RODEN OMSINGELEN WONJÜ Belevenissen van de struisvogel Rasmus W i TITANENSTRIJD GABRIËLS-VAN HASSEL IN REMISE GEËINDIGD Van de Pol en De Ruyter winnen van Kruythof Sportforum beantwoordt tientallen vragen in A.M.V.J.-gebouw Nederlanders, Amerikanen en Fransen houden hardnekkig stand Eisenhower: Wij willen ons eigen leven leiden Vijf minuten-speech van Ike Zaak-Kitty v. d. Have voor Krijgsraad r Wij luisteren naar v.. Levenslang geëist tegen Ilse Koch fi Ouverture in Waalwijk ZWITSAL Tegen hoofdschuldige 2.1/2 jaar geëist Hoe luidt uw mening over sensatie in sport?*' Tweemaal 100 moyenne in één partij VRIJDAG 12 JANUARI 1951 PAGINA 5 In Augustus om Sassenheim heen! Zij deed alles op eigen initiatief Met hoofd bekneld geraakt Aan verwondingen overleden Sim. Sam Rasmus op de boerderij Schrale huid w Eddy Christiani in conflict met „Decca" HOND BIJT 115 KIPPEN DOOD WEST-EUROPA-CUP Buitenlandse sportbeoefenaars zonder vergunning in Nederland Nederlandse skiploeg voor Val d'Isère Arsenal-Carlisle Un. 4—1 Gelük op Ned. basketballteams tegen België België wil slechts verse boter Scheepvaartberichten Het Amerikaanse achtste leger heeft bekend gemaakt, dat aan het Oostelijk front eenheden van een communistische colonne - die 2 divisies sterk zou zijn - zestien kilometer ten Zuiden van Chechon waargenomen zijn, terwijl aan het Westelijk front een Chinese strijdmacht van ongeveer vijftienhonderd man op rukt ten Zuiden van Osan. Chechon ligt ruim dertig km. ten Zuid-Oosten van Wonju en Osan ligt in Westelijke richting ongeveer vijftien km. ten Zuiden van dit strategische knooppunt. Het is duidelijk, dat de Roden trachten Wonju te omsingelen en de Amerikaanse, Franse en Nederlandse troepen, die daar van morgen nog hardnekkig standhielden, van hun bevoorradingslijnen trachten af te snijden. Amerikaanse, Franse en Nederlandse troepen hielden vanmorgen bij Wonju in een saillant van het kritieke centrale front op Korea hardnekkig stand te genover 100.000 man rode troepen. Onder het vuur van lichte wapens handhaafden de verbonden legers hun stellingen ruim 3 km ten Zuiden van het geteisterde en verlaten Wonju, dat 88 km en Zuid-Oosten van Seoul ligt. Na een strijd van zeven uren, waar. bij naar schatting 2,100 Noord-Korea- nen werden gedood, was het aan het front, met uitzondering van enig ver spreid vuur, rustig, aldus meldt A.P. De geallieerden hebben Wonju on dertussen weer ontruimd. Een door tanks gesteunde patrouille van de Amerikaanse tweede divisie was de stad, zoals gisteren is gemeld, vanuit het Zuid-Oosten binnengetrokken, maar toen de patrouille in de stad geen roden aantrof is zij naar de ten Zuiden den van de stad gelegen heuvels ge trokken. Meer naar het Zuiden, op de weg haar Chongju, werd een Amerikaanse patrouille ter sterkte van een com pagnie door meer dan 7.000 Noord-Ko- reanen aangevallen. Nadat andere ge allieerde strijdkrachten de patrouille hadden versterkt braken de roden de strijd af. Intussen hebben geallieerde vliegtui gen gisteren weer zware verliezen aan de roden toegebracht. Het was de eer ste operatie sinds twee dagen, Laag hangende wolken Beletten hun de ge wone samenwerking met de grondtroe pen. Een 40-tal dagbladcorrespondenten, die samen de persorganisaties van 8 landen vertegenwoordigen, hebben te Tokio vergaderd naar aanleiding van de nieuwe censuur, die door het Ame rikaanse achtste leger en de staf van generaal MacArthur wordt toegepast op de berichten uit Korea. De corres pondenten concludeerden eenstemmig dat de nieuwe maatregelen het kader van de militaire censuur te buiten gaan. Alvorens hun protest te doen horen en nadere beslissingen te nemen, wil len de correspondenten een commissie van onderzoek belasten met het verza melen van gevallen, waarin de censuur heeft ingegrepen met maatregelen die, volgens hen, de persvrijheid aan ban den leggen. Ook generaal Floyd Parks, hoofd van de militaire voorlichtingsdienst in de V.S.. heeft verklaard verontrust te zijn door de berichten over de strenge cen- suurmaatregelen. Daar de rijksweg door de bollenstreek zich door Sassenheim moet wringen, ontstaan herhaaldelijk verkeersopstoppingen. De ge meente Sassenheim heeft reeds een deel van een omleidingsweg, nl. de Beukenlaan ach ter park „Rusthoff", aangelegd. Aan het deel tussen de Beukenlaan en de rijksweg wordt nog gewerkt. Deze maand nog zal het werk van het resterende deel Kerk- laan naar toeleidingsweg rijksweg Den HaagAmsterdam en de brug over de Oosthaven worden aanbesteed. Naar de A.N.W.B. verder verneemt, zal ongeveer in Augustus van dit jaar de omleidingsweg in gebruik kunnen wor den genomen. De rijbaan van deze weg wordt 12 meter, met aan de oostzijde een verhoogd rijwielpad van 2.40 meter breed. De openbare aanklager in het proces Ilse Koch heeft gisteren tegen deze be ruchte figuur uit het concentratiekamp Buchenwald levenslange gevangenisstraf geëist, de hoogste straf die krachtens de Duitse wet mogelijk is. Tegenover een jury van drie beroepsrechters en zes burgers, die het vonnis over de vrouw van de commandant van het kamp Buchenwald zal uitspreken, verklaarde de openbare aanklager, Ilkow, dat ge tuigen hebben aangetoond dat de be klaagde schuldig is aan drie volledige moorden, waarin zij een directe rol speelde, een directe poging tot moord en zestien gevallen van aanzetting tot moord. Ilkow noemde haar „de volledige be lichaming van het nazi-sadisme". Zij was de eerste beklaagde in een concen tratiekamp-proces, die zich niet kon be roepen op het ontvangen van orders van hoger geplaatsten. Zij deed alles op eigen initiatief. In de garage Jonker te Veendam vond een zeer ernstig bedrijfsongeluk plaats De 26-jarige monteur M. Harms uit Wes- terlee was bezig aan het doorsmeren van een truck boven een reparatiekelder, Hij liet de wielen scheef zetten om er gemakkelijker bij te kunnen komen. Evenwel raakte hij met zijn hoofd be kneld tussen de vooras en de muur. Het slachtoffer kon pas, nadat de wagen was opgetakeld, bevrijd worden uit zijn ne telige positie, doch bleek toen zeer ern stige hoofdwonden te hebben opgelopen. Onmiddellijk werd hij overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis te Winschoten waar hij evenwel vrij kort na aankomst overleed. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhogen 11. 's Avonds zei Sim tegen Sam: „Ik heb een reuze 1 om zich als kerstman te verkleden. En zonder er ridee voor Kerstmis. Ik ga.... ik zal...." Rasmvs elkaar ook maar iets van te zeggen gingen ze alle zat in zyn stoel en bedacht, dat het wel leuk zou zijn drie een kerstmannenpak kopen en een baard. Sim kocht het in de ene winkel en Sam in de andere. Advertentie tegen Kou Die VasizH Advertentie met ftngefivenaardc geneeskrac (Van onze Haagse redacteur) In de fraaie, met rijk stucwerk versierde Louis Seize Hall van het vroegere Duitse gezantschap aan de Lange Vijverberg te Den Haag, waar thans het mi nisterie van Marine is gevestigd, legde generaal Eisenhower gistermiddag om kwart voor twee, rustig zijn gehoor - een drom binnen- en buitenlandse jour nalisten van links naar rechts en weer terug overziende, met zijn bekende "Ptimistische glimlach op het gezicht, een verklaring af, welke precies vijf mmu- bh heeft geduurd. "eneraal merkte allereerst op, dat hij degenen, die op een sensationele uit eenzetting gerekend mochten hebben die verwachting zal wel niemand ge koesterd hebben moest teleurstellen; zijn rondreis na het op zich nemen van het opperbevel, hem toegekend door de landen van het Atlantisch Pact, draagt een informatief karakter. Hij had dan ook geen vast omschreven plannen wat de uitvoering vaii de West-Europese verdediging betreft aan te kondigen; wèl voor wat de grondslag dezer defensie aangaat. Het gaat namelijk om het gezamenlijk begrip voor een zaak, die ons gezamen lijk raakt, namelijk in vrede te blijven leven. En als wij daarvoor al onze gees telijke en materiële krachten inspannen, is er geen reden om te wanhopen aan het succes De plaats, waar wij nu staan, aldus Ike. West-Europa, heeft de hoeksteen Advertentie geleverd voor de beschavingen in de vrije wereld: de vrijheid en waardigheid van het individu. Vooruitgang op sociaal terrein kan niet bewerkstelligd worden, zonder dat het recht en vertrouwen op rust en vrede gewaarborgd zijn. Wij streven niet naar overwinning, maar naar het recht om rustig te leven, zo herhaalde Eisenhcwver. De verdediging van dit eenvoudig begin sel zij wij nu aan het organiseren, omdat wij bezorgd zijn voor onze vrijheid. Wij verlangen alleen ons eigen leven te leiden. Als wij vertrouwen op het welslagen van dit pogen, kunnen we niet falen. De opperbevelhebber verontschuldigde zich, dat hij ditmaal geen tijd had om de journalisten- vragen te laten stellen Onmiddellijk na zijn verklaring vertrok hij per auto uit Den Haag. (Van onze Haagse redactie) De Auditeur-Militair bij de Krijgsraad Ie Den Haag heeft gistermorgen zware straffen geëist tegen de vier Rotter damse oud-illegalen, die op een avond •n begin Juni 1945 het meisje C. A. van der Have, in de illegaliteit genaamd van het leven beroofd hebben. He manier waarop dit gebeurd is, doemde mr. v. d. Dussen beestachtig. Het misdrijf achtte hij zeer ernstig, om- dat ae verdachten een menselijke en "daatschappelyke fout gemaakt hebben ed geen recht hadden op bet plegen Vat» deze executie. Tegen de z.i. meest Schuldige S., die de executie uit wraak- "®yoelens heeft doorgezet, een maand 114 de bevrijding, eiste hij een gevan- 1®i>isstraf van twee jaar en zes maan- De twee verdachten Th. en v. d. H. den elk tien maanden tegen zich h- De medeplichtige De G. zou een v*ngenisstraf van vijf maanden ver fden. Hl het warme, benauwde zaaltje aan Laan Copes van Cattenburgh is het e dramatische gebeuren van de be- Vn-S^e 1 6fd. VQUs'-e Junidag nog eens ten tonele ge- dptrd- De overval, die door de Rotter- dise K.P.-ers in April 1945 werd uit- j *°erd op de Duitse Dienststelle, mis- Va en R0b van der Stoep, de leider Van de groep, sneuvelde daarbij. Kitty V; a der Have zou de schuld geweest zijn d deze mislukking en verraad hebben |epli Üoh gd- Na de bevrijding werd zij te v-,7?rdam, toen zij weer bij haar ouders h 'bleef, gearresteerd en aan een ver- VeJ onderworpen door een der vier lirn 'hten. Men besloot toen tot haar On tie. De G. stelde het huis aan de l'it slaan te Rotterdam ter b.eschik- IVW8- Daar werd Kitty heengebracht, dip., ?en m aether gedrenkte doek heeft Haai. uaar toen bedwelmd en vervolgens gr.u boofd in een badkuip onder water Zij uden, tot men de zekerheid had dat jjSestorven was. Zij werd toen in het ehgat gegooid, waar men haar lijk op 11 Juni vond. Alles was tevoren in kalm overleg beraamd. De Auditeur-Militair achtte de ten lastelegging wettig en overtuigend be wezen en ook de verdachten bekenden de feiten die ze gepleegd hadden. Schul dig vonden zij zichzelf echter niet. Mr. v. d. Dussen achtte Kitty, die over een grote fantasie beschikte, ten enenmale ongeschikt voor het werk dat men haar had opgedragen en in deze zin vond hij dat de fout lag bij de illegalen. Kitty geeft men echter nu van alles de schuld. Daargelaten of zij al dan niet schuldig was, konden op het tijdstip, dat zij vermoord werd, geen overwe gingen meer gelden van veiligheid of iets van die aard en derhalve had zij niet op deze meer dan erge wijze ter dood gebracht mogen worden. Tegen de liedjeszanger Eddy Chri- tiani is in een kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank een grote dwangsom ge- eist. Christiani heeft n.l. voor een Bel gische gramc f oonplatenf abriek liedjes gezongen als „Carnaval met jou". „Rendez-vous bij het licht der maan" en „Eenzaam en verlaten", en daar kwam „Decca" tegen in opstand, omdat Chris tiani met deze maatschappij een con tract had, dat hij twee jaar lang alleen voor haar gramofoonplaten zou zingen. De raadsman van de zanger gaf dat al lemaal volmondig toe, maar Christiani liet wijzen op een clausule in het con tract, waarin staat, dat hij bij contract breuk drieduizend gulden schadever goeding moest betalen. Hij had gedacht, dat hij van alles af was, als hij dat geld maar neertelde. Decca wil hem nu even wel een dwangsom van vijfduizend gulden laten betaleh voor iedere op name, die hij niet bij haar laat maken (zij had n.l. gerekend op de productie van 50.000 a 60.000 platen per jaar.) De president van de rechtbank zal Dinsdag a.s. uitspraak doen. Een hond heeft 115 kippen van de pluimveehouder P. de Groot te Uden (N.B.) dood gebeten. Het beest was des nachts het kippenhok binnengedrongen en heeft daar een ware slachting aan gericht. Voor de heer De Groot bete kent dit een strop van 600. In de grote zaal van de Gildebond te Waalwijk zijn gisteren de wedstrijden om het Europees kampioenschap anker kader 47/2 begonnen. Voor de eigenlijke wed strijd laat de titelhouder Kees de Ruyter de 21-jarige Oostenrijkse deelnemer G. Semrad een staaltje van zijn kunnen zien Links: Kees de Ruyter; rechts: G. Semrad. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, IX Januari. Tientallen vragen uit het publiek werden vanavond in de zaal van het AMVJ-gebouw afge vuurd pp een tot de tanden gewapend sportforum van vijf heren die hun ant woorden in de VARA-microfoon en over de hoofden van de aanwezigen te rugkaatsten. „Waarom wil de KNVB geen rugnum mers bij voetballers? Wat denkt U van de lichamelijke opvoeding op scholen? Hoe luidt uw mening over de sensatie in de sport, over de record-najaging en over de z.g. sportverwiidering?" Deze en nog andere vragen vielen de onvoor bereide heren Cassé, Van Emmenes, Sta pel, Kupers Jr. en Spoelder (voorzitter) koud op hun dak, doch tevreden waren velen wanneer de „goden" met vereende krachten soms en in vele gevallen met een geestige zet of bondige woorden hun mening hadden gegeven. Vooral de heer Cassé was zeer duidelijk in zijn antwoor den. Toen een van de vragenstellers het onderwerp aanhaalde van de ongezonde belangstelling voor sommige sportbeoefe naars had hij maar weinig zinnen nodig om te vertellen, dat men de enkelingen aan de top van de sportladder maar voor lief moest nemen en er verheugd om kon zijn. dat duizenden anderen hun plezier op een grasveld of in een zaal vinden en de sport beoefenen in al haar ongereptheid. Ook kwamen de gymnas tiekzalen aan de beurt, die er in Neder land te weinig zijn. De scholieren krijgen in vele plaatsen van ons land slechts één keer per week lichamelijke opvoe ding, terwijl er formeel drie keer per week is voorgeschreven. De bouw van (Van onze sportredacteur) WAALWIJK, 11 Januari De Nederlandse favorieten voor het Europees kam pioenschap 47/2, dat hier in de Langstraat zo'n groots onthaal heeft gevonden, weten al waar zij aan toe zijn. Op hetzelfde ogenblik, dat de Brabantse titel houder Kees de Ruyter in zijn partij tegen een agressieve Kruythof, met grim mige verbetenheid een kolos van een inzinking te lijf ging en na een benauwd uurtje voor hem zelf en zijn Waalwijkse supporters maar net met de hakken over de sloot kwam, stonden aan de andere tafel de Belgische deelnemers, Gabriels en Van Hassel, een partijtje biijartkunde te demonstreren, waar de fijnproevers hun persoonlijke voorkeur voor de eigen favoriet volledig bij ver gaten. Het was een waarlijk meesterlijk steekspel waarop de „veteraan" Gabriëis en de jonge matador Van Hassel de verrukte toeschouwers onthaalden. Hoewel de tijd, vastgesteld voor de middag-séance, allang verstreken was, dacht niemand eraan zijn plaats te verlaten. Niet alleen omdat het duel tussen de Belgische ma- tadoren zo spannend was, maar ook omdat dit mannelijk tweegevecht hen ont haalde op een aaneenschakeling van zulk verrukkelijk spel en zulk een prachtige wedstrijd-mentaliteit, dat het beroep van een knorrende maag er bij verschrom pelde tot een armetierig en vruchteloos kreetje. De eerste die uitschoot was de jongste van de twee. Nadat Gabriels de partij met negen had geopend, kreeg Van Hassel het ivoor direct zo goed bij elkaar, dat op de tribune on middellijk de stilte viel, waarmee men daar aanvoelt, dat er iets te gebeuren staat. En toch was Van Hassel toen nog niet de feilloze scoringmachine zoals men hem op het hoogtepunt van zijn partijen kent. Hij begon nog wat voorzichtig, overhaastte zich voorlo pig niet en moest een enkele maal een krachttoer uithalen om de ballen, die even een neiging vertoonden om op de loop te gaan, weer netjes in het gareel te krijgen. Op 66 was het rood- en-wit aardig uit hét evenwicht, maar met een paar diepe denkrimpels in zijn voorhoofd, met twee, drie „grote wandelingen" en met een formidabe le trekstoot tot besluit, had Van Has sel het materiaal weer in bedwang. Dat sterkte ook meteen zijn zelfver trouwen. Hij verhoogde zijn tempo tot het meer op de roffel begon te lijken, waarvoor zijn gevaarlijkste tegenstan ders zo'n heilig ontzag hebben. In een kwartier tijds had hij 100 caramboles bij elkaar en toen hij op 125 een lange tweeband-stoot op een haar miste, was de nieuwsgierigheid naar het antwoord van Gabriëis op deze voortreffelijke start algemeen en onverbloemd. Maar Gabriels, wiens persoonlijk re cord een serie van 400 is, liet zich zo gemakkelijk niet uit het veld slaan. Met de rustige zelfverzekerdheid van een ge hard strijder stond hij aan de tafel zijn achterstand met het ene tiental na het andere weg te werken. Hij gunde zich geen adempauze, toen het applaus weer klonk ten teken dat hij de 100 had be reikt. maar ging zo secuur en met vaste hand verder bij de opbouw van zijn serie, dat er tussen de bedrijven door al eens een medelijdende blik werd gesla gen op de man. die zoëven schijnbaar alle kansen op zijn hand had. Door niets was Gabriëis uit zijn evenwicht te bren gen. Zelfs een fout van de arbiter, die een ogenblik abusievelijk meende, dat de serie was afgelopen, haalde hem niet uit zijn concentratie en met de gestage zekerheid, waarmee grootvaders klok altijd tikte, bereikte hij de 200, waarna een gemiste piqué op 214 de ballen in behoorlijke positie voor de tegenstander achterliét. Voor de ijshockey-competitie om de West-Europabeker werd te Antwerpen de wedstrijd Brabo (Antwerpen)Bil- lancourt (Parijs) gespeeld. De Antwer penaren bleven met 11—1 in de meer derheid. De tussenscores luiden 50 21 4—0. De stand luidt thans: Den Haag 9 7 1 1 15 68—23 Antwerpen 9 5 1 3 11 54—40 Brussel 7 4 2 1 10 50—24 Luik 8 4 1 3 8 3642 Amsterdam 6 3 2 1 8 36—32 Chamonix 8 2 1 5 5 38—28 Tilburg 9 2 0 7 4 40—56 R. C. de France 2 1 0 1 2 915 Billancourt 4 0 0 4 0 8—42 Am. Legerteam 4 0 0 4 0 15—45 gymnastieklokalen werd echter ver traagd of in vele gevailen zelfs stopge zet. Zo werden de nieuwe, maar ook de veel besproken zaken over amateuris me en professionalisme afgehandeld. Steeds was er een gefundeerd antwoord en als de vraag erg lastig waswel, dan vatte dr. Spoelder de koe zelf bij de horens en stelde de toeschouwer met enkele geestige, rake woorden op zijn gemak. In een rondschrijven, gericht aan de besturen der sportorganisaties in Ne- derland en uitgezonden door dr. J. Mie- dema, van het Bureau Lichamelijke Op voeding en Sport van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, wordt melding gemaakt van het feit, dat het nog herhaaldelijk voor komt, dat sportorganisaties, zonder hiervoor de nodige toestemming te heb ben van het kantoor deviezenvergun- ningen van de Nederlandsche Bank te hebben ontvangen, gastvrijheid verle nen aan buitenlandse sportbeoefenaren en officials. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat krachtens de geldende deviezenbepalingen, een derge lijke vergunning nog steeds dient te worden aangevraagd en verkregen. In den vervolge zullen buitenlanders, die zonder voldoende deviezen Nederland zijn binnengekomen, bij hun vertrek uit Nederland aan de grensbeambten moe ten opgeven, waar zij hebben gelo geerd. Indien blijkt, dat particulieren gastvrijheiq hebben verleend, zal wor den nagegaan, of de hiervoor vereiste vergunning ail dan niet is afgegeven. Op Zaterdag 13 en Zondag 14 Ja nuari wordt te Val d'Isere de jaarlijkse wedstrijd gehouden tussen ski-teams van de lage landen Ook dit jaar nemen Nederland, België, Denemarken en En geland de.el. De Nederlandse ploeg be staat uit mr. W. J. baron de Vos van Steenwijk (Wijhe), G. Lifmann (Rot terdam), G. Mosier (Amsterdam), P. Pappenheim (Rotterdam) en J. J. de Boer (Overveen). Reserve is B. G. van Perlstein (Blaricum). De overgespeelde voetbalwedstrijd in de derde ronde voor de F. A.-Cup tus sen Carlisle United en Arsenal, werd gewonnen door Arsenal met 41. laten verontrusten. Hij kwam aan de tafel terug met dezelfde onverstoorbare zekerheid, welke hem ook zijn eerste grote serie had opgeleverd. Bijna zaten de lekkerbekken op tribune en gaanderij van de Gildenbond in hun handen te wrijven van plezier over dat kundige, klassieke spel van de man in wie men minstens vier tegen één het eerste slachtoffer van Van Hassel had gezien Ook nu kwam er geen speld tussen en toen Gabriëis na 144 zijn queue kon neerleggen, omdat hij de finish had be reikt, moest men de nastoot van Van Hassel wel als een formaliteit beschou wen. Het ging immers om een achter stand van 167 caramboles. Maar die achterstand van Van Hassel was in werkelijkheid méér dan een for maliteit. Toen het risico van de acquit- stoot eenmaal in een carambole had ge resulteerd, werd het spel van de jongere titelpretendent plotseling weer volledig bezielend en onweerstaanbaar. Met een surplus aan morele kwaliteiten begon Van Hassel aan het bijna ongelooflijke Hij duwde het ivoor strelend over de kaderlijnen, haalde het dwingend over drie, vier banden weer naar zijn hoek terug, produceerde bij een plotselinge moeilijkheid zó'n ongelooflijk mooie bovenstoot-bal pal langs de band, dat een spontane juichkreet opging als bij een doelpunt van het Nederlands elftal, er. was intussen al weer bezig zijn ach terstand zo venijnig te mitrailleren, dat niemand meer aan remise twijfelde. Even nog kwam hij in moeilijkheden. Dertig caramboles vóór het einde kwamen de ballen in een onhebbelijke positie mid den op de lengte-as van het biljart achter elkaar te liggen. Van Hassel wierp een spijtige blik op het scorebord, waag de een moeilijk tussenbandjeen slaagde. En maakte daarna de 400 vol alsof het een formule was! Toen het enthousiasme om deze prach tige partij, door twee spelers met een moyenne van 180 gespeeld wat ver minderde, was er weer volledige aan dacht voor de andere tafel, waar De Ruyter zich eindelijk aan de druk van een stroeve partij had kunnen ontwor telen. Kruythof, die een achterstand van 150 caramboles 5 beurten later in een voorsprong van bijna 40 had omgezet, ging voor de bijl met series van 94 en 24, waarmee de jonge Waalwüker rijn betere eindspurt evenzeer op het juiste tijdstip had gelanceerd als Dufetelle dat kort tevoren met succes en bij verras sing had gedaan tegen rijn landgenoot Jean Galmiche. Onze landgenoot Piet v. d. Pol trad vandaag maar éénmaal in de strijd, maar dat was voldoende om het vertrou wen in zijn kunnen te schragen. H.ij versloeg Kruythof in een onbewogen partij van zes beurten en maakte daarbij o.m. series van 120, 116 en 97, waarmede hij zijn gelijkwaardigheid aan Gabriëis en Van Hassel voorlopig afdoende be wees. Opmerkelijk was verder de be nauwde zege (400-357) welke Van Hassel op de Portugees Alhinho behaalde en de tweede overwinning van Dufetelle, zonder moeite bevochten tegen de 21- jarige Oostenrijker Semrad. De kleine Fransman heeft na de eerste dag de leiding in het klassement. De uitslagen zijn: Was Van Hassel door die krachtexplo sie even „aangeslagen"? Hoe het ook zy. hy buitte ztfn kans niet uit en bleef op 27 staan. Maar Gabriëis kwam in zyn derde beurt ook niet verder dan 33 en toen de jonge Belg daarop antwoordde met 81, scheen by de stand 256233 in bet voordeel van zijn tegenstander nog alles mogeiyk. Maar Gabriëis had zich door het groei end zelfvertrouwen van zijn rivaal niet Dufetelle (Fr.) 400 33 116 12.12 Galmiche (Fr.) 342 33 51 10.36 Semrad (Oost.) 182 41 28 4.43 Alhinho (Port.) 400 41 84 9.75 Gabriels 400 4 214 100 Van Hassel 400 4 167 100 Kruythof 328 16 159 20.50 De Ruyter 400 16 94 25.00 Galmiche 170 13 70 13.07 Gabriëis 400 13 87 30.76 Van Hassel 400 25 77 16.— Alhinho 357 25 64 14.28 Semrad 227 24 76 9.45 Dufetelle 400 24 38 16.66 Kruythof 151 6 39 25.16 v. d. Pol 400 6 120 66.66 Het klassement na de eerste dag luidt: matchp. gemidd. 1. Dufetelle (Fr.) 2. Gabriëis (Belg.) 3. Van Hassel (Belg.) 4. Van de Pol (Ned.) 5. De Ruyter (Ned.) 6. Alhinho (Port.) 7. Kruythof (Ned.) 8. Galmiche (Frankr.) 9. Semrad (Oostenr.) 14.03 47.05 27.28 66.66 25.00 11.46 21.77 11.13 6.29 ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.13 gram., 7.15 gymnast., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 gram. VPRO: 10.00 medische causerie, 10.05 Prot. Kerkd. VARA: 10.20 herhaling, 11.35 viool en piano, 12.05 gram., 12.33 dansmuziek, 13.00 nieuws, 13.15 Om roeporkest, 13.50 gram., 14.00 jeugd, 14.30 dansmuziek, 15.00 boekbespr., 15.15 gram., 15.45 „van de wieg tot het graf", causerie, 16.00 schijvenschouw, 16.30 sport, 16.45 kamerorkest en solis te, 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 gra- mofoonm., 18.30 volksdansen en -mu ziek, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie, 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie, 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 radioschaak wedstrijd NoorwegenNederland, 20.06 actualiteiten, 20.15 gevarieerd program ma. 21.15 Tiroolse muziek, 21.45 socia listisch commentaar, 22.00 Instrument, sextet, 22.25 „Onder de pannen", hoor spel, 22.45 accordeonmuziek, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.25 gram. HILVERSUM' II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 morgen gebed, 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw, 9.40 gram., 10.00 kleu ters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 „Als de ziele luistert", causerie, 12.00 Angelus, 12.03 Metropo- le-orkest, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Amusementsorkest, 14.00 piano en orgel, 14.20 Engelse les, 14.40 amateursuitzending, 15.15 Kroniek van letteren en kunsten, 15.50 Harmonie orkest, 16.20 luchtvaart-causerie, 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 jeugd, 18.00 filmbuz.. 18.15 Bin nenlands overzicht, 18.25 gram., 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie", 19.00 nieuws, 19.15 „Dit is leven", actualiteiten, sport, 19.27 orgelspel, 19.52 journalistiek weekover zicht, 20.00 nieuws, 20.05 radioschaak- wedstrijd NoorwegenNederland, 20.06 De gewone man, 20.12 gram., 20.15 „Lichtbaken", 20.40 „Steek eens op, heren!", 21.00 gevarieerd programma, 21.53 „Wat zou u doen?", 22.00 popul. concert. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!", 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto. 23.22 gramofoonmuziek. ENGELAND, BBC (Home Service), 330 m. 12.00 gevarieerde muziek. 14.50 Schots orkest, 19.30 lichte muziek. BBC (Light programme), 1500 en 247 m. 14.00 Arbeidersorkest, 14.30 dansmuziek, 17.15 lichte muziek, 19.00 Jazzmuziek 20.30 Symphonie-orkest en solisten, 22.05 lichte muziek, 22.20 Sym phonie-orkest en solist, 23.15 dansmuz. NORD-WEST DEUTSCHER RUNDF 309 m. 12.00 amusementsorkest. 14.00 Operetteconcert, 20.05 gevarieerde mu ziek, 22.30 Symphonie-orkest, 23.05 Dansmuziek, 0.10 Swingmuziek. 0.35 Dansmuziek, 1.00—2.00 Filmmuziek. BRUSSEL, 324 meter: 12.32 Salon orkest, 13.14 Vlaamse liedjes, 15.00 film muziek, 17.00 nieuws, 18.00 Jazzmuziek met commentaar. 484 m.: 12.05 Lichte muziek, 20.00 Or kestconcert, 22.15 dansmuziek. FRANKRIJK (Nationaal programma) 347 en 249 m. 12.30 Orkestconcert, 14.12 Symphonie-orkest en solist, 16.50 kamer- muziek, 22.15 Fagotrecital. Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk Bty Apoth. «n Drog. - Imp. N.V Rowntraa, A'dam De Nederlandse Basketball-teams, die a.s. Zaterdagavond in Antwerpen tegen België zullen uitkomen, zijn als volgt sa mengesteld: Dames: L. van Beek (The Blue Stars); L. van der Velde (The Blue Stars); B. v. Petten (aanv., The Blue Stars); S. Brun (Agon); H. Jansen (D.T.V.); I. Woudhuy- sen (D.T.V.); A. KoperVan Es (Wester kwart.); R. TitSchmitz (Westerkw.); M. Sanders (Westerkw.); R. Schapers (The Arrows). Coach: F. Brandt. Heren: Van der Veen (AMVJ); Van Eijkern (AMVJ); Alberda (The Blue Stars); Van der Valk (aanv.) (Basva); Hille (AMVJ); Van der Broek (AMVJ); Gootjes (AMVJ); Parisius (Agamma): Si- bilo (Agamma); Oderland (DED). Coach: W. van Someren. De Nederlandse negering heeft aan Bel gië officieuze voorstellen gedaan betref fende de verkoop aan België van koelhuis- boter. Dienaangaande wordt nader vernomen, dat de Belgische regering dit aanbod niet kon aanvaarden, daar België enkel verse boter wenst te kopen AAGTEDIJK 12 te Rott., AAGTEKERK 12 van Suez n. Japan, ABBEDIJK 12 te Montevideo, AGATHA 12 te Djakarta, AL- BLASSERDIJK 12 te Havana, ALDABI p. 11 Las Palm. n. B. Air., ALUDRA p. 12 Fernando Nor'a n. R'd„ ALWAKI 12 te Boston, AMSTELKERK 12 te Lagos, AMSTELVAART 11 te Pondicherry, ARI ADNE 12 v. A'd. n. Gibr., ARKELDIJK p. 12 Bermuda n. R'dam, BACCHUS 11 te N. Y„ BALI p. 12 Azoren n. Djakarta, BANTAM 12 te Makassar, BEVERWIJK p. 12 Malta n. Lesfalaises, BINTANG p. 11 Minicoy n. Makassar, BLITAR 12 te Sin gapore, BLOEMFONTEIN 12 v. Teneriffe n. Kaapst., BOISSEVAIN p. 12 Sabang n. Singap., BORNEO p. 12 Finisterre n. Dja karta, BRITSUM p. 12 Kp. Gata n. Casabl., CALTEX LEIDEN p. 12 Dungeness naar Rastanura. CALTEX PERNIS p. 12 - Fi nisterre n. R'dam, CHAMA p. 12 Paima n. Genua, CLAVELLA p. 11 Rasalhadd naar Suez, CLIO 11 te La Guaira, CORYDA 11 v. Miri n. San Francisco, DELFLAND ii v. Santos n. Rio Grande. DIDO 11 te A ct, DOURO 2 te Pto. Cortez, DUIVENDRECH3? p. 12 Las Palmas n. Dakar, EENDRACHT 11 v. Ermioni n. Izmir, ENGGANO p. 12 Kp. d. Armi n. Basrah, ESSO AMSTER DAM 7 te New Orleans, FRIESLAND p. 11 Kp. Bon n. N. Y.. GAASTERLAND p. 12 Lissabon n. Z. Amer., GANYMEDES 12 te Valparaiso. GAROET 12 v. Aden naar Indon., GOOILAND 12 v. Las Palmas n. A'dam, verb., GORDIAS p. 12 Malta n. Piraeus, GROOTE BEER 12 te Amst., HEC TOR 11 te Bremen, HECUBA 12 te Amst., HELENA 11 v. La Guaira n. Curagao. HE- RA 12 vte Amst.. HERCULES 12 te Istan- boul, INDRAPOERA 11 te Genua. ITTER- SUM 9 te New Orleans, JAGERSFONTEIN 12 te Bremerhavn, JOBSHAVEN 11 van R'dam n. Bagnoli. JOH. VAN OLDENB.. 12 te Fremantle. JUPITER 12 te Lissabon, KEILEHAVEN p. 11 Ouessant n. Conakry, KOTA INTEN 12 te Djakarta, LAAGKERK 10 v. Genua n R'dam, LAERTES 11 te Padang. LARENBERG 11 te Sfax vb., LAU- RENSK. 12 te Basrah. LEOPOLDSKERK 9 v. Chittagong n. R'dam, LEUVEKERK 12 te Rotterd.. LIEVE VROUWEKERK 12 v. R'dam n. Calcutta, LINDEKERK p 12 Perim n. R'dam, LINGE 11 te Cardiff, LOENERKERK 12 te Genua. LUNA 11 V. Algiers n. Burriana, MAAS 11 v. St. Mare n. Houston, MAASKERK 12 te Amst., MA- CUBA 11 te R'dam, MARIEKERK 12 te Manilla, MARKEN 11 te Monrovia, MELIS- KERK 11 te Hongkong, MER WEDE 12 te Houston, MIRZA p. 12 Gibr. n. Heijsham, MODJOKERTO 12 te Makassar, MOLEN- KERK 11 te Hamburg. NIEUW AMSTERD. 11 v. La Guaira n. Kingston, NIGERSTR. 12 te Pt. Gentil. ODYSSEUS 11 te Napels, OMALA 12 te Pladju, ORANJE 12 v. Co lombo n. A'dam, ORESTES 12 te Santos, gVERIJSEL p. 11 Kp. Leeuwin n. Bris bane. PAPENDRECHT p. 11 Malta n. R'd.. PARKHAVEN 12 te Rott., POLYDORUS 10 v. Pt. Said n. Halifax, POLYPHEMUS 9 te Singapore n. Djakarta, PR. FRED. HEN DRIK 11 te Valencia, PR. JOH. WILLEM FRISO p. 11 Azoren n. St. John, PRINS MAURITS 12 te Alicante, PRINS WIL LEM II p. 12 Bevezier n. N. Am.. PRINS WILLEM III 12 te Londen. RADJA 11 v. Lorenzo Marq. n. Surab'a, RANCHI p. 12 Kp. Bon n. A'dam, ROEBIAH 11 te Mar seille. RIJN 10 v Vesteras n. Velzen, RIJN- KERK 12 te Rott., RIJNLAND 12 te Amst., SALAWATI 12 te Koweit, SARANGAN n. Djakarta, 12 te Southampton, SIBIGO 12 te Djakarta. SLIEDRECHT p. 11 Kp Goe de Hoop n. La Plata, STAD MAASTRICHT p. 12 Gibr. n. Spezia, STENTOR p 12 Ouessant n. R'dam, STRAAT SOENDA 12 te Durban. SUN ETTA p. 12 Tristan da Cunha n. Kaapst., TARIA 11 te Bahrein, TAW.ALI p. 12 St. Vincent n. R'dam, TE GELBERG 12 van Pt. Elisabeth n. Kaap stad. TEIRESIAS 11 in Str. Singap. naar A'dam, TERO 11 te Buenos Air., TEUCER p 12 Kp. Bon n. Manilla, TIBERIUS 12 te Trinidad, TIBIA 12 te Miri, TJIBODAS 11 te Shimizu. TJIWANGI 12 v. Suez n. Djakarta, TOMOR1 p. 11 Pt. Galie n. Ba- iikpapan, TJISADANE 12 v. Makassar n. Djakarta, VEENDAM 15 te Southampton vrw., VENUS 12 te Lissabon, VOLENDAM p. 12 Gibr. n. R'dam, VULCANUS p 12 Finisterre n. R'dam, WELTEVREDEN 11 van Djakarta n. Belawan. WESTLAND p. 11. Fern. Nor'ha n. B. Aires, WILLEM RUYS 12 v. R'dam n. Djakarta. WILLEM STAD 12 te Pto. Limon. WINTERSWIJK 12 te Dakar. WOENSDRECHT 12 te Cura sao, ZEELAND 12 te Calcutta. KLEINE VAART MARTHA, 10 te Girven; SPES, 10 van Struer; DOLLARD, 10 te Dublin: ALBERT D, 10 van Leixoes n. de Kanaal eil.; FRI SO, 9 Jan. te Garston; MIRA, 9 Jan. van Port Talbot n. Westport; SPURT, 10 van Mulroy n. Bilbao; ERNA, 10 van Kjoge n. Antwerpen; TEUNA, pass. 10 Holtenau, n. IJselmonde; UNITAS, 10 te Dundrum; DINKEL, 9 te Londen; PRINSES MAR GRIET. 9 te Waterford; BIANCA. 10 te Nan tes; DEN1. 11 te Gothenburg; MATTHEW, pass 10 Gibraltar, n. Saint Louis du Rhon- ne; ELLEWIJKSDIJK, 10 te Preston; N1JENBURGH, 11 te Antwerpen: OLEUM, 10 te Rochester; PRIMA, pass 10 Holte nau, n. Stralsund; TYRO, pass. 10 Start Point, n. R'dam; CONSTANT. 10 van Diep pe n. Grimsbv; EVERTSEN, 10 te Grange mouth; HENK, 11 te Liverpool; HOUT MAN, 10 van Emden n. Boness; KORTE- NAER. 10 van Hull n. Newcastle: DORIN- DA. 10 van Ards n. Garston; NETTIE, 10 van Kiel, n. Grangemouth; ROSEMARIE, 10 te Rouaan; SIAN, 10 van Antwerpen n. Kopenhagen; URMAJO. 10 van Boness n. R'dam- VOL'- ."AK, 10 van Grangemouth n Aberdeen; ARAAT V, 10 te Antwer pen; MAARTJE, pass. 11 Vlissingen, n. Ipswich: WESTEREEMS. pass. 11 Vlissin gen, n. Hamburg: ADM. DE RUYTER, pass. 10 Vlissingen n. Ipswich; ADM. NELSON, 10 van Vlissingen n. Londen; BRANDA- RIS, 11 te Antwerpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5