Eisenhower tot nu toe „redelijk voldaan" Onderhandelingen dienen opnieuw te beginnen AMERIKA WIL GEEN OORLOG MET CHINA AMERIKAANSE TEGENAANVAL IN OMGEVING VAN WONJU Haarlems burgemeester bundelt 1950 in zijn Nieuwjaarsrede t! Politiek ping-pong Programma van vier punten ter regeling van kwestie-Korea Nederlanders thans ook in actie Toenemende bevolking, werkzaam, gezond, maar soms onvoorzichtig Tot hoofd en hart Communistische demonstraties in Parijs Geschil moet alsnog worden geregeld Van der Goes sprak niet namens P.v.d.A. Franse troepen slaags Razzia's op recruten in Korea Protesttelegrammen van Ambonezen LOONGRENS SOCIALE WETTEN VERHOOGD _Het weer. VERPLICHTE WINKELSLUITING OM ZES UUR VINDT GUNSTIG ONTHAAL J WOENSDAG 10 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24967 BOUDEWIJN STELT SOLDATEN TER BESCHIKKING Congrestroepen veroveren stad in Nepal PARTIJBESTUUR P. v. d. A. OVER N.-GUINEA Partij stuurt niet aan op kabinetscrisis I M WARREN AUSTIN VERKLAART: Inzake verklaringen van minister s'Jacob Bloemenstad benauwde veste voor trouwlustigen Gemeentefinanciën Lamshuid handschoenen I Maar nog onenigheid over de uitzonderingen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rtm. Wr>d. hoofdredacteur: W. Severn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Het Kabinet schijnt vooralsnog niet van plan heen te gaan. Er moge weer een flinke barst bij zijn ge komen in de regeringsvaas, breken doet ze niet. Dat kan trouwens ook niet ge makkelijk, want het Nederlandse volk weet al lang, dat deze vaas van een uiterst modern materiaal is vervaardigd, zo tussen plastic en rubber in. kreuk - herstellend maar in ieder geval met van teer porselein Toch moest er na de jongste crisis iets gebeuren, wilde de samenwerking tus sen Kabinet en Kamer niet helemaal in de war lopen. Er moest tenslotte iémand gevonden worden, die een „mea culpa" zou uitspreken. En wie zou dat beter kunnen doen, dan de veroorzaker van alle nrust: Jhr. Mr. van der Goes vai. Naters? Men luistere naar zijn „confiteor". Het interview over Nieuw-Guinea heeft mis verstand verwekt. Doordat hij de dag na het onderhoud met het A.N.P. naar het buitenland was vertrokken, had hij de tekst van het interview niet gezien; om dezelfde reden kon hij de tekst eerst thans corrigeren. De betrokken redac teuren treft hierin geen schuld. De voornaamste correctie is wel deze, aldus zegt Van der Goes, dat ik geenszins „namens de Partij van de Arbeid" heb gesproken, terwijl ook de kamerfractie van het feit van het interview geen voorkennis heeft gehad. Verder verklaart hij naar aanleiding van een veronderstelling van een der dagbladen, dat de suggestie van de P.v.d. Arbeid aan de Ned. regering, om de souvereiniteit aan Indonesië over te dra gen met beheer door Nederland voor een lange reeks van jaren, ook aan de Indonesische onderhandelaars door hem zou zijn doorgegeven, dat dit zijnerzijds niet is geschied. Zo als men ziet krabbelt de Jonkheer aardig terug. Het zou alleen wat ele ganter gekund hebben. Want enkele aan merkingen zijn op zijn schuldbekentenis toch nog wel te maken. Van misverstand is immers geen sprake. Men moet namelijk weten, dat het A.N.P. en Aneta niet naar mr. Van der Goes gegaan zijn om hem te in terviewen, maar het initiatief is uitgegaan van de P.v.d.A.-fractievoorzit ter zelf. Bovendien treft, zoals hij zelf zegt, de A.N.P.-redacteur geen schuld. Ergo heeft onze rose politicus zijn mond voorbijgepraat. Ten tweede bekent hij, dat hij niet namens de „Partij van de Arbeid" heeft gesproken. Er is weinig fantasie voor nodig om uit deze woorden op te maken, dat er harde noten zijn gekraakt tussen Mr. v. d. Goes enerzijds en zijn fractie genoten en partijgenoten in Kamer en Kabinet. De verklaring van het p a r t ij b e- stuur van de P.v.d.A., welke onmid dellijk op die van Jhr. van der Goes volgde, fungeert zo'n beetje als de be kende „mantel der liefde" en suggereert de regering de onderhandelingen met Indonesië voort te zetten. Wie tussen de regels door weet te lezen, begrijpt pre cies de bedoeling van het partijbestuur. „Regering", zegt het, „nog een klem stapje verder deviëren en wij zijn waar tve wezen willen". Zo is ook dit incident, naar alle waar schijnlijkheid weer gesloten. Ons volk kan gerust zijn. Wij hebben Cc en kabinet op een rots, maar een rots van een kabinet, bestand tegen de zwaarste stormen. Het kabinet-Van Schaik-Drees is óns Gibraltar. En ook de ministers kunnen gerust zijn. Wanneer ze ooit nergens in Europa meer he»m kunnen, kunnen ze nog altijd naar de West. De route is hun maar al te goed bekend. Over prof. Romme spreken we niet eens. Hij glundert van plezier. Is dat even samenwerken? Is dat met Jhr. van der Goes geen politiek ping-pong van de nobelste soort? Generaal Eisenhower, die vanmiddag tegen vieren in Den Haag zon arri veren voor besprekingen met de Nederlandse regering en militaire functio narissen, was gisteren „redelijk voldaan" over het eerste deel van zijn reis door Europa, ter bestudering van de defensie-mogelijkheden. Een generaal, een van de medewerkers van Eisenhower, giaf gisteren deze samenvatting van zijn conclusies aan een verslaggever van A. P„ bij het begin van een van de laatste bijeenkomsten te Brussel voor het vertrek van Eisenhower naar Nederland. den van de Belgische strijdkrachten ter beschikking te stellen van de Ameri kaanse generaal. Vandaag zou Eisenhower te Brussel een reeks min of meer formele bezoeken afleggen en een langdurige werkverga dering bijwonen. Hij bracht een bezoek aan premier Paui van Zeeland en diens collega van Defensie Emile de Greef. Het bezoek aan kroonprins Boudewijn werd afge last. De prins lag namelijk met griep te bed. De overige conferenties met de Belgische autoriteiten moesten alle kort zijn. Voor premier Pholien had hij een kwartier uitgetrokken. Een half uur was beschikbaar voor Van Zeeland in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Noord-Atlantische vredesorganisatie. Om ongeveer elf uur vergaderde hij met functionarissen van het Belgische mi nisterie van Defensie. Na afloop ver trok hij in allerijl naar zijn hotel en vandaar naar het vliegveld om van middag te ongeveer drie uur naar Den Haag te reizen. Hij had althans een goede reden om verheugd te zijn. Ondanks de woede uitbarstingen van de Belgische commu nistische pers verzamelde zich gister avond een grote menigte voor hotel Me- tropole om Eisenhower toe te juichen vóór hij vertrok voor een diner met de Amerikaanse ambassadeur, Robert A. Murphy. Deze demonstratie vormde een schrille tegenstelling met de apathische houding van de bevolking van Parijs, bij terugkeer van de generaal naar de stad, die hij vijf jaar geleden bevrijdde. Rondom hotel Astoria te Parijs, waar het tijdelijke hoofdkwartier van generaal Eisenhower is gevestigd, is het gisteren enige malen tot commu nistische demonstraties gekomen. De politie arresteerde in totaal een 800- tal demonstranten. Enige politieman nen liepen verwondingen op. Pogingen van de communisten, om de Parijse arbeiders tot een staking te bewegen, zijn op niets uitgelopen. En hoewel volgens A.P. ongeveer vijf duizend communisten in de omgeving van de Are de Triomphe demonstreerden, zijn de protestbetogingen toch binnen een beperkt kader gebleven. De meeste waarnemers noemen het resultaat van de communistische agitatie kort en bondig een mislukking. Communistische arbeidersleiders hadden tot een massale patriottische staking' opgeroepen, maar de métro en de bus reden op tijd. In de buitenwijken van Parijs kwamen hier en daar in fabrieken lauwe stakingen van een half uur to een uur voor. Ongeveer 3000 in blauwe uniformen gestoken gendarmes hielden verspreide communisten in beweging. Hand m liepen zij langzaam de zijstraten, naar het Astoria-hotel leiden, af, de straten daardoor schoonvegend van de monstranten. De Koninklijke Prins heeft gisteren, kort vóór de aankomst van Eisenhower, de Belgische minister van Defensie ge machtigd bü koninklijk decreet eenhe- De opstandige eongrestrocpen in Nepal hebben Boetwal, een handelsstad in het Westen van het land, veroverd, zo meldt Reuter uit gewoonlijk betrouwbare bron. Zij werden geholpen door 1.500 man Gurkha-troepen van de Nepalese rege ring, die zich Vrijdag bij een staatsgreep in de stad Tansen bij hen aansloten. In berichten uit Patna wordt gezegd, dat men in Nepalese congreskringen on verschillig staat tegenover het besluit van de premier van Nepal om een kabi net van 14 ministers uit alle partijen te vormen, waarna een nieuwe grondwet zou worden opgesteld. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft inzake de onderhandelin gen tussen Nederland en Indonesië be treffende Westelijk Nieuw-Guinea een verklaring uitgegeven, waarin het als zijn mening uitspreekt, dat het voortdu ren van het geschil aanleiding dreigt te geven tot spanningen, waarvan de ge volgen zowel voor Nederland als voor Indonesië zeer dadelig kunnen zijn en dat dus gepoogd moet worden het ge schil alsnog te regelen. Het heeft er met voldoening kennis Van genomen, dat op een moeilijk tijd stip tijdens de onderhandelingen de Tweede Kamer-fractie van de P. v. d. A. met een constructief voorstel poogde een bijdrage te leveren om de gerezen Moeilijkheden te boven te komen. Het partijbestuur stelt vast, dat de re- Kering in een tweetal voorstellen, ener- sijds betreffende overdracht der souve reiniteit aan de Nederlands-Indonesi sche Unie en anderzijds, bij een onver hoopt niet aanvaarden van dit denk beeld door Indonesië, door het voorstel '°t het inroepen van internationale be middeling, blijk heeft gegeven met vast fe houden aan de uitsluitende Neder landse souvereiniteit over Nieuw-Gui- nea, zulks in tegenstelling tot de hals starrige houding van verschillende po litieke partijen. Het partijbestuur is van oordeel, dat het standpunt der Nederlandse regering 'h deze beide voorstellen ingenomen, een aanvaardbaar uitgangspunt vormt voor Verdere onderhandelingen tussen Neder- *a.hd en Indonesië, en spreekt de hoop ®'t, dat beide regeringen, mede in ver band met de ernstige internationale toe stand, er alsnog in zullen slagen op deze oasis de onderhandelingen opnieuw te beginnen. De heer Van der Goes van Naters heeft *Mge correcties aangebracht op zijn in- *rview over N.-Guinea met het A.N.P. 11 c voornaamste correctie is, dat ik, a'dus de heer v. d. Goes, geenszins „na- *"ehs de Partij van de Arbeid" heb ge kken, terwjjl ook de Kamerfractie van het feit van het interview geen voorkennis heeft gehad. Wel was de suggestie: overdracht van souvereiniteit aan Indonesië met beheer door Nederland voor een lange reeks van jaren één van de door haar gedane suggesties. Zij heeft die suggesties ge opperd, toen de zaak geheel vastge lopen scheen en vóór de regering met haar constructie van Unie-souvereiniteit kwam. Die suggesties moeten dus wor den gezien als bijdrage harerzijds, om een impasse te voorkomen. In dit ver band moge naar aanleiding van een ver onderstelling van een der dagbladen, dat deze suggestie mijnerzijds zou zijn door gegeven aan de Indonesische onderhan delaars, worden verklaard, dat dit niet is geschied. Mocht de naar Indonesië overgesein de tekst eveneens aanleiding tot mis verstand geven, dan geldt daarvoor het zelfde. Zo b.v. voor de mij in de mond gegeven bewering* dat de P. v. d. A. in een kabinetscrisis een mogelijkheid tot oplossing van de Nieuw-Guinea-kwestie ziet, aldus de heer v. d. Goes van Naters De redactie van het A.N.P. wijst er op, dat het initiatief voor het verlenen van het 'interview van de heer Van der Goes zelf is uitgegaan. Het hoofd van de Amerikaanse dele gatie bü de Verenigde Naties, Warren Austin, heeft gisteravond in grote trek ken een uit vier punten bestaand pro gramma weergegeven, dat ten doel heeft aan de Koreaanse crisis het hoofd te bieden. Tezelfdertijd verklaarde hij, dat de V.S. geen plannen koesteren een rechtstreekse oorlog tegen het Chinese vasteland te beginnen. Austin, die te Atlantic City sprak voor de „Association of American colleges" verklaarde, dat Amerika in de V.N. steun tracht te verkrijgen voor een pro- Een Constellation van de British Overseas Airlines is bij het landen na een oefenvlucht op het vlieg veld Filton bij Bristol op een ben zineopslagplaats, waar zich dui zenden liters benzine bevonden, te recht gekomen. Wonder boven won der brak er geen brand uit. Twee leden van de uit zes koppen be staande bemanning werden licht gewond. Uit een telegram van een frontcorrespondent van A.P. in Korea, waarin ge meld wordt, dat een Frans bataljon en een Nederlandse eenheid zpn toe gevoegd aan een Amerikaanse divisie en dat Franse troepen slaags zijn geraakt met de communisten, trekt het persbureau de conclusie, dat de Nederlanders in Korea wellicht in actie zijn gekomen. Het is eveneens moge lijk, dat de Nederlandse vrijwilligers zich vlak achter de frontlijn bevinden, in de omgeving van het fel omstreden Wonju. In Centraal Korea hebben Amerikaanse troepen Dinsdag in een actie, die op een vastberaden poging leek om Wonju te heroveren, een terreinwinst van bijna vijf kilometer weten te boeken op eenheden van drie Noord-Koreaanse divisies, die naar U.P. meldt vernietigend werden verslagen. Franse troepen zijn gisteren bij Wonju door de communisten omsingeld, maar er daarna weer in geslaagd zich een weg te banen naar het front, waarbij zij ech ter verliezen leden. Een Frans officier sneuvelde en verschillende soldaten wer den gewond. De Fransen waren ten Noorden van Wonju in gevechten ge wikkeld, werden omsingeld en moesten zich al vechtend een weg naaf de Ame rikaanse linies banen. De succesvolle gevechten bij Wonju zijn wanhopige pogingen van de geal lieerde troepen om de massale opmars te vertragen van de communistische le gers, die oprukken naar het hart van Zuid-Korea en die de terugtocht van het Amerikaanse achtste leger naar het oude bruggenhoofd Pusan dreigen af te snij den. Vanmorgen vroeg woedden de ge vechten nog voort. De geallieerde tegenaanval werd uit gevoerd in een verblindende sneeuw storm en de aanvallende strijders had den slechts steun van de artillerie. Het zicht was slechts 20 yards, waardoor de vliegtuigen aan de grond moesten blij ven en tanks niet konden opereren. De hevige tegenstand biedende communis ten werden uit de ene na de andere stelling geworpen en tegen het vallen van de avond, wanneer de verbonden troepen zich meestal ingraven voor de nacht, deden de UNO-troepen een plot selinge uitval, waardoor zij op een se rie hoge heuvels kwamen te staan, die naar de stad leiden. De soldaten, vermoeid door de achter hoedegevechten van de laatste dagen, gaven enthousiast gehoor aan de orders om „Wonju te heroveren", dat zij twee dagen geleden hebben verlaten na aan vankelijk verscheidene communistische aanvallen te hebben afgeslagen. Het Amerikaanse achtste leger heeft een vijf pagina's tellende verordening gepubliceerd, die de verplichte censuur instelt en sancties inhoudt tegen corres pondenten, tegen wie disciplinaire maat regelen kunnen worden toegepast als zij willens en wetens de nieuwe reglemen ten overtreden. In uiterste gevallen kun nen zjj in hechtenis genomen worden in afwachting van uitwüzing of verschij ning voor een krijgsraad. Chinese communistische soldaten, die door de Amerikanen krijgsgevangen zijn gemaakt, wachten met Oosterse gelatenheid op hun vervoer naar een der kam pen. Velen van hen hadden, behalve in de strijd opgelopen verwondingen, ook bevroren handen en voeten. In het overzicht van generaal Mac- Arthur van Dinsdag wordt medegedeeld, dat het Noordkoreaanse leger in het ge bied, dat door de communisten bezet is, een krachtige recruteringscampagne voert. In de dorpen boven en beneden de 38ste breedtegraad worden door gewa pende benden razzia's gehouden op re cruten, aldus het overzicht. Alle mannen tussen de 17 en 45 jaar worden uit de vluchtelingenkolonnes gehaald. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen Noord en Zuid-Koreanen. Het overzicht vervolgt: Sommige vluchtelingen hebben meegedeeld, dat alle mannen binnen de gestelde leeftijd, die zich weigerachtig tonen, terstond ter dood worden gebracht. In het overzicht werd meegedeeld, dat de meeste recruten worden toege voegd aan Noordkoreaanse eenheden om te velde geoefend te worden. Hieruit kan worden afgeleid, dat de recruten onmiddellijk in de strijd worden ge bracht. De gegevens, die het achtste leger van burgers heeft ontvangen, kloppen hier mee. Koreaanse burgers hebben n.l. ge zegd, dat slechts ongeveer een derde van de 3000 man, die gisteren door Souwon trok, geweren droeg. De overigen waren bewapend met handgranaten. De secretaris van het contactlichaam voor Ambonese militairen met K.L.-sta- tus te Djakarta, heeft namens de Am bonese militairen van het voormalige K.N.I.li. op Java, protest-telegrammen ge zonden aan de Verenigde Naties, de Sta- ten-Generaal en aan de minister van Unie zaken, zulks naar aanleiding van de offi ciële verklaringen, door minister s'Jacob afgelegd op de persconferentie van 5 Ja nuari inzake het terugtrekken van de K.L. uit Indonesië, de onmogelijkheid van afvloeiing dezer militairen naar Nederland of Nieuw Guinea en een provocerende hou ding der Ambonese militairen. In deze telegrammen wordt een sociaal- economische pressie geconstateerd, uitge oefend op de Ambonese militairen van het voormalige K.N.I.L. en wordt gezegd, dat eventuele maatregelen, die op leugenach tige gegevens zijn gebaseerd, compromit terend zijn voor de Nederlandse regering. Voorts wordt onmiddellijke interventie en het aanwenden van invloed verzocht voor uitstel van uitvoering der maatregelen „in afwachting van gegevens onzerzijds". Een soortgelijk telegram is gezonden aan de Koningin. Het commando van de Nederlandse troe pen in Indonesië heeft ahn Aneta meege deeld, dat aan de rayoncommandanten inzake de overgang van Ambonezen naar K.L.-status volgens de huidige geldige re geling slechts opneming in de A.P.R.I. kun nen verzoeken, nadat zij uit de K.L. zijn gedemobiliseerd. De woordvoerder van het Indonesi- Ambonese leden van de K.L. kan aan- Aneta medegedeeld, dat de Indonesische regering slechts twee punten van mi nister s'Jacob inzake de afvloeiing van Ambese leden van de K. L. kan aan vaarden. Deze Ambonezen kunnen ter plaatse of op de plaats van herkomst demobiliseren. Demobilisatie buiten Indonesië is uitgesloten. Opneming in de Apri is de individuele zaak van de Ambonezen. Als Indonesische burgers hebben zij recht hun land te dienen. Het opnemen van Ambonezen is afhankelijk van de behoefte aan hun militaire kennis en leunde. Ho«)o« Jqngjong Kociong 38'" BR GRAAD nqnotnq Intjlon Wonjoc o«wo Samtiiok DREIGEND ISOLEMENT ACHTSTE AM. LEGER Oian longtafk Tljofngjof Homujong Jpnqdok Pohanq Kofnsa Tacgof Kwangof TU,nI«* Sofntijon Mokpo CHINESE OPMARS 51105 V. PELT-PA gramma, dat uit de volgende vier pun ten bestaat: 1. Een uitspraak, dat de Chinese rodelt zich niets van het gezag der V.N. aantrekken en op Korea agressie plegen. 2. Herbevestiging van de doelstellin gen der V.N. op Korea, volgens wel ke de Chinese communisten zich moeten terugtrekken en alle V.N.- leden zich van hulp aan de agressor moeten onthouden. 3. Een oproep aan alle leden om. naar mate van hun vermogen bij te dra gen tot maatregelen, waartoe de V.N. zal besluiten. 4. Een stap van de onlangs opgerichte commissie voor collectieve veilig heid leven in te blazen, teneinde te beraadslagen over methoden, om het hoofd te bieden aan de bestaan de agressie en om verdere agressie te voorkomen. De loongrens, die in sommige sociale verzekeringswetten voorkomt, is met in gang van 2 Januari j.l. verhoogd van 4500 tot 4725 gulden per jaar. Het maximum dagloon, waarnaar de premies en de uitkeringen worden be rekend, is van 12 op 13 gulden gebracht. Als ziekenfondspremie, welke voor de helft ten laste van de arbeider komt moet op het loon 1.8 pet. tot ten hoogste 23 ct. pe, dag, 1.40 per week of 6.10 per maand worden ingehouden. Ten behoeve van de ziekengeldverze kering kan behoudens toegestane uit zonderingen een bedrag van één pet van het loon tot ten hoogste 13 ct. per dag, 78 ct. per week of 3.40 per maand worden gekort. Het grehele rijk geschakeerde leven van de stad Haarlem en haar burgers is hedenmiddag in de Statenzaal van het stadhuis de revue gepasseerd in de Nieuwjaarsrede van de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat er over het geheel genomen een som bere toon klinkt in deze toespraak, ook al mag de gezondheid der bevolking het grote lichtgevende punt genoemd worden. Wjj nemen in zielenaantal toe, maar komen in steeds grotere moeilijkheden met de huisvesting en dan die verkeersongelukken. Wat de gemeentelijke financiën betreft, heeft de burgemeester een krachtig woord laten horen, dat ongetwijfeld ook tot in Den Haag zal doordringen. komen afhankelijkheid van het Rijk. Moeilijkheden van bijzondere beteke nis zijn misschien te verwachten, nu de gemeenten op de geldmarkt vrijwel geen kans krijgen om in voldoende mate le ningen op te nemen, terwijl juist zulke belangrijke bedragen nodig zijn voor kapitaalsuitgaven. De huisvesting en de outillage van de verschillende bedrijven en diensten zul len in de naaste toekomst grote uitga ven noodzakelijk maken. Spr. wees dan op de investering in het energiebedrijf, de kolenpositie en de openbare verlichting. De levensstandaard bleef in het jaar 1950 hoog en was aan het einde van dat jaar hoger dan in het begin daarvan. Het woningvraagstuk bleef ook in 1950 benauwend. De zorgen op dit punt zijn vooral in de laatste tijd nog drukkender geworden. De voornaamste oorzaak blijft het voor onze jaartijkse behoefte te ge ringe bouwvolume, dat aan Haarlem kan worden toegewezen. Daar is als nadelige factor nog bijgekomen de noodzakelijk geworden huisvesting van gerepatrieer- den. Blijkens de gegevens van het gemeen telijk bureau voor huisvesting bedroeg het aantal z.g. onhoudbare gevallen einde December 160 tegen 140 een jaar gele den. Het aantal zeer urgente gevallen was 1518 tegen 1372 een jaar geleden. Sedert de bevrijding zijn in deze ge meente precies 1000 woningen voltooid, waarvan er 442 in 1950 gereed kwamen. Er zijn thans 508 woningen in aanbouw. De groei van Haarlem in inwoner aantal ging gestadig voort. Er was in 1950 een geboorte-overschot van 1981 zielen. Daarbij kwam een kleine ver meerdering door meer vestiging dan vertrek van 35 zielen, zodat uiteindelijk de Haarlemse bevolking met 2016 zielen is toegenomen. Nog immer zijn er zeer vele paren in ondertrouw opgenomen, die door het ontbreken van beschikbare woonruimte de voltrekking van hun hu welijk moesten uitstellen. Dat bij de aanvang van een nieuw jaar van deze plaats moet worden vast gesteld, dat de toestand van de ge meentefinanciën zorgelijk is, vormt noch een nieuw, noch een opwekkend geluid. Wij zullen er ons rekenschap van heb ben te geven en er op voorbereid moe ten zijn, dat verschillende wensen op gemeentelijk bestuursgebied dienten gevolge niet vervuld kunnen worden. De uitkeringen, welke de gemeenten uit het gemeentefonds ontvangen, zijn onvoldoende om het normale accres van de uitgaven te kunnen opvangen. Deze uitgaven worden bovendien veelal sterk opgevoerd door maatregelen van de Regering. In dit verband mag zeker niet onvermeid blijven^ dat er bij de ge meenten een toenemende onrust valt te constateren. Nieuwe lasten worden aan de gemeenten opgelegd (o.a. zegelrecht voor de onderhandse leningen), gewekte verwachtingen worden niet ingelost (vergoeding politiekosten) en in het thans aanhangige wetsontwerp tot verlen ging van de noodvoorziening gemeente financiën dreigen zelfs wettelijk ver kregen rechten te worden aangetast. Vooral dit laatste punt heeft in brede kring aanleiding gegeven tot scherpe kritiek en toen de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten onlangs een be spreking heeft gehouden over genoemd wetsontwerp met een groot aantal ver tegenwoordigers van gemeenten uit alle delen van het land, kon terecht van een „bewogen" stemming worden ge sproken. Het ontbreken van een eigen belas tinggebied van enige betekenis blykt voor de gemeenten toch wel zeer be zwaarlijk en leidt in feite tot een vol- Verwachting tot Donderdagavond: Verder toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen, voorna melijk in de Westelijke helft van het land. Matige tot krachtige, later langs de kust mogelijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West Vannacht iets minder koud, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zon: 8.45—16.51. Maan: 10.51—21.45. Hierdoor dreigden de economisch zwak ken, in het bijzonder de armlastigen, in moeilijkheden te komen bij de voorzie ning in het noodzakelijkste levensonder houd. De ondersteuningsnormen werden dan ook verhoogd. Op 1 Januari 1950 bedroeg het aan tal in zorg zijnde werklozen 826. Op 1 Juli 1950 totaal 523 en op 31 Decem ber 1950 ongeveer 900, terwijl er op laatstgenoemde datum bovendien nog ongeveer 275 vorstwerklozen een uitke ring ontvingen. In het jaar 1950 keerden 1218 militai ren uit Indonesië in Haarlem terug, terwijl in de loop van dit jaar nog een 150. a 200 Haarlemmers kunnen worden verwacht. Twee doden zijn te betreu ren. Het huisvestingsprobleem der gede- mobiliseerden baart nog de meeste zorg. In 1950 verdubbelde het aantal woon ruimtezoekenden en steeg tot ruim 200, De in voorbereiding zijnde plannen voor de bouw van 20 duplexwoningen voor gedemobiliseerden zullen wellicht de allergrootste nood vermogen te lenigen; een oplossing van dit vraagstuk zal hiermede evenwel niet worden verkre gen. De bouwactiviteit, die zich na de oorlog hoofdzakelijk ontplooide in het Noorden der gemeente, zal in de ko mende jaren meer naar het Zuid-Oos ten worden verlegd, aangezien in dit stadsdeel het belangrijkste deel van de aanwas der bevolking zal moeten wor den gehuisvest. Spr. wees dan op de openstelling van de Delftlaan; het gereedkomen van het ontbrekende gedeelte van de Vondelweg tot de Vergierdeweg. waardoor thans zowel aan de West- als aan de Oost zijde van Haarlem-Noord doorgaande wegen zijn. De Gravestenenbrug is met haar sil houet een verrijking geworden van het deel van het Spaame, dat de brug overspant. (Vervolg op pag. 2) Advertentie DARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De vaste commissie voor de midden stand uit de Tweede Kamer gaat, naar uit haar rapport blijkt accoord met de algemene regel uit het' ontwerp-winkei- sluitingswet, welke de verplichte slui ting op zes uur 's avonds stelt. Zij heeft echter ernstige bezwaren tegen de mo gelijkheden van uitzondering, waardoor de gemeenteraden volledige vrijheid hebben een later sluitingsuur vast te stellen. De commissie is van oordeel, dat de bevoegdheid van de gemeente hier te ver gaat Sommige leden zouden de mogelijkheden van uitzondering in dier voege beperkt willen zien, dat de ge meenteraad wel op grond van plaatse lijke omstandigheden een later sluitings tijdstip zal mogen vaststellen, doch daarvoor de goedkeuring van Ged. Sta ten zal behoeven. Dit tijdstip zal dan gedurende de wintermaanden niet later dan zeven uur en gedurende de zomer maanden uiterlijk acht uur 's avonds mogen zijn. Verschillende andere leden van de commissie zijn van mening, dat Schoonheid en lelijkheid verdwijnen als de rimpels komen. ook zulk een regeling nog te ver zou gaan. Deze leden zouden het voldoende achten, wanneer uitsluitend ten behoeve van het platteland, en dan nog voor die tijden van het jaar, waarvoor dit nood zakelijk is, een uitzonderingsmogelijk heid geschapen werd. Wat de z.g. koopavond betreft, welke het ontwerp nu mogelijk wil maken door sluiting om tien uur 's avonds een maal per week, vraagt de commissie zich af, of daaraan bij het publiek in derdaad behoefte bestaat. De voorgestelde regeling inzake de vrije middag of ochtend, waarbij de ge meenteraden zeggenschap hebben, kan de commissie ook niet bekoren. Zij meent, dat de wet sluiting gedurende een halve dag per week imperatief be hoort voor te schrijven. De warenhuizen en andere gemengde bedrijven zouden dan als een aparte „branche" moeten worden beschouwd. De commissie wil de halve-dag-sluiting niet verplicht stel len in de weken, waarin een algemeen erkende christelijke feestdag of een na tionale feestdag valt. De commissie acht het voorts wense lijk, dat voor de markthandel een ge lijke regeling zal gelden als voor de gewone winkels, zowel wat de avond sluiting als wat de halve-dag-sluiting betreft. Voor de straathandel ware het sluitingsuur op zeven uur 's avonds te stellen. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1