NEDERLAND DANK TEGEN WIL EN EUROPEES eric PE noorman: 1Öe y&rnhtg oCet Steppen r RS Hoofdpijn jussen ftaas ea &Cpp&% Laat heb ik IJ bemind Een Italiaan geeft zijn oordeel kleinbedrijf Het intern, muziekconcours in Kerkrade Brand in suikerfabriek spoedig geblust CANADA VERSTREKT REISKOSTEN ALS VOORSCHOT „Het land is voor de vrede gemaakt" ALG. VESTIGINGSVERBOD De politieke crisis in Suriname Reeds nu koortsachtige voorbereidingen Alles wordt groots aangepakt TIEN JAAR ONDERWIJZERS FEDERATIE Beeld van het verleden Per 1 Februari a.s Verweer van een oud kanselier 1) I door ETHEL MANNIN MAANDAG 8 JANUARI 1951 PAGINA 3 Verdere buiten-werking- stelling Landsminister Hewitt blijft aan Paul Godwin voorgedragen voor naturalisatie HALF JOOD MOEST VOOR DUITSERS WERKEN Overmacht aanvaard Ramp voorkomen Vice-admiraal Kist onderscheiden Jeugdige Nederlandse werd filmster Het gezantschap te Madrid GOED NIEUWS VOOR EMIGRANTEN De heer Schols is nog nooit gehoord J. Derksen vrijgesteld voorzitter van de K.O.V. Een kunstenaar met de speld Mooi bericht (Van onze Romeinse correspondent) T""\e Nederlander die zich te Rome onledig zou houden met het dagelijks door- /J neuzen van alle twintig landelijke dagbladen die Italië arm is, zal zelden stuiten op enig artikel, aan zijn vaderland gewijd, en in die zeldzame gevallen krijgt hij dan meestal alleen maar ampel gelegenheid tot opwinding en onple%ier, bij het doornemen van gebruikelijke en baarlijke nonsens over kaas en windmolens. Nederland neemt hierin (gelukkig) geen uitzonderingspositie in, en dat is dan ook niet te verwonderen, daar de doorsnee Italiaanse lezer slechts geïnteresseerd is bij smeuïge verhalen over het Parijse nachtleven, moorden, dief stallen en rampen van over de hele wereld, die met een blijmoedige gruwelijkheid verteld worden en zich er vervolgens onafgebroken, aanhoudend en gestaag over gelieft te verbazen dat men zich niet overal ter wereld voedt met spaghetti. Het doet ons daarom plezier, een ar tikel te signaleren in „II Tempo", waar in ene Virgilio Lilli een interessante ana lyse geeft van wat hij als de mentaliteit Van ons volk ziet. Ziehier de spiegel die hij ons voor houdt: „De Nederlander van vandaag is bit ter gestemd. Het lijkt alsof hij lijdt aan Wat men een „vervolgings-complex" zou kunnen noemen. Alles wat er in de wereld gebeurd is in de laatste jaren, lijkt hem een kwalijke samenzwering tegen zijn land, die erop gericht is, al les te vernietigen, wat zijn vaderen ge duldig voor hem hebben opgebouwd, en om hem te dwingen, toestanden en verschijnselen te aanvaarden, waarvoor hij de grootste afkeer heeft. Ik geloof, dat hij er de geschiedenis zelf diep in zijn hart van verdenkt, iets tegen Hol land te hebben, en dat dus de actuele geschiedenis eigenlijk niets anders is dan een anti-Nederlands verschijnsel. „Van oorlog bijvoorbeeld het zij als bedreiging hetzij als wer kelijkheid is de Nederlander he vig afkerig. De Nederlander is een vreedzaam wezen. Zijn land behoort tot die neutrale streek, die Europa in het Noorden bekroont en die een afzonder lijke provincie heeft in Zwitserland. De Nederlander is misschien neutraler dan de Zweed en de Belg. En als er één land is dat voor de vrede gemaakt schijnt te zijn dan is het wel Holland" De schrijver van het artikel legt dat laatste dan even uit en komt daarbij te spreken over de Nederlandse zin voor orde, stilte en netheid. Een Groningse ingenieur „heeft me gezegd, dat Holland geen plaats voor oorlog heeft, net zo als iemand vertelt dat hij in zijn huis geen biljartkamer heeft". De schrijver vervolgt dan met te vertellen dat er voor oorlog verlaten vlakten en onbe woonde bergketens nodig zijn en dat deze geriefelijkheden in Nederland ten enemale ontbreken, zodat oorlog m Hol land het zelfde is als een voetbal-match in een porceleinwinkel. De schrijver gaat dan in op de gedachte van de Nederlander, die hij meent te constateren, dat zijn land slag veld zal worden. „Zijns ondanks bereidt de Nederlander 2;ch dus psychologisch en materieel op do oorlog voor. Zover is de paradox zelfs gegaan, dat Nederland tezamen met Bel gië en Luxemburg, het eerste land ge- Weest is dat een blok gevormd heelt dat de dreiging uit het Oosten zou kunnen koren. De Benelux is een economisch "lok met een ook militaire functie. De t-tdcrianders zijn dus militairisten tegen wil en dank." „Maar ook de Benelux bevalt de Nederlander niet, alles bij elkaar ge nomen, omdat zij zo bij uitstek Euro pees is. Nederland is een land dat tot voor kort een eigen buiten-Europees leven heeft geleefd, al lag het land dan in het hari van Europa. Ondergedom peld, als het ware, in Europa, leefde Nederland in Indonesië: daar klopte het hart van het land, in het verre Oosten, in Java en Sumatra. Den Haag lag dichter bij Batavia dan bij Brus sel of Parijs. Maar de „geschiedenis" heeft Indonesië voor Nederland ver loren doen gaan. In de ogen van de Nederlander zijn de gebeurtenissen in Japan, China, Mandsjoerije, Indië, Korea enz. alleen maar phases in een Proces dat erop gericht is, Indonesië van Holland los te maken. En zo is Nederland opeens in de situatie ge komen, dat het geheel tegen zijn wil "Poet gaan deelnemen aan een Euro- Pees leven, waarvan het lang niet heeft willen horen. Militairisten te,ren Wil en dank dus, maar ook Europeanen hit noodzaak." ••pok datgene wat thans de nieuwe ®°ciale oriëntatie schijnt te moeten wor- pet> tussen het materialistisch socia- Jisme van Rusland en de „mierenhoop- mentaliteit" van de Verenigde Staten de Nederlander toe als een scort a'lViB^werinS tegen zijn land. De Ne- ris niet erK tot collectivisme ,.In het sociaal aggregaat 'ge vormd uit een reeks van betrekkingen Vldu,en (blijkbaar heeft de Groningse gastheer van de schrijvci angstvallig gezwegen over het genoeg- hjk gezelschapsleven dat de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie met zich gaat brengen) voelt hij zich vol komen op zijn gemak, mits hij alleen maar individu kan zijn, met zijn per soonlijke belangen, en zelfs zijn pers on- lijk egoïsme. Talloze gelijke kleine hui- Sinds September 1949 is het besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbe- Pcdrijf 1941 buiten werking gesteld ten aanzien van alle bedrijfstakken, waar oor toch reeds moet worden voldaan a.a'i de eisen van vakbekwaamheid, han delskennis en credietwaardigheid, ge jold op grond van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937. Eenzelfde maatregel s toegepast ten aanzien van de bedrijfs taken, waarvoor erkenningsreglemen- :eri gelden op grond van het organisa- .'ebesluit voedselvoorziening. Ook daar l voor het verkrijgen van de erkenning Aet voldoen aan bepaalde vereisten bPodzakelijk. Thans is in deze lijn voortgegaan en fal het besluit Algemeen Vestigingsver- ?°d Kleinbedrijf ook buiten werking ''eden voor alle bedrijfstakken, waarop ,°ePassing van de Vestigingswet Klein bedrijf 1937 mogelijk is, derhalve voor hibacht, detailhandel en kleine nijver- eid Om aan de bedrijfsorganisaties de ^ogelijkheid te geven desgewenst een estigingsbesluit of zogenaamde spertijd ®n te vragen, zal ie beschikking 1 April Werking treden. Het besluit Algemeen Vestigingsver- Kleinbedrijf 1941 blijft na 1 April h 'een van toepassing op de takken van rijf, ressorterende onder de bedryfs- ®f°ep hotel-, café-, restaurant-, pension, ry aanverwante bedrijven, het reisbu- ^aubedrijf, het leesbibliotheekbedrijf, l t schoonheidsverzorgingsbedrijf en het Stafenisbedrijf. zen weliswaar maar iedereen zijn eigen huis. Geen wolkenkrabbers en geen huurkazernes. Talloze en dezelfde tuinen, maar elke familie één. De Ne derlander staat heel erg op zijn particu lier leven, op zijn eenzaamheid zou ik haast zeggen" (Men moet bedenken dat het onmiddellijk voorafgaande inder daad zeer juist wordt, waar het voor Italianen is geschreven, die inderdaad een veel minder grote woon-cultuur hebben, steeds graag op straat en in grote gezelschappen leven en bijvoor beeld in een leeg café, waar slechts een hoektafeltje bezet is, niet precies de verst verwijderde hoek opzoeken, zoals wij dat doen, maar die daartegen houdt van drukke wijnhuizen, waar het zo enorm druk is, dat de talloze kinderen die iedereen meebrengt, nauwelijks krijgertje kunnen spelen). Én nu opeens de Russische kolchoz en de Amerikaanse bijenkorf! Alles gericht tegen Holland, tegen het huisje en de eigen tuin. Hoe zcu de Nederlander ai deze brutale eisen die in strijd zijn met al zijn verlangens zonder bitterheid kunnen aanvaarden? Op een goede dag zal hij collectivist zijn. Tegen wil en dank". In een analoge passage komt de schrij ver dan tot de conclusie, dat het „meest anti-Duitse volk van Europa tegen wil en dank „Deutsch-freundlich" zal moe ten worden. „Ja, de Nederlander is verbitterd. Hij ziet aan de horizon iets opdoemen, dat radicale veranderingen met zich mee brengt in de traditionele gedragslijn van zijn land." Het dogma van de neutraliteit heeft het land evenals Noorwegen en België moeten laten vallen. Het nieuwe leger, dat in Ne derland gevormd wordt, heeft voor Nederland ook iets bitters, omdat het gevormd wordt met de troepen die uit Indonesië terugkeren, uit de verloren kolonie. „Een koloniaal leger, dat tegen wil en dank Europees zal zijn." „Men zou nu na dit alles kunnen den ken, dat Nederland dus afkerig is van de belangengemeenschap en van de moeite die Europa dag in dag uit doet. Dit is niet het geval. Nederland voelt zich van nu af aan opgenomen m de Europese sfeer, het voelt dat het in de oorlogssfeer getreden is. Ook Nederland heeft zich gebogen voor dat wat het ge meenschappelijk lot is van alle landen van het oude werelddeel:, verbroedering eerder uit angst dan uit liefde. Ook Ne derland voert de grote vlag van de nieu we Europese federatie: de vlag van de vrees. In die zin, is Nederland even Euro pees als Frankrijk en Italië, als Oosten rijk, België en Noorwegen. Sovjet-Rus land heeft zeker geen rekening gehouden met deze katalysator, die formeel nega tief is, maar die in werkelijkheid alleen maar positief werkt: de vrees." „Zo is de situatie in Nederland, zoals zij zich aan een objectief toeschouwei voordoet (het is altijd prettig, wanneer een auteur opmerkt, dat hij objectief is, dan weet men tenminste waar men aan toe is). Laat het land zijn bitterheid voor zich zelf houden, maar zijn vrees delen met heel Europa. Misschien zal er dan eens een dag komen, dat Nederland, op genomen in een grotere wereld, open staande voor de grote dialoog tussen de continenten, er blij. over zal zijn, bang te zijn geweest, tezamen met zijn Europese broeders." De regeringsraad van Suriname heeft een communiqué uitgegeven, waarin een motivering wordt gegeven van de be reidheid der ministers Zaal, Currie en Brakke om het besluit tot een eventuele ontbinding der Staten te tekenen. Hier in wordt er voorts op gewezen, dat 16 November de coalitie te kennen heeft gegeven, vastbesloten te zijn wegens het orde-verstorende optreden van de op positie niet meer deel te zullen nemen aan de vergaderingen der Staten. Ver der wordt verklaard: „Ware het niet dat de termijn tussen 16 November en 1 Januari te kort was voor het houden van algemene verkiezingen, het bijeen roepen der nieuwe Staten, het samen stellen van een nieuwe regeringsraad en het behandelen van urgente onderwer pen, dan zou de regering onverwijld zijn overgegaan tot de enig mogelijke oplossing n.L ontbinding der Staten". De regeringsraad deelt verder mede, dat dadelijk nadat artikel 174 zal zijn toegepast (waarbij een ander lichaam dan de Staten zou kunnen worden in geschakeld In het bestuur) en nadat het dan aangewezen gezag zijn taak zal hebben volbracht, verkiezingen zullen worden gehouden. In een schrijven heeft de coalitie in de Staten de aandacht van gouverneur Klaasesz gevraagd voor „de vreemde en parlementair zeer ongebruikelijke han delingen, die thans door u worden ver richt. Thans vergadert u met een min derheid in de Staten en hebt u haar zelfs gevraagd, een persoon aan te wijzen, die u enige suggesties zal kun nen doen voor het aanvullen van de regeringsraad". In het schrijven wordt vervolgens gezegd, dat het parlementair zeer ongebruikelijk is, dat bij zoiets de meerderheid niet wordt gekend. In overeenstemming met de coalitie heeft landsminister Hewitt (die zoals bekend tegelijk met landsminister Licht veld ontslag vroeg) er in toegestemd voorlopig aan te blijven en te helpen de lopende zaken af te doen. Hierdoor is aanvulling van het kabinet niet no dig. Het ontslag van de heer Lichtveld gaat de volgende week in. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van Mar kus Blumenthal en 20 anderen. Onder dezen bevindt zich de Pool Pinkus Goldfayn. Deze werd zo lezen wij in de memorie van toelichting in 1902 te Sosnowiec (Polen) geboren. Hij kwam in 1933 uit Duitsland naar ons land. Verzoeker, die onder de naam Paul Godwin als musicus bekendheid geniet, bezocht daarna nog andere West-Èuropese landen. In 1939 vestigde hij zich opnieuw in ons land. Geduren de de oorlog heeft hij zich gedragen, zo als van een toekomstige Nederlander mocht worden verwacht. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft om een voorrangsbehan deling verzocht. Naar het A.N.P. verneemt wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de tekst van een cultureel accoord tus sen Nederland en Zuid-Afrika. De publicatie van deze tekst kan over enige tijd tegemoet worden gezien. 82. Verwonderd en argwanend hield Eric de ingang van de kloof in het oog. Hij had na de dood van Char een wilde stormloop van wraakzuchtige Stichi verwacht, doch in plaats daarvan daalde na het jammerende gehuil een onwezenlijke stilte neer over het strijdtoneel. Char was dood; de sluwe, berekenende geest van de oude wolf der steppen beheerste niet langer deze stam van paria's. Wat dan konden de Stichi in het schild voeren? Zou ToeghirWél had Eric de afvallige onder de Stichi opgemerkt, doch de zwerver boezemde hem geen vrees in. Een tegenstander van formaat was het niet. De stilte werkte op zijn zenuwen. De Noorman voelde er weinig voor ten eeuwigen dage in zijn schuilplaats te blijven en juist wilde hij zich oprichten, toen een zwak gerucht zijn oor trof. Het geleek veel op het verward rumoer van twistende stem men. Aandachtig luisterde hijdoch even later rezen de haren hem te berge. Een vreemde, wilde kreet klonk op. Een gil, als van een mens in doodsangst. Eric hui verde en spitste de oren om nog meer op te vangen. Doch de Stichi lieten zich niet weer horen en in de nu volgende stilte sloop Eric behoedzaam weg In het Dal der Opperhoofden legden Gonor en zijn mannen eerbiedig het inge- bundelde lichaam van het oude stamhoofd op de harde grond. Keien werden aange dragen en spoedig zou er een stenen grafheuvel naast de vele andere verrijzen Eensklaps slaakte een der helpers een zachte kreet. Verstoord blikte Gonor op, terwijl zich een diepe rimpel tussen zijn wenkbrauwen tekende. Zenuwachtig wees de krijger voor zich uit en onwillekeurig keek Gonor in de aangegevenrichting. Op hetzelfde ogenblik sprong hij op. Zijn ogen flonkerden woedend. „Raven!" zei hij schor, de hengst nakijkende. „Dit betekent dat de Noorman hier in de buurt is! De onbeschaamde! Dit zal hem het leven kosten." Snel en zakelijk gaf de aanvoerder enige bevelen. Omsingel de uitgang van de kloof! Zo de Noorman zich in het Dal der Opperhoofden bevindt, zult gij hem ver hinderen er uit te ontsnappen. Doch opgelet! Hij is listig! Ik zelf zal de kloof doorzoeken!" En met vlugge, driftige passen verwijderde Gonor zich. Behoedzaam trok Eric zich terug uit zijn stelling. De aanhoudende stilte begon hem meer en meer te be vreemden. Wat had dat gegil daarnet te beduiden? En waarom vielen de Stichi niet aan? Was het een listig plan om hem in een val te lokken? Wantrouwend zag Eric rond, een pijl op de pees „Heer Eric!" De snijdende stem deed hem opspringen en omkijkend zag de Noor man een donkere gestaltedie hem met sluipende tred naderde Advertentie Plotseling opkomende of langaan-j houdende hoofdpijnen zijn een ware kwelling. Bestrijdt ze onmiddellijk metj Wie het nog niet mocht weten, die wete het nu, zegt men in Kerkrade, oudste kolenstad van Europa, wij heb ben hier niet alleen het eerst de kolen uit de grond gehaald in een tijd, toen de rest van Nederland nog in een toe stand van barbarendom verkeerde, maar we organiseren ook als eerste stad in Nederland een internationaal muziek concours, waarin het wereldkampioen schap voor amateurmuziekgezelschap pen zal worden weggeblazen. In Augus tus van het vorige jaar kwam het plan gereed en in Augustus van dit jaar om juist te zfjn van 3 tot en met 19 Au gustus zal het worden uitgevoerd. De organisatie van een en ander loopt op volle toeren, er komen in Kerla-ade stapels post binnen uit de halve wereld en de medewerking van autoriteiten in het buitenland is nog veel enthousiaster dan die in ons eigen lieve Nederland. Ministers, gezanten, ambassadeurs, interesseren zich voor dit muzikale gebeuren; harmonieën uit Noorwegen, Denemarken, Finland, En geland, België, Luxemburg, Oostenrijk, Italië, Frankrijk, Ierland, Canada en de V.S. staan in voortdurend contact met net algemeen secretariaat in de Kerk- raadse Hoofdstraat 46; en iedereen in Kerkrade is nog veel geestdriftiger dan de vreemdeling kan zijn over dit inter nationale muziekfestijn. Er wordt nu reeds koortsachtig ge werkt aan de détails van een reusach tige voorbereiding. Terreinen worden gereed gemaakt, onderdak voor enkele duizenden vreeindelingen wordt ge zocht, tenten worden gehuurd en aan trekkelijke folders vonden reeds hun weg over de halve aardbodem. Meer dan tachtig buitenlandse corp sen van naam, landelijke muziekkam- pioenschappen uit vele landen en tal van Nederlandse corpsen nemen deel aan dit concours: de wereldtitel staat op het spel. Buitenlandse dirigenten, vertrouwd met grote beroepsorkesten, hebben zich bereid verklaard in de internationale jury zitting te nemen. Italianen, Finnen, Denen en Canadezen, die toch niet voor een wissewasje even naar het uiterste Zuid-Oosthoekje van Nederland komen reizen, hebben aangevoeld, dat het hier een groots festijn betreft. En zo denken er bijvoorbeeld ook de Nederlandse Spoorwegen over, die voor speciale ver bindingen zullen zorgen, de Limburgse Federatie van V.V.V.'s, wier energieke directeur met alle middelen die hem ten dienste staan het concours gaat steu nen. Dat G.S. van Limburg er even een andere opinie op na hielden en afwij zend adviseerden op een aanvrage om een kleine subsidie, was voor de Kerk radenaren alleen maar een spoorslag om op het ingeslagen pad voort te gaan. Pessimisten hebben gezegd: als er alleen maar muziek te horen zal zijn, veertien dagen lang, dan kunnen jul lie beter direct ophouden, want dan eindigen jullie met een fabelachtig te kort. Maar er zal niet alleen muziek te horen zijn. Ondanks de faillure van Damstadt, ondanks het fiasco van de Arnhemse Mijlpaal is er in Kerkrade dan toch maar weer eens een stich ting uit de grond gerezen, die een grote internationale nijverheids- en industrietentoonstelling op touw wil zetten, annex lunapark en soortgelijke vermakelijkheden. En deze stichting, die de toepasselijke naam Kirchroa Alaaf draagt, is helemaal niet bang uitgevallen, maar pakt de dingen aan in een tempo, die er het beste van verwachten doet. Zo!, dacht een bouwpastoor van de eerste Maria Goretti-kerk in Nederland, toen hij al deze voorbereidingen zag. Als er dan eenmaal toch zoveel internatio naals te doen is, dan zal ik nog even de organisatie van een internationale poppententoonstelling op mijn schou-1 ders nemen. En hij deed het prompt. Zaterdag is de Alg. Onderwijzers Fe deratie (ANOF) in hotel Noord Bra bant te Utrecht in feestvergadering bij een geweest ter viering van het 10-ja rig bestaan. Aanwezig waren behalve het ANOF-bestuur de complete hoofd besturen der aangesloten organisaties het Katholieke Onderwijzers Verbond, de Unie van christelijke onderwijzers, de Vereniging van christelijke onder wijzers en onderwijzeressen en de Ned Onderwijzers Vereniging. De voorzitter van de ANOF, de heer A. C. van Zevenbergen, gaf in een his torisch overzicht 'n kijk op het ontstaan en het leven van de ANOF sinds de stichting op 1 Januari 1941. Hij memo reerde de activiteit en de kracht van de ANOF als de representant van alle Nederlandse onderwijzers by de rege ring en de volksvertegenwoordiging. De voorzitters van de aangesloten or ganisaties, de heren Wiltschut, Bos, Van Bennekom en Lootsma, die daarna het woord voerden, wezen allen op het gro te belang van de ANOF en brachten hulde aan de voorzitter Van Zevenber gen voor zijn vele werk. Na de herden king verenigde het gezelschap zich aan een feestdis waar in diverse speeches dank werd gebracht aan het bestuur. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van de Officier van Justitie te Rotterdam tegen het vonnis van de Rotterdamse rechtbank, waarbij de directeur van de „N.V. A. de Hoop Electrotechnisch Bureau", De H. van alle rechtsvervolging werd ontslagen, behandeld. Aan De H. was ten laste gelegd, dat hij zich aan collaboratie met de Duit sers zou hebben schuldig gemaakt, om dat hij OP verscheidene Duitse oorlogs bodems electrische installaties heeft doen aanbrengen. De H. werd van alle rechtsvervolging ontslagen, omdat hij gedurende de bezetting in overmachts positie heeft verkeerd. De H. is name lijk half jood, waardoor hij meer dan andere Nederlanders aan Duitse maat regelen bloot stond. De procureur-fiscaal verklaarde het vonnis van de rechtbank volkomen te onderschrijven. Ook hij aanvaardde de overmacht. Uitspraak 17 Februari. De ingenieur George de la Warr te Oxford (Engeland) beweert op weg te zijn naar de constructie van een ap paraat, waarmede gebeurtenissen uit het verleden „posthuum" op de ge voelige plaat zullen kunnen worden vastgelegd. Hij zou reeds in het afge lopen jaar 1950 een foto hebben kun nen maken van zijn eigen bruiloft in 1928. De 1 Warr zegt, dat zijn vinding ge baseerd is op verbinding van Ein stein's relativiteitstheorie met de kwantum-theorie, de grondslag van de Gold-voortplanting, aannemende, dat elke gebeurtenis, die ooit heeft plaats gehad, alsnog ergens in de tijd bestaat in de vorm van energiegol- ven. Zijn toestel zou deze „uitstra lingen van het verleden" kunnen op vangen en vastleggen op de gevoeli ge plaat. Zaterdagavond is brand uitgebroken on der de machinekamer van de Friesch-Gro- ningsche Suikerfabriek te Groningen. Wanneer het vuur vrij spel gekregen zou hebben, zou de ramp niet te overzien zijn geweest, want op dat moment bevond zich vrijwel de gehele opbrengst van de zo juist beëindigde campagne 50 millioen kg. suiker in de entrepots, afgezien nog van het gebouw, dat een der grootste fa brieken van West-Europa is. De fabrieks- bewaking ontdekte Zaterdagavond grote rookkolommen in de machinekamer. On middellijk werd de brandweer gewaar schuwd en de alarm sirene in werking ge steld, die veel publiek naar het fabrieks terrein trok. De Groninger brandweer geholpen door enkele leden van de be drijfsbrandweer wist gelukkig het vuur in de grote kelders onder de machineka mer spoedig te blussen. Oorzaak is het gebruik van lasapparaten. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw tijdelijk vice-admiraal N. J. Kist, vlagofficier der Koninklijke Marine in Indonesië. Op Schiphol arriveerde Zondagavond de 19-jarige Didi Sonneveld uit Amster dam, die vijf maanden geleden naar Is raël vertrok en daar door samenloop van omstandigheden „ontdekt" werd voor de film. Zij vertelde, dat de schrijver Alexan der Ramati in haar toevallig een goed type ontdekte voor het door hem ge schreven filmscenario „Moedlet" (vader land), een film, die handelt over het leven der Joodse pioniers in Israël en die vervaardigd werd door de maat schappij „Kerq. Kajemet". De filmopna men hebben twee maanden geduurd en zijn thans beëindigd. De première zal in April te Jerusalem worden gegeven, de stad, waar ook de handeling zich af speelt. Didi weet niet hoe lang zij in Neder land zal blijven. Zij is, naar zij verklaarde, hier op familiebezoek. Onze toekomstige gezant in Madrid, ir.r. W. C. Graaf van Rechteren Limburg, zal zijn nieuwe functie tegen het eind van deze maand aanvaarden. De Canadese minister van Immigratie, de heer Harris, heeft dezer dagen een regeringsplan aangekondigd om aan a.s. emigranten naar Canada een deel van de reiskosten als voorschot te ver strekken. De voorschotten zullen dan bestemd zijn voor het vervoer van de haven van inscheping naar de plaats van bestemming in Canada. Het plan treedt in werking op 1 Febr. a.s. De heer Harris verklaarde hierby, dat de voorschotten zullen worden verstrekt op een invorderbare basis aan gezinshoof den of ongehuwde personen, die niet over voldoende geld beschikken om liun overkomst naar Canada te betalen. De subsidie zal verkrijgbaar zyn voor geselecteerde emigranten uit Engeland en West-Europa. Zy kunnen hun aan vraag indienen bjj de Canadese immi- gratiebureaux in Nederland. Van de emigranten zal echter vereist worden dat zij niet minder dan dertig dollar of een gelijkwaardig bedrag in het valuta van hun eigen land inbren gen. Immigranten, die deze voorschotten aanvaarden, moeten erin toestemmen te werken voor een werkgever en in de zelfde vorm van werkgelegenheid te blijven voor een periode van één jaar of tot die tijd, dat zij het voorgeschoten geld hebben terugbetaald aan de rege- ing. Om de terugbetaling te vergemak kelijken, zal van de immigranten vereist worden dat zij de werkgever machtigen een bedrag van hun loon in te houden, dat kan worden aangewend voor af betaling van de lening. De periode, ge durende welke de inhouding zal ge schieden, hangt af van de verdiensten van de immigrant, maar zal niet uit komen boven vier en twintig maanden. De aankondiging van dit plan ge schiedt om de toeloop van de zozeer gewenste immigranten te vergemakke lijken. Zij was het resultaat van een overeenkomst met de door de regering geëxploiteerde Trans Canadian Air lines, waardoor immigranten uit Europa vliegtuigpassage konden boeken vanuit Engeland naar Canada voor eigen reke ning tot een bedrag van 160 dollar (on geveer ƒ585.gelijkwaardig aan de prijs voor passage overzee per toeristen klasse. De normale passageprijs per vliegtuig van Engeland naar Montreal is $383. De Canadese regering zal de Trans Canadian Airlines het verschil in de boekingsprijzen vergoeden. Er zijn nog vele personen op het continent en in Engeland, zo verklaarde de heer Harris, wier vakkennis in Canada thans nodig is en nog dringender nodig zal zijn bij het tekort aan mannelijke ar beidskrachten in het voorjaar van 1951. Nader vernemen wij nog, dat dc Ca nadese regering sinds enige tijd veel royaler wordt in het toelaten van immi granten met alle mogelijke beroepen. Ook de procedure van relatiegevallen, waarbij familieleden in Canada hun Nederlandse familieleden kunnen laten overkomen, zal worden vergemakkelijkt. Naar aanleiding van het verslag van de commissie voor de verzoekschriften uit de Eerste Kamer omtrent het ver zoek van de heer L. P. Schols, oud-kan selier aan het Nederlandse gezantschap te Lissabon, een onderzoek te doen in stellen naar de door hem aangevoerde klachten en hem in zijn functie van kanselier ter legatie te herstellen van welk verslag wij in ons blad van 21 December een uittreksel hebben ge plaatst doet de heer Schols ons zijn verweer toekomen. De heer Schols stelt, dat hij in 1940 geweigerd heeft met onbetrouwbare ambtenaren aan het gezantschap te Lis sabon samen te werken, waarop hij van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. E. N. van Kleffens, onbepaald ver lof kreeg De klachten, aangevoerd over onbetrouwbare ambtenaren en de slechte behandeling van het vluchtelingen vraagstuk, zijn nooit in de publicatie van de Eerste Kamer vermeld. Het departement van Buitenlandse Zaken noemt, volgens de heer Schols, zijn brieven over onbetrouwbare amb tenaren krankzinnig. Het verlangt, dat hij zich aan een zielkundig onderzoek zal onderwerpen. Men zal hem, aldus deelt hij mede, dan krankzinnig laten verklaren, waardoor hem het wapen van zijn brieven uit handen zal worden geslagen. De heer Schols heeft een gerechtelijk onderzoek inzake het „England Lissabon-Spiel" verlangd, doch de ver schillende instanties hebben steeds niet thuis gegeven. Hij is als kroongetuige in dit Spel niet gehoord door het depar tement van Buitenlandse Zaken, nóch door de commissie-Cleveringa, de Par lementaire Enquêtecommissie en het Ambtenarengerecht. Ook de heren van het Londense beleid zijn, aldus de heer Schols, Oostindisch doof gebleven. Op de Zondag te Utrecht gehouden verbondsbestuursvergadering van het Katholiek Onderwijzers Verbond is vol gens besluit van de laatst gehouden al gemene vergadering voor de eerste maal een vrijgesteld voorzitter gekozen. Zondag is als zodanig benoemd de heer J. H. M. Derksen (Amsterdam). Deze zal ingaande 1 September 1951 zijn werkzaamheden aanvangen en op die datum de heer W. Wiltschut opvolgen, die van 1934 hét Katholiek Onderwij zers Verbond als voorzitter geleid heeft. Als U een dame bent en in Parijs naar een avondfeest moet, waar avondtoilet verplicht is en U, zoals da mes in zulke omstandigheden plegen te doen, constateert, dat U „niets hebt om aan te trekken", dan behoeft U niets anders te doen dan Pierre La- cheze (niet te verwarren met „Père Lachaise") op te bellen. Voor onge veer 190 guldentjes speldengeld komt hij U in plusminus drie minuten een droom van een avondjurk opspelden, die al uw concurrenten scheel zal doen kijken van afgunst. En kunt U zich als dame een grotere voldoening in denken? Al wat U heeft te doen is stil te staan, terwijl Pierre Lacheze het „toilet voor één keer" om uw le den drapeert. Pierre is een negentienjarige Parijse student, die als schilder is begonnen. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK Steven had nooit geduld gehad met zijn kleine zuster, en hij ging naar school toen zij op een leeftijd kwam, dat zij besef begon te krijgen van zijn bestaan; eigenlijk gezegd hadden zij elkander nooit werkelijk leren kennen. Maar toen zij zes was aanbad Cathryn Francis, en de jongen was dol op het fijne kleine meisje met de lange steile vlassen haren en grote donkere ogen; hij had een gevoel alsof hij haar moest beschermen. Toen zij twaalf was en hij achttien, werd hij er zich langzamer hand van bewust, dat zij meer als per soonlijkheid bij hem begon te „passen"; hij voelde niet langer behoefte haar te beschermen, maar verlangde de dingen met haar te delen hij las Oscar Wil de met haar, diens Soul of Man en poëzie; zo deelde hij ook Shelley met haar en zijn hartstocht voor bergbeklim men. Op twaalfjarige leeftijd leek zij, met haar lange dunne benen en het steile haar dat over haar gezicht viel, een jong veulen. Zij zou mettertijd een schoonheid worden, dacht hij. En Cath ryn was ervan overtuigd, dat zij nooit verliefd zou kunnen worden op iemand, die niet op Francis leek en niet als Fran cis zou zijn. Uiterlijk leken zij zeer veel op elkander; zij hadden beiden hun moe ders zwaar blond haar, mooie donkere ogen, en gevoelige trekken en handen. Met handen als de hare, zo meende Do rothea, zou Cathryn heel goed piano kunnen spelen en zij drong er steeds op aan, dat Cathryn haar handen verzorgde. Cathryn voelde zich echter altijd ge prikkeld door een dergelijke raad; goede handen betekenden voor haar handen, die licht een teugel konden houden, handen die zich aan een naakte rots wisten vast te klemmen, en die, op het linnen, een verfkwast konden laten doen wat zij wilden. Reeds toen zij acht jaar oud was wist zij, dat zij wilde gaan schilderen, zoals Francis wist dat hij zou gaan schrijven. Deze talenten hadden zij geërfd van hun moeder, die voor haar huwelijk een kleine bundel middelma tige verzen had uitgegeven en heel haar leven middelmatige aquarellen schilder de. Francis' verzen waren echter zeker niet middelmatig en van het begin af ontwikkelde Cathryn's schilderkunst een nadrukkelijke belofte; zij bezaten bei den een vitaliteit, welke hun moeder miste, maar zij erfden haar gevoeligheid en verbeeldingskracht op gelijke wijze als Steven ontegenzeglijk zijn vaders nuchterheid had geërfd. Daar de Sables midden in het heuvel land woonden, was het heel natuurlijk, dat de kinderen al in hun prilste jeugd konden klimmen, maar was voor Steven het klimmen een doodgewone aangele genheid als klauteren over rotsen, zwemmen in het meer, paardrijden, vissen, jagen, voor Francis werd het klimmen een ware hartstocht en 2|jn tochten naar de hoge rotsen van Wasdale naar de Needie, de Pillar en Scafell Pikes beschouwde hij enkel als voor oefeningen van serieuzer werk in Zwit serland. Zijn plannen werden echter doorkruist door datgene wat bekend is geworden als de eerste wereldoorlog, en dat doorkruiste ook zijn carrière in Oxford. In 1917, het jaar waarin zijn moeder in de Kerk werd opgenomen, werd hij onder dienst geroepen; Steven was toen al twee jaar in het leger. Francis had nauwelijks zijn eerste ster of hij werd op de rol geplaatst om naar Frankrijk gezonden te worden, toen plotseling, tot zijn grote opluch ting, de oorlog ten einde was; hij was geen lafaard, maar hij vond die hele „schiet-partij" (zoals hij het noemde) een kolossale bezoeking en een schande lijke tijdverspilling. Steven keerde als kapitein uit de oorlog terug, met een decoratie en een stijf been. Steven verlangde er niet meer naar nog naar Oxford terug te gaan, hij gaf er de voorkeur aan thuis het beheer over het landgoed te leren. Op de achter grond van zijn gedachten bleef, onuit gesproken, de afkeer van tegelijk met Francis daar te zijn. Hij voelde er wei nig voor om met een tweede plaats ge noegen te nemen, terwijl Francis met de eerste prijzen zou gaan strijken. Zo als hij natuurlijk ook deed; hij las klassieken, haalde een eerste prijs in „Mods" en „Greats" en won de New- digate met een gedicht, dat nog altijd als zyn beste wordt beschouwd. De eerste maal, dat hij Zwitserland bezocht was in 1920, kort na zijn een en twintigste verjaardag, terwijl hij nog in Oxford was. Cathryn had hemel en aarde bewogen om verlof te krijgen met hem mee te gaan, maar voor één keer was Francis het volkomen eens met zijn moeder inzake Cathryn en bergsport. „Wanneer je ouder bent", beloofde Francis. „We kunnen geen kleine meisjes om ons heen hebben op de Matterhorn", vertelde Steven haar, ..en grote broers willen niet altijd hun kleine zusjes aan het andere eind van het touw heb ben!" Zij schudde met een kort, toornig ge baar het steile blonde haar uit haar ogen. Hoewel zij vijftien was leek zij nog altijd een jong veulen. „Ik ben even goed als Francis!" Francis glimlachte. „Nog niet hele maal, lieverd." O, Francis kon wreed zijn. Steven's sarcasme betekende niets voor haar, maar de minste afkeuring of weigering van Francis deed haar pijn. Dorothea was vast besloten dat Cath ryn nimmer zonder haar toestemming een berg zou beklimmen buiten Enge land. Het is waar, zy zou over het meis je niets meer te zeggen hebben, wan neer het een en twintig was, maar voor die tijd kon er zo veel gebeurd zijn; zy kon getrouwd zyn en helemaal opgaan in haar huis, haar man en haar kinde ren; of Francis kon getrouwd zyn en dan zou Cathryn vanzelf ophouden zich met hem te identificeren; of Cathryn zou misschien haar hartstocht voor de bergsport verliezen aan haar hartstocht voor haar schilderkunst. CWorcit vervolgd) Twee jaar lang heeft hij de academie voor Moderne Kunst bezocht. In die tijd kwamen enkele van zijn schetsen, onder de ogen van de Parijse mode koning Jaques Fath, die hem in zijn salon een baantje als tekenaar gaf. Daar ontdekte Pierre Lacheze, dat hij een knobbel had voor het draperen van lappen stof op zodanige wijze, dat het echte, volkomen afgewerkte japonnen leken. Na twee jaar practijk stelde hij voor een nachtclub een nummer sa men. dat hoofdzakelijk bestond in het draperen van avondtoiletten om de gestalten van koormeisjes, die nog minder dan nachtkleding droegen. De echtgenote van een ryke Argentijnse industrieel bracht hem toen op de ge dachte van zijn drapeerkunst een winstgevend beroep te maken. Nadat Pierre in drie minuten drie meter goudkleurige zijde rondom zyn model mejuff. Stella Danforay had ge drapeerd en met twee gewone spelden en een ceintuur van zwart lakleer had bevestigd, was het resultaat, dat Stella eruit zag, alsof zij zo uit het beste modehuis van Parijs kwam. Terwille van de filmopname, die van deze de monstratie werd gemaakt, versierde hij haar schouder met een clip van 76000 gulden, die door Mellerio was ont worpen. De rijke Argentijnse vroeg hem, of hij haar ook zo'n toilet zou kunnen opspelden, zodat zy het de volgende avond zou kunnen dragen. Pierre deed het en met daverend succes. Sindsdien heeft hij honderden klanten gehad, maar daarbij komen geen clips van 76000 gulden, doch slechts dingsig- heidjes te pas, die de dames zelf heb ben. Voor het draperen van een één- avondsjapon berekent hij 170 tot 230 gulden, naar gelang de te gebruiken stof en de meerdere of mindere ingewik keldheid van het verlangde model. Hij doet ook in middagjaponnen en die kosten maar 60 tot 120 gulden. Hy is de eerste man, die niet aan spelden geld te gronde gaat, maar er royaal van kan leven. „Ik heb een mooi bericht voor U", zei een haveloze jongeman, toen hy het re dactiebureau van een krant in Düssel- dorf binnenstapte. Hy vertelde, dat een dief vroeg ln de morgen een winkelruit had ingegooid, een paar flessen jenever had gestolen en toen aan de niets vermoedende poli tie was gaan verklaren, dat hij alles had gezien. „Die dief was ik zelf", voegde de jongeman trots aan zyn verhaal op de redactie toe en hij vroeg: „Wat kryg ik nu voor dit bericht?" „Kom morgen maar eens terug", zei de redacteur. Hij deed het en vond er vijf mark beloningen de politie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3