Accoord met overdracht van N.-Guinea aan Indonesië Sukarno: N.-Guinea vóór 1 Januari 1952 bij Indonesië VERBONDEN TROEPEN TOT HET TEGENOFFENSIEF OVERGEGAAN Peking zou kans niet willen op zetel in V.N. verspelen ■u Hoe zit dat nu? Nieuwste anti-tank wapen Tot hoofd en hart Het weer P. v. d. A. en groot-ka pltaal Geen buitenlandse inmenging Bereid tot aftreden lichtreclames Rau acht toestand hoopvoller Amerikaanse leger deze zomer 24 divisies „GEEN ALGEMENE OORLOG" VAN DER GOES VAN NATERS TREEDT AF Als fractieleider van de P. v. d. A. WIJZIGING SNELSTOOM- TREINENVERKEER Democraten toch voor stemmen door Senaat? Zuivering in Russische zone van Duitsland w riUftKio oefouifcu vujff Drie belastingaanslagen per jaar MELKV00RZIENING Auto slipt, één dode DINSDAG 16 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24982 Prof. dr. Romme verklaart: Met behoud van Nederlands beheer West-Europa ALS HET INDONESISCHE VOLK ÉÉN IS BLIJVEN UIT Kolenpositie zou geen concessies toelaten Nederlanders en andere troepen bij Wonju trekken terug 4>pB Trygve Lie: Indonesische orders voor Werk spoor, Beijnes en Allan Ongeveer tien baanvakken buiten werking Troepen V.S. naar Europa Kantooruren Rijksdiensten Na 27 Januari weer normaal PELSJEKKERS Gewijzigd tijdschema Geert reden tot ongerust heid over distributie BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H, W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per weeic, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Nauwelijks is het doek gevallen na de klucht, die de P.v.d.A. de vo rige week opvoerde onder de titel ..het grote misverstand", met als vertolker van de hoofdrol de ridder van de droeve figuur jhr. Van der Goes van Naters, of een nieuwe politieke klucht wordt het kijkminnende Neder landse publiek voorgezet, thans met als bezielende hoofdfiguur Prof. Schermer- horn. De oud-premier vertoefde dezer dagen toevallig in New York voor lucht- kartering. Tussen zijn drukke luchtkar- teringswerkzaamheden in vond hij even gelegenheid om aan een vertegenwoor diger van United Press zijn visie op de Nieuw-Guinea-kwestie te geven. In het kort maakten wij in ons blad van Vrij dag j.l. hier reeds melding van. Zijn woorden lijken ons echter, gezien de huidige spanning tussen kabinet en Ka mer en de partijen onderling, voor onze lezers toch belangrijk genoeg om er wat uitvoeriger kennis van te nemen. Volgens United Press zeide prof. Schermerhorn: „De Partij van de Arbeid stelt zich op het standpunt, dat de sou- vereiniteit over Nieuw-Guinea moet wor den overgedragen aan Indonesië, waar bij Nederland en Indonesië een ge meenschappelijk aandeel nemen in de economische en sociale ontwikkeling van het land." Hij voegde hier nog aan toe, dat, in dien de huidige impasse over de kwestie Nieuw-Guinea zou voortduren, de Partij van de Arbeid mogelijk uit het Neder landse kabinet zou treden. De heer Schermerhorn deelde verder aan de interviewer mede, dat de minis ter-president, dr. Drees, „niet met de zienswijze van zijn eigen partij kon meegaan en zich accoord moest ver klaren met diegenen van de regerings coalitie, die de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan de Nederlands-Indo nesische Unie wilden overdragen." Vele leden van de Partij van de Ar beid zijn van mening, aldus de heer Schermerhorn, dat de partij geen aan deel moet nemen in de verantwoorde lijkheid voor de impasse in zake Nieuw- Guinea. Zij menen dat de verantwoor delijkheid moet worden gedragen door die Nederlanders, die Nieuw-Guinea tot elke prijs willen behouden. De oud-premier constateerde, dat „de houding van de Partij van de Arbeid wordt gesteund door de groepen, die grote Nederlandse financiële en econo mische belangen op Java en Sumatra hebben en die beseffen dat goede be trekkingen met de Indonesische regering belangriiker zijn dan de souvereiniteit over Nieuw-Guinea." t De heer Schermerhorn vervolgde: „Het is mij bekend, dat het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken er bii Nederland en Indonesië op heeft aangedrongen de onderhandelingen te hervatten. Ik steun die houding krach tig Wat zal het partijbestuur van de P. v. d A„ dat de vorige week Jhr. van der Goes tot :ijn Der Weg zurück dwong, nu met prof. Schermerhorn doen? Zal de politieke luchtkarterings- expert ook ziin mea culpa moeten uit spreken? Of is de P. v. d. A. zelf aan een hopeloze verwarring in eieen gele deren ten prooi? Het heeft er alle schijn van. En dan herhalen wij onze vraag, die we ook de vorige week reeds stelden: Wat doet nu de K.V.P.? Kan zij toe laten. dat de P. v. d A. zo'n beetje eigen regerinkie speelt? Kan zij in deze da gen van internationale hoogspanning samenwerken met een hopeloos in zich zelf verdeelde partij? En is het voor het kabinet niet vrijwel onmogelijk werkelijk te regeren, met een Kamer achter zich, waarop zij niet kan steu nen? Prof. Romme schreef Zaterdag, dat er een gewichtige parlementaire week aanbreekt. Inderdaad. Tijdens het Ka merreces is er heel wat gebeurd, dat om opheldering vraagt. Wij hopen, dat het intussen niet wéér een s c h ii nvertoning wordt. De tijd is tè ernstig om kluchten te blijven op voeren voor het nu nog geachte, in 1952 zo hooggeachte, kiezerspubliek. Prof. mr. C. P. M. Romme heeft Maandagavond te Heerlen, op uitnodignng van de gezamenlijke afdelingen van de K.V.P. in die gemeente een causerie gehou den, waarin hij in vogelvlucht enkele actuele politieke problemen behandelde. Vooropstellende, dat hij thans niet kon vooruit lopen op wat hij in de komende Kamer-zittingen namens de K.V.P.-fractie zal zeggen, besprak hij o.m. de kwestie. Nieuw-Guinea, de kwestie-Ambon en de positie van Nederland in het kader van de West-Europese verdediging. Wat betreft Nieuw-Guinea merkte prof. Romme op, dat men van een verkeerd standpunt uitgaat als men zich uitsluitend afvraagt, wat het Nederlandse belang in deze vordert. Men mag hierbij niet het belang van de bevolking van Nieuw- Guinea uitschakelen. Hij maakte, wat deze kwestie betreft, enkele vergelijkingen tussen de politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea en die ten aanzien van In donesië. Het primaire doel van de Indonesische politiek, aldus spr.. was Indo nesië in deze tijd te doen komen tot nationale vrijheid en staatkundige gelijk gerechtigdheid met Nederland. Dit is, aldus spr., ook het uiteindelijke doel van de politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea. Wat laatstgenoemd gebiedsdeel be treft, zijn echter de omstandigheden dia metraal anders, daar iedereen het er wel over eens is dat Nieuw-Guinea nog geen politieke rijpheid heeft. In dit ver band zei spr., ook nu nog van mening te zijn, dat in Indonesië, naar Oosterse maatstaven gemeten, die rijpheid wèl aanwezig was. Inmenging van buiten landse zijde in de kwestie-Nieuw-Gui- nea kan prof. Romme niet toejuichen, daar dan het gevaar bestaat, dat ook buitenlandse belangen in deze zaak wor den gemengd. Wél kan prof. Romme zich verenigen met het voorstel van de regering, om de souvereiniteit over Nieuw-Guinea over te dragien aan de Nederlands-Indonesische Unie, met be houd van het Nederlandse beheer. Hij achtte geen reden aanwezig voor de vrees, dat ons land daarmee in feite toch zijn zeggingsmacht kwijt zou ra ken. Immers de besprekingen, welke op financieel en economisch gebied tot dus ver in de Nederlands-Indonesische Unie werden gevoerd, zijn ook niet ongunstig geweest. Wat betreft de Ambonese kwestie, al dus prof. Romme, laten velen zich te veel leiden door hun sentimenten, even als dat het geval was bij de actie-Wes terling. welke ook in politiek opzicht veel kwaad heeft gedaan. Met name het oprollen van de deelstaten zou ze ker niet zo gemakkelijk in ziin werk ziin geeaan, als deze actie achterwege was gebleven. Spr. achtte het betreu renswaardig, dat, wat de Ambonese mi litairen aangaat, oo onmogelijke dingen wordt aangedrongen. Nog afgezien van de huisvestings moeilijkheden mogen deze militairen, zowel met het oog op de reaches in de Indonesische republiek als die bij de Papoea's, naar sprekers mening, niet naar Nieuw-Guinea worden overgebracht. Men zou de nieuwe fa se van Nieuw-Guinea zeer ongelukkig inluiden, als men de Papoea's enkele duizenden van deze militairen, waar van ze niet gediend zijn, zou sturen. Sprekende over de verdediging van West-Europa zei prof. Romme, dat. naar zijn persoonlijke mening, de vraag of ook Spanje daarbij moet worden inge schakeld, redelijkerwijs alleen bevesti gend kan worden beantwoord. Hetzelfde geldt voor wat de inschakeling van West-Duitsland betreft. Ondanks alle aan herbewapening van West-Duitsland verbonden risico's zal men tot de on ontwijkbare conclusie moeten komen, dat West-Europa en speciaal Nederland „Indien het Indonesische volk werke lijk één is, ben ik er van overtuigd, dat N.-Guinea weer bij ons zal zijn terug gekeerd vóór het ochtendgloren op 1 Ja nuari 1952", aldus president Sukarno in een rede, die hij tijdens een persdiner ten paleize te Djakarta hield. De president zei vervolgens: „Indien het volk mijn redevoeringen over N.- Guinea in het afgelopen jaar beschouwt als een belofte, die niet in vervulling is gegaan, ben ik bereid vrijwillig af te treden als president". Hij doelde daarbij op zijn uitspraak, dat N.-Guinea vóór I Januari 1951 tot Indonesië moest behoren. Hij wees er vervolgens op, dat Ne derland „thans een deel van het land onwettig bezet houdt". Voor mij per soonlijk, aldus Sukarno, is het misluk ken van de conferentie over N.-Guinea een grote teleurstelling geweest, omdat ik altijd gestreefd heb naar samenwer king met Nederland en in het bijzon der met het Nederlandse volk. Het is thans duidelijk, dat de basis van onze samenwerking met de Nederlanders her zien moet worden. Als het volk mij toestaat in functie te blijven, zal de strijd echter onver moeid worden voortgezet. In dat ge val stelde hij voor de uiterste datum voor een regeling van het conflict in zake N.-Guinea te verschuiven. Sukarno citeerde dan Karl Marx, of schoon hij geen communist is. en zei, dat „men een volk, dat een bevoorrech te positie inneemt, er nooit toe kan krij gen, die positie vrijwillig op te geven". Daarom moet onze strijd om N.-Guinea gesteund /worden door een verenigd volk. Hij voegde er echter aan toe, dat dit niet betekent, dat „Indonesië van plan is het eiland te gaan veroveren". Reagèrend op deze rede heeft de voor zitter van de fractie van de Masjumi, Wibisono gezegd, dat hij de redevoerin gen, die de president het afgelopen jaar over N.-Guinea heeft gehouden, inder daad als een belofte geïnterpreteerd had. „Sukarno's rede acht ik een ruiterlijke erkenning, beter dan argumenten te zoe ken om fouten te bedekken". Wibisono legde er de nadruk op, dat het Indonesi sche volk geen andere candidaat voor de president zal weten. Dat was ook de mening van Tadjuddin Noor van de PIR er. van Kusnan van de PNI, welke laat ste o.a. zei, „geen andere figuur in In donesië kan de krachten samenbunde len". Werdojo van de Sobsi meent, dat nu de belofte van de president niet verwe zenlijkt is, het juist is, dat Sukarno af treedt. niet te verdedigen is, als de bondsstaat niet meewerkt. Ons eigen land dient er innerlijk van overtuigd te zijn, dat een verhoogde militaire inspanning noodzakelijk is en vooral ook moeten wij, aldus prof. Rom me, naar buiten laten blijken, dat wij ten volle bereid zijn bij te dragen tot hetgeen noodzakelijk is om de dreiging uit het Oosten te weerstaan. Vooral, zo zei spr., nu het alarm van de Koreaan se wekker gevolgd is door een roffel van generaal Eisenhower, zal iedereen in moeten zien, dat dit noodzakelijk is. Daarbij mag men echter* niet uit bet oog verliezen, dat de binnenlandse vre de in ieder land niet minder belang rijk is. Op de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Buiten reclame-belangen, welke gisteren in Amsterdam is gehouden, heeft het be stuur medegedeeld, dat de minister van Economische Zaken schriftelijk afwij zend heeft beslist op het verzoek van de vereniging om toe te staan de licht reclames van 's avonds zes tot negen uur te laten branden. De precaire ko lenpositie Iaat geen concessies toe; de maatregel draagt een tijdelijk karakter. De voorzitter wees op het effect, dat deze maatregel op het buitenland maakt, en het nadeel voor de Horecabedrijven en het vreemdelingenverkeer. Enkele leden waren van mening, dat de maat regel belachelijk is, omdat het verbruik ongeveer één pet. van het totale kolen- verbruik der electriciteitsbedrijveri be draagt. Tot de voorstellen, die door le den en bestuur werden gedaan om de actie voort te zetten, behoorden o.m. handhaving van de piekuren die 27 Januari zijn afgelopen één uur per dag geen radio, handhaving van de be perking op de etalageverlichting (die vijftig pet. bedraagt) en het zoeken van contact met het bedrijfsleven en de middenstandsbonden. 'v >s - Militairen van het Nederlands Detachement Verenigde Naties op Korea zoeken contact met soldaten uit Thailand. Maandag bij het invallen van de duis ternis zijn de verbonden legers in West- Korea overgegaan tot een tegenoffensief, nadat tevoren de luchtmacht een ver nietigend bombardement op de rode stellingen had uitgevoerd. Osan kwam weer in handen van de U.N.O.-troepen, tot 20 km. van Seoul rukten de gealli eerden op en in de ochtenduren van vandaag drongen zij de straten yan Su- won binnen. De vijand leed zware ver liezen aan manschappen. Intussen hebben de geallieerde troe pen, onder wie het Nederlandse deta chement bij Wonju een geslaagde terug tocht uitgevoerd. Acht dagen hebben zij stand gehouden tegen een overmacht van naar schatting 50.000 communisten. Het achtste leger maakte bekend dat de geallieerde troepen in Zuidelijke richting naar een nieuwe defensielinie waren getrokken. In het communiqué van het achtste leger wordt gezegd dat het hier de lijn betreft die tot stand is gekomen „na de ontruiming van Seoul" en dat door het innemen van nieuwe posities een nieu we faze wordt ingeluid in de slag om het Sobaeh-gebergte. Volgens het communiqué bestaat op het ogenblik geen contact tussen de hoofdmachten der verbonden troepen van het ene einde van het Koreaanse front naar het andere. Een Amerikaanse voorhoede, die Maandag in de loop vaan de dag Kou- myangjang, 35 km. ten Zuiden van Seoul, binnentrok moest zich 's avonds iets terugtrekken, toen zij zich ge plaatst zag tegenover ingegraven vij andelijke troepen in de Noordelijker gelegen heuvels. ;s De strijdkrachten van de Verenigde Staten hebben een nieuw anti-tankwa pen tot hun be schikking gekregen, dat in staat is elke tot nu toe bekende tank buiten gevecht te stellen. Zelfs de enorme 57 ton zwa re Russische tank, welke een zeer dik ke bepantsering heeft, moet het te gen dit wapen, dat een kaliber heeft van 105 mm., afleg gen Het nieuwe wapen, dat er ogen schijnlijk uitziet als een kachelpijp, tij dens proeven in Amerika. Hier is het gemonteerd op een jeep. Welingelichte Uondense kringen zei den gisteren, aldus U.P., dat er aan wijzingen waren, dat communistisch China de voorstellen voor een oplossing van de moeilijkheden in Korea „met enig voorbehoud" zou aanvaarden. Sardar K.M. Pannikar, de Indiase am bassadeur in Peking, zou Pandit Nehru in Londen hebben laten weten, dat communistisch China zou instemmen met vier-mogendheden-besprekingen mits men niet zou verwachten dat de Chinese troepen van hun huidige stel lingen in Korea zouden terugtrekken. Deze kringen zeiden voorts dat uit de uitlatingen van Peking blijkt, dat communistisch China zich ervan be wust is, dat een verwerping van alle voorstellen voor vier-mogendheden- besprekingen de hoop teniet zou doen om ooit in de Verenigde Nates een I Hoewel gij u in het leven'moet aan- impassen, moet gij toch uzelf blijvenJ zetel te verkrijgen en ook op het even- tuele bezit van Formosa. Sir Benegal Rau, het hoofd van de Indiase delegatie bij de Verenigde Na ties, is gisteren uit New York te Londen aangekomen om besprekingen te voeren met de Indiase premier Pandit Nehru. Bij zijn aankomst verklaarde Sir Be negal, dat „de toestand iets hoopvoller schijnt, dan enige tijd geleden". Het Amerikaanse leger zal tegen de zomer van dit jaar in kracht gelijkwaar dig zijn aan 24 divisies op oorlogssterk te, zo hebben officieren Maandag te Washington verklaard. Deze mening werd geknoopt aan een te Tokio afge legde verklaring van stafchef generaal Lawton Collins. Generaal Collins zeide, dat er binnen twee of drie maanden op grote schaal tot aflossing van troepen in Korea zou worden overgegaan. Ook gewaagde hij van plannen om meer leden van de na tionale garde op te roepen en een nieu we divisie geregelde troepen te vormen. Trygve Lie, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren te Ge- nève gezegd ervan overtuigd te zijn, dat een algemene oorlog zal worden verme den en dat het gezonde verstand in de wereld zal overwinnen. In een verklaring voor de pers deelde Lie mee, dat hij energiek steun zou verlenen aan de uit vijf punten bestaande vredesresolutie, die Zater dag door de Politieke Commissie van de Algemene Vergadering is aange nomen. „Ik wens oprecht", aldus Lie, „dat de regering van de Chinese volks republiek het mogelijk zal oordelen binnen het kader van déze resolutie onvoorwaardelijk samen te werken". Lie en zijn medewerkers hebben drie dagen in Genève doorgebracht, waar zij de faciliteiten hebben bestudeerd, wel ke deze stad aan de Algemene Vergade ring der V. N. kan aanbieden. Voor het vertrek naar Parijs verklaarde Lie dat nog geen onmiddellijke beslissing kon worden genomen. Uit deze opmerking valt op te maken, dat Genève waar schijnlijk niet genoeg plaats biedt. Te Parijs zal Lie een onderhoud heb ben met de president Vincent Auriol. en de minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman. Ook met andere offi ciële persoonlijkheden zal Lie confere ren over de eventuele organisatie van de volgende assemblée te Parijs. Inmiddels heeft het Amerikaanse de partement van Defensie gisteravond medegedeeld, dat de Amerikaanse twee de divisie in Korea „geen enkel gevaar loopt om afgesneden en vernietigd te worden". De woordvoerder van het de partement zei, dat de geruchten als zou de omsingelende beweging van de com munisten de divisie aan ernstig gevaar bloot stellen, niet juist waren. Radio-Vaticana maakte gisteravond melding van berichten uit Korea, vol gens welke de Rooms-Katholieke gees telijken en kloosterbroeders en zusters tezamen met de bisschop van Taegu met de vjerbonden legers voor de communis tische opmars naar het Zuiden trekken. Het hoofd van de Indonesische Staats, spoorwegen, ir. Effendi Saleh, is per vliegtuig naar Nederland vertrokken om 100 3e klas wagens bij Beijnes en Allan te bestellen, 1.000 goederenwa gens bij Werkspoor en 100 locomotieven bij Krupp. Bij de aanvang van de Tweede-Kamer-vergadering hedenmiddag, deelde voor- ziiier mr. L. G. Korienhorsf mede, een schrijven ie heb ben ontvangen van jhr. mr. M. van der Goes van Naiers, waarin deze bekend maaki, dai hij als fractieleider van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer is afgetreden. Als motief gaf hij op, het „rumoer", dat ontstaan was rond het 3 Januari j.l. aan het A.N.P. toegestane inter view betreffende de kvvestie-N.-Guinea. De partij van de Arbeid heeft nog geen nieuwe fractieeiider benoemd. Als plaatsvervanger zal voorlopig optre den mr. J A. W. Burger. Het Parool van hedon bericht nog, dat ir. H. Vos, oud-minisler van Verkeer en Waterstaat, ontslag heeft gevraagd als lid van het hoofdbestuur van de P. v. d. A. Bovendien zou mr. Arn. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, als lid van deze Partij hebben bedankt. (Eigen bericht) Naar wij nader vernemen heeft het overleg in de ministerraad ten aanzien van enige noodzakelijke beperkingen in ons spoorwegverkeer in verband met de kolenschaarste waarschijnlijk geleid tot het volgende resultaat. Er wordt een wijziging aangebracht in de rijmethode van de snelstoomtrei- nen naar het Noorden en Oosten. De baanvakken AmsterdamAmersfoort en AmsterdamApeldoorn worden n.L in den vervolge (ingaande 22 Januari) niet langer met stoom gereden. In plaats daarvan komt electrische tractie, zodat de reizigers op deze lijnen dus in Amers foort en Apeldoorn in de aansluitende stoomtreinen moeten overstappen. Vervolgens wordt het treinverkeer op een tier.tal kleinere baanvakken geheel stilgelegd. Nog steeds trekken duizenden vluchtelingen in Korea naar het Zuiden in een onafgebroken stroom van menselijke ellende. Deze Koreaan was zo fortuinlijk de tocht naar het Zuiden per fiets te kunnen maken, doch nu heeft ook dit kost bare vehikel het begeven. Democratische leiders overwegen, volgens A P., op het ogenblik de Se naat toch te laten stemmen over het zen den van Amerikaanse troepen naar Europa. Ofschoon president Truman verklaard heeft, dat hij geen toestemming van het Congress nodig heeft, heeft de demo cratische fractievoorzitter McFarland aan een verslaggever verteld: „Ik heb er geen bezwaar tegen, dat de Senaat zich uitspreekt over het alge mene principe, of wij het Atlantische verdrag met onze militaire macht zul len steunen". De democratische senator Douglas zei, dat hij maatregelen zou nemen, indien de regering zelf geen stappen doet. om het vraagstuk in stemming 1|s brengen. Vandaag zau de kwestie door een commissie van de democratische partij worden behandeld. De regering heeft besloten in de nog resterende periode waarin gedurende bepaalde uren zuinigheid met electri- citeit moet worden betrcht. (d.i. tot en met 27 Januari a.s.) de kantooruren der Rijksdiensten iets anders te regelen. Met ingang van Woensdag 17 Januari zullen de volgende kantoortijden gel den: Van Maandag tot en met Vrijdag van 9 tot 13 en van 13.30 tot 17 uur en des Zaterdags van 9 tot 13 uur. Het in halen van de verloren werktijd op Woensdagavond komt hiermede te ver vallen. Na 27 Januari a.s. zullen de kantoor tijden weder normaal worden gesteld op de vóór 13 November 1950 gebrui kelijke uren. Verwachting tot Woensdagavond: Tamelijk heldere nacht met in het binnenland weinig wind en hier en daar nachtvorst. Morgen: In de loop van de dag toenemende bewolking met later in het Westen plaatselijk enige regen of motregen. Meest ma tige wind tussen West en Zuid en dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 8.41—17.—. Maan: 12.04—4.03. De Oost-Duitse communistische leiders hebben gisteren een begin gemaakt met de reeds lang verwachte zuivering van de Socialistische Eenheidspartij (S.E.D.). In de gehele Russische Zone en Oost- Bcrlijn werden commissies van vijf man bijeen geroepen om een onderzoek in te stellen naar de loyaliteit van de 1.200.000 leden van de partij. De secretaris-gene raal van de partij, Waiter Ulbricht heeft reeds maanden geleden opdracht gege ven ,tot de zuivering. De 4300 commissieleden, die de zui vering moeten uitvoeren, zullen hun werk in Juni beëindigen. Volgens Wes telijke waarnemers zullen vele duizen den ongewenste leden uit de partij wor den gezet. Geallieerde politieke autoriteiten zijn van mening, dat de omvang van de zui vering waarschijnlijk de eerstkomende weken af te leiden zal zijn uit het toe nemen van de vluchtelingenstroom naar W est-Duitsland. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Toen onder grote druk van de Partij van de Arbeid de sou- vereiniteitsoverdracht aan In donesië praematuur werd voltrokken, kon het groot-kapitaal met zijn enorme financiële belangen in Indonesië geen scheldwoorden genoeg vinden voor so ciaal-democratische figuren d la Scher merhorn, die gebrandmerkt werden als de slopers van het Koninkrijk der Ne derlanden. Toen uit deze boze daad, waarvoor de kopstukken van de P. v. d. A. alsmede die der met de P. v. d !4. samenwerkende K. V. P. verantwoor delijk werden gesteld, de te voorziene Indonesische chantage om ook N.-Gui nea in souvereine handen te krijgen volgde en toen de gemengde regering niet van zins scheen daarvoor te zwich ten, steigerde hetzelfde groot-kapitaal in Indonesië op z'n achterste benen. Dit was niet zo inconsequent als het wel scheen, want het groot-kapitaal had zich tegen het souverein worden van Indonesië verzet uit angst voor de vei ligheid van zijn exploitaties in Indone sië en dezelfde angst deed het thans murw worden ten aanzien van de In donesische eisen met betrekking tot Nieuw-GuineaHet groot-kapitaal siert, zich wel graag met een mombakkes van nationalistische vaderlandsliefde, maar als de nood aan de man komt. riskeert het zelfs een beschamend démasqué. Geld vóór alles, wordt dan de leuze. En nu doet zich het ook weer slechts schijnbaar paradoxale feit voor, dat de P. v. d. A althans voor een belangrijk gedeelte, zich zonder al te veel verwon- aenng in net gezelschap van voor noemd groot-kapitaal heeft begeven en zich bereid verklaart aan de Indo nesiërs ook de souvereiniteit óver N.- Guinea over te dragen. Van der Goes van Naters verklaarde het onomwon den. maar moest zijn woorden weer inslikken. Schermerhorn deed het óók. maar werd tot nu toe nog niet tot de orde geroepen. Zou men hem ook in de P. v. d. A. niet meer voor vol aanzien Of is de meerderheid in de P. v. d. A. eindelijk toch overstag gegaan om in het kielzog van het bevreesde groot kapitaal te gaan varen? Het wil ons voorkomen, dat de K. V P.'ers aan boord van het regeringsschiv wit om de nexis worden en zich wat zeeziek gaan voelen bii de zwabberende coers. REFLECTOR In de Memorie van Antwoord inzake de Begroting van het departement van Financiën 1951 is o.m. een gewijzigd tijdschema opgenomen voor het opleg gen van belastingaanslagen. Volgens dit tijdschema zullen de be lastingplichtigen zich de eerstkomende jaren doorgaans zien geplaatst tegenover de betaling van drie aanslagen per jaar, n.l. één definitieve en twee voorlopige aanslagen. Het kan echter ook voorkomen, dat in enig jaar niet drie, doch vier aanslagen worden opgelegd, doch in dat geval kan er op worden gerekend, dat in het vol gende jaar de aanslagen tot twee be perkt zullen blijven. Alsdan kan uitstel van één der aanslagen worden verleend. Het gewijzigde tijdschema luidt als volgt: Van 1 Oct. 1950 t/m 31 Jan. 1952 kan men de aanslagen verwachten voor de inkomstenbelasting 1948 en 1949. als mede de vermogensbelasting en ondern. belasting 1949 en 1950; van 1 Febr. 1952 t/m 30 Nov. 1952 de inkomstenbelasting 1950 en verm. belasting 1951: van 1 Dec. 1952 t/m 30 Sept. 1953 de inkomsten belasting 1951 en verm. belasting 1952 en van 1 Oct. 1953 t/m 31 Juli 1954 de inkomstenbelasting 1952 en verm. be lasting 1953 Er zullen gevallen zijn, dat naast de hierboven bedoelde aan slagen over jongere jaren nog oude achterstand bestaat. Alsdan is het nodig dat individueel wordt nagegaan of en op welke wijze een sanering zal kunnen plaats hebben. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen bestaan er geen redenen tot on gerustheid over het doen invoeren van een distributie van melk in het Westen des lands, zoals in enige bladen wel werd gesuggereerd. Zaterdag j.l. hebben wjj reeds uiteen gezet, dat de positie van de consump- tiemelkvoorziening moeilijk is. Een de zer dagen zijn deze moeilijkheden nog toegenomen door het plotseling stijgen van de boterprijzen op de wereldmarkt, waardoor de boterwaarde van de melk zelfs steeg boven de kaaswaarde. Ver der heeft men op het ogenblik slechts in geringe mate de beschikking over melkpoeder, omdat de condens op de wereldmarkt goede prijzen maakte en dus veel is uitgevoerd. Tegenover dit alles staat echter, dat bet zeer waarschijnlijk is, dat de boter- prijs binnenkort zal gaan afzakken en verder dat de krachtvoertoewijzing werd verhoogd, zodat de productie iets kan stijgen. De mogelijkheid is evenwel niet uitgesloten, dat men in de eerstvolgen de dagen dit om de gedachte te bepalen in plaats van vijf, vier fles sen van zijn melkboer krijgt, een soort van „vrijwillige distributie" dus door de melkhandelaren. Intussen zal een en ander maar van zeer korte duur zijn, daar in Februari reeds veel vee naar buiten gebracht zal zijn en de productie zich weer in stij gende lijn gaat bewegen, zodat er zelfs van een „vrijwillige distributie" geen sprake meer is. Tengevolge van de gladheid van de weg is hedenmorgen nabij Hoorn een personenauto bestuurd door de heer R. Vos uit Leeuwarden tegen een tweetal betonnen paaltjes gereden en over de kop gevlogen. De 48-jarige echtgenote van de bestuurder werd uit de wagen geslingerd en liep zodanige verwondin gen op, dat zij na aankomst in het Sint Jansziekenhuis te Hoorn overleed. De bestuurder en zijn dochter liepen vrij ernstige kwetsuren op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1