STAD EN OMGEVING Tournooistad: clad van de peinzende gezichten Het spectaculaire van het Hoogoventournooi Koe spelen de R.K. clubs? Ruim 300 brieven in Haarlems stadhuis H.O.V. speelt voor Raad van Overleg Internationale sfeer Het verkeer in 1950 Engeland verhoogt zijn militaire begroting voor eerste drie jaar AGENDA Schoolkinderen worden getest Vondel's „Gysbreght" in Haarlem Truman vraagt Congress 71 milliard dollar DINSDAG 16 JANUARI 1951 ZANDVOORT LID GEMEENTERAAD PAGINA 2 Parkeerverbod Stijgend inwonertal Huurder contra verhuurder Benoeming huuradvies commissie binnenkort te verwachten W. Murk overleden Bekende figuur onder de bollenkwekers Herdenkingsbijeenkomst van K.A.B. T.I.S.N.A. verlengd Hockey-uitslagen Ever Swift Burgerlijke Stand Pater Boogaertz gaat Hillegom verlaten Henri Pielage 85 jaar Achtkampen begonnen DE HEER E. G. WILDEBOER GEHULDIGD In pompstation „Leyduin" Water poloprogramma Streekgenoten in dit tournooi Uitslagen derde ronde Tafeltennis N.K.S. HEEMSTEDE Aantal ongevallen 40 pet. hoger dan in 1949 „Het mysterie van N ieu w-Guinea' Prins Carnaval komt Moedercursus Wit Gele Kruis Nieuw lokaal voor T.Z.B. De rondreis van Eisenhower Meer Britse troepen naar Duitsland Nagekomen scheepstijdingen B. en W. van Zandvoort overwegen een psychologisch groepsonderzoek te Zandvoort te doen instellen bij de leerlin gen van de 6e klassen der openbare en bijzondere lagere scholen. Dit onderzoek zal plaats vinden vanwege het Psycho logisch instituut van de Rijksuniversi teit te Leiden. Voor elk kind wordt dan aangegeven, welk het niveau van zijn capaciteiten is, welke zijn sterke en zwakke punten zijn en welke richting van studie en opleiding aanbeveling verdient. Het onderzoek zal vóór Pasen worden ingesteld en geschiedt alleen schrifte lijk per groep van 30 a 35 kinderen; het duurt ongeveer drie uren. De uit slag wordt door het Psychologisch In stituut uitsluitend en rechtstreeks aan de ouders of verzorgers medege deeld. Geheimhouding is derhalve ver zekerd, De kosten van het onderzoek zullen f 5.per kind bedragen. In een uitvoerige circulaire wijzen B. en W. de ouders op het belang van dit onder zoek voor de beslissing over de toe komst van de kinderen en vragen de toestemming om hun kinderen aan dit onderzoek te doen deelnemen. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid van de gemeenteraad van Zandvoort (vacature J. Sijtsma) de heer A, J. van der Moolen. De oud-wethouder Van der Molen heeft in 1949 na zijn herverkie zing als raadslid, deze benoeming om gezondheidsredenen niet aangenomen. Verwacht wordt dat de heer Van der Molen ook thans zal bedanken. Zijn op volger is dan de heer F. W. Diemer. DEM—CSV Wijk a. ZeeHollandia GVOVelsen HBCTYBB VitesseRivalen ADO—WSV DCO—NAS Onze Gez.Ripperda DSSMadjoe VVSB—Lisse Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd- Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toe gekend. De korpschef van de Zandvoortse poli tie maakt bekend dat het ingevolge de nieuwe verkeerswetgeving in het alge meen verboden is auto's aan de linker zijde van straten en pleinen te plaatsen- De Zandvoortse politie is tot dusver tegen overtreding van dit voorschrift waarschuwend opgetreden, doch zal nu tot het opmaken van proces-verbaal moeten overgaan. Dat de huurverhoging ook in Haarlem niet overal even vlot verloopt, blijkt wel uit het feit, dat er iedere dag op het kantongerecht en het stadhuis brieven binnenkomen, waarin om advies wordt gevraagd in bepaalde kwesties tussen huurder en verhuurder. Ruim driehon derd brieven liggen er nu op het stad huis gebundeld, waarheen ook de brie ven worden doorgezonden, welke op het kantongerecht in Haarlem binnenkomen. Zolang de huuradviescommissie, zoals die in de nieuwe huurwet wordt be doeld, nog niet is benoemd en geïnstal leerd. kunnen de kwesties nog niet be handeld worden, maar het laat zich aan zien, dat de commissie binnen niet al te lange tijd zal zijn samengesteld. B. en W. van Habrlem hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland reeds een voordracht doen toekomen voor de be noeming van een voorzitter en een vice- voorzitter. De benoeming van een secre taris geschiedt door de- minister van justitie op advies van Ged. Staten. De leden van de huuradviescommissie vertegenwoordigend de verschillende groepen uit het rayon van het Haarlemse kantongerecht zullen dan eveneens spoedig worden benoemd. Tot zolang dus nog geduld, eer de briefschrijvers hun geval door de commissie behandeld zien. Zondagavond is de heer Willem Murk in het ziekenhuis St. Jan de Deo te Haarlem op 66-jarige leeftijd overleden. In hem verliest Hillegom in het bloembollenvak een ijverig beoefenaar en hard werker, die het vak met harts tochtelijke liefde gediend heeft en als voorvechter van de antisaneerders zal zijn naam blijven leven. Zij die hem gekend "hebben weten dat hij alles deed met voortvarendheid. Hij deed alles zonder aanziens des persoons en als hij meende, dat hetgeen hij voorstond gced was, kon men er van verzekerd zijn dat hij vasthield en moeilijk tot toegeven te krijgen was. Zo heeft hij geheel zijn leven gevochten voor de belangen van het vak. maar de beperkende maatre gelen, die er van hogerhand werden vastgesteld voor de bollenKweker en exporteur deden hem pas het harnas aantrekken. Donderdag a.s. om half tien is de H. Mis van Requiem en daarna de be grafenis op het St. Martinuskerkhof. Van de Pauselijke encyclieken heb ben „Rerum Novarum" en „Quadrage- simo Anno" steeds in de bijzondere belangstelling gestaan en er zijn maas weinig mensen, aan wie deze twee encyclieken onbekend zijn. Over drie maanden zal het feit her dacht worden, dat zij 60 jaar geleden voor het eerst aan de wereld bekend werden gemaakt. Daartoe houdt de K.A.B. een grote herdenkingsbijeen komst in het Feijenoord-Stadion te Rot terdam. Ook Haarlemse K.A.B.-leden zullen in de gelegenheid worden gesteld om aan deze herdenking deel te nemen. De reis naar Rotterdam is kosteloos. Nadere gegevens ontbreken nog, maar deze zullen zo spoedig mogelijk in ons blad bekend gemaakt worden De Stichting tot het organiseren van Indische tentoonstellingen en filmvoor stellingen voor de Nederlandse jeugd heeft de tentoonstelling „TISNA" in het Frans Halsmuseum verlengd tot en met 31 Januari 1951. De gedwongen rusttijd bleek Ever Swift goed gedaan te hebben. Het eerste dames-elftal stelde zich in de tweede klas veiliger door een 72-overwinning op „Leiden". Opvallend was dat na de rust, met een 31-voorsprong, open spel gespeeld werd, waardoor aanzienlijk meer kansen tot doelpunten geschapen werden. Het tweede elftal van de da mes deelde de puntjes met Ijsvogels in een gecombineerde wedstrijd. Uitslag 1—1. In de onderbond speelde Ever Swift 3 van de dames nog niet zoals het moest. Het resultaat was een 31-nederlaag tegen D.E.M. De heren konden het on danks een licht overwicht niet tot de bovenste plaats brengen, omdat zij 11 gelijk speelde tegen no 1 van deze af deling BMHC. Voor de Kc«n. Vereniging „Oost en West afd. Haarlem en Omstreken zal Vrijdagavond 19 Januari om 8 uur in hotel de Leeuwerik een aantal films over Suriname vertoond worden. De heer Peter Creutzberg, die deze films heeft opgenomen, zal de avond inleiden. GEBOREN; C. C. WillemseSlebe, z; G. KoelemeijerToutenhoofd, z; L. B. H. MolSchiltmans, z; E. Janssen Uitendaal, z; I. M A. van SpanjeKie- wied, z; B. H. M. van der AartHar mes, z; M. C. C. StavenuiterVrolijk, z; J. M. van der ValkVerhoef, z; M. M. de RuiterSpoor, z; P M. van den Oetelaarvan Dam, z; I. A. Guineau Taube, z; W. C. BrinkKlaasen, d; L. B. H. MolSchiltmans, d; R. C. Hessels van Riet, d; J G. KielstraLansdorp, d; P. H. BoonKuijper, d; H. Sjoordema Keijer, d; C. M. BeelenPrins, d; M. M. ScholteSchoen, d. ONDERTROUWD: 15 Jan.: H. L. Pijl man en H. G. Jalvingh; W. Flooren en M. A. Polder. GEHUWD: 15 Jan.: H. A. Hoogland en A W. Bakker. OVERLEDEN: J. M. Nijssen, 76 j„ Busken Huëtstraat; J. M Zwijsen—Bu- ter, 62 j., Ceramstraat; E. M. H. Duijns, 68 j., Nieuwe Gracht; H. Hazenberg, 83 j., Prinsessekade; J. Boogaard—Teeuw, 86 j., Voortingstraat; J. Meesters 9 m., Julianalaan; H J. Nieuwenhuis, 59 j., Vondelweg: M. van den Hurk, 65 j., Kam perlaan: E. H. Bos, 63 j., Maerten van HeemsKerkstraat; C A. Michielse, 73 j., Westerhoutpark: G. van Doorn, 58 i„ Billitons*:raat; K van der Meulen, 75 j., Hazepaterslaan. Voor de leden van de Haarl. Bestuur ders Bond, de Kath. Arb. Beweging afd. Haarlem en de Haarl. Chr. Bestuurders Bond organiseerde de Raad van Overleg ook dit seizoen o.a. een concert, waarop orkestwerken werden uitgevoerd. Dit maal was de keuze van de H.O.V.-diri- gent Toon Verhey gevallen op twee om vangrijke, hoogst belangrijke en toch voldoende bevattelijke werken voor al door de voorafgaande toelichting de Italiaanse symphonie van Mendels sohn en het Vioolconcert van Beethoven. Dit vioolconcert is eigenlijk ook een symphonie, zij het dan met een solopar tij. Deze overeenkomst is niet zozeer het gevolg van de vorm, dan wel van de orkestbehandeling. Het orkestspel is ver re van louter een begeleiding, verricht grotendeels een zelfstandige, dikwerf de hoofdrol. Menigmaal hoort men een hoofdthema in het orkest, waarbij de so list fraaie figuraties speelt. Hiermede verschaft de componist aan de melodie een sierlijke omranking. De gehele solopartij, niet het minst genoemde figuratie, stelt hoge technische eisen. Ondanks het technische probleem moet het innerlijke voortdurend domi neren. Dit is mogelijk, wanneer het werk wordt gespeeld door een artist, die ver boven de techniek verheven staat, nooit met zijn technische gaven pronkt en door een intense muzikaliteit de kracht bezit dat innerlijke immer sterk te doen spreken. Ja, zelfs bij be paalde momenten zijn spel ondergeschikt te doen wezen aan de orkestpartij, het daarin geheel te doen oplossen. De solist Jan Keesen ligt dit concert- werk uitstekend. Technisch beheerst hij alles volkomen, zijn toonvorming is zeer mooi en gevoelvol (Larghetto zo nodig zeer licnt en fijn (figuraties) of pittig (Rondo). Boven alles uit valt ech ter zijn muzikaliteit op. Hij boeit in sterke mate, houdt tot het einde span ning in de vertolking. Dit gelukte hem dank zij de medewerking van een even hoogstaand dirigent en orkest. Er was hier een absolute eenheid tussen solist en orkest op artistiek gebied te consta teren. Omtrent de Italiaanse Symphonie schreef Mendelssohn aan zijn familie: „Ze wordt het meest opgewekte stuk, dat ik ooit heb gemaakt (voor de toen nog niet gecomponeerde Finale wilde hij eerst Napels zien!). Nu, wij beamen, dat het werk sprankelende, verkwikken de muziek bevat, onder invloed van de Italiaanse zonnehemel is geschreven, doch wij stellen het geenszins boven de tintelende, geestige, jaren eerder ge componeerde ouverture voor Shake speare's „Midsummernightsdream". De uitvoering van Beze zonnige sym phonie dient uitermate te worden ge prezen. Het meer gedragen Andante en gratievolle Moderato boden een fraaie afwisseling tussen het begeesterende Al legro en de geestige Saltarello als Fina le. In het bijzonder vielen de goed ge troffen klanktimbres en de juiste type ring van de thema's op. Wouter Paap leidde de beide werken in. Spreker wees op de levensomstandig heden van de componisten, het karak ter en de indeling van de werken, de voornaamste thema's, de instrumenten, waarop deze worden gespeeld, op klei ne, opvallende bijzonderheden enz. De thema's werden hierbij ten gehore ge bracht. Een dusdanige gesproken inlei ding is vooral door het apart spelen van de thema's te verkiezen boven een schriftelijke verklaring. Ze werd echter bij het soloconcert wel wat lang. De kans bestaat, dat minder ontwikkelden op muziekgebied toch niet alles kunnen onthouden. Uit de gespannen aandacht en het ap plaus kan men opmerken, dat deze twee grote werken niet boven het bevattings vermogen van het auditorium gingen. Tot nu toe waren slechts kleine werken z.g. semi-klassieke uitgevoerd, thans werd een proef genomen met wer ken op hoger niveau. Dat de Raad van Overleg hiermede door moge gaan. OL. KOOP In Juni 1949 kwam pater Boogaertz in de H. Martinus als assistent. Thans is hij door zijn overheid over geplaatst in een der kerken die door zijn orde worden bediend, de parochie der Kruish'eren in Rotterdam. In de korte tijd dat pater Boogaertz in Hillegom is geweest is hij er in geslaagd om voor velen een vriend en dan voor al de vriend van zieken en armen te worden. Als directeur der H. Familie en de vrouwelijk^ congregaties en jeugd verenigingen was hij voor de leden van deze groepen een goede raadgever en steun in moeilijkheden. De parochianen van H. Martinus worden Donderdag avond a.s. in hotel Flora in de gelegen heid gesteld om van pater Boogaertz af scheid te nemen. De sfeer van het dertiende Hoogoven- schaaktournooi, dat Beverwijk de stad van de peinzende gezichten maakt. Palo ma, de Fin die zich in de lente waant is vermoeid, heeft men ons verteld. Het is hem niet aan te zien. Pilnik vindt Holland een verrukkelijk land. Iedere avond gaat hij naar Am sterdam. Hij kent de hoofdstad al op een prik. De dames Fenny .Heemskerk en Roodzand hebben een plaats gekre gen tussen de grootmeesters van de ere- afdeling. Soms tonen zij even belang stelling voor de heren rondom. Meesta, zitten zij, ernstig, gespannen aan het schaakbord. Verderop in de zaal de vijftig andere tienkampers, mrs. Bruce, de Engelse kampioene, enthousiast over dit tour- nooi, de gezellige Deen Hansen, dr. Limbos van de Belgische Congo, de In donesiërs, Waling Dijkstra, de grote Fries, Mulder van Leens, Oosterwijk- Bruyn, klinkende schaaknamen. Denen. mnen. Hollanders, i Schaken is geen spectaculair spel, BIOSCOPEN: Rembrandt: Cinderella (a 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Staatsgeheim (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De vrouw mijner dromen (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Zamba en de jungle-prins (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: 'n Hart van goud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 16 Januari Schouwburg: Concordia met „Oom Wan- ja", 8 uur. Concertgebouw: H.O.V. o. 1. v. Toon Ver hey. Soliste: Lolia Gousseau, piano, 8 uur. Woensdag 17 Januari Schouwburg: Toneelvoorstelling „Trini- teitslyeeum", 8 uur. Concertgebouw (tuinzaal)voorlichtings dag bloemisten, 10.15 uur. De Haarlemse schouwburg was over vol toen gisteravond het Amsterdams Toneel Gezelschap Vondel's „Gysbreght van Aemstel" in religieuze en nationale geest ten tonele bracht. Vanaf het begin ,,'t Hemelsche Gerecht heeft zich ten lange lestetot aan de laatste woorden, waarmee Gysbreght zijn Amsterdam een vaarwel toeroept, hebben de acteurs en actrices in dit meesterstuk hun publiek in een drama tische spanning weten te houden. Het applaus was een duidelijke uiting van dankbaarheid voor het gebodene. In een voorgaand artikel hebben wü reeds een uitvoerige beschouwing gewijd aan dit Amsterdamse drama. Eén der meest markante, in-muzikale figuren uit de koorzangwereld: Henri Pielage bereikt Donderdag a.s. de 85- jarige leeftijd. Tot voor vijf jaren zag men hem 'nog zijn dagelijkse wan deltocht maken door Haarlems straten. Immer viel zijn lenige tred, fiere hou ding en scherpe blik op. Een klein ongeval belette hem zijn vrije beweging, reden waarom de „oudste" Pielage zijn intrek heeft genomen in het bekende „Rustoord - Hoogeveen", Westerhout park 10. Aldaar verkrijgt hij een harte lijke verzorging, kan hij zijn oude vrienden en bekenden ontvangen en met hem praten over oude tijden, over de jaren, waarin hij „grote triumphen" vierde! Op het gebied van de kerkmuziek heeft Pielage goed werk verricht. Hij was de eerste organist-directeur van de Bavo-Kathedraal en stichttfe .behalve een mannen- ook een jongenskoor, waar mede hij o.a. Palestrijnse missen uit voerde. Zijn grootste verdienste ligt echter op het terrein van de wereldlijke koren. Hij is dirigent geweest van vele koren, waarmede hij goede concerten gaf en met succes talrijke concoursen bezocht. Henri Pielage is de oprichter en thans nog ere-directeur van het mannenkoor .Caecilia", „Haarlems Zanggenot", „Crescendo" en het klein koor „Philip Loots" hebben eveneens onder zijn lei ding gestaan. Van „Philip Loots" herinneren wij ons een sterk imponerende uitvoering van Hendrik Andriessen's „Christus sterven de" op een wedstrijd te Zandvoort. Gevolg: Eerste prijs, met algemene stem men. Inzake gemengd koor heeft Pielage zich roem verworven met „Onder Ons". In z'n glorietijdperk waren de a cappella koren pas in opkomst. En in de meeste gevallen stond zijn O. O. ver boven aan, tengevolge van goede zangtechniek, prachtvolle koorklank en bovenal artis tieke vertolking. Dit koor bereikte zijn hoogtepunt op een concours in het Paleis voor Volksvlijt, met als verplicht werk „Lentedauw" van Philip Loots. Pielage was een vertolker bij uitstak, geen diri gent kon hem in dit genre overtreffen. Aan de eerste prijs was op genoemde wedstrijd een speciale directeursprijs verbonden: een gouden kruis bezet met diamanten. Behalve de hoogste prijs werd Pielage ook dit kruis toegekend. Van de andere werken waarmede Pie lage glorieerde noemen we: „Le Vendre- di Saint" yan Gounod, psalm „Exaudi Deus" van Balthazar Florence. De uit voering van deze psalm werd door de componist hooglijk geprezen! Henri Pielage kan terugzien op een succesvolle loopbaan. Wij hopen dat hij nog jaren een welverdiende rust kan genieten! OL. KOOP De opbrengst van de te Haarlem ge houden collecte van het Weduwen- en Wezenfonds van toneelspelers bedraagt f 548.50. De Ned. VrouweA Electriciteitsvereni- ging, afdeling Haarlem en Omstreken houdt Donderdag 8 Februari haar jaar vergadering. De penningmeesteresse, mevrouw S. GorterHeeringa, die 12% jaar de gelden beheerde zal bij haai aftreden gehuldigd worden. heeft men gezegd: we hebben enkele uren, geboeid, doorgebracht tussen de schakers; mensen van zovele landen, zulke heel verschillende mensen met hetzelfde bezig te zien in grote rust, was uiterst spectaculair. De achtkampen zijn een tussenvorm, bijzonder geschikt voor schakers, die een meer langdurige partij willen spe len, zonder dat ze twee Zondagen be zet zijn. De deelname is dan ook min der groot dan aan de tienkampen en de zeskampen. Niettemin kon de heer P A. Veldheer gistermiddag in de serre van het Statenhuis een tiental schakers verwelkomen, die voor deze achtkam pen naar Beverwijk zijn gereisd. Hij vond het aardig, dat zij, nu het tour- nooi reeds drie dagen aan de gang is. meteen in de echte typische sfeer van het Hoogoventournooi geraakten. Met voldoening kon hij vertellen, dat het schaaklogboek van Chris Vlagsma een geweldig succes is geworden. Tot vier uur des nachts wordt eraan gewerkt, maar de morgen is dan ook slechts en- De burgemeester van Haarlem, mr. P. Cremers, wethouder D, Geluk en de wnd. burgemeester Van Oostende, de heer Van de Driessche, tijdens de offi ciële ontvangst van de Haarlemse rede rijkers en „supporters" in het raadhuis der Belgische badplaats. De heer E. G. Wildeboer was vanmor gen bepaald onder de indruk, toen hij in het gebouw van het pompstation aan de Leidschevaart gehuldigd werd in ver band met zijn 40-jarig jubileum in de functie van chef van het pompstation „Leyduin". Vele autoriteiten waren uit Amster dam overgekomen om aan de huldiging deel te nemen. Nadat de jubilaris, ver gezeld van zijn echtgenote en twee doch ters, achter een tafel hadden plaats ge nomen, welke temidden van dieselmoto ren was opgesteld, sprak de directeur van de Amsterdamse Waterleiding, de heer Biemond, een hartelijk woord van gelukwens. Hij noemde deze huldiging een plech tige gebeurtenis, waaraan niet iedereen van de bedrijfsfamilie kon deelnemen, omdat de machines nu eenmaal moesten blijven draaien. Op 16 Januari 1911, twee oorlogen ge leden, hebt U, aldus spr., Uw anker in dit bedrijf laten vallen. Wij wilden nog geen afstand van U doen, maar thans hebt ge de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en hebt ge Uw functie, waarin ge steeds met liefde hebt gewerkt, aan een under overgedragen. Spr. hoopte, dat def jubilaris nog lang van de hem toe komende rust mocht genieten. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam werd hem een oorkonde aangeboden. De opvolger van dg jubilaris, de heer Hugens, nam als tweede spreker het woord Hij legde bijzondere nadruk op het feit, dat de heer Wildeboer ondanks zijn moeilijkheden en zorgen zoveel van zijn vrije tijd besteedde aan de oplei ding van jeughig'e krachten in het ma chinebedrijf. Hij was ervan overtuigd, dat de scheidende functionaris nog dik wijls op het pompstation zou komen, om dat hem de oliereuk en zeker ook zijn vrienden steeds weer zouden aantrek ken. Als blijk van waardering en met het oog op zijn komende rusttijd werden de jubilaris een lamp en boeken aange boden, terwijl zijn echtgenote een bou quet bloemen in ontvangst mocht nemen. De vertegenwoordiger van het PEN, de heer Vis, wees op de goede verstandhou ding, die er steeds tussen zijn bedrijf en het pompstation bestaan had en nog bestaat en hij memoreerde nog even deze samenwerking in het bijzonder tijdens de Duitse bezetting, waardoor via gehei me kabels lange tijd electriciteit gele verd kon worden. De gedelegeerde van de examencom missie landmachinisten prees de werk zaamheden, die de heer Wildeboer als examinator had verricht. Een oud-leer ling sloot de rij van sprekers én zei met overtuigng in zijn stem, dat hij veel te danken .had aan de jubilaris en dat hij door hem geworden was wat hij nu is. De heer Wildeboer bracht tenslotte al len dank en onderstreepte de hulp, die hij steeds van anderen had mogen ont vangen. Voor de van Duylbeker-competitie dames, wordt Dindagavond in het Sport- fondsenbad gespeeld de wedstrijd DWT HDZ; Woensdagavond gaat DWT naar Amsterdam om te spelen tegen Meeu wen. DWT 3 speelt Dinsdagavond, voor de tweede klasse dames, in het Sport- fondsenbad tegen DWR 2. Het programma van de waterpolo- wedstrijden die Zaterdagavond in het Sportfondsenbad gespeeld worden luidt: Derde klasse heren: Watervrienden I DWT 3; eerste klasse dames: HPC 1 DWR 1; Centrale wintercompetitie he ren: HVGB 1—Neptuhus 1 (Arnhem); tweede klasse heren: DWR 2HPC 2; eerste klasse heren: Haarlem 2HPC 1. kele uren ouder, wanneer de deelne mers en andere belangstellenden het in handen krijgen. Toen de schakers van de achtkamp zich in hun spel hadden verdiept, zijn wij gaan zien naar de deelname van streekgenoten in dit tournooi. Misten we bekende namen als Zoon tjes, de kampioen van de P.T.T., en Sui ker, toch blijkt, dat verschillende Be verwij kers en Velsenaren deelnemen. We konden de namen noteren van de Weenninkleden C. Koomen, W. Nij- kamp, H. van 't Hoff en R. Gigengack, die allen in de tienkampen zijn opge steld. Daarin spelen ook de H.O.S.C.-le- den M. N. Pranger, P. Hart, W. Stee man en J. Beentjes, de Santpoorters G. Kroone en J. Blansjaar. In de achtkam pen troffen we drie leden van H.O.S.C.: C. Zoon, D. Oort en A. Slings. De re sultaten van hun spel vindt men on der de tournooi-uitslagen. Reserve A 1: BijkerkKroone afgebr.; KatajistoOosterwijk Bruyn afgebr.; Hansenmr. Sandifort 01; dr. Lim bosmr. Spanjaard 01; Orbaan Mulder v. Leens D. afgebr. Reserve A 2: DonkWaling Dijkstra 1Of Apking—Grappenhaus 10; From Van Vliet 10; v. d. ZandenMenzel 01; BosKayser 0—1. Reserve B: Gigengack—Meier 10; Hamekamrs. Bruce 10; v. d. Oord Steeman y,'A; De WolfDe Ree 10; Blansjaar—Brahma 10. Reserve C: BiesheuvelJonkman 01; v. 't HoffHart 01; BeentjesBrug man 10; Djie—Slootman 10; Kruit Koomen 10; BiesheuvelKruit afgebr. Reserve D: TrompertPranger 10; HolthausHoltes 01; LarsenDuinker 1—0; Hagendoorn—Woutersen J4Al SalomonsVisser 10. Reserve achtkamp A: dr. Van Dorp E. de Waal 0—1; Hovingh—Wissink 10; Van der SteegHoeffelman A KrijgsmanGroos 01. Reserve achtkamp B: SlingsMeier A'A; Nijkampmevr. Van Aalst y..\ Van der LaanZoom AOort —Broker 01. Winfried 1 is er in geslaagd opnieuw een paar kostbare punten in de wacht te slepen. Zaterdag j.l. ontmoette dit team TOG 2 in een thuiswedstrijd en won met 7—3. De griep heeft zich deze week in de competitie weer behoorlijk laten gelden. Vele teams moesten met invallers ver schijnen, waardoor er nog al wat ver rassingen plaats vonden. In de eerste klasse verscheen een ge schonden HBC 1 achter de tafel om te trachten HOTAC 1 toch nog klop te ge ven. Het werd een benauwde wedstrijd waarbij de Heemsteedse matadoren er toch in wisten te slagen een 6—4 zege te behalen. Ook GTTC 1 behaalde de volle winst, door in een zeer aantrekkelijke wedstrijd Winfried 2 met 73 te klop pen. Ook de wedstrijd tegen TOG 3 wisten de HBC-ers iot een goed eind te brengen. Het werd 64. HBC had deze keer- wel bijzonder last van de heersende ziekte. Dit ondervond ook het tweede team, dat hierdoor twee zeer belangrijke punten aan Heemstede 2 moest laten en met 73 verloor. GTTC 2 behaalde eveneens in 2A een stevige overwinning op Winfried 4. Het werd 9—1. In 2B kreeg Winfried 3 de puntjes cadeau, doordat Hotac 2 niet kwam op dagen. (HBC 3 liet zich weer eens van zijn beste zijde zien, en versloeg GTTC 3 met 73. In de Dames derde klasse had Win fried 1 niet veel moeite met de Dames van het tweede team van deze vereni ging. Het werd een 100 overwinning. HBC 1 moest het afleggen tegen Togido 1 en verloor met 73. De overige uitslagen van deze week luidden: Heren 3e kl. A: GTTC 5Heemstede 3 4—6; HBC 4—TOG 5 5—5; 3e kl. B: Winfried 5—HCK 1 8—2; Rapidity 3— GTTC 4 46; HBC 5—OZ 4 6—4; 4e kl. A: GTTC 8—HBC 6 9—1; Winfried 6— TYBB 5 10—0; 4e kl. D: GTTC 6—Velsen 1 6-4; TYBB 2—OZ 4 5—5. Dames 4e kl.: Velsen 1TYBB 2 100. Junioren: HBC 2GTTC 1 19; HBC 3—HBC 6 2—8; HBC 4—HBC 5 7—3; Winfried 2Winfried 3 64; Winfried 1 —TYBB 1 10—0. De statistiek van de Heemsteedse politie over het aantal verkeersonge vallen in 1950 laat een ongunstiger beeld zien dan over 1949. Weliswaar waren er in 1950 slechts twee doden te betreuren tegen vier in 1949, maar over het geheel genomen lag het aantal ver keersongevallen in 1950 maar liefst 40 hoger. De gedetailleerde cijfers wijzen uit, dat 1949 127 aanrijdingen en verkeers ongevallen telde, 1950 daarentegen 177. Het aantal zwaargewonden bedroeg in 1949 14 en in 1950 29, voor de lichtge wonden waren deze cijfers resp. 31 en 42, Het blijkt, dat het kruispunt Zand- voortselaanHerenweg aan de kop staat met 12 aanrijdingen, de kruispun ten BronsteewegLanckhorstlaan en Camplaan—Raadhuisplein noteerden er elk 5. In totaal werden er 62 aanrijdingen en ongevallen veroorzaakt door het niet verlenen van voorrang, 10 door verkeerd uitwijken, 11 door verkeerd om een hoek of door een bocht gaan, 7 door onvoorzichtig spelen op straat, 8 door gebreken aan de technische uitrusting van het voertuig, 7 door slippen, 4 door niet rechtshouden, 2 door het niet op volgen van bevelen van de politie, 2 door het verkeerd oversteken van voet gangers, 2 door het nalaten van tijdig richting-verandering aangeven, 1 door het zich laten trekken door een ander voertuig, 1 door het op hol slaan van een paard en 27 door overtredin gen van bijzondere aard als onverlichte voertuigen, ondeskundig achteruitrij den enz. Bovendien werd nog in 5 gevallen bij de bestuurder van een der betrok ken voertuigen gebruik van alcohol geconstateerd en tenslotte leverden 25 aanrijdingen zware en 79 lichte schade op. Voor de leden van de Buurtvereniging „Aerdenhouts Belang" hield de heer R. Voorhoeve Maandagavond een lezing over „Het mysterie van Nieuw Guinea". Na door de voorzitter mr. A. Bos te zijn ingeleid, wees de heer Voorhoeve er op, dat de emigratie ons enorme kapitalen kost, want een jongeman met een be hoorlijke ontwikkeling kost het rijk van zijn geboorte af tot aan het einde van zijn studie wel 20.000 gulden. Waarom emigratie naar Canada en Australië nu wij zelf nog over Nieuw Guinea beschik ken, een land dat twaalf maal zo groot is als Nederland en dat in staat is, een millioenenoverschot aan mensen gedu rende een onbeperkt aantal jaren op te nemen. Het enorme kapitaal dat aan de opvoeding van de Nederlanders is be steed, is in dit geval niet verloren, maar brengt zelfs rente op in de vorm van een goed ontwikkeld Nieuw Guinea, dat zijn rol in de wereldgeschiedenis dan zal spelen. Nadat spr. de voor- en nadelen van Nieuw Guinea in den brede had bespro ken en een aantal mooie plaatjes ter illustrering van zijn betoog liet zien, con cludeerde hij dat het land van de Pa poea's rijk en mooi is, maar dat het door vorige regeringen zeer verwaarloosd werd. Wanneer Nederland ooit een kans heeft om met succes te koloniseren, dan is het wel in dit land, juist omdat het aantal oorspronkelijke bewoners zo ge ring is, dat men de feitelijke eigenaren niet eens van hun rechtmatige eigen dommen behoeft te verjagen, meende spr. De aanwezigen stelden vele vragen, waardoor nog tal van interessante bij zonderheden over land en bevolking aan het licht kwamen. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft in samenwerking met haar afde ling, de toneelvereniging „Door Een dracht Sterk" een plan ontworpen, dat voor Heemstede wel iets heel bijzonders genoemd mag worden en wel de intocht van Prins Carnaval. Het feest zal worden gevierd op 5 Februari en wel van des avonds 8 uur tot des morgens 1 uur. Het bekende accordeon-orkest onder leiding van Herman Theunissen zorgt voor passen de muziek en Gerard de Vos neemt de zang voor zijn rekening. De prins zal in een draagstoel, om geven door vier narren, binnengedra gen worden en na een daverende be groeting een niet minder daverende toespraak houden. De afdeling Heemstede van de Kath. Middenstandsbond houdt op Woensdag 17 Januari een jaarvergadering in het R. K. Verenigingsgebouw. De eerste verdiepingsavond voor meisjes in de parochie Valkenburg wel ke Maandag in het Parochiehuis aan de Achterweg werd gehouden, is een buitengewoon succes geworden. Pater Jelsma heeft op pakkende wijze het onderwerp „Dit is leven" behandeld en uit tal van vragen bleek de grote be langstelling van de aanwezige meisjes. De eerste les van de Moedercursus van het Zandvoortse Wit-Gele Kruis werd met zeer veel animo gevolgd, het geen ook bleek uit de gestelde vragen. In deze cursus wordt niet alleen de kinderverzorging behandeld, doch ook de kleuterzorg. Zuster Hoogenbosch be schikt over interessant leermateriaal. De tweede les wordt gegeven a.s. Woens dagavond om 8 uur in de Maria-school. Voor jonge moeders en voor meisjes van 18 jaar en ouder bestaat dan nog gele genheid zich als cursiste aan te melden. Kon in November 1949 de 10.000e in woner van Zandvoort worden ingeschre ven, in de loop van 1950 werd het getal van 11.000 gepasseerd. Telde Zandvoort op 1 Januari 1950 10078 inwoners, op 31 Dec. j.l. was dit aantal 11047. Naar wij vernemen heeft de R. K. Voetbalvereniging T.Z.B. van de ge meente Zandvoort de beschikking gekre gen over het gymnastieklokaal van de Karei Doormanschool aan de Parallelweg voor één avond per week. Daardoor kan de „indoortraining" voortaan in een ge schikte omgeving plaats vinden. Generaal Eisenhower heeft te Londen besprekingen gevoerd met de minister van Defensie, Shinwell, en de militaire chefs. Hij werd in kennis gesteld van een nieuw groot plan voor herbewapening van Engeland en zou geïnformeerd hebben of Groot-Brittannië meer troepen in Duitsland ter beschikking zou kunnen stellen. De legerleiding zou van mening zijn inderdaad voor nog één divisie dus vier in totaal te kunnen zorgen. Volgens mededelingen van de Engelse stafchefs aan generaal Eisenhower zal de Britse militaire begroting voor de volgende drie jaar verhoogd worden tot bijna 5 milliard pond sterling in plaats van de 3,6 milliard, die werden ge noemd voor het eerder aangekondigde defensieprogram. Verder zijn reeds bewapeningsorders tot een bedrag van 450 millioen pond geplaatst. velhebber krijgen die onmiddellijk on der Eisenhower staat. Wellicht zal Eisen hower afzien van instelling van een ge nerale staf, maar in plaats daarvan veld maarschalk Montgomery als zijn adju dant belasten met coördinatietaken. Generaal Eisenhower zal vanavond om acht uur op het vliegveld van Lissabon landen De generaal zal nog geen vier en twintig uur in de Portugese hoofdstad blijven en in die tijd confereren met de Portugese maarschalk Carmona, premier Salazar, leiders van leger en marine en de ministers van defensie, leger, marine en koloniën. Vanuit Lissabon zal gene raal Eisenhower dan naar Rome doorrei- Tegen, eind Maart zullen in totaal 750.000 arbeiders" in de Britse militaire productie zijn ingeschakeld. Er zijn plannen opgesteld voor een proef-oproeping van meer dan 100.000 reservisten voor een herhalingsoefe ning van drie maanden. De productie van tanks en vliegtuigen zal verdub beld worden en er zullen vier nieuwe divisies worden georganiseerd in het volgende jaar omstreeks die tijd. Tenslotte is aan generaal Eisenhower medegedeeld, dat Engeland en de landen van het Gemenebest overeen stemming hebben bereikt over een globaal plan voor de verdediging van het Midden-Oosten. Eisenhower is voornemens het op te richten leger van de landen van het Atlantisch Pact niet in vijf maar tn drie delen te splitsen, zo werd gisteren te Londen door U. P. vernomen. Deze drie delen zouden zijn: 1. Cen traal commando (hoofdkwartier te Fon- tainebleau): Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland (even tueel ook West-Duitsland). z. Noordelijk commando: Denemarken, Noorwegen, IJsland. 3. Zuidelijk commando: Italië en Por tugal (maar wellicht ook Spanje, Grie kenland, Turkije eri Joegoslavië). Elk van die drie delen zou een be- President Truman heeft Maandag bij het Amerikaanse Congress zijn begro ting ingediend voor het belastingjaar 1952, dat loopt van 1 Juli 1951 tot 1 Juli 1952. In deze begroting vraagt de president om een bedrag van 71.594 millioen dol lar, waarvan 41.421 millioen dollar voor de Amerikaanse strijdmacht en 71X2 mil lioen dollar voor die der bondgenoten. De president verzocht het Congress machtiging dit laatste bedrag eventueel te verhogen tot 9700 millioen dollar om reeds voorzieningen voor 1953 te kun nen treffen. Een bedrag van 1000 mil lioen dollar extra acht Truman nodig voor hulpverlening aan het buitenland via de in- en uitvoerbank. Hogere be lastingen zullen noodzakelijk zijn om de uitgaven van deze begroting te dek ken die 78 procent hoger is dan die over het in Juni 1950 geëindigde be lastingjaar. Bijna 69 procent van het totaal der uitgaven namelijk 48.921 millioen dol lar is bestemd voor „uitgaven op mili tair en internationaal terrein". Truman zeide hieromtrent dat deze geschatte uitgaven nog aanmerkelijk kunnen worden gewijzigd, naarmate het mili taire programma wordt uitgevoerd. Ruim de helft van de in totaal 7500 mil lioen dollar, die zijn uitgetrokken voor „uitgaven op internationaal terrein", is bestemd voor de bekostiging van mili taire uitrusting, die de V. S. aan hun bondgenoten zullen leveren. Tijdens de persconferentie, waarop Truman aan de verslaggevers een voor beschouwing gaf van de nieuwe begro ting, waarschuwde hij, dat de begrotin gen van 1953 en 1954 waarschijnlijk nog aanzienlijk hoger zullen zijn. Hij zei, dat uitbreiding van de controle op prij zen en lonen onvermijdelijk was en was van mening, dat tekorten en andere on gemakken tegen het eind van de komen de lente reeds door het publiek gevoeld zouden worden. Binnen 30 dagen zal Truman het Con gress een "nieuwe boodschap voorleggen, waarin hij zal vragen de inkomstenbe lastingen met terugwerkende kracht tot 1 Januari te verhogen. BINNENLANDSE HAVENS AMSTERDAM, aangekomen 15 Jan.: RIM- FROST, Aaleund, vis; NIOBE, Kotka, stg.; LUBLIN, Gdynia, stg. en triplex. 16 Jan. DURWARD, Grangemouth laatst IJmuicten, stg.; TRUDE. Bergkvara. hout; MENTOR, R'dam, bijladen; IJSTROOM, Fowey, stg. en klei; STAD ARNHEM. Huelva, pyriet; LIL- LIE MATTHIESSEN, Vestanvik, stukg.; DEO FAVENTE, Kopenhagen, stukg.; EL- LINOR, Husum, laatst Zaandam, cellulose; S1GVARD, Zweden, stukg. Vertrokken 15 Jan. FRISIAN COAST, Newcastle via R'dam, stg.; MARSDIEP, R'dam, ledig; 16 Jan. TABIAN, Houston, ledig en pass.; DELFINUS, Stavanger, stg.; LEMSTERKERK, Basrah via Marseille, stg.; HAFSTEN, Goole, ledig; IN ORDE, Ant werpen. zeilde lading; DINKEL, Delfzijl, ledig; WALCHEREN 12, sleepboot, R'dam; SIAN, Kopenhagen, potas; KIELDIEP, Hen gelo, ledig. KLEINE VAART OUD BEYERLAND, pass. 14 Jan. Vlissin- gen, n. Dublin; SATURNUS, 14 te Vlissin- gen; AMSTELSTHOOM, 15 te Leith; BESTE- VAER, 13 te Antwerpen; BRANDARIS, pass. 13 Vlissingen, n. Naestved; CASTOR, 13 van Vlissingen n. Kolding; COETA, 13 van Vlis singen n. Dublin; DA COSTA, 15 te Gent; EBAN, 13 van Vlissingen n. Dundee; HEBE NOBEL, 14 te Antwerpen; HOFLAAN, 13 v. Bordeaux n. Swansea; HORST, 14 te Ant werpen; RIJNSTROOM, 15 te Londen; SA TURNUS, 14 te Vlissingen; ALI S, 15 te Gent; MUL AN. 13 te Selby; PARAMOUNT, pass. 13 Vlissingen n. Wiswar; WOTA, 14 te Huil- MADJOE, 15 van Veile n. Oscars- hamn; ABRO, pass. 14 Brunsbuttel n. Mal- mo; NOORDKAAP, 14 te Mastnedsund; ABEL TASMAN, 12 van Hamburg n. Gar- stoir TUBO, 13 van de Tees n. Odense; JANTJE EPPIENA, 13 van Korsor n. Nyk- jobing; RANSEL, 15 te Heroen; WILLEMI- NA W. 15 van Seaham n. Logsor; WOLAN- DA, 13 van Nykjobing (F) n. Gent; ER- KALIN, 14 te Antwerpen; PHOENIX, 15 te Kopenhagen; CORNELIS, 15 te Nykjobing Mors; MARTHA, 15 van Whitehaven n. Skir- ra- UNITAS. 16 te Avonmouth; ALBATROS, pass. 15 Holtenau, n. Antwerpen; DENI. pass. 15 Brunsbuttel, n. Antwerpen-, TILLY, 13 van Portsmouth n. Llanelly; JOOST, 15 van Stockholm n. Sodertelje; LARIX, 11 te Stocka; WILPO, 13 van Gefle n. Zaan dam; AEGIR, 13 van Frederiksvaerk; AMA ZONE, 12 te Bridlington; ANTARES, pass. 14 Brunsbuttel, BALTIX, 13 van Imming- ram; BONAIRE, pass. 14 Holtenau n. Wis- mar; CAPELLA, pass. 14 Holtenau n. Bre men- CONFID, 13 te Leith; CORMORAN, 15 te Odense; DINKEL, 13 van Londen; GEJA, pass. 14 Brunsbuttel; GRUNO, 14 te Fredericia; HORIZON, pass. 14 Brunsbuttel; JACOB OORBURG, 13 te Preston; JOZO, pass. 14 Nakskov; KAREL, pass. 14 Holte nau; KONINGSDIEP, pass. 15 Holtenau n. Holback; MUDO, 13 van Bristol; NEELTJE, pass. 14 Brunsbuttel; PAMIR, 14 te Bide- ford; PATRIA. 13 te Wisbeck; REGULUS, 12 te Cowes; SETS, 13 van Middlesbro; SPI- CA, 13 te Ronne; SURINAME, 13 te Kings- lvnn; WEGOR, pass. 15 Holtenau; WILJA, 13 van Horsens n. Huil; ZWALUW, pass- 14 Brunsbuttel; SPURT, 15 te Bilbao; SO- AT, 15 van Londen n. IJmuiden; BIERUM, 15 'te Kingslynn. LACRA, 16 Jan. van Rouaan n. Stockholm, LIES, 16 te Boness; MAARTJE. 15 van Ips wich n Rouaan; NETTIE, 14 te Grange mouth: ROSEMARIE. 15 van Rouaan vja Vlissingen n. Malmo; SILVRETTA, 15 van Malmo n. Gothenburg; URMAJO, 15 te Em- den; VAN BRAKEL. 15 van Newcastle n. Duinkerken; VAN GELDER, 15 te Cmais* VIKING, 15 van Hamburg n. Great Yar mouth; WIM, 15 te Leith; NORMA, 15 van Londen: DE RUYTER, 15 te Leith; HENK, 15 van Manchester n. Par.; MERCURILï>» 16 van Ipswich: PALMA, 16 te Bordeaux, MATTHEW, 15 te Saint Louis du Rhone. ZEELAND (SSM), 16 van Settin n. R'dam, CITADEL, 14 te Dublin; DORINDA, 15 van Garston n Liverpool; HOLENDRECHT. te Avonmouth: UNI K. 13 te Londen, UTRECHT, 13 te Swansea: JACOB OOK BURG. 14 te Liverpool; SURINAME, 13 te Kingslynn: COEN, 14 te Middlesbro; TUBO, 13 van Middlesbro n Odense. De West-Duitser Kieninger, breed, welgedaan, goedmoedig, trekt stevig aan zijn sigaar. Hij verzet een pion, geeft een tik op de klok en staat op. Kramer zet zich aan het schaakbord, geconcentreerd. In hemdsmouwen, zenuwachtig, een sigaret tussen de brede lippen, de armen over elkaar, zit de Argentijn Pilnik tegenover de donkere filosoof O'Kelly de Galway. Rustig, met open blik in de markante kop, kijkt de Deense houtvester Poulsen naar het veld met de vier enzestig vakken. Gespannen, als kostte de concentratie hem moeite, de handen aan het hoofd zit de Fransman Rossolimo, nonchalant, als een wielrenner in gele trui, minachtend de conventie, te spelen tegen dr. Stumpers, de Philips- man, waardige Hollander, bedaard, evenwichtig. Soms veert de Fransman plotseling op, vlug, druk. Hy loopt wat rond, voert een kort gesprek met de jonge reus Donner, die aandachtig het demonstratiebord bestudeert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2