PEKING WEIGERT VUREN TE STAKEN Eenheid der Kerk V.S. moeten weg uit Formosa Acheson vindt tegenvoorstellen van China onaanvaardbaar AMERIKA STOPT ZIJN GEVOELENS OVER ONZE DEFENSIE NIET ONDER STOELEN OF BANKEN EEN KOLONIEHUIS VOOR KLEUTERS NODIG D Behartigenswaardige woorden Tot hoofd en hart LOON-EN PRIJSSTOF IN DE V.S. VOORSTEL VAN DE VERENIGDE NATIES VERWORPEN Rood China agressor .Het weer Eisenhower meent, dat beroep op narigheid en moeilijkheden niet ter zake doet Financiële verhouding Rijk en gemeenten Felle explosie en brand te Amsterdam Plannen voor kleuterhuis in Bakkum Gezondheid der jeugd gaat achteruit. m MORRIS {ejmifcu êmj! Moeilijkheden bij de melklevering opgelost? DONDERDAG 18 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24984 Rood China heefi gisieravond hei jongsie voorsiel der Ver enigde Naiies ioi hei slaken van hei vuren op Korea ver worpen. In enkele tegenvoorstellen eisen de Chinese com munisten dai de Verenigde Siaien alle militaire en marine eenheden uit hei gebied van FormosS. terugtrekken, terwijl Peking voorts een zeven-mogendhedenconferentie zou wil len bijeenroepen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft inmiddels, naar aanleiding van dit ant woord op hei voorsiel van de UNO, verklaard, dat „het ant woord der Chinese communistische regering een volslagen verwerping betekent van hei 13 Jan. j.l. door de V.N. ge dane voorsiel om ioi een staaki-hei-vuren te komen." „De tegenvoorstellen," aldus Acheson, „zijn onaanvaardbaar." In de Politieke Commissie der V.N. zal China's antwoord vanavond behandeld worden. Pearson pessimistisch „Geen absolute afwijzing" Brand in klooster te Udenhout Een der bijgebouwen uitgebrand VERBONDEN LEGERS HOUDEN STAND Amerikaanse straaljager superieur EISEN ZIJN ZWAAR Protest van Amsterdamse Raad tegen wetsontwerp Tot nu toe één dode AMERIKAANS VLIEGDEKSCHIP VAN 57.000 TON l DAMESPANTALONS Vergoeding uit Zuivelfonds wordt verhoogd Minister Van den Brink in Limburg BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Wij, katholieken, weten ons leden der ene, ware Kerk. Aldus ge formuleerd heeft het enigszins de schijn, alsof onze bewustheid daar van niet vrij is van onverdraagzame zelfgenoegzaamheid. In werkelijkheid constateren wij in nederige dankbaar heid slechts een feit, waarvoor het licht van het Geloof ons de ogen ge opend heeft. Wij kunnen echter niet volstaan met onze dankbaarheid voor een uitver kiezing, die ons buiten eigen verkie zing ten deel viel. Indien naastenlief de en menselijke solidariteit geen in houdloze gesteldheden zijn van ons jegens de niet-Katholieken, indien wij bereid zijn de zin te verstaan van Christus' woorden bij het Laatste Avondmaal: „Ik heb nog andere scha pen, die niet van deze schaapstal zijn, maar ook over hen moet Ik een Her der zijn", dan zal daaruit voortvloeien een oprechte apostolaatsijver om naar de maat onzer bescheiden krachten en in dienstbaarheid aan de Goddelijke Herder ernaar te streven, dat zoveel mogelijk mensen de weg naar de Una Sancta de éne Heilige Kerk zul len vinden. Men mag niet de vergis sing begaan van te menen, dat men naar eigen verkiezing al dan niet daaraan mag meewerken. Het is in tegendeel een dure plicht van ons allen, om zoveel als in ons vermogen ligt er voor te ijveren, dat de genade van het Geloof zal ten deel vallen aan hen, die tot dusver daarvan verstoken bleven. Men vergisse zich echter andermaal niet door te menen, dat onze eigen krachten toereikend zouden zijn om te bewerkstelligen, waarheen het een plicht is te streven. De menselijke middelen zullen immers nimmer in staat blijken, te bereiken wat tenslotte een kwestie is van genade en Godde lijke beschikking. Maar in zoverre wij werktuigen zijn in Gods hand, hebben wij dienovereenkomstig de plicht als een „willig instrument" tot het geluk der mens°n zelf en tot meerdere eer en glorie van God en Zijn Kerk mee te werken aan de uitbreiding van Gods Rijk op aarde. Geen bezorgdheid mag in ons zo groot zijn als die om trent de hereniging der mensenkinde ren in het Vaderhuis. Uit het voorafgaande volgt, dat bij alle strikt menselijke middelen, zoals organisaties, apostolaat en directe ver kondiging, verreweg het voornaamste zal blijven het gebed tot Hem, in Wiens hand het tenslotte ligt de men sen door de gave van het Geloof te verenigen in de éne Moederkerk. Al onze oecumenische arbeid zal bij voor baat onvruchtbaar zijn zo deze niet gedragen wordt door een nimmer af latend gebed. En daarom heeft de Kerk de Internationale Bid week ingesteld, welke voor dit jaar met ingang van vandaag begonnen is. Laten wij ook dit jaar, nu de geeste lijke nood zo bijzonder groot is, <»ns gebed verenigen met dat der ganse Kerk om van God te verkrijgen, dich ter te komen tot het door Hemzelf uit gesproken ideaal: dat van de ene schaapstal, waarin de verdeeldheid zal worden opgeheven tot een blijde hereniging van wachtenden op het eindelij ke Hei}. In de uitzending van Radio-Peking, die te Londen werd opgevangen, werden de volgende tegenvoorstellen gedaan: a. Onderhandelingen tussen de betrok ken landen moeten gevoerd worden op basis van terugtrekking van alle buiten landse troepen van Korea. De bin nenlandse aangelegenheden van Korea moeten door het Koreaanse volk zelf geregeld worden. b. Onderhandelingen moeten de terug trekking van de Amerikaanse troepen van Formosa omvatten, evenals de te rugtrekking van Amerikaanse marine- eenheden uit de straat van Formosa. (In de straat van Formosa bevinden zich Amerikaanse oorlogsschepen, maar de V.S. hebben gezegd, dat op Formosa zelf geen Amerikaanse troepen zijn.) c. De landen, die deelnemen aan de onderhandelingen, moeten zijn: het com munistisch China, Rusland, Groot-Brit- tannië, de Ver. Staten, Frankrijk, India en Egypte. De rechtmatige status van het communistische China in de Ver. Naties moet worden vastgesteld. (De Chinese zetels in de Ver. Naties worden thans bezet door de nationalisten. De communisten hebben geëist, dat deze zetels aan hen worden toegewezen.) Volgens de Engelse versie verklaarde de Chinese minister van Buitenlandse Zaken met nadruk, dat „toestemming om het vuren te staken, voordat onderhan delingen begonnen waren, zou leiden tot eindeloze discussies zonder oplossing van de problemen". Hij zei, dat een derge lijke wapenstilstand alleen ten doel had de Amerikaanse troepen op Korea een adempauze te verschaffen en dat onder handelingen moesten plaatsvinden voor dat regelingen werden getroffen voor het staken van het vuren. De Amerikaanse delegatie is thans voornemens aan te dringen op onver wijlde goedkeuring van haar plan om de Chinese volksrepubliek als agressor door de Verenigde Naties te doen veroordelen. Men verwacht, dat de Verenigde Staten op de eerstvolgende bijeenkomst der Politieke Commissie een resolutie van deze strekking zullen indienen. In re geringskringen te Washington had men overigens geen ander antwoord van Pe king verwacht. Senator Tom Connally, voorzitter van de commissie voor Bui tenlandse Betrekkingen van de Ameri kaanse Senaat, liet zich in deze geest tegenover Reuter uit. De democratische senator John Mac- Lelland zeide, dat hij de volgende re solutie in dc Amerikaanse senaat zou indienen. 1. Het communistische China is in Korea als aanvaller opgetreden. 2. De vertegenwoordigers van Peking moeten niet in de Verenigde Naties worden toegelaten. 3. De Verenigde Naties moeten onmiddellijk economi sche sancties tegen het communistische China en een volledige blokkade in stellen. Zo nodig moeten ook militaire strafmaatregelen worden genomen. In Londense diplomatieke kringen vreest men intussen, dat het antwoord var, Peking in feite de bodem heeft in geslagen aan de hoop. dat het nog moge lijk zou zijn het Koreaanse geschil door middel van onderhandelingen te regelen. Men meende, dat al is het antwoord van Peking geen rechtstreekse verwerping van de voorstellen, de tegenvoorstellen van Peking in Washington op de meest heftige wijze aan critiek zouden worden onderworpen. Uit Parijs wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gis teravond verklaarde de verwerping door Peking van de voorstellen der Verenigde Naties „betreurenswaardig" te achten. „Dit bewijst, dat de Chinese communis tische regering niet streeft naar el snelle en vreedzame regeling van het Koreaanse conflict," zeide hij. De Canadese minister van Buitenland se Zaken, Lester Pearson, verklaarde gisteren, dat de afwijzing van het jong ste „cease fire"-voorstel door Rood China tot gevolg heeft, dat voor de Verenigde Naties een oplossing van de crisis in het Verre Oosten nog niet in zicht is. Pearson zei: „Wij kunnen waarschijn lijk niet veel meer doen. Er zal zeker geen nieuw „ccase fire"-voorstel komen. Wij zijn zover gegaan als wij konden en verder dan de meesten zouden hebben willen gaan om de Chinezen tegemoet te treden." Pearson, een der drie leden van de „cease firc"-commissie, welke het voorstel de vorige maand aan de rege ring van Rood China heeft doen toeko men. gaf ronduit uitdrukking aan zijn pessimisme, toen hij van het Chinese afwijzende besluit hoorde. Hij meende, dat de volgende stappen zullen moeten worden ondernomen door de Politieke Commissie van de Verenigde Naties. Pandit Nehru, de premier van India waarschuwde gisteren op een persconfe rentie te Parijs het Westen, dat, indien het Rood China brandmerkt als agressor, omdat dat land de „cease fire"-voorstel- len van de U.N.O. heeft afgewezen, het de deur zal sluiten voor een vreedzame oplossing van de crisis in het Verre Oos ten. „En dat moeten wij ten koste van alles vermijden Nchru verklaarde, dat het Chinese antwoord hem geenszins een absolute afwijzing van het vredesplan der Ver enigde Naties toescheen. Hij achtte vol doende ruimte aanwezig om alle aspec ten van het probleem vollediger te over wegen en meende, dat de mogelijkheid van een regeling door onderhandeling zeker niet kan worden uitgesloten. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien, maar ook flinke opklaringen. Aanvankelijk nog harde, later krachtige tot matige wind tussen West en Noord-West. Iets lagere temperaturen. Zon: 8.39—17.03; Maan: 13.02,—6.25. Door tot dusver onbekende oorzaak is Woensdagmiddag brand uitgebroken in het Capucijnerklooster te Udenhopt. De gemeentelijke brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat een der bijgebouwen van het kloos ter geheel uitbrandde. Dank zij de gun stige windrichting en het ingrijpen der brandweer kon uitbreiding voorkomen worden. Het hoofdgebouw bleef ge spaard. De brand- en waterschade zou evenwel toch nog meer dan f 10.000 be dragen. Prinses Margriet, over une- indertijd onze strijdbare koopvaardijvloot heeft peet gestaan, viert morgen haar achtste verjaardag Bij officiële plechtigheden doet zij het ijs van het protocol soms even breken door haar kinderlijke argeloosheid en guitigheid. En er is niets, dat ons volk zo aanspreekt, want het houdt niet van al te grote vormelijkheid en bezit een gezonde zin voor humor. Prinses Margriet neemt dan ook een bijzondere eigen plaats in onder de prinsesjes en Nederland verheugt zich van harte over het feest, dat zij morgen viert. De geallieerde verkenningsacties om de sterkte van de vijandelijke troepen ten Zuiden van Seoul vast te stellen duren voort. Geallieerde tank- en in- tanterietroepen houden stand in drie West-Koreaanse voorposten, die onder ?"mj„ddelli)k aanvalsbereik liggen van 120.000 man Chinese troepen. Andere geallieerde verkenningstroe pen bevinden zich bij Osan, hemels breed 45 km. ten Zuiden van Seoul en Kumyangjan, hemelsbreed 40 km. van de Zuid-Koreaanse hoofdstad. Een woordvoerder heeft meegedeeld, dat Yongwol aan het centraal front nog steeds in handen van de geallieerden is. Yongwol ligt '48 km. ten Zuid- Oosten van Wonju. Generaal Hoyt Vandenberg, de Ame rikaanse luchtmachtstafchef, heeft op een persconferentie te Tokio na zijn be zoek van twee dagen aan Korea en Japan o.a. verklaard, dat er in Korea waarschijnlijk geen doelwit bestond dat een atoombom waard zou zijn. De Ame rikaanse straaljager F-86 was superieur gebleken aan de MIG-15 van Russische makelij. (Van onze politieke redacteur) De Amerikanen hebben de hele defensie-kwestie over de straat gegooid. Zij hebhen, nadat de speciale correspondent van de New York Herald Tribune reeds had geschreven, dat dr. Drces een van de voornaamste oorzaken was van de Nederlandse achterstand in de bewapeningtsinspanning, de Nederlandse cor respondent van dc New York Times laten onthullen, dat generaal Eisenhower van zijn bezoek aan Den Haag „depressed" en „disappointed" was geworden, en de New York Times voegt er aan toe, dat minister s'Jacob bij Eisenhower's bezoek zijn slechtste been heeft voorgezet. Wij schreven reeds in het Kamer overzicht van gisteren, dat het de vorige week in Den Haag geen prettige thee visite is geweest en wjj wezen er tevens op, dat de Kamerleden óók wisten, dat er sedert het bezoek van Eisenhower iets was veranderd. het standpunt geplaatst te hebben, dat alle beroepen op narigheden van het verleden en op moeilijkheden van het heden niet veel ter zake doen, wan neer het er om gaat zijn leven te ver- dedigen. Willen wij ons leven verde digen, ja of neen? Daar komt de zaak kort gezegd op neer. En aangezien de generaal nu in de personen van de mi nister-president en van minister s'Ja cob een niet bijzonder sterke wil meen de te ontmoeten om ons te verdedi gen, voelde hij zich „ontmoedigd" en „teleurgesteld", zoals de man van de New York Times zegt. En om de zaak aan de gang te brengen, schijnen de Amerikanen er voor gezorgd te hebben, dat deze gevoelens ni»t onder stoelen of banken gestopt werden. In het Kamerdebat van Dinsdag heeft men echter reeds symptomen kunnen waarnemen. die erop duiden, dat er in het Nederlandse volk wel mensen zijn, die aan de eisen, welke hier gestéld worden, willen voldoen, hoe zwaar die ook mogen vallen. Met name heeft ook orof. Romme daarvan getuigd, reeds Maandag in zijn Heer- lense rede. waarin hij met grote na druk betoogde, dat wij moeten bijdra- de realiteit, en nu gaat het er maar om te doen hetgeen noodzakelijk is voor onze defensie, waaraan hij toevoegde, dat wij dit duidelijk naar buiten moe ten laten blijken ook. In die rede te Heerlen heeft prof. Romme zich dus gesteld in het hart van de realiteit, en nu gaat eet er maar om of onze regeerders zich inmiddels ook bekend hebben tot deze werkelijkheid. Het is nog te vroeg om daarop geheel gerust te zijn, maar het inzicht begint toch te dagen, dat er voorshands wel iets meer mogelijk is dan de regering aanvankelijk heeft gemeend. Tegenover haar beroep op de af wezigheid van materiaal staat het feit. dat wij enige tijd geleden met veel hoerageroep nota hebben genomen van het feit. dat Canada ons de wapens voor een hele divisie heeft geschonken Als men nu aanneemt, dat deze wapens zo ongeveer in deze tijd in ons land kun nen arriveren en dat er nog wel verder igts aanwezig is wij hebben toch al vorig jaar. zijn het in beperkt verband, herhalingsoefeningen gehouden met materiaal, dat niet voor de opleiding- bestemd was.dan redeneert men dat hét inderdaad wel mogelijk zou zijn in luttele maanden tijds om te beginnen één divisie uit te rusten. Veranderd is het inzicht in de nood zakelijkheden, die ons allereerst te ver vullen staan. De Nederlandse regering heeft zich rustig op het standpunt ge steld, dat men van Nederland niet te veel kon vergen, in de eerste plaats niet, omdat wij geen materiaal hebben, in de tweede plaats, omdat wij Indo nesië vijf jaar lang aan de hals heb ben gehad, en de regering heeft eraan herinnerd, dat wij dit mede aan de houding van Amerika te danken had den. Vervolgens meende de regering er de generaal wel van te kunnen over tuigen, dat wij het ons economisch niet konden veroorloven de dienstplicht te verlengen; kortom zij verwachtte, dat Eisenhower het wel goed zou vinden als wij tegen het einde van het jaar drie divisies in mobilisabele toestand zouden hebben, doch desalniettemin geen staand leger en practisch geen di visie om ter beschikking van Eisenho wer te stellen. De generaal echter schijnt zich op De Amsterdamse Raad heeft z.h.s. een motie aangenomen, ingediend door leden van alle fracties en betrekking hebbend op het wetsontwerp ten aan zien van de financiële verhouding tus sen het Rijk en de gemeenten. De Raad is van oordeel dat dit wets ontwerp de rechten van de gemeenten verkort omdat het saldo van de op brengsten, bestemd voor de gemeenten, slechts gedeeltelijk aan hen zal worden uitgekeerd. Verstarring van de grond slagen en vermindering van de percen tages zullen ten gevolge hebben dat de gemeenten steeds meer afhankelijk worden van subjectieve uitkeringen van het Rijk. Dit betekent zulk een aantas ting van de vrijheid der gemeenten dat de belangen van de burgerij ernstig worden geschaad. De raad vertrouwt dan ook dat de volksvertegenwoordi ging met deze bezwaren ernstig reke ning zal houden. Finland Van betrouwbare zijde wordt door U.P. vernomen, dat de so ciaal-democraten deze week hun intre de zullen doen in het Finse kabinet van de middenkoers, dat onder leiding staat van de agrarische premier Kek konen. Goedheid en wijsheid moeten de grondslag zijn van ons leven Ingewikkeld is natuurlijk de kwestie van de diensttijdverlenging Maar toch ook niet zo ingewikkeld, óf ook deze kan opgelost worden, indien men maar weet hoe noodzakelijk het is de moei lijkheden te overwinnen. De economi sche problematiek, die dit oproept, is bijzonder groot en betekent voor ons land een zeer zware last. Doch op het ambtelijk niveau is men reeds aan het studeren op diep ingrijpende planne» om te komen tot besnoeiingen van zeer veel dat in ons wijdvertakt eco nomisch en sociaal bestel tot dc dier bare verworvenheden van ons bestaan behoort. Prof. Romme heeft in dit verband in zijn Hecrlcnsc rede opgemerkt, dat men bij alle offers niet uit het oog moet verliezen, dat het behoud van de binnenlandse vrede in ieder land van niet minder belang is. Ook dit is in derdaad een uitspraak, die men in ge dachte moet houden. Een wezenlijke aantasting van de scciaie politiek zal men pas in laatste instantie mogen doen,, doch als het werkelijk nodig blijkt, zal men ertoe moeten overgaan, om dc eenvoudige reden, dat de ver dediging van het naakte beslaan op het beslissende moment primeert. (Vervolg op pag. 3 eerste kolom) Vanmorgen omstreeks half elf is de binnenstad van Amsterdam opgeschrikt door een hevige explosie in de kelder van een huis op de Keizersgracht 325, waar de magazijnen van een handels onderneming in kunsthars- en plastic producten zijn gevestigd. Onmiddellijk na de explosie brak een felle brand uit, die, voor zover tot nu toe bekend is, één dode heeft geëist. Bijna drie kwartier na het eerste brandalarm konden brandweerlieden, van gasmaskers voorzien, doordringen in bet achtergedeelte van een souterrain, waar het geheel verkoolde lichaam van een man werd aangetroffen. De identiteit van het slachtoffer kon tot op heden nog niet worden vastgesteld. De opsporings werkzaamheden naar andere slachtoffers worden op het ogenblik voortgezet. Men vreest n.l., dat zich onder de puinhopen van het verwoeste interieur van het ge bouw nog een jongen bevindt. Met ze kerheid is hierover echter weinig te zeg gen, daar niemand van het personeel m de paniek, die ten gevolge van de explo sie is ontstaan, heeft kunnen constateren wat er met anderen is gebeurd. Een hooggeplaatste Amerikaanse re geringsambtenaar deelde gisteren mede, dat de Amerikaanse regering binnen 5 of 6 dagen een algemene loon- en prijs- stop zal afkondigen. De; ambtenaar zei de, dat overwogen werd de prijzen vast te leggen op het niveau van 1 Januari j.l. Dit besluit werd toegeschreven aan de directeur voor de defensie-mobilisa tie, Charles Edward Wilson. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren de Amerikaanse marine toestemming verleend voor de bouw van een reusachtig vliegdekschip van 57.000 ton, vanwaar vliegtuigen met atoombommen kunnen starten. e statistieken, waarin men kan ge loven of niet, wijzen uit, dat de algehele gezondheidstoestand van kinderen die als „zwak" staan geken merkt, aanzienlijk verbetert, nadat ze een aantal weken in een koloniehuis hebben doorgebracht. De gezonde lucht, het regelmatige leven, het versterkende voedsel en de algehele „frisse wind", die er om zo te zeggen, even door hun leven waait, hebben een resultaat, dat de kos ten aan deze preventieve jeugdgezond heidszorg gespendeerd, alleszins recht vaardigt. Sterker nog: men wint er jaar lijks voor duizenden kinderen dat onbe taalbare goed, de gezondheid mee. De Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem, die de zorg heeft voor de kinderen uit de grote steden in het Westen (maar plattelandskinderen heb ben het evenzeer nodig, is gebleken! zond verleden jaar drie duizend jongens en meisjes naar diverse koloniehuizen, o.a. naar haar eigen model koloniehuis „St. Antonius" in Bakkum, waar telkens zes weken lang, aan honderd jongens en meisjes van 5 tot 14 jaar een dosis le venskracht wordt meegegeven. Dat gaat zomer en winter door, aan de lopende band, onder uitstekende leiding van ge diplomeerde verzorgsters. Maar voor kin deren onder de vijf, voor kleuters en babies, die veel méér zorg behoeven, zijn er niet voldoende koloniehuizen beschik baar. De kleintjes, die door de kleuter schoolarts of de huisarts als „zwak" ge signaleerd worden en voor wie de wel doende paar weken of maanden in een koloniehuis sterk wordt aangeraden, zijn thans aangewezen op „Krabbebosse" bij Breda van het Wit-Gele Kruis. Maar dat kan aan alle aanvragen niet voldoen Naast„Krabbebosse" en het huis van „Trein 828" in Pette is er behoefte aan meer kolonieruimte voor de allerklein sten. Daarom wil de Katholieke Kinderuit zending in het Haarlems diocees in 1952 beginnen met de bouw van het Prinses Marijke Kleuterhuis in Bakkum. Dat daar tonnen mee gemoeid zijn zal nie mand verbazen. Evenmin dat, naast hetgeen de overheid doet, de benodigde middelen zullen moeten vloeien langs alle kanalen, die daar voor gebruikelijk zijn. Onder anderen is dat voor dit Ma rijke Kleuterhuis 'n loterij met twee honderd veertig duizend loten, die de kans geven zelfs op een landhuis of een jaar lanterfan ten. In dit koloniehuis, waar plaats zal zijn voor zestig klein tjes, zullen aanvan kelijk kleuters uit het gehele land worden opgenomen In 1953 wil genoem de Kinderuitzending de bouw beginnen van een koloniehuis in Dieren voor pre- tuberculeuze kinde ren. Waar het blijkt, dat de algehele ge zondheidstoestand der jeugd achteruit gaat hebben deze plannen recht op steun en belangstel ling. binnen- Foor de afdelingen van de K.V.P. in Heerlen heeft prof. mr. C. P. M. Romme enige'bijzonder dui delijke en behartigenswaardige woor den gezegd over onze defensie. Hij zeide, dat ons land er innerlijk van overtuigd dient te zijn, dat een ver hoogde militaire inspanning noodzake lijk is, en naar buiten moet laten blijken, dat wij ten volle bereid zijn bij te dragen tot hetgeen noodzakelijk is om de dreiging uit het Oosten (hij be doelde natuurlijk niet Indonesië, maar Sovjet-Ruslqud) te weerstaan. „Voor al", zo zei nij „nu het alarm van de Koreaanse wekker gevolgd is door een roffel van generaal Eisenhower, zal iedereen de noodzakelijkheid daarvan moeten inzien". Prof. Romme zou ech ter zichzelf niet zijn geweest, als hij daar niet aan had toegevoegd, dat men daarbij niet uit het oog mag verliezen, dat de binnenlandse vrede in ieder land n: minder belangrijk is. Het is allerminst overbodig, dat prof. Romme dit keer op niet mis te ver stane wijze nog eens de puntjes op de pijnlijk spitse i heeft gezet, want de Atlantische opperbevelhebber generaal Ike Dwight Eisenhower heeft bij zijn bezoek aan ons land niet alleen een trieste indruk gekregen van de s'_at, waarin zich onze defensie be vindt, maar ook van de innerlijke be reidheid van vooraanstaande personen tot in de hoogste regeringsregionen toe om in die vooralsnog déplorabele staat snel en effectief verandering te bren gen. Het gebrek aan zulk een bereid heid zal. naar wij vermoeden, wel voor een deel voortkomen uit de overwe ging, t men zich niet populair pleegt te maken door zware offers, hoe nood zakelijk ook, van ons volk te vragen c„ dat men niet gaarne populariteit bij het volk wil verspelen, nu de ver kiezingen van 1952 in het zicht komen. Sir Stafford Cripps in Engeland heeft indertijd niet geschroomd zijn popula riteit met ..austerity"-maatregelen in de waagschaal te stellen en hij heeft daardoor een groter goed dan persoon lijke populariteit gewonnen. Hij heeft het Pond Sterling weer tot een „hard boiled egg" gemaakt Maar wij zien in ons land nog niet de figuur, die eenzelfde moed wil opbrengen. Men is méér bezorgd voor de uitbreiding van sociale voorzieningen dan voor het behoudt daarvan op de lange duur. En daardoor brengt men deze voorzieningen juist in het grootste gevaar. Immers de Amerikaanse minister van Defensie, Marshall, heeft volkomen terecht ge zegd. dat het voortbestaan van de vrije arbeidersorganisaties en alle andere democratische instellingen afhankelijk is van de mate, waarin wij erin slagen communistische agressie in toom te houden en verdere uitbreiding van het aantal politiestaten te voorkomen. Maar in ons land willen nog te velen door de wekker van Korea heen slapen en Eisenhower voor spek en bonen laten roffelen. REFLECTOR Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 132(39 De moeilijkheden, die dreigen te ont staan bij de levering van melk aan de consumenten in de centra van het Wes ten des lands, zullen, naar verwacht wordt, door de beslissingen van het Bedrijfschap voor Zuivel worden opge lost. Het bestuur van dit Bedrijfschap heeft besloten de vergoeding uit het Zuivelfonds voor alle in consumptie ge brachte melk te verhogen. Voorts zal er een correctie komen op de vergoe dingsregeling, welke door de regering wordt toegepast voor het betrekken van dc aanvuilingsmelk uit het Noorden en Oosten des lands. Het betreft hier een paar districten met name Haarlem die hier met betrekking tot de aanvuilingsmelk moei lijk zaten. De toestand zal van week tot week worden bezien. Op deze wijze hoopt men de moeilijke periode in de eerstvolgende vier weken door te ko men, zonder dat tot een beperking van de melklevering zal moeten worden overgegaan. Naar het A.N.P. verneemt, zal de mi nister van Economische Zaken, prof. Van den Brink, vandaag in Zuid-Lim burg met leidende figuren in de mijn industrie besprekingen voeren in ver band met de huidige kolenpositie. Iedere (gedipl.i verzorgster heeft in het Bakkumse model koloniehuis de zorg voor een groepje van twaalf kinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1