Dr. Mar ga Klompé over UNO en Raad van Europa Geestelijk reveil gunstig Bureau van consultatie in 1950 Nieuwe notaris benoemd Zestig jaar Vreemdelingen verkeer in Haarlem Veertigjarig bestaan van „St. Antonius" TEMPO Geloof en Wetenschap De wereldsituatie gezien in het kader van de spanning tassen Oost en West AGENDA symptoom Raad van Bijstand Auto slipt tegen woonhuis Hoge boete en gevangenisstraf voor belastingontduikers Wie het initiatief namen en wie na het feest voorbereiden Tafeltennis NKS Betere VityUda VAM MEEUWEN VRIJDAG 12 JANUARI 1951 PAGINA 2 Slavisch blok er uit? Stichting Kennemer Duinen 1876 - 1951 OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM - TELEF. 11266 Afscheid dr. L. C. bergen Kers- Burgerlijke Stand Rossolimo vervangt Euwe in Hoogoven-schaaktournooi KORTE MAAR HEVIGE BRAND IN AELBERTSBERGSTRAAT NATIONAAL ZAAL- CONCOURS DERDE ORGELRECITAL door Albert de Klerk 31.118 PERSONEN BEZOCHTEN FRANS HALSMUSEUM Muzikale soiree voor R.K. militairen Weense operette in Haarlem St. Adelbert-Vereniging ZANDVOORT Katholiek kleuteronderwijs Contact-orgaan P.v.d.A.-lid verlaat gemeenteraad AERDENHOUT SCHOTEN—SPARTAAN W aterpoloprogramma Waterstanden PASSAGIERS- EN TROEPEN SCHEPEN BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD RONDVRAAG IN BLOEMENDAALSE RAAD B. en W. willen er paal en perk aan stellen ARDAïH ViAguti*: THEEPOTTEN LIMONADEGLAZEN LIMONADEGLAZEN naak. gaan! VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN IS HET VOORDELIGSTE ADRES Lezing met lichtbeelden BEDDENSPSCIAALZAAf In een buitengewoon helder betoog en met kennis van zaken heeft dr. Marga Klompé gisteravond in de Stads schouwburg voor de leden van „Ge loof en Wetenschap" een voordracht gehouden over het onderwerp „Inter nationale aspecten". Een algemene ti tel overigens, welke dr. Klompé ech ter er niet van weerhield om verschil lende kwesties aan een diepere be schouwing te onderwerpen. Dat zij daartoe alleszins gerechtigd was, verze kerden haar lidmaatschap van de Ne derlandse delegatie bij de UNO en by de Raad van Europa. Zij hier alleen aan toegevoegd, dat zij gisteravond niet in die kwaliteiten sprak en al het gesprokene met nadruk voor haar re kening nam. Hetgeen voor de talrijke aanwezigen geen aanleiding was om niet met grote belangstelling haar des kundig betoog te volgen. Dr. Klompé memoreerde in eerste instantie nog even de oprichting van de U.N.O. kort na de oorlog, maar het zou nog tot 1948 duren, eer men tot het besef kwam. dat een meer intensieve samenwerking nodig zou zijn. De putsch van 1948 in Praag en de ver scherpte houding tussen Oost en West brachten verschillende verbonden tot stand om agressie te kunnen weerstaan. In Maart 1948 kwam de Westelijke Unie, een maand later volgde de Mar- schallhulp en in Mei van datzelfde jaar werd in Den Haag het internatio nale congres voor Europese samenwer king gehouden, waarin de resolutie werd aangenomen, dat een Europese regering in het leven moest worden geroepen. De politici in Europa be schouwden dat wel als een slag in de lucht, maar na een jaar waren de statu ten gereed. De tijd echter, die daartussen verliep, leverde een nog scherpere verhouding tussen Oost en West op. Het Westen werd onzeker en de U.N.O. gaf de in druk, dat zij niet aan haar primaire doelstelling kon beantwoorden: het handhaven van de vrede. Maar April 1949 bracht het Atlantisch Pact en in dat verband sprak dr. Klompe over een angstwekkend tempo. Doch dat alles werd geboren uit de drang naar meer eenheid tegen de aaneensluiting van de Oostelijke satellietstaten Het gevolg was, dat de Rus zich in materiële zin moest terug trekken en zijn werkter rein naar Oost-Azië moest verleggen. Intussen kon de Raad van Europa aan de slag, vooral op initiatief van Eidault (de Fransen reageren altijd het eerst centralistisch), waarbij eigenlijk ae meeste bevoegdheid in handen kwam van het Comité van Ministers. De As- semblée zelf kreeg slechts adviserende stem en moest per slot van zaken be rusten in het gouvernementale gezag. Verliepen aanvankelijk de besprekin gen gunstig, later kwamen pas de ware problemen aan de orde, toen de beken de zes commissies aan het werk gin gen. Velen willen dan ook de bijeen komst van Augustus 1950 als een mis lukking zien, maar spreekster meende dat ten stelligste te moeten ontkennen. Men moet er toch allereerst reke ning mee houden, dat in deze Raad uiteraard de verschillende volkska rakters tot gelding komen. De warm bloedige Italianen reageren nu een maal heel anders dan de koele Scan- dinaviërs. Zij onderkennen allen het zelfde probleem, maar benaderen het van een geheel andere kant. Zou het goed willen gaan, dan zouden de na tionale sentimenten tot een minimum beperkt moeten blijven en zou men moeten komen tot fractie-vorming. Doch dat zal heel geleidelijk kunnen gaan. want er bestaat bij voorbeeld een groot verschil tussen Engelse en Franse socialisten. De christen-demo craten missen een leiding-gevende fi guur van groot formaat en zo zal dat alles tijd nodig hebben te groeien. Bovendien heeft de Raad van Euro pa te kampen met verschillende stro mingen Engeland en Scandinavië wil len wel samenwerking, maar geen su pervisie van de Raad, omdat zij geen inmenging wensen van een vreemde in hun nationale belangen. Uiteraard is dat heel begrijpelijk. Engeland is ge bonden aan zijn overige gebiedsdelen, de geleide economie mag daar niet »n gedrang komen en... Engeland wil toch altijd nog graag het „oude Engeland' blijven met het bekende devies „ver deel en heers". Een tweede stroming wil integrale federatie en tenslotte is men gekomen tot de gulden middenweg, in die zin, dat er voorlopig slechts op bepaalde ge bieden federatie zal bestaan. Via het Atlantisch Pact, welks plan nen niet mogen doorkruist worden door de Raad van Europa, kwam dr. Klompe weer in de UNO terecht. En met vol doening mocht zij opmerken, dat er ein delijk meer saamhorigheid was gekomen. Een nieuwe geest is daar binnen komen waaien en een van de belangrijkste be slissingen noemde spreekster wel het besluit om MacArthur order te geven de 38ste breedtegraad in Korea te over schrijden. De moeilijkheid doet zich echter steeds voor, dat (nieuwe) Oost- Aziatische staten slechts een actieve neutraliteit ontplooien. Zij willen zichzelf blijven en willen geen invloed van Rus land of Amerika. Dr. Klompé stelde zichzelf de vraag, of het niet beter zou zijn. het Slavische blok uit de UNO te weren (hetgeen al leen mogelijk zou zijn, wanneer de anderen zouden uittreden om een nieu we organisatie op te bouwen), maar zij meende, dat zulks geen gelukkige oplossing van de problemen zou be tekenen. Een internationaal forum zal nodig blijven, waarop alle rege ringen elkaar kunnen ontmoeten en de diverse scheldpartijen kan men dan wel op de koop toe nemen. Overigens bestaat het gevaar, dat bij het nemen van een dergelijk besluit, ook de Oost- Aziatische Staten verloren zullen zijn. Spreekster nam haar gehoor mee naar het zich ontsluitende Afrika en kwam via Egypte, Israël en Oost-Azië in China terecht. Sprekend over de „Chinese kwestie" meende zij te mogen vaststel len, dat, het China van Mao geen satel lietstaat van Moskou is. De motieven van Rusland en China lopen wat de po litiek betreft parallel en de Rus kan er een dankbaar gebruik van maken, dat de meeste regeringspersonen in China de westerling schuwen. Dat het tans zo ernstig is geworden in Korea, heeft verschillende oorzaken. Naar de mening van dr. Klompé zou het allemaal anders zijn gelopen, indien Amerika Communistisch China had er kend en het in de UNO was toegelaten. Zij wilde Mao niet verdedigen, maar van zijn standpunt gezien, was het logisch, dat hij in Korea tot een tegenaanval overging. Eerst was besloten, dat de UNO-troepen tot de 38ste breedtegraad zouden trekken, later werd het de 40ste breedtegraad, kort daarop weer een stuk verder en wie kon Mao de verzekering geven, dat tenslotte ook zijn land, waar op officieel 23 bombardementen waren uitgevoerd, niet zou worden aangeval len? Waarom valt Rusland niet aan? Het Westen ligt vrijwel onverdedigd, twee honderd divisies heeft Rusland voor de hand. Het antwoord van dr. Klompé op deze vraag moest uiteraard specu latief zijn, want, zoals zij het zeide, wij weten van de Russen niets anders dan dat zg meesters in de tactiek zyn. Uit de reacties van de Russen op het Wes ten meende zfj te mogen concluderen, dat er sprake is van een zeker angst motief. De Russen weten, dat het Amc- kaanse atoomwapen superieur is. De Amerikanen zijn thans zover, dat zij de atoombom in de lucht kunnen laten ontploffen, de Russen kunnen dat (nog* niet. Ook op ander gebied is Amerika potentieel sterker. Bovendien, Rusland ontpopt zich lie- BIOSCOPEN Rembrandt: Cinderella (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Staatsgeheim (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De vrouw mijner dromen (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Zamba en de jungle-prins (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame: 'n Hart van goud (14 j.), 2,30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 12 Januari Schouwburg: Hoofdstad-operette „In einer kleinen Konditorei", 8 uur. Concertgebouw: Mij. tot bevordering der toonkunst. Kamermuziekavond door Ros- sana Bottai, piano, 8 uur. Frans Halsmuseum: Tisna; lezing door mr. J. Kunst, 8 uur. Zaterdag 13 Januari Schouwburg: Hoofdstad-Operette met „In einer kleinen Konditorei", 8 uur. ver niet als de agressor. Het middel van de penetratie is hem het meest wel kom. Doordat de Marshall-hulp aan een vijfde colonne de voedingsbodem heeft ontnomen, is thans daartoe de toestand niet rijp. Rusland is tevens bang voor titoïsti- sche neigingen in de satellietstaten en in het eigen land, maar het belangrijk ste motief achtte dr. Klompé het feit, dat Rusland het liefst de Vredesduif uithangt om zo zijn ideologie te ver breiden. Het manifest van Stockholm heeft in deze zijn kwade invloeden reeds voldoende bewezen. Het masker van de vredesduif is voor de Rus het prachtigste wapen. Moeten wij bewapenen? Spreekster antwoordde daarop bevestigend. Dat is nu eenmaal nodig in verband met blijvende gevaren. Na 1945 ging het Westen ontwapenen, het Oosten ging door met bewapening. Het Westen stel de later voor: algehele ontwapening met controle op de atoombom, Rusland wil de daar niet op ingaan. En tenslotte is daar nog steeds de Kominform met alle ondermijnende activiteit in de westelij ke landen. Maar is het dan wel Verantwoord? Kan het geld niet beter besteed wor den aan geestelijke, sociale en econo mische belangen? Het is toch altijd zo, dat de geest het tenslotte^ toch wint van het geweld. Laat de Rus dus maar gerust komen. Indien wij geestelijk sterk staan, is de overwinning tenslot te toch aan ons. De laatste bezettings jaren hebben dat genoegzaam bewezen. Maar dr. Klompé meende, dat van twee kwaden ook hier de minste ge kozen moest worden. Een oorlog werkt nu eenmaal demoraliserend en kost mensenlevens. Maar wanneer men alles rustig zijn gang laat gaan, omdat men toch geestelijk de sterkste is, dap moet men toch bedenken, dat het met het nageslacht heel anders kan lopen. De ervaring heeft geleerd, dat met het re giem van het geweld verschillende ge neraties verloren kunnen gaan, het geen dan tenslotte het verlies van die zelfde geestelijke kracht zou betekenen. Dat kwaad zou het moeilijkst te dra gen kunnen zijn en op die grond zal men dan ook tot het eerste moeten be sluiten. Hoe men het echter ook keert of wendt, een juiste oplossing zal er op die manier niet komen. De christenen vooral moeten zich dat bewust zijn. Als wij niet ten onder willen gaan, aldus spreekster, dan gaan wij ook niet. En daarom was het voor haar ook een voldoening te kunnen constateren, dat er overal een geesteiyk réveil groeit. Dat zal het zuurdesem moeten zijn, waardoor de ware vrede zich kan vor- Zoals bekend wordt de Raad van Bij stand van de Stichting Het Nationale Park de Kennemer Duinen gevormd door ten hoogste dertig leden. De minis ter van O. K. en W. is bevoegd twaalf leden aan te wijzen, de minister van Fi nanciën één, Ged. Staten van Noord- Holland zeven, B. en W. van Amster dam drie, B. en W. van Haarlem even eens drie, terwijl er voorts door de Raad van Bestuur vijf leden aangewe zen kunnen worden. De voorzitter en de secretaris van de Raad van Bestuur vervullen ambtshalve dezelfde functies in de Raad van Bijstand. Als voorzitter treedt op dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Tot de leden, aangewezen door Ged. Staten van Noord-Holland, behoren o.a. de he ren L. Bouwman uit Heemstede, J. Vrij land uit Overveen en ir. J. Jelles, Over- veen. Ir. G. Lange uit Wassenaar, ir. A. Stoffels uit Haarlem en de heer H. Jon ker uit Bloemendaal zijn door B. en W. van Haarlem als lid aangewezen. De Raad van Bestuur heeft als leden aan gewezen: prof. ir. T. van Wisselingh, Aerdenhout. dr. J. van Steyn, Zeist, de heer C Sipkes uit Rockanje. jhr. mr. C. den Tex, burgemeester van Bloemen daal en prof. J. Heimans. Amsterdam. De functie van secretaris wordt vervuld door jhr. mr. J. Roëll. De minister van Financiën heeft tot op heden nog niet van zijn bevoegdheid gebruik gemaakt om een lid aan te wijzen. Tengevolge van de gladheid van het wegdek slipte gistermorgen om kwart voor acht een personenauto in de bocht ran de Kinderhuissingel. De wagen schoof in zijn vaart over het trottoir en kwam met een klap tegen een woonhuis tot stilstand. De voorkant van de auto werd zo zwaar beschadigd, dat een kraanwagen nodig was om de wagen weg te slepen. De voorgevel van het huis liep enige schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Advertentie Sinds 75 jaar biedt Schous U de groot- ste collectie kinderstoelen v.a. 16.50 Babyboxen vanaf 15.80, boxmatrassen en speelgoederen. Onze sortering v. Delft's kinder- en wandelwagens overtreft zeker Uw verwachting. In de twee en vijftig zittingen, die in 1950 op het bureau voor consultatie bij de Arrondissements-rechtbank te Haar lem werden gehouden, vervoegden zich 1216 (vorig jaar 1194) bezoekers en be zoeksters. Aan het verzoek tot toevoeging van een advocaat voor geheel kosteloze bij stand werd voldaan in 805 gevallen, die voor het merendeel betrekking had den op scheidingen. Onder deze 805 ge vallen bevonden zich ook alimentatie zaken, waarvan verweer tegen of ver mindering van alimentatie het meest werd behandeld. Met ingang van 1 Januari 1951 fun geert als secretaris van het Bureau mr. J. A. P. ten Bokkel. Een boete van f 2.000 en twee maan den gevangenis, dat was de straf die de Officier van Justitie, mr. Van den Burg, gistermiddag eiste tegen de ho telhouder D. uit Aalsmeer. Tweemaal had deze verdachte zich schuldig ge maakt aan een onjuiste belastingaan gifte. In vroegere jaren was D. beheer der geweest van een groot bioscoopthea ter in Leiden Gedurende tien jaren had hij er hard gewerkt en toen deze om waren, dacht hij niet beter of hij werd eigenaar van het theater. De man werd echter bitter teleurgesteld, want toen pas bleek dat hij al die lange jaren voor een anders welzijn had gewerkt. D. gaf evenwel de moed niet op en bouwde in Aalsmeer een bloeiend hotelbedrijf op. Na de oorlog werd hij echter ge deeltelijk ten onrechte geïnterneerd en na zijn terugkeer bleek, dat nagenoeg de gehele hotel-inventaris was gestolen. Ook hadden de dieven een bedrag van f 14.000 aan contanten ontvreemd. Er bleef dus niets anders over dan dat D. voor de derde maal in zijn leven op nieuw begon. Daartoe moest hij even wel geld lenen en teneinde niet hele maal in de misère ten onder te gaan, zocht de man een uitweg in het ontdui ken van de belasting. Tweemaal heeft hij een belastingbiljet onjuist ingevuld. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. ONDERTROUWD: W. N. A. Beumkes en M. Kok. GEHUWD: K. G. Bnühl en E. A. van der Weiden; G. Schulte Kool en A. A. ten Hoeve: C. Boeschoten en P. R. Y. Huizer: J. W. A Kurvers en P. R. Beers; P. Pijper en M. C. Walter. GEBOREN: J. W. Roeleveld—Bedeaux z; A. J. van der StokkerHandgraaf z; C. ZieltjensVan Zeeland z; F. M. Bak kerGoossens d; M. J. KlijnVan den Aardweg d. OVERLEDEN: C. P Singer—Van der Mark. 71 j„ Mamixstraat; H. J. Petter 59 j.. Dr. Leijdsstraat. P. Zwart, 66 j, Amsterdamstraat; J. W. Hasselmeijer, 55 j., Overton weg; S. G. M. van der Rest Van Kesteren. 87 j.. Kenaupark; M. C. MiezerusJanssen. 65 j., Coornhettstraat; A. F. Holtmann 34 j. Wilhelminastraat; A. SchoonderwoerdJansen, 40 j., Kam perlaan. Om zeer begrijpelijke redenen heeft Dr. Euwe zijn plaats in het Hoogoven- schaaktournooi afgestaan aan de Frans man Rossolimo, Na het overladen pro gramma (het internationaal schaak- tournooi te Amsterdam en het schaak- tournooi te Luzern) en het feit dat hij tijdens het Hoogovenschaaktournooi zijn leraarsfunctie gedeeltelijk zal moeten blijven vervullen heeft hem na overleg met de organisatie genoopt zijn plaats at te staan. Dr. Euwe heeft zich echter bereid verkiaard. alsnog mee te spelen in het geval een der deelnemers verstek iaat gaan. In een gisteravond in de oude raad zaal ten stadhuize gehouden bijeen komst, welke namens B. en W. werd bijgewoond door wethouder Angenent, nam het bestuur van de Haarlemse Stichting voor Woningverbetering af' scheid van dr. L. C. Kersbergen, die als initiatiefnemer van de oprichting af gedurende bijna 40 jaar voorzitter van de Stichting geweest is. De in zijn plaats benoemde functio naris, de heer F. S. Noordhoff, getuigde van zijn bewondering voor dr. Kersber gen, die, getroffen door de nood van de toenmalige arbeidersbevolking en be zield door de wil om met grote kracht de t.b.c. te bestrijden, de man geweest is. die bij zijn vele werk als arts en als geneesheer-directeur van het Eliza beth's Gasthuis, deze zegenrijke arbeid heeft aangevat en tot een goed einde gebracht. Wethouder Angenent sprak namens B en W. woorden van hoge waardering en warme dank voor het werk en de persoon van dr. Kersbergen, die hij als een sterk sociaal-voelend mens ken- schetste. Tot secretaris-penningmeester van de Stichting werd de heer J. van* Borkho ven benoemd, terwijl mevr. Douairière C. Striek van Linschoten—Ras als lie. aan het bestuur werd toegevoegd. In de vacature van notaris W. H. van Arkel, die in Augustus van het vorig jaar kwam te overlijden, is thans be noemd de heer J. P. F. Messer. De nieuwe notaris werd geboren 13 October 1902 en was van 1932 tot 1943 werkzaam als candidaat-notaris te Delfzijl. In de zelfde funcïie werkte hij daarna tot 1 Juni 1948 in Velsen en sedertdien was hij in Haarlem verbonden aan het kan toor van notaris Van Arkel. Na diens overlijden werd hij per 1 September 1950 tot waarnemer benoemd. Gisteravond om elf uur ontstond er een hevige brand op de bovenver dieping van een perceel aan de Aelberts- bergstraat, dat bewoond wordt door de familie Hoekstra. Aanvankelijk liet de brand liet de brand zich ernstig aan zien en de brandweer, die na hulpge roep van de vrouw door de buren was gewaarschuwd en met groot materieel was uitgerukt, slaagde er in om het vuur te beperken tot de bovenverdie ping. De panden zijn ter plaatse dicht naast elkaar gebouwd en het gevaar was niet denkbeeldig, dat de vlammen naar de aangrenzende percelen zouden overslaan. De brandweerlieden, die alle lof voor hun prachtig werk toekomt, maakten bij het blussen o.a. gebruik van een Magyrusladder. Bij onderzoek bleek dat een 22-jarige kostganger in een kamer op de eerste etage een daar staande petroleumkachel naar de gang had wil len verplaatsen. Daarbij viel het ge heel met petroleum gevulde reservoir uit de kachel met het gevolg, dat de petroleum over de vloer stroomde en terstond in brand vloog. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat pogingen om het vuur te blussen mislukten. Boven dien kreeg de vrij sterke wind volop gelegenheid om door een gesprongen raam het vuur binnen aan te wakkeren. De bovenverdieping met inboedel brand de geheel uit, terwijl men gelijkvloers veel waterschade opliep. Vele muziekcorpsen uit het Gewest Noord-Holland zullen deelnemen aan een groot zaalconcours, dat op 14 Januari, 21 Januari en 11 Februari in het Con certgebouw te Haarlem gehouden zal worden. De aanleiding tot het organiseren van het zaalconcours is gelegen in het feit, dat vele muziekcorpsen, uit hoofde van hun seizoenarbeid, nooit aan een open lucht muziekconcours in de zomer kun nen deelnemen. Dat dit zaalconcours gewaardeerd wordt, blijkt wel uit het grote aantal deelnemers. Alle verenigingen kunnen aan het concours deelnemen, mits zij geen be roepsmusici als uitvoerende leden laten medewerken. De uitslag van de wedstrijd zal op elke wedstrijdmiddag bekend worden gemaakt. De organisatie is in handen van de Algemene Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen Na Jacob Bijster en Dr. Ant. van der Horst trad één van de jongste en toch al één van de meest vooraanstaande or ganisten: Albert de Klerk op. Vanwege het onderling verband van de recitals is er inzake programma-samenstelling overleg gépleegd en zo koos De Klerk werken van andere meesters: Jean Fran- gois Dandrieu, Franz Liszt en Jacob Bijster. Bovendien van César Franck, echter niet de Choralen, die Bijster reeds vertolkte, doch de Fantasie in Do majeur. Opmerkelijk voor de collegialiteit van de executanten is het introduceren van Bijster-orgelwerken door De Klerk en van De Klerk-werken door Jacob Bij ster! De naam Liszt is een zeldzame ver schijning op de orgelprogramma's. Liszt was, evenals zo menig ander romanticus, geen speciaal componist van orgelwer ken. Trouwens niet de meer homopho ne, maar de polyphone schrijfwijze a la Bach is het meest geëigend voor dit genre. Toch is het interessant een Liszt- werk, zoals de Phantasie und Fuge über dem Choral: „Ad nos, ad salutarem un- dam", op ons Cavaillé Coll-orgel te horen, daar het door de componist ge dachte klankcoloriet alleen op een dus danig instrument naar behoren is te verkrijgen. Albert de Klerk heeft dit ongewone orgelstuk in alle opzichten met bewon derenswaardige virtuositeit voorgedra gen. Een Liszt-werk zonder afzonder lijke delen, 30 minuten durend, op een wijze te spelen, dat het voortdurend de aandacht trekt, is een geweldig grote praestatie Wij hebben eerbied voor zijn technische vaardigheid, maar bovenal ging onze belangstelling uit naar zijn registratie. Ieder onderdeel verkreeg de vereiste klankkleur, wellicht beter ge zegd zijn kleurenmengeling en boven dien boden de delen onderling een gro te verscheidenheid. Het werk moge niet bepaald diep van gedachte zijn, op deze manier weergegeven heeft het toch ruimschoots voldaan. Voorts bracht De Klerk ons een vijf delig werk van Dandrieu, een tijdge noot van Bach. De Offertoires hieruit bezitten voldoende kerkelijke geest, b.v. een „Duo en Cors de chasse is vermoe delijk alleen voor de concertzaal ge dacht. Het is allemaal muziek van een nogal licht en behaaglijk genre. Franck's „Fantaisie" schenkt ons als het ware een weldadige rust. Alles klinkt bezonken en waardig, melodisch en harmonisch is deze Fantaisie hoogst aantrekkelijk. Ook hier bracht De Klerk mmer het vereiste coloriet aan. Bijster's „Triptyque" doet een nieuw geluid horen door aanwending van kerktoonaarden met nieuwe harmonisa tie-middelen. Het middendeel, een fuga, is knap opgebouwd, vooral de expositie en de afsluiting. De hoekdelen zijn vrijer van vorm en soms nogal virtuoos ge schreven. De rustig gehouden alterna tieven zijn afzonderlijk beschouwd zeer mooi, in het slotdeel wel een weinig overheersend tegenover de meer bewo gen onderdelen. Het spel was uiterst respectabel! Ook voor dit recital toonde men grote belangstelling. Albert de Klerk's spel werd ten zeerste gewaar- deerd' OL. KOOP Het bezoek aan het Frans Halsmu seum in 1950 bestond uit 31.118 perso nen. In 1949 hebben 27.189 personen het museum bezocht. In het afgelopen jaar is het bezoek dus met bijna 4000 personen toegenomen. In de villa Vijverduin te Bloemendaal wordt Zondag 'een culturele avond ge houden als eerste in de reeks muzikale soirées voor R.K. militairen. De zange res Jo Vincent, aan de vleugel bege leid doer Emmy van Eden. zal liederen uitvoeren van Schubert, Wolf, CapM en Moussorgsky. Het aanvangsuur is be paald op half negen. Vandaag is het zestig jaar geleden, at werd opgericht de Vereniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggen de gemeenten en tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Na een voor bereidende bijeenkomst bleek zoveel sympathie voor deze organisatie, die pioniersarbeid in ons land ging ver richten. te bestaan, dat men er geen gras over liet groeien en maar aan stonds een bestuur benoemde. In de Nieuwe Haarlemsche Courant van 16 Januari 1891 lezen wij (men keek toen niet op een dag om nieuws te publi ceren) het volgende: Behalve de ver fraaiing en de bevordering van het vreemdelingenverkeer zal zij zich ook toeleggen op het steunen en houden van tentoonstellingen, zo mogelijk op het ge bied van de kunst maar steeds het oog gericht op het vreemdelingenverkeer en om dat zo gemakkelijk mogelijk te ma ken. Het huishoudelijk reglement spreekt in een der artikelen van strijd tegen misbruiken waaraan zij, die tijdelijk of De tweede helft van de tafeltennis- competitie is, zij het daan ook met een kort programma, begonnen. Onze enige Katholieke overgangskiasser Winfried X leverde een goede prestatie door twee kostbare punten te veroveren op het hoofdstedelijke AMVJ 1. De uitslag was 8—2. In de eerste klasse wist GTTC 1 weer eens de volle buit in eigen huis te houden door met 64 van Togido 1 te winenn. In de tweede klasse A behield HBC 2 zijn goede plaats door Prowano 2 met 82 te verslaan. Winfried 4 bracht het er tegen Rapidity 2 minder goed af en moest met een 82-neder- laag genoegen nemen. GTTC 3 zorgde voor een verrassing, zij het dan ook een minder aangename. Het verloor n.il .van TOG 4 met 73. In 2 B Blijkt Oranje- Zwart 'nu toch wel zeer ernstige plan nen te hebben. Winfried 3 moest dit ervaren en verloor met 64. GTTC 2 bracht het er tegen Heemstede 2 min der goed af en verloor met 73. In 3 A blijft TYBB 1 nog steeds op het goede pad. In de afgelopen week ondervond dli.t Prowano 3, dat met niet minder dan 100 klop kreeg. Ook GTTC 5 kwam hier goed uit de hoek door TOG 5 met 82 klop te geven. HBC 4 deed het minder en kon het te gen Togido 2 niet bolwerken. Het werd een 82-nederlaag. In 3 B kwam GTTC 4 wel erg goedkoop aan de punten, om dat ATT niet kwam opdagen. HBC 5 leed hier een krappe nederlaag tegen HCK 1 met 64, terwijl ook Winfried 5 het tegen HGW niet tot een zege kon brengen. Het werd 82. De uitslagen van de vierde klasse wa ren: 4e klasse A: GTTCHCK 2 9—1, TYBB 5—ATT 4 10—0. 4e klasse C: GTTC 7—TYBB 4 10—0. 4e klasse D: GTTC 6—TYBB 6 8—2. De uitslagen van de junioren-competi tie: HBC—OZ 2 9—1, HBC 4—HBC 6 3—7, HOB 5—OZ 4 3—7. De Hoofdstad Operette, in voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, geeft in de Stadsschouwburg in Haarlem slechts vier voorstelingen van de Ween se operette „In einer kiemen Konditorei" met muziek van Leo Ascher en Johann Strauss. De dirigent is wederom Fredy Salten; •de regie berust bij Otto Aurich. De costuums zijn vervaardigd door Johny Nieuwenhuizen, terwijl de decors, naar speciale ontwerpen van Tom Manders, zijn uitgevoerd door de firma Van Does burg. Op veler verzoek zal „In einer kleinen Konditorei" in de oorspronkelijke taal worden opgevoerd. In het Adelbert-Home,' Gedempte Oude Gracht 29, zal mr. Jan Derks Donderdag avond 18 Januari om acht uur spreken over „De KVP, een tweekoppig mon ster". Rond dit kernvraagstuk zal hij o.m. ook de kwestie Nieuw-Guinea en die van de medezeggenschap behan delen. De Zandvoortse katholieke kleuter school mag zich in een ongekende bloei verheugen. Is dit eensdeels toe te schrijven aan het algemene verschijnsel van het hoge geboortecijfer, een belang rijke factor is ook dat he kleuters door zuster Leopolda en haar helpsters op zo prettige wijze worden bezig gehou den. De moderne opvattingen omtrent het kleuteronderwijs vinden hier toe passing Nu het aantal leerlingen de 90 nadert,' doet het plaatsgebrek zich ge voelen, want dit aantal kinderen kan niet ondergebracht worden in de twee lokalen van de Mariaschool, welke voor het kleuteronderwijs zijn gereserveerd. Men heeft nu een kleuterklasje over gebracht naar een lokaal van het patro naatsgebouw, dat met bescheiden hulp middelen daarvoor zeer doelmatig is ingericht. Op initiatief van de burgemeester van Zandvoort is een contact-orgaan ge vormd onder voorzitterschap van de burgemeester waarin de R.K. midden standsvereniging „De Hanze" en de Zandvoortse handelsvereniging elk door twee leden zijn vertegenwoordigd. Als eerste resultaat van dit contact, zal op Donderdag 18 Januari a.s. in hotel Keur een vergadering van de gehele Zand voortse middenstand plaats vinden. De burgemeester zal deze vergadering ope nen met een inleiding waarin hij zal uiteenzetten op welke wijze de zaken mensen de bloei van hun bedrijven kun. nen bevorderen. Vervolgens zal een des kundige op het gebied van reclame en etaleren het woord voeren. Men hoopt op deze wijze te komen tot cursussen in etaleren e.d. Het 'lid van de Zandvoortse gemeente raad, J. Sijtsma. die zitting heeft voor de P. v. d. A., heeft daarvoor wegens drukke werkzaamheden en om gezond heidsredenen, bedankt. Hü zal worden opgevolgd door F. W. Timmer, Konin ginneweg 35 te Zandvoort. duurzaam in Haarlem of in de omstre ken komen wonen, zouden kunnen bloot staan. Na goedkeuring der reglementen werd het bestuur als volgt samenge steld: voorzitter de heer J. Krol Kz., vice-voorzitter jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, eerste secretaris J. C. Peere boom, tweede secretaris J. van Minde Jr., penningmeester S. J. Graaf van Limburg Stirum en leden mr. H. En schede en J. J. Kerbert. De initiatief nemers werden door een hartelijk applaus van de velen,- die de eerste vergadering bijwoonden, bedankt voor hun bemoeiingen om te komen tot stichting dezer, zoals werd uitgedrukt, voor Haarlem hoognodige vereniging. Uit deze V.V.V., die later in talrijke plaatsen in het land navolging vond, is in deze jaren de Stichting „Haarlems Bloei" ontstaan, die reeds van het be gin af aan de volle steun van het ge meentebestuur en ten dele van de bur gerij mocht ondervinden. Het ligt in de bedoeling het zestig jarig jubileum over enkele maanden te vieren. Tot dat doel heeft zich een commissie uit de burgerij gevormd on der voorzitterschap van dr. C. Spoelder. De commissie heeft reeds vele plannen in uitwerking. Het Schoten-bestuur heeft extra maatregelen genomen om de te ver wachten grote drukte bij de wedstrijd SchotenSpartaan het hoofd te kunnen bieden. Er is een brug geslagen op de toegangsweg naar het terrein aan de Verspronckweg, waar Schoten waar schijnlijk zijn laatste wedstrijd speelt. Ook lopen er extra bussen van Haarlem station en Haarlem-Noord (R. K. Kerk) naar en van het terrein. De wedstrijd begint om half drie. Zaterdagavond worden er in het Sportfondsenbad te Haarlem de volgen de waterpolowedstrijden gespeeld. Bekercompetitie dames: Haarlem 1 D.W.T. 1. Kringcompetitie: afdeling 3 heren: Haarlem 4H.V.G.B. 5; eerste klasse heren: DWR 1DWT 1; VZV 1HVGB 2; tweede klasse heren: HPC 2Haar lem 3. Advertentie Vrijdag 12 Januari. Hoog water: 6.57 u. en 19.16 u. Laag water: 2.33 u. en 14.54 u. Zaterdag 13 Januari Hoog Water: 7.43 u. en 19.59 u. Laag water: 3.12 u. en 15.35 u. BLOEMFONTEIN 12 v. Teneriffe n. Kaapstad. GROOTE BEER, 12 ontscheping te Amsterdam. INDRAPOERA 12 v. Genua n. Dja- JOH. VAN OLDENBARN. 12 te Fremantle. KOTA INTEN 12 te Djakarta. ORANJE 12 v. Colombo n. Amster dam. RANCHI pass. 12 Kaap Bon n. Am sterdam. VEENDAM 15 te Southampton ver wacht. VOLENDAM pass. 12 Gibraltar n. Rotterdam. WELTEVREDEN 12 v. Djakarta n. Nederland. WM. RUYS 12 v. Rotterdam n. Dja karta. De raad der gemeente Bloemendaal zal Donderdag 18 Januari 's middags om kwart over twee ten raadhuize bijeen komen. Voorgesteld wordt een drietal ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen, waarvan een van de ver eniging voor Gezondheidskolonie hou dende toelichting op haar verzoek om schadevergoeding inzake Duinzicht te Bloemendaal. Men weet dat de raad reeds in de vorige vergadering heeft vastgesteld te dien aanzien geen ver antwoordelijkheid te hebben. Voorgesteld wordt medewerking te verlenen aan het bestuur van de R.K. Jongensschool te Overveen tot het aa"~ schaffen van nieuwe leer- en hulpmid- delen voor de handenarbeid. In de ooi log zijn alle gereedschappen door in braak verloren gegaan. B. en W. menen, dat voor putruimen en afvalverwijdering (buiten de vuil nisophaaldienst) een hoger recht gehe ven moet worden. Zij stellen voor om voor putruimen f 8 per M3 te heffen (voorheen f 7.) en van f 12 per M3 (voorheen f 10) buiten de daarvoor ge stelde tijden. Voor het weghalen van afval, wat zelden voorkomt, f 4 per M3 plus f 2 per uur voor elk daarbij ingeschakelde werkkracht met een mi nimum van f 4 per hulpverlening. Als wij, verslaggevers, met een vrijwel onbelangrijke agenda in de hand op de perstribune van het Bloemendaalse raadzaaltje zitten, is onze hoop op kopij veelal gevestigd op de rondvraag. Het is veelvuldig voorgekomen, dat er onder werpen ter sprake kwamen, die aanlei ding gaven tot een nadere beschouwing. Maar B. en W. zaten dan soms met de handen in het haar, omdat zij wel kou- den luisteren, maar niet onmiddellijk konden antwoorden. Daar onlangs ook het beleid van het college bij de rond vraag ter sprake is gekomen, meent het dagelijks bestuur, dat er paal en perk aan die rondvraag gesteld behoort te worden. Het is tekenend het doel van de rondvraag om een bepaalde zaak in be handeling te brengen. Nergens is echter het doel van de rondvraag een streven en het reglement van orde gewaagt er niet van. De practijk is echter, dat kiacn- ten door de bevolking gedaan op deze wijze ter tafel kunnen komen. Het ne men van besluiten is krachtens het re glement van orde onmogelijk. Daarom stellen B. en W. voor een be paling te maken, dat raadsleden, die in dezelfde vergadering, waarop zij 'n vraag stellen, antwoord verwachten, tien dagen voor deze vergadering de inhoud van de vraag aan de voorzitter moeten zenden (Van onze correspondent) De eigenlijke viering van het veertig jarig bestaan van de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëm ployeerden „St. Antonius", begon gis termorgen met een plechtige H. Mis opgedragen door de geestelijk adviseur pastoor P. A. W. J. Koelman met assis tentie, in de kerk van de H. Nicolaas aan het Boerhaaveplein te Utrecht. Vele leden naderden tijdens het Offer tot de H. Tafel. Het feestontbijt dat vervolgens in het gebouw van K. en W. plaats vond, werd opgeluisterd door de aanwezigheid van Z.Em. Joh. Kard. de Jong, die zich in een kort woord tot de aanwezigen richtte. Zijne Eminentie wees op de principiële betekenis van de katholieke verenigingen: dat de leden onder elkaar steun vinden. In deze bedrijfstak kan in het bijzon der veel goeds gedaan worden door kwaad te voorkomen, maar vooral door positief goed te doen. Steeds zij men een goed voorbeeld voor katholieke en niet-katholieke collega's. Men zij in de letterlijke zin een voorbeeldig katho liek. De verbondsvoorzitter der K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, legde er vervol gens bij zijn gelukwens de nadruk op dat de grote verdienste van de Bond niet primair op economisch of zelfs maar op sociaal terrein ligt. maar dat de godsdienstig-zedelijke vorming steeds het eerste doel is geweest. Dat deze persoonfl ij kheids vorming zo succesvol is geweest, is bereikt door de Bond, dat wil dus zeggen door de personen in die Bond. Bijzondere waardering toonde de heer De Bruijn voor voorzitter Van Bijsterveld, die tientallen jaren gewerkt heeft én voor ,,St. Antonius" èn voor de K.A.B. De Bond heeft nog een groot perspectief in de arbeidersbeweging. Binnen deze bedrijfstak neemt hij met zijn 2.500 le den de eerste plaats in. Maar het feit, dat tachtig procent van alle personeel in het bedrijf katholiek is. roept nog ruime perspectieven van werkzaamheid op, aldus besloot spreker. Na het vertrek van de Kardinaal sprak Staatsraad mr. dr. L. N. Deckers nog een korte, geestige gelukwens uit namens de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer (Reeds geplaatst in een deel van de vorige oplage). Advertentie KOP EN St UOTEI. met lijndecoratie KOP EN SCHOTEL ivoor kleur, laag model alle maten v.a. KOFFIE-FILTERS alle maten v.a. LIKEURGLAASJES 15 rijk geslepen DRINKSERVIES 30-delig DRINKSERVIES 30-delig, goudlijn décor COMPóTE-schaaltjes PEPER- en ZOUTSTEL 3-delig garnituur 74 55 1.65 1.75 3 stuks 40 2 stuks 25 30 8.45 15.95 28 75 Hfir Krüisslrcved 35 Voor 10 gulden kassabons 30 cent contant terug. Advertentie Transporten door geheel Nederland Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. TEL. 20020 - ROZENSTR. l3 TEL 125°S BERGPLAATS VOOR INBOEDEL® De heer R. Voorhoeve zal Maandag 15 Januari om acht uur voor de leden van BAB een lezing met lichtbeelden hou den over „Het mysterie Nieuw-Gunea". De lezing wordt gehouden in de boven zaal van Restaurant „Boekenrode". Advertentie ZATERDAGMIDDAG 13 JANUARI: 2 UUR HEROPENING VAN ONZE RIJKSSTRAATWEG 71 - TEL. 23809 - (voorheen Middenweg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2