Kwestie Koorschoolgemeente voor Haarlemse rechtbank Tweede Bloemententoonstelling Lisse Het ideaal van dr. Kat en de nood der verwaarloosde kinderen H.O.V.-Ledenconcert Maar toch rantsoenering in Haarlem en omliggende gemeenten in BLIKSEMAFLEIDERS AGENDA Ingaande Maandag 22 Januari slechts 50 pet. van het normale verbruik f Nederlander gedood in Surahaja Nederl. telepaath zoekt naar Stone of Scone SLOT DEFECT? HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 17 JANUARI 1951 PAGINA 2 Als twee juristen de wet uitleggen HULDIGING VAN DR. SPOELDER Ontwerp voor bronzen beeld bijna gereed Burgerlijke Stand Standpunt van de gemeente Soliste: Lélia Gousseau, piano Melk is goed voor elk. FAILLISSEMENTEN Taxi? Bel 1.2.3.4.5 HAARLEM EEN PROEFBALLON? R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Jubileum D. C. Wijbregt „Geloof en Wetenschap" PASSAGIERS- EN TROEPEN SCHEPEN Bedrijfschap bijeen K.A.B. KRING OOST BLOEMENDAAL Circus Mikkenie in Beynes Gelukkig winterverblijf Geen richting aangegeven Brand in schoenmakerij Spelen met lucifers MEISJE ERNSTIG GEWOND Bij aanrijding op Rusten- burgerweg Het schrijven van mr. Van der Goes Aan de voorzitter van de Tweede Kamer Eddy Chrïstiani in het ongelijk gesteld HONGAARSE PATER IN NEDERLAND Van 23 t.m. 27 Januari Speciale afdeling mechanisatie Strijd rond een begraafplaats Gemeentebelang veilig stellen BESOMMINGEN W aters tanden WASSERIJ DUYN „DE SLEUTELSPECIALIST" Vast onder leiding van olies Beurs van Amsterdam Beurs van New York f Voor de Haarlemse rechtbank zijn he denmorgen de pleidooien gehouden in het geding op korte termijn tussen de Stichting Koorschool der Kathedrale Ba siliek en de gemeente Haarlem. Zoals bekend heeft het bestuur der Koorschool de gemeente gedagvaard om het perceel Wilhelminapark 6, eigendom van de Stichting, maar ingericht als gemeente lijk kinderhuis, te ontruimen, omdat dit pand voor eigen gebruik dringend nodig was. Deze dagvaarding werd uitgebracht nadat de meerderheid van de gemeente raad geweigerd had het perceel Spruyt- enbossiraat 17. dat na verbouwing door B. en W. geschikt geacht werd voor kin derhuis, te kopen. President van de rechtbank was in deze zaak mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken. Als pleiter voor de Stich ting trad op mr. dr. A. F. Bijvoet, die in deze zaak enkele belangwekkende pun ten betreffende het gemeenterecht en het staatsrecht wilde behandelen. Wanneer men normaal tot een gel dige huurovereenkomst met de gemeen te wil komen, is er een raadsbesluit nodig, aldus pleiter. Toen de dienst van Sociale Zaken in 1945 het perceel Wil helminapark 6 voor kinderen van poli tiek gedetineerden aanwees, had door de bestuurstoestand van die dagen alleen de waarnemende burgemees ter, M. A. Reinalda, de bevoegdheid om een huurovereenkomst aan te gaan. Maar er is geen schriftelijke machti ging van de toenmalige burgemeester voor de dienst van Sociale Zaken om het gebouw voor de gemeente te huren. Er is dus nooit een overeenkomst ge weest krachtens het recht. Wordt ech ter aangenomen, dat er formeel-juri disch wel een huurovereenkomst is, dan is deze toch van een zeer bijzonder ka rakter. Als tweede punt bracht mr. Bijvoet naar voren de nieuwe huurwet, die 1 Januari j.l. is ingegaan, waardoor de vordering tot ontruiming van een pand alleen aan de kantonrechter voorbehouden is. De advocaat van de gemeente heeft in zijn pleitnota de rechtbank dan ook onbevoegd ver klaard om in deze kwestie te oorde len Tussen het huurbeschermingsbe- sluit en de nieuwe huurwet is een groot verschil, maar het kan nooit de bedoeling zijn, dat de huurwet met terugwerkende kracht werkt. Sedert 1 December 1950 zat de gemeente on rechtmatig in het onderhavige pand en het kan er bij pleiter niet in dat de onrechtmatigheid op 1 Januari 1951 rechtmatig zöu zijn, zonder dat de rechter een uitspraak heeft gedaan. Uit correspondentie met de gemeente meende pleiter te mogen opmaken, dat deze de bewilliging gaf de huurover eenkomst op te zeggen. Tot driemaal toe heeft de gemeente de gelegenheid gehad om een pand, dat geschikt was voor kindertehuis, te kopen. Bescherming ook volgens de huur wet is dan niet meer te verwachten. Toen het pand Wilhelminapark 12 te koop was, verzocht de gemeente de Koorschool daar in te trekken" en dus een ruil aan te gaan. De stichting wil de daar niet op ingaan, omdat naast perceel 6 bouwterrein ligt. dat in de toekomst nodig is. Daar Haarlem een nieuw kinderhuis elders wil bouwen, had het deze grond niet nodig. Ver volgens werd Dreef 36 aangeboden, een zeer ruim pand, waar in korte tijd een volledige school was onderge bracht. Toen kwam Spruytenbosstraat 17 met de bekende gevolgen. Pleiter ging wel in op de betekenis van een koorschool, die ten doel heeft de kerkmuziek in Nederland te doen herrijzen en door een internaat jonge mensen van het derde leerjaar van de lagere school af intens op te voeden in de musicologie. De plannen dateren al van voor de oorlog. In 1948 verleende de Kroon voor het stichten van deze school alle medewerking, omdat deze er de enorme culturele betekenis van begreep. Indien nu op zeer korte termijn niet kan worden begonnen, dan lopen de finan ciën mis, omdat de zeer vele periodieke bijdragen, die de opzet mogelijk maakten en maken, dan verloren dreigen te gaan. Zoals wij reeds eerder mededeelden heelt zich uit vele maatschappelijke en culturele kringen in onze stad Haarlem een comité gevormd tot huldiging van dr. C. Spoelder, die op'31 December j.l. is afgetreden als rectoi van het stedelijk gymnasium. Men wil deze gelegenheid n.l. benutten om aan dr. Spoelder de erkentelijkheid der ganse burgerij te be wijzen voor wat deze markante en ge ziene persoonlijkheid met zoveel hart en vurigheid heeft verricht in het algemeen stedelijk belang. Te dien einde zal aan de gemeente Haarlem een bronzen beeld van dr. Spoelder worden aangeboden ter plaatsing in het gymnasium, welk beeld wordt vervaardigd door een onzer grootste kunstenaars, de beeldhouwer Mari Andriessen. Naar wij thans van de heer Andriessen vernemen is het ontwerp voor de in brons te gieten kop reeds goeddeels ge reed gekomen. Binnenkort zal het gipsen model worden vervaardigd, waarna het definitieve bronzen beeld spoedig kan worden gegoten. Terzij moge erop worden gewezen, dat ieder die, al dan niet per circulaire daar toe aangezocht, het goede voornemen heeft gemaakt, door een bijdrage de bo venomschreven geste te helpen verwer kelijken, er goed aan doet de consequen ties van dit voornemen zo spoedig moge lijk te trekken voor het geval dit nog niet mocht zijn geschied ten dienste waarvan nogmaals in herinnering zij gebracht girono. 226721 van de secretaris van het huldigingscomité, jhr. dr. J. C. Mollerus te Overveen. GEBOREN: A. J Olijhoekvan Asse- ma, z; E. M. van ÉckBrinkmans, z; P. Bosvan Slooten, z; J. van DorpKoe- lemeijer, z; J. T. BruschkeWillemse, d; B. A. NumanDost, d; N. Benard Loos, d; J. W. KnoopBurghout, d. ONDERTROUWD: 16 Jan.: E. van der Meulen en A. H. Baas. GETROUWD: 16 Jan.: P. A. Loerak ker en W. de Korte. OVERLEDEN: W. A. F. Murk, 66 j„ Maerten van Heemskerkstraat; H. Era dus, 79 j., Kinderhuissingel; A. Misset Scheringa, 60 j., Riouwstraat; H. Schem kes, 69 j., Ramplaan; W. van Slooten— Ingelaat, 88 j., Billitonstraat; M. A Thoolen, 49 j., Klarenbeekstraat; J. BeukersOostveen, 82 i. Hyacinten laan. Men wil nu eindelijk daden zien. Boven dien dreigt prachtig jongensmateriaal op de achtergrond te geraken en zien lera ren, die zich voor dit gespecialiseerd on derwijs beshikbaar stelden, naar een an dere functie uit. omdat zij niet langer Kunnen wachten. Pleiter wees erop, dat dr. Kat, die in Rome promoveerde in de musicologie, tien van de mooiste jaren van zijn leven voorbij heeft zien gaan om het werk, waarvoor hij zo uitnemend geschikt is, uit te voeren. Ondanks het gebrek aan priesters in het bisdom, heeft de bis schop van Haarlem dr. Kat volledig vrij gesteld om zich geheel te geven aan dit zeer belangrijke nationale culturele werk. Pleiter ontkende, dat het voor de ge meente niet mogeljjk is om de kinderen onder te brengen buiten net onlernavige nuis. Het kinderhuis aan de Schoter singel is onderbezet, aan de Zijlsingel is nog piaais en het incidenteel onderbren gen van kinderen bij particulieren is in dit werk geen uitzondering. Laat de rechtbank, zo besloot mr. Bijvoet met siemverheifmg, geen einde maken aan het ideaal van dr. Kat, dat dan tevens een einde zou zijn van een grandioze po ging om de Nederlandse muziekcultuur zeer belangrijk te verrijken. Als stadsadvocaat trad op mr. F. v. d. Goot, die allereerst verklaarde, dat ge meentebestuur en raad met gemengde gevoelens besloten partij te stellen Na de bevrijding lagen alle gemeentelijke bevoegdheden inderdaad alleen bij de burgemeester. Formeel is er geen schriftelijke opdracht gegeven tot hu ren van het pand, maar de toenmalige burgemeester, de heer Reinalda, wil getuigen, dat op zijn initiatief de huur van het huis tot stand kwam. Volgens de gemeente is er dan ook geen sprake van een gewone huur, mede omdat de huurpenningen geïnd werden. De kwestie van het overgangsrecht, dus de bevoegdheid van de rechtbank om na de nieuwe huurwet nog te oorde len, liet hij aan dit college over. Er is geen raadsbesluit, waardoor de huur werd opgezegd. Pleiter meende, dat de gemeente een open oog heeft gehad voor de verlan gens van de koorschool. Bij een bezoek aan het kinderhuis is pleiter tot de conclusie gekomen dat verhuizen zeer moeilijk is. De stichting koos het per ceel in 1946, toen het gebruikt werd door een d.enst, die maatschappelijke nood moest lenigen. Binnen een uur was het huis, nadat het te koop bleek, aan de koorschool verkocht, zodat de sociale dienst niet eens de kans kreeg. Wij kopen dit pand, zo moet het stichtings bestuur gedacht hebben, en voelen dan de behoefte. President: Men kocht het pand, om dat men al de behoefte had. De stadsadvocaat meende, dat dr. Kat op het ogenblik al magnifieke koren heeft. Het internaat voor 24 jongens is een ideaal, waar dr. Kat zijn leven voor zou willen geven, maar men dient zich ook op het vlak te stellen van de bit tere nood der verwaarloosde kinderen. Bij het afwegen van het belang van beide partijen ziet pleiter, dat men in het ene geval iets wil afbreken wat de nood der tijden heeft veroorzaakt, en in het andere geval een wens zou ver vullen, die gerust nog op vervulling kan wachten. Nadat de president terzijde had op gemerkt, dat pleiter het streven van dr. Kat wel wat miskende, werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 13 Fe bruari. Het programma van het zesde Dins dagavond-ledenconcert der H. O. V. be stond vóór de pauze uit twee werken van W A. Mozart, na de pauze gevolgd door tóonscheppingen van Alb. Roussel en Maurice Ravel. Dirigent Toon Ver- hey opende het geheel met het sublie me werk van Mozart: cfe Serenata Not- tuma K.V. 239 voor twee ensembles, t.w. twee solo-violen, alt-viool, contra bas en verder violoncel en pauken. De uitvoering getuigde van een minutieuze voorbereiding, met vooral goede klank verhoudingen. De heren Jan Hesmerg en Leendert de Graaff viool, Jan Aij alt-viool, Eduard Biele cello, David Schild contrabas en de paukenist Louis Brandon vormden een gaaf geheel in betrekking tot de rest van het ensem ble. De Franse pianiste Lélia Gousseau, ons welbekend van het vorig seizoen, speelde in aansluiting hierop van de zelfde componist 't bekende pianoconcert in A dur K.V. 483. Het schijnt, dat men hoe meer men deze muziek hoort, en dit is uit de aard der zaak nogal eens het geval, zich de enorme genialiteit van de componist Mozart meer bewust gaat wor den. Ook dit concert staat zo hoog, is zo puur en getuigt van een dusdanige edele geesteskracht, dat het met niets anders uit het muzikale repertoire te vergelijken valt. De helderheid der beide hoekdelen vormen een getuigenis van een zonnige, het schrijnende mid dendeel een even grote manifestatie van een strijdende, maar steeds edele, krachtig blijvende geest. Eerlijk gezegd viel ons de vertolking er van door Lélia Gousseau niet mee. Haar spel was hier en daar gejaagd en verkreeg daarom iets rusteloos, speciaal in de hoekdelen. Het middendeel was fraai van toonge- ving en hier was het contact met het orkest ook perfect. Overigens weer eens het bewijs, hoe weinig goede Mozart- vertolkers er eigenlijk zijn. Na de pau ze echter volgde een volledige rehabi litatie. In het pianoconcert in G van Maurice Ravel toonde Lélia Gousseau haar ware aard. In prachtige samenwer king met tfe H. O. V. schonk zij een ver bluffende weergave van dit moeilijke werk. Technisch knap, maar ook muzi kaal doorleefd, getuige haar spel in het prachtige tweede deel. Haar succes hierin was dan ook terecht zeer groot. Met nadruk wijzen we op de zware orkestpartij, die op even virtuoze wijze door de H O. V. in dit concert uitge voerd werd en waarvoor alle bewonde ring. Dirigent Toon Verhey bewées weer eens, zó dit nog bewezen dient te worden, tot welke prestaties hij zijn orkest weet op te voeren. Dit geldt in niet mindere mate voor de uitvoering van de balletmuziek „Le festin de l'Araignée" van Alb. Roussel. De hele geschiedenis van het leven en sterven in de insectenwereld, door de in 1912 nog sterk impressionistisch schrijvende Roussel op zulk een grandioze wijze ge toonzet, kon men dit zich niet beter wensen, of het zou moeten zijn dat een balletgroep van hoge klasse in sa menwerking met een dusdanig hoog staande muzikale uitvoering, het feest voor het oor. met het oog nog zou ver groten. Intussen hulde voor deze presta tie, die er zijn mocht. JAN LAARVELD. BIOSCOPEN: Rembrandt: Cinderella (a. 1.)» 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Staatsgeheim (18 j.), 2, 4 15. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De vrouw mijner dromen (18 j.), 2.30, 7 en 9 15 u.; City: Zamba en de jungle-prins (14 j), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: 'n Hart van goud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 17 Januari Schouwburg: Toneelvoorstelling „Trini- teitslyceum", 8 uur. Concertgebouw (tuinzaal): voorlichtings dag bloemisten, 10.15 uur. Donderdag 18 Januari Fr. Halsmuseum: Haarlems Trio, 8 uur. Adelbert Home: Mr. J Detks over K.V.P.. 8 uur. Rembrandt: Strijdkrachten-programma, 8 uur. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 16 Januari 1951 failliet verklaard: J. Th. van Kuyk, costuumnaaister, Haarlem, Wagenweg 150; Rechter-Com- missaris: mr. C. G. Bijleveld; Curatrice: mej. M. Gooszen, Haarlem. Dirk Tieland, accountant, Haarlem, Orionweg 60; Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijleveld; Curator: mr. P. J. Prin sen Geerligs, Haarlem. L. J. Jansen van Galen, stucadoor, Haarlem, Obistraav 39; Rechter-Com missaris: mr. C. G. Bijleveld; Curator: mr. M. B. Cohen. Aerdenhout. G. C. Leijdekkers, schoenwinkelier- schoenmaker, Velsen-Noord, Corvers- laan 68; Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijleveld; Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: J. Jansen, grossier in fruit, Badhoeve dorp, Sloterweg 67; Rechter-Commissa ris: mr. C. W. de Visser; Curatrice: me vrouw mr. J. F. M. Scheltens-Charbo, Aalsmeer. H. Bax, Santpoort en zaakdrijvende te Bloemendaal onder de benaming .Firma Trianta v/h de Clerq's Proef station"; Rechter-Commissaris: mr. Fer- werda; Curator: mr. B. J. de Boer, Zandvoort. Bij beschikking van de rechtbank d.d. 2 Januari 1951 is in het faillissement van: J. van Leeuwen, mach. looninpak- ker. Westzaan, Parkstraat 13, mr. E. M. J. Minderop op zijn verzoek uit zijn functie als curator ontheven. Bij beschikking van de rechtbank d.d. 16 Jan. 1951 is de aan Geert Schone- wille, handelaar in zaaizaad en poot- goed, Haarlem, Frederikspark 4 en kan- toorhoudende te Haarlem, Jansweg 52, verleende definitieve surséance van be taling ingetrokken. Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Het rumoer rond de melk is thans in een dergelijk stadium gekomen, dat met ingang van Maandag 22 Januari de melk gerantsoeneerd moet worden in Haar lem. Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort. Aldus werd ons verzekerd van de zijde der Haarlemse melkhandelaren tijdens een persconferentie die gisteravond werd gehouden. De moeilijkheden dateren reeds van vroeger datum en thans hebben deze zich zo opgestapeld, dat er voorlopig geen andere oplossing mo gelijk zal zijn. De melk zal nu tot op de helft gerantsoeneerd worden, zodat de Haarlemmers en de inwoners van de omliggende gemeenten slechts 50 pCt. van de melk zullen kunnen afnemen, die zij bij hun leverancier gewoonlijk betrekken. Deze harde maatregel is uiteraard zeer onplezierig voor het publiek, maar even zeer is dat het geval voor de melkhande laren en de standaardisatiebedrijven. De handelaar ziet immers zijn inkomsten belangrijk verminderd, terwijl de kos ten (uitbetaling personeel, materiaal enz.) door blijven tellen. Van de zijde der Haarlemse melkhandel zijn er dan ook telegrammen gezonden naar minister Mansholt, het Bedrijfschap voor Zuivel en B. en W. van Haarlem met het ver zoek alles in het werk te stellen, waar door er mogelijkheden geschapen wor den om te komen tot opheffing van de melkrantsoenering. De oorzaak voor deze vervelende gang van zaken moet gezocht worden in de verkoop van de z.g. vrije melk. Het Wes ten van ons land kan namelijk maar voor een bepaald percentage in eigen behoefte Voorzien. De overige benodigde melk moet als aanvulling bijgekocht worden uit andere streken. Nu is het zo, dat de melk tot een bepaalde hoeveel heid door de veehouders geleverd moet worden tegen een prijs, die volgens con tract is vastgesteld. Voor het overige staan zij vrij in het bedingen van een prijs. Wanneer men nu weet, dat Haar lem slechts 35 a 40 pet. gedekt is en de rest bijgekocht moet worden door de standaardisatiebedrijven, dan is 't duide lijk, dat er per jaar tonnen geld bij moe ten, omdat de stanaardisatiebedrijven momenteel vier cent per liter bij moeten betalen voor deze vrije melk. Het on logische van het hele geval zo werd gisteravond met nadruk betoogd is dus vooral hierin gelegen, dat de inkoop prijs van de vrije melk niet aan banden ligt, terwijl de verkoopprijs daarentegen wel gebonden is. Op die manier moet rrren wel met bijzonder grote verliezen werken. Deze toestand is zo ontstaan, doordat de veehouders hun melk voor een hogere prijs wei kunnen verkopen bij de zui velfabrieken, die deze prijs dan ook grif betalen. Vele andere factoren spelen uiteraard nog een grote rol, maar waar deze zuiver Nu de nieuwe verkeersregeling een feit geworden is, moeten ook de militairen volgens deze nieuwe voorschriften geïnstrueerd worden. In de Ripperda-kazerne te Haarlem krijgen de militairen van het regiment Lu-A. (luchtdoelartïllerie) Betuwe" les bij een maquette, welke door de militairen van de Ripperda-kazerne vervaardigd is en waarop de nieuwe verkeersborden zijn geplaatst. Nieuwe aanwinsten van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, op het gebied van land- en volkenkunde: C. W. Ceram: Goden, graven en ge leerden; geschiedenis der archeologie. T. Cnossen: Canada, land van vrijheid, ruimte en ontplooiing. Robert Crottet: Betoverde bossen; leven en legenden der Skolt-Lappen. H. Hardenberg: Tus sen zeerovers en christenslaven; Noord- Afrikaanse reisjournalen. Paul McGui- re: Zó is Australië, land en volk. H. V. Morton: In de voetstappen van Paulus. Mary Pos: Sprong naar het land der Pharao's Willem van de Poll: De Ne derlandse Antillen: een fotoreportage van land en volk. Anton Zischka: Landen der toekomst. Een brede wereldanalyse van nog niet ontsloten ruimten en mogelijkheden. Gisteren herdacht de heer Wijbregt het feit dat hij veertig jaar als ambte naar bij het PTT-bedrijf werkzaam was. I" werd toegesproken door de direc teur van het post- en telegraafkantoor, de heer C. Bakker, die de jubilaris schetste als een zeer verdienstelijk amb tenaar met hoge plichtsbetrachting. Spr. overhandigde hem namens het PTT- bedrijf een geschenk met enveloppe en oorkonde. De chef van de afdeling ..aankomst en vertrek", de heer Ch. A. L. Trommelen, sprak de jubilaris waar derend toe, terwijl de heer D. J. van Barneveld, chef afdeling bestelling, ge waagde van de goede onderlinge samen werking en hem namens het personeel een cadeau met bloemen aanbood. Vele collega's kwamen de jubilaris ge lukwensen en diverse bloemstukken ga ven de woning van de jubilaris een fees telijk aanzien. Het bestuur van „Geloof en Weten schap" verzoekt ons mede te delen, dat in afwijking van de oorspronkelijke re geling de lessen van pater J. van Rijc- kevorsel S.J. voor de cursus Franse let teren op de volgende data gehouden worden: 9 en 23 Jan. en 26 Februari in de muziekzaal van Brinkmann, 's avonds van 8 tot 9 uur. De les van 9 Januari behandelde Francois Mauriac, in de twee volgende lessen worden Charles Péguy en Paul Claudel besproken. De lessen in de hedendaagse muziek blijven op dezelfde data, maar worden gegeven van 9.10 tot 10.30. RANCHI (Nederl.) 18 Jan. 8 u. v.m. te Amst. verw.; passagiersontsche ping 9 u. v.m. VOLENDAM 16 Jan. n.m. te R'dam; passagiersontscheping 17 Jan. 9 u. intern en technisch zijn, mogen -wij met bovenstaande uiteenzetting volstaan. Waar het hier per slot van zaken op neer komt, is dit, dat de consumenten in Haarlem en omgeving buiten de schuld van de melkhandelaren en de standaardisatiebedrijven om met in gang van Maandag voor de helft min der melk kunnen afnemen. Het is aan de leveranciers zelf overgelaten een en ander te regelen, maar er werd ons verzekerd, dat deze rantsoenering zon der aanzien des persoons zal worden toegepast. Verwacht mag dan ook wor den, dat de consumenten hun leveran ciers het niet te lastig zullen maken. Voor de ziekenhuizen moet natuurlijk een uitzondering gemaakt worden. Deze krijgen dezelfde hoeveelheid, welke zij altijd plegen te verbruiken. Voor de zie ken binnenshuis wordt het natuurlijk wat moeilijker. Aanvankelijk is overwo gen om op doktersattest toch meer melk te verstrekken, doch het gevaar is niet denkbeeldig, dat dan iedereen met een attest komt. Wellicht zullen de gezon den hier een offer moeten brengen voor de zieken. Bovenstaande publicatie, waarvan de gegevens verstrekt werden door de Haarlemse melkhandel, moge misschien in tegenspraak zijn met onze publicatie van gisteravond, maar volledigheidshal ve willen wij daaraan toevoegen, dat de gegevens daarvoor afkomstig waren van de Federatie van Nederlandse Zuivel- fabrikanten in Den Haag. De mededelin gen van deze instantie waren nogal gé- ruststellend en bij telefonische informa tie bij diezelfde instantie, werd ons van morgen verzekerd, dat mogelijkerwijs de toestand zich voor Maandag nog gunstig zou kunnen wijzigen. Men achtte het niet uitgesloten, dat Haarlem min of meer als proefballonnetje moest dienen, omdat men in Amsterdam, Den Haag of Rotterdam de rantsoenering nog niet aandurft. Toegegeven moest worden, dat de melkhandel en vooral de standaardisatie bedrijven in grote moeilijkheden waren komen te verkeren, doch deze zouden ondervangen kunnen worden. Wanneer bij voorbeeld de vetprijs lager berekend werd in de zuivelwaardetoeslag, zou mer. reeds een heel eind komen. Overigens is het Bedrijfschap vandaag in vergade ring geweest om tot een nieuwe regeling te geraken, doch op dit moment is ons omtrent de resultaten nog niets bekend. De stadsschouwburg wordt dit week end bespeeld door de toneelgroep „Co- media" met „Oom Wanja", toneelspel van Anton Tsjechof, geregisseerd door Prof. Peter Scharof. Medewerkenden zijn: Rie Gilhuys, Rika Hopper, Manon Alving, Jopie Tourniaire, John Gobau, Cor Hermus, Joan Remmelts, Frits van Dijk, Hans Everts. Wegens een verzuim op het pro gramma bekend te maken, dat er ge legenheid is tot plaats bespreken voor de feestavond en tevens eerste lustrum viering van de Kring. Oost van de K.A.B. op a.s. Zondag, 21 Januari, in de grote zaal van St. Bavo, waar het gezelschap Hofman optreedt, wordt medegedeeld, dat morgenavond van 8 tot 9 uur 's avonds en Zaterdagmiddag van 4 tot 5 uur. in het gebouw St. Bavo gelegenheid bestaat zijn plaatsen te be spreken. Voor zover voorradig, zijn er tevens dan toegangsbewijzen verkrijg baar. Naar wij vernemen, heeft de directie van circus Mikkenie een deel van het Beynes-complex aan het Stationsplein gehuurd om er 's winters zijn wagens en ander materiaal op te slaan. De geruch ten als zouden er ook dieren in onder gebracht worden, zijn echter onjuist. Zo als bekend, heeft de directie van Beynes verder enige lokaliteiten gratis ter be schikking gesteld van het christelijk militair tehuis, omdat het eigenlijke te huis verbouwd moet worden. De 67-jarige schoenmaker J. H. reed gisteren half vijf op de Dreef. Zonder richting aan te geven, sloeg hij ineens links af de Paviljoenlaan in. Het gevolg was. dat een achter hem aankomende vrachtauto de schoenmaker aanreed en deze moest met een zware hersenschud ding in het Grote Gasthuis worden op genomen. Waarschijnlijk tengevolge van al te sterke verhitting van een kachel brak vanmorgen omstreeks half elf brand uit in perceel Hagestraat 38, waar een schoenmakerij is gevestigd. De brand weer was direct aanwezig en kon met één straal de brand meester worden. In tussen heeft de schoenmakerij flinke schade opgelopen, terwijl de schoenma ker zelf ernstige brandwonden opliep aan armen en handen. Hij kon echter ter plaatse worden verbonden. Dinsdagmiddag ontstond te ongeveer kwa voor vier brand in de woning van de familie H. aan de Sportzichtlaan doordat kinderen het lucifers speelden. Enige kledingstukken geraakten daarbij in brand doch door het snelle optreden van de besteller v. V., werkzaam bij de firma Lottgering te Haarlem, die toeval- li passeerde, werd erger voorkomen. De nieuwe brandspuit van de gemeente was er spoedig bij, doch behoefde geen dienst te doen. Gistermiddag om ongeveer half vijf reed een jeep, komende uit de richting Santpoort, over de Hartenlustlaan in Bloemendaal en sloeg toen links af de Rustenburgerweg op. De bestuurder moest naar links uitwijken voor een al daar geparkeerd staande auto. Daardoor merkte hij niet dat uit tegenovergestelde richting twee meisjes per fiets nader den. De 17-jarige M. K. uit Santpoort werd door de jeep aangereden en ver volgens over de weg geslingerd. Het meisje liep een zware hersenschudding op en werd per ziekenauto naar het ma rinehospitaal in Overveen vervoerd. Jhr. Mr. M. v. d. Goes van Naters In de Dinsdag middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzit ter mededeling gedaan van he: volgende schrij ven van jhr. mr Van der Goes var Naters: „Er is om mijn persoon als frac tieleider enig ru moer ontstaan, in verband met een interview, dat ik op 3 Jan., tijdens het reces, aan de pers heb verleend en dat ik, omdat het mijn opvattingen niet zuiver weergaf, na mijn terugkomst heb moeten rectificeren. Om de persoon van een fracti-eleider mag geen rumoer ontstaan. Dit schaadt hel morele gezag, waarmee hij in een parlementaire democratie in en buiten de Kamer behoort te zijn bekleed. Ik heb hieruit de consequentie getrokken en treed terug als voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid." Het A.N.P. tekent hierbij het volgen de aan: De woorden van de heer Van der Goes „omdat het mijn opvattingen niet zuiver weergaf" kunnen volgens het A.N.P. niet betekenen, dat het A.N.P. de ter publicatie door de heer Van der Goes gesproken woorden niet juist heeft weergegeven. Hiervoor zij verwezen naar de verklaring van de heer Van der Goes via liet A.N.P., waarindeze gezegd heeft, dat „de re dacteuren geen schuld treft" en dat hij zelf „oorzaak is geweest van het ge rezen misverstand". In de vergadering van Maandag van het partijbestuur van de P. v. d. A. is, naar „Het Parool" nog verneemt, ook een brief binnengekomen van de burge meester van Amsterdam mr. Arn. J. d'AiUy, waarin deze bedankt als lid van de Partij van de Arbeid. Omtrent de reden, welke de heer d'Ailly tot dit besluit zou hebben bewogen, is echter nog niets bekend. Hijzelf was desge vraagd niet bereid de juistheid van het bericht omtrent zijn bedanken als lid te bevestigen of tegen te spreken. De heer C. J. bosterhof is Maandag ochtend vroeg, toen hij in Surabaja ram- pokkers achtervolgde, door een kogel in de hartstreek getroffen en gedood. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het korte geding, dat aanhangig was ge maakt door het gramofoonplatenconcern Decca tegen de liedjeszanger Eddie Christiani. De Decca was vertegenwoor digd door mr. F. baron van der Feltz, de zanger door mr. J. Heil. Christiani had met het gramofoon platenconcern in Augustus 1.1. een con tract afgesloten voor de duur van twee jaar, waarin hij zich verbond slechts door de Decca opnamen van zijn stem te laten maken. Desalniettemin heeft hij niet nagelaten voor 'n ander (Belgisch) concern te zingen. Hij stelde zich op het standpunt, dat hij dit kon doen, indien hij een bedrag van 3.000 (in het con tract genoemd als schadevergoeding bij contractbreuk) aan de Decca zou betalen. De president zeide in zijn vonnis, dat de betaling van dit bedrag geen recht vaardiging voor contractbreuk was. Hij bepaalde, dat de zanger een dwangsom van 5.000 wordt opgelegd voor iedere opname, die hij in de toekomst mocht laten maken door een andere maatschap pij dan de Decca voor de duur van het thans lopende contract. Met ingang van Zondag 21 Januari a.s. zal de Hongaarse Franciscaner pater Th. Kertesz gedurende een tiental dagen in ons land vertoeven om zijn landge noten die daarvan gebruik willen maken vooral op geestelijk gebied bij te staan en raad te geven in hun dikwerf moeilijk en onbegrepen leven in het buitenland. Pater Kertesz zal van 21 Januari af zijn intrek nemen in de pastorie der paters Franciscanen aan de Adm. de Ruyterweg 408 te Amsterdam, alwaar hij, ook per brief enz., bereik baar zal zijn. Tevens ligt het in de bedoeling tijdens zijn verblijf een kerkelijke bijeenkomst te beleggen in het Amsterdamse Bagijn- bof, waar hij zijn landgenoten in eigen taal zal toespreken. Voor alle Hongaren door heel het land staat pater Kertesz ter beschikking. De stichting Hulpactie voor Hongarije kon dit bezoek arrangeren dank zij bemidde lend optreden van Kardinaal De Jong, de medewerking van de Minister van Justitie en van het hoofd van de Rijks vreemdelingendienst in Nederland. Na het grote succes van de Kerstten- toonstelling in het H.B.G.-gebouw te Lisse, wordt deze maand van 23 tot en met 27 Januari de tweede bloementen toonstelling gehouden. Het blijkt, dat de animo tot deelname steeds groeiende is. De resultaten, die alle inzenders op de laatste tentoonstelling boekten, zullen daaraan niet vreemd zijn. De organisatoren mochten, wat het bezoek aan de eerste tentoonstelling be treft, tevreden zijn. In totaal bezochten drie duizend personen de Kerstexposi tie, een goede opkomst, gezien het slechte weer, dat bijzonder op Nieuw- 'aarsdag en lelijke handicap betekende. Voor de komende tentoonstelling werd reeds ruimte aangevraagd voor uitge breide inzendingen tulpen, narcissen, hyacinten en zgn. bijgoed. Voor de ar rangeur, de heer Van der Lee, wordt het werkelijk een probleem een inde ling te maken, die artistiek voldoet en die de inzenders voldoende gelegenheid geeft hun materiaal overzichtelijk te exposeren. De Nederlandse telepaath Peter van der Hurk, bekend als „Hurkos" gaat op zoek naar de Stone of Scone, die enige weken geleden naar men vermoedt door Schotse nationalisten uit de Westminster Abbey te Londen is ont vreemd. „Wij zullen u alle medewerking geven als u komt" zo heeft Scotland Yard ge seind en een Engelse krant verklaarde zich bereid de verblijfkosten van de telepaath voor haar rekening te nemen. Dinsdag is hij met zijn secretaris met de K L.M. naar Londen vertrokken. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn, dat hij de Engelse politie ten minste een waardevolle aanwijzing kan geven. Er dreigt een rel te ontstaan, die bui ten Uitgeest de aandacht trekt, rond de geschiedenis van de Algemene Be graafplaats. Ofschoon wij nader op de kwestie zullen terugkomen, willen we in het kort de feiten weergeven. De Alg. Begraafplaats te Uitgeest ver keert in verval. De Ned. Herv. Gemeen te wilde deze van de gemeente in ex ploitatie en onderhoud overnemen, riep een stichting in het leven, die na moei zame onderhandelingen met B. en W. tot een vergelijk kwam. Het gemeente bestuur zou de exploitatie en het on derhoud aan de Stichting overdragen, een jaarlijkse subsidie verlenen, en de gelegenheid bieden tot de noodzakelijke uitbreiding van de begraafplaats. In een voorstel aan de Raad was een en an der verwerkt. De Raadsleden stonden zeer welwillend tegenover deze over dracht. ook de Katholieke leden. Zonder dat B. en W. tevoren daarover ingelicht waren, heeft de K.V.P. even wel een amendement aan het voorstel willen toevoegen om de gemeentebelan gen veilig te stellen. Dit hield in, dat in geval van opheffing van de stichting de gemeente het recht van exploitatie van de thans bestaande begraafplaats zowel als van het daaraan toe te voe gen nieuwe gedeelte verkrijgt. Dit amendement werd met instem ming van de gehele raad aan de over eenkomst toegevoegd. Het stichtingsbe stuur weigerde evenwel erop in te gaan en verklaarde, dat het hem hierdoor onmogelijk werd nog langer naar sa menwerking met de gemeente te zoe ken. De verhoudingen in Uitgeest, altijd nogal scherp, zijn door dit incident, onze stellige indruk is, dat de K.V.P.- voorstellen niet anders bedoelden dan beveiliging van het gemeentebelang verscherpt. Jammer genoeg. We komen op deze kwestie terug. IJMUIDEN, 16 Januari 1951. Trawlers; IJM 32 16.800; Loggers; KW 227 4.060, KW 97 555. Prijzen per 1 kg: heilbot 3.102.75, gr. tong 2.65, grm. tong 2.26, kim. tong 2.34—ƒ2.31, kl. tong I 2.11—2.04. kl. tong II 1.92—1.84, tarbot I 2.08— 1.94; per 50 kg: schartong 35, grm. schol 53, kim. schol 68, kl. schol I 56, kl. schol II 4528, schar 24.50, bot 30.50, makreel 5650, grm. schelvis 82, kim. schelvis 7067, kl. schelvis I 66.50—62.50, kl. schel vis II 48—44, wijting 2926, gr. gul 5754.50, m. gul 4341. lel. gul 3630.50, kl. haai 30, hang 57, lommen 39, kl. koolvis zw. 3632; per 125 kg: gr. kabeljauw 188146, gr. koolvjs zw. 82—75, w. 142, gr. leng 108101. Totale aanvoer 530 kisten. IJMUIDEN, Woensdag 17 Januari. Hoog water: 11.07 u. en 23.50 u. Laag water: 6.26 u. en 18.58 u. Donderdag 18 Januari: Hoog water: 12.22 u. Laag water: 7.38 u. en 20.08 u. Advertentie AM S T K Rl> A M SK V A ABT 20 TIL. 11055 Aü ti vrm uilfs LANGE VEEHSTRAAT 10 - TEL. 11493 Advertentie HAARLEM Intussen schijnt de gezondheidstoe stand van de heer Van der Lee, die bij de opening van de vorige tentoonstel ling in December wegens ziekte ver stek moest laten gaan, van dien aard te zijn, dat hij zijn taak weer kan opvat ten om traditiegetrouw de expositie met alle smaak in te richten. Evenals het vorige jaar bij de twee. de tentoonstelling zal er een speciale afdeling mechanisatie worden inge richt. De eerste keer bleek reeds, dat daarvoor een bijzonder grote belang stelling bestond, zodat verwacht mag worden, dat zulks ook dit jaar het geval zal zijn. De bekendste impor teurs en fabrikanten komen met de nieuwste machines. Belangrijke in zendingen zullen er zijn op het gebied van verwarmingsinstallaties en geheel nieuw is hetgeen geëxposeerd zal worden op het gebied van mechani sche administratie. De Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en de Plantenziektekundige dienst ko men wederom met leerzame stands. Overigens zal niet alleen de vakman, maar ook de leek zijn genoegen kunnen beleven op de komende tentoonstelling van de Stichting Bloemlust. Amsterdam, 16 Jan. 1951.- De aandelenmarkt heelt vandaag een vast verloop gehad, waarbij de handel ogenschijnlijk enige uitbreiding onder ging. De inflatie-gedachte is nog niet ge heel verdwenen en de vrij vaste houding die de grote internationale fondsen de laatste dagen aan de dag hebben gelegd was daarvan het gevolg, terwijl de obli- gatiemarkt in koers terugliep. Het slot van Koninklijke kwam op het hoogste punt van de dag op 320. Scheepvaartwaarden droegen vandaag eveneens de belangstelling en kwamen algemeen op hoger niveau. Ook de Indon. fondsen profiteerden van de algemeen be tere stemming en kwamen op hoger niveau. (Niet-officiële koersen) Vorig slot slot 17/1 3% Nederl. 1948 96% 3(4 pCt. Ned. 1950 96% 3-314 Nederland 1947 96 96% 3 Ned. 62-64 bel.fac. 95 Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 95% Ned. Handel Mij. eert. 147% A.K.U. 173 "4% Van Berkels Patent 117 Calvé-Delft eert. 136 Van Gelder 174 Kon. Hoogovens eert. 156 Unilever cert. 235% 23»% Ned. Kabel 242 Philips 173 244% Kon. Petroleum 319% 319% „Amsterdam" Rubber 125% 126 Holl. Amerika Lijn 191 •- Kon. N. Stoomb. Mij. 156% 156% Ned. Scheepv. Unie 160;', 160 H.V.A. 1 14% "I, Deli Mij. eert. 105-,4 105% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudsoh Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American t Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacif Southern Rail' Tidewater U.S. Steel 16/1 41% 561/4 75 52% 49% 17% 77% 66% 18% 17% 45% 56% 68% 55% 35% 46 15/1 42 55% 74 51% 49% 17 77% 65% 18% 17% 44-% 56 68 54 45*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2