„Rood China pleegt in Korea agressie Verlaat het derde Chinese leger Korea? HET COMITÉ-GENERAAL OVER NIEUW-GUINEA h dit Warren Austin verzoekt de feit onder ogen te zien Truman: Ver. Staten zullen alle mogelijke pressie aanwenden Zuid-Koreanen ten Noorden van de 38ste breedtegraad geland Prof. Romme doet voorstel om de geheimhouding op te heffen Boontje komt om zijn loontje Tot hoofd en hart SOVJETS VOLKOMEN ACHTER DE CHINESE TEGENVOORSTELLEN Nieuw verzoek tot cease-fire President geheel accoord met Acheson J Het weer VERWARDE SITUATIE EISENHOWER CONFEREERT MET DE GASPERI Slachtoffer van brand geïdentificeerd w riUKKio beflmycu my; Groeiende onveiligheid in Oost-Java VRIJDAG 19 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24985 t} Chu waarschuwt opnieuw DUURDERE SCHOENREPARATIE ONVERMIJDELIJK K, GEEN DISTRIBUTIE IN AMERIKA 50.000 vliegtuigen per jaar Twee doden bij demonstraties LEDEREN KLEDING Thans 'n echtpaar vermoord BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Amerikaanse gedelegeerde bij de V. N., Warren Austin, heeft gisteren een beroep op de Verenigde Naties gedaan om het feit onder ogen te zien, dat com munistisch China in Korea agressie gepleegd heeft. Hü verklaarde in de Poli tieke Commissie: „Het is mijn regering duidelijk, dat het bewind te Peking agressie gepleegd heeft en dat de Algemene Vergadering zich in die zin moet uitlaten". Austin zei, dat communistisch China's laatste telegram, waarin de oproep der V. N. voor een wapenstilstand verworpen werd, geen antwoord is van de regering te Peking, maar „van haar meesters, de regeerders der Sovjet-Unie". De Sovjet-afgevaardigde Tsarapkin, die Malik verving, verklaarde, dat de Sov jet-Unie volkomen achter de Chinese tegenvoorstellen stond. „Zij zijn erop be rekend om de snelste regeling van de Koreaanse kwestie en de andere kwesties met betrekking tot de Chinese volksrepubliek en het Verre Oosten teweeg te brengen", zo zeide hij. Tsarapkin achtte het onmogelijk de onderhavige kwes tie in de commissie te bespreken zonder deelneming van het Koreaanse en Chinese volk. Het verluidt, dat niet-Europase naties, die troepen op Korea hebben zoals Siam, de Philippijnen en Columbia ook zulk een verzoek van de Amerika nen hebben ontvangen. De drie Euro pese delegaties te Lake Success wilden niet onmiddellijk commentaar op deze kwestie leveren. Wel bevestigden zij, dat de Amerikanen inderdaad zulk een ver zoek gedaan hebben en dat nu bespre kingen plaats vinden. De Canadese minister van Buitenland se Zaken, Lester Pearson, heeft gisteren op een persconferentie te Ottawa ver klaard, niet van gevoelen te zijn, dat het antwoord van communistisch China op de voorstellen tot staken van het vuren in Korea de deur geheel gesloten had. Pearson zeide, dat de Engelse ver sie een vertaling van de Chinese was. De verwachte Amerikaanse resolutie was nog niet gereed om ingediend te worden. Austin gaf echter tijdens de bij eenkomst der Politieke Commissie de voornaamste punten ervan in grote trekken weer: 1. Veroordeling van het Rode China als agressor. 2. Een nieuw beroep op Peking om de vijandelijkhe den te staken en de troepen terug te trekken. 3. Bevestiging van het voor nemen der Verenigde Naties tot voort zetting van de pogingen om het hoofd te bieden aan de agressie in Korea. 4. Een beroep op alle leden der V. N. om hieraan steun te verlenen en hulp aan aanvallende landen te weigeren. 5. Be sprekingen der uit vertegenwoordigers van 14 V. N.-landen bestaande commis sie voor collectieve maatregelen over eventuele sancties. Austin zei: „Het grondbeginsel van het Handvest houdt in, dat gewapende agressie buiten de wet gesteld wordt. Laten wij door onze daden tonen, dat geen enkele mogendheid dit beginsel kan trotseren". Austin kreeg steun van de Griekse gedelegeerde Alexis Kyrou, die het bewind te Peking be schuldigde van „volslagen veronacht zaming van en grove ongehoorzaam heid aan" deVerenigde Naties. De Australische gedelegeerde K. C. O. Shann was het er mee eens, dat het nutteloos zou zijn een verder beroep op de Chinese communisten te doen, ten zij „Peking een aHd ere toon aanslaat". Hu waarschuwde echter tegen een over ijld optreden en stelde een reces van 24 uur of meer voor om de gedelegeerden in staat te stellen met elkaar en met hun regeringen overleg te plegen over de te nemen maatregelen. De Franse gedelegeerde Frangois La- coste vermeed de Amerikaanse voor stellen rechtstreeks te steunen, maar wees er op, dat Frankrijk bereid was tot de een of andere positieve maatre gel nu alle wapenstilstandspogingen ge faald hebben. De Philippijnse gedele geerde Carlos Romulo drong er op aan communistisch China als agressor te veroordelen en de V. N.-commissie voor collectieve maatregelen een studie te laten maken van een eventueel optre den. De Engelsman Sir Gladwyn Jebb zei alleen de inleidende beschouwingen van zijn regering ontvangen te hebben en nie<t in staat te zijn een definitieve ver klaring over het beleid van zijn land te geven. Kan de regering te Peking wer kelijk vrede wensen, vroeg hij, wanneer zij een conferentie in China eist, terwijl de Chinese communisten tegen de V. N strijden? De bijeenkomst werd tenslotte verdaagd tot hedenavond negen uur. De Verenigde Staten hebben inmiddels aan Frankrijk, Nederland en Turkije gevraagd om mede de resolutie te wil len indienen, die Communistisch China als agressor op Korea zal brandmerken, zo verklaren, volgens U.P., diplomatieke kringen. Zij zeggen, dat de Verenigde Staten van mening zijn, dat naties, die troepen op Korea hebben, logischer wijze beschouwd kunnen worden als de geschikte landen, die zulk een resolutie indienen. Hieraan was wellicht een aanzienlijke mate van dubbelzinnigheid in hc<t ant woord te wijten. Er zouden maatregelen genomen dienen te worden om te weten te komen wat de Chinezen precies be doelden. Pearson noemde het antwoord van China een „ingewikkeld" document waarin sommige punten ..niet abso luut duidelijk, maar wel vrij duide lijk" zijn. Deze punten waren: le. De klaarblijkelijke eis van communistisch China, dat er eerst over politieke vraagstukken gesproken zou moeten worden, voordat de vijandelijkheden gestaakt werden. 2e. De klaarblijkelij ke eis van China, dat het als lid van de V. N. erkend zou worden, voordat een politieke discussie zou worden ge opend. Zo op het oog waren deze twee punten onaanvaardbaar. Over enkele andere punten in het Chinese antwoord zou te praten zijn. Pearson is een van de drie leden van de commissie der V.N. voor een staken van het vuren. Opnieuw heeft intussen Chu En-lai. minister van Buitenlandse Zaken van de Chinese volksrepubliek, de V. N. ge waarschuwd, dat stappen, die genomen worden, zonder dat rood China daaraan deelneemt, van nul en gener waarde zijn. In een telegram, gestuurd aan het hoofdkwartier der V.N. in Lake Success en uitgezonden door Radio-Peking, zegt Chu, dat enigerlei resoluties, aange nomen door de Economische Commissie der V. N. voor Azië en het Verre Oosten en door de Commissie voor Industrie en Handel, onwettig en waardeloos zijn in dien de gedelegeerden van de volks republiek niet bij die resoluties betrok ken zijn. De waarschuwing had betrek king op vergaderingen, die door ge noemde twee lichamen in Bangkok gehouden zijn en waarbij communistisch China niet was toegelaten. In het tele gram wordt nog gezegd, dat de gedele geerden van de Kwomintang geen recht hebben aan die vergaderingen deel te nemen. fes È£§- BOVEN: Koud water is er op Korea genoegdus kunnen korporaal A. P. Bol uit Zandvoort, soldaat D. Keizer uit Rotterdam en soldaat H. H. Wagenaar uit Schaesberg, die beweren dat er niets frisser en gezonder is dan wassen met koud water, hun theorie naar hartelust in practijk brengen. ONDER: Pater L. C. v. d. Vrande houdt er van 's Zondags na de H. Mis „het dorp" in te gaan om er wat te musiceren op zijn accordeon. De Koreaanse bevolking vindt het geweldig. President Truman heeft gisteren tij dens zijn wekelijkse persconferentie ge zegd, dat de Ver. Staten alle pressie, waartoe zjj in staat zijn, zullen aanwen den, om communistisch China als agres sor in Korea te brandmerken. De presi dent zei, dat hjj volledig achter de ver klaring stond, die minister Acheson Woensdag heeft afgelegd en waarin deze het antwoord van communistisch China op het voorstel van de Ver. Naties tot het staken van het vuren in Korea ver wierp. Truman zei, dat hij Acheson's Verklaring van te voren had gelezen. Truman verklaarde voorts uitdrukke lijk, dat er niet de minste twijfel is, dat hij de bevoegdheid bezit om met of zonder toestemming van het Congress troepen naar het buitenland te zenden. In antwoord op een vraag verklaarde hij, dat hij gaarne zou zien, dat het Congress hem zijn steun toezegde. In dit verband, aldus Truman, verwel komde hij de democratische motie, die bij de Senaat zal worden ingediend en waarin goedkeuring wordt gehecht aan bet gebruik van Amerikaanse troepen in Europa. Hij zei dit, nadat een ver slaggever hem had meegedeeld, dat de democratische meerderheid in de Se naat bezig is met de opstelling van deze motie. (De democraten kwamen in ac tie, nadat de republikeinse leider, se nator Kenneth Wherry, een resolutie had ingediend, waarin hij zich kantte «een het zenden van troepen naar Luropa zonder toestemming van het Uongress.) De president maakte tevens bekend, dat hij voornemens is een rede te houden op de inter-Amerikaanse con ferentie van ministers van Buiten landse Zaken, die op 26 Maart in Washington wordt geopend. Truman vestigde de aandacht op de rede, die Charles Wilson, de Amerikaan se directeur van mobilisatie. Woensdag in Philadelphia hield en waarin deze aandrong op een enorme krachtsinspan ning ten behoeve van de mobilisatie. V/ilson betoogde, dat iedere Amerikaan man, vrouw of kind, in de komende twee jaar een bedrag van 1000 dollar zou moeten bijdragen om Amerika en zijn bondgenoten tot de „sterkste machtsconcentratie ter wereld" te ma ken. Na afloop deelde Truman's perschef naar aanleiding van de persconferen tie van de vorige week aan de verslag gevers mee, dat in een groot aantal krantenartikelen de indruk gegeven was, als had de president een uitdagen de houding ten aanzien van het Con gress aangenomen. Geen enkele van de opmerkingen, die de president de vori ge week had gemaakt, rechtvaardigde echter een dergelijke interpretatie, al dus de perschef. I Dikwijls worden de spaarpenningen I ie eerste contributie aan de satan. Op een te Utrecht gehouden gecombi neerde vergadering van de federatie van schoenmakerspatroonsbonden en het be stuur van de vakgroep schoenherstel lers, maat- en orthopaedische schoen makers is de ernstige situatie bespro ken, „ontstaan door de nog steeds door gaande onrustbarend stijgende prijzen van leder en fournituren". De conclusie van de vergadering was, dat een niet onbelangrijke verdere stij ging van de prijzen voor maatschoenen en reparatie onvermijdelijk is. Ter gelegenheid van haar achtste verjaardag werd prinses Margriet een verjaardagstaart aangeboden door het ..Prinses Margriet Fonds". Natuurlijk moesten dadelijk de kaarsjes even branden, wat de jarige prinses en haar jongste zusje Marijke maar wat leuk' vonden. Koningin Juliana kijkt met welgevallen naar het aardige tafereeltje. Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met op vele plaatsen tijdelijk enige regen, later weer opklaringen. Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.38—17.05; Maan: 13.497.25. Charles Wilson, de man die de lei ding heeft van de Amerikaanse defen sie-mobilisatie, gaf gisteren te kennen, dat aan de Amerikaanse industrie in de nabije toekomst een loon- en prijs- beheersing zal worden opgelegd, doch dat men het in die nabije toekomst ver moedelijk zonder distributie zal kunnen stellen, d.w.z. distributie voor de con sument, maar niet wat betreft de toewij zing van materialen voor de industrie. Wilson vertelde een senaatscommis sie, dat zijn doel is de Amerikaanse productie op een punt te brengen, dat voldaan kan worden aan alle behoef ten van de defensievoorbereidingen en de natie voldoende oorlogsmateriaal in voorraad heeft, om een grote oorlog van één jaar te voeren. Ook vertelde Wilson, dat het doel om 50.000 vliegtui gen per jaar te maken, binnen de twee jaar bereikt moet worden, Als we zo ver zijn, zéide hij, moeten de Verenig de Staten gaan werken naar een doel van 100.000 per jaar. Volgens nog onbevestigde berichten uit Tokio zouden èenheden van het derde Chinese veldleger, dat in het begin van het jaar een belangrijke rol speelde hij de verovering van Seoul, opdracht ge kregen hebben Korea te verlaten, aldus meldt Reuter. Enkele uren voor deze be richten bekend werden, meldde Reuter eveneens dat Zuid-Koreaanse strijd krachten ten Noorden van de 38e breedte graad aan de Westkust zijn geland. De landing werd uitgevoerd ten Zuiden van de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang. Volgens een verklaring van de Zuid-Koreaanse. vloot werd TUI vul, enkele kilometers landinwaarts, her overd en trok men op in Noordelijke richting naar Changnyon, aan de mon ding van de Taedong. Aan de overzijde van deze baai ligt de belangrijke, door de tegenstander bezette havenstad Chin- nampo, vijftig kilometer ten Zuid-Wes- ten van Pyongyang. Uit de eerste be richten krijgt men niet de indruk, dat het hier een grootscheepse aanval be treft. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteravond be gonnen aan het Nieuw-Guinea-debat. Dat was om half nagen. Dr. Schouten was de eerste spreker en hij sprak tot bij tienen. Toen deed prof. Romme het voorstel om de geheimhouding van het Comité Generaal, dat in September over Nieuw-Guinea gehouden is, op te heffen, waarna de Kamer in Comité Generaal ging om daarover te beraadslagen. Deze beraadslaging duurde tot bij twaalven, waarna de voorzitter mededeelde, dat het Comité Generaal Vrijdagmiddag om één uur zal worden voortgezet. Dit zijn de feiten, waarop wij op dit moment geen commentaar kunnen ge ven, omdat wij niet weten wat prof. Romme bedoeld heeft met zijn voorstel. Wel weten wij, dat de heer Schouten tijdens zijn rede op een gegeven moment zelf het Comité Generaal ter sprake bracht. Dat was toen hij met openbare uitlatingen van de regering aan het ad strueren was, hoe zij zich had vastgezet op haar onveranderlijk genoemde stand punt: souvereiniteitshandhaving. In dit verband noemde hij het C. G., er aan toevoegende, dat hij hier natuurlijk niet over kon spreken. Men verstond dit dus als een suggestie, dat de regering zich daar minstens even stellig had uitgela ten, doch dit is een conclusie van ons. Welbeschouwd is het theoretisch denk baar, dat de regering in het C. G. enig voorbehoud heeft gemaakt, al lijkt het niet bijzonder waarschijnlijk. Toen de heer Schouten het daarover had, inter rumpeerde de voorzitter, dat de Kamer op het voorstel daartoe kan besluiten de geheimhouding op te heffen, doch de heer Schouten ging op deze suggestie niet in. Nauwelijks echter was hij uit gesproken, of de heer Romme deed het voorstel de geheimhouding op te heffen. Het is opmerkelijk, dat de Kamer, of .de Generaal Eisenhower heeft te Rome besprekingen gevoerd met minister-pre sident Alcide de Gasperi, de minister van Buitenlandse Zaken graaf Sforza, de minister van Defensie Facciardi en de minister van financiën Pella. Pacciardi en Pella zeiden, dat bjj het onderhoud de positie van Italië met betrekking tot het Noord-Atlantisch Pact bezien was en ook de economische z(jde van de kwes tie. Intussen is een gevecht met de politie te Comacchio, in Noord-Italië, een de monstrant dodelijk getroffen. Er zijn in totaal twee doden in Italië gevallen bij demonstraties tegen de komst van Eisen hower. Generaal Eisenhower werd vanmiddag in Luxemburg verwacht. Het vliegveld van Luxemburg biedt voldoende ruimte voor een parade van alle Luxemburgse troepen, die onder be vel staan van kolonel Alois Jacoby, chef van de Luxemburgse generale staf, die het bevel voert over 80 officieren, 200 onderofficieren en 2.000 manschappen. Vóór de tweede wereldoorlog bestond de Luxemburgse strijdmacht uit 300 vrij willigers. Het verluidt te Londen dat generaal Eisenhower, wanneer hij in Maart a.s. uit de Verenigde Staten naar Europa te rugkeert, er bij de West-Europese landen op aan zal dringen de meest mogelijke spoed met de uitvoering van hun bewa- peningspiannen te betrachten, daar hij van mening zou zijn dat 1951 „het jaar van de beslissing is". Kamer en de regering, het geenszins ge makkelijk over het voorstel eens hebben kunnen worden. De gegevens zijn helaas te onvolledig om verder te kunnen zien in deze situatie. Wat de rede van de heer Schouten betreft, in het bovenstaande is reeds de teneur daarvan vervat. Hij heeft alles afgewezen wat er gebeurd is, zo als men van hem kon verwachten. Hij heeft ook de regering bittere verwijten gemaakt omtrent het feit, dat zij de Kamer niet heeft geraadpleegd voor zij haar Unie-voorstel deed. Hij heeft er aan toegevoegd, dat als de regering het plegen van overleg met een Ka mercommissie een surrogaat acht voor het plegen van overleg met de Kamer, de A.R.-fractie overweegt of zij zich dan nog beschikbaar zal stellen voor het commissiewerk. Onze parlementaire redacteur meldt ons nader: Bij nadere overweging en beschou wing van de zaak lijkt het niet uitge sloten dat professor Romme de ophef fing van het geheim van het comité ge neraal van September, althéns van een gedeelte daarvan, niet heeft gevraagd naar aanleiding van de suggestie, die de beer Schouten deed nopens verkla ringen van de onveranderlijkheid van haar standpunt, die de regering in het comité-generaal zou hebben afgelegd. De heer Schouten heeft echter in het verdere verloop van zijn rede aan de regering verweten, dat deze inconstitu tioneel gehandeld heeft door van dit onveranderlijke standpunt af te wijken zonder hier vooraf de Kamer over te raadplegen. Vandaar immers zijn be zwaar tegen het raadplegen van een Kamercommissie. Het is dus denkbaar, dat professor Romme is aangeslagen op dit laatste punt en derhalve wil trach ten uit de besprekingen in het comité- generaal aan te tonen dat de regering niet inconstitutioneel gehandeld heeft. Deze veronderstelling wint zelfs aan waarschijnlijkheid, wanneer men in overweging neemt, dat mr Oud in zijn bekende artikel in .vrijheid en Demo cratie" soortgelijk hoofdbezwaar tegen de regering heeft gemaakt. Wij vernder- stellen dus, dat professor Romme een krachtige poging wil ondernemen om tegen beide critici de regering in be scherming te nemen. Een Meteor van de jachtvliegschool Twenthe heêft hedenmorgen omstreeks half tien een geslaagde noodlanding gemaakt tussen Zutphen en Deventer. Het toestel was een instructievlieguig, dat plaats biedt aan twee personen. In zittenden waren de instructeur kapt. vl. J. Dekker en de kapt. vl. wn. G. Dei- bel M.W.O. Beiden bleven ongedeerd. Het toestel werd licht beschadigd. Toen de radio-verbinding met het vliegveld verbroken werd kon de bemanning niet snel genoeg de juiste koers naar Twen- the vinden. Door benzinegebrek werd zij tenslotte gedwongen een noodlanding te maken. U.P. maakt eveneens melding van de terugtrekkende beweging van het derde Chinese veldleger. Volgens dit pers bureau zijn deze berichten afkomstig uit Chinese, nationalistische kringen in To kio. Deze kringen zouden verklaard heb ben. dat de maatregel was genomen na de harde slagen, die het derde veldleger te incasseren had gekregen. Volgens de laatste dagen gevangen genomen Chinese soldaten zijn hun een heden „plotseling" begonnen in Noorde lijke richting te trekken, aldus meldt Reuter in dit verband. In verschillende frontsectoren kwamen patrouilles van de V.N. de laatste dagen niet meer in contact met de tegenstander, die men tevoren in dit gebied aanwezig achtte. Generaal MacArthur meldt vandaag nog in zijn communiqué dat aan het front rust is ingetreden. Vliegtuigen, die diep in door communisten bezet gebied doordrongen, hadden meer moeite om doelen te vinden. Verkenningsvlieg tuigen rapporteerden, dat tanks en pantserwagens, vermoedelijk Chinese, het toneel van de strijd in het gebied van Pyongyang in Noordelijke richting verlieten. Berichen van de frontcorresponden ten zijn ondertussen voor een groot ge deelte hiermee in tegenspraak. Uit mel dingen van patrouilles uit alle delen van het schiereiland meent uren te mo gen opmaken, dat de hervatting van het communistisch offensief mogelijk zeer spoedig op handen is. Zoals wij gisteren reeds berichtten is bij de explosie op de Keizersgracht te Amsterdam een man om het leven ge komen. Aanvankelijk wist men niet, wie deze man was, daar het lichaam door de brand, die na de explosie uit brak, geheel verkoold was. Later op de dag is, na zeer moeilijke identificatie, komen vast te staan, dat het slachtoffer de 25-jarige J. F. Franken Jr. is, een zoon van de directeur der firma, in wier magazijnen de explosie heeft plaats gevonden. Amerika. President Truman heeft gis teren in een verklaring, uitgegeven na een onderhoud met John Poster Dulles, de Re publikeinse adviseur voor de buitenlandse politiek, en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson, nog maals zijn verlangen uitgesproken naar een krachtige poging om een vredesverdrag te voltooien, „dat de souvereiniteit aan het Japanse volk zal teruggeven". Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134)39 T\~ jammerlijke en beschamende li toestand, waarin zich onze de- fensie, gezien de eisen van de wereldsituatie, bevindt en het droe vige figuur, dat ons land dientenge volge bij het bezoek van generaal Eisenhower heeft geslagen, ie voor een deel te wijten aan Amerika zelf. Immers, had Amerika indertijd ons niet onder zware pressie gezet bij de oplossing van de Indonesische kwes tie en de weinige pogingen tot door tastend militair optreden gefrustreerd, wij zouden er thans waarschijnlijk economisch beter hebben voorgestaan en de Nieuw-Guinea-kwestie zou nog niet als een hinderlijk struikelblok en een steen, des aanstoots op het toch al moeilijk begaanbare pad van re gering en partijen hebben gelegen. Bovendien zouden we dan thans niet behoeven te aarzelen weer een be roep te doen op onze jongens, die in Indonesië jarenlang een bewonderens waardige zelfbeheersing zonder een hen overtuigend zichtbaar resultaat hebben moeten betrachten en grote persoonlijke offers hebben moeten brengen. Zij zouden dan moreel fris ser en geestdriftiger zijn geweest, dan thans. En toch zal er niet aan te ont komen zijn, dat zij weer voor het on ontbeerlijke op peil brengen van onze defensie zullen worden ingeschakeld. Onze regering heeft niet nagelaten generaal Èisenhower dit beleefdelijk onder de neus te wrijven, maar daar mee heeft zij zich niet geheel en al ge- disculpeerd. Eisenhower heeft de mili taire neus opgetrokken voor de mili tair practisch lege handen, die Neder land hem heeft laten zien. Hij is van mening, dat het niettegenstaande alle moeilijkheden en narigheden in het verleden en het heden, beter had ge kund en in ieder geval sneller beter moet worden. Het gaat om ons leven en daarvoor mag geen offer te groot zijn. Ons volk is zeker bereid de no dige offers te brengen, dat heeft het in de oorlogs- en bezettingstijd over duidelijk bewezen, maar dan moeten regering en legerleiding het op de eerste plaats volkomen met eikaar eens zijn en gezamenlijk een krachtig en met redenen omkleed beroep op ate offervaardigheid doen. Maar aan die eensgezindheid schijnt het vooralsnog te schorten. Het is intussen niet on vermakelijk, dat de commandant van het Nederl. bataljon, overste Den Ouden in Korea zich geheel heeft geschaard aan de zijde van de Amerikaanse oor logscorrespondenten. die kortgeleden een niet malse critiek hebben uitge oefend op de Amerikaanse legerlei ding en de Amerikaanse stnjdmetho- den in het Verre Oosten, waarvan de Amerikanen blijkbaar nog geen Hol landse kaas hebben gegeten. Zy kun nen van de Fransen en de Nederlan ders op het gebied van de guerilla- oorloq nog heel wat leren en profite ren thans van de ervaring der Neder landers, die deze in Indonesië iepen de zin van Amerika hebben opgedaan. Wij betwijfelen echter of Amerika evenveel notitie van deze op ervaring gegronde critiek zal vemen als Neder land van die van Eisenhower. Omdat Amerika indertijd niet naar ons heeft willen luisteren, moeten wy than* voelen. De Marshalldollars kunnen deze bittere pil niet vergulden. Maar dit neemt niet weg, dat wi.i nu naar Eisenhower zullen moeten luisteren om niet nog erger te moeten voelen. He gaat thans immers niet om een gue- rilla-oorlogmaar om het voorkomen van een derde mereldooWoq Naar wij vernemen, zjjn de admini strateur-eigenaar van de onderneming „Bajoe Lor" in het gebied van Banju- wangi (Oost-Java), de heer A. R. van Wel, en zijn echtgenote, mevr. van Wel de Vries Reilingh, dezer dagen door een bende om het leven gebracht. Met deze moord is het aantal slacht offers van moordaanslagen in Oost- Java sedert het begin van dit jaar tot vier gestegen. Het aantal om het leven gebrachte planters in de provincie Oost- Java bedraagt sedert 1 Januari 1950 negentien. Het hoofd van de politie in Oost-Ja va, heeft aan Aneta medegedeeld, dat er thans in de Oosthoek gebieden zijn, waar het bestuur niet meer in staat is, zijn taak uit te oefenen. De bestuurs instellingen aldaar zijn totaal ontwricht, terwijl de bevolking voortdurend in angst leeft. Intussen is van de zijde van het Hoge Commissariaat te Djakarta een bericht van het Indonesische persbureau „An- tara" tegengesproken, volgens hetwelk de commissaris van de Kroon te Sura- baja zou hebben verklaard, dat de plan ters in het Besukische zou zijn aange zegd per 18 Januari 18 ondernemingen te verlaten, indien de Indonesische re gering zou nalaten maatregelen tegen de moordenaars van het echtpaar Van Wel te nemen. In hotel Augusta te IJmuiden werden gisteren aan de bemanning van de redding boot „Neeltje Jacoba" onderscheidingen uitgereikt voor de moedige redding van de opvarenden van het Griekse schip „Metamorphosis", dat op 2 December 19S(r bij de pier van IJmuiden strandde. Jhr. C. F. J. Quarles van Ufford, voorzitter van het hoofdbestuur van de K. N. Z. H R. M. te Amsterdam, speldt W. van der Meulert, die tijdens de reddingstocht als reserve-opstapper zijn eerste reis aan boord van de Jleeltje Jacoba" maakte, de grote zilveren medaille op de borst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1