DE VERDEDIGING VAN EUROPA TEVENS DE VERDEDIGING VAN AMERIKA I i Chinezen naderen thans de 37ste breedtegraad DE GROTE EENZAME Dilemma Traman's rede Vredesprogramma van tien punten HET PROGRAM VAN TRUMAN Opnieuw verscherping van censuur Tot hoofd en hart „Door de eeuwen trouw" GRIEP IN ENGELAND NEEMT AF Truman op 82ste Congresszitting: .Het weer DE N.S.F. HUURT VEILING-GEBOUW „Oranje" zonder be dienden te Singapore w riuftwo oepmifai oiujf DINSDAG 9 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 2496o Oorsprong zou in Zweden liggen Reorganisatie rijwiel- kleinbedrijf President Truman heeft gisteravond, zonder de verklaringen van vooraanstaande Amerikanen als Hoover en Taft met name te noemen, geantwoord op de beweringen van de isolationisten in de V. S. In „The State of the Union Message to Congress", de jaarlijkse regeringsverklaring van de Amerikaanse President voor de gemeenschappelijke zitting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, heeft Truman verklaard, dat de verdediging van Europa „strategisch, economisch en moreel" deel uitmaakt van de defensie van de Verenigde Staten. De Amerikaanse Presi dent legde het Congress een uit tien punten bestaand programma voor, nodig voor het handhaven van de vrede, en gaf daarnaast vier hoofdlijnen aan om de vrije wereld te beschermen, „West- Europa er voor te behoeden in handen van de Sovjet-Unie te vallen en de Russische uitdaging het hoofd te kunnen bieden." Deze vier punten zijn: a. Economische hulp aan de4 „vrije wereld." b. Militaire hulp aan de landen van het Noord-Atlantisch Pact. c. Steun aan de. Verenigde Naties. d. De vredelievende regeling van internationale geschillen, inhoudende bereidheid tot onderhandelen met Rusland over een „eervolle regeling", doch zoals Truman na drukkelijk verklaarde zonder het voeren van een con cessie-politiek. Het zwaartepunt van Truman's verklaring ligt bij de dreiging van de zijde van de Sovjet-Unie en de maatregelen ten aanzien van mobilisatie en bewapening. Truman deelde mede, dat er strenqe bezuiniging zou worden toegepast in zaken van met- defensieve aard. Hij verzocht het Congress het belang van he land boven dat van de partijen te stellen, drong aan op eenheid, doch zeide niet te wensen, dat een einde zou komen aan opbou wende en verantwoorde critiek. „EEN DODELIJKE UITDAGING Rapport over vliegongeval te Oslo Advocaat van Adabi in arrest MEISJE OP KINDERFIETSJE VERONGELUKT Proefruimte voor televisie- en zendapparatuur Beperkte lichtreclame verzocht Van 18 tot 21 uur MARKEN WEER BEREIKBAAR Nieuwe ontdekking Voor het eerst proefonder vindelijk aangetoond van atoomdeeltjes „Ambon geen philantropische aangelegenheid maar een zaak. van recht" NOORSE SOKKEN NU VIJFTIEN VOETBALLERS IN NEB. ELFTALCLUB BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De rede, dia president Truman gis teren in het nieuwe Congress (Amerika's volksvertegenwoordi ging) heeft gehouden, kan worden ver geleken met onze Troonrede. Een be langrijk, vooral ditmaal zo in het oog springend, verschil is echter, dat in de „State of the Union"-rede van het Ame rikaanse staatshoofd de buitenlandse politiek een zeer voorname plaats in neemt Dit hangt uiteraard ten nauwste samen met de huidige positie der Ver enigde Staten als de grootste tegenspeel ster van de Sovjet-Unie en als de voor- trekster in de zelfbeveiliging van alle vrije landen tegen de dreiging van het Russische imperialisme. Geen wonder, dat er duidelijke en be- hartenswaardige dingen werden gezegd over de Atlantische verdediging, welis waar in eerste instantie gericht tot het Amerikaanse volk, doch over de hoofden van dat volk heen mede onder de aan dacht gebracht van de ganse vrije we reld en West-Europa in het bijzonder. Wat in het bijzonder opvalt ie de vast beslotenheid der Amerikaanse regering, uit welker naam Truman sprak, om consequent voort te gaan met het bie den van economische en militaire steun aan al die landen, welke ook maar eni germate bloot staan aan het gevaar van een opslokking door de Russische Mo loch. Men zal zich herinneren, hoe er kort geleden in de Verenigde Staten stemmen zijn opgegaan om terug te ke ren tot het oude isolationisme, d.w.z. de politiek om alleen aan eigen beveiliging te arbeiden, zonder op de noden van an dere landen acht te slaan. In zijn starste vorm is dit isolationisme onlangs verde digd door oud-president Hoover, in een iets mildere gedaante door senator Taft.. In het algemeen kan men zeggen, dat de Republikeinse oppositie het meest tot deze overigens verkeerd begrepen gerichtheid op het directe eigenbelang geneigd schijnt. Wij zeggen: een ver keerd begrepen gerichtheid op het eigen belang. Het is immers duidelijk, dat de belangen van Amerika en de rest van de vrije wereld, West-Europa in het bij zonder, dermate nauw met elkander verweven zijn, dat door een successieve ondergang der niet-communistische sta ten op den duur ook Amerika's veilig heid dodelijk zal worden bedreigd. Aan deze laatste waarheid is in niet mis te verstane termen en met klem van redenen uiting gegeven in Truman's rede, toen hij stelde, dat de nationale veiligheid der Ver. Staten een ernstige slag zou krijgen, wanneer de Sovjet-Unie er in zou slagen de oor logsmachine, de bronnen en de legers der vrije landen aan de grenzen van haar imperium voor zich in te schakelen. Met zoveel woorden riep de president het schrikbeeld op van een verdubbeling van de Russische kolenvoorraad en een verdrievoudiging van de staalvoorraad, wanneer West-Europa in handen der Sovjet-Unie zou vallen. Niet minder openhartig sprak hij over het gevaar Van te worden afgesneden van de bron- öen van z©er vitale grondstoffen, zoals Uranium, wanneer de vrije landen van Azië en Afrika door Rusland zouden Worden overmeesterd. Men kan er zeker Van zijn, dat zulke verklaringen het Voor concrete feitïfn zo gevoelige Ame rikaanse volk bijzonder aanspreken. Al deze bij wijze van illustratie gege ven mogelijkheden, welke ten koste van alles dienen te worden afgewend, culmi neren voor Amerika in dat andere, door president Truman verwoorde, schrik beeld, dat de Sovjet-Unie Amerika zelf niet eens behoeft aan te vallen om zich van de wereldheerschappij meester te maken, daar dat doel immers wel ver wezenlijkt kan worden door Amerika af te zonderen en de geallieerden succes sievelijk op te slokken. Voor ons, West-Europeanen, geeft de vastbeslotenheid der Amerikaanse rege ring tot voortgaande hulpverlening re den tot gerustheid. Men lette er echter tevens op, hoe wederom in Truman's woorden het voorwaardelijke aspect van zulk een hulpverlening doorklinkt: dat Amerika alleen die landen kan en wil helpen, die ernstig getuigen van hun be reidheid zichzelf te helpen. Zeker, over het algemeen werd er al dus weinig nieuws gezegd, maar dit is in zekere zin verheugend, want nieuw *ou het zijn geweest, wanneer in deze Congress-rede iets had doorgeklonken Van enige terugkeer tot het isolationis me. In de plaats daarvan werd steun ge geven aan de hoop, dat een gezamenlijke krachtsinspanning het communistische gevaar zal doen keren. Maar die inspan ning dient, volgens Truman's woorden, met groter voortvarendheid ter hand te worden genomen, niet alleen door de verbonden landen, maar ook door Ame rika zelf. Deze vermaning slaat niet minder op West-Europa, omdat zij o o k op Amerika slaat! Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Gezondheid heeft ver klaard, dat de in Noord-Engeland heer sende griep-epidemie haar hoogtepunt heeft bereikt en thans gaat afnemen. De epidemie heeft zich nog niet tot andere delen van Engeland uitgebreid. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft bekend gemaakt dat de huidige epide mie van influenza zich niet tot Europa beperkt, maar zich in landen over de gehele wereld voordoet. Genoemd wer den o.m. Iran, Hawaii en Tahiti. Vol gens deze organisatie ligt de oorsprong van de influenza-epidemie, die Enge land op het ogenblik doormaakt, in Zweden. Officials van de Wereld-gezondheids- 0rganisatie zeiden dat de situatie nog hiet van die aard is dat het bereiden van speciale vaccins als gewettigd mag Worden beschouwd. Dit kan nog altijd bijtijds geschieden om een verspreiding van de ziekte over alle werelddelen te Voorkomen. Hoewel de mogelijkheid van ecn ernstige epidemie als die van 1918 bij voortduring aanwezig is", dient te W'orden opgemerkt, zo zeiden de offi cials, dat het thans meer dan vroeger mogelijk is een uitbreiding in de hand houden. Het bestuur van de federatie van or~ Sanisaties in bet rij wiel kleinbedrijf, ^"aarbjj de drie. landelijke bonden van Rijwielhandelaren-herstellers zijn aange goten, heeft besloten over te gaan tot forming van secties voor het gemotori seerde rijwielbedrijf, het rijwielstallers- ^drijf en het carrierverhuurbednji. nauw verbonden met die van de andere vrjje landen. Terwijl zy onze steun nodig hebben, hebben wij de hunne evenzeer nodig. Onze nationale veiligheid zou ernstig in gevaar worden gebracht, in dien de Sovjet-Unie er in zou slagen de hulpbronnen en de arbeidskracht van de vrije landen aan haar grens in dienst te stellen van haar oorlogsmachine". I> „Dit 82ste Congress", zo begon pre sident Truman ztfn verklaring, „staat tegenover de ernstigste taak, waartegen over ooit een Congress in de geschiede nis van onze republiek heeft gestaan. De beslissingen die U neemt zullen door de gehele wereld gade geslagen worden. Deze stappen zullen de geschiktheid aangeven van een vry volk, dat handelt door middel van zijn gekozen vertegen woordigers en zijn vrije instellingen, om het hoofd te bieden aan een dodelijke uitdaging van zijn levenswijze". „De bedreiging met wereldverovering door de Sovjet-Unie brengt onze vrij heid in gevaar evenals die wereld, waar in de vrije geest van de mens kan blij ven voortleven", zo vervolgde Truman o.m. „Het imperialisme van de Tsaren is vervangen door een zelfs nog eerzuch- tiger, krachtiger en dreigender imperi alisme van de heersers van de Sovjet- Unie. De Sovjet-imperialisten passen twee methoden toe bij hun vernietigings werk. Zij gebruiken de methode van opstand en binnenlandse revolutie en de aanval van buiten af. Indien hun werkwijze met de opstand tot staan wordt gebracht en zij menen te kunnen slagen met een rechtstreekse oorlogvoe ring, nemen zij hun toevlucht tot de aanval van buiten af. Dit deden zij, toen zij de legers van hun marionettenstaten loslieten op de Koreaanse republiek, een oorlog, gevoerd met hun volmacht". „Onze eigen nationale veiligheid is Het rapport van de officiële commis sie van onderzoek naar de vliegramp van November 1949 bij Oslo, toen een Nederlands vliegtuig met Joodse kin deren neerstortte, is thans ingediend bij het Noorse ministerie van Verkeer. Het rapport zal door het Openbaar Minis terie worden bestudeerd alvorens te worden gepubliceerd. Naar vernomen wordt bevat het enige critiek op be paalde ambtenaren van het Noorse di rectoraat voor de luchtvaart. De politie te Singapore heeft enige personen gearresteerd, onder wie de advocaat John Eber, die in de zaak- Bertha Hertogh de party vertegen woordigde van Mansur Adabi. tAndere gearresteerden zijn P. Y. Sarma, de In dische voorzitter van een onderwyzers- vereniging, en Abdul Samad, een jour nalist. Deze beide laatsten worden ver dacht van communistische activiteit. Een bezetting van West-Europa zou een verdubbeling van de Russische ko- ienvoorziening betekenen en een ver drievoudiging van haar staalproductie. Indien de vrije landen van Azië en Afri ka in handen der Sovjet-Unie zouden vallen, zou Amerika de aanvoer van vele van zijn belangrijkste grondstoffen verliezen zoals .uranium, dat de basis vormt voor onze atoomenergie." Door de bezetting van Europa en Azië zou Amerika zich tegenover een militaire macht geplaatst zien waartegenover „wij nooit zullen kunnen hopen" een macht van gelyke sterkte te plaatsen. De Sovjet-Unie behoefde Amerika niet aan te vallen om de wereld te over heersen. Dit doel zou bereikt kunnen worden door Amerika te isoleren en „al onze geallieerden op te slokken". Geen der pactlanden, Amerika inbe- Een „Fairchild C119 Packet", uitgerust met hulpstraalmotoren, suist onder een scherpe hoek het luchtruim in na een „proefaanloop" op het vliegveld van Hagerstown (Maryland) in de Ver. Sta ten. De hulpstraalmotoren stelden dit vrachtvliegtuig in staat na een aanloop van slechts 140 meter los van de grond te komen. grepen, had, zo zeide Truman, genoeg gedaan om zijn krachten te mobilise ren „tegen het Sovjet-gevaar". De pre sident verdedigde de Europese landen echter tegen de beschuldiging, dat zij niet bereid zouden zijn zichzelf te ver dedigen: „Hun daden geven het ant woord". Truman wees erop, dat in som mige Europese landen dienstplicht in vredes- en oorlogstijd geldt en ver scheidene landen de dienstplicht heb ben verlengd en alle landen maatrege len hebben getroffen ter verbetering van de militaire oefening. De strijdkrachten werden even snel opgeroepen en geoefend als de" nodige wapens en uitrustingen uit de Euro pese en Amerikaanse fabrieken kwa men. De partners vgn Amerika in het Atlantische Pact bouwden tezamen legers op. die sterker waren dan het Amerikaanse. Inzake de benoeming van Eisenho wer zeide Truman, dat de Europese volken vertrouwen hebben in de ge neraal en zijn kundigheid kennen om een strijdkracht van geallieerden op te bouwen. „Zijn missie is van vitaal belang voor onze veiligheid". Gene raal Eisenhower diende alle mogelij ke steun te ontvangen. (Vervolg op pag. 3) Ondanks de slechte weersomstandigheden verlenen de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties de grootst mogelijke steun aan de op Korea strijdende troe pen. Scheepvaartartillerie bestookt de oprukkende Noord-Koreaanse en com munistische Chinese troepen en dekt eventueel terugtrekkende eigen strijd krachten. Van de vliegdekschepen stijgen onophoudelijk vliegtuigen op om verkenningstochten uit te voeren, doelen op de grond te bombarderen of aan de gevechtshandelingen deel te nemen. Een overzicht van het „vliegdek" van het lichte Britse vlxegdekschip ..Theseus" tijdens operaties in een zware sneeuwstorm aan de Westkust van Korea. In de „verklaring aan het Congress over de toestand van de natie" diende Truman een uit tien punten bestaand programma in, waarin aangedrongen wordt op: 1. Toewijzingen voor het Amerikaanse militaire apparaat. Uitbreiding en herziening van de wet op de dienstplicht. Militaire en economische hulp voor de opbouw van de „kracht van de vrije wereld". Herziening en uitbreiding van de bevoegdheden om de productie op te voeren en lonen, prijzen en huren te stabiliseren. Verbetering van de agrarische wetten, teneinde producten te verkrij gen, die voor de Amerikaanse defensie nodig zijn. Verbetering van de arbeidswetten om stabiele betrekkingen tussen arbeiders en bedrijfsleiding tot stand te brengen, om zodoende de gestage productie „in deze noodtoestand" te verzekeren. Het huisvesten en oefenen van defensie-arbeiders en het volledig gebruik van alle arbeidskrachten. Opvoering van het aantal artsen en verpleegsters, waaraan dringend behoefte bestaat in verband met de defensie-inspanningen. Hulp aan landen, die het dringendst behoefte hebben op het gebied van lager en middelbaar onderwijs. Aanzienlijke verhoging van de belastingen, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de kosten van de defensie. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Chinese en Noord-Koreaanse strijdkrachten naderen snel de 37ste breedte graad. Zjj hebben reeds een punt aangevallen 60 km. ten zuiden van Seoul aan de weg naar Taejon. In deze gehele sector worden de krijgsverrichtingen be moeilijkt door het grote aantal vluchtelingen. De terugtocht van de V. N.-troe- pen in het Westen duurt voort zonder belangrijk contact met de Noordelijken, die hun grootste activiteit ontplooien op het Centrale front. Zij dreigen van daar naar het Westen af te buigen om de verbonden troepen te beletten langs de weg naar Taegu te ontkomen. De censuur op het Koreaanse oorlogsnieuws is zo streng geworden, zo meldt Reuters correspondent te Tokio, dat het officieel niet mogelijk is meer over de V. N.-troepcn te zeggen, dan dat zy in Korea zijn. De censor streept thans ook afbrekende commentaren op V. N.-troepen of commandanten, geleden verliezen en zelfs bewegingen van gueriliastrijdcrs. Het meest feitelijke nieuws moet 24 uur op de gebeurtenissen ten achter zyn. vermomd de geallieerde linies binnen De strijdkrachten der Chinese com munisten blijven aanvallen uitvoeren ten Zuiden van Wonju en Osan. Een Amerikaans bataljon trof ten Noorden van Wonju een regiment Chmezen sla pend in het open veld aan. Bij de aan val werden 350 Chinezen gedood. Een Noord-Koreaans regiment werd met de commandant door de V.N.-troepen ver- nietgd. De geallieerde luchtmacht beschiet nu ook mannen in burger. Nog steeds dringt de vijand namelijk als burger Verwachting tot Woensdagavond: Geieidelyk meer toenemende be wolking met later regen, hier en daar tijdelyk vermengd met natte sneeuw. Aanvankelijk matige, later krachtige en langs de kust mogelijk harde wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. Zon: 8.46—16.49; Maan: 10.38—20.21. Men krijgt vaak de in druk, dat de feest stemming in het Zui den uitsluitend gezocht wordt in culinaire genoegens en dat de grootte van het feest wordt afgemeten naar de hoeveel heid eetbare dingen: kippen, kalkoenen, lammeren, vis, etc. Alleen in Rome werden op de twee Kerstdagen ver orberd: 150.000 kilo vlees en gevogelte, 60.000 kilo vis 300.000 eieren, 100.000 kilo groenten en vruchten, één millioen nougatstaven (specia liteit van Kerstmis) en even zoveel tulbanden. De Romeinen hebben in die twee dagen zeker twaalf van de achtenveertig uur aan ta fel gezeten. Zij hebben de wijn en champagne over de glazen en tafellakens laten schuimen en stromen. Zy hebben de tafel achtergelaten met de glazen nog half ge vuld met de beste wijn en de fijnste likeur. Zij hebben op die druilerige, donkere Kerst dagen met vrienden en buren gedronken, gerookt en kaart- gespeeld. Zij hebben alles ge daan behalve dat, wat bij het Kerstfeest hoort: oude, de vote liedekens zingen bij een kribbe in het kaarslicht van een denneboom. Er is misschien maar één mens op de wereld, wie Kerstmis een grote eenzaam heid brengt en aan wiens tafel geen glas en geen bord wordt bijgezet. Hij, "ie mn- lioenen kinderen heeft en toch eenzaam leeft: onze Hei lige Vader de Paus. De eer ste Kerstdag, de eerste rusti ge na een reeks van 365 ver moeiende, drukke dagen, be gon te middernacht met een Mis aan het Pausaltaar. Na de nachtmis bleef de Heilige Vader alleen in zijn kamer, doch het licht brandde er tot aan de dageraad. Pius XII bracht, als naar gewoonte, de nacht door in gebed en medi tatie! Om negen uur kwam de minister van Onderwijs, uit naam van de regering, een stel misgewaden aanbieden. Om tien uur had de uitzen ding van de Kerstboodschap plaats. Daarna konden de familieleden van Zijne Hei ligheid hun wensen aanbie den. Dit was het enige mo ment van huiselijke intimi teit. Daarna.... opnieuw de eenzaamheid. Het middag maal bestond zoals gewoon lijk uit: vermicellisoep, vlees, wat sla en een stukje gebak. Geen muziek, geen vrolijke stemmen, geen gerinkel van glazen. Alleen de geluidloze stappen van enkele dienaars. Dan opnieuw gebeden en me ditaties tot het uur van het souper en tegen middernacht bewoog zich de eenzame wit te figuur nog achter de hoge ramen van de particuliere vertrekken. De president van de Ita liaanse republiek woonde, te zamen met zijn vrouw, de nachtmis bij in de huiskapel van het Quirinaal (koninklijk paleis). Op 25 December bleef het echtpaar de hele morgen in de zitkamer: hij lezend, zij schrijvend. Zij aten samen, zoals iedere dag, en 's mid dags maakte donna Ida de lijst op van de recepties, van de maaltijden voor arme kin deren en oude mensen. Op de Tweede Kerstdag reden twaalf vrachtwagens met oude mannen en vrouwen het binnenplein van het paleis op. Driehonderd oudjes zaten aan de lange blanke tafels, zij aten van de porseleinen, goud omrande borden, zij werden bediend door lakeien in wit en blauw en na afloop van het diner staken zij de rode rozen van de tafelversiering in hun knoopsgat. De minister-president heeft Kerstmis gevierd in een sfeer van huiselijke gezelligheid. Te middernacth hoorde de familie De Gasperi de H. Mis in de kerk van Maria ten He melopneming. In de morgen verzamelden allen zich om de kerstboom, die de avond te voren door het echtpaar De Gasperi was opgetuigd. Zij hadden daarbij op de eerste plaats gedacht aan hun klein kind, het driejarig zoontje van hun oudste dochter. Ma ria Romana. Aan iedere tak hing een cadeautje voor de kleine George. In de alge mene vreugde merkte men niet eens, dat de verwarming niet brandde. De premier woont op de bovenste verdie ping Van een oud (niet an tiek) gebouw achter de Sint Pieter. De bewoners van de andere flats willen hun deel aan de centrale „heating" niet betalen, dusblijft ook de woning van De Gas peri onverwarmd. In de gang staat een grote terracotta kachel, maar in de suite moet men het met een electrisch apparaatje doen. Toen zij op temperatuur gekomen waren, begonnen de twee jongste meisjes te zingen. De Gasperi, die aan de grens van Oosten rijk geboren is, houdt van het leven in de bergen. Hij brengt altijd zijn zomervacan- tie in de Dolemieten door. De familie is dol op Alpenkoren. Op deze eerste Kerstdag haal de de minister-president zijn hart op. Hij zong een duet met Maria Romana en vier stemmige liederen met alle drie zijn dochters. Donna Francesca was de enige toe hoorster en haar enthousias me gold niet zozeer de lied jes als wel het feit, dat zij nu eens een hele middag haar echtgenoot voor zichzelf had. C. P.—D. In het Westen van het front werd Osan, bijna 90 kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad en 45 kilo meter ten Zuiden van Seoel, zonder strijd prijsgegeven. Gisteren zijn naar schatting meer dan 1.750 roden gedood of krijgsgevangen gemaakt door acties te velde of lucht aanvallen. Piloten rapporteerden, dat de wegen ten Zuiden en Zuid-Oosten van Seoul en ten Noorden van Wonju vol roden zijn, die het achtste leger achtervolgen. Amerikaanse superforten concentreerden zich op het gebied van Seoel. Zij bombardeerden de landings banen van het vliegveld Kimpo, ter wijl jagers en lichte bommenwerpers troepenconcentraties bij de Han be stookten. Maandagmiddag is in de Rijswijkse- straat te 's-Gravenhage de driejarige Maria J. K. uit die straat bij het spelen verongelukt. Het meisje reed met een kinderfietsje van het trottoir af, toen een vrachtauto naderde. Het staat nog niet vast of deze vrachtauto het kind heeft geraakt, maar wel dat het kinderfietsje omviel toen het van het trottoir op de rijweg kwam. Het meisje viel van het fietsje en werd ernstig gewond. Het is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht en daar overleden. Naar wij vernemen zal binnenkort een proefruimte van de NSF in de voormali ge Hervormde Kerk aan de Kerkstraat hoek Kapelstraat te Bussum worden ge vestigd. Het gebouw was tot voor kort in gebruik als veilinggebouw onder de naam Irene. In de ruimte zal een „ver schoven laboratorium" van de NSF wor den ondergebracht voor proefnemingen en controle van televisie-, zend- en tele- fonie-apparatuur. Door de vele orders, die de NSF te Hilversum momenteel bereiken, is er een groot gebrek aan fabricageruimte ontstaan. Reeds heeft men kleine onder delen van het bedrijf in andere gebou wen te Hilversum kunnen onderbrengen, o.m. een deel van de tekenkamer. Te Hilversum, dat kampt met een acuut gebrek aan woonruimte, zijn verdere mogelijkheden echter nagenoeg uitge put. De grote ononderbroken ruimte in het voormalige veilinggebouw, dat door de NSF reeds is gehuurd, leent zich uit stekend voor de eindcontrole op en proefnemingen van grotere installaties als telefooncentrales, televisie- en zend apparatuur. De „Oranje" is vandaag op tijd te Singapore aangekomen; de passagiers hadden enkele klachten, zo meldt Reu ter. Nederlandse leden van de beman ning namen de plaats in van de Indo nesische bedienden, die, zoals bekend, in Djakarta achterbleven in verband met moeilijkheden met betrekking tot hun hoofdbedekking. De scheepskapper waste borden, een chefkok hield zich bezig met tafeldienen en de slager diende het dessert op. Acht Nederland se hofmeesters namen in een salon de plaats in van zestig Javaanse djongos. Personeel uit Nederland vliegt thans naar Colombo om daar aan boord van de „Oranje" te gaan, ter versterking van het personeel. Het bestuur van de vereniging voor buitenreclame-belangen heeft in een schrijven aan de minister van Economi sche Zaken opgemerkt, dat het z.i. on redelijk is, dat door het algeheel verbod van lichtreclames de bedrijfstak „licht reclame-bedrijven" geheel wordt lam gelegd. Deze maatregel zal tot gevolg hebben een massa-ontslag van de werk nemers, die in de lichtreclamebranche werkzaam zijn. Opgemerkt wordt ver der, dat het kolenverbruik der licht reclames ongeveer één pet. van het to tale kolenverbruik der electriciteitsbe- drijven bedraagt en dat voor veel in dustriële en middenstandsbedrijven het uitvallen der lichtreclames ongetwijfeld grote verliezen zal opleveren. Tenslotte wordt gevraagd, zolang de situatie van de aanvoer van nootjesko len in Nederland onzeker blijft, het ge bruik van lichtreclames toe te staan tussen 18 en 21 uur. Marken is weer uit zyn isolement verlost. De ysvelden dryven langzaam weg. Daardoor heeft de veerboot een tocht van Monnikendam naar het eiland kunnen maken. Het schynt, dat op het ogenblik voor al in Frankryk natuurkundige onder zoekers zich bezig houden met ontdek kingen, die er op schijnen te wyzen, dat er in het atoomstelsel buiten de elcc- tronen en mesonen nog andere kleine deeltjes bestaan. Het laatste bericht daaromtrent stamt van prof. Jean Thibaud, werkzaam aan het instituut voor Atoomphysica in Lyon. Zijn onderzoek van de bêta-stra- len (zoals men weet stralen radio-ac tieve stoffen als radium en plutonium alpha-, bèta- en gammastralen uit) heeft hem doen besluiten tot het be staan van een nieuw deeltje met een I geringe electrische lading. In de „Nou- velles Litéraires" van 4 Januari vinden wij een uiteenzetting van de Franse physicus André George, die verwijst naar onderzoekingen op hetzelfde ge bied van Charpack en Suzor, assistenten Vrede kan nooit gedijen op de voè- dingsbódem van het bedrog. j van prof. Frédéric Joliot, waarvan me dedeling is gedaan in een zitting van de Academie van Wetenschappen. Er werd reeds lang aangenomen, dat de bèta-stralen werden veroor zaakt door bundels snel bewegende electronen en men wist ook, dat de electronen zowel negatief als positief geladen konden zijn. Bij de jongste onderzoekingen is ge bleken, dat dit verschijnsel toch wel enigszins ingewikkelder is dan men zich tot dusverre had voorgesteld. De elec tronen, meent men nu, zouden niet meer zijn dan de uiteindelijke verschij ningsvorm. De oorspronkelijke deeltjes, die men nog niet kent, zouden zelfs bij hun beweging door de materie, door bèta-straling de electronen opleveren. De electrische lading van deze deeltjes zou die van de electronen zijn (positief of negatief) en hun massa zou iets gro ter zijn dan die van de electronen. André George merkt daarby op, dat de samengesteldheid van de bêta-stra- len en zelfs het bestaan van een sub- electron (een electrino) al enkele jaren lang door atoom-onderzoekers voor mo gelijk werd gehouden. Maar in die op vattingen waren nog onderlinge afwy- kingen en het schynt, dat thans het ver. schijnsel voor de eerste maal proefon- dervindelyk is aangetoond. M \e conservatieve Amerikaanse se- #J nator Taft heeft in zijn rede voor de nieuwe senaat een ha chelijk dilemma naar voren gebracht, dat op het ogenblik de zorglijke we reld beheerst. Van de ene kant dwingt de bedreiging van het tot de tanden bewapende, vrede-prekende, maar oor logsgeweld stokende en verdedigende Sovjet-Rusland Europa tot een zo snel mogelijke herbewapening op grote schaal, om Moskou te doen terugdein zen voor eventuele agressie-plannen, van de andere kant moet gevreesd wor den, dat een dergelijke herbewapening door de Sovjet-Unie als een zo ernstig gevaar zal worden opgevat, dat zij op voorhand een derde wereldoorlog zal ontketenen. Men zou kunnen menen, dat het bewandelen van de doorgaans gulden middenweg hier uitkomst zou kunnen brengen, en de aarzelende wij ze, waarop Europa zich met hulp van Amerika aan het herbewapenen heeft gezet en de schrikbarende openhartig heid, waarmee het de geringheid van de vorderingen rondbazuint, zodat de scherp luisterende oren van de macht hebbers in Moskou het wel moeten horen, schijnen erop te wijzen, dat Europa die middenweg van een ma tige herbewapening nog zo gek niet vindt. En toch is het bewandelen van deze alleen maar in finantiële zin gul den middenweg fataal. Een herbewa pening, die onder de noodzakelijke, maat blijft om het rode gevaar in zijn schulp te doen kruipen of met kracht en kans op succes te weerstaan, kost alleen maar geld en sorteert geen enkel effect noch als afschrik-, noch als afweermiddel. Dan kan men dat geld beter anders besteden en zich aan de ijdele hoop overgeven, dat een weerloos Europa niet door de Russen zal worden aangevallen. Dat die hoop ijdel is. moet voor een ieder, die niet stekeblind is, duidelijk zijn, immers zo als de gelegenheid de dief maakt, zo maakt de weerloosheid van de tegen stander de machtsbegerige tot aanval ler. 773 r is dus voor Europa geen andere /l keus dan ten koste van zware offers zo snel mogelijk en op zo groot mogelijke schaal zich te herbe wapenen en het risico, dat het daar door de Sovjet-Unie tot een aanvals oorlog zal prikkelen, op de koop toe te nemen. En men kan dit te geruster doen, aangezien dit risico toch nooit te vermijden of uit te schakelen is. Wie zal. die door een gebied, dat door ro vers en moordenaars onveilig wordt gemaakt, moet reizen, zijn revolver thuis laten in de hoop, dat zij hem niet zullen aanvallen? En wie, die geen slachtoffer wil zijn, zal in zulk een gebied aldoor lopen te roepen, dat hij geen revolver bij zich heeft, in de ver wachting, dat het gespuis hem dan met rust zal laten? Zo iemand zal veel eer, juist wanneer hij zijn revolver bij vergissing thuis heeft laten liggen, de hand in de zak dreigend omhoog houden om althans Se schijn te wekken, dat hij het wapen bij zich heeft en be reid is zo nodig te schieten. Taft en zijn medestanders en Europa mogen zich hierop bezinnen, voor hun voor zichtigheid hun gebrek aan wijsheid zal bedriegen. Want zelfs als de vrees, dat Rusland door een remihtansatie van Europa tot het ontketenen van een wereldoorlog zou worden verleid, alleen maar op loze intimidatie zou berusten, hetgeen echter nooit met enige zekerheid kan worden vastge- steld. dan nóg zou het onverantwoor- delijk zijn op zulk een onbewijsbare veronderstelling als op een vaststaand feit te speculeren. REFLECTOR (Van een onzer verslaggevers) Herhaaldelijk door bijvalsbetuigingen van een matig bezette zaal onderbroken, gaf mr. dr. A. Zeegers gisteravond m t Amsterdamse Concertgebouw een schets van de voorgeschiedenis der Ambon-al- faire. Pij verklaarde, dat de Nederland se regering door haar houding van de ene moeilijkheid in de andere is terecht gekomen, dat zij de trouw van de Am bonezen heeft genegeerd en hen zelfs nog een trap na geeft. „Met valse be richten. blijkbaar uit Den Haag afkom stig. tracht men de op Java aanwezige Ambonezen te belasteren. We hebben hier te doen met echt gezellige, progres sieve lasterpraatjes", aldus spr. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk is, dat in een land, waar men met respecta bele mensen te doen meent te hebben, een dergelijke huiveringwekkende situ atie, als waarin we nu verkeren, kon ont staan. Hij beantwoordde zichzelf met de vaststelling, dat aan ons volk _de kanker van het socialisme knaagt. ..Dit socialis me. dat in feite destructionisme is. is de diepere oorzaak van de Ambon-affaire en de gehele Indonesië-affaire. Ambon is geen philantropische aangelegenheid, maar een zaak van recht". Met de woor den „God ontferme zich over Ambon en over Nederland", besloot mr. dr. Zee gers zijn rede. Als spreker op deze door de stichting „Door de eeuwen trouw' belegde bijeenkomst trad voorts o.m. nog de Ambonese chirurg dr. H. J. Kaj" nama op. Uitvoerig belichtte hij aan de hand van voorbeelden de trouw, die de Ambonezen steeds getoond hebben en nóg tonen ten aanzien van de Koningin en het Koninkrijk. Tevens verzekerde hij zijn toehoorders, dat, al wordt heel Ambon bezet, de strijd niet geëindigd zal zijn. „De Ambonezen zullen niet slechts zeven maanden, maar als het no dig is zeventig maal zeven maanden strijden". Ook zijn rede werd met enthousiasme ontvangen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT ZO TEL. 13439 Naar de K.N.V.B. meedeelt is de Ne derlandse Elftalclub uitgebreid met Ku neman (HBS), Dijkgraaf (AGOVV) en Busscher (Enschede), zodat het gezel schap thans uit 15 man bestaat. De be doeling is dit aantal geleidelijk te ver groten met andere spelers, nadat zij door hun prestaties bewezen zullen hebben dat zij voor opname in de club in aan merking komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1