HUURVERHOGINGSPROBLEMEN Wat is de helft van een huis? COMMUNISTISCHE INFILTRATIE IN WEST-DUITSLAND Belevenissen van de struisvogel Rasmus V r Wij luisteren naar Emigratie-inlichtings- dagen .J VOORTZETTING Ierland doet beroep op Nederlandse regering Dulles beraadslaagt met Malik DINSDAG 16 JANUARI 1951 PAGINA 5 AUTEURSCHAP VAN „DORSTIG PARADIJS" Instructie tegen Jo van AmmersKüller gesloten Cursus voor sociale werkers Draken- Op landgoed burgh J. HET ONTSLAG VAN PROF. BIEZENO Programma Teyler's tweede genootschap Record na record Marshall-hulp Om beslissing te herzien Witboek van de Duitse vakverenigingen VERBIJSTERENDE ONTHULLINGEN VIJF JAAR NEDERLANDS-BELGISCH CULTUREEL ACCOORD Nederland meest efficiënte koienproducent van Europa Noorse dichter Tor Jonson overleden GEEF HET LIEFST EEN SIGAAR, als iemand me een dienst bewijst! Dat houdt de ani mo er in! Wie een sigaar krijgt, verheugt zich al meteen op een vól uur milde smaak en weelde rige geur! Niets kan de sigaar als edelste vorm van rookgenot vervangen! Ja.' is toch maar je ware! HET INTERVIEW MET TITO „Osservatore Romano" levert commentaar Over vredesverdrag met Japan ILSE KOCH KRIJGT LEVENSLANG Sim, Sam en Rasmus op de boerderij (Van onze redacteur) Ongeveer een week geleden hebben wij In een vraag- en antwoordrubriek voorzichtig bescheid gegeven op een aantal vragen, welke ons naar aanleiding van de Huurverhogingswet gesteld werden. Reeds nn moeten wij die reeks vervolgen. Diverse abonné's hebben ons daarom verzocht en hieronder gelieve de lezer dan ook een nieuwe serie problemen aan te treffen, die wij naar best vermogen getracht hebben op te lossen. Twee opmerkingen .moeten ons daarbij var het hart. Ten eerste: er bereikten ons verschillende vragen, die men aan de hand van de officiële huurverho gingsbrochure zelf gemakkelijk zou kunnen oplossen. Mogen wij daarvan in den vervolge verschoond blijven? Ten tweede: Uit sommige brieven blijkt, dat men deze nieuwe wet wenst aan te grijpen om per se het onderste uit de kan te halen. Mogen wij vaststellen, dat prettige verhoudingen ook waarde hebben? Vraag: In de huurwet lees ik: „Ingeval de eigenaar zelf hoofdbewoner is, mag hij de huur met 20 pCt. verhogen". In mijn geval woont de eigenaar in het huis zélf. Mijn gezin bewoont de bene denverdieping en de overblijvende étage wordt door de eigenaar en voor een ge deelte door een tweede huurder be woond. Ik ben dus hoofdgebruiker. Ech ter ook hoofdbewoner? Antwoord: Waar in ons vorig verslag gesproken werd van hoofdgebruiker, werd bedoeld hoofdbewoner d.w.z. de in eigen pand wonende eigenaar of de oorspronkelijke huurder aan wie de deelhuur resp. de onderhuur verschul digd is. De ruimtelijke omvang van het deel, dat men bewoont, bepaalt dus niet of men al dan niet hoofdbewoner is. Vraag: Ik bewoon een huis van een Woningbouwvereniging. Deze heeft het gedurende de oorlog klaargespeeld haar huren met 8 pCt. verhoogd te krijgen. Zij had hiervoor officiële toestemming van de overheid, op welke gronden is mij niet bekend. Mogen deze huren nu nog eens met 15 procent worden verhoogd, zodat ik op basis van 1940 bijna 25 procent meer betaal? Antwoord: Voor een juiste oplossing van dit probleem zult U aan het bestuur van Uw Woningbouwvereniging toch naar de reden voor die 8 procent huur verhoging moeten vragen. Er zijn n.l. twee mogelijkheden: A. Deze huurverhoging werd ver leend, omdat de woningbouwvereniging daarvoor in Uw woning verbeteringen (b.v. dus het inrichten van een badcel) heeft laten aanbrengen. Is dat het ge val dit heeft dus niets met normale of noodzakelijke reparaties te maken dan is de redenering aldus: Van de nu geldende huur wordt eerst die 8 pro cent weer afgetrokken. Het dan ver kregen bedrag wordt met 15 procent verhoogd en de uitkomst van deze re kensom wordt nog eens opnieuw met 8 procent verhoogd. Het dan verkregen eindbedrag is de nieuwe sinds 1 Ja nuari verschuldigde huur. B. De 8 procent huurverhoging werd in de oorlog toegestaan omdat naar de woningbouwvereniging toen kon aantonen de huur onredelijk laag was. De huurprijs werd toen dus „rechtgetrokken". In dat geval is de nu geldende huur gelijk aan wat de wet het „verschuldigde huurbedrag" noemt. Het bedrag dat u nu betaalt wordt in deze redenering dan ook gewoon r-echt- streeks met 15 procent verhoogd. Tenslotte: Meent U te kunnen aanto nen wat gezien het feit, dat het hier om een woningbouwvereniging gaat niet waarschijnlijk is te achten dat beide bovenaangeduide redeneringen niet opgaan, dan kunt U zich altijd op de huur-adviescommissie beroepen. In de laatste instantie beslist de kanton rechter. .de laatste alles beslissende figuur Na een onderzoek, dat langer dan een jaar heeft geduurd, heeft de sub stituut-officier van Justitie te Amster dam. jhr. mr. A. Reigersman, de in structie tegen de schrijfster Jo van Am- mers-Ktiller gesloten. Mevr. Van AmmersKüller werd op grond van de bijzondere wet betreffen de de zuivering van kunstenaars ver boden haar beroep van schrijfster uit te oefenen in de periode van 1 Juli 1945 tot Juli 1951. In 1949 verscheen bij een Amsterdam se uitgever de roman „Dorstig Para dijs" van Adriaan Hulshoff. Er rees het vermoeden, dat mevr. Van Ammers- Küller dit boek zou hebben geschre ven. Zelf verklaarde zij het manuscript slechts te hebben bewerkt. Het onder zoek door de justitie ingesteld en dat aanvankelijk tevens tegen de uitgever was gericht, is thans gesloten. Het heeft zoveel tijd in beslag genomen aldus zeide jhr. mr. Reigersman om dat ook in Curagao, waar „Dorstig Pa radijs" speelt, een onderzoek is inge- stelt. De rechtszaak zal waarschijnlijk in Maart zijn. Dan zullen de hand schriftkundigen vermoedelijk een be langrijke rol spelen. Van 5 Maart tot 15 Mei a.s. zullen te Genève wederom cursussen worden ge geven in de paedagogische en adminis tratieve werkzaamheden aan kinder tehuizen. Een speciale cursus is georga niseerd voor de sociale werkers, die zich aan het welzijn van de jeugd wijden. Inlichtingen worden verschaft door de heer Guy Ryser, 60 Rute de Chêne, Genève. Vraag: Wij heb ben een woonschip gehuurd. Nu ver meldt de huurbro- chure nadrukkelijk dat de 15-procents verhoging niet voor woonschepen geldt. Desniettemin wil de eigenaar toch ver hogen. Wat kan ik hier tegen doen? Antwoord: U ver keert in een uitzon derlijk geval. Ge huurde woonschepen zijn uiterst zeld zaam. De nieuwe huurwet zegt daarvan evenals van woonwagens dat die huurprijs geldend is, die partijen onder ling z(jn overeengekomen. Als u bezwa ren hebt tegen de voorstellen van de verhuurder, kunt u zich niet tot de huuradviescommissïe wenden, aangezien deze zich uitsluitend inlaat met huur verhogingen krachtens de wet. U kunt u verstaan met de plaatselijke prijzencommissie. Directe uitzetting is niet mogelijk, aangezien ook voor woon schepen huurbescherming geldt. Vraag: Mijn woning heb ik verhuurd aan twee practisch even grote gezinnen, die elk ongeveer de helft van het huis bewonen. De ene heeft echter de zon nige voorkant met grote ramen, de an dere de achterkant, die op de achter kant van andere huizen uitziet. Ik vind het onrechtvaardig beide evenveel huur te laten betalen. Antwoord: Dit is een moeilijke vraag, waarvoor de wet geen enkel bindend voorschrift geeft. Zij gebruikt de term „gebruiksgenot" en bedoelt daarmee na drukkelijk aan te geven, dat men niet kan volstaan met een wiskundige ver deling van het huis in helften en kwar ten, zonder acht te slaan op ligging, ge rief of aantrekkelijkheid. Een nauwkeu rige maatstaf hierin geeft zij niet (kan natuurlijk ook niet gegeven worden) en dus zult u dit probleem in onderling overleg moeten regelen. Een beetje ruimhartigheid a.u.b., want als al deze zaken aan de huuradviescommissie wor den voorgelegd, wordt de oplossing niet beter en de onderlinge verhouding be paald slechter. Vraagi: Ben ik verplicht nu bij deze huurverhoging ook een huurcontract te tekenen? Antwoord: Neen. Als u tot dusver geen huurcontract had, is er geen enkele reden om er nu plotseling een te maken. De mondeling gemaakte afspraak is pre cies even rechtsgeldig. De eigenaar kan u niet dwingen en andersom kan de huurder geen geschreven contract eisen. Vraag: Ik ben zelf huurder maar ben ook eigenaar van een verhuurd huis. Gaarna zou ik in mijn eigen huis gaan wonen. Is het mogelijk om de huidige huurder het huis te doen ontruimen? Antwoord: Dat is niet eenvoudig. De nieuwe huurwet beschermt de huurder. U kunt echter bij de rechter officieel ontruiming aanvragen. U zult dan ech ter op deugdelijke gronden de noodzaak daarvan moeten aantonen. Voorbeeld: U heeft een zieke echtgenote, die moei lijk loopt, bewoont zelf een bovenhuis en zou de genezing van uw vrouw ten ^eerste kunnen bespoedigen door in uw éigen benedenhuis te gaan wonen. Een dergelijk verzoek heeft kans van slagen. Vraag: Bij de be paling van mijn oude huurprijs heeft de „stand" van mijn zaak (een winkel in het cen trum der stad) een duchtig woordje meegesproken. De huurwet zegt nu, dat in zo'n geval de minister de nieuwe 'huurprijs kan vaststellen op een lager bedrag dan de oude huur prijs plus 15 pro cent. Wat betekent in dit geval „d e m i n i s t e r"? Antwoord: Dit betekent letterlijk: minister mr. J. In 'tVeld. Verzoeken om een dergelijk ministerieel ingrijpen moeten dus niet aan de huuradviescom missie, maar rechtstreeks aan het mi nisterie worden gericht. Men heeft er daar een speciale ambtenaar voor aan gewezen. Vraag: In 1940 verwoonde ik f 28.— per maand. De prijzencommissie heeft in 1943 bepaald, dat de te betalen huur met 25 pCt. werd verhoogd. Nu is deze huurprijs nog 'ns met 15 pCt. omhoog gebracht tot een bedrag van f 40.25. Is deze laatste verhoging wel toegestaan? Antwoord: Uw geval komt overeen met dat wat behandeld wordt in het antwoord, op de eerste vraag. Wij ver wijzen u derhalve daar naar. Geen huurverhoging. W1 r> Kan de minis ter WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zepdersluiting, 9.00 nieuws, 9.12 huisvrouw, 9.22 gram. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 Promenade orkest, 12.30 land- en tuinb., 12.33 plat teland, 12.38 orgel en zang, 12.55 kalen der, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.50 „Klanken uit Java en Bali", 14.00 ge sproken portret, 14.15 jeugdconcert, 15.00 kinderkoor, 15.20 jeugd, 16.30 zendersluiting 18.00 nieuws, 18.20 ac tualiteiten. 18.35 banjo-ensemble, 19.00 „Plaatselijke keuze" causerie, 19.15 rhythmisch trio. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 radioschaak wedstrijd Noorw.Nederland, 20.06 po litiek commentaar, 20.15 „Otello", ope ra. 21.20 „De vrolijke vagebond" hoor spel 22.30 dansmuziek, 22.45 „De wereld van de schijn (kleuren)", causerie, 23.00 nieuws, 23.15 orgelspel, 23.35 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 prot. kerkd., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 zieken, 9.30 gram., 10.30 Morgend., 11.00 gram., 11.10 „Jan Pieterszoon Coen", hoorspel, 12.00 pianorecital 12.33 instrumentaal sextet, 13.00 nieuws, 13.15 reportage, 13.20 Marinierskapel14.00 tenor en piano, 14.15 volksmelodieën, 14.30 ka merorkest en solist, 15.15 vocaal ensem ble en solist, 15.45 jeugd, 16.30 zender sluiting, 18.00 mannenkoor, 18.15 gram., 18.25 instrumentaal septet, 19.00 nieuws. 19.15 jeugd, 19.30 gram., 19.40 radio krant, 20.00 nieuws, 20.05 radioschaak wedstrijd Nederl.-Noorw., 20.06 gemeen te-zangavond, 20.35 „Een Nederlandse kolonie in Brazilië", causerie, 20.45 strijkorkest, 21.00 „Gezin en school", causerie, 21.20 solistenconcert, 21.45 Ra dio Philh. Orkest en solist, 22.45 prot. kerkd., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, Home service, 330 m.: 20.30 symphonie-orkest en solist, 23.15 pianorecital. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuziek, 13.45 Schots orkest, 16.00 lichte muziek, 16.45 militair orkest, 17.30 BBC Northern Orchestra, 18.30 BBC Welsh Orchestra en soliste, 23.20 gevar. muziek, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDF., 309 m.: 12.00 lichte muziek, 13.20 orkestcon cert, 15.40 omroeporkest en solisten, 16.20 filmmuziek, 17.05 kamermuziek, 18.00 omroeporkest en solist, 20.05 „Die Rose von Stambul", operette, 0.35 dan§muz. BRUSSEL, 324 m.: 12.15 operettemuz 12.32 lichte muziek, 15.45 symphonie- orkest en soliste, 20.00 „Das Holland- weibchen", 22.15 kamermuziekconcert. 484 m.: 12.05 lichte muziek, 15.15 ope rettemuziek, 20.15 groot symphonie-ork. en solisten, 22.15 jazzmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.12.00 symphonie-orkest en so liste, 19.0© orkestconcert, 20.00 kamer muziek, 23.30 kamermuziek. Honderden Nederlanders vragen zich in deze tijd af: Hoe staat het met de kans op emigratie? Is het verstandig of onverstandig te gaan emigreren? Welke mogelijkheden en welke moeilijkheden zitten aan het emigratie-vraagstuk vast? Waarheen kunnen wij met de beste kans op welslagen emigreren? Welke landen komen in aanmerking voor de diverse bevolkingsgroepen? Wat wordt vereist en waar vinden wij de instanties, die ons met raad en daad terzijde staan? Deze en nog vele andere vragen hou den talrijke mensen bezig. Voor een deel liggen de kwesties waar. over men opheldering wenst op sociaal en economisch terrein, maar tevens ra ken zij het gebied van de morele en zedelijke vraagstukken. „Vinden wij in de emigratiegebieden de mogelijkheid als katholiek een be hoorlijk godsdienstig leven te leiden? Ligt daar een redelijke kans om onze kinderen katholiek op te voeden? Hoe staat het met het morele peil der bevol king in wier midden wij moeten leven?" Ziedaar enkele vragen, die de katho liek, die over emigratie denkt, evenzeer bezighouden als de louter economische aangelegenheden. Om op deze vele vra gen althans een eerste antwoord te ge ven, heeft de Volkshogeschool Draken- burgh besloten in samenwerking met de Kath. Centrale Emigratiestichting en de emigratiediensten der verschillende standsorganisaties „Emigratie-inlich- tingsdagen" te organiseren en wel Zater dag 17, Zondag 18 en Maandag 19 Fe bruari. Bij voldoende belangstelling zul len ook in de maanden April en Juni dergelijke bijeenkomsten op nader te bepalen data gehouden worden. Er zal 'n algemene oriëntatie gegeven worden over de diverse emigratiegebie den, terwijl meer uitvoerig over Austra lië zal gesproken worden, daar dit land vooral voor arbeiders en middenstanders sterk de aandacht trekt. De oriëntatiedagen zijn zowel voor dames als heren toegankelijk. Voor nadere gegevens over het pro gramma enz. wende men zich tot Volks hogeschool Drakenburgh, Landgoed Dra- kenburgh, Baarn. In aansluiting op ons bericht van gisteren, waarin wij meldden dat prof. dr. ir. C. B. Biezeno, rector-magnificus van de Technische Hogeschool te Delft, wegens principiële redenen ontslag had aangeboden, kunnen wjj thans nog melden dat de oppositie, die de rector- magnificus ondervond in de senaats vergadering van de Technische Hoge school waarschijnlijk wel een belangrijk gedeelte uitmaakt van de „principiël- redenen". Men schijnt het n.l. niet eens geweest te zijn met de wijze, waarop prof, Biezeno, die een groot voorstander was van het opvoeren van het „ren dement van de T.H.", reorganisaties wil de doorvoeren. Ook was men het niet eens met zijn streven om te komen tot een rectoraat van een periode van vijf jaren. Prof. Biezeno, die geldt als een zeer bekwaam hoogleraar, doceerde reeds sinds 1915 mechanica afdeling werk tuigbouwkunde aan de T. H. Vanaf ongeveer Augustus j.l. is hij ziek. Hij was lid van de Commissie tot Herzie ning van de Hoger Onderwijs Wet. Het rectoraat wordt waargenomen door prof. ir Tienstra. Directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's tweede genoot schap hebben voor het jaar 1951 de volgende prijsvraag uitgeschreven: Zij vragen „een nauwkeurige botani sche analyse van de veenvorming in Nederland onder de huidige klimaats omstandigheden, zowel wat betreft laag- veenvorming als hoogveenvorming, en de overgang van laagveen in hoogveen, indien mogelijk vergeleken met deze veenvormingen in vorige perioden van het holoceen en niet de huidige veen- vorming in aangrenzende gebieden. De antwoorden moeten worden ingezonden voor of op de eerste Januari 1953. De prijs bestaat in een gouden ere penning, of ter keuze van de bekroon de, in een som gelds ten bedrage van ƒ400.Verdere inlichtingen bij het Fundatiehuis van wijlen de heer P. Teyler van der Hulst te Haarlem Op de prijsvraag voor het jaar 1949 is geen antwoord ingezonden. Uitgeschreven blijft de prijsvraag verlangende een uiteenzetting van een overzicht van de Nederlandse penning kunst in de zestiende eeuw, die beant woord moet worden vóór 1 Januari 1952. Bijna dagelijks bereiken ons uit Au stralië nieuwe berichten over „verbe terde" recordprijzen voor wol. Op de 16 Januari te Geelong gehouden wol veiling bereikten de prijzen een nieuw recordniveau voor de gehele wereld Er werd voor een partij vette merino lams wol iets meer dan één pond sterling per pond betaald, hetgeen,een stijging be tekent van 5 pet. in vergelijking met do prijzen, die de vorige week te Sydney werden genoteerd. Voorts werd 309 pen ce per lb. betaald voor merino fleece wol. 234 pence voor comeback lamswol en 320 pence voor crossbred lamswol. Tijdens een persconferentie heeft president Truman verklaard, dat de Marshall-hulp ook na 30 Juni 1952 zal moeten worden voortgezet. Tru man zei, dat, ofschoon aanvankelijk de bedoeling was de E.R.P. aan het einde van het fiscale jaar 1952 stop te zetten, de toestand in de wereld het thans noodzakelijk maakte, de Marshall-hulp ook na die datum voort te zetten. T. Feehan. secretaris-generaal voor Engeland van de Ierse anti-verdeeld heidsliga, verzocht gisteren de Neder landse ambassadeur in Londen Jhr. E. Michiels van Verduynen te bewerkstel ligen, dat de beslissing om Nederlandse troepen te legeren in het graafschap Derry in Noord-Ierland, zou worden herzien. Het hoofdbestuur van de antiverdeeld- heidsliga dat bestaat uit leden van Senaat en Huis van Afgevaardigden van het Noordierse parlement heeft gisteren tijdens een te Belfast gehouden vergade ring een beroep op de Nederlandse regering gedaan, terug te komen op haar besluit een esquadrille naar Eglington in het graafschap Derry te zenden. Het hoofdbestuur maakte in een reso lutie duidelijk dat de antiverdeeldheids- liga slechts vriendschappelijke gevoelens jegens het Nederlandse volk koestert en duidelijk de traditionele goede betrek kingen tussen beide landen voor ogen blijft houden maar niettemin zo krachtig mogelijk wenst te protesteren tegen de Nederlandse aanvaarding van een Britse uitnodiging. Het liet in de resolutie uit komen dat Nederland door het aanvaar den van die uitnodiging stilzwijgend instemt met bezetting van delen van Iers grondgebied door een vreemde mogend heid tegen de wil van het Ierse volk. Het gaf als zijn overtuiging dat „de Britse regering bij het doen uitgaan van de uit nodiging werd bewogen door eer poli tieke dan strategische beweegredenen", en dat de Nederlandse regering toen zij de uitnodiging aanvaardde zich geen rekenschap heeft gegeven van de conse quenties. De resolutie besloot met het „eerbiedig" verzoek aan de Nederlandse regering terug te komen op haar eerder genomen besluit. (Van onze correspondent in Duitsland) Sinds het voorjaar hebben de Duitse communisten in de Russische zone een uitgebreid en wijd vertakt systeem van illegale infiltratie in West-Duits- land ontwikkeld dat door de S.E.D. in de zomer officieel gesanctionneerd werd. Op het S.E.D.-congres te Berlijn immers werd destijds een groot offensief tegen West-Duitsland aangekondigd waardoor men alle belangrijke organisa ties in West-Duitsland met het communisme wilde infecteren. Vanzelfsprekend spelen de vakverenigingen in dit plan een zeer grote rol. Want op het ogenblik kunnen de communisten in de eenheidsvakorganisatie nog rustig met de socialisten en christenen samen lid en zelfs functionaris zijn. Maai de „Deutsche Gewerkschaftsbund", waarin na 1945 de communisten zeer vele voorname functies bezet hielden, was na vele onaangename ervaringen einde lijk op zijn hoede en heeft in een zo juist verschenen Witboek „Feinde der Ge- werkschaft Feinde der Demokratie" dit spel van de communisten blootgelegd en iets van de afweermaatregelen verteld die nodig waren. Men wil met deze nogal duidelijke documentatie ieder lid van de eenheids vakorganisatie die op het ogenblik vijf millioen leden telt aantonen, „dat het de bolsjewieken er om begonnen is, de Duitse vakverenigingen voor de im perialistische doeleinden van het bolsje wistische staatskapitalisme te winnen". Omdat het boek in 100.000 exemplaren in West-Duitsland onder de functiona rissen van de eenheidsvakorganisatie verspreid wordt, bestaat er gegronde hoop, dat men nu voortaan scherp zal toezien wat de leiders in de afzonderlijke afdelingen uitvoeren. En dit is zeer nodig, want volgens Zwitserse bladen zou het SED-Politburo in een geheime zitting besloten hebben de gehele communistische partij van West-Duitsland tot een kaderpartij om te bouwen, die een sterke informatie- en sabotagegroep moet vormen. Om in West-Duitsland een net van agenten te kunnen opbouwen worden maandelijks 20 millioen D-Mark besteed etc. etc. Het Witboek zet nu uiteen hoe dit in con- creto uitgevoerd wordt: de communisti sche arbeiders, die het soms doen voor komen alsof zij uit Oost-Duitsland zijn gevlucht, spelen in het begin slechts de rol van „goede arbeidskameraden". Maar het zijn meestal specialisten en gekwalificeerde vakarbeiders, die goede organisatoren blijken te zijn en het duurt dan ook niet lang of zij hebben een functie in het bedrijf of in de vak organisatie veroverd. Daarbij kan men opmerken, dat de communisten zich vooral concentreren op het gebied van transport, PTT en electriciteit, als ook metaalbewerking en mijnbouw. In de vakbonden van deze sectoren streven zij naar het bezetten van de sleutelposi ties. Op de grote tentoonstelling van het British Festival zal men ook dit oude loco motiefje van de Franse Spoorwegen kunnen bewonderen. Het is „Kleine Buddie", een machine, die 108 jaar geleden gold als het modernste op het gebied van de locomotievenbouw en die gebouwd is in de 'Allcarden Buddicom-fabrieken te Chartreux in Frankrijk. „Ik ben tevreden, maar verwacht nog meer voor de toekomst", zeide de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Kut ten tot een ANP-redacteur, die hem naar de resultaten vroeg van het Ne derlands-Belgisch cultureel accoord, dat juist vijf jaar geleden in Den Haag werd geparafeerd en dat op 16 Mei van het zelfde jaar door de diplomatieke vertegenwoordigers van beide landen te 's-Gravenhage werd ondertekend. „Het Nederlands-Belgisch cultureel accoord", zo vervolgde de bewindsman, „is een overeenkomst tussen de beide regeringen, dat voorziet in die aangele genheden, welke door particulier initia tief niet geregeld kunnen worden, zoals bijvoorbeeld de gelijkstelling van ver schillende diploma's. Men moet dus het bovengenoemd accoord zien als een aan vulling van hetgeen particulieren op het gebied der culturele uitwisseling tussen beide landen doen: het bevorderen van het tourisme, het doen houden van con gressen en het organiseren van exposi ties en concerten. .Dirigistisch, op te tre den", zo zeide de minister, „is de Ne derlandse regering ten enenmale vreemd". Van een aantal Nederlandse afgestu deerden. die hun studie met een beurs der commissie in België voortzetten, hebben belangrijke publicaties het licht gezien, mede naar aanleiding van hun onderzoekingen in België. Ook voor jonge kunstenaars wordt een aantal beurzen gereserveerd. Zeer belangrijk achtte de minister ook het feit, dat in 1947 een gelijke spel ling in België en Nederland is inge voerd en dat thans een gemengde com missie bezig is aan het samenstellen van een woordenlijst, die einde 1951 of be gin 1952 gereed zal z(jn en dat prof. De Backer en Victor van Vriesland een overzicht zullen samenstellen van de moderne Nederlands-Vlaamse letter kunde. Met grote voldoening wees de be windsman er verder op, dat van 16 Juli tot 4 Augustus een tweehonderdtal Bel gen, onder wie verschillende geestelij ken, naar Nederland zullen komen om hier van nabij kennis te nemen van het culturele leven. „De Nederlandse kolenmijnen hebben het afgelopen jaar hun positie als de meest efficiente in West-Europa ge handhaafd", aldus werd door de Eco nomische Commissie voor Europa be kend gemaakt. Wij laten hierna de cijfers volgen van de landen in volgorde met de hoogste gemiddelde opbrengst in metrieke ton per ondergrondse ploeg. De tussen haak jes geplaatste cijfers geven het percen tage aan dat de huidige opbrengst uit maakt van het vóóroorlogse gemiddel de. Nederland 1819 (71 pet.), Engeland 1642 (107%), Saargebied 1598 (111%), Ruhr- gebied 1410 (70%). Frankrijk 1262 (102%), België 1041 (91%). Al deze gegevens die het Witboek meedeelt, worden met een behoorlijk aantal authentieke brieven uit de gehei me correspondentie van de Duitse KPD nader toegelicht. Als de gehele aangele genheid niet zo ernstig, misschien zelfs droevig was, zou men er waarachtig plezier in kunnen hebben, deze zeker niet voor een groot publiek bestemde brieven te lezen: Men leest er immers in, hoe de KPD haar slome leden ophitst, hoe de agenten aan het werk gezet wor den, hoe men ondernemingsraden bin nensluipt en hoe men de Westduitse vak bestuurders reeds nu aan de Oostduitse vakorganisatie kan binden. Dit is een uitermate gewichtig punt Want het wijst op een zekere stoutmoe digheid, dat communistische vakbestuur ders uit de Oostzone in Juli 1950 naar het Westen trekken en daar in Frank fort, onder de neus van de Amerikanen, de K.P.D. inspecteren, strategische aan wijzingen geven voor de ondermijning van de organisaties in de bedrijven en dan weer voldaan naar huis terugkeren. Het komt ook voor, dat West-Duitse vakbondsbestuurders z.g. voor familie bezoek naar de Russische zone gaan om daar aan conferenties van de Oost- Duitse communistische vakverenigingen deel te nemen en zelfs functies binnen het kader van deze communistische or ganisatie aannemen. Het gebeurt zelfs dat men uit de Russische zone, b.v. voor een Meiviering, uit een aantal met na me genoemde West-Duitse bedrijven gedelegeerden bestelt, die naar de Rus sische zone uitgenodigd worden om aan deze feesten deel te nemen. Hun partij lidmaatschap speelt hierbij geen rol men neemt alles. Maar de „Deutseher Gewerkschafts bund", die inderdaad de communisten onder zijn leden na 1945 veel te veel speelruimte liet, tracht dit verzuim thans goed te maken. Hij beschikt nu over een heel interessante documentatie, die hij echter niet wenst prijs te gevenj in zoverre de communisten er te vee) voordeel uit zouden kunnen trekken. Het Witboek bevat slechts een gedeelte van het materiaal, dat de een&eidsvak- organisatie reeds in het voorjaar bewoog, in enkele geheime besluiten tegen maatregelen te nemen en de aangesloten organisaties te verzoeken aan deze tegen acties deel te nemen. De publicatie dient betzelfde doel: het is nuttig, dat men de gelegenheid krijgt de communistische agitatie zo onder de loupe te nemen. Daardoor wordt het de communisten in de toekomst wel lastiger gemaakt. Dat echter ook waakzaamheid naar rechts geboden is, bewijst het slot van het Witboek: er worden bij wijze van voorbeeld enkele hogere ambtenaren te Bonn met name genoemd, wier politiek verleden met behulp van enkele staaltjes van hun activiteit onder Hitler nader toegelicht wordt. Men kan de veront waardiging van de arbeiders hierover volkomen begrijpen, want het is niets minder dan een schandaal, dat zuixe heren weer de weg naar regeringsfunc ties open stond. Boeckler, de president van de Deutseher Gewerkschaftsbund werd wegens deze publicaties meteen een beledigingsproces aangedaan. Maar hij zal er tegen kunnen, want de feiten zijn er. En het is goed, dat een demo cratie waakzaam blijft naar a 1 i e kanten. De jonge en veelbelovende Noorse dichter Tor Jonsson is op 34-jarige leef tijd overleden. Door de publicatie van drie dichtbundels in de afgelopen jaren, verwierf hij zich een grote naam en hij werd beschouwd als een van de be langrijkste dichters van de jongere ge neratie. In de herfst van 1950 won hij de eerste prijs bij een wedstrijd in het schrijven van toneelstukken. Advertentie Advertentie AspMa is thans onontbeerlijk! Zorg er echter voor, dat U wer kelijk Aspirin krijgt Aspirin herkeorfJ aan bet Bayer-kruis en de oranje*bond. Meer dan ooit geldt thans bet devies: ASPIRIN HOORT IN .HUIS! (Van onze Romeinse correspondent) De „Osservato»e Romano" leverde Maandag commentaar op het jongste interview van een verslaggever van United Press met maarschalk Tito, waarin wordt beweerd, dat de vrijla ting van mgr. Stepinac de walging der orthodoxen zou opwekken. De „Osser- vatore" acht deze verklaring veel scher per dan de voorafgaande en schrijft zulks toe aan het feit, dat Tito geen voorzichtigheid heeft te betrachten nu hij van de V. S. een lening heeft los gekregen. Het Vaticaan koesterde tot voor kort de hoop, dat Tito niet geholpen zou worden, tenzij hij mgr. Stepinac in zijn waardigheid zou herstellen. Thans ver klaart de „Osservatore". dat men zich nooit illusies heeft gemaakt, omdat het conflict van Tito met de Cominform niet op ideologische, maar op methodi sche gronden is agebaseerd. De „Osserva tore" citeert Joegoslavische kranten en redevoeringen waarin de Kerk staats vijand nummer twee wordt genoemd, direct na de Cominform. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld dat zijn republikeinse raadgever Foster Dulles Zaterdag j.l. met de leider van de Sovjetdelegatie bij de Verenigde Na ties Malik heeft beraadslaagd over de voorwaarden voor een vredesverdrag met Japan. Foster Dulies heeft tegenover Malik uiteengezet dat hij uitsluitend Japan zal bezoeken om ter plaatse te onder zoeken op welke voorwaarden vrede zou kunnen worden gesloten. Hij zal zich na zün terugkeer in de Verenigde Staten, weer met de vertegenwoordigers van de andere geallieerde regeringen in verbinding stellen. Het onderhoud vond plaats op verzoek van Foster Dulles. Buitenlandse diplomatieke kringen te Tokio hechten aanzienlijke betekenis aan het bezoek van de vier hoogste Amerikaanse militaire leiders aan To kio op het ogenblik. De Japanse bladen brachten het nieuws gisteren met grote opmaak. Ilse Koch is gisteren te Augsburg schuldig bevonden en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij was niet verschenen bij de voorlezing van haar vonnis. Zoals bekend is de dood straf in West-Duitsland afgeschaft. Ilse Koeh werd verder veroordeeld tot het verlies van haar burgerrechten. Zij was aanvankelijk Deschuldigd van 36 moorden, medeplichtigheid aan 146 moorden en een poging tot moord, alles met betrekking tot het kamp Buchenwald. In de loop van het proces werd het aantal beschuldigin gen verminderd. Ilse Koch is tenslotte schuldig bevonden aan het aanzetten tot een moord, het aanzetten tot een poging tot moord, het aanzetten tot ernstige lichamelijke mishandelingen in vijf gevallen en tpt lichamelijke mishandeling zonder meer in twee gevallen. De verdediger van Ilse Koch, dr. Alfred Seidl, deelde mede bij het West- Duitse oppergereclitsof in beroep te zul len gaan. Copyright P. I. B. Bo> 6 Copenhog 14. Nog nooit hadden ze zo mooi Kerstmis gevierd. Terwijl de sneeuw zachtjes naar beneden dwarrelt, dineren zij in het bos. 't Mooie kleine kerstboompje is versierd met kaarsen en glinsterende ballen. Om acht uur kijkt Rasmus op zijn horloge en zegt: „Ik moet even weg. Ik heb een verrassing voor jullie." Het laat hen alleen en toen gingen Sim en Sam ook even weg, omdat zij ook een verrassing hebben. (Zo als je je zult herinneren wilden ze alle drie voor kerstman spelen, zonder dat ze het van elkaar wis ten). o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5