Gumma Tusseu neus en Oppen Laat heb ik L bemind Sitocp tBICPE NOORMAN TEGENSLAG IN HET VEE BIJ NEDERL BOERENKOLONIE IN BRAZILIË Verwarring omtrent Indonesische postzegels van 1947- '48 NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V Hulpactie voor Korea Welke zijn geldig? f 100.000 voor Kinder noodfonds Marshall-hulp voor hotels PAGINA 3 DINSDAG 16 JANUARI 1951 Haagse dierenarts brengt redding Nederland zegt een millioen gulden toe Nederlanders vragen Indon. staatsburgerschap H. M. H. F. Fritsen f overtreden Voorstel Ned. regering Twee grote stappen vooruit Nederlander heeft auto ongeval in Frankrijk „Ultimatum" film van de maand STEEKPARTIJ IN GRONINGEN Vrouw door haar man gewond De grootste in Nederland ROTTERDAM DE DETAILHANDEL IN NOVEMBER NEDERLANDERSCHAP UITGEBREID GESTEGEN PRIJZEN VAN INVLOED OP DE OMZETTEN Gevaarlijke snor NOG GEEN VERHOOGDE PASSAGETARIEVEN Op boten van Indonesië naar Nederland ees en schor? Schat door ETHEL MANNIN Pluimveevoorschriften „Volendam" vanavond in ons land Luitenant-kolonel Baan overleden Doorde Economische en Sociale Kaart en de algemene vergadering der Verenigde Naties zijn sinds Oct. 1950 plannen ontworpen voor „relief" en herstel van Korea, welke plannen een gezamenlijke actie der V. N. betreffen, die apart staat van de militaire bijstand aan Korea. De kosten voor deze hulpactie werden geschat op 250 millioen dollar, waarvap de Verenigde Staten bereid zijn 65 pet. te dragen. In het licht van wat andere landen op dit gebied hebben gedaan en de positie van ons land in de Verenigde Naties kan Nederland zich onmogelijk onttrekken aan het meedragen van ver antwoordelijkheid ook op dit gebied van internationale hulpverlening, aldus mi nister Stikker in een nota van wijziging op de begroting voor 1951. Aangezien de verschillende landen werd verzocht zich uiterlijk 22 Decem ber 1950 over deelneming aan de hulp actie uit te spreken, heeft de regering de permanente vertegenwoordiger te New York gemachtigd een Nederlandse bijdrage toe te zeggen ter waarde van één millioen gulden in nader te bepalen goederen en diensten, waarbij inbegre pen een aanbod om tien Nederlandse deskundigen gedurende één jaar ter be schikking te stellen voor het materieel herstel van Korea. In hoeverre aan deze hulpactie der V.N. uitvoering zal kunnen worden gegeven, zal afhangen van de gebeurtenissen in Korea. Negentien in D jok ja woonachtige Nederlanders hebben te kennen gege ven het Indonesisch staatsburgerschap te willen aanvaarden. Onder hen be vinden zich enkele R.K. geestelijken en dominees. Ook prof. dr. Zoetmulder S.J., hoogleraar in de Javaanse taal aan de Gadjah Mada, heeft het Warga-Ne- garaschap aangevraagd. In de leeftijd van 76 jaren is te Aarle- Rixtel, voorzien van de H. Sacramenten, overleden de heer H. M. H. F. Fritsen, directeur van de N.V. Petit en Fritsen, de bekende klokkengieterij. Ongeveer een halve eeuw heeft de overledene aan het hoofd gestaan van dit bedrijf. Hij was drager van het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". zichzelf zoals ei), blijkbaar!" De jongeling geraakte in grote verwarring door deze plotselinge aanval en stil trok Eric zich wat terug. Nu mocht alles aan Onga overgelaten worden; zij zou het wel klaarspelen. „Doe het," fluisterde Onga. „Laat deze koning der Steppen een koning blijven, om mijnentwille." „Het is goed," antwoordde Gonor schor, na een lange, lange aarzeling. Zwijgend kuste het meisje hem op de wang en toen zij zich omwendde, zag Eric een paar grote tranen glinsteren in haar ogen. „Hij heeft de wijsheid en de grootheid van een waar opperhoofd; slechts de man, die bereid is datgene te offeren wat hem het liefst is, zal tot grote dingen in staat zijn," fluisterde zij. „Ook gij, blonde krijger, zijt zulk man. Dat heb ik reeds lang geweten." Eric glimlachte verlegen en haastte zich naar de plaats waar Raven stond. Nog éénmaal legde hij zijn hand op de zachte neus van het trotse ros. De woorden, die de Noorman het dier toefluisterde, waren onverstaanbaar, doch vol verbazing zagen de nomaden, hoe Raven de fijne oren bewoog, als begreep hij wat de man, de enige man wie hij ooit zijn vertrouwen schonk, vertelde. „Voorwaar, een zeldzaam paard, doch ook een zeldzame man," sprak Onga zacht ev met deze woorden vertolkte zij aller gedachten. Het werptouw werd losgemaakt van de trotse hals. Raven hief het hoofd en keek naar de mannen, die nu opzij geweken waren. De weg naar de steppe lag „vrij voor hem". Nog eenmaal zochten de donkere, gloedvolle ogen de figuur van de grote man, die hem bereden had. Dan, plotseling, sprong de zwarte hengst vooruit en met lange, dansende passen draafde hij de kloof uit, de staart sierlijk gebogen, de hals fier ge strekt, de vrijheid tegemoet! Een koning is hij, en een koning zal hij blijven," zei Gonor schor en dicht naast elkaar staande keken zij de verdwijnende hengst na, terwijl een vreemd, warm gevoel van tevredenheid hen allen doorstroomde. En ook toen de Koning der Steppen reeds achter de heuvelen verdwenen was, ston den Eric, Gonor en Onga nog lange, lange tijd zwijgend en roerloos uit te kijken over de oneindige vlakte. Advertentie met overdruk niet konden worden gele galiseerd en aan het publiek verkocht, omdat er een onvoldoende voorraad van was en inmiddels de eenheidsstaat was gevormd. Laatstgenoemde postzegels, waarvan enkele exemplaren door een misverstand als herinnering in nanden van enige personen in het buitenland zijn gekomen enkele overdrukken werden in het buitenland vervaardigd zijn niet geldig voor frankering. Het hoofd van de post-, telegraaf- en telefoondienst in Djakarta deelt- mede, dat postzegels, die door de P.T.T.dienst van de republiek Indonesia ten tijde van de terugkeer der regering naar Djokja zijn uitgegeven en die thans een on derwerp van bespreking onder philate- iisten vormen geldig zijn. Het betreft hier twee door de Djokja- se staatsdrukkerij gedrukte frankeerze gels ter waarde van 100 en 150 Sen (in republikeins geld) en voorts postzegels van verschillende waarden, gedrukt in Oostenrijk en de V. S. Deze zijn geldig en kunnen in het internationale post verkeer worden gebruikt. De verklaring van het hoofd der P. T. T., mr. Sukardan, naar aanleiding van publicaties omtrent deze aangelegenheid in de New York Heral Tribune zegt, dat de republiek Indonesia, die 17 Aug. 1945 werd geproclameerd, een volledig bestuursapparaat had, waaronder een P.T.T.-dienst, die ressorteerde onder het ministerie van verbindingen. „Het is bekend dat de nieuwe staat sedert zijn proclamatie tot het tijdstip in December 1949, toen er een politieke oplossing was bereikt, op bijna elk ge bied een blokkade heeft moeten door staan, waardoor het contact met het buiten- en soms zelfs met het binnen land voor het bijna onoverkomelijke heeft gestaan." Behalve in het eigen land, liet de P.T.T.-dienst ook postzegels drukken in het buitenland met als resultaat, dat de Indonesische strijd in internationale kringen zekere bekendheid verwierf. Zelfs ringsinstanties van de republiek Indo nesia met uitzondering van de P. T. T. zijn tengevolge van de blokkade niet op de hoogte van de postzegels, die tijdens de strijdperiode van 1945 tot 1950 zijn Uitgegeven. De mededeling wijst er op, dat na het tot stand komen van de V. S. I., ter herdenking van het ontstaan van de nieuwe staat, postzegels van de repu bliek Indonesia met een overdruk van de verschillende bestaande soorten zijn vervaardigd, doch dat deze postzegels De heer P. van Bommel uit Tilburg is te Gonesse in het Franse departe ment Seine et Oise met zijn auto in botsing gekomen met een vrachtauto. Bij dit ongeval werd de heer Van Bom mel zelf licht gewond, evenals mevr. T. Smeets, die een pols brak. De Nederlandse Filmclub heeft het praedicaat „Film van de Maand" ver leend aan de door Roy en Joh. Boul- ting geproduceerde en geregisseerde film „Seven days to noon" (Ultimatum). In de van Julsinghastraat te Gronin gen ontstond gisteren ruzie tussen een aldaar wonend echtpaar, een ruzie die zo hoog opliep dat de man een mes trok en zijn vrouw enkele steken toebracht, die haar in de arm hoofdzakelijk trof fen. Schreeuwend liep de vrouw naar buiten, alwaar ze toevlucht zocht bij de buren. De vrouw bloedde, doch was niet gevaarlijk gewond. Toen de Geneeskun dige Dienst ter plaatse verscheen, werd het slachtoffer verbonden, doch behoefde niet naar het ziekenhuis te worden over gebracht. Ook de politie werd direct door de buren gewaarschuwd. De man werd ingesloten. Frrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrf rrrrrrrrrrrArrrrrrrrrrr rrmrrrrrrrU'irrrnTrr 13 Januari is in werking getreden de wet Welke de nationaliteit regelt van na 10 mei 1940 met Nederlanders gehuw de vrouwen van vreemde nationaliteit Met uitzondering van vrouwen die bij het huwelijk de Duitse nationaliteit be zaten, hebben thans de na die datum met Nederlandse mannen gehuwde vrouwen van vreemde nationaliteit het Nederlanderschap verkregen, te re kenen van de dag van het huwelijk af. Vrouwen die, waren zij niet met een Nederlander gehuwd, de Duitse nationa liteit zouden bezitten, verkrijgen door de werking van bovengenoemde wet het Nederlanderschap niet automatisch. De ze vrouwen kunnen evenwel thans de Nederlandse nationaliteit deelachtig worden indien zij uitdrukkelijk de wens daartoe te kennen geven. Een daarop gerichte verklaring kan worden afgelegd, in Nederland bij de burgemeester van de woonplaats, in het buitenland bij de Nederlandse consulaire ambtenaren. Om tot het afleggen van de verklaring te worden toegelaten moet aan de vol gende voorwaarden zijn voldaan: a. voor in het Koninkrijk wonende vrou wen: zij moeten gedurende een aan de kennisgeving voorafgaand tijdvak van één jaar in het Koninkrijk hoofdver blijf hebben gehad: b. voor in het bui tenland wonende vrouwen: het huwelijk moet op het tijdstip van de kennisge ving voortduren en tenminste één jaar geleden gesloten zijn. De wet Devat voorts een bepaling, welke van het verkrijgen van de Ne derlandse nationaliteit uitsluit die vrou wen, die hetzij door hun wil, hetzij door of tengevolge van het huwelijk een andere dan de Nederlandse nationaliteit hebben verkregen. 10 pet. Evenals in October was de om zet belangrijk lager dan die in de over eenkomstige maand van 1949 en wel 15 pet. Niet minder dan 72 pet. van de deelnemers aan de omzetstatistiek voor deze branche behaalde een lager om zet dan in November 1949. De overige detaillisten noteerden nog enige omzet- toeneming. In vrijwel alle groepen speciaalzaken kon een soortgelijk verschijnsel worden waargenomen. Het gunstigst was de omzetbeweging in de herenmodezaken, in welke ten opzichte van October een omzetstijging werd geboekt van 15 pet. Daarentegen daalde de omzet in de spe ciaalzaken in damesconfectie en in da meshoeden met resp. 25 pet. en 30 pet. De grotere verkoop van luxe artike len en speelgoederen bewerkstelligde in de detailhandel in glas. aardewerk, por- celein en huishoudelijke artikelen een omzetvermeerdering van 33 pet. In 1949 vertoonden de omzetten van October op November een stijging van 28 pet. In deze branche was de November-omzet in 1950 4 pet. hoger dan die in 1949. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen is thans vastgesteld welke hotels zullen profiteren, van de 7 mil lioen gulden die uit de Marshall-hulp ter be schikking werden gesteld voor herstel of nieuwbouw van hotels in Nederland. Het zijn het Grand Hotel te Scheveningen, dat her steld zal worden en zal worden uitgebreid tot 500 bedden; hotel Atlanta te Rotterdam, dat uitgebreid wordt tot 100 bedden; en Krasnapolsky te Amsterdam, dat tot 104 bedden zal kunnen worden uitgebreid. Ver der zal er te Amsterdam een nieuw hotel kunnen worden gebouwd aan het Kleine Gartmanplantsoen, welk hotel een capaciteit van 200 bedden zal krijgen. Ook in Emmen. waar zich belangrijke In dustrieën gevestigd hebben, zal een nieuw hotel verrijzen. Over de plaatsen waar nog drie andere hotels gebouwd of uitgebreid worden, kon thans nog niets worden mede gedeeld. Vermoedelijk zullen het plaatsen zijn die voor toeristen een bijzondere aan trekkingskracht hebben. afscheren. Een week lang stond Ahmed mistroostig en beschaamd met een poe delnaakte bovenlip op zijn post in de deftige wijk in de buurt van het ko ninklijk paleis, waar hij al tien jaar lang dienst had gedaan, en werd tot overmaat van ramp overgeplaatst naar een achterbuurt. Dat was méér onrecht vaardigheid dan Ahmed kon verdragen. Hij kwam tegen het bevel in verzet en tekende bij het gerecht beroep aan. Hij eist eer- en snorherstel. De juristen zul len nu in de boeken moeten duiken om te zien, of het bevel van de hoofd commissaris en de vernederende over plaatsing gerechtvaardigd zijn. Moha- med Ibrahim Sayed Ahmed heeft een vlekkeloze staat van dienst van 25 jaar. Hij acht zich in de letterlijke zin des woords beknot in zijn door de grondwet gewaarborgde persoonlijke vrijheid. Bovendien verbiedt volgens hem het politiereglement het dragen van een snor niet. Het kent niet als bij ons een snorverbod. De advocaat van de poli tie beweert echter, dat Ahmed's snor al te veel aandacht trok en daardoor het verkeer in de war stuurde. Dit lijkt ons een tikkeltje overdreven, tenzij de snor- repunten per abuis vcor de uitgestrekte armen van Ahmed zelf zouden worden aangezien of hoofdzakelijk dames zijn •erkeerspost passeren. In Alexandrië in Egypte heeft een snor heel wat stof doen opwaaien. Deze snor veegde echter niet de vloer, maar zat vast aan het gelaat van de ver- keerspolitieagent Mohammed Ibrahim Sayed Ahmed. Het was maar niet zo'n gewone snor, neen het was een uitzon derlijke snor, waarop de eigenaar dan ook uitzonderlijk gesteld was. De pun ten van de snor waren n.l. 8 cm. lang. Voor Gerbrandy, Stalin en Snorrebor (pas du tout étonnés de se trouver en semble) om van te watertanden. Over eenkomstig zijn snor was Ahmed een martiale figuur, hetgeen men nu niet direct van alle snordragers kan beweren Hij deed zijn werk goed en trok alge meen de aandacht en dat is voor een verkeersagent hoogst gewenst. Ahmed had heus geen witte helm of witte morsmouwen nodig om de aandacht op zich te vestigen. Niettemin beval de hoofdcommissaris op een kwade dag, dat Ahmed zijn imposante knevel moest De passagiers, die in Februari met de „Willem Ruys" en de „Johan van Olden- barnevelt" uit Indonesië naar Neder land zullen vertrekken, behoeven nog niet de 200 pet. toeslag te betalen in rupiahs op de in Nederlandse courant luidende passagetarieven, aangezien de inwerkingstelling van het betrokken regeringsbesluit opgeschort is tot 16 Fe bruari. Advertentie Advertentie In de buurt van Roundice, ongeveer 32 km. ten Noorden van Praag heeft een werkman van een communistische staatsploeg- en tractorstation bij het ploegen ongeveer 60 cm. diep in de grond een kist gevonden met 4000 zilve ren munten uit de tijd van Koning George van Podebrady. die van 1458 tot 1471 over Bohemen heeft geregeerd. De schat woog bijna zes kg. „Wat zij waard is en wat er verder mee is gebeurd, is niet bekend", zegt het bericht. Kom, kom! ZWITSAL product winter te trotseren. Het gesprek met Cathryn had echter zijn zelfvoldaanheid geschokt. Want hij was zelfvoldaan geworden, gaf hij toe. Hij was zeven en twintig jaar oud en had buitengewoon succes en het was geen goedkoop succes; hij kreeg vleien de kritieken en werd goed verkocht. Hij was niet alleen de bekende schrijver, maar ook de geëerde schrijver. Hij schreef niet voor winkeljuffrouwen en typisten en burger-huismoeders hoe wel er misschien wel intelligente en scherpzinnige winkeljuffrouwen, typis ten en burger-huismoeders waren, die hem lazen. Hij was verwaand daar was geen twijfel aan. Ook intellectualis- tisch-snobistisch. En sociaal-snobistisch. Dat was allemaal waar. Anna Kallinova zou op haar plompe manier zeggen, dat hij bedorven was en zij zou gelijk heb ben. Maar zolang iemand wilde erken nen dat hij .verwaand, snobistisch en be dorven was, was hij niet buiten de ver lossing gesloten. Cathryn had zijn zelf genoegzaamheid geschokt door hem te vragen of hij niet een „groot" boek zou willen schrijven hetgeen insloot, dat hij dit tot dan toe niet had gedaan. Wat natuurlijk waar was. Wilde had zijn reputatie gevestigd met geestige, amusante beuzelingen als The Impor tance of being Earnest en Lady Winder mere's Fan. Hij moest lijden, zoals Anna tot Cathryn gezegd had, voor hij De Profundis kon schrijven. Een toneelstuk als Te Importance of being Earnest was brillant, maar het was geen groots stuk. Een groots stuk was De Kersen tuin. Maar tenslotte waren Wilde's beuzelingen niet in vergetelheid ge raakt. De volmaakte tegenstelling van passieloze schrijvers als Francis Sable waren schrijvers als D. H. Lawrence, die hun gevoelens dik uitsmeerden over hun boeken die lichaam en ziel in het publiek naakt te kijk zetten, De mensen hielden er van, zy smulden er van; het Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK Eugène Kardinaal Tisserant, secretaris van de H, Congregatie voor de Oosterse Kerk, is na de dood van Francesco Kar dinaal Marchettt Selvaggiane, die Za terdag is overleden, door Z. H. de Paus benoemd tot Deken van het College van Kardinalen. In Pueblo in de Amerikaanse staat Colorado heeft een zadelmaker zijn 50-jarig jubileum gevierd. De man vertelde, dat geen vrouw lastiger be treffende haar kleren kan zijn dan een cowboy betreffende zijn zadel. Geluk kig voor de zadelmakers kunnen de paarden niet spreken, want anders zou den ze nog meer moeilijkheden met hun clientele ondervinden. ïn de laatste ja ren is het aantal cowboys en zadelma kers in Pueblo echter sterk teruggelo pen. Vijf en dertig jaar geleden waren er 100 zadelmakers en leerbewerkers thans zijn er nog maar zes. Een zadel wordt geheel met de hand gemaakt. Voor de Arhemse economische poli tierechters hebben veertien verdachten terecht gestaan, voor het merendeel boerenarbeiders, die in April van het vorig jaar in de omgeving van Ede de voorschriften van de pluimveeverorde ning zouden hebben overtreden. De Of ficier van Justitie, mr. Ellens, eiste ho ge geldboeten, variërend van f 75tot f 1000.neerkomend op één gulden per verkochte hen. De economische politierechter hield rekening met de geringe financiële draagkracht van de verdachten. De boe ten, door de Officier aangevraagd, wer den tot op een tiende teruggebracht. Het troepenschip „Volendam" met repatriërende militairen uit Indonesië aan boord, wordt vandaag in de late namiddag voor Hoek van Holland ver wacht. De ontscheping van de opvasgn- den begint, behoudens onvoorziene om standigheden, Woensdag negen uur. In zijn woning te Amersfoort is na een langdurige ziekte in de leeftijd van 69 Y 8B °Ver^e(^en' ^penant-kolonel H. D. Advertentie Zuurbrand op Uw maag kunt ge blussen in even weinig tjjd als ge 'n lucifer uitblaast.... Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild. Maak er een vaste gewoonte van, altijd een paar Rennies bij U te steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat weli eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend inne men gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. En ze zijn nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies Véndaag nog. Mogelijk komen ze U morgen te pas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3