AMERIKA BEREID TE ONDERHANDELEN MET CHINA EN RUSLAND OVER VERRE OOSTEN Rumoer onder katholieke bollenkwekers Zaak in hoger beroep eenvoudiger Op woningbouw mag niet beknibbeld worden L Bij cease fire op Korea en terugtrekking van alle niet-Koreanen PROEVEN MET ATOOMWAPENEN IN VERENIGDE STATEN Vrede met japan Leeuwin valt temmer aan Zal de Staat zich wel aan een uitspraak storen? In 1965geen tekort meer? Tot hoofd en hart Geen distributie van reparatieleer MALIK: VOORSTEL BEVAT NIETS NIEUWS Tijdslimiet voor Chinees antwoord I lUixKlO vefjoteycu om De afvloeiing der Ambonese militairen Russen belemmeren W. Duitse scheepvaart Woord en wederwoord Het weer J VRIJDAG 12 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24969 Een allerlaatste poging Amerika heeft, zich accoord verklaard met een plan van de wa penstilstandscommissie van de Verenigde Naties, dat voorziet in een onmiddellijk staken van het vuren op Korea, het terugtrek ken van alle niet-Koreaanse troepen, vrije verkiezingen in Korea en onmiddellijke onderhandelingen tussen Amerika, Engeland, Rusland en communistisch China over het Verre Oosten, waar onder de kwestie Formosa en de vertegenwoordiging van com munistisch China in de Verenigde Naties. Het plan, dat gister avond in de Politieke Commissie van de V. N. werd ingediend door de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearsen, lid van de uit drie man bestaande wapenstilstands commissie, verkreeg eveneens de steun van Engeland en Frank rijk en nog drie landen. De Russische afgevaardigde, Jacob Malik, heeft geen duidelijk omschreven antwoord gegeven. Waterstofbom wordt niet gebruikt Amerikaanse missie gaat over verdrag confereren W aar schuwing tegen Rotaryclubs Plan van Commissie van Drie Kleine verwonding aan hand LEDEREN KLEDING Nieuw-Guinea niet het juiste gebied %v Critiek op L.T.B. MINISTER IN 'T VELD DEELT MEDE: Antwoord van L.T-B. Passagierslijst BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In een vrij lange rede verklaarde Malik aanvankelijk tijd nodig te hebben om een oordeel over het plan te kunnen uitspreken, vervolgens zeide hij het plan niet te verwerpen, maar de voorstellen evenmin te kunnen steunen en tenslotte critiseerde hij delen van het voorstel en deelde tot ieders verbazing mee, dat het plan niets nieuws bevatte. De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, verklaarde, dat Peking zich binnen afzienbare tijd over het voorstel zal moe ten uitlaten. Hij gaf te kennen, dat Amerika zijn voorstel om China als agressor te brandmerken in reserve houdt, „voor het geval deze laatste poging faalt". De Politieke Commissie ging tot vanavond uiteen, zonder d.at over het voorstel ge stemd was. Men hoopt, dat het voorstel vanavond zowel door de Politieke Com missie als door de Algemene Vergadering zal worden goedgekeurd. De meeste, goed ingelichte afgevaar digden te Lake Success verwachten, dat het communistische China het voorstel ral verwerpen, of, in het gunstigste ge val, het onder onaanvaardbare voor- Waarden zal goedkeuren. Men maakt dit op uit de redevoeringen van de Poolse en Russische afgevaardigden, -.waaruit duidelijk blijkt, dat Peking niet bereid is in te stemmen met een staakt-het- vuren, voordat het tevoren de verzeke ring heeft ontvangen, dat de V.N. zijn Voornaamste eisen zullen inwilligen, al dus meldt Reuter. Engeland, Frankrijk, India en Noor wegen steunden met Amerika het voor stel. Naar A.P. meldt heeft Ben Limb, de Zuidkoreaanse minister van Buiten- 'andse Zaken, de principes eveneens aan vaard. Naar te Lake Success verluidt "eeft het nieuwe vredesplan de steun Van rto conferentie van het Britse Ge menebest te Londen. Een woordvoerder van de negen premiers van het Gemene best, die te Londen besprekingen voe ren, verklaarde gisteren, vóór de verga dering van de Politieke Commissie, dat spoedig een resolutie in deze commissie zou worden ingediend om de strijd in Korea te beëindigen. De inhoud van de ze resolutie, zoals de woordvoerder die gisteren bekend maakte, komt vrijwel overeen met het plan, dat de wapenstil standscommissie gisteravond heeft inge diend. Kort tevoren had de commissie het standpunt van de premiersconferen tie van het Gemenebest in ogenschouw genomen. Er is dus alle reden om aan te nemen, dat het voorstel het resultaat is van de besprekingen in Londen. Warren Austin, de leider van de Ame rikaanse delegatie, heeft voor de poli tieke commissie verklaard, dat de prin cipes van het voorstel voorzien in een hernieuwde verklaring van de politiek die de V.N. gevolgd hebben en in de ver eisten, dat er eerst een staken van de vijandelijkheden moet plaats vinden, voordat onderhandelingen ondernomen kunnen worden. Hij zette uiteen, dat in de verklaring gezegd wordt, dat er een formele wapenstilstand moet zijn of een stilstand in de vijandelijkheden. Austin verklaarde, dat er een tijds limiet voor de Chinezen moet zijn om antwoord te geven, maar hij noemde geen datum. In kringen van de Ame rikaanse delegatie is men van mening, dat Peking voor a.s. Woensdag ruim schoots kan antwoorden. Indien deze laatste poging faalt, aldus spreker, had hij de indruk, dat de V. N. stevig ver enigd zullen zijn bij het nemen van verdere stappen teil einde het hoofd te bieden aan agressie. De Amerikaanse delegatie, aldus meldt Reuter, die een verwerping door Peking verwacht, legt thans de laatste hand aan een resolutie, waarin het com munistische China in krachtige bewoor dingen als „aanvaller" wordt gebrand merkt. Weigert Peking het voorstel te aanvaarden, dan zal de Amerikaanse delegatie de Politieke Commissie ver zoeken om, overeenkomstig de bepalin gen van het handvest, krachtig tegen China op te treden. In zijn verklaring zei Jacob Malik (Sovjet-Unie), dat het voorstel blijkbaar met opzet „vaag" gehouden is om later verschillende uitleggingen mogelijk te Teneinde een snellere ontwikkeling van het Amerikaanse atoomprogramma hogelijk te maken heeft President Tru- »'an zijn goedkeuring gehecht aan plan- n van de Commissie voor Atoom pje om bij Las Vegas, in de staat evada, atoomwapens te beproeven op «en oefenterrein van de AmeriXaanse luchtmacht. De commissie, die dit gis- !"?y°nd. officieel bekend maakte, ont hulde met wanneer deze proeven zul len geschieden. Sedert de eerste proe ven met de atoombom bij Alamogog- dc. 'n Nieuw-Mexico zijn in de Ver enigde kta'en geen atoombommen meer tot ontploffing gebracht. Het gebruik van het schietterrein van 5000 vierkante mijl bij Las Vegas Zal het voor het wetenschappelijk labo ratorium van Los Alamos mogelijk rnaken periodieke proeven te nemen daardoor het atoomprogramma sneller ontwikkeld kan worden, aldus werd verklaard. President Truman heeft John Foster "ulles, zijn republikeinse adviseur be seffende de buitenlandse politiek, be noemd tot ambassadeur aan het hoofd van een speciale missie, die naar Japan Si gaan om besprekingen te voeren "ver een vredesverdrag met dit land. Een woordvoerder van het Ameri. *3anse ministerie van Buitenlandse Za- Len zei, dat er in Japan besprekingen J°uden worden gevoerd met generaal JlacArthur, vertegenwoordigers van de "apanse regering en leiders op politiek Jjh economisch terrein, alsmede kerkc- jke leiders en vooraanstaande personen de zakenwereld. De Vaticaanse congregatie van het Heilig. Officie heeft bet lidmaatschap *a« Rotaryclubs met nadruk voor de «atholieke geestelijkheid verboden ver gaard en tevens de gelovigen met klem Aangeraden niet toe te treden tot de •totary of elke andere geheime orga- "'satie". Het desbetreffende decreet werd gis pen gepubliceerd door het orgaan van 1 ^aHcaan de „Osservatore Romano". tlL decreet werd verwezen naar ar- kei 684 van de kanonnieke wet. De proeven op het nieuwe terrein zullen experimentele atoomontploffin gen voor de ontwikkeling van atoom bommen omvatten. Een woordvoerder van de commis sie heeft verklaard, dat de waterstof bom niet te Las Vegas beproefd zal worden. Van officiële zijde wilde men niet nader omschrijven, welke typen wapens beproefd zullen worden. Van hoge militaire zijde is meegedeeld, dat het heel goed mogelijk is, zowel atomische bestuurbare projectielen als atomische artilleriegranaten te ontwikkelen, aldus meldt A.P. Men houdt zich bezig met de vraag, of deze nieuwe wapens het beproevings- stadium zo goed als bereikt hebben. De streek binnen een straal van 50 km. van het oefenterrein is onbewoond. De atoomproeven zullen geen wijziging brengen in de experimenten die in het aanstaande voorjaar op de atol Eniwe- tok zullen plaats hebben. maken. De voorgestelde terugtrekking van alle niet-Koreaanse troepen in sta dia kon jaren in beslag nemen. Deze bewoording zou een excuus verschaffen om de Amerikaanse strijdkrachten onbe paalde tijd in Korea te houden. Na te hebben gesproken over de beweerde vernielingen door de Amerikanen in Korea, zei Malik, dat er in het plan niet wordt gezegd wie de schuld van de agressie draagt: „n.l. Amerika". „De Sovjet-Unie kan deze voorstellen niet steunen, omdat zij in werkelijkheid niets nieuws bevatten en een herhaling van vroegere voorstellen zijn. Zoals vroeger staat een staken van het vuren bovenaan de lijst, terwijl de overgang naar de volgende maatregelen naar een vage toekomst wordt verschoven. Er is ook iets in de Britse en Franse rede voeringen, dat op een ultimatum wijst in de zin van: als U het niet aanvaardt, zullen we maatregelen nemen om de oorlog voort te zetten". Waarnemers be grijpen niets van de wijze, waarop Ma- lik op het plan gereageerd heeft. De Franse afgevaardigde, Jean Chau- vel, verklaarde o.a. gaarne te zien, dat Frankrijk ook bij het overleg zou wor den betrokken. Sir Gladwyn Jebb (En geland) zei dat de strijd in Korea zou worden voortgezet als Peking het voor stel verwerpt. „Ik kan categorisch ver klaren, dat wij er niet aan denken ons over te geven", aldus Sir Gladwyn. Men koestert thans te Lake Success nog slechts zeer geringe hoop dat het Koreaanse vraagstuk en de rol, die het communistische China daarin vervult, op vreedzame wijze tot oplossing zullen kunnen worden gebracht. Het plan der Commissie van Drie voor het staken van het vuren in Korea bestaat uit vijf punten en luidt als volgt: 1. Om nodeloos verlies van men senlevens en bezittingen te voorko men, moet het vuren onmiddellijk worden gestaakt Daarbij moet wor den verzekerd, 'dat het bestand niet zal worden gebruikt voor het voor bereiden van een nieuw offensief 2. Als het vuren wordt gestaakt, moet worden beraadslaagd over de verdere stappen die genomen moeten worden om de vrede te herstellen. 3. Om de resolutie van de 'Alge mene Vergadering (dat Korea een verenigde, onafhankelijke en demo cratische souvereine staat moet wor den, met een grondwet en een rege ring door vrije verkiezingen verkre gen) te kunnen uitvoeren, moeten alle niet-Koreanase troepen étappe- gewijs uit Korea worden terugge trokken. In overeenstemming met de beginselen van de V. N. moet het mo gelijk gemaakt worden, dat het Ko reaanse volk zich vrijelijk uitspreekt wat betreft zijn toekomstige regering. 4. Voor de tussenperiode zal een voorlopige regeling worden getrof fen voor het bestuur van Korea en de handhaving van vrede en veilig heid. 5. Zodra overeenstemming is be reikt over een staking van het vu ren, zal de Algemene Vergadering een commissie vormen van vertegen woordigers van Engeland, Amerika, de Sovjet-Unie en de volksrepubliek China om te komen tot een regeling (in overeenstemming met de bestaan de internationale verplichtingen en het handvest van de V.N.) der pro blemen in het Verre Oosten, waar onder de kwestie Formosa en de vertegenwoordiging van China in de V. N Gewonde soldaten van de Turkse Brigade, die deel uitmaakt van de Verenigde Strijdkrachten in Korea, werden door een ambulance-vlieg tuig van de Britse R. A. F. op hun reis naar het vaderland vervoerd. De gewonden op het punt het toe stel te verlaten na de aankomst op het vliegveld Changi te Singapore. Toen Donderdagavond tijdens de voor stelling van Circus Strassburger in Carré te Amsterdam de Spaanse leeuwentem mer Dola zijn nummer bijna had beëin digd en hij zijn lievelingsleeuwin Simba als laatste de kooi wilde doen verlaten, viel de leeuwin, die in een enigszins nerveuze stemming verkeerde, de tem mer aan en verwondde hem aan de lin kerhand. De verwonding was echter niet van ernstige aard en het publiek bleef rustig, daar het dier dadelijk kalmeerde en de kooi gewillig verliet. De voorstel ling kon normaal doorgang vinden. De leeuwentemmer zal vandaag weer met zijn leeuwin optreden. De laatste van de drie gevangenen, die een week geleden uit de strafgevangenis te Leeuwarden ontsnapten, is Donderdag in Dongen gearresteerd. Onderweg heeft hij kans gezien een paar inbraken te plegen. Vandaag is hij naar Leeuwarden overge bracht. Advertentie BaRTELJÓRISSTRAAT 20 TEL. 13439 „Gesteld, dat door het Hof een verbod zou worden gegeven voor het doen af vloeien van de Ambonese militairen naar een gebied, dat niet van hun keuze is, is de Staat der Nederlanden dan bereid dit vonnis 0n te volgen?" Deze vraag stelde de president van het Gerechtshof te Den Haag mr. G. Scholten. aan mr. D. Veegens, die voor de Staat der Nederlanden pleitte in de Ambonese zaak toen deze gistermiddag voor het Gerechtshof diende. Tevoren had mr. Van Ruckevorsel, die namens de Ambonese delegatie Aponno c.s. optrad, o.m. gezegd, dat alles wat men ook bepleitte en besprak weinig zou uithalen, ™)n1lster1 s Jac°b toch zijn gang zou gaan. Mr. Veegens kon hierop niet on middellijk antwoord geven en vroeg om uitstel tot het einde van de zitting Hij formuleerde toen zijn antwoórd aldus: „Mijn persoonlijke mening is. dat de btaat zich behoort te houden aan een eventueel veroordelend arrest van het Hof, behoudens recht van cassatie. Wanneer dit arrest echter In strijd is met volkenrechtclpe verplichtingen ten opzichte van de Republiek Indonesië, zal de Staat zich hieraan niet houden". Overigens is in dit hoger beroep de zaak iets eenvoudiger geworden dan in het kort geding, dat onlangs diende voor de Haagse Arrondissementsrecht bank, Allereerst berust de Staat in de beslissing, dat Aponno c.s. alle Ambo nese militairen met hun gezinnen ver tegenwoordigt. Verder geeft de Staat toe, dat de militairen gerechtigd zijn om ook NieuW-Guinea als plaats van vestiging te kiezen. Volgens mr. Van Rijckevorsel is het geschil thans beperkt tot de vraag of het onrechtmatig is, dat de Staat de militairen tegen hun wil demobiliseert op Java, ofwel tegen hun wil afvoert en demobiliseert naar een door de Regering van de R.I. bezet of beheerst gebied, b.v. naar de Zuid-Mo- lukken. Mr. Veegens daarentegen betoogde, dat de Staat -net dit hoger beroep be oogde van het Hof een uitspraak te verkrijgen over de vraag, of inmen ging van de burgerlijke rechter in deze zaak geoorloofd is. Het regerings beleid in deze wordt in overwegende mate bepaald door politieke en mili taire factoren en is zelfs niet los te maken van de Nederlandse politiek ten opzichte van de R.I. Mr. Veegens vroeg zich af of, gezien de feitelijke omstandigheden in Indonesië, de door de Regering voorgenomen be handeling van de Ambonese militai ren in die mate indruist tegen rede lijkheid en menselijkheid, dat de rechter daartegen in het geweer moet komen. Plaatst men zich op rechts- standpunt, dan hebben de Ambonese militairen alleen recht op afvloeiing binnen het voormalige Nederl. Xndië, Gravin Guja Calvi di Berg oio, de 21-ja rige kleindochter van wijlen' koning Victor Emmanuel van Italiëis in Egypte in het hu welijk getreden met graaf Carlo Gua- rienti di Verona, een afstammeling van een der oudste aristocratische fami lies van Italië, De bruid is de jongste dochter van prinses Yolanda, de oudste dochter van Victor Emmanuel, die ge huwd is met graaf Calvi di Bergolo. Het huwelijk werd gesloten in de H. Hartkerk van Ibra- himia, een der voor steden van Alexan- drië. De bruiloft werd met bijna Oos terse praal en pracht gevierd. Onder de gasten bevonden zich verscheidene leden van Europese koninklijke families en leden van de voornaamste adellij ke families van Ita lië. dus het grondgebied van de Repu bliek en Nieuw-Guinea. Zou de Staat dit standpunt niet mogen volhouden, op grond van een noodtoestand der militairen, dan moet de mogelijkheid onder Nederlands gezag, in casu Ne derland en Suriname, onder ogen worden gezien. Nieuw-Guinea is niet het juiste ge bied. Het zou volgens mr. Veegens een verzamelplaats kunnen worden van an ti-Republikeinse groepen en dit zou de verhouding tot de R.I. slechts toespit sen. Afvloeiing naar nog niet door de R.I. bezette gebieden b.v. naar Ce- ram zou beschouwd worden als een vijandige daad v-an Nederland jegens de Republiek en de Regering is daartoe in geen enkel opzicht bereid. Afvoer naar Suriname of naar Nederland is ook niet mogelijk en dus blijft over het uoor de R.I. bezette gebied. Gevaar voor de afvoer naar Ambon bestaat er -i-aldus mr Veegens. Het risico schuilt in het gedrag van de gerepatri- eerden zelf. Er valt overigens geen op lossing aan te geven, waaraan niet enig nadeel kleeft en ook aan het uitstellen van een beslissing zijn nadelen verbon den. Mr. Veegens besloot zijn pleidooi met het uitspreken van de vaste overtuiging, dat de Regering in deze netelige kwestie ■het enige mogelijke beleid heeft gevoerd. Bevestiging van het vonnis, waarbij de Staat veroordeeld werd, zou slechts kun nen volgen, wanneer het Hof van oordeel zou zijn, dat geen enkele Ambonees tegen zijn wil mag worden afgevoerd, wat daarvan ook de gevolgen voor Neder land mogen zijn. Die beslissing acht de Staat ondenkbaar. Mr. van Rijckevorsel meende, dat het duidelijk was, dat de zorg voor de levens van de militairen en hun gezinnen thans nog acuter is geworden en dat derhalve de reden voor rechterlijk ingrijpen drin gender is geworden. Het gevraagde rechterlijk verbod strekt, om de Staat te weerhouden van het plegen van een onrecht, zo trouwe loos, eerloos en massaal als dit wellicht zelden onder een rechterlijk oog is ge komen. Afvloeiing naar Ambon bete kent overlevering aan de ergste vijand. Demobilisatie op Java staat daarmee gelijk, of is misschien nog erger, de Ambonese militairen moeten thans im mers door Nederlandse militairen wor den beschermd en daaruit blijkt, dat er voor hen inderdaad gevaar bestaat. Onrechtmatig zijn de voorgenomen maatregelen van de Regering, omdat daardoor leven en vrijheid van duizen- den mensen in gevaar worden gebracht. Onrechtvaardig zijn die maatregelen, omdat zij indruisen tegen het onge schreven Recht, de goede zeden. De Staat handelt immers in strijd met de moraal door deze mensen als burgers aan de R.I. uit te leveren onder het motto: „Er is geen andere oplossing." Intussen, al dus pleiter, werkt de Staat in het geheel niet aan een oplossing. Op deze mili tairen wordt thans een sociale pressie uit geoefend door de bepaling, dat wanneer ze hun keus niet doen, ze na 31 Januari geen salaris meer krijgen. Verder deelde mr. van Rijckevorsel mede, dat mr. Fockema Andreae aan hem destijds heeft medegedeeld, dat de Ambonese militairen reeds vóór de op heffing van het K.N LL, naar Ambon af gevoerd hadden kunnen worden. Ook mr. Hatta had verklaard tegen afvloeiing naar Ambon geen bezwaar te hebben. Tenslotte las hij een telegram voor van de Ambonezen op Java aan H. M. de Koningin van de volgende inhoud: „Stuur ons een Nederlands vuurpeleton voor ons en onze gezinnen." Uitspraak in deze zaak volgt over uiterlijk drie weken. Het gemeentebestuur van West-Ber- lijn heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Russen, die de waterwegen in Ber lijn in beheer hebben, een kanaal, dat West-Berlijn verbindt met West-Duits- land, voor scheepvaartverkeer hebben gesloten. Het gemeentebestuur verklaar de, dat die maatregel een catastrofale schaarste aan kolen ten gevolge zal hebben. Een woordvoerder van het gemeente bestuur deelde mede, dat de Russen een sluis, die het Mittelland-ka- naal met de Elbe verbindt, „wegens herstellingswerkzaamheden" buiten wer king hebben gesteld tot 28 Februari. De maatregel gaf onmiddellijk aanlei ding tot vrees, dat de koude oorlog weer in hevigheid zou toenemen. Op het Waterlooplein te Londen staat het standbeeld van de Schot Colin Campbell, Lord Clyde, de bedwinger van de opstand in Hindostan in 1858. Aan de voet van dit standbeeld, geze ten op een leeuw, bevindt zich „Brit- tannia", het symbool van Groot-Brit- tannië. Het bronzen zwaard, dat aan de heup van deze vrouwenfiguur was be vestigd, bleek dezer dagen verdwenen te zijn en de politie vermoedt, dat en thousiaste voetbalsupporters het voor werp hebben weggenomen om revanche te nemen voor de1 diefstal van de Kro ningssteen uit de Westminster Abdij. Sinds in de kringen van de L. T. B. moeilijkheden zijn ontstaan onder de bloembollenkwekers, omdat een groep kwekers van mening was, dat haar be langen niet voldoende behartigd werden door de L. T. B., is het er niet rustiger op geworden. Verschillende malen heb ben wij daaromtrent reeds een en an der gepubliceerd en wij waren van me ning. dat de zaak had afgedaan, toen op de laatste vergadering van vakgroep kwekers van de L. T. B. besloten werd deze groep juridische zelfstandigheid te geven. Niets is echter minder waar, want van de zijde van de (nieuwe) Vereniging van katholieke ondernemers in het Bloembollenbedrijf ontvingen wij onlangs een schrijven, waarin de nodi ge critiek op de L. T. B. werd uitge bracht. Als antwoord daarop verscheen heden een verklaring van het hoofd bestuur van de L. T. B., gesteund door het Hoogwaardig Episcopaat. Ter wille van de objectiviteit plaatsen wij hier onverkort het communiqué van beide groepen in de verwachting, dat nu definitief deze hele kwestie ge regeld zal zijn. De katholieke bloembollenkwekers en -exporteurs, die reeds in Novem ber 1949 het initiatief hadden genomen tot oprichting van een katholieke vak organisatie voor het bloembollenbedrijf hebben op Donderdag 28 December j.l. een goed bezette vergadering gehouden te Lisse. In deze vergadering heeft het be stuur de leden uitvoerig ingelicht over de moeilijkheden, welke de jonge ver eniging in het eerste jaar van haar be staan heeft ondervonden van de zijde van het hoofdbestuur van de Katholie ke Land- en Tuinbouwbond (L. T. B.), hoewel toch eigenlijk van deze zijde niet anders dan medewerking verwacht had mogen worden. Nadat het Hoofd bestuur van de L. T. B. zich eerst lange tijd had verzet tegen de vorming van een juridisch zelfstandige vereniging is tenslotte binnen het verband van de L. T. B. een Vereniging opgericht on der dezelfde naam, die de groep Katho lieke bloembollenkwekers en -expor teurs reeds in 1949 voor haar Vereni ging had gekozen. Over de oprichting van de door de L. T. B. opgerichte vak organisatie, heeft ook geen overleg plaats gehad met de reeds bestaande vereniging. De vergadering was van oordeel, dat de binnen het verband van de L. T B. opgerichte vereniging niet voldeed aan de vereisten van zelfstandigheid en doelmatigheid, welke aan een vakorga nisatie voor het bloembollenbedrijf ge steld mogen worden. Om deze reden schaarde de vergadering zich dan ook unaniem achter het voorstel van het be stuur om de door een belangrijke groep katholieke bloembollenkwekers en -ex porteurs in 1949 opgerichte vereniging te laten voortbestaan en met de door Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of hagelbuien. Krach- ige tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets kouder met hier en daar lichte nachtvorst. Zon: 8.4416.54. Maan: op 11.12. In 1951 zullen 50.000 woningen worden gebouwd en in het topjaar 1952 55.000 Met de bouw van deze 55.000 woningen zal men één jaar op het bouwplan voor zijn. Wanneer wij in dit tempo voort gaan met bouwen, zal het woningpro bleem in 1965 zijn opgelost. In ieder ge val, zo voegde minister In 't Veld hier aan toe, zal er geen woningtekort meer zijn. Dan zal men een begin moeten ma ken met het opruimen van krotten en het omvormen van duplexwoningen tot eensgezinswoningen. Aldus heeft minis ter In 't Veld op een bijeenkomst van de „Ned. Mij, voor Nijverheid en Handel" medegedeeld. De minister vroeg zich af of de be zuinigingen, die de gewijzigde omstan digheden met zich brengen moeten worden doorgevoerd op het gebied van de consumptie of op dat van de inves tering. Nooit mag men op de woningbouw beknibbelen, zo zei hij. Men dient er rekening mede te houden, dat het sa- nenwonen, zoals dat nu noodgedwongen geschiedt, nooit een normale toestand mag worden. Te zeer leidt zij tot mo rele verwording. Zij is schadelijk voor de lichamelijke en geestelijke gezond heid. Zo er al op consumptieve investerin gen bezuinigd moet worden, nooit mag dit geschieden ten aanzien van de wo ningbouw. Eerder op openbare gebou wen en gebouwen voor vermakelijk heidsobjecten. Bezuiniging op de bouw van kleuterscholen acht de minister alleszins verantwoord. De bouw van gewone lagere scholen dient echter voort te gaan, mede in verband met het sterke accres der bevolking. deze vereniging aangevangen arbeid voort te gaan. Ter vergadering werd door de voor zitter, de heer C. Ph. Freriks, medege deeld. dat de vereniging reeds meer dan 70 leden telt, die tezamen een belang rijk deel van het bloembollen-areaal bestrijken. In de statuten der vereniging werden enige wijzigingen aangebracht, terwijl verder werd besloten de naam van de vereniging te wijzigen in: Vereniging van Katholieke Ondernemers in het Bloembollenbedrijf. Door het bestuur werd nog medege deeld, dat de vereniging bereid blijft met de L. T. B. tot een samenwer king te komen, vooropgesteld dat ook het hoofdbestuur van de L. T B. tot deze samenwerking bereid is. Tot zijn grote teleurstelling heeft het H.B. van de L.T.B. moeten ervaren, dat een groep katholieke bollenkwekers, onder leiding van de heer Freriks, ge meend heeft zich niet te moeten storen aan het uitdrukkelijk vermaan van onze Bisschop om de eenheid te bewaren en het geschil met de L.T.B op te lossen in de zin, zoals door Zijne Hoogwaar dige Excellentie was aangegeven. Deze oplossing bestond hierin, dat een juridisch zelfstandige vakorganisa tie van bollenkwekers zou worden ge vormd binnen het verband van de L.T.B Aan deze bisschoppelijke wens heeft 'de L.T.B. gehoor gegeven door de oprichting van de R.K. Vereniging van L.T-B.-ondernemers in het Bloembol lenbedrijf. Hierdoor is het eigenlijke bezwaar, dat stelselmatig door genoem de groep tegen de structuur van de L.T.B. is aangevoerd, vervallen. Het is dientengevolge volkomen be grijpelijk. dat de Bisschop van Haarlem in zijn laatste waarschuwing nog eens uitdrukkelijk heeft gezegd, dat aan deze hoofdzaak, n.l. een juridisch zelfstandige vakvereniging binnen het verband van de L.T.B., niet mocht worden getornd, maar dat over technische wijzigingen nog kon worden beraadslaagd, waartoe de L.T.B. te allen tijde bereid geweest is en blijft. Deze duidelijke wenk is kennelijk door genoemde groep niet begrepen, gezien het door haar uitgegeven pers communiqué, waarin zij aankondigt haar activiteit op eigen gezag te willen voort zetten. Het H. B. van de L.T.B. ziet zich dientengevolge genoodzaakt, zowel in het belang van de circa 2000 bollen kwekers. die thans bij de L.T.B. zijn aangesloten als van de overige bollen kwekers, die zich in eigen katholiek vakverband wensen te verenigen en dit is tenslotte het hoofdmotief ge weest voor 70 katholieken om zich bij genoemde groep aan te sluiten om openlijk stelling te nemen tegen be doeld communiqué, daar hierdoor gemakkelijk een verkeerde indruk zou kunnen worden gewekt. En dan gaat het niet zozeer om het feit, dat daarin wordt verzuimd ook maar in een enkel opzicht positief aan te geven, waarom de Vakvereniging van de L.T.B. niet voldoet aan de vereisten van zelfstandigheid en doelmatigheid, dat daarin wordt nagelaten te vermel den, dat de bewuste vergadering slechts door een dertigtal leden werd be zocht en dat daarin niet loyaal wordt erkend, dat ook enkele leden zich tegen de door het bestuur voorgestelde ge dragslijn hebben uitgesproken. Veel be treurenswaardiger is het, dat door deze handelwijze in werkelijkheid 'n neutrale vereniging door katholieke bollenkwe kers in het leven is geroepen. Ondergetekenden achten het hun plicht alle katholieke bollenkwekers met nadruk op de ernst hiervan te wijzen en hen allen aan te sporen gehoor te geven aan het advies van de Bisschop om zich aan te sluiten bij de juridisch zelfstan dige ondernemersvereniging van de L.T.B. G. W. Kampschöer, Alg.Voorzitter. Rector J. A. G. v. d. Hoogte, Geest. Adv. Mr. G. J. Vermeulen, Alg. Secr. Naar aanleiding van geruchten ai zouden er plannen bestaan om tot dis tributie van reparatieleder over te gaan, verzekerde men ons op het Ministerie van Economische Zaken en bij de Vak groep Lederindustrie, dat van dergelijke plannen geen sprake is. Wat de gevol gen zullen zijn, wanneer men met het oog op de voor W.-Europa beschikbare voorraden tot verdeling en toewijzing aan de verschillende landen zou over gaan, is natuurlijk moeilijk te zeggen. Abnormale prijsstijgingen voor schoen reparaties acht men al evenzeer onwaar schijnlijk. Wel zullen de prijzen geleide lijk aan oplopen, wat in verband met de prijsstijging der grondstoffen, die sedert Januari 1950 80 a 90 pet. bedroeg, onver mijdelijk is. In het heelal vallen meteoren niet op. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van militairen aan boord van het passagiersschip „Ranchi", dat vermoedelijk 18 Januari te Amsterdam zal arriveren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1