Bestuur van de P.v.d.A. desavoueert prof. ir. W. Schermerhorn STRIJD IN HEEN KOREA GOLFT EN WEER fill w De bom barst Ir. Vos: Regeringscompromis dreigt standpunt van partij te worden DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE P.v.d.A. ADENAUER UITGENODIGD TOT EEN ONTMOETING MET EISENHOWER „Nieuw-Guinea blijve bij Nederland*' Tot hoofd en hart N.V.V. VOOR OVERDRACHT SOUVEREINITEIT VAN NIEUW-GUINEA P.v.d.A.: Andere weg was mogelijk Westerse militaire attaché's uitgenodigd? Pleven naar Washington Defensielinie bij Osan Het weer Medewerkers van Hitier PATER LOHUIS HOUDT LIJDENSMEDITATIES Vandaag in Portugal Russische controleurs in ons land? WOENSDAG 17 JANUARI 7951 74e JAARGANG No. 24983 Rectificatie Antwoord P. v. d. A. Manoeuvres in Joegoslavië EMIGREREN MET DE WONING MEE Vervoerbare huizen uit Duitsland Kindje van acht weken achtergelaten Eén met volk en trouw aan Vorstenhuis ZENDEN VAN TROEPEN NAAR EUROPA Amerikaanse Senaat zal Dinsdag stemmen SBii Parool Het Vrije Volk De Telegraaf Byrnes: Vooral Europa Worden hun vonnissen herzien? TWEE OUDE MENSEN IN VLAMMEN OMGEKOMEN 102-JARIGE OVERLEDEN POKKEN IN SABANG WEER EEN BANKROOF TE SEMARANG W rlUKRIü vefoieycu uiuj! FALCON REGENKLEDING Sovjet-definitie van „Bybel" en „religie" Militaire eensgezindheid BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wrvd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, 1 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Vroegen wij ons gisteren in een hoofdartikel af, hoe het nu toch eigenlijk bij de Partij van de Ar beid zat, die na de verklaringen van Jhr. Van der Goes en prof. Schermer- horn duidelijk blijk gaf hopeloos in zich zelf verdeeld te zijn. het antwoord is nog sneller gekomen dan wij verwachtten. De bom barst en maakt zijn slachtof fers in de hoogste kringen van fractie- en partijbestuur. Jhr. dr. Van der Goes, wiens positie na zijn interview met het A.N.P., waarin hij zich op onbegrijpe lijke wijze vergaloppeerde, volkomen onhoudbaar was geworden, trok de enige consequentie die hem uiteindelijk overbleef: hij trad af als fractieleider van de P. v. d. Arbeid. Als motief geeft hij op het „rumoer", dat rondom zijn persoon ontstaan is, na zijn beruchte verklaring. Hij vergeet biijkbaar, dat hij zelf de oorzaak was van dit rumoer en het zelf ontke tende. Op een ogenblik, dat de Regering alles aan homogeniteit gelegen was, stak hij het kabinet een dolk in de rug. Dat was niet ongedaan te maken door een vrij hulpeloze verklaring met de dood doener van een „misverstand." Het was alles even onhandig en verwonderlijk voor een ervaren politicus, die een lei dende functie vervult in een grote partij. De brief van oud-minister Ir. Vos, waarin hij bedankt als lid van het par tijbestuur, laat in alle duidelijkheid de controversen zien, die binnen de Par tij van de Arbeid over de Nieuw-Gui- nea-kwestie bestaan. ,.Ik kan niet meer volgen", aldus Ir. Vos, „wanneer het partijbestuur over deze zaak (Nieuw-Guinea) zich een oordeel vormende en naar buiten daar mee tredende, de door de fractie aan vaarde oplossing (overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië! niet kiest ofschoon de meerderheid tegen de ze oplossing geen bezwaar heeft maar het regeringsstandpunt, zij het met de omschrijving, dat dit standpunt voor haar „uitgangspunt" kan zijn." Volgens Ir. Vos ligt het conflict dus tussen Kamerfractie en partijbestuur. De meerderheid der Kamerfractie zou overdracht aan Indonesië wensen, het partijbestuur schaart zich achter de Re gering. Voor Ir. Vos is dit, naar het ons voor komt, een dankbare gelegenheid om zich van de huidige P. v. d. A.-politiek, die deze linkse die-hard veel te compro- missoir is, te distanciëren. Het was deze uiterst progressieve oud minister al lang een reden tot diepe ontevredenheid, dat het partijbestuur hem op een zijspoor had gerangeerd. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het partijbestuur zich eveneens gedwongen heeft gezien het interview van prof. Schermerhorn, die, zoals gebruikelijk, ook in New York ziin mond weer niet kon houden en gaarne na de verkla ring van Jhr. Van der Goes ook nog een duit in het zakje wilde doen, te desa voueren. Tenslotte is daar nog het uittreden uit de partij van Amsterdams burge meester Mr. Arn. J. d'Ailly, politiek van wellicht minder belang, maar als voor aanstaand magistraat in den lande spec taculair toch wel van betekenis voor een oartij, die veel waarde hecht aan uiterlijkheden. Wii kennen de beweeg redenen van Mr. d'Ailly niet, maar wij vermoeden, dat hij zich reeds lang niet meer thuis voelde in de P. v. d. Ar beid. Ziin besluit schijnt dan ook al reeds eerder te ziin genomen, al heeft de partijleiding dit eerst nu bekend gemaakt. Amsterdams burgemeester doet thans dezelfde stap als zijn Rotter damse collega. Mr. Oud, die zoals men weet enkele jaren geleden eveneens de Partij van de Arbeid met veel gerucht verliet. Wij betwiifelen echter of Mr. d'Ailly zijn Rotterdamse collega, die te vens voorzitter is van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, in dezelfde politieke richting zal volgen. Wij ver moeden, dat Mr. d'Ailly zich gelukkig voelt aan geen enkele politieke partij gebonden te zijn. Intussen vraagt men zich af of de in terne revolutie, die binnen de Partij van de Arbeid gewoed heeft, thans ten eindé is. Wij wagen het dit te betwij felen. Lieden als v. d. Goes v. Naters ir Vos en Schermerhorn leggen zich niet gemakkelijk bij een beslissing Trouwens er ziin slechts enkele nam genoemd bii de jongste incidenten in de P.v.d.A. Het zou ons met moeilijk vallen enkele namen te noemen, die eenzelfde standpunt innemen als jhr Van der Goes en ir. Vos. Nu het partijbestuur van de P.v.d.A. min of meer achter de regering blijkt te staan, maar de Kamer fractie verdeeld is, vraagt men zich af, welke invloed deze houding nu op het kabinet zal hebben. Velen menen, dat het kabinet na de jongste partij-revo lutie sterker is komen te staan. Wij delen deze zienswijze niet. Wel zal het de K.V.P. misschien gemakkelijker val len. dit kabinet op de been te houden, waaraan prof. Romme al zijn krachten schijnt te wijden. Maar wellicht zal men nog deze week in het parlement kun nen aanschouwen, hoe weinig sympa- thie er voor het huidige kabinet be staat, al is het niet zo heel moeilijk nog een meerderheid te vinden. Intussen vergete men niet, dat bij ve le politici de verkiezingen van 1952 reeds een rol spelen. Sommigen maken al heel vroeg toilet om zo gunstig mo gelijk bij hun kiezers voor de dag te komen. Al met al ziet de politieke situatie er weinig opwekkend uit, hoewel het mogelijk is, dat de jongste zuivering een gunstige uitwerking heeft. Lees de moeilijkheden van de Partij van de Arbeid, schreeuwden de kran- tenventers gistermiddag op de Dam in de hoofdstad. Het zou ons niet verwon deren als deze mensen nog wel eens hetzelfde zullen moeten aankondigen. Het gist in de P.v.d.A. Deze partij is veel zwakker dan men doorgaans meent, omdat zij eigenlijk op drijfzand is ge bouwd Socialistisch, marxistisch. hu manistisch, wat is zij principieel? Waar is het houvast voor haar leden? Was de Paleisklok gistermiddag een zinnebeeld, toen haar wijzers razend in het rond draaiden, blijkbaar om weer te synchroniseren met de juiste tijd? Deed het P.v.d.A.-bestuur hetzelfde om de kabinetspolitiek toch nog bij te hou den? In een deel van onze oplage van giste ren werd per vergissing boven het Ve£ van prof- Romme's te Heerlen gehouden rede als kop vermeld: „ac cord met overdracht van Nieuw-Guinea ,n .IpcLor>esië". Zoals uit het verslag zelf ar™ j bIeek. had dit moeten zijn: m<s1 overdracht van de souve- over Nieuw-Guinea aan de e d.-I n d. Unie. Het bestuur van de Partij van de Arbeid betreurt het afgeven van het interview door prof. ir. W. Schermerhorn en laat de inhoud hiervan voor verantwoording van prof. Schermerhom, aldus meldt „Het Vrije Volk". In „De Vakbeweging", het orgaan van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen, wordt de zienswijze weergegeven van het bestuur van het N.V.V. inzake de kwestie-Nieuw-Guinea. Hierin wordt o.m. gezegd, dat als geen tussen oplossing bereikbaar is, de regering niet moet aarzelen de overdracht van de souvereiniteit van Nieuw-Guinea aan Indonesië de Kamers voor te stellen. Niemand staat in de huidige omstandigheden te dringen naar een kabinets crisis. Die heeft ook voor het economische en sociale leven haar kwade gevol gen. Maar als het niet hoger of lager wil, en er moeten beslist brokken komen, dan is het goed, dat diegenen de verantwoordelijkheid daarvoor dragen, die door hun halsstarrige houding de brokken hebben veroorzaakt, aldus genoemd orgaan. sische zaken in 1948 en nu tot on macht van de partij. Ir. Vos zegt deze houding niet meer met zijn verant woordelijkheid als lid van het partij bestuur te kunnen dekken. Hij besluit: „Ik heb overwogen dat het doen van deze stap gevolgen heeft en zal de con sequenties aanvaarden." Het partijbestuur van de P. v. d. A. geeft op de beslissing van ir. Vos com mentaar, waarin gezegd wordt dat zijn brief uiteraard een punt van ernstige en uitvoerige discussie heeft uitge maakt in de dezer dagen gehouden ver gadering van het partijbestuur. De op vatting van ïr. Vos aldus het com mentaar kan als volgt worden samen gevat: Ir. Vos spreekt over een oplossing van de fractie, die het partijbestuur niet kiest. Het is anders. Toen begin December de onderhandelingen met In donesië volkomen vastgelopen schenen te zijn, maakte de fractie aan de rege ring kenbaar in welke richting naar haar mening nog kon worden gezocht. Noch de fractie noch het partijbestuur heeft het daarbij gegeven denkbeeld verloochend. Integendeel het partijbe stuur heeft er met voldoening kennis van genomen en het als een constructief voorstel begroet, zoals duidelijk blijkt uit zijn verklaring van 10 Januari 1951. In zijn meerderheid achtte het partijbestuur het inmiddels aan de orde gekomen voorstel van de re gering een te aanvaarden uitgangs punt voor verdere onderhandelin gen met Indonesië. Dit laat de in het voorstel van de fractie aange geven oplossing als mogelijkheid onaangetast. Het oordeel, dat hierdoor elk helder Ter motivering van zijn ontslagaan vrage als lid van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid heeft ir. H. Vos aan het partijbestuur van de P.v.d.A. een brief geschreven, waarin hij zegt, dat de ontwikkeling van de verhoudin gen geleid heeft tot een ernstig besluit: het neerleggen van het lidmaatschap van het partijbestuur. De directe aan leiding hiertoe is de gang van zaken ten aanzien van de Nieuw-Guinea- resolutie. Gedurende de onderhandelingen heeft de Tweede Kamerfractie van de partij een standpunt geformuleerd: overdracht van de souvereiniteit van dit gebied aan Indonesië, onder bepaalde waar borgen, waarover overeenstemming zou moeten worden bereikt. De regering, in moeilijke onderhandelingen opererend, is gekomen tot een in de kwestie van de souvereinitsitsoverdracht veel min der vergaand voorstel. „Ik heb op zichzelf noch bezwaar tegen het doen van het ene, noch tegen het doen van het andere voorstel, voorzover het de zelfstandigheid en de verantwoordelijkheid van fractie en regering betreft. Doch ik kan niet meer volgen, wanneer het partijbestuur over deze zaak zich een oordeel vor mende en naar buiten daarmede treden de, de door de fractie aanvaarde op lossing niet kiest, ofschoon de meer derheid tegen deze oplossing geen be zwaar heeft, maar het regeringsstand punt. zij het met de omschrijving, dat dit standpunt geformuleerd: overdracht kan zijn. Elk helder stellingnemen ont breekt daardoor, tot schade van de par tij en van het land." Door deze houding dreigt steeds meer het compromis in de regering te worden tot standpunt van de partij. Op deze wijze wordt de onmacht van de rege ring en waar bleek deze duidelijker dan bij het behandelen van de Indone- Een Reuter-bericht uit Belgrado meldde Dinsdag, dat maarschalk Tito Westerse militaire attaché's heeft uitge nodigd om de manoeuvres, die van 21 tot 24 Januari „ergens in Joegoslavië" zullen worden gehouden, bij te wonen. Bij navraag in Den Haag werd mede gedeeld, dat er op dit ogenblik bij de generale staf nog geen uitnodiging is binnengekomen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Franse premier René Pleven 29 Januari in Washington zal aankomen voor een conferentie van twee dagen met president Truman over belangrijke zaken van wederzijds belang. Een commanditaire vennootschap te Amsterdam importeert thans vervoerbare woningen voor emigranten. Men is tot overeenstemming gekomen met Duitse firma's die de woningen pasklaar in Nederland brengen. Dank zij de mede werking van het gemeentebestuur wor den thans in Bussum op het haventerrein twee modelmontagewoningen voor emi granten gebouwd, waartoe enige Duitse technici naar Bussum zijn overgekomen. De huizen welke een oppervlakte heb ben van 90 vierkante meter en een ver dieping tellen worden geheel gemeubi leerd. De grote woning, geschikt voor zeven a acht personen bevat een groot woonvertrek van 4 bij 5 meter, twee grote slaapkamers en een kleine, een keuken, een douchecel met toilet, een grote hal en een terras. Het kleiner type, geschikt voor vijf personen bevat een slaapkamer minder en een wat kleiner woonvertrek. De Haagse kinderpolitie heeft een 21- jarige moeder gearresteerd, die haar kindje van acht weken bij kennissen had achtergelaten, voorgevende, dat zij er op uit moest om een woning te zoeken. Zij liet echter nets meer van zich horen. Door tussenkomst van de Voogdijraad is de baby voorlopig onder veilige hoede gesteld. stelling nemen ontbreekt, is voorbarig. Het spreekt vanzelf, dat dit helder en duidelijk stelling nemen zal geschie den bij het N.-Guinea-debat in de Tweede Kamer door het daarvoor aan gewezen lichaam: de Kamerfractie. Het partijbestuur van de P. v. d. A. zegt in zijn commentaar op de actie van ir. Vos het te betreuren, dat deze aan partijraad en congres de mo gelijkheid onthoudt met hem van ge dachten te wisselen. Het constateert met diepe spijt, dat ir. Vos „tot schade van de partij door zijn afwezigheid dit de bat verarmt en het congres plaatst voor een ernstige moeilijkheid." Voorts wordt gezegd, dat alle leden van het partij bestuur, zonder uitzondering, ir. Vos met nadruk hebben verzocht anders te handelen. „Zonder iets af te doen van zijn overtuiging had ir. Vos een andere weg kunnen bewandelen. Zijn medeleden van het partijbestuur begrijpen niet, hoe de weigering om partijraad en congres in deze zaak te betrekken, in overeen stemming kan zijn met de verantwoor delijkheid van een bestuurder, die door deze organen werd gekozen en haar vertrouwen geniet", aldus het commen taar van het partijbestuur van de P. v. d. A. Van het hoofdbestuur van het Nieuw- Guinea Verbond ontvingen wij het vol gende telegram: „De Nederlandse inge zetenen, en in het bijzonder de ruim 3000 Indische Nederlanders, verenigd in het Nieuw-Guinea Verbond te Hollandia, Manokwari, Sarmi, Biak, Sorong en op alle verspreide plaatsen van Nederlands Nieuw-Guinea, de laatsten door afstam ming, wettig staatsburgerschap, traditie en cultuur zich één voelend met het Nederlandse volk en zich beroepend op hm trouw aan het Vorstenhuis, waarvan ontelbaren hunner onmiskenbare be wij- 7.r. hebben gegeven in de afgelopen jaren, voelen zich gedrongen de ver tegenwoordigers van het Nederlandse volk te bezweren, dat het land hunner huidige inwoning, in volkomen overeen stemming met de autochthone bevolking, moge blijven onder volledige Nederland se souvereiniteit, met nadrukkelijke uit sluiting van elke medezeggenschap van de republiek Indonesië". In de grote onderzeebootbunker ten Zuiden van de IJmuidense haringhaven, de grootste in West-Europa, zal een kalkzandsteenjabriek worden ingericht. Het benodigde zand wordt door Rijkswaterstaat uit de haven van IJmuiden opgebag gerd. Niet alleen de nieuwe fabriek, welke ten opzichte van de kalkzandsteen- fabricage steeds meer op moeilijkheden stuitte, maar ook de Rijkswaterstaat, die op deze wijze de kpsten van het baggeren in de havenmond aanzienlijk naar be neden zal zien gaan, is hiermede gebaat. De nieuwe fabriek heeft het voordeel, dat voor de export van haar product de weg over zee voor de deur begint. De Amerikaanse senaat heeft er gis teren mee ingestemd om Dinsdag te be ginnen met het stemmen <ivc.i de fel omstreden kwestie van het 'zenden van Amerikaanse troepen naar Europa als deel van een geünificeerde Atlantische strijdmacht. De voornaamste kwestie is of de president meer troepen naar het buitenland kan zenden zonder toestem ming van het Congress. Eenstemmig vond de senaat goed dat In de toekomst zal in Tilburg een monument opgericht worden als herinnering aan de Koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene". Foto toont de maquette van het monument, die ontworpen is door de Haagse beeldhouwer Albert Termote. Het offensief, dat de verbonden troe pen Maandag hebben ingezet in West- Korea, heeft hen Dinsdag tot in Suwon gebracht op een afstand van 25 km. van Seoul. Een sterke patrouille rukte de stad binnen, maar heeft haar gister avond weer verlaten en zich terugge trokken op Osan, dat bij de geallieerde opmars verover werd. Hier houdt het U.N.O.-leger in West-Korea thans stand. De troepen bjj Wonju. onder wie het Nederlandse detachement, hebben vei lig en wel nieuwe stellingen ten Zuiden van die plaats betrokken, waar zij van I zonder strijd meer terrein prijs zou wil- hun vermoeienissen kunnen bekomen len geven. Volgens sommige berichten zouden de Chinezen bezig zijn vlak ten Noorden van Suwon een verdedigings linie op te werpen. Een woordvoerder van het achtste leger deelde mede. dat een Chinees leger het 40e door Seoul naar het Zuiden is getrokken en zich heeft ge voegd bij het 38e en 50e leger. Er staan dus tegenover het achtste leger ten Zuiden van Seoul na het oprukken van dat nieuwe leger 200.000 Chinese soldaten. ondernamen 419 aanvalsvluchten op 33 door de vijand bezette plaatsen en langs het front. De vijand verdedigde Suwon slechts voor de vorm alvorens naar het Noorden te vluchten onder het geweld van hevige luchtaanvallen. Toen het achtste leger Suwon had veroverd had het sedert de aanvang van het tegenof fensief 24 km. terreinwinst behaald. Niettemin kregen de geallieerde troepen opdracht Suwon gedurende de nacht te verlaten, omdat uit de gevechtservaring is gebleken, dat de vijand 's nachts bij voorkeur aanvallen onderneemt op be woonde plaatsen. Het achtste leger was echter nog niet in contact gekomen met de Chinese hoofdmacht ten Zuiden van Seoul. Het leek onwaarschijnlijk, dat de vijand en zich kunnen voorbereiden op een nieuw offensief van de communisten, dat in deze sector spoedig wordt ver wacht. Gevechtsvliegtuigen en bommenwer pers van de 5e Amerikaanse luchtmacht In „Het Parool" van gisteren komt onder de koppen „Geen gróte crisis. Kleine kan heilzaam zijn" een hoofd artikel voor naar aanleiding van het af treden van mr. v. d. Goes van Naters als fractieleider van de P.v.d.A. en het De- danken van ir. Vos als lid van het be stuur van de P.v.d.A. Het blad constateert, dat het Neder lands beleid van 1951 geraakt is in crisis toestand over de behandeling van K.N. I.L.-militairen en verder over Nieuw- Guinea. Twee vraagstukken, die poli tieke spanningen rechtvaardigen, maar géén crisis, geen weggaan van een kabi- net. Het zal ons verdriet doen als de crisis uitbreekt, gelijk ons verdriet doet elk teken van overmatige spanning in de Partij van de Arbeid om déze vraagstuk ken van Ambon en Guinea. Een partij die meer dan vijf jaar een loodzwaar stuk verantwoordelijkheid voor het re- geerbeleid heeft gedragen, dapper ge dragen, met fouten gedragen, maar ge dragen dan toch, moest na zoiets als een overdracht van de souvereiniteit over Indonesië om West-Nieuw-Guinea niet in een crisis kunnen geraken. Die crisis kan men niet losmaken van de alge meen-politieke. Op zichzelf kan de kleine crisis heilzaam werken. Zij kan bezinning op tijd en taak bevorderen en daarmee de scheepjes weer in de rechte koers terugbrengen. Maar een grote crisis, een val van het Kabinet, een splij ting in een paar partijen neen! Neder land is niet sterk, niet rijk, niet onaf hankelijk genoeg om ze zich te kunnen veroorloven. „Het Vrije Volk" schrijft, dat het in- teilew van de heer v. d. Goes v. Na ters moest leiden tot zijn aftreden. „Want terecht heeft mr. v. d. Goes v. Naters aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat het morele ge zag van een fractieleider in een parle mentaire democratie geen rumoer om zijn persoon verdraagt. Zulk rumoei schaadt immers het prestige van het parlement, dat mr. v. d. Goes van Na ters steeds naar zijn beste weten heeft willen dienen. Eerst na rijp beraad heeft de fractie van de Partij van de Arbeid het ontslag van haar leider aan vaard. Bij dit beraad heeft ongetwij feld de wens een rol gespreeld mr. v. d. Goes van Naters voor het werk in de Kamer, waaraan hij als deskundige, bijv. op het gebied van de hervorming van ons staatsrecht, zo waardevolle bijdra gen heeft geleverd en nog zal kunnen leveren, te behouden." „De Telegraaf" schrijft o.m, het vol gende: De crisis in de Partij van de Arbeid vloeit enerzijds voort uit het feit, dat een aantal quasi-socialisten, zoals burgemeester d'Ailly, blijkbaar inziet hoe verkeerd de na-oorlogse po litiek van de P.v.d.A. geweest is. An derzijds, en dat is veel belangrijker, uit de omstandigheid, dat het oude S.D.A.P-element begrijpt, wat zijn rol was, en wat zijn rol had kunnen zijn. 'n Belangrijke rol. Geconfronteerd met een arbeidersklasse, die het slecht gaat; met een poging om dit volk, dat ternauwernood meer lasten kan dra gen, te bewapenen en tevens sociale zekerheid te geven; en met het gevoel, dat het met het wegschenken van ons grondgebied nu eens uit moet zijn, is het dit element, dat een onderstroom van verzet vormt. De crisis in de Par tij van de Arbeid is nieté anders dan dat een aantal mannen en vrouwen eindelijk inziet, hoe wij er werkelijk voorstaan. Dinsdagmiddag om 3 uur begonnen zal worden met stemmen over een resolutie van de republikeinse leider in de senaat, Kenneth Wherry, die een lans breekt voor goedkeuring door het Congress voordat Truman meer Amerikaanse troepen kan zenden. Intussen is Tom Connally, voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, met een compromis komen aandragen. Hij is van plan een resolutie in te dienen waarin de senaat eenvoudig verklaart voor het zenden van troepen te zijn. Connally is van plan daarmee aan te komen zodra Eisenhower verslag heeft uitgebracht aan het Con gress. De vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James F. Byrnes heeft intussen gisteren aangedrongen op de concentratie van Amerikaanse troe pen in Europa. In zjjn inaugurale rede als gouverneur van Zuid-Carolina zei Byrnes: „Als de tqd nadert, dat Rusland gereed is om ten oorlog te trekken, dan is het niet verstandig ons leger te verdelen tussen Korea en Europa. Naar mqn oordeel is West-Europa de onmisbare eerste linie in de verdediging van onze beschaving". Wij moeten onze troepen concentreren in Europa. Zelf-bescherming eist, dat wij handelen voordat de Russen toe slaan. Wij moeten onze vriepden in Europa wakker schudden en hen ervan doordringen, dat de tijd van praten voorbij is en de tijd van handelen ge komen". De Britse Hoge Commissaris in Duits land Sir Ivonc Kirkpatrick heeft giste ren voorgesteld de vonnissen tegen de zeven voornaamste medewerkers van Hitler, die nog in leven zjjn, te herzien. Deze zeven zijn Rudolf Hess, plaats vervanger van de Fuehrer, de admiraals Erich Raeder en Karl Ddoenitz, baron Konstantin von Neurath, de minister van Munitie, Albert Speer, de leider van de Hitlerjugend Baldur von Schirach en de president van de Reichsbank Walther Funk. In de gevangenis van Spandau zitten de veroordeelden straffen uit va riërende van tien jaar tot levenslang. De overige beklaagden in het grote proces te Neurenberg zijn aan de galg ter dood gebracht. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Langs de kust af en toe harde, overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 8.40—17.02. Maan: 12.28—5.16. De lijdensmeditaties in het K.R.O.- programma zullen dit jaar des Dinsdag avonds om half negen worden gehou den door de zeereerw. pater Gilbertus Lohuis van de orde der Minderbroe ders Franciscanen, uit Woerden. De uit zendingen zullen geschieden vanuit de Franciscaner parochiekerk van de H. Paschalis Baylon aan de Neuhuyskade te 's-Gravenhage. Woensdagmorgen zijn twee bewoners van Wolvega. de 76-jarige J. de Vries en zijn echtgenote, door brand om het leven gekomen. Omstreeks zeven uur brak n.l. brand uit in een woning aan de Keiweg, aldaar. Het vuur ontstond in de slaap kamer van het bejaarde echtpaar. Ver ondersteld wordt, dat het beddengoed door het omvallen van een petroleum kachel vlam vatte. Het vuur greep zó snel om zich heen, dat de brandweer noch de bewoners van het huis, noch iets van de inboedel wist te redden. De oudste inwoner van Den Haag, de heer Wijnand Groen, beter bekend als Opa Groen, is dezer dagen in zijn wo ning in de Jacobastraat overleden. Vrij dag was hij 102 jaar oud geworden. Opa Groen is geruime tijd in politiedienst geweest en zal met corpseer worden be graven op Nieuw Eik en Duinen. Op Sabang zijn verschillende gevallen van pokken geconstateerd. In verband hiermee is Sabang door het plaatselijke bestuur tot gesloten stad verklaard. Toen dezer dagen de Intraportmaat- schappij te Semarang des morgens haar deuren geopend had, kwamen drie met revolvers bewapende jongelieden naar binnen stappen. De kassier werd beroofd van ruim 16.000. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 In een dictionnaire van vreemde woor den, uitgegeven door de Staatsdrukkerij te Moskou, komt de volgende definitie van „Bijbel" voor: „Een aan de fantasie ontsproten verzameling van legenden zonder wetenschappelijke basis". Onder het woord „religie" vindt men: „Een aan de fantasie ontsproten geloof in God, engelen, geesten enz., dat in geen enkel opzicht wetenschappelijk gefundeerd is. Religie werd bevorderd in het belang van de reactionnaire klassen. Zij dient om de werkende klassen te onderdruk ken en de burgerlijke klassen te ver sterken. Opheffing van de bourgeois- gemeenschap en invoering van het com munistisch stelsel vernietigt de basis der religie en vervangt haar leugens door de wetten van de natuurwetenschappen". De Duitse kanselier Konrad Adenauer is uitgenodigd om generaal Dwight Eisenhower te ontmoeten, wanneer de opperbevelhebber van het Atlantische leger een bezoek aan Duitsland brengt. Dit is gisteren officieel door de Duitse regering meegedeeld. Generaal Eisenhower zal Zaterdag a.s. in Frankfort aan komen. De uitnodiging was een verrassing. Men veronderstelde in Bonn, dat, aangezien de West-Duitse regering zich nog niet verplicht heeft tot de levering van mi litaire eenheden voor Eisenhower's internationale leger, de opperbevelhebber de besprekingen zou overlaten aan de diplomaten, die op het ogenblik met Bonn onderhandelen. Het schijnt echter, dat Eisenhower met Adenauer wil praten om te proberen de Duitse tegenzin met betrekking tot de herbewapening te doen verdwijnen. De beide Duitse generaals, die Adenauer's militaire adviseurs zijn, zullen Eisenhower eveneens ontmoeten. Waarschijnlijk zal het onderhoud Maandag of Dinsdag van de volgende week plaats hebben. De heide generaals zijn Hans Speidel en Adolf Heusinger. Een woordvoerder, die in nauwe betrekking tot Speidel staat, zei, dat de generaals Eisenhower zullen meedelen, dat de Duitse eenheden niet zo spoedig geleverd kunnen worden, als hij verwacht. bereidheid van regeringen en volken", om de „tegenwoordige Europese taak op zich te nemén". Men zou zeker slagen bij het scheppen van een militaire eens gezindheid en slechts deze eenheid zou tot succes leiden. Eisenhower zeide tot nu toe slechts over algemene zaken te hebben gesproken. Met de behandeling der technische problemer was men nog niet begonnen. Hij wenste geen algeme ne indruk over zijn reis te formuleren, daar deze nog piet ten einde was. De generaal verklaarde met klem, dat het Stille Oceaangebied van be lang is in strategisch, economisch en politiek opzicht. Overigens, zo voeg de hij er aan toe. kon men heden ten dage geen scheiding tussen de gebie den onderling tot stand brengen, daar zij alle van belang zijn. Eisenhower antwoordde op een ande re vraag, dat hjj zich ten aanzien van zijn post niet in de eerste plaats Ame rikaan voelde. Hij was voor een twaalf de deel burger van ieder ander Pact- land. In de laatste oorlog was dit an ders geweest. Toen had hij zich voor de helft Amerikaan en voor de andere helft Engelsman gevoeld. Gisteravond is generaal Eisenhower per vliegtuig te Lissabon gearriveerd om met de Portugese autoriteiten te confe reren over de bijdrage, die Portugal kan leveren tot het leger van het Atlantisch Pact. Portugal is in de eerste plaats een „strategisch" lid van het Pact. Men ver wacht niet, dat Eisenhower hier veel vorderingen in zaken der defensie zal kunnen noteren en er zal maar weinig verwacht worden van dit land op het gebied van militaire hulp. Men ver wachtte, dat de Portugese autoriteiten er bij Eisenhower op zouden aandrin gen, dat hij zijn invloed gebruikt om Spanje toegelaten te krijgen tot het At lantische Pact. Portugal ijvert daar reeds lang voor. De twee millioen communisten van Italië kregen intussen gisteravond van de partij-leiding te horen, dat zij van daag krachtig moeten protesteren te gen de aankomst van Eisenhower. Het communistische secretariaat gaf de partij-leden Instructies door middel van pamfletten. De politie heeft een aantal communisten in Rome, Napels en andere steden gearresteerd, die deze pamfletten aan het verspreiden waren. Ter bescherming van Eisenhower tijdens diens bezoek aan Rome, zijn veiligheidsmaatregelen zotter prece dent genomen. Intussen hebben de communisten pro teststakingen afgekondigd in Milaan, Florence en Napels. In Rome verschijnen vandaag geen kranten, als gevolg van een staking, die zowel door de commu nistische als de niet communistische vakbonden gesteund wordt. De staking betreft looneisen, doch de communisten hebben het zo weten te plooien, dat zij met Eisenhower's aankomst samenvalt. Generaal Eisenhower heeft gisteren op een persconferentie te Londen gezegd „verheugd" te zijn over de „kennelijke Bij iedere kromming kan het geluk staan, doch we moeten vaak heel wat ybochten door voor wij het ontmoeten Het Tweede-Kamerlid Fens (K.V.P.) heeft aan de minister van Oorlog, van Marine en van Economische Zaken ge vraagd of het juist is, dat o.a. in ver band met de levering van schepen aan Rusland, Russische controleurs hier te lande worden toegelaten op verschillen de zeer belangrijke inrichtingen, ten dele ook op inrichtingen, waar met mili taire geheimen wordt gewerkt, en dat deze Russische controleurs ons zgn. op de vingers moeten kijken of men de verplichtingen wel goed nakomt. Indien zulks juist is, zjjn de ministers dan be reid onverwijld maatregelen te treffen om aan deze zeer ongewenste toestand ten spoedigste een einde te maken? Het Tweede-Kamerlid Andriessen (K.V.P.) heeft aan de minister van So ciale Zaken gevraagd of het juist is, dat het in het voornemen van de mi nister ligt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de werkloosheidswet tussen 1 Juli en 1 September van dit jaar in werking te doen treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1