President vraagt Congress belastingverhoging AUSTRALIË VERWACHT DE INSTEMMING VAN PEKING T „Seafury" van de M.L.D. stort in de Noordzee mpMOTiEF SITUATIE BIJ WONJU IETS GUNSTIGER Uiterste poging Opnieuw dreiging communistische agressie benadrukt 4 Nederland spreekt zich vóór plan uit Vergadermoeheid? H Guerilla-acties laaien weer op Tot hoofd en hart Economische boodschap oan Traman Krachtige opvoering productiviteit Christiansen krijgt strafvermindering Dinsdag niet in de Tweede Kamer? w rlUKKio oefüteyoa buy! .Het weer. Grote staking op komst in Duitse staalindustrie ZATERDAG 13 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24970 mmm Situatie in West-Europa Reactie in de V. S. HET VREDESPLAN VOOR KOREA OOK Z.-K0REA WIL AAN DE CONFERENTIE DEELNEMEN - Piloot om het leven gekomen Deken van college van kardinalen overleden Wegens gezondheidstoestand en hoge leeftijd Amerikaanse zevende vloot van Formosa vertrokken? Nota Nieuw-Guinea Moord na zes jaar opgehelderd SCHIP MET 1200 MAN IN NOOD FALCON REGENKLEDING Luchtmacht actief FRANKRIJK BREIDT MARINE UIT keuken oovwen/ fVervolo ov vat}. 51 STAKINGEN OP SUMATRA BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Gisteren heeft men kunnen lezen om trent het jongste plan dat te vens een uiterste poging schijnt te zijn om te komen tot een staking van het vuren in Korea. Dat plan is inge diend door de wapenstilstandscommis sie der Verenigde Naties en voorziet, behalve in een staking der gevechtshan delingen, in het terugtrekken van alle niet-Koreaanse troepen, vrije verkiezin gen en onmiddellijke onderhandelingen tussen Amerika. Engeland, Rusland en communistisch China over het Verre Oosten, waaronder de kwestie-Formosa en de vertegenwoordiging van commu nistisch China in de Verenigde Naties. Uiteraard is het 't meest belangrijk hoe Amerika enerzijds en China (plus Rusland) anderzijds tegenover dit plan staan. De houding der Verenigde Staten is inmiddels bekend: Warren Austin, de leider der Amerikaanse delegatie, heeft gezegd dit plan te steunen „in overeen stemming met de principes die erin be lichaamd zijn", waarbij hij kennelijk doelde op de noodzakelijke voorwaarde van een staking der vijandelijkheden al vorens tot enige onderhandeling kan worden overgegaan. Rusland heeft het plan weliswaar niet formeel verworpen, maar uit Malik's eerste reactie valt wei nig hoop op een aanvaarding van het voorstel te putten. En wat China be treft: volgens tot oordelen bevoegde krin gen te Lake Success bestaat er nauwe lijks enige kans. dat het onvoorwaarde lijk op het gedane voorstel zal ingaan. Aldus schijnt deze „laatste poging" feeds bij voorbaat tot mislukking te zijn gedoemd. Maar wat dan? Dan zit er niet veel anders op dan dat de strijd met on verminderde hevigheid zal worden voortgezet, waarop Engelands afgevaar digde Sir Gladwyn Jebb met zoveel woorden het vooruitzicht opende. En de Verenigde Staten zullen hunnerzijds wel licht niet aarzelen de resolutie naar vo ren te brengen, waarin communistisch China als „aanvaller" wordt gebrand merkt. Van practische maatregelen, bij voorbeeld economische sancties, van de Verenigde Naties tegen China zullen, wij dan nog echter ver verwijderd zijn, al thans zolang een beslissing daartoe door de Veiligheidsraad moet worden geno men. Het ware diep-te betreuren, wanneer het thans geformuleerde plan geen enkel resultaat zou hebben, want met stellig heid kan worden beweerd, dat dan geen enkel redelijk plan daartoe zal kunnen leiden. De Verenigde Naties blijken im mers tot aan de grens, die zij zonder Prestige-verlies en verloochening harer doelstellingen niet mogen overschrijden, bereid tot het doen van juist die con cessies aan China, welke het steeds voor- Begeven heeft te begeren: een bespre king van o.a. de kwestie-Formosa en Van China's vertegenwoordiging in de Verenigde Naties. Indien dit bij uitstek redelijk voorstel wordt verworpen, schijnt. voor zover thans te bezien valt, hog alleen de „ultima ratio" te resten, de voortzetting van een strijd, waarvan het einde niet te voorzien is. intussen heeft zich hier in het Westen als de voornaamste gebeurtenis vol trokken Eisenhower's bezoek aan enige landen van het Atlantisch Pact. Hij heeft pok Nederland bezocht, ten einde een globaal overzicht te krijgen van ops te verwachten aandeel in de ge zamenlijke Atlantische defensie. Hij zal daarvan geen hoge dunk gekregen heb ben. maar wij kunnen ons moeilijk voor stellen. dat dit voor een man als gene raal Eisenhower een onverwachte te leurstelling zal hebben betekend, want men mag aannemen, dat hij tevoren wel reeds enig inzicht zal hebben gehad in onze betrekkelijk geringe defensieve mo gelijkheden. In zijn woorden ten afscheid heeft de Opperbevedhebber o.a. gezegd: „Wij slui ten ons aaneen voor het bewaren van de vrede om te kunnen leven zoals ons dat goed dunkt. Wanneer daar gemeen schappelijk, met vertrouwen en geloof °an werdt gewerkt, is succes dat wil JCggen: het voorkomen van een oorlog verzekerd". In verband met deze Voorwaardelijk bemoedigend klin kende woorden willen wij op twee ver- sehillende uitingen wijzen, die wij in de afgelopen dagen lazen, respectievelijk Aanhoorden. Zo lazen wij dan allereerst Lh een hoofdartikel van de Nieuwe Rott. S-ourant van gisteravond o.a.: „Terwijl de noodzaak om ons tot het uiterste .dor de defensie in te spannen ons door °e internationale gebeurtenissen bij oortduring voor ogen wordt gesteld, gaat het leven van alle dag in Neder- Ahd rustig verderEn verderop: "Het lijkt of wij geestelijk de totale crandering in de wereld niet kunnen 'Ihouden en een soort geestelijke ver- aging ondergaan, die ons maar liever 5 °£en doet sluiten voor hetgeen in de .erste plaats noodzakelijk is. Toch zal on eu"'verandering van 'deze mentaliteit p kerte termijn moeten komen, willen met door de gebeurtenissen worden overweldigd". Vervolgens werden wij bij 't aanhoren y?n de .brillante rede door mej. dr. U.'ompé te Haarlem gehouden en in ons o'ad van gisteren uitvoerig gereleveerd, J' 'roffen door de vurigheid, waarmee stelde, dat een geestelijk réveil thans het eerst noodzakelijke behoort; im kers „als wij niet ten onder willen Baan. dan gaan wij ook niet ten on- Ier!" Beide uitingen uit overigens verschil- end gerichte vertogen wijzen op de ,oeP om bezieling en een geestelijk fun- ®ment. Het aangehaalde hoofdartikel 2 °ng aan op een urgentieplan van de - 'u der regering. En inderdaad is het J*hg, dat ons volk ook van overheids- V openhartig en met inspirerende ,acht zal worden aangezet tot het e eogen van de offers welke nodig zijn n de toekomst in nog heviger mate i'S zullen blijken Dit dient helaas 'ctlerlijk te worden verstaan; het Opperlandse volk zal worden gedwon- iva Zicl1 bepaalde dingen te ontzeggen, "Arop het onbewust meent een soort te hebben verworven, in gelijke Zelf gegroeid als de levensstandaard j Vjt de woorden van dr Klompé werd «delijk, dat wapenen alleen weinig ermogen zonder de kracht van een S^est die daarachter staat en aanzet tot Buste gezindheid bij een herbewape- Pg. die bitter noodzakelijk is, zolang eP zich te weer mo-et stellen tegen P ideologie die zelf niet zal terug bakken voor bruut geweld. opri11 mcuwe bezieling, tezamen met j., er de inspirerende kracht daarvan te maatregelen tot beveiliging van (V 4' |n stof beide, ziedaar wat hier in schi,~ruropa een „uiterste poging" tv-eirti hans op slagen om een Korea te vermijden. President Truman heeft het Amerikaanse Congress verzocht de belastingen aan merkelijk te verhogen. Zijn jaarlijkse economische boodschap, waarin hij zich gisteravond tot het Congress richtte, was voor het grootste gedeelte gewijd aan de middelen, waardoor de kracht van de V. S. en van de vrije naties der wereld zou kunnen worden gebruikt „ter ondersteuning van iedere militaire krachts inspanning, welke noodzakelijk zou kunnen zijn ter vermijding van een algemene oorlog, of voor het winnen van een dergelijke oorlog, indien deze zou komen". De specificatie van de nieuwe belastingen zal binnenkort geschieden in een spe ciale boodschap aan het Congress, maar Truman heeft de Amerikanen nu reeds voorbereid op een verhoging, die „zeer veel" groter zal zijn, dan bij de laatste twee belangrijke belastingwetten, die een verzwaring van de belastingdruk met acht milliard dollar betekenden. De President stelt zich in de komende maan den een uitbreiding van de personeelssterkte van de strijdkrachten voor van een millioen mannen en vrouwen, en voor de defensieproductie tegen het einde van het jaar een toename van vier millioen personen. Evenals in zijn „State of the Union Message" wees Truman met nadruk op de grote dreiging der com munistische agressie. zak^ ïrse regering heeft de Zwitser- u 7Me" gewaarschuwd geen pogin- 4* WerewP de huidige moeilijkheden in te vJtuUatie *e gebruiken om de prg- verhogen. President Truman vraagt in zijn eco nomische boodschap voorts: 1. Volmacht voor het opnemen en uit geven van in totaal 140 milliard dollars voor het lopende fiscale jaar, eindigende 30 Juni 1951 en het volgende fiscale jaar. 2 Een algemene verhoging van de ca paciteit van de V. S. voor het produce ren van staal, aluminium, electrische kracht en andere basisproducten in het kader van de herbewapening, met in begrip van een uitbreiding der capaci teit van de staalindustrie tot ongeveer 120 millioen ton in de eerstkomende drie of vier jaar en een uitbreiding van het vermogen tot opwekking van elec trische stroom met aanzienlijk meer dan twintig millioen kw in de eerstkomende drie jaar. 3. Een verhoging der productieve kracht van de V. S. in vijf jaar met minstens 25 procent. 4. Versterking van de productieve ca paciteit van alle vrije landen en steun door deze landen aan de V. S„ evenals steun door de V. S. aan die landen. 5 Uitoefening van toezicht op uitvoer en 'toewijzingen teneinde de V. S. in staat te stellen hun aandeel te leveren in de overeenkomsten voor internatio nale toewijzingen betreffende doel matige verdeling van schaarse produc ten. 6. Een vermindering in het Ameri kaanse verbruik, teneinde de defensie- inspanning te steunen ep het tijdig aan brengen van verbeteringen op het ge bied van landbouw-, bedrijfs- en huis houdelijke installaties. 7 Een doeltreffende loon- en prijs- stabilisati-e. Wat het bovengenoemd bedrag 'van 140 milliard dollar betreft wees Truman er op. dat dit niet noodzakelijk bete kent, dat de regering het gehele bedrag wil uitgeven in de twee jaar per 30 Juni 1952. Van de aangevraagde bedragen zal verdeeld over verscheidene jaren gebruik kunnen worden gemaakt. De president wees ar echter op, dat tegen het einde van 1951 de uitgaven voor de fensie en steunverlening aan het buiten land een bedrag van 45 tot 55 milliard dollars per jaar moeten bereiken, of ongeveer het dubbele van de huidige uitgaven. Truman merkte voorts op, dat de in ternationale handelspolitiek dient te worden aangepast aan de gemeenschap pelijke behoeften van de vrije landen. Hoewel de defensie-inspanningen een belangrijke verscherping van de con trole op de handel noodzakelijk zullen maken, zal een groot deel van de we reldhandel op gebruikelijke wijze blij ven geschieden. Het gemeenschappelijk defensiedoel kan bevorderd worden door verlaging van de douanetarieven, contingenten en andere handelsbelemme ringen. De Amerikaanse wetgeving met betrekking tot de internationale han delsverdragen dient hiervoor te worden uitgebreid en verder mceten de Ameri kaanse douanewetten en -procedures worden vereenvoudigd en moet het in voerrecht op koper worden afgeschaft. De genoemde uitbreiding van de per soneelssterkte van de strijdkrachten en voor de defensieproductie betekent vol gens de president een verhoging van acht precent van het aantal werkkrach ten. „Mogelijk zullen er nog veel meer nodig zijn wegens de directe defensie behoeften tegen het einde van het jaar", aldus Truman. De opvoering van het aantal werkrachten impliceert naar de president zeide een vermindering van de werkloosheid, het gebruik van vrou wen en oudere arbeiders en langere werktijden in de vitale industrieën. Tegelijk met zjjn boodschap aan het Congress heeft president Truman dit lichaam een economisch overzicht doen toekomen van zijn Raad van economi sche adviseurs over de situatie in West- Europa met betrekking tot het herbe wapeningsprogram der vrije volken. „In West-Europa treft men het grootste in dustriële potentieel ter wereld aan bui ten de V.S. en bekwame werkkrachten die in aantal dat van onszelf of de Sov jet-Unie overtreffen. Dit zou een ontzag lijk bezit zijn in de handen van een po tentiële vijand. W ;st-Europa kan en moet het grootste deel van de hulpbron nen voor zijn eigen herbewapening le veren", aldus constateert de President. „De werkuren en de deelneming aan het arbeidsapparaat zullen in West- Europa (vooral in West-Duitsland en Italië) opgevoerd moeten worden even als dat in de V.S. In Amerikaanse zakenkringen heeft de economische boodschap van president Truman nog al enige beroering gewekt. Dat is het einde van onze levensstan daard, luidde 'n opmerking uit die krin gen. In sommige bankkringen betwijfelt men, of het Congress de gevraagde be lastingen zal goedkeuren. Men verwacht in New York, dat de schatkist midden 1951 een lening zal moeten uitgeven. Sen. Taft heeft verklaard: Wij zullen minstens dit bedrag aan aanvullende belastingen nodig hebben en waarschijnlijk meer. Tafereeltjes als het hier afgespeelde kan men dagelijks op vele plaatsen in Zuid- Korea ontwaren: een zielig hoopje mens, neergehurkt bij de bagage van de voor het oorlogsgeweld vluchtende ouders. Het is thans vrijwel zeker, dat de Politieke Commissie van de V.N. van avond met. overweldigende meerderheid haar goedkeuring zal hechten aan het plan voor de beëindiging van de strijd op Korea, dat de premiers van het Ge menebest, via de wapenstilstandscom- missie van de V.N. aan de Verenigde Volkeren hebben voorgelegd. Israël heeft het voorstel gisteravond in de vorm van een resolutie bij de Politieke Commissie ingediend. Nadat verschei dene afgevaardigden, onder wie de Ne derlandse, zich voor het plan hadden uitgesproken, werd de zitting op voor stel van de Britse afgevaardigde tot vanavond verdaagd. Zoals bekend voor. ziet het plan in een onmiddellijk staken van het vuren op Korea, het terugtrek ken van alle niet-Koreaanse troepen, vrije verkiezingen in geheel Korea en onmiddellijke onderhandelingen tussen De afgelopen dagen heeft het in het Westelijk deel van Zweden gesneeuwd, zoals de laatste tientallen jaren niet is gebeurd Vooral het verkeer ondervindt dientengevolge veel hinder en vertraging. Een benzinetankstation, dat geheel is ingesneeuwd. De vertaling van het woord op het bord luidt: „Open". Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vier is een „Seafury" van de Marine Luchtvaartdienst, gestationneerd op het vliegkamp Valkenburg, voor Noordwjjk aan Zee in de Noordzee gestort. De piloot, de luitenant ter zee tweede klasse, F. Langenbach, kwam daarbij om het leven; hij was ongehuwd en woonde op het vliegkamp Valkenburg. Volgens ooggetuigen heeft het on geval zich als volgt toegedragen; Twee Seafuries kwamen uit Zuide lijke richting evenwijdig aan de kust aanvliegen. Ter hoogte van Noordwijk zwenkten zij in de rich ting van de zee op een hoogte van ongeveer duizend meter. Boven de zee maakten zij een Noordelijke bocht, kwamen laag boven het wa ter en daarbij zou de vleugel van de verongelukte Seafury het water hebben geraakt. Het toestel wipte nog even op en verdween toen in de golven tussen de eerste en tweede bank. Direct na het ongeval zijn reddings boten uitgevaren en stegen vliegtuigen van de M.L.D. op. In verband met de snel invallende duisternis moest het reddingswerk reeds spoedig worden ge staakt. Men heeft echter wel met vrij grote zekerheid de plaats waar het wrak van het vliegtuig moet liggen, kunnen aan wijzen. De bemanning van een vlieg tuig, dat aan de opsporingswerkzaam heden deelnam, heeft een markeerboei boven de plaats van het wrak laten vallen. Behalve een vleugel van de „Seafury" werden ook brokstukken van het toestel en olievlekken op de golven waargenomen. Heden is te Rome op 79-jarige leeftijd overleden Francesco kardinaal Marchetti Selvagiani, de deken van het college van kardinalen. De omvang van het college is tot 51 geslonken. I Wie zijn karakter werkelijk wil I toetsen, moet een harde toetssteen gebruiken. Bij K.B. is gratie verleend aan F. Chr. Christiansen, destijds Weermachtsbevcl- hebber in Nederland, tot twaalf jaren gevangenisstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem. Deze straf is thans met vier jaren verminderd. Bij het verlenen van de gratie is rekening gehouden met de ge zondheidstoestand en de hoge leeftijd van Christiansen. Volgens een bericht van de correspon dent in Washington van de „Daily Mail" zou de Amerikaanse Zevende vloot, die door President Truman belast is met de bescherming van Formosa, zich uit de wateren rond dit eiland hebben terug getrokken. Het blad acht het niet onmo gelijk. dat de Amerikanen de verdedi ging van het eiland weer volledig aan de Chinese nationalisten zouden hebben overgedragen nadat Formosa dezer dagen Amerikaanse wapenhulp heeft ontvan gen. Het gevaar voor een invasie van de zijde van de Chinese communisten schijnt overigens geweken te zijn, door de verplaatsing van enkele rode legers naar Mandsjoerije. De Daily Mail acht liet verder evenmin uitgesloten, dat de Amerikaanse Zevende Vloot slechts tijdelijk is terug getrokken, om dienst te kunnen doen in de Koreaanse wate ren. Amerika, Engeland, China, Rusland en zonodig nog enkele andere naties, over alle kwesties het Verre Oosten betref fende. Tijdens de zitting sprak Australië gisteravond de verwachting uit, dat Peking het uit vijf punten bestaande plan zal aanvaarden. De Australische afgevaardigde K. C. O. Shann ver klaarde, dat „juist omdat Malik (Rus land) dit plan scheen te verwerpen, wij niet moeten aannemen dat ook Peking dit plan naast zich neer zal leggen". Australië vroeg voorts een zetel op de viermogendhedenconferentie, indien het lidmaatschap hiervan wordt uitgebreid boven het aantal van de vier landen die genoemd worden in de staakt-het- vuren-formule van de verzoeningscom missie; Engeland, Amerika, Rusland en communistisch China. Frankrijk heeft gisteren reeds verzocht aan deze confe rentie te mogen deelnemen. Het debat werd gisteravond geopend door dc Nederlandse afgevaardigde, D. J. von Balluseëk, die meedeelde: „Mijn delegatie is bereid haar goedkeuring te hechten aan deze procedure om een eer volle regeling te treffen in Korea en staat gunstig ten aanzien van de andere voorstellen van de Cease Fire-commis- sie. De houding van de Peking-regering is tot dusver niet veelbelovend geweest doch het is de taak van de Verenigde Naties om alles in het werk te stellen een oorlog te voorkomen". Het ANP meldt, dat van de zijde van het kabinet enig bezwaar bestaat te gen de behandeling van de nota over N.-Guinea in de Tweede Kamer. De minister zonder portefeuille, mr, Van Schaik. vertoeft op 't ogenblik in de West en wordt eerst Donderdag 18 Ja nuari terugverwacht. Met het oog op bepaalde eventualiteiten bij de behan deling in de Tweede Kamer, zou het kabinet liever zien, dat de behandeling dezer kwestie enige dagen later zal geschieden. I Zes jaar geleden, in April 1945, werd de jeugdige Hagenaar J. K een gede serteerde S.S.'er. vermoord. Deze moord is thans pas aan het licht gekomen Dc Haagse politie heeft Vrijdag een uitge- breid onderzoek ingesteld naar het istcffelijk overschot van de vermoorde, die op een open terrein aan de Laak- kade te 's-Gravenhage, daar waar de schooljeugd een aantal tuintjes verzorgt, begraven zou zijn. Deze nasporingen hebben echter geen resultaat opgele verd. De Hagenaar J. van der M. Jr.. die een straf uitzat in de gevangenis te Scheveningen. heeft bekend de moord op J. K. gepleegd te hebben. Zijn vader J. van der M. Sr, zou hem bij het be graven van het stoffelijk overschot op gencemd open terrein, behulpzaam zijn geweest. Op aanwijzingen van de zoon is de vader door de recherche eveneens gearresteerd doch, nadat hij een volle dige bekentenis had afgelegd, op vrije voeten gesteld. Omtrent de motieven van deze moord is thans nog niets be kend. Het onder Panamese vlag varende schip ..Liguria" verkeert in moeilijkheden ten N W. van Fremantle. Het heeft 950 ver plaatste personen en een bemanning van 250 koppen aan boord. Er is per radio om onmiddellijke sleepbootassistentie verzocht, aldus meldt Reuter. De „Liguria", die 7.172 ton meet, vervoert verplaatste personen van Bremerhaven naar Australië. Advert Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en nu en dan opklazin- fpderne mens interesseert. Filmavonden, gen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Hier en daar lichte nachtvorst, overigens wei nig verandering in temperatuur. Zondag: Zon: 8.4316.55. Maan: 11.220.19. Maandag: Zon: 8.4216.57. Maan: 11.33—1.34. (Van een bijzondere medewerken et probleem, waarmee elke orga nisatie, die algemeen culturele vorming van mensen beoogt, heeft te kampen, is gebrek aan belangstelling. Slechts met de grootste inspanning ge lukt het, voor cursussen en ontwikke lingsavonden van onze standsorganisa ties een enigszins redelijke bezetting bij elkaar te krijgen. Zelfs wanneer op een voorlichtingsavond wordt gesproken b.v. over een onderwerp als „Lonen en prijzen", een onderwerp, dat toch ieder een zal moeten aanspreken om zijn gro te actualiteit, mag het niet verwonde ren. wanneer slechts een handjevol mensen, vaak nog geen 10 pet. vormend van het totale ledental van de plaatse lijke of parochiële vereniging, het de moeite waard acht te komen luisteren. Slechts onderwerpen, die de directe portemonnaie-belangen raken of wel op een andere wijze onmiddellijk aanspre ken zoals b.v. „Emigratie", zijn nog in staat een weetgraag publiek bijeen te brengen. Sinds enige jaren ging door onze organisaties het advies: „Illustreer de avonden met muziek, zang, toneel en declamatie, dan komen de mensen wel". Maar onze jongste ervaringen op dit ge bied zijn, dat ook dit middel al weer uitgewerkt begint te rken. In een groot aantal plaatsen hebben we zowel aan priesters als aan verant woordelijkheid dragende leken ge vraagd. wat hun mening is over dit ver schijnsel. De antwoorden die we kregen, toonden dikwijls aan dat men zich over dit vraagstuk nog nooit had druk ge maakt. Een antwoord als: „Och de men sen zijn vergadermoe" is ons eerlijk ge zegd te goedkoop. De praktijk bewijst ook het tegendeel. Iets wat de mensen werkelijk interesseert daar komen ze op af als kinderen naar een snoeptrom- mel, maar het is dan juist van beteke nis eens te gaan analyseren, wat de mo- Nadat de situatie voor de tweede Amerikaanse divisie waarbij de Ne derlandse vrijwilligers z|jn ingedeeld aanvankelijkgeruime tijd zeer critiek geweest was, meldde Reuter hedenmor gen, dat volgens een hoge Amerikaanse officier de bedreiging voor deze strijd krachten op de rechtervleugel der ge allieerde linie nu „sterk is afgenomen". H|j achtte het aantal communistische troepen en guerilla's in het gebied rond Wonju op twaalf tot vijftien duizend. Uit te Washington ontvangen berich ten blijkt, dat er ook in andere, ver spreid liggende, gebieden, o.m. ten Zui den van Taejon, gueriila-activitcit heerst. Volgens deze Amerikaanse offi cier schijnt het plotseling weer oplaaien van de acties der guerilla's samen te vallen met het offensief der Chinese communisten. Amerikaanse, Franse, Nederlandse en Zuid-Koreaanse strijdkrachten gingen tot de aanval over, nadat de Ameri kaanse superforten gedurende twintig minuten 275 ton bommen uitgestrooid hadden over een uitgebreide door de vijand bezette oppervlakte. De vijande lijke strijdmacht, bestaande uit een tot drie bataljons, die zich stevig hadden ingegraven, trok zich in snel tempo te rug bij de geallieerde infanterie-aan- Frankrijk is begonnen aan de ten uit voerlegging van een scheepsbouw-pro- gram waarmee in totaal een bedrag van 100 millioen dollar gemoeid is. Het mi nisterie van Marine heeft aan scheeps werven en aannemers opdracht gegeven onmiddellijk te gaan werken aan een nieuw Frans plan voor uitbreiding van de Franse vloot. In de loop van dit jaar zullen c.a. vier escorte torpedojagers worden gebouwd. Men zal zo spoedig mogelijk beginnen met de bouw van 16 mijnenvegers. De kruiser „De Grasse". waarvan de werkzaamheden wegens de laatste oor log kwamen stil te liggen, zal worden afgebouwd als een luchtafweer-vaartuig. Twee vroegere Italiaanse kruisers zul len eveneens worden omgebouwd tot luchtafweer-vaartuigen. Het herstel van de haven van Brest zal bespoedigd wor den en deze haven zal worden ontwik keld tot een van de sterkste marine bases aan de Franse Atlantische kust. De marinebasis in Noord-Afrika Mers-el- Khebir zal worden vergroot en uitgerust worden met ondergrondse depots. val. Het moreel der communistische eenheden had ongetwijfeld ernstig ge leden onder het moordende vuur der artillerie en zware bombardementen van de verbonden luchtmacht. De vijand had positie gekozen op heuvel no. 247, drie kilometer ten Zuiden van Wönju gelegen. De heuvel werd binnen het uur genomen. De Amerikaanse commandanten schij nen vastbesloten te zijn de Wonju-linie te behouden en te verhinderen dat de v|jand langs de Sohaek-bergpassen naar Tacgu doorbreekt. Volgens de laatste berichten houden de verbonden troepen onder wie het Nederlandse detache ment nog steeds hardnekkig stand bij Wonju. Het machtige West-Duitse Vakverbond, dat meer dan 5 millioen leden telt, heeft gisteravond zjjn volledige steun toege zegd aan de voorgenomen staking van 220.000 arbeiders in de ijzer- en staal industrie. Het Vakverbond heeft de toewijzing van nodige stakingsgelden goedgekeurd. Dc arbeiders in de Ijzer en staalindustrie hebben de vorige weck aangekondigd, dat zjj 1 Februari in sta king zullen gaan, indien hun geen zeg genschap in de bedrijfsleiding wordt toegekend. Aan ongeveer 500.000 mijnwerkers zal de volgende week in een stemming ge vraagd worden, of zij aan de actie wen sen deel te nemen. Bondskanselier Ade nauer heeft een onderhoud van twee uur met de president van het Vakverbond dr. Hans Beckler gehad, teneinde te pro beren het geschil te regelen. Indien de staking doorgang zou vinden, zou het West-Duitse economische leven, dat reeds lijdt onder het ernstige gebrek aan steenkool, vrijwel stilgelegd worden. Verder zou de belangrijke Duitse staal- export gestaakt moeten worden. De West-Duitse minister van Econo mische Zaken Erhard heeft in een brief aan de leider der vakverenigingen van metaalarbeiders gezegd, dat de regering er zelfs „in de verste verte" niet aan denkt de arbeiders een aandeel in de bedrijfsleiding te ontzeggen. HCLPT DE B/SSCHOP waaraan vooral eisen zijn gesteld ter zake de actie en de spanning, trekken publiek. Onze grote literatoren begin nen steeds feller morele problemen en verwordingsverschijnselen tot onder werp van hun boeken te kiezen. Toneel voorstellingen, die de mensen tot den ken moeten prikkelen, kunnen slechts op een zeer matige belangstelling bo gen. Daar ligt een onrust en een onvol daanheid over de mensheid, die herin nert aan wat dr. P. C. Boeren schrijft in de Cultuurgeschiedenis van het Christendom, sprekend over de late middeleeuwen: „Economische crises, oorlog en epidemieën prikkelden hoog en laag tot feller leven, tot een plukken van de dag. Aan het carnaval der zin nen en aan het dwepend boetevertoon. lag dezelfde onrust ten grondslag. Het narrenschip ontvluchtte de vaste yal. Voor tallozen waren de banden der be staande maatschappij te eng". De vraag derhalve, wat onze mensen nu interes seert, klinkt juister indien we ons af vragen wat hun niet interesseert, en hierop moet helaas het antwoord lui den: Niets interesseert de wereld wat geestelijke inspanning kost. Een gods dienstcrisis als zelden in de wereldhis torie is voorgekomen striemt de mens heid naar het stof van het platte mate rialisme. Erger vijand van de bescha ving dan dit materialisme is er niet. Het gaat in gevaarlijkheid ver uit bo ven het communisme, omdat uiteinde lijk het communisme slechts een vorm van het materialisme is. Deze materia listische tendenz ligt, hoe fel men het ook bekampen zal. vaak evenzeer besloten in het werk van organisaties, die zich weliswaar volledig op het Christendom zeggen te baseren en het ook uit het diepst van hun gemoed menen, maar die ongewild en onbedoeld het zwaar tepunt van hun wereldhervormende ar beid verleggen van het ethisch-sociale naar het economisch-politieke. Zeker, de wereldhervorming die ze voorstaan, is er een overeenkomstig Gods bedoe lingen en naar de wetten van het Evan gelie. maar zij dient te resulteren in medezeggenschap en bezitsspreiding. Niet dat wij hier iets op tegen zouden hebben, integendeel, dit resultaat moet worden nagestreefd, maar naar onze mening niet op de eerste plaats als een doel, maar als een gevolg van een an dere erkenning van een andere doelbe reiking, n.l. deze. dat de mens dient te zijn de wereldbeheerscr overeenkomstig Gods bedoelingen, die rechtvaardigheid, naastenliefde en de erkenning van de zedeliike gelijkheid tussen de mensen als uitgangspunt van ziijn ordenende ar beid neemt. Maar dit stelt op de aller eerste plaats eisen aan de ethisch-so ciale taak van onze sociale organisaties. Ondanks het uitdrukkelijke verzoek van de cenrale regering om voorlopig geen protestacties te houden in afwach ting van het resultaat der onderhande lingen te Djakarta tussen ondernemers en de Sarbupri (bond van arbeiders op de ondernemingen) zijn in Oost-Sumatra talrijke stakingen uitgebroken. De toe stand op de verschillende ondernemin gen varieert ten zeerste. Soms wordt algemeen gestaakt, terwijl elders nor maal wordt doorgewerkt. Bij de water leidingmaatschappij „Ajer Beresih" te Medan wordt algemeen gestaakt. De gouverneur van de Molukken heeft medegedeeld, dat de Apri het eiland Haruku heeft bezet. 1 Februari zal het Nederlandse pro gramma van radio-Medan en radio- Surabaja ophouden te bestaan. Daarna zal alleen Djakarta nog een Westers pro gramma verzorgen, dat echter door ver schillende regionale zenders gerelayeerd zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1