ei? ic-de noorman: In deze GIÏIEP-tyd Laat heb ik IJ bemind Bestaanszekerheid van de hoer door garantiemarktprijs gewaarborgd Pater Van Lierde O.E.S.A. „koster" van de Heilige Vader r Wij luisteren naar EISENHOWER WOENSDAG IN ROME Friese Maatschappij van Landbouw heeft leden eenzijdig voorgelicht Kon. Landbouwcomité „uitgegleden" Conflict kioskhouders contra uitgevers HEFTIGE GEVECHTEN BIJ TJITJALENGKA Bemiddeling van de Unci verzocht Spanningen in Atjeh 88 PROF. BIEZENO BIEDT ONTSLAG AAN Gezond èn lekker! ■vv- DADER BEANGST VOOR LOSLIPPIGHEID J Niet naar Spanje De Maginot-linie door ETHEL MANNIN MAANDAG 15 JANUARI 1951 PAGINA 3 Minister Mansholt op Agrarisch congres KATH. ONDERWIJZERS- VERBOND Hoofdbureau in Den Haag geopend Over korting op prijs verhogingen Benoeming Verschillende Apri-soldaten gesneuveld Ambonese ex-K.N.I.L.-ers Intimidatie-actie van de Apri? Arrestaties bij Masjumi bewijzen AK K E R TJ ESonschatbare diensten! Ze verdrijven koorts en pijn en werken zweetbevorderend. Viering 5 Mei N.J.G. WENDT ZICH TOT MINISTERRAAD Als rector-magnificus van de Technische Hogeschool Ir. Mr. B. HAVEMAN Commissaris voor de emigratie De moord te Den Haag S.S.-er tijdens ruzie doodgeschoten ONREGELMATIGHEDEN BIJ VOETBALPOOL MEJ. M. MIC HELS TER AARDE BESTELD „Oom Wanja" in Amsterdam 10) Italiaans operagezelschap naar Nederland Ook optreden in Amsterdam VRAGEN OVER PAUL VAN KEMPEN Ierse protest-actie wordt voortgezet Tito voorspelt meer Titoïsme Op het Agrarisch congres, dat de Partij van de Arbeid tijdens het afgelopen weekend te Zwolle hield, heeft minister Mansholt een rede gehouden, waarin hij critiek uitoefende op de boeren en de instanties, die de aanvanke lijke gegronde critiek op de verlaging van de melkprijs hebben doen ont aarden in een rel. „Als de zaak niet zó ernstig was, zou ik moeten lachen", aldus de minister, „over de uitermate eenzijdige manier waarop de Priese Maatschappij van Landbouw haar leden heeft voorgelicht. Zelfs is men in deze kringen tot de zeer ondemocratische en onverantwoordelijke stap gekomen om tegenmaatregelen aan te kondigen." Verder hoopte spreker, dat het KoninklijkNederlands Landbouwcomité, dat eveneens „uitgegleden" is, weer met beide benen op de grond zou komen te staan. Met nadruk wees minister Mans holt er nog eens op, dat de bereke ningen van de regering reëel en concreet zijn, wat van de cijfers van het Landbouw-Economisch Instituut niet gezegd kan worden. De be staanszekerheid van de boer wordt voor de periode November 1950 tot November 1951 gewaarborgd door de gaantiemelkprijs van zeventien en een halve cent, zo zei spr. „Het zou onverantwoordelijk zijn, wan neer de overheid er achttien cent van zou maken, zoals de boeren vragen, want dit zou ten koste gaan van andere bevolkingsgroepen". Hij zei, dat de regering ook in de toe komst als een van de voornaamste pun ten van haar landbouwpolitiek de ra tionalisatie van de kleine bedrijven zal blijven beschouwen. Wanneer de boe ren erin slagen de eigen veevoederpro ductie nog uit te breiden, biedt de toe komst hoopvolle perspectieven. In dit verband noemde minister Mansholt o.m. de stijgende consumptie in eigen land van varkensvlees. Daarnaast is er een grotere vraag uit het buitenland. Zo werd er o.a. onlangs een bacon-contract gesloten met Engeland en daarnaast biedt Duitsland toenemende mogelijk heden. De bedoeling is, dat er dit jaar 2.7 millioen varkens zullen zijn. maar een uitbreiding met nog een half mil lioen zou zeker welkom zijn. Als komende regeringsmaatregelen kon digde minister Mansholt aan: een vijf jarenplan tot bestrijding van.de runder- t.b.c., met het doel de Nederlandse vee stapel t.b.c.-vrij te maken. De uitvoering van dit plan is thans mogelijk, dank zij de Marshall-hulp, waardoor de over heid vijftig millioen gulden kan bij- (Van onze Haagse redacteur) Op de Koninginnegracht in Den Haag, in een wijk, waar ook de centrale se cretariaten van KVP en Katholieke Werkgevers, van Katholieke Jeugdbe weging en Katholieke Middenstand zich gevestigd hebben en dicht bij het minis terie van O., K. en W„ heeft het Katho lieke Onderwijzersverbond j.l. Zaterdag middag zjjn hoofdbureau geopend. Zeventien jaar lang is het adres van het verbond v. d. Voort van Zijplaan in Utrecht geweest, zeventien jaar ook is het organisatiewerk van een vereniging met 16.000 leden bij de leidende figuren thuis gedaan en zo was deze opening van een eigen, modern ingericht, kan toor een evenement, dat een groot aan tal medelevenden op deze middag teza men bracht. Mgr. Op de Coul gaf van zijn belang stelling blijk en prof. Robbers, voorzit ter van het Paedagogisch Centrum, voorts vertegenwoordigers van Pensioen- raad. Hoofdinspectie en zusterorganisa ties en verschillende andere verenigin gen en instellingen. Na de inwijding van de kantoorruimten door rector De Bot schaarde men zich aan de vergadertafel, waar vele, zeer vele goede wensen voor de toekomst van het K.O.V. en zijn werk werden uitgesproken. Het verbond gaat met de instelling van dit bureau een nieuwe phase van zijn bestaan in en wel mede omdat binnen kort de eerste vrijgestelde voorzitter, de heer Derksen de leiding van de Katho lieke Onderwijzersvereniging in handen krijgt. Zo kon het niet anders of een goed deel van de feestspeeches was tevens gericht aan het adres van de 70-jarige Willem Wiltschut, die tot op heden aan de top staat. De binnenkort schei dende voorzitter zelf zei zich geluk kig te prijzen, dat hjj deze voor het K.O.V. belangrijke gebeurtenis, nog mocht meemaken. De aankoop van het bureau op de Koninginnegracht is in het bijzonder mogelijk gemaakt door steun van de Limburgse bond. In verband met het conflict, dat is gerezen tussen de vier kioskonderne mingen (A.K.O., A.S.B., Van Ditmar en Segboer) en de uitgevers van enige tijdschriften is een gezamenlijke bespre king gehouden. Het conflict is ontstaan doordat de uitgevers over de in begin Januari toegepaste prijsverhogingen geen korting wensten te verlenen. Met de kioskondernemingen is over deze geheel nieuwe methode van korting- bereking tevoren geen overleg ge pleegd. Voor de kioskondernemingen, door welke de korting voor het grootste deel in procenten over de totale om zet moet worden genoten (dus ook over de laatste prijsverhoging) zijn deze nieuwe condities onaanvaardbaar, zo werd verklaard. In dit verband kan wor den opgemerkt, dat de prijsstijging van begin Januari dezer tijdschriften slechts betrekking had op de voor de uitgevers gestegen onkosten (prijsstijging papier enz.) en niet op de op 1 Januari inge voerde weeldebelasting, zodat een vol gende prijsstijging voor de meeste de zer tijdschriften aanstaande is, waardoor het conflict zou kunnen worden ver scherpt. In bedoelde vergadering zijn geen be slissingen genomen, daar de directies der uitgeversmaatschappijen niet aan wezig waren. v bk Exc. de Bisschop van Haarlem nceft benoemd tot: Rector te Haarlem e ?"In®straat 20), de weleerw. heer G" M. Broers. dragen; de „ereschuld" inlossen, welke nog steeds tegenover de landarbeider bestaat, zodat deze een gelijk loon zal antvangen als een even productieve an dere arbeider; pogingen om de teelt en de afzet, vooral op het gebied van de tuinbouw, met elkaar in evenwicht te brengen; een stimuleren van de vor ming van landbouwwerktuig-coöpera ties; bijzondere aandacht voor de ruil verkaveling en de verbetering van de grond. Hij deelde mede, dat het nieuwe wetsontwerp voor de ruilverkaveling binnenkort het parlement zal bereiken. Minister Mansholt stelde tenslotte vast, dat er tijdens de laatste landbouw- besprekingen in Den Haag een stap te rug is gezet. „België zal zijn irreële be zwaren op zij moeten zetten en boven dien bereid moeten zijn over eventuele geschillen in de toekomst arbitraal te doen beslissen". A.F.P. ontleent aan een Antara- bericht dat er sedert enige dagen hefti ge gevechten gaande zijn in de omge ving van Tjitjalangka ten Noorden van Bandung tussen eenheden van de APRI en groepen terroristen, wier aantal on geveer driehonderd zou bedragen en die goed gewapend zijn. Uit militaire bron werd medegedeeld, dat verschil lende APRI-militairen zijn gesneuveld; cijfers werden evenwel niet verstrekt. Het corps Polisi Militer te Kutarad- ja heeft een begin gemaakt met het ver zamelen van alle Japanners die zich nog in het Atjehse bevinden. Naar Aneta verneemt bevinden de meesten van hen zich te Kutaradja. Zij hebben in het verleden veel aan de Indonesi sche vrijheidsstrijd bijgedragen. Als gevolg van het rijden over een sawahslang (python) die op de rails een slaapje deed, is een spoorwagon onder Ngempla-viaduct te Solo uit de rails gelopen en vervolgens gekanteld. Het bureau Zuid-Molukken te 's-Gra- venhage deelt mede, dat vertrouwens lieden van de Ambonese ex-KNIL-mili- tairen te Den Haag zich telegrafisch tot de UNCI te Djakarta hebben gewend met het verzoek, in verband met de uiterst précaire situatie van de Ambo nese militairen op Java tussenbeide te willen komen. Verder werd gevraagd ol zij, indien de Nederlandse regering het rechterlijk vonnis niet wil eerbiedigen wil ingrijpen. Berichten over toenemende spannin gen in Atjeh, veroorzaakt door het op treden van onlangs daarheen gebrach te troepenonderdelen van de Apri, hebben het Indonesische parlementslid Ibrahimy aanleiding gegeven, aan de regering vragen te stellen. Hierin zegt hij o.a. „dat volgens recente berichten de Apri-troepen in het wilde weg scho ten lossen, die onder de bevolking consternatie veroorzaken en ook be doeld zijn om haar schrik aan te ja gen". Ibrahimy vraagt „of de intimideren de houding van de Apri verband houdt met de spanning, die er heerst tussen het Atjehse volk en de centrale re gering, en het voornemen van het amb tenarencorps in Atjeh, om zijn func ties neer te leggen in verband met de eisen inzake autonomie voor Atjeh". Ibrahimy is bevreesd dat de intimi datie-actie kan leiden tot een botsing tussen de Apri en het Atjehse volk en vraagt de regering of zij nieuwe on lusten wil veroorzaken in een gebied, dat sedert de proclamatie van onaf hankelijkheid rustig is gebleven. „Kan het zijn dat dit optreden van hoger hand "is geregeld?" aldus het parle mentslid tenslotte. De voorzitter van de Masjumi, afd. West-Java, het parlementslid Asharp, heeft aan Aneta medegedeeld, dat de afdeling Garut van de Masjumi met in stemming van de partijraad van West- Java voorlopig „bevroren" is verklaard, omdat het afdelingsbestuur zich niet meer veilig gevoelt als gevolg van ds grootscheepse arrestaties, welke door de Apri worden verricht onder vele le den van dc Masjumi. Op een vraag in hoeverre de Darul Islam in de Masjumi geinfiltreerd is, zei Ashary, dat er geen sprake is van infiltratie. „De politieke lijn van de Masjumi en de Darul Islam zijn geheel verschillend". De „bevroren" afdeling van de Masjumi in Garut telt 20.000 geregistreerde leden. Zondag is te Winschoten overleden de heer F. E. H. Ebels, oud-lid van de Tweede Kamer. Hij had van 1922 tot aan het uitbreken van de oorlog voor de Vrijzinnig Democratische Bond zitting in dit college. Na de bevrijding nam hij zijn zetel weer in tot hij in 1946 voor het lidmaatschap bedankte. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Zaterdagavond Een Nederlandse pater Augustijn, dr. Canisius van Lierde, is door Z. H. de Paus benoemd tot Zijn „sacrista", aan welke waardigheid van „koster" die van Vi caris Generaal van Zijne Heiligheid verbonden is voor het territorium van Va ticaanstad. Mgr. Van Lierde zal zeer binnenkort Bisschop gewijd worden, aan gezien de Paus hem benoemd heeft tot Titulair-Bisschop van Porfireone. De sacrista" heeft de zorg voor het Apostolisch sacranum, is qualitatc qua als officieel prelaat aan de H. Congregatie der Riten verbonden, woont in het Vaticaans paleis en neemt deel aan het conclaaf voor de verkiezing van een nieuwe Paus. Monseigneur de Sacrista maakt deel uit van de Pauselijke l ami- lie, die in de Pausstoet onmiddellijk aan de Paus voorafgaat. Van 1936 tot 1937 doceerde hij bijbel wetenschappen aan de Theologanten der Paters Augustijnen te Nijmegen en te Venlo, doch reeds in 1937 werd hij naar Rome geroepen door de Generaal der Augustijnenorde, om daar de func tie te vervullen van magister der fra ters Theologanten van 't internationale college. In 1939 werd hij daarbij con rector van hetzelfde college, welks be stuur hij als rector op zich nam van 1941 tot 1948, dus in de moeilijke pe riode der oorlogsjaren. Pater Canisius van Lierde geniet be kendheid als beoefenaar der weten schap. Als doctor in de Godgeleerdheid en doctorandus in de bijbelwetenschap pen heeft hij vele jaren bijgedragen tot de wetenschappelijke vorming der fra ters Augustijnen, eerst in Nederland, later in Rome_ Behalve door zijn proef schrift is hij verder bekend door zijn werk „Roeping tot levensstaat" in de reeks „De Katholieke Kerk", no. 22. In Rome heeft hij een tijdschrift opgericht onder de titel „Costruire", ter versprei ding van de Augustijnse spiritualiteit onder de leken, terwijl hij tevens vaste medewerker is van het Italiaanse tijd schrift over geestelijk leven „Tabor". Verder is hij, vooral in Italië, bekend als predikant. Bovendien is hij begaafd met uitgesproken bestuurstalenten; in een zeer moeilijke periode (oorlogsja ren) heeft hij leiding moeten geven m een internationaal milieu, waarbij zijn kennis van vele moderne talen hem goede diensten heeft bewezen. De koster van de Paus wordt gekozen uit de orde der paters Augustijnen. Het was Alexander VI die zulks bepaalde. Paus Clemens VIII bepaalde dat de kos ter de bisschoppelijke waardigheid zou hebben. Paus Leo XII beschikte dat de koster tevens pastoor van de apostoli sche paleizen zou zijn en Pius XI maak te hem tot Vicaris Generaal voor Vati caanstad. Jean van Lierde werd geboren te Hasselt uit Nederlandse ouders op 22 April 1907. Hij voltooide zijn gymna siale studies op het Gymnasium Augu- stinianum te Eindhoven, waar hij m 1925 eindexamen deed. Nog in hetzelfde jaar trad hij in het Noviciaat der paters Augustijnen in Witmarsum, waar hij op 14 September 1926 zijn gelolten aflegde. Na de voltooiing van zijn studies in Eindhoven en Nijmegen werd hij 30 Mei 1931 te 's Hertogenbosch tot priester ge wijd Pater van Lierde werd gezonden naar de Kerkelijke Muziekschool in Utrecht en vervolgens naar Rome ver plaatst, om daar aan het „Institutum Angelicum" zijn theologische studies voort te zetten. Hier promoveerde hij tct doctor in de H. Godgeleerdheid op het proefschrift „De doctrina S. Augu- stini circa dona Spiritus Sancti ex textu Isaiae 11,2-3" (De leer van Augustmus over de gaven van de H. Geest). Na deze promotie werd hij gezonden naar het „Fontificium Institutum Biblicum te Rome. om zich daar verder te bekwa men in de bijbelwetenschappen; in 1936 legde hij daar zijn doctoraalexamen al, met grote lof. 88. Nauwelijks had Eric het sein gegeven, of de nomaden sprongen te voorschijn uit hun schuilplaatsen en in minder dan geen tijd was dc uitgang van de kloof vol ledig gesloten. Gespannen wachtten Eric en zijn mannen af. Nog even drong het ge luid van Raven's hoefslag tot hen doordan was alles stil. Eensklaps een verwijderd geschreeuw, een angstig gehinnik, een krachtige stem. die Eric als deze van Gonor herkende. Dan, dreunende hoeven, een doffe slag, als van een vallend lichaam een gejuich Eric's hart bonsde hem in de keel. Het was gebeurd! Als ivas hij erbij aanwezig geweest, zo duidelijk kon hij zich het beeld van wat zich daar acin de ingang van de kloof afspeelde, uit het verwijderd rumoer voor de geest halen. Een wild eopwinding maakte zich van onze held meester. Raven gevan gen! Eindelijk dan toch! De trotse heerser der Steppen in handen van Gonor! Een aantal nomaden was bij de uitgang van de kloof verschenen en toen Eric het worstelend paard tussen hen gewaar werd, kon hij zich eensklaps niet meer zo ver heugd en triomfantelijk gevoelen als voorheen. Zwijgend aanschouwde de Noormqn de wanhopige strijd van het pradhtige, edeel ros en de glimlach gleed van zijn lippen. Een ander beeld verscheen voor zijn geestesoog; het beeld van een fier, vrij, zeld zaam schoon paard, met wapperende manen, met dansende gang, aan het hoofd van een grote kudde, met een trotse, fiere geest. Met de vrijheid in zijn donkere ogen. En dan een ander beeld van een man; hijzelf, stikkend in het drijfzand, dorstend in de'hete hel van de Geestensteen. Dan, de goede, trouwe ogen van Raven, de rit op Raven's sterke rug; Raven, die hem hielp, die hem, Eric, toestond hem te berijden. Als in een droom hoorde hij de mannen schreeuwen, hoorde hun gelach, hun triom fantelijke uitroepen, toen zij het machteloze ros aan hem voorbij leidden. Hij zag slechts de angst, de dodelijke wanhoop, de doffe berusting van het gevangen dier inen de wild verwijtende ogen van de zwarte hengst. Neen! Dit mocht, dit kon niet! „Bindt zijn benen! Werp een kap over zijn hoofd!" De gebiedende stem van Gonor deed Eric ontwaken en het was of dit bevel al zijn haren overeind zette. Op hetzelfde ogenblik was Eric's besluit genomen. Een krach tige stem deed de opgewonden nomaden plotseling dreigend zwijgen en terwijl Co nor's gelaat bleek werd van drift, schalde Eric's waarschuwing over hun hoofden „Gij zult Raven vrijlaten! Ik betwist U allen het recht de Koning der Steppen met een vinger aan te raken!" Advertentie Het bestuur van de Nederlandse Jeugd gemeenschap het overkoepelend li chaam der jeugdbeweging in ons land heeft aan de ministerraad officieel het verzoek gericht te willen bevorderen, dat op de Nationale Bevrijdingsdag, Za terdag 5 Mei, zoveel mogelijk vrijaf wordt gegeven. Verder ontvingen alle gemeentebesturen een uitvoerig schrij ven met het verzoek krachtige steun te verlenen aan de initiatieven van het jeugdwerk, teneinde aan de viering van deze zesde bevrijdingsdag een stijlvol karakter te geven. Prof. dr. ir. C. B. Biezeno, rector-mag nificus van de Technische Hogeschool tc Delft, heeft wegens principiële redenen zijn ontslag als zodanig aan H.M. de Koningin aangeboden. Over de aard van deze prin cipiële redenen wilde de hoogleraar zich niet uitlaten. Tot commissaris voor de emigratie op het ministerie van Sociale Zaken is bij K.B. benoemd mr, ir. B. W. Haveman, raad adviseur in algemene dienst bij het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. Gedu rende de bezetting heeft hij o.m. een werkzaam aandeel gehad in het werkge- versverzet tezamen met de huidige voor zitter van dc Stichting van de Arbeid, mr. F. H. A. de Graaff. Hij maakte deel uit van de groep „Je Maintiendrai". Advertentie comenonE «OOSENDAAL HOUAND TURNHOUT BRGlf Over de motieven van de eerst thans opgehelderde moord te Den Haag, waar over wij Zaterdag berichtten, vernemen wij nader: De vermoorde S.S.-er, de 22-jarige H. J. K. uit Den Ha<ag, was in April 1945, enige dagen voor de moord, door de dader, de 28-jarige J. van der M., in een perceel aan de Laakkade verbor gen gehouden. Dc dader kende'dc ge deserteerde S.S.-er van vroeger. Voor zover op het ogenblik gebleken zou zqn, was de dader zeer beangst voor de loslippigheid van K. Deze laatste liep op straat en sprak met verschillende men sen. Hij hoorde van een caféhouder, wiens vrouw bonkaarten voor onder duikers verzorgde, van dc verhandeling van clandestien geslacht vlees enz. Voorts zou de dader een bepaalde angst gehad hebben, dat, als K. door de Duit se militaire politie zou gegrepen wor den, hij dan zelf zou meegesleept wor den. Tijdens een ruzie in het prceel aan de Laakkade heeft v. d. M. de S.S.-cr met diens Duits geweer doodgeschoten, het stoffelijk overschot in een zak gestopt en met behulp van de vader van de da der, de 66-jarige J. van der M., op een open terrein aan de Laakkade, waar thans schooltuintjes worden verzorgd, begraven. Volgens enkele recente publicaties zou de uitgever van de voetbalprijs vraag „Een-Nul" gemoeid zijn bij de onregelmatigheden, die zich bij de voet balpool „The Netherlands Goal" hebben voorgedaan. Zo werd o.m. gezegd, dat een hoofdvertegenwoordiger van „Een- Nul", De J. uit Krommenie, zou zijn ge arresteerd. Dit is echter niet juist. De J bevindt zich op het ogenblik nog op vrije voeten. Zaterdag is het stoffelijk overschot van mej. M. M. A. Michels, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs voor meis jes, die tengevolge van een auto-onge val is overleden, op de R.K. begraaf plaats aan <je Kerkhoflaan te s-Graven- hage ter aarde besteld. Om tien 'uur was in de St. Paschaiiskerk aan de Wassenaarseweg een gezongen H. Re quiemmis opgedragen. Zeer vele belangstellenden geleidden de overledene naar haar laatste rust plaats. Aanwezig waren de inspecteur- generaal van het Nijverheidsonderwijs mr. ir. M. Goote, als vertegenwoordiger van de minister van O., K. en W., vele inspecteurs en inspectrices van het on derwijs, tal van vertegenwoordigers van de afdeling Nijverheidsonderwijs aan het departement en vertegenwoordi gers van vele huishoud- en industrie scholen. De toneelgroep „Comedia" geeft Don derdag 18 Januari in de Stadsschouw burg te Amsterdam de eerste uitvoering in de hoofdstad van „Oom Wanja DINSDAG HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 gymnast., 7.30 zendersiuiting, 9.00 nieuws, 9.10 Prot. kerkd., 9 25 gram., 9.30 waterstanden, 9.35 populair concert, 10.30 vrouw, 10.35 gram., 10.50 kleuters. 11.00 alt en piano, 11.30 zieken, 12.00 orgel en accordeon, 12.33 voor het platteland, 12.40 gram., 13.00 nieuws, 13.20 financieel weekover zicht, 13.30 amusementsmuz., 14.00 vrouw, 14.30 gram.. 15.45 „Onze Ameri kaanse buren", 16.00 gram., 16.10 kinder koor, 16.30 zendersluiting. 18.00 nieuws, 18.15 pianospel, 18.30 R.V.U.: ..Het ge weten", 19.00 fanfare-orkest, 1925 „Pa ris vous parle", 19.30 gram., 19.45 ge sprek over huisartsen en ziekenfonds verzekeringen. 20.00 nieuws, 20.05 radio schaak wedstrijd NederlandNoorwegen, 20.06 actualiteiten, 20.15 gevarieerd pro gramma, 21.1!) „Nog meer", praatje, 21.20 de antwoordman, 21.35 gram., 22.00 „Goe de moed", causerie, 22.15 cello en piano, 22.45 Buitenlands overzicht, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 morgengebed, 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw, 9.35 „Lichtbaken", 10.00 Kleuters. 10.15 gramofoonmuz., 10.40 schoolradio. 11.30 vrouw, 11.30 school radio, 12.00 Angelus. 12.03 gram.. 12.30 mededelingen, 12.33 gram., 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws. 13.20 actualiteiten, 13.25 lunchconcert, 14.00 gevarieerd pro gramma. 14.53 gram., 15.30 ziekenlof, 16.00 zieken, 16.30 zendersluiting, 18.00 gram., 18.15 amusementsorkest en so listen. 18.48 sport; „Dit is leven"; Voor de jeugd, 19.00 nieuws. 19.15 actualitei ten, 3923 Metropole-orkest en soliste, 19.52 politiek overzicht. 20.00 nieuws, 20.05 radioschaakwedstrijd Nederland Noorwegen, 20.06 De gewone man, 20.12 Omroeporkest (om 20.42 actualiteiten), 21.20 „De geestelijke nood in Duits land". gesprek rond de tafel, 21.40 viool en piano, 22.05 Philharmonisch orkest en soliste. 22.40 gram., 22.45 avondgebed en liturgische kalender, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC (Home Service), 330 m. 19.00 nieuws, 19.15 sport, 23.15 Strijkkwartet. ENGELAND, BBC (Light Programme,) 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's dag boek, 12.15 orkestconcert, 13.45 BBC Welsh Orchestra en solist, 15.00 voor de vrouw, 17.15 Mrs. Dale's dagboek, 23.20 dansorkest, 24.00 voordracht, 0.15 Strijkorkest. 0.56—1.00 nieuws. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m. 13.20 omroeporkest. 15.40 ope rettemuziek, 17.00 nieuws. 17.05 kamre- muziek. Hierna pianomuziek. 18.00 om roeporkest- en koor met solisten. 20.05 Dansmuziek. 22 35 orgelspel, 23.00 vi oolconcert, 24.00 nieuws, 0.351.00 dansmuziek. BRUSSEL. 324 en 484 m. 324 m.: 13.15 koorconcert, 22.15 lichte muziek, 23.0524.00 gramofoonmuziek. 484 m.: 14.00 en 16.00 gramofoonmuz., 16.30 altviool en piano, 1-7.10 verzoek programma, 18.30 omroepkoren. 21.30 gramofoonmuziek, 23.00 dansmuziek. FRANKRIJK. (Nationaal programma, 347 en 249 m.) 12.30 orkestconcert, 13.15 klankbeeld, 19.00 en 20.00 orkestcon cert, 22.20 gramofoonmuziek, 23.15 ka mermuziek. Generaal Eisenhower heeft Zater dagmorgen te Oslo besprekingen ge voerd met dc Noorse minister-president Einar Gerhardsen, de minister van Bui tenlandse Zaken, Halvard Lange, de mi nister van Defensie. Jens. Chr. Hauge en de chefs der legerstaven. Voordien was hü door koning Haakon in audiën tie ontvangen. Eisenhower had ook een ontmoeting met kroonprins Olav. Generaal Eisenhower is Zaterdagavond te Londen aangekomen voor besprekin gen met ministers en de chefs der strijd krachten. Woensdagmiddag «al Eisenhower voor een bezoek van drie dagen in Rome aan komen. Volgens een onofficieel resumé van het voor dit bezoek opgestelde pro gramma, zal Eisenhower worden ont vangen door de president, Luigi Einau- di en door de Z. H. de Paus. Voorts zal hij volgens „II Messagero" premier De Gasperi, de minister van landsverdediging, Randolfo Pacciardi. de minister van Buitenlandse Zaken, graaf Carlo Sforza, en de minister van Financiën, Giuseppe Pella, ontmoeten die hem inlichtingen zullen verstrekken over de politieke, economische en mi litaire situatie in Italië in verband met de gemeenschappelijke verdediging van West-Europa. Volgens een woordvoerder van het tijdelijk hoofdkwartier van Eisenhower te Parijs is het zeer onwaarschijnlijk, dat Eisenhower zich naar Spanje zal begeven en met Franco een onderhoud zal hebben. Behalve Berlijn, waar hij een onderhoud zal hebben met de be velhebber der Amerikaanse strijdkrach ten in Europa, generaal Thomas Handy, is Eisenhower voornemens alleen dié landen te bezoeken, die lid zijn van het Atlantisch Pact, aldus deze woordvoer der. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK Met kinderlijke oprechtheid gaf zij ten antwoord: „Anna zei me het je te vra gen." „Die verschrikkelijke Wit-Russin!" ,.Zij is mijn beste vriendin, Francis." „Het hindert niet, lieveling, je komt er nog wel overheen, -— hoop ik." „Er zijn tijden, dat je echt niet aardig bent, Francis." „Dat zal wel, lieveling' Maar daar ik Oscar Wilde ben. Lord Byror,, Percy B. Shelley en al die amusante, brillante maar harteloze mensen samen, moet je ook niet anders verwachten. Drink je glas leeg, lieveling, dan neemt je groot moedige bioer je mee naar een aardige partij, waar alle jongemannen je het hof zullen maken en waar je la belle van het bal zult zijn." „Ik houd niet van partijen, Francis. Ik ga naar huis." „Lieveling, er is eigenlijk niemand die van partijen houdt, maar dat is nog geen reden om er niet heen te gaan. Je zult r.ooit iets bereiken, wanneer je alleen maar je nachten doorbrengt, huiverend onder de dakpannen, zoals die arme Tom Chatterton. Je weet wat de lieve Ella zegt, ..Laugh and the world laughs with you. Weep and you sleep alone." Zij stond op. „Ik ben niet van plan naar huis te gaan om daar te huilen. Ik moet nog werken." „Dat is hetzelfde. Speel en de wereld zal met je spelen, werk en je werkt al leen." Hij volgde haar naar buiten, op de Quai Voltaire. „Je wordt toch niet zelf voldaan, Cathy?" zei hij. „Als jij niet cynisch wordt!" Hij lachte en nam haar bij de arm. zij staken de weg over naar het water en leunden over de balustrade. „Je bent niet tevreden meer over me, wel?" „Ik vind, dat je jezelf vergooit. Al die partijen. En al die onbeduidende lui. Ze hangen om je heen en nodigen je uit in hun salons en studio's, alleen omdat er over je werk gesproken wordt en je uit een zogenaamde goede familie komt er.kel uit snobisme. Het is allemaal zo triviaal, Francis." „Dacht je, dat ik dat niet wist, kleine dwaas? Natuurlijk is het triviaal. Het behoort tot onze triviale naoorlogse tijd. Iedereen heeft te veel geld en iedereen wil, na die krankzinnige dorre vier ja ren, vrolijk zijn. Een mens behoort nu eenmaal tot zijn generatie." „Dat hoéft niet. Het is ook niet waar. dat iedereen te veel geld heeft. Er ziin honderdduizenden over heel de wereld die in een rij moeten staan voor hun brood. Kijk maar eens naar mensen als Anna Kallinova." Hij verstrakte. „O, liever niet, neem me niet kwalijk." „Er is een tijd geweest, dat je het wel zou hebben gedaan. Nu word je precies als Steven." „Behalve dat Steven vervelend is." Hij richtte zich op en keek om zich heen, zij wist dat hij uitzag naar een taxi. Over enkele ogenblikken zou hij heengegaan zijn. Ze zei vlug, dringend: „Je hoeft niet boos te zijn, Francis. Het is omdat ik zoveel om je geef als schrijver, be doel ik. Het is toch niet genoeg, vind je wel, om helemaal Antic Hay en South Wind te zijn? Ik bedoel, het is niet genoeg om schrander te zijn, zelfs al is het schrander op een flonkerende manier Grootheid betekent meer dan dat. Het is iets dat je diep voelt je hart tot op de wortels openscheurt. Dat geef je toch toe, nietwaar?" „Ja, natuurlijk. Maar ik ben liever menselijk en waardeer liever het leven, dan dat ik er naar zal streven mijn hart tot de wortels toe open te scheu ren!" „Zcu je niet werkelijk een groot boek willen schrijven?" „Niet op die manier! Het geeft me al rillingen als ik er aan denk". Zij hield vol: ..Je zou eerst ver schrikkelijk veel van iemand moeten houden om zo te kunnen lijden, is het niet, Francis? Misschien gebeurt dat nog eens". Het liefst had hij gezegd: „Zoveel als van jou, kleine dwaas, zal ik nooit van een ander kunnen houden". Maar er zijn dingen, welke moeilijk onder woor den zijn te brengen. Zeker, wanneer je bent opgevoed op een Engelse public- school en aan een Engelse universiteit. Hij zei nuchter; „Misschien. Wie weet? Maar ik moet nu gaan. Ik moet een wagen hebben. Ik moet naar 1'Etoile". Een gevoel van bitterheid overmees terde haar: „Naar die zogenaamde prin- S°Er kwam een taxi aanrijden, die hij wenkte. Hij negeerde de vraag. „Kan ik je ergens afzetten?" Zij schudde het hoofd. Een donker gevoel van droefheid steeg in haar op. O Francis, riep haar hart, Francis, kom weer bij me terug. Waar ben je heen gegaan? Hij klem in de taxi, gaf de chauffeur het adres, waarschuwde haar „let op jezelf" en liet zich zinken in de donke re ruimte van de wagen. Zij liep langzaam in de richting van de Rue Bonaparte. Nooit zouden ze sa men meer de witte bergen beklimmen, noch zouden ze op de Scaffell Pikes tpt in de wolken klimmen. Want de Francis, met wie je deze dingen kon doen, was er niet meer. Hij was verdwenen in de vrolijkheid van het na-oorlogse Parijs; hij was verdwenen in zijn literair succes. Toch was er nu en, dan in zijn ge dichten, zelfs in zijn laatste, een flits waarneembaar van iets dat meer was dan enkel intellectualiteit, ineens even een begrip van de eeuwige dingen. Hij moest eens iets diep voelen; hij meest lijden. Het was vreemd om te wensen, dat iemand van wie je hield zou lijden, misschien dat de zoete pijn der liefde al voldoende was een pijn die zij van haar kindsheid af bij zich scheen te hebben gedragen en die ook, hoewel zij het zelf niet wist, verantwoordelijk was voor het verlorene, het on-aardse in haar schilderijen. Wees jezelf, had hij haar gezegd, maar heel haar hart riep hem vol liefde toe: Francis, pro beer jezelf te vinden i (Wordt vervolgd) Frankrijk zal generaal Eisenhower verzoeken om steun voor herstel van de Maginot-linie als een onderdeel van de verdediging van West-Europa, aldus verneemt A.P. te Parijs. De Maginot-linie bestaat uit 25 gewel dige betonnen forten, waarvan sommi gen zeven verdiepingen onder de grond hebben, en honderden kleinere stellin gen, zorgvuldig verborgen tussen bos sen en heuvels. Sommige hebben ge schutstorens, die uit de grond oprijzen om te vuren en dan weer verdwijnen. Sinds de oorlog heeft Frankrijk 40 tot 50 millioen francs per jaar uitgegeven om de Maginot-linie, voorzover die nog bestaat, te onderhouden en dit jaar heeft de Franse regering de Maginot-linie op genomen in haar driejarenplan voor de herbewapening. Maandagavond 5 Februari a.s. zal in het Concertgebouw te Amsterdam een Italiaans opera-concert worden gegeven door de Compagnia Lirica Italiana, on der leiding van Maestro Luigi Martelli. Dit gezelschap maakt een tournée door ons land' en zal onder andere in Den Haag, Haarlem, Groningen, Leeu warden, Arnhem, Nijmegen en Utrecht optreden. Er zullen onfier andere aria's, duet ten en kwartetten uit la Sonnambula, Madame Buttrfly, la Traviata, Parel vissers, il Barbiere de Siviglia en Tosca ten gehore worden gebracht. Het Tweede Kamerlid Goedhart (Arb) heeft aan de ministers van Justitie, van Sociale Zaken, en van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen schriftelijk vra gen gesteld over „de voormalige Neder lander Paul van Kempen, die zich in 1932 tot Duitser liet neutraliseren en die tijdens de jongste wereldoorlog onder de Duitse bezetting van zijn vroegere va derland als dirigent met een Duits or kest hierheen kwam om concerten te geven voor het vijandelijke bezettings leger", „sinds geruime tijd weer in Ne derland vertoeft cn hier als orkest leider optreedt." De heer Goedhart vraagt om welke redenen ten be hoeve van deze Duitser een verblijfs- en een arbeidsvergunning zijn afgege ven. Het Kamerlid spreekt over „een vreemde toestand, dat een Nederlands kunstenaar, die zich niet goed gedragen heeft tijdens de Duitse bezetting, zich eerst moet onderwerpen aan het oor deel van een zuiveringscollege voor de kunst, terwijl men deze Duitser rustig zijn gang laat gaan, zonder dat hij door een zuiveringsraad lastig gevallen kan worden." Hij vraagt tenslptte of er geen aanleiding is het bestuur van het Am sterdamse Concertgebouworkest te doen weten, hoe de regering derfkt over het feit, dat een man, die tijdens de Duitse bezetting van ons land klaarblijkelijk geheel aan de zijde van de vijand stond, aan het muzicklevend publiek als diri gent van 's lands eerste concertinstel- iing wordt opgedrongen. De „Bond tegen de verdeling van Ier land" heeft telegrafisch aan de burge meesters der voornaamste Ierse steden gevraagd, speciale gemeenteraadsvergade ringen bijeen te roepen om de protestbe weging tegen het zenden van Nederlandse marinevliegers naar Ulster te steunen. Voor Dinsdagavond is in Dublin een ver gadering belegd van vertegenwoordigers van vakbonden en handelsorganisaties, spe ciaal van fruitimporteurs en handelaren in radiotoestellen. Op deze vergadering wil men „de pogingen om intrekking van deze beslissing te krijgen coördineren." De Ierse nationalisten hebben intussen verklaard, dat zij met genoegen hebben op gemerkt, dat de Nederlandse pers op rede lijke en vriendschappelijke wijze heeft ge schreven over het Ierse protest tegen het voorgestelde bezoek van Nederlandse vlie gers aan Noord-Ierland. Het Tweede-Kamerlid mej, Klompé heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd of het juist is dat de regering van Eire bezwaren kenbaar heeft gemaakt tegen de plannen van de Nederlandse regering marinevliegers een training te doen ondergaan op een der vliegvelden van Noord-Ierland. Heeft de Nederlandse regering te dezer zake contact gezocht met de regering van het Verenigd Koninkrijk, zo vraagt mej. Klompé: tenslotte: welk standpunt neemt de Nederlandse regering in deze in en welke motieven hebben haar geleid bij haar beslissing? In een interview met de correspon dent te Belgrado van het Italiaanse nieuwsagentschap Ansa dat per radio is uitgezonden gaf maarschalk Tito gisteren te kennen, dat hij bereid is zich aan te sluiten „bij een socialistische der de macht, ten einde de wereldvrede te versterken". Tito verklaarde, dat de socialisten een bijzondere verantwoordelijkheid droe gen voor pogingen, „de fatale wereld- kwéstie op te lossen". Hij voorspelde, dat zich nog meer gevallen zouden voor doen waarin landen afvallen van de Russische vorm van het communisme. Hij deelde niet mede, welke landen hij bedoelde. „Wij achten samenwerking met alle progressieve partijen, en in de eerste plaats met de socialistische, mo gelijk cn zijn daar voorstander van, in dien zij kan bijdragen tot vreedzame samenwerking der volken en versterking van de vrede in het algemeen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3