Haarlem neemt duidelijk revanche RCH kansloos verslagen in eigen huis: O3 NIEUWE SPORTLITTERATUUR Spannende weer 2-1 Eindhoven Eindhovense voor PSV kan overwicht derby I niet productief maken m\ Renaissance O van een seizoen Sportuitslagen ROOZEN IN VOHM Zestien renners voor Ronde van Nederland Geen verrassingen in hockey-competitie Feijenoord zegeviert in Rotterdamse derby Vierdaagse Nijmegen Constanti Girardengo beste wegrenner Televisie brengt licht in duistere zaken Scheidsrechterscursus R.K. Handbalverbond MAANDAG 8 JANUARI 1951 PAGINA 4 (Van een verslaggever) HEEMSTEDE, 7 Januari Mei cijfers, welke aan duidelijk heid nieis ie wensen overlaten, heefi Haarlem op hei uitstekend bespeelbare RCH-ierrein revanche genomen voor de in hei begin van dit seizoen geleden 2-1 neder laag. En niemand van de talrijke toeschouwers zal ook maar één moment in twijfel hebben verkeerd omtrent hei resultaat van deze, na veel vieren en vijven vastgestelde, wedstrijd welke van het eerste ogenblik af een zo'n duide lijk technisch overwicht der Roodbroeken gaf, dat RCH al voor rust, toen hel de hulp van de siormachlige wind had, geslagen was. Want de 10 voorsprong van Haarlem be hoefde legen de zwakke RCH-voorhoede niet in gevaar ie komen en aan de andere kanl bleek de Roodblauwe aan- vaislinie zodanige siooikrachi ie bezitten om hei krachts verschil in deze ontmoeting mei duidelijker cijfers dan 10 te omlijsten. Hei werd dan ook 3-O, waarmee de krachtsverhouding wel zeer goed werd afgebakend. Een overwinning voor de technisch betere ploeg, welke zich aan de moeilijke omstandigheden veel beier wist aan te passen dan hei ditmaal wel zeer teleurstellende Racing- elfial, waarin de zwakte der voorhoede, nu Biesbrouck en De Wette bepaald een off-dav hadden, angstig duidelijk aan hei licht Vw="~- .Jag van Groeneveld Matig spel op goed veld Z. AFRIKAANSE HOCKEYERS SPELEN VERRASSEND GOED tegen Nederlandse teams te Bloemendaal Amsterdamse ijshockeyers spelen in Duitsland Amerikaanse en Canadese ijshockeyers naar Nedertand Snelle tijd van Irma Schuhmacher in Australië ML Na hem volgen Bartali, Coppi en Binda WESTELIJK JEUGDELFTAL- HAARLEMSE VOETBALLERS VOETBALWEDSTRIJD OP HET TELEVISIENET Nieuw systeem beeld overtocht :.~i M v (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN, 7 Januari De belangrijke voetbalwedstrijd tussen Eindhoven en PSV, de derby, die drie weken gele den al tienduizenden lichtstadbewoners mobiliseerde, is geëindigd in een 21 zege voor de lijstaanvoerder. Een resultaat, waarmee de voetballers van Philips hun elfde overwinning in dit seizoen veroverden. Zó 'zijn de feiten, die voor de KNVB geldend zijn, maar op de tribunes kon men er zich maar niet mee verenigen. Er werd druk gedis cussieerd, geredeneerd en zelfs nog uren nagekaart over beslissingen, die de overigens uitstekend leidende scheids rechter Van Vught al of niet ten onrechte had genomen elk van de vier keren, dat de bal de doellijnen passeerde. Men kon er lang en kort over praten: het was moeilijk te zien geweest in de kluwen van spelers voor de scheids rechter misschien, maar ook voor hei publiek, dat de tribunes tot de laatste plaats bezette. Er was echter een kleine groep toeschouwers, die niet in twijfel stond. Zij hadden het duidelijk gezien, op hei televisie-toestel in de bestuurskamer onder de tribune, in de zaal van De Golf ie Valkenswaard of in de etalages van tientallen winkelzaken in Eindhoven, waar men ook zo'n vér-ziener achter de zwaar beproefde ramen had geplaatst. Televisie: ten onrechte 9 WSK5? x SRBST - 'V<?"'£tA 7 *VvS,:- Ja. de voorhoede van RCH! Daar zal menige RCH-supporter z'n hoofd bij schudden en hoewel Biesbrouck en zijn mannen het ditmaal niet bepaald trof fen met de Roodblauwe verdediging welke zich langzamerhand tot een uiterst hecht defensieblok heeft ontwik keld met Voogd en vooral de ex-EDO- speler Odenthal als uitblinkers, terwijl men nu eindelijk eens een knappe doel man heeft gevonden in Snijders. De Racing-aanval speelt met te wei nig overleg en telt te veel zwakke plek ken om een ernstige bedreiging te vor men voor een goede achterhoede en om dat Biesbrouck blijkbaar nog enigszins duizelde van de 60 mille welke hem waren voorgespiegeld en De Wette ook al naar zijn vorm liep te zoeken, be hoefden de Haarlem-supporters waarlijk niet zo angstig te zijn. En dat waren zij ook inderdaad niet, omdat bleek dat het met hün voorhoede heel wat beter was gesteld op deze eer ste Zondag in 1951. De combinatie vlotte wonderwel en het waren vooral Roozen en Groeneveld die een grote activiteit aan de dag legden. >laar het meest verheugende in deze wedstrijd was het spel van Roozen en Groeneveld. Roozen was het, die met z'n snelle dribbles en uitstekend opstellen, een voortdurend gevaar werd voor de overigens uitstekende stopper Vos. Toen na een klein kwartier Van Reenen een bal miste was Roozen er vlup bij om met de bal op WiHe af te stormen. In gevallen waar negen van de tien mid denvoors het leder tegen de uitlopende doelman aanschieten of langs de paal kanjeren, was het Haarlems middenvoor die volkomen zuiver het eerste doelpunt aan de lei bracht. En Groeneveld? Wel, de Haarlemmers weten het allemaal dat deze speler juist dat kleine tikje vechtlust te kort schiet om hem tot Neerlands beste linksbuiten te bevorderen. Maar nu legde hij inder daad meer Vechtlust aan de dag, zijn passeren, zwenken en voorzetten waren voorbeeldig en zowel Van Reenen, als Vos en Willemink beleefden een moei lijke middag. In de tweede helft scheen het aan vankelijk dat RCH, op zijn beurt met wind tegen, het meest in de melk te brokkelen zou krijgen. Maar toen na xuim een half uur Roozen op fraaie wijze aan Boeree een kans gaf, kreeg de laatste zoveel vrijheid om een kei hard schot te lossen, dat zelfs Wille er finaal door verrast werd. En met 20 was de zaak bekeken. Het werd direct daarna nog 30 door de actieve Roozen die Vos zijn hielen liet zien en met een lage schuiver de RCH-doelman weder- om het nakijken gaf. De stand in de eerste klas D luidt: NAC 11 7 2 2 16 1611 BW 10 5 3 2 13 22—10 Feijenoord 11 5 3 3 13 17—16 Emma 10 4 4 2 12 24—18 Willem 11 9 5 1 3 11 16—13 Sparta 11 4 2 5 10 21—16 NOAD 11 3 4 4 10 15—18 RBC 9 3 3 3 9 16—16 Longa 9 2 4 3 8 3—7 Xerxes 9 4 0 5 8 23—25 TSC 11 3 2 6 8 15—25 Baronie 9 1 0 8 2 8—26 De stand in de eerste klas E luidt nu: PSV 11 11 0 0 22 36—10 Eindhoven 11 6 3 2 15 35—16 Chèvremont 11 5 2 4 12 19—22 VVV 11 4 3 4 11 27—21 Maurits 11 3 5 3 11 22—22 Spc. Emma 10 5 0 5 10 17—23 Bleyerheide 11 3 4 4 10 11—15 MVV 11 4 1 6 9 18—19 Sittardia 10 2 3 5 7 24—33 Limburgia 10 2 3 5 7 18—27 Brabantia 9 2 2 5 6 11—15 Helmondia 10 2 2 6 6 13—28 Op een stellage, hoog boven de toe schouwers, staat het televisie-opname apparaat van Philips, dat het hele veld kan bestrijken. jiauw Wit Hermes DVS RCH EDO SVV Volewijckers Haarlem ADO HBS VSV DWV KFC 10 8 1 1 17 28—13 10 5 2 3 12 22—14 10 5 2 3 12 18—12 10 4 3 3 11 14—17 9 5 0 4 10 17—18 10 4 2 4 10 19—17 10 4 1 5 9 17—16 8 4 0 4 8 15—13 9 3 2 4 8 21—18 10 3 1 6 7 13—20 10 2 2 6 6 14—25 8 1 2 5 4 9—24 De volgende zestien Nederlandse ren ners hebben een uitnodiging ontvangen om te starten in de Ronde van Neder land: De Ruiter (Rotterdam), Wagtmans 'Breda), Van Est (St. Willebrord), Schulte (Den Bosch), Peters (Haarlem), Vos (Den Boschl, Faanhof (Amsterdam), Blankenauw (Nijmegen), Loos (Amster dam), Smits (Amsterdam), Lambrichs (Bunde), Lakeman (A'dam), Schoen makers (Eindhoven), De Groot (Leiden), Van Gelderen (Sluiskil) en Savelsberg (Hoensbroek). De overige afcht Neder landse renners zullen worden uitgeno digd in overleg met de heer Ru de Grood, selecteur van de Nederlandse equipe in de Tour de France. Ondanks de minder goede conditie van de terreinen zijn er toch geen gro te verrassingen uit de bus gekomen in de Westelijke eerste klas van de Kon. Nederlandse Hockey Bond. H.H.IJ.C. won, zoals verwacht werd, met 51 van de hekkesluiter Hilver sum. HOC haalde eveneens de punten binnen, in dit geval door een 5O-zege op het zwakke Amsterdam en Be Fair moest met 1—0 de meerdere erkennen in Togo. B.M.H.C. en Laren deelden de buit in een doelpuntloos gelijk spel en 't Gooi won met 50 van H.D.M. Door deze resultaten kwam er niet veel verandering in de ranglijst, die er als volgt uitziet: H.H.IJ.C. 8 16 B.M.H.C. 8 9 H.O.C. 7 11 Laren 8 6 Togo 7 11 Be Fair 10 6 H.D.M. 9 10 Amsterdam 8 2 't Gooi 8 9 Hilversum 9 2 Doelman Wille van RCH stompt een moeilijke bal over de lat. ver het algemeen is er na het interregnum van Koning Winter van veldsporten-en-gros nog geen sprake geweest. Maar zo hier en daar schoten Zondagmiddag enkele tientallen sportverslag gevers hun overjas weer aan en met een ietwat spijtige blik op" de genoeglijk knapperende „huiselijke haard" stapten zij de deur uit om hun plicht te doen. Enkele tienduizenden enthousiasten waren deze tientallen voorgegaan naar de nauwelijks schoon geregende sport terreinen in de gerechtvaardigde verwachting, dat na die lange rust de bordjes zoals dat heet hier en daar wel verhangen zouden zijn. Maar dat viel nog al tegen. Van de vier eerste-klasse-wedstrijden die gespeeld werden de rest van het vastgestelde programma komt Zondag a.s. aan de orde eindigden er drie zo ongeveer volgens de verwachting. PSV won, evenals de eerste wedstrijd, ook de revanche tegen Eindhoven voor de lens van het televisie-apparaat met 21 en is nu veruit de best geplaatste eerste klasser met nauwelijks te ver storen hoop op de afdelingstitel; Chèvremont bleef thuis met 10 in de meerderheid tegen Maurits en Feijenoord was in de Rotterdamse derby opnieuw sterker dan Sparta. Eén uitslag zou men verrassend kunnen noemen en dat was de fikse zege 30 waarmede Haarlem zijn overtuigende meerderheid bewees tegen RCH. Een derde derby werd gespeeld in de tweede klasse, waar Elinkwijk zijn goede kansen op de titel niet vergooide in de wedstrijd tegen zijn stadgenoot Hercules, die met 32 op het schavot moest. Behalve deze vijf voetbalwedstrijden waren er ook vijf krachtmetingen in het kamp van de hockeyers. Dat HHYC met 51 van Hilversum won was geen verbazingwekkend resultaat, maar de 50 van Gooi bij HDM wekte uiteraard nog al wat verbazing. De korfballers waren voor dit weekend nog niet gemobiliseerd. ROTTERDAM, 7 Januari. In de plaatselijke ontmoeting tussen Feijenoord en Sparta, welke op een uitstekende grasmat in het Roterdamse stadion werd gespeeld, viel voor de meer dan 30.000 toeschouwers weinig te genieten. Daar voor schoot het spel aan beide zijden veel te kort. Sparta bleek er in het begin fel op gebrand zich te revancheren voor de nederlaag, welke het in het be gin van het seizoen van zijn stadgenoot te incasseren had gekregen. De Sparta nen openden het offensief, dat na vijf minuten resulteerde in een doelpunt van middenvoor Den Engelsman. Doch nau welijks waren nogmaals een zelfde aan tal minuten verstreken of Feijenoord had door prachtige doelpunten van Van Hoek en van Van Kilsdonk de leiding overgenomen. Verder bleef het behou dens nu en dan een spannend en ook wel dreigend moment voor een der doe len een vrij matige vertoning, waarin de defensies zich de sterksten toonden. Zo won Feijenoord met 21. Op het sportterrein van Te Werve (bij Den Haag) speelden Zuid-Afrikaanse studenten hockeywedstrijden tegen twee Nederlandse teams. De dames hadden het Westelijk elftal als tegenstander, de heren moesten het opnemen tegen de Batavieren. De resultaten, die de Zuid- Afrikaners behaalden, vielen mee en hun spel was, gezien de bijzonder slechte terreinomstandigh-Jen, zeer verdienste lijk. (31 voor Batavieren en 11 ge lijk). Zowel de Afrikaanse heren- als da- mesploeg bleken over een uitstekende sticktechniek te beschikken en verder was het opmerkelijk dat zij fanatiek doch overigens zeer sportief speelden, waarbij geen kans onbenut werd gela ten. Vooral het herenteam speelde goed en het resultaat, een 31-nederlaag. te gen een vrij sterke Batavierenploeg. waarin tal van prominenten waren op gesteld, mag als een goede prestatie worden gekenmerkt. Ook de Zuid-Afrikaanse dames weer den zich goed, alhoewel haar spel in verhouding niet van de klasse der he ren was. Het werd een gelijk spel: 11. De Zuid-Afrikaanse hockeyploegen, die momenteel in ons land verhoeven, speelden gisteren te Bloemendaal. De heren speelden met 44 tegen, een B.M.H.C.-combinatie gelijk en de dames verloren met 34 van B.D.H.C. Het is thans zeker, dat de IJshockey- ploeg van Amsterdam Zaterdag 13 Ja nuari tegen de Düsseldorfer Eislauf- gemeinschaft te Dusseldorp uitkomt, waarna Zondag 14 Januari te Preussen/ Krefeld een ontmoeting wordt gespeeld tegen de XJshockeyclub uit die stad. Het team van Amsterdam is als volgt sa mengesteld: Doel: Van Os. Eerste achterhoede: Lamar en Hoger- vorst. Tweede achterhoede: Vaal en Bierenbroodspot Jr. Eerste voorhoede: Overakker, Veen- stra en Loek. Tweede voorhoede: Smit, Broekhuizen en Du Mee. De voorzitter van de Nederlandse ÏJs- hockeybond, mr. J. A. C. Bierenbroods pot, zal de ploeg vergezellen. Naar wij vernemen, zal de Amerikaan se ijshockeyploeg op 31 Januari in Den Haag een wedstrijd tegen het Nederlands team spelen. Op 21 Februari komt het Canadese team, de Lethbridge Maple Leafs, welke ploeg Canada zal vertegenwoordigen op de wereldkampioenschappen te Parijs naar Den Haag. De mogelijkheid bestaat dat zowel de Amerikanen als de Cana dezen na hun wedstrijden op de Hokij ook nog een ontmoeting te Tilburg zullen spelen. Het bestuur van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft beslo ten de internationale Vierdaagse af standsmarsen dit jaar weer te Nijmegen te houden, van 24 t.m. 27 Juli a.s. In de tijd van 2 min. 30.2 sec. won de Nederlandse zwemster Irma Schumacher in het zwembad te Sydney de 220 yards vrije slag, waarmee zij het Australisch record over deze afstand met 2 secon den verbeterde. Zich baserend op de uitslagen van de voornaamste nationale en inter nationale wedstrijden, heeft de „Ga- zetta dello Sport" een rangschikking ontworpen van de beste wegrenners in de afgelopen 50 jaar De lijst ziet er als volgt uit: 1. Constanti Girardengo, Italië, 196 pnt.; 2. Bartali, Italië, 186 pnt.; 3. Fausto Coppi, Italië, 175 pnt.; 4. Bin da, Italië, 174 pnt.; 5. Suter, Zwitser land, 128 pnt.; 6. Guerra, Italië, 108 pnt.; 7. Henri Pelissier, Frankrijk, 106 pnt.; 8. Lapize, Frankrijk, 98 pnt.; 9. Garrigou, Frankrijk, 86 pnt.; 10. Magne, Frankrijk, 84 pnt.; 11. Ronsse, België, 82 pnt. „Rallyes en Races", Willem Leonard. Uitgave Holdert en Co., Amsterdam Dit boek, behelzende de avonturen van de Nederlandse coureur „Maus" Gatsoni- des, is een echt sportief boek. Het is geen loflied-met-bazuinen-en-trompetten dat Leonard als spreekbuis van Gatsonides heeft geschreven, maar een klinkende Voetbal. Eerste klas: RCHHaarlem 03, FeijenoordSparta 21, Chèvre montMaurits 10, EindhovenPSV 12. Tweede klas: HerculesElinkwijk 2—3. Hockey. Heren. Eerste klas: Hilver sumHHIJC 15, BMHCLaren 00, A'dam—HOC 0—5, HDM—Gooi 1—0, TogoBe Fair 51. Dames: TogoGooi 21. Schaken. Hoofdklasse: PhilidorASC 28, Philidor IXHengelo 46, Eindho venVAS 25 (voorlopig), Staunton ODI (Den Haag) 3J46%, Spangen Max Euwe 45 (voorlopig). Tafeltennis. Hoofdklasse: MTTC Nedlloyd 28, WifraQuick 64, Ra pidWellshot 73, BarnaSparta 37. Woensdagavond a.s. speelt een Weste lijk jeugdelftal op het Haarlem-terreki een proefwedstrijd tegen een Haarlem» voetbalteam. De elftallen zijn als volgt samenge steld: Westelijk jeugdelftal::: doel: Van der Lee (HFC).. achter: Den Daas (UW) en Grijzenhout (DWS); midden: Van Campen (UW), Wiersma (Donar) en Van Woerden (Feijenoord); voor: Hol (Feijenoord), Van der Hoek (Feijen oord), Brom (WA), Van der Kuil (VSV) en Rijnvis (BMT) Reserves: Van de Bergen (KW) en Michels (Quick H.). Haarlem: doel. Van der Berg (EDO); achter: Schoon (VSV) en Odenthal (Haarlem); midden: Karpes (EDO), Voogd (Haarlem) en Stijger (VSV).; voor: Wiiter (HFC), Snoeks (Stormvo gels), De Wette (RCH), De Boer (Storm vogels) en Groeneveld (Haarlem). Reserves: Snijders (Haarlem), Bax (EDO) en Van Reede (RCH). Bi.' de overtocht van het beeld werd ditmaal, in tegenstelling met de eerste voetbaluitzending, ge bruik gemaakt van de zogenaamde „hoogfrequente linkverbinding". De signalen werden hierbij niet via een kabel maar met behulp van een straalzender naar de hoofdzender overgebracht, die ongeveer 5 km. van het voetbalterrein stond- Hierbij werd gebruik gemaakt van zeer kor te golven, namelijk van drie centi meter. Aangezien deze zich rechtlij nig voortplanten, kwam het er op aan, de straalzender zeer nauwkeu rig te richten. Het geluid i.e. het televisiecommentaar van de reporter Dick van Rijn en de aanmoediging der supporters werd via een normale P.T.T.-kabel naar de grote zender ge leid. Onze landgenoot Wim van Est werd in het kader van internationale wieler wedstrijden te Parijs in het achtervol gingsnummer verslagen door de Franse kampioen Mattsoli. Het team van Eindhoven was vrijwel de hele wedstrijd in de meerderheid, dat was duidelijk te zien in de rechthoek van nog geen 30 bij 50 centimeter, waar op steeds maar grijze poppetjes (blauw wit shirt) verschenen en waarop de zwarte (rood shirt van de PSV-ers) min der vaak voorkwamen. Na vijf minuten al lanceerde Van der Heyden een ge vaarlijke hooghal voor het doel van de bezoekers. Hoog sprong keeper Steiger op om de bal te vangen, doch een ogen schijnlijk onschuldig duwtje toege bracht door een Eindhoven-speler haalde Steiger uit zijn evenwicht. De bal had hij op dat moment niet in het bezit, zodat scheidsrechter Van Vught zeer terecht een vrije trap in het voordeel van de Philips-mannen gebood, ook toen het leer uit de kluwen spelers over de doellijn rolde en het publiek, in onwe tendheid, luidkeels protesteerde tegen deze beslissing. De televisie echter, die van het moment een close-up gaf, liet geen twijfel over. Maar Eindhoven liet de moed niet zakken, viel voortdurend fel aan en had in de vaardige Van Melis, Dick Snoek en J. Louwers aanvallers gevonden, die wisten hoe ze de toch al wankele PSV- verdediging uit haar verband moesten spelen. Alleen spil Wouters en doelman Steiger bleven stand houden en naar- mate de tijd vorderde kwamen ook de beide backs Scholte en Bakers op toeren, juist op tijd overigens, want lang kon het zo niet duren. Eindhoven was ster ker, agressiever en de grote sollicitant voor het eerste doelpunt van de lang verbeide derby. Hoe kan men echter zo spreken, als het ower voetbal gaat. Dezelfde Snoek, die met zijn snelle rushes het dichtst bij de televisie-camera het PSV-doel had bestookt, wierp zich na ruim twintig minuten als laatste redmiddel languit tegen de benen van een aanvallende Philips-speler, die klaar stond om een schot te lossen binnen de lijnen van het strafschopgebied. „Ongeoorloofd" was de mening van de scheidsrechter en ook van de televisie-toeschouwers, die de handeling van dichtbij zagen gebeuren. De penalty, welke hierop zeer terecht volgde, stelde Ad van Tuyl in staat PSV met 10 de leiding te geven. Tot aan de rust bleven de aanvallen van Eindhoven voortrollen op het doel van de zwaar beproefde Steiger, die met medewerking van de hele achterhoede en halflinie veel, maar toch geen al te moeilijk werk kreeg. Zo noteerden wij een keihard schot van Louwers, dat hoog over de deklat in het publiek een roem loos einde vond, een uitstekende rush van Van Melis, die door te lang treuze len dicht voor het succesvolle schot werd gesmoord tussen een opeenge hoopte PSV-verdediging en een half dozijn goed opgebouwde combinaties tussen de vijf voorhoede-spelers van Eindhoven, die het echter stuk voer stuk vertikten de bal in het net te jagen. Dan deed midvoor Mutsers van PSV het enkele seconden voor het verstrijken van de eerste drie kwartier doortasten der, alhoewel niet geoorloofd. Spil Frans van Tuyl van Eindhoven schoof de bal terug naar zijn doelman Van Gennip, die, languit vallend, het dreigende ge vaar kon keren door de armen om het leer te slaan (op het televisie-scherm was dit duidelijk te zien). Zeer ten on rechte trapte Mutsers toen nog tegen de „dode" bal, die uit Van Gennip's handen Duizenden Eindhovenaren konden geen plaatsbewijs bemachtigen voor de wed strijd EindhovenPSV. Geen nood! In de etalages van enkele winkels staan televisietoestellen. En dat er belang stelling voor bestaat, laat bovenstaande foto zien, vloog en over de doellijn rolde. 20 voor PSV besliste de scheidsrechter! Na de hervatting liet Eindhoven zijn tegenstander maar weinig aan de gang. De nederlaag, in de vorige derby gele den eveneens 21 moest gewroken worden en met dit vuur bezield storm den Snoek, Van Melis, Franssen, D' Hooghe, Dillen en de bedrijvige Va-.i Elderen opnieuw op de veste van Stei ger af. Tientallen schoten zeilden ver naast of over het houtwerk, een flink dozijn keren moest Steiger de handen, soms met behulp van een moedige zweefduik, uit de mouwen steken, zeker vijftig maal verstrikten de te kort opge zette aanvallen van Eindhoven in de eigen netten en slechts een hele keer na twintig minuten zag rechts buiten Louwers kans om de bal hard en laag langs de wanhopig springende Stei ger te werken, één heel doelpunt voor Eindhoven in een offensief, dat ruim een half uur duurde en zeker veel meer goals waai'd was geweestals de veelomschreven factor productiviteit bij de spelers van Eindhoven maar een gro ter onderdeel van de training in de af gelopen maanden had gevormd. Om het tekort aan scheidsrechters in het district Kennemerland Zaanstreek enigszins op te heffen, zal op Zaterdag 27 Januari 1951 een cursus beginnen in spelregelkennis. De duur van de cursus is zes avonden en begint om 8 uur in het K.A.J.-gebouw, Prinsen Bolwerk 1 te Haarlem. avonturenroman, waarin de triomf van de overwinnaar in ruim voldoende mate door de eerlijke spijtbetuigingen van een goed verliezer wordt afgewisseld, om deze avonturen niet te maken tot een brallende litanie van zelfingenomenheid. Dit spontaan en levendig geschreven boek van rallyes en races wie kan zulks met meer gezag beweren dan Piet Nortier in zijn voorwoord is een weldaad voor de automobielsport. Maar ook de outsider kan zijn plezier beleven aan deze boeiend geschreven, dynami sche levensroman van „Gatje"; deze door en door sportieve representant van het nationale wereldje der automobilis- ten-in-hart-en-nieren. „Sport op twee wielen", Martin Duy- zings. Uitgave De Koepel, Nijmegen. Op de boeiende wijze hem eigen, ver telt de schrijver in dit boek de geschie denis van de Tour de France; geen ge schiedenis met jaartallen en keurig in chronologische volgorde aaneengereide feiten en gebeurtenissen, maar een greep hier en een greep daar uit de in teressante gegevens, welke iemand, die dit onderwerp door zijn ervaring De- heerst, in zo ruime mate ten dienste staan. Door dit springen van de hak op de tak, ontgaat de lezer de ontwikke- lingsvorm der Franse Ronde van de tijd der moustaches tot aan de dagen, waarin zekere heren Bartali en Coppi de Tour zowel door hun aanwezigheid als door hun absentie beheersen. Wij stellen ons echter zo voor, dat de lezer zich daarvan evenmin druk maakt als de auteur en dat men het prettig ver telsel, waarop hij hun onthaalt, plus de enkele puntjes, die hij tussen neus en lippen door op de i weet te zetten, zal appreciëren, zoals ook wij dat deden. „Sport greep me", Jan Zeegers. Uit gave Nieuwe Wieken, Amsterdam. Iets ouderen onder ons zullen zich her inneren, dat de athleet-roeier-schaatsen- rijder Jan Zeegers in zijn tijd geen per sona grata was bij diverse officiële in stanties. De reden daarvan mocht dan enerzijds wel schuilen in het feit, dat hij geen „gemakkelijk mannetje" was, an derzijds was hij dat toch in niet geringe mate omdat hij met zelden gewaardeerde eerlijkheid alles zei wat hij meende. Zijn boek „Sport greep me" is eigenlijk van de eerste tot de laatste bladzijde een re laas van de moeilijkheden en onhebbe lijkheden, welke diverse topmensen van de K.N.A.U. indertijd hebben berokkend, maar tevens geeft het inderdaad heel duidelijk het beeld van een man, die waarlijk door de sport gegrépen is en dan zó, dat hij niet als een fanaat net lijdend voorwerp van zijn eigen ambities is. Het is een heel waagstuk om een boek over je zelf te schrijven en we begonnen aan dit relaas van Jan Zeegers' athle- tiekloopbaan dan ook met zeer gemeng de gevoelens. Thans moeten wij echter erkennen, dat Zeegers er goed aan heeft gedaan dit boek te schrijven, niet alleen omdat het zijn figuur absoluut eerlijk heeft belicht (daarvan zijn we aan de hand van zijn rijke documentatie over tuigd) en daarbij tevens gerehabiliteerd, maar ook omdat hij een zeer lezenswaar dige bijdrage heeft geleverd tot de he dendaagse sportlitteratuur. Die dit best kan gebruiken. t. Boksen. K. en W. de Jager, Uitgave Strengholt, Amsterdam Een boek, dat beschouwd kan worden als een goed en deskundige handleiding voor de beoefe ning van de bokssport, dat dieper ingaat op de vele bijzonderheden en omstandig heden welke bij het boksen de sport van de wedstrijd onderscheiden, dat be halve aan het invechten en voetenwerk ook aandacht wijdt aan andere factoren van betekenis als bijvoorbeeld de wer king der organen en met zijn 114 foto's en 21 pentekeningen niet alleen voor de beoefenaar, maar ook voor de belang stellende, interessant is. „Ervaringen van een bridgende da me", Ursula Flens, uitgave Van Holke- ma en Warendorf N.V., Amsterdam. Het laatste boekje van deze betamelijke reeks werken met min of meer spor tieve inslag is geschreven door een da me en wel door een die blijkbaar van de ene bridgetafel naar de andere tijgt, hetgeen ons rijkelijk veel eer lijkt. voor het bridgen. Maar zij weet er vol doende van en ook voldoende van te schrijven, om de bridger in het hart te treffen, al verzuimt zij daarbij niet de nadruk te leggen op haar eigen kwali teiten. Cr. De lawntennisploeg van de Nederlandse I. C., welke Zaterdag 13 en Zondag l4 Jan. te Amsterdam tegen een Belgische ploeg speelt is als volgt samengesteld: Van Swol, Wilton, Van Meegeren, Val» Dalsum. Dubbelspel: Van SwolRinkel, Van DalsumDehnert Te Barcelona werd een rugbywedstrijd gespeeld tussen de C. N. Barcelona en het team van de Delftse Studenten Rug- by-bond. De Spanjaarden wonnen me» 15—8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4