EISENHOWER IN NEDERLAND Binnenkort antwoordnota's van Amerika, Engeland en Frankrijk 1 Nederlandse vrijwilligers bij Won ju in de strijd Het verschil Communistische demonstraties in de hoofdstad lal „Zal Rusland bereid zijn om alle vraagstukken te bespreken? Succesvolle tegenaanval van UNO-troepen PROCES TEGEN DRIE BISSCHOPPEN IN BRATISLAVA BEGONNEN Spoorwegongeluk bij Diemen berecht U Tot hoofd en hart v. BESPREKINGEN MET DE REGERING nifi .Het weer. Indonesisch parlement achter Natsir Eerste beklaagde legt bekentenis af Albert Heijn koopt „De Mico" aan Zal Praag bisschoppen zelf benoemen? MISLUKTE LANDING OP YPENBURG Zestien-jarig meisje gedood VIJF PERSONEN IN DE IJSSEL VERDRONKEN Slordige lastgevingen en een bestuurder, die zich niet aan zijn instructies hield DONDERDAG 11 JANUARI 1951 74é JAARGANG No. 24968 DE CONFERENTIE VAN DE GROTE VIER FRANKRIJK NIET NEUTRAAL" Amerikaans superfort door 15 straaljagers aangevallen FALCON REGENKLEDING Zes inzittenden van een Beechcraft ongedeerd Vrachtauto rijdt over vluchtheuvel Nederland keurt benoeming Eisenhower officieel goed Roeiboot bij Dieren omgeslagen KLEINE OORZAKEN GROTE GEVOLGEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voo-r klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 0. 0. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f S.45 per kwartaal. (Van een speciale verslaggever) Generaal Dwight Eisenhower, die een rondreis maakt langs de West-Europese hoofdsteden, arriveerde Woensdagmiddag met een Constellation van de „Military Air Transport Service" op Schiphol. Nauwelijks was het toestel geland of de opperbevelhebber van de West-Europese strijdkrachten verscheen aan de geopen de deur en stapte kwiek via de haastig aangevoerde trap op het platform, waar hjj werd verwelkomd door generaal H. J. Kruis, chef van de Generale Staf, vice-admiraal E. J. van Holthe, staf-chef Marine, en door It.-generaal I. A. Aler, staf chef Luchtmacht. Van Amerikaanse zijde waren aanwezig de ambassadeur, de heer Selden Chapin, de militaire attaché Bruce W. Bidwell, de gezantschaps- raad Sidney O'Dodnoghue en admiraal E. P. Forrestal. Aan de chef-staf van generaal Eisen hower, generaal Günther, is luitenant kolonel A. V. van den Wall Bake toe gevoegd. Hoewel de communisten op enkele plaatsen in de stad kleine aanplakbil jetten hebben aangebracht met leuzen als: „Weg met Eisenhower", kan men niet spreken van protestacties of „vre desdemonstraties", zoals ze die vroeger plachtten te houden bij dergelijke ge legenheden. Om half tien vanmorgen heeft generaal Eisenhower een bezoek gebracht aan de minister van Oorlog en van Marine. Spoedig na zijn komst arriveerden gene raal Kruis, chef van de generale staf, luit.-generaal Aler. chef luchtmachtstaf en vice-admiraal Jhr. van Holthe, chef marinestaf. Voorts heeft hij geconfereerd met de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken. Verwacht wordt,, dat de generaal van Nederlandse zijde zal worden medegedeeld, dat er geen Het behoeft nauwelijks betoogd, dat ge neraal Eisenhower, toen hij voet op vas te bodem zette, bestormd werd door een klein leger persfotografen, dat een „gor dijn" van blitzlicht over hem, heen spreidde. ,.Ike" doorstond het manmoe dig en met een royaal: „Geef hun óók een kans". Wie er verder al kans kre gen: niet de journalisten Ameri kaanse noch Nederlandse die door talrijke wit-gehelmde M.P.'s op eerbie dige maar ook ietwat onredelijke af stand werden gehouden. De generaal stapte onmiddellijk van het vliegtuig in een gereedstaande auto en reed, ge ëscorteerd door motorrijders van de marechaussee, spoorslags als deze beeldspraak in dit verband geoorloofd is naar Den Haag. Om precies kwart voor zes gisteravond arriveerde generaal Eisenhower voor hotel Des Indes. Door toedoen van de Haagse politie, die steeds wanneer er iets belangrijks te doen is in de Resi dentie het blijkbaar op haar zenuwen krijgt en dan van methodes gebruik maakt, die herinneringen wekken aan de tijd van de SS, zijn wij niet in de gelegenheid geweest deze gebeurtenis te verslaan! Vanwege de grote afstand en het avondlijk duister konden wij slechts een glimp opvangen van de generaal, die onmiddellijk het hotel binnenging. Reeds lang voor het tijdstip van aan komst stonden aan de ingang van het hotel twee niet-gehelmde M.P.'s. Enkele tientallen Hagenaars, van wie de mees ten niet eens wisten wat er eigenlijk te doen was, stonden in de regen te wach ten op de dingen, die komen zouden. Knetterende motoren van de rijders van de Koninklijke Marechaussee kondig den tegen kwart voor zes de komst van de generaal en zijn gezelschap aan, kort tevoren was zijn bagage reeds gearri veerd. Niets in en rondom Hotel des Indes verraadt de aanwezigheid van de beroemde generaal. Alleen twee M.P. s houden de wacht aan de ingang. Onwil lekeurig vergelijkt men het jruidige be- Mck vin de generaal met zijn glorieu ze intocht ha de bevrijding van ons land, thans vijf jaar geleden Generaal Eisenhower heeft gister avond geen besprekingen meer gevoerd met Nederlandse autoriteiten. Gedurende zijn bezoek aan ons land zijn hem een tweetal Nederlandse offi cieren ter beschikking gesteld, n.l. gene- raal-majoor W. J. K. Baay, chef-staf van het comité van chefs van staven en luit.-kolonel G. S. Sicco Smit. beletselen zijn om Nederlandse troepen onder zijn commando te plaatsen. Men zal de generaal duidelijk maken dat ons land tegen het einde van dit jaar minstens drie divisies, 75.000 man, op kan brengen, indien de toegezegde Amerikaanse uitrusting arriveert. Op een snellere levering van dit materiaal zal worden aangedrongen. Over het al gemeen worden tijdens het bezoek van Eisenhower geen belangrijke beslis singen verwacht aangezien het hier een oriëntatie- en inspectiereis van de nieuwe opperbevelhebber betreft. In verschillende delen van Amsterdam ie het gisteravond onrustig geweest doordat groepen van vijftig tot driehon derd man demonstreerden tegen de komst van generaal Eisenhower in Ne derland met kreten, zoals „Weg met Eisenhower" en „Wij willen vrede". Met name bij het consulaat-generaal der V.S. op het Museumplein heeft de po litie met kracht tegen de demonstran ten moeten optreden, maar ook op het Rokin bij de Dam, op de Nieuwendijk, bij het Droogbak en op de Nieuwmarkt hadden zich demonstranten verzameld, die de politie tot optreden dwongen. In totaal schatte de politie het aantal de monstranten in Amsterdam op 800 a 1000. Op de Nieuwendijk was een deel opgeschoten jeugd, maar op de overige plaatsen sprak het politierapport over fanatieke demonstranten. Arrestaties zjjn niet verricht; de po litie had evenmin extra versterking op geroepen. De demonstranten zijn uiteen gejaagd door dc agenten der betrok ken afdelingen, daarin bijgestaan door de radio-autodienst en de motordienst. Er is geen gebruik gemaakt van vuur wapenen, aldus de politie. Tegen elf uur was de rust weergekeerd. Bij zijn aankomst op Schiphol wordt generaal Eisenhower (links) begroet door de Nederlandse chej-staf generaal H. Kruis. Amerika, Frankrijk en Engeland zullen binnenkort in gelijkluidende nota's wederom antwoorden op het voorstel van Rusland voor een bespreking van i °Le Vier". A.P. verneemt van betrouwbare zijde, dat het Westen Rus- zal verzoeken ondubbelzinnig mee te delen, óf de Sovjet-Unie bereid is i T^&stukken die de vrede in gevaar brengen, te bespreken in plaats van uitsluitend de Duitse herbewapening. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren verklaard, dat de V.S. overleg plegen met Londen en Parijs over de nieuwe nota en dat zich hierbij geen verschil van mening heeft voorgedaan. De Franse minister van Defensie, Jules Mocn, neeft gisteravond verklaard, dat het houden van een viermogend- heden-besprekmg „absoluut noodzakelijk is." Otto Nuschke, de vice-minister-presi- dent van Oost-Duitsland, zou in een interview met de Stockholmse „Expres sen" verklaard hebben, dat de Sovjet- Unie tot aanzienlijke concessies bereid is. wanneer de West-Duitse bewapening binnen bepaalde grenzen en tot vijf a tien divisies beperkt blijft, aldus meldt D.p.A. Nuschke zou eveneens verklaard hebben, dat reeds in het komende voor- jaar met een bijeenkomst van de „Grote Vier" rekening gehouden kan worden. Dean Acheson verklaarde gister avond op een persconferentie, dat Amerika bij het streven om een vreed zame regeling te vinden, die een einde kan maken aan de communistische interventie in Korea, geen middel on beproefd zal laten. De V.S. staan ech ter pessimistisch tegenover een derge lijke mogelijkheid, zo voegde hij hier aan toe. In antwoord op vragen zeide Acheson, dat de V.N. ongetwijfeld aan prestige zullen inboeten, wanneer zij zich niet vierkant voor het feit stellen, dat de Chinezen de agressors in Korea zijn. Hij voegde er aan toe, dat de Amerikaanse besprekingen met andere landen in de U N.O. over de kwestie van een mogelijke veroordeling van het communistische China voortduren. Tijdens een lunch van de Brits-Ameri kaanse persvereniging te Parijs, ver klaarde de Franse minister van Defensie, Jules Moch, over de bijeenkomst van de ..Grote Vier": „Hoe lastig, kwellend of onzeker de besprekingen, welke zullen Plaatsvinden, ons toeiijken, zij dienen voortgezet te worden, wat er ook uit voort mag vloeien. Wanneer wij krake len zelfs op heftige wijze wanneer Wij met elkaar in botsing komen, wan- heerneer wij elkaar tegenspreken of beledigen, dan vertragen wij nog steeds ecn openlijke breuk en catastrofe", zo •beende Moch. Over de communistische invloed in de 'ranse strijdmacht zei Moch: „Er zijn tweehonderd generaals en admiraals, van wie er geen communist is. De open lijke of geheime communisten met de hoogste rangen zijn drie of vier luite nant-kolonels." Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de V.S. een ontwerp- antwoord gereed op de Russische nota. Het was gisteravond echter nog niet in Londen ontvangen. Wel was het reeds besproken door het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken en de Brit se en Franse ambassadeurs in Washing- T°n',i ontwerp zal eerst in Parijs en Gonüen worden bestudeerd, alvorens een datum zal worden vastgesteld voor het versturen van de nota aan Moskou. Over de hoofdlijnen van het antwoord bestaat thans overeenstemming tussen de drie Westerse grote mogendheden. West-Duitsland. De West-Duitse katho lieke Centrumpartij heeft gisteren bij de Bondsdag een wetsontwerp ingediend, hou- dende een verbod tot het invoeren van dienstplicht of registratie voor de militaire dienst in West-Duitsland. Het wetsontwerp verbiedt de overheid verder het ondervra gen van West-Duitsers inzake hun militai re ervaring en het optekenen van inlichtin gen hierover. De datum voor een bespreking van het wetsontwerp is nog niet vastgesteld. Het West-Duitse antwoord op het ver zoek van de Oost-Duitse Premier, Otto Gro te wohl voor het houden van een conferentie over de hereniging van Duitsland is uitge steld tengevolge van onenigheid over de be woording van het antwoord. Twee parlerpen- taire commissies hebben gisteren tevergeefs iVprobeerd overeenstemting over het ant woord te verkrijgen. Deze week kan geen antwoord meer verwaht worden. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met een krach tige tot harde en vooral tijdens re gen. of hagelbuien tijdelijk storm achtige wind tussen Zuid-West en West. Iets kouder. Zon: 8.45—16.52. Maan: 11.02—23.04. Na een debat van een week over de regeringspolitiek ten aanzien van Nieuw-Guinea, heeft het kabinct- Natsir Woensdagavond met een kleine stemmenmarge een overwin ning in het parlement behaald. Met 66 tegen 63 stemmen verwierp het parlement n.I. een linkse motie, waarin de onmiddellijke liquidatie van de Nederlands-Indonesische Unie werd geëist. Een gematigde motie, waarin voorge steld werd de Nederlanders nog twee maanden tijd te geven om de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië te overwegen, werd ingetrokken. Onder de duizenden vluchtelingen, die op Korea voor de oprukkende communis tische troepen naar het Zuiden trekken, bevinden zich dikwijls, als burger ae- klede, Noord-Koreaanse soldaten, die op deze wijze achter dclinies van de Ver bonden Troepen trachten te komen. In de bagage en onder de kleren verbergen zij allerlei wapens; zelfs ontzien zij zich niet handgranaten in de zakken van kleine kinderen te 'stoppen. Om mogelijke wapens of andere contrabande te „ontdekken" bij de vluchtelingen, maken soldaten van de Verbonden Troepen gebruik van „mijn-detectors". Noord-Koreaanse eenheden openden vanmorgen met mortieren en andere lichte wapenen het vuur op de stellingen van het detachement Nederlandse vrijwilligers, dat zich met Franse en Amerikaanse strijders gedurende de nacht had ingegraven enkele kilometers ten Zuiden van VVonju. Bij dit be langrijke knooppunt van wegen en spoorlijnen heeft luitenant-generaal Matthew R. Ridgway, zoals thans officieel van Amerikaanse zijde is bekend gemaakt, de Nederlandse militairen in de strijd geworpen. Op dit punt, waar de rode troepen reeds verscheidene dagen tevergeefs trachten op te rukken naar de ontsnappingsroute van het achtste Amerikaanse leger ten Zuiden van Seoul, lag gisteren en vanmorgen voortdurend het zwaartepunt van de gevechten aan het Koreaanse front. Met succes gingen de UNO-troepen hier tot de tegenaanval over. Zij slaagden er zelfs in Wonju binnen te rukken. Verwarde berichten vaii de frontcorrespondenten meldden aanvankelijk, dat de Nederlandse vrijwilligers zich bjj deze eenheid bevonden, maar later werd bericht dat zij met Franse en Amerikaanse strijders strategische punten 3 km. ten Zuiden van Wonju hebben veroverd. In deze stellingen, aldus wordt nu door U.P. bericht, zetten zij zich schrap voor een te verwachten krachtig offensief van de communisten. Tengevolge van een verblindende sneeuwstorm was het zicht zó slecht, dat de UNO-troepen bij Wonju verstoken moesten blijven van ondersteuning uit de lucht. De artillerie van de verbon den troepen neemt echter in toenemen de mate aan de gevechten deel en brengt de communistische troepen, die de Amerikanen, Fransen en Nederlan ders aanvallen, aanzienlijke verliezen toe. Gedurende de nacht en de vroege ochtend was alles rustig rond de stel lingen van de Nederlandse troepen. Slechts nu en dan klonk er een geweer schot, terwijl het vermoeide detache ment het bevel van generaal Robert McClure uitvoerde, „om alles te doden wat beweegt" Men verwachtte ieder ogenblik een krachtig communistisch offensief en was voortdurend waak zaam. „Dit is het misschien wel", zei McClure, toen de rode troepen vanmor gen tenslotte het vuur op de stellingen van het Nederlandse detachement open den. Een Amerikaanse strijdmacht is er gisteren in geslaagd, het strategisch zo belangrijke Wonju met behulp van tanks te veroveren. Vanmorgen was de zwaar gehavende stad, die reeds ver scheidene malen van bezetter verwis selde, nog steeds in Amerikaanse han den. Uit rapporten van de inlichtingen dienst van het achtste leger blijkt echter, dat aan het front een commu nistische troepenmacht van 280.000 man gevormd wordt, die door 500 Chinese vliegtuigen en 200 tanks ge steund zal worden. De tanks en on geveer 105.000 soldaten worden bij Seoul geconcentreerd en de vliegtuigen bevinden zich vermoedelijk op bases in Mandsjoerije. Hierdoor zou de gealli- eerde luchtmacht voor de eerste maal in deze oorlog op een zware proef ge steld kunnen worden. Een Amerikaans superfort heeft gis teren een aanval afgeslagen van vijf tien Mig-15 straaljagers van Russisch fabrikaat, zo deelde de Amerikaanse luchtmacht mede. Het gevecht werd ge leverd hoven het wolkendek Het su perfort liep geen schade op. E>e beman, jning heeft medegedeeld, dat naar alle waarschijnlijkheid een vijandelijke straaljager is neergeschoten. Het superfort had vóór het gevecht ten gevolge van motorstoring een for matie moeten verlaten tijdens -een aanvalsvlucht boven 6inui-ju aan de Yalu. Plotseling werd het van achteren door vijandelijke straaljagers aangeval len met machinegeweersalvo's, die het onmiddellijk fel beantwoordde met vuur uit -sen automatisch bediende geschuts koepel. Het derde Australische bataljon ver loor in de eerste honderd dagen van zijn actie op Korea drie honderd drie en negentig man. Zondag was het de hon derdste dag voor de Australiërs. Het aantal Amerikaanse verliezen in de Koreaanse oorlog bedroeg Vrijdag om middernacht in totaal 42.713. Dit ge tal behelst alleen hen, wie familieleden Vrijdag j.l. op de hoogte waren gesteld. Dit nieuwe cijfer is 2.537 hoger dan he4 totaal van een week geleden. Het aantal gesneuvelden bedraagt 66..247, 29.306 ge- gewonden en 7.160 vermisten. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Onmiddellijk nadat gisteren in Bratis lava, de hoofdstad van Slowakije, een proces begonnen was tegen drie katho lieke bisschoppen, legde de eerste be klaagde, Mgr. Vojtassak, ongevraagd een volledige bekentenis af. Radio Praag deelde gisteravond echter mede, dat het getuigenis van de 73-jarige bisschop en kele uren later moest worden onderbro ken en de zitting tof vandaag verdaagd moest worden, omdat Mgr. Jan Vojtas sak z\jn schuld trachtte te verkleinen „door geheugenstoornis voor te wenden". Door het overstelpend bewijsmateriaal, aldus Radio Praag, werd hij echter „van zijn volle schuld overtuigd". In Vaticaanstad noemde men giste ren het te Bratislava gevoerde proces passend in de actie van het Tsjecho- slowaakse communistische regiem, om de katholieke hiërarchie van het land op te ruimen. De Tsjechoslowaakse regering wordt bij deze actie geholpen door ongeveer 20 priesters, aan wie de regering reeds functies als geestelijke leiders van de diocesen van het land heeft toegezegd. Naar verluidt, heeft de regering de priesters ook reeds be noemingen als bisschop in het vooruit zicht gesteld, waardoor zij in de plaats zouden komen van de door de Paus benoemde prelaten. In Vaticaanstad noemde men de installatie van de ge- excommuniceerde priester Jan Dechet, als vicaris van het kathedrale kapittel van Banska Bystrica, een eerste begin van deze actie. Het officiële Tsjechische persbureau heeft Woensdagavond meegedeeld, dat Mgr. Vojtassak bekende de Jodenvervol ging der Duitsers te hebben gesteund. De twee andere bisschoppen, die terecht staan, zijn: de 65-jarige Mgr. MichaeJ Buzalka uit Trnava en de 62-jarige bis schop Pavel Godjic uit Provsov. Het persbureau verklaarde, dat Mgr. Vojtassak bekende actief deelgenomen te hebben aan de liquidatie van de Tsje choslowaakse republiek in 1938, het zen den van Joden naar concentratiekampen door de Duitsers te hebben gesteund en de Tsjechische troepen te hebben aan gemoedigd met de Duitsers tegen Rus land te vechten. De drie beklaagden zijn beschuldigd van hoogverraad, spionnage en andere misdaden. Van de zjjde van de directie van dc N.V. Albert Heijn vernemen wij, dat deze N.V. eigenaresse is geworden van de N.V. Mercantile en Ind. Onderne ming, kortweg „De Mico" genaamd, een rijstpellerij te Zaandam, waarin dooi het Beheerinstituut te Amsterdam een beheerder, de heer Roodzand, was (i&n§[cstcldi De Mico werd in het openbaar ten verkoop aangeboden en ook dc N.V. Albert Heijn deponeerde haar bod bij een notaris. Ging reeds Maandag op de beurs in Amsterdam het gerucht dat Albert Heijn de rijstpellerij had gekocht, vandaag werd dit feit bevestigd door de mededeling van de be heerder aan het personeel van de Mico. Eefi gedeelte van het personeel zal worden overgenomen door Albert Heijn, terwijl het overige personeel op wachtgeld gesteld zal worden of pen sioen zal krijgen. Een Beechcraft van dc L.S.K. is Woens dagmiddag bij een landing op Ypcnburg be schadigd. Het vliegtuig, dat laag uit Noor delijke richting binnenkwam, raakte buiten het veld reeds de grond. Daardoor sloeg een der wielen naar binnen. Het vliegtuig wipte daarna over de grens van het veld cn kwam aan de rand neer met slechts één wiel uit. De Beechcraft maakte een halve slag om; een vleugel en een propeller werden be schadigd. De zes inzittenden bleven onge deerd. Door tot nu toe onbekende oorzaak is Woensdagavond omstreeks tien uur een zware melkauto in de Van Baerlestraat bij de Willemsparkweg, te Amsterdam, de koers kwijtgeraakt en over een vluchtheuvel van de tram daar ter plaat se gereden. Een 16-jarig meisje, dat op de vluchtheuvel stond, werd gegrepen en zodanig gewond, dat zij tijdens het vervoer naar het Wilhelminagasthuis is overleden. De Nederlandse regering heeft bij een schrijven van minister Stikker aan Paul van Zeeland, voorzitter van de Atlantische Raad. officieel haar goed keuring gehecht aan het besluit van de Noord-Atlantische Raad om generaal Eisenhower te benoemen tot opperbe velhebber van de Noord-Atlantische strijdkrachten in Europa. Vjjf arbeiders van de steenfabriek Jos v. Loo te Dieren zijn Woensdagmiddag in de IJssel verdronken, toen het roei bootje, waarmede ze naar de overkant wilden, omsloeg. Het bootje werd n.l. opgenomen door een kabel van het pont- veer en kantelde. Als de pont ter plaatse afvaart, ligt de kabel slap in het water. Midden op de IJssel wordt de pont echter door de stroom uit de koers gedrukt, waardoor de kabel strak komt te staan. Op dit mo ment bevond het bootje, waarin zes man zaten, zich juist boven de kabel. Het vaartuigje kantelde over de lengte-as en de inzittenden kwamen in het water te recht. Eén van hen, D. van Minkelen. wist een roeispaan te grijpen en bleef daar door drijven. Hij werd kort daarop door eer roeiboot, die ter assistentie was uit gevaren, opgepikt. De overigen verdronken. Het waren J. Gerritsen, vader van vier kinderen, G. Jansen, L. Nieuwenhuis, vader van vijf kinderen en J. Nijland, ongehuwd, allen uit Doesburg en C. Jansen, vader van één kind, uit Rhcden. Honderden groepten gisteavond sa men aan de oever van de wildkolkende stroom en sloegen het dreggen gade, waarmee men tot laat in de avond, echter zonder resultaat, bezig was. TI7anneer Adolf Hitler onzaliger yy gedachtenis indertijd een van zijn brallende redevoeringen hield, verzuimde hij zelden aan het slot de Voorzienigheid erbij te halen. Het succes, waarmee hij aan aansla gen ontkwam, en de gewenste resulta ten, die hij aanvankelijk behaalde, werden volgens hem door een natio- naal-socialistische Voorzienigheid als door een gelijkgeschakelde dienstver richting trouw begunstigd. De Voor zienigheid had dat eenvoudig te doen. omdat hij zichzelf als voorzienigheid van Duitsland groter en machtiger acht te dan de goddelijke, waarin hij persoon lijk eigenlijk niet zo heel erg geloofde. Nu, wat de Goddelijke Voorzienigheid van Hitier dacht, heeft Hitier tenslotte aan den lijve ondervonden. Wij hebben hieraan moeten denken, toen wij in het slot van Truman's „The State of the Union Message to Con gress" iazen: „Wij zullen vechten, in dien wij moeten vechten om onze vrij heid te bewaren en om te voorkomen, dat de rechtvaardigheid te niet gaat. Dit zijn de dingen, welke ons leven zin geven en waarvan wij erkennen, dat zij groter zijn dan wij zelf. Dit is onze zaak vrede, vrijheid en rechtvaar digheid. Wij zullen met vastberaden heid en nederigheid deze zaak blijven dienen, waarbij wij de Goddelijke Voorzienigheid vragen, dat wij bij al les wat wij doen de wil van God mo gen volgen." Wat een verschil met Hitler's hoog moed.' Hitier achtte zichzelf groter dan de dingen, waarvoor hij beweerde te vechten, want anders zou hij geen zelf moord hebben gepleegd, toen het hem bleek, dat hij er veel te klein voor was, Truman erkent de beperktheid van alle menselijke macht en de onvolmaakt heid van alle mensenwerk, ook van dat van hemzelf. Daarom bidt hij, dat hij en heel Amerika bij alles wat zij doen de wil van God mogen volgen. In dat „mogen" wordt een hoop, een trens, een goede wil uitgedrukt, geen zelf overschattende zelfverzekerdheid. En al voelen we niet de minste lust om Truman en Amerika te canoniseren, toch moeten wij erkennen, dat deze belijdenis van geloof en hoop méér kans op de uiteindelijke zege van de liefde biedt, dan de verwatenheid van de te genspelers in Moskou, die evenals Hitier zichzelf de rol van wereldvoor zienigheid hebben toegedacht, na eerst de Goddelijke Voorzienigheid tot een domme burgermansfictie te hebben verklaard. 'Hoogmoed zal altifid eens voor de val komen. Dat kan lang of dat kan kort duren, maar eens zal het gebeuren. De geschiedenis van Hitier en zijn duizendjarig gewaand rijk heeft het voor iedereen, behalve blijkbaar voor de heren van het Politbureau in Sovjet-Rusland, duidelijk bewezen. REFLECTOR Wij moeten onze genoegens aan onze plicht kunnen opofferen. Het drama, dat zich op de IJssel bij Dieren heeft afgespeeld, heeft het ander* zo rustige plaatsje in rep en roer gebracht. Tot laat in de avond groepten de mensen samen bij de pont, welker kabels oorzaak zijn geworden, dat vijf mannen het leven verloren. Tegen de bestuurder van de uit zes wagons bestatande electrische personen trein, die in de morgen van 23 Augus tus 1950 op het baanvak WeespAm sterdam hij een wisse! onder Diemen ontspoorde, eiste de Officier van Justi tie bjj de Amsterdamse Rechtbank 30 gld. boete subs, zes dagen, alsmede een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bij de ontsporing werden verschei dene reizigers gewond en er ontstond aanzienlijke schade aan het materieel. Tengevolge van een railbreuk moest de uit Amersfoort komende trein op die morgen voorbij Weesp over een korte afstand op verkeerd spoor rijden. De verdachte, de 53-jarige G.. vertel de, dat de trein met vertraging uit Weesp was vertrokken. Het is toege staan om in zo'n geval vijf kilometer sneller te rijden, dan de voor dit baan vak geldende maximum snelheid. Van de eerste stationsambtenaar te Weesp, J. Veldhuizen, had verdachte drie z.g. lastgevingen ontvangen. Hierin werden instructies gegeven over de wijze van rijden en een order om te stoppen bij een bepaalde seinpaal bij post zes voor een wissel. De stationsambtenaar te Weesp meende, dat verdachte wist waar deze wissel lag en dc verdachte was in de veronderstelling, dat hij dit eerst bij post zes zou vernemen. Uit het inge stelde onderzoek bleek, dat het num mer van de opgegeven seinpost fout was. De stationsambtenaar te Weesp had dit per telefoon aan de post opge vraagd en verkeerd verstaan. De wa genbestuurder bemerkte te laat, dat de vóór de post liggende wissel verkeerd stond en de trein ontspoorde. Hij voer de als verweer aan, dat volgens de dienstvoorschriften 300 meter voor deze wissel een man met een rode vlag had behoren te staan. Dit was volgens zijn mening een bindend veiligheidsvoor schrift. Twee getuigen-deskundigen ver klaarden, dat de lastgevingen slordig en onduidelijk waren ingevuld ook de stationsambtenaar gaf toe. dat hij de briefjes heel anders had moeten invul len. De deskundigen waren echter van oordeel, dat desondanks de verdachte er te weinig aandacht aan had geschon ken. Indien met beperkter vaart was gereden en hij de order te stoppen voor de wissel had opgevolgd, zou er geen ontsporing zijn geweest. Een als getui ge a décharge gehoorde deskundige een wagenbestuurder, die bestuurders opleidt deelde medcdat in Decem ber j.l., toen eenzelfde situatie zich voordeed, wél een rode vlag bij de wis sel was geplaatst. De directie van de N.S. heeft zowel de bestuurder als de stationsambtenaar disciplinair gestraft, de eerste met terugplaatsing in de ran geerdienst, de tweede met een ontevre denheidsbetuiging. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir o.m„ dat het treurig is om te zien hoe door een niet volledige en onjuiste invulling van de lastgevingen zo'n ernstig ongeluk kan geschieden. ..Wij hebben hier te maken met gedeel de schuld. De ambtenaar te Weesp is in gebreke gebleven, door de lastgevingen niet nauwkeurig in te vullen. Als de verdachte, die uit eigen ervaring wist waar de wissel lag, meer aandacht aan zijn instructies had besteed, had een ongeluk kunnen worden voorkomen. Verdachte heeft te veel vastgehouden aan de notitie: post zes". De raadsvrouwe, die aanvoerde dat naar haar mening niet voldaan was aan de vereiste veiligheidsvoorschriften en op de goede staat van dienst van haar cliënt wees. vroeg de rechtbank hem vrij te spreken. Uitspraak Woensdag 24 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1