Maken verhoogde taxi-tarieven bedrijf on-democratisch? GESCHIL TUSSEN ZANDVOORT EN BLOEMENDAAL De melksanering te Heemstede en Aerdenhout GRIEP? Zet de bloemetjes buiten Invoering „beperkte keuze de vertrouwenscommissie besproken RUZIE TUSSEN BRABANDERS LEIDDE TOT DOODSLAG Ir. Kuiper en Openbare Werken ontwerpen stedelijk structuurplan AGENDA Ged. Staten zullen 2 Februari onteigening van gronden behandelen LT.B. 'ers uit Haarlemse rayon vieren vastenavond VOLKSWAGENS in Cognacgroc! 60-jarige grondwerker stak streekgenoot in Hoofddorp neer Vier jaar geëist DONDERDAG 11 JANUARI 1951 PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Politie en „Spaarnestad" Structuurplan Burgerlijke Stand Over begroten besproken Politie en „Spaarnestad" SCHOOLFEEST „SANCTA MARIA" Toneelspel „Agnes" afscheid leraren en RESTANTEN!! GEMEENTEBEGROTING HAARLEM Openbare behandeling eind Maart 15-jarige chauffeur 99 99 Zilveren legpenning HaarlemMaurits TOURING ZANDVOORT Vergadering van begunstigers Gezelschap Hofmann voor de K.A.B., kring Oost T entoonstelling Wijkcomité Haarlem-N. Speciale aanbieding: fa.B.H.J.LanssCo Griep?n Mijnhardtje ft Een nieuw adresboek van Heemstede-Bennebroek H.O.V.-Ledenconcert Vierduizend gulden uit de kas „geleend" van voetbalclub Waterstanden ZANDVOORT Plan-Zuiderbad SPAARNDAAf Feestavond Nadat de burgemeester zUn giste ren gepubliceerde nieuwjaarsrede had gehouden, wenste mevrouw Scheltema- Conradi (V.V.D.) de burgemeester en lijn gezin het beste voor 1951. Zij sprak de hoop uit, dat de goede toon en de prettige samenwerking in de raad ook dit jaar gehandhaafd zouden mogen blij ven. Tot directeur van de Keuringsdienst van Waren werd benoemd dr. G. Tierie te Den Haag. De geloofsbrieven van het nieuwe C.H.-raadslid (vacature A. J. van Hou- welingen Rijkhoek), mr. A. Wensing, werden in orde bevonden. Bij het voor stel om wijziging te brengen in de ver gunningen voor het met taxi's innemen van vaste standplaatsen op de openbare weg, hetgeen tariefsverhoging en vermin dering van het aantal taxi's bij het sta tion tengevolge zal hebben, merkte de heer JANSSEN (P. v. d. A.) op. dat men hier te duur wordt. In andere grote ste den is de eerste aanslag veel lager. Waar om zocht men de tariefsverhoging niet op de langere afstand? Medische keu ring van de chauffeurs achtte spr. be slist noodzakelijk, ook al zouden daar door slachtoffers vallen. Spr. zou graag zien, dat de sanering van het bedrijf nog krachtiger wordt voortgezet. Mevr. SCHELTEMA-CONRADI noem de de taxi's in Haarlem ondemocrati sche vervoermiddelen. De man, die be talen kan, kijkt niet op dat dubbeltje verhoging, maar de eenvoudige, die door ziekte of anderszins een taxi no dig heeft, kan het tarief onmogelijk be talen. In Haarlem is de taxi niet popu lair, laat men het „snorren"' op een mil de wijze toelaten, om wat leven in de brouwerij te brengen. Twaalf taxi's bij het station noemde spr. voldoende. Maar heeft de raad met het terugbrengen van dit aantal eigenlijk iets nodig? Laat het bedrijf saneren, maar de gemeente moet dan niet telkens verordeningen behoe ven te wijzigen. Dat men op het mate rieel, de gezondheid en het gedrag van de chauffeurs let is wat anders. De VOORZITTER achtte de eerste aanslag (een gulden voor 333 meter) in derdaad hoog, maar werkgevers en werknemers moesten dit voorstel wel doen. Het „sobere gesnor" is niet aan de orde geweest tijdens het overleg. Spr. meende echter, dat ook daar de oplos sing niet te vinden is. Contact met de bedrijfsgenoten zal nu zeer regelmatig geschieden. Nadat zich over het al of niet inmen gen van de overheid in dit soort bedrij ven een korte discussie had ontsponnen, wees de voorzitter er op. dat werkge vers en werknemers elkander niet ge vonden zouden hebben als de overheid niet mede aan de conferentietafel had gezeten. Deze ordening moet dan ook toegejuicht worden. Het voorstel werd z.h.s. aanvaard. Voorgesteld werd het ontwerpen van een structuurplan voor het gehele grondgebied van Haarlem, waarbij in tensief overleg moet worden gepleegd met de aangrenzende gemeenten, op te dragen aan de dienst van Openbare Werken en de stedebouwkundige ir. J. A. Kuiper te Rotterdam, in nauwe on derlinge samenwerking. De heer VAN VELSEN (K.V.P.) ge waagde van een belangrijke stap, die er toe zal lelden, dat Haarlem in de verre toekomst een harmonische stad zal zjjn naar uiterlijk en wezen. Hjj wenste ir. Kuiper veel talent en wijsheid toe en hoopte, dat nauwe samenwerking met de omliggende gemeenten mogelijk zal blijken. Wethouder ANGENENT was ook ver heugd met dit voorstel en meende, dat Haarlem en de randgemeenten één gro te gemeenschap vormen, zodat zich geen moeilijkheden zullen voordoen. Van ho gerhand kan dwingende samenwerking worden opgelegd, maar daaraan heeft spr. tot op de dag van vandaag niet GEBOREN: C. M, Nooijde Lange, z; J. A. A. HooglandPoppelaars, z; J. M. Harrenvan der Eem, z- J. RompEl- derbroek, d; D. VinkBeek, d. ONDERTROUWD: 10 Jan.: J. C. Smit en J. Groenendaal; E. F. C. Krans en E. van Scherpenzeel; P. S. Sewalt en W. M. G. Booms; D. Hamel en G. W. van der Putten; E. H. A. Berg en J. L. Ko ning: J. Kulk en E. Stapper; H. N. van der Wardt en C. A. Kuijer; M. Brand en W. van der Sluis; S. P. van Warmerdam en T, de Vos; J. G. van Renswoude en W, van Honschoten; W. Lourens en A. C. den Nieuwenboer; J. R. M. van Deur zen en G. E. T. Buis; J. de Jager en T. R. Kort; L. P. Hazelzet en A. P. Hazel- zet; J. E. Fenger en A. M. Pascolo; P. Groenevelt en H. van Schoonhoven-, W. van Deursen en K. F. Weber; C. Boers- ma en J. C. van Stipriaan; J, de Leeuw en J, F. Wesselius; M. Morauw en .1. A. Dekker; A. H. Haak en L. Schmidt; G. Limmen en J. M. van Kleeff; S. Gel dorp en A. Houweling. GETROUWD: 10 Jan.: W. L. Groe- newoud en C. W. van den Oosterkamp; A. van den Akker cn M. G. F. Slaats; E. L. Schot en L. M. Verdam; A. Vaal en P. M. Gahrmann: A. Invernizzi en H. F. Heerens: F. Palmboom en M. E. van den Andel; H. J. van der Maat en W. C. Menken; E. Kunnen en J Mulder; S. L. Bonting en S. Maarsen; C. Vree ken en M. A. S. van Delden; P. J. W. Neugebauer en L Aalders; T. Klerk en J. Maatkamp. OVERLEDEN: J. P. Derogee, 2 m Patientiestraat; M. C. van DaaleRees, 79 j.. Karei van Manderstraat; H. C. Wenderhold, 77 j., Bilderdijkstraat: C. J. Holtzapffel, 74 j„ Eenhoornstraat; B. Bijnsdorp, 80 j., Hagestraat. willen denken. De volle medewerking kan verwacht worden en een gelukki ge omstandigheid is, dat ir. Kuiper te vens adviseur is van de gemeente Bloe- mendaal. Het voorstel werd met alge mene stemmen aangenomen. Even ont spon zich een discussie tussen de com munisten enerzijds en de wethouder van Openbare Werken en de burge meester anderzijds over een voorstel om een perceel grond te verkopen voor bouw in de vrije sector. De communis ten meenden, dat er alleen arbeiders woningen gebouwd moeten worden. Een half jaar geleden verleende de raad een crediet van 3.000 voor de in richting van een gedeelte van het per ceel Schouwtjeslaan 63 als jeugdbiblio theek. Gebleken is. dat 6.200 nodig is, zodat een aanvullend crediet van 3.200 gevraagd werd. Dit gaf de heer v. EYK (K.V.P.) aanleiding om te pro testeren tegen de lichtvaardige begro ting. die 100 pet. beneden de werkelijk heid blijkt te zijn. Er is met de muts naar gegooid, riep spr. uit. Als raads lid moet men op cijfers kunnen vertrou wen. Een hoger aangevraagd crediet zou kunnen leiden tot verwerping van een voorstel en er mag niet de schijn worden gewekt, dat daarom de weg van een aanvullend crediet dienstig is. Ook andere leden maakten bezwaar en wet houder Geluk kon daar slechts mee in stemmen. Deze zaak is te simpel opge vat, verklaarde hij. Na de reprimande werd het geld gevoteerd. Een zelfde geval deed zich voor met de credieten voor het verbeteren van trottoirs aan de Zijlweg en het wijzigen van een gedeelte van de Delftlaan. Wethouder Angenent oogstte algemene vrolijkheid toen hij ernstig zei: ..Het is voor Openbare Werken geen kunst om beneden de begroting te blijven". De raadsleden keken even verwonderd, maar kregen onmiddellijk de oplossing van dit raadsel. „Dan dienen we een hogere begroting in dan geraamd is", ging de wethouder voort, die daarna zonder verdere moeilijkheden het aan vullend crediet er door kreeg. Vervolgens werd voorgesteld voor 30.000 aan te kopen het perceel Lange Wijngaardstraat 14, behorende aan de Israëlietische gemeente. Een gedeelte van het politiebureau zal in dit pand ondergebracht worden, waartoe een verbouwing tot een bedrag van 13.500 moet geschieden. Perceel Nassauplein 1 zal dan, met uitzondering van het sou terrain, voor de N V. Drukkerij „De Spaarnestad" beschikbaar komen. De heer PROPER (C.P.) was tegen de aankoop, terwille van een particuliere onderneming. De gemeente kan rustig op het Nassauplein blijven zitten, zodat dit geld gespaard kon worden. Boven dien komt er straks een nieuw politie bureau. De VOORZITTER was daar geenszins zeker vah. Daar grote investeringen niet meer mogelijk zijn. zou de bouw van een nieuw bureau in etappes moe ten geschieden. Maar in Den Haag heeft men nog onlangs verklaard, dat Haar lem nog lang niet aan de beurt is. Belangrijk is ook de allerafschuwe- lijkvste verhouding met „De Spaarne stad". Alle besprekingen zijn niet even rustig verlopen, maar dit bonafide en voor Haarlem zo belangrijke bedrijf, is reëel gebleven in zijn eisen. Door het ontruimen van Nassauplein 1 wordt aan een dringende eis voldaan en doét men wat voor de industrialisatie. De heer Proper, aldus de voorzitter, heeft geen open oog voor dit particulie re bedrijf, maar dan ontkent hij tevens de sociale betekenis en de arbeidsgele genheid voor honderden stadgenoten. Het pand aan de Lange Wijngaard straat kan tegen een redelijke prijs gekocht worden en het past bij an dere panden, die de gemeente in deze omgeving heeft. De koop werd daarna gesloten met de stemmen der communisten tegen. Tenslotte werd een crediet van 7.200 verleend voor het verbeteren van de jeugdherberg „Jan Gijzen". Wethouder Angenent was er van overtuigd, dat dit verblijf voor de "trekkende jeugd na de verbouwing nog maar een pover figuur slaat, maar men moet in aanmerking nemen, dat het pand over enige jaren fnoet worden afgebroken. Er wordt al uitgekeken naar een andere plaats. De raad machtigde B. en W. om de na dere maatregelen, welke de regering voornemens is te treffen ten aanzien van de bezoldiging van het Rijkspersoneel (omzetting van de in 1950 toegekende uitkeringen van 5 pet. in een vaste toe lage van 10.25 pet., benevens verhoging van de kindertoeslag) van overeenkom stige toepassing te verklaren op het daarvoor in aanmerking komende deel van het personeel in dienst der ge meente Haarlem. De overige punten werden goedge keurd, waarna de vergadering gesloten werd. Advertentie Ledikantmatrasjes 2.98, 14.75 Wiegmatrasjes 4.85, 5.85 Kleuterstoeltje 3.98 Kinderstoel 19.75 Box, met vlonder 23.75 Moderne Wieg 27.85 (geheel bekleed) Baby-commode 39.75 Luiermand 5.45 Kinderledikant 26.75 Wollen ledikantdekentje 9.75 HAARLEM I«1 iU U iMcgoao t9 Rembrandt: Cinderella (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Oké Mr. Deeds (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Vrouwen gevangenis (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Meedogenloos (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 11 Januari Schouwburg: Lezing mcj. Klompé voor „Geloof en Wetenschap", 8 uur. Concertgebouw: Orgeirecital Anthon van der Horst, 8 uur. Brinkmann: Vrouwenraad, 8 uur. Vrijdag 12 Januari Schouwburg: Hoofdstadoperette met „In einer kleinen Konditorei", 8 uur. Frans Halsmuseum: J. Kunst over „Mu ziek en dans in het Oosten", 8 uur. De openbare behandeling van de Haarlemse Gemeentebegroting is, in te genstelling tot elders eerder gepubli ceerde berichten, vastgesteld op: Woensdag 28 Maart, 's middags en 's avonds; Donderdag 29 Maart, 's mid dags; Vrijdag 30 Maart, 's middags en 's avonds; Woensdag 4 April, 's middags (na afhandeling gewone agenda) en 's avonds; Donderdag 5 April, 's mid dags en zo nodig Vrijdag 6 April, 's middags en 's avonds. Vanmorgen kwart over zeven is een 15-jarige jongeman aangehouden, die als bestuurder van een zware vracht auto met aanhangwagen over de Rijks straatweg reed. De vrachtauto met aan hangwagen was 17 meter lang en had een gewicht van 6.000 kg. De lading be stond uit stenen, die een gewicht van 10.000 kg. vertegenwoordigden. Het ge heel was afkomstig uit Hillegom en moest naar Santpoort worden gebracht. Toen een 28-jarige wielrijdster giste ren om kwart over acht op de Schoter- weg een paard en wagen wilde passe ren, maakte het paard plotseling een zijsprong naar links. Zij werd door de poten van het dier onder de wagen ge slagen en moest met snijwonden en een bloeduitstorting aan het rechteroog naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het rijwiel werd licht beschadigd. Vrijdag 2 Februari zuilen Gedepu teerde Staten van Noord-Holland in he4 raadhuis te Zandvoort een zitting hou den om bezwaren van belanghebbenden aan te horen tegen een p.lan tot ont eigening ten name van de gemeente Sandvoort voor herstel en verbreding van de Noord-boulevard en de Zeeweg van „Bad Noord" af tot de grens der gemeente Bloemendaal. Hiermede wordt een nieuwe phase in geluid in een geschil, dat is ontstaan tussen de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort over gronden welke Bloe mendaal in de gemeente Zandvoort be zit. Een kort historisch overzicht moge deze zaak verduidelijken. Tot 1918 was de Zandvoortselaan de enige toegangs weg naar Zandvoort. In dit jaar ging de gemeente Bloemendaal haar prach tige duingebied ontsluiten door de aan leg van de Zeeweg van Overveen naar de kust. Opdat deze weg niet een dood lopende weg zou blijven, wilde Bloe mendaal deze aansluiten op het wegen net van Zandvoort. De raad van Bloe mendaal vroeg daarom aan de raad van Zandvoort een concessie voor de aan leg van een rijweg over Zandvoorts grondgebied Deze concessie werd ver leend en zo kon Bloemendaal overgaan tot de aanleg van de Zeeweg, welke het toerisme zeer heeft bevorderd en Zandvoort een tweede toegangsweg ver schafte. De gronden welke Bloemendaal voor deze aanleg nodig had werden door onteigening van de erven Van der Vliet verkregen. Op het gebied van Bloemendaal werd de Zeeweg op royale wijze aangelegd: twee zijwegen met aan weerszijden rijwiel- en wandelpaden: de verbinding tussen de kop van de Zee weg en Zandvoort werd gemaakt met een tweebanige verkeersweg. welke destijds voldoende in de verkeersbe- hoefte voorzag. Voor deze wegaanleg had Bloemendaal echter ook in Zand voort een veel bredere terreinstrook onteigend, zodat men toen de toestand kreeg, dat een openbare weg in Zand voort aan weerszijden werd omsloten De eerste klap is een daalder waard moeten de LTB-ers in het Haarlemse rayon gedacht hebben en zo kon het niet anders, of de grote vastenavond viering, gisteren in het Krelagehuis, moest slagen. De bloemen zijn in dit donkere jaargetijde schaars, maar de LTB heeft ze in ieder geval figuurlijk met een royaal gebaar buiten gezet. „Kom, zet de bloemetjes buiten" was het motto van de avond en laten wij er met een aan toevoegen, dat heel deze viering er een is geworden van grote stijl in het lichte genre, met kostelijke humor, een uitstekend programma en met vaart en élan. Daar zorgde overigens een keur van artisten voor, die stuk voor stuk num mers brachten, welke de toets der cri- tiek konden doorstaan. Hansy Pallieter en haar witte kraaien lieten alle móge lijke populaire schlagers de revue pas seren, Aart Boender en zijn ensemble voerden de zeer vele aanwezigen zo stil letjes weg naar het romantische Hawaii. Later op de avond kwam hij met enige Zuid-Afrikaanse liedjes, omlijst door de nodige show, „The dancing stars" had den met Amerika of Engeland niet meer gemeen dan haar Engelse naam, want twee vlotte meiskes voerden een tweetal Hongaarse dansen uit. Jan Stavast bleek een komiek van het goede soort en voor al zijn creatie als matroos mocht veel bijval oogsten. Lajos Heros bewees, dat hij even goed overweg kon met zijn xylophoon als met zijn publiek en ver rassend was inderdaad het optreden van Hatta Yoga, die met alle wetten van de zwaartekracht speelde. Tenslotte de man, die wij eigenlijk als- eerste had den moeten noemen, Joop van Dijssel. Vlot en geestig, met een gezonde humor en in verschillende vrolijke en morali serende liedjes verzorgde hij de confé rence en maakte hij de avond tot een feestelijk geheel. Dat de belangstelling en het enthou siasme van de boeren, tuinders, kwekers en hovenier van de afd. Haarlem, Spaarn- woude en Vogelenzang groot waren moge vanzelfsprekend zijn en in groten getale waren zij dan ook met hun gezin nen naar het Krelagehuis opgetrokken. Dat stemde de heer De Rüijter uit Drie- si avert en tie In de Stadsschouwburg vierde gister avond „Sancta Maria" het jaarlijkse schoolfeest. Na declamatie van Paul Claudel's „Pour la fête de Sainte Agnes" werd opgevoerd het spel „Agnes" van Sixtus de Bruin O.F.M. Hoewel dit stuk voor een schooluitvoering tamelijk zwaar is, werd het onder regie van Jan Kraakman zeer verdienstelijk ten to nele gebracht. Vooral de vertolking van Lucia door Riet Schnabel was goed te noemen, te meer daar zij één dag voor de uitvoe ring voor deze rol moest invallen. Als Domitilla deed Ida Rooyers het heel aardig, al waren in haar spel enkele zwakke momenten. Marjam Brans wist In de titelrol de H. Agnes tot een aan nemelijke figuur te maken, terwijl Jeanne de Vries als Nar het gehele spel door voor de grappige noot zorgde. In haar slotwoord gaf zr. Christiana uiting aan haar voldoening, ditmaal een ernstig stuk op het Schoolfeest opge voerd te zien. Tevens zette zij de twee scheidende leraren in het zonnetje, de eerw. heren Groot en v. d. Knaap die ruim elf jaar aan „Sancta Maria" ver bonden zijn geweest en bracht hun dank voor het vele, dat zij voor de school ge daan hadden. B. en W van Zandvoort hebben de vervaardiging van de zilveren penning dier gemeente opgedragen aan de Zand- voortse kunstenaar A. de Brouwer. Haarlem benut de vrije dag om a.s. Zondag op zijn terrein een vriendschap pelijke wedstrijd te spelen tegen de Zuidelijke kampioen Maurits. ZONDER CHAUFFEUR „13060" Plein 33 Tijdens de behandeling van de Zand- voortse gemeentebegroting bracht de heer Siegers (K.V.P.) de stichting „Touring Zandvoort" tor sprake en be treurde het dat deze stichting nog niet voldoende populariteit te Zandvoort geniet. Onder de vroegere vereniging voor vreemdelingen-verkeer had men leden die rechtstreeks invloed kon den uitoefenen op de gang van zaken; de stichting kent echter geen leden maar alleen begunstigers, wier invloed gering is. De woorden van de heer Siegers waren kennelijk beïnvloed door hetgeen was voorgevallen tijdens een vergadering van de Zandvoortse Han delsvereniging waarin in verschillende toonaarden critiek werd uitgeoefend op het beleid van „Touring Zandvoort' Men meende daar dat „Touring" wel goed voor het circuit zorgde, maar dat de behartiging van het eigenlijke V.V.V.-werk ta wensen overliet. De burgemeester heeft de heer Siegers ge antwoord dat de leden van de oude V.V.V. eens of tweemaal per jaar ver gaderden en dus weinig invload had den. De begunstigers van de Stichting Touring Zandvoort hebben twee ver tegenwoordigers in het algemeen be stuur dat regelmatig vergadert. In dit bastuur hebben ook afgevaardigden van het bedrijfsleven, de sport- en de cul turele verenigingen zitting en tijdens een kort tevoren gehouden vergadering heerste een algemeen tevreden stem ming voor het beleid van „Touring Zandvoort". De discussie in de raad heeft blijk baar tot nader beraad aanleiding gege ven, want naar wij vernemen zal het dagelijks bestuur van „Touring Zand voort" op Donderdag 25 Januari in „Zomerlust" een vergadering van de begunstigers beleggen, waarin een uit eenzetting zal worden gegeven van het geen de Stichting beoogt en gelegenheid zal bestaan wensen en verlangens naar voren te brengen. huis, die het openingswoord sprak, uiteraard tot voldoening en een bijzon der woord van dank sprak hij aan het adres van de heer Th. Jordaan, die de grote motor was geweest bij de organi satie van deze vastenavond-viering. Aanwezig waren verder onder meer pas toor C. Berkemeijer van Haarlemmerliede en de algemeen secretaris van de LTB, mr. Vermeulen. De laatste voerde het woord namens het hoofdbestuur van de LTB en hij was van mening, dat de boeren, tuinders en hoveniers gerust eens feest konden vieren, want meer dan de helft van onze nationale export ligt in handen van de agrarische stand, die bovendien voor het grootste gedeelte het Nederlandse volk van de nodige voeding voorziet. Dat er feest gevierd werd, hebben wij reeds gezegd en de klok was onge merkt het twaalfde uur reeds gepas seerd, toen het bonte programma afge werkt was. Een feestelijk bal volgde nog onder leiding van de heer Martin van Dclden, en dat het ook daar plezierig is toegegaan, wilt u van ons wel aanne men. door privaatbezit van de gemeente Bloemendaal. Nadat het Zandvoortse deel van de Zeeweg was gereed gekomen, werd dit door Bloemendaal in eigendom en on derhoud aan Zandvoort overgedragen Zandvoort heeft die weg sedertdien on derhouden en in 1939 geheel vernieuwd. Het bleek toen nodig de weg zes meter breder te maken en de daarvoor nodi ge grond werd kosteloos door Bloemen daal beschikbaar gesteld. Tijdens de Duitse bezetting is de Zand voortse Zeeweg grotendeels vernield en na de bevrijding stond Zandvoort an dermaal voor de taak dit deel van de Zeeweg aan te leggen, evenals de daar op aansluitende Noord-boulevard. In verband met hogere eisen welke het verkeer stelde en mede gelet op de toekomst van Zandvoort bij verwezen lijking van het wederopbouwplan, ont wierp mën toen een 4-baans rijweg ter breedte van 11 meter, met aan beide zijden een parkeerstrook, alsmede twee rijwiel- en twee wandelpaden. De weg zou daardoor dezelfde capaciteit krijgen als de Bloemendaalse Zeeweg en de nieuwe Zandvoortse Noord-boulevard. Daarvoor was evenwel nodig het be zit van de beide stroken grond, welke Bloemendaal nog aan weerszijden van deze weg in eigendom heeft. Zandvoort trad daarop in ovefleg met Bloemen daal om te komen tot aankoop van deze gronden, ter oppervlakte van plm 45.000 m2. Dit overleg heeft niet tot een resultaat mogen leiden. Bloemen daal stelde zich op het standpunt dat in de verkoopsprijs verdisconteerd moet worden het feit, dat men bij de aanleg van de weg meende tegenover de kos ten daarvan een vergoeding te kunnen vinden, doordat het aan deze weg ge legen duinterrein waardevol bouwter rein zou worden. Tot Zandvoort wordt het verwijt gericht, dat het deze opzet door het leggen van een bouwverbod heeft verijdeld. Zandvoort stelt daar tegenover, dat Bloemendaal in 1918 aan de Zandvoortse raad heeft geschreven, dat het enkel en alleen het plan heeft om een verbindingsweg tussen Over veen en Zandvoort tot stand te bren gen, zonder zich te willen mengen in een eventueel bouwen aan deze weg en niet voornemens te zijn gronden tot bouwterrein te bestemmen. De onteigening, waardoor Bloemen daal destijds deze gronden in bezit kreeg, vond trouwens plaats voor het aanleggen van een duinweg. Zandvoort wijst er bovendien op, dat de gronden waarom het hier gaat in het streekplan voor Kennemerland-Zuid zijn aange merkt als recreatieoord, waarop geen bebouwen is toegestaan. Tijdens de onderhandelingen konden de beide partijen niet tot overeenstem ming komen. Zandvoort ging over tot de aanleg van de Noord-boulevard en de Zeeweg, maar moest zich tussen Bad- Noord en de grens van Bloemendaal be perken tot de aanleg van de rijweg; de wandel- en fietspaden waren namelijk geprojecteerd op gronden, welke aan Bloemendaal toebehoren. Zandvoort heeft nog de tussenkomst van Gedepu teerde Staten ingeroepen, maar ook daarmede werd geen resultaat verkre gen. Zal het nn tot onteigening moeten ko men? Voor de aanleg van wegen kan de onteigening worden uitgesproken bij Koninklijk Besluit. Volgens de ont eigeningswet moet Zandvoort daarna trachten het eigendom van de gronden by minneiyke overeenkomst te verkrij gen. Indien de beide buurgemeenten el kander dan nog kunnen vinden, wordt een procedure voor de arrondissements rechtbank voorkomen. Anders zal de rechtbank het bedrag van de schade vergoeding moeten voorstellen. Woensdagmiddag kwam de Vertrou wenscommissie voor de Melksanering ten huize van mevrouw Verlooy bijeen ter bespreking van de toestand inzake de bezorging van melk. Deze vergade ring kreeg een bijzonder karakter, doordat twee leden van het Bedrijf schap voor Zuivel, n.l. de heren C. J. Meijer, secretaris, en W. A. Mazurel tegenwoordig waren, teneinde zich op de hoogte te stellen van de siutatie te Heemstede. Mevrouw M. KubatzBrugman, pre sidente, wees op twee kardinale punten waarom de zaak thans draait, n.l. keuze uit twee bezorgers, bezorging van de melk voor 1 uur des middags en ver betering van de toestand in Aerdenhout. De heer Meijer gaf een uiteenzetting van de oorzaken, welke er toe hebben geleid dat van overheidswege wordt getracht, de bezorging van melk econo mischer te doen geschieden en waarvan het gevolg moet zijn, dat de prijs van de melk, over enige jaren toch zal da len. Het kan echter niet anders of zowel de melkhandel als de consument moe ten daarvoor offers brengen; de handelaren worden allen in hok jes gezet en de consumenten kan niet meer kiezen, welke bezorger bij hem of haar de melk afle vert. Rekening houdend met deze eisen, staat het B. Z. echter achter het. ver langen, dat er inderdaad een. zij het dan ook beperkte, keuze moet plaats vinden. Is echter deze offerbereidheid bij één of beide partijen niet aanwezig, waarbij altijd weer het gevaar dreigt van een monopolistische instelling door de melkhandelaren, omdat deze menen dat zij bij een sanering de macht in handen hebben, dan hokt de sanering en veroorzaakt zij inderdaad de moei lijkheden zoals die zich naar zijn inzicht ook te Heemstede voordoen. De presidente merkte op. dat er mo menteel alleen maar sprake is van een prysverhoging, omdat vele gezinnen die toch om de een of andere redenen vroeg melk moeten hebben, thans des morgens een fles melk laten klaarzetten en daar voor 3 cent per liter meer betalen. Dit is een gevolg van de sanering en het is dus onjuist, te gewagen van een prys- verlaging in de toekomst. De heer Meijer bundelde vervolgens de bezwaren nog eens samen en stelde vast, dat het in het kader van een sa nering niet mogelijk is, iedere consu ment op de door hem gewenste tijd en door de bezorger van zijn keuze te laten bedienen, omdat dit een terugval len zou betekenen in de vroegere toe stand. Naar aanleiding daarvan merkte me vrouw Verlooy, onder instemming van alle aanwezige dames, op, dat juist voor alles het Heemsteedse publiek de vrij heid van keuze van de bezorger wenst. De heer Schoenmaker, voorzitter van de coöperatie van melkhandelaren, meende dat in Heemstede geen klach ten meer zijn. Reeds 500 consumenten worden op verzoek in de morgenuren Zondag 21 Januari viert de Kring Oost van de K.A.B. zijn eerste lustrum De dag zal begonnen worden met een H. Mis, des morgens half acht, in beide parochiekerken van de kring St. Jan en Spaarneparochie, waaronder algemene H. Communie der leden. Des avonds acht uur feestelijke bijeenkomst voor alle leden van de kring met hun vrouwen of verloofden in het gebouw St. Bavo, waarbij het bekende cabaretgezelschap Hofmann uit Amsterdam zal optre den met een programma onder het motto „Lachen is gezond". Voor deze avond bestaat veel belangstelling. Plaatsbewij zen kunnen in volgorde bij de bestuurs leden worden afgehaald. De P.V. HaarlemsAmcterdams kwar tier organiseert a.s. Zaterdag en Zondag een duivententoonstel'ling in haar club gebouw aan de Lange Bogaardstraat. Het wijkcomité Haarlem-N. houdt a.s. Vrijdagavond van 8 tot 9 uur wederom spreekuur in de Kleuterschool aan de Tesselschadestraat. Vrijdagavond a.s. te 8 uur zal de heer J. Kunst een lezing houden in het Frans Halsmuseum over „Muziek en dans in het Oosten". Advertentie l/l fl. 1li fl. Cognac Vieux 4.60 2.35 „per d.L. 0.65" Cognac Authentique 5.95 3.05 Winkels: KI. Houtstr. 57 tel. 13676 Amsterdamstr. 64 12612 Rijksstr.weg 8 12036 242 23744 Kleverparkweg 24 10644 Leidsevaart 132 17993 Overveen Bloemend.weg 337 15123 bediend door een tweede bezorger en na de eerste moeilijkheden zijn boven dien nog twee wijken ingelegd. Spreker betreurde het dat de pers met mede werking van de burgemeester onjuiste berichten heeft gelanceerd en deelt me de dat de coöperatie nimmer een uit nodiging heeft ontvangen om op het Raadhuis te komen voor een bespre king. De presidente herinnerde aan de uit latingen van de heer Meijer te Heem stede dus niet die van het B. Z. dat aanstelling van een tweede bezor ger niet mogelijk is, in verband met de hoge kosten. Zij stelde vast, dat vele huisvrouwen weliswaar tevreden zijn met de melkhandelaar die hen thans bedient, maar dat zij toch gekant zijn tegen het dwangsysteem zoals dat te Heemstede is ingevoerd, terwijl er een keuze was beloofd. Een zeer scherpe discussie tussen de presidente en de heer Schoenmaker was voor de heer Meijer (B.Z.) aanleiding tot het doen van een poging om olie op de kokende golven te gieten, door te verklaren, dat. een beperkte keuze zeer zeker resultaten zou hebben. Vertrou wenscommissie en melkhandel dienen hand in hand te gaan en te zoeken naar de gulden middenweg. Spreker meent, dat ook met de burgemeester is afge sproken, één bezorger in een wijk te plaatsen en de klachten daaromtrent nader te doen onderzoeken. Een vrije keuze zoals de president voorstelt, acht hij niet mogelijk. Vervolgens komt de bezorging te Aar denhout in het geding en na uitvoerige besprekingen wordt op voorstel van het B. Z. besloten, dat de melkhandelaren deze zaak nog eens grondig zullen on derzoeken en zullen trachten de toe stand te verbeteren. Daarna kwam opnieuw de kwestie van de keuze uit twee bezorgers naar voren en op voorstel van de heer Meijer (B.Z.) zal worden overgegaan tot het plaatsen van een publicatie in de bladen, waarin aan het publiek wordt medegedeeld, dat men, wanneer men klachten heeft over de bezorger, zich tot de Vertrouwens commissie kan wenden met het verzoek om een andere bezorger. Deze klacht zal worden onderzocht en bij juistheid daarvan zal een andere bezorger wor den aangewezen. Nadat nog enige klachten waren be sproken, dankte de presidente voor het verlossende woord dat hier door het B. Z. is gesproken. De burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, deelde ons naar aanleiding van de gemaakte opmerking door de heer Schoenmaker mede, dat hij zijn verklaring, zoals hij deze in de Raad heeft afgelegd, volkomen handhaaft en in het belang van het Heemsteedse pu bliek blijft staan op het standpunt, dat een keuze uit twee bezorgers en be zorging van de melk vóór 1 uur des middags mogelijk moet zijn, gelijk ook in de sanctie van het B.Z. is bepaald. Een ogenschyniyk kleine ruzie was aanleiding tot een korte, maar hevige steekparty op Zaterdag 29 Juli van het vorig jaar in Hoofddorp, welke de jeug dige Rinus Aerts met de dood moest bekopen. De dader een overigens goedmoedig Brabander, de 60-jarige P. R. kon ter plaatse worden gearresteerd en vanmorgen werd voor de Haarlemse rechtbank heel deze tragische historie uit de doeken gedaan, waarna de officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg, tegen R. een gevangenisstraf eiste van vier jaar met aftrek. In het hoogseizoen werken verschil lende Brabanders in Hoofddorp en be grijpelijkerwijs zoeken deze dikwijls el- kaars gezelschap. Zo ook tijdens de vo rige zomermaand, toen R. zijn intrek had genomen in een kosthuis en zijn streekgenoten steeds ontmoette in café Boogaart op de hoek van de Kruis weg en de Sloterweg in Hoofddorp. R. was nogal eens de dupe van treiterij van deze mensen, Hij slikte alles geduldig, totdat enkele Brabanders hem opzochten in zijn kosthuis waar hij zich niet thuis hield en daar ruzie makend enige schade aanrichtten en o.a. een lampekap vernielden. Dat zat de man hoog en toen hij de Zaterdag daarop zijn kornuiten weer in het café trof, vroeg hij aan Aerts, of er nog eens iets van schadever goeding zou komen. Het antwoord was een klap in het gezicht en daardoor diep gegriefd keerde R. naar zijn kosthuis terug. Even later zocht hij gewapend met een broodmes het café weer op, en juist op het moment, dat hij de deur wilde binnengaan, kwam Aerts naar buiten. Deze gaf R. zo n harde klap in het gezicht, dat deze hevig bloedend in razernij het broodmes greep en als een dolleman op Aerts instak. Deze liep zulke ernstige ver wondingen op. dat hij tijdens het ver voer naar de Maria Stichting in Haar lem overleed. Voor de rechtbank vertelde R. de gang van zaken zoals hij zich die nog kon herinneren, maar van de moord zelf kon hij niets meer vertellen. De president, mr. E. Top, nam dat zo maar niet, maar op elke vraag kreeg hij slechts een schouderophalen ten antwoord. In ieder geval verzekerde verdachte, dat hij het broodmes niet was gaan halen om Aerts neer te steken, maar een der getuigen verklaarde later, dat R. vóór hij het café verliet gezegd zou hebben: „Als ze niet betalen, vallen er dooien". Advertentie Bij de Uitgeverij G. Eikellboom Zn. te Haarlem verscheen het adresboek van de gemeente Heemstede en Bennebroek. bijgewerkt tot 15 November 1950. In het voorwoord delen de uitgevers o.m. mede, dat deze uitgave voor het eerst sinds 1939 weer voorzien is van telefoonnummers. De publiciteit van de telefoonnummers is thans weer vrij ge geven. In Heemstede treedt medio April van dit jaar een telefoonwijziging in werking, die bijna de gehele gemeente omvat. Daarom zijn de nieuwe nummers reeds in het adresboek opgenomen, zeer ten gerieve van de adresboekgebruikers. De uitgave is samengesteld aan de hand van de verstrekte gegevens uit de gemeentelijke bevolkingsregisters, en met medewerking van het telefoondis trict Haarlem. Tevens wordt de aandacht van het pu bliek er op gevestigd dat de beroeps vermeldingen in adresboeken in de regel niet betrouwbaar zijn, als gevolg van het feit dat de meeste mensen de gemeente lijke bevolkingsregisters er geen kennis van geven, indien hun beroep een wijzi ging ondergaat, hoewel men het wel verplicht is. Daarom verzoeken de uit gevers de belangstellenden om van eventuele wijzigingen ter bevoegder plaatse kennis te geven. Het adresboek is ditmaal in groter formaat uitgevoerd en daardoor meer overzichtelijk. De stratenlijst is geheel gecomple teerd. zelfs de sinds enkele weken ge wijzigde nummers van de Blekersvaart- weg zijn er in opgenomen. Het adresboek is in de boekhandel verkrijgbaar. De Franse pianiste Léha Gousseau, die ook het vorige winterseizoen met de H.O.V. optrad (zij speelde toen het 4e Pianoconcert van Saint-Saëns), zal haar solistische medewerking verlenen aan het 6e Ledenconcert serie D, dat op Dinsdag 16 Januari zal plaats vinden. Het programma vermeldt voor de pauze dé Serenata Notturna van Mo zart, alsmede het Pianoconcert in A-dur K.V. 488 van dezelfde componist, met Lélia Gousseau als soliste. Na de pauze volgt het tweede optreden van de so liste, dan met het Pianoconcert van Ra vel. Tot besluit van dit concert, dat on der leiding van Toon Verhey staat, geeft het orkest een uitvoering van Le Festin de l'Araignée (Het feestmaal van de spin) van Roussel. De vrouw van de caféhouder daaren tegen vertelde weer, dat Aerts min of meer had laten uitkomen, dat hij het juist wilde uitvechten. Deze Brabander bleek overigens heel die dag al vecht lustig te zijn geweest, want na het ver trek van R. kreeg hij ruzie met een ander over hetzelfde geval. Dr. Vedder, die een rapport over ver dachte had uitgebracht, kon niet ver klaren, dat R. ontoerekenbaar was, maar naar zijn mening spraken hier het ka rakter en de alcohol een duchtig woord je mee. De officier tenslotte kwam in zijn re quisitoir tot de conclusie, fiat er gespro ken moest worden van doodslag. Hij noemde verdachte een goedige kerel, die zeer veel neemt, maar die ten einde raad hevig en gevaarlijk kan reageren, zoals helaas in dit geval. Alle vernede ring aldus de officier heeft deze man geslikt en tenslotte is hij tot deze doodslag overgegaan om zijn opgekropte wraakgevoel te bevredigen. Er rekening mee houdend, dat R. een blanco strafregister heeft, niet ongunstig bekend staat en dat er eigenlijk geen kwaad van hem te zeggen valt, kwam hij tot zijn eis van vier jaar. Na de verde diging van mr. T. A. M. A. van Löben Sells, bepaalde de rechtbank de uit spraak op Donderdag 25 Januari. Tien maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie, mr. v. d. Burg, vanmorgen tegen de 60-jarige koopman G. W. uit Zwanenburg, die als penning meester van de voetbalvereniging „Halfweg" een bedrag van vrerOntneTid gulden uit de clubkas had ontvreemd. In 1941 was verdachte penningmeester geworden en tot September 1949 was alles goed gegaan. Toen verkeerde de man echter in geldnood en hij besloot een bedrag van zevenhonderd gulden uit de kas te „lenen". Hij sprak evenwel met niemand van de bestuursleden over deze lening en aangezien hij steeds verder in de financiële put raakte, sloot hij steeds grotere leningen af met het resultaat, dat hij vanmorgen van een zo grote verduistering beschuldigd werd. De voorzitter van de voetbalvereni ging werd als getuige gehoord. Sinds December 1949 had hij zitting in het be stuur en zodra hij er de tijd en de ge legenheid voor had gevonden, had hij de zaak flink ter hand genomen, omdat hij een zwak vermoeden had, dat er er gens fraude werd gepleegd. Toen de voorzitter de boeken ter inzage vroeg, duurde het een hele tijd voordat de pen ningmeester deze aan hem overhandigde en na dit onderzoek bleek inderdaad dat de voorzitter terecht wantrouwen koesterde. De Officier eiste dan tien maanden tegen verdachte. Over het bestuur was hij echter ook niet tevreden, want wanneer regelmatig de kas gecontroleerd was, zou het be drag niet zo zijn opgelopen en was de hele zaak waarschijnlijk nog met een sisser afgelopen. Uitspraak over veertien dagen. Het bestuur der „Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken" is voor 1951 als volgt samengesteld: Voorzitter de heer S. J. Warmer, Gen. Cronjéstraat lté, Haarlem. Secretaris de heer L. Lam, Jac. v. Ruysdaellaan 11. Heemstede. Penningm. de heer D. W. Lasschuit, Lorentzplein 35, Haarlem. In de oorlogsjaren is tussen Bloemen daal aan Zee en Velsen een weg aange legd. Deze vormt een schakel in het rijwielpad door de duinen van Hoek van Holland tot Den Helder, dat de A.N.W.B. zo gaarne zou zien voltooid. De zuidelijke helft van deze weg is thans door de Stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen" tegen een toegangsprijs van f 0.30 per dag (kinde ren half geld) opengesteld. Donderdag 11 Januari. Hoog water: 6.13 u. en 18.30 u. Laag water: 1.54 u. en 14.14 u. Naar wij vernemen, komt prof. ir. H. T. Zwiers binnenkort gereed met zijn plan voor de herbouw van het „Zuider- bad" te Zandvoort. Het zal van beschei dener afmetingen zijn dan de gesloopte badinrichting, maar toch een gelijke ca paciteit hebben wat het aantal te ver strekken baden betreft. Er zal ook een café-restaurant aan verbonden worden- Daar het in de bedoeling ligt, dat het nieuwe „Zuiderbad" in het a.s. zomer seizoen in exploitatie zal komen, zal de gemeenteraad zich zeer binnenkort over het plan moeten uitspreken. De R. K. Kring „St. Adalbertus" za1 Zondag a.s. des avonds 8 uur een evond geven in de zaal van de heer Tm J. v. d. Putte. De zaal is om half acnj geopend. Het programma wordt gelei" door de conferencier-humorist Harry Bouwman die tevens de muziek verzorg^ Alle leden zijn van harte welkorn. »e belooft een gezellige avond te worden- iC'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2