V.S. bezorgd over afbreken der onderhandelingen I EISENHOWER IN PARIJS Geen miraculeuze plannen" K. V.P. VOLGT GULDEN MIDDEN- WEG VAN REGERING GROTE VERGADERING Medewerker van Kard. Mindszenty spreekt in ons land Nota aan Nederl. en Indon. regering m mm hm "MORRKfe fcl MARKEN VOLKOMEN GEÏSOLEERD Zweeds journalist dood gevonden Tot hoofd en hart Vrijlating Mgr. Stepinac voorlopig van de baan Geen pluimveemarkt in Purmerend Ambassadeur Malik bij Rum Informele bespreking met Montgomery .Het weer Ike wilde geen officiële ontvangst Geneigdheid van kabinet om af te treden toegenomen? NEDERLAND KIEST VÓÓR AMBON 200 Indon. bedienden moeten schip veriaten MEISJE TEGEN BOOM DOODGEDRUKT Elf personen verdronken Bakkerszaak uitgebrand De Kardinaal symbool van het Kerkelijk en nationaal verzet f MAANDAG 8 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24965 HET GESCHIL OVER NIEUW-GUINEA Officieel wordi ie Den Haag vernomen, dai de Verenigde Siaien eind vorige week een noia mei beirekking ioi Nieuw-Guinea hebben gezon den, zowel aan de Nederland se regering als aan de rege ring van Indonesië. Deze noia werd aan beide regeringen gelijktijdig overhandigd. Reactie was volgens Tito ongunstig Wegens vogelpest in Den lip GEEN BOYCOT INZAKE BERTHA HERTOGH Keuze der Ambonezen? NA VOORSTEL v. d. GOES VAN NATERS HEDENAVOND CONCERTGEBOUW AMSTERDAM 8.15 UUR STEUNT DE STRIJD DER AMBONEZEN STICHTING „DOOR DJ EEUWEN TROUW" GIRO TOEGANG VRIJ EINDHOVEN TOEGANG VRIJ AUTO TE WATER SLAAPKAMER VAN TANDARTS UITGEBRAND Bewoners waren zelf afwezig Parade in kamp Zeeburg Stukken van straaljager aangespoeld Vertraagd vertrek „Oranje" Dragen van mutsjes niet toegestaan In Surinamerivier Kinderen met levens gevaar gered Gabardine Regenjassen •UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De New York Times heeft van Neder landse autoriteiten in Lake Success ver nomen, dat zij accoord zouden gaan met het aanbieden van goede diensten door de V. N. in het geschil tussen Indone sië en Nederland over Nieuw-Guinea. De Nederlandse afgevaardigde bij de V. N., de heer Von Balluseck, heeft medegedeeld, dat Nederland de V. N. niet wil dwingen zich met deze kwes tie bezig te houden in verband met de bezwaren van de Indonesiërs. Het antwoord, dat de Indonesische re gering heden zou geven op de beschou wingen in het parlement naar aanlei ding van de verklaring van minister president Natsir inzake Nieuw-Guinea, is uitgesteld tot Dinsdagochtend, voor namelijk in verband met het feit, dat een zoon van de minister-president Zondag bij het zwemmen is verdron ken. Zondagochtend is in Djakarta door het plaatselijke comité „Irian" een mas sa-bijeenkomst gehouden. De belang stelling daarvoor was zeer gering. Het aantal aanwezigen werd geschat op 300 personen. Vele spandoeken werden meegevoerd, waarop leuzen voorkwa men, Zoals: „Liquideer overeenkomst van de R.T.C." en „Irian hoort bij Indo nesië". Sprekers drongen er op aan, de strijd om N.-Guinea niet te staken, alvorens het bij Indonesië gevoegd is. De Stichting Rijksbehoud protesteert in een telegram aan de minister-presi dent en de Staten-Generaal tegen da overdracht van de „Tjerk Hiddes" aan Indonesië. Zij zegt o.m.: „Dat deze uit levering geschiedt ingevolge de beslui ten van de R.T.C. is niet waar, aange zien de V.S.I., waarmede deze overeen komsten zijn gesloten, eenzijdig is op geheven. waardoor op zijn minst, al thans volgens het rechtsgevoel van zeer velen, aan vrijwel alle besluiten de ba sis is ontvallen. De „Tjerk Hiddes" is, Maarschalk Tito heeft in een inter view verklaard, dat Joegoslavië niet gunstig staat tegenover het oprichten van een West-Duits leger. De Grote Vier dienen naar een andere oplossing te zoeken, zo zei hij. „Het is nog niet het ogenblik om te denken over een op lossing uitsluitend door het voeren van oorlog." De Orthodox-Servische reactie op de suggestie van Tito om Aartsbisschop Stepinac vrij te laten is zeer ongunstig geweest. „Hoewel Stepinac geen enkel gevaar voor ons inhoudt", zo zeide Tito, „moet de kwestie voor het ogenblik ter zijde blijven." in verband met het optreden van de pseuao-vogelpest in Den lip, heeft het gemeentebestuur van Purmerend beslo- tf'" de Pivdm veemarkt op Dinsdag a.s. niet te houden. In afwfchtlnS Van een beslissing van de minister van Landbouw is met in gang van Dinsdag de aanvoer, het voor handen hebben en het markten van pluimve in "e gemeente Purmerend verboden. De aanvoer en de handel in konijnen blijft echter toegestaan. A.P. meldt uit Singapore dat de ver enigde nationale organisatie van Malak- ka, het grootste politieke orgaan van het schiereiland, tijdens een bfsl?te" „T gadering heeft besloten niets te mak te willen hebben met de zaak-Bertn Hertogh. Medegedeeld werd, dat het hier geen politieke, maatschappelijke of godsdien- tige aangelegenheid betreft. Alle afdelin gen kregen opdracht hun beraamde boycot van de feestelijkheden ter ge legenheid van de „Federation day" af te gelasten. wanneer zij uitgeleverd is, een uiterst gevaarlijk wapen om aan de eisen van de R.I. inzake „Irian" kracht bij te zet ten," aldus de Stichting Rijksbehoud. Ten aanzien van de opdracht van de minister van Oorlog om op zeer korte termijn de Ambonezen met tijdelijke K.L.-status op Java te doen kiezen tus sen de drie door ons vermelde mogelijk, heden, heeft men van Nederlandse mili taire zijde te Djakarta verklaard, dat vóór 12 Januari opgaven ingediend moe ten worden over de keuze der Ambonese militairen. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft een telegram aan de minister van Oorlog en de Staten-Generaal gezonden naar aanleiding van persberichten, vol gens welke de bevelhebber op Java ge machtigd is eventueel met geweld tegen deze Ambonezen op te treden. Zij ver zoekt dringend „deze machtiging onmid dellijk in te 1 rekken en de volle verant woordelijkheid voor leven en welzijn van deze oud-strijders te blijven aan vaarden." Mr. L. Tielenus Kruythoff, voorheen vertegenwoordiger van de Daerah Isti- mewa West-Borneo te Djakarta .die enige maanden geleden op last van de Indonesische regering was gevangen ge nomen. is thans in vrijheid gesteld. De ambassadeur van Pakistan, Malik, heeft vandaag de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Moh. Rum, bezocht. Vernomen wordt, dat het on derwerp Nieuw Guinea bij dit bezoek werd aangesneden. 1WÉ i iSIiiS:;::;:'.: 1 Het beoefenen van de visvangst op het ijs is niet nieuw. De inwoners van Tawas City en East Tawas, gelegen aan de Saginaw Baai in Michigan, hebben er echter iets op gevonden, om deze wintersport wat aangenamer te maken. In samenwer king met de plaatselijke Kamer van Koophandel hebben zakenlieden uit deze beide plaatsen op het ijs van de baai een dorp gebouwd, dat zij Perchville heb ben gedoopt. Het dorp bestaat uit ongeveer veertig hutten, die met olie of gas verwarmd worden. Men kan bij de Kamer van Koophandel een hut bespreken en dan te Perchville gaan vissenna eerst een flink gat in het ijs gehakt te hebben. Er is grote belangstelling voor het vissersdorp op het ijs. Zelfs van elders komen de liefhebbers en liefhebsters, zoals deze dame uit Owosso in Michigan, die, om zich tegen de kou te beschermen, zich in een volledige vliegersuitrusting gestoken heeft. Generaal Dvvight D. Eisenhower, de opperbevelhebber van de Noord-Atlan tische strijdkrachten voor de defensie van West-Europa, is Zondagmorgen in Parijs gearriveerd. Enkele uren later had hij een informele bespreking met veldmaarschalk Montgomery, hoofd van de defensie van de Westerse Unie. Beiden weigerden na afloop iets te zeggen over hetgeen er besproken is. Eisenhower heeft voor de radio verklaard, dat hij geen „miraculeuze plannen" heeft en dat geen buitenlandse hulp alleen Europa kan beschermen. De opperbevelhebber van het Atlantische leger zal de komende twee weken de hoofdsteden van de Europese landen van het Atlantisch Pact bezoeken. Woensdagmiddag zal hij om ongeveer kwart voor vier te Den Haag arriveren. Een dag later zal hy, na besprekingen met Nederlandse militaire en regerings functionarissen, naar Kopenhagen vertrekken. Na een tweedaags bezoek aan Ottawa zal de generaal eind Januari weer naar Washington terugkeren voor besprekingen met Truman. In het midden van de volgende maand zal hy zijn nieuwe functie definitief aanvaarden. stratie viel niets te bespeuren. De Fran se regering had hem in grote stijl wil len ontvangen, doch Eisenhower heeft alle officiële diners, parades, huldigin gen en vlagvertoon laten afzeggen. De Garde Républicaine was niet aanwezig en het vliegveld was niet met een zee van vlaggen versierd, zoals in de be doeling lag. Generaal Eisenhower deed gister avond een beroep op Europa om zijn kracht te verzamelen ter verdediging van de vrede en waarschuwde alle toe komstige agressors om de juiste les uit de geschiedenis te trekken: dat de zaak der vrijheid nooit het onderspit kan delven. De generaal arriveerde Zondagmor gen met een viermotorig legervliegtuig uit Washington op het vliegveld Orly Eisenhower werd begroet door verte genwoordigers van de Franse premier, René Pleven, en andere vooraanstaande Franse persoonlijkheden. Verder was een aantal Amerikaans? diplomaten, of ficieren en burgers op het vliegveld aanwezig. De weg van Orly naar Parijs een afstand van ongeveer 16 kilome ter was afgezet door Franse motor politie, die op haar hoede was voor mo gelijke communistische sabotagepogin- gen of demonstraties. Op het vliegveld heerste een enorme activiteit. Er waren ongeveer 200 verslaggevers en persfoto grafen. Na de landing verklaarde Eisenho wer: „Ik ben hier, omdat Amerika te zamen met de overige Westelijke we reld van oordeel is, dat wij niet slechts het recht maar ook de plicht hebben de cultuur der wereld te beschermen" De generaal verliet het vliegtuig, ge kleed in zijn traditionele lichte gene raalsuniform. Hij wuifde met beide handen en glimlachte op zijn karakte ristieke manier. De aankomst op het vliegveld Orly was vry eenvoudig en van enige demon- (Van onze politieke redacteur) Enige officiële reactie of verhelde ring naar aanleiding van de opzienba rende verklaring die de heer v. d. Goes v. Naters de vorige week Donderdag heeft afgelegd inzake het nieuwe, ge heel tegenovergestelde standpunt, dat naar hij verzekerde de P.v.d.A. in het N.G.-geschil is gaan innemen, is tot dusver nog steeds uitgebleven. Men kan in het openbaar alleen bemerken, dat prof. Romme in de Volkskrant de betekenis van deze daad met geen woord aanroert, doch zijn lezers be zweert samen sterk achter de regering te blijven staan, terwijl hij zijn parle mentaire correspondent Iaat schrijven dat een oplossing in het N.G.-conflict onmogelijk schijnt zolang de partijen onwrikbaar vasthouden aan hun een maal ingenomen standpunten en niet met de K.V.P. de regering volgen op de gulden middenweg welke zij is ingesla gen. Nadat men reeds uit prof. Rommes persoonlijke hoofdartikelen van de laatste dagen had kunnen vernemen hoezeer hij het door de regering gedane Unie-voorstel bewondert, is het niet zonder betekenis vast te stellen, dat blijkbaar de gehele K.V.P., met de re gering van het standpunt der souverei- niteitshandhaving is afgestapt, een feit, waartegen de heer Oud in „Vrijheid en Democratie" in de felste termen fulmi neert. Nuwijzen Haagse politici, die een ana lyse van de werkelijke feiten, hoe die ook zijn, boven alles gaat. mij erop. dat een betoog om in eenheid achter de re gering te blijven staan ongetwijfeld zeer indrukwekkend klinkt, doch dat men dan toch eerst moet weten of de regering zelf wel staat en zo ja, waarop zij aan staat, terwijl deze beoordelaars van ae situatie het ook niet geheel onverschil lig kan blijven of er in en om de lege ring heen wel van eenheid sprake is. Wij weten nu, uit de Volkskrant bevestigd, dat de K.V.P. de nog niet geheel opgehelderde houding van de C.H.U. daargelaten de enige partij schijnt te zijn, die be reid is de regering te steunen. Mr. Oud is verbolgen, de A.R.-en zijn verbolgen, de P.v.d.A., nu, men weet wat Jhr. v. d. Goes daarover wereldkundig heeft gemaakt. Dit duidt niet op eenheid, integendeel het duidt op de grootst mogelijke verdeeldheid, en men krijgt er uiter aard evenmin een sterke indruk bij van de bodem, de politieke partijen, waarop de regering zou staan. Maar de regering, hoe is het met dè regering zelf gesteld? Wie enigermate ge- ïnlormeerd wil zijn, weet dat de eenheid in de regering slechts in zeer geringe mate aanwezig is. Zij bleek al "zoek te zijn, toen kort voor en tijdens de Kerst dagen de crisis in het Kabinet acuut werd. doch de ministers hebben zich toen Advertentie nog juist laten vinden op het uiterst smalle platformpje van het Unie-voor stel, dat de regering aan de Indonesische delegatie heeft gedaan, een voorstel van welks levensvatbaarheid het Kabinet zichzelf maar een heel geringe öunK maakte, terwijl ook de innerlijke over tuiging omtrent zijn deugdelijkheid niet bepaald algemeen was in de boezem van het Kabinet. Innerlijk schijnt de eenheid dus ook niet zo bijzonder groot te zijn, dat zij tot sterke eensgezindheid in het volk vermag te inspireren. En als men zich afvraagt, waarom de regering dan tot dusver bij elkaar is gebleven en nog geen openlijk teken van onenigheid heeft vertoond maar daartegenover ook niet het geringste teken van een eensgezindheid dan zou het wel eens kunnen zijn, dat dit soort van eenheid alleen nog maar bereikt werd, doordat de fulminerende partijen onderling zo verdeeld waren, dat zij de regering niet aankonden. Voorwaar, een vreemde basis om daarop een eenheid te construeren Voegt men hier nog aan toe de aan scherping van het niet opgeloste con flict door de fameuze verklaring van jhr. v. d. Goes v. Naters als woord voerder der P. v. d. A„ dan kan men toch moeilijk ontkomen aan de indruk dat de regering in de allergrootste ver legenheid is geraakt. Men kan zich na tuurlijk inlaten met de veronderstelling, dat de socialistische ministers zich ge heel en al van het door de heer v. d. Goes v. Naters met zoveel stelligheid voorgedragen standpunt van hun partij zouden distanciëren, doch wij geloven, dat dit toch inderdaad maar een theo retische veronderstelling is. Wij zijn zelfs geneigd enig geloof te hechten aan de stemmen van onze auguren, die er de lucht van hebben gekregen, dat de geneigdheid om af te treden bij de regering aanzienlijk is toegenomen. Tegen de rede strijdt zulk een voor nemen stellig niet. Immers, voegt men aan de bovenaangeduide moeilijkheden in het Kabinet nog toe, dat de positie van minister Stikker die van zijn partijleider, mr. Oud, in het bovengeci teerde artikel in „Vrijheid en Democra tie" een nauwelijks bedekt verwijt te horen heeft gekregen, omdat tenminste niet hij is afgetreden toen de regering haar koers negentig graden wijzigde er niet bepaald duidelijker op geworden is, dan krijgt men het beeld van een regering, die geheel en al kreupel is geraakt, innerlijk alle organische samen hang kwijt is en, in de K.V.P., nog slechts één stelt heeft om op te staan, hetgeen voor ooievaars een zeer fraaie figuur is, doch voor regeringen het be wijs vormt van, invaliditeit. Kabinetscrisis is een ernstige zaak, doch ernstige zaken worden niet min der wel meer ernstig wanneer men aan het volk niet vertelt, hoe ze in elkaar zitten en hoe ernstig ze zijn. Ontdaan van alle „wishfull thinking" heeft men in het bovenstaande een schets van de feitelijke situatie. Ongecorrigeerd Zaterdagmiddag reden op het Wees per Zandpad te Diemen verschillende auto's achter elkaar. Een daarvan wilde de file verbreken en trachtte te passe ren zonder te letten op eventuele te genliggers; het is ter plaatse echter zeer smal. Uit de richting We-esp naderde een bestelauto van de Amsterdamse Rijtuig Mij. Deze moest om een aanrijding te voorkomen scherp naar rechts uithalen, doch kwam hierdoor in de zachte berm terecht en kantelde in de Weespervaart. De chauffeur en een mede-passagier behielden hun tegenwoordigheid van geest, lieten de cabine vol water lopen en wisten toen het portier te openen, zodat zij alleen met een nat pak op het droge kwamen. De chauffeur van de auto, die de schuld van dit alles draagt, is doorgereden. Het nummer van zijn wagen is echter bekend. W'T De boodschap van generaal Eisenho wer, die op gramofoonplaten was vast gelegd tijdens de overtocht over de At lantische Oceaan, bevatte de volgende punten: 1. Er is niets wat de landen van de Atlantische gemeenschap niet tezamen kunnen bereiken. Laat hen, die zich ge drongen voelen deze macht op haar sterkte te beproeven, de les van de his torie verstaan. 2. De verdediging van de vrede in Europa hangt in de eerste plaats af van de Europeanen zelf, omdat geen hoe veelheid hulp van buitenaf alleen in staat is Europa te verdedigen. In Euro pa zelf moeten de wil, de morele moed en veel van de middelen worden ge vonden om het geboorterecht te verde digen van de kinderen van alle landen om in vrede te leven. 3. Het Atlantisch Pact heeft slechts de vrede ten doel en indien het een nieuwe oorlog kan voorkomen, zal hiermee zijn aangetoond, dat een alli antie voor de vrede een volkomen practische maatregel is. In hotel Astoria in Parijs, waar het tijdelijke hoofdkwartier van Eisenho wer gevestigd is, had de generaal gistermiddag een bespreking tijdens de lunch met generaal Montgomery maar het is niet bekend geworden voor welke functie Eisenhower Mont gomery zou gevraagd hebben in het nieuwe Atlantische legerverband. Toen de conferentie was afgelopen, kwamen Eisenhower en Montgomery uit het vertrek waar het had plaats gehad en lieten zich glimlachend en handen schuddend fotograferen, maar de wachtende verslaggevers vertelden ze geen woord van wat er besproken was. De eerste strategische conferentie, waaraan Eisenhower deelneemt, zou vanmiddag worden gehouden. Eisenho wer en zijn staf zouden confereren met de staven van het Franse leger, de vloot en de luchtmacht. Aan de confe rentie wordt tevens deelgenomen door luitenant-generaal Alfred M. Guenther. Eisenhower's voornaamste strategische medewerker, die gisteren eveneens te Parijs arriveerde. (Van onze verslaggever) Waarschijnlijk tengevolge van kort sluiting in een eiectrische deken, waar van men vergeten had de stroomtoevoer te verbreken, is Zaterdagnacht te Am sterdam omstreeks één uur brand ontstaan in de slaapkamer van de wo ning van een tandarts, op de tweede verdieping aan de achterzijde van het perceel De Lairessestra at 55. De slaap kamer brandde geheel uit. De rest van het perceel kreeg brand en waterschade, vooral het trappenhuis De tandarts en zijn vrouw waren niet thuis. Buren ontdekten de brand toen de vlammen aan de achterzijde naar bui ten sloegen. De brandweer heeft het vuur met twee stralen bedwongen en daar de brandweer spoedig ter plaatse was, kon de brand tot de slaapkamer en het trappenhuis worden beperkt. Ver zekering dekt de schade. Ondanks het nachtelijk uur was de belangstelling van het publiek nog zeer groot. Ter afsluiting van de elementaire op leiding der dienstplichtigen, ingedeeld bij het regiment intendance troepen te Amsterdam, zal op Vrijdag 12 Januari a.s. in het kamp Zeeburg te 11 uur een parade worden gehouden. De inspecteur der intendance kolonel P. J. Bont, zal het regiment inspecteren, waarna aan het beste peleton het vaan tje zal worden uitgereikt. De plechtig heid zal worden besloten met een défilé. Aan deze parade is tevens een ouderdag verbonden. Zaterdag zijn stukken van de Vrij dag boven de Waddenzee verongelukte Engelse straaljager op Ameland aange spoeld. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende bui en. Aanvankelijk matige tot krach tige, later overwegend matige wind tussen Zuid en West. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 8.46—16.48. Maan: 10.19—18.52. Het passagiersschip de „Oranje" is Zaterdag met vier uur vertraging uit Djakarta naar Nederland vertrokken daar zich moeilijkheden met Indonesi sche bedienden aan boord voordeden. Deie hadden Vrijdag zonder enige moeilijkheden aangemonsterd, doch zij verschenen Zaterdag met „kopiahs" (mutsjes) op het hoofd in plaats van met de voorgeschreven hoofddoek. Ruim 200 bedienden verklaarden op de vraag of zij zich volledig aan de dienst- voorwaarden wilden houden, dat zjj een kopiah wensten te dragen. De gezag voerder zag zich daarop genoodzaakt het dienstverband te verbreken; de 200 bedienden werd opgedragen de „Oran je" te verlaten. Aneta verneemt, dat zolang geen defi nitieve wijziging is gekomen in de ar beidsvoorwaarden, het personeel, gezien de verhoudingen aan boord van de schepen, zich disciplinair dient te ge dragen. Inbreuk naar eigen dunken op de aanmonsteringsvoorwaarden kan de Stoomvaart Maatschappij Nederland niet toestaan. Tenslotte is de „Oranje" uitgevaren op eigen kracht, daar het sleepbootper- soneel in de haven van Priok zich soli dair toonde met de Indonesische be dienden. Toen in Maarsbergen een bestelauto tegen een boom reed, werd een meisje uit Leersum, de 14-jarige Antje van ae Bovenkamp, die met haar fiets op deze plaats stond te wachten, tegen de boom gedrukt. Zij is kort daarna overleden. De inzittenden van de auto, een chauf feur uit Nijmegen en een monteur uit Amsterdam, zijn met ernstige kwet suren in een ziekenhuis te Utrecht op genomen. Het eiland Marken is sedert Zaterdag avond volkomen geïsoleerd, als gevolg van de drijvende ijsvelden op Gouwzee en IJsselmeer. De Westenwind heeft deze in de richting van de dijk voor de Zuid-Westpolder gestuwd. Mocht niet spoedig verbetering intreden, dan zal de hulp van een ijsbreker worden inge roepen om de verbinding met Monni kendam te herstellen. Vanzelfsprekend is ook de postverbinding gestagneerd. Elf personen zijn in de Surinamerivier verdronken, toen de boot, waarmede zij voeren, tegen een ducdalf botste. Zij kwamen naar Paramaribo voor de be grafenis van een familielid. Eén man en drie vrouwen werden gered. In de afgelopen nacht omstreeks viei uur is brand ontstaan in de bakkers zaak van de heer S. te Garderen. Het gehele pand brandde uit. Toen het ge zin ontwaakte hadden de vlammen de slaapkamer van de vier kinderen van zeven, vijf, drie en één jaar al bereikt. Met levensgevaar konden ze nog gered worden, evenals de 83-jarige huisgenoot, de heer Z. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt geschat op f 30.000. Advertentie Kort na zijn aankomst in Parijs begaf generaal Eisenhower zich van zijn hotel te voet naar zijn hoofdkwartier in hotel Astoria. Op de foto boven passeert de generaal in gezelschap van v.l.n.r. ge neraal Guenther en generaal O'Hara de Are de Triomphe. Bij zijn aankomst op het vliegveld Orly werd generaal Eisenhower begroet door Veldmaarschalk Montgomery, opperbevelhebber der strijdkrachten van de Westerse Unie en zijn adjudant, de Franse It. kolonel Costa de Beauregarde. De achttienjarige Zweedse journalist Soeren Carlsson uit Motala, die een be zoek aan Nederland bracht, is Zaterdag dood in zijn hotelkamer te Amsterdam aangetroffen. Het vermoeden bestaat, dat hij door gasverstikking om het le ven is gekomen. Hij had des nachts een zogenaamd „gasduveltje" een gas kacheltje dat geen afvoer heeft in zijn kamer laten branden. Het stoffelijk over schot is naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overgebracht. Aan zelf moord wordt niet gedacht. ^Egoïsme is de armoede van het leven^J Zaterdagavond hield prof. dr. Jozef Szöverffy, uit Hongarije, te Bolsward een lezing over de toestand in zijn land. Hij is gevlucht uit Hongarije en was een van de naaste medewerkers van Kardi naal Mindszenty. Thans is hij verbonden aan de universiteit van Fribourg in Zwitserland. Het Hongaarse volk, verwant aan de Esten en de Finnen, behoort, aldus spr niet tot de Slavische rassen. Het bezi een bepaald realisme, dat het brengen van offers in de vorm van voortduren de strijd tegen het Oosten doet aan vaarden, een realisme, dat ook Kardi naal Mindszenty zich bewust deed zijn van zijn verantwoordelijkheid. In de laatste oorlog heeft Hongarije wel tegen Rusland, doch niet tegen het Westen ge streden. Spreker noemde het para doxaal, dat Hongarije werd uitgeleverd aan de Russen, ingesloten met de bepa ling, dat de democratie gehandhaafd zou blijven. De herinnering aan vier maan den communistisch regiem in 1919 deed reeds het ergste vrezen. Na de val van Boedapest werd al spoedig een democratische regering ingesteld. Verschillende personen werden voor het alternatief gesteld óf deelname aan de regering, óf de portatie naar Rusland. Enige dui zenden Russische agenten, die in Moskou een 25-jarige opleiding had den genoten, gaven de voornaamste democratische regeringsrichtlijnen. Met bedreigingen enerzijds en belof ten anderzijds werd getracht Hongarije langzaam maar zeker communistisch te maken. Toch behaalde de communisti sche partij in eerste instantie slechts 16 procent van de stemmen. Het volk, ver stoken van elke morele steun, zocht toevlucht tot de Kerk. Het aantal van de Kerk uitgaande scholen verdubbelde bijvoorbeeld. Toen moest de Kerk het ontgelden en werd Kardinaal Mind szenty het symbool van het kerkelijk en nationaal verzet. Dit was de reden, waarom hij op de bekende wijze door het communistisch regiem werd gecli- mineerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1