De stand in het lager en in het middelbaar technisch onderwijs Tuisen. neus en dippen. Laat heb ik IJ bemind Chefarine „4 tRIC DE NOORMAN ABDIJSIROOP tewerkstelling van Overpeinzingen Mr. Van Schaik terug uit de West 0 -bed is ook voor U ideaal! 1.WAKJHIllfHTP'JPCN GEDEMOBILISEERDEN GRIEP? Chefarine „4" doei wonderen. Lekker warm en volkomen geruisloze vering. VIERVOUDIGE WERKING PAGINA 3 WOENSDAG 17 JANUARI 1951 van Snorrebor AKKERS J NOTA VAN MIN. RUTTEN AAN TWEEDE KAMER Nog 12.500 moeten aan de slag Moh. Yamin gaat op tournee Minister Götzen volgende week naar Suriname KAMERLEDEN NAAR ENGELAND Uitlevering Menten niet mogelijk In strijd met de Grondwet Ziekenfondsverzekering ouden van dagen RHEUMATIEK... door ETHEL MANNIN heldere stem. Een instemmend, bewonderend gemompel steeg op uit de dichte drom nomaden doch Gonor legde hun met een handgebaar het zwijgen op. Goed gesproken", lachte hij. „Doch weerstreef mij thans voor een keer niet verder. Mijn grijze merrie heeft vanmorgen een veulen gekregen. Een koolzwart met witte bles. Het is een zoon van Raven..." Een schok doorvoer de Noorman. Het was hem duidelijk, dat Gonor thans het beste en mooiste aanboodwat de stam bezat. Een weigering zou de nomaden d:ep kwetsen. Ontroerd aanvaardde Eric het geschenk. Het jonge opperhoofd vroeg reeds waar de hengst gebracht moest worden, als het half jaar, dat het nog bij zijn moeder moest blijven, om was, doch Eric glimlachte slechts. „Dit", sprak, hij ontwijkend, „zal ik u voor mijn vertrek mededelen." Toen het ogenblik van scheiden aangebroken toas begeleidden Onga en Gonor de blonde man een eindweegs. Het afscheid viel allen zwaar, doch Eric maakte het kort. Lenig zwaaide hij zich in het zadel. „Gij kunt de jonge hengst brengen op de burcht van Eric, de Norenkoning", sprak hij achteloos en reeds wilde hij zijn paard keren, toen Onga snel naar voren stapte. „Zeg mij, zeg mij", fluisterde zij gespannen, „wie zijt gij?" Mijn naam is Eric" glimlachte de held met een vrolijke flonkering in zijn ogen. Ericde Noorman, koning van Noorwegen En nog voor de beide jonge nomaden van hun verbijstering bekomen waren, reed de blonde krijger reeds in snelle galop heen „Wat een man", fluisterde Onga. „Als ik u niet had, Gonor Een vrolijk lachje deed haar verstoord opkijken. Hij kon uw vader zijn, meisje", grinnikte de jongen. Weldan wilde ik dat ik zo'n vader had", zuchtte zij. Én stil staarden beide jonge mensen de Noorman na, tot deze als een kleine stip aan de einder verdwenen was, nieuwe avonturen tegemoet... EINDE VAN HET 18E AVONTUUR. Advertentie Advertentie „Ik neem voor Sukarno m'n kopiah af", zei Snorrebor en hij voegde de daad bij het woord en ontblootte z'n blote hoofd. „Vanwaar ineens die verering voor de president van de Republiek?" in formeerde ik verbaasd. „Omdat hij een kaerel is, die zich niet uit het veld laat slaan. Heeft hij niet r .t de hardnekkigheid van een Multatuli (ja, van Multatuli, want op school hebben ze indertijd het een tonige verhaal van Saïdja en Adinda voorgelezenheel een jaar lang van het dak van z'n pendoppo (onze Jan is in Indonesië geweest, zoals je weet) verkondigd, dat N. Guinea, voordat de zon in 1950 voor het laatst zou onder gaan, aan Indonesië zou zijn toegewe zen? Hij had daar alle reden toe, want niets kon hem doen vermoeden, dat de Nederlandse regering, die in het grote door haar knieën is gegaan, in het kleine het been strak zou houden. En toch is dat uitzonderlijke wonder ge beurd en Sukarno, de man, die nooit door z'n knieën gaat en altijd het been strak houdt, bleek zich te hebben mis rekend. Nu zou je denken, dat hij z'n gezicht kwiit is. Maar niks hoor. Hij heeft minstens nog zoveel gezicht als de Nederlandse regering, en hij krijgt er niet op en onze regering wél. En nu heeft hij op een persdiner in z'n paleis een nieuwe toezegging aan z'n met ondemocratische methoden tot een kunstmal' z eenheid gesmede volkeren gedaan, n.l. dat vóór het ochtendgloren op 1 Januari 1952 N. Guinea bij Indo nesië zal zijn teruggekeerd. Een klein uitstel dus, maar geen afstel. En als men hem dat uitstel kwalijk neemt, dan heeft hij zich bereid verklaard vrijwillig af te treden. Stel je voor, vrijwillig aftreden! Daar zou je bij onze regering mee moeten aankom- men. Nee, op dat punt gaat ze nog lang niet door de knieën, ook al is er dan van haar toezeggingen nog minder terecht gekomen dan van die van Su karno. Ik geef, als ik het gewankel i... de P.v.d.A. zie en de heren Van der Goes van Naters en Schermerhorn hoor, Sukarno een goede kans, dat hij dit keer wèl gelijk zal krijgen. De aan houder wint, is een Indonesisch spreek woord geworden. Onze regering met haar nooit volgehouden acties heeft dat al lang aan Indonesië overgedra gen. M'n pet af voor Sukarno, want h-" houdt zich gedekt". f Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver- j zachtende, slijmoplossende, J B /JklTk. ir^.K=ir*. Op de Brusselse autotentoonstelling, die momenteel gehouden wordt, is voor het eerst een Russische wagen geëxposeerd. Het is de Moskvitch Sedan. Zes perso- kunnen er in. De wagen zou in de prijsklasse van ongeveer 3500 gulden vallen. Uiterlijk lijkt de auto sterk op de Duitse Opel. Van de Nationale Demobilisatie Raad te 's-Gravenhage vernemen wij, dat de tewerkstelling van de gedemobiliseerden uit Indonesië in 1950 dank zij de grote medewerking in alle lagen van het Ne derlandse volk gunstig verliep. Was het restant ingeschreven werkzoekenden bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux aan het begin van het jaar nog 3567, op 31 December j.l. bedroeg dit, nadat in de loop van het jaar ruim 74.000 militairen waren gedemobiliseerd, nog slechts 2817. Hiervan waren 2577 volledig werkloos. Behalve deze 2577 moeten in 1951 nog de volgende groepen in het arbeidspro ces worden opgenomen: 2492 gedemobili seerden, die thans in de Rijkswerkplaat sen worden geschoold; ca, 3500 militai- ren, die reeds in Nederland zijn terugge keerd, doch nog niet zijn gedemobili seerd, hieronder is ook een aantal zie- ken; ca. 4000 man, die op 1 Januari j.l. nog varende of nog in Indonesië waren. Totaal dus rond 12.500 man. Van de twee laatst genoemden groepen heeft echter een groot gedeelte nog aanspraak op te rugkeer bij de oude werkgever. Moh. Yamin, lid van de Indonesische parlementaire N.-Guinea-missie, heeft aan Aneta medegedeeld, dat hij een tournee door Indonesië zal maken, „om het volk in te lichten over de strijd om West-N.-Guinea." Hij was van mening, dat het parlement tot annulering van de R. T. C. had moeten besluiten en dat de herzieningen van de R. T. C.-over eenkomsten vooral op financieel econo misch gebied dienen te geschieden. Offi cieel is hierover echter nooit iets mee gedeeld, de studiecommissie moet deze zaken onderzboeken. Inmiddels verneemt Aneta, dat de parlementaire N.-Guineacommissie, evt. in een andere samenstelling, spoedig naar het buitenland zal vertrekken. INaar wij vernemen, heeft minister L. Götzen zijn vertrek naar Suriname één week uitgesteld. Dit is thans vastgesteld op Vrijdag 26 Januari. Naar aanleiding van de door de Poolse regering gevraagde uitleve ring van P. N. Menten, in verband met diens beweerde activiteit in Po len gedurende de afgelopen oorlog, heeft de minister van Justitie via de procureur-generaal te Amsterdam het advies van de Haarlemse recht bank ingewonnen. Het is de taak van de Officier dezer rechtbank om in dergelijke gevallen binnen drie dagen na deze aanschrijving te re- quireren, dat de opgeëiste persoon door de rechtbank wordt gehoord. De heer Menten heeft evenwel, aldus verneemt het A.N.P. van de Officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, de pre sident van de rechtbank doen weten, dat hij afzag van de mogelijkheid van ver- Weer tegen de geëiste uitlevering. Hij is niet verschenen, evenmin als zijn advo caat. De Haarlemse rechtbank zal nu alle stukken, die op deze zaak betrekking hebben, bestuderen en vervolgens haar mening aan de minister van Justitie kenbaar maken. Naar de mening van de Officier is uit levering, zoals door de Poolse regering gevraagd, volgens de bepalingen van de uitleveringswet, niet mogelijk. Boven dien zou uitlevering in strijd zjjn met de Grondwet. Gezien het feit, dat de minis ter niettemin de Haarlemse rechtbank om haar mening heeft gevraagd, zal de rechtbank deze geven. De nieuwe regeling, dat allen, die een uitkering krachtens de Noodwet-Ouder- aomsvoorziening ontvangen of een inva- liditeits-, ouderdoms-, weduwen- of we zenrente van minstens f 12 per jaar onder de verplichte ziekenfondsverzeke ring vallen, kan in enkele gevallen met zich meebrengen, dat zowel van de man als van de vrouw f 1.50 per maand aan premie wordt afgehouden. Wij verne men thans, dat wanneer de man kost winner is in de zin van het Zieken- fondsbesluit deze, als zijn vrouw ook rente geniet, eens per drie maanden aan het Algemeen Ziekenfonds het verzoek kan richten, f 3 en f 1.50 terug te be talen. Dit kan geschieden volgens nog nader vast te stellen regelen. Advertentie Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK Hij had veel filosofie gelezen; maar, zo bedacht hij, zijn wereld was zuiver cerebraal; hij had geen echt contact met mensen, en het minst van al wel met vrouwen wier omhelzing hij gezocht had. Zoals zo velen van zijn generatie en zijn klasse zwierf hij een groot deel van de tijd door Europa, de Franse en Italiaanse Rivièra en het Lido was hun speelterrein. Je leefde nagenoeg het zelfde leven in Florence, Rome, Vene tië, Athene, Wenen als in Parijs of New York; je ontmoette nagenoeg hetzelfde soort mensen en dikwijls zelfs dezelfde mensen; je zwierf met elkaar rond als op een door Cook georganiseerde tour. Wanneer je naar St. Moritz ging voor de wintersport en daar de mensen te gen het lijf liep dis je in de zomer had ontmoet 'oij het Wagnerfestival in Bayreuth of de mensen met wie je, kortgeleden nog, tot vervelens toe had zitten praten en drinken in Parijs, had je niet het gevoel dat de wereld zo klein was het was eenvoudig op een allerakeligste manier onvermijdelijk. Het verbaasde je niet in München dezelfde mensen te ontmoeten die je onlangs nog in Hamburg had gespro ken en je was er vrij zeker van dat, als ie naar Wenen ging, ie ze daar Advertentie Wanneer U zich onbehaaglijk voefi of pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde ge neesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. TE«N PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3