, die in verband met de feestdagen kort voor Kerstmis in Den Haag werden geschorst, zullen naar alle waarschijnlijkheid volgende week in Bonn worden voortgezet. Na de eerste tournooidag van het kampioenschap hoofdklasse driebanden, dat gisteren te Den Haag begon, zijn Broekhuizen en Louwaard nog ongesla gen. Broekhuizen heeft echter door be ter moyenne de leiding, Sweering bezet de derde plaats, eveneens door beter moyenne, omdat ook Baay, Kok en Stik- kelman ieder één partij wonnen. De titelhouder Wevers stelde tot nu toe hevig teleur door twee partijen te ver liezen. De Leeuw is hekkesluiter, maar zijn hoogste serie 10 tevens de hoogste serie van alle partijen, spreekt voldoende en is niet alleen een afspie geling van zijn kunnen, doch ook van zijn spelgehalte op de eerste dag. Na de eerste middagpartijen ieidde de Rotterdammer Baay, die met een ge middelde van 0.769 de Amsterdammer De Leeuw versloeg. Broekhuizen (Arn hem) scoorde in zijn partij tegen Swee ring in de 14e beurt 6 caramboles en in de daarop volgends niet minder dan 9. Tegen dergelijke series bleek Sweering niet bestand, doch hij haalde desondanks 40 caramboles. De titelhouder Wevers (Enschede) verloor van Kok (Zeddam). In de tweede ronde maakte Baay pas na 21 poedels zijn eerste carambole in de partij tegen Stikkelman, die 24 caram boles in 22 beurten maakte. Stikkelman, die in zijn 19e beurt een serie van 7 scoorde, raakte daarna volkomen uit vorm. Zijn gemiddelde zakte schrikba rend en voor de laatste 3 caramboles had Stikkelman niet minder dan 16 beurten nodig. Baay kwam niet hoger dan 36. Sweering poedelde tegen Kok in het begin zeer vaak en pas tegen het einde van de partij in de 73e beurt volg de een serie van 7. Kok leed zijn eerste nederlaag en bleef ook met zijn moyenne onder de maat. De uitslagen luiden: Stikkelman 43 86 5 0.500 Louwaard 50 86 5 0.581 Sweering 40 73 4 0.547 Broekhuizen 50 73 9 0.684 De Leeuw 43 65 3 0.661 Baay 50 65 5 0.769 Kok 50 75 4 0.666 Wevers 47 75 5 0.626 Sweering 50 81 7 0.617 Kok 38 81 4 0.469 Stikkelman 50 83 7 0.602 Baay 36 83 5 0.433 Wevers 45 66 3 0.681 Broekhuizen 50 66 6 0.757 Louwaard 50 66 5 0.757 De Leeuw 33 66 10 0.500 Stand na de eerste dag: m.p. car. brt. h.s. gem. Broekhuizen 4 100 139 9 0.719 Louwaard 4 100 152 5 0.657 Sweering 2 90 154 7 0.584 Baay 2 86 148 5 0.581 Kok 2 88 156 4 0.564 Stikkelman 2 93 169 7 0.550 Wevers 0 92 141 5 0.652 De Leeuw 0 76 131 10 0.580 Groeneveld, de linksbuiten van de eerste klasser Haarlem heeft, zoals ge meld, een dezer dagen bezoek gehad van twee vertegenwoordigers van een Zuid-Italiaanse profclub. Zij boden Groeneveld aan met hen naar Italië te reizen voor het spelen van een proef- wedstrijd, waarna de club, waarvan de naam niet werd genoemd, hem een de finitief aanbod zou doen. Groeneveld, die bij de Rijkswater staat te Haarlem werkzaam is, heeft het voorstel een dag in beraad gehou den, doch Donderdagmiddag heeft hij het besluit genomen Haarlem niet te verlaten. De Nederlandse renners Arie van Vliet en Jan Derksen waren gisteren in het slotprogramma wielrennen te Christchurch (Australië) opnieuw de voornaamste krachten. Van Vliet won de kwart mijl sprint en Derksen de omnium-wedstrijd over één mijl en over vijf mijl. In een vergadering van de Belgische Voet balbond is met 292 tegen 2 stemmen besloten het spelen van wedstrijden tegen Duitse 0.769 ploegen te hervatten. Gisteren werden in De Lier nationale schaatswedstrijden gehouden, welke niet bepaald gunstig waren om goede tijden te maken. De temperatuur was voort durend om het vriespunt, af en toe sneeuwde het, daarna viel er weer re gen en tenslotte werden sneeuw en re gen afgewisseld door hagelkorrels. Het ijs van de baan te De Lier, dat Woens dagmiddag nog in uitstekende conditie verkeerde en uitnemend geschikt was voor een recordpoging van Broekman op de 3000 meter, was Donderdagmor gen verre van gunstig om snelle tijden te noteren. Er stond water op de baan, het ijs gleed goed, maar was te zacht. Op de 500 meter reed Broekman er een goede tijd van 49.3 sec. uit, gevolgd door W. de Graaft (Rotterdam) met 50.3 sec., Cokkie van der Eist (Rotterdam) met 52.1 sec. en Chardon (Delft) met 52.6 sec. Broekman was van oordeel, dat het in de middaguren onmogelijk zou zijn om het Nederlands record van Piet Keyzer, dat vrij scherp staat, te verbe teren. Verder verklaarde hij, dat hij by voortdurende dooi Zaterdag naar Noor wegen zal terugkeren, tegelijk met Klaas Schenk, het lid van de technische commissie van de K.N.S.B. De uitslag van de 1500 m. luidt: 1. Broekman (De Lier) .2.38.7; 2. Van der Eist (Rotterdam) 2.49.9'; 3. De Graaff (Rotterdam) 2.50; 4. Chardon (Delft) 2.50.2; 5. Van Namen (Rotterdam) 2.52.9; 6. Wervers (Rotterdam) 2.54.2. 3000 m.: 1. Broekman 5.45.8; 2. De Graaff 6.13; 3. Chardon 6.13.5; 4. Van Namen 6.14.7; 5. Van der Eist 6.15.2; 6. Wervers 6.19.5. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Broekman (De Lier) 159.833; 2. De Graaff (Rotterdam) 169.132; 3. Van der Eist (Rotterdam) 171.266; 4. Chardon (Delft) 171.583; 5. Van Namen (Rotter dam) 173.183; 6. Wervers (Rotterdam) 174.916. Donderdag zijn te Wieringen nationa le schaatswedstrijden voor vrouwen op de korte baan gehouden. Alhoewel er 's morgens natte sneeuw viel, was de toestand van het ijs behoorlijk. Er wa ren 16 deelneemsters, van wie 13 uit Friesland, 1 uit Alkmaar en 2 uit Wie- ringen. Uitslag: le prijs: Tine de Vries (Kortezwaag) 2e prijs: Rina Koy (Wieringen); 3e prijs: Annie van de Meer (Tjalhuizen). AARDIJK 5 te Londen, ABBED1JK 1 te Santos, ABBEKERK 6 te Adelaide vw., AGATHA 5 te Pt. Swettenham, ALCHIBA 4 te Antw., ALDEGONDA 5 te Pladju, ALDERAMIN 5 le Bordeaux, ALMDIJK 4 v. Havana n. Houston, ALPHACCA 5 te Bahia, ALPHARD n. A'd., 5 te Antw.. ALU- DRA p. 4 Rio Grande n. Dakar, AMSTEL- KERK 30 te Lobito, AMSTELPARK 5 v Suez n. Basra, AMSTELVEEN 3 te Sura baja, APPINGEDAM p. 5 Finisterre. 6 te Bordeaux, ARIADNE p. 5 Ouessant n. A'd.. ARKELDIJK 4 te Galveston, ARMILLA 5 te Pt. Swettenham, BAARN p. 5 Dun- geness n. Curagao, BALI 5 te Hallfax, BAN TAM 5 te Makassar. BENNEKOM 4 van Guayaquil n. Callao, BOISSEVAIN 4 van Mauritius n. Singapore, BOSKOOP p. 5 Portorico n. Kingston, BREDA 5 te Callao. BRITSUM p. 5 Kp. Gata n. Savona vb., CALTEX DELFT 4 v. Rastanura n. R'd.. CALTEX LEIDEN p. 5 Dungeness n. R'd., CALTEX PERNIS 4 v. P. Sai'd n. R'd.. GALT. THE HAGUE p. 5 Finisterre n. R'd., CASTOR 5 te Cindad Bolivar, CLAVELLA p. 4 Rasallhad n. Bahrein, CLEODORA 4 v, d. Elbe n Thamesliavn. DIEMERDIJK 4 te Los Angelos, EEMDIJK 4 te Tacoma. ENGGANO p. 5 Sardinië n. Genua, GA- DILA 2 v. Houston n. Lake Charles, GOOI LAND p. 5 Fern. Nor. n. A'd., GORDIAS p. 4 Kp. La Hague n. Piraeus, GROOTE BEER p. 4 Kreta n. A'd., HECTOR 5 te Amst., HECUBA 5 v. Pta. d. Gada n. A'd., HERA 5 te Hamburg. HERCULES p. 4 Pan telaria n. Patras, HESTIA 4 v. Baranquila n. Cristobal, HORST p. 4 Dover n. Tunis. INDRAPOERA 4 v. Rott. n. Makassar, IRIS 4 v. Gothenb. n. A'd., JUPITER n. Levant 5 te Rott., KERTOSONO 5 te Singapore, KIELDRECHT 5 v. Suez n. Calcutta, KO- TA AGOENG p. 5 Kp. d. Armi n. Genua, LAWAK 30 te Vancouver, LEKKERKERK 5 te Bombay, LEOPOLDSKERK 4 in Golf Manar n. Karachi, LIMBURG 4 te Seattle. LINDEKERK 5 te Muscat, LOENERKERK 5 v. P. Said n. R'd., LOMBOK p. 4 Samar (Phil.) n. V.S., LOOSDRECHT p. 5 Gibr,. n. Calcutta, LUNA 5 te Tel Aviv, MAAS- KERK p. 5 Finisterre, 7 te Havre, MA- DOERA 5 te Singapore, MALEA 5 v. Suez n. Abadan, MARIEKERK p. 4 Shikokoe n. Honk.. MATARAM 4 te Buitenhuizen, ME- LAMPUS 5 v. Amst. n Djakarta. MENTOR p. 4 Finisterre n. R'd., MERWEDE p. 5 Bermuda n. Houston. MIRZA 4 v. Pt. Saïd n. Heysham, MUREN A p. 4 Aden n. Fa hahul, NERO 5 te Leixoes, NESTOR p. 5 Oporto n. Algiers, NIOBE 4 te Kotka, OBERON 3 te N. Y„ OPHIR 5 te Singa pore. ORANJESTAD p. 4 Finisterre, 8 te Amst. verw.. PARKHAVEN p. 4 Las Pal- mas n. R'd., POLYDORUS 5 v. Aden n. N Y„ POSEIDON 5 te Miami, PR. JOH. WILL. FRISO p 4 Elbelichtsch. n. St. John. PRINS MAURITS 4 v. Rott. n Va lencia, PR. WILL. II p. 5 Scilly n. R'd., PR. WILL. Ill 5 te Burriana, PRINS WIL LEM IV p. 5 Aporto n. Malaga. ROEBIAH 4 V. Pt Soedan n. A'd., ROEPAT 1 te Dja karta. RONDO 31 te Frisco, ROTTI 4 V. Marseille n. A'd.. RIJNLAND 5 v. Las Palm. n. A'd.. SALAWATI p. 4 Rasfartak n. Calcutta, SAMBAS 5 v. Suez n. Djakar ta. SARPEDON 5 te Amuay, SCHIE 5 te Houston. SIBAJAK 10 6 u. te H. v. Holl. verw., SINABANG 4 te Lubulia. SLOTER- DIJK 4 te Galveston. STAD HAARLEM p. 5 Ouessant n. Triest. STAD VLAARD. 4 te Rott.. STENTOR 5 te Algiers, SUNET- TA 3 v. B Aires n. Singap., SWARTENH. 5 te Surabaja, TARIA 5 te Aden, n. Sin- gap., TJIKAMPEK 5 te Mombassa, TO- MORI p. 4 Guardafui n. Balikpapan, LANGEDIJKER VEILINGEN, 4 Januari. Ondanks de ingetreden dooi bleef het' weer gunstig voor de in de schuren opge slagen groente. De handel was over het algemeen vrij goed. Bij de rode kool was de handel zelfs goed te noemen. Er werd wat voor Duitsland verladen, doch veel betekenis had het nog niet, gezien de klei ne aanvoeren was dit ook niet mogelijk. Gele kool was ook iets beter, doch de hoogste markt, die eerst boven 11 cent kwam, kon zich in het nieuwe jaar niet boven het dubbeltje handhaven. Ook de grote waren minder gevraagd en konden ten slotte maar nauwelijks meer kopers vinden. Een groot deel van de aangeboden gele werd opgehouden. Deense witte lie pen tot bij de 7 cent. Het aanbod was echter, gezien de aanwezige voorraad, angstig klein. Groene kool was bij het intreden van dooiweer wat minder gevraagd, waarbij de prijs aanzienlijk daalde en rond de 10 ct. weer bleef staan. Uien iets grager; middel uien noteerden 5 tot 7 cent en grove kLtf Tmalk7te8060 cent en de tweede srt. marktdag ,D« *otale aanvoer bestond 45 tot 50. Peen b 5 tot 5.5 en peen c 6 tot I U1* ®a* 600, stuks. inmimumnimtHiiittimtMmHitiittiiiiMMtiC „We mogen Moskou dankbaar zijn, dat het ons een lesje heeft gegeven, hoe men de R. K. Kerk het best kan bestrijden", zei Snorrebor. „Zes manie ren geven de bolsjewisten daarvoor aan en alle zes worden braaf in de satellietstaten toegepast". „Ik begrijp niet, waarom we daar dankbaar voor hebben te zijn", merkte ik op. Snorrebor zette grote ogen op. „Een gewaarschuwd man telt toch voor twee. Van de Kerk zelf kun je dat wel niet zeggen, want er is maar één God en die heeft door Zijn Zoon maar één ware, algemene Kerk laten stichten. Die eenheid kan nooit voor twee tellen, die is voor ons alles. Maar voor ons gewone mensen is het goed als we voor twee tellen. Uit de mid delen, die Moskou als de beste aangeeft om de Kerk te bestrijden, kunnen we bovendien leren, hoe wij haar het best kunnen verdedigen, n.l. door eenvoudig precies het tegenovergestelde te doen. V'e moeten dus ten eerste een zo nauw mogelijk contact handhaven tussen bisschoppen en priesters enerzijds en de gelovigen anderzijds. Kudde en her ders moeten een onwrik- en ondeel bare eenheid vormen in wederkerige liefde en eerbied en saamhorigheid". Snorrebor klapte de eerste gestrekte vinger neer en begon aan de tweede. „Ten tweede moeten we geen snars geloven van de „schandelijke mis daden", waarvan de communisten de gearresteerde priesters, monniken en kloosterzusters beschuldigen, ook al geven de gevangenen zelf tijdens de processen die beschuldigingen toe". De tweede jichtige vinger klapte neer. „Ten derde moeten de priesters zich niet laten opstoken tegen diegenen onder hen, die zich in grqtere materiële welstand bevinden, terwijl de meer welgestelden er voor moeten zorgen geen ergernis aan de minderbedeelden te geven. En dat zal te gemakkelijker gaan, wanneer ze maar steeds de be trekkelijkheid en de vergankelijkheid van het aardse en de eeuwige en vol strekte waarde van het geestelijke voor ogen houden Hij begon aan zijn vierde vinger. „We moeten nooit te veel op de kleine godsdienstige groeperingen, die geen deel uitmaken van het voornaam ste kerkgenootschap, vertrouwen. Hun toil mag nog zo goed zijn, ze vallen ge makkelijker aan gevaarlijke illusies en concessies ten prooi, wanneer het om hun voortbestaan gaat. Er klapte weer een vinger naar be neden. „Ten vijfde moeten we ons met hand en tand verzetten tegen elke inmen ging van de staat in hef gezag over kerkelijke instellingen en aangelegen heden, ook als die staat niet-commu- nistisch is, anders zetten we de deur voor de duivel open". Hü begon aan de andere hand. „Tot slot moeten we in het bijzonder de verschillende orden hooghouden, steunen en verdedigen, want zij zijn volgens Moskou bij uitstek de steun pilaren van het Pausdom en de R. K. Kerk. Nou, en op dit punt kan ik het met Moskou nu eens van ganser harte eens zijn". „Tjonge, tjonge, dat is een mooie preek", zei ik. „Ik zet niet voor niets mijn oren onder de preek goed open en geef niet voor niets mijn ogen in de krant de kost", antwoordde Snorrebor niet zon der enige zelfvoldaanheid. 7 cent. Bieten bleven vast in de markt KAASMARKT GOUDA, 4 Jan. - Aange voerd 90 partijen. Eerste- kwal. met rijks- merk f 2.252.29, tweede kwal. met rijks- merk f 2.202.24, extra kwal. tot f 2.34. Handel kalm. BARNEVELD, Pluim- en eiermarkt. 4 Jan. Pluim veemarkt: Heden zeer kal me handel in pluimvee. Een aantal oude kippen bleef onverkocht. In de handel In N.H. blauwe kuikens kwam weinig veran dering. Er werden ook nogal wat reeën aangevoerd, welke vlug werden verkocht. Het overige wild deed een lagere prijs dan vorige week. De jacht is weer gesloten, zodat het voor het wild weer de laatste Prijzen: oude kippen f 1.256.25 (per kg. f 1.552.40), oude hanen f 3.005.50, oude eenden f 1.002.50, N.H. blauwe kuikens f 2 503.10 per kg., ganzen 5.0010. tamme konijnen f 3 008.50, hazen f 3.00 f6.50, fazanten f 3.004.—, patrijzen f 1.00 f 2.75, wilde eenden f 1.502.25, wilde konijnen I 1.752.25, wilde duiven f 0.40 f 0.60 Eiermarkt. Heden trage handel. De to tale aanvoer steeg tot ca. 1.200.000 stuks. Er was niet veel export wat de prijzen drukte. De grote eieren deden f 13.50 f 14.50, de jongehenneneieren f 11.5012.50 per 100 stuks, terwijl de kiloprijs f 2.10 was. Let op de pry/,en, deze zijn de LAAGSTE in GEHEEL EUROPA; bewonder onze drie etalages, dan zult U zeggen: Er Is maar één Klein maar Dapper in voorheen Anegang 10, THANS: GEN. BOTHASTRAAT 130 bij de Gen. Cronjésiraal, Haarlem-N. Telef. 12447 waar ik het beste en goedkoop slagen kan. Loop dus niet verkeerd. KLEIN MAAR DAPPER maakt U het leven goed en goedkoper! Aan kooplieden wordt beslist niets en ook niets verkocht. Ondanks onze zeer lage prijzen n gk geven wij op vertoon van deze "/II EXTRA KORTING ADVERTENTIE iedere koper: V «AiAn AVIULMI MAANDAG DE GEHELE DAG GEOPEND

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5