„Leert Uw buren kennen en ge zult hen meer leren beminnen" R.K. Landarbeidersbond in het goud Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen Hoogoven-schaaktournooi te Beverwijk begonnen Achter wallen en poorten"groot succes in Belgische badplaats Haarlemse militairen voor het voetlicht HERINGA WUTHRICH Culturele uitwisseling Haarlem—Oostende Afdeling Haarlem viert feest en huldigt zijn jubilarissen Zij brengen vlot cabaretprogramma in Rembrandttheater VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Eerste concoursdag in Concertgebouw MAANDAG 15 JANUARI 1951 PAGINA 2 Gouden medaille van Oostende krijgt ereplaats in onze Schouwburg Officiële ontvangsten en verbroederingsbai Spel en woord van de vrijheid HAARLEMSE KUNST GEMEENSCHAP K.A.B. Kring Centrum Burgerlijke Stand Met Pasen onze beurt Voorlichting van de bloemisten Jo Vincent gaf liederenavond in Vijverduin Bestuurder vluchtte. Gecompliceerd auto-ongeval in Aerdenhout Drie auto's vernield, inzitten den slechts licht gewond PERSONENAUTO BIJ BOTSING GEHEEL VERNIELD Indisch Hollandse Jeugd bond bestond twee jaar Autowiel ramt etalageraam Twee overwinningen voor waterpolopioeg DWT Hoe het groeide Een dezer dagen zult U iets bijzonders vinden! HEEMSTEDE Viva Maria" „Melodia" en concerteren Hengelsport WASSERIJ DUYN 99 In de vroege Zaterdagmorgen vertrok van het Houtplein een kleine kara vaan auto's met de stadsvlag in top en burgemeester Cremers als expeditie leider voor een tooht naar de Belgische badplaats Oostende. Enige maan den geleden werd voor een culturele uitwisseling tussen beide plaatsen contact opgenomen met de toneelafdeling van het Koninklijk Van Neste Genootschap en reeds Zaterdagavond liet een keurcorps van Haarlemse rederijkers in de Koninklijke Schouwburg te Oostende zien, welke bijdrage de bloemenstad kon leveren. En daarna is een verbroederingsfeest gevierd, in een Benelux-stijl, die de economen nog niet hebben bereikt. De eerste steen voor nauwe vriendschap tussen Oostende en Haarlem werd gelegd en onze burgemeester mocht bij de ontvangst ten stadhuize met recht verklaren, dat het een kei van een steen was. Velen zullen weten, dat rnr. Cremers een zeer warm voorstander is van het tct elkaar 'orengen van verschillende volken, omdat hij meent, dat het formele diplomatieke en het stroeve economische overtroefd moeten worden door de vriendschap der burgers. Uitwisseling tussen steden is daarvoor een modern en zeer geëigend middel. Iedere zomer komen de sportmen uit Derby naar Haarlem of omgekeerd, straks zullen de ingezetenen van de Deense stad Lyngby cns leren kennen en dit weekend was het nadat pogingen met Gent mislukt v aren Oostende waar het Benelux- comité, afdeling Kennemerland-Haarlem, vriendschapsbanden smeedde. Driehon derd kilometer, gemeten via Antwerpen, liggen de beide steden van elkaar, maar zij spreken één taal en zij hebben na de eerste ontmoeting slechts één verlangen: elkander weer te zien tijdens de Paas dagen in onze Stadsschouwburg. Deze uitwisseling is niet opgeschroefd of terwille van het vreemdelingenver keer ondernomen, maar voortgekomen uit een natuurlijke, te veel onderschatte behoefte om te ontdekken hoe zij en hoe wij, die in de kranten steeds maar over Benelux lezen, als mens zijn. Oostende is een der meest bekende luxe Belgische badplaatsen met een be volking van 40.000 zielen. De stad heeft door de oorlog zwaar geleden, maar wist zich spoedig in zoverre te herstel len, dat het de oude naam weer terug kreeg. Men bouwt in België zolang er geld is om te bouwen, want vergun ningen zijn overbodig. Het nadeel daar van is. dat een bouwwerk lange tijd half klaar kan blijven. In Oostende pakt men het werk grootscheeps aan. Een overdekt zoutwaterbad (Kurhaus) en een concertzaal voor 2500 personen met zeer brede colonades en passages zijn in aanbouw. Overal wordt gebouwd in forse stijl, waaruit blijkt dat men de eerste viool wil blijven S|pelen. De Oostendenaren dienen Nederlands, Frans en Engels te spreken. Tweemaal per dag gaat er een boot naar de overkant en een retour kost slechts 400 francs (plm. f 301. Oostende is bijna geheel katholiek, de Christelijke Volks Partij heeft er de meeste zetels in de raad, maar ook de liberalen en socialisten hebben een flinke aanhang. Het culturele leven in deze badplaats is ook zeer bloeiend. Wij vaardigden onze beste rederijkers af met het door de Haarlemmer Jan van Dam voor het 700-jarig bestaan der stad geschreven toneelspel „Achter wallen en poorten", waarin het drama van het be leg in 1573 en ons hartstochtelijk gevoel voor vrijheid tot uiting komen. Achthon derd Oostendenaren vulden de gemeente lijke schouwburg, (een juweel van ar chitectuur, in 1946 gereed gekomen) en juichten de spelers na de voorstelling toe, ingenomen als ze waren met de prestaties. Maar zij kregen tevens enige toespraken te horen, die wars waren van rhetoiek en rechtstreeks tot het hart spraken. De algemeen voorzitter van het Kon. Van Nests Genootschap, de heer Caenen. huldigde onze burgemeester en wethouder Geluk voor het genomen ini tiatief en meende, dat de gevolgde me thode voor verbroedering niet hoog ge noeg kan worden aangeslagen. Op Maandag 15 Januari zal er in res taurant Brinkmann. des avonds om 8.15 uur voor de leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap een lezing gehouden worden door de heer L. Aletrino. Hij zal spreken over zijn boekje „In naam der liefdewaarin de werkzaam heden van de Cours d'Amour in Frank rijk gedurende de Middeleeuwen wor den verhaald. Na afloop van deze lezing worden de leden door het bestuur van de Sociëteit Teisterbant uitgenodigd een bezoek aan deze sociëteit te brengen. Op Vrijdag 19 Januari, des avonds om acht uur, zal Max Croiset in de renais- sance-zaal van het Frans Halsmuseum voordragen. Daartoe heeft hij het „Spel in de Ochtendschemer" van Arthur Schnitzler uitgekozen. Schnitzler was een van de bekendste schrijvers van het vooroorlogse Wenen en leefde van 1862 tot 1931. Op Dinsdag 30 Januari wordt in het Frans Halstheater de film „I know where I'm going" gedraaid. Deze film van het duo Powell en Pressburger is zeer onderhoudend en doordrenkt van typisch Angelsaksische humor. Ook deze voorstelling begint om acht uur. In Februari zullen het beroemde neger ballet „Pasuka" en de „Young Vic" van da H.K.G., waarbij zich sinds de aan vang van dit seizoen vierhonderd vijftig nieuwe leden hebben aangesloten, op treden. Vrijdag j.l. hield bovengenoemde kring zijn jaarvergadering. De jaar verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Hierna werd gesproken door de secretaris, Lansing voor een welvaartsinstelling van de KAB. nl. Concordia. Bij de be stuursverkiezing werden twee nieuwe candidaten gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. B. Paagman Het afscheidswoord tot de voorzitter werd gesproken door de secretaris, terwijl de geestelijk adviseur, kapelaan L. Brabander een opwekkend woord richtte tot allen. GEHUWD: F. de Jong en H. van der Horst. D. Huigsloot en J. Paap. GEBOREN: W. F. van Eeijeren— Kuijper; A. M. SouvereinKloos; P. J- M. van de VoordeLambrechts, W. VoetSavrij, allen een zoon. J. Rek- manSnoek, d.; J. O. RabSmyth, d. OVERLEDEN: C. J. A. Gennissen, 1 d. Kamperlaan. Er wordt over de Benelux veel ge praat en geschreven, ging spr. voort, maar reeds nu dreigen gevaren voor een mislukking. Men meent, dat de Nederlanders het grootste deel van de lakens naar zich toe willen halen en anderzijds bestaan in Nederland wanbegrippen over de denkwjjzc van België. Een duurzame uitwisseling van bevolkingsgroepen zal de atmosfeer alleen zuiver kunnen hou den en tot goed begrip leiden. Mr. Cremers antwoordde: zie ons als een groet namens bestuur en bevolking van Haarlem, als een groet van het vrij heidlievende Nederland. Regeringen en diplomaten kunnen pacten en tractaten sluiten, maar de verbondenheid der vol keren kan alleen de eendracht scheppen, die de macht maakt. Zo werd in Ostende gesproken op de vijfde verjaardag van het cultureel ver drag der Benelux-landen, op de dag dat minister Rutten over dit lustrum ge waagde in een interview met Radio- België. Gelijke klanken klonken ook Zondag morgen tijdens de officiële ontvangst in het imposante Gerechtshof, dat sinds de verwoesting van het raadhuis ook voor andere doeleinden moet dienen. Achter de schepenen stonden de vaan deldragers der vereniging en op de ta fels, waaromheen zich de gasten, gasthe ren en -vrouwen opstelden, waren frisse bouquetten tulpen geplaatst. De wnd. burgemeester, de heer Van- dedriesche. noemde het een veelbeloven de omstandigheid, dat deze receptie plaats vond in dezelfde zaal waar de eerste ministers er Beneluxlanden een half jaar geleden een deel der tolmuren afbraken om het toerisme te vergemak kelijken. Leert uw buren kennen en ge- zult hen leren minnen, riep spr. uit, die elke Nederlander met vreugde in zijn land zal zien. Het klonk alles zo gemeend, de entou rage van vlaggen deed zo vertrouwd aan zoals in de schouwburg en de gouden medaille der stad Oostende, die ons toneelgezelschap voor zijn prestaties mocht ontvangen, zal zeker in onze schouwburg een ere-plaats krijgen, als herinnering aan deze pioniersdagen. Het programma liet weinig ruimte tot rusten. Na de opvoering van „Ach ten wallen en poorten" vond in het club lokaal van het Genootschap en receptie plaats, tijdens welke de heer Klaassens, voorzitter der afdeling toneel van het Genootschap, vaststelde, dat het publiek, verwend, niet het minst door de Franse toneelkunst, in vervoering was gebracht. Wij zullen bij ons tegenbezoek een harde dobber hebben! meende hij. Wethouder Geluk huldigde mevrouw Raekelboom, de grote organisatrice van deze eerste bijeenkomst, het fac totem, dat overal aan dacht en voor iedereen zorgde. De Haarlemse regisseur Wim Pauw verklapte, dat zijn Belgische collega bij de voorbereidingen van de opvoering, zijn rechterhand was en toen ook burge meester Cremers en mr. Julius Hoog, de „impresario" van de uitwisseling ge sproken hadden, gingen in het midder nachtelijk uur de glazen omhoog, klon ken de eerste liederen, en begonnen Haarlemmers en Oostendenaren een ver broederingsfeest, dat klonk als een klok in de vroege morgen. Met Pasen is het dan onze beurt. Het Kon. Van Neste Genootschap zal in de middag van tweede Paasdag in onze Stadsschouwburg een opvoering geven van ..De klucht van de brave moorde naar". Het zal interessant zijn met het Vlaamse gezelschap kennis te maken omdat het op het Landjuweel bekroond werd en in zijn meer dan veertigjarig bestaan talrijke lauweren oogstte. Het Genootschap legt er zich op toe zoveel mogelijk tot een zuivere Nederlandse uitspraak te komen, waartoe het regel matig Nederlandse stukken op het pro gramma plaatst. De spelers en speelsters vatten hun taak zeer ernstig op, wagen zich zowel aan de klassieke als aan de moderne spelen, die meer dan ge wone inspanning vereisen. Wij hopen de Oostendenaren met een volle zaal en met dezelfde gastvrijheid en tegemoetkoming te ontvangen. Mis schien zal het even moeilijk zijn om de hartelijke sfeer, die de Noorderlingen zo verwarmde, te evenaren, maar daar is men in Oostende niet bang voor, nu men ontdekt heeft, dat de gasten ook ver staan hoe een verbroederingsfeest ge vierd moet worden. De Nederlandse R.K. Landarbeiders- bond ,.St. Deus Dedit", afdeling Haar lem, vierde gisteren feest, ter gelegen heid van zijn 50-jar(g bestaan. De ge hele dag stond in het teken van dit gouden jubileum. 's Morgens om half negen werd er in de Paterskerk, aan de Groenmarkt, een plechtige Hoogmis opgedragen voor de levende en overleden leden van de af deling. Daarna volgde een gemeenschap pelijk ontbijt, waaraan zeer vele leden deelnamen en waarbij de landelijke voorzitter van de R.K. Landarbeiders- bond, de heer C. J. v. d. Ploeg, een feestrede hield. In het kort stipte hij belangrijke keerpunten in het verleden aan en richtte vervolgens de aandacht op het heden en niet het minst op het werk, dat in de toekomst wacht. Tijdens een receptie, die het afdelings bestuur 's middags in het gebouw St. Bavo hield, lieten verscheidene vak afdelingen en samenwerkende organisa ties van hun belangstelling blijken. De receptiezaal was eenvoudig, maar smaakvol versierd en het bestuur, on der voorzitterschap van de beer J- Salman. dat te midden van de reeds des morgens geschonken bloem stukken gezeten was, mocht te zamen met de geestelijk adviseur, pater Bertels O.F.M., vele hartelijk toegesto ken handen drukken en waarderende woorden in ontvangst nemen. Ook hier werd nogmaals herinnerd aan de moeizame strijd, die 50 jaar ge leden begonnen was en waardoor veel vooruitgang in de levensomstandighe den van de landarbeider werd geboekt. Er zijn nog vele wensen, maar er is geen gebrek aan de verwachting, dat deze met Gods zegen in vervulling zul len gaan. De feestdag werd besloten met een gezellige bijeenkomst in de grote zaal van St. Bavo. Aan het begin van deze feestavond, die, blijkens de grote op komst, door de leden en hun gezinnen zeer op prijs werd gesteld, liet de tweede secretaris, de heer v. d. Veldt, de namen van de „oude getrouwen" de revue passeren, waarbij hij de naam van de heer P. Scheerling dubbel on derstreepte. Als blijk van waardering voor zijn 40-jarig trouw lidmaatschap, werd hem een dops sigaren aangebo den. Ook de voorzitter van de afdeling, de Op 17 Januari wordt in de tuinzaal van het Concertgebouw een voorlich tingsdag van de bloemisterij gehouden. De „Groep Bloemisten" uit 's Graven- hage organiseert deze deg. De bedoeling is onder de aandacht van belanghebbende en belangstellende vakgenoten te brengen, welke moge lijkheden er zijn voor kwekers en bloe menwinkeliers ten aanzien van in Ne derland nog weinig gekweekte of al thans minder bekende bloemisterijpro ducten. De dag wordt om kwart over tien door de heer dr. A. J. Verhage. voor zitter van de Vereniging „Groep Bloe misterij" geopend. Als eerste spreekt de heer G. W. Beunder, tot voor kort hoofd van de afdeling tuinbouw-economische aange legenheden bij het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening; de heer H. Veendorp, hortuianus aan de Hortus botanicus te Leiden, zal daarna een causerie houden. Voor de middagpauze spreekt dan nog de heer C. Thim, bloemenwinkelier en kweker te Amsterdam, over de betekenis van minder bekende gewassen voor de bloemenhandel. 's Middags zal er gesproken worden door de heer G. Lodder, handelskwe ker te Utrecht en door dr. J Wasscher Rijkstuinbouwconsulent voor de bloe menteelt te Aalsmeer. Ir. A. W. van den Plassche, directeur van de tuin bouw, zal tot besluit een kort resumé geven. heer Salman, en zijn penningmeester, de heer C. J. v. d. Ploeg, wenste hun geluk met het jubileum en riep ten slotte nog de vrouwen naar voren om een prachtig bouquet bloemen in ont vangst te nemen. Daarna was het woord aan de R.K. Toneelvereniging „St. Genesius". die het blijspel van G. B Shaw „Pygmalion", op de planken bracht. Dat zij hier mee succes had, bewees het applaus, dat de speelsters en spelers aan het eind in ontvangst mochten nemen. Een gezellig bal vormde het einde van deze feestdag. In tegenwoordigheid van hoofdaalmoe zenier mgr. kolonel P. J. van Stralen er, de aalmoezeniers majoors P. J. Schoo- nebeek, P. C. Groenendijk en J. Beuke, gaf de zangeres Jo Vincent, aan de vleugel begeleid door E. van Eden, een liederenavond voor de cadetten van de Koninklijke Militaire Academie uit Breda. Deze muzikale soiree, waarop de zangeres liederen zong van Schubert, Wolf, Moussorgsky en Caplet, vond piaats in het cultuurcentrum Vijverduin te Bloemendaal. De heer J. Laarveld hield op de uitgevoerde werken een korte inleiding. Het geheel bleek een gioot succes te zijn. In de na.cht van Zaterdag op Zondag heeft zich op de Zandvoorterweg in Aerdenhout een gecompliceerd ver keersongeval voorgedaan, dat weliswaar geen ernstige persoonlijke ongelukken veroorzaakte, maar wel een grote ma teriële schade ten gevolge had. Omstreeks vier uur reden twee auto's over deze weg vanuit Zandvoort in de richting Aerdenhout. Op een gedeelte, waar de weg een weinig naar links buigt, reed de voorste auto rechtuit en botste zodoende in volle vaart tegen een boom op. Door de schok Kantelde de wagen. De inzittenden, een heer en een dame, liepen beide slechts enige schaaf wonden op. Zij konden gemakkelijk uit de wagen kruipen. De bestuurder van de tweede auto zag het ongeluk gebeuren en week dientengevolge scherp naar links uit. Helaas naderde op hezelfde ogenblik een taxi uit de richting Heemstede en een botsing was onvermijdelijk. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De inzittenden van de taxi liepen slechts geringe verwondingen op. De bestuurder van de luxe wagen maakte zich ijlings uit de voeten; de dame die naast hem had gezeten liep enige schaafwonden op. In de nacht van Zaterdag op Zondag om kwart voor vijf, heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad op de hoek van de Grote Hcutstraat en de Gedemp te Oude Gracht. De 30-jarige bestuurder van een vrachtauto verleende geen voorrang aan een personenauto die op de Gedempte Oude Gracht in de richting van de Gr. Houtstraat reed. Bij de botsing die daar op ontstond, we:*! de personenauto ge heel vernield. De bestuurder de 28-jari- ge L. ten B. liep een bekkenfractuur op, terwijl twee van de drie andere passa giers, de 24-jarige mej. E. P. en de 21- jarige heer J. J. V. met een hersen schudding naar het Grote Gasthuis werden vervcerd. Zaterdagavond togen velen, ondanks het vrij slechte weer en de verre afstand naar het Heemsteedse Sportpark, waar de IndischHollandse Jeugdbond haar twee-jarig bestaan vierde. Om half negen opende de voorzitter Wil Solkamans met een kort woord de avond en memoreerde in hét kort. ont staan en groei van de Bond. De talrijke aanwezigen waren getuige van een prima cabaret. Zonder de ande ren tekort te willen doen moeten hier Sonja Borgmeyer, Eugène Drossaers en Harry Jeltes genoemd worden. Wout Wanrooy bleek een conférencier, die van het juiste hout gesneden was. De dames namen ook een aanzienlijk deel van het programma voor hun re kening. Een vlotte showdans, ontworpen door Rob Heynemans en een gymnastiek - demonstratie o.l.v. Lex van Rijn vorm den hier een deel van. De Hawaiian Rhythms o.l.v. Fer Brouwer verzorgden het muzikale ge deelte. Na afloop van het cabaret werd het feest besloten met een bal. Zaterdagavond om ongeveer kwart voor elf liet het linkervoorwiel van een personenauto los, die in Oostelijke rich ting in de Zijlstraat reed. Het wiel schoot in zijn vaart door het etalage- raam van de firma Kreymtjcrg. Twee etalageruiten, één van 1.17 bij 2.85 m. en één van 3.13 bij 4.85 m. werden volkomen vernield. Tegen de bestuurder van de personenauto werd proces-verbaal op gemaakt. Daar mr. Van Dal. de raadsman van de Haarlemse inspecteur van politie, G. van S., ten gevolge van familieom standigheden verhinderd is 16 Januari voor de Hoge Raad je pleiten, zal enige weken aanhouding van deze zaak ge vraagd worden. Zoals bekend hangt deze zaak ten nauwste samen met de z.g. Velser-affaire. Een wielrijder, die Zaterdagmorgen omstreeks tien over negen in de Fon teinlaan geen voorrang verleende aan een, vrachtauto, veroorzaakte een bot sing, waarbij hij een wonde aan het achterhoofd en een hersenschudding op liep. Donderdag 18 Januari zullen er geen films in het Rembrandt-theater draaien want 's avonds zal er onder de titel t „Caroussel" een vlot cabaret-programma vertoond worden. Het bijzondere van deze revue is dat zij geheel door mili tairen wordt opgevoerd en wel door 65 jongens uit de Ripperda-kazerne, die worden bijgestaan door enkele meisjes van het U.V.V. en een Marva. Deze heb ben in hun vrije tijd een aantal sketches, liedjes en dansen ingestudeerd en a.s. Donderdag zullen ze die voor het eerst voor het voetlicht brengen. De bedoeling is om in de toekomst ook in andere steden en aan andere regimenten te tonen dat er uit eigen middelen een goede ontspanningsavond verzorgd kan worden. Als de première in de Spaarnestad een succes wordt, zal dit een prikkel zijn voor de mili tairen elders. En wanneer er in méér kazernes cabaret-groepjes of toneel verenigingen zijn verschenen, zal men ook hier het systeem van de uitwisse ling kunnen toepassen. Daardoor wordt tevens een opvoedend werk verricht, want de zelfwerkzaamheid en het ne men van initiatief zullen er door ver stevigd worden. De teksten voor deze avond zijn geschreven door Chiel de Boer, Ko Bak ker, Piet Vink en Wim van Wees. Ko Bakker die de liedjes heeft gecompo neerd en voor de muzikale begeleiding zal zorgen, kan, al staat hij wijd en zijd als een uitstekend pianist bekend, geen noot lezen. De voornaamste medewer kenden zijn: Rick Hellevoort, Wiesje Voor de Van Duylbeker-competitie heeft DWT Zaterdagavond in het Sport- fondsenbad een overwinning van 81 geboekt in de wedstrijd tegen Haarlem. De opstelling van DWT had enige wij zigingen ondergaan door het inzetten van jongere krachten. De twee debutan ten, Mia Prins en Tinni van Assema, be zorgden de DWT-dames een voorsprong van 20, waarna Paula van Bruggen de stand op 30 bracht. Verkeerd overne men in de DWT-achterhoede was oor zaak dat Alli Muller, geheel vrij liggend, een goede kans kreeg en deze benutte, zodat met 3—1 voor DWT de rust in ging. In de tweede speelhelft ging het de DWT-dames nog beter af, de enkele Haarlem-aanval werd goed afgeslagen en het waren Nelly Jansen, Mia Prins, Do Turkenburg. Paula van Bruggen en Truus Feringa die de eindstand op 81 brachten. Doordat deze wedstrijd tevens werd gespeeld voor de eerste klasse da- nies van de kringcompetitie, is de stand: D.W.T. 3 3 0 0 6 21 3 H.V.G.B. 3 3 0 0 6 16 4 D. W. R. 2 2 0 0 4 9 2 Haarlem 5 1 0 4 2 11 32 H.P.C. 3 0 0 3 0 5 14 V.Z.V. 2 0 0 2 0 1 8 De wedstrijd DWRDWT heren werd gespeeld voor de eerste klasse. DWR speelde nu eens zonder vaste midvoor wat hun spel ten goede kwam. Bij DWT werden de aanvallen slordig afgewerkt, waardoor enige goecje schietkansen on benut bleven. Ko Wisker bezorgde DWR de leiding, waarna Frits Lablans voor DWT de stand op 21 bracht. Na de her vatting was het Zadelhoff, die de stond op gelijke voet bracht. Wederom trok de DWR-achterhoede naar voren en kwam de bal terug bij Frits Lablans, die nu deze kans benutte en de eindstand voor DWT op 32 bracht. De wedstrijd V.Z.V.—H.V.G.B. 2 werd eveneens voor de eerste klasse heren ge speeld en door de Haarlemmers gewon nen met 61. De competitie-stand is: H.P.C. D.W.T. Haarlem 2 H.V.G.B. 2 D.W.R. V.Z.V. 3 2 2 1 1 1 1 0 1 0 1 0 1 1 1 3 2 3 12 1 20 12 9 10 14 20 10 12 7 18 In de tweede klasse heren won HPC 2 met 32 van Haarlem 3; Haarlem 4 speelde voor de derde klasse heren tegen HVGB 5 en won met 42. Advertentie AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. mooie momentèn. Hierin was de stem ming iets minder, vooral in het tweede deel. „Oefening Baart Kunst" uit Amster dam, het laatst optredende corps in deze afdeling, baarde in zoverre geen opzien, dat 't van de Suite van Vaughan Williams een neutrale uitvoering gaf, waarbij de klankzuiverheid in het middendeel nogal eens in het gedrang kwam. Het vrije werk, de Tancredi ouverture van Ros sini klonk echter overtuigend muzikaai. In de afdeling Uitmuntendheid Fanfare trad allereerst de Weesper Muziekver eniging „Jubal" op. Verplicht werk in deze afdeling was de Ouverture „Yelva" van A. Delhaye. De uitvoering die Jubm ervan gaf was niet overal even gaaf en enigszins vlak van toon. De muziek zelf is echter ook niet bepaald inspi rerend tot kunstzinnige manifestaties. „In het land van de Indra" van Paul Lmcke waren ook alle technische moei lijkheden niet overwonnen. Ondanks goede eigenschappen van rhythmische aard en klankvolume kon het geheel een ter niet op het pracdicaat ruim vol doende bogen. „Apollo" uit Noord Schar- woude deed het in de „Yelva"-Ouver- ture beter, en maakte het stuk toch uiteindelijk aanvaardbaar. Pittigheid van rhythme en goed exposeren der the matiek waren de voornaamste eigen schappen van deze uitvoering. De Ouverture „La Bohemienne" van Balfé, het vrije werk van deze vereni ging, gelukte niet al te best bij de in zet, terwijl ook hier weer de 2uiverheia van klank in het geding kwam. Jam mer waren de oneffenheden hier in de maat, die merkbaar uiteenliepen bij vele instrumenten. Tot slot van de middag hoorden we geniteit met "opvallende individuele i „Trouw en Vriendschap" uit Amster- prestaties van hobo en clarinet. Uitste- dam, waarbij we speciaal de beheerste kende contrasten bouwde de dirigent j directie van dirigent J. Ros vermelden, Ph. Jordaans zowel dynamisch, als ten hoewel zijn resultaten wat algemene opzichte van de tempi op. Het slagwerk j klankverhoudingen betreft, tegenvielen kwam hier en daar minimaal ten achter, I in het verplichte werk. In Rossini's wat juist even storend werkte. Het deed Tancredi ouverture konden de muzikan ten het straffe tempo moeilijk opbren- In het Gemeentelijk Concertgebouw vond Zondag de opening plaats van het grote zaalconcours, georganiseerd door de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen van het Gewest Noord-Holland". Nadat om half twaalf de officiële ontvangst der H.H. Jury leden, directeuren en bestuursleden der deelnemende vereniginen was geschied, waaronder o.m, de heren Scheffer, voor zitter van het Gewest Noordholland, de heer Speets namens de jury, en de heer Van Beckum als hoofdbestuurder van de A.N.U.M. het woord voerden, nam om even half één de concertwedstrijd een aanvang. Het muzikale woord was eerst aan de verenigingen behorend tot de 3e afd. Fanfare. Lamoraal van Eg- mond, uit Egmond aan de Hoef, het corps dat het geheel opende, bleef in het ver plichte werk beschaafd blazen, hoewel hier en daar meer dynamische scha kering aangebracht had kunnen worden. Het vrije nummer stond muzikaal niet erg hoog wat keuze betreft. Door het uitvallen van twee corpsen resp. uit Pur- merend en De Rijp N.H., was hierna de beurt aan Apollo uit Haarlem in de eerste afdeling Harmonie. Het ver plichte werk „Folk Song Suite" van Vaughan Williams is uitstekende muziek voor harmonieorkest, en de dirigent J. Bijster had er een juist getypeerde visie op Het was muzikaal en ook de orkest klank als geheel viel, afgezien van een lichtzwevende stemming bij het koper, goed uit. Het vrije werk Lustspiel- Ouverture van Keler Bela verkreeg in zekere zin een mindere afwerking dan het verplichte. Een weinig meer puntige rhythmiek was het geheel ten goede gekomen, terwijl ook meer contrast werking gewenst ware. „Excelsior" uit Rotterdam was prachtig in klank-homo- echter weinig af aan de fraaie indruk die men van net geheel verkreeg. Het vrijewerk: Petite suite de Concert van Coleridge Taylor, verschafte eveneens gen, terwi|l de zuiverheid hier weder om roet in het eten gooide, speciaal in de zachte delen. ter Hal, Ria Fopma, en Jan Sturm, die de verbindende tekst uitspreekt. De leiding berust bij Wim van Wees. Toen Wim van Wees in het hospitaal te Austerlitz lag, waar hij van een neurose-aandoening, die hij na een verwonding in Indonesië opgelopen had overgehouden, moest herstellen, werd de grondslag voor de latere cabaret-groep die nu hier zal optreden, geboren. Wim werd beter en wilde iets te doen hebben, iets organiseren en daarom vormde hij uit de patiënten, die hiervoor in aan merking kwamen een cabaret-gezelschap, dat ónder de naam van' „Cawussel' voorstellingen gaf. Het werd een groot succes en toen Wim hersteld was en gedemobiliseerd werd, kwam hij bij de radio in Hilver sum. Hij bleef evenwel belangstelling voor het amateur-cabaret koesteren en toen hij zag dat de R.A.O. alles deed wat ze kon om de zelfwerkzaamheid van de militairen te bevorderen, besloot hij de helpende haml te gaan bieden. Hij stelde zich in verbinding met kapi tein Aalpol uit Den Haag en kreeg diens medewerking. De R.A.O.-leiding besloot een proef te nemen en uit de jongens van de Ripperda-kazerne, om precies te zijn van het eerste bataljon R.A.A.T.. werd een groep gevormd die enthousiast aan het repeteren sloeg. Wim schreef shetches en melodietjes: hij zette ook een balletgroep op. die bestaat uit meis jes van het U.V.V. Uit Enschede werden gratis stoffen voor costuums en décors gestuurd door een aantal enthousiaste textielfabrikanten. De sergeant-instruc teur Ko Bakker werd door het vuur van Wim aangestoken en componeerde van 's morgens vroeg tot 's I vonds laat voor zover de dienst het tenminste toe lietliedjes. En na veel repetities zal dan Don derdag de première gaan. Als de proef slaagt en het wordt een succes, is de basis voor vorming van andere groe pen en voor uitwisseling gelegd. De voorstelling begint om acht uur en is voor het pubiiek toegankelijk. Advertentie Iets héél bijzonders! Iets kleins, maar iets fijns. Het is een exotisch gekleurd pakje: bruin met geel, zwart en wit. En er staat een scheepje op. Om het te vinden noeft U niet lang en ver te zoeken U vindt het vandaag of morgen in Uw eigen brie venbus. Het is een aardigheidje, een presentje van Cacaofabriek de Zaan, die U graag eens wil laten proeven hoe fijn, hoe geurig en hoe „krachtig" een kop cacao k&n sma ken. Want dat pakje bevat de fijnste, ae geurigste en de krachtigste cacao die U ooit hebt geproefd: Cacao de Zaan! In dat pakje zit tevens een formuliertje. Als U het ingevuld terugzendt aan Cacaofabriek de Zaan, afd. Reclame, Koog-Zaandijk, ont vangt U gratis en franco ten alleraardigst boekje over cacao, met vele speciaal door Mevr. LotgeringHillebrand opgestelde cacao-recepten. Let dus op de post die brengt de pakjes rond! BIOSCOPEN: Rembrandt: Cinderella (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Staatsgeheim (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: De vrouw mijner dromen (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Zamba en de jungle-prins (14 j.), 2.15, 4,30, 7 en S.15 u. Spaarne: 'n Hart van goud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 15 Januari Schouwburg: A.T.G. met „Gysbreght van Aemstel", 8 uur. Concertgebouw: HOV-concert o. 1. v. Toon Verhey. Solist: an Keessen, Toon Verhey, Solist: Jan Keessen, piano, 8 uur. Dinsdag 16 Januari Schouwburg: Concordia met „Oom Wanja", 8 u. Concertgebouw: H.O.V. o. 1. v. Toon Verhey. Soliste: Lolia Gousseau, piano, 8 u. Dinsdag 16 Januari zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer E. G. Wil- deboer in dienst kwam bij de Amster damse Waterleiding. Hij is thans chef van het pompstation Leyduin, maar zal Dinsdag, na de huldiging, deze functie neerleggen en de dienst verlaten wegens de pensioengerechtigde leeftijd. De jubilaris wordt Dinsdag om elf uur op het pompstation gehuldigd. De gehele schaakwereld houdt een week lang het oog op Beverwijk gericht, waar Zaterdag onder grote belangstelling in het gebouw der K S. A. het der tiende Hoogoven-schaaktournooi met eon sterkere bezetting dan vorige tournooien officieel geopend is door professor dr. J. F. ten Doesschate. directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. Meer dan anders is dit tournooi voor Beverwijk een gebeurtenis van betekeni's. Het aantal buitenlandse spelers is groter en geva rieerder dan ooit ze komen uit Engeland, Frankrijk, België, Finland, Dene marken, Zwitserland en Argentinië het aantal Nederlandse deelnemers over treft eveneens de verwachtingen. Beverwijk heeft bovendien de primeur van Nederland: het schaaklogboek, verzorgd door Chris Vlagsma. Waar het merendeel van de spelers bij particulieren ter stede is ondergebracht, spreekt het vanzelf, dat Beverwijk in haar geheel is opgenomen in de sfeer van dit tournooi. Tenslotte rekent men het tot een eer, dat het kampioenschap-dames dit jaar ter stede ver speeld wordt tussen de dames Fenny Heemskerk en mevr. Roodzand. Zeer gewaardeerd is het ook, dat ir H. J. van Steenis, voorzitter van de K.N.S.B., „Beverwijk" heeft uitgekozen dit is de naam, die de internationale schaakwereld aan het Hoogoven-tournooi geeft voor het doen van interessante en belangrijke mededelingen ten aanzien van het jeugdschaken. De avonduitvoering werd geopend door „Vcrlharding", Ilpendam, als laat ste corps in de afdeling Uitmuntendheid- Fanfare. De zaal was in de aanvang nogal matig bezet, waardoor de forte klank te sterk resoneerde en dienten gevolge niet bepaald hoogst genietbaar werd. In vlugge passages vielen kleihe rhythmische oneffenheden op. Men ver tolkte het verplichte werk „Yelva" zo pittig mogelijk. Zoals reeds gezegd: het stuk zelf is niet sterk van inhoud. Het verplichte werk: „Folkloristische Para phrase" van Boedijn is origineel voor blaasinstrumenten geschreven, klinkt steeds uitmuntend en is logisch van op bouw. Dit werk verkreeg een betere vertolking, alleen de tutti's waren te overweldigend. „Veni, vidi, vici", Amsterdam-N. sloeg zich behoorlijk door het verplichte werk: „Symphonische Schets" van Boedijn heen. De klankverhoudingen waren ech ter niet steeds goed afgewogen en de forto-klank deed op de duur tamelijk vermoeiend aan. „Lugdunum" van Allier werd beheerster gespeeld. Op de iet wat onzuivere inzet na, gaf dit corps lofwaardig spel. „Kunstkring", Spaarndam, gaf een kernachtige uitbeelding van Boedijn's „Schets". Menigmaal werden mooie klankcombinaties bereikt. De midden partijen blonken soms uit! De uitvoering van 3ela's „Rakoczy Ouverture" ken merkte zich vooral door homogeen sa menspel, zuiverheid en goede karak terisering. De uitslag luidt: „Lamoraal" van Egmond met 328 pnt., tweede; „Apollo", Haarlem, 337 pnt., tweede; „Excelsior", Rotterdam, 421 pnt., éerste; Oefening Baart Kunst", Amster dam. 326 pnt., tweede; „Apollo", Noord- Scharwoude, 354 pnt., tweede: „Jubal", Weesp, 329 pnt., tweede; „Trouw en Vriendschap", Amsterdam, 320 pnt., der de; „Volharding", Ilpendam, 388 pnt., eerste; „Kunstkring", Spaarndam, 364 pnt. tweede; „Veni, Vidi, Vici", Amster dam, 322 pnt., derde prijs. Extra prijzen voor het hoogste aantal punten: Harmonie: „Excelsior, Rotter dam; Fanfare; „Volharding", Ilpendam. In de jury hadden zitting de heren: D. Speets, voorzitter, W. Roussel en H. Verhaar. Zondag 21 Januari wordt deze wed strijd voortgezet met 6 fanfare- en 3 harmonie-corpsen vanaf de tweede tot de Ere-afdeling. Bovendien treden 4 accordeon-vereni gingen op. Iets nieuws aan de muziek- horizon! JAN LAARVELD. Ir. van Steenis knoopte zijlt mededo lingen vast aan hetgeen de heer Veld heer. voorzitter van de tournooicom- missie, had gezegd in zijn openings rede over de plannen voor het jubileum-tcurnooi 1953. Het ligt dan in de bedoeling geen hoofdafdeling te vormen, maar jongere schakers uit bin nen- en buitenland uit te nodigen hun krachten te meten met erkende groot meesters. De KNSB, aldus ir. van Steenis is doende het jeugd-schaken te propageren. Men ziet namelijk het cul turele en ontwikkelende van het scha ken meer dan het sportieve element en rekent het schaken tot een uitermate geschikte vrije tijd besteding. Dit laatste is van groot belang nu Nederland sterk industrialiseert. Deze overwegingen hebben de KNSB ertoe geleid het scha ken te stimuleren door de mogelijkheid onder de ogen te zien het ingevoerd te krijgen als verplicht leervak op de scholen. In enkele plaatsen is dit reeds het geval. Tot nu toe zag men rekenen als het vak om het logische denken te bevorderen. Het is mm of meer een mislukking geworden, De KNSB is zo brutaal te menen, aldus ir. van Steenis, dat het schaken deze hersensterkende invloed wel heeft. Volgens hem zullen over enkele jaren naast de gymnastiek leraren ook schaakleraren aan de scho len worden benoemd. Voorlopig zal het vak alleen voor de jongens bestemd zijn in de tijd dat de meisjes handwerkles hebben. Ir. van Steenis deed ook een suggestie in de richting van het bedrijfs- schaken. Maar prof. ten Doesschate, die in zijn openingsrede veel aandacht be steedde aan de woorden van de voor zitter van de KNSB, merkte op, dat een en ander nog zeer ernstige bestudering in onderwijskringen zou vragen. Hij zou het bovendien zeer van belang vin den, wanneer men aan de hand van een statistiek kon nagaan of het intel- ligentie-quotient van goede schakers merkbaar hoger ligt dan bij niet-scha- kers. De directeur van Hoogovens was ver heugd te mogen bemerken, dat het peil van dit tournooi zeer hoog belooft te liggen. Tevoren had ir. van Steenis reeds gezegd, dat er geen schaaktijd schrift ter wereld is of men ontmoet er enkele malen per jaar de naam van het Beverwijkse Hoogoventournooi. De goe de roep van Nederland moge dan ook door dit dertiende tournooi in het bui tenland versterkt worden. Hebben we bovenstaande om het be langrijke van het onderwerp naar voren doen komen, we moeten nog even te ruggrijpen op de toespraak van de heer P. A. Veldheer, die directie van Hoog ovens en gemeentebestuur van Bever wijk dankte voor de grote steun. Het initiatief van de heer Chris Vlagsma schaaklogboek noemde hij eveneens van grote betekenis voor het tournooi. De manadenlange voorbereiding was bij de heren C. J. Mulder, C. J. W. de Vries en hun onvermoeibare medewer kers in zeer geschikte handen. De burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, zeide, dat Beverwijk er trots op gaat zoveel schaakmeesters te mogen begroeten en gastvrouwe te zijn voor de vele deelnemers. Hij wenste de schakers een helder brein en een ge lukkige hand. Ook de heer Kuypers, voorzitter van de Noord-Hollandse Schaakbond, liet zich zeer prijzend uit over het Hoog- ovenschaaktournooi en zegde de mede werking van de Noordhollandse Schaakbond toe. Voordat prof. Ten Doesschate door het trekken van de nummers van de hoofd afdeling, het tournooi officieel opende, heeft hij in het Frans de buitenlandse gasten toegesproken. Het schaakspel komt uit Azië, heeft zich vandaar uit over de gehele wereld verspreid, over al mensen van verschillende nationa liteiten vredig bijeenbrengend. Moge de brand, die nu zo hevig in datzelfde Azië woedt, zich niet uitbreiden tot de gehele wereld, maar uiteindelijk bedwongen worden, opdat de mensen elkaar weer in vrede kunnen ontmoeten. Het verdere programma van dit tour nooi, dat in het Statenhuis aan de Vel- serweg wordt gehouden, laten we hier voor de vele belangstellenden volgen: Maandag 15 Jan.: 10.0012.00 Voortzetting afgebroken partijen. 13.15 Officiële opening der 8 kampen. 13.3018.30 3e ronde 10 K, le Ronde 8 K. 20.00 Gongwedstrijd. Dinsdag 16 Jan.: 10.0012.00 Voortzetting afgebroken partijen. 13.3018.30 4e Ronde 10 K, 2e Ronde 8 K. 20.00 Bridge Drive. Woensdag 17 Jan.: 10.0012.00 Voortzet ting afgebroken partijen. 13.15 Officiële opening der 6 kampen. 13.3018.30 5e R 10 K, 3e R 8 K. le R 6 K. 20.00 afgebroken partijen. Donderdag 18 Jan.: 10.0012.00 Voortzet ting afgebroken partijen. 13.0018.00 6e R 10 K. 4e R 8 K. 2e R 6 K. 20.00 Bonte avond met bal na. Vrijdag 19 Jan.: 13.30—18.30 7e R 10 K, 5e R 8 K. 3e R 6 K. 20.00 afgebroken par tijen. Zaterdag 20 Jan.: 9.00—14.00 Voortzetting afgebroken partijen. 10.15 Officiële opening der 4 Kampen. 10.30—14.30 le Ronde 4 Kampen. 17.00—21.00 2e Ronde 4 Kampen. 17.00—22.00 8e R 10 K. 6e R 8 K. 4e R 6 K. Zondag 21 Jan.: 9.30—14.30 9e R 10 K. 7e R 8 K. 5e R 6 K. 10.30—14.30 3e R 4 K. 15.30 Vertrek trein van slation Beverwijk naar restaurant Walserij-O.. waar de ge meenschappelijke maaltijd wordt aangebo den door de H.T.C.. daarna prijsuitreiking en sluiting. Zondagavond gaf het dubbelmannen- kwartet ..Melodia" met medewerking van het R.K. Dameskoor ..Viva Maria" een concert in het R.K. Verenigings gebouw. waarvoor een zeer grote be langstelling bleek te zijn. Na een kort openingswoord van de voorzitter van „Melodia" de heer P. Jansen, trad al lereerst het dubbelmannenkwartet op onder leiding van de dirigent de heer G. Barbanson met een drietal Latijnse gezangen. Het dameskoor zong vervol gens eveneens een drietal Latijnse ge zangen en daarna voerden beide ver enigingen diverse Nederlandse en Duitse werkjes uit. Het concert werd besloten met twee werken voor gemengd koor, n.l „Bij- enliedje" van Fred. Roeske en „Lente' van Jacob Hamel. Zondagmorgen vond in de Ringvaart de tweede wedstrijd plaats om de Kra- nendijkbeker. georganiseerd door de Hengelsportvereniging „Nooit Gedacht voor welk hengelevenement ondanks de griep en het niet bepaald gunstige weer veel belangstelling was; slechts de Hengelsportvereniging VZOD te Haar lem moest wegens een groot aantal uit vallers verstek laten gaan. De deelne mers toonden ook nu weer grote ijver bij de jacht op baars en het resultaat was, dat „Morgenrood" er 37 stuks aan de haak sloeg en daarmede voor een jaar met de fraaie beker mag pronken. Tweede en derde werden „Nooit Ge dacht" en „Het Baarsje" elk met 26 stuks, terwijl DLV uit Haarlem met 22 stuks de rij sloot. Advertentie 4MSTKKP.VMSKV.VAUT 20 TKI..1105J Advertentie HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende Telefoon* installaties

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2