Pol/ Commissie aanvaardt het Cease-Fire - voorstel Adenauer: Onze plaats is aan Amerikaanse tweede divisie met omsingeling bedreigd? Paraatheid der reserve-formaties een geruststelling m Programma naar Peking gezonden de kant van het Westen Ook Nederlands en Frans bataljon hierbij betrokken HET PROCES IN BRA TISLA VA Geslaagde mars en parade in Amsterdam CRITIEKE SITUATIE IN LEEUWENK00I OOK VOOR DAMES THANS ZICH ZELF OPWINDEND HORLOGE Tot hoofd en hart j Malik tegen het plan Kracht van het Westen mag niet onderschat worden" Oorlog kan worden vermeden Bedell Smith in Tokio Stoffelijk overschot van piloot gevonden Het weer. Vliegongeluk in V.S. eist zeven slachtoffers Dompteur bij Strassburger aangevallen Microscopisch kleine kogeltjes BEPERKING VAN HET TREINVERKEER? Prins en Prinses Beatrix moeten het bed houden Sukarno spoedig naar de Philippijnen? Mr. Van Schaik op weg naar ons land MAANDAG 15 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24981 STRIJD IN KOREA EN DE U.N.O. 1 1 Reactie van Peking Taft: „Betreurenswaardig" Jongeman tweemaal overreden Tragisch ongeval te 's-Hertogenbosch Onder heiblok verpletterd Na het vliegongeval bij Noord wijk Twee bisschoppen veroordeeld tot levenslang, één bisschop tot 24 jaar Mr. A. B. Roosjen: „Treedt aan als één man"! „Vreest God, houdt Uw kruit droog" w Griep op Soestdijk WINTERSPORTKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Verenigde Naties hebben een nieuw voorstel om het vuren in Korea te Staken naar Peking verzonden. De Politieke Commissie der V.N. keurde Zaterdagavond het vijf punten omvattende program goed en verleende machtiging om het onmiddellijk naar de Chinese communistische regering te sturen. Met 50 tegen 7 stemmen en 1 onthouding keurde de commissie het plan goed, dat beoogt: 1. Een onmiddellijk staken van het vuren op Korea. 2. Geleidelijk terugtrekken van alle niet-Koreaanse troepen. 3. Vesti ging van een geünifieerd en onafhankelijk Korea. 4. Interim-schikkingen voor behoud van vrede en veiligheid, hangende de vestiging van een geüni fieerd en onafhankelijk Korea. 5. Een conferentie der grote mogendheden, met inbegrip van communistisch China, over de kwesties Formosa en het toelaten der Chinese communisten in de V.N. Het Sovjet-blok, San Salvador en nationalistisch China stemden tegen, de Philippijnen onthielden zich. Het verluidt dat David Owen, waar nemend secretaris-generaal, het plan te legrafisch naar Peking heeft gezonden, zodat men mag aannemen dat het daar Zondag arriveerde. Deze manier van verzenden werd goedgekeurd met 45 tegen 5 stemmen en 8 onthoudingen. Het Sovjet-blok en San Salvador waren te gen. De Philippijnen en Nat. China ont hielden zich. De Rus Malik zeide tegen het vredes plan te zijn omdat de commissie tot haar besluit was gekomen zonder dat de ver tegenwoordigers van Noord-Korea en communistisch China daarin zeggenschap hadden gehad. Om deze reden had Pe king het eerste cease fire-plan verwor pen. Volgens de „New York Times" heeft de eerste reactie van Peking op het plan der V.N. voor een regeling van het Ko reaanse probleem reeds de regering van India bereikt, zo meldt het blad uit New Delhi. De regering van India zou uit Peking de aanwijzing hebben ont vangen, dat Mao Tse Tung het betref fende vijf-puntenplan als een basis voor verdere besprekingen over de regeling van vraagstukken van het Verre Oosten met enige voorwaarden zou willen aan vaarden. Er was echter één belangrijk voorbe houd: Peking zou het program der han delingen. zoals voorgesteld door de wa penstilstandcommissie, gewijzigd wensen te zien in die zin, dat de strijd in Korea tegelijk met andere kwesties behandeld zou worden. In officiële kringen te New Delhi zou men aangemoedigd zijn door het feit, dat de betreffende communicatie via de diplomatieke weg tot stand zou zijn gekomen. De premier van India is te Londen op de noogte gesteld. Men schépt ook hoop uit het feit, dat het plan te Peking althans in overweging zou zijn genomen, en niet, zoals bij de eerdere pogingen van Lake Success, zon der meer verworpen is. De „New York Times" waarschuwt echter, dat andere waarnemers „geneigd zijn voorzichtigheid te betrachten ten aanzien van deze .schetsmatige berich ten". Volgens Radio-Moskou worden door de V.N.-beginselen voor het staken van het vuren op Korea twee belangrijke kwesties ontweken. „Het rapport", aldus de radio. ..negeert het voorstel voor een onmiddellijk te rugtrekken van alle vreemde troepen uit Korea en spreekt niet over het beëin digen van de Amerikaanse agressie tegen Korea en China". De Amerikaanse republikeinse senator, Robert Taft heeft Zaterdag te Washing ton verklaard, dat het voorstel der V.N. voor een staking yan het vuren in Ko rea een „zeer betreurenswaardige maat regel" is. „Ik ben van mening", aldus verklaarde Taft tegenover journalisten, „dat men de communisten op geen enkel punt mag toegeven. Het wai'e mij veel liever, indien wij ons geheel uit Korea terugtrokken". Verscheidene andere Congressleden waren eveneens voorstander van terug trekking der Amerikaanse troepen uit Korea. Het republikeinse Congresslid Gross heeft in een brief aan president Truman geëist Korea op te geven, daar de oorlog op Korea zijns inziens niet gewonnen kan worden. Op een bijeenkomst van de Christelijk-Democratische Partij heeft rijkskanse lier Adenauer gisteren te Bielefeld verklaard, dat „het Duitse volk duidelijk inziet, waar het staat en welke plichten het heeft te vervullen. Wij hebben gekozen, onze plaats is bij het Westen, in het kamp van de vryheid." Dit was het antwoord op de rede van de Britse Hoge Commissaris Kirk- patrick, de vorige week in Hamburg gehouden. „Het Duitse volk is bereid bij te dragen tot de verdediging van het Westen", Vervolgde Adenauer. „Maar wij weten nog steeds niet wat er van ons ver wacht wordt. Indien West-Duitsiand enige verplichting aangaat, dient het te weten, welke de voorwaarden zijn. Tot nu toe heb ik deze slechts uit buitenlandse kranten kunnen leren kennen." Hij verwierp het denkbeeld van een neutraal Duitsland. „Tussen een sterk bewapend Rusland en een zwak Europa zou Duitsland snel binnen de in vloedssfeer van de Sovjet-Unie getrokken worden en zijn bevolking en eco nomie zouden worden gebruikt voor het versterken van de Russische macht" Hij waarschuwde de Duitsers de kracht van het Westen niet te onderschatten. „Het oorlogspotentieel van het Westen is groter dan dat van Rusland" zei hy. „Ik geloof niet aan een oorlog. Een oorlog kan worden vermeden als de Ver. Staten, de landen van het Atlan tische Pact en alle andere West-Europe- se landen een zo sterke macht opbou wen. dat een conflict de Russen een te grote prijs zou kosten." Hij deed een beroep op de Westelijke mogendheden, geen tijd te verliezen. „Tot dusver heeft het Westen in de kou de oorlog de ene nederlaag na de andere geleden." Adenauer verweet de Ver. Staten, na de oorlog te hebben ontwa- In de nacht van Zaterdag op Zondag is op de Vughterweg, onder de gemeente' 's-Hertogenbosch, de 20-jarige Jan Roo- zen uit Udenhout, die vermoedelijk aan de kant van de weg heeft staan liften, door een uit de richting van de binnen stad komend motorrijtuig overreden, wngevolge waarvan hij in bewusteloze toestand op de weg is blijven liggen. Een uit de richting Vught komende aUtomobiliste, die kort na het ongeval Passeaerde, zag het slachtoffer op de weg hggen. Zij stapte uit haar auto en tracht te de uit de richting van de binnenstad komende auto's op het slachtoffer attent te maken. Zij kon echter niet verhin deren, dat een auto over het lichaam v.an R. reed. Met zware inwendige kneu- ?Jogen is R. in het Groot Ziekengasthuis lc Den Bosch opgenomen, waar hij later overleed. Zaterdag is bij het heien aan de Aals- ocrderdijk te Aalsmeer een ongeval gebeurd, dat de 61-jarige G. P. aldaar net leven heeft gekost. Bij het verzetten van een der heipalen kwam het heiblok angzaam naar beneden. P. werd hierop «ttent gemaakt, doch verwijderde zich P onverklaarbare wijze niet tijdig en erd verpletterd. De politie in Hoofd- orP stelt een onderzoek in. pend „op een manier die wij niet kun nen begrijpen". „Ik heb de indruk", verklaarde de kan selier, „dat Duitslands opneming in de gemeenschap der vrije volken op basis van gelijkheid zal worden bespoedigd. Een nieuw hoofdstuk van de wereldge schiedenis begint, waarin ook het ver slagen Duitsland een rol zal spelen." Hij vroeg het Duitse volk, zijn verant woordelijkheden te erkennen en bereid te zijn, offers te brengen voor de twee grote idealen „vrijheid en christendom." Hij drong er bij de Westerse mogendhe den op aan, „de psychologische hinder palen voor een Duitse bijdrage tot de defensie" uit de weg te ruimen. Voor een toekomstige West-Duitse defensieve strijdmacht verlangde hij „volledige mi litaire gelijkheid". De rijkskanselier beschreef het voorstel van de Oost-Duitse rege ring om gezamenlijke besprekingen te nouden over de hereniging van Duitsland als een „tactische manoeu vre". Hij wees op de in Oost-Duits- land van kracht geworden wet be treffende de „misdrijven tegen de vrede", die practisch alle Duitsers die met het Westen samenwerken met de doodstraf bedreigt. „De wet bewijst, hoe ernstig de communisti sche regering haar voorstel meent", merkte hij ironisch op. De kanselier zou vandaag een officiële verklaring over het Oost-Duitse voorstel afleggen. «s*. mbr Enige E.C.A.-deskundigen zijn in Joegoslavië aangekomen om met raad en daad behulpzaam te zijn bij de verdeling van de Amerikaanse voedselzendingen. Toen President Truman een boodschap tot het Congress richtte, waarin hij vroeg om onmiddellijke hulp voor de bevolking van Joegoslavië, die tengevolge van de buitengewoon droge zomer van 1950 met hongersnood werd bedreigd, is de E.C.A. onmiddellijk begonnen met het verlenen van hulp. Op basis van een overeen komst tussen Italië en W est-Duitsland werd door de E.C.A. 150.000 ton tarwe naar Joegoslavië verzonden. De E.C.A.-deskundigen bij hun vertrek uit Triest. Ongeveer dertigduizend Noordkoreanen dreigen in Centraal-Korea de gehele Amerikaanse tweede divisie te omsingelen, met inbegrip van de Franse en Ne derlandse bataljons, by haar ingedeeld. Intussen is gisteren de commandant van de divisie generaal-majoor McClure, zonder nadere toelichting vervangen door generaal-majoor Ruffner. Momenteel bevinden zich bijna alle topfiguren van de Amerikaanse defensie in Tokio. De tweede divisie heeft nog altijd haar wig in de communistische linies ste vig in handen. Deze wig is 40 km. diep en aan de basis 70 km. wijd. De Noor delijkste punt ligt vlak ten Zuiden van Wonju. De wig heeft tot nu toe de vgand de toegang tot de belangrijke bergpassen, die direct naar het Zuiden leiden, ont zegd. Een communiqué van het achtste leger zegt, dat nergens langs het gehele front verandering was gekomen in de tactische situatie. De luchtmacht maak te Zaterdagavond en Zondag 300 vluch ten. In een radiouitzending van Peking werd beweerd, dat sinds 1 Jan. 13.000 man Amerikaanse, Britse en Zuid-Ko- reaanse troepen door de communisten zijn gedood, gewoncj of gevangen geno- men. De chef van de Amerikaanse inlich tingendienst, luitenant-generaal Bedell Smith en zijn assistent generaal-majoor Belling, zijn Zondag te Tokio aangeko men. Volgens een verklaring van het hoofd kwartier is dit bezoek het gevolg van een reeds lang geleden door MacArthur tot hun gerichte uitnodiging, persoon lijk de situatie in het Verre Oosten te komen waarnemen. Bedell Smth was in de oorlog stafchef van generaal Eisen hower en later Amerikaans gezant te Moskou. De chef-staf van het Amerikaanse leger Generaal Lawton Collins, die gis teravond in gezelschap van andere hoge Amerikaanse militaire leiders in Tokio is gearriveerd en samen met hen onder strikte geheimhouding besprekingen heeft gevoerd met MacArthur, ver klaarde vandaag dat de Amerikaanse troepen zich niet van Korea zulten te rugtrekken. De generaal deelde op een persconfe rentie mee dat het zeker is, dat de Amerikaanse troepen op Korea zullen blijven vechten. Collins zei, dat over Zaterdagmiddag is ter hoogte van het radiostation te Noordwqk het stoffeiyk overschot gevonden van de lt. ter zee vlieger tweede klasse F. Langenbach die Vrijdag bij het ongeluk met een Seafury van de M.L.D. om het leven kwam. Het stoffelijk overschot is opge baard op het vliegkamp Valkenburg. De berging van de Seafury wordt be moeilijkt door het feit, dat het toestel te diep ligt om er van het strand af zonder verdere hulpmiddelen bij te ko men en te ondiep om er gemakkelijk heen te kunnen varen. Als de weersom standigheden gunstig zijn, zal een ber- gingsploeg van de Marine proberen met rubberboten bij het wrak te komen. Dui kers zullen dan moeten vaststellen hoe de berging het beste kan geschieden. Gedacht wordt aan een kraan, die, op het strand opgesteld, zover naar voren zou moeten reiken, dat het toestel ge licht kan worden. Aan het Zuidelijke strand van de ge meente Zandvoort zijn Zondag het staartstuk, de tanks en het hoogteroer van het bij Noordwijk in zee gestorte vliegtuig aangespoeld. De politie heeft er beslag op gelegd. twee of drie maanden nieuwe troepen aan het front zouden zijn. Gen. Collins verklaarde met nadruk, dat het Achtste leger, ondanks de grote numerieke meerderheid van de vijand niet voor een militair echec c p Korea staat. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur heeft Zondag medegedeeld dat Amerikaanse ingenieurs bezig zijn in de rijstvelden „ergens in Zuid-Korea" een groot vliegveld aan te leggen. Het vlieg veld zal in eerste instantie worden ge bruikt door jagers van de eerste vlieg- tuiggroep der Amerikaanse marine. Het zal echter ook geschikt worden gemaakt voor gebruik door alle soorten gealli eerde vliegtuigen, die boven Korea ope reren. De Noord-Koreanen hebben Zondag vier Amerikaanse gevangenen in de sec tor van de tweede divisie vrijgelaten. Dit is de tweede maal deze week dat de Noord-Koreanen zelf en niet alleen de Chinezen, Amerikaanse gevangenen vrijlaten. Ondanks de tegenwerking van het sombere weer hebben de onderscheidene reserve-gezagsformaties van Noórd-Hol- land en een groep uit Utrecht Zater dagmiddag 'n geslaagde mars do»ir Am sterdam gehouden ter gelegenheid en ter ere van het vijfjarig bestaan van het Korps Vrijwillige Politie (reserve- gemeentcpolitie) van Amsterdam. Ongeveer 1350 vrijwilligers, aangeslo ten bij dit korps, de Reserve-rijkspoli- tie, Reseri'e-gemecntcpolitie, Reserve grensbewaking en Nationale Reserve hebben zich aan dc Amsterdamse be volking laten zien. Optrekkend achter de muziek van de Amsterdamse Politiekapel en de Ko ninklijke Militaire Kapel defileerden zij op de Dam voor tientallen autoriteiten, waarbij de afdeling luchtdoel-artillerie van <ie Nationale Reserve het saluut bracht door het neigen van de lopen van de stukken geschut. Aanwezig waren de Commissarissen der Koningin in Noord-Holland en Utrecht, de heren dr. J. E. Baron de Vos van Steenwiik en M. A. Reinalda, de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly. de chef van de afdeling openbare orde en veiligheid van het de partement van Binnenlandse Zaken. nr". F. R. Mijnlief, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. bevelhebber van de eerste militaire afdeling, kapi tein ter zee J. S. Bax. commandant van de maritieme middelen tn Amsterdam, de commandant van de rijkspolitie ge west Amsterdam, kolonel J. Gerritsen, hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasja ger. de districtscommandant der mare chaussee majoor L. Croockewit, en tal van andere burgerlijke. militaire en po- litie-autoriteiten en leidende figuren van het nationaal instituut .Steun Wet tig Gezag". Nadat het défilé voor de autoriteiten was gehouden, stelde het jubilerende Korps Vrijwillige Politie zich voor het paleis on de Dam op. waarna de overi ge deelnemers aan de mars voor het koros defileerden. Vervolgens werd na mens „Steun Wettig Gezag" een krans gelegd bij het Nationaal Monument en hield de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Aillv, 'n korte toespraak. Spr. bracht de reservisten hulde voor hun goede getraindheid en hun grote bereidheid, die hij een geruststelling noemde voor overheid en burgerij. Hij wekte de Amsterdammers op. hun plaats in de ri.ien van de reserve-ge zagsformaties in te nemen. Nadat de raars door de stad was voortgezet, 'verzamelden de vrijwilligers zich in de Koopmansbeurs, waar hun een broodmaaltijd en een gezellige avond werden aangeboden. Als spreker trad hier op het lid van de Tweede Kamer mr. A. B. Roosjen. cie de taak schetste van de reserve organen: bescherming en verdediging van vrijheid en democratie. Hij waar schuwde vror het valse gebruik, dat van deze woorden wordt gemaakt en riep de meineden van Seyss-Inquart nog eens in de herinnering op. evenals de deportaties, de moorden, de gijzelingen en de gaskamers. ..Hollandse vrijheid", zo riep hij uit. „is, wanneer je niet angstig om je heen behoeft te kijken, wanneer je open en eerlijk je mening te kennen geeft, zwart neemt wat zwart is en onrecht niet tot recht behoeft te stempelen". Hij herin nerde aan het lot der satclliet-staten in Midden- en Oost-Europa, aan wat zich thans in Korea afspeelt en aan de bange vraag dezer dagen: „staat een derde wereldoorlog te wachten". Onze taak is te handelen naar het woord: Vreest God en houdt Uw kruit droog. De toekomst van een volk hangt af van de kracht, van het geloof, van de trcuw, die, door Gods geest gewekt, als natio nale krachten in tegenspoed en in te leurstelling opgeleverd kunnen worden. Zijn die er niet, dan sterft een volk. Zijn die er wel, dan leeft een volk en dan heeft 't een toekomst. Wij moeten niet bij de pakken blijven neerzitten, maar al onze krachten inspannen in dienst van ons land en ens volk. Mr. Roosjen besloot met de woorden: „Staat pal voor uw vrijheid, staat pal voor uw geloof, en treedt als één man aan". Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, nu en dan opklaringen en hier en daar nachtvorst. Morgen overdag geleide lijk toenemende bewolking met later kans op enige neerslag. In het bin nenland in de nacht tijdelijk zwakke wind. overigens krachtige tot matige wind, aanvankelijk Noord-Westelijk, later krimpend naar Zuid-West tot Zuid. Zon: 8.42—16.58; Maan: 11.47—2.48. Een DC-4 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij „National Airlines" is Zondag bij een landing te Philadel phia verongelukt. Zeven personen kwa men om het leven. De 19 overige inzit tenden kwamen er met lichte verwon dingen af, voor een deel dank zij het heldhaftig optreden van de jeugdige stewardess. Men heeft het lijk van de stewar dess, Marv Frances Hously uit Jack sonville (Florida) met de armen om een eveneens overleden baby heen ge vonden. Tevoren was zij verschillende malen in het brandende vliegtuig te rug gegaan om passagiers uit het vliegtuig te helpen. Het toestel slipje aan het eind van een landingsbaan, stortte in een greppel en vloog in brand. Bij de landing sneeuwde bet, doch de weersomstandigheden wer den voldoende gunstig geacht voor een veilige landing. De gezagvoerder en de onder-gezagvoerder bleven ongedeerd. De zeven omgekomenen zijn vijf vrou wen en twee baby's. De Spaanse leeuwentemmer Herma- nus Dola, die in de hoofdstad in het pro gramma van circus Strassburger in Carré optreedt, heeft in enkele dagen tijds tweemaal met ernstige moeilijk heden tijdens zijn nummer te kampen gehad. Viel Donderdagavond de leeuwin Simba de dompteur aan, waarbij deze aan zijn hand licht gewend werd. Zater dagmiddag heeft dezelfde leeuwin ae temmer ernstiger gewond door haar klauwen in zijn ontblote rug te slaan. Tijdens de worsteling, die hierna tussen de lemmer en de leeuwin ontstond, slaagde de eerste er in het dier van zich af te werpen en de critieke situatie, die in de kooi was ontstaan, het hoofd te bieden. Enkele dieren van Dqla zijn de laat ste dagen enigszins nerveus. Toen een van de leeuwen Zaterdagmiddag tijdens het nummer belangstelling toonde voor een leeuwin. Tula geheten, werd een andere leeuwin. Simba, jaloers en viel Tula aan. De dompteur trachtte de die ren te scheiden met het boven vermel de gevolg. Had de temmer zelf zijn han<3en meer dan vol aan de hem at taquerende leeuwin Simba, zijn zuster Het Staatsgerecbtshof van Tsjechoslo- wakijc heeft vandaag te Bratislava de 65-jarige, Rooms-katholieke bisschop Mgr. Michal Buzulka van Trnava, en de 62-jarige Primaat van de Grieks-katho lieke kerk in Tsjechoslowakije, Mgr. Pavel Gojdic van Presnov, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. De 73-jarige Rooms-katholieke bisschop, de derde beklaagde in het proces, Mgr. Jan Vojtassak van Spis, werd tot een ge vangenisstraf van 24 jaar veroordeeld. De openbare aanklager had tegen allen „dc zwaarste straf" gecist. Volgens persberichten uit Bratislava zouden de drie bisschoppen bekend heb ben gemaakt, „dat zij de volksdemocra- tische regering hebben tegengewerkt en zich aan verraad en spionnage hebben schuldig gemaakt. „Zij waren voor de oorlog de Slowaakse separatistische partijvan harte toegedaan en hadden tijdens de oorlog actief samengewerkt met de nationaal-socialistische Slowaak se staat. Alle drie gaven toe het com munisme en de Sovjet-Unie te haten". Meer dan drie jaren van technische studies, experimenten en voorbereidend werk zijn er voor nodig geweest om ook de dames te kunnen gerieven met een zichzelf opwindend horloge. Het product, dat dc Zwitserse firma, die dit werk volbracht heeft, thans op de we reldmarkt brengt, is, dunkt ons, wel het uiterste wat van de fabricage van uurwerken gevergd kan worden. Het automatisch opwindende he renhorloge is sinds enige tijd bekend. Ongeveer drie jaren geleden kregen de technici echter de opdracht ook het veel kleinere dameshorloge, dat bovendien mooi en sierlijk moest blijven, automa tisch opwindbaar te maken. De kleine re afmetingen lieten niet toe, dat het zelfde systeem werd toegepast als van het herenhorloge, daar de wrijving van de onderdelen te groot zou worden. Een kogellager was nodig ter vervanging van de stenen en zo kreeg men het eerste horloge, dat op kogellagers liep en tevens de kleinste kogellagers ter wereld. De veer van het horloge wordt opge wonden door een slingergewicht, dat in het midden met een kogellager is opge hangen. De stalen kogeltjes zijn mi croscopisch klein, hebben een doorsnee van 65/100 millimeter en wegen één duizendste gram! Ze zijn zó licht en uw verslaggever heeft dit met eigen ogen kunnen constateren dat ze op het water blijven drijven en dus de oppervlaktespanning van het water niet doorbreken! En alsof dit nog niet genoeg was, hebben de technici het geldt overigens als een grapje een gaatje in een van de kogeltjes geboord en er een vrouwenhaar doorgestoken! Ook dit heeft men ons laten zien. Jam mer, dat een der omstaanders kuchte; vrouwenhaar met kogeltje verdwenen n.I. en hoewel we met enige collega's, gewapend met enorme vergrootglazen, minutenlang het tapijt hebben afgezocht, bleef de „combinatie" onvindbaar. Verdere technische bijzonderheden zouden we u willen sparen. Belang rijk is het echter te weten, dat dc „gangreserve" van hef horloge 40 uren is, zodat het dus 40 uren blijft door lopen, wanneer het afgelegd wordt. De geringste beweging is voldoende om het horloge te doen opwinden een reclameslagzin zegt: „Als een vrouw dit horloge draagt, is het fluis teren van een lief woord in haar oor voldoende om het horloge op te win den" en het is voor de dames dus niet nodig om na aankoop van dit uurwerkje aan sport te gaan doen. Nog belangrijker is het te welen en dit staat niet in reclameslagzinnen dat de prijs van deze horloges ligt tus sen de ƒ230.en ƒ300. I Hoe volkomener de vrede, hoe meer j naby men God voelt. Tengevolge van de dooi en de zware regenval der laatste dagen zijn vooral in Friesland verschillende riviertjes buiten hun oevers getreden en grote gebieden zijn hierdoor onder water ge zet. Sommige boerderijen zijn geheel geïsoleerd geraakt en kunnen nauwe lijks bereikt worden. In Hempens ten Zuiden van Leeuwarden moeten de kinderen door het water waden om in school te komen. Onder: een boerderij in de omgeving van Heerenveen aan alle kanten door water omringd. De waterstand in Friesland is nu hoger dan die in het IJselmeer Hierdoor was het Zondag mogelijk de sluizen van Lemmer open te zetten. Daardoor en door het in werking stellen van het IrWoudage-gemaal wordt nu het over tollige water in het IJselmeer geloosd. f" Lola die ook in de kooi werkt, moest te hulp komen om Tula en de andere dieren te kalmeren. Ook hun beidpr broer Pedro en een andere temmer, Montbaron, moesten assisteren om de erde onder de dieren zo gced mogelijk te herstellen. Het publiek, dat uiteraard nogal op gewonden was geraakt, herstelde zich nadat de temmer te kennen had gege ven de toestand weer te beheersen. Zo goed en zo kwaad als mogelijk was, werd het nummer toch nog volledig af gewerkt. In de avondvoorstelling is Dola, na verbonden te zijn, ook weer opgetreden, naar zijn zeggen om de dieren vooral niet te tonen dat hij zijn beheersing had verloren. Op aandrang van Karei Strassburger werd de leeu win Simba echter niet in de kooi ge laten. Naar. verluidt zou de temmer zelf ock. reeds vóór de incidenten, in een ietwat nerveuzer stemming zijn ge weest. wegens het bezoek van Spaanse circusdirecteuren. Naar het A.N.P. verneemt is er hinnenkort, in verband met de ko- lenpositie, een beperking in het spoorwegverkeer tc verwachten. De beslissing daarover zal in de loop van deze week vallen. De griep is ook tot het paleis Soestdijk doorgedrongen. Prins Bernhard en Prin ses Beatrix moeten in verband met een aanval van griep het bed houden. In welingelichte kringen verklaart men, dat president Sukarno zich tegen het einde van Januari naar de Philippij nen zal begeven, aldus meldt A.F.P. uit Djakarta. Na dit bezoek zal de president waarschijnlijk naar de Molukkcn gaan. Minister Van Schaik is vandaag per K.L.M.-toestel uit Willemstad vertrok ken, teneinde zo tijdig in Nederland te kunnen zijn, dat hij aanwezig kan zijn bij het debat in de 'Tweede Kamer over dc regeringsnota aangaande Nieuw- Guinea. Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 15439

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1