WEVERS Eervolle KAMPIOEN tweede plaats DRIEBANDEN voor Kok Zeddam DERDE KLASSER BEDWINGT REUS CARLISLE ARSENAL UNCLE SAM EN JOHN BULL WELDOENERS VAN PERZIË E' Verbonden Wonju legers houden in handen Senator Taft wil terugtrekking van V.S.-troepen uit Korea Spannende slotpartijen Russen maken gretig gebruik van zijn uitlatingen Hartstochtelijk beroep van De Gauile op de V.S. Vingerhoed kampioen van België Engeland wil prestige op voetbalmarkt houden Leiders uitgeschakeld voor de Cup Duitse eenmansduikboot De beschermheren willen echter zelf ook wat in de melk te brokken hebben Frans offensief in Indo-China levert succes op Amerik. wapens naar Formosa Chinezen dreigen stad te omsingelen - MAANDAG 8 JANUARI 1951 PAGINA 5 Z.-NEDERLAND-RIT W aarschuwing Uitslagen Ter waarde van tien millioen dollar Wie regeert? Degraderen Laat Europa niet in de steek" 's-GRAVENHAGE, 7 Januari Op de laatste dag van het tornooi om het Nederlandse kampioenschap driebanden gingen Sweering, Wevers en Kok aan het hoofd met ieder acht matchpunten en nog een partij te spelen. In theorie had Kok nog een kansje op de titel. Hij zou namelijk als eerste kun nen eindigen indien hijzelf van Broekhuizen won, en Wevers en Sweering, jjie tegen elkaar moesten uitkomen, gelijk speelden. Een tweede mogelijk heid wa,'_, dat hijzelf een zeer hoog moyenne tegen Broekhuizen zou haien en dat de winnaar van dé partij WeversSweering zoveel beurten zou nodig hebben, dat hij met zijn algemeen gemiddelde beneden dat van Kok (Zed dam) zou komen, die dan kampioen werd door beter moyenne. Zover is het niet gekomen. Want Kok won zijn partij niet, doch speelde gelijk, terwijl VV evers met een prachtig gemiddelde Sweering versloeg en daarmee ver diend op de eerste plaats beslag legde. De rangschikking voor de ereplaatsen: 1. Wevers, 2. Kok, 3. Sweering geeft de krachtsverhouding van de beste spelers vrij goed weer alhoewel de verschillen gering zijn. Tegen Wevers nam Sweering met een t'iuchtige serie van negen in zijn vijfde beurt, gescoord met veel durf en bra- te>ur, een veelbelovende voorsprong, "laar daarna kreeg hij een inzinking "'"elke tot gevolg had dat zijn volgende f}.beurten slechts 8 punten opleverden, tij had elf maal in successie gepoedeld. Jvaarvan de taaie Wevers geprofiteerd had om zijn achterstand niet alleen in te lopen, maar zelfs de leiding te nemen. Na twee oeurten was de stand 21—20 in het voordeel van de biljarter uit Ensche- „f;volgde een nek-aan-nek-race met IS J verschillen op het scorebord, na 51 beurten de stand precies gelijk was: 4444. Op dat moment zag net er zowaar naar uit dat Kok, die be ter stond tegen Broekhuizen, de titel in de wacht zou slepen. Want Wevers en «weering gaven elkaar niets toe. Er werd zwaar gecarrotteerd en een remise hing in de lucht. Het liep echter anders, v'ant Sweering heeft na zijn 51e beurt geen carambole meer kunnen maken en de onverzettelijke Wevers vergaarde niceizaam de zes punten die zijn zege tot een feit maakten. Als gezegd moest Kok zich tegen broekhuizen met een gelijk spel tevre den stellen. Het werd een lange partij sender hoge series, alhoewel Kok menig 'Pplaus mocht oogsten met prachtig ge hikte stoten. Hjj werkte zijn kleine ach terstand van het begin geleidelijk weg en had van de 44e beurt af voortdurend «en kleine voorsprong, ofschoon hjj acht beurten lang op 45 bleef staan. Broekhuizen had trouwens ook vijf- hen beurten nodig om van 42 op 45 te komen. In zijn 86e beurt bereikte Kok bet eerst het eindpunt, maar Broekhui ten had de nastoot en wist onder grote spanning met een slotserie van vijf een rernise te halen. Zo ontging Kok, die voor het eerst aan het hoofdklassekam pioenschap deelnam, de zege. Maar hij Verwierf de tweede plaats in de eind rangschikking en daarmee tevens het 'echt om aan het Europees kampioen schap te Antwerpen deel te nemen. De overige partijen konden geen in- Moed meer uitoefenen op de bezetting 0er ereplaatsen. De uitslagen van de twee belangrijk ste partijen luiden: gevers ^Weering (0.600) niet. Hij blijft in de hoofdklasse maar zal bij het volgende tornooi de 0.600 moeten bereiken wil hij niet de graderen. Vingerhoedt heeft het kampioenschap van België driebanden gewonnen. Hij won zijn laatste partij tegen Fauconnier in 72 beurten, gemiddelde 0.694, hoogste serie 4. Fauconnier bleef op 46 staan. De weergoden zijn de organiserende vereniging van de eerste Zuid-Neder- landrit, de „Vennenrijden", te Oister wijk, wel zeer gunstig gestemd geweest. Ruim 90 deelnemers startten te Dor drecht voor deze ca. 250 km lange rit. De organisatie was bij de Vennenrijders in_ goede handen en hoewel diverse con ti óles wij denken aan die te Waal wijk, waar slechts zes deelnemers hun stempel kwamen halen en die te Oos terhout, waar de Zaterdagse markt de kaartlezers in moeilijkheden bracht uiterst listig stonden opgesteld, kwa men alle deelnemers, op een tweetal na, tijdig aan de finish te Oisterwijk, zo dat het succes volkomen was. Winnaar werd de equipe D. Stibbe (Vught) en P. Zoontjes (Tilburg) strafpunten met. Ford; 2. J. Ligtvoet Verlaan (Eindhoven). Jowet-Javelin, 84 pnt.; 3. Jo BrandsF. van Spaendonck (Tilburg), M. G., 110 pnt.; 4. A. van DungenA. v. d. Berg (Oisterwijk) Jeep, 121 pnt.; 5. mr. J. van LierW. de Beaufort (Den Haag, Peugeot, 125 pnt.; 6. L. van NoordwijkJ. Smulders (Borne, O.), Citroen, 130 pnt.; 7. dr. J. Bruistenkapt. Dekker (Tilburg) Ci- troën, 134 pnt,; 8. Carl Marx— v. Ame- rongen (Amsterdam), Ford. 137 pnt.; 9. H. Knapen—C. van Deurzen (Til burg), Austin, 156 pnt.; 10. dr. E. Hen dersonmevr Henderson (Rotterdam). M. G., 183 pnt. 50 44 58 558 0.862 0.75ts fit. «k dekhuizen 50 50 0.581 0.581 Het eindklassement luidt: m.p. Wevers 10 Kok 9 Sweering 8 Louwaard 8 Broekhuizen 7 Stikkelman 7 Baay 4 De Leeuw 3 Tornooigemiddelde 0.618 De Rotterdammer Baay, die meer dan hi percent beneden de moyenne-grens '°or de hoofdklasse is gebleven, degra deert. Ook De Leeuw haalde deze grens car. brt. h. s. gem. 342 491 5 0.696 336 531 6 0.632 331 479 9 0.691 323 537 5 0.601 329 542 9 0.607 317 525 7 0.606 311 579 5 0.537 287 482 10 0.595 Het Britse voetbal, dat tegenwoordig dj) de internationale markt lang niet b>eer zo hoog aangeslagen wordt als «hkele jaren geleden, zal ongetwijfeld .Cl"ofiteren van het contact met buiten- <:indse ploegen gedurende het Festival of Britain in 1951. Afgezien van een serie landenwedstrij- ?en zullen zoals bekend in een tijdsver loop van veertien dagen meer dan hon derd wedstrijden gespeeld worden tussen eagueclubs en ploegen of combinaties J België, Oostenrijk, Turkije, Malta, Zwitserland, Nederland, Frank- t!r,i Duitsland, Zweden, Por de totein£6vbUrf en Denemarken. Uit stmen zuiw" -de verschillende speel- v orden getrokken'enT^f c0"clusi„f F.A. ingestelde Su °?lan6s door de krijgt gelegenheid te coï?missle v/at er aan de training en ri?t=at i,gaan de Engelse ploegen ontbreekt Van De meningen zijn overigens verdeeld ten aanzien van de vraag of de deuken «i 't Britse voetbalprestige moeten wo" den toegeschreven aan de achteruitgang van het eigen spel, aan de vorderingen Van de buitenlanders dan wel dat beide factoren van invloed geweest zijn. Ge durende het Festival zal men zich een oordeel kunnen vormen over het spel- teil en de spelmethode in tal van andere tanden. En wellicht vinden de experts dan ook wel een weg die tot herstel van Lngelands eens zo hoge aanzien als voet balnatie zal leiden. De Nederlandse kampioenschappen Volleybal worden Zaterdag 28 April in de Beatrixhallen van het jaarbeursge bouw te Utrecht gehouden. Inlichtingen verstrekken de heer Tim- bierS, Arnoldistraat 15 en de heer P. A. van Dijk, Bisschop Ottostraat 21. In het sportpaleis te Antwerpen werd bet koppel Schulte—Peters zevende o.m. achter de winnaars ConDepauw (Bel- f'ë), die de 100 km. in 2 uur, 2 min 23 sec. aflegden. De 5e zitting van de bridge-ontmoeting 'Ussen een Brits team een de Continen tal Clubs is met gering verschil, namelijk C—49. door de Nederlanders gewonnen. a vijf zittingen leiden de Nederlanders 'bet 288 matchpunten. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam vestigt er de aandacht op, dat hier te lande door leurders vulpen houders te koop worden aangeboden, die uiterlijk volkomen overeenstemmen •bet de door Parker Service N.V. te Amsterdam geïmporteerde Parker „51". De imitaties dragen in het zelfde let tertype als de echte penhouders het bi-eek P. Arker „51", dus met een punt d'ssen de letters P en A. Vrij zeker zijn jjeze imitaties, die geen gouden pen ebben en ook overigens van zeer "'echte kwaliteit zijn, ons land binnen gesmokkeld. LONDEN, 6 Jan. De zwaar bespeel bare velden, waarvan sommige door de weersgesteldheid van de laatste weken in modderpoelen waren herschapen, zijn oorzaak geworden van een serie grote verrassingen in de uitslagen van de derde cupronde. Bijna 890.000 toeschou wers in totaal hebben storm en regen getrotseerd om er getuige van te zijn hoe enkele kansloos geachte Davids, machtige Goliaths op de knieën brach ten. Het is moeilijk uit te maken welk resultaat de meeste aandacht trekt. Om een greep te doen volgen hier enkele van de meest opzienbarende resultaten. Arsenal, cup-houder en tevens favoriet voor dit jaar, kon het op eigen terrein niet verder brengen dan een puntloos gelijk spel tegen de derde divisie-club Carlisle, Tottenham Hotspur en Middles brough, de koplopers in de eerste divisie, werden beide uitgeschakeld door res pectievelijk Huddersfield Town en Leeds United. Liverpool, verleden jaar nog fi nalist, verloor van de derde divisieclub Norwich. Portsmouth, de laegue-kam- pioen, kréég klop van Luton Town uit de tweede divisie. Van de twintig derde divisieclubs wonnen negen hun wedstrijden, drie krijgen nog een kans in de „replays", van drie andere werden de wedstrijden uitgesteld, terwijl slechts vijf verloren. Ongeveer 3000 Carlisle-supporters had den de reis van bijna 500 km. naar Lon den ondernomen om hun club aan te moedigen in de strijd tegen de sterke bekerhouders, de „gunners". Het was een heroïsch voetbalgevecht, dat vooral de dappere verdediging van de bezoekers op het Highburyveld leverde. Hoewel linkshalf Walters van Carlisle het veld tweemaal wegens een blessure moest verlaten, hielden de Noorderlingen stand tot het laatste fluitsignaal, dat tevens het sein was tot een geweldige ovatie. Men verwacht, dat Carlisle, sedert 17 cup- en leaguewedstrijden ongeslagen, ook Donderdag 11 Januari, wanneer de wedstrijd tegen Arsenal wordt overge speeld, zijn huid zo duur mogelijk zal' yerkopen. In de ontmoeting Hudders fieldTottenham hadden de Spurs, toen Be rust met blanke stand inging, de papieren. Huddersfield dacht er r<w>er anHers over en nadat Taylor .sPocdig na de hervatting de score voor de thuisclub had geopend, kwamen tf -£aren er nauwelijks meer aan V„uó éi kwartier voor het einde stelde Glazzard de zege met een goede goal veilig. Een doelpunt in de vijf tiende minuut door Browning gescoord, bracht Leeds United de overwinning op Middlesbrough in een wedstrijd, die in een zware mist werd gespeeld. Middles brough kreeg talrijke kansen voor de gelijkmaker, uoch het zat de ploeg van Mannion met mee en bovendien ver richtte de doelman van Leeds enkele fraaie reddingen- Barnes, de rechtsback van Arsenal, springt voor eigen doel naar de bal in de Zaterdag te Highbury gespeelde wedstrijd van lArsenal tegen Carislo United en voorkomt daarmee een doel punt. Links achter hem de doelverde- diger van Arsenal, Platt. De nederlaag van Everton, verleden jaar nog semi-finalist, tegen Huil City mag niet tot de verrassingen worden ge rekend. Everton verkeert de laatste weken n.l. in zeer slechte vorm. Port- vale bracht de supporters van zijn grote buur, Stoke City, een zware schok toe, door een gelijk spel te bevechten. Bris tol City won in een dramatische wed strijd met 21 van Blackburn Rovers. Beide doelpunten van Bristol kwamen van de linksbinnen Rodgers, die later met een verwonding het veld moest ver laten. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld in de derde ronde van de En gelse cup, luiden: ArsenalCarlisle Un. 00, A. Villa Burnley 2—0, Birmingham City—Man chester C. 2—0, Bolton—York City 2—0, Brightonand Hove—Chesterfield 2—1, Bristol—Blackburn 2—1, Charlton Athle tic—Blackpool 2—2, Derby—West Brom- wich 22. Fulham—Sheffield Wedn. 10, Grims by TownExeter City 33, Hudders field—Tottenham 2—0, Hull—Everton 2—0, Leeds—Middlesbrough 1—0, Leices ter—Preston 03, LutonPortsmouth 2—0. Manchester Un.Oldham 41, Mans fieldSwansea 20, NewcastleBury 41, NewportReading 32, Norwich Liverpool 31, NottsSouthampton 34, PlymouthWolves 12, Queens ParkMillwall 34. RotherhamDoncaster 21, Sheffield Un.Gateshead 10, Stockport—Brent ford 21, Stoke CityPortvale 22, SunderlandCoventry City 20, West Ham—Cardiff 21. Wegens de gesteldheid der terreinen werden Bristol RdversAldershot en RochdaleChelsea uitgesteld. Dezer dagen bracht een vaartuig van de N.V. van der Tak's bergingsbedrijven een voo1 werp aan, dat men in de Wie lingen had opgevist en dat men voor een niet-ontplofte torpedo aanzag. De mijnopruimingsdienst van de marine herkende echter in het voorwerp een eenmansduikboot van Duitse makelij, welke waarschijnlijk zes jaar in het wa ter heeft gelegen. Men is thans op de Oranjedijk te Vlissingen bezig de stalen verbinding tussen duikboot en onder liggende torpedo door te branden. Ver moedelijk is het lijk van de bestuurder nog in de duikboot aanwezig. TEHERAN, Januari en van de eerste verhalen, die de nieuwkomer in Perzië te horen krijgt, is, dat de nog jonge, energieke ex-chef van de Generale Staf, Haj Ali Raz- mara, die sinds Juni vorig jaar aan het hoofd der regering staat, deze positie niet te danken heeft aan de wil van de koning of de volksvertegenwoor diging, maar aan die van Oom Sam. En alsof dat nog niet mooi genoeg was, zouden er achter die Oom Sam, die achter de troon staat, nog weer andere in vloeden aan het werk zijn geweest. De Britten, zo werd mij in alle ernst ver zekerd, hadden de Shah Razmara aangepraat, maar er alleen op listige wijze de schijn aan gegeven, dat de druk van Amerikaanse zijde kwam. En ook die Britse diplomaten, meesters in de kunst van Aziatische intrigue, waren natuur lijk op hun beurt slechts weer het instrument van de olie-maatschappij. Op de derde dag van hun offensief in het grensgebied van Noord-Oost-Indo- China hebben de Franse troepen de post Tanmai heroverd, 25 km. ten Westen van Moncay. Het is de tweede belangrijke stelling die voor de communisten ver loren ging. Het fort Chuo Phai San in het Noorden van Indo-China is eveneens heroverd tijdens een offensief dat mis schien 12.000 Vietminh-communisten heeft afgesneden. De Fransen hadden dit fort een maand geleden opgegeven. De Fransen heroveren in een snel tempo de posities, die de laatste twee maanden door de Vietminh werden ge nomen op de linie, die de sector Mon- cay-Tienjen dekt. De vijand biedt geen ernstige tegenstand doch trekt zich voor de sterke Franse colonnes terug. Voor het ogenblik ziet het er naar uit, dat het offensief van generaal De Lattre de Tassigny aan de pogingen van de Viet minh, zich van de sector Moncay-Tien- jen meester te maken, een einde heeft gemaakt. Het is waarschijnlijk, dat generaal De Lattre de Tassigny binnen een maand naar Parijs zal terugkeren om nieuwe versterkingen voor het Franse leger aan te vragen. Een Amerikaans schip te Haiphong heeft de eerste zending Ame rikaans oorlogsmateriaal voor Indo- China gelost. Allervriendelijkst werd de jonge Sjah van Perzië het vorig jaar door Truman in Washington ontvangen. Doch de jonge vorst heeft wel ge merkt, dat suikeroom Sam, die het zo goed met Perzië meent, ook zelf wat in de melk te brokken wil hebben. Volgens Amerikaanse regeringsfunc tionarissen zijn de laatste weken wa penverschepingen ter waarde van on geveer tien millioen dollar op Formosa aangekomen om de defensie der Chi nese nationalisten te versterken. Dit geschiedt in het kader van een in Juni genomen besluit, na het begin van de Noord-Koreaanse aanval in Korea, al dus melden Reuter en A.P. Van nationalistisch-Chinese rege ringszijde is bekend gemaakt, dat com munistische troepen onlangs verschil lende eilanden voor de kust aangeval len hebben. Deze operaties, die met troepen ter sterkte van een regiment uitgevoerd werden, zouden volgens de nationalistische regering ten doel gehad hebben de op het vasteland strijdende verzetslieden van hun aanvoerbases, die zich op de eilanden bevinden, af te snijden. Ondanks verscheidene krachtige aanvallen van de Chinezen zijn de Uno- froepen er dit weekeinde in geslaagd de strategisch belangrijke stad Wonju, in CentraalKorea, in handen te houden. Vanmorgen bevonden zich nog een heden van de verbonden legers in dit knooppunt van wegen en spoorwegen. Maar de Chinezen dreigen de stad te omsingelen en aan drie kanten woeden zware gevechten. De val van de stad kan dan ook ieder ogenblik verwacht worden. De Amerikaanse luchtmacht heeft de grote luchtbasis Suwon, 25 km. ten Zuiden van Seoul, moeten ontruimen. De roden hebben de stad Suwon eveneens veroverd. Vandaag heeft generaal MacArthur de vlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten boven Korea laten inzetten, met de opdracht de communistische troepen aan te vallen die thans oprukken naar de door het achtste Amerikaanse leger ingenomen stellingen. Vandaag is de tweede week begonnen van grote inspanning der geallieerde luchtmacht tegen het offensief der Chinese communistische en Noord-Koreanse troepen. De terugtrekkende strijdkrachten van de UNO hebben in Oost-Korea hun weerstand versterkt en de binnendrin gende Chinezen en Koreanen uit de straten van Wonju verdreven. Het hoofd kwartier van het achtste leger deelde mede, dat de roden de buitenwijken van de als knooppunt van wegen en spoor lijnen zo belangrijke stad waren binnen gedrongen, maar dat de UNO-troepen ze hadden verjaagd. Chinese koionnes, die Zaterdag Won ju Oostelijk waren voorbij getrokken in de richting van Chetson, ziin terue-- geslagen. J t g De voorhoeden van zeven Chinese legers 210.000 man rukken in centraal Korea op door de dalen die naar het Zuiden leiden. De vijand doet een krachtige poging het terugtrekken de achtste leger af te snijden van zijn doel. in Zuid-Korea. Er zijn geen aan wijzingen, dat. lt.-generaal Midgway leeds vastgesteld heeft, of en waar het UNO-leger zal stand houden. De terugtocht heeft plaats bij zeer slecht weer, met wegen die overdag een modderpoel worden en dan 's nachts weer bevriezen. De enorme massa's Koreaanse vluchtelingen, die naar het Zuiden trekken, vertragen aanmerkelijk het tempo. Het hoofdkwartier van MacArthur meldt grote troepenbewegingen aan de Han-rivier, waar bij Seoul zesdui zend communisten de rivier zijn over getrokken. In het gebied van Hong- chon, 40 km. ten Noorden van Wonju, bevinden zich 10.000 communisten. Het vliegveld van Kimpo bij Seoul is door geallieerde vliegtuigen gebombardeerd. Vele waarnemers te Tokio zijn vol gens A.P. nog steeds van mening, dat gezien de snelheid en de kracht van het Chinese offensief in Korea, uiteindelijk de ontruiming van Korea door de troe pen van de UNO onvermijdelijk zal zijn. Het algemene strategische doel moet zijn het achtste leger, dat tegenover een overweldigende overmacht staat, zoveel mogelijk intact te houden. De inlichtin gendienst van MacArthur schat thans liet aantal Chinezen in Korea op 1.350.000 en het aantal Noord-Koreanen op 167.000. De strijdkrachten van de UNO tellen ongeveer 250.000 man. De commu. nisten hebben dus een overmacht van zes tegen een. Ziedaar een typische Perzische roddel, zoals men er hier dagelijks talloze kan horen. Niets is zoals het oppervlakkig lijkt; overal wordt de hand van de in trigerende buitenwereld gezien. Geen wonder overigens. Want het is een feit. dat dit land, eerst dank zij zijn stra tegische positie als bufferstaat tussen het Russische en Britse imperium, daarna bovendien dank zij zijn olierijkdom, al tijd een mate van buitenlandse belang stelling heeft genoten, die nauwelijks meer beleefd te noemen was. Reeds om streeks 1870 moest een concessie aan de Engelse baron De Reuter voor de ex ploitatie van 's lands minerale rijk dommen onder Russische druk weer on gedaan worden gemaakt. In 1906 werd de demonstranten, die de toenmalige Shah een constitutie trachtten af te dwingen, asyl verleend binnen de om heining van de Britse ambassade, totdat zij hun doel bereikt hadden. In 1919. toen de Noorderbuur tijdelijk van he toneel was verdwenen, wist Lord Cur zon de instemming van de Shah te ver krijgen voor een verdrag, waarbij heel Perzië, zo niet in naam, dan toch in substantie een soort van Brits protecto raat zou worden. In 1911 werd de Per zische regering door Russische druk ge dwongen een Amerikaans adviseur, die zij enkele maanden eerder had uitgeno digd 's lands financiën te komen reor ganiseren, weer naar huis te sturen. En totdat de dictator Reza Khan, later Reza Shah, in de jaren tussen de twee wereldoorlogen de nomadi sche stammen, die ongeveer een kwart van de Perzische bevolking uitmaken, aan zijn centraal gezag had onderworpen, hadden de Britten in het Zuide^i en de Russen in het Noorden meer contact met en in vloed op deze volksgroepen dan de Perzische regering aan wie zij no minaal loyauteit verschuldigd wa ren. Kortom, Perzië mocht in theo rie een souvereine natie zijn, in werkelijkheid was het noch een na tie noch souverein. Tegen deze achtergrond gezien is het dan ook allerminst onbegrijpelijk, dat de Perzen ook nu nog steeds geneigd zjjn overal de hand van de intrigerende buitenwereld te ontdekken. Men krijgt trouwens de indruk, dat zij dat als de gewoonste zaak van de wereld beschou wen en niet anders verwachten, dan dat die buitenwereld zich op de intiemste wijze met al hun interne aangelegen heden bemoeit. Waar men de tegen standers van de huidige regering over hoort klagen is niet zozeer, dat de Anglo-Amerikanen zich met de keuze van de premier zouden hebben bemoeid, maar dat zij de verkeerde man in het zadel hebben geholpen. En net zoals de Perzen buitenlandse inmenging in het landsbestuur als vanzelfsprekend en vaak zelfs als wenselijk schijnen te be schouwen, zo is ook de Westelijke helft van de buitenwereld hier geneigd in al le mogelijke en op zichzelf onschuldig lijkende voorvallen de hand van de Oostelijke helft te zien. Een voorbeeld daarvan bood de reac tie op de aankondiging, kort na afslui ting van het nieuwe handelsverdrag met Rusland, dat Radio-Teheran voort aan niet meer beschikbaar was voor heruitzending van buitenlandse propa ganda, zoals de Perzische programma s van de Voice of America of de B.B.C. Dat lijkt voor een staat, die neutraal probeert te zijn, een zó voor de hand liggend besluit, dat men er niets achter zou hoeven te zoeken. En toch kon men in Europese kring overal onmiddellijk de stellige mening horen verkondigen, dat dit besluit natuurlijk het uitvloei sel was van een geheim protocol in het Perzisch-Russische handelsverdrag. De republikeinse senator Robert Taft verklaarde zich Zondag tijdens een tele visieuitzending voorstander van terug trekking van de Amerikaanse troepen uit Korea en een nieuwe defensielinie met Japan en Formosa als bases. Hij was van oordeel, dat een aanval van Rusland op West-Europa oorlog zal be tekenen en dat de verdediging-te-land van West-Europa een Europese aange legenheid is. Taft verklaarde voorts, dat hij de vorming van een groot internationaal leger in het kader van het Atlantisch Pact zal ondersteunen, indien generaal Eisenhower en het Amerikaanse Con gress zulks goedkeuren. Taft maakte echter duidelijk, dat hij voornemens is, zich tegen de vorming van een derge lijke strijdmacht te verzetten in af wachting van de resultaten van het on derzoek van generaal Eisenhower en van het optreden van het Congress. Connally en Russel, twee prominen te Amerikaanse senatoren, lieten gis teren blijken dat volgens hen het zenden van grote aantallen Ameri kaanse soldaten naar Europa zal af hangen van de vraag of gen. Eisen- Munitieopslagplaatsen, benzinede pots en voor de oorlogvoering be langrijke gebouwen gingen de lucht in voordat de troepen der V.N, de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul verlieten. Meer dan tweehonderd branden woedden in de stad toen de Chinezen er binnentrokken. hower van oordeel is dat de Europe se landen van het Atlantisch Pact in staat zijn in voldoende mate bij te dragen tot een gemeenschappelijke verdedigingsinspanning. De voorzitter van de Senaatscommis sie voor Buitenlandse Zaken, Tom Con nally, heeft Zaterdag in een verklaring tegenover de Amerikaanse pers beves tigd, dat de Amerikaanse regering de maatregelen, die zij voor de verdediging van Europa denkt te nemen, na het oriëntatiebezoek van Eisenhower zal bepalen. Het Congress zou dan van deze maatregelen op de hoogte worden ge steld. De Sovjet-propaganda heeft een dank baar gebruik gemaakt van de critiek, die senator Taft Vrijdag op het buiten lands beleid van Truman heeft gele verd. Taft verklaarde in de Senaat o.a. dat Truman de bevoegdheid mist Ame rikaanse troepen naar Europa te zen den, zonder toestemming van het Con gress. Het Russische nieuwsbureau „Tass" gaf slechts enkele uren na het uitspre ken van de rede een samenvatting door aan de voornaamste Sovjet-bladen. Bij de op dicteersnelheid uitgezonden be richten werden uitlatingen als „Tru man heeft niet het juridische recht Amerikaanse troepen te betrekken in de Koreaanse oorlog" en „hij heeft geen recht zich te verplichten, dat Ameri kaanse troepen deelnemen aan een Europese verdedigingsmacht" aange haald. Norwich, de club uit de derde divisie, die in 23 wedstrijden sedert 26 Augustus niet werd geslagen, speelde zo uitste kend, dat Liverpool nauwelijks opviel. De snelle, goed sluitende combinatie van de voorhoede van Norwich stelde de weifelende verdediging der eerste klas- sers herhaaldelijk voor grote problemen, terwijl de defensie van de thuisclub de aanval van Liverpool weerstond a'sot wekelijks tegen een dergelijke tegen stander werd giespeeld. Ook de 20 overwinning van Luton op Portsmouth was ten volle verdiend. Soms werd in de gelederen van de eerste divisie-club ongelooflijk geschutterd. Er waren ech ter ook momenten, dat Portsmouth sterk spelend kwam opzetten, doch dan bleek de verdediging van Luton ondoordring baar. Het was tijdens deze ontmoeting moeilijk te geloven, dat Luton Town tot de degradatie-candidaten van de tweede divisie behoort. Generaal Charles de Gaulle heeft Zondag, op de dag van aankomst van generaal Eisenhower in Europa, op een massabijeenkomst te Nimes een hartstochtelijk en krachtig beroep ge daan op Amerika „Europa niet in de steek te laten". „Ik doe een beroep op U, Amerikanen, Europa te verdedigen. Europa, zoals het thans is, is de voor waarde voor Uw eigen behoud." y^lgehs De Gaulle houdt dit in, dat bij de opbouw van de gewapende strijd krachten van Amerika rekening moet worden gehouden met de eventuele noodzaak, dat deze in groten getale en zonder verwijl „naar deze kant van de Oceaan" worden gebracht. De Gaulle zag voor Frankrijk de grootste ver antwoordelijkheid voor de militaire her leving van het "West-Europese vaste land. „Frankrijk moet 20 permanente di visies, 20 divisies in reserve, 500! vliegtuigen en oorlogsschepen tot eoi tonnage van 350.000 ton hebben", ai- dus De Gaulle. „De Amerikaanse hutp kan de Europeanen niet van hun eigen verantwoordelijkheid ontheffen. De Europeanen moeten zelf hun vaste land verdedigen en het eenmaal ge heel bevrijden". De vermaarde verzetsleider uit de tweede wereldoorlog en de bevrijder van Parijs sprak zich uit voor onverwijld opnemen van Spanje in de West-Euro pese gemeenschap en voor deelneming van Duitsland aan de West-Europese defensie. Hij veroordeelde het Franse plan voor een Europees leger en pleitte voor een nationaal Duits leger. Zijn rede scheen een directe reactie te zijn op de jongste redevoeringen van oud-president Hoover en senator Robert Taft, die ten opzichte van de verdedi ging van West-Europa een ander stand punt innemen dan de Amerikaanse regering. Zo komt de nieuwkomer in dit land er al ras toe zich de vraag te stellen: wie regeert er hier nu eigenlijk, wat is er waar van al deze verhalen over buiten landse inmenging, in hoeverre is de on afhankelijkheid en souvereiniteit van de in deze even jonge als zwakke Aziatische democratie ook nu nog steeds niet meer dan een doorzichtige fictie? Het is niet makkelijk daar een duidelijk omlijnd antwoord op te geven. De Perzen, die overal Macchiavelliaanse intrigues van de buitenwereld zien, romantiseren de situatie ongetwijfeld. Maar dat neemt niet weg, dat men slechts korte tijd in Anglo-Amerikaanse kringen in Teheran hoeft te verkeren om allerlei geluiden op te hangen, waaruit duidelijk blijkt, dat hun verhoudingen met het landsbe stuur hier een heel ander karakter dra gen dan wij in West-Europa gewend zijn of zouden aanvaarden. Hun officiële contacten lopen niet, zo als in diplomatieke theorie het geval hoort te zijn, uitsluitend via de mi nister van Buitenlandse Zaken, maar strekken zich uit van de Shah tot de Parlementsleden, die zonder schroom bewerkt worden, wanneer het er om gaat een stuk wetgeving, gelijk bijvoor beeld de nieuwe overeenkomst met de olie-maatschappij, er door te krijgen. En niet alleen in het centrum, maar ook in de provincies, waar de Engelse belangen gevestigd zijn, bestaat ongetwijfeld nog steeds een nauw contact tussen de plaat selijke Perzische bestuurders en de bui tenlandse vertegenwoordigers. Maar of men dit imperialistisch gemo tiveerde buitenlandse inmenging moet noemen, is een andere vraag. De verwer ping van de nieuwe overeenkomst met de oliemaatschappij heeft in ieder geval al wel bewezen, dat er van inmenging in de zin van wilsoplegging geen sprake is. Daarvoor ontbreekt het de Westelijke mogendheden ook aan sancties. Zij kun nen al hun overredingskracht aanwen den om de Perzische machthebbers er toe te brengen zich naar hun inzicht te voegen, maar zij hebben geen stok ach ter de deur om mee te zwaaien. In tegen stelling tot Rusland is hun ihateriële en morele positie zodanig, dat zij niet met open of verkapt geweld kunnen dreigen. En hun eigenbelang verbiedt hun, het enige andere dreigement te gebruiken, dat indruk zou kunnen maken; n.l. dat zij het land aan zijn lot d.w.z. Rusland zullen overlaten als het hun wil niet doet. Dat eigenbelang dwingt hen tot een koers, die in feite,' wat de Perzen er ook van mogen zeggen, het tegenoverge stelde is van imperialisme' en die men misschien het beste zou kunnen ken schetsen met de populaire Amerikaanse term „do-good-ism". Het Is niet nodig hun daarvoor idealistische motieven toe te schrijven. Elke keer dat Rusland hun bondgenoot was in plaats van hun poten tiële vijand, in de eerste decade van deze eeuw en wederom in de jaren 1941- 1945, hebben zij zich allerminst ge schroomd het weerloze Perzië ruw aan te pakken. Zo was het met de verdeling van het land in een Russische en Britse invloeds sfeer in 1907 en zo was het opnieuw met de Anglo-Russische bezetting in 1941. In dit opzicht zou men dan ook kunnen zeggen, dat de Perzen eigenlijk geen groter gevaar te vrezen hebben dan een Anglo-Russisch vergelijk. Want het is al leen wanneer de twee mogendheden vij andig tegenover elkaar- staan, dat het Britse belang automatisch vereenzelvigd wordt met de Perzische belangen. Zowel materieel als moreel incapabel zijn eco nomische en strategische positie in dit land tegen het dreigende gevaar uit het Noorden te beschermen door Perzië een voudig over te nemen gelijk Lord Curzon in 1919, toen Rusland zwak stond, nog een keer kon proberen staat En geland in zijn eigenbelang geen andere koers open dan zich als de beschermheer van 's lands onafhankelijkheid op te werpen. En dat is natuurlijk ook de situatie van het ogenblik. John Buil en Oom Sam, die voorzover betreft de grootste rijkdom van Perzië en de aangrenzende Arabische staten „the men in possession" zijn, kunnen slechts hopen die bezittin gen te behouden door zich als .,do-good- ers" inplaats van imperialistische uit buiters te gedragen, door Perzië met raad en daad te helpen zich materieel sterk genoeg en politiek gezond genoeg te maken om zjjn onafhankelijkheid te kunnen handhaven. Het is een ondankbare en moeilijke rol. Ondankbaar, omdat hun Perzische beschermelingen achter het meest be langeloze advies altijd weer imperialis tische motieven zoeken, te vaak over het hoofd ziend begrijpelijk genoeg trou wens dat de Westelijke adviezen wel iswaar niet belangeloos zijn in de zin dat de adviesgevers er niets bij te win nen hebben, maar dat het doel dat zij daarmee nastreven handhaving van de Perzische onafhankelijkheid uiteraard ook Perzië's eerste belang is. Het is ten slotte een moeilijke rol, aangezien de Westelijke beschermheer, juist omdat hij die rol in zijn eigenbelang op zich heeft genomen, niet beschikt over de sanctie van de gedesinteresseerde „do-gooder", die, wanneer zijn beschermeling uit kop pigheid of wantrouwen niet naar goede raad wil luisteren, altijd kan dreigen hem dan maar in zijn sop te laten gaar koken. J. H. HUIZINGA Bij de Federation Aeronautique Inter, nationale is het bericht binnengekomen, dat de Amerikaanse zweefvlieger Wil liam Ivans te Bishop, Calilornië, een hoogte van 12.800 meter heeft bereikt, na een hoogtewinst op eigen, kracht van 9140 meter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5