DE NIEUWJAARSREDE VAN "rx"A HAARLEMS BURGEMEESTER i Geen ernstige aanranding van openbare orde en rust Hoogoven-sc haak tournool: voorportaal wereldtournooi Informele bespreking over probleem van Duitse herbewapening BLIKSEMAFLEIDERS Il Notaris J. C. Stuart onderscheiden Bondsvergadering van St. Antonius Wie komen er thuis? Beverwijk in afwachting van zijn gasten Gymzaal bij R.K. School Nog geen voorstellen Haarlemse inspecteur voor Hoge Raad Overspannen jongeman schiet op zijn broers SLOT DEFECT? HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 10 JANUARI 1951 PAGINA 2 Scholenbouw werkzaamheid. Gezondheidstoestand Onderwijs Openbare orde Voor moedig optreden in Mei 1940 Slachtoffer van onop lettendheid Taxi? Bel 1.2.3.4.5 met de „Groote Beer" N.Z.H. vervoert 34,5 millioen passagiers in 1950 Meer dan de helft met Haarlemse bussen R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK DANSENDE HUMORISTE Cilly Wang in de Stads schouwburg BESOMMINGEN HEEMSTEDE Nachtelijke aanrijding Been gebroken Ned. Kath. Grafische Bond K.A.B. Kring Centrum Burgerlijke Stand Het „nieuws" van 1951 Dr. Euwe favoriet F aillissementen ZANDVOORT Gemeenterekening SANTPOORT V eiser-affaire „Tjerk Hiddes" 11 Januari naar Indonesië Verbouw Adolf van Nassau school Proces tegen drie Tsjech, bisschoppen TWEE DODEN IN DEN HAAG BIJ ONGEVALLEN KONINKLIJK PAAR VRIJDAG WEER IN ONS LAND PASSAGIERS. EN TROEPEN SCHEPEN MARKT IN REACTIE Beurs van Amsterdam 123 Beurs van New York 3* mi WASSERIJ DUYN „DE SLEUTELSPECIALIST" (Vervolg van pag. 1) Eïlige belangrijke schoolgebouwen kwamen gereed. nX het Coornhertly- ceum. een 8-klassige Finse school, waar in kleuteronderwijs wordt gegeven. Op cultureel gebied mag worden genoemd de gewijzigde bestemming van de Vleeshal, een gebouw, dat een groot cultuurbezit is en dat waard is dat het door velen wordt bezocht. maal werd gealarmeerd. Een viertal grote branden brak uit. De niéuwe mo torspuit, welke in 1950 geleverd zou wor den. liet nog even op zich wachten. Het openbaar personenvervoer In de stad werd in 1950 voor het eerst gedu rende een vol jaar door de autobussen van de N.Z.H.V. Mij. verzorgd. Gegron de aanleiding tot klachten leverde dit Vervoer niet op. zodat er reden is deze onderneming dank te zeggen voor haar De losletting van het bouwvolume voor onderwijsdoeleinden brengt voor het lager onderwijs geen bijzondere perspectieven, aangezien voor alle noodzakelijk te bouwen lokaliteiten reeds toestemming was verleend. Wel zal hei middelbaar onderwijs hiervan kunnen profiteren: de mogelijkheden daartoe worden uitgeput. Zekere moeilijkheden voortvloeiende uit de beperkte bedrijfsruimten voor het slachten in het Openbaar Slachthuis zal men dit jaar pogen te ondervangen door een zekere spreiding van de slach tingen over meer dagen. De gezondheidstoestand der bevolking was over het algemeen goed. De diph- therie scheen een dreigende omvang te zullen aannemen, zodat in Januari aan de Geneeskundige Dienst op grote schaal gelegenheid werd gegeven tot gratis immunisering. Ongeveer °en dui zendtal kinderen ontving de bescherming biedende injecties. Het aantal bekend geworden diphtherie-gevallen bleef klei ner dan in 1949, n. 58. Ook het aantal roodvonkgevallen was kleiner dan het jaar daarvoor, n.l. 85 tegen 153 in 1949. Het sterftecijfer was eveneens lager, zoals uit de voorlopige cijfers blijkt; voor Haarlemmers, te Haarlem overle den, zal het ongeveer 7,1 per 1000 in woners bedragen, tegen 8,7 in 1949. Ook de sterfte aan tuberculose toont, dat men bij de bestrijding van deze ziekte op de goede weg is. Het veelvuldig voorkomen van deze ziekte bewijst in tussen. dat de bestrijding geen moment dient te verslappen. De opening van de Clarastichting te Zandvoort betekende het ter beschikking komen van 55 bed den voor sanatorium-verpleging. Belangrijke veranderingen bracht 1950 voor de verzekerden bij de zieken fondsen; de vrije tandartsenkeuze, he laas verhoging van ziekenfondspremie voor de vrijwillig verzekerden etc. Het aantal wachtenden op ziekenhuis- Opneming is nog groot; het gehele jaar door telde de wachtlijst rond 800 namen De rattenbestrijding vond regelmatig plaats. Met voldoening constateerde spr.. dat ernstige aanranding van de openbare orde en rust hier in het afgelopen jaar niet plaats vond. Aan de opleiding en vorming van het politiepersoneel werd bij voortduring grote zorg besteed. De Radio-Auto-Dienst voldeed geheel aan de gestelde verwachtingen. Door deze dienst werd in het afgelopen jaar 4.367 maal assistentie verleend. De landelijke verkeersstatistiek ver toonde in het afgelopen jaar een gemid delde stijging van het aantal ongevallen met ongeveer 16 pCt.. waarbij Haarlem het trieste record haalde met een toe neming van ruim 35 pCt. Sedert begin October is een verscherp te actie gevoerd en moesten ruim 3.600 personen wegens overtreding der ver- keersvoorschriften worden geverbali seerd. Het aantal geregistreerde verkeers ongevallen bedroeg 1340, waarbij 16 men gen werden gedood. 257 zwaar, en 159 licht gewond. Het drankgebruik is in vergelijking met 1919 niet afgenomen. Het aantal op gemaakte processen-verbaal terzake van openbare dronkenschap steeg van 296 in 1949 tot 351 in het afgelopen jaar. Het aantal ingezetenen, dat een ver- bandacte bij de Reserve-politie aanging, was bevredigend. Het gehele personeel van de Reservépolitie is geüniformeerd en de geest is goed te noemen. Ter kennis van de Justitiële Dienst kwamen in het afgelopen jaar 2.094 strafbare feiten tegen 1.998 in het jaar 1849. Gevallen van bijzondere misdadigheid, zware misdrijven e. d. werden steeds met voortvarendheid en, waar nódig, met be hulp van de modernste opsporingsmid delen bestreden en gezegd kan worden, dat er van deze zaken geen enkele on opgelost bleef. In opdracht van de regering is ook in deze gemeente de organisatie van de burgerlijke verdediging in voorbe reiding. terwijl voorts maatregelen worden genomen ter bescherming van vitale objecten en overheidsgebouwen Spr. vertrouwt daarbij op de volle steun van. de burgerij. De brandweer kreeg in het afgelopen jaar 252 brandmeldingen, naar aanlei ding waarvan het vrijwilligerscorps 67 De schoolruimte voor de leerlingen van het lager onderwijs baart voort durende zorg, voornamelijk in Noord en in de naaste toekomst ook in Oost en Zuid-West. Ter oplossing van'de moei lijkheden wordt o.m. gedacht aan een vervroeging van de toelatingsleeftijd van de leerlingen van het jaar 1951, Om de grootste aanmelding, welke een ge volg is van het grote aantal geboorten in de jaren 1946 en 1947, te verdelen over de jaren 1951 en 1952. Voor 1951 zal door het Departement geen urgentielijst voor de scholenbouw worden vastgesteld; wel gelden voor de bouw nog beperkende bepalingen in verband met de kostprijs van de ver schillende objecten. De door de regering voorgestelde wettelijke regeling van 't kleuteronder wijs zal de financiële lasten van de ge meente in niet onbelangrijke mate ver lichten. De taak van het College van Curato ren van het Gymnasium werd uitge breid met het toezicht op de gemeente lijke Lycea; met het oog daarop werd dit colleg-e met twee leden uitgebreid. Ten slotte wees spr. op de stap. welke onlangs is gedaan om hier de wijkge- dachte tot ontwikkeling te brengen. Moge het experiment met de twee in gestelde wijkcomité's slagen. De burgemeester sprak de oprechte wens uit, dat het Haarlem dit jaar goed moge gaan, en dat de Raad zijn taak in eendrachtige samenwerking met ver trouwen en vastberadenheid zal aan vatten tot zegen van de gemeente Haarlem. Notaris J. C. Stuart te Haarlem, die als vaandrig bij het wapen dér Ar tillerie zich tijdens de Meidagen van 1940 bijzonder moedig tegenover ie vijand gedragen heeft, verkreeg voor zijn bijzondere verdiensten het Bron zen Kruis. Hij voerde op 10 Mei 1940 op voor beeldige wijze het commando, toen zes vijandelijke vliegtuigen tot twee maal toe zijn peloton aanvielen, dat was op gesteld bij de bruggen over de Maas hij Hedel. Hierbij werden twee vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten en trad hij op zeer krachtige wijze op tegen één van zijn soldaten die zich aan de strijd trachtte te onttrekken. Vervolgens bleef hij op krachtige wij ze het commando voeren, toen een vij andelijke bommenwerper op 13 Mei 1940 zijn opstellingsplaats, nabij de „Plantage" te Culemborg mitrailleerde en bombardeerde, waarbij één soldaat werd gedood en een ander zwaar ge wond. Hij liet doorvuren, waardoor het vliegtuig brandend omlaag stortte. Eén 60-jarige man' werd gistermid dag omstreeks half drie op dé Rijks- straatwég door een bestelauto gegre pen, toen hij zonder op het verkeer te letten de rijweg overstak. Hij viel ach terover op hét wegdek en moest met een ernstige hoofdwonde naar het zie kenhuis worden vervoerd. Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Rembrandt: Cinderella (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Oké Mr. Deeds (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Vrouwen gevangenis (18 j.), 2.15, 4.30, 7 én 9.15 u.; Spaarne: Meedogenloos (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 10 Januari Krelagehuis: Vastenavond L.T.B. 8 uür. Volksuniversiteit: Jan Musch, 8 uur. Schouwburg: Sancta Maria. Donderdag 11 Januari Schouwburg: Lezii.g mej. Klompé voor „Geloof en Wetenschap". 8 uur. Concertgebouw: Orgelrécital Anthon van der Horst, 8 uur. «Brinkmann: Vrouwenraad, 8 uur. De volgende militairen uit Haarlem en omgeving keren naar Nederland met de „Groote Beer" terug (aankomst 12 Januari 1951 te Amsterdam). Haarlem Mulder, P. R„ Drossestraat 11. Zijt- veld, J van, Haitsma Mulierstraat 42. Meinesz, J. Th., Middenlaan 77. Aspe- ren. Th. K. van, Kamerlingh Onnes- straat 22. Haan, H. de, A. L. Dyserinck- straat 106, Hopman A. M. Westerhout- park 30, Bogaard, C. J. J. v. d., Fran- kestraat 22. Zeegers, J. M„ Prins Bern- hardlaan 342. Beringen, B, J., Madoe- rastraat 23. Brink. J., Olycanstraat 4. Bunschoten, G„ Zuider Schoolsteeg 11. Burger, G. F.. Dolfijnstraat 21, Hars kamp, D., Havenplein 8, Spaarndam. Kok, D., Dietsveld 10. Veldhuizen. C Duvenvoordestraat 100. Groot, IJ., Pleiadenstraat 36. Janse, J., Gasthuis straat 9., Kloos, B. W., Verspronckweg 74. Minke, P., Spaarnoogstraat 1. Ver meer, H. F., Teding van Berkhout straat 17. Maat, J. A. v. d„ Kijkduin- straat 16. Bennebroek Lierop, J. P., Schoollaan 22. Beverwijk •Slotemakër. W. P., Assumburgstraat 31. Tromp, E Munnikenweg 8. Stot- telaar, P. G., Lindenlaan 8. Bloemendaal Poorter, F.., Aerdenhout, Rijnegom- laan 28. Haarlemmerliede. Siegers, C. W„ Halfweg, Osdorper- weg 870. Haarlemmermeer Beerendonk, A. F., Nieuw-Vennep, Venneperweg 641. Heemstede Steenbergen, J. J. van, Maasstraat 15. Sassenheim Wowijs, J. F., Tijlloosstraat 38. Velsen Post, G„ IJmuiden. Zeeweg 207. Nan, P. W., Velsen. Stationsweg 102 Katte- staart, A„ IJmuiden, Julianakade 12. Oóms, A. J.. IJmuiden, v. Speykstraat 31. Duyvenbode C. van, IJmuiden, Ha venkade 41. Kuyper. E. J., Velsen-N„ Eendrachtstraat 14. Walburg, W„ Sant poort, Hagelingerweg 689. Op de stadslijnen te Haarlem werden 18.468.907 personen vervoerd, de tram lijn ZandvoortAmsterdam transpor teerde ruim 7% millioen personen, ruim 4imillioen reizigers maakten gebruik van de busverbinding HaarlemLeiden, 2 2/3 millioen passagiers werden toege laten op de vervoermiddelen op de lijn HaarlemDen Haag, terwijl het ver- voercjjfer op de aut.;busljjn Haarlem Zandvoort, welke lijn werd geëxploi teerd tijdens de maanden Maart t.e.m. November, ca millioen bedroeg. In totaal dus ruim 34millioen vervoerde passagiers. Verzenbundels en boeken over dichtkunst, onlangs aangeschaft door de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70. Ad den Besten Verleden tijd. Gerard den Brabander Curve. Guillaume van der Graft Mythologisch. Karei Jonckheere Spiegel der zee. L. Th. Lehmann Verzamelde gedichten. Hanny Michaelis Klein voorspel. M. G. J Minnaert Dichters over sterren; een bloemlezing. Adriöan Morriën Het vaderland. Reninca Een lied der mensheid. A. Roland Holst en Simón Vestdijk Swordplay - wordplay. Agatha Seger Moeder en kind. Nico Verhoeven Gij zijt. Simon Vestdijk De glanzende kiemcel. Hendrik de Vries Spaanse volksliederen. Elisabeth Zernike Dralend afscheid. Dé danskunst van Cilly Wang is In staat dé velén die dé schouwburg schu wen, omdat zij bang zijn zich geestelijk te moeten inspannen willen ze kunst begrijpen „op staande voet" te ontwa penen. Beweging en mimiek, costuum en (sober) décor zijn zo duidelijk en suggestief tegelijkertijd dat eenieder in dit dansen dat tevens toneelspelen is, elke bedoeling door heeft. Geen inspanning, doch een verrukke lijke ontspanning betekent het zien van de danscaricaturen van Cilli Wang. Deze danseres voelt-zich zozeer tot het humoristische in het leven aangetrok ken, dat haar gehele repertoire gewijd is aan komische danstoneeltjes, waarin mensen en dieren geïmiteerd worden. Het programma, dat zij gisteravond in de Stadsschouwburg presenteerde, be stond voor een belangrijk deel uit reeds eerder in Haarlem vertoonde nummers. Het blijft echter een pleizier naar haar te kijken in „Landler", waarin zij heer lijk onnozel een dansend boerenmeisje Uitbeeldt, of in het fijne tafereeltje „Het Vogeltje" ofwel in „De schilder in zijn atelier", een persiflage op de door in spiratie bezochte kunstenaar, welke Cilli Wang voor de pauze ten beste gaf. Haar nieuwste nummers „Der Sup- penkaspar" en „Zazilie" waren geestig, maar bleven en dat kwam niet alleen door de gesproken tekst, die nu een maal het spel verzwakt zeer ten achter bij haar oude repertoire. Tijdens het tweede gedeelte van de avond werden we in „Souvenir d'Hol- lande" en „De kleine man in zijn tuin tje" weer getroffen door de oorspron kelijkheid en de grote fantasie van de danseres, die zichzelf evenwel sinds haar „Twee acrobaatjes" en „Het mon daine danspaar", waarmee zij de avond besloot, nog niet heeft weten te over treffen. Dat de aanwezigen zich geamuseerd hebben, bewezen hun reacties. A. S. Als advocaat en procureur bij deze rechtbank werd heden beëdigd: mf. B. J. Lambers, te Haarlem. De 20-jarige melkbezorger W. P. W. werd door de Haarlemse recherche aangehouden wegens diefstal van enige bonderden guldens Een gedeelte van het geld. dat gestolen was uit de melk zaak. waar de man werkzaam was, werd achterhaald. IJMUIDEN, 10 Januari 1951. Trawlers; I Tm 16 f 30.400 en één met f 19.900; log gers: Sch. 45 f 5960. Kw. 76 f 5760. Prij zen per kg.: heilbot f 2.60. gr. tong f 2.65 f 2 45. gr.m. tong f 2.36—2.19, kl.m. tong f 2.38—2.22, kl. tong 1 f 2.25—2.10. kl. tong II f 1.61—1.56, tarbot I f2.001.92. Per •50 kg.: tarbot IV f 5654. gr. schol f 61 f56. gr.m. schol f 73—66. kl.m. schol f77 f 72. kl. schol I f 7566. kl. schol II f5030, schar f3628, bot f5037, ha ring f 22.50, makreel f 4327, gr. schelvis f 76 5071, gr.m. schelvis f7471.50, kl.m. schelvis f72—65.50. kl. srhelvis 1 f 6560.50. kl. schelvis II f 5125, wij ting f 40.50—20, gr. gul f 74—72, middel gul f61—50, kl. gul f42—36. kl.m. hake f 82. poontjes f 33—26. kl. koolvis zwart f 4338 kl. koolvis wit f 57. Per 125 kg.: gr. kabeljauw f 186—146. gr. koolvis zwart f 8267.50, gr. leng f 134. Totale aanvoer 1490 kisten. Voor de politie-voetbal-corrtpetitie speelde de Zaandamsé politie tegen een elftal uit Noordwijk. De wedstrijd ein digde in gelijk spel (22). Op het kruispunt HerenwegZand- voortselaan wilde even na het midder nachtelijk uur de wielrijder J. J. L. te Heemstede, die uit de ZandVoortselaan kwam. de Herenweg oversteken om de Lanckhorstlaan in te rijden. Toen uit de richting Bennebroek een taxi naderde, bestuurd door J. P. K. te Haarlem, be gon de wielrijder halverwege de rijweg te weifelen. Ondanks krachtig remmen kon de taxibestuurder een botsing niet vermijden, welke tengevolge had dat I,. met een wonde aan het achterhoofd naar het Diaconessenhuis werd ver voerd. Na daar verbonden te zijn, werd hij naar zijn woning te Heemstede ver voerd. De gemeente-arbeider A. T. was Dins dagmorgen op het terrein van de ge meentereiniging bezig met het ledigen van een auto met zand. Doordat deze iets te veel naar achteren reed, werd T ondersteboven geworpen en het ge volg was dat daardoor zijn linkerbeen brak. Nadat dokter Van Luin de eerste hulp had verleend werd het slachtoffer per ziekenauto naar het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem vervoerd. Morgenavond houdt de afdeling Haarlem van de Ned. Kath. Graf. Bond een buitengewone bijeenkomst in het gebouw St. Bavo des avonds acht uur, waar de adviseur, kapelaan A. Ruhe, de zendbrieven „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" zal behandelen. Zondag 4 Februari is weer het jaar lijkse feest van de afdeling Haarlem. Begonnen wordt des morgens acht uur met een H. Mis in de St. Jozefkerk, waaronder algemene H. Communie der leden, daarna een feestelijk ontbijt in het gebouw St. Bavo, waarbij de_ huldi ging plaats vindt van 40- en 25-jarige jubilarissen Tot 24 Januari bestaat ge legenheid zich daarvoor op te geven. Op Vrijdag 12 Januari a.s. houdt bo vengenoemde Kring zijn jaarvergadering in het gebouw Flora, Pretoriaplein. des avonds 8 uur. Een vertegenwoordiger van Concordia zal een kort woord spreken over deze in stelling van de K A.B. in verband met een te voeren propaganda in de Kring. Tevens is er deze avond ook bestuurs verkiezing wegens tussentijds bedanken van de voorzitter. Het is van het allergrootste be lang dat de leden in groten f/'.ale deze jaarvergadering bijwonen. Candidaten moet men ten spoedigste indienen bij het secretariaat. GEBOREN; G. C. van Broekhuizen- Koper, z.; M. de Rotte-Pauw, z.; H. M van der Raad-Brakel, z.: L. J. G. M. van der Vooren-van Kimmenaede, z.; G. van Megen-Verduin. d.; R. Bos-Sijmons, d.: C. A. E. Verweij-Abspoal, d.; A. W. Hei liegcrs-Siekman, d OVERLEDEN: M. J. Zoet-Hoekstra 76 J„ Korte Zijlstraat; A. A. van Dljk-van Stooten, re k Tuipenetraat Over enkele dagen zal Beverwijk een select internationaal gezelschap binnen zijn muren ontvangen. Van vele zijden uit binnen- en buitenland komen de schakers bijeen om het dertiende Hoog- ovenschaaktournooi toe te voegen aan de rij van merkwaardige schaakevenemen ten, die in toenemende mate de aan dacht van de gehele schaakwereld trek ken en een Voorportaal voor wereld- tournooien genoemd worden, waar men nieuwe schaakmeesters Donner ontdekt en een sfeer treft, die door geen tournooi wordt geëvenaard. In toenemende mate toont geheel Be verwijk belangstelling voor deze jaar lijkse gebeurtenis, die in niet geringe mate de goede naam van de stad uit draagt en dan ook ongaarne gemist zou worden. Twaalf lournooien liggen nu achter ons, sinds in 1938 het initiatief, beschei den, genomen werd. Het dertiende be gint Zaterdagmiddag in de K.S.A. Hoe zal dit tournooi verlopen? Hoe verliepen voorgaande tournooien? Het is zeker in teressant aan de vooravond van het nieuwe tournooi daarop nog eens een terugblik te werpen. Na de meer intieme tournooien van de eerste jaren genoot de Hoogoven- Tournooi-Commissie in 1941 de eer dr. M. Euwe als gast te mogen begroeten. Tegen de verwachting in eindigde hij toen op de derde plaats, na Wijnans en Cortlever. Het jaar daarop nam hij ech ter op schitterende wijze revanche. Cortlever werd toen tweede. Het hoogtepunt in de geschiedenis van het Hoogoven-Tournooi werd het eerste na de bevrijding. Men zag toen 338 scha kers bijeen. In de hoofdgroep won de Belg O'Kelly de Galway, gevolgd door de Zweed Stoltz. In 1947 en 1948 waren de Nederlandse meesters weer de sterksten: 1947 Van Scheltinga (1) en Cortlever (2), 1948, Prins (1), Van Scheltinga (2). Het jaar daarop waren dr. Tartakower (1), Schmidt (2), Golombek (3) en O'Kelly de Galway (4) niet te overtreffen, al deelde Schmidt de tweede prijs met Van Scheltinga. De fenomenale overwinning van de jonge Hagenaar Hein Donner in 1950 ligt nog vers in het geheugen. Sinds het Hoogoventournooi van dat jaar, waar hij voor het eerst tot de hoogste afdeling werd toegelaten, heeft men zijn naam voortdurend horen noemen in de hoog ste schaakkringen: Donner de ontdek king van het Hoogovcn-tournooi 1950. Jammer genoeg zal hij dit jaar ontbre ken. Donner heeft nog iets anders te doen dan te schaken. Er moet gestu deerd worden! In dit verband is het aardig een anecdote te vertellen uit het eerste nummer van het „nieuwtje" van het tournooi 1951, het dagelijkse schaak logboek, 'n unicum in Nederland, Gis teren ontvingen we het inleidende num mer, waarin we de anecdote over Don ner aantroffen. Donner stond na het tournooi 1950 even voor de prijsuitreiking de uitge stalde kunstvoorwerpen op de prijzen- tafel te bewonderen. Temidden daarvan prijkte een groot zilveren paard op een houten sokkel. Donner: „Wat is dat?" Antwoord: „Een wisselprijs voor de best geplaatste Nederlander in de mees terklasse. Zal zo dadelijk aan u worden uitgereikt!" Donner: „Hoeveel maal moet dat ding gewonnen worden?" AntwoWd: „Driemaal achter elkaar of vijfmaal in totaal!" Donner: „Prachtig, doe'k de twee andere keren ook nog mee!" Het zal er dit jaar niet van komen, maar de vijf overwinningen in totaal zijn voor een zo jonge schaakmeester altijd mogelijk. De tekst van het schaaklogboek zal voor het grootste gedeelte verzorgd wor den door Chris Vlagsma. In het voorbereidende nummer trof fen we behalve een inleidend woord van de heer Veldheer, artikelen aan van ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie van Hoogovens en van mr. H. J. J. SchoMens, burgemeester van Be verwijk. Deze laatste merkt o.m. op: „Wie met tussenpozen van een jaar onze stad bezoekt, zal bemerken, dat zich hier en in de directe omgeving grote veranderingen aan het voltrekken zijn. Zij liggen in de lijn der ontwikkeling, een ontwikkeling echter, welke in de jaren na de laatste wereldoorlog een ongekend tempo en een nooit vermoede omvang is gaan aannemen." Tot goed begrip daarvan geeft mr. Scholtens een geschiedkundig overzicht van de laatste 75 jaar en concludeert dan: „Zo groeien ter weerszijden van de IJmond ziender ogen machtige moderne industrie-centra, welke Voor de econohlle van het land en voor de werkgelegenheid nu en in de toekomst van buitengewone betekenis zijn." Tot de schakers zegt mr. Schol tens: „Wij zien u gaarne komen en wen sen u van harte wederom aangename in- en ontspanning toe". Jr H. J. van Steenis, voorzitter van de K.N.S.B.. noemt het Hoogoventour nooi een zeer waardevolle traditie in het Nederlandse schaakleven. Het log boek is een unicum voor Nederland, zegt hij, dat een mooi stuk schaakpropa- ganda belooft te worden, waarvan de betekenis boven die van het tournooi zelf uitgaat. Dr. Voorzanger bespreekt de relatie Hoogovenstaten en het tour nooi. De samenstelling van hoofdklasse, door ons reeds eerder gepubliceerd maar later weer enigszins gewijzigd doet in ieder geval ook voor 1951 reke nen op een Nederlandse overwinning. Dat dr. Max Enwe daarby weer favo riet is, IQkt ons vanzelfsprekend. Ook het schaakspel evenwel is wissel vallig, zodat men zich slechts met grote voorzichtigheid aan voorspellingen kan wagen. Wie overwint is niet zo belang rijk, het gaat er maar om, dat ook dit dertiende tournooi in de goede geesten sfeer mag verlopen als de voorgaande. Wat nu toe gedaan werd om dit straks te bereiken, houdt goede belof ten in. De belangstelling onder de scha kers is weer groot. Zfj zullen vrienden van Beverwijk worden, zoals ze propa gandisten zijn voor het schaken. Een beetje zielig zit ex-Koning Simeon van Bulgarije, die dezer dagen zestien jaar werd, bij de voetbalwedstrijd tussen een Egyptisch team enhet Weense elftal, die te Caïro gehouden werd. De ex-Koning is leerling van het Engelse Victoria-college te Alexandrië. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft Dinsdag 9 Januari failliet verklaard: N.V. Nederlandse Visconservenfabriek S.V.C., te IJmuiden, Industriestraat 43-45. Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. T. A. M. A. van Löben .Seis te Haarlem. J. van den Bos, aannemer te Zaandam, Tolstoistraat 34. Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curatrice: mej. mi. M. Gooszen te Haarlem. J. H. Luiken, schoenwinkelier te Zaan dam, Westzijde 50. Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. M. B. Cohen te Aerdenhout. C. F. Hermsen, zonder beroep te Haarlem, Middenweg 58. Rechter-Com missaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. F. J. D. 'I'heyse Jr. te Haarlem Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: N. Kaayk te Beverwijk, Wilgenhoflaan 40, aldaar zaakdoende en handelende onder de naam Eerste Beverwijkse Slijp- en Po- lijstinrichting. Rechter-Commissaris: mi C. W. Visser. Curator: mr. W. Boers te Overveen. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 20 December 1950 is, na ge daan hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem d.d. 14 November 1950, waarbij P. Jacobs, koop man te Haarlem, Wilhelminapark 13, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. B. J. de Boer, te Zandvoort, tot curator. Bij beschikking van de arrondisse ments-rechtbank te Haarlem d.d. 2 Janu ari 1951 is de op 21 Februari 1950 aah J J. Kapiteyn, wonende te Heemstede, Burg. van Lennepweg 18, alleengerech tigd bedrijfhoudende onder de firma Juf fermans en Kapiteyn te Lisse, verleende definitief surséunce van betaling ver lengd voor de tijd van anderhalf jaar. met benoeming van mr. O. H. van Wijk te Heemstede, tot bewindvoerder. De gemeenterekening van Zandvoort over 1948 vertoont voor de gewone dienst een batig saldo van f 137.883,79. Dit bedrag dient verminderd te worden met f 100.000.welke de gemeente Zandvoort na het sluiten van cfe dienst moest terugbetalen wegens te veel ge noten bijdrage uit het gemeentefonds. Maar Zandvoort had ook nog wat te vorderen: rond f 180.000.voorname lijk van het Rijk wegens achterstallige vergoedingen en uitkeringen. Het onderhoud van straten kostte rond f25.0000.de gemeentereiniging f 30.000.de straatverlichting f 11500. De strandverpachting bracht op f 44.000 en kostte f 27.000.winst derhalve f 17.000.„Maatschappelijk Hulpbetoon" kreeg f 70.000.— subsidie. De werkver schaffing kostte f 204.000.waarvan het Rijk f 162.000.betaalde. De straatbelasting bracht op f 41600. de bouwterreinbelasting had niet veel te betekenen (f2900.—), de vermake lij khedenbelasting daarentegen wél: f 109.000.Opcenten grondbelasting f 60.000.personele belasting f 725.000. vergunningsrecht drankwet f 9885.—. Het Rijk deed een behoorlijke duit in het gemeentelijk zakje, met uitkerin gen uit het gemeentefonds tot een totaal van rond f 543.000. De gemeentebedrijven hadden een goed jaar: winst gasbedrijf f 16841,41, winst waterleidingbedrijf f 18250—, Het R. K. Kerk- en Schoolbestuur te Santpoort heeft aan de gemeente Velsen de benodigde gelden gevraagd voor de bouw en de inrichting van een gym nastieklokaal bij de St. Liduinaschool. In hun advies aan de leden van de gemeen teraad schrijven B. en W. van Velsen, dat zij het vraagstuk van de voorziening in de behoefte aan gymnastieklokalen in de gemeente Velsen nauwkeurig hebben overwogen. Zij hebben zich daarbij de vraag gesteld of niet een algeheel plan moest worden opgesteld om een gemeen schappelijk gebruik te bevorderen. Voor IJmuiden, IJmuiden-Oost en Driehuis is deze vraag bevestigend beantwoord, ter wijl zij van mening zijn, dat voor Vel- sen-Noord met de nieuw te bouwen school annex gymnastiekzaal, de moei lijkheden zijn opgelost. Te Santpoort is aan de openbare Adolf van Nassauschool en aan de Prot. Chr. School een gymnastieklokaal verbonden. De St. Liduinaschool maakt van beide lokaliteiten gebruik. De samenwerking is uitstekend, doch het zeer hoge aantal leerlingen van deze school (pl.m. 400) maakt het moeilijk een regeling te tref fen. waardoor het onderwijs in de licha melijke oefening aan deze school tot zijfl recht komt en de onderwijsbelangen der andere scholen niet worden geschaad. Daar in de naaste toekomst ook de leerlingen van de Brederodeschool van het gymnastieklokaal van de Adolf van Nassauschool gebruik moeten maken en de Prot. Chr. School meer en meer uit groeit tot een dubbele school, zal het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de St. Liduinaschool steeds meer In het gedrang komen. Door inwilliging van het thans inge diende verzoek zal ook voor de afdeling Santpoort voorlopig afdoende in de be hoefte aan lokaliteit voor het onderwijs in de lichamelijke oefening zijn voor zien. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen en daarom stellen B. en W. de Raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Geallieerde functionarissen en gewe zen Duitse generaals zijn gisteren voor het eerst bijeen geweest voor een Infor mele bespreking over de wijze, waarop West-Duitsland eventueel herbewapend zal worden in het kader van het Atlan tisch Pact. Een geallieerde woordvoerder verklaarde, dat men niet diep op de be wapeningsvraagstukken ingegaan was Binnen een week zal de volgende verga dering gehouden worden. Men verwacht, dat deze reeks besprekingen een maand in beslag zal nemen. De gedachtenwis- seling was „zeer vriendschappelijk" ge weest. De vergadering, die vijf uur duurde, werd gesloten zonder dat een van beide partijen een voorstel ter tafel had gebracht betreffende het ter be schikking stellen van Duitsers voor de Westelijke internationale legers, aldus meldt U.P. Naar verluidt, was de bijeenkomst voornamelijk een aftasten en zouden de eerste concrete ideeën, waarschijnlijk van Duitse zijde komend, eerst op de yolgende zitting worden gedaan, op 16 Januari. Van de zijde van de Duitsers was men er verbaasd over, dat de Britse, Franse en Amerikaanse autoriteiten geen definitieve basis voor besprekingen had den aan te bieden. Men veronderstelt dat de geallieerden zich op de achter grond houden totdat generaal Eisenho wer een tocht door Europa gemaakt heeft en de ruwe plannen voor het At lantische leger heeft opgesteld. De twee Duitse generaals, de eerste Duitse officieren die officieel als ge lijken door de geallieerden werden ontvangen, zaten gisteren achteraan en lieten Theodor Blank, de Duitse voor zitter, het woord voeren. Van Duitse zijde is verklaard, dat een der belang rijkste kwesties die de Duitse delega tie op de voorgrond zal stellen de kwestie van het zenden van geallieer de versterkingen naar Duitsland zou zijn. In een officieel communiqué werd me degedeeld, dat „overeenkomstig tevoren Dinsdag' 16 Januari zal voor de Hoge Raad te 's-Gravenhage de behandeling geschieden van het beroep in cassatie van de Haarlemse inspecteur van Politie G. van S„ tegen een arrest van het Gerechtshof te Amsterdam. Inspecteur Van S. was belast met het on derzoek in de z g. „Velser affaire" en werd er van beschuldigd zijn zwijgplicht betref fende dit onderzoek te hebben geschon den door mededelingen aan één zijner tip gevers. Hij werd daarop gedwongen het reeds vergevorderde onderzoek stop te zetten. De Haarlemse rechtbank had hem vrijge sproken. Het Hof te Amsterdam veroordeel de hem echter op het door de Officiér van Justitie ingestelde hoger beroep tot één maand gevangenisstraf. Als advocaat in cas satie zal optreden mr. A. J. M. van Dal te 's-Gravenhage. (Van onze correspondent) De Bondsvergadering van de Nederl. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restau rant-Geëmployeerden „St. Antonius" kwam hedenmorgen in Utrecht bijeen ter gelegenheid van het achtste Bonds- lustrum. Behalve het bestuur hadden achter de tafel plaats genomen kanunnik M. Ketels, rtationaal proost van het Alg. Chr. Vakverbond van België, de heer A. C. de Bruyn. verbondsvoorzitter van de K.A.B. In zijn openingswoord gaf voorzitter J. F. van Bijsterveld een historiscn overzicht, niet slechts van „St. Anto nius", maar van de ontwikkeling in de sociale positie van de kellner met zijn vakgenoten, die veertig jaar geleden nog een cijns moesten betalen om in een bedrijf te mogen werken. Eerst in Juli 1941 werd, door uitsluitend Neder lands overleg, een waarlijke rechtspositie verkregen, waarbij arbeidstijd, vacantie, vrije dagen en ziektegeld definitief wer den geregeld. Nog is niet alles bereikt, maar in de loop van 1951 zullen ook be drijf spensioen. werkloosheidsverzekering e.d. geregeld worden. Voor het bedrijf in het algemeen heeft de bond geijverd voor pogingen in het werk te stellen tot een „Permanente commissie Voor de belangen van het be drijf en van fle bedrijfsgenoten" te ko men, pogingen, die nog geen resultaat hadden door vermeende belangentegen stellingen tussen werkgevers en werkne mers. Het streven naar vakscholen had meer succes. De Middelbare Hotelvak school te Maastricht geniet landelijke vermaardheid. "Eervol werd vermeld de sectie „Film-, Bioscoop- en Theaterpersoneel", die in de korte tijd van haar bestaan reeds kon medewerken aan de totstandkoming van een „sociale commissie". Tenslotte heette de voorzitter de Bel gische .gasten welkom, naast kanunnik Ketels de secretaris en de penningmees ter van de R.K. Vakinternationale, de heren Emile Machielsen en Jos. Posson, alsmede de internationale voorzitter, de Nederlander Tj. Elzinga. In de loop van de voormiddag werd een aantal huishoudelijke punten afge werkt. ?t ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. torpedoötjager „Tjerk Hiddes" 11 Ja nuari uit Den Helder naar Indonesië vertrekt. Aan de Adolf van Nassa.uschool te Santpoort is een gedeelte, dat gebouwd werd in 1869 en dat ernstige gebreken begint te vertonen. Verder is er een houten hulplokaal, daterend uit 1930. Om aan alle bezwaren een einde te maken, is een plah tot verbouw opgemaakt, dat omvat het slopen van het oude deel der school en van het houten hulplokaal, waartegenover komt te staan de bouw van een gymnastieklokaal met kleed- en wasruimten, alsmede van drie leslokalen met personeelskamer. De totale kosten worden geraamd op f 132.500, welk be drag B. en W. voornemens zijn uit te trekken op de begroting 1951. Zij achten het echter gewenst, dat met het werk zo spoedig mogelijk wordt aangevangen en vragen daarom nu reeds de raad het be nodigde crediet beschikbaar te stellen. Vrijdag en Zaterdag belegt de vereni ging „Santpoorts Bloei" wederom film avonden in het Santpoortse Jeugdhuis. Vertoond zal worden de film „De goede aarde" naar het gelijknamige boek Tan Pearl S. Buck. getroffen schikkingen informele bespre kingen op technisch niveau zijn begon nen op de Petersberg (het hoofdkwar tier van de geallieerde Hoge Commissie) tussen vertegenwoordigers van de geal lieerde Hoge Commissie en van de bondsregering, die de opdracht hebben gekregen het aandeel na te gaan, dat Duitsland op zich zou kunnen nemen voor de handhaving van de vrede en de gemeenschappelijke verdediging van West-Europa" Te Bratislava is een proces tegen drie Tsjechoslowaakse bisschoppen begon nen, dat vijf dagen zal duren. Zij wor den beschuldigd van hoogverraad en spionnage. De beschuldigden zijn de 71-jarige bisschop van Spisske Podbra- die, Jan Vojtasak, de 65-jarige suffra gaan-bisschop van Bratislava. Michael Buzulka, en de 62-jarige Grieks-Katho lieke bisschop van Presov, Paul Gojdic. Twee West-Europese journalisten wo nen het proces bij. Dit is het derde grote proces tégen Tsjechoslowaakse geestelijken sinds de communisten in 1948 aan de macht kwamen. Tien monniken werden in April berecht, negen geestelijken zes weken geleden. Dinsdagavond is mevr. I. N. v. d. B.-N uit de Elandstraat te Den Haag, toen zij' bij het Piet Heinplein van de rijdende tram sprong, gevallen en onder de aan hangwagen geraakt. Zij werd op slag gedood. De 34-jarige wielrijder J. O. is in de Gouverneurlaan onder een vracht auto geraakt. Ook hij overleed ter plaatse. H. M. de Koningin, de Prins en Prin ses Beatrix zullen Vrijdag in de loop van de dag van hun wintersportvacantie in Sankt Anton op Soestdijk terugkeren. In de gemeente Veldhoven heeft zich. in de afgelopen nacht een drama afge speeld. Een der zoons van de familie H., die wegens zijn overspannen toestand reeds enkele weken thuis werd ver pleegd, is in de nacht plotseling opge staan en heeft met een revolver op zijn beide, bij hem op een kamer slapende, broers geschoten. De een kreeg een. schot in zijn buik, de andere in zijn dijbeen. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. De dader is naar een zenuwinrichting te Boekei vervoerd. Naar in regeringskringen ie Djakarta ver luidt zal de motie van een aantal regerings partijen worden ingetrokken, omdat het rè- geringsantwoord gelijk is aan de inhoud van deze motie. Het parlement heeft dus slechts de motie van de P.N.I. te behandelen, die volgens parlementaire waarnemers niet zal worden aangenomen. BENGKALIS pass. 10 Jan. Dunge- ness, 11 te Amstd. verw. BOSKOOP 10 Jan. v. Kingston (Jam.) n. Curagao. CHITRAL pass. 10 Jan. Minicoy n. A'dam. GROOTE BEER pass. 10 Jan. Oues sant; 11 te Amst. verw. ORANJE pass. 10 Jan. Sabang n. A'dam. RANCHI pass. 9 Jan. Kreta n. A'dam. SIBAJAK 10 Jan. ontscheept te R'dam. VOLENDAM pass. 10 Jan. Algiers n. R'dam. Amsterdam, 9 Jan. 1951. Na de jongste koersstijgingen is de aan delenmarkt vandaag in een wat rustiger vaarwater gekomen. Overeenkomstig de verwachtingen hebben de omzetten zich gisteren verder uitgebreid en werd in alle aandelen tezamen voor een normaal be drag van f 2.66 millioen verhandeld. D« grootste omzet had plaats kl aand. Kon- Olie. waarin niet minder dan voor f 340.000.van eigenaar verwisselde. (Ntet-otftciële koersen) Vorig Opening slot 3$ pCt. Ned. 1960 3-31/, Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel-fac. Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mb. cert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mi) Ned. Seheepv. ünée H.VJV. Deli Mil. cert. 9744 9674 96/Vgb 95341 95 Vi 143 174 %gl ïiagb 133% 172% 156 Vi 34 V', gb-5 245gb 237 Vi-8 )5'/2-l«VV 151gb-2gl 9V'260%gl 113(4-14 105>/2gb M* KS* 239 315 125 M*K 159% »6% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysier Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steei Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Stee) WT 42% 55 Vs 73% 31 48% 17 V4 77% 66% 17% 16% 14% 55% 67% 52% 35 4514 8n 40 54% 74 76% 66% 17 16", 44% 55'/4 67 (I 51% 35% 45 Advertentie AMSTERI)aMSEVAART?0 tf.l. 11053 Advertentie LANGE VEERSTRAAT W - TEL 11493 Advertentie HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2